Gloeilampen fa. v. d. Kleij Het SchoenenpaSels Hulp van Nederland onontbeerlijk bij de heropvoeding der Duitschers IJmuiden Onze behoefte aan gewalst metaal is zeer onvoldoende gedekt Invoer is noodig Kort en Bondig J Luidsprekers (tea Flinke JONGEN gevraagd PTT- mm in W LET SCHERP OP Vrijdag 31 Januari 1947 IJMUIDER COURANT "4 KENNETH LINDSAY: De Engelsche opvoedkundige Kenneth Lind say, onafhankelijk Lagerhuislid voor Schot land, die een reis maakt door het na-oorlog- sche Europa, brengt momenteel een bezoek aan Nederland om onderwijs en opvoeding te bestudeeren en eenige lezingen te geven. Hedenavond spreekt de heer Kenneth Lind say in restaurant Brinkmann voor de leden van de English Association te Haarlem over de geschiedenis van het Engelsche parlement. „Toon mü Uw onderwijsinstellingen en ik zal u zeggen, hoe uw land en uw volk zijn". Van dit adagium gaat de heer Kenneth Lind say uit bij de bestudeeriwg van het onderwijs in de verschillende landen, welke hij bezoekt. In een gesprek dat wij met hem hadden ver klaarde hij in het bijzonder belangstelling te hebben voor den invloed der bezetting op het onderwijs en de vernieuwing, welke mede als reactie daarop, is begonnen. Hij zeide, dat Nederland een goeden naam op onderwijs gebied heeft en zijn indruk is dat de kinderen hier harder werken dan in Engeland, dat zij meer weten en vooral meer talenkennis bezitten In Engeland doet men echter meer aan handenarbeid en sport. „Misschien doen wij wel wat te veel aan sport" aldus de heer Lindsay, „maar in Nederland zou men wel De „Veendam" vertrokken Hedenmorgen is uit IJmuiden naar Rot terdam vertrokken het ruim 15000 ton me tende s.s. „Veendam" van de Holland- Amerika Lijn. De „Veendam" kwam een jaar geleden uit Duitschland terug en werd in Amster dam voor de gewone vaart gereed gemaakt. Het stoomschip kwam gisteravond uit Am sterdam in IJmuiden aan en heeft den al- geloopen nacht bij de Noordersluis gelegen. Vanmorgen is een aantal genoodigden aan boord gegaan om deze eerste zeereis van de Veendam mee te maken. Rust na een halve eeuw arbeid De heer P. Mooy, welke langer dan vijf tig jaren in verschillende functies bij het bedrijf van Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papiefabriek is werkzaam geweest en in middels den pensioengerechtigden leeftijd bereikte zal Zaterdagmorgen dit bedrijf verlaten om van een welverdiende rust te genieten. Naar wij vernemen zal dit afscheid niet onopgemerkt voorbijgaan. Tafeltennisclub „Hotac" De Hoogoven-tafeltennisclub „Hotac" boekte met haar eerste ploeg een goed resultaat. Zij won den eersten wedstrijd in de tweede helft der bondscompetitie, met niet minder dan 9—1 van T.O.G: 5. - De uitslagen waren: Hotac I T.O.G. 5 J. DekkerG. Prent10 J. WeeninkG. Prent 10 J. Kuilman-^G. Prent 10 J. DekkerW. Kosters01 J. KuilmanW. Kosters 10 J. WeeninkW. Kosters 10 J. DekkerP. Langenberg 10 1—0 1—0 J. KuilmanP. Langenberg.. J. WeeninkP. Langenberg J. Weenink W. Kosters J. Kuilman (P. Langenberg 1—0 Totaal uitslag 91 Voor 4 Februari zijn de volgende wed-, strijden vastgesteld: Rapidity IHotac I Hotac II—T.O.G. 6. SCHEEPVAART K. H. L. Maasland, uitreis 29 Jan. te Buenos Aires. .Westiand, uitreis 29 Jan. te Montevideo. VInbe en Co. Farmsum, 28 Jan. te Meülla. K. IC. S. M. Pinga. 23 Jan. te Barry Dock. Fana, 28 Jan., van Gibraltar naar Aligers. The seus, 28 Jan. Kaap Finisterre gepass. Oksywie, 29 Jan. Ouessant gepasseerd-, Cottica, 29 Jan. van Madeira naar Paramaribo. Prins Willem IV. 30 Jan. te Amsterdam. Orestes, 29 Jan. van Am sterdam naar Esbjerg. Odysseus, 30 Jan. van Rot terdam naar Genua. GROOTE VAART. Atlantic Wind. Rotter damAustralië, 27 Jan. van Aden. Brastagi, 27 JaiT. van Batavia, wordt 20 Febr. te Vancouver verwacht. Japara, RotterdamPadiickust. pass. 28 .Tan. Cristobal. Van der Helst. Oost Azië Rotterdam, passeerde 30 Jan. Gibraltar. Kedoe, via Huelva naar Rotterdam, 29 Jan. 10 uur van Genua. Kerkplein, Perzische Golf—Rotterdam, 30 Jan. van Antwerpen. Kota ïnten, Java—Rot terdam. passeerde 29 Jan. 16 uur Finisterre. Kota Gede, JavaRotterdam, 29 Jan. 9 uur van Port Said. Leeghwater, RotterdamPerzische Golf, 29 Jan. te Londen. Sibajak. Batavia—Rot terdam. 