J Ook Noorwegen wil handhaving der Duitsche politieke eenheid Sovjets willen open kaart spelen Illegaal drukker zou deviezen-smokkelarij bij den I.D. hebben aangebracht Nederlandsche ski-kampioenschappen te Arosa c: Panda en de Meesterdief Wereldnieuws Woensdag 29 Januari 1947 Fransche eischen worden niet herzien. Het Noorschc ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft gisteravond een overzicht gegeven van de voornaamste punten van haar memorandum, waarin het Noorschc standpunt ten aanzien van Duitschland wordt uiteengezet, Noorwegen is van mccning dat Duitsch- Iand als een politieke eenheid moet blij ven bestaan: Een verdeeling in kleinere staten zou een overdreven nationaliteits gevoel der Duitschers wakker roepen. Een heid is tevens noodzakelijk voor het vol brengen van de herstelprestaties. De Duit sche economie moet niet weer in de han den van Duitsche kartels en trusts vallen, die hiervan gebruik zouden maken voor het voeren van een nationalistische en agressieve politiek. Verdere Noorsche verlangens zijn een decentralisatie van het Duitsche bestuur, in het bijzonder van de politie. Pruisen mag niet meer een leidende rol spelen in het Duitsche politieke leven.. Verder eisch-t Noorwegen demilitarisatie, herop voeding tot democratie. Zoodra de Duit sche economie weer export toelaat, moet deze. naar de geallieerde landen gaan als deel van de herstelprestaties voor de oor logsschade. Noorwegen wenscht voorts dat het Duitschland verboden wordt deel te nemen aan de walvischvaart, en dat ook de Duitsche trawvisscherij aan banden wordt gelegd. Dit laatste heeft vooral be trekking op de-trawlvisscherij onder de Noorsche kust die ruïneus is voor de Noorsohe visscherjj. Dc oude methode. Het kernpunt van het Sovjet-Russische memorandum over de te volgen werkwijze bij de besprekingen over het vredesverdrag met Duitschland is het voorstel, dat in het door Goesef bij de speciale afgevaardig den voor Duitschland te Londen ingedien de memorandum vervat is, om denzelfden weg te volgen als bij de eerste vijf vredes verdragen met Italië en de Duitsche sa tellieten. Volgens deze regeling zouden de vier groote mogendheden een ontwerpver drag opstellen, In dit geval na het hooren der Jdeinere mogendheden. Vervolgens zou een vredesconferentie worden gehouden, zooals verleden zomer te Parijs, om het ontwerp-verdrag te bespreken. Het voor stel van de Sovjet-Unie is nu om op deze conferentie een Duitsche regeering te hooren. Daarna zou als tevoren het ont werpverdrag ter aanvulling naar den Raad van Ministers van Buitenlandsche Zaken gaan. Het uiteindelijke verdrag zou- dan door Duitschland en de geallieerde mo gendheden worden onderteekend. De Fransche aanspraken. Het Fransche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft de juistheid van het bericht van een Amerikaansch nieuwsbu reau, dat Frankrijk bereid is zijn aanspra ken op het Ruhrgebied te laten varen of te wijzigen, tegengesproken. Volgens een Amerikaansch bericht ston den dé Franschen op het punt een nieuw memorandum aan de geallieerde regee ringen te overhandigen, waarin zij alle hoop op het bereiken van een afscheiding van het Ruhrgebied van Duitschland laten varen en de steenkool- en staalindustrieën in dit gebied onder geallieerd bestuur I voor de binnenwateren voor herstelbeta lingen. Verder het vormen van een com missie van onderzoek om den stand van liquidatie van Duitsche activa in neutrale landen te onderzoeken, het beschikbaar stellen van Dmtsch bezit in de Westelijke bezettingszones van Oostenrijk voor her stelbetalingen. Daarnaast staat Joegoslavië liquidatie van Pruisen en het overnemen door Duitschland van 100.000 mmderheids- Duitschers in Joegoslavië voor. Volgens de toelichting heeft- Joegoslavië tot nog toe aan herstelbetaling 0.04 pro cent van zijn totale verliezen ontvangen. De Westelijke geallieerden werden ervan beschuldigd dc - afwerking van het her stelbetalingsprogramma vooral wat be treft de ontmanteling van de Duitsche industrie en de liquidatie van Duitsche activa in neutrale landen te trainéeren. De Joegoslavische regeering is gunstig gestemd ten aanzien van de eischen van het Fransche volk, .dat „drie maal binnen 80 jaar het slachtoffer van Duitsche in vasies is geworden", en zal ook binnen het kader van de omschreven beginselen haar steun verleenen aan rechtvaardige eischen van andere Westelijke naburen van Duitschland. Tulpen zijn troef in Lisse Dinsdag' had te Lisse in het H.B.G.