PINA winkelmeisje Door den C.C.D. in beslag genomen goederen maken een heele organisatie noodig Sinaasappelschillen doen ook dienst Kort en Bondig Luidsprekers Eenige nette meisjes Nieuw Engelsch staaldraad Woensdag 29 Januari 1947 ÏJMU1DER COURANT Voedingsmiddelen naar den normalen handel terug. Tabak voor speciale doeleinden. Ongeveer 80.000 Nederlanders hebben, voor zoover dit door den CCD. is geconstateerd in 1946 de economische wetgeving overtreden. Van deze 80.000 verdachten zijn er gemiddeld per maand op initiatief van den C.C.D. twee honderd in arrest gehouden, Het aantal ver oordeelingen, dat op de tachtigduizend pro cessen-verbaal volgde, kan de C.C.D. uiter aard niet nagaan, omdat deze dienst een op sporingsdienst is en'alleen zorgt,'dat de pro cessen-verbaal bij de vervolgende instanties terecht komen. De geconstateerde economische criminal!- gegadigden toegewezen, teit in 1946, voor wat betreft den C.C.D ver opbrengst vloeit, na verbeurdverklaring in de rijkskas. Bedorven of slechte voedings middelen zijn hierin natuurlijk niet begre pen. Vleesch wordt eerst gekeurd en, indien deugdelijk, over de vrij bank var. de hand ge daan. Artikelen, die niet voor consumptie zijn bestemd, gaan naar den algemeen ge machtigde voor in beslag genomen goederen. Deze beheert magazijnen van waar uit de goederen verkocht en in distributie worden teruggebracht. Motorvoertuigen en banden worden via het ministerie van Verkeer aan toont een stijging. In Februari van verleden jaar telde de C.C.D. 4015 verdachten. Om een beeld te gevén van de activiteit van den C.C.D. in den lande volgen hier eenige cijfers over November 1946. In glo bale cijfers bezien werd gedurende deze maand in beslag genomen: ruim 300 000 kg granen, zaden en peulvruchten. 10.000 kg meel en bloem, 23.000 kg aardappelen en 240.00 kg groenten en fruit. Al deze 'voe dingsmiddelen werden achtergehouden, niet afgeleverd, te duur verkocht of niet over de veiling aangeboden. De waakzaamheid der controleurs zorgde er voorts voor, dat 44 stuks rundvee. 577 var kens en biggen, 116 ischapen en lammeren, 11.000 kg vleesch er spek, 1000 kg kaas, 1327 kg melk en room en 41.684 eieren niet op de een of andere onrechtmatige manier voor normale productie of consumptie ver loren gingen. November leverde voorts een buit van 28 paarden op, die in het grensge bied niet geregistreerd waren of gesmokkeld werden. Aan visch werd ongeveer 73.000 K.G. in beslag genomen, omdat deze zonder vergun ning was verwerkt of buiten den afslag was verhandeld. De buit aan sigaretten was in Noverivber .„niet zoo bijster groot". Met inbegrip vai' sigaren werden 56.735 stuks in beslag geno men, tegen 353.000 in October. Aan textiel- waren werden 5700 stuks, ruim 3Ö00 meter en 115 kg .geconconfiskeerd, drie vrachtauto's, twee personenauto's, twee motorfietsen en 424 auto- en rijwielbanden werden aan doel einden van economische fraude onttrokken. Tenslotte werden 3706 bonnen voor voedsel en 2055 bonnen voor andere distributie-arti kelen uit den niet-officieelen omloop gehaald. Een bedrag van ongeveer 10.000 gulden, zes oliepersen en 70 ton vlas besluiten deze op gave. Hierbij moet worden bedacht, d>at de op gaven van den C.C.D. alleen betrekking heb ben op wat door dien dienst op dit gebied is verricht, eventueel in samenwerking met politie, douane, prijzencontröle en eentralen dier.st voor de economische controle. Verder hebben de andere opsporingsorga nen het noodige aan de fraudeurs ontnomen. Een vraag is nu natuurlijk, waar al deze in beslag genomen goederen blijven. Voedings middelen gaan over het algemeen recht streeks naar een provincialen voedselcom- missaTis, die voor herverdeeling zooveel mo gelijk via de normale distributie zorg draagt tegen de daarvoor vastgestelde prijzen, Bij elke inbeslagneming schrijft een con troleur een ontvangstbewijs uit. Afschriften hiervan gaan naar diverse betrokken instan ties, zoodat van fraude op dit punt geen sprake kan zijn. Dit gebeurt ook bij het in beslag nemen van sigaretten en andere rook waar, zoodat alles gedaan is, om te voorko men, dat op dit gebied fraude kan worden gepleegd. Het in distributie brengen van in beslag genomen rookwaren zou vele moeilijkheden met zich brengen. De hoeveelheid in beslag genomen sigaren, sigaretten en tabak per maand is amper voldoende om één bon honoreeren voor de mannelijke bevolking van een van de kleinere Nederlandsche gemeen ten. Daarbij komt -nog, dat bijvoorbeeld de sigaretten in verpakkingen van 10. 