IJmuider Courant Democratische Geest Palestijnsche crisis op hoogtepunt Fusie van Nederlandsche vliegtuigfabrieken Broekman de opvolger van Jaap Eden Bochtenwerk kan nog verbeterd worden Salazar wijzigt zijn regeering 61e Jaargang No. 18550 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 4 Februari 1947. Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest» dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,— Franco per post 4,"50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ENNETH LINDSAY, Schotsch Lager huislid, die Vrijdagavond voor de Haarlemsche afdeeling van het Genoot schap Nederland-Engeland sprak over de geschiedenis van het Britsche parlement, heeft met zijn korte tournée door ons land goed werk gedaan. Want hij trad niet al gen op als afgezant van „the Mother of Parliaments", maar ook als verkondiger van den geest der democratie. En aan zulke menschen hebben wij behoefte, meer dan aan redevoeringen van politici over pro grampunten of bepaalde acties van hun partij. Die laatste kunnen noodig en nuttig ziin maar van belang is bovenal, dat de grondslag der parlementaire democratie sterk in het volksbewustzijn verankerd ligt. Dat heeft het Comité voor Actieve Demo cratie door zijn vorming en streven getoond te begrijpen. Maar genoeg is dit niet. „Een geest van politieke verslapping is over ons land gekomen", heeft oud-minister van dén Tempel in zijn pas verschenen boek terecht vastgesteld. Onlangs heb ik al ge waarschuwd tegen het feit, dat tegenstan ders van de parlementaire democratie zich altijd uitsloven in het propagee- ren van hun theorieën, zonder dat de par lementaire democratie zich met kracht doet gelden en haar aanhang sterk en on kwetsbaar tegen hun verlokkingen maakt. Er is waarlijk wel aanleiding om daarop terug te komen, nu het Comité voor Euro- peesche aangelegenheden in welks lei ding mannen als Lord Vansittart en Edouard Herriot zetelen in een nieuw rapport heeft gewaarschuwd tegen de her leving van de Nazi-.partij, die zich onder gronds in Duitschland afspeelt. Het be hoeft ons niet te verwonderen. Men ver slaat den geest niet met militaire wapenen. 'Ook den kwaden geest niet. Dat kan ik niet vaak genoeg herhalen. Men moet too- nen door daden en beleid, maar ook door voorlichting omtrent zijn beginselen, dat men Vrijheid en Recht in zijn vaandel voert en vastbesloten is, ze tot blijvende over winning te voeren. Dit is geen tijd voor politieke malaise of gelatenheid of laksch- beid, hoe ge het ook noemen wilt .Dit is een tijd voor hard doorgezette actie. Want de overwinning is nog maar ten deeie be haald en wel voor het kleinste deel: slechts met de wapens. Zulk een meening moge sommigen op het eerste gezicht verwonde ren. Als zij niet denken aan onmiddellijk, maar aan blijvend resultaat, zullen zij haar aanvaarden. De bijna twee jaar, die ver- looperi zijn sinds onze bevrijding, hebben wel bewezen dat er een afstand ligt tus- schen oogenblikkelijke en duurzame gevol gen en dat zoowel vastberadenheid en kracht als bezinning vereischt worden om dien weg af te leggen. Kenneth Lindsay heeft de taal gespro ken van een volk, dat doortrokken is van democratische overtuiging- en zelfbewust zijn: meer dan eenig volk op het Europee- sche vasteland. Menigeen pleegt dit toe te schrijven aan het feit dat de Britten eiland bewoners zijn, beschermd door de hen om gevende zee en als volk vereend en samen gegroeid doör hun afzondering. Dat is niet de eenige -oorzaak. Zelfs toen zij nog sterk verdeeld waren begon hun parlementaire geschiedenis al, die een macht in den lande aantoonde