De bevolking neemt voortdurend in aantal af Oprichter van „de Waag" voor het Tribunaal Sneeuw in Rome Help de vogels Tilburgsche fabrikanten van wollen stoffen verdedigen hun beleid C Pandla en de Meesterdief J Wereldnieuws J Vrijdag 31 Januari 1947 Zwitserland in en na den oorlog „Bijna tragisch" zegt de regeering Van onzen Parijschen correspondent). Ik moet erkennen mijn oogen even te hebben uitgewreven toen ik in Bern boven een krantenartikel het opschrift ias: „De- oorlog is voor ons nog niet voorbij".Ik vroeg me verwonderd af, hoe het móge lijk was dat wij Enropeanen zóó slecht over Zwitserland waren ingelicht, om nog steeds te kunnen meenen, dat de federatieve republiek Helvetia eigenlijk nimmer aan de oorlogshandelingen deel genomen had. Naderhand heb ik begre pen, dat dit opschrift in hoofdzaak uit den psychologischen gezichtshoek ver klaard moest worden. Want ofschoon Zwitserland zich in feite niets heeft te verwijten, gevoelt het toch een heimelijk bezwaar dat het, na éérst den oorlogs dans ontsprongen te zijn, thans van al het vette der aarde kan genieten, terwijl er in vele deelen van Europa nog honger Wordt geleden. Daarom spréékt de Zwitser graag over de ontberingen, die, naar hij vindt, ook hij de laatste jaren heeft geleden, en meet hij de beslommeringen der actueeie voedsel voorziening inderdaad is er het brood bijvoorbeeld nog steeds op den bon voor den vreemdeling met voorliefde in den breede uit.. Die buitenlander mocht eens meenen, dat het lijden en de zorgen van den oorlog den Zwitser bespaard waren gebleven. Ofschoon vandaag den dag een Hol lander jn Zwitserland Javaansche sigaren vindt, die hij thuis vergeefs zal zoeken, een Italiaan er Chiantiwijn kan drinken, die hem in zijn land onthouden wordt en een Franschman er vrij gauloises van een veel betere kwaliteit kan koopen dan hij bij zijn eigen leverancier op den bon be trekken kan, zou men toch verkeerd doen uit dezen benijderiswaardigen overvloed de conclusie te trekken, dat Zwitserland een natie zonder zorgen, spanningen en pro blemen is. Het land heeft wel is waar geen oorlog gevoerd, maar het heeft wel een strenge mobilisatie gekend één op de vier man was er soldaat het heeft intensief aan zijn landsverdediging gewerkt men spreekt er nu nog over de geheimzinnige ondergrondsche stad waar de Regeering zich in. geval van een overval zou hebben teruggetrokken en welks geografische lig ging ook thans nog' streng geheim wordt gehouden. En behalve militair, heeft Zwit serland ook geestelijk met Europa intens meegeleefd: om dat te erkennen behoeft men slechts aan het prachtige Roode Kruis te denken, in welks centrum te Genua ook Onze correspondent in Parijs vervolgt in bijgaand artikel de weergeving van zijn indrukken na een bezoek aan Zwit serland. die'zich bewust met de problemen van de toekomst bezig houdt, dan ook van tame lijk dreigenden aard. Zwitserland is name lijk, ondanks haar welvaart en evenwich tig aspect, een land met een afnemende bevolking. Bondig geformuleerd kan men zeggen, dat in Zwitserland te veel men- schen sterven, er te weinig kinderen wor den gebpren en dat die kinderen bovendien voor een belangrijk deel van niet-Zwitser- sche ouders stammen. Daarenboven verla ten nog vele Zwitsers hun land; volgens de laatste volkstelling leefden er 300.000 dat is 1/14 der bevolking buiten de eigen landsgrenzen. En om dit ethnogra- fisch beeld te voltooien, moet men dan nog aanieekenen dat de Zwitsersche mannen te Een hartekreet der gemeentebesturen Tegen de sterke centralisatie op het gebied van den wederopbouw In het gemeentehuis te Nijmegen heeft de Vereeniging van. Nederlandsche Gemeenten, onder voorzitterschap van mr. P. J. Oud, bur gemeester van Rotterdam, een vergadering gehouden ter bespreking van de kwesties van herstel en wederopbouw. Ruim 500 vertegen woordigers van de door oorlogsgeweld getrof fen gemeenten in Nederland waren aanwezig. Na referaten door burgemeesters uit de ge troffen gemeenten werd met algemeene stem men een resolutie