20, 25. 50 en 100 stuks worden in beslag genomen van allerlei qualiteit en soorten zijn. Men zou kunnen zeggen, spaar dan net zoo lang tot er wel voldoende zijn. Het zou dan lang sparen zijn met het gevolg, dat de eer ste partijen belangrijk in qualiteit zouden zijn achteruit gegaan. Daarom is'besloten de in beslag genomen sigaren, sigaretten en (Belgische) shag en tabak te banderol leer en en voor speciale doeleinden toe te wijzen. Zoo werd eep groot kwarytum sigaretten ver kocht aan „Nederland helpt Indië". Voorts worden aan bedrijven, welke werken voor den wederopbouw nu en dan partijen shag verstrekt tegen betaling. Op deze wijze kre gen de arbeiders, die op Walcheren werken of aan de wegen, scheeps- of wegenbouw, shag. Ook werden bedacht tehuizen voor ouden van dagen en andere inrichtingen. De „Flamingo" kreeg machineschade De stoomtrawler „Flamingo" IJM 25, j welke Dinsdagmorgen, na het kompas te Een hoogspanningslijn Amsterdam—Velsen Ontsiering van het landschap zal zooveel mogelijk beperkt worden De minister van Economische Zaken heeft naai aanleiding van vragen van het Tweede Kamerlid jhr. mr. M. van der Goes van Na- ters over de ontsiering van het landschap door den aanleg van bovengrondsche hoog spanningsleidingen. medegedeeld dat het in de bedoeling ligt de in voorbereiding zijnde 150.000 volt hoogspanningslijn Amsterdam Velsen voor het grootste gedeelte boven gronds uit te voeren Deze lijn is met zorg getraceerd, waarbij aan de eischen van het landschapsschoon groote aandacht is ge schonken. zoowel wat betreft de uitvoering der werken 'zelf als de plaatsing van de lijn in het landschap. Hierdoor wordt de ontsie ring tot een minimum beperkt. In het voornemen liggen een verdere 150.000 volt koppeling van eentralen, loopende van Amsterdam over Utrecht, Nijmegen naar Venlo en een van 100.000 volt van Gasselte over Zwolle naar Lemmer, benevens een ver binding voor 150.000 volt van Nijmegen over Apeldoorn naar Deventer tusschen de netten van 150.000 volt en 100.000 volt, voorts een 50.000 volt-lijn van Roosendaal naar Goes. Op den duur zal de technische ontwikke ling het misschien mogelijk maken voor lij nen van zeer hooge spanning en over groote afstanden van ka-bel gebruik te maken, doch momenteel is de techniek nog niet zoover gevorderd, dat dit practisch uitvoerbaar moet worden geacht. Ten- einde te vermijden dat industrieele gebieden nadeelige gevolgen ondervinden van de onvoldoende capaciteit der betrokken electriciteitsbedrijven is het noodzakelijk, dat met den grootst mogelijken spoed het koppelnet wordt voltooid. Uitreiking schoenenbonnen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de uitreiking van schoenenbon nen aan hen wier stamkaartnummer ein digt op het cijfer 5 en die tusschen 1 Janu ari 1945 en 1 April 1946 geen schoenenbon hebben ontvangen, op Zaterdag 8 Febru ari zal eindigen. Zij, die op -grond hiervan recht hebben op een schoenenbon moeten zich dus uiterlijk op 8 Februari tot den distributedienst wenden. Dit geldt even eens voor hen wier stamkaartnummer reeds werd aangewezen, doch die hun schoenen bon nog niet hebben afgehaald. Na 8 Fe bruari zal op de in 1946 aangewezen num mers van de stamkaart onder geen enkele voorwaarde meer uitreiking van schoenen bonnen geschieden. Over de verstrekking van een schoenen hebben gesteld, was uitgevaren naar Rot- I bon aan hen, die sedert 1 SVpril 1946 geen terdam om gedemagnetiseerd te worden, schoenenbon op de cijferaanwijzing van Dammen Suijk en Laros faalden tegen P. Roozenburg Met groot vertrouwen in den uitslag heb ben de D.C.IJ. ers de ontmoeting Rotterdam's KwartetD C.IJ.