lang voordat daar op het vaste land sprake van was. De eeretitel „Moeder der Parlementen" duidt inderdaad op een ouder wordingsproces, op veel langer en dus rijper ervaring en overtuiging. Zonder over de historie te gaan uitweiden herinner ik eraan, dat zij niet zonder perioden van ontwrichting en hevige schokken gevoerd heeft tot de onwrikbare zekerheid, die het Britsche régime der moderne tijden kenmerkt. Ofschoon de constitutie niet op schrift staat is zij sterk en hecht en de vele oude ceremonies, die de Brit zoo zorg vuldig handha'aft, en die den vreemdeling veelal slechts amuseeren, kunnen ons tot nadenken stemmen. Zij worden niet voor de aardigheid of de kleurigheid behouden, maar omdat zij dieperen zin hebben: om dat zij getuigen van gevoerden strijd voor het behoud van vrijheden, waaraan men steeds herinnerd wil worden. Lindsay, zelf lid van de Independent Labour Party, heeft met nadruk gezegd dat niemand in zijn land meer hecht aan het behoud dezer traditio- neele ceremonies dan de leden van de jongste en meest vooruitstrevende groote partij in het parlement: Labour. Onze parlementaire democratie is niet zoo sterk in het verleden geworteld als de Britsche. Het baat niet dat te loochenen. Niettemin vindt zij goeden waarborg in onzen vrijheidszin, die zich in de bezet tingsjaren in steeds toenemende mate deed gelden en een verzet ontwikkelde, dat de Duitschers niet onder de knie konden krij gen. Maar na de bevrijding zijn de vólks- verwachtingen blijkbaar te hoog gespannen geweest en er is terugslag op gevolgd. Sa menhang en samenwerking zijn zwakker dan in oorlogstijd. En men hoort hier en daar alweer van menschen, die vagelijk praten over „den sterken man" en verbaast zich over zulke domheid. Hebben zij nog niet genoeg ervaren wat dat zeggen wil? Meenen zij dat moderne dictatuur in wezen ooit anders kan zijn dan datgene, waarop Hitier ons en andere volken onthaald heeft? Het is waar dat de parlementaire demo cratie moeilijk is. Evenmin als den vrede krijgt men de vrijheid voor niets. Het is ook waar, dat zij in haar practische toe passing fouten en tekortkomingen toont. Die kleven alle menschenwerk aan en de dictatuur in honderdvoudige mate. Maar het overwinnen van moeilijkheden en het bestrijden van tekortkomingen kunnen geen bezwaar opleveren voor een zoo sterk volk als het onze, geboren in vrijheids strijd. Ik-zou willen dat onze beste parle mentariërs op tournée gingen in den lande om te spreken van den democratischen geest en het volle op te wekken en een hart onder den riem te steken. Dat wij blij moe ten zijn dat een Brit het doet omdat het anders niet gebeurt duidt op tekort. Er is meer noodig. Er moet voor gewerkt worden. R. P. Proteststakingen in Bengalen Volgens schatting van het Voor-Indische congres van vakvereenigingen, staken thans 50.000 arbeiders te Calcutta voor hooger loon. Woensdag zullen door geheel Benga len 200.000 arbeiders een staking van een dag beleggen, als protest tegen de door de politie op 21 Januari genomen maatrege len, toen studenten zich tijdens démonstra ties achter de Vietr.ameesche troepen schaarden, die tegen Frankrijk vechten. De studenten protesteerden voorts tegen het demonstratieverbod. De politie heeft bij die gelegenheid het vuur geopend. Eventueele executie van Gruner kan sein vormen tot uitbarsting Palestina maakte gisteren den indruk van een land, dat zich aan den rand van den oorlog bevindt, meldt Un. Press. Vrouwen en kinderen van Britsche onderdanen wer den van het vliegveld Lydda, buiten Haifa, in passagiersvliegtuigen naar Cairo, Lon den en