Velsens raad aanvaardt de noodlijdendheid Vergeten roer-klem wellicht oorzaak van vliegramp Een gemoedelijke vergadering Duitschers maken zich geen illusies Nacht-Express Woensdag 29 Januari 1947 1JMUIDER COURANT [)e „eerste steen" voor het industrie-gebouw Het leek er in deze eerste vergadering in J947 van Velsens gemeenteraad op, dat onze vroede vaders en moeders een streep hebben willen zetten onder de gebeurtenissen van 1946 die tot zooveel wrijving aanleiding ga ven'en die bezig waren de vergaderingen be rucht te maken. De vergadering begon met een korte nieuw- iaarsspeech van burgemeester Mr. M. M. Kwint, die verwees naar zijn in de eerste vergadering in September 1946 gegeven over zicht waarin hij de schokkende gebeurtenis sen in de gemeente heeft gereleveerd. Ten slotte bedankte spreker Voor de hem gebo den gelukwenschen, die hij met een weder- keerige felicitatie beantwoordde. De Raad verklaarde zich-daarna accoord met de voorstellen tot het toestaan van een crediet voor de aanschaffing van een schuim- bluschinslallatie en voor de revisie van schrijfmachines. Voorwaarden voor noodlijdende gemeenten. De heer Maas (K.V.P.) is het met de op merking van B. en W. eens, dat Velsen deze behandeling niet verdiend heeft. Maar we zullen de voorwaarden moeten accepteeren. Velsén is een der zwaarst getroffen gemeen ten. De bevolkingsaanwas door de uitbrei ding van de groot-industrie vergt grooteren woningvoorraad en 4000 woningen zijn verlo ren. Hoe lang zal deze noodlijdendheid du ren? Een te verwachten tekort op de exploi tatie van woningwet-woningen vraagt sleeds meer geld uit de gemeentekas. Spreker toont dit met een becijfering aan in verband met den bouw van de 47 woningen in Velsen-N. waarvoor spreker een tekort raamt van i 15477, waarvan 10 procent ten laste van de gemeente komt. En daarbij komen de lasten voor den str-aataanleg. Spreker becijfert dat voor elke 1000 woningen een bedrag van l 73806 ten laste van de gemeente komt. Vel sen staat er bijzonder ongunstig voor. want we zijn genoodzaakt om te bouwen. Kan er bij de regeering niet op gewezen -worden, dat de 10 procent bijdrage van de' gemeente een te groote last op de begrooting -veroorzaakt? Spreker wil er bij de regeering op aandrin gen haar houding tegenover Velsen te wij zigen. De heer Ten Broeke (C.-H.) vraagt of B. en \V. de regeering hebben gewezen op dé omstandigheden waardoor de noodlijdend heid is ontstaan. De heer Verbeek (P. v. d. A.) wijst op de moeilijkheden die voor de gemeente zijn ontstaan door de uitgevoerde groote werken, waardoor er veel werkloosheid in de gemeen te ontstond. Door de afbraak zal de gemeente voor een reeks van jaren in moeilijkheden blijven verkeeren. "Wanneer andere gemeen ten zich reeds lang hersteld hebben van de rampen van den oorlog, zal Velsen nog ge bukt gaan onder de gevolgen daarvan. Ook spreker wil evenals de heer Maas trachten, de belasting ontstaan door den woningbouw op de regeering af te wentelen. De heer Den Hollander (C.P.N.) merkte cp, dat toen spreker en zijn partij- genooteni bij elkaar waren men gezegd heeft: „hier ligt het doodvonnis van de gemeente". We staan voor de keus: „aanvaarden of ster ven". Aanvaarden we het niet, dan krijgen we een regeeringscommissaris en wei-pen we ons in de armen der reactie. We moeten er voor zorgen een andere reegering te krijgen, voor zorgen een andere regeering te krijgen, die het geld haalt waar het is, zullen we aan de moeilijkheden ontkomen. De heer Van Eijken wethouder van Fi nanciën merkt op, dat we met deze regeering steeds dieper zullen, komen - in de put der armlastigheid. Met deze regeering zullen we heel weinig tot stand kunnen brengen. Als we onze armlastigheid kwijt willen raken, zullen we een regeering moeten hebben, die ook werkelijk een volksregeering is. Het wachten is op de voorstellen van de com missie-Oud. We zullen pogingen in het werk moeten stellen om aan deze regeling te ont snappen. Bloemendaal heeft dit geprobeerd, maar dat lukte niet. Als wij met den op bouw willen doorgaan zullen we de voor waarden moeten accepteeren. De Voorzitter zegt. dat hij steeds aan het hoofd heeft gestaan van een noodlijdende gemeente. Voor den oorlog was Velsen nood lijdend, maar de gemeente is er boven-op gekomen. Spreker is er van overtuigd, - dat de regeering niet zal schromen, wanneer het mogelijk is, de noodlijdendheid op te heffen. De raad aanvaardde daarna de voorwaar den. Het industriegebouw. Het voorstel tot het verleenen van een cre- Öiet ten behoeve van de voorbereidende werkzaamheden, verbonden, aan den bouw van