-kwartet tegemoet gezien. Immers was het D.C.IJ -kwartet nog niet geklopt sinds zijn eerste optreden. Omdat Dukel en Ligthart reeds één keer met Piet Roozenburg in het kampioenstour- nooi remise had-den gespeeld, had. men ver trouwen in het opstellen van Suyk en Laros tegen den sterken P Roozenburg. Dit is een mislukking geworden. Suyk en Laros hebben het tegen het betere spel van Roozenburg moéten afleggen Dukel behaalde in beide partijen remise en Laros. Suyk en Ligthart veroverder ieder slechts één punt. De Rot terdammers waren dan ook veel sterker ei hebben beide overwinningen in totaal 115 volkomen verdiend. Binnenkort treedt het Rotterdamsehe kwar. tet P. en W, Roozenburg J. Ansems en Daal huizen tegen het sterke G S,-kwartet R. C. Keller, J. H. Vos, Herm, de Jongh en W Rustenburg in 't veld. District Kennemerland De uitslagen van de in de vorige week ge speelde competitie-wedstrijden lulden als volgt: Tweede klasse. Oosterkwartier II—HDC III. voorloopig 7—9. vermoedelijke einduitslag 9—11: Haarlem IIHet Noorden S—15: Kijk UitDVS 123: DOS—Cruqulus 12—8; Del. Hïllegom— BDC II 15—5: Del. Halfweg—EMS voorloopig 108: HDC IIIHaarlem II, voorloopig 11—7. vermoedelijke einduitslag 128. De stand van de 2de klasse competitie ziet er thans als volgt utt: gesp. gew. gel. verl. pnt. b.pt. H. D. C. III 6 5 0 1 10 6616 B. D. C, II 5 4 0 1 8 54—42 Het Noorden 5 4 0 1 8 55—41 Halfweg .4 2 2 0 6 35—39 D. V. S. 5 1 3 1 5 3745 Hillegom 5 2 1 2 5 49—47 Kijk Uit 5 2 1 2 5 41—47 E. M. S. 3 1 2 0 4 29—23 Haarlem II 5 1 0 4 2 45—53 D. O. S. 4 1 0 3 2 35—38 Cruqulu3 5 9 2 3 2 34—54 Oosterkwartier II 4 0 1 3 1 30—40 Derde klasse. DVS II—HDC V 1—19. heeft dwars voor Zandvoort machinescha de gekregen. De sleepboot „Stentor" van bureau Wijsmuller, die ter assistentie was uitgevaren, heeft den trawler naar IJmui- den teruggebracht. Santpoort Concert „Da Pacem" „Wij trachten en zullen in de toe komst blijven trachten onze concerten steeds op een hooger peil te brengen", zoo zeide de voorzitter van het R.K. gemengde koor „Da Pacem" de heer J. W. A. Wester hoven in zijn openingswoord. En we zijn er van overtuigd, dat het de meening is van allen, die het concert bijwoonden en dat aantal was ondanks de koude njet gering dat de heer Westerhoven met deze woorden niets te veel gezegd heeft, want zoowel datgene, wat de heer Spook met zijn zangersschare op vocaal gebied liet hooien, als het instrumentale gedeelte, hetwelk „Haarlems Salonorkest" onder leiding van den heer Stoffer voor zijn reke ning genomen had, mocht er wezen. „Da Pacem" is nog maar een jong koor het werd na de bevrijding opgericht doch door ijverig studeeren onder de' be zielende leiding van den heer Spook heeft het zich reeds tot een aardige hoogte op gewerkt. getuige het.feit, dat het voor dit concert durfde grijpen naar „De Stal" van C. v. d. Linden, „Gallia" van \Ch. Gounod welke compositie met haar mooi slot met begeleiding van Haarlems Salon orkest en mej. Lambooy als sopr.aan- soljste tot één der glanspunten van den avond werd, ondanks het feit dat een misverstandje tusschen soliste en dirigent even stoorde. Van het bekende „Ecce quomodo mori- tur" valt eveneens veel goeds te vertellen, doch wanneer de dirigent de fijne trekjes nog eens onder de loupe neemt, zal de uit voering'zeker nog aan waarde winnen. Het basregister was niet alleen quanti- tatief, maar ook qualitatief aanzienlijk voorüit gegaan. Kwam het daardoor, dat het nu opviel, dat de tenoren wel eenige versterking konden hebben? En ook een paar diepe, warme altstemmen zouden het geheel nog ten goede komen. Maar dit alles neemt niet weg, dat „Da Pacem" over haar eerste optreden in 1947 tevreden kan zijn. Op .^Haarlems Salonorkest" past het ..Goede wijn behoeft geen krans". Dit kra nige quintet boeide van het begin tot het einde. de Tweede Distributiestamkaart hebben ontvangen en derhalve nog in het bezit zijn van bon 614 van het inlegvel wordt het volgende medegedeeld: Van 17 Februari af zullen de distributie- diensten op plaatselijk nader te bepalen dagen een schoenenbon uitreiken aan hen wier stamkaartnummer eindigt op het cijfer 3, 6 of 9, voorzoover zij nog in het bezit zijn van den inlegvelbon 614. Dit zijn dus degenen die thans zoo drin gend schoenen noodig hebben, dat zij niet kunnen wachten tot zij volgens het laat ste cijfer van hun stamkaart aan de beurt komen, noch in de gelegenheid zijn him beurt met die van andere gezinsleden te rullen. De Tweede Distributiestamkaart met bijbehoorend inlegvel moet overge legd worden. De Distributiedienst zal van het inlegvel de bonnen 614 en 612 ver wijderen. Britsch-Russische besprekingen over het bondgenootschap De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken Bevin heeft gisteravond op het En- gelsche ministerie van Buitenlandsche Za ken een langdurig onderhoud gehad met den onlangs benoemden Sovjet-Russischen armbassadeur te Londen, Zaroebin, waar bij beiden de gelegenheid geboden werd in discussie te treden over het