- gebouw de opening plaats van de derde bolbloemen tentoonstelling, van de stich ting „Bloemlust" te "'Lisse. Dè voorzitter van de tentoonstellingscommissie, de heer A. H. Nieuwenhuis, verwelkomde de tal rijke aanwezigen. Nadat de heer Nieuwenhuis namens de tentoonstellingscommissie tot alle inzen ders een woord van dank had gericht en aan mevrouw Lambooy een mand met bloemen had aangeboden, gaf hij het woord aan den pas geïnstalleerden burge meester van Lisse, mr. D. - W. J. A. M. Lambooy. In zijn openingsrede zej.de deze, dat het hem een buitengewoon genoegen was, róeds zoo kort na de ambtsaanvaar ding deze tentoonstelling te mogen ope nen. De burgemeester had allen lof voor de vele inzendingen en prees de goede samenwerking van de kweekers, die van groot belang is voor vergrooting van den export. De activiteit, die de bloembollen kweekers aan den dag leggen, is een waar borg voor de toekomst. Spreker hoopte ook zijn kracht te geven, om den muur, welke In het buitenland is opgetrokken, te door breken. Met den wensch, dat déze tentoonstelling de beide vorige moge overtreffen, verklaarde hij haar voor geopend. Deze derde show werd druk bezocht. Het aspect van déze expositie is geheel an ders dan de vorige. In het bijzonder do- mineeren thans de tulpen, waarvan groote inzendingen zijn te bewonderen. Het Fransche ministerie van Buitenland sche Zaken heeft wel toegegeven, dat een Fransch memorandum over internationaal bestuur' van het Ruhrgebied onderweg is, maar verklaarde, dat elkbericht, dat Frankrijk-zijn bekende zienswijze over dit gebied wijzigt, totaal ongegrond is. Joegoslavië vraagt onmiddellijke betaling Het Joegoslavisch memorandum over Duitschland, dat gisteren is toegelicht, eischt een onmiddellijk begin van de uit levering van volledige Duitsche fabrieken en de rest van het beschikbare deel van de Duitsche handelsvloot en van schepen Een ton verduisterd en opgemaakt Boekhouder bij Sociale Zaken gearresteerd De Haagsche politie is overgegaan tot ar restatie van den 31-jarigen C. J. R.. boek houder bij den Gezondheidsraad, een onder- afdeeling van het ministerie van Sociale Za ken. Van 1943 af heeft deze boekhouder door het vervalschen van posten in de boekhou ding en het Iverdubbelen van ingediende de claraties kan§ gezien een bedrag van onge veer honderdduizend gulden te verduisteren. Speciaal tijdens de gezondheidsenquête, die in 1945, na de bevrijding, door het geheele land werd gehouden, schijnt hij op groote schaal met declaraties geknoeid te hebben. Tijdens den oorlog en ook na de bevrijding was er vrij weinig controle op de boekhou ding, omdat de afdeeling controle van het ministerie van Sociale Zaken in het Oosten van het land gevestigd was. De IJssel-linie en vervoersmoeilijkheden vertraagden achtereenvolgens het toezicht. Twee controle erende ambtenaren van Sociale Zaken hebben thans de fraude ontdekt. De boekhouder legde een volledige bekentenis af. Van het verduisterde geld is niéts meer over. Dirk Verbeek gerehabiliteerd De Eereraad voor het Tooneel heeft kort na bevrijding alle tooneel-directeuren, die tijdens de bezetting hadden doorgespeeld, voor den tijd van drie maanden geschorst. Daarna werd ieder geval afzonderlijk door den Eereraad behandeld. Daarbij werd de schorsing van Dirk Verbeek, die als directeur van het Residentie-tooneei had doorgespeeld met een jaar verlengd. In hooger beroep heeft thans de Centrale Eereraad voor de Kunst de zaak-Verbeek opnieuw behandeld. De Centrale Eereraad heeft de uitspraak van den'Eereraad vernietigd en verklaard, dat er geen termen bestaan tot het nemen van eenigen maatregel tegen Dirk Verbeek. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 19.00 Nieuws. 19.15 Het bloemistbedrijf in 1946. 19.30 Engelsche les. 20.00 Nieuws. 20.08 Sympho- nieconocert. Mozart, Roussel, Debussy. 21.00 Cau serie. 21.20 „De Schipbreuk" van Johan Wage naar. 22.20 Actualiteiten. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 415.3 M. en 218 M. 19.00 Dingen van den dag. 19,15 Nieuws uit Indië. 19.30 Lezing „De kerk in het dorp". 20.00 Nieuws. 20.05 ..Dc Barbier'van Sevilla", opera van Rossini. 21:45 „Oostenwind-Westenwind", luisterspel. 22.30 Dansorkest 23.00 Nieuws. 23.15 Clavecknbel. 