een industriegebouw gaf aanleiding tot slechts eenige opmerkingen. Uit het antwoord van den heer Visser, wethouder van Open bare Werken blijkt, dat het nog niet bekend is of er voor de gemeente verdecê financieele consequenties aan de oprichting van het in dustriegebouw verbonden zijn. De Industrie- bank is tc-n zeerste bij dezen bouw geïnte resseerd. De exploitatierekening, die met de Industriebank is besproken, is gunstig ont vangen. Het gebouw is noodzakelijk omdat er veel industrie vernield is. Door de totstand koming van dit gebouw kunnen industrieën ruimte kiezen en al zullen ze financieel bij den bouw geïnteresseerd moeten zijn, zal er minder kapitaal noodig zijn dan wanneer men zelf een fabriek zou gaan bouwen. Er ruimte voor 22 industrieën en zoowel kleine als groote zullen in de flat een plaats kunnen krijgen. Spreker meent, dat hier een groot belang van de gemeente wordt gediend. De Voorzitter merkt nog op, dat deze .trading estates" ook saneerend werken. Hier wordt tevens een belangrijk' sociaal doel voor de arbeiders bereikt. Het voorstel wordt aangenomen. Bij het voorstel tot het verleenen van een crediet voor de verbouwing van „Spaarn- berg" merkt mevrouw ten Grotenhuis- van Beek (C.P.Nop, dat het haar bekend is, dat de Christelijke School door leerlingen bezócht wordt die naar de Adolf van Nas- sauschool zouden gaan als deze school in orde was. Waarom worden onze openbare lagere scholen zoo stiefmoederlijk bedeeld? vraagt spreekster. De heer A. J. van Leus en, wethouder van Onderwijs zegt dat Openbare Werken niet veel heil ziet in de verbetering van de drie slechte klassen van de Adolf van Nas- sauschool. Doordat een lokaal- meer beschik baar is gekomen, behoeft een der drie slechte klassen niet gebruikt te worden. Spreker wril Openbare Werken een plan verzoeken om den toestand te verbeteren. Ook dit voorstel wordt aangenomen. Aangenomen worden tevens de voorstellen tot verpachting van weilanden, tot beëindi ging van de verpachting van landerijen ir Rooswijk en tot verhuur van het schoolge bouw aa« de Kerkstraat aan het Rijk. Bij laatstgenoemd voorstel merkt mevrouw Werr e-A n t h o n i ss e (P. v. d. A.) op dat een schoolgebouw voor langen tijd voor het onderwijs verloren gaat. Ook mevrouw Ten Grotenhuis-v eek heeft bezwaren. Zij stelt vooi\ de huur met 1 Maart op te zeggen. De Voorzitter zegt, dat de marine slechts over één wachtschip beschikt H. M.'s Buffel. Spreker heeft getracht, dezen buffel naar hier te krijgen, maar dit gelukte niet. De marine heeft het gebouw noodig. De heer Van Leusen. wethouder van Onderwijs zegt, dat opzegging van de huur zou beteekenen, dat het gebouw gevorderd zou worden. De heer Verbaan (P. v. d. A.) wijst nog op de bezetting van het gebouw der organi satie aan de Trawlerkade. Men heeft ge tracht het gebouw vrij te krijgen. Het ant woord luidde, dat de mogelijkheid bestaat, dat de marine in September 1947 van IJmui- den zal verdwijnen. Tenslotte dient de heer Aschof f (C.-H.) een motie in, waarin er op wordt aangedrorv- gen, dat naar een andere gelegenheid voor de militairen wordt omgezien. Deze motie evenals het voorstel wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Na eenige opmerkingen wordt ook aange nomen het voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 26 October 1946' aangaande den bouw van 52 woningen in Velsen-Noord. Uit een opmerking van mevrouw Kam ming a-B o s (C.P.N.) blijkt, dat er voorloo- pig geen woningen zullen worden aanbesteed, waarop de heer Visser, wethouder van Openbare Werken opmerkt, dat de gemeente in deze materie diligent is. Motie Den Hollander. De voorsteller (C.P.N.) zijn motie ver dedigende meent dat het niet voldoende is de prijzen te verlagen. De loonen zullen ver hoogd moeten worden. Er is een toenemende onrust onder de bevolking. Minister Beel kondigde maatregelen aan.om de verhoudin gen te Verbeteren, maar het tegenoverge stelde is geschied. De prijzen zijn nog verder omhoog gegaan. De huidige kapitalistische productiewijze is niet meer in staat ons land op te bouwen. De motie wordt na eenige discussie aange nomen met de stemmen der R.-K. fractie en van den heer Homburg (A.