Britsch- Russische bondgenootschap in" het licht van eenige dagen geleden hieromtrent ge voerde gedachtewisseling tusschen Sta lin en Bevin. Duff Cooper, de Britsche am bassadeur in Parijs heeft tijdens -het weekeinde een hartelijk onderhoud gehad met Bidault, den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken. Uit het bovenstaande blijkt, dat Bevin zijn voornemen om de Britsche betrekkin gen met twee groote Europeesche bond- genooten op een hechten en duurzamen grondslag te grondvèsten, wil doorzetten. Allereerst moet nagegaan worden, wat Stalin in zijn boodschap aan Bevin met „wijzigingen" bedoelt. In Londen worden vorderingen gemaakt in het opstellen van een verdrag met Frankrijk, ofschoon het mogelijk is, dat men met den uiteindelijken tekst moet wachten op een verduidelijking van Stalin inzake zijn toespelingen op „zwakheden" in het Britsch-Russisch verdrag, daar de Britsch-Fransche overeenkomst ten nauw ste moet overeenstemmen met zoowel het Fransch-Russische als het Russisch-Brit- sche verdrag. Berliner Zeitung is anti-Engelsch Naar de Berlijnsche correspondent van de Times meldt, is van officieele Britsche zijde een bericht van de „Berliner Zei tung" tegengesproken, volgens hetwelk vroegere leden van de Duitsche Reichs- wehr te Wesermünde worden verzameld voor uitzending in buitenlandschen krijgs dienst. Volgens laatstgenoemd blad zouden zij -. op gunstige voorwaarden kunnen dieristnemen in het Britsche leger, voor uitzending naar de Britsche bezittingen in den Stillen Oceaan of, naar sommige van deze lieden denken, naai- Indonesië. Het bericht van de „Berliner Zeitung", aldus de .correspondent, moet gezien wor den in het licht van de steeds door het blad gevoerde anti-Britsche politiek. SCHEEPVAART Kon. Holl. Lloyd. S.s. Nicolaas Witsen, 26 Jan. van Las Palmas n. Buenos Aires s.s. Maas land op uitreis 27 Jan, te Montevideo, s.s. Ooster beek op thuisreis 27 Jan. Madeira gepasseerd. K. N. S. AI. Stal. 27 Jan. te Istanboel. Car- m elf jell. 27 Jan. te Haifa. Yrsa. 27 Jan. van Im- mingham naar Paramaribo. Stuyvesant. 24 Jan. van Curapao naar Paramaribo. Nada. 25 Jan. et Curagao. Boskoop. 25 Jan. van Curagao naar Ma deira. Themisto, 27 Jan. te Hoek van Holland. Phaex II, 28 Jan. van Antwerpen naar Trinidad. MfJ. Nederland. Merwede, 25 Jan. Kaap Flnisterre gepasseerd. SalawatI, 24 Jan. van Morqtai naar Paclfickust. Singkep, 24 Jan. van Port Said naar Holland. Holl. Afrika Lijn. Oranjefontein, 27 Jan. te Amsterdam. West Afrika LUn. Amstelkerk, 28 Jan. te Lagos verwacht. Congostroom, 27 Jan. te Akka. GROOTE VAART. Notos. 21 Jan. van Vera Cruz te Cristobal. Plato, 21 Jan. van Curasao n. Aruba. Prinses Juliana, 22 Jan. te Demerara. Tiberius. 21 Jan. van Curasao te La Guaira. Hast 1, 18 Jan. van Marseille naar Antioco. Eemdijk, Singapore—New York. 24 Jan. van Colombo. Manto, 24 Jan. van La Guaira te Trinidad. Pyg malion. 24 Jan. van New York te Port au Prince. Van Ruysdael, 24 Jan. van Singapore te New York. Kota Inten, Java—Rotterdam, passeerde 27 Jan. Gibraltar. Merwede, JavaAmsterdam, passeerde 27 Jan. Ouessant en wordt 29 Jan. te Amsterdam verwacht. Agatha, 23 Jan. van Tara- kan te Curasao. Blommersdijk, 24 Jan. van Tam- pico naar Houston. Dido, 24 Jan. van Maracaibo te Curasao. Ganyniedes, 24 Jan. van Ceara te Trinidad. Gordias, 24 Jan. van Curasao naar La Guaira. Ino, 23 Jan. van Curasao naar Maracaibo. Keilehaven, Cardiff—St. Vincent, passeerde' 25 Jan. Barry Island. Prins Bernhard, 22 Jan. te Guadeloupe. Prinses Juliana. 24 Jan. van Deme rara naar Nickerie. Radja, 24 Jan. van Vancouver naar Durban. Agi<Si Victores, Calcutta—Rotter dam, 27 Jan. te Colombo. Amstelland, Amster dam—Perzische Golf, 25 Jan. te Koweit. Fries- land. AustraliëRotterdam, 27 Jan. te Genua, Leeghwater, Rotterdam—Perzische Golf, 28 Jan Antwerpen. Rembrandt, AustraliëRotter dam, 25 Jan. t.e Jaffa. Anthony Leeuwenhoek, 23 Jan. van New Orleans te Havana. Veronia, 23 Jan. van Miri te Singapore. Dido, 23 Jan. van Maracaibo naar Curasao. Esso den Haag, 27 Jan. van Aruba te Rotterdam. Fort Orange, 24 Jan. van Rotterdam te Buenos Aires. Juno, 25 Jan. van Bourgas te Istanboel. Katwijk, Gent—Lissa bon, passeerde 26 Jan. Dungeness. Marita, 23 Jan. van Curasao te Mobile. Marpessa, 20 Jan. van Bahrein te Singapore. Notos, 22 Jan. van Cristo bal naar Barranquilla. Rotti, 19 Jan. van Los Angeles te San Francisco. Saidja, 