„Vrij, onafhankelijk en democratisch" Herstel der oude grenzen Groot visscherij-pian van Sovjet Rusland Onderzoek naar de vliegramp nog niet geëindigd Jlex T&eatet? Het geslecht Roquevillard Nacht-Express Vrijdag 31 Januari 1947 IJMUIDER COURANT Nederlandss opinie over Oostenrijk De meening van de Nederlandsehe regeering over de wijze, waarop zij de Oosten- rijksche kwestie wensclxt tc zien opgelost, is heden in den vorm, van een beknopt memorandum aan de plaatsvervangers der vier ministers te Londen overhandigd. Over den inhoud van het memorandum wordt medegedeeld, dat de Nederlandsehe regeeriiig zich stelt op het standpunt, het herstel van een vrij, onafhankelijk en democratisch Oostenrijk te verlangen, waarvan de grenzen met die van voor den Anschluss zullen overeenkomen. Het memorandum dringt verder aan op een doel treffende economische hulp aan dit land, waardoor vermeden zou kunnen worden dat het zfch in de toekomst wederom eenzijdig op Duitschland zou richten. Gezien de geografische ligging van Oos tenrijk in het hart van Europa is het wen- schelijk dat de Vereen igde Volken in over leg met Oostenrijk de maatregelen ont werpen en uitvoeren, welke Oostenrijk in de huidige omstandigheden in staat zullen stellen geleidelijk een bevredigend niveau van welvaart te verkrijgen. Op deze wijze zullen de Vereenigde Volken gezamenlijk met Oostenrijk belang hebben bij het in standhouden van een werkelijk vrij en on afhankelijk Oostenrijk. Op deze wijze kan wellicht vermeden worden, dat Oostenrijk in de toekomst uit economische wanhoop zich wederom een zijdig richt op Duitschland en zijn werke lijke Europeesche functie uit het oog ver- liest. In het verdrag moeten, naar de meenmg van de Nederlandsehe regeering, afdoende garanties worden opgenomen, opdat Oos tenrijk een werkelijk democratisch staats bestel verkrijgt. Hierbij zal in het bijzon der de aandacht moeten worden gewijd aan een doortastende en krachtige door zetting" van het denazïficeeringsproces eenerzijds en het verkrijgen anderzijds van krachtige waarborgen, dat niet Duitsche politieke, economische, cultureele en mili taire doeleinden in Oostenrijk worden na gestreefd, hoe ook gecamoufleerd, welke .in strijd zijn met de letter of den geest van de bepalingen van het vredesverdrag met Duitschland. De Nederlandsehe regeering is van mee ning, dat in het verdrag Oostenrijk als Donau-oeverstaat, voor wat haar gebied betreft, garanties dient te .geven dat dé scheepvaart op de Donau vrij zal zijn voor alle landen op voorwaarden van volkomen gelijkheid. Het memorandum verklaart tenslotte, dat de Nederlandsehe regeering geen aan spraak wil maken op herstelbetalingen van den Oostenrijkschen staat, wel echter behoudt de Nederlandsehe regeering zich volkomen het recht voor vergoeding te eischen voor alle verliezen, schade- en kos ten, welke Nederlandsehe onderdanen en Nederlandsehe rechtspersonen ten gevolge Oostenrijk wenscht militair apparaat te behouden „Geen vacuum in Europa" De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandsche Zaken te Londen hebben gisteren de Grieksche eischen tot herstel betalingen bestudeerd, welke werden toe gelicht door den Griekschen ambassadeur jn Londen. Ook over de procedure werd weer gesproken, doch er vielen geen be sluiten. Bij een bespreking inzake de Oosten- rijksche grenzen kwamen de Amerikaan- sche, Britsche en Fransche plaatsvervan gers overeen, dat de grenzen van het jaar 1937, dus van voor den „Anschluss", dienden te worden aangehouden. Dit be- teekent, dat de drie mogendheden gekant zijn tegen den Joegoslavischen eisch om vattende duizend vierkante mijl Karin- thiseh gebied. Rusland gaf geen