Cyprus geëvacueerd. De voor honderd procent Joodsche stad Tel Aviv werd Zondag door allé Britten verlaten. Het districtsgerech'tshof en an dere regeeringsinstellingen zijn naar het nabij gelegen Jaffa overgebracht. Men ge looft, dat de Engelschen het plan hebben versterkingen te bouwen om het militaire hoofdkwartier te Tel Aviv voordat zij te- rugkeeren. In Jeruzalem waren de straten, cafés en winkels Zondag nagenoeg verlaten. Pa trouilles van drie man sterk en gewapend met stenguns trokken door de straten, waar men bezig is prikkeldraadversperrin gen aan te brengen. De belangstelling van de geheele bevol king Britten, Arabieren en Joden ging uit naar de doodencel van den ter dood veroordeelden terrorist Dov Gruner in de centrale gevangenis; men verwacht, dat de executie van dezen man, voor de Joodsche terroristen het sein zal beteekenen voor een offensief tegen het Britsche gezag en ander zijds zal leiden tot de uitroeping van den staat van beleg door generaal Alan Cun ningham. Alle Joodsche ochtendbladen doen een beroep op Dov Gruner om een verzoek tot gratie te onderteekenen. Zondagavond heb ben de twee hoogste kerkelijke hoogwaar- digbeidsbekleeders in Palestina, opperrab bijn Isaac Herzog en opperrabbijn Banzien Uziel, Gruner in zijn cel bezocht om hem over te halen het document te teekenen, maar hij bleef weigeren. Zijn executie, die vandaag zou plaats hebben is intusschen uitgesteld. Een radio-uitzending van den Irgun Zwai Leumi. liet gisteren weinig twijfel over hetgeen gaat gebeuren, wanneer Gru ner ter dood zal worden gebracht. In deze clandestiene uitzending werd hem gezegd, „je hebt je niet laten overwinnén. Als ze je ophangen, zullen onze zonen en klein zonen jouw lof verkondigen. Je naam zal voortleven in de geschiedenis, elk van ons staat gereed om zijn leven voor jou op te offeren". Aan d'en vooravond van den kritieken dag zijn leden van de gematigde „Hagana" groep voor het eerst sinds het einde van den oorlog in botsing gekomen met de ex tremisten van Sterngnang en Irgun Zwai Leumi. In Tel Aviv kwam het tot een straatgevecht, tengevolge waarvan vijf personen in het ziekenhuis opgenomen moesten worden. Uit betrouwbare bron, die nauw betrok ken is bij het Joodsch bureau, wordt ver nomen, dat de regeering van Palestina een ultimatum aan het Joodsch bureau heeft gezonden, volgens hetwelk dit orgaan ze ven dagen tijd wordt gegeven om „door samenwerking met politie en gewapende macht mede te helpen een einde aan het terrorisme te maken". Fransche Rulir-planiHii Herve Alphand, hoofd van de economi sche afdeeling van het Fransohe ministerie van Buitenlandsche Zaken, heeft te Parijs een uiteenzetting gegeven over den inhoud van het Fransche plan voor internationaal bestuur van de steenkool- en staalindu strieën in het Ruhrgebied. In het Fransche plan wordt voorgesteld dat de leden van de organisatie der UNO, die er voornamelijk belang bij hebben, deel zullen nemen aan het bestuur en de con trole van de industrieën in het Ruhrgebied. Welke landen daarbij zijn betrokken, zal volgens Alphand ongetwijfeld te Moskou worden beslist. Het plan voorziet eveneens in de aanstelling door de betrokken landen van een geallieerden commissaris. Brief aan Seyss niet een jaar bestraft Conform den eisch werd de vroegere Velser politie-agent A. v. B. hedenmorgen door het Amsterdamsche Bijzondere Ge rechtshof tot 1 jaar gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij in September 1941 een brief zou hebben geschreven aan Seyss In- quart, waarin hij zijn grieven uitte tegen den brigade-commandant Boerema, die hem