23.25 Platen. Publicatie van Russische klacht ever Anglo-Amerikaansche tegenwerking De „Prawda" en andere Sovjetbladen, aldus het Sovjetpersbureau Tass, publi- eeeren een verklaring van maarschalk So kolofsky, waarin deze erover klaagt, dat het rapport,' dat de Geallieerde Bestuurs raad voor Duitschland moet uitbrengen aan de vier ministers van Buitenlandsche Zaken, zoo langzaam tot stand komt. Hij had den indruk, dat Groot-Brittannië en de Vcreenigde Staten de zaak „trachten tegen te werken". Naar Sokolofsk.v's raec- ning zou men er echter nie(. in slagen op deze manier „het falen van het door vier instanties gevoerde bestuur" over Duitsch land aan te toonen. Samenwerking tus- sc-hen de vier bezettende mogendheden blijl't in deze noodig en Sokolofsky adviseert ten spoedigste het verlangde rapport in te leveren. Luitenant-generaal sir Brian Robertson, bei' in Duitschland, heeft op een bijeen Polen schat zijn schade op elf en een half milliard komst van de plaatsvervangers der bevel- klaring te publiceeren, voortsproot uit het verlangen om open kaart te spelen in ver band met het groote belang, dat er in ge legen is om voor de bijeenkomst van de vier ministers van Buitenlandsche Zaken te bewijzen, dat een eensgezinde politiek der vier groote mogendheden mogelijk is. Thans is ook bekend geworden, dat So kolofsky deze klacht reeds op 20 Januari in een. bijeenkomst van den Geallieerden Bestuursraad heeft geuit. McNarney en Sholto Douglas, de Amerikaansche en de Engelsche opperbevelhebbers, hadden deze klacht toen ongegrond genoemd. Na af loop van deze bijeenkomst is geen com muniqué uitgegeven, noch bereikte het verloop der zitting, langs de gebruikelijke journalistieke kanalen de wereld. Haarlemsche zaak niet vele facetten voor het Bijzonder Hof. Simpel was de tenlastelegging, maar vol kronkels de zaak, die mr. E. Bolkestein en zijn mede-leden van het Amsterdamsche Bijzondere Hof Dinsdagmiddag kregen voorgezet, 't Betrof hier den Haarlemsehen typograaf A. E., die in bezettingstijd ver scheidene ondergrondsche bladen drukle, maar thans voor zijn rechters moest ver schijnen omdat hij, volgens de aanklacht „in Maart 1943 aan één of meer leden van de politieke recherche van de politie te Haarlem mededeelde, dal een zekere P. deviezen smokkelde en aldus dien P. heeft blootgesteld aan vervolging". Verdachte ontkende. De zoogenaamde „Inlichtingendienst" zette een actie tegen P. in, die door den Duitsch gezinden en uit hoofde van zijn werkzaamheden thans gedetineerden re chercheur J. Bruinsma in samenwerking met het „Devizenschutzkommando" geleid werd. In een Heemsteedsch café, waar de I.D. wist, dat P. met f 100.000.aan deviezen in zijn bezit zou overnachten, werd een in val gedaan, maar de vogel was gevlogen. Ook een huiszoeking in Nieuw-Vennep, de eigenlijke woonplaats van den „smokke laar" leverde geen resultaten op, zoodat de heele achtervolging tenslotte op dood spoor kwam. Rechercheur J. B., die als getuige werd gehoord, verklaarde zeer positief, dat ver dachte uit vrijen wil naar den I.D. kwam met de inlichtingen over de vermeende deviezensmokkelarijde verdachte zelf schudde echter tijdens de ondervraging van B. meermalen het hoofd en ook toen de 38-jarige mevrouw N, S. uit Haarlem, een oude kennis van verdachte, waar Pen- nings in huis woonde, haar verklaringen aflegde, maakte de beklaagde meermalen een ontkennende hoofdbeweging. Mevrouw N. S. vertelde, hoe de vriendin van P., een zekere Corry van L„ haar vriend bij zijn „zaken" hielp en dat ook zijzelf vermoed de, dat haar huisgenoot P. niet de „bloem bollenhandelaar" was, die hij voorgaf te zijn. Verdachte zou haai' eens hebben aan geraden, het paar uit haar huis te zetten, omdat „het niet pluis was". Deze hospita vertelde het Hof zeer breedvoerig, hoe zij P. een dienst bewees, door een rol gouden tientjes aan een Alkmaarder te overhan digen. Tijdens een bezoek aan deze plaats werden Corry van L. en mevrouw 'S. door de bekende Haarlemsche I.D.