IJmuider Courant De Vuurhaard Neclerlandsche delegatie geeft mondelinge toelichting in Londen Geen sprake van een grootscheepsche militaire actie bij Soerabaja Nederland bepleit verdere uitvoering van Potsdam Bïe Jaargang No. 18533 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD ^bens5ag 29 januari 1937 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,Franco per post 4,50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem nlNDS dit blad na de bevrijding terug- 3 keerde heb ik telkens en in velerlei vorm op deze plaats geschreven over de groote noodzaak, die zich voor Europa en daarmee ook voor Nederland doet gevoe- jen: eenheid in Europa, dat geen duurzame levenskansen meer biedt aan de vele natie staten, waarin het verdeeld is. Eenheid in den vorm van Federale Unie, waarbij elk volk zijn democratisch bewind volgens aard en volkskarakter blijft voeren, maar de bevoegdheden aan het federale parlement en de federale regeering afstaat, die het in gouvereinen" zin in waarheid niet meer kan uitoefenen. Dit geldt in de eerste plaats 4e landsverdediging en de buitenlandsche betrekkingen. In een reeks artikelen zijn indertijd de hoofdlijnen van Federale Unie (door Huizinga in zijn laatste boek „Ge schonden Wereld" aangeduid als „het red dende beginsel") hier uiteengezet. Een jaar geleden moeten menig lezer deze soort beschouwingen als verre toekomst muziek in de ooren geklonken hebben en menigeen, sceptisch ten aanzien van groo te veranderingen als vele menschen zijn, heeft het als idealisme aangeduid en daar mee gemeend, met de gedachte te hebben afgedaan. De leuze der vernieuwing, in ons land aangeheven nevens die van het herstel, scheen zich te beperken tot bin- nenlandsche hervormingen, die moeilijk uitvoerbaar bleken en waarvoor dan ook tot dusver weinig kans aanwezig blijkt te zijn. Velen konden niet gemakkelijk aan nemen dat de hervormingen, die deze tijd zal gaan vergen, veel grooter en ingrijpen der zouden blijken te zijn dan binnen het oude, vertrouwde kader van landsgrenzen met het oude, overgeleverde wantrouwen jegens al, wat daarbuiten leeft, kan worden bereikt. Toen de gedachte aan een „Weste lijk blok" onmiddellijk tegenstand bij de Russen opriep (dien zij sindsdien onver minderd zijn blijven toonen) was dat bo vendien voor sommigen een aanleiding om meteen maar te denken: dan kan er dus zelfs van een aaneensluiting door ver dragen niets komen. Een zonderlinge ge volgtrekking, want zij zou inhouden dat Rusland geheel Europa in zijn macht had €n feitelijk wereldgezag uitoefende. Noch het een, noch het ander is het geval. Van de sombere voorspellingen van diegenen, die na onze bevrijding onmiddellijk met groote zekerheid zeiden, dat nu de öorlog tusschen Rusland en Amerika zou los barsten, is ook niets bewaarheid: de ge beurtenissen ontwikkelen zich geenszins in die richting. En Stalin heeft onlangs in een interview met Eliot Roosevelt verklaard: ,.Geen enkele machtige mogendheid, zelfs 'als haar regeering erop gebrand zou zijn, zou nu een groot leger op de been kunnen brengen om een andere te bevechten. De menschen willen niet vechten; zij zijn oor logsmoe". Ten aanzien van de werkelijkheid van het streven naar Europeesche eenheid zijn in het laatste jaar heel wat oogen open gegaan. En diegenen die meenden, dat -men er ook in Amerika niets voor voelen zou, uit vrees voor concurrentie' op de wereld markt, hebben ervaren dat dit. een een zijdige en onjuiste beschouwing is. Het treffendst is dat tot dusver wel gebleken uit de rede door John Foster Dulles, advi seur voor buitenlandsche aangelegenheden van de republikeinsche partij, te New York gehouden. Hij werd in dit betoog voor Europeesche federatie ondersteund door •zulke republikeinsche leiders als senator Vandenberg en den candidaat voor het pre sidentschap der Vereenigde Staten Thomas E. Dewey. De republikeinsche partij heeft thans de meerderheid zoowel in het Huis van