meening te kennen. Oostenrijk zal de groote vier heden ver zoeken de vorming van een Oostenrijksch leger toe te staan, zoo verneemt United Vress. Men verwacht dat minister Karl Grub er den raad van plaatsvervangers te Londen zal waarschuwen geen vacuum te doen ontstaan in een van de meest ge voelige punten van Europa, door te staan op Oostenrijk's totale demilitarisatie. Gru- ber zal betoogen dat zelfs voormalige sa tellieten van de as gewapende strijdkrach ten mogen behouden. Defensieve maatrege len worden noodzakelijk geacht in het be lang van Oostenrijk's territoriale on schendbaarheid. Groenland is niet te koop In een bericht op de voorpagina maakte de „New York Herald-Tribune" heden melding van Amerikaansch-Deensche besprekingen over den vei-koop van Groenland. Het blad haalt daarbij een Deensch persbericht aan, volgens hetwelk de koopsom 1.000.000.000 dol lar zou bedragen. Een woordvoerder van het Amerikaansche departement van Buitenlapd- sche Zaken ontkende, dat er onderhandelin gen over den aankoop waren gevoerd, of dat de V. S. de Deensche regeeiüng een desbe treffend voorstel hadden doen toekomen. Ook de Deensche minister van Buitenland sche Zaken, Rasmussen, noemde het bericht absurd. FEUILLETON van den Anschluss en den oorlog hébben ondervonden. Tevens behoudt de Nederlandsehe regee ring zich volkomen het recht voor in indi- vidueele gevallen waarin bepaalde perso nen van oorspronkelijk Oostenrijksche na tionaliteit zich tegen den Nederlandschen staat of het Nederlandsehe volk hebben misdragen, schadevergoeding te verlangen. Onze gulden stijgt in Zwitsersche achting Een financieele medewerker van het A.N.P. merkt op, dat de niet-officieele koers van den Nederlandschen gulden gedurende de laatste weken bij de banken en de wisselkantoren in Zwitsex-land belangrijk is gestegen. Werd de Nederlandsehe gulden begin Januari j l. tegen Zw. fr. .47.50 tot 50.— per 100 verhandeld, gisteren steeg de noteering tot Zw.. fr. 67.a 69 (de officieele koers van 100— bedraagt Zw. fr. 162.Deze betere waardeering wint nog aan beteekenis, wanneer men bedenkt, dat de niet-officieele koers gedurende 1946 nauwelijks boven de Zw. fr. 40.— lag. Omtrent de oorzaken van deze recente stij ging kan worden gezegd, dat het niet gemak kelijk is, na te gaan, waaraan deze betere waardeering is te wijten. Een zeer belangrijke factor voor de hoogere noteering kan worden gevonden in een verder toenemend vertrou wen van Zwitserland ten opzichte van de waardeering van de Nederlandsehe valuta. Sedert de bevrijding van Nederland is her haaldelijk van vooraanstaande zijde in Zwit serland uiting gegeven aan de erkenning van het welslagen van den wederopbouw en van het uiteindelijke herstel der Nfedex'landsche economie. De jongste stijging van den niet-officieelen guldenkoers is echter niet alleen een gevolg van psychologische overwegingen. Ook de vermeerdering van het Nederlandsehe export volume naar het" buitenland gedurende de laatste maanden van 1946 zal mede niet vreemd zijn aan' een verbetering van den koers met 40 bin-nen enkele weken tijds. Ondanks de krachtige koersverbetering is Zuid-Engéland kreeg de laatste week een overmatige portie sneeuw, die het verkeer ontwrichtte en vooral op de buitenwegen moeilijke situaties schiep. Een automobilist, die op de witte vlakte verdwaalde en den weg niet meer van het veld kon onder scheiden, tracht met behulp van een kaart de juiste koers te vinden. Vergeten roerklnmp toch oorzaak van hel ongeluk? De voorzitter van de Deensch-Ncder- landsch-Zweedsche commissie, welke een onderzoek instelt naar dc oorzaak van de ramp met de K.L.M.