IJmuider Courant Ervaringen Ruim 26000 ton steenkool extra Ook spoormannen in actie Weer een nieuwe radio-regeling Onthullingen over clandestiene nazi-activiteit bekrachtigd Rouwdiensten te Kopenhagen voor slachtoffers van vliegramp Fransche Dakota verongelukt in mistbank bij Lissabon Minder koud...-, maar slechts tijdelijk! Weerbericht gle Jaargang No. 18549 Tel. Redactie en Bureaux: Kennemerlaan 154, administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD MaamTag 3 EeKruari 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 1 4,—. Franco per post 4,50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem E oud-minister dr. J. van den Tempel, D die deel uitmaakte van de regeering, die in de fatale Meidagen van 1940 naar landen vertrok en die minister bleef tot de merkwaardige kabinetscrisis van Fe bruari 1945, heeft onder den titel „Neder land in Londen" zijn ervaringen en be schouwingen neergelegd in een boek, da; deze week bij Tjeenk Willink Zoon is verschenen. Het is een belangwekkend boek: het werk van een knap en warm sociaal-voelend mensch, vervuld van zorg voor zij" land en voUc' De overtui2de de_ mocraat, die erin spreekt, is tevens de men- chenvriend die gaarne en zonder voorbe houd zijn sympathie uit en zijn critiek zorgvuldig formuleert. Na de ambtelijke nota van den oud-minister-president prof Gèrbrandy (Eenige hoofdpunten van het egeeringsbeleid te Londen) doet het per soonlijke en menschelijke karakter van dit boek weldadig aan., En' het geeft ons vrij- wat opheldering en meer inzicht in eer merkwaardige episode in staatsbeleid waarvan wij tot dusver nog maar hee. weinig vernomen hebben, ofschoon meni gevolg ervan zich nog steeds doet gelden. ten deele in pijnlijken vorm. Volledige opheldering geeft ook dit boek niet Het beroept zich hier en daar op dis cretie, het verwijst soms plotseling naar de publicatie „Regeeringsbeleid", waaruit blijkt dat de leden van het Londensche kabinet, die trouwens daarin gekend zijn, geen diepgaande eigen beschouwingen meer willen geven over zaken, die reeds door prof. Gèrbrandy zijn toegelicht. Met dit al kan men toch moeilijk aanvaarden, dat hiermee het laatste woord over den Lon- denschen tijd gesproken zou zijn. De nota- Gerbrandy lcwam in volledigheid ook om trent de zaken, die zij wel behandelde, te- Het is niet doenlijk, in een enkel artikel een ook maar summier overzicht te geven van de vele ervaringen en beschouwingen, met inbegrip van zijn indrukken tijdens een bezoek aan Amerika, die de-schrijver in dit boek te berde brengt. Sommige geven alle aanleiding om erop terug te komen. Maar ik raad vooral aan, dit boek te lezen. Het beantwoordtwnenige vraag, die wij ons in de zware bezetti^gsjaren gesteld hebben. Het verzekert bijvoorbeeld ook, dat de Ne- derlandsche regeering een uitnemende standing" had in den internationalen kring te Londen en dat het incident-de Geer (de terugkeer naar Holland van den eersten minister-president onder omstan digheden, die ons nog steeds doen vragen, wanneer deze zaak eindelijk in openbare behandeling zal komen) daaraan hoege naamd geen afbreuk deed. „De Koningin stond in hoog aanzien en Koningin en re geering werden beschouwd als de integrale vertegenwoordiging van een democratisch volk van hooge cultuur en internationale faam en van een Rijk met wijde mogelijk heden". Ilc citeer dezen zin woordelijk, omdat het aan ons allen is te beseffen dat wij als volk deze „noteering" hadden en omdat wij meer inspanning zullen moeten doen, dan thans het geval is om die internationale faam te handhaven en ermee te bereiken, wat te bereiken is Dr. van den