-R.) tegen. Het voorstel tot samenvoeging van den Plantsoenendienst en den Reinigings- en Ontsmettïngsdienst wordt aangehouden. Aangenomen wordt het voorstel tot verbe tering van de salarispositïe van het gemeen- tepersoneel. De heer H. de Boer (P. v. d. A.) hield hierbij een pleidooi, voor de bélan- Er bestaat veel animo voor hinderwetvergunningen Ter gemeente-secretarie (IVe afdeeling) liggen ter inzage verzoeken van: De firma Keirsgieter en Co., Acaciastraat 27 te IJmuiden-Oost, om vergunning tot het oprichten van een scheepssmederij, waarin geplaatst zullen worden een smidse met wan, een ijzerzaag, een boormachine, twee slijp steen en, een boortol, een acetyleentoestel eri 5 electro-motoren, respectievelijk van 1/4, 1, 2, Va en 2 pk, in het perceel Industrie- straat no. 59 te IJmuiden; G. Hemken. Julianakade 1 te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een inrich ting voor het bewerken van vleeschwaren, waarin geplaatst zullen wordep een snijma chine, een kookketel met gasverwarming. een slijpsteen, twee gehaktmachines. alsmede 4 electro-motoren. respectievelijk van V», 3 4. 3'4 en 14 pk, in het perceel Julianakade no. 1 te IJmuiden; W. Blauw, Wijk aan Zeeërweg 31 te IJmuï- den-Oost, om vergunning tot 'net oprichten van een inrichting voor het bewerken van vleeschwaren, waarin geplaatst zullen wor den een koelcel, een kookketel met gasver warming, twee gehaktmolens, een compres sor en 3 electro-motoren, respectievelijk van 1/3, 1/3 en 1 pk, in het perceel Wijk aan Zeeërweg no. 31 te IJmuiden-Öost; A. H. Eeken, Kennemerlaan no. 15 te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het bewerken vleeschwaren, waarin geplaatst zullen wor den een koelcel, een kookketel met gasver warming, een rookkast, een compressor, als mede 2 electro-motoren, respectievelijk van 1/3 en 3-4 pk, in het perceel Kennemerlaan no. 15 te IJmuiden; A. J. van Vliet, Kennemerlaan 111 te IJmui den, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het bewerken van vleesch waren, waarin geplaatst zullen worden een koelcel, een rookkast, een gehaktmolen, een kookketel met gasverwarming en twee elec tro-motoren, respectievelijk van Vs en Va pk, in het perceel Kennemerlaan no. Ill te IJmui den. Op Zaterdag, 8 Februari 1947 des voormid dags te elf- uur, zal ten gemeentehuize ge legenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. ALGEMEEN ZIEKENFONDS „IJMUIDEN". In de onlangs gehouden vergadering van vertegenwoordigers en verzekerden van het Algemeen Ziekenfonds „IJmuiden" zijn tot bestuursleden herkozen de heeren Jac. Hei ligers en A. Krijger. „Een kikker die blij is, geen veeren tt; hebben" De Berlijnsche correspondent van het ANP schrijft over de stemming in Duitsch- land het volgende: Wellicht nooit heeft het gevoel van ver slagenheid zich zoo sterk van de Duit schers meester gemaakt als op dit oogen- bïik, nu de voorbereidende vredesbespre kingen te Londen zijn begonnen. In het eigen land leven zij temidden van een ont reddering, die grooter lijkt dan een jaar geleden, toen de eerste bomlooze winter dank zij geredde voorraden en milde tem peraturen dragelijk was. Er leefde toen ook nog zooicis als zoete verwachting, dat het van nu af alleen nog maar beter kon gaan en ook dit droeg er toe bü den reeds zwaren last iets lichter te doen lijken. Sindsdien heeft het land de ontgoocheling moeten beleven van de ervaring, dat bet dieptepunt nog niet bereikt was, en het volk heeft zich dezen winter dieper voelen zinken dan ooit. Wijs geworden door de ervaring, troost men zich nauwelijks meer met het betrekkelijk optimisme van de overtuiging, dat het niet slechter meer kan. De apathie, waarin het grootste deel van dit volk zijn bestaan rekt, gelo'oft reeds lang niet meer aan de, trouwens karige, beloften van politieke en economi sche profeten. Zoo is het in Duitschland zelf. Over de gen van het lager personeel. Op een vraag ■jfah den heer Aschoff (C.-H.) blijkt, dat de politie niet onder deze loonsverhooging valt. De wethouder van Sociale Zaken, de heer Kruisman heeft het ten zeerste betreurd, dat voor de arbeiders niets kon worden ge daan. Spreker zegt toe alles in het werk te zullen stellen dat de groep die het 't hardste noodig heeft, ook den toeslag krijgt. Öpbouwtoelage. Het verleenen van een „opbouwtoelage" van 20 procent aan het gemeentepersoneel over 1946 en van 50 proeent daarvan over 1947 wordt goedgekeurd. Benoemingen. Tot onderwijzer aan de Theo Thijssenschool wordt benoemd de heer P. Bosma, onderwijzer te Rotterdam en tot onderwijzer aan de Jan Ligthartschool de heer J. W. Biesboer, on derwijzer te Schagen, Tot lid van de commissie van Toezicht op de Handelsavondschool wordt benoemd de heer C. de Jong te Velsen. Rondvraag. Bij de rondvraag bepleit de heer Strijboscn herziening van de verordening op de verma kelijkheidsbelasting, opdat meer rekening wordt gehouden met de belangen der cultu- reele vereenigingen. De heer Van Eijken wethouder van Fi nanciën antwoordt hierop, dat een