-Dakota op het vlieg veld van Kopenhagen, de Deensche inge nieur M- P. Eskildsen, heeft volgens Reuter verklaard, dat de vergeten roerklamp on getwijfeld de oorzaak van de ramp is ge weest. Ooggetuigen hebben gezien, dat de klamp aan de roeren werd bevestigd. Ook het Zweedschc lid van de commissie heeft een verklaring afgelegd, waarin hij de oor zaak van het ongeluk aan nalatigheid toe schrijft. Er werden echter nog andere mo gelijkheden onderzocht. Aan het verder on- de huidige noteering nog varre verwijderd derzoek nemen ook politie-deskundigen van den officieelen koers. Maar. het mag des ondanks een gunstig verschijnsel worden ge noemd, dat onze nationale valuta in Zwitser land langzamerhand niet meer den indruk gaat maken van slechts waard te zijn, wat men er voor wil geven. De naaste toekomst zal moeten aantoonen, of de ingetreden verbetei'ing van den niet- officieelen guldenkoers in Zwitserland ver der aanhoudt. Prijsverlaging voor dames- en kindermantels Bontgarneering mag niet meer berekend worden Met ingang van 3 Februari zal het in reke ning brengen'van bont bij verwerking op con- fectie-damesmantels voor de binnenlandsche productie zijn verboden. De verwerking van bont heeft tot misstanden aanleiding gegeven. De met bont gegarneerde mantels, die na 3 Februari nog in den handel zijn. mogen wor den uitverkocht. Tegelijkertijd is besloten tot een verlaging van de confectietarieven voor dames- en kin dermantels en mantelcostuums. Uit een na calculatie bij de confectiefabrieken is name lijk gebleken dat de in Mei 1946 vastgestelde- tarieven thans voor verlaging vatbaar zijn. Deze verlaging gaat op 28 Februari in. Zij heeft tengevolge dat in den winkel een man tel van bijvoox-beeld 50.niet meer dan ongeveer j 44 zal mogen kosten. deel. Volgens de politie van Kopenhagen zal op 5 Februari in het openbaar een begin worden gemaakt met een officieel Deensch onderzoek inzake het neerstorten van de Dakota. Het stoffelijk overschot van de beman ning van het verongelukte vliegtuig zal waarschijnlijk Zaterdag naar Amsterdam worden overgebracht. In tegenstelling tot bepaalde geruchten, als zou de K.L.M. voornemens zijn binnen kort een Dakota, bemand met vrijwilligers, met vastgezet hoogteroer te doen opstijgen, met de bedoeling na te gaan of de stalen Vanaf 'hed'cn t/m 5 Februari 194-7 brengen wij U de film: De groote rol van CHARLES VANEL Een film van bijzondere klasse. Toegang 18 jaar. Filmt rust. (Adv.) klamp, die na landing voor het vastzetten van het roer wordt gebruikt, de oorzaak geweest kan zijn van de vliegtuigramp te Kopenhagen vernemen wij van K.L.M.- zijde dat hiervan geen sprake zal zijn. Een Nederlandsehe familie die naar de Vereenigde Staten emigreerde, gekiekt bij aankomst op het New Yorksche vliegveld. Het gezin hoopt in Californië een boerderij te beginnen. IJmuiden Lezing van ds. Peters over krijgsgevangenkampen Voor een aandachtig publiek sprak ds. Peters van Beverwijk over zijn belevenis sen in een kamp voor krijgsgevangenen, 't Is een onderwerp dat eigenlijk niet meer actueel is, doch deze avond is een inlos sing van een belofte. De menschen van Dachau en Indië hadden het veel erger dan de krijgsgevangenen in Duitschland. De Kerk kreeg toestemming tot het zenden van enkele veldpredikers; als zoodanig is ook ds. Peters heengetrokken.. Met een transport werden drie predi kanten „vervoerd" naar Miihlberg, waar allen ondergebracht werden bij een trans port Italianen. De bestemming van spre ker was echter een kamp op de Lüne- burgerheide, met een bevolking van 120.000 man. Velen zijn daarvan gestor ven o.a. 30.000 Russen, de helft van de mannen leed aan tuberculose, zeer velen hadden andere ziekten. Dat het hier in eerste