28 Jan. 23 uur te Suez. Thorbecke, Rot terdamOost-Azië. passeerde 29 Jan. Vllssingen naar zee. Aldabi, 29 Jan. van Buenos Aires n, Rotterdam. Algorab, 29 Jan. van St. Vincent n. Santos. Papendrecht. 30 Jan. te Abadan op weg naar Melbourne. Aardenb^rg, 27 Jan. van Va lencia naar Amsterdam. Algorab. Rotterdam Buenos Aires. 28 Jan. te St. Vincent. K.V. Ban tam. 25 Jan. van Bombay naar Batavia. Congo- stroom, 27 Jan. van Amsterdam te Accra. Japara. Rotterdam—San Francisco, passeerde 28 Jan. Cristobal. Leeghwater, RotterdamPerzische Gojf, 29 Jan. van de Downs. Lekhaven, 28 Jan. van Santa Fé naar Buenos Aires. Loppersum, Rotterdam—Savona. passeerde 28 Jan. Gibraltar. Maaskerk, AmsterdamDualva, 27 Jan. van Bor deaux. Marpessa, 26 Jan. van Singapore naar Penang. Oranje. Batavia—Amsterdam. 29 Jan. te Singapore. Orpheus. RotterdamBarcelona, pass. 29 Jan. Gibraltar. Perna, 28 Jan. van Mlrl te Sydney, Plato. 28 Jan. van Curasao te Cristobal, Tasman, 28 Jan. van Sydney naar Batavia. KLEINE VAART Alcyone, Guernsey— Waterford, 29 Jan. van Falmouth. Ali, 27 Jan.'van Londen naar de Tees. Bernard V, 25 Jan. van Londen naar Lpwestoft. Coen. 25 Jan. van Gran gemouth naar' Londen. Delfzijl, 26 Jan. van Boston L. te Goole. Despatch. 26 Jan van Lon den te Middlesbro. Eban. 26 Jan. van Berwick te Kingslynn. Eemstróom. BristolAmsterdam. 28 Jan. te Fowey. Hasewint. Par—Huncorn. 28 Jan. te Liverpool- Ingeborg, 28 Jan. van Liverpool n. Schiedam. Liberty, Par—Lelth. 27 Jan. te Ply mouth. Maart;ie, 28 Jan. van Rotterdam te Gran gemouth. Magrietha, 26 Jan. van Leith naar Kirkcaldy. Narwal, 26 Jan. van Antwerpen te Dublin. Pinguïn, 26 Jan. van Antwerpen te Blyth. Presto, 27 Jan. van Rotterdam te Londen. Regeja, 27 Jan. van Delfzijl te Goole. Starken- borgh. AmsterdamManchester. 28 Jan. te Liver pool. Theodora. 27 Jan. van Londen naar Rouen. Tuko, 26 Jan. van Londen naar de Tees. Veenen- burgh. 28 Jan. van Rotterdam te Middlesbro. Wea, 26 Jan. van Emden te Goole. Weltevreden 7 27 Jan van Shoreham te Middlesbro. Wilja, GoolePar, 27 Jan. te Great Yarmouth binnen- geloopen na aanvaring. Zeeland, 26 Jan. van Rochester te Middlesbro. Zwaluw, 25 Jan. van Middlesbro te Kingslynn. Brem, 29 Jan. van Antwerpen te Bilbao. Birmingham, 29 Jan. van Blyth naar Londen. Mulan, 29 Jan. van Delfzijl naar Goole. Orion, 29 Jan. van Immingham naar Dordrecht. Nettie. 29 Jan. van Birkenhead naar Dieppe. Noordwijk, 28 Jan. te Lissabon van Gent. Samaria, 28 Jan. van Le Havre naar Martinique. AFGEBROKEN REIZEN De Ita heeft de reis moeten afbreken omdat een lid der bemanning ziek was geworden. De Maria Elisabeth kwam binnen met schade aan de schroef, iets meer aandacht aan lichamelijke opvoe ding en karaktervorming kunnen besteden." Vrijheid en individualiteit zijn de kenmer ken van het Engelsche onderwijs. Het gaat meer om het kind dan om de school en meer om de school dan om het systeem. Ongeveer 96 procent der Engelschen bezoekt een ge wone school en niet de beroemde „public schools" als Harrow en Eton, hoewel de in vloed van deze instituten op de overige scho len zeer groot is. Het primaire doel van het Engelsche onderwijs is het vormen van goede burgers. Als gevolg van den oorlog studeeren velen op later leeftijd dan vroeger voor onderwij zer; de meesten zijn ongeveer 27 jaar als zij voor de klas komen te staan. Maar zij zijn veel rijper en ervarener en merkwaardig verschijnsel zij leeren tweemaal zoo vlug als hun jongere studiegenooten. Onderwijs en opvoeding in Duitschland. Sprekende over hetgeen gedaan wordt voor het onderwijs en de opvoeding in Duitsch land zeide de heer Kenneth Lindsay, dat de opvoeding der jeugd in Duitschland niet uit sluitend een kwestie is van denazificatie. Er moet voor het nationaal socialisme iets in de plaats gesteld worden. De Russen zeggen in hun zone hoe zij het willen hebben; de Fran- schen zien in hun zóne scherp toe. dat het daar gaat zooals zij het wensohen, maar de Engelsohen en Amerikanen laten de Duit schers geheel vrij, mits de nazigeest maar verdwijnt. De heer Lindsay was van meening dat aan de kleinere nabuurlanden zooals