herzie ning in voorbereiding is. Het wachten is op den cultureelen ambtenaar. Nadat nog een aantal klachten naar voren werd gebracht, kwam op een behoorlijken tijd het einde van deze geanimeerde verga dering. zien de Duitschers de vertegen- zijde gericht is. hij in zijn politiek uitgaat van de over tuiging, dat de Sovjet-Unie niet alleen uit het oogpunt van machtspolitiek, doch ook cultureel tot Europa behoort. Kaiser, de leider der Oostelijke CDU, wil eveneens een Duitschland, dat niet in één richting blikt en dat eerder een brug zou zijn tusschen Oost en West dan een voorpost van een der twee. De Oostelijke socialisten, wier leiders de nieuwe grens met Polen als een betreurenswaardig doch onherstel baar fait accompli beschouwen, laten evenwel weinig twijfel bestaan over hun gebrek aan waardeering voor hetgeen uit het Westen komt. Nu ae vier mogenheden begonnen zijn met het leggen der funda menten voor een nieuw Duitschland, gaan de socialisten in de Oostelijke zóne in ver sterkte mate voort met beschuldigingen aan de bezetters der thans gecombineerde twee Westelijke zones, dat zij zouden aan sturen op een politiek van koloniseering' van West-Duitschland door het investee- ren van kapitaal in de daar gevestigde groote industrieele ondernemingen. Demo cratiseering, vooral van het economische leven, volgens hun methode achten deze politici het eenige redmiddel voor West- Duitschland. De aanvallen der Berlijnsche SED-pers zijn th,ans zoo scherp geworden, dat zij duidelijk maken, dat. aan deze zijde de hoop voor de toekomst slechts naar één Twee en een half uur nadat de PH TCR op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen was neergestort, landde daar in een an dere Dakota de bekende K. L. M.-piloot A. Viruly, die met zijn toestel en passagiers op weg was naar Malmö. Viruly was dien tengevolge een der eerste .leden van het K.L.M.-personeel, die op de plaats des on- heils arriveerde en zich op de hoogte kon stellen. De deskundige piloot onderschreef vol komen de bevindingen van de enquête commissie, die bekend heeft gemaakt, dat een roerklem, die door een nalatigheid niet tijdig zou zijn verwijderd, de oorzaak van de ramp zou zijn geweest. Deze stalen pennen worden door het grondpersoneel als wig tusschen het vaste gedeelte van den staart en het beweegbare hoogteroer geklemd. Op deze wijze worden de roeren vastgezet, ten einde ze te be schermen tegen den harden wind. Het woei flink op het vliegveld, zoodat ook in de PH-TCR na aankomst op het Deensche vliegveld de pennen in de spleten werden gezet. Viruly achtte het niet uitge sloten, dat Geyssendorffer is opgestegen, terwijl het grondpersoneel vergeten had de pennen te verwijderen. Men kan zich afvragen of het met een onbestuurbaar hoogteroer mogelijk is op te stijgen. Viruly meende van wel. „Als het zoo geweest is", zoo zeide hij, „dan heeft Geyssendorffer er niets van kunnen merken, terwijl hij zijn machine over de startbaan taxiede. Maar hij moet het bijna onmiddellijk in de gaten hebben gekregen, toen het toestel los kwam. Toen was het echter te laat en kon hij niet wetende, wat er aan de hand was weinig anders doen dan door zetten. Opnieuw landen op dat moment met een defecte stuurinrichting was prac- tiscfa uitgesloten. De roerklem is op 70 meter afstand van het wrak teruggevonden. Normaal behoo- ren de klampen in het toestel te worden opgeborgen voor den start. Dit schijnt er op te wijzen, dat de pen zich nog in den staart zou hebben bevonden. Anders zou men- het apparaat tusschen de resten van de machine moeten terugwinden. Deze theorie over het ongeluk laat verscheidene mogelijkheden open en wel die, welke af hankelijk zijn van het tijdstip, waarop de roerpen van den staart is losgeraakt; het is ook mógelijk dat de klem bij de explosie van de machine op den grond 80 meter is weggeslingerd. woordigers der geallieerde mogendheden om de tafel geschaard om over Duitsch- land's toekomst te beslissen, zonder dat zij de kans hebben om ook maar als toehoor der te fungeeren. De Duitschers gevoelen zich beleedigd, dat zij na twintig maanden van wapenstilstand nog niet mondig ge acht worden om een waarnemer te zenden. De discussie in de pers over dit onder werp gaat voort, ook nu het Londensche werk reeds begonnen is. en er schijnt nog altijd hoop te leven, dat men vroeg of laat als pleitbezorger in eigen zaak zal kunnen optreden. Maar al zitten er aan de tafel van Lon den geen Duitsche vertegenwoordigers, Duitschland zelf is er aanwezig met de potentie van zijn 65 millioen menschen, dié volgens de verklaring van den inter