IJmuider Courant Generaal Spoor klaagt over schendingen van het bestand Grove nalatigheid van bewakers Evacuatie van Britsche burgers uit Palestina per 4 Februari Bijzonder Hof behandelt het verraad van IJmuiden's stationchef Londenaren zonder stroom - Parijzenaren vluchten in de „métro" '61e Jaargang No. 18548 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaïer8ag 1 Fefiruari 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,Franco per post 4,50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Nederlandsch leger kan orde en veiligheid handhaven'' Jk ben geen directeur van een schiettent" Onder enorme belangstelling van de bin nen- en buitenlandsche pers heeft luite nant-generaal S. H. Spoor, opperbevelheb ber van de Nederlandsche strijdkrachten in Ned.-Indië, gisteren in Den Haag een con ferentie gehouden, waarbij hij talrijke vra gen over den militairen toestand in onze overzeesche gewesten beantwoordde. De generaal verklaarde op een desbetreffende vraag, uitsluitend naar Nederland te zijn gekomen om een overzioht van de mili taire situatie te geven en militair-techni sche kwesties als aflossing enz. te bespre ken. Alle andere in de pers genoemde mo tieven zijn uit de lucht gegrepen. Generaal Spoor verklaarde, dat een sa menwerking van de Nederlandsche mili taire krachten met de TRI ingeval van een tot stand gekomen overeenkomst, niet zal kunnen plaats he'slben zonder dat daar een grondige zuivering van de TRI aan was voorafgegaan- Bovendien zullen zoowel de voorlichting als de propaganda, waaraan de. Indonesische soldaten bloot staan, volko men moeten worden gewijzigd en door een anderen geest bezield. Thans wordt de strijdgeest der troepen herhaaldelijk aan gewakkerd en de talrijke schendingen van het bestand na het sluiten van de wapen stilstandsovereenkomst zullen blijven voort duren, zoolang het bevel: „Staakt het vu ren" van Indonesische zijde niet gegeven is. Aan de inbreuken op het bestand moet spoedig een einde komen, aldus luit.-gene- raal Spoor. Onze troepen biijven binnen de demarcatielijnen, doch wü kunnen geen roof, kidnapping en andere misdaden toe staan. Ik ben altijd nog bevelhebber van een leger, aldus de generaal, en geen di recteur van een schiettent". De verklaring van de schendingen van het bestand aan Indonesische zijde zag generaal Spoor in de eerste plaats in het feit, dat de strijdorganisaties niet onder eenhoofdige leiding staan. Bovendien is de ontwikkeling der militaire commandan ten gering, zoodat zij moeilijkheden heb' ben met kaartlezen en niet op de hoogte zijn van bepaalde instructies, waaraan het bestand gebonden is'. De Japansche wapens zijn de voornaam ste hulpmiddelen der strijdorganisaties, al dus verklaarde de generaal op een vraag, of er belang kon worden gehecht aan de wapenimport. Hij achtte het mogelijk dat er kleine partijen wapens werden inge voerd, doch was van meening dat deze hoeveelheid niet van beteekenis was. Het aantal Japanners in het binnenland achtte de generaal ook niet van dien omvang dat er belang aan moet worden gehecht in verband met de vijandelijkheden. „De ge- evacueerde Japanners hebben echter hun werk gedaan", zeide de generaal. Op een vraag of het mogelijk zou zijn voor de Nederlandsche strijdkrachten om ingeval van een mislukking der overeen komst de orde en het recht in Indonesië te handhaven, antwoordde lt.