Tempel vertelt bv. omtrent de wisselingen in de samenstelling der regeering, de Nederlandsche kolonie h Londen die tijdelijk zoo sterk werd uitge breid, de Oranje Radio, het werk in Strat- ton House en Arlington House, de Enge- land-vaarders, voorbereidingen voor den terugkeer, het begin van het streven nuar annexatie van Duitsch grondgebied. Daa kant hij zich tegen en van harte onder schrijf ik zijn woorden: „Nederland had immers den lust tot annexatie leeren ken nen als een der oorzaken van verwijdering en strijd tussehen de volken en in het sen- timAit van het vrije Nederlandsche volk was steeds elk streven naar annexatie door andere landen op moreele en practische gronden veroordeeld". Het was een artikel van minister van Kleffens, dat in het mid den van 1944 iri het Amerikaansche tijd schrift „Foreign Affairs" verscheen, waar in de Duitscher het eerst gewaarschuwd werd dat „geen Nederlandsche afkeer van inlijving hem zou behoeden tegen smarte lijk verlies van grondgebied, als zijn gedrr in Nederland dat zou afdwingen". Het w? geen artikel ten gunste van annexatie. Fr was blijkbaar als waarschuwing bedoeld „Maar, als de poort al niet geopend werd de grendel was er nu in elk geval af". Ten slotte is, zooals dr. van den Tempel he uitdrukt, het Nederlandsche volk op dlM stuk „naar een hachelijk avontuur geleid" Dat is de juiste term. Hij citeert eer Fransch hoofdofficier, jurist van beroep, die tot hem zei: „Voor ons was Holland het land van Grotius. Het stond voor hoog; rechtsbeginselen in de verhouding tusseber de vólken. Maar als zulk een land. zood.r? het een kans krügt. een annexionistischr bry'dii-i* aarveprpt. tin. Ondanks zijn titel beperkt dr. van den Temnel's boek zich niet tot Nederland in Londen. Vertellend van de bevrijding van het Zuiden en de nadien gegroeide verhou dingen. waarna het merkwaardige mede- deeiingen doet over de te groote macht van het Militair Gezag, het veelbesproken ont slag van minister Burcer en de kabinets crisis van Februari 1945. breidt het zich uit tot een nabeschouwing onder den titel „Nederland herriist", die een overzicht geeft van de eerste anderhalf jaar na de bevrijding en besluit in een toon van diepe vbezorgdheid. Menigeen, ook schriïver dezes, zal daarin meevoelen als hij schrijft: „In plaats van de hoopvolle stemming uit den aanvang is een geest van politieke verslap ping over ons land gekomen. De beklem mende internationale ontwikkeling heef' daartoe ongetwijfeld het hare bijgedragen Doch deze is toch slechts één van de oorzaken. Het is alsof, nu het inzicht veld wint, dat de groote inspanning voor het nationaal herstel nog voor den boeg ligt, men zich niet voorbereid voelt voor een waarlijk nationaal éi an om die moeilijk heden in grootschen stijl te overwinnen. En het staatshuishouden en daarmee het volkshuishouden men kan de relatie ook omkeeren is er toch meer dan slecht aan toe". Dr. van den Tempel wijst een goed koop, ongefundeerd optimisme onder deze benarde omstandigheden af en zegt dat ook de idealen van vrijheid en gerechtig heid in het geding zijn. „Ons criterium ligt in de potentieele mogelijkheid voor een spoedige herrijzenis van Nederland tot een der groote machten ten goede in de wor steling der menschheid naar het licht". Dat zeg ik hem van harte na. Dat is het inderdaad, wat ik hier telkens en in veler lei vorm naai- voren poog te brengen. Dat is de maatstaf dien wij ons als volk aan leggen moeten. R. P. Resultaut van vrijwilligen Zondagdienst der mijnwerkers ver boven de verwachting Hedenmorgen werd vastgesteld, dat de productie van den extra Zondagsdienst 26.407 ton heeft