aangenomen, welke aan den minister-president zal worden aangebo den. In deze resolutie wordt aangedrongen op een betere samenwerking tusschen de ge meentelijke autoriteiten en den Dienst voor den Wederopbouw in Den I-Iaae. Bepleit wordt dat ook de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten zal worden ingeschakeld bij het uitbrengen van advies over verschillende voorzieningen in den noodtoestand der ge meenten. In zijn openingswoord, dat hij als een harte kreet van de Nederlandsche gem,eenten be schouwd wilde zien. keerde mr. P. J. Oud zich •ooral tegen de allesoverheerschende centra- veel naar buïtenlandsche vrouwen kijken. - 1 op de 8 hmven er een niet-Zwiisersche I «P 2?bied wederopbouw. lW,nn„ waardoor aan de gemeentelijke zelfstandig heid op dit terrein een einde is gemaakt. Filosoof met merkwaardige theorieën vrouw, hetgeen mogelijk den terugloop van het geboortecijfer mede nadeelig heeft be ïnvloed (verslapping van den nationalen burgerzin). Wil Zwitserland het inwonertal handha ven van het oogenblik ruim vier mil- lioen, waarvan er 700.000 in de vijf groote steden wonen dan moeten, aldus heeft een deskundige mij uiteengezet, elke dui zend getrouwde vrouwen jaarlijks aan 170 kinderen het leven schenken. Dit getal is in werkelijkheid echter slechts 125. Dertig pet. der huwelijken blijft namelijk kinder loos, 20% heeft er één, 20% twee kinderen en slechts 30% der gehuwde Zwitsers vol doet aan den burgerplicht door minstens 3 kinderen het leven te schenken. Welke ontzaglijke problemen door dezen stand van zaken voor de toekomst des lands worden opgeworpen, begrijpt men wanneer men uitrekent dat, op dezen weg voort gaande, Zwitserland in drie generaties nog maar het halve aantal bewoners zal tellen van liet oogenblik. In zes generaties zal het land ontvolkt zijn. Wanneer men zich deze dingen realiseert, kan men de zorgen van de Regeering be grijpen, die in een propaganda-brochure deze perspectieven „bijna tragisch" noemt. Doch die bijvoeging „bijna" legt eveneens rekenschap af van het vertrouwen dat hier ook de Regeering in het gezonde inzicht van den burger stelt. Bern, Januari 1947. Mevr. D. de Nobel-Kiieglmans speelt Noorsche pianomuziek De Noorsche pers wijdt een artikel aan het feit, dat de K.R.O. op 4 eFbruari 12.03—12.30 een uitzending geeft van Noorsche klavier werken, gespeeld door de Haarlemsche pianiste mevr. Dineke de NobelKnegtmans. Het pro gramma bevat werken van de beste Noorsche Deze zaak kan niet geregeld worden door ambtelijke deskundigen alleen. Bij de ont zaglijke toeneming der overheidstaak laten de zaken zich centraal niet meer overzien en het gevolg is, dat men tallooze ambtelijke instan ties gaat inschakelen. Het apparaat gaat hoe langer hoe stroever werken. De bureaucratie in den slechten zin van het woord gaat haar invloed doen gelden. Mr. Oud deed een dringend beroep op de regeering, het roer te wenden, omdat bij handhaving der sterk doorgevoerde centra lisatie de zaken onherroepelijk vast zullen loopen. Voor de derde kamer van het Haarlemsch tribunaal, onder presidium van mr. Muller, stond Donderdagmiddag ir. B W. terecht, oud-natuux-kundeleeraar aan het gymnasium te Haarlem, cx-professor aan de Technische Hoogeschool, gewezen onder-voorzitter van de Haarlemsche afdeeling van de Neder- landsch-Duitsche Kuituurgemeenschap en vroeger redacteur van De Waag. Tevens was hij filosoof. Tijdens de zitting kwamen eenige van zijn denkbeelden naar voren, die hij voor en tij dens de bezetting geponeerd had. Te weten: Het was noodzakelijk tijdens den oorlog con tact te houden met Duitsche geleerden, van wie ons land afhankelijk was. Hij hoopte op een Europeeschen Statenbond waarin Duitsch land natuurlijk een leidende rol zou vervullen, maar waarin ook Nederland een belangrijke plaats zou innemen.: („Ontroe rend", vond mr. Muller.) De rol van Duitschland in de geestelijke revolutie was groot en de mannen, die het leidden, gebruikten hun intellect op bewon derenswaardige wijze. De beste Joden in Duitschland