instantie, teleurstelling was, gees telijk werk te verrichten is begrijpelijk. De eerste bijeenkomst werd bezocht doc»r niet meer dan twaalf personen. Doch toen men gezien had dat de boodschap van de Kerk, het evangelie, niet werd vastgelegd in brochures, maar dat men in levenden lijve de zorgen en ellende wilde deelen, was het ijs gebroken. Er werden zelfs twee kerkkoren opgericht. Ongelooflijk schoon was het Kerstfeest, waarbij alle naties aanwezig waren, waar elk koor het meest geliefde kerstlied uit zijn vaderland zong, de Joegoslaven- zelfs negenstemmig. De Buurtvereenigin» D.S.S. hield een feestavond De leden van de Buurtvei'eenigmig D.S.S. hadden gisteravond een vroolijken avond in Thalia, die verzorgd werd dooi' het troepje onder leiding van den Haarlem- schen conférencier Piet de Vos, die zorgde voor een aardig non-stop programma. Hij had met zijn liedjes en zijn kwinkslagen spoedig contact met „de zaal". En verder bewees Heiman Theunissen dat hij niet alleen als begeleider op de piano uitste kende kwaliteiten bezit, maar ook als ac cordeon-virtuoos er zijn mag. Vooral met „Leichte Kavallerie" had hij veel succes. De Kamiki's brachten met haar Stille Zuidzeeliedjes een beetje warmte in de zaal en verder was er goede acrobatiek, waarbij de jeugdige medewerkstereen lenigheid demonstreerde die de bewonde- x-ing der aanwezigen opwekte. De stoomtrawlers Cornells en Zwarte Zee heb ben j.l- Zaterdag in Grimsby gemarkt en besom- den daar respectievelijk f 25.000 en f 20.000 De Z- arte Zee voer meteen naar IJmuiden om kolen te laden, daar deze nog steeds niet in Engeland - verstrekt worden. De Cornells raakte ingevroren en moest door ijsbrekers bevrijd worden. Belde booten zijn inmiddels ln IJmuiden aangekomen. Volgens Alexander Ishkov, minister voor j de Vïsscherij van Sovjet-Rusland zal de visseherij-industrie van dit land, evenals andere takken van industrie belangrijk uit gebreid worden. Het vijfjarenplan stelt een opbrengst van 2.050.000 ton visch voor het jaar 1950 in het vooruitzicht, dat is 14 pro cent meer dan de productie van 1940. Vooral voor het Verre Oosten staat een groote uitbreiding op het plan, waar voor 1950 een opbrengst verwacht wordt'van 240 procent boven die van 1940. De nieuwe gebieden zijn de Zuidkust van Sachalin en de Koerillen in het verre Oosten en Ko ningsbergen en Villapeida in de Oostzee. Een van de grootste problemen is de uit breiding van de visschersvloot. In een tijds bestek van vijf jaren zullen meer dan 600 motor- en 10.000 zeilschepen gebouwd worden. De trawlervloot van de kust van Moermansk zal worden uitgebreid tot. een capaciteit van 500.000 ton visch in 1950, tegen 213.000 ton in 1940. Tot 1950 zal de vloot worden uitgefgeid met ongeveer 150 eerste klas trawlers van het modernste type. Ten einde uit de vloot te halen wat er uit gehaald kan worden zullen een keten van radiostations en een vloot van vlieg tuigen en hulpschepen in dienst worden gesteld om de scholen visch op te sporen. Zij zullen de visschers eveneens in kennis stellen van de meest productieve visch- grondejx. Er zijn plannen in bewerking voor den bouw van 13 conservenfabrieken, waar door men verwacht, de productie van ge rookte en gezouten sprot in de Oostzee, het conserveeren van kabeljauwlevers op de kust van Moermansk en van zalm en krab ben in het verre Oosten te kunnen verdub belen. Het bevriezen van visch zal eveneens worden uitgebreid. Deze industrie moet met 80 procent toenemen en dertig koel huizen zullen gebouwd worden. Bovendien zal de productie van kaviaar en zalmkuit vergroot worden. Fabrieken en andere in stallaties zullen op de Koerillen opgericht wox-den, waar een groot