-rechercheurs Timmers en Willemse geschaduwd. Dit be- hebbers aan generaal Koerotsjikin, den Sovjet-Russischen plaatsvervanger, de vraag gesteld, waarem de klacht van maar schalk Sokolofsky, dat Engeland en Ame rika in den geallieerden bestuursraad voor Duitschland de voorbereiding van het rap port aan de vier ministers van buitenland sche zaken tegenwerken, tijdens het week einde te Moskou en Berlijn is gepubli ceerd. Uit Sovjet-Russische bt-on wordt verno men, dat Sokolofsky's besluit om deze ver- De Kota Inten waarschijnlijk Vrijdagavond in Rotterdam Vermoedelijk zal Vrijdag 31 Januari in de late avonduren te Rotterdam aankomen het m.s. „Kota Inten", met gewonde en zieke militairen van de Koninklijke Landmacht, de Koninklijke Marine en het Koninklijk Ne- derlandsch Indische Leger, in totaal 160 per sonen aan boord. Voorts repatrieeren met dit schip 24 zieke burger-evacués, een uit 24 leden bestaande militaire werkploeg van de luchtstrijdkrachten, alsmede 66 militairen van de Koninklijke Landmacht, die niet ziek of gewond zijn, doch die om andere redenen repatrieeren. Alle terugkeerenden zullen zoo spoedig mogelijk na aankomst naar hun woonplaats vervoerd worden, met uitzondering van de zieken, wier opneming in een hospitaal of ziekenhuis wenschelijk is. Familieleden van deze militairen zullen tijdig op de hoogte ge bracht worden naar welke inrichting hun zoon, echtgenoot of verloofde gebracht is. Bij de aankomst van het schip zal niemand worden toegelaten, die er niet uit hoofde van zijn ambt aanwezig moet zijn. Het is dus voor familieleden onnoodig zich naar Rotterdam te begeven. Britscli parlementslid Lindsay bezoekt ons land Kenneth Lindsay, onafhankelijk parlements lid voor de Engelsche universiteiten, die zich naar Nederland heeft begeven voor het hou den van lezingen over het Britsche onder- wijswezen en het Britsche parlement, heeft gisteren een aantal journalisten in het hoofd gebouw van den British Council te 's-Gra- venhage ontvangen. Naar zijn meening moeten de Nederlanders ingeschakeld worden bij de hei-opvoeding van het Duitsche volk en de toekomstige cullu-' reele ontwikkeling van dat volk, daar zij de Duitschers beter dan de meeste naties kennen. Verder 'verklaarde Lindsay, voorstander te zijn van de uitwisseling van kennis en ideeën op onderwijsgebied en kunsten tusschen de volken van/ Europa. Er was alles te zeggen voor het werk van den British Council, mits er soortgelijke instellingen in Nederland en elders bestonden, zoodat de landen van Euro pa elkaar op cultureel gebied zouden leeren kennen en waardeeren. Het bezoek van Kenneth Lindsay aan Ne derland maakt deel uil van zijn tournée door Europa. Frankrijk, België en Duitschland werden reeds door hem bezocht. Gistermiddag heeft Polen aan de speciale plaatsvervangers der groote vier een gede tailleerd memorandum inzake Duitschland doen toekomen,. Hierin worden verreikende economische en politieke eischen naar voren gebracht, die volgens het memorandum ech ter niet als wraakneming op Duitschland moeten worden beschouwd. I Polen schat zijn materieele verliezen op ruim elf en een half milliard dollar. Indus- trieele uitrusting uit Duitschland zou zeer welkom zijn. Wat de nieuwe grens tusschen Polen en Duitschland betreft, behoudt Polen zich het recht voor een gedetailleerd plan voor te leggen. Polen wenscht Duitschland in de toekomst; als een politieke eenheid te zien. Voorloopig is het echter noodig dat het land onder bur gerlijke en militaire controle der geallieer den blijft. Het memorandum werd toegelicht door den Poolschen diplomatieken vertegenwoordiger te Praag, Stefan Wierblowski. Hij was van meening, dat de zuivering in Duitschland niet snel genoeg gaat, terwijl zij in de diverse zónes op verschillende wijze wordt uitge voerd. De economische eischen van Polen zijn zoo gesteld, dat de wederopbouw van de Duitsche economie in geen geval eerder vol tooid is dan die van de verwoeste gebieden. Bijzonder Gerechtshof Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft heden den 42-jarigen Haarlemschen koopman en caféhouder J. W. E. van 't H. veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Van 't H. heeft in Mei 1942 een politie-agent attent gemaakt op bet feit, dat een Joodsche jongen, L. Simons, geen ster op zijn jas droeg. De jongen is ge arresteerd en later in een kamp overleden- De advocaat-fiscaal mr. B. J. Besier had te gen Van 't H. tien jaar geëischt. Inwoonster van Nieuw-Vennep veroordeeld. De 40-jarige inwoonster van Nieuw-Ven nep, W. A C.