waren eigen lijk geen Joden meer. De Joden in het alge- ineen hebben een groot gebrek, namelijk, dat zij het hun aangedane leed nimmer vergeten. (Dit ontlokte den president de opmerking, dat hetgeen de Joden gedurende de laatste tweeduizend jaar is aangedaan, ieder welden, kend mensch het schaamrood naar de kaken behoorde te jagen.) Hierdoor zouden de Joden nooit een scheppend voik kunnen worden. Een meegaande houding gedux-ende de be zetting was eigenlijk de beste, want daardoor werd chaos voorkomen. (Daai-om had ver dachte de Delftsche studenten dan ook aan geraden, maar te teekenen.) Verdachte was tijdens de Meidagen in 1940 geïnterneerd geweest, hetgeen hij op mili taire gronden volkomen onnoodig vond. Hij had dan ook niet nagelaten hiervan, na de capitulatie kennis te geven' aan generaal Win. thans nog duizenden Zwitsers werkzaam componisten, alles in een eerste uitvoering i Nederland. Mevrouw de NobelKnegtmans Op binnenlandsch politiek gebied be staan er natuurlijk ook onder de Zwitsers verschillen van meening, doch deze hebben nergens tot sociale spanningen geleid. Van nature is de Zwitser volgens een der grootste hedendaagsche schrijvers van het land, Ramuz een „kalm, redelijk, pro per en trouwhartig man, die niet ze'er open staat voor nieuwigheden". Het is dan ook niet verwonderlijk, dat het Zwitsersche volk, dat voor 98 uit meer of minder „belijdende" christenen bestaat, nooit de twijfelachtige eer van een eigen fascisti sche partij heeft gekend en dat de cofti- munistische invloed daar te lande ook nu nog vrijwel te veronachtzamen is. Een ander veelbeteekenend symptoon van den staatkundigen gezondheidstoe stand van dit land (welks nationale een heid nog slechts honderd jaren oud is) \dndt men in het feit, dat hier onder één dak drie verschillende rassen kunnen wo nen die vier verschillende talen spreken Fransch, Italiaansch, Duitsch en Roman- che dat door 'n 40.000 man gesproken wordt en officieel op school wordt onder wezen - zonder dat zulks ooit tot funda- jnenteele conflicten aanleiding geeft. Zorgen maakt de Zwitser zich niet over vandaag, maar wel over morgen of beter ondernam als lid van het Nederlandseh Cen trum voor Internationaal Intellectueel Contact In September .1.1. een reis door Noorwegen maakte in Oslo studie van de moderne Noorsche piüno-muziek. Faculteit der politieke en sociale wetenschap De gemeenteraad van Amsterdam heeft be sloten, aan de gemeentelijke universiteit een faculteit der politieke en sociale wetenschap in te stellen. De wethouder van Onderwijs, mr. A. de Roos, verklaarde, dat hij niet zou schromen, een voorstel in te dienen tot opheffing der faculteit, zoodra mocht blijken, dat in de col leges eenige politieke richting gaat over- heerschen. Minder punten voor verschillende garens Met' ingang van 1 Februari wordt de pun- tenwaardeering van rijggaren, maasgaren, stopgaren en stopzijde als volgt gewijzigd: De puntenwaardeering van rijggaren wordt ge halveerd, hetgeen beteekent, dat op 1 textiel punt in 'het vervolg 500 yards kunstzijden rijggaren of 200 yards rijggaren van andere samenstelling verkrijgbaar zal zijn. Het aan- overmorgen. Doch deze zijn voor dengeen, It®1 haartjes maasgaren, stopgaren en stop- I zijde, dat men zich op 1 textielpunt zal kun nen aanschaffen, wordt gebracht van 2 op 6 kaartjes in een opmaak van 15 meter per kaartje, in totaal dus 90 meter. Bij andere opmaak zal wederom voor ten hoogste 90 meter, of gedeelten daarvan, 1 textielpunt moeten, worden afgestaan. Koopt men 4 kaar tjes maasgaren in een opmaak van 20 meter per kaartje, dan is men dus 1 textielpunt ver schuldigd. Teneinde misverstand te voorko men, wordt er op gewezen, dat de punten- waardeering van festonneer- en naaigaren, haak- en handbreigaren benevens tapijtwol. ongewijzigd blijft. Hooger accijns op gedistilleerd Er zal meer in den handel worden gebracht De minister van Financiën heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend betreffende verhoogïng van den accijns op het gedistilleerd, van de belasting op houtgeest en herziening van het tarief van invoerrechten. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: De moeilijke toestand waarin 's rijks financiën ver- keeren maakt het noodzakelijk dat alle bronnen worden aangeboord welke daarvoor in aanmer king kunnen komen. Naar de meening van den minister Is verhooging van den gedistilleerd- accijns een van die bronnen. Voor het aanboren van die bron bestaat temeer aanleiding nu kort geleden de prijs van het gedistilleerd aanmerke lijk is verlaagd. Verhooging van den gedïstilleerdaccïjns kan mede dienen om de prijzen van jenever en bier weer met elkaar in overeenstemming te bren gen. In het ontwerp van wet y'brdt een ver hooging van den accijns op Het gedistilleerd voorgesteld van f 275 tot f 320 per hectoliter, her leid tot de sterkte van 50 procent. Ten einde den zwarten handél in gedistilleerd tegen, te gaan zal meer gedistilleerd in den vrijen handel worden gebracht. Het binnenlandsch ver bruik zal hierdoor toenemen en verwacht mag worden dat het verbruik zal stijgen .tot ongeveer het peil van 1039. In dat jaar was het verbruik ongeveer 138.000 hectoliter ad 50 procent. De opbrengst, voortvloeiende uit de voorge stelde verhooging, kan voor het consumptie-ge distilleerd worden begroot op 138.000 x f45 f6.2 millioen. Dit bedrag dient nog te worden verhoogd met den hoogeren accijns voor het gedistilleerd, dat door reuk- en toiletwaterfabrikanten met gedeel telijken. vrijdom van accijns wordt ingeslagen. De totale hoogere opbrengst zal dan ongeveer f 6.4 millioen beloopen. De belasting op houtgeest zal in evenredigheid met den gedistilleeröaccïjns verhoogd worden evenals het Invoerrecht van uit en mei alcohol bereide stoffen. De radio "geeft vanavond: HILVERSUM I. 301.5 M. 19.00 Nieuws. 19.15 „Vrij en blij". 19.45 Causerie over „Industrie-organisatie". 20.00 Nieuws. 20.05 Nationaal programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Vra gen aan voorbijgangers. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platen. HILVERSUM It. 415.5 M. en 218 M. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Causerie over het Irenefonds. 19.30 Cursus „Ons Vrijzinnig Pro- testaantseh geloof". 20.00 Nieuws. 20.05 Nationaal programma. 21.30 Buitenlandsch weekoverzicht. 21.45 Platen op verzoek. 22.15 Jazz. 22.40 Avond- wijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Beethovenprogramma. Heel Europa is ge vangen in den ban van den winter; voortdurend stroomt koude lucht uit 't noord oosten over ons werelddeel, vorst en sneeuw bren gend, tot zelfs op plaatsen waar men zich over het alge meen gevrijwaard waant voor zulke verschijnsels. - In Spanje, ja zelfs in Afrika is de ijzige lucht doorgedron gen en tot aan de Middellandsche Zee reikt de sneeuw. Ook Rome is een bui gevallen en de be woners van de Eeuwige Stad kon den zich op een ochtend verlusti gen in het onge wone schouwspel van een fijn laagje sneeuw op de ruï nes van het Colos seum. 99 p keiman, een kennisgeving waaraan hij een verkapt dreigement verbond, in dier. voege, dat hij met andere geïnterneerden de noodige maatregelen zou nemen. (Tegenover een man als Winkelman vond mr, Muller dit zeer aan matigend en van een wijsgeer als W. zeker niet, zooals het behoort.) Al zijn geschriften en de redevoeringen, die hij voor de radio heeft gehouden, waren door drenkt van N S.B.-klanken, zeide de presi dent. maar hardnekkig en soms spitsvondig, hield beschuldigde vol. dat hij zich politiek nooit met het nationaal-socialisme ingelaten had en als eenige doel het welzijn van Neder land hem voor oogen zweefde. De raadsman, mr. Hoog, begon met te wij zen op een zwak punt in de dagvaarding en op het feit, dat een gedeelte van het bewijs materiaal lichtvaardig bijeengebracht was, hetgeen door mr. Muller trouwens beaamd werd. Hij betoogde voorts, dat men op een man van het geestelijk kaliber van ir. W. niet zoo maar het etiket „nationaal-socialist" kon plak ken. W. was een geleerde, die sterk onder in vloed van Kant en Hegel stond en daarom nogal Duitsch georiënteerd was. Een feitelijke onvaderlandslievende houding kan men hem niet ten laste leggen. Uitspraak over 14 dagen. Ontvluchte S.S.