nationalen vakbond niet tot een „reservoir van goedkoope arbeidskracht" mag afdalen, en met al de evidenties, die het samen leven van 185 menschen per vierkante km. met zich brengt. De Duitsche poli tieke leiders zijn zich van dit laatste zeer goed bewust eU er waren in de laatste maanden uitingen uit het buitenland te over om dit bewustzijn aan te wakkeren. Geen uitlatingen van buitenlandsche woordvoerder hebben in Duitschland zoo veel weerklank gevonden als die, welke de gezondheid van Duitschland als voor waarde stelden voor de genezing van Eu ropa. Geen Duitsche beschouwing over de besprekingen, die thans begonnen zijn en die eerst zullen eindigen wanneer de sneeuw van Moskou's straten gesmolten is, heeft nagelaten daarop te wijzen. Het is het gevoel van potentieele macht, dat Duitsche politici er toe verleidt in hun beschouwingen een toon aan te slaan» die prikkelend moet werken op de slacht offers der nazi-agressie, b.v. door drei gingen met toekomstige golven van natio nalisme. Er valt tegelijkertijd in vele be schouwingen zooiets te bespeuren als het genoegen van den kikker, die zich verheugt over zijn gebrek aan veeren. Zoo wordt met kennelijke voldoening vastgesteld, dat voorstellen als het terug brengen van Duitschland tot een agrarische» staat reeds lang tot het verleden behooren, dat de politiek der herstelbetalingen niet kan worden volgehouden en dat gebiedseischen niet kunnen worden erkend, daar zij het economische leven van Duitschland zouden bedreigen. Met een opmerke lijke vrijmoedigheid spreekt zich het te Stuttgart verschijnend weekblad „Wirtschaftzeiting" een blad van een in Nederland onbekend formaat in deze uit. Hel is van meening, dat aan Duitschland tot dusverre reeds veel meer schadeloosstellingen werden ontwrongen dat de Potsdammer „re parations" toelaten: door het beschik ken c ->r de Duitsche vloot, over de viezen en patenten, door afbraak van fabrieken, door de afsnoering van ge- - bieden in het Oosten, door het vast houden van krijgsgevangenen en het exporteeren van deskundigen en vak lieden. Bij alle beperkingen, die de Dtitschers aan eventueel nog levende restanten van optimisme opleggen, ziet men toch nog sporen van hoop, dat de vrede, waaraan thans gebouwd gaat worden, tenminste een afsluiting beteekent van een periode van ongewisheid over de grondslagen van het nieuwe bestaan. Zij verwachten ook dat in elk geval het einde in zicht is van de economische gespletenheid. Zij zien het geding om Duitschland's toekomst als een geding tusschen Oost en West en Schu macher, de leider der Westelijke socia listen, heeft daarom zoojuist nog eens be toogd, dat hij in zjjn politiek geen oriën teering naar één richting beoogt. Als tegenwicht tegenover zijn bezoek overzee stelde hij nog eens uitdrukkelijk vast, dat Maar al moge in werkelijkheid Duitsch land als probleem op zichzelf in Londen en Moskou een stevig woord meespreken, illusies maakt de Duitsche bevolking zich geenszins en zij droomt zich nauwelijks meer kleur aan het grauwe leven. Provinciale Staten bijeen Amendementen om kunst subsidies te verhoogen In de Dinsdagmorgen gehouden verga dering van de Provinciale Staten van Noordholland zijn eenige voorstellen van Ged. Staten, inzake het verleenen van een garantie voor een geldleening en het ver leenen van sobsidies aün provinciale in stellingen goedgekeurd. Ingekomen waren amendementen van statenleden om het subsidie voor de Ned. Opera te bepalen op f 25.000 in plaats van f 15.000, voor de Volkshoogeschool te Ber gen op f 5000 in plaats van f 2500 en voor de Haarlemsche Orkestvereeniging op f 15.000 inplaats van f 10.000. Deze amen dementen zullen bij de desbetreffende voorstellen aan de orde komen. Bij het voorstel tot wijziging van de bodemverlagingsverordening, verklaarde mr. S. J. baron Harlnxma thoe Sloten (P. v. d. V.) zich tegen de wij ziging, omdat de vrijheid der betrokkenen te veel beperkt wordt. Er zijn vele bepa lingen, welke in de praktijk niet uitge voerd kunnen worden. De heer Volkers (Comm.) had bezwaren tegen de wijziging inzake het afgraven van tuingrond. De heer Bouma (P. v. d. A.) verzocht aandacht aan het natuurschoon te beste den.. De heer Vermeulen (A.R.) vroeg op welke wijze de.contröle uitgeoefend zal worden. Met het voorstel stemde hij in. Het lid van Gedeputeerde Staten de heer De Vries (P.v.d.A.) achtte het van be lang, dat gemeentebesturen, polderbestu ren enz. de autonomie zoo veel mogelijk nioeten behouden. Dit komt in het voorstel ook tot uiting. Spr. verwacht, dat de wij ziging door de betrokken besturen bekend gemaakt