bij bevordering voorbij zag. Een jaar voor aanbrengen van burgemeester Kwint Hedenmorgen veroordeelde het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam H. S. uit Lands meer, die in 1942 aan den Nationaal Socia- lïstischen referendaris van de Noord- hollandsche Griffie Jumelet anti-Duitsche uitlatingen van mr. M. M. Kwint, toen nog burgemeester van Velsen, had overgebriefd, tot 1 jaar Rijkswerkinrichting met aftrek. Veertien dagen geleden werd 2 jaar tegen S. gevraagd. Hel woord is aan. Herbert: Houdt u in debatten bedaard: heftigjieid maakt een vergis sing cot een fout en de waar heid tot onbeleefdheid. Parkwachter ontslagen van rechtsvervolging Twee weken geleden werd voor het Bijz. Hof in de hoofdstad 8 maanden gevange nisstraf met aftrek gevraagd tegen den vroegeren parkwachter uit Velsen, H. V., die er van verdacht werd burgemeester v. d. Weide in Mei 1044 bij een arrestatie in Velsen-Noord te hebben geholpen. Heden morgen werd door het Hof uitspraak ge daan. V. werd ontslagen van rechtsvervol ging. Prins Bernhard is gistermiddag met de KLM-Dakota PH-TBG van Soesterberg naar Stockholm vertrokken om daar de begrafenis van prins Gxistaaf Adolf van Zweden bij te wonen. - Prins Bernhard in gesprek met den piloot, kapitein F. Overijnder. Elfstedentocht bepaald op Donderdag Het bestuur van de elfstedentochtvereenl- ging heeft besloten den tocht op Donderdag а.s. te houden, tenzij sneeuwval of dooi dit alsnog mochten verhinderen. Het ijs is thans overal betrouwbaar, maar op verscheidene plaatsen zeer slecht te berijden. Aan het ver beteren van de route wordt gewerkt. Naar wij vanmorgen uit Leeuwardèn vernamen, is vooral het traject Workum Bolsward uiterst slecht, maar een geluk voor de heele Elfsteden-baan is, dat de sneeuwval in het Noorden met vrij hevi- gen wind gepaard ging en groote stukken dus schoon bleven. Een commissie is van morgen op inspectietocht vertrokken, en zij zal pas vanmiddag nadere mededeelin- gen kunnen doen over het al- of niet doorgaan van de gTOote sportgebeurtenis. Het traject gaat langs de elf steden van Friesland en is 200 km lang. Alleen personen van 18 jaar en ouder mogen deelnemen. Er wordt in twee afdeelïwgen gereden, wedstrijd en tocht, welke achtereenvolgens om 5 30 en б.00 uur uit Leeuwarden starten. Men kan voor den tocht evenwel ook in een der andere steden beginnen. Gelegenheid tot inschrijving bestaat den geheelen dag vóór den tocht en den volgen den ochtend vóór den start in het Beursge bouw te Leeuwarden. Het inleggeld moet contant worden betaald en dus niet van te voren op eenigerlei wijze worden toegezon den. De huisvestingsmogelijkheden in Leeuwar den zijn zeer geripg. Wie beslist niet zelf voor. logies kan zorgen, kan zich wenden tot de afdeeling huisvesting van de elfstedenvereeni- ging. die beide dagen vóór den tocht zitting houdt in het Beursgebouw, Tel. 4841, tel.- adres „Elfsteden Leeuwarden". Morgen vertrekt de „Johan van Oldenbarneveldt" Morgen, Woensdag, zal de „Johan van Oldenbarneveldt" naar Indië vertrekken. Het' schip heeft de volgende onderdeelen van de Koninklijke Landmacht aan boord; IV-8 R. I.. IV-10 R. I., IW-11 R. I„ de twee de en derde sectie veldbatterïjen, een deta chement tandartsen en een afdeeling „In dische vorming". Voorts zal ook een deta chement mariniers deze reis meemaken. De „Johan van Oldenbarneveldt" vertrekt van de Sumatrakade te Amsterdam. Steun der regeering verwacht Op 1 Februari is een overeenkomst ge- teekend tusschen de N.V. Nederlandsche vliegtuigfabriek „Fokker", de N.V. Mij. voor vliegtuigbouw „Aviolanda" en