-generaal Spoor met een volmondig „ja"- Generaal Spoor bracht hulde aan de Ne derlandsche en Indo-Europeaansche solda ten in Indië, die een moeilijken tijd door maken' en hun taak met volledige beheer- sching uitvoeren. „Wij trachten eerlijk de voorwaarden van het bestand na te ko men", aldus generaal Spoor. „Er is echter geen dag geweest dat dit bestand niet van Indonesische zijde geschonden is. Er werd bij Soerabaja zelfs gebruik gemaakt van door ons bij de onderhandelingen overge legde stafkaarten, om onze stellingen met Proefvaart van de „Veendam" gunstig verloopen Na een afwezigheid van zes jaren is het s.s. „Veendam" van de Holland-Amerika- Lijn weer in Rotterdam aangekomen. Gis termorgen was het schip, zooals wij reeds mededeelden, na een grondige revisie voor een proefvaart de haven van IJmuiden uitgevaren. Op 7 Mei 1940 was dit 15.000 ton metende schip dat den dienst tusschen New York en Rotterdam onderhield, de Rotterdamsche haven binnengeloopen. Voor de Duitschers was het een dankbare prooi. In 1941 kwam de „Veendam" in de haven van Gdynia. In 1943 werd het naar Ham burg gedirigeerd, waar het als woonschip voor de „Kriegsmarine" in gebruik werd genomen. Duitsch vandalisme en Britsche bommen veranderden den Oceaanstoomer in een onooglijk wrak. Zoo troffen de En- gelschen de „Veendam" aan. Op 18 Mei 1945 landde een Britsche Dakota met 16 Nederlanders uit Engeland op de Lünen- burgerheide, 60 mijl van Hamburg. Nog dien zelfden dag spoedden zij zich naar de „Veendam" en heschen de Nederlandsche vlag in top. Acht maanden later sleepten twee sleepbooten van de firma Smit en Co. het havelooze gevaarte de Amsterdamsche haven binnen. Meer dan een jaar zwoegden arbeiders van de Dok- en Scheepsbouw maatschappij om het schip te herstellen. De proefvaart -is uitstekend verloopen. De deskundigen waren uitermate tevreden. Bij het binnenstoomen van de haven van Rotterdam passeerde de „Veendam" haar zusterschip „Westerdam", dat de reis naar Amerika aanvaardde. Op 21 Februari zal de „Veendam" dit voorbeeld navolgen. Om half zes gisteravond legde de „Veen dam" in Rotterdam aan. GIDSEN VOOR TOERISTEN. De Nederlandsche Reisvereeniging is van plan in alle toeristische centra gidsen voor vreemdelingen aan te stellen. Voor dit werk wordt speciaal gedacht aan stu denten en onderwijzers. commissie voor nieuw-guinea? De Nederlandsche delegatie ter Zuidzee-confe- rentie gaf vandaag te kennen, in pricinpe accoord te gaan met de vormmg van een com missie die het welzijn van de Tnlandsche bevol king op Nederlandsch Nieuw-Guinea moet be vorderen. al toonde men zich niet enthousiast in verband met de onzekerheid der toekomst, in het bijzonder wat betreft den wil van dit gebied om mede te werken aan de taak dier commissie. artillerie te beschieten. Zelfs bij de meest moderne toleranties gaat dat te ver. Men is dan genoodzaakt daar op vlotte wijze een einde aan te maken". De generaal gaf toe dat ook aan Neder landsche zijde fouten worden gemaakt, die echter streng gestrafd worden. Generaal Soedirman verklaarde, klachten te hebben over Nederlandsche schendingen, doch aan een Nederlandsch verzoek om overlegging van schriftelijke opgaven, werd geen gehoor gegeven, ofschoon Soedirman reeds begin November beloofde, ze „morgen" te over handigen. Generaal Spoor .verklaarde nog dat de Nederlandsche soldaten zoo goed mogelijk over de politieke ontwikkeling worden voorgelicht. De atmosfeer wordt echter vertroebeld en de jongens „snappen" het dikwijls niet, dat het zoo gaan moet. Als onze jongens binnen de demarcatielijnen door mortieren worden doodgeschoten, dan zeg ik: Ophouden, ofwat anders". Oordeel van den minister over ontvluchting van S.S.