deel van de vangst vroeger door de Japanners tot vischmeel en tot mest voor de rijstvelden werd ver werkt. Het vijfjarenplan beoogt verder de ont wikkeling van de rijke bronnen der rivier-, meer- en vijvervisscherij. De wetenschap moet in de toekomstige ontwikkeling der visseherij in Sovjet-Rusland een groote rol spelen en om een zoo groot mogelijke hoe- Tapijt-mysterie Toen de heer G. van P. zijn noodwinkel aan den Velserduinweg in orde ging ma ken, was natuurlijk materiaal noodig, om de étalage wat aantrekkelijk te maken. De heer Van P. koos daarvoor een met de hand geknoopt en vrij kostbaar tapijtje, waaraan de familie ook nog om andere redenen gehecht was. Gedurende de dagen, dat er werklieden in den winkel aanwezig waren, werd het tapijtje onder de toonbank weggeborgen. Toen kwam de dag der opening en zou het tapijtje dus in de étalage gelegd worden. Maar toen was het verdwenen; tot groo te teleurstelling van den eigenaar. Het drama had evenwel een onverwacht einde, want toen de heer Van P. Donder dagmorgen de deur van zijn woning aam den Zeeweg opende, lag claar op den stoep, netjes opgevouwen het vermiste kleedje. 'Het was daar waarschijnlijk al den vorigen avond gedeponeerd, want een der huisge- nooten had de bel gehoord, waarna zij iemand hoorde wegloopen. Haringrookers kregen weer een kleine toewijzing De rookerijen hier ter plaatse, die voor den export wei-ken hebben deze week weer een kleine toewijzing haring ontvangen, als. gevolg van de gedeeltelijke deblokkee ring. Hierdoor zullen voor een paar weken de rookerijen weer kunnen werken. Van P.T.T. tot Raad van Arbeid Naar wij vernemen zal met ingang van Dinsdag 4 Februari a.s. een bijkantoor van den Raad van Arbeid gevestigd worden in het voormalig hulpkantoor der PTT aan het Velserduinplein. Bet kantoor zal geopend zijn van Maan dag tot en met Vrijdag van 9 tot 12.30 uur, Zaterdag van 9 tot. 12 uur en boven dien Donderdagavond1, van 7 tot 9 uur. VERGADERING ALGEM. ZIEKENFONDS VELSEN EN OMSTREKEN. Het Algemeen Ziekenfonds Velsen en Omstre ken houdt Vrijdag 7 Februari a.s. een buitenge wone algemeene ledenvergadering in „Flora". MARKTBERICHT VAN DONDERDAG De aanvoer bedroeg 1500 kisten versche visch. Besommingen. Stoomtrawlers: Ita IJM 22 f5440, Maria Elisabeth IJM 114 f 9967. Neplunus IJM 67 f 11.950, Beatrix IJM 118 6888. SardienvisscherijUK 72 f300. EH 4 f310. DOOR DE KOUDE BEVANGEN. In een der rookerijen aan de Zuidzijde werd een arbeider door de koude, bevangen. Hij raakte het bewustzijn kwijt. Door E. H. B. O. werd de man naar huis gebracht. DAMMENDE VISCHAFSLAGERS De Rijksvischafslagers hebben eenigen tijd ge leden een damclub opgericht. Deze dammende afslagers zullen a.s. Dinsdag ln café Royal een wedstrijd spelen tegen het derde tiental van D. C. IJ. veelheid en de beste kwaliteiten te kun nen produceeren zullen de modernste fa brieken worden gebouwd en het modern ste materiaal worden gebezigd. Belgische Visseherij Almanak De heer P. Vandenbcrghe te Ostende heeft wederom voor de negende maal, zijn „Belgische Visseherij Almanak" uitgege ven en ook deze negende uitgave bevat tal van belangrijke gegevens, die vooral voor den Belgischen, maar vele ook voor den Nederlandschen visscherman, van groote waaide zij. De uitgave van dit lijvige boekdeel van meer dan 300 bladzijden is met groote moeilijkheden gepaard gegaan en de uitgever verzoekt zijn lezers niet te veeleischend te zijn. Maar al moge de Al manak 1947 wellicht eenigszins bij de vo rige uitgave ten achter staan, nochtans mag zij er wezen en onze zeelieden en zee- visschers zouden ongetwijfeld met een dergelijk werk, voor ons land samenge steld, zeer gediend zijn. Wat