-uian pleegde inbraak In den nacht van 13 op 1.4 Januari werd te 's-Gavenhage ingebroken in het perceel Nassau Dillenburgstvaat waar gevestigd is districtsbureau Den Haag van het Centraal Bureau Verzorging' Oorlogsslachtoffers. De brandkast werd aan de achterzijde open gescheurd en een bedrag van f 14693 ont vreemd. De recherche kwam ter oore dat een loodgieter uit de Potgieterstraat, den laat- sten tijd veel geld uitgaf. Dit was aanlei ding om 's mans gangen na te gaan. De loodgieter werd aangehouden. Bij fouillee- ing werd f 1000 op hem gevonden. Bij huis zoeking vond men nog een pakket bank biljetten in.de dakgoot. Na een langdurig verhoor bekende de loodgieter dat hij kennis had gemaakt met een hem onbekenden man, die de bedoe ling had een inbraak te plegen in genoemd bureau. Hij had f 1500 „zwijg-geld" ont vangen. In de loodgieterswex-kplaats werd dit geld gevonden. -Desondanks ontkende de loodgieter iets met de inbraak uitstaan de te hebben. Het gelukte de recherche evenwel den onbekende op het spoor te ko men. Het was een SS-man, J. W. J. van der V.. 23 jaar, onder een valsehen naam wo nende in de Amthonie Heinsiusstraat te Den Haag. Hij had in Rusland en Polen gevochten en was in Mei 1945 uit-het kamp te Vught ontvlucht. Hij bekende met den loodgieter de inbraak te hebben gepleegd. Een groot gedeelte van het geld, alsmede eenige van dit geld gekochte goederen konden worden inbeslaggenomen. Ledenconcert der H.O.V. Dinsdag 4 Februari zal met de H.O.V. op- tredën de jonge Fransche violiste Janine Andrade, die reeds verschillende malen in Nederland optrad en daarbij veel succes oogstte. Op dit vijfde Ledenconceit van de serie A zal zij een tweetal werken ten ge- hoore brengen en wel in de eerste plaats Bach's vioolconcert in E gr. terts, dat vooraf gegaan zal .worden door de 2e Suite in b kl. terts van dénzelfden componist. Marius Ruy- sink zal hierin de fluitsolo vertolken. Na de pauze volgt een eerste uitvoering te Haarlem van een „Petile Symphonie" voor 1 fluit. 2 hobo's, 2 c-larinetten, 2 hoorns en 2 fagotten van Ch. Gounod, waarna Janine Andrade zal optreden met Introduction et Rondo capriccioso van Saint-Saëns. Tot slot brengt het orkest dat wederom o.l.v. Kees Hartvelt staat, Bizet's L'Arlésienne Suite No. 1 ten gehoore. Een clandestiene slachterij ontdekt Een langdurig posten in vorst en sneeuw werd met succes bekroond, toen recher cheurs van de Economische recherche een inval deden in een perceel in de President Krugerstraat te IJmuiden en daar beland den in een ware slachtplaats, zij het dan een, waar men het met de hygiëne niet te nauw nam. Zoo werden schapenbouten aangetroffen in een schuur in de onmiddellijke nabijheid van een open latrine, terwijl de kippen er tevens nachtverblijf hielden. De bewoner van het perceel zag kans om tijdig de beenen te nemen, doch kon den volgenden dag worden gearresteerd. r Voortaan twaalf luiers voor aanstaande moeders Het Centraal Distributiekantoor deelt, mede dat het wederom mogelijk is gebleken het aantal luiei-s, dat aan aanstaande moeders ter beschikking gesteld kan worden, te verhoogen en te brengen op 12 stuks. Derhalve zullen de distributiediensten met ingang van 1 Februari de bonnen „Eén rantoen artikel J" voor negen luiers niet meer uitreiken. In de plaats hiervan zullen van genoemden datum af twee bonnen „zes luiers" worden verstrekt. Pun ten van de textielkaart behoeven ook hierbij niet te worden afgegeven. De van 22 December tot 1 Februari uitge reikte bonnen „Eén rantsoen artikel J" blij ven tot nader aankondiging geldig voor negen luiens. "N Voor de vogels in de vrije natuur zijn deze koude dagen een ware ramp, dub bel moeilijknu de dikke laag sneeuw den natuurlijken voedselbodem van de vogels bedekt. In dubbele mate zijn de vogels thans op de hulp van de men- schen aangewezen. Veeg op enkele be schutte