-ers Op vragen van het Tweede Kamerlid jonk vrouwe Wttewaal van Stoetwegen over de ontvluchting van een aantal SS-ers tijdens het vervoer van Hoensbroek naar Den Helder, heeft de minister van •Justitie geantwoord: Tijdens het vervoer van 42 gedetineer den in een gesloten en gecapitonneerden verhuiswagen met aanhangwagen uit de mijnstreek naar Den Helder op 3 Janu ari" zijn 12 gedetineerden ontvlucht, van wie vijf denzelfden dag weer gearresteerd werden. Ten einde een burger chauffeur de ge legenheid te geven eenig voedsel te nut tigen, heeft het transport, dat onder be velen van een transportgeleider met drie andere bewakers stond, bij een café te Renswoude halt gehouden. Met inachtne ming van een normale aflossing gingen ook de bewakers daar een kop koffie drinken'. Een bewaker zou toen hebben toegestaan, dat vier gedetineerden, die zich met zijn toestemming even buiten den wagen be vonden, op een vrachtauto gestapt en weggereden zijn. Nadat, zonder dat appèl gehouden was, de tocht was voortgezet, is in Amsterdam uit den aanhangwagen, die ter wille van de luchtververschinig geopend was, weer een gedetineerde ontsnapt. Daarop is. toen de auto. voor de pont. te .Velsen stilhield, de deur van den aanhangwagen gesloten. De bewaker, die in dezen aanhangwagen toezicht moest houden, heeft daarna in den voorsten wagen plaats genomen. Dien tengevolge viel het den gedetineerden, die zich in den aanhangwagen bevpnden, ge makkelijk de deur, die met 'een pin ge sloten was, te openen. Er zijn toen weder om zes gedetineerden ontvlucht. Eén is uit den wagen gevallen. Hij werd later met een hersenschudding aan den kant van den weg gevonden. De minister is van meening, dat het weergegeven verloop van zaken getuigt van grove nalatigheid van de bewakers en van een misdadig optreden van een van hen. Het is de plicht der bewakers om on danks eventueele koude hun bewakings taak te blijven vervullen en deze niet ter wille van hun persoonlijk gemak te ver- waarloozen. Van eenige noodzaak om zich in een café te verwarmen is geen sprake geweest, noch voor de bewakers, noch voor de gedetineerden. De minister heeft onverwijld een onder zoek doen instellen. In afwachting van de resultaten van het verdere onderzoek zijn drie bewakers geschorst. Australische havenarbeiders handhaven dictatuur De federale raad van de vakvereeniging van havenarbeiders in Australië heeft de ban op het hanteeren van lading bestemd voor Indonesië bekrachtigd. De raad heeft besloten om alle afdeelingen in de Australische havens te verzoeken de ban krachtiger toe te passen en „waak zaamheid te betrachten bij het inladen van goederen". Ondanks de boycott der Australische havenarbeiders van schepen bestemd voor Nederlandsch-Indië, vertrekken er toch enkele uit Australië, zoo wordt te Sydney vernomen. Aan de Oostkust van Austra lië wordt ingeladen en te Freemantle wordt de lading overgedragen aan Neder landsche vaartuigen. „Wildworst" bevatte afval en aardappelen Ernstige fraude op vleeschwarenfabriek te Twello Het kwam den ambtenaren van het Di rectoraat-generaal voor de Prijzen te Den Bosch verdacht voor dat het mogelijk bleek dat nog wildworst in den handel werd ge bracht tegen betrekkelijk geringe prijzen. Zij stelden een onderzoek in en namen monsters, waarvan bij scheikundig onder zoek kwam vast te staan, dat deze een ze ker percentage rundvleesch bevatten, het geen in strijd was met de wettelijke be palingen en aldus een prijsovertredïng op leverde. Met deze wetenschap toogen de ambtenaren naar den fabrikant der „wild worst", de N.V. G. IJ. te Twello bij Deven ter, waar een uitgebreid onderzoek werd ingesteld. Hierbij kwam aan het licht, dat op groote schaal fraude was gepleegd. „Wildworst" bleek vervaardigd te worden uit vleeschafvallen, gekookte aardappel en een klein percentage konijn, waarbij af en toe een hoeveelheid rundvleesch werd Britsche ambassadeur