er zoo allemaal in staat is te veel om op te noemen: waterstanden, ligging en verdere bijzonderheden der kustlichten langs de Noordzee enz., mijnenvrije vaar geulen op de Noordzee, seinen, te voeren lichten, boeien- en bakenstelsels, aandui ding van wrakken, wettelijke bepalingen en voorschriften, van belang voor schip pers van zeevïsschersvaartuïgen en tot slot een alphabetische lijst van Belgische ree- ders van zeevisschersvaartuïgen en een officieele lijst der Belgische visschers- vaarfcuigen, bijgewerkt tot 15 December 1946. Scheepsbrand eisclit 18 dooden Op het Britsche stoomschip Samvvater (7.219 ton), dat zich in de Golf van B's- caye bevindt, is brand, uitgebroken. Er zijn 18 dooden te betreuren. Het Zweed- sche stoomschip Pahlsson seinde, dat het de overlevenden van dc Samwater had opgepikt. De Nederlandsehe sleepbooten Thames en de Witte Zee hebben opdracht gekregen om de Samwater te hulp te snellen. De eerste is uit Falmouth, de tweede uit Marseille vertrokken. 26 overlevenden van de Samwater, die ter hoogte van Kaap Finisterre in brand geraakte, zijn in Lissabon aan land ge zet. Behalve de kapitein zijn nog 23 leden der bemanning en 3 passagiers gered. De brand zou zijn uitgebroken terwijl men bezig was met het verrichten van herstellingswei'kzaamheden aan de ma chines van het schip. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het schip verlaten moest worden. Door de woeste zee zijn twee reddingbooten gekapseisd en de 18 inzittenden verdronken. De overlevenden werden dooi het Zweedsche schip Pahlsson eenige uren la ter opgepikt. De kapitein kon geen ver klaring geven voor het uitbreken van den brand. Vierde lustrum O.K. Begrafenis- vereeniging De O.K. Begrafenisvereeniging hield de zer dagen haar twintigste jaarvergadering in het O.K. Vereenigingsgebouw. De ver gadering werd bijgewoond door pastoor en mevrouw Moleman. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat het totaal der ontvangsten f 4214.56 bedroeg. Er was een kassaldo van ruim f 50. Na het officieele gedeelte prees pastoor Moleman de wijze, waarop de O.K. Be- igrafenisvereeniging haar dienende taak vervult. Vermeld dient nog te worden, dat de heeren J. E. Groot en P. C. Tol van de op richting af lid der vereeniging zijn, respec tievelijk als voorzitter en administrateur. Velsen Afhalen van distributiekaarten Voor het afhalen van distributiebonnen in ,het Badhuis aan de Wüstelaan zijn aan de beurt Zaterdag 1 Februari de letters W tot en met Z. Maandag 3 Februari begint de uitreiking In Velsen-Noord in „Concordia", Aan de beurt zOn dien dag de letters A tot en met J. Jubileum W. Bakker Donderdag was de heer W. Bakker, werk zaam in de houtkapperij der cellulosefa- briek, vijf-en-twintig jaar in dienst van Van Gelder Zonen N.V. Papierfabrieken. De jubilaris werd des morgens op het di rectiekantoor ontvangen, waar de heer ir. A. J. Allan in tegenwoordigheid van de heeren ir. J. M. de Muinck Keizer en A. Koene, bedrijfsingenieur en chef van de cellulosefabriek met een hartelijke toe spraak namens de directie een enveloppe als huldeblijk overhandigde. De collega's en personeel der afdeeling boden den jubilaris een geschenk aan. Agenda vooir Velsen en IJmuiden VRIJDAG 31 JANUARI Thalia: 7 eri 9.15 uur, De dief van Bagdad. Rex: 8 uur, Het geslacht van Roquevillard. De Pont: 8 uur, De Beul van Londen. Roman door Winston Graham Vertaaid door Alice van Iterson 39) ln mijn jeugd had ik mij de vrouw van mijn droomen nooit zoo aantrekkelijk van uiterlijk voorgesteld als Jane Howard. Dat bewees, dacht lc, niet alleen, dat ik toen erg bescheiden was, maar er ook domme opvattingen op na gehouden had, die door het geluk, dat