sanatogen C Hoe de erfopvolging geregeld is Europa 's wilde tuin Verraad in den Russenopstand op Texel Panda en de Meesterdief J Landelijk congres van de E.V.C. dinsdag 4 Februari 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: Er wordt in deze dagen veel gesproken en geschreven over het betreurenswaar dige feit, dat Duitschland in de Europee sche volkengemeenschap tot heden toe steeds heeft nagelaten, zich lid van die ge meenschap te voelen en te toonen, doch integendeel altijd een „Streber" en wan neer mogelijk een onderdrukker dier ge meenschap is geweest. Deze klacht, die te gelijk een ernstige en rechtvaardige be schuldiging vormt, wordt vooral nu luider, waar op dit moment de voorbereidselen worden getroffen om d® positie en omstan digheden van dat asociale land opnieuw voor langen tijd vast te stellen. Er behoe ven niet veel woorden aan te worden ver spild: Die beschuldiging is maar al te waar en de historie van Europa spreekt in niet mis te verstane taal van de aanslagen der Pruisen op den Europeeschen vrede en op het goed en leven der ongelukkige naburen. Het is echter zeer merkwaardig, dat nu, bij de vereffening der hooge Duitsche re kening en de oplegging der boete, stem men worden vernomen die met meer zelf bewustheid dan men zou verwachten, met ophouden met de Duitsche schuld van de daken te schreeuwen en op hoogen toon een deel opeischen van den buit, die als tegoed voor herstel der schade aan de geallieer den ter beschikking is gekomen. Het zou een herhaling beteekenen, hierbij te wijzen op het uiterst-bescheiden gefluister, dat in Londen van Nederlandsche zijde ten ge- hoore werd gebracht; dit blad heeft daar over reeds op onomwonden en duidelijke wijze zijn meening te kennen gegeven. Wij halen het slechts aan, om een vergelijking te kunnen treffen: Een vergelijking, die niet enkel het „kleine Beleid" van Neder land markeert, doch daarnaast in komische wanstaltigheid de houding van andere lan den doet uitkomen, die evenmin gerecht vaardigd is, doordat zij in een ander uiter ste vervalt. Wanneer men het over een Europeesche gemeenschap heeft, veronderstelt men niet alleen de aanwezigheid maar ook het ge meenschapsgevoel van een aantal leden. Duitschland heeft zich nooit bewust lid getoond maar hoe staat het met de an deren, die thans zoo pronken met het kleed van verdrukte onschuld? Als men deze kwestie objectief bekijkt, komt men tot de ontmoedigende conclusie, dat er van een wezenlijke Europeesche gemeenschap nooit sprake is geweest en dat practisch alle andere Europeesche landen in vele op zichten aansprakelijk zijn voor de conse quenties van het Duitsche opportunisme, dat in de anarchie van een Europa vol ri valiteiten, met misdadige gewetenloosheid keer op keer zijn kansen waarnam. Die kansen daar gaat het tenslotte om. Heb ben landen als Italië, Oostenrijk, Turkije, Zwitserland, Frankrijk, België en helaas ook Nederland ooit ernstig en verstandig pogingen in het wei'k gesteld om te komen tot een geordende Europeesche samenle^ ving, desnoods met opoffering van enkele speciale nationale belangen? Het antwoord moet, hoe jammer ook, negatief zijn. Zij allen hebben als hoogste politiek altijd het systeem gehuldigd van de huiverige isola tie, waaruit alleen naar buiten werd ge treden ter verdediging van eigen, beperk te locale belangen- Thans eischt een land als Italië, waar van de dubieuze rol in twee wereldoorlo gen om van het daartusschen gelegen vredestijdperk nog maar niet te spreken genoeg bekend is, dat het als belligerent tegen Duitschland zal worden gehoord bij de besprekingen over het Duitsche vredes verdrag. Een land dat zelf uit hoofde van zijn aansprakelijkheid voor het leed dat over Europa werd uitgestort, nog kort ge> leden als boeteling voor de geallieerden verscheen en waarvan het vredesverdrag nog niet eens geteekend is! Thans eischt een land als Turkije, dat jarenlang be langrijke grondstoffen aan het terrorisee- rende Duitschland leverde en tot aan het bittere einde van den oorlog wachtte om zich tegen den verliezer te keeren, dat hét zal mogen meedeelen in de herstelbetalin gen ter vergoeding van de schade, die aan Turksche burgers door