Nederland en België een groot aandeel-dient te worden gegeven in het opvoedingswerk De Neder landers en de Belgen hebben de meeste er varingen opgedaan met de Duitschers en ken nen hen terdege; zij hébben ook groot belang bij den geestelijken wederopbouw in Duitsch land. Van het werk der U.N.E.S.C.O. ten opzichte van de heropvoeding der Duitschers had de heer Kenneth Lindsay geen groote verwach tingen, omdat deze organisatie der Vereenigde Volken zich naar zijn meening niet voldoen de concentreerde op de problemen der wer kelijkheid. En die zijn in Duitschland vooral van stoffelijken aard. „Het is geen nationaal socialisme, wat men onder de Duitsche stu denten aantreft", aldus de heer Lindsay, „want daar komt men niet toe met een leege maag. Het is nihilisme". In Engeland doet men onder de krijgsge vangenen wat mogelijk is, ook door uitwis seling van onderwijzers. Maar alles wat tot dusverre geschiedt, is kunstmatig Het zal pas goed worden als de vrije internationale han del hersteld wordt en als er geen belemme ringen meer zijn voor het internationale ver keer. De heer Lindsay had vertrouwen in de gecombineerde pogingen van Engelschen en Amerikanen, het Duitsche volk op te voeden. Maar opvoeding is iets. dat moet groeien; het is werk van langen duur. De hulp van Neder land zal daarbij onontbeerlijk zijn. Tooneelcriticus voor het Tribunaal „Ik werd altijd gefrappeerd door den schamperstijl van de NSB-bladen", zei de president van de derde kamer van het Tribunaal mr. C. E. Muller tegen den too neelcriticus W. J. W., die van 1941 tot Augustus 1944 als zakelijk leider van het gilde „Theater en Dans" van de Nederland- sche Kultuurkamer optrad. Deze functie had hij op uitnoodiging van zijn vriend j F. P., die het in den oorlog tot chef van I het gilde „Theater en Dans" bracht, aan vaard. In de eerste jaren had hij ook regel matig meegewerkt aan het blad „De Waag", waarvan hij het nationaal-socialis- tisch karakter ontkende. De president las een fragment voor uit een artikel van den beschuldigde, die sedert November 1945 reeds op vrije voeten is en thans te recht stond omdat hij tegen een hem op gelegde boete van f 1000 in verzet gekomen was, waarin deze sprak van „flauwe knoopsgatversieringen en andere treiter pogingen". Mr. Muller merkte op, dat vol gens hem de eerste de beste juffrouw, die met een embleem, dat van oranjegezind heid getuigde, in haar knoopsgat had ge- loopen, respect verdiende om den moed, waarmee zij haar overtuiging uitgedragen had. W. meende zelf, dat hij weliswaar pro- Duitsch was geweest, doch tot de „ge matigde" figuren behoorde. Zoo had hij de portretten van Müssert en Hitier uit zijn bureau laten verwijderen. Ook had hij de vlag op den verjaardag van Mussert niet laten uithangen en de artisten, die zich tot hem wendden, steeds geholpen, ook al waren zij geen lid van de Kultuurkamer. De verdediger betoogde, dat de enkele omstandigheid van werkzaamheid aan de Kultuurkamer nog geen strafbaar feit inhoudt. Uitspraak over veertien dagen. Had schippersknecht inbrekersneigingen Een agent van politie trof tegen het mid dernachtelijk uur nabij het station Heem- stede-Aerdenhout den 23-jarigen schippers knecht Th. P. uit Alkemade aan, die beweer de op den trein te staan wachten. Het merk waardige was echter, dat P. in het bezit was van een steekbeitel en een zaklantaarn en in de omgeving !ag een breekijzer, dat de man vermoedelijk had weggegooid. De agent van politie nam P. naar hel bureau van politie te Heemstede mee. Het bleek, dat de aangehou dene enkele weken eerder ook" in de ge meente gesignaleerd was. Donderdag stond P. voor de Haarlemsche rechtbank terecht, ver dacht van landlooperij. Hij deelde mee dat hij met een kennis, dien hij in de gevangenis had leeren kennen, per tram van Leiden naar Heemstede was gegaan. Daarna was hij met hem opgeioopen in de richting van het station, om met den trein verder te reizen. Den in zijn bezit 'gevonden steekbeitel had hij gekocht, orrr thuis wat te werken en hij ontkende een breekijzer te hebben weggeworpen. De officier van justitie eischte wegens land looperij een hechtentsstraf van drie dagen en opzending naar de Rijkswerkinrichting in Veenhuizen, gedurende een jaar. De recht bank zal 13 Februari uitspraak doen. H, i ebt u iets op te ruimen? Iets te vragen? Iets te ruilen? Maak het u gemakkelijk. Plaats een Luidspreker in de IJmuider Courant. Vijftien jaar voor lid van executie-peloton A. V. uit Amsterdam, die in den oorlog deel uitmaakte van een S.D.