Afgevaardigden als in den Senaat en het staat eigenlijk bij voorbaat vast, dat 'zij volgend jaar bij de presidentsverkiezing zal overwinnen en het bewind van Truman en de zijnen overnemen. Dus stelde de rede van Dulles een hoogst belangrijke nieuwe ontwikkeling in de Amerikaansche buitenlandsche politiek-in uitzicht, die te gelijk een nieuw verschiet voor Europa open Dulles grondde zijn betoog op de nood zaak, waarvoor men nu staat, om het vredesverdrag met Duitschland samen te stellen. Wie zich bezighoudt met Duitsch land, houdt zich bezig met het vraagstuk van Europa, de gevaarlijkste vuurhaard der wereld. Twee keer in de laatste dertig jaar brandde het gebouw tot den grond toe af. Na eiken brand is het telkens weer in zijn ouden vorm opgetrokken. Staatslieden kunnen beter doen dan voort te gaan met deze dwétesheid, zei Dulles, die voorziet dat als een hersteld Duitschland geen mili taire macht kan ontwikkelen, het toch zeker economischen druk op zijn Westelijke buren zal toepassen. Dit zou West-Europa tot een onzekere, wisselvallige toekomst veroordeelen. En niet alleen is een derge lijke oplossing slecht voor Europa; zij is slecht voor den vrede. Dulles ging verder. Hij verklaarde dat Amerika niet voor onbepaalden tijd groote legers in Duitschland zal houden én even min zijn „enorme liefdadigheid voor het Voorkomen van massalen hongersnood", die alleen veroorzaakt wordt door kunst matige toestanden, zal kunnen handhaven. Op grond van deze en dergelijke over wegingen ziet Dulles den uitweg in Euro peesche Federale Unie, wel beseffend dat die niet door anderen opgelegd kan worden en van de Europeanen zelf afhangt. Er zijn evenwel teekenen, zei hij, dat velen onder onze Europeesche vrienden construc tief denken. „Als zij dit doen, moeten wij Amerikanen in staat zijn, hun beslissende hulp te bieden. Wij bezitten met Groot- Brittannië beslissende macht in West- Duitschland. Wij hebben, meer dan eenig ander volk, ervaring in het gebruik van de federale formule en in het toepassen van haar vele mogelijkheden. Als wij dit kostbare bezit te baat nemen voor- de op lossing van het Duitsche waagstuk zullen wij een goed begin maken met de uitvoe ring van ons besluit: dat de volken die naar Amerika kijken voor leiderschap dit niet vergeefs zullen doen." Het belangrijke Engelsche blad The Observer heeft Zondag in een „leader" zijn volledige instemming met Dulles' betoog geuit en een vooruitziend en opbouwend Europeesch beleid in dezen zin bepleit. De kwestie van een federaal Europa begint steeds scherper naar voren te komen in het domein der practische politiek. Omdat men de vuurhaard blusschen wil. En omdat West-Europa moet kunnen bestaan: niet slechts vandaag, maar ook morgen. R. P. Maximos Grieksch premier Dimitrios Maximos is door koning George van Griekenland aangewezen als minister president van het nieuwe coalitie-kabinet. Kennis en ervaring der naburen moeten oplossing brengen De Nederlandsche delegatie, die naar Londen is gegaan om de aan plaatsver vangers der ministers van Buitenlandsche Zaken aangeboden memoranda inzake het Duitsche probleem mondeling toe te lich ten, is gisteren door de plaatsvervangers gehoord, waarbij mr. van Vredenburch de politieke aspecten van de Nederlandsche zienswijze besprak en dr. Hirschfeld de economische zijden van het probleem aan een beschouwing onderwierp. Mr. van Vredenburch accentueerde eerst drie feiten, die uit de Nederlandsche me moranda naar voren komen, n.l. dat de tegenwoordige Nederlandsch-Duitsche grens onbevredigend is, dat deze grens het resultaat is van toevallige omstandigheden en tenslotte dat Nederland besliste histori sche aanspraken kan maken op de in het geding gebrachte gebieden. Daarna wees mr. Vredenburch. erop, dat Nederland in een ongunstige positie verkeert tegenover Duitschland om twee redenen: doordat Duitschland altijd de machtiger mogend heid is geweest en doordat Nederland als lager gelegen