de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" (afdeeling vlieg tuigbouw) waarbij tot fusie werd besloten, zulks voor wat betreft de N.V. Fokker, welke thans nog onder beheer staat, be houdens goedkeuring van de vergadering van aandeelhouders. Er zal een nieuwe vennootschap opge richt worden onder den naam van N V. Vereendgde Nederlandsche Vliegtuigfabrie ken „Fokker". Zooals hieruit blijkt zal de naam van den grootsten Nederlandsch'en vlieg tuigconstructeur Fokker, welke naam een groote nationale en internationale goodwill bezit, behouden blijven. In deze nieuwe vennootschap worden de bovengenoemde bedrijven ingebracht (van de Mij. „De Schelde" uit den aard der zaak slechts haar afdeeling vliegtuigbouw). Het geheele per soneel van deze bedrijven wordt door d:e nieuwe N.V., met inbegrip van de bestaande sociale voorzieningen' overgenomen. Hierdoor wordt bereikt, dat de op het gebied van den vliegtuigbouw in Neder land aanwezige deskundige krachten, zoo wel hoofd- als handwerkers niet over drie bedrijven worden verdeeld, doch dat con centratie van krachten .in een sterke on derneming mogelijk wordt. Alle loopende orders op vliegtuigen en autobussen wor den door het nieuwe bedrijf overgenomen, Het ligt niet in de bedoeling (zulks in af wachting van den voor de toekomst nood zakelijk geachten bouw van een nieuwe fa briek, waarin het geheele bedrijf zal kun nen worden ondergebracht) de bestaande fabriekscomplexen te sluiten. De directie zal uit vier leden bestaan, waarbij ieder der drie partners een direc teur zal benoemen, benevens een vierde lid, dat in onderling overleg wordit geko zen. Men verwacht dat ook de regeering, in overeenstemming met de indertijd door de „vliegtuigindustriecommissie" gedane voor stellen in het aandeelenkapitaal van de nieuwe N.V. zal deelnemen. Zooals bekend is, verleent de regeering reeds thans steun aan de ontwikkeling van een aantal nieuwe vliegtuigtypen door sub sidies ter beschikking te stellen van het bestuur van het op 4 Juli 1946 door den vertrouwensman van de regeering geïnstal leerde „Nederlandsche Instituut voor Vlieg- tuigorulwikkeling". Door deze fusie en de verwachte be langstelling van de regeering achten de participanten het mogelijk de Nederland sche vliegtuigindustrie, welke zoo wel met het oog op de verdere ontwikkeling van de burger- als van de militaire luchtvaart en in verband met exportmogelijkheden zoo uiterst belangrijk is, te behouden, te con- solideeren en zoo mogelijk uit te breiden- De nieuwe directie en de nieuwe com missarissen zullen over de vestigingsplaats. Een medewerker schrijft uit Oslo: Met groote koppen staat het in alle Noor- sche bladen te lezen. De onverwachte over winning van Kees Broekman op de 10.000 meter cn dc tweede plaats op de 5000 meter tijdens de internationale wedstrijden van dit weekend zijn overal het gesprek van den dag. Het bekende sportblad „Sportsmanden" schryft.dat Nederland in den jongen uit de Lier een nieuwen Jaap Eden heeft gevonden. Op den langen afstand is hij een rijder van supe rieure klasse en het zegt voldoende als het blad constateert, dat de tijd van Broekman op de 10 km 17 min. 43.8 sec. de beste is van dit seizoen. Broekman debuteerde in Oslo, maar hij weet zelf heel goed, hoeveel er nog te ver beteren is aan zijn stijl en techniek en vooral ook. dat hem ervaring en routine nog ten eenenmale ontbreken. Den dag na den wed strijd, toen iedereen 'n beetje gekalmeerd was van de begrijpelijke opwinding, hebben wij nog eens kalm met den Westlander zitten Draten. In een gemoedelijk babbeltje vertel de Broekman ons, dat hij stevig in Hamar, waar de ploeg van den K.N.S.B. een week te- waar <ie pioeg van aen k.in.