-executiepeloton, dat bij Halfweg een aantal Nederlanders ter dood bracht, werd vanochtend door het Bijzonder Hof in Amsterdam veroordeeld tot 15 jaar Rijkswerkinrichting. Het Hof overwoog, dat verdachte's licha melijke toestand van invloed is geweest op zijn dienstneming bij dén S.D. en wilde daar om niet de zwaarste straf opleggen. Willem Noske terug in Nederland De bekende violist Willem Noske in ons land terug. De heer Noske, die voor zijn Australische tournée in Indo nesië vertoefde, heeft daar aanvankelijk ir samenwerking met den pianist Henk te Strake voor burgers en militairen concertuitvoerin gen gegeven. Beiden waren door de NI WIN uitgezonden. Het publiek, aldus de heer Noske. was enthousiast. In Batavia werd bij voorbeeld hetzelfde programma dertien maal achtereen voor uitverkochte zalen uitgevoerd. De menschen, die jaren van goede muziek verstoken waren geweest, toonden een waren muziekhonger. Vaak moest onder abnormaal slechte om standigheden worden opgetreden: het mate riaal ontbrak meermalen en bij gebrek aan zalen werd veelal in de buitenlucht opgetre den. Daarna heeft Willem Noske de zoo suc cesrijke tournée door Australië gemaakt, on der auspiciën van de A B C (Australian Broadcasting Committee). Na zijn terugkeer uit Australië is Noske nog gedurende eenige weken in Indonesië opgetreden o.a. te Koe pang op Timor. Eind April hoopt de heer Noske weer naar Indonesië te vertrekken, daarna volgt een tweede tournée door Austra lië en Nieuw-Zeeland. Ir. M. H. Damme Sr., directeur van „Werk. spoor" N.V te Amsterdam, heeft medegedeeld dat de metaalindustrie een ernstig tekort aan gewalst materiaal heeft. De geheele metaal verwerkende industrie ondervindt er grooten hinder van. Het gewalste metaal is onont beerlijk voor alle industrieën, die voor den wederopbouw werken. Zonder gewalst me taal is de ketelmakerij onmogelijk. Hetzelfde geldt voor den bruggenbouw en de vervaar- Haarlemsch meis je van verraad beschuldigd Voor de achtste kamer van het Haarlemsche tribunaal had zich te verantwoorden de een en dertig jarige kantoorbediende Tini A. V. uit Santpoort, aan wie o.a. ten laste was gelegd, dat zij inlichtingen had verschaft aan de Haarlem sche politie, waarna invallen bij illegale werkers werden verricht. Eenige personen zijn gear resteerd en het gevolg was. dat enkelen in kam pen hebben vertoefd. Drie Joden zijn naar Duitschland overgebracht en niet teruggekeerd Uit het verhoor bleek, dat het meisje bij het be gin van den oorlog lid was van de Nederlandsche Unie en dat zij daarna gewerkt heeft tegen Duitschland en de NSB. Zij kwam in contact met een dame in Haarlem, die haar wilde helpen aan een kantoorbetrekking. Verder verrichtte zij voor ijeze dame als koerierster nuttig werk en bracht persoonsbewijzen weg, welke voor Jo den vervalscht waren. In het najaar van 1942 weid haar het werk te moeilijk. Zij vond hét lastig, dat er steeds bezoekers aan haar woning kwamen. Volgens de verklaring van het meisje heeft-zij op aanraden van een illegalen werker, dien zij niet bij naam kende, contact gezocht met een politie-man uit Haarlem, die blijkens de mededeeling van den onbekende als een goed Nederlander stond aangeschreven. Daarna zijn Haarlemmers in arrest gesteld, nadat de Sant- poortsche kort tevoren aan de adressen per soonsbewijzen had bezorgd. Uitvoerig las de voorzitter, van het Tribunaal de processen-ver baal voor. Het was niet duidelijk, of zij het eerst den politie-man ontmoet had of deze zelfstandig een onderzoek had ingesteld. Deze had ontkend en verklaard een opdracht van zijn chef te hebben ontvangen. Later is het meisje naar Duitschland gegaan, om een cursus bij het Roode Kruis te volgen, zij sloot zich aan bij de NSB, werd lid van de Cultuurkamer om voorgaar liefhebberij verf.en