land automatisch de -onge- wenschte gevolgen heeft te dragen van al les wat in Duitschland verkeerd is gedaan. Mr. van Vredenburch legde den nadruV op de dringende noodzaak tot nauwgezette, in samenwerking uitgevoerde bestudeering van de technische kwesties door een col lege van deskundigen, in overleg met Ne derlandsche colleges. Ditzelfde geldt voor alle desiderata welke in de memoranda zijn neergelegd. Bovendien moeten de kennis en ervaring der nabuurlanden worden aangewend voor het vinden van een oplossing, daar het niet een kwestie van'politiek doch van gezond verstand is, profijt te trekken van de on dervinding en kennis van Duitschlands kleine naburen. De Nederlandsche regeering doet enkele suggesties, o.a. ten aanzien van de deelne ming der kleine mogendheden aan de be sprekingen. Zij haalt daarbij het voorbeeld aan, dat Nederland meer belang heeft bij de vaststelling der Westelijke grens dan van de andere grenzen en suggereert de kleine landen te laten deelnemen bij de be spreking van die aspecten, welke van vi taal belang zijn voor de betrokken kleine landen. Ook ten aanzien van Oostenrijk meent de Nederlandsche regeering geen beslag te mogen leggen op den tijd der plaatsvervangers en zij hoopt dat dit voor beeld wordt gevolgd. Vervolgens besprak mr. van Vreden burch het probleem van de verhouding tusschen de groote en kleine mogendheden bij de^uiteindelijke beslissing, die zal moe ten worden genomen nadat commissies van deskundigen het probleem zullen heb ben bestudeerd en besproken, waarbij hij liet uitkomen dat in die laatste fase de in vloed der groote mogendheden grooter zal moeten zijn dan die der kleine, daarbij vooropstellend dat alle landen het hun toe komend aandeel zullen hebben gekregen in de voorgaande fasen. Economische aspecten Dr. Hirschfeld, die de economische as pecten besprak, verklaarde dat de Neder landsche regeering zich heeft afgevraagd in hoeverre zij de bepalingen van de ver klaring van Potsdam en het plan voor her stelbetalingen zou volgen. Er'bestaat hier over een groote mate van overeenstem ming zoowel als een zekere graad van ver schil van meening op grond van de erva ringen na het opstellen van deze documen ten en doordat Nederland nauw contact heeft bewaard met vrijwel alle aspecten der Duitsche economie. Sedert de overgave van Duitschland is er in vele opzichten een achteruitgang te bespeuren geweest, eensdeels te wijten aan den chaos, .welken de vroegere Duitsche heerschers hebben achtergelaten, anderdeels omdat zekere be ginselen van de overeenkomst van Pots- dajn niet ten volle zijn uitgevoerd. De Nederlandsche regeering onderschrijft de beginselen uit de verklaring van Pots dam, dat de Duitsche economie zoo spoe dig mogelijk gedecentraliseerd moet wor den. Tijdens de bezetting moet Duitschland behandeld worden als een economische eenheid. De herstelbetalingen moeten het Duitsche volk voldoende hulpmiddelen la ten om zonder hulp van buitenaf te blijven bestaan. Overmatige concentratie van eco nomische macht moet ongedaan gemaakt worden, doch mag geen belemmering vor men voor de behandeling van Duitschland als een economische eenheid. Duitschland moet worden opgenomen in de economi sche samenwerking van Europa. De oplos sing van het Duitsche probleem zal de toetssteen zijn voor het succes dezer sa menwerking, welke opzichzelf een we reldprobleem vormt. Daarom, kan de Ne derlandsche regeering niet ten volle in stemmen met het plan van Maart 1946 in zake het verbieden en beperken van be paalde industrieën. De Nederlandsche regeering waarschuwt tegen het gevaar, dat men bij het opleg gen van herstelbetalingen kan vervallen in de fouten die na het verdrag van Ver sailles zijn begaan. Hoewel de Nederlandsche regeering voorstandster is van vredesindustrieën in Duitschland, meent zij dat de productie van de metaal- en de chemische industrie niet verder beperkt moet worden dan een redelijke veiligheid vereischt. Deze