plaatsen de sneeuw flink weg en geef daar zoat stukjes brood en kaas- restjes. Zorg, dat de rumoerige meeuwen niet alles kunnen opeten. Verstrek de vogels ook een klein bakje met wat lauw water (drinkwater). Zorg, dat ze daarin niet gaan baden, zij zouden dan doodvriezen. Sneeuw oppikken is niet goed voor hen. Uw kleine zorgen kun nen hun leven redden. Door vroolijk vertier, door hun zang en spoedig weder door het vernietigen van schadelijke insecten zullen zij U beloonen. Veel belemmeringen in de aflevering De vele en uiteenloopende critiek, die uitgeoefend wordt op de textiel-industrie is voor de Vereeniging van Tilburgsche fa brikanten van wollen stoffen aanleiding ge weest, haar secretaris mr. B. J. M. van Spaendonck een protest te laten hooren te gen wat haars inziens een valsche voorstel ling van zaken is. Van de 90 in Nederland gevestigde on dernemingen voor de vervaardiging van wollen stoffen en wollen dekens zijn er te Tilburgen de aangrenzende gexneenite Goirle 49 gevestigd of wel 55%. Deze ge meenten hebben de beschikking over 70% der spinspillen, over 60% der wolweefge touwen en over 61% der arbeiders, die werkzaam zijn in deze ondernemingen. De wolindustrieën te Tilburg en Goirle hadden de laatste periode van vier weken een aan deel van 68% in de productie. Na de bevrijding was de positie der wol- industrie uiterst moeilijk, als gevolg van de bezettingsjaren. Personeel, energie, grondstoffen, dit waren problemen waar voor de wollenstoffenindustrie zich ge plaatst zag. Het tempo van herstel \vas snel en nu haalt de wollenstoffenindustrie met gaat bóven het vooroorlogsche peil. In De cember 1946 bedroeg het aantal arbeids krachten in de Nederlandsche wolindustrie 17.719, tegen 19.465 op 10 Mei 1940. De gx'ondstoffenpositie der wolspinne rijen mag bevredigend genoemd worden. De wolindustrie beschikt momenteel over een voorraad wol, welke overeenkomt met circa vier maal de hoeveelheid, welke per maand wordt verwerkt. Hierdoor kon de bezettingsgraad van de spinnerijen intus- schen opgevoerd worden tot i50van dien van 1938-'39. De voorziening der weverijen met garens staat er minder gunstig voor, daar men voor een groot deel aangewezen is op im port. De productie der Nederlandsche garens gaat thans evenwel ver uit boven die van 1933-'39 en daardoor was het mogelijk ondanks het tekort aan importgaren, den bezettingsgraad der wolweverijen, welke op 1 Januari 1946 ca. 60%.bedroeg, op te voeren tot gemiddeld 108% tegenover 1938-'39. De vrees dat het grootste deel der pro ductie bestemd is voor export is onge grond. Integendeel, volgens de officieele cijfers is van de totale wollenstoffenpro- ductie van 1946 slechts 5% voor export bestemd, van de wollendeken-produotie 2%, van de handbreigarens 2V^%. Verschillende factoren noemde mr. Spaendonck welke oorzaak zijn van de onbevredigende bevoorrading van het pu bliek: een achterstand van vijf jaren, la gere kwaliteit der producten en daardoor mindei-e levensduur, wegvallen van den in voer zoowel van wollen stoffen als van ge- confectiormeerde bovenkleeding, de tex- Een redacteur van een onzer dagbladen, die onlangs een, overigens zeer belangwek- kend, artikel schreef over de hervorming van een kazerne in Mainz tot universiteit vertelde daarin over een student, met wieri hij een onderhoud had. Deze zeide, dat de Mainzer studenten graag uit hun geestelijk isolement zouden worden verlost en vroeg of zij niet in correspondentie zouden kun nen treden met Nederlandex's. Voorts ver telde hij, dat zij op 5 December een Sint- Nicolaasfeest gevierd hadden in de Aul3) het zooaLs in Nederland. Zijn moeder was namelijk Nederlandsche, zoo verduidelijkte hij én hij had voor die gelegenheid „Zie I de maan schijnt door dë boomen" in het Duitsch vertaald. Deze jongen was Europeaan, zoo verze kerde de redacteur. Wij zijn bang van niet. „Sïeh der Mond scheint durch die Baume", klinkt niet erg overtuigend voor een specifiek Europee- scbe gezindheid. „Makkers staakt uw wild geraas" oftewel „Kameraden