schilderattributen te koopen en colporteerde met „Volk en Vaderland". Ook deze feiten wer den haar tenlaste gelegd. De verdediger, mr. Ruizenaars uit Amsterdam, noemde de zaak bijzonder vreemd. Het meisje verrichtte immers aanvankelijk goed werk en daarna pleegde zij verraad. Toen het een ieder in 1944 duidelijk was. dat Duitschland moest ver liezen. sloot zij zich bij de NSB aan. Indien be schuldigde waarheid spreekt, dan moet zij niet voor het verraad terechtstaan, maar de politie man. PI. verzocht rekening te houden met de domheid van het meisje. Het tribunaal zal op 12 Februari uitspraak doen. Voor clen eersten keer verscheen prinses Margaret, de jongste dochter van hét Britsche Koningspaar, zonder geleide van een ander lid der koninklijke familie, op een openbare uitvoering in het Londensche Savoy-theater. - De zestienjarige prinses was vergezeld van de jonge Lord Stanley. den getroffen diging van spoorwegwagons en tramwagens. Alle krachten moeten dus er op gericht wor den een mogelijkheid te scheppen, dat er ge walst materiaal in Nederland wordt inge voerd. Er is wel een basis-staalindustrie in Neder land, maar deze» kan in de verste verte niet voorzien in de behoeften. In de hoogovens kan men dunne plaat walsen, maar deze is niet te gebruiken voor den bouw van huizen, schepen en rollend materiaal. Vóór den oor log beschikte men bij de hoogovens over een wals voor dikke platen. Deze werd door de Duitschers weggevoerd en is thans weer in Nederland terug. De montage is voltooid, maar wat deze wals kan produceeren, vormt slechts een fractie van hetgeen noodig De vraag voor 1947 aan gewalst staal is 1.300.000 ton. Het zal met de grootste moeite gelukken de helft van deze hoeveelheid te krijgen. Wij zijn geheel van den invoer af hankelijk. Ook wat betreft draad, bandijzer en profielijzer. Hoewel deze producten ook in Nederland gemaakt worden, kunnen wij toch nooit de productie zoodanig opvoeren, dat in de behoefte wordt voorzien. Alles moet geïmporteerd worden en daarbij komt een tweede moeilijkheid. De vraag is namelijk of hetgeen er ge ïmporteerd wordt voldoende is en of de ver houding der geleverde eindproducten over eenstemt met onze behoefte. Als wij te veel profïelïjzer krijgen, of profielijzer van on bruikbare afmeting, en te weinig plaatijzer (of omgekeerd) kunnen wij de schepen, die op stapel staan, niet voltooien. Wij hebben geen reden tot klagen. Er wordt hard gewerkt en de regeering begrijpt onze belangen. Maar zooals de zaak nu staat kun nen wij ons hoofdzakelijk toeleggen op repa ratiewede. Het nieuwe werk, dat zoo nood zakelijk is voor den wederopbouw, moet steeds worden uitgesteld. Wij kregen vroeger 40 van hetgeen wij noodig hadden, uit Duitschland. Het is niet mogelijk onze behoefte te dekken met in voer uil Engeland, de Vereenigde Staten, Bel gië en Tsjecho-Slowakije. Het zou voor onze industrie van het grootste belang zijn als Duitschland weer gewalst materiaal kon leveren. Natuurlijk zou dit onder scherpe controle moeten geschieden om te voorkomen dat onze strijdlustige naburen zich weer gaan bewapenen. Duitschland is in staat te leveren De industrie heeft weinig geleden door de bombardementen. In hoofdzaak zijn de ste niet de industriecentra. BINNENLAND In de Staatscourant van 30 Januari zijn op genomen: een tweede wijziging prijzenbeschik- klng haring en haringproducten 1946 en een regeling van werktijden In broodbakkerijen, in verband met de te verwachten blijde gebeurte nis te Soestdijk. Wegens behoefte aan materiaal voor het per sonenvervoer is in het kader van de ter beschik king staande middelen besloten voor 1947 devie zen uit te trekken, voor den import van een aantal autobuschassis. HAARLEM EN OMGEVING Zaterdag 1 Februari hoopt de heer J. de Nijs den dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij den metaalhandel M. Paarde- bek. De jubilaris, die bij zijn patroon staat aan geschreven als een accuraat en eerlijk man ge niet ook de achting van de cliënten; als mees terknecht is hij bij het personeel zeer gezie"n. Zaterdag van 1012 uur, zal ten kantore der firma, Harmenjansweg 67 een receptie worden gehouden. Vanwege de Christelijke