pro ductie moet beschouwd worden in het ka der van de Europeesche en van de wereld economie. Wanneer de welvaart van Duitschland niet verder wordt beperkt dan door veiligheidsoverwegingen wordt ver eischt, moet de grootste, aandacht worden geschonken aan 4k herziening van het po litieke bestuur, aim de controle en aan een demilitariseeringsverdrag. Het Duitsche volk moet er van doordrongen worden dat herstel en eventueele welvaart slechts mo gelijk zullen zijn door afzwering van" poli tieke en economische agressie. Hofrouw De Oppcrccremoniemeestcr van H.M. de Koningin heeft bekend gemaakt, dat het Hof wegens het overlijden van prins Gus- taaf Adolf van Zweden een week halven rouw zal aannemen, ingaande 30 Januari. Radio-vraaggesprek met Prinselijk Paar Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben naar aanleiding van het verblijdend nieuws, dat wij binnenkort van paleis Soestdijk ho pen te vernemen, toegestemd in een vraag gesprek, dat Donderdagavond 30 Januari des avonds om acht uur over beide zenders zal worden uitgezonden. Het woord is aan...; Pe tit-Senn: Niet 1vat wij hebben, doch wat wij genieten maakt onzen over vloed uit. Bij het rijksinsticuut voor Oorlogsdocumentatie in Amsterdam arriveerde andermaal een groote legerauto met in Duitschland opgespoorde documentenHet waren ditmaal de dossiers van het Heeres- und Landesgericht" in Nederland. Schermerhorn stelde Sjahrir ultimatum Op de gisteren te Batavia gehouden bijeenkomst van de Nederlandsche en Indo nesische delegatie is de bezetting van de desa Krian nabij Soerabaja door de Neder landsche troepen besproken. Hierbij is komen vast te staan dat er van grootscheepsche militaire acties bij Soerabaja geen sprake is geweest. Er zijn geen gevechten van eenigc beteekenis geleverd. De bezetting van de desa is gevolgd na een ultimatum van Schermerhorn aan Sjahrir. Assemblée accepteert nieuw Fransch kabinet De Fransche Nationale Vergadering heeft een motie van vertrouwen in de Fransche regeering aangenomen, waarbij een min derheidsgroep in de MRP tegen stemde. Zij wacht af, welke bevoegdheden uitein delijk aan den communistischen minister van Nationale Defensie, Billoux, zullen worden verleend. Naar verluidt zou de Fransche i-egeering een wetsontwerp voorbereiden, waarbij zijn bevoegdheden aanmerkelijk worden beperkt. Zooals Ramadier zeide, zullen de ministers van Marine, Leger en Lucht macht het recht hebben om een bijeen komst van den oppersten oorlogsraad bij te wonen; den premier blijft in politieke aangelegenheden, betrekking hebbend op hetrieger, het laatste woord voorbehouden. De benoeming vah een commissaris voor de voedselvoorziening wordt binnenkort verwacht. Alle verordeningen hieromtrent zullen door den eersten minister en de vijf ministers van Staat, die alle partijen van de coalitie-regeering vertegenwoordigen, onderteekend worden. De schattender vroegere Janpansche' ambassade in Grosvenor Square te Londen worden bij opbod verkocht. De Nederlandsche militaire woordvoer der te Batavia heeft hieromtrent het vol gende medegedeeld: Reeds geruimen tijd werden de Nederlandsche posten in Soera baja regelmatig door republikeinsche troe pen beschoten. Om hieraan een einde te maken zagen onze troepen zich genood zaakt het vuur te beantwoorden. Aangezien het vuur echter steeds nauwkeuriger ge richt werd, de republikeinen maakten hierbij gebruik van Nederlandsche staf kaarten, waarop de Nederlandsche stel lingen nauwkeurig waren aangegeven en welke beschikbaar waren gesteld tijdens de onderhandelingen over de uitvoering van het bestand richtte Prof. Scher merhorn zich in een brief tot Sjahrir, waar in hij eischte, dat het artillerievuur op 25 Januari' zou moeten geëindigd zijn, anders zouden van Nederlandsche zijde tegen maatregelen genomen worden. Door om standigheden werd deze eisch op 22 Januari te Soerabaja bekend, zoodat de tegen maatregelen voor uitvoering op 23 Januari werden