Tante Els Uit een vastgezette roerpen kan het ongeluk verklaard worden Italië rekent zich tot de actieve belligerenten tegen Duitschland Nacht-Express Zaterdag 1 Februari 1947 IJMUIDER COURANT Pr. Plesman over de vliegramp bij Kopenhagen Vrijdagmorgen gaf de directeur van de K.L.M. dr. A. Plesman te den Haag voor de pers een uiteenzetting over de waar schijnlijke oorzaken van de ramp te Ko penhagen. Dr. Plesman trachtte het groote raadsel, dat een der beste piloten van de maat schappij met meer dan 27.000 vlieguren achter den rug, een dergelijk ongeluk over kwam te verklaren, met aanvaarding van de hypothese dat het hoogteroer geblok keerd stond. Dit hoogteroer is vastgezet door een lid van de bemanning, daar het in den sterken wind stond te klepperen. Dit is geconstateerd door betrouwbare perso nen op het vliegveld. Als regel worden bij een tusschenlanding alleen de richtingsroeren vastgezet en dit behoort tot de taak van het grondperso neel, dat vóór den start de remblokken en de klampen weer aan den steward afgeeft. De sfeer op het vliegveld was door de aan wezigheid van verschillende vooraanstaan de personen eepigszms afleidend; men was bovendien een half uur te laat, zoodat de bemanning in gejaagdheid vergeten kan hebben op het hoogteroer te letten-, te meer daar niet het grondpersoneel de klamp heeft bevestigd. Ook schijnt men niet gezien te hebben, dat de remblokken, die altijd bij de deur van het vliegtuig worden opgeborgen, niet compleet waren. Geyssendorffer heeft tijdens het taxiën door deni sterken winddruk niet kunnen merken dat het hoogteroer vast stond. De fatale omstandigheid was nu, dat Geyssendorffer een eigen stijl van starten had, namelijk met den staart omlaag, In normale omstandigheden is dit absoluut even zeker als het starten met den staart omhoog. Daar door den sterken winddruk een zeer korte aanloop genomen 'moest worden heeft hij niet den tiid gehad om te merken, dat het hoogteroer geblokkeerd stond. Nu was het toestel gedoemd om steeds te blijven stijgen en daardoor kan het ongeval verklaard worden. Gerucht over aanslag op Franco Kolonel schoot gevaarlijk „in de lucht" Naar aanleiding van geruchten, volgens welke op Franco een aanslag zou zijn ge pleegd, is in officieele kringen te Madrid verklaard, dat men van een dergelijken aanslag niets af weet. Franco jaagt dezer dagen in de omgeving van Toledo. Volgens de geruchten zou een der officieren uit Franco's gevolg, kolonel Sanchez Alvarez, drie revolverschoten hebben afgevuurd, waardoor twee andere officieren licht ge wond werden, terwijl een der kogels langs den linkerschouder van den caudillo ge schampt zou zijn. De onmiddellijk gearres teerde kolonel zou verklaard hebben, niet de bedoeling te hebben gehad Franco te dooden, doch door schoten in de luc-ht uiting te hebben willen geven aan zijn mis noegen over het gedwongen ontslag van den monarcbistischen generaal Aranda, die kort geleden in ballingschap gezonden is. De Koningin heeft de hoofdstad verlaten Voor het laatst stond Vrijdagmorgen voor het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam de groote wacht aangetreden, bestaande uit ongeveer 100 man van I. B.T.T. (territoriale troepen) uit Haarlem onder commando van kapitein W. van der Schoot, met het muziek corps van de eerste militaire afdeeling, om de eerbewijzen te brengen bij het vertrek van de Koningin, die de eerste maand van dit jaar in de hoofdstad verbleef. Om tien minuten voor tien verliet H. M het paleis om per auto naar het paleis Soestdijk te vertrekken. Joegoslavische nota over den moord in Napels Donderdagmorgen heeft de Joegoslavi sche ambassadeur te Londen het Engelsche ministerie van Buitenlandsche Zaken een nota doen toekomen, betreffende het inci dent in het Joegoslavische kamp te Napels, waarbij een Joegoslavische vice-consul werd gedood en een attaché gewond. Volgens het Joegoslavische persbureau „Taniug" wordt in deze nota een gedetail leerd onderzoek geëischt, voorts de arresta tie en uitlevering van alle personen, die aan den aanslag hebben deelgenomen, be straffing van de Engelsche militairen, die op eenigerlei wijze bij den „landverrader lijken aanval" betrokken zijn geweest, op sluiting