zal worden en dat zij nauwlettend op de naleving er van zullen letten. Ged. Staten zullen meewerken aan een vlotte afwerking van eventueele verzoeken. Af graven van tuingronden valt niet onder de verordening. Hierna werd het voorstel aangenomen. Eenige voorstellen, inzake het verleenen van subsidies voor restauraties in Amster dam, Zwaag, Westerblokker, Purmerend. Alkmaar, Castricum en Monnikendam wer den goedgekeurd. De vergadering vereenigde zich met het voorstel ten aanzien van een adres van het gemeentebestuur van Haarlem, hou dende verzoek om subsidie in de kosten van herstel van het beeld „Asaph" bjj het orgel in de Groote Kerk te Haarlem. Hierna werd de zitting geschorst. Nederlandsche vliegboot verongelukt Gister heeft de Marine-voorlichtingsdienst, medegedeeld, dat- een Catalina-vliegboot van den Marine-luchtvaartdienst op 26 Januari bij Gillimanoek (Bali) is veronge lukt. De sergeant-vlieger L. Muller kwam hierbij om het leven, terwijl de overige le den van de bemanning en drie van de vier passagiers werden gewond. Sergeant Mul ler is inmiddels reeds begraven. De gewon den zijn met de „Piet Hein" naar Soera- baja gebracht, waar zij in het marinehospi taal worden verpleegd. Hun toestand is be vredigend. DE POLESIë BINNEN. De Poolsche trawler Polesië is hier binnen gekomen. De trawler heeft de haringvissche- rij in het Kanaal besloten. De Polesië had tot besluit der haririgvisscherij een vangst van 1200 kisten. Na de zaken hier te hebben afgedaan vertrekt de trawler naar Polen. IJmuiden Kinderpsychologie helpt de opvoeders Lezing voor de Ned. Ver. van Huisvrouwen De afdeeling IJmuiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen vergaderde onder pre sidium van mevr. de Boer-Harder in het Patronautsgebouw. Nadat mevr. Snoek in een korte inlei ding doel en nut had uiteengezet van het onlangs opgerichte Voorlichtingsbureau voor moeilijke kinderen, was het woord aan den heer P. H. van Os, hoofd der Theo Thijssenschool, die een lezing hield over Practische Kinderpsychologie. Er is, zoo betoogde hij, een geestelijke sfeer en er is een materie, de verbinding tusschen beide is de ziel. Een kind is een enorm complex. Een eenvoudiger object is het achterlijke kind en tenslotte het dier. In de dierenpsychologie zien we dingen, die waak ook bij het kind tot uiting komen. Het nauwkeurig leeren kennen van het kind, weten wat zich afspeelt bij de gees telijke ontwikkeling, dat is het doel. Er zijn zeer sterk gescheiden perioden, dus kan men zeggen: het kind verkeert in die of die bepaalde periode (0-7, 7-14, 14- 21 jaar). Lengte van het hoofd ten op zichte van lichaamslengte is geheel an ders, Een zuigeling is dus geen volwassene in zakformaat. De heer Van Os trok de parallel tusschen de lichamelijke en geestelijke groeiperio den. Wij moeten rekening houden met de periode waarin het kind verkeert, om het niet noodeloos pijn te doen en te belem meren in zijn groei. Koppigheid is bijvoor beeld de overgang van kleuter naar school- jeugdperiode; conflicten en wrijvingen be hooren bij den groei. Begrijpen is de eeni ge manier om te helpen. Men bemerkt aan de gedragingen welken leeftijd het kind heeft. De puberteit is de belangrijkste periode in een menschenleven. Het is de tijd van genadelooze critiek op de ouders. De ouderen moeten weten waar hun plaats is in de opvoeding. Weer proef met scholfilets Bestemd voor het binnenland De Maatschappij Proco is thans bezig met het fileeren van schol en tarbot. Het betreft hier een proefneming voor het le veren van vischfilets voor het binnenland. Een achttal vischknechts heeft Maandag een flinke partij gefileerd. De filets wor den daarna door vrouwen en meisjes in doosjes gepakt van 7% ons, die in het koel huis worden „ingevroren" tot een tempe ratuur van -35 graden Celsius. In dezen toestand blijft de visch voor langen tijd houdbaar en in de kwaliteit waarin ze wordt bevroren. De eerste zending is voor het binnen land bestemd, om te zien hoe het publiek er op reageert Over de kwaliteit zal men niet van mee ning verschillen, maar de prijs zal voor velen wel een bezwaar zijn en als volks- voedsel zullen deze doosjes bevroren filets wel geen opgang maken. Toch zal het dezen weg op moeten, wan neer men het vischverbruik wil stimulee- ren. Maar wil men deze producten onzer visscherij in ruime mate aan den man brengen, dan zal de consumentenprijs aan zienlijk lager gesteld moeten worden. En bij de huidige structuur van het bedrijf is dit niet mogelijk, daar dan de resultaten voor het visscherijbedrijf zoodanig worden, dat een loonend bedrijf niet