bedragen. In Januari was de gemiddelde dagproductie 31.825 ton, zoodat op dezen Zondag 80% van de pro ductie van een normalen werkdag is voort gebracht. Het resultaat steekt ver uit boven de verwachtingen, die niet hooger gingen dan maximaal 20.000 ton. Was op sommige mij nen de opkomst minder groot dan men verwachtte, de werklust der mijnwerkers heeft alles volkomen goed gemaakt en het Ntderlandsche volk heeft alle reden tot dankbaarheid jegens deze mannen. De Nederlandsche Spoorwegen hadden extra-kolentreinen ingeschakeld. Zoo heb ban reeds Zaterdag behalve de gebruikelijke 17 kolentreinen, die dagelijks rijden, elf extra kolentreinen van gemiddeld 42 wa gens gereden. Zondag zijn 15 extra treinen ingescha keld. Van Zaterdagavond middernacht tot Maandagmorgen 4.30 uur reden 26 kolen treinen van Limburg naar het Oosten, Westen en Noorden des lands. In normale omstandigheden zijn het er slechts zes. Iedere kolentrein bestaat uit gemiddeld 42 wagons. Daar iedere wagon gemiddeld 19 ton kolen bevat, werden per trein rond 800 ton vervoerd. Tezamen hebben de treinen "dus 20.800 ton kolen uit Limburg vervoerd. Op normale dagen rijden uit alle deelen Van 15 Februari af: Nederlandsche Radio-Unie Op 15 Februari zal de stichting Radio Nederland ophouden te bestaan. Op dien dag zal in werking treden de Nederland sche Radio-Unie. Met het oog hierop is aan het geheele personeel van de stichting Radio Nederland, omstreeks 1000 personen, ontslag aangezegd tegen 1 Maart. Daarbij is er op gewezen, dat dit ontslag voor het overgroote deel van het personeel niet meer dan formeele beteekenis heeft, om dat het zal kunnen overgaan naar de Ne derlandsche Radio-Unie of naar den wereldomroep. Voor degenen, die niet overgaan, zal een wachtgeldregeling in werking treden, welke dezer dagen door de regeering is goedgekeurd. Naar verwacht wordt, zal het aantal van hen, die onder de wachtgeldregeling zullen vallen niet groot zijn. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is mr. Ph. de Vries te Hilversum, secretaris van de stichting 'Radio Nederland, be noemd tot adjunct-regeeringscommissaris voor het radiowezen. van het land 16 leege treinen naar de mij nen terug. Ook hierin is een gunstige ver andering gekomen: 34 treinen zijn naar Limburg teruggereden. De directie der Spoorwegen was tevre den over deze prestatie, die te danken is aan de toewijding van duizenden leden an het personeel. Zij allen hebben Zondag extra diensten op de treinen gedaan, zoo wel langs de lijn als op de rangeerterrei nen, waar de wagens in de ijzige koude aan elkaar z>jn gekoppeld. Helaas liet de kleeding van het personeel dikwijls nog veel te wensohen, maar de Spoorwegen zijn er nog niet in geslaagd een afdoende oplossing te brengen in het nijpende klee- dingtekort. Wel werd den mannen tijdens de extra lange nachtdiensten warm voed sel verstrekt. Toch elfstedentocht? Heden zal het bestuur van de Friesche elf- stedenvereeniging een inspectiereis maken langs het traject. Het ijs is sterk genoeg, maar er zyn enkele slechte plekken als gevolg van het üsbreken in verschillende vaarten. Van avond zal vergaderd worden over de resul taten van het onderzoek. De mogelijkheid be staat. dat de tocht nog deze week plaats zal hebben. Alles rustig aan boord van de „Boissevain" De torpedobootjager „Van Galen", die op terugvaart is en zich tussehen Colombo en Aden bevindt, had opdracht gekregen in verband met de ongeregeldheden aan boord van de „Boissevain" met verhoogde snelheid naar Poi-t Said te stoomen ter eventueele assistentie. Inmiddels is aan het schip opdracht gegeven weer terug te val len op