van alle leden der Joegoslavische militaire formaties, zooals de aanhangers van Mikailovitsj, in gevangenkampen en schadeloosstelling aan nabestaanden en slachtoffers. „KAREL DOORMAN" DEED DAKAR AAN. Het Nederlandsche vlieg tuigdekschip „Karei Doorman" heeft Donderdagmiddag de Zuid-Afrikaansche haven Dakar aan gedaan om een ernstige zieke te ontsche- pen. Het schip is onmiddellijk weer ver trokken. Dit sluit ook de hypothese van een te zware belasting van het vliegtuig uit. „Was deze maar te groot geweest", ze de heer Plesman, „dan had dit ongeluk niet kunnen gebeuren, daar het toestel dan niet van den grond was gekomen". Hier is er sprake van dat een mensch regelrecht in een fuik geloopen is, die door alle bijkomende omstandigheden voor hem onontkoombaar was. Dr. Plesman deelde nog mede, dat het onderzoek niet is afgeloopen, maar dat de eommïssie wel op deze hypothese zal door gaan. Maximum-gewicht voor Britsche Dakota's blijft gehandhaafd Lord Nathan, de Britsche minister van burgerluchtvaart, heeft in het Hooger- huis medegedeeld, dat hij van den lucht- veiligheidsraad het rapport heeft ontvan gen met betrekking tot het hoogsttoelaat- bare gewicht van Dakota's. De raad heeft aanbevolen dit gewicht op 12.700 kg (28.000 Engelsche ponden) te handhaven. De luchtveiligheidsraad beveelt tevens aan, dat een onderzoek ingesteld zal wor den naar het maximaal toegestaan ge wicht op zekere vliegvelden en voor zekere routes en het nemen van proeven inzake prestaties van vliegtuigen met verschil lende beslasting. Lord Nathan zeide, dat voorzoover hem bekend was, er geen ongeluk met een Da- kota-toestel aan overbelasting te wijten was geweest. Hij stelde-voor het volledig rapport van den luchtveiligheidsraad met een officieele rapport te publiceeren. De „Boissevain" vaart verder Volgens nadere berichten, die refereeren aan meldingen over de gebeurtenissen op de „Boissevain", heeft de Nederlandsche le gatie te Cairo heden medegedeeld, dat de moeilijkheden, welke neerkwamen op wrij ving tusschen de troepen en de 300' passa giers, spoedig opgelost waren. De troepen waren afgunstig op grond van de betere accomodatie, welke de be talende passagiers aan boord genoten. Spoedig na oplossing van het conflict heeft de „Boissevain" de reis voortgezet. IJmuiden Cultureele filmavond van „Gas en Waler" De cultureele feestavond, die de Perso- neelsvereeniging „Gas en Water" in het Patronaatsgebouw belegde, trok een groote belangstelling, hetgeen alleszins verdiend was, daar een interessant programma ver toond werd. Onder de aanwezigen waren de wethouders de heeren R. van Eyken en Th. Kruisman. In het voorprogramma werden een kleu renfilm van het Canadeesche bergland en een geluidsfilm van het eiland Bali ver toond. Vooral van deze laatste film hebben de aanwezigen veel genoten. De hoofdfilm was de film van de Steen kolenmijnen in Limburg, een actueel on derwerp dus in deze koude dagen. De projectie werd verzorgd door den heer Schutte te Santpoort. De muzikale illustratie werd op voortreffelijke wijze verzorgd door den pianist Arend Ver schoor. Burgerlijke Stand van Velsen GEBOREN: H. Romkesde Doodt, d., Beuken- straal 40, IJimuiden-Oost; C. J. F. Vrolijk—Koele- meijer, d„ Napierdwarsstraat S, IJmuiden.; R. Tomassen—Dercksen, d., Brederoodscheweg 27, Santpoort; T. Tanger—Woos, z., Eksterlaan 25, IJmnlden-Oost; M. van DuijnGroenendijk, z., IJmuiderstr.weg 35, IJmuiden; A. H. BannJnk— Vermeer, z., Burg. Ramlbonnetlaan 46, IJmuiden; H. Oh. de Jager—Henle, z., Wijk aan Zeeërweg 38, IJmuiden-Oost; E. Bakker—Kley, z., Zinne- veltlaan 6, Santpoort; G. de RooiJ—van den Burger, z.; Drlehuizerkerkweg 100, Driehuis; M, Jongeling—ten Have, d., Velserduinweg 194, IJmuiden-Oost. J. Borst—Baggers, z.. Zeeweg 385. IJmuiden-Oost; M. S. Koster—Rodenburg, z., P. C. Hooftlaan 16, Driehuis. ONDERTROUWD: K. C. Huhl. Jac. v. Heems kerkstraat 18, IJmuiden en C. Bankert, Leeuwe riklaan 16, IJmuiden-Oost. Toek. adres: Jac. v. Heemskerkstraat 18, IJmuiden; H. A. van Beek, van Zeggelenplein 8, Haarlem en M. Engel, IJmuiderstraatweg 92, IJmuïden-O. Toek. adres: Amstel 206 II, Amsterdam; W. H. Jongmans, H. de Grootstraat 10, Leiden en A. M. Heeremans, Drlehuizerkerkweg 