In Polen „gepromoveerd" De Britsche ambassadeur in Polen, Vic tor Cavendish-Bentinck. die - naar gemeld werd - drie weken geleden in een spionna- ge-affaire in Polen verwikkeld is geweest, wordt binnenkort „overgeplaatst als gevolg van promotie" aldus wordt uit gezagheb bende bron vernomen. Er wordt aan toe gevoegd, „dat hü voor de normale promotie in aanmerking komt, hetgeen automatisch overplaatsing meebrengt". De Britsche ambassadeur heeft in een nota aan den waarnemenden Poolschen mi nister van Buitenlancische Zaken gevraagd naar de reden van de arrestatie van een ze kere Maria Malionowska, werkzaam bij de Britsche arpbassade te Warschau. Zij werd Woensdag door drie Poolsche rechercheurs gearresteerd. Hamburgsche fabriek voor de Sovjet-Unie BLOEMBOLLEN STUDIEDAGEN VASTGESTELD. Zooals wij reeds mededeelden zullen door de Aigemeene Vereen iging voor Bloembollencultuur binnenkort „Bloem bollenstudiedagen" worden gehouden. Thans deelt het hoofdbestuur der ver- eeniging mee, dat de eerste hiervan te Lisse zal plaats hebben en wel op Dins dag 25 Februari, Alkmaar volgt twee da gen later. Hel woord is aan... Zy die het meest regeeren viaken het minste gerucht. (Uit Table Talk: Power). Een vooraanstaande Britsche functiona- ris in Hamburg heeft medegedeeld, dat gevoegd. De omvang der knoeienien was Duitschland's grootste fabriek voor herstel- van een dusdanigen aard. dat hierin aan- lingswerkzaamheden, behoorende bij de fabrieksdu-ectie tfhppnswprvpn van Rlnhm An Vnsc: leiding werd gevonden de te arresteeren. Niet alleen met wildworst werd geknoeid doch ook met andere worstsoorten. Door het fabriceeren van zoogenaamde wild worst ontstonden tekorten voor de normale vleeschwarenproductie, welke werden aan gevuld met rundvleesch, verkregen door clandestiene slachtingen. Geconstateerd werd, dat gedurende het laatste half jaar van 1946 23 runderen clandestien waren ge slacht en in de worst verwerkt. Door deze manipulatie had de directie kans gezien een zoogenaamde zwarte kas te vormen, waaruit de aankoop van de clandestiene runderen werd gefinancierd. Ofschoon men deze zwarte kas had laten onderduiken, wisten de ambtenaren deze, verstopt in den dubbelen bodem van een kleerkast, in een hoofdkussen en in een linnenkast, te ach terhalen. Een bedrag van f 12.519 kon in beslag genomen worden. Ook in de boek houding kwamen onregelmatigheden voor. Meer arrestaties volgden. Voorts werd in beslag genomen 635 kg. clandestien rund vleesch, 391 kg. «eslacht konijn en 325 kg. zoogenaamde wildworst. Van half September 1946 tot 16 Januari 1947 werden door $e N.V. 565.660 z.g. wild worst jes afgeleverd, waarop in totaal eer- bedrag van f 65.050 teveel was berekend In het Huis van bewaring te Zutphen zijn thans opgesloten de directeur van de vleeschwarenfabriek K„ de veehandelaar J. B. B. uit Wilp en de veehandelaar H. uit Deventer, die verdacht worden van het ge ven van gelegenheid tot clandestiene slach ting, van het slachten zelf en van het leve ren van vee voor deze clandestiene slach tingen. Seyss stak 20 millioen aan boeten in eigen zak Naar de Volkskrant verneemt zijn de boeten, welke in den bezettingstijd ten bedrage van 20 millioen door de steden Amsterdam, Hilversum en Zaandam zijn opgebracht, indertijd gestort op de parti culiere bankrekening van den rijks-com missaris bij de Rotterdamsche Bank. Er is een beheerder van het vermogen van Seyss-Inquart aangesteld, die nagaat wat er met deze en andere gelden in bezet tingstijd is gebeurd. scheepswerven van Blohm en Voss te Hamburg, reeds ontmanteld en voor ver zending naar de Sovjet-Unie gereed ligt. De fabriek werd gebruikt om allerlei