21 Jan. van Hongkong naar Tarakan. Themisto, 27 Jan. van Calcutta te Rotterdam. Zijpenberg, 27 Jan. van Sydney te Rotterdam. KLEINE VAART. Ary Scheffer, Antwerpen Lissabon, passeerde 27 Jan. Dover. Arbo, 25 Jan. van de Tyne te Southampton. Biervliet, 27 Jan. van Plymouth te Falmouth. Cascade, 24 Jan. van Rotterdam te Lissabon. Eemstroom, 26 Jan. van Aden te Bristol. Kijkduin, Antwerpen —Manchester, 27 Jan. te Liverpool. Libelle. -24 Jan. van Maryport te Penzance. Phoenix, Du blin—Portsmouth, passeerde 26 Jan. Lizard. Starkenborgh, AmsterdamManchester, pass. 37 Jan. Lizard. Evertsen, 27 Jan. van Preston n. Dieppe. Hada, 27 Jan. van Hirthals naar Le Havre." Kaap Falga, 23 Jan. v. Esbjerg te Ant werpen. Keizersgracht, 27 Jan. van Lissabon n. Oporto. Prima, 27 Jan. van Limerick naar Fowey. Sambre, 27 Jan. van Antwerpen te Parijs. San Antonio, 27 Jan. van Antwerpen te Oporto. San- d en burgh, 27 Jan. van Stockholm te Hangö. Abro, 24 Jan. van Kingslynn te Boston. Alcinous, Amsterdam—Batavia, 2 Jan. te Port Said, Angeja, 25 Jan. van Goole naar Par. Atlantic Shoreham, 26 Jan. bij Spurnhead Middlesbro schuil gegaan. Ceronia, 24 Jan. van Singapore naar Houston. Delfzijl, Boston (L)passeerde 26 Jan. Spurn- head, inkomend. Delta,#23 Jan. van Londen RECEPTEN Het voorlichtingsbureau van den voedingsraad schrijft: We krijgen weer sinaasappelen en citroenen. Dat heerlijke vitamine c-rijke fruit. Maar wist u. dat u niet alleen het vruchtvleeseh maar ook de schillen gebruiken kunt? Wanneer de vruchten al lang op zijn. kunnen wij met de geconfijte of gedroogde schillen aan puddingen, vla's, gebak en anadere nagerechten nog een pittig sinaasappel- of citroensmaakje geven. Ook kan er jam van de schillen worden gemaakt. Methode 1. Met een scherp mesje de witte velletjes van de schillen verwijderen, of, wat nog handiger is, slechts het oranje deel van de sinaasappel afschillen en vervolgens het witte. Het oranje deel van den schil in dunne reepjes snijden. In een jampot een laagje suiker van pl.m. cm. dikte doen. Hierop een dun laagje gesnipperde schillen leggen en daarop cm. suiker. Op die manier den geheelen pot vullen. Zóó. dat een laag suiker bovenop komt. De pot met een deksel afsluiten. Zoowel de suiker als de schilletjes kunnen in gerechten worden verwerkt. Gebruikt men alleen de suiker, dan den pot weer bijvullen met ver- sche •suiker. •Methode 2. Het oranje deel van de schil (zie methode 1) in dunne reepjes snijden. Deze 10 minuten koken in water en suiker (per schil van een vrucht Vi 1. water en 4 eetlepels suiker). De schilletjes in een jampot bewaren. of Het oranje deel van de schil (zie methode 1) in een matig warmen over, waarvan de deur pl.m. 15 cm. open staal, of bij de kachel, zachtjes drogen. Men dient de gedroogde schillen zoo, of tot poeder gemalen, in een gesloten trommel of pot te bewaren. Jam van sinaasappel- of citroenschillen (niet lang houdbaar). De schillen van 4 sinaasappelen of citroenen, 3 dl. (2 koppen) water, lVz eetlepel aardappelmeel of 1 eetlepel custardpoeder, suiker naar smaak (3 eetlepels) een weinig citroenpoeder. De schillen met een scherp mesje van de witte velletjes ontdoen. In reepen snijden en deze fijn- hakken. De gehakte schillen met het water op zetten en zachtjes koken tot ze zacht zijn. Het vocht binden met het aangemengde aardappel meel of custardpoeder en dan naar smaak sui ker èn citroenpoeder toevoegen, De jam koud laten worden en in potjes overdoen. De jam is, mits koel bewaard, ongeveer een week houdbaar. Jam van sinaasappel- of citroen schillen (houdbaar). De schillen van 4 sinaasappelen of citroenen, 4 dl. (bijna.3 kopjes) water, 2 3 theelepels citroenpoeder, suiker. De schillen met een aardappelmesje van het wit optdoen. Ze met het water zachtjes koken tot zij zacht zijn en ze dan zeer fijn hakken, schillen en vocht wegen en van dit gewich-t aan suiker toevoegen. Het mengsel weer aan den kook brengen en inkoken, totdat een drup pel, die u op een koud bord laat vallen, eenigs- zins stijf wordt. Het citroenpoeder goed door deze,massa mengen. De jam in potjes overdoen en deze sluiten. Giral eu vier ministers afgetreden De .leider der Spaansche regeering in bal lingschap José Giral, heeft bij president Mar tinez Barrio zijn ontslag ingediend. Reuter verneemt voorts, dat nog vier an dere ministers hun ontslag ingediend heb ben. Deze