ö.c. een wem ic- moeten beslissen. Er is gedacht aan Soestei- zamen was geweest onder leiding van den Cl, llJU JUU berg, Vlissingen, Rotterdam, Amsterdam, 1 heer Taconis, voorzitter van de commissie ajie zwemslagen geen sprinters in het AUknr, Jnr. ~Drr-~+ u-. v.-,a Hii leprrfp Alphen aan den Rijn en Den Helder. Tot voor het hardrijden, had getraind. Hij leerde de accomodatie van de fabriekscomplexen veel van de theoretische aanwijzingen, maar Schreven wij, dat de Noren Broekman met Jaap Eden vergelijken, de Westlander is in tusschen reeds sneller dan ce vroegere wereld kampioen, hetgeen moge blijken uit de tijden van beide rijders op de vier afstanden. Jaap Eden - Kees Broekman 500 meter 48 4 sec. 46.8 sec. 1500 meter 2 min. 25.4 sec. 2 min 27 2 sec. 5000 meter 8 min. 37.6 sec. 8 min. 41.5 sec. 10.000 meter 17 min. 56 sec. 17 min. 43.8 sec. Alg. klassement 202.430 p. 201.207 p. Niet alleen heeft Broekman rijders als Jaap Eden, Keyzer. Buyen en anderen in het alge meen klassement voorbijgestreefd, hij heeft zich tekens geschaard onder de beste tien rijders, welke Nederland ooit heeft gehad. Zijn prestatie op de 10 km is van een derge lijke kwaliteit, dat alleen Jan Langedijk in zijn schaatsenrijdersloopbaan een beteren tijd op dezen afstand heeft gemaakt, n.l. 17 mliï. 28.2 sec. Dat Broekman een natuurtalent is, blijkt ook uit het feit, dat hij pas voor het tweede jaar op de Noren staat. Maar aan den anderen kant geeft het te denken dat de korte af stand niet zijn sterkste zijde vormt, hetgeen ook niet bij Langedijk, Heiden en andere Nederlanders het geval is geweest met uit zondering van Van der Scheer. Een hard rijder moet op den korten afstand terdege meetellen.'wil hij ooit wereldkampioen of Europeesch kampioen worden, want de titel is voor hem, die het beste rijdt over de vier afstanden tezamen. Is het niet onbegrijpelijk, ,dat Nederland met zijn snelle sprinters in het wielrennen, zijn prachtige athleten op den korten afstand en zijn wereldrecordhoudsters op de 100 meter schaatsenrijden heeft? moet een vliegveld behooren en zoo moge lijk een vlieghaven voor watervliegtuigen. Voor de overplaatsing van den uitgebrei- den wetenschappelijken staf en voor de vestiging van het overige personeel moet woningruimte gevonden kunnen worden. Dit is een groote moeilijkheid. Men houdt er dan ook rekening mede, dat het nog wel twee h drie jaren duren kan, voordat de plannen verwezenlijkt kunnen worden. Ir. P. C. J. Vos directeur- generaal. Naar wij vernemen, ligt het in het voor nemen, tot directeur-generaal te benoe men ir. P. C. J". Vos, die tot 1 Januari jl. stafofficier was in het Directoraat der Luchtstrijdkrachten. Hij heeft nationale bekendheid gekregen door zijn vlucht uit bezet Nederland in Mei 1941 in een Fokker G-l, samen met H. Leegstra. In Engeland is hij instructeur en flight-commander bij de R-A.F. geweest. Daarna kreeg hij een- functie bij het directoraat der luchtstrijd krachten te Londen. Tevens werd hij daar directeur der K.L.M. Ir. Vos heeft zitting in den Raad van Be stuur vam het Nationale Luchtvaartlabo ratorium, in het Nedierlandsch Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en in de com missie voor den regeeringsvliegdienst op Indië. meer nog van de practijk, want hij zag de Noren oefenen en begreep dadelijk, dat zijn bochtentechniek veel te wenschen overliet Wat de Noren winnen in de bochten, verliest hij. Met. andfere woorden, zijn groote kracht moet geheel liggen op de beide rechte