mij getroffen had, volkomen Werden gelogenstraft. De dame met het haarnet haalde nu een zak met druiven te 'voorschijn. Voor dat zij begon de vruchten zorgvuldig op te peu zelen, trok zij een paar wollen handschoe nen aan, om haar vingers niet kleverig te maken. Alles verliep zoo volkomen volgens ons programma, dat ik opgewonden werd van vreugde, om echter het volgende oogenblik weer diep ongelukkig en vertwijfeld te zijn. Want nog altijd waren wij agenten in een vijandelijk land, die bevelen moesten ge hoorzamen en weldra van elkaar zouden moeten scheiden. En er was geen enkel uitzicht op een redelijke, duurzame en goede oplossing, die er wellicht in een min der krankzinnige wereld wèl zou zijn ge weest. Wel konden wij ons in den tijd die ons nog restte, aan onze liefde overgeven, zonder dat wij onze opdracht daardoor ernstig* in gevaar zouden brengen; maar toch stuitte het mij tegen de borst om dit geluk zoo snel en overhaast te grijpen; om te doen als een vlinder, die onbezorgd rond de schoonste bloem vliegt, zoolang de zon schijnt, en er niet aan denkt, dat met de koude van den lentenacht de dood voor hen beiden komt.- Twee minuten over vier kwamen wij in Brescia aan. "ïwee passagiers verlieten de coupé. Er stapten een paar andere weer in, hetgeen mij geruststelde. Want hoewel het niet aan te nemen was, dat wij in dezen oorlogstijd een coupé voor ons al leen zouden hebben, de situatie in het al gemeen zou beter voor ons zijn, naarmate er meer getuigen bij de hand waren. Het weer was nog altijd stralend en warm en de middagzon scheen heet en met alle kracht door het raampje, terwijl de trein vaart meerderde om de nog restee- rende tachtig kilometer tot Milaan af te leggen. In de gang stonden nu een stuk of wat soldaten. Ik keek Jane aan. Zij gaf nog altijd geen teeken. Nadat zij de zaak had ingeleid met haar gesprek, gedroeg zij zich nu zeer rustig. Ook de anderen spra ken niet meer. De soldaten haalden rant- soeneeringskaarten uit hun petten te voorschijn en begonnen daarover te dis cussieeren.' Ze gingen een week met verlof. Na langen tijd minderde de trein vaart- Ik schrok bijna, daar ik veronderstelde, dat wij Milaan al naderden en de gele genheid hadden laten voorbijgaan. Maar een blik op mijn horloge stelde mij gerust. Het was nog geen vijf uur. "Voor de eerste maal, sinds wij Verona hadden verlaten, ontmoette ik Jane's blik. Intusschen liet zij echter nog steeds niet merken, dat zij klaar was. Treviglio. Ge woonlijk stopte de express hier toch niet? Ik kon mij Ixeelemaal niet meer herinne ren, hoe het onlangs dat moest Maan dag zijn geweest was gegaan. De dame met het haarnet wist te ver tellen, dat deze halte sinds den oorlog ingeschakeld was' en dat de trein daardoor eenige vertraging" zou ondervinden. Dat was goed nieuws. Ieder beetje vertraging was voordeélig voor ons plan. De trein begon weer te rijden. Over dertig minuten zouden wij in Milaan zijn. Het zou mij niet verwonderd hebben, als alle aanwezigen in den coupé mijn hart hadden hooren kloppen. Het opgewonden bonzen moest toch in ieder geval duide lijk hoorbaar zijn voor den man naast mij. Bovendien verraadde ik mijn opwinding door het trillen van de krant, die ik in de hand hield. Ik vouwde haar snel wat kleiner samen, zoodat de uitgespreide bla den niet zoo zouden kraken en deed een poging mij op den inhoud te concen treer®!. Maar dat was hopeloos. Overigens in teresseerde het mij ook heelemaal niet om te lezen, hoe de Italianen er Griekenland van beschuldigden, dat het zijn marine basis ter beschikking stelde aart de En- gelsche onderzeebooten. Ik wachtte, tot er iets gebeuren zou. Ik wachtte, tot er eindelijk, eindelijk