ontslagaanvragen houden verband met een beweging in Spanje, die alle anti- Franco-elementen, met inbegrip van monar chisten en enkele vertegenwoordigers van het leger, wil samenbrengen in een regeering met een bxeedere basis dan die van Giral. Naar verluidt zal president Barrio in Parijs besprekingen voeren over de samenstelling van een nieuwe republikeinsche regeering. Rodolfo Llopes, secretaris-generaal van de Spaansche socialistische partij, heeft ver klaard, dat socialistische ministers en mi nisters van het Spaansche vakverbond Giral Harwich Eten Ha«er. 25 Jan van Middlesbro I tot aftred?" hadde.n Bedwongen, omdat zij van meenmg waren, dat diens politiek niet afgestemd was op de verklaring der UNO, te Londen. Eemsnorn, 25 Jan. van Kingslynn te Boston (L). Flducia, 25 Jan. te Grimsby binnen gesleept. Frisia, 24 Jan. van Cherbourg te Caen. Gruna, 23 Jan. van Middlesbro te Ipswich. Hast 5_, RotterdamRouen, passeerde 25 Jan. Dover. Hondsrug, 23 Jan. van Middlesbro te Ipswich. Import, 24 Jan. van Bordeaux naar La Pallice. In Orde, 24 Jan. van Middlesbro te Kingslynn. Liberty, passeerde 26 Jan. Prawlepoint naar het Westen, doch keerde terug wegens slecht weer. Mado, 24 Jan. van Middlesbro te Kingslynn. Mary, van de Tyne naar Par passeerde 25 Jan. DuiVgeness. Milo (ex Chant 56) van Rotterdam naar Singapore passeerde 25 Jan. Spithead, ko mende -m Southampton. Mizar. 24 Jan. van Londen te Middlesbro. Mudo, 25 Jan. van Mid- delharnis te Boston (L). Njord. 24 Jan. van Ma ryport naar Penzance. Olwe, 25 Jan. van Antwer pen te Strood. Oud Beyerland van Par naar Antwerpen passeerde 26 Jan. Dungeness. Ponza, 25 'Jan. van Portaferry te Plymouth. Ransdorp, 24 Jan. van Middlesbro te Rouen. Soemba, van de Tyne naar Gent, passeerde 25 Jan. Flamboro Head. Tempo, 24 Jan. van Kingslynn naar Em- den. Ton S., 22 Jan. van Duinkerken naar Ko penhagen. Tuko, 24 Jan. van Strood te Londen. Twin, 24 Jan. van de Tyne naar Kingslynn. Twee Gebroeders. 24 Jan. van Ipswich te Huil. Vrede, 25 Jan. van Londen naar Drobak. Welte vreden 7, 25 Jan. van Shoreham naar de Tees. Westland, 25 Jan. van Middlesbro te Blyth. Wilja, 25 Jan. van Goole naar Par. Wilhelmina, 24 Jan. van Londen te Harwich. Zeus, 25 Jan. van Brussel te Londen. Zwaluw, 24 Jan. van Midd lesbro haar Kingslynn. waarin op het Spaansche volk een beroep gedaan wordt om zich van Franco te be vrijden. LOCARNO ZWITSERLANDS ZEEHAVEN? Naar de Zwitsersche radio meldt, bestu deert een Zwitsersch-Italia.ansche technische commissie de mogelijkheid het Lago Maggióre door een kanaal met de Golf van Genua te verbinden. Een eventueele verwezenlijking van dit plan zou het einde beteekenen van het kostbare vervoer over land van goederen, die v.oor Zwitserland bestemd zijn Heden Agenda voor Haarlem WOENSDAG 29 JANUARI Gem. Concertzaal: Volksconcert 20 uur. Rem brandt: Tarzan's verborgen schat (14 j.). Palace: Always in my heart (14 j.). Luxor: Russische rhapsody (14 j.). Deze drie 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur, Frans Hals: Eén van de weinigen 1.) 14,00, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Vlam mende prairie-oogen (14 j.) 14.30, 19.00 en 21.15 uur. City: Hotel du Nord (18 j.) 14.15, 16.30 19.00 en 21.15 uur. DONDERDAG 30 JANUARI. Concertzaal: Toonkunstserie. Pierre Bernac, zang en Francis Poulenc, piano, 20 uur, H. K. B-: Gerard Walden's cabaret revue: „Kijk voor je", 20 uur. Bal na. Bioscopen: als Woensdag. Wij hebben nu een tehuis. Vroeger, toen de droomen van jonge men sehen nog een kans tot verwezenlijking ha:j. den, droomden zij en ik vaak van een klein maar geriefelijk en lieflijk huisje, een echt huisje met een tuin en een serre en wel zes kamers. Wij droomden van de boeiende be zigheid. de spullen uit. te kiezen en te koopen. die van de witte wanden en houten vloeren een warm. behagelijk nestje zouden maken. Die droomen hebben herinneringen achtetge.! laten, doch zij doen nu geen pijn meer, om dat zoovele andere droomen, die belangrijker waren, in rook zijn opgegaan. Wij hebben ge leerd, geen hooge eischen meer aan het le ven te stellen en daarom hebben wij het huisje met zes kamers als een belachelijke hoogvliegerij uit onze gedachten gezet. Maar een tehuis: daar zijn wij op hlijven hopen en nu tenminste die eene droom, ons huwelijk, werkelijkheid is geworden, hebben wij hoop tegen alle schrijnende teleurstellingen in. hardnekkig