stellt Ihr1 wildes Getöse ein", misschien iets meer. Mogelijk gaat men straks in Mainz cricket spelen om de Engelschen te behagen. Of knoflook eten om de Franschen te plezie. ren. Of achter iederen zin „Awel zunneN zeggen omdat.de Belgen dat zoo mooi vin den. Het hangt er waai'schijnlijk alleen maar van af, waar de bezoekende journa list vandaan komt. Het riekt een beetje naar het „planmas- sige beliebt mach en", waarin de Duitschers van oudsher ware meesters zijn geweèst. Hadden de studenten den avond van den vijfden December maar gebruikt om'wat van Heine te lezen of van Stefan Zweig. Hadden zij maar gedebatteerd over de mocratie. Of over Christendom gesproken. Of getracht de feilen van het nationaal, socialisme te vinden. Of een stillen orómegang gehouden voor diegenen, die stierven in de concentratie- kampen. Als zij een van deze dingen hadden ge- daan, hadden zij de Europe'esche zaak be ter gediend, dan door het zielige nadoen van een volksfeest van een natie, die zij van zich vervreemd hebben. Een volksfeest en dat kan iemand hen kwalijk nemen dat hun volkomen vreemd moet zijn. Indien zij werkelijk denken, dat het be langrijkste wat Nederland de wereld te bieden heeft, het Sinterklaasfeest is, dan geeft dat blijk van een treurige mentali teit. En Duitsche studenten zitten in een uni. versiteït, die vroeger kazerne was en die de hervorcning van de Duitsche jeugd van soldaten «tot intellectueelen had kunnen symboliseeren en zingen: „Sïeh der Mond..." Het zou lachwekkend zijn, als het niet triest was. W. L. B. minder arbeiders eeri productie, welke uit- tielbehoeften bij leger, vloot, luchtmacht, t„ -r>„ politie, alsmede de voorziening der nood- gebieden. 32. Na enkele uren kwam er een oude, bouwvallige toren in zicht die scheef en verzakt tegen een heuvel aanlag. Héél vroeger misschien had die toren bij een kasteel behoord, maar daar was nu niets meer van te zien dan een paar puinhopen. Ziedaar mijn voorvaderlijk slot!" sprak Joris Goedbloed toen de auto voor de toren i mij, vrienden en gedenkt„Is dit uw stil stond en iedereen uitstapte. „Aan- huis meneer vroeg de chauffeur, achter- schouwt de fraaie welving van gindse Ro- j dochtig. U wilt toch niet bewerendat U maanse poortZied Hoe schoon gene kan telen zich tegen het zwerk aftekenen! Hoe heerlijk is het weer thuis te zijn! De schone gastvrijheid straalt U tegen! Volgt in deze steenklomp woont? Enkunnen we misschien even afrekenenDe rit kost tot nu toe twintig florijnenDie wil ik wel graag hebben voor we verder gaan"* Tollen bij Jutphaas en Vreeswijk verdwijnen De veelomstreden tollen bij Jutphaas en Vreeswijk op den straatweg van Utrecht naar Vreeswijk zullen opgeheven worden. De opheffing die, al is de beteekenis van deze tollen de laatste jaren sterk gedaald, toch door zeer vele weggebruikers met vreugde zal worden begroet, zal Zaterdag morgen om half elf geschieden. Schaatsenrijden Jaap Havekotte kampioen De beste westelijke rijders hebben te Anna Paulowna om het kortebaan kampioenschap van Noordholland gestreden. De uitslag luidt: 1. J. Havekotte (Amsterdam): 2. J. de Rooyen (Badhoevedoi-p)3. C. A. Bossen (Amsterdam); 4. J. A. de Roos (Amsterdam); 5. C. Boot (Schagerbrug). Sport in het kort DISTRICTS WED STRIJDEN VERVALLEN. Het bestuur van den Nederlandschen Hoekey- bond heeft in verband met den grootèn program ma-achterstand besloten, de aangekondigde districtswedstrijden te laten vervallen. Op, 23 Februari zal echtex- een hockeydag voor districts elftallen worden gehouden. DAMESZWEMPLOEG NAAR AMERIKA. - Be sprekingen worden gevoerd, om een Nederland sche dameszwemploeg in Augustus in de stad Holland (staat Michigan) te laten uitkomen. Olympische Spelen Voetbalploeg naar Londen De mogelijkheid is groot, dat het Nederlandseh elftal hei volgend jaar zal deelnemen aan het Olympisch voetbaltournooi te Londen. De moei- lijkheid van een eventueele uitzending is gelegen in het feit. of de loondei-vingskwestie voor dien tijd op bevx-edigende wijze zal worden opgelost, De speciale