Filmactie worden Woensdag 5 Februari twee voorstellingen gege ven met de nieuwe Nederlandsche verzetsfilm .Bezet gebied" in het gebouw der Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden. s. L. Doekes van Rotterdam-Feijenoord heeft bedankt voor het beroep als predikant bij de Gereformeerde Kerk (Onderh. art. 31 K. O.) te IJmuiden. Op de onlangs gehouden vergadering van de Onderlinge Tuinliedenvereenigïng „Aerden- hout en Omgeving" werd de nieuwe voorzitter, de heer W. v. Zadel, geïnstalleerd. Vervolgens werd den scheidenden voorzitter, den heer H. v. Gurp, een geschenk overhandigd en dank ge bracht voor wat hij in de 28 jaren van zijn be stuurslidmaatschap voor de vereeniging had ge daan. De feestavond werd vastgesteld op 22 Februari. De huisbroeiprijsvraag zal op 7 Maart worden gehouden, waarna de heer P. Berkhout een lezing hield over „Palmen in Indonesië". Toen mevr. S. uit Overveen bij het Kopje te Bloemendaal stond te kijken naar het bob sleeën, vloog een der sleden uit de baan en botste tegen haar op. Zij kwam te vallen en moest met een gebroken enkel naar de Maria- stichting worden vervoerd. BUITENLAND Een woordvoerder van het Britsche militaire bestuur in D.uitschland heeft bekend gemaakt, dat Duitschland in de toekomst uitsluitend in zijn éigen behoefte aan vet moet voorzien. De productie van margarine is tijdelijk stopgezet. Voorraden aan boter in de Amerikaansche zóne rechtvaardigen evenwel een verhooging van het vétrantsoen. Het instandhouden van dit *rant- j soen zal echter afhankelijk worden gesteld van leveranties door Duitsche boeren. Het Parijsche dagblad ,,L' Aube" maakt melding van 300 gevallen van vergiftiging, die zich in de afgeloopen week onder het personeel van het Parijsche vliegveld Le Bourget hebben voorgedaan. Tf«n vermoedt, dat er misdaad in het spel is en de Fransche politie is een onder zoek op groote schaal begonnen, aldus het blad. Nadat de Egyptische eerste minister, No- krasjy Pasja, in de kamer van afgevaardigden het besluit van de regeering. de kwestie van het Britsch-Egyptisch verdrag aan de V. N. voor te leggen, had medegedeeld, hebben de afge vaardigden met 175 tegen 15 stenfmen bij 6 onthoudingen een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. Henry stiroson, in. oorlogstijd minister van Buitenlandsche Zaken van Amerika, heeft in een artikel in "Harpers Magazine" gezegd, dat de twee op Hiroshima geworpen atoombommen de eenige waren, die Amerika op dat oogenblik gereed had. Onze productie was toen uiterst ge ring, aldus Stimson. 'detentie De trein stommelt bedaard onder de kap van het verzwelgende station en zij, die nog niet van zittende op staande houding hebben overgeschakeld, doen het nu in allerijl, maar toch nog, zooals de traditie dat wil, te vroeg. Uitermate veel te vroeg zelfs, want de lieden op het balcon hebben hun beenen schrap ge zet en probeeren met alle beschikbare man krachten de deur naar de vrijheid tot open gaan te bewegen. „Niet openen gedurende den rit" waar schuwt het bordje er boven Het perron is echter al lang voor de oogen van de haastige forensen tot stilstand gekomen en nog blijkt het verbod van kracht te zijn. Overredende woorden, booze woorden en wat-moeten-we- nou zijn even vruchteloos als de assistentie van de perron-klanten, die aan de andere zi.ee van de halsstarrige deur. even vertwij- fedl als gold het een uitslaande brand in een paniek-overgoten trein, aan de handles hun ontwaakte energie botvieren. En een deur verder spelen zich dezelfde verbeten tooneelen af: de gansche wagen lijkt deiinitief van de beschaving afgesloten, ter wij'. de overige treindeuren tergend gemak kelijk de ochtendlijke stroom op het kille per ron stuwen. Nauwelijks is het plan geopperd onder de tot één familie saamgebonden geïsoleerden, dat ze dan maar weer mee terug gaan en des noods ter plaatse overnachten, of het „Sesam open U" komt op korte beentjes aangehold; de onderchef is uit zijn heiligdom gedaald om de verdoemden uit de stalen gevangenis te verlossen. Zijn beproefde blik overziet de dreigende situatie en met een breed gebaar ig het, dat hij het deurtje in den neus van den