elec- trische uitrustingen als generatoren en transformators voor de electriciteitsvoor-r ziening van de stad Hamburg te herstellen. Een Russische herstelbetalingscommissie, die de verzending van de ontmantelde fa briek naar de Sovjet-Unie moet contrólee- ren, wordt ieder oogenblilc in Hamburg ver wacht. In Duisburg hebben 3 000 arbeiders in de staalindustrie geprotesteerd te^en de ont manteling van minstens 13 fabrieken in het Ruhrgebied, daar zij zich in hun bestaan bedreigd gevoelen. Ernstige bezorgdheid over de situatie Sir Alan Cunningham, de Britsche Hooge Commissaris voor Palestina, heeft het vol gende bevel uitgevaardigd: „Naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen in Palestina is besloten de Britsche vrouwen en kinderen en bepaalde andere Britsche burgers uit Palestina te evacueeren, opdat de regeering en de strijdkrachten niet zullen worden gehinderd hij het hand haven van de orde. Betrokkenen zullen nog nadere instructies ontvangen". Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, zal de evacuatie op 4 Februari beginnen. Mosje Sjertok, een der leiders van het Joodsch bureau, heeft het volgende ver klaard naar aanleiding van het bevel tot evacuatie: „Het bericht heeft ons hevig geschokt, nu wij constateeren moeten, dat volgens hooge legerautoriteiten de toe stand zoodanig is toegespitst, dat een der gelijke voorzorgsmaatregel absoluut nood zakelijk is". Ook in Engelsche kringen verheelt men niet dat deze maatregel een symptoom vormt van de verwachting der Britsche militaire autoriteiten, dat de situatie in Palestina zou kunnen verslechteren tot een zorgwekkenden toestand, die de veiligheid der burgers bedreigt. Ook Engelsche en buitenlandsche journalisten hebben aan- Vrijspraak gevraagd voor de verdachte Vrijdagochtend werden de stakingsdagen van het voorjaar 1943 nog eens in herinne ring geroepen door de behandeling voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam van de aanklacht tegen een inwoonster van Velscn, de 47-jarige mevrouw M. R. D. R.- M- cchtgenpote van den kringleider der N.S.B. R. Speciaal de episode, voorafgaand aan het executeeren van den stationschef de Noo had de volle aandacht van het col lege, dat door Prof. mr. J. A. van Hamel werd gepresideerd. In April van 1943 stand de verdachte met een aantal andere klanten in een IJmuidensche groentenzaak. De geruchten over staking bij de Hoogovens en van Leer's walsbedrijven hield ook daar de ge moederen bezig en de eveneens aanwezige stationschef van IJmuiden-Oost de heer de Noo liet zich ontvallen, dat „als alles staak te, ook de spoorwegen maar volgen moesten". Op weg naar huis werd mevr. R.-M. in- j gehaald door een arbeider, die een zak De eerste proefvlucht van de Boeing B-29 der Amerikaansche luchtmacht, die een raketvliegtuigje vervoert, dat op een hoogte van 7000 meter wordt losgelaten. Het raketvliegtuig is bemand met een piloot, die gedurende het stijgen van het moeder vliegtuig door de bommenkleppen in het „aanhangende" vliegtuigje klimt dat ver volgens op eigen kracht het luchtruim kiest. Een heel werelddeel in de kou rr De abnormale koudegolf heeft over heel Europa kommer en zorgen ge zaaid. De kolenschaarschte heeft in bij na alle landen den voedselnood over schaduwd en zelfs in Engeland moes- ten duizenden hun maaltijden koud nuttigen, omdat er geen gas of electri- citeit beschikbaar was. Het openbare leven wordt'aan de overzijde van het Kanaal al evenzeer getroffen: kantoren en bedrijven zien zich voor bijkans on oplosbare problemen gesteld. In de afgeloopen week kwam het zelfs in de Engelsche hoofdstad voor, dat de elec- triciteitsvoorziening 's avonds