-L. heeft in den bezettingstijd twee harer plaatsgenooten. .de gebroeders De K. aan den leider van het Avbeidsbureau aangewezen, hetgeen deportatie van het tweetal ten gevolge had. Veertien dagen ge leden had de advocaat-fiscaal twee-en-een- half jaar rijkswerkinrichting tegen haar ge- eischt. Het Hof veroordeelde haar heden tot een jaar en vier maanden. Letterkundige kwam voor de Duitschers op. Er was veertien dagen geleden twee jaar gevangenisstraf met aftrek van twintig maanden voorarrest geëischt tegen den thans 40-jarigen letterkundige M. J. A uit Haarlem, ex-lid van de N.S.B., die in April 1942 een bioscoopbezoeker had laten arresteeren, om dat deze tijdens de vertooning van het jour naal opmerkingen had gemaakt, welke A. niet aanstonden. Eenige maanden later had zich een dergelijk geval voorgedaan, toen een cafébezoeker commentaar had geleverd óp het zingen van een troep voorbijmarcheeren- de Duitsche soldaten. A, had zijn vrouw ver zocht, een politie-agent te halen om den ca fébezoeker te arresteeren, hetgeen ook ge schiedde. A. werd heden veroordeeld tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Naast industrieele uitrusting wenscht Polen restitutie van alle door de Duitschers uit Po len geroofde goederen. Polen acht het wenschelijk, dat het. zitting heeft in speciale commissies, die zich met de kwestie van de restitutie bezig houden. Fjcdor Goesef, de Russische vertegenwoor diger ter conferentie der ministers van Bui tenlandsche Zaken, heeft een rapport overge legd over de procedure, te volgen btf het op stellen van de vredesregeling met Duitsch land. In dit rapport aan de conferentie dringt de Sovjet-regeering er op aan om een cen trale Duitsche regeering te zijner tijd te con sulteeren in verband met het Duitsche vredes verdrag. Het Russische voorstel, dat dus het vormen van een centrale Duitsche regeering vóór de onderteekening van het vredesverdrag met Duitschland inhoudt, heeft Inf officieele Fran sche kringen geen gunstig onthaal gevonden. Het voorstel is direct in strijd met de voor stellen voor de tijdelijke en de permanente organisatie van Duitschland, die de Fransche regeering verleden week in twee nota's aan de Engelsche, Amerikaansche en' Sovjet-Rus sische regeering heeft' gedaan. Naar te Parijs verluidt meenen de Russen een grooter kans te hebben om buiten hun eigen bezettingszone invloed in Duitschland uit te oefenen, indien een centrale regeering tot stand komt. De Franbchen daarentegen willen, dat de controle over de in Duitschland gevoerde politiek tijdens de overgangsperiode tot aan de onderteekening van het verdrag in handen van de geallieerde bestuurscommissie te Bei-lijn blijft en dat elke gecentraliseerde, organisatie van Duitschland intusschen tot bet economische aangelegenheden beperkt blijft. Inmiddels hebben de twee'Fransche nota's over de voorloopige en de permanente or ganisatie van Duitschland reeds ernstige cri- tiek ontmoet van de Fransche communistische partij, waarvan vijf leden minister in het huidige kabinet van den socialist Ramadier zijn. Zij hebben moties ingediend voor een al gemeen debat over de politiek van de nieuwe regeering. Onafhankelijk van het al of niet aannemen dezer moties door de regeering., zal in ieder geval een stemming volgen, die de beteekenis zal hebben vah een motie van vertrouwen in de nieuwe regeering. zoek aan de kaasstad eindigde in een feest, waar de afnemer van de gesmokkel de munten, een zekere L„ duchtig hielp. De aandacht van het Hof werd ten zeer ste gewekt, toen uit het verhoor van me vrouw S. naar voren kwam, dat Corrie van L. een relatie zou hebben onderhou den met rechercheur Willemse. Op de avondjes, die ten huize van me vrouw S. werden gegeven, kwam Willem se niet alleen: een zekere Paul Sieck van het „Devizenschutzkommando", Bruinsma en ook Timmers waren er vrij geregelde gasten, wat den procureur-fiscaal, Mr. B. J. Besier deed zeggen: „Een fraaie boel was het bij u, mevrouw!". Tevens bleek, dat mej. van L., van be roep buffetjuffrouw, meermalen in Am sterdam op bezoek ging bij dezen Sieck. die zoo moesten de rechters later uit het verhoor van deze mej. van L. opma ken haar meermalen het adres van P. in Nieuw Vennep probeerde te ontfutselen De derde opzienbarende mededeeling van mevrouw S. was, dat Corry en haar vriend P. meermalen een woordenwisse ling hadden over het „weinige" geld dat hij haar gaf. Moeilijk verhoor Het verhoor van mej. v. L. liep niet erg vlot; zij ontkende alles en dwaalde telkens af; ze zet Willemse niet gekend te hebben en loochende een relatie met Sieck hebben onderhouden. Wel gaf zij toe, na het bezoek aan Alkmaar- met Duitschers „op stap" te zijn geweest, die haar f 10.000 in het vooruitzicht stelden, wanneer zij het