de economische snelheid, daar de ongeregeldheden aan boord van de „Bois sevain" reeds zijn opgelost en dit schip Suez heeft verlaten. Textiel achtergehouden Ambtenaren van de prijzencontröle heb ben proces-verbaal opgemaakt tegen den Bloemendaalschen manufacturier A. M. B., wegens het achterhouden van een partij textiel. De vooroorlogsche waarde van de lakens, sloopen, handdoeken, lappen ka toen en andere goederen, die B. aan de normale distributie onthield, bedraagt f 3.500.Men deelt ons van de zijde der prijsbeheersehing mede, dat de betrokken handelaar indertijd de aanmaning, om zijn voorraad op te geven, niet ontvangen schijnt te hebben. De goederen werden in beslag genomen. Gevaarlijke nazi's op verantwoordelijke posten De Internationale Commissie voor bestudeering: van Europeesche kwesties, die een opzienbarend rapport over de herleving van de Duitsche nazi-partij heeft gepubli ceerd, waarvan een uittreksel in de pers is verschenen, heeft zich opnieuw doen hoo- ren, thans om enkele tegenspraken van haar rapport te ontzenuwen. Zij heeft thans de volgende verklaring afgelegd: De commissie wenscht er met nadruk op te wijzen, dat de geheime nationaal-socia- listische organisatie in Duitschland, de zgn. Blockwacht, niet alleen in belangrijke ste den, maar ook in minder belangrijke ste den voorkomt. De commissie merkt voorts op, dat men er achter gekomen is, dat de voorzitter van de christelijk democratische partij van Beieren en de minister-president van Bele ren beiden zeer gevaarlijke nazi's zijn ge weest. In verband met de Duitsche activa in het buitenland vestigt de commissie de aandacht op de maatregelen, genomen dooi de Argentijnsche regeering, die geen en kelen waarborg inhouden ten aanzien van de liquidatie van deze activa. Deze worden geenszins aan voormalige geallieerde mo gendheden overgedragen. De Argentijn sche regeering heeft 60 Duitsche onderne mingen ter waarde van 90 millioen dollar overgenomen. Er bestaan enkele honderden Duitsche ondernemingen in Argentinië, waarvan de waarde op 400 a 500 millioen dollar geschat wordt, hetgeen geenszins overdreven is. Volgens de thans verstrekte feiten wor den in het rapport vermelde feiten geheel gestaafd, aldus de commissie. Na een overzicht van de financieele in teressen der nazis in Argentinië zegt het rapport: „In antwoord op ons rapport heeft het Amerikaansche militair bestuur in Duitschland verklaard, dat het op de hoogte en diligent is. Het is echter een feit, dat men binnen twee maanden heeft ontdekt dat zoowel de voorzitter van de Beiei-sche christelijke sociale partij (Mül- ler) als de Beiersche minister-president (Maier) in werkelijkheid gevaarlijke nazis zijn geweest. De volgende vraag blijft der halve ter beantwoording: Was de militaire inlichtingendienst niet op de hoogte van de activiteit in het verleden van deze nieuw-gekozen staatslieden, of waren de militaire autoriteiten op de hoogte doch niet in staat zich tegen hun benoeming te verzetten?" Bomaanslag in Neurenberg. Zaterdagavond is te Neurenberg met twee bommen een aanslag gepleegd op het kantoor van dr. Camille Sachs, den presi dent van het zuiveringshof dat het proces tegen Von Papen behandelt. Onmiddellijk na den aanval werden de Amerikaansche militaire en politie-auto- riteiten gewaarschuwd; de Duitsche politie is in grooten getale op patrouille uitge trokken. De papieren van alle aangehouden per sonen werden nauwkeurig onderzocht en verdachte personen worden onmiddellijk door de politieautoriteiten verhoord. Truman wil Stalin en Attlee gaarne ontvangen President Truman heeft Zaterdag verklaard, dat hij zeer