spaak liep: de oorlogs-stormlampen moesten de Lon denaren te hulp komen, want toen men probeerde de gasbranders te ontsteken, bleek dat ook de gastoevoer was afgesne den. Elders in ons werelddeel is de toestand zoo mogelijk nog donkerder. Bevroren wa terwegen, ondergesneeuwde wegen en ver sperde spoorlijnen belemmeren den handel en den aanvoer van brandstof. Parijs kleumt en de ondergrondsche treinen ver voerden vele uren lang dezelfde passagiers, die hun toevlucht tot de „Métro" hadden genomen, om toch nog even warm te wor den. Er waren er zelfs, die ook gedurende den nacht onderaards hun tenten opsloegen. Duitschland behoort wel tot de meest ge troffen gebieden. De woonruimte en het voedselgebrek., gepaard gaande met een groot tekort aan brandstoffen hebben reeds vele menschenlevens op hun geweten en de laatste dagen is de toestand nog ver ergerd door het feit, dat reeds meer dan duizend fabriekeh hun deuren moesten sluiten, zoodat. het werkloozenleger met 52.000 aangroeide. Het Belgische scheepvaartverkeer is vol komen lamgeslagen en Italië heeft te lijden van zware sneeuwstormen, die aanzienlijke schade toebrengen aan den oogst. Er wordt een schade van een millioen lire genoemd voor het rijke landbouwgebied langs dc Italiaansche Rivièra, die onder een dikke sneeuwdeken verborgen ligt. Zuiveringscrisis in Württemberg De politieke crisis in Württemberg-Baden, (Amerikaansche zóne van Duitschland) ver oorzaakt door het ontslag van dr. K. F. Maier, openbaar aanklager bij de zuiveringsrecht bank te Stuttgart, was Woensdagavond nog niet opgelost, hoewel de Landdag (het parle ment) den geheelen dag bijeen is geweest. Dr Maier, die bij het komende proces tegen Schacht, de leiding van de verdediging op zich zou hebben genomen, werd door dr. Kamm, minister voor de zuivering, ontslagen, omdat hij een zuiyeringsproces wilde voeren tegen jlr. R- Maier, eersten minister, en dr. Simpfendoerffer. minister van onderwijs in Würtemberg-Baden. Dr. K. Maier's beschuldigingen tegen de beide ministers zullen in gesloten zitting door een speciale commissie van den Landdag worden onderzocht. Volgens het Amerikaan sche militaire bestuur deze crisis een Duit sch e aangelegenheid, die de Duitschers zelf moeten oplossen. Crematie Geyssendorffer Op Woensdag 5 Februari zal, na aan komst van den trein van 14.11 uur, het stoffelijk overschot van den op het Deen- sche vliegveld Kastrup omgekomen KLM- piloot G. J. Geyssendorffer od Westerveld gecremeerd worden. aardappelen op zijn rug droeg en haar aanried, met het oog op een eventueele spoorwegstaking, maar wat aardappelen in te slaan. Bij haar thuiskomst ontmoette de verdachte den, tegenover haar wonen den N-S.B.-secretaris van ex-burgemeester v. d. Weide, H. M. en weer kwamen de takingsgeruchten ter sprake. M. zeide er niet aan te gelooven, maar verdachte ging er tegen in, releveerde de uitlating die de stationschef in den gr oen ten winkel had gedaan en gaf den ontvangen raad om aardappels in te slaan, aan den N.S.B.'er door, De secretaris briefde het gehoorde aan zijn superieur over en deze, Tj. v. d. Weide belde mevrouw R.-M. op, om te vra gen, wat „er van de staking aan was"- v. d. Weide droeg bovendien den beruchten rechercheur Ritman op,' de zaak te laten onderzoeken en deze stuurde zijn goed- vaderlandschen collega C. J. B. er op af. De laatste waarschuwde den stationschef, vroeg verder mevrouw R.