adres van P. vertelde. De procureur-fiscaal gaf als zijn mee ning te kennen, dat mej. v. L. onwillig was en hij zei een heilzaam middel te weten om haar geheugen op te frisschen. Aangaande het geld, dat zij van haar vriend kreeg en de verdiensten in haar betrekking als buffetjuffrouw waren haar verklaringen volkomen afwijkend van de reeds eerder gehoorde. De kroongetuige in deze zaak, de 40- jarige bloembollenhandelaar H. Th. P„ be vestigde ongeveer, wat het Hof reeds uit .den mond van zijn hospita gehoord had; over zijn vriendin vertelde hij echter, dat ze hem nooit hielp bij zijn „zaken". Over de Maartsche gebeurtenissen 1943 vertelde verdachte, dat hij door Blank, Nederkoom en Bruinsma, drie re chercheurs van den Haarlemschen I.D. gedwongen was de antecedenten van P. te noemen, een dwang waarvoor hij echter zei, niet gezwicht te zijn. Verdachte's be weringen klopten echter niet met de schriftelijke getuigenissen van deze drie rechercheurs. Ook het illegale werk van den typograaf kwam uitvoerig ter sprake: de beruchte ïtrist zat hem reeds in 1942 op de hielen wegens het- drukken van clandestiene lec tuur; de bladen „Vrij Nederland" en ,Je Maintiendrai" zagen op zijn pers het licht. De procureur-l'iscaal verklaarde veel zin te hebben, een zedepreek te houden over de wantoestanden ten huize van mevrouw S. in het bijzonder en de verwording in zekere kringen tijdens de bezetting in het algemeen. Zich tot de zaak bepalend, meende Mr. Besier, dat allen, die het huis van deze dame frequenteerden, iets op hun geweten hadden: hetzij op politiek of op moreel of op economisch terrein. Spre ker tipte ook den nasleep van de geheele geschiedenis, namelijk het leeghalen van de Petri-Bank te Haarlem, even aan en hij noemde de aanklacht tegen E. „perti nent bewezen". Het zelfs onder de Duit sche bezetting vulgaire bedrijf van slnok- kelen wettigt, zoo zei Mr: Besier, geen verraad zooals verdachte pleegde. Stil staand bij het ondergrondsche werk van den beklaagde wees de procureur-fiscaal op de wonderlijke tegenstelling met het aanbrengen van P. Daar het geheel ge lukkig geen diepgaande gevolgen heeft ge had, meende de aanklager, dat verdachte met li/2 jaar gevangenisstraf met aftrek voldoende gestraft was voor zijn optreden. Mr. Heilema Sr. betwistte als raadsman schuldig" van den procureur-fiscaal en kwam na een langdurig pleidooi tot de overtuiging, dat. er geenerlei termen aan wezig zijn om zijn cliënt te straffen. Uitspraak over 14 dagen. Finland zal vredesverdrag in Februari teekenen Het Finsche parlement heeft met alge- meene stemmen het vredesverdrag met de geallieerden aanvaard, waardoor de Fin sche regeering gemachtigd is het verdrag op 10 Februari te Parijs te onderteekenen. Het tweedaagsche skitournooi te AroSa, dat de Nederlandsche kampioenstitels tot inzet had. is ten einde. In de renklassen verwierven Gra tia van den Beigh-Sehimmelpenninck van der Oye en Harold zur Nieden den eeretitel. De marva Anky van der Stok en Paul Hugenholz behaalden in de toerklassen het kampioenschap. Het in Nederlandsche vlaggetooi prijkende Arosa bood een stralend beeld van zon en poe dersneeuw. Met den start van den slalomloop van de Emsla-hellhvg, éven boven het beroemde kerkje van Inner-Arosa werd Dinsdag begonnen. Het eerst was de damestoerklasse aan de beurt. Anky van der Stok, die den vorigen dag de af daling had gewonnen, toonde zich ook thans 30. Panda en Joris Goedbloed liepen zwij gend door de verlaten buitenwijkentotdat ze bij een garage kwamen. „Ziet!" sprak Joris. „Een auto-verhuurinrichting! Volg me vriendje en zie toe! Let op hoe een Goedbloed de wereld tart!' Wij zullen ons de noodzakelijke tekenen van welstand verschaften!" „Je gaat toch geen auto huren?" riep Panda verschrikt. „Je hebt geen geld! JeMaar Joris luisterde niet. Hij liep de garage binnen en wendde zich tot iemand die daar aan het werk was. Kunt ge ons een auto met behoorlijk uiterlijk verschaften, goede vriendvroeg hij. „Ik wens vannacht nog naar mijn slot. Maupertuus gereden te worden! Geld speelt geen rol! Haast u, goede man, haast u!" Nu, de garagehouder haastte zich. Hij dacht een rijke klant te krijgen en zocht zijn mooiste auto uit. En even later reden Joris en Panda snel door de stille straten van de stad. weer verreweg de sterkste. Haar totaaltijd voor beide slolomloopen was ruim een halve minuut minder dan die van Sylvia van der