meer mogelijk zou zijn. Daarvoor is een vloot van moderne groote trawlers noodig, die voor massa- aanvoeren kunnen zorgen. Het publiek zal dan weliswaar zijn eischen ten aanzien van de soorten visch lager moeten stellen en geen tarbot of schol moeten verlangen, doch met schelvisch of kabeljauw tevreden moeten zijn. Tennisclub „Velserbeek" Het bestuur van de Tennisclub „Velser- beek" is bij de onlangs gehouden jaarver gadering samengesteld. De voorzitterszetel wordt ingenomen door den heer A. J. van Splunter, secretaris is P. H. J. de Weerdt, wiens adres is: Stationsweg 5, mej. M. Kwak beheert de financiën, J. G. van der Lans werd commissaris van materiaal, P. J. Duinker, voorzitter van de technische commissie. Tot leden van laatstgenoemde commissie werden gekozeh T. de Weerd en H. Koningstem, leden van de kascom- missie: G. Burger en Joh. de Jager, MARKTBERICHT VAN DINSDAG De aanvoer bedroeg 1400 kisten versche visch. Besommingen. Trawlers: Prinses Beatrix ÏJM 117 f 10.840; Adelante IJM 19 f 14.190. Logger: KW 70 f 8430. Kustvisschers: UK 72 f 2C4. UK 114 f285, BH 4 f96. Agenda voor Velsen en IJmuiden WOENSDAG 29 JANUARI Tlialla: 7.00 en 9.15 uur. Manop 326, Rex: 8 uur, Kinderen de baas. Dc, Pont: 8 uur, Het onzichtbare paar. Patronaat: 8 uur, Levensschaduwen, Tooueel- vereen. „Onder Ons". DONDERDAG 30 JANUARI Ncd, Herv. Kerk: Kaïfhalstraat 0 uur, Ds. Pe ters. Lezing Krijgsgevangenkamp. Thalla: 7.00 en 9.15 uur, Manon 326. FEUILLETON Roman dóór Winston Graham Vertaald door Alice van Iterson 37) Jane, zei ik, je kunt dit werk niet blijven doen. Je moet er mee uitscheiden, als deze laatste opdracht voltooid is. Ga met mij mee terug naar Engeland. We hebben goede vooruitzichten,' om daar rustig en gelukkig te kunnen leven. Een leven, zooals je op het oogenblik leidt, is toch niets voor een vrouw. Voor dit soort werk is een man beter geschikt, en dan moet het er nog een zijn, die sterk is en niet voor een kleintje vervaard. Ik wist, dat Jane niet zonder meer zou toegeven. Het was te zien aan haar ver anderde gelaatsuitdrukking. Nog geen oogenblik tevoren had zij zoo stralend de wereld ingekeken, jong en mooi, zooals ieder andèr jong meisje. Nu was zij ern stig en nadenkend. Het ziet er niet naar uit, dat wij in Engeland erg rustig zullen kunnen leven, zooalang die bombardementen voortduren. Het klinkt misschien gek, maar voor een vrouw en een man, die van plan zijn hun leven zelf in handen te nemen, be staat die kans ook in Engeland. Zij schudde weifelend het hoofd. Ik weet niet, Robert. Ik geloof niet, dat ik zonder meer „ja" kan zeggen zoolang ik in dezen oorlog nog iets kan doen voor ons gemeenschappelijk belang. Maar je kunt je daar toch ook nuttig maken! Juist nü zijn er veel arbeidskrach ten noodig, argumenteerde ik. Ik ben op het oogenblik bezig aan een methode om afval van aloës productief te maken. Je zou ook kunnen werken in een hospitaal of in een munitiefabriek, wat je zelf wilt. Als we dan maar niet altijd ver van elkaar behoeven te zijn en elkaar af en toe kun nen zien. Zij keek over het meer. Haar bruine oogen verrieden, dat zij opgewonden was. Dat is allemaal goed en wel, Robert, tenminste voor jou- Want jij bent een eer ste klas scheikundige, jij kunt iets belang rijks tot stand brengen door je onderzoe kingen voor de oorlogsproductie. Er zijn nog duizenden andere vrouwen, die ook munitie kunnen maken. Maar er is nie mand, die m ij n plaats kan innemen. Als ik weg zou gaan, zou er een leemte ont- Die zou weer kunnen worden aange vuld. Maar niet op bevredigende wijze. Je hoeft niet te denken, dat ik me zelf voor onmisbaar houdmaar mijn werk is niet zoo, dat het door iedereen overge nomen kan worden. Ik was er eenvoudig toevallig geschikt voor en bovendien ben ik nu ingewerkt. En ik ben geen lijntrek ker, Robert. Na den oorlogoch, als deze oorlog afgeloopen is, ben ik overal toe bereid. Tot alles, wat je maar wilt. Ik ben immers nog jong. Tot dan zal ik hier blijven, lieveling. Ik keek weer naar het meer. Waarom werd de hemel nu niet donker? Waarom werd alles niet somber en treurig zooals mijn stemming? Want ieder vreugde was uit mij geweken. Maar de Italiaansche zon stond nog even stralend aan den kobalt- blauwen hemel. Men blijft niet eeuwig jong. Ook als ik wist, dat ik niet lang meer te leven had, zei ze langzaam, ook - dan zou ik er op het oogenblik niet zonder meer tusschen uit kunnen gaan. Mijn vader was nog maar acht en twintig jaar oud, toen hij stierf. Twee jaar ouder dan ik op het oogenblik. Zijn jeugd heeft niet heel veel langer geduurd. Daarom ook wil ik