-M. naar de door haar beluisterde uitspraak van den chef in den winkel maar gaf haar in den mond, dat ze de heele zaak zou kunnen verzwij gen. Met zekeren tegenzin hier stemden de verklaringen van verdachte, den recher cheur B. en andere Igetuigen overeen liet zij een en ander los. Van der Weide en één zijner voor hem meer betrouwbare medewerkers ar resteerden inmiddels den stationschef, die kort daarop werd neergeschoten. Uit de verhooren kwam naar voren, dat de bur gemeester verdachte denzelfden avond op belde met de mededeeling, dat de stations chef geëxecuteerd was, er bij voegend dat „het hem speet voor haar. Toen de politieke antecedenten van me vrouw R.-M. onderzocht werden, bleek dat het lidmaatschap van de N.S.B- nog al eens verschil van meening in haar gezin ver wekte: haar man, een overtuigd en fana tiek lid, trachtte haar zoo vertelde de vrouw in de „Beweging" te halen, maar zë was in de bezetting slechts ruim twee jaar aangesloten. „Waarom bent u uitgetreden?" wilde de president weten. Verdachte vertelde hierop, hoe op zekeren dag in 1943 „leider" Mussert naar Velsen zou komen om de nagela ten betrekkingen van gesneuvelde frontsoldaten toe te spreken. Mussert daagde echter niet op, maar prefereerde een stevigen borrel in een café. Dat - was voor haar reden om haar lidmaat schap op te zeggen. De uitvoerige verhooren in deze zaak werden ook uitgebreid tot den echtgenoot van de verdachte, een vroegere teohnicus van de Papierfabrieken, en den ex-burge- meester v. d. Weide, die eenige détails na der toelichtten en verdachte afschilderden als „vijandin tegenover de N.B.S." De echt genoot wilde de heele schuld van het ge beurde op zich nemen. De oorlogsburgemeester van IJsse.lstein en daarvoor secretaris van v. d. Weide, H. M., kon zich niet herinneren, toen hij een maal in de getuigenbank stond, of mevrouw R-M. hem den naam van de Noo had ge noemd. Vrijspraak geëischt. Het requisitoir van mr. B. J. Besïer, den advocaat-fiscaal, was kort en begon met een herinnering aan de groote beroering, die de dood van den stationschef in Velsen indertijd verwekte. Mr. Besier noemde het begrijpelijk, dat alles gedaan is, om de schuldigen te vinden en hij wees op de groote verantwoordelijkheid, die Tj. v. d. Weide in deze aangelegenheid draagt. De advocaat-fiscaal merkte op, dat de terecht zitting een geheel ander licht op de ver dachte heeft geworpen dan dat, wat hem uit het P.O.D.-rapport tegemoet kwam. De opzet, die verdachte ten laste was gelegd, achtte hij niet bewezen: „onvoor zichtig geklets met een treurig gevolg" zou volgens den aanklager een betere omschrij ving zijn; vrijspraak zal dus moeten vol gen. De detentie, die verdachte evenwel reeds heeft ondergaan wilde mr. Besier den als een billijke straf voor haar lid- naatschap van de N.S.^B. De verdediger, mr. J. v. d. Hoeve uit Amsterdam sloot zich bij het requisitoir aan en vroeg om onmiddellijke invrijheids- stelling, waar de advocaat-fiscaal zich op zijn beurt weer bij kon neerleggen. Over veertien dagen zal het Hof vonnis wijzen. i zegging gekregen te vertrekken; wanneer zij nu 4 Februari blijven', geschiedt dat op eigen risico. Naar schatting vallen 2000 gezinnen onder het bevel tot evacuatie. In het Lagerhuis heeft Winston Chur chill verklaard, dat de toestand in Palesti na betreurenswaardig is en Engeland over de geheele wereld veel kwaad deed. „In dien ge in een twist wordt gewikkeld", aldus Churchill, „is strijdlust en wilskracht onmisbaar. Wat zou men er van gezegd hebben, indien wij ten tijde van het bom bardement van Londen door de Duitschers een bericht naar Berlijn hadden gezonden: „Wij garandeeren Berlijn te zullen spa ren, indien gij Londen maar met rust laat"? 