amateurcommissie van het interna tionaal Olympisch Comité zal de op dit punt geldende bepalingen moderniseeren, waardoor ook een Nederlandseh elftal in de gelegenheid zal worden gesteld voor het Olympisch toumooi in te schrijven, een mogelijkheid, welke in 1936 te Berlijn niet aanwezig was. aangezien men toen, in verband met de loondervïngskwestie enkele spelers had moeten thuislaten, weshalve men liever van deelneming afzag. Sport in Engeland Leicester en Brentfoi-d ontmoetten elkaar ten tweeden male in de vierde ronde voor den En gelschen beker. De wedstrijd eindigde na ver lenging andermaaal in een gelijk spel (0—0) Een derde wedstrijd is noodzakelijk. TWEE TRANSFERS VAN 10.000 POND ELK. Sunderland heeft een achterspeler van de der deklasser Crystal Palace, Arthur Hudgell genaamd, voor 10.000 pond gekocht, en Black burn Rovers den middenvoor van de Sohotsche club, Hibernians, John Weir voor eenzelfde bedrag. De nieuwe aanwinsten komen Zaterdag tegen elkaar uit in den league-wedstrijd Black burn Rovers—Sunderland. BELANGSTELLING VOOR CRICKET. Op de jaarvergadering van Yorkshire te Leeds zijn Sellers en Sir Stanley Jackson respectieve lijk als aanvoerder en voorzitter herkozen. Sir Stanley, voormalig testcaptain tegen Australië, merkt op dat de resultaten van het vorige sei zoen ten overvloede hadden aangetoond, dat het bowlen in Engeland achteruit was gegaan, om dat er te veel x-uns gescoord waren en'dit niet het gevolg was van een grooter vaardigheid der batsmen. Hij zei voorts, dat de belaxigstelling voor cricket onafgebroken steeg. Francis Biddle, vroeger Procureur-Generaal van Amerika en Amerikaansch lid van het Internationaal Tribunaal te Neurenberg voor de berechting van ooi-logsmisdaden, werd Woensdag door President Truman benoemd als Amerika's vertegenwoordiger bij den Economischen en Socialen Raad. Deze benoeming, welke ter goed keuring is ingediend bij den Senaat, voorziet in de vacature welke is ontstaan door het aftreden in de afgeloopen maand van John G. Winant. De commissie voor Buïtenlandsche Zaken van 't Amerikaansche Huis van Afgevaardigden heeft gepleit voor samenwerking bij het opstel len van een buitenlandsche tweepartijenpolitiek, gebaseerd op een politieke overeenkomst tus schen de republikeinen en democx-aten, de twee voornaamste partijen van de V. S. De commissie heeft het Huis verzocht om goed keuring voor het instellen van een onderzoek naar de werkwijze, organisatie en politiek van het ministerie van Buitenlandsche Zaken en heeft er bij generaal Marshall, den nieuwen Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, op aangedrongen zijn medewerking te verleenen, Volgens het Belgische nationaal bureau voor de statistiek zijn bijna 7000 Belgische grensarbei ders in Nederland werkzaam, van wie 25 procent in de textielnijverheid. Ongeveer 18 procent van. deze Belgische ax-beiders wei'kt in Zeeland. De Turksehe minister van Binnenlandsche Zaken. Sukru Soknxen Suer, heeft de Nationale Vergadering medegedeeld, dat uit te Islanboel in beslag genomen documenten en geheime brie ven blijkt, dat een ondergrondsche organisatie de omverwerping van de regeering en het on dermijnen van de veiligheid des lands voorbe reidde. Deze verklaring van Suer is gedaan, nada: een uitgebreid onderzoek Is ingesteld naar vermeende revolutionnaire communistische activiteiten in Turkije. Henri Hauck, Fransch rapporteur van de sociale commissie der UNO, onderbrak de debat ten in de commissie met den uitroep „ik neem mijn ontslag" waarop hij onder stomme verba zing van de afgevaardigden de zaal verliet. Na veertien vergaderingen heeft de commissie prac- tisch niets bereikt. Volgens rooster moet haar werk ongeveer Zaterdag voltooid zijn, hergeen wil zeggen, dat het rapport van Hauck uiterlijk heden gereed moet liggen Hauck verklaarde, dat een rapporteur onmogelijk een rapport kan samenstellen, wanneer er niets te rapporteeren valt en de commissie voortdurend haar besluiten opschort

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2