Duitsche actie werd toegebracht. Dit zijn uitersten maar in wezen is er geen land in Europa dat niet door nalatigheid of actie op zeker moment in de recente ontwikkeling der met bloed doordrenkte historie, bijdroeg tot de ca tastrophe. Het zou onjuist en onlogisch zijn, hier aan de opinie vast te knoopen dat men Duitschland daarom zijn schuld maar moet kwijt schelden en verder van herstel of boete afzien. Doch wel juist cn rechtvaar dig zou het zijn, wanneer bij de pogingen om eens en voor altijd een Duitsche agres sie onmogelijk te maken, het accent te leg gen op de verantwoordelijkheid van allen, die met Duitschland samen Europa vormen, en niet op het recht van sommigen, om te deelen in hfct aangespoelde wrakhout van een op de klippen gestrand piratenschip. Het is best mogelijk, dat men in vele Europeesche landen het voornemen heeft, voortaan het ontstaan van een voedings bodem voor agressie en anarchisme te voorkomen, maar het is voorshands nog niet zeer duidelijk gebleken, dat men dat desnoods ten koste van eigen belangen wil doen. De bescheiden muurbloem in den Europeeschen tuin, Nederland, heeft al een bijzonder slechte beurt gemaakt door som mige belangen in Europa als niet-speciaal Nederlandsche te kenmerken. De brutale Italiaansche slingerplant werkt zich al ev<*n onsympathiek omhoog aan alles, wat haar sappen en houvast kan leveren. Waar blijft de verstandige en vakkundige tuin man? Ei- is een woord, eeuwen geleden voor eeuwen geschreven: „De oogst is groot, doch werklieden zijn er weinige". Men zou daaraan kunnen toevoegen voor Europa: „En de vruchten vallen op de pui men, en worden vertrapt door degenen, die om die puinen vechten". J. L. Geen geheugen Neem Sanatogen I \^len lijden sinds den oorlog aan geheugen-slijtage. Ondervoe ding heeft de hersencellen ver zwakt. Sanatogen brengt ze weer op krachten, voert juist die voe dingsstoffen toe, die dc hersen cellen voor ongestoorde werking noodig hebben. Breng Uw ge heugen weer op het oude peil: begin vandaag nog met Sanatogen. Morgen zoudt ge Uw goede voor nemen misschien vergeten kun nen zijn. UmmuMINM Doodstraf geëischt voor het Bijzonder Hof Het Amsterdamsche Bijzonder Hof kreeg Maandag een verraadzaak te behandelen, die zich vlak voor de bevrijding op het eiland Texel afspeelde. De voorgeschiedenis verplaatste de vele aanwezigen jn gedachten naar Apeldoorn, waar in Maart 1945 een toen 30-jarige Amsterdammer G. W. A. M. dienst deed bij het Duitsche „Hendrik-kommando", onder bevel van Obersturmführer Fuchs. Te zamen met een zekeren V. werd verdachte uitgestuurd, om in de Canadeesche linies te spionneeren en het feit, dat dit door een burger gebeurde, wekte Maandag ten zeer ste de ergernis van het Hof op. De procureur fiscaal mr. M. H. Gelirick omschreef deze daad als landverraad maar het Texelsche slot van M.'s militaix-e loop baan werd den verdachte zoo mogelijk nog kwalijker genomen. Op 2 Mei vertrok verdachte namelijk weer in gezelschap van V. en nog twee Nedex-landschevrijwilligers, die naar de namen „Hax-ry" én „Pee" luisterden naar Texel, waar de Russenopstand enkele dagen tevoren zoo'n intense beroering ver- Een prinsje of een prinsesje (Van onzen parlementairen medewerker) Economische rechter Zwarte suikerhandelaars krijgen bittere pillen Pseudo-illegale goudhandel Voor den economischen politierechter te Haarlem stonden eenige lieden terecht, die tijdens de bezetting deel uit hadden gemaakt van een kettinghandel in gouden munten. Deze munten verdwenen uiteindelijk naar Duitschland, H., de eerste verdachte, had twintig gouden dollarstukken gekocht en weer verkocht. Zijn raadsman mr. A. D. P. van Löben Seis zeide, dat verdachte reeds in den oorlog hiervoor met anderhalf jaar concentratiekamp had geboet. Bovendien bestreed hij de opmerking van den Officier van Justitie, dat deze mani pulaties in het nadeel van Nederland zouden zijn geweest. Immers, zoo redeneerde hij, als het goud bij de Nederlandsche Bank zou zijn ingeleverd, dan was inderdaad geschied wat de Duitschers graag zouden hebben gezien. De uitspraak was conform den eisch, dui zend gulden boete of drie maanden en drie maanden voorwaardelijk. Tegen de andere