50, Driehuis; J. Broekhuizen, Velserduinweg 204, IJmuiden-O. en A. C. Neve, Velserdulnweg 204. IJmuiden-O. Toek. adres: Velserduinweg 204, IJmuiden-O.; G. Janus, Sta tionsweg 81, Velsen en P. Siebeles, Brederood scheweg 88, Santpoort. Toek. adres: Brederood scheweg 88, Santpoort. GEHUWD: A. F. Grothkopf en E. M. Zwak- man, Stortzuid 55, Amersfoort; A. G. Verkerk en G. van Aalst, N. Schulpweg 325, Velsen-N.; J. C, Kerssemeijer en B. Veldman, Mariastraat 20 b, Schiedam; F. F. G. Fowler en p. H. M. Dik, Catfoad, Engeland; J. van Dijk.en M. M. Nijman, de Ruijterstraat 122, IJmuiden-Oost; K. de Groot en J. Woud, Meeuwenlaan. IJmuiden-Oost; <>W. P. J. Molijn en W. G. van Zetten, Oosthuizer- weg 51, Beemster; E. J. Rings en H. G. J. Horst, Kluyskenslaan 6, Santpoort; K. Anker en J. van Die, Bloemstraat 66h IJmuiden, De vorst belemmert de visscherij De strenge vorst heeft een belemmeren den invloed uitgeoefend op den gang van zaken in het visscherijbedrijf. De trawlers, die naar zèe moesten vertrekken, hebben de reis moeten uitstellen, omdat het water in de tanks één ijsklomp was. Verder wor den door den feilen N.O. wind vele kust- visschers door het overslaande water onder het ijs gezet, wat wel een fantastisch ge zicht oplevert, maar voor de betrokken vis- schers verre van aangenaam is. Ook het lossen van deze „beijsde" schepen is een moeilijk werk, zoodat ook de vïschlossers er de onaangename gevolgen van onder vinden. Door deze omstandigheden komt er van de visscherij weinig terecht en is de visch- aanvoer zeer gering. Schaatsenrijden in den Velser-polder Liefhebbers van schaatsenrijden vinden weer hun dorado in den Velserpolder, waar een sneeuwvrije baan voor hen klaar ligt, die 20 m breed en maar liefst 600 m lang is. Daar kan een flinke schaats gesla gen worden en als de vorst en de wind niet te sterk zijn, zal dat ongetwijfeld geschie den. Zondagsdienst artsen De dienst wordt morgen waargenomen door de artsen C. H. de Jonge en J. MacDaniël. Verder hebben dienst de artsen A. Oeptsr, P- C. de Weerdt en W. van Haselen. Apotheken. De Zondagsdienst wordt waargenomen door de Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg. Verloskundigen. Van Zaterdagavond 6 uur tot Zondagavond 11 uur heeft dienst mej. Zwart, Meeuwenlaan 63, IJmuiden-Oost. MARKTBERICHT VAN VRIJDAG Besommingen. Logger: KW 52 f4140. Sa rdienvisschersEH 4 f195, UK 72 f81, UK 114 f 62. TWEEDE OPTREDEN VAN „PALVU". De bekende arbeiders tooneelvereeniging „Palvu" zal op 12 en 13 Maart opvoeringen geven van „Schoffie' Buster", een stuk, dat speelt in een Engelsche arbeidersbuurt voor en tijdens den oorlog. Het is een zeer realistisch gegeven, dat grondige studie vereischt. VERGADERING VROUWENGROEP PARTIJ VAN DEN ARBEID. De vrouwengroep van de afdeeling Velsen van de Partij van den Arbeid belegt Dinsdag avond haar maandelijkeche vergadering in School D aan de Herderstraat Er zal een lezing worden gehouden over het consumen- tencrediet. Mévrouw A. Schaar—Sanders zal declameeren. Predlilklbeiirten IJMUIDEN. Nieuwe Kerk, Kanaalstraat Ned. Herv. Gemeente: 10.30 en 5.30 ds. J. v. a. Berg. Nieuwe Kerk, Geref. Ge meente: 9 uur ds. J. van Buuren, 3.30 ds. S. E. Wesbonk. Chr. 'Geref. Gemeente: 10 en 4 uur ds. A. Zwiep. Geref. Kerk (art. 31 K.O.): 10.30 en 5.15 uur ds. J. Schel haas van Roodeschool. Oud Kath. Kerk: 10 uur H. Dienst. Leger des Heils: 10 uur Hei ligingssamenkomst, 7.30 u. Verlossingssa menkomst. IJMUIDEN-OOST. Goede Herder kerk, Ned. Herv. Gemeente: 10.30 uur Doopbediening ds. J. v. d. Wiel. Goede Herderkerk, Geref. Gemeente: 9 uuir ds. S. E. Wesbonk, 3 uur ds. J. van Buuren (voorbereiding H. Avondmaal). Evangeli satie Willemsbeekweg: 5 uur de heer K. Roosendaal. Ver. v. Vrijz. Hervormden (Nijverheidsschool) geen dienst wegens kolengebrek. DRIEHUIS. Geref. Gemeente: 10.30 uur ds. S. E. Wesbonk. VELSEN. Ned. Herv. Kerk: 10 mu ds. Joh. Bronsgeest, school Van Langeveld- straat: 7 uur dezelfde. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK. Evang. Luth. Gemeente: 10 uur ds. J. Ph. Haumersen. SANTPOORT. Ned. Herv. Gemeente: 10 uur (in de Kapel) ds. Tichelaar; 5 uur (in de Kapel) ds. J. v. d. Wiel. Geref. Kerk: 9.45 en 5 uur ds. A. Verschoor. Wie zal dat betalen Wederopbouw vlot niet Er was groote vreugde in IJmuiden, toen vernomen werd, dat door de Duitsche krijgsgevangenen het „kamp", gevormd door een groot aantal woningen in de Kom passtraat en omgeving, ontruimd zou wor den. Honderden gezinnen hunkerden er naar, weer in hun oude woningen terug te komen. Men begreep wel, dat met het ontruimen van het kamp de zaak nog niet in orde was de woningen zouden immers eerst weer bewoonbaar gemaakt moeten worden maar het eind van hun evacuatie-misère was in liet zicht. „Wederopbouw" belastte zich met het herstel dezer woningen. Aannemers wer den aangezocht om een begrooting in te dienen. Aldus geschiedde. En de aannemers to gen aan het werk. Zij kochten duur mate riaal, namen dure werkkrachten aan. En er werd getimmerd, gespijkerd, geschaafd, dat liet een lieve lust was. „Wederopbouw" belastte zich met het toezicht, om te zien of alles wel gemaakt werd zooals dit ver langd werd. En de toekomstige bewoners verheugden zich er over, dat ze spoedig weer hun oud tehuis zouden kunnen betrekken. Maar De aannemers hadden groote uitgaven te doen. Hun rekening werd hoe langer hoe hooger. Ze wilden ten slotte wel eens wat men pleegt te noemen „geld zien". En ze togen naar „Wedex-opbouw", hun opdracht gever. Volkomen logisch, natuurlijk. Maar „Wederopbouw" zeide: Jullie moet Bureau Militaire Vorderingen". Dies to gen ze naar dit bureau, waar ze tevergeefs aanklopten. „Jullie moet bij Wederopbouw wezen". Het bekende kastje en de niet minder bekende muur. „Wedex-opbouw" betaalde niet, het Bu reau Militaire vordex-ingen betaalde niet en er zijn aannemers, wier rekening al tot f 20.000 was opgeloopen. „Zoo werken we niet langer. Als we geen geld krijgen scheiden we er uit", aldus hun x-eactie. En nu ligt een deel van het werk stil. Men spreekt van ambtenarij en bureau cratie; men fluistert: dank zij een animo siteit tusschen bovengenoemde instellin gen. De gezinnen, die gehoopt hadden, spoe dig weer naar de Kompassbraat of welke andere straat terug te keeren, hebben heel lang moeten wachten. En ze zullen nog wat meer geduld moeten hebben. Het hoekje van Haarlem, 31 Januari 1947. BeSte Kinderen.' Jullie zijn zeker de hele dag heerlijk in de sneeuw aan het ravotten? Als ik ten minste op straat loop. word ik zo nu en dan door een ondeugende bengel bekogeld. Laatst was het weer raak, maar toen ge beurde er voor hem iets onverwachts: Tante Els draaide zich om, maakte een mooie sneeuwbal en gooide den lachenden knaap pardoes zijn pet van het hoofd. Hij schrok ervan. Dat had hij niet verwacht maar toen moest ik lachen en.tale hei laatst lacht, lacht het best, nietwaar'? Ook zag ik eens hoe een ruwe jongen een oud dametje met Ijsharde sneeuwballen wierp, ze wilde oversteken en één goed- (of liever slecht)-gemikte worp trof haar net van opzij in het gezicht, zodat zij, vermoedelijk ook van schrik, haar evenwicht verloor en op de rijweg neerviel. Gelukkig konden enkele voorbijgangers te hulp snellen en nog vóór een auto genaderd ivas, haar aan de overkant in veiligheid brengen. Zullen jullie nooit in overmoedige blijdschap over dat heerlijke witte speelgoed, dat sneeuw heet, je ten koste van oude en soms ook invalide (zieke of zwakke) mensen, TX rrJoec Minvermaken? Heus, daar zul je vroeg of laai ons met zijn. Het wordt betaald door het* tftph snijt hphhp„ r„ rf;, dLiwt Thalia bx-engt een kleurenfilm: De Dief van Bagdad met Conrad Veidt en Sabu en vele anderen van naam. Een Oostersch sprookje met onbeperkte fantasie. Een handig diefje, Abu, dat uit de gevangenis weet te ontsnappen met den gevangen ko ning Ahmad, de ontdekking van de prin ses van Basx-a, die door niemand mag wor den aanschouwd, het is een echt gegeven uit de duizend-en-een-nacht verhalen, dat eindigt in het „en zij leefden lang en ge lukkig" en de kleine Abu verdwijnt, op zoek naar nieuwe wonderen en avonturen. Het Technicolor systeem berust op het ge geven van één lens, die drie negatieven elk in een bepaalde kleur belicht, waardoor het geheel wint aan levendigheid en ver schillende opnamen beter tot hun recht komen. De technische ontwikkeling der kleuren film gaat steeds voort. Zoo heeft men thans in