voorbereid. De TRI scheen echter deze tegenmaatregelen te vermoeden, waarom de desa Krian Sidoardjo door de republikeinsche troepen en civiele autori teiten werd ontruimd. Hieromtrent werden rapporten door de Nederlandsche troepen ontvangen. Bij verkenningen van Neder landsche zijde vond men slechts enkele Chineezen en Indonesiërs, die mededeel den, dat de' rest van de bevolking met wapengeweld door de TRI was verdreven. De suikerfabriek „Krian" werd geheel ver nield. Krian Sidoardjo is toen bij afwezig heid van republikeinsche autoriteiten op verzoek Aran de achtergebleven inwoners door de Nederlanders bezet. Er was dus geen sprake van een grootscheepsche mili taire' actie, aangezien er slechts twee com pagnieën werden ingezet en slechts een Nederlander door sluipschutters licht ge wond geraakte. Communiqué van de Commissie-j Generaal. De Commissie-Generaal heeft gisteravond een communiqué uitgegeven, waarin 'met betrekking tot de gevechten te Soerabaja het volgende wordt verklaard: „De ge beurtenissen te Soerabaja evenals soort gelijke gebeurtenissen te Medan, Palem- bang en Padang zijn in eerste instantie een gevolg van het van republikeinsche zijde nog steeds uitblijven van een duidelijk be vel tot staken van het vuren en van een behoorlijke naleving van dat bevel. De maatregel, waardoor de dessa Krian Si doardjo bezet werd, moet gezien worden als een zuiver politieele maatregel m een gebied, waar op dit moment geen dui- President van Oost-Indonesië inNederland aangekomen delijk gezagsapparaat aanwezig is. Het ligt niet in de bedoeling dit gebied als zoo danig in te lijven bij het bezette gebied, zoodat de Nederlandsche strijdkrachten kunnen worden teruggetrokken, wanneer een regelmatig bestuur zal zijn hersteld". Het doel is dus geenszins gebiedsuitbrei ding, doch het verleenen van bescherming aan de bevolking overal, waar dat noodig is. „Toch kan men nauwelijks verwachten, dat deze troepen in de beperkte gebieden, die door hen bezet worden gehouden en- waarin zij vaak onder de moeilijkste om standigheden moeten leven, een afwach tende houding kunnen blijven aannemen, wanneer dagelijks aan de randen van die gebieden door de tegenpartij gewelddaden tegen hen worden ondernomen en be dreven". Het communiqué besluit met de her haling, dat slechts door een duidelijk be vel tot het staken van het vuren en een behoorlijke uitvoering daarvan de weg kan worden geopend tot een constructieve politiek en het begin van den opbouw van dit land in overeenstemming met de te Linggadjati geformuleerde overeenkomst. Republikeinsche militaire leiders bijeen. Naar het republikeinsche persbureau Antafa mededeelt, zijn eergisteren te Djokjakarta de hoogste militaire leiders van de republiek ten huize van Soekarno bijeen gekomen ter bespreking van het militaire accoord, dat onlangs te Batavia is bereikt. Bij deze bijeenkomst waren o.a. tegen woordig Soekarno, Mohammed Hatta, Sja- rifoedin en Soedirman. De winter met zijn koude hand heeft de aarde aangeraakt, De boomen zijn zoo arm, ach, ze staan moedernaakt. Zie eens, traag kleedt de sneeuw ze in het wit. De grauwe lucht nog stikvol buien zit. Op velden, wegen, slooten.' daken Ligt een kraakhelder ammelaken En alleè schittert, alles glanst; Als 't zonlicht door de takken danst Is 't of de sterren van den hemel zijn omlaag gekomen En uitgeschud zijn zoomaar over al die boomen. En als het avonddonker is gekomen, Lijkt het nóg meer een wereld uit de droomen. Niets is er, dat de diepe stille stoort, De voetstap van den eenzamen voorbij ganger wordt nauw gehoord, En elk geluid - een kuch, een kreet - gedempt; 't is net Of er op alles een sourdine is gezet En dit geeft nu aan alle ding toch zoo iets innigs En tegelijk iets vreemds en geheimzinnigs. Onhoorb're menschen komen soms als spoken Daar uit dat donzen duister opgedoken. Een oogwenk toch maar, lichtjes uit lantarens glimmen, 't Is uit, verdwenen, uitgewïscht zijn