verheugd zou zijn Attlee en Stalin te ontvangen te Washington voor een nieuwe bijeen komst van de Groote Drie. Hij legde deze verklaring af naar aanleiding van een opmerking van Sta lin in een interview met Elliot Roo sevelt, een zoon van wijlen den Ame- rikaanschen president, dat hij niet slechts hoopte op één, doch op ver scheidene bijeenkomsten van de Groote Drie in de toekomst. Truman zeide dat hij niet afwist van plannen voor een dex-gelijke bijeen komst; hij verklaarde voorts, dat hij niet het plan had de Vereenigde Sta ten voor een dergelijke conferentie te verlaten. Het woord is aan. Channing Weinigen zijn volkomen recht vaardig jegens hen, van wie zij verschillen. De grimmige steenen hond, die de huiten- zijde van het Parijsche Louvre siert, heeft van de koude een baard gekregen, die hem allermmst flatteert. Hij kijkt er nog grim miger door en voelt zijn eerbiedwaardigen ouderdom op belachelijke wijze benadrukt. Moge een milde lentezon hem spoedig scheren. „Partijdige onvolledigheid" der pers in Indische kwestie Dr. Soekawati laat een klacht hooren Onder de passagiers, die Zondagmiddag om 1 uur op Schiphol met het Dakota- lijnvliegtuig der KLM naar Parijs vlogen, bevond zich de president van den nieuwen staat Oost-Indonesië, Soekawati, die zijn te Parijs woonachtige vrouw en kinderen gaat bezoeken en aldaar een week lang met hen hoopt door te brengen. In den loop der daaropvolgende week hoopt hij zich met zijn familieleden naar Nederland terug te begeven, waar hij nog ongeveer tien dagen zal vertoeven alvorens terug te keeren naar Indonesië. Enkele minuten voor zijn vertrek naar Parijs voerde een ANP-verslaggever een kort gesprek met den president in het restaurant te Schip hol, waarbij de heer Soekawati allereerst uitdrukking "gaf aan zijn dankbaarheid voor het „bijzonder prettige onderhoud", dat H.M. de Koningin hem in het konink lijk paleis op den Dam te Amsterdam heeft willen toestaan. Uitdrukkelijk zeide de heer Soekawati het te betreuren, dat de Nederlandsche pers, die naar zijn meening veelal sterk partijgezind is, maar al te veel de door den regeeringsvoorlichtingsddenst en het ANP verspreide berichten niet alleen' zooals dikwijls onvermijdelijk is on volledig opneemt, maar dan juist die ge deelten daaruit publiceert, die het best in eigen kraam te pas komen. Dat beïnvloedt een juiste berichtgeving in ongunstigen zin, waardoor het Nederlandsche volk een verward en onvolledig beeld op den toch al niet eenvoudigen toestand in de Oost krijgt", aldus de heer Soekawati. Vijftien dooden, een overlevende Zaterdag zijn in Kopenhagen rouwdien sten gehouden voor de slachtoffers van de vliegramp. In de Marnekerlc stonden de resten van zeven slachtoffers opgebaard. Er werd ge sproken door den hofpredikant en den heer Van Oldenburg van de K.L.M., die woor den van lof aan de bemanning wijdde, in het bijzondei- aan gezagvoerder Geijsen- dorffer. Andere vertegenwoordigers van de K.L.M., alsmede van de Deensche luchtvaartmaatschappij en het corps di plomatique woonden de plechtigheid bij. In de katholieke St. Ansgarkerk stonden de stoffelijke overschotten van radio-tele- grafist Pijnenburg, van de beide Franschen en van den Spaanschen passagier opge baard. De kerk was prachtig versierd. Daar werd eveneens een rouwdienst gehouden. Na afloop der beide plechtigheden wer den de elf kisten gezamenlijk naar het vliegveld Kastrup gebracht, waar de stoet langs een eerewacht van luchtvaartperso- neel trok. Op het vh'egveld hingen Deen sche, Nederland.