Diesel ontsluit. De familie valt uiteen in mopperige stuk jes ongeduld, die één voor één de kleine red dende opening passeeren en de man met de roode pet krijgt geen bedankje te incasseeren, hoewel velen dezer ontsnapten drie minuten geleden graag een tabaksbon voor een spoe dige oplossing gegeven zouden hebben. J. F. OFFICIEELE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST VELSEN AANVRAGEN TRANSPORTBANDEN In de week van 3 t.m. 8 Februari e.k. kunnen degenen, die een beroep of bedrijf uitoefenen, waarin noodzakelijkerwijs van een transport rijwiel of carrier gebruik moet worden gemaakt, een aanvraag indienen voor transportbanden. Dit geldt niet voor hen, die reeds een aanvraag bij mijn kantoor hebben ingeleverd. Deze aan vragen komen te zijner tijd evèneens in be handeling. Aanvraagformulieren kunnen in genoemde week dagelijks worden afgehaald aan het kan toor P. J. Troelstraweg van 9—12 uur; te Velsen- Noord op Maandag en te Santpoort op Donder dag in de bekende lokalen. Spandau gereed voor de nazi-gevangenen Geallieerde autoriteiten hebben de bood schap naar Neurenberg gezonden, dat de historische Spandau-gevangenis in de Engel sche zóne van Berlijn gereed is om Rudolf Hess en de zes andere oorlogsmisdadigers te ontvangen, zoo vertelt Un. Press. Het inte rieur van het tachtig jaar oude, van roode baksteen vervaardigde gebouw, is thans ge restaureerd en wel zoodanig, dat men ont vluchtingen en zelfmoorden thans uitgesloten acht. Ook de werkzaamheden aan de buiten muren en de poorten zullen spoedig voltooid zijn. Hoewel nog geen datum is vastgesteld, ge looft men toch dat de zeven veroordeelden binnen twee of drie weken naar Berlijn zul len worden overgebracht. Naar men aan neemt zullen de gevangenen de reis, die strikt geheim wordt gehouden, per vliegtuig maken, omdat dit het snelst gaat en boven dien om veiligheidsredenen gewenscht is. Hess, Funk en Raeder zullen de rest van hun leven moeten 'doorbrengen in de Span dau-gevangenis, die onder bewaking staat van speciale veiligheidsdetachementen van de vier bezettende mogendheden. Voor von Schi- rach en Speer beteekent Spandau een verblijf van twintig jaar, terwijl von Neurath en DÖ- nitz 10 jaar in de vrij bekrompen cellen moe ten doorbrengen. voor Haarlem VRIJDAG 31 JANUARI Concertzaal: H.O.V., koor en solisten. „Die Tahreszeiten" van Haydn, 20 uur. Stadsschouw burg: Charlotte Köhler in „Frasquita", 20 uur. Rembrandt: Mrs. Miniver (14 j Palace: Het teeken van Zorro (14 j.). Luxor: Russische rhap- sodie (14 j.). Deze drie: 14.00, 16.15, 19.00 en 21.13 uur Frans Hals: De nacht heeft oogen (18 J.) 14.00. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. City: Rainbow on the river (a. 1.) 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Geheim van de onderwereld (a. 1.) 14.30 (niet op Vrijdag), 19.00 en 21.15 uur. ZATERDAG 1 FEBRUARI Stadsschouwburg: Comedia ..Jongenslyceum", 20 uur. Begijnhofkapel: Lida Langerveld, viool en Ans Bouter, piano, 20 uur. Bioscopen: zie Vrijdag. Net meisje vraagt des avonds als bijverdienste NAAIWERK. Brieven L 1136 bur. v. d blad. Verloren: korenblauwe DA- MESMANTELCEINTUUft. Te gen bel. terug te bezorgen: Enschedestraat 42, IJmuiden VERI.OREX: étui met vulpen zilveren potlood en passer. Tegen bel. terug te bezorgen Ger. Doustraat 32, IJm.-O. VERLOREN: zilveren collier (Delfts blauw) van Trompstr. naar Fr. Naereboutstraat 60 Wie kan stud, helpen aan HANDELSREKENEN BOUW- HOF—LAGERWERF, cteel 4, 10e druk of later. Planciusstr. 51. IJm. Na 6 uur. Te koop: wit emaille KOLEN- FORNUIS. Platanenstr. 8. M, t» TE KOOP: kinderwagen f 45, kolenkist f 7 50. Zeeweg 249. IJmuiden-O. Te koop: WINTERMANTEL v. meisje van 14 jaar. Tromp straat 207, IJmuiden-Oost. Te koop: een pracht DAMES HORLOGE met bandje. Na 6 uur. Hoflaan 9, Velsen-N Te koop: 2 DAMESMANTELS oude kw. m. 42. Lagerstraat 7 TE KOOP AGB.: z g a. n. d. wintermantel m. 44 f 45. z. g. a. n. h sportjas d blauw m. 54 f 45. Casembrootstr. 25, ÏJm.