verdachten, K. en L., die soortgelijke handelingen hadden gepleegd, werd eveneens duizend gulden boete of drie maanden en drie maanden voorwaardelijk ge- eischt. De zaak tegen K. werd uitgesteld voor het hooren van meer getuigen en L. werd conform den eisch veroordeeld. Bij een zwarten handel in suiker, het be trof een hoeveelheid van zeshonderd kilo, waren acht mensehen betrokken, die even eens zich hadden te verantwoorden. Dc be langrijkste verdachte S. G., die de partij had doorverkocht, hoorde vier maanden tegen zich eischen. Wegens zijn moeilijke omstan digheden en verder vlekkeloos verleden, be sloot mT. Bijleveld een raport over hem in te winnen. Van de koopers kregen er drie, conform den eiöch, een maand hechtenis, één tweehonderd gulden boete, één veertien da gen hechtenis en één een maand voorwaar delijk. De chauffeur, die de partij vervoerd had en die, mogelijk door zijn doofheid, in de veronderstelling verkeerde, dat het bussen verf betrof, hoorde honderd gulden of dertig dagen tegen zich eischen, iets waar hij on danks zijn doofheid toch wel even van schrok. De uitspraak viel hem, blijkens zijn verheugd „dankjewel" aan mr, Bijleveld. nogal mee: vijftig gulden of vijftien dagen. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00, 19 00, 20.00, 22.00 uur Nieuws. 19.15 De Brug. 19.30 HUI BJllle en Mills Brothers. 19.45 Opvoering arbeidsproductiviteit. 20.05 Weer- praatje. 20.08 De gewone man. 20.45 Omroep- kamerorkest. 20.50 De Zilvervloot. 21.20 „De prins, die de hik had", hoorspel. 22.20 Avondge bed. 22 35 Kamermuziek. 22.55 Actualiteiten. 23.05 „Eine kleine Nachtmusik". 23.30 Gr.pl. HILVERSUM II. 415.5 M. en 218 M. 18.00. 20.00. 23.00 uur Nieuws. 19.00 En nu naar bed. 19.05 Frankie Carle e.z.o. 19.15 50 000 kinde ren. 19.30 Viool en piano. 20.05 Echo van den dag. 20.15 Bonte Trein. 21.30 „Contact". 22.15 Bulten- landseh overzicht.. 22.30 Pianorecital. 23.15 Sky- m asters. n.iS Nocturne, Kolenvervoer met vrachtauto's komt ook op gang De regeering heeft het aanbod van de vakgroep goederenvervoer om 2500 zware vrachtauto's ter beschikking te stellen in het kolenvervoer, aanvaard. Reeds Maan dag zijn de eerste vrachtauto's naar de mijnen gereden om kolen te laden. Onmid dellijk nadat het aanbod was gedaan, stelde het Rijkskolen bureau een onderzoek in naar de uitvoerbaarheid van kolenvervoer per auto. De moeilijkheid daarbij was niet van administratieven aard, doch lag voor namelijk in het feit dat de afvoer van de mijnen niet is ingesteld op het laden van vrachtauto's. Toen echter bleek, dat een laadinrichting kon worden geimproviseerd, draalde het Rijkskolenbureau geen oogen blik om ook de vrachtauto's bij het kolen- vervoer in te schakelen. Men hoopt binnen enkele dagen dit kolenvervoer per vrachtauto geheel op gang te hebben. Door een aflossingssysteem voor de chauffeurs kunnen de wagens dag en nacht blijven rijden. Het twee- tot drie voudige van de normale transportcapaci teit kan daardoor worden bereikt. Knoeiende brandstoffen- handelaren De brandstoffenhandelaren gebroeders O. te Rotterdam, hadden vele klantjes uit de armere buurten gelokt") met een z.g. spaarsysteem. Wekelijks kon men een klei nigheid sparen, zoodat de kolen al betaald waren als ze gebracht werden. De kolen- bonnen moesten natuurlijk tevoren worden ingeleverd. Een groot deel van de spaar gelden bleek door de gebroeders O. te zijn verduisterd en de meeste-bonnen hadden een andere bestemming gekregen. Menschen met kleine inkomens zijn op deze wijze de dupe geworden. Het rijks- kolenbureau heeft echter de helpende hand geboden en honderden van deze men schen niet zonder kolen laten zitten. Hun spaarcentjes zijn zij echter kwijt. Er is snel recht gedaan. De gebroeders O. zijn voor hun wandaden veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf. Bovendien werd hun bedrijfsvergunning ingetrokken. Voorts is de politie opgetreden tegen den kolenhandelaar J. L. S. te Rotterdam, die aan zijn klanten papieren zakken met kolen afleverde, welke gemiddeld 17 pet. beneden het gewicht waren. Postspaarbank schrijft weer rente bij Hoewel er nog een groote achterstand is, zal de rijkspostspaarbank geleidelijk weer