- Amerikaansche, Fransche, Zweedsche en Spaansche vlag gen halfstok. Een groote menigte had zich om het vliegveld geschaard Laatste vlucht Om halfelf Zaterdagmorgen vertrok van het vliegveld Kastrup de K.L.M.-Skymas- ter NL 310 met aan boord de stoffelijke overschotten van de zes leden der beman ning van de verongelukte K.L.M.-Dakota, alsmede die van den heer P. Engel Uit Zaandam, de Amerikaansche zangeres Grace Moore, de Franschen Peltier en Malbec en van den Spanjaard Izquierdo, naar Amsterdam, waar het toestel om kwart voor een aankwam. De stoffelijke resten van Grace Moore, de twee Franschen en den Spanjaard wer den overgebracht naar de KLM Dakota PH-TBI, welke om halfdrie respectievelijk naar Parijs en Madrid vertrok. Dit toestel is Zaterdagavond op het vliegveld Le Bourget bij Parijs gearriveerd. Vertegen woordigers van de Amerikaansche', Deen sche en Nederlandsche ambassades wa ren op het vliegveld aanwezig. Vandaag zal in de Amerikaansche kerk te Parijs een lijkdienst voor Grace Moore worden ge houden, waarbij de Amerikaansche ambas sadeur en zijn echtgenoote aanwezig zullen zijn. Begrafenis. De begrafenissen der Nederlandsche slachtoffers zijn als volgt geregeld: Dins dag zullen teraardebesteld worden de stoffelijke overschotten van den heer P. Engel (des namiddags te 2 uur) op de algemeene begraafplaats te Zaandam; van den heer W. Brandenburg op de algemeene Een Dakota-tocstel van de Air France, dat op weg was van Parijs naar Lissabon, is Zaterdag tengevolge van mistig weer ver ongelukt in een bergachtige streek in de buurt van Lissabon, bij het dorpje Sintra. Het ongeluk gebeurde vijf minuten voordat het toestel op het vliegveld Portela bij Lis sabon zou landen. Van de inzittenden bracht slechts een passagier het er levend af. Alle andere passagiers en leden dér bemanning werden gedood. Het toestel had even tevoren nog radio contact gehad met het vliegveld Portela, doch personeel van het vliegveld meende te constateeren, dat de radio-installatie van het vliegtuig niet in orde was. Men ver onderstelt dat de machine dientengevolge een verkeerden koers' heeft genomen. Het is tegen een heuvel gevlogen en neerge stort, waarna het in brand raakte. De in zittenden moeten door den val zijn gedood, aangezien de brandweer van het dorp Sin- tra bij het wrak arriveerde voor dat de brand uitbrak en de stoffelijke overschot ten van verschillende inzittenden heeft ge borgen, Voordat het vliegtuig geheel in brand stond. De eenige overlevende, de Franschman Léon werd door den schok uit het toestel ges ,3rd en niet levensge vaarlijk gewond- Zijn vrouw met wie hij op huwelijksreis was, werd gedood. De piloot werd op eenigen afstand van het toestel terug gevonden. Alle inzittenden waren van Fransche nationaliteit- Kunstenaars gedood. Uit de door Reuter uit Lissabon ver strekte lijst van slachtoffers blijkt dat de volgende Fransche kunstenaressen tot de 15 overledenen behooren: Claude Crussard, Dominique Blot en Edmée Ortmans-Bach (violisten), Jacqueline Alliaume-Pariot. violoncelliste. Claude Crussard heeft zich in Frankrijk en daarbuiten vooral grooten naam verworven door haar bewerkingen en nieuwe uitgaven van onbekende muziek uit de 16e en 17e eeuw. De drie-omgeko menen hebben in de maand November 1946 te Amsterdam en 's-Gravenhage met me dewerking van den fluitist Fernand Ca- radge, die zich niet in het verongelukte toestel bevond, als gezelschap „Ars Redivi- va" kamermuziekavonden gegeven. Het stoffelijk overschot van den op zoo tragische wijze om het leven gekomen prins Guscaaf Adolf van Zweden is aan boord van den Zweedschen kruiser „Oscar II" naar Zweden vervoerd, nadat een plechtige rouwdienst was gehouden in de Zweedsche kerk te