einden. Maar als hij de bochten beter leert nemen en er ook aan denkt, dat hij van- rechts moet komen om de linkerbocht scherp langs den sneeuwrand te nemen, dan kan hij op den langen afstand verscheidene seconden sneller worden. Dit alles duidt op gebrek aan ervaring. Routine in het rijden op een tijdschema heeft hrj weinig, hetgeen van groot belang is bij een juiste verdêelïng van krachten. Broek man rijdt voortdurend op gevoel, dus niet op het nuchtere en nimmer falende uurwerk en het is volkomen iuist. wat een der bestuur- deren van den Noorschen Schaafsenrijders- bond ohs zeide, namelijk, dat Broekman een natuurtalent is, maar in de toekomst voor zichtig met zijn krachten moet omspringen. Hij en Langedijk zijn inmiddels naar Stock holm vertrokken, waar de Europeesche kam pioenschappen worden gehouden op een 333 1/3 meter baan. De Noorsche bond heeft besloten zijn favorieten voor den titel van wereldkampioen deze wedstrijden worden op 15 en 16 Februari weer te Oslo gehouden niet naar Stockholm te sturen, zooals Char les Matthisen en Henry Wahl. En behoeft het dan verbazing te wekken, dat tegen Broek man en Langedijk is gezegd, dat deze in Stockholm zeer zeker, hun best moeten doen. maar zich niet moeten for'ceeren met het oog op het kampioenschap in Oslo. Nieuwe ministers op belangrijke posten mj Met het motorschip ,JZota Inten" zijn zieke en gewonde militairen uit Nederlandsch- Indië in Rotterdam aangekomen. De zieken worden naar den wal gebracht. De Portugeesche president Salazar, die den laatstén tijd het hoofd te bieden had aan toenemende oppositie tegen zijn kabi net en beleid, heeft thans door een radicale wijziging in zijn regeering getracht de op positie tegemoet te komen. Gisteravond is bekend gemaakt, dat in grijpende wijzigingen zijn aangebracht in de Portugeesche regeering, waarbij 14 mi nisters en onderstaatssecretarissen betrok ken zijn. José Caeiro da Mata, minister van Onderwijs, neemt hetoministerie van Bui- tenlaindsche Zaken, dat tot dusverre door dr. Salazar, den eersten minister, werd waargenomen, over. De nieuwe minister van Onderwijs is Fernando Pires de Lima, die tot nog toe geen portefeuille in de re geering heeft gehad. Dr. Marcelo Caetano, minister van Ko loniën, die als eventueele opvolger van dr. Salazar werd gedoodverfd, is tot voorzit ter van de eenige politieke partij in Por tugal, het Nationaal Verbond, benoemd. Vier officieren, een marine-officier en vele nieuwelingen zijn in het nieuwe ka binet, dat Dinsdag wordt beëedigd, opge nomen. Slechts zes leden van de oude re geering zijn bij de kabinetswijziging ge handhaafd. Het nieuwe kabinet telt twin tig ministers. Kapitein Teofilo Duarte, een nieuweling, is tot minister van Koloniën benoemd. Voorts is kolonel Nulio Botelho Moniz, de sterke man van het huidige regiem, die als Dank aan de mijnwerkers Het Centraal Werkcomité Vaoantie 1947 te 's-Gravenhage heeft aan de samenwer kende mijnwerkersorganisaties te Heerlen het volgende telegram gezonden: „Het Centraal Werkcomité Vacantia 1947 te's-Gravenhage, Paleisstraat 1, biedt, uit groote waardeering voor de bijzondere arbeids-prestatie onder den grond op Zon dag 2 Februari, aan zoo groot mogelijke groep mijnwerkers eenige vacantiedagen aan boven den grond in Holland zomer 1947". Het Centraal Werkcomité wekt allen op bijdragen te zenden, opdat deze actie zal slagen. 