iets gebeuren zou! Ik wachtte, en wachtte Eindelijk! Nadat de trein nog ongeveer tien minuten door het door de zon fel belichte landschap was gestoomd, stond Jane op. Zij legde haar tijdschrift en handschoe nen op haar plaats en keerde zich om teneinde den coupé te verlaten. Eenige reizigers trokken hun beenen terug om haar té laten passeeren. Ook ik deed dit. Toen zij echter langs mij kwam, bleef haar voet door, een ongelukkig toeval in mijn broekspijp haken. Zij struikelde. Ik wilde haar bij de ellebogen steunen, wat mij echter niet gelukte, zoodat zij voor over viel en in haar val de noodrem greep om zich vast te houden. Naast het gedreun van den trein was er nu ook een- eigenaardig gefluit te, hooren. Jane was, dank zij het feit, dat zij zich vastgegrepen had, niet in den corridor gevallen en zat nu een oogenblik op de knieën van den ouderen heer bij de deur, herstelde zich echter eenigszins en staarde ons met wijdgeopende oogen van schrik aan, aangezien haar duidelijk werd, wat zij had veroorzaakt. Een oogenblik later begonnen allen door elkaar te praten. Langzaam verstomde het fluiten er klonken nog een paar kla gende tonen en toen ebde het geluid weg als het gebruil van een beest, dat geslacht wordt. De trein stond met een ruk stil. %Het was volkomen stil. Gedurende een oogenblik kon men hooren, hoe de locomo tief stoom uitstootte. Daarna begon er een langzaam aanzwellend gerommel van opgewonden stemmen. O, ik vind het werkelijk verschrik kelijk akelig, zei Jane. Hoe kan dat nu eigenlijk? Dat bezorgt ons in ieder geval een flinke vertraging, zei de dame met de druiven en zij stak er weer een in haar mond. De drie soldaten in de gang waren de eersten, die uitvonden welke coupé ver antwoordelijk moest worden gesteld. Toen zij dit nieuws tegelijkertijd uitge bazuind hadden, begonnen de reizigers zich voor onzen coupé te verdringen. De voorsten verklaarden aan degenen, die meer naar achteren stonden, dat Jane de schuldige was. De menschen in onzen coupé deden hun best er uit te zien, alsof zij met' de zaak niets te maken hadden en legden elkaar uit, hoe het voorval zich had toegedragen. Jane ging met een schuldbewust gezicht weer op haar plaats zitten. Zonder twijfel stond het huilen haar nader dan het lachen. Wat moest ik nu doen?, vroeg zij in het algemeen aan de aanwezigen. Het is toch geen oogenblik mijn bedoeling ge weest om het opzettelijk te doen. Men was niet spaarzaam met goede raadgevingen. De dame naast haar zei, dat ze eenvoudig moest wachten, tot er iemand kwam. De oudere heer, op wiens knieën zij had gezeten, beweerde vader lijk, dat zij den conducteur alles maar kalm moest vertellen en niets verbergen. Een matroos, die zijn hoofd uit het portier had gestoken, kondigde aan, dat er zes spoorwegbeambten langs de lijn aankwa men en overal navraag deden. Hola, daar! Hierheen! Deze wagon! Stap dan zelf uit en vertel het hun. raadde een andere juffrouw. Ik kan me niet voorstellen, hoe het gebeurd is, stamelde Jane terwijl zij haar zakdoek te vooi'schijn haalde. Ik strui kelde ergens over en toen verloor ik mijn evenwicht. De fout ligt gedeeltelijk bij mij, zei ik, u stootte tegen mijn voet. U kunt er niets aan doen. IJet is eenvoudig een ongeluk. De menschen in de gang drongen en stootten tegen elkaar om plaats te maken voor twee spoorwegbeambten. Iedereen wilde hun de zaak uitleggen. Maar zij schenen hun best te doen om nergens naar te luisteren. Nu hadden zij onzen coupé bereikt. De een was een dikke, bijziende kerel, die hevig transpireerde, de andere een al wat oudere man, die ook onze biljetten had gecontroleerd. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3