Kopenhagen. Officieren van den Zweedschen kruiser dragen de kist aa.n boord. begraafplaats te' De Lemmer; van den heer W. A. Bommel (des namiddags te 1 uur) op de begraafplaats „Nieuw Eyk en Duy- nen" te 's-Gravenhage; van den heer H. Hoek (des middags te 2 uur) op de alge meene begraafplaats te Noordwijk. Woensdag zullen begraven worden de stoffelijke resten van den heer G. J. Riet man (des middags tegen 3 uur) op de Oosterbegraafplaats te Enschedé en van den heer S. M. A, Pijnenburg op de R.K. begraafplaats „St. Petrus" te Boxtel. De crematie van het stoffelijk overschot van den heer G. J. Geijsendorffer is be paald op Woensdag op Westerveld. na aan komst trein 14.11 te Driehuis-Westerveld. Prins Bernhard naar Stockholm. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal Prins Bernhard de begrafenis van prins Gustaaf Adolf Dinsdag in Stockholm bij wonen. Waarschijnlijk zal prins Bernhard met een speciaal vliegtuig van Schiphol naar Stockholm vliegen. Sinds Zaterdag drongen diepe Oceaan depressies in de richting van West-Europa door. De grootste luchtdrukdalingen bewogen zich in de richting van de Golf van Biscaye en het Engelsche Kanaal Maandagmorgen bevond zich een diepe kern van 970 milübaar (728 millimeter) juist ten Westen van Brest voor de kust van Bretagne Daar de lucht druk over Zweden en Noorwegen veel min- Britsche Koninklijke familie in een storm De Britsche Koninklijke familie is aan boord van het slagschip „Vanguard" uit Portsmouth naar Zuid-Afrika vertrokken Het schip had Zondagmorgen in de Golf van Biscaye met zwaar weer te kampen Er stond een zware Zuitierstorm. die groote golven over het voordek heen deed slaan. De ko ning, de koningin en de prinsessen waren vroeg naar bed gegaan, en prinses Elizabeth was niet aantafel verschenen. Het stampende en slingerende schip bevond zich tussehen een Zuidooster- en een Zuiderstorm in Zelfs de reddingsboot werd van haar gebruikelijke plaats verwijderd wegens het gevaar van overboord slaan. Alleen de hoogst noodige bemanning mocht zich op het achterdek be vinden. Toch heeft het schip koers gehouden en geen tempo verloren De het schip escor- teerende onderzeeboot was gedwongen vaart te verminderen en raakte achter. der daalde en op IJsland de barometers zelf; stegen, wakkerden over onze omgeving, de Noordzee en de Britsche eilanden de Ooste lijke tot Zuidoostelijke winden aan. op vele plaatsen tot stoomachtig. Het aanzuigen van de koude lucht uit Duitschland bleef dan ook aanhouden De koude luchtlaag uit Duitsch land is echter in het Noorden van ons land veel dikker dan in het Zuiden, zoodat in Groningen en Friesland temperaturen van ongeveer —8 graden voorkomen en in Lim burg, Brabant en Zeeland de temperatuur net even onder nul was. Rond de diepe de pressie stroomt echter over Frankrijk relatief veel warmere lucht. Deze warme lucht moet opstijgen over de koude grondlaag, hetgeen aanleiding geeft tot sneeuwval Verwacht mag worden, dat ons land voorloop-ig in het strijdgebied van de warmere en de koude lucht zal blijven liggen, waarbij plaatselijk bh harde winden vrij veel sneeuw zou kunnen vallen Hier en daar. vooral in 't Zuiden van het land za! het echter ook tijdelijk kunnen regenen, zelfs bij temperaturen onder nul. De groote temneratuurtegenstellingen tus sehen Noord en Zuid blijven voorloopig be staan, waarbij in het Noorden de vorst aan houdt en in het Zuiden de temperatuur tijde lijk even boven het vriespunt zal kunnen komen. Daar de luchtdruk in Portugal en Spanje ook steeds verder daalt, is het niet waar schijnlyk. dat deze aanval van den dool op het vorstgebied voor onze omgeving meer dan een slechts tijdelijk succes zal hebben. De Deensëhe vlieger kapitein Emil- damm heeft Zaterdag op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen een proefvlucht gemaakt met een Dalcot-a-toestel, waarvan het hoogteroer was vastgezet. Het toestel was met hetzelfde gewicht geladen als de verongelukte K.L.M.