Hollywood weder een nieuwe ont dekking gedaan, die een groote ommekeer zou brengen op het gebied der fotografie. Het is echter niet mogelijk zoo ineens het nieuwste van het nieuwste te vertoonen. Het Technicoloi'-systeem mag in de fan tastische kleurenfilm „De dief van Bag1 dad" zeer zeker gezien worden. Ook Turkije leed schade De plaatsvervangers der vier ministers te Londen hebben een verzoek ontvangen van de Italiaansche regeering om te wor den gehoord bij de voorbereiding van het vredesvex-drag met Duitschland daar zij op het standpunt staat dat Italië van Oc tober 1943 tot Mei 1945 heeft deelgeno men aan den oorlog tegen Duitschland. Hoewel de vex-tegenwoordigers van Frank rijk, Engeland en Amerika het er over eens waren dat zij hierover geen beslissing kunnen nemen, aangezien zij alleen ge- allieei*de landen moeten hooren, werd het Italiaansche verzoek toch op de agenda van de eerstvolgende bijeenkomst ge plaatst, tengevolge van een wensch der Russische ^elegatie, deze kwestie nader te bekijken. Turkije heeft zijn ambassadeur in Lon den een nota laten overhandigen aain de plaatsvervangers voor Duitschland, waar in wordt medegedeeld dat vele Turken verliezen hebben geleden door Duitsche actie tijdens den oox-log, waarvoor de Turk- sche regeering schadevergoeding zal ver zoeken. De Canadeesche wens oh en ten aanzien van Duitschland, vervat in een gisteren te Londen ovex-handigd memorandum, sugge- x-eeren de vorming van een internationaal instituut voor een nieuwen Duitschen staat, vóór de vaststelling van het vredes vex-drag. Die nieuwe staat moet volgens Canada een federale staat zijn, waarbij de decentralisatie zoowel politiek als econo misch moet worden doorgevoerd. De president van Oost-ïndonesië, Soekawati, gaat Zondag naar Parijs om zijn echtgenoote en kinderen te bezoeken. Hij zal op 20 Februari naar Indonesië terugkeeren. tóch spijt van hebben. En na dit vrolijk en ernstig woord óver de sneeuwpret ga ik gauw naar mijn kleine schrijvers, die wel met ongeduld zullen hebben gewacht. ZONNEBLOEM uit IJmuiden-Oost heeft veel geduld gehad, maar ik hoop dat hij nu toch tevreden is. Hoor ik eens wat van je? Van mijn 'trouwe vriendin CLIVIA kreeg ik een paar versjes toegezonden die zij op school geleerd had. Je houdt zeker veel van zingen, doe het maar vaak, ook thuis, dan ben je altijd vrolijk! Dat Tippie dol op vogels is, kan ik me indenken. Houd hem maar tegen hoor, als de kleine geve derde vriendjes hun maaltijd gebruiken. Van JAN v. d. B. uit IJmuiden kreeg ik het verzoek de raadsels iets makkelijker te maken. Ik heb het geprobeerd Jan. Zou je dit raadsel wel kunnen oplossenAls je het nu helemaal niet kunt, vraag dan eens aan vader of moeder, die willen je vast wel even een klein beetje op weg helpen. Jam mer dat je nog niet naar school mag. Schrijf je me nog eens hoe het met je gaat? V. L, is deze keer de gelukkige wier ver haaltje geplaatst zal worden. Ik twijfel echter of het wel geheel je eigen fantasie is, maar dat kan ik natuurlijk niet beoor delen. Nu beste meisjes en jongens, het is al weer tijd om voor een weekje afscheid van jullie te nemen. Tot de volgende keer, TANTE ELS (Jan Steenstraat 60, Haarlem, of Kennemerlaan 154, IJmuiden) Hinkepink en de bosbewonere Buiten woedde de storm. Kabouter Hinke pink, de boze tovenaar onder de kabouters, zat veilig in z'n holletje onder de grote eik midden in het bos en dacht weer een boos plan uit. Want de vorige dag had de ekster hem uitgelachen en de lelijke heks, uit het naburige bos kon beter toveren dan hij, zodat hij het grote bos van den heks niet meer omver kon laten waaien, of een an dere lelijke streek bedenken. Bovendien had het eekhoorntje uit de grote den. vijf bomen verder, hem vanmorgen met den nenappels gegooid, daar moesten ze nou voor boeten, Het was avond, kabouter Hinkepink zat in een groot boek te snuffelen, dat „De plaag voor eekhoorns" heette. O, ja, daar had hij het al, sperwex-s zijn het grootste gevaar voor de eekhoorns. Vlug liep hij naar de plank met z'n tovermiddelen, en greep een flesje met gele pillen, hij nam er drie uit en slikte ze in. Vijf minuten later stond op de plaats waar eerst de kabouter gestaan had, een gx-ote