30 a 40 millioen pond sterling wordt per jaar aan Palestina* gespendeerd, die in Engeland beter gebruikt konden worden". Van Honoloeloe naar New-York per twee-in een Een P-82, tweemotorig gevechtsvlieg tuig van het Amerikaansche leger, zal be gin Februari trachten een non-stop vlucht te maken van Honoloeloe naar New York. Dit zal een vlucht zijn van ongeveer 5009 mijl. De vliegtijd wordt op ongeveer zestien uur geschat en het zal de langste vlucht zijn, die een gevechtsvliegtuig ooit heeft ondernomen. Het toestel wordt op het oogenblik op het California vliegveld voc* de vlucht in gereedheid gebracht. In de eerste week van Februari zal het naar het Hickam vliegveld van Honoloeloe vertrek ken en dan zoodra de weersomstandig heden zich hiertoe leenen, voor de non stop vlucht starten. Luitenant-kolonel Robert Thaoker en tweede piloot luitenant John Arn zijn van plan op een hoogte van 20.000 voet te vliegen. Het vliegtuig is een van de vreemd ste, ooit door de luchtmacht tot ontwik keling gebracht. Er werden twee Mustang jagers voor gebruikt, van elk werd een vleugel verwijderd en de toestellen wer den tot een enkel twee-motorig vliegtuig samengebouwd. In elk der cockpits zit een bestuurder en het vliegtuig heeft een dubbele stuurinrichting. De P-82 heeft twee twaalf cylinder Rolls Royce motoren van 2200 pk elk. De kruissnelheid is 300 mijl per uur en de topsnelheid 475 per uur. De vlucht heeft ten doel vast te stellen, hoe de piloten het langen tijd op groote hoogte vliegen, doorstaan, (U.P.) Fabrikanten hielden voor- oorlogsche stoffen achter De centrale dienst voor de economische controle heeft bij den confectiefabrikant B. te Tilburg en den confectiefabrikant W. te Culemborg groote hoeveelheden over hemd- en voeringstoffen van vooroorlog- sche kwaliteit aangetroffen, welke van de bevrijding af verborgen waren gehouden. In totaal werd ongeveer 50,000 vierkante meter overhemdstof ontdekt en 18.000 vierkante meter voeringstof met een waarde van ongeveer 350.000 textielpun ten. Tegen de fabrikanten is proces-ver- opgemaakt. Tram ramde trailer Weer een onqeluk op het traject Sloterdijk-Amsterdam Hedenmorgen omstreeks half acht heeft een tramwagen van de N. Z. H.. die uit de richting Sloterdijk kwam, op het kruispunt aan de Nas- saukade te Amsterdam een in de richting Zaan dam rijdende 8-tons-truck met oplegger afkomstig uit Oude Pekela aangereden. De tram raakte den oplegger in het midden, waarop de auto afzwaaide en een verkeerszuil omver reed. Van de tram. die ontspoorde, werd het voorbalcon geheel vernield. De bestuurder; een agent en een burger, die zich daar bevonden, kregen snijwonden aan gezicht en handen. Het tramverkeer was omstreeks half tien weer normaal Dit is reeds het derde ongeluk sinds de be vrijding dat op dit kruispunt plaats had. De politie onderzoekt de schuldvraag. Jaarbeurs wordt een maand uitgesteld De herhaalde •vorstperioden hebben de voorbereiding van de 48ste jaarbeurs zoo danig vertraagd, dat de Raad van Beheer besloten heeft de Voorjaarsbeurs niet van 11 tot 20 Maart, maar van 15 tot 24 £pril te doen houden. JiiiiiiiDiiiniiiiiniüiiiiHir iiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiintL Weerbericht TOENEMENDE WIJjO Weersver.wach11 ngmedegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot Zondagavond: Wind tusschen Oost en Zuidoost, aan vankelijk matig; later toenemend. Tijdelijk wat meer bewolking, voor namelijk in de Zuidelijke provjnclës. doch nog geen neerslag van beteeke nis. In het Noorden van het land strenge tot matige vorst. In het Zui den des nachts matige, overdag lichte vorst. Op sommige plaatsen echter gedurende enkele uren temperatuur even boven het vriespunt. 2 Februari: Zon op: 7.40 uur: onder 16.4S uur. Maan op: 12.44 uur; onder 5.14 uu-r. w#

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1