-machine. Bij de eerste vlucht startte het toestel normaal. Op een hoogte van tweeduizend meter trachtte de piloot het hoogteroer te zetten in de positie, waarin het zou moeten staan als het vastgezet was. Het toestel gleed echter reeds af voor dat het roer dien stand had bereikt. Bij een tweede proef liet de piloot het hoogteroer in dezelfde positie als waarin het bij het vastzetten verkeert. De machine kwam toen wel los van den grond, doch kon niet stijgen. Wat nu wel en niet uit deze proeven mag worden geconstateerd, blijkt niet dui delijk uit de berichtgeving. Een deskundige beweerde na afloop dat de uitslag niet be wees, dat de verongelukte machine een vastgezet roer had gehad. Nieuw systeem voor roerklampen? Volgens een luchtvaartcorrespondent van de Times heeft de Handley Page Com pany een systeem ontworpen om ongeluk ken te voorkomen, die het gevolg zijn van 't niet verwijderen van de roerklampen der vliegtuigen, hetgeen een mogelijke oorzaak werd genoemd voor de jongste Dakota- ramp in Denemarken. Het verwijderen ge schiedt volgens dit systeem van de cockpit uit, waar de piloot tegelijk met het starten der machine automatisch de klampen uit het roer haalt. De machine kan aldus niet vertrekken, wanneer het roer geblokkeerd is. N.V.V. contra E.V.C. Aan den vooravond van het deze week door de Eenheids Vakcentrale te houden congres, waarin de fusie-mogelijkheden tussehen E.V. C. en N.V.V ter sprake zullen worden ge bracht, is het verbondsbestuur van het N V V. teruggekomen op zijn besluit het E.V.C.- congres als gast bij te wonen. Het heeft bij monde van den secretaris van het bestuur, den heer C. van der Lende, Zondagavond over radio-Hilversum de E.V C ervan beschuldigd, dat zij in tegenspraak met de in Juli ge geven garanties toch hangende de fusie voorbereidingen het N.V.V, heeft bestreden en bovendien N.V.V.-leden tracht te winnen voor een „met afkeurenswaardige middelen georganiseerde E.V.'C.-demonstratie". die Zondag te Utrecht zal worden gehouden. De voorzitter van het landelijk bestuur der E.V C., de heer B. Blokzijl, heeft aan het A.N.P- medegedeeld, dat het N.V.V.-bestuur de thans openlijk geuite grieven Vrijdag schriftelijk aan hem had medegedeeld. Het N.V V-bestuur verzocht uiterlijk 5 Februari antwoord van de V C te ontvangen Indien dit niet geschiedde, zou de brief voor publi catie worden vrijgegeven. De heer Blokzijl was verwonderd, dat het N V V. echter reeds drie ddgen eerder den inhoud van den brief heeft gepubliceerd. Alle vijftien voormalige leden van den staf van het concentratiekamp voor vrouwen te Ra- vensbrück zijn heden door het Hamburgsche hof voor oorlogsmisdadigers schuldig bevonden. JlllMlIllllflllltllllllllIllll!^ TIJDELIJK SNEEUW OF REUEN* 1 Verwachting, medegedeeld door- het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dins dagavond Wind tussehen Oost en Zuidoost. Aan vankelijk meest krachtig, later iets afnemend. Zwaar bewolkt met nu en dan sneeuw, plaatselijk in het Zuiden van het land tijdelijk overgaande in regen. In het Noordoosten van het land matige tot lichte vorst. In het Zuid westen lichte vorst tot temperatuur im het vriespunt. 4 Februari: Zon op S.17 uur. onder 17.32 uur. Maan op 15.43 uur. onder S.02 uur. «snif

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1