mijn werk verder blijven doen. Ik heb altijd het gevoel gehad, dat wij den plicht hebben den weg te banen voor het geen komen gaat. Het leven van twee ge neraties is immers al vernield geworden. Ik voelde haar hand in de mijne bewe gen. Vergeef het me maar, als ik praat alsof ik je iets voorlees uit een propa- ganda-blaadje. Ik kan er eenvoudig niets aan doen. Jk gelóóf hierin.al doet het mij nu ontzettend veel verdriet. Ik klemde mijn tanden op elkaar. Ik weet, dat je gelijk hebt. Ik weet het maar al tc goed! Ik wou alleen maar, dat het niet waar was! Lieveling, ik wou, dat je ook eens naar den anderen kant wilde kijken! Als ik toch maar iets kon beden ken, waaruit blijkt, dat je ongelijk had! Ik zou immers kunnen zeggen, dat de heele wereld ons onverschillig kan laten, zoolang wij maar gelukkig zijn. Geluk is nu een maal niet collectief. Dat -kan men alleen maar in zijn eigen hart hebben. Wij heb ben er tenslotte geen schuld aan, dat er oorlog is. Wat kunnen ons de zorgen - van andere menschen schelen, zoolang wij bij elkaar kunnen zijn? Dat ben je toch met mij eens, niet waar? Ik zweeg, niet heele- maal, zeker van mijn eigen woorden. Och, ik weet, dat ik mezelf niet eens over tuigen kan, besloot ik mismoedig. Daar ben ik blij om. zei Jane stil. En verder niets. Alsof onze problemen daar mee opgelost waren. Dat is nummer één, ging ik verder. Dan komt er nog iets bij. Je moet -toch begrijpen, dat je voortdurend in gevaar verkeert. Als ze je te pakken krijgen, wordt je als spion doodgeschoten. Want met spionnen maken ze korte metten, Jane! Niemand heeft het recht van je te verlan gen, dat je dergelijke risico's neemt! Dat recht heb ik zelf, zei Jane. Daarop kon ik niets meer antwoorden. Ik haatte er haar bijna om, dat zij gelijk had. Ik haatte haar en de wereld en mij zelf. En bovendien, zei ze, is het gevaar heelemaal niet zoo groot voor mij. Ik heb immers op het oogenblik de Amerikaan- 'sche nationaliteit. Mr. Knox, mijn stief vader, zou ongetwijfeld tot het uiterste gaan om mij te redden, in geval er iets met mij mocht gebeuren. Het zou natuur lijk een schandaal veroorzaken, maar ik zou hoogstens uit het land worden gezet. Ik geloof het niet, sprak ilc tegen, dat is niet waar. p- Jawel! Ik zeg het niet om je gerust te stellen. Het is werkelijk zoo, Robert. Maar ik had nog altijd bedenkingen. Die oorlog kan wel jaren duren. Zoo erg zal het nu ook wel weer niet zijn. Tenminste niet hier in Italië. De Ita lianen zijn niet beter voorbereid oq den oorlog dan de Franschen het waren. En er kan nog veel veranderen. Bijj voorbeeld als Amerika aan den oorlog gaat deelnemen. Dan zou ik Italië toch moeten verlaten. Haar woorden stelden mij niet gerust, neen, heelemaal niet. Wat ik vooral niet verdragen kan, is de gedachte, dat we nu over een half uur a! weer afscheid moeten nemen. Ook al ga ik met je mee. dan is het uitstel van executi^ Zelfs als alles goed gaat, moeten wij njrait weerzien on herroepelijk* scheiden, voor maanden, zelfs voor jaren misschien, mogelijk voor altijd. Ik zal terugkeeren naar mijn zuster en vei lig en vrij leven, zónder eenig gevaar, ter wijl jij weer onderduikt in dezen maal stroom van gevaar. Dat is een gedachte, "die ik eenvoudig met verdragen kan. Er ontstond een stilte- Zij doofde haar sigaret in de aschbak, zoo zorgvuldig en lang, dat cr geen straal tje rook van opsteeg. Als ik mijn opdracht van vandaag uitgevoerd heb, moet ik eigenlijk terug naar Milaan. Maar het zou niets uitmaken, als ik daar twee dagen afwezig was. Dan zou iknaar Garda kunnen terug kotnen Een boot met roode zeilen, waarnaar ik had gekeken, voer om de landtong heen.' Een zacht windje stüwde een wolk van abrikozengeur phar mij toe. Wij zaten da,ar en zwegen. Abrikozengeur, warme zon en het blauwe meer.Ik had een ge voel alsof ik dronften was. meer nog dan op dien avond in Venetië. Ik wilde iets zeggen, maar kon geen woord over mijn lippen krijgen. Je doet mijn hand pijn, fluisterde Jane. Ik liet haai- hand los en stond op. De kellner dacht, dat wij -weggingen en kwam aangesneld. Maar ik wenkte dat wij nog bleven. Ik leunde over het hek van het terras en keek naar het landschap. Het ademde vrede, liefelijkheid en rust. O, die oorlog, die kunstmatige scheidsmuren op trok, die ons scheiden en ongelukkig ma ken zouEn toch scheen het geluk ons nu te wenken. Het was alsof mij een hand werd toegestoken, die ik kon grij pen of.... wegstooten. Maar wat zou.het mij helpen, als ik die hand greep? Een vleug van liefelijkheid en geluk, meer niet(Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3