- Oost. TE KOOP: kacheltje m. platte pijp f 10. meisjeskleeren 12 J. Zaterdag 3 uur Duinweg 20. Santpoort-Stat. Te koop: PEKINGEESJE, teef, met stamboom. Pres. Kruger- straat 58, IJmuiden. TE KOOP: Heerenwinterjas, als nieuw. m. 58, bulkmaat en nette werkjekker. zelfde m. Adres bur. v. d blad. TE KOOP: haardkachel z. g. a.v n, en d. en h. polshorloge. Adres te vern bur. v. d. blad. oor expeditie en magazijn. 15 a 18 Jaar. Zaanlandsche Houthandel, Kennemerlaan 174—176, IJmuiden KENNEMERLAAN 127 RECLAMEWEEK Gummibroekje van 2.50 voor 1.50 Kopspelden in pakjes van 0 50 voor 0.20 Prima Was per busje van 0.45 voor 0.23 Pakjes Haarspelden van 0.45 voor 0.25 Doozcn met 80 mothallen van 0.45 voor 0.25 Spcldendoozen of Spon- sendoozen v. 0 45 voor 0.25 Bronzen Fruitschalen van 5.95 voor 2. Glazen Vazen van 3 95 voor 1.85 Groote Raspen van 0.80 voor 0.60 Slerdoosje met décor van 2.50 voor 1.50 Bosjes zeem, prima van 0.85 voor 0.50 Bezemstelen van 0.60 voor 0.40 Pakjes Closetpapier van 12i/zvoor 2 voor 0.15 Werkborstels (cocos) van 0.85 voor 0.65 Klnderbroclies van 0.35 voor 0.15 6 Kleurplaatjes met voor beeld van 0.25 voor 0.05 Aaribangertje (wapentjes) van 1.25 voor 0.10 Blikken kindertrommel tjes met stokken v. 3.25 v. 1.65 Inekepop in doos van 1.90 voor 0.39 Poppen in doos van 5.95 voor 3.95 Kinder leesboek van 1.45 voor 0.65 Legpuzzles v. 0.60 voor 0.15 Volop Kastranden en rollen Kastpapier, Drukkers, Brei pennen, IJzergaren, Veiligheids spelden, Schriften, Hangsloten Enz. Enz. Telefoon 5162 Te r. aangeb.: woning Venlo tegen woning in IJmuiden of omgeving. Brie ven IJ 304 bur. van dit blad. BIJ HET HOOFDBESTUUR DER PJ.T. TE 's-GRAVENHAGE kunnen spoedig geplaatst worden a. mannelijke krachten voor administratieve werkzaamheden. Diploma MULO, 3-j. HBS of daarmede gelijkgesteld on derwijs; voor enkele functies boekhoudkundige kennis en/of ervaring. Leeftijd tot 26 Jaar. b. vrouwelijke typisten Diploma typen. Diploma MULO. 3-J. HBS of daarmede gelijkgesteld onderwijs strekt tot aan beveling. Leeftijd tot 26 Jaar. c. een ervaren typiste voor het typen van technische rapporten. Diplo ma MULO, 3-j. HBS of daarmede gelijkgesteld onderwijs. d. vrouwelijke krachten voor eenvoudige administratieve werkzaamheden. (Reken-, tel-, pons-, kartotheek- en jsorteerwerfc). 3ij voorkeur eenige jaren MULO-onderwijs. Leef tijd tot 26 Jaar. Bij gebleken geschiktheid na 2 Jaar (Indien dan de 21-Jarige leeftijd is bereikt) aanstelling in vasten dienst met Rijkspensioenregeling Eigenhandig geschreven sollicitaties met vermelding van geboortedatum, event, practijk, opgave van benaal- de diploma's en afschriften van cijferlijsten en getuig schriften en (voor mannel. krachten) met inlichtingen omtrent militairen dienstplicht aan den Chef van de Afdeeling Algemeene Personeelsaangelegenheden. Bu reel B, Kortenaerkade 11 te s-Gravenhage. Bij oproep tot nadere kennismaking worden eventu- eele reiskosten (3e klasse) vergoed. N.V. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN In verband met de weersgesteldheid behooren wagens vaste brandstof (kolen, cokes, briketten enz.) op Zondag 2 Februari a.s. tusschen 7-18 uur door geadresseerden te worden gelost. Deze dag zal medetellen voor de berekening van den vrijen losterrhijn en van het staan geld. Inlichtingen aan de stations. De Directie. Gevraagd bekwame JAPON- EN COSTUUMSTRIJKSTERS en LEERLING-STRIJKSTERS Reisgeld wordt vergoed. Prettige werkkring Wasscherij en Chem. Wasscherij HOEK EN VAART. Bloemendaalsehestraatweg 17. Santpoort-Station. Laat I4u, schaatsen slijpen by De Electr. Fijnsiypery „HET NAAIMACHINEHUIS" Velserdulnpleln, IJmuiden-O. alle sterkten Sleden, Bedkruiken, Kolenschoppen, enz. OOSTERDUINWEG 35 heeft hel Zaterdagmorgen verkoop van de laatste partij AMERIKAANSCHE KEEREN-, DAMES, en KINDERSCHOENEN GÏÏOEXEWBG 80 t/o KIN TELEFOON* 4827 LEVERTRAAN voor honden en kippen. - Riem en halsband (com pleet) 2.- D.D.T. Ineecten,poeder van 85 voor 70 cent - Blikjes vleesch. BRUGGENKAMP VELSERDUINWEG 197 IJMVIDEX'-OOST - TELEFOON" 4497 Heeft l] stof? Elier's Heerenmodehuis Kennemerlaan 121 MAAKT UW OVERHEMD want Aladin hergeeft Uw haren hua oorspronkelijke kleur. Vraagt gratis orochure. Overal verkrijgbaar. Prijs HOOFDDÉPÖT ALADIN - 'HAVENSTRAAT 183 - RÓTTERO A

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4