7* - Barbara Ann Scott uit Canada legde :n Davos beslag op den titel Europeesch kampioene bij het kunstrijden voor dames. minister van Binnenlandsche Zaken ver antwoordelijk was voor de openbare orde, van de ¥egeerïngslijst afgevoerd en ver vangen door Augusto de Abreu, minister van Openbare Werken. Laatstgenoemde functie wordt door José Frederico Ulrich overgenomen. De nieuwe minister van Eco nomische Zaken is Daniel Vieira Barbosa. civiel gouverneur van Funchal (Madeira) Hij treedt in de plaats van dr. Luiz Supico Pin to, die af gevoerd is. Tenslotte is Kolonel Manuel Gomes de Araujo, eertijds onder-secretaris van Oor log,. minister van Communicaties, een pas opgericht ministerie, geworden. Smnner Welles steunt Fransch plan voor Duitschland In een radiorede verklaarde de vroegere Amerikaansche minister van Buitenland sche Zakèn Summer Welles gisteren, da? het Fransche voorstel voor een uit aparte autonome staten bestaand Duitschland de eenige politiek is welke zal leiden fot de opvoeding van het Duitsche volk tot coö peratief lid van de familie def volken- Welles critiseerde de Britsche en Russi sche eischen voor een krachtig gecentrali seerd regeeringssysteem in Duitschland en tevens de bewering van James Byrnes, dat eerst een gecentraliseerde regeering gevormd moet worden voordat een federa tie in het leven kan worden geroepen. Welles zeide: Als» Duitschland ooit een gecentraliseerde regeering krijgt, zal zij deze houden ook". POSTZEGELS MET GOUDEN OPDRUK Met Ingang van 10 Februari zal het Internatio nale Gerechtshof Ie 's Gravenhage zijn corres pondentie gaan frankeeren met poslzegels, welke van een opdruk ..Cour Internationale de Justice" in goud ziin voorzien. De zegels, 7'.4. 10. 1214, 20 en 25 cent van het type Konijnenburg zullen van een dergelljken opdruk worden voorzien. Alle verdachten van Ravens- brück schuldig bevonden Het Amerikaansche gerechtshof voor de oorlogsmisdaden in Hamburg heeft giste ren alle beklaagden uit het proces-Ravens- brück schuldig bevonden. Het betreft hier acht mannen en zeven vrouwen. Dr. Adolf Winkelman, de zestiende beklaagde, werd Zaterdag dood in zijn cel aangetroffen. Hij is vermoedelijk aan een hartaanval bezwe ken. De verdachten werden schuldig be vonden aan het dooden en mishandelen van geallieerde onderdanen in het „kamp der verschrikkingen" Ravensbrück, de grootste vrouwengevangenis van de wereld in de Ige'heele geschiedenis. De openbare aankla- ger had geconstateerd, dat hier honderd duizend vrouwen onder de gruwelijkste omstandigheden den dood hebben gevon den. Britsche troepen uit Griekenland De Britsche ambassade heeft gisteravond volgens Un. Press bekend gemaakt dat de Britsche. troepensterkte in Griekenland binnen de komende paar weken met 50 procent gereduceerd zal worden in over eenstemming met de besluiten die eenigen tijd geleden genomen zijn. In Londen werden de berichten dit Brit sche troepen uit Griekenland worden te ruggetrokken. door het ministerie van Bui tenlandsche Zaken, bevestigd. Er werd echter op gewezen dat dit niet beteekent dat alle troepen teruggetrokken zullen worden. Jllillllllllllllllllllllllllllllllllllli^ Santpoort FEESTAVOND GAAT NIET DOOR. De feestavond van de meisjesvereeniging „Dorcas" welke hedenavond in het Jeugd- huis zou worden gehouden gaat niet door. 1 ^illi Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woens dagavond; Verder toenemende vorst, vooral in het Zuiden en Zuidwesten van het land. Geleidelijk wat afne mende, doch langs de Waddeneilan den tijdelijk nog stormachtige wind tusschen Oost en Noordoost. Zwaar bewolkt met plaatselijk eenige sneeuw, later enkele verspreide op klaringen. 5 Februari: Zon op: 8.16 uur. onder 17.34 uur Maan op: 17.10 uur. onder 8.42 uur uT

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1