reeds de schimmen. De hagel smelt, de regen dringt in de aarde, Maar sneeuw blijft liggen lange of korte poos, Bedekt zoowel 'de mestvaalt als de rozengaarde, Dan lijkt de oude aarde nieuw en schuldeloos, Zoo versch, zoo onberoerd door menschenhand Als kwam ze daar zooeven uit Gods hand. Van Gogh-tentoonstelling in Parijs De collectie schilderijen van Vincent van Gogh, welke reeds in verschillende landen zooals Zweden en 'België, scharen bewonde raars trok, is thans te Parijs tentoongesteld. Op vïer-en-twintig dezer vond de opening plaats in het Mu-sée de l'Orangerie voor een uitgelezen en zeer talrijk gezelschap genoo- digden, waaronder vele vooraanstaande per soonlijkheden uit de wereld der Fran scheikunst en wetenschap en uit de Nederlandsche kolo nie. De Fransche minister van nationale op voeding M. Naegelen verwelkomde deze ten toonstelling als bij uitstek geschikt om de nauwe cultureele banden tusschen Nederland en Frankrijk te demonstreeren Nederland eert van Gogh als een van zijn grootste zo nen naast Rembrandt en Vermeer. Frankrijk beschouwt hem als een der zijnen tusschen Renoir en zijn tijdgenooten. De Franschen zijn dankbaar, zoo zeide de minister, dat dank zij deze tentoonstelling Vincent van Gogh een korten tijd bij hen terug komt. De Nederlandsche .ambassadeur te Parijs, jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer toonde zich eveneens verheugd over deze mogelijkheid van cultureele toenadering tus schen beide landen en bracht dank aan de Fransche regeering voor haar bijzondere medewerking bij de totstandkoming van deze tentoonstelling. „Het is niet eenvoudig juist inzicht in Duitschen toestand te krijgen". Per K.L.M.-Skymaster is gisteravond om ongeveer half zeven op Schiphol gearriveerd de heer Tjokorde Rake Soekawati, president van den nieuwen staat Oost-Indonesië. Op het vliegveld werd de heer Soekawati na mens den minister van Overzeesche Gebieds- deelen verwelkomd door den heer .J. M. Ki- veron, secretaris-generaal van het departe ment en de heeren dr. H. Friedericy en D. E. Hoorens van Heyningen. Ook de burgemees- Dr. Soekawati in gesprek met den heer M. Hamelink, den Minister van Financiën voor Oost-Indonesië. ter van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, gaf van zijn belangstelling blijk. Voox-ts waren aan wezig de heer M. Hamelink, minister van Financiën van Oost-Indonesië en de heeren Chr. G. Grader en J. van Grieken, die aan den heer Soekawati tijdens zijn verblijf in Nederland zijn toegevoegd. De heer Soeka wati werd vergezeld dooi den heer J Han gelbroek, hoofdambtenaar Binnenlandsch Be stuur, die bestemd is om de functie te ver vullen van secretaris-generaal van het de partement van Binnenlandsche Zaken van Oost-Indonesië. De heer Soekawati heeft het voornemen zich over eenigen tijd naar Parijs te bege ven. om zijn aldaar vertoevende echtgenoote en kinderen te ontmoeten. Gezamenlijk zul len zij dan de terugreis aanvaarden naar In donesië. Fritzsche verspreidde valsche radio-berichten In het door het zuiveringsgerechlshof te Neurenberg tegen Hans Fritzsche, voormalig medewerker van Göbbels, gevoerde proces is Fritz Sanger, ex-hoofdredacteur van de „Frankfurter Zeitung", als getuige a charge opgetreden. Volgens Sanger verspreidde Fritzsche door de radio valsche berichten. Zoo berichtte hij het zinken van het vlieg tuigmoederschip „Ark Royal" in de Noorde lijke IJszee een jaar voor net in de Middel- landsche Zee werkelijk tot zinken werd ge bracht. Sanger had uit gesprekken van radio luisteraars opgemaakt, dat Fritzsche's radio redevoeringen al- of niet bedoeld, haat zaai den. Op een vraag van den president van het gerechtshof heeft Fritzsche geantwoord, dat hij niet op de hoogte was van de Duitsche politiek tegenover de Sovjet-Unie en dat hij niets afwist van Hitler's politieke gedachten aangaande het Oosten, daar hij nooit „Mein Kampf" had gelezen. Door Us?ang op de Waddenzee is Ameland opnieuw