vogel, met een kromme snavel. Hij vloog het deurtje uit, regelrecht naar dc boom, waarin het eek hoorntje woonde. Nu doolde juist op dat ogenblik een jager door het bos; hij zag de prachtige vogel en schoot.Eén van de vleugels werd ge raakt en de sperwer viel naar beneden. Doch hoe de jager ook zocht, hij kon hem niet vinden. Maar wie hem wel vond| dat was een klein elfje, die er juist op uit was om te zien of er nog jonge vogeltjes andere diertjes uit het nest waren gevallen om ze dan weer veilig bij de moeder te brengen. Toen ze de vogel vond, liep ze gauw naar het veld waar de elfjes wonen "(ieder heeft een eigen bloem en de ko ningin de mooiste en grootste, om onder te slapen) om alles te vertellen aan de koningin, en trok er toen met negen andere elfjes op uit, om de arme vogel te halen. Zo verzorgden ze hem zeven dagen lang op het grote veld, waar ze een apart bedje voor hern gemaakt hadden. Op de achtste dag was z'n vleugel helemaal beter en kon hij weer naar z'n huisje terugkeren. Na vele bedankjes en na verzekerd te hebben nog eens terug te komen, steeg hij op. Kabouter Hinkepink was in die week hele maal veranderd en hij dacht er niet meer aan lelijke streken uit te halen. Thuisgeko men hipte hij meteen naar z'n tovermidde len, nam het flesje met de gele pillen, slikte er weer drie op en vijf minuten later stond kabouter Hinkepink weer in z'n kamertje. Hij was vast besloten nooit weer te toveren, maar hij deed het toch nog één keer. Hij zwaaide z'n stafje over de flesjes mei toverpillen en bijna meteen stonden er pot ten met honing, die de elfjes zo lekker vin den. Daarna stapte hij in bed, en droomde nog lang van elfjes en eekhoox-ns. De vol gende dag laadde Hinkepink alle potten heerlijke honing op z'n karretje, spande z'n hondje ervoor en reed zo naar het veld waar de elfjes wonen. Hij werd met ge juich begroet, 's Nachts werd er een groot feest gehouden, waarbij de elfjes nét zo veel honing mochten snoepen als ze zelf wilden. De kabouters uit het bos wei-den ook uitgenodigd en zo werden er die nacht heel wat notedopjes gevuld met honing, leeggedx-onken. De volgende morgen reed Hinkepink met z'n wagentje weer naar huis. Sinds dit avontuur werd Hinkepink de vriend van alle bosbewonex-s en nie mand lachte hem meer uit en geen één eekhoorntje gooide hem meer met den appels. V. L, Voor jonge hersens De spreekwoorden, die jullie twee weken geleden aan elkaar moesten plakken, had den moeten worden: 1. Wie niet werkt, zal niet $ten; 2. Hoge bomen vangen veel wind; 3. Het zijn niet allen koks, die lange messen dragen; 4. Haastige spoed is zelden goed: 5. Waar niet is, verliest de Keizer zijn recht; 6. Achter de wolken schijnt de zon; 7. Eén zwaluw maakt nog geen zomer; 8. Als de kat weg is, dansen de muizen; 9. Holle vaten klin ken het hardst; 10. Wie goed doet, goed ontmoet. Dat was geen moeilijk raadsel, en omdat we de vorige week een erg moeilijke gehad hebben ik merkte het tenminste aan de „klachten", die erover kwamen zullen we het nieuwe raadsel ook maar een beetje gemakkelijk houdenProbeer maar eens, of je het kunt oplossen. In de volgende zinnen moet je op de stippeltjes twee of meer keren in elke zin hetzelfde woord invullen, zodat de zin dan weer leesbaar wordt. Bijvoorbeeld: De pot met WAS WAS LEEG. Het kan ook gebeu ren. dat er een woord moet worden inge vuld midden in een ander, dus dan wordt het even moeilijker: 1 het weer m s .te Jan kwaad. 2 van zweet .pte hij zich aan de roeibank vast. 3 Ik schuw je, als je niet de .- heid zegt over de plaats je het ge stopt hebt! 4 Een b is een gevaarlijk dier, 1 dat van mij men 5 jy weer op de k poes? 6 Ge van de jeugd, als je dat doet, ben je gauw oud. 7 Het is ge een schande, zoals jij t! 8 Nu- is mijn goed be ven en boven dien woi-dt de plant van dat goedje. 9 Niet s Piet, anders ga je de uit! 10 zegt mij. dat het n wordt. 