Leeuw (2e rit). Emmy van Marken uit Aerdenhout, die tweede en zesde was geworden, bezette in het totaalklassement de derde plaats. Paijl Hugenholz. eerst tweede in de afdaling, werd' Dinsdag eerste in de slalom der heeren toerklasse, hetgeen hij vooral te danken had aan zijn voortreffelijken eersten loop. waarin* hij reeds een voorsprong van 14 sec. op zijn con currenten behaalde, en tevens leverde deze zege in den slalom den 18-jarigen Paul Hugenholz het Nederlandsch kampioenschap der heeren toer klasse. Voor de renklassen werd het slalomtraject door Carlo Marazzi, renchef der ski-club Arosa ge wijzigd, waardoor het parcours belangrijk stei ler en moeilijker werd. De 16-jarige Gusta de Boer maakte in den eersten slalomloop verre weg den besten tijd van alle deelneemstei-s (1 min. 26.4 sec.), de oudkampioene Gratia van den Bergh noteerde l min. 41.8 sec.. In den tweeden loop wist Gratia van den Bergh haar achterstand echter goeddeels op te halen. Zij noleerde 1 min. 17.6 sec. tegen 1 min. 24.8 sec. voor Gusta de Boer. Laatstgenoemde werd hier door eerste in de slalom maar de kampioens titel, die berekend wordt op grond van de prestaties in afdaling en slalom, ging'toch naar Gratia van den Bergh, die hiermede voor de vierde maal het Nederlandsch dames skikam pioenschap op haar naam bracht. Ella Kerdel werd door het overslaan van een slalompoortje in haar tweeden loop gediskwalificeerd. Zeer spannend was de strijd in de heeren ren- klasse. In dra. eersten loop maakte Harold zur Nieden een recordtijd van 1 min. 12 sec. Roos- male Nepveu en De Boer (winnaar van de af daling) noteerden 1 min. 23 sec. Door zijn voor sprong kon „Bonzo" zur Nieden het in den tweeden loop wat rustiger aandoen met het resultaat, dat Roosmale Nepveu en De Boer toen betere tijden maakten. De totaaltijd van Zur Nieden was echter toch nog 5 seconden beter dan die van Roosmale. Door zijn overwinning in den slalom en een tweede plaats in de afdaling van Maandag be haalde de 28-jarige Harold zur Nieden voor de eerste maal in zijn sportloopbaan het Neder landsch skikampioenschap. Omgang met Duitschers had ernstig gevolg Twee meisjes uit Hoofddorp voor Bijzonder Hof Twee meisjes, de 20-jarige Tiny H. en de 27-jarige Matje H., beide afkomstig J uit Hoofddorp stonden Dinsdag in de ver, dachtenbank van het Amsterdamsche Bij. zondere Gerechtshof. In bezettingstijd 1 hadden zij geregeld omgang met Duitsche soldaten. Omwonenden, die zich ergerden over het gedrag der beide meisjes, zeiden I wel eens minder aangename dingen en dit bracht de meisjes ertoe aan een hunner 1 Duitsche vrienden mede te deelen, dat hij „de jongens aan den overkant" maar eens onderhanden moest nemen. Déze uitlating had zeer ernstige ge- j volgen. In den nacht van acht op negen April 1545 voerden de Duitschers een I zware razzia in Hoofddorp uit. Vele inwo ners werden gearresteerd, anderen wisten I te ontkomen. Tiny H. heeft bovendien in diezelfde maand nog een brief geschreven, I waarin zij mededeelde^ dat in de villa L „Kalorama" in Hoofddorp munitie en wa pens verborgen zouden zijn. Zij heeft- den I brief echter niet verzonden. Hij werd later j in haar. woning gevonden. Op de vraag j waarom ze den brief geschreven had gaf l zij ten antwoord: „Ach, ik had dien avond niets te doen". De advocaat-fiscaal mr. B. J. Besier 6 zeide in zijn requisitoir, dat de inwoners f van Hoofddorp deze twee meisjes terecht verantwoordelijk.stellen voor het feit, dat I één maand voor de bevrijding nog zoo'n hevige klopjacht is gehouden. Tegen beide meisjes eischte hij 2 jaar R.W.I. met af trek van voorarrest. Een Duitsclie oud-minisler getuigt tegen Von Papen Frail z von Papen werd op den derder; dag van het tegen hem gevoerde procés te Neu renberg door een getuige „de man, zonder 1 wien Hitier niets waard zou zijn geweest" genoemd. Theoóor Dusterberg beschuldigde von Papen er van in 1933 op een bijeenkomst H van Hitier en den bankier baron Kurt von I Schroder te Keulen zijn medewerking te hebben verleend bij het geven van financies- j len steun aan de nazi-partij. Om verantwoording gevraagd voor zijn I kanselierschap van Duitschland antwoordde von Papen: „Ik was een medewerker Van 1 Hindenburg, niet van Hitler". Hij noemde zichzelf een soort minister zonder portefeuille, toen Hitier kanselier werd. Onder de getuigen a charge was Oskar von I Hindenburg, zoon van wijlen den Duitschen 