gekoesterd er. in leven gehou den. Want een tehuis is toch geen belache lijke hoogvliegerij voor een jong paar, we!? Nu hebben we een tehuis. Het heeft lang geduurd en veel adverten- tiegeld gekost, en veel desillusies en erger nissen. Soms waren we geneigd, een onzinnig en onbruikbaar aanbod te accepteeren, alleen maar om niet dagelijks behoeven te onder vinden, hoe koud en vijandig de wereld is en om niet telkens weer de ontmoedigende te genstelling tussehep den bezittende en den be- zitlooze aan den' lijve behoeven te voelen. Het was geen weldadige ervaring, die sleur van adverteeren, wachten, gaan kijken en af zeggen. De koele oude dame, die als uitdruk kelijke eisch tegenover haar liefdadig gebaar om twee kamertjes te verhuren voor een prijs die de huur van het geheele huis verre te boven ging. stelde dat er nooit, nooit of te nimmer kinderen zouden komen, heb ik zelfs niet gegroet toen ik het huis verliet. De jo viale heer, die met vroolijke schaamteloos heid zeide, dat hij liever in het geheel niet verhuurde, doch nu wel een zit-slaapkamer- met-gasstel wilde afstaan, omdat zijn huis zoo ruim was dat het gevaar van een repa- trieerende familie boven zijn eerbiedwaardig hoofd hing. heb ik ronduit gezegd dat ik hem een paketboot vol repatrieerenden toewensch- te en dat, als het aan mij lag, hij ze krijgen zou ook. Maar dat geeft slechts een moment van bittere voldoening en later begint de martelgang opnieuw Onvriendelijke men- schen, die een liefdadig gezicht trekken en meteen tweemaal de huishuur als „vergoe ding" vragen. Onvriendelijke menschen, vijanden van mijn toekomstige kinderen; onvriendelijke menschen, vijanden van de menschen. Maar nu hebben wij een tehuis. O, het is niet ideaal Zelfs niet bevredi gend. Maar het is een tehuis. We zullen voor onze eigen rekening een keuken moeten la ten maken van de badkamer. En onze meu bels zullen we gedeeltelijk moeten opslaan, En we zullen geen radio mogen spelen na 9 uur 's avonds. En we krijgen geen huissleu tel. En als er kinderen mochten komen, zul len we naar iets anders moeten omzien, vooral omdat er eenvoudig geen plaats is voor een kind, of het moest onder de tafel zijn. En we mogen het roode behang en de verschoten gordijnen niet vernieuwen, omdat het appartement gestoffeerd is verhuurd van wege de prijsbeheersching. En we zullen bij regenweer achterom moeten. Maar de prijs valt mee: die is practisch niets hooger dan de huurprijs van het geheele huis. Een ding is echter vervelend en zal ons misschien het leven eenigszins vergallen: Er is een aardig, zonnig balconnetje achter onze kamer, wa3r we onder geen beding op mogen komen. Want dat zou de verhuurder beneden een gevoel van onvrijheid geven, gezien de mo gelijkheid om over den rand te. kijken naar het kleine, gezellige tuintje in de laagte, waar kinderen spelen en een groote familie kring straks, als het zomert, thee en limo nade zal drinken onder een vriendelijk, be ginnend appelboompje. We zullen niet op het balconnetje komen. O neen. we zullen ons aan de afspraak hou den. We zullen ons tevreden stellen met te luisteren naar de opgewekte geluiden van menschen, die in de ruimte leven. Dat luiste ren kan' niet hinderlijk zijn en anders wil len we nog graag wat meer betalen, om dat te behouden. Graag omdat we nu een eigen tehuis hebben. Voor de vele blijken vjn be langstelling bij de ziekte en het overlijden van mijn Man betoond, betuig ik mijn har- telijken dank. Uit aller naam Wed. Nleuwenhuis- Kapelle Duin en Kruidbergerweg B 79 Santpoort. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van onzen lie ven Man, Vader, Behuwd- en Grootvader GERRIT ZWAAN betuigen wij onzen hartéhj- ken dank Uit aller naam: J. Zwaan-Gravenkamp IJmuiden (O.). Jan. 1947. Trompstraat 62. NET MEISJE zoekt betrekking in klein ge zin. Brieven aan Mej. Greetje Hansen, Netweg 44, Appinge- dam (Gron.) Te koop gevr. Oude Staten- of Kansel Bijbel en Huisorgel of Piano. Brieven met prijs onder lett. E 450, Brander's Adv. Bur. Klove niersburgwal 59, Amsterdam. N.V. 's-GravëlÜiuagsche Begrafenis- onderneming1 „Sinvplicitas" W. 3. INNEMEE ZONEN Fil, IIAARUEM lvinderhnisvest 29-33 (v.h. R. Sminlc) Telefoon 1.0.4.4.1 BEGRAFENIS CREMATIE Inschrijving in het .„ARCHIEF" waarborgt regeling volgens besclireveif, wenschen Verzoeke beleefd aan de ouders mijn HANDSCHOEN, die ik Zondagmorgen een klein meis je heb geleend terug te bezor gen. Meeuwenl'aan 59, IJm.