11 De 1 was niet moeilijk, alleen maar de tafel van z 12 De is hier niet ge t, maar stil. v Als je nu alle woordjes hebt ingevuld, kun je van de beginlettei's een gezegde vormen, dat een ieder zich ter harte kan nemen. ZILVEREN JUBILARIS BIJ DE A. H. C. Donderdag 11 Februari a.s. herdenkt de heer A, den Heijer den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad van de Algemeene Handels Centrale alhier. BIJZONDERE DIENSTEN LEGER DES HEILS. Het Leger des Heils belegt de volgende week een tweetal bijzondere diensten Dins dagavond half elf begint „een halve nacht van gebed" onder leiding van adjudant Bergsma en Woensdagavond 8 uur wordt een openbare samenkomst gehouden onder lei ding van kolonel Rönitz uit Haarlem. AFHALEN VAN BONKAARTEN Voor het afhalen van bonkaarten In „Concor dia". Velsen-Noord zijn aan de beurt: Maandag 3 Februari de letters A tot en met J en Dinsdag 4 Februari de letters K tot en met Q. Agenda voor Velsen en IJmuiden ZATERDAG 1 FEBRUARI Thalia: 7 en 9.15 uur. De dief van Bagdad. Rex: 7 en 9 uur. Het geslacht Róquevillard. De Pont: 8 uur, De beul van Londen. ZONDAG 2 FEBRUARI Thalia. 10.30 uur, Lenin in October, Thalia: 2.30, 4.30, 7.00 en 9,15 uur, De dief van Bagdad. Rex: 3.00, 7.00 en 9.00 uur: Het geslacht. Róquevillard. De Pont: 2.30, 5.00 en 8.00 uur, Dc beul van Londen. Patronaat: 7.30 u„ Tooneclvoorstelling K.Z.O.S. FEUILLETON Roman door Winston Graham Vertaald door Alice van Iterson 40) Een donker persoon met een langen neus voltooide de groep. Hij was in burger, maar ik begreep oogenblikkelijk,. dat hij een geheime agent van de fascistische orga nisatie was. Toen hij verscheen, haastte iedereen in den wagon zich hem de zaak te verklaren. Maar hij onderbrak het omgewonden ge praat. Iedereen er uit alsjeblieft die zich niet in den coupé bevond, toen er aan de noodrem werd getrokken. Hij wees met zijn duim naar buiten. Twee van de soldaten moesten weg en toen deed hij de deur dicht. En nu een beetje gauw, want we kunnen hier niet den heelen dag blijven staan. Nu begonnen er weer vier of vijf stem men tegelijk, maar hij sneed iedex-een den pas af. U, zei hij tegen Jane, u kunt spreken, als u de schuldige bent. Zij verklaarde het voorval zeer göed. Ik bad al gevreesd, dat de man van de „O. V. R. A.", die nu eenmaal uit den aard der zaak, wantrouwig moest zijn, de ma noeuvre zou doorzien, maar niemand twij felde aan de waarheid van hetgeen Jane opdisehte. De man trok alleen een beetje met zijn schei-pen neus, toen zij haar nationaliteit opgaf en wilde nauwkeurige inlichtingen hebben, waarom zij naar Mi laan ging en waar zij anders woonde. En daax-bij liet hij het. Van het begin af aan waren allen in den coupé op de hand van het meisje geweest, en toen bovendien haar oogen vochtig begonnen te glinsteren van op komende tranen, was het al gauw duider lijlc, dat zij de eex-ste ronde gewonnen had. Zij zag er in haar hulpeloosheid wer kelijk allerliefst uit. Het is mogelijk, dat ook de houding van de medereizigers in vloed op den man had, hoewel hij ieder een- direct het zwijgen oplegde, die maar iets in het midden waagde te brengen. Maar daax-mee was de zaak nog niet ten einde. De dikke beambte schraapte op vallend zijn keel. Maar u zult eenaardig sommetje boete moeten betalen, signorina, dat zult u begrijpen. Nietwaar, u ziet de waar schuwing, die naast de noodrem is aan gebracht. Overtredingen moeten nu een maal gestraft worden. Nu mengde ik mij voor het eerst in het gesprek. Mag ik dan aanbieden om de boete op mij te nemen? Deze dame is niet alléén verantwoordelijk voor het onge val. Zij is immers over mijn voet gestrui keld omdat ik hem niet snel genoeg te rugtrok. Dat vindt u zeker-wel goed? De twee spoorwegmannen grijnsden, maar de ander draaide zich plotseling om. Dus u bent eigenlijk de schuldige! Hoe is uw naam en wat is uw beroep? Ik had deze plotselinge vraag kunnen voorzien, maar zij verraste mij volkomen. Ik staai-de hem aan. Mijn tong leek als verlamd. Het was mij volkomen onmoge lijk mij den naam te herinneren, waar onder ik reisde. Het eenige, wat mij te binnen schoot was Edmondo Bottari. Ik keek naai- het raampje en hoestte. Toen Hfealde ik omstandig mijn pas te voorschijn en ovei-handigde die aan den agent van de Geheime Politie. Ik..., i-eis in houtstotterde ik, terwijl ik hartstochtelijk hoopte, dat hij mijn verlegenheid niet zou opmerken, Ik had niet den moed iemand aan te kijken uit vrees, dat men zou merken, hoe ont zettend ik geschrokken was. Het zou al te erg zy'n geweest, als het heele