1 president en Karl Severing, voormalig mi- nister van binnenlandsche zaken in Duitsch- j land. Het eenige. dat Severing zich kan her- f inneren als tegen von Papen pleitende, was zijn opheffing van "net uniformverbod, waar- door Hitier en de bruinhemden een kans kre- I. gen tót demonstreeren. Internationaal damtournooi uitgesteld tot Paschen Het internationaal damtoumooi in Luik, j waaraan behalve Keiler, Springer en P. en W. Roozenburg ook de IJimiklenaar B. Dukel zal deelnemen is uitgesteld tot den Paaschtijd, zulks omdat de voorbereidende maatregelen door de groote deelneming niet op tijd .gereed konden zijn. Het tour- I" nooi zal gehouden worden op 5. 6, 7 en 8 April aanstaande. Voetbal Vele candidaten voor het Nederlandsch elftal De KNVB heeft de volgende spelers uiigenoo- dlgd voor de Nederiandsch-elftal training, welke 4 Februari op het terrein van VUC te 's Graven- hage zal beginnen. De Jong (ADO), Drager, Van der Linden, Pot- harst, Sotffelen en Stroker (allen Ajax), Berg man. Van Kaalte en Wllders (Blauw Wit), Mollen (Brabantia), Terlouw (DCV), Schaap (ponar). Möhrlng (Enschedé), Vermeer (Excelsior), De Vroet (Feijenoord), Roozen (Haarlem), Abe Lenstra en Jan Lenstra (Heerenveen), Van Buy- tenen, Paulus en Van der Tuyn (HDVS), Kok (KFC). Jacobs, Lubeck en Theunissen (Limbur- gia), Van Roessel (Longa), Maessën (Maurits), Van Bun (MVV), Lakenberg en Spierenburg (NEC), De Vos (Quick N.), Blesbroek (ROK), E'hlen (Sitt. Boys), Kraak (Stormvogels), De Boer, Van Gelder, De Jongh, Kamstra, De Rui ter en Van der Steen (allen Volewijckers), Van Onselen (VSV), B. dé Harder en Smit (VUC) en Wilkes (Xerxes). "N Volgens Marlus Moutet, Fransch minister voor overzeesche gebiedsdeelen, is het bericht, dat Fransche troepen gifgas hebben gebruikt tegen de Annamleten in den strijd tusschen Fransche en Vietnameesche nationalistische troepen in Indo-China, absoluut onjuist. Volgens Moutet zijn zijn bevelen om onder geen beding van gifgas gebruik te rnakenu naar de Jetter opgevolgd. Hij voegde er aan toe, dat dit de derde maal is. dat van niet nader aangegeven zijde in Indo-China bericht wordt, dat Fransche troepen gifgas hebben gebruikt. Generaal Dwight Eisenhower, stafchef van. het Amerikaansche leger, heeft tijdens een ver gadering van de „Women's national press club" verklaard, dal net ministerie van oorlog een spe- eialen staf heeft, wiens eenige verantwoordelijk heid het is, voorbereidingen te treffen in ver band met een mogelijken „super blitz" tegen de V. S. Deze staf, aldus generaal- Eisenhower, is een noodzakelijk onderdeel van de Amerikaan sche paraatheid, welke noodig is, tot er inter nationale veiligheid is, en hij moet zich op de hoogte houden van nieuwe ontwikkelingen op het gebied van bestuurbare projectielen en an dere wetenschappelijke toepassingen op de oor logvoering. Naar te New York wordt vernomen, hebben de Schotsche nationalisten, die voor Schotland een eigen parlement willen hebben, een beroep op de organisatie der V. N. gedaan om hun „minderheidsrechten" tegen de „onderdrukking" van de Engelsche regeering te beschermen. De klacht is a«n het secretariaat der V. N. ge richt, doch de functionarissen zitten er mee in, wat zij er mee moesten' doen. Indien het hier een toestand betreft, die een gevaar vormt voor vrede en veiligheid, moet het beroep naar den veiligheidsraad wórden gezonden. Een verzoek van een niet-zelfbesturend-gebied behoort bij den beheersraad thuis. Of is het een geval van schending van de rechten van den mensch. dat tot het terrein van den economischen en socialen raad behoort? David Lilienthal, voorzitter van de Ameri kaansche commissie voor atoomenergie, heeft verklaard, dat sinds VJ-day enkele malen erns tig inbreuk is gemaakt op de veiligheidsmaat regelen ter verzekering van het geheim der atoomenergie. Het rapport over atoomenergie, dat door het departement van oorlog na het bombardement van Hirosjima was uitgegeven, zou de ernstigste overtreding van genoemde maatregelen geweest zijn, Lilienthal weigerde te antwoorden op de vraag van een lid der commissie, of „er eenige reden tot ongerustheid bestond, dat via buitenland sche geheime diensten inbreuken zouden zijn gemaakt op de veiligheidsmaatregelen". Hij vroeg het antwoord schuldig te mogen blijven, totdat de commissie een geheime bijeenkomst zou houden.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2