-O, H. v. d Berg. 18 Jan. WEGGELOOPEN witte Keeshond, luistert naar den naam Jenny. Terug te bezor gen tegen belooning V. S. 33 Kop, Visschershaven, IJm. RUILEN: z. g. a. n. bl. dam. sch. m. 38. h hak voor dito br 3/4 hak. Zeeweg 245. Wie wil ruilen: HUIS, huurw f 4,50 omg, Trompstr. tegen huis huurw. f 6,50. Brieven L 1132 bur. v. d. blad Te huur gevr. KAMERS m gebr van keuken door echtp. z. k. Brieven L 1133 bur. van dit blad. In ruil agb. K. SCHOENEN m, 28, z. g. a. n. Acaciastraat 15, IJmuiden-O. Rullen: nw. o. kw. OVER HEMD voor d. wintermantel. Acaciastraat 28, IJm. Aangeb. D. WINTERMANTEL m. 38. Trompstr. 178, IJm.-O. Na 6 uur. Te koop: JONGENSJAS f 20, leeft. 9 tot 11 j. IJmuider- straatweg 20. Te koop: in prima staat zijnde Duitsche kruissnarige PIANO t^ért) merk Richard Lipp en Sonn, Stutgart. Prijs f 1200. Adres te vernemen bur v. d. blad, TER OVERNAME AANGEB.: 2 pers. ledikant met matras sen f 25, theetafeltje (met te gelblad) a 17.50, uniform-. Jasje met puttees f 17.50, tee kenbord f 2,50, 2 vlaggen a f 12.50 p. st. Adres te vern. bur", v. d. blad. ZOEKT U EEN BETREKKING? Abonneert U op „VACATURE EN AANBOD", het bevat in Ned. voork. betrekkingen bij Rijk, Gem. en Part. Elk beroep. Verjechijint 2 x p. week. 10 p. 3 mnd., ƒ4 p. mnd. Zendt postwissel „Vaoature en Aa.mbod", Postbus 65. Delft, Gevraagd bekwame JAPON. EN COSTUUMSTRIJKSTERS en LEERLING.STRIJKSTERS Reisgeld wordt vergoed. Prettige werkkring. Wasscherij en Chem. Wasscherij HOEK EN VAART, Bloemendaalschestraatweg 17, Santpoort-Station. gevraagd DE IJMUIDER WASSCHERIJ, Snelliusstr. 39, IJmuiden Vischconservenfabriek „DOGGERSBANK" vraagt voor spoedige indiensttreding JONGSTE of AANKOMENDE BEDIENDE Aanmelden Industriestraat 1012, ÏJmuiden, Zuidzijde. Voor direct gevraagd Levensmiddeienbedrijf BRANDWIJK, Willebrordstraat 22 IJmuiden-Oost- Aanmelden tusschen 7 en 3 uur. Groote partij (blank) maten S - 10 - 12 mm. tegen lage prijzen. Afname niet minder dan 220 ni. Dagelijks te zien van S5 uur, Prins Hendrikkade 45, Rotterdam C. SCHOUWENAAR scheepsartikelen BEKENDMAKING REEDERIJ WEIMAR MIDDENHAVENSTRAAT 35 IJMUIDEN Kantoor: Telefoon 5299 VALKENHEIDE-AVOND die Donderdagavond in de Goede Herderkerk zou plaats hebben is tot nader te bepalen datum UITGESTELD. De schrijver van de „Stormbal" vraagt per 1 Febr. ZIT.SLAAPKAMER MET PENSION in de Gem. Velsen. Brieven aan Will v, d. Berg, Tooneelfonds Kinheim te Beverwijk. Weet U dat wij nog steeds goede prijzen betalen voor Uw OUDE HUISHOUD- of INDUSTRIENAAIMACHINE? Merk of defect geen bezwaar. Firma M. C. Hoole RIJKSSTRAATWEG 250, HAARLEM-N., TELEF. 22787 Telefoon of briefkaart en,,,, wij komen. Studeec techniek thuis Bouwkunde, Werktuig- bouwkunde, Waterbouw kunde, Electrotechniek, Chemische Techniek, Zuivellechniek, Nederl. Handelscorrespondentie, Boekhouden, Radio, ARNHEM Het Kaderl»ndsche Technleom DlfeclltE. Rotshulzen en f. Wlrrt T Vraag gratis prospectus. D-A-14 Van 4 tot 8 Februari zal te 's Gravenzande een tentoonstelling gehouden worden van bol- en bloemgewassen. Prof. dr. E. van Slogteren, directeur van het laboratorium voor bloembol- lenonderzoek te Lisse, zal de tentoonstelling openen. De Belgische autoriteiten hebben besloten bij het reizigersverkeer per trein van en naar Nederland de controle voortaan in den trein te doen geschieden, zoodat de reizigers te Esschen niet meer behoeven uit te stappen. Vordering van gehouwen of woningen welke bij het rijk in gebruik zijn of van gedeelten daarvan mag alleen na machtiging van den mi nister van Binnenlandsche zaken. De 14-jarige scholier Cornells Snel en zijn 12-jarige vriendje J. C. de Groot, beiden uit Am sterdam zijn Zaterdag 'op het toen onbetrouw bare Ijs van het IJsselmeer gaan schaatsenrijden. Zij worden sindsdien vermist. Op Wieringen reed een vrachtauto een kin derwagen met een baby van vijf maanden omver. De kleine kwam onder cl e wielen en werd gedood. HAARLEM EN OMGEVING lu de ledenvergadering van de afdeeling Haarlem van den Algemeenen Bond van Ambte naren is, in de plaats van den heer J. G. Leib- brandt, die wegens het aanvaarden van een andere betrekking als zoodanig was afgetreden, benoemd tot secretaris dier afdeeling de heer W. de Laat, Garenkokerskade no. 37, Haarlem, Huis: Telefoon 4065

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4