plan mis lukt was door deze onhandigheid. Peter.... Hoe heette ik nuPeter Brunsdoff? Als die man merkte, dat ik niet eens mijn eigen naam wist. was ik verloren. Had ik het toch maar dadelijk even in den pas nagezien. Had ik maar U bent dus van Joego-Slavische nationaliteit. U spi-eekt goed Italiaansch. Wat dóet u hier in het land? Dat herinnerde ik mij goed, tot in de bijzonderheden zelfs. Hij scheen niet On tevreden te zijn met mijn uiteenzettingen. En waarom gaat u- naar Milaan? Daar wil ik een familielid van mij bezoeken. Dalla Marchetti, Via Valona 22. Morgen vertrek ik weer. Dat wist ik alle maal nog goed uit mijn hoofd. Maar ik was toch niet Brunsdorff, maar. Hij gaf mij den pas terug. Natuurlijk! Lansdorff! O, wat een sukkel was ik! Beht u vandaag uit Venetië geko men? yNee, uit Garda. Wat hebt u daar gedaan? Ik had al lang zin gehad, eens een avond aan het meer door te brengen. Daarom heb ik mijn reis onderbroken. Bent u gisteren uit Venetië geko men? -i-Ja. Voordat hij vexxier vragen kon, haalde ik mijn portefeuille voor den dag en nam er een paar biljetten van honderd lii-e uit. Sinds ik mij in het gesprek had ge mengd, was de uitdrukking op <*le ge zichten van de beide spoorwegbeambten bijna vriendelijk geworden. Zij schenen heelemaal niet geërgerd meer te zijn van het oogenblik af, dat ik over het geld had gesproken. Nu wurmden zich nog twee andere beambten door het gedrang en kwamen onzen coupé binnen om te vragen, of er nog langer moest worden gewaoht. We kunnen vertrekken, zei de dik kerd, terwijl hij zich het zweet van zijn nek veegde. Alles is in orde. Het was een ongeluk. Geen schade. Vooruit maar! Terwijl de trein zich weer in beweging zette, gaf ik den drie beambten nog een fooi. Ik vond dat deze geste, om behalve de boete nog een paar lire extra te geven, zeer diplomatiek was. In ieder geval kon het geen kwaad als ik die lui meer dan het gebruikelijke in de hand drukte. Maai bij den fascist moest ik voorzichtiger zijn, daar een te groote som opnieuw zijn arg waan zou hebben opgewekt. Maar einde lijk was ook dit afgehandeld en wel tot mijn tevredenheid. De fascist keek teleur gesteld, waaruit ik opmaakte, dat hij. on geveer had gekregen, waarop hij had ge rekend. Maar hij kon' een laatste vraag niet vóór zich houden. U bent gewond aan uw handen, sig- noi-e, komt dan door den luchtaanval? Ik wist, dat Venetië al een tijdlang niet aangevallen was. Ik heb een auto-ongeluk gehad, zei ik. Het is niet zoo erg. j Hij gromde nog wat en verdween. Dit was voor iedereen het teeken de discussie over het voorgevallene voort te zetten en het nog eens van alle kanten te belichten. Het was heel vriendelijk van U, om die boete voor mij te betalen, zei Jane. Ik ben er u erg dankbaar voor. Ik had werkelijk geen raad geweten, daar ik niet zooveel geld bij mij heb. Wilt u rnjj uw adres opgeven, opdat ik u het geld kan terugzenden? Ze glimlachte een beetje verlegen tegen rnij. Het is niet de moeite waard, zei ik. hoffelijk. Zulke dingen gebeuren nu een maal. Gelukkig heeft niemand er last door ondervonden. Spreekt u er maar niet meer over, het komt wel in orde. Ik. zou het maar zoo laten, kindlief, en er niet meer over piekeren, zei de knappe vrouw met de druiven. Het is net zooals die meneer zegt. Niemand heeft ër last door ondei-vonden. En wij komen in ieder geval nog vóór donker in Milaan. Ik haalde mjjjn horloge te voorschijn, Ja, maar we hebben toch wel eenige vertraging. Het is al halfzes. Het laatste deel van deze reis bracht ik in gespannen afwachting door. ünze list was prachtig gelukt, We konden ge voeglijk aannemen, dat wij door het onge val geen onwelkome opmerkzaamheid hadden verwekt. Nu speelde alleen de fac tor van den tijd nog een rol. Jane had weliswaar den iaatsten keer in Milaan, nog navraag gedaan en ten antwoord gekre gen, dat de express naar Base] precies om half zes zou vertrekken, ondanks het feit, dat andere treinen gedurende den oorlog vaak met. vertraging binnenkwamen. Ik was er echter steeds niet zeker van ge weest of deze express juist niet rekening zou houden met den tijd van de andere treinen, zoodat hjj zou moeten wachten. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3