geïsoleerd. Nadat de Nederlandsche delegatie in Londen mondelinge toelichting had ver strekt over het complex van Nederland sche eischen aan Duitschland, had nog een gedaehtenwisseling plaats. De Amerikaansche afgevaardigde Mur phy, die de vergadering presideerde, vroeg of de Nederlandsche delegatie bij benade ring een waardebepaling kon geven van de door haar gevraagde concessies, zoowel ten aanzien van de grenscorrecties als van de economische concessies. Jhr. Vredenburch deelde mee, dat er een waai-debepaling is naar vooroorlog- sche normen, doch niet naar na-oorlog- sche maatstaven. In dit verband mag op gemerkt worden, dat het voor Nederland niet eenvoudig is een juist inzicht in den toestand van het oogenblik in Duitschland te krijgen. De Russische afgevaardigde Gocsef in formeerde, met verwijzing nagr het be treffende Nederlandsche memorandum ten aanzien van de economische decentralisatie van Duitschland, wat er moest gedaan worden, om dit doel te bereiken en welke politiek er hier door de geallieerden naar de meening der Nederlandsche delegatie gevolgd diende te worden. „Wij gelooven, dat er reeds veel gedaan wordt", zoo merk te jhr. van Vredenburch met verwijzing naar Potsdam op. „Wij zijn het erover eens dat de daar genomen besluiten nog verder uitgevoerd dienen te worden". Hij voegde daaraan evenwel toe, dat Nederland niet afwijzend staat tegenover nationalisatie, maar wel tegenover Duit sche nationalisatie. Bij nationalisatie van een bepaald onderdeel zou deze nationali satie niet in handen moeten komen van een Duitschen staat en evenmin in handen van een van de tien of veertien staten, in dien Duitschland op die wijze verdeeld wordt. De Amerikaansche afgevaardigde bracht tenslotte aan de Nederlandsche delegatie dank. Hij deelde mee, dat het advies van Nederland werd gewaardeerd, dat men zich realiseert hoe Nederland met Duitschland economisch verbonden is en dat het inzake de Duitsche politiek uitste kend op de hoogte is.. „Wij weten welk een verschrikkelijken oorlogstijd Neder land achter den rug heeft en wij zeggen u een sympathieke en zorgvuldige bestudee ring der door u naar voi:en gebrachte pun ten toe". Jhr. van Vredenburch dankte vervolgens de plaatsvervangers der mi nisters. De Nederlandsche delegatie vertelde na afloop der vergadèring, niet te verwachten dat er nog heel veel zal gebeuren voordat de conferentie te Moskou plaats vindt. De vergadering der plaatsvervangers verza melt slechts feitenmateriaal en brengt hoogstens advies uit. In Moskou zullen de nadere maatregelen en de verder te volgen procedure vastgesteld worden. De Nederlandsche delegatie had tijdens haar verblijf in Londen met verschillende delegaties nader contact, o.m. met de dele gaties van Noorwegen, Denemarken, Tsjechoslowakije, Polen on Britsch-Indië. Heden hoopt men nog met de delegaties van België en Brazilië van gedachten te wisselen. Uit Amerika komen 6V2 millioen pond vleesch De V. S. hebben voor het eerste kwartaal van 1947 de exportquanta van vleesch en vleeschwaren vastgesteld. Men neemt aan. dat de uitvoer voor het grootste deel in blik zal plaats hebben. Van de totale te exporteeren. hoeveelheid (ruim 52 millioen pond) zullen Nederland en de overzeesche gebiedsdeelen ruim 6.5 millioen pond ontvangen en België bijna 7.5 millioen pond Het is mogelijk, dat het exportquantum in het volgende kwartaal verhoogd wordt, indien de levensmiddelen situatie in de V S, bevredigend blijft. ^jniniini!niiiinif[iiinninniiini!iiiinnnniniiiiiiiiiiniiiniiiHinn!!iiiiiinii'iHi?mmni(nnnnirn^ Weerbericht J AANHOUDENDE VORST H Verwachting, medegedeeld door het §g K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Don- jg H dei-dagavond: Enkele overdrijvende wolkenvelden, g waaruit plaatselijk wat lichte sneeuw g H valt, Aanvankelijk zwakke, later weer g g iets toenemende Oostelijke wind. g H Meest strenge vorst. 3

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1