gelegenheid geven tot het doen bijschrij ven van de rente tot en met 31 December 1945 in de boekjes. De inleggers wier familienaam met „Aa" begint kunnen hun boekjes inzenden in het tijdvak 10-20 Februari. Boekjes uitgegeven na 1 Januari 1946 komen nog niet voor in zending in aanmerking. DR. RUDOLF MENGELBERG. De Raad van Bestuur van het Concertge bouw te Amsterdam heeft na kennisneming van de ten aanzien van dr. Rudolf Mengel berg gedane uitspraak van den Centralen Eereraad voor de Kunst het aan dezen op aanwijzing van het Militair Gezag in Augus tus 1945 verleende ontslag als directeur en artistiek leider van het Concertgebouw in getrokken. r\E vraag of het een prinsje dan wel een prinsesje zal zijn, waarmee het prin selijk gezin op Soestdijk zal worden uit gebreid, houdt velen bezig» Niet onverma kelijk is het, te kunnen waarnemen, hoe de volksmond er van gewaagt dat het toch wel heel gelukkig zou wezen, indien er nu een Prinsje kwam. Het heet, dat alleen dan weer voor langen tijd de opvolging door afstammelingen van de Koningin gewaar borgd zou zijn. De hier bedoelde legende gaat er van uit, dat de Grondwet er zich tegen zou verzetten, dat, indien drie keer achtereen een vrouw als staatshoofd heeft geregeerd, de afstammelingen van de derde Koningin in de rij nog zouden kunnen op volgen. Welaan, indien het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Berniïard alleen met meisjes gezegend zou blijven, zou (als het verhaal waar was) mettertijd geen van de kinderen uit door deze Prinsessen te sluiten huwelijken geboren, den troon kun nen bestijgen en de volksvertegenwoordi ging zou dan een nieuw, büitenlandsch, vorstenhuis moeten kiezen voor de verdere troonopvolging. Het verhaal is echter ten eenen male on waar. De Grondwet laat de opvolging in de directe afstammingslijn van Koningin Wilhelmina af gerekend onbeperkt toe (wel te verstaan tot den derden graad van het laatstoverleden staatshoofd), onverschillig of zulk een directe nakomeling een man dan wel een vrouw zij. Uit dien hoofde be staat er derhalve geen bijzondere reden om vooral naar de geboorte van een prinsje te verlangen. Wat overigens de heele regeling van de erfopvolging aangaat, de,ze hing zeer langen tijd ten deele samen met hetgeen daaromtrent ten opzichte van het in 1747 voor de Oranjes erfelijk gemaakte stad houderschap was bepaald. Op dat oogen- blik bezat Willem IV slechts een dochter, Caroline. Met het oog op die omstandig heid werd bepaald, dat ingeval er geen mannelijke nakomelingen zouden zijn, het stadhouderschap in zooverre in de vrouwe lijke lijn geërfd zou worden, dat Prinses Caroline (en haar eventueele zusters) die waardigheid zou krijgen en vervolgens de mannelijke afstammelingen daarvan. Hier lag dus een beperking, want de vrouwe lijke afstammelingen van Caroline zouden niet in aanmerking komen. Wellicht is daaruit het zooeven vermelde verhaal, dat nu de ronde doet, tenslotte ontstaan. In- tusschen werd er reeds in 1748 een Prinsje geboren. De gansche moeilijkheid deed zich dus niet voor. Willem V want die was dit prinsje werd de volgende stad houder. Nadat Nederland in 1813 onder het Fransche juk was uitgekomen, zag in Maart 1814 de Grondwet het licht, welke een regeling van de troonopvolging bevatte. Zij nu sloot zichoop eeh gegeven oogenblik bij het reeds in 1747 bepaalde aan, door te bepalen, dat wanneer er van Koning Wil lem I uit gerekend geen afstammelingen meer zouden zijn, nakomelingen van de boven genoemde Prinses Caroline voor de opvolging aan bod zouden komen. Dat is zoo gebleven tot de Grondwetsherziening van 1922. Toen maakte men aan die bepa ling een einde, zulks om de mogelijkheid weg te nemen, dat vanzelf dat wil zeg gen, ingevolge grondwettelijk voorschrift hier eenige Prins of Prinses het Koning schap zou verwerven, louter doordat hij of zij, bij gebreke van afstammelingen van Koning Willem I af gerekend, als nazaat van Caroline gerechtigd zou wezen, ook al was hij een volslagen vreemdeling. Dit laatste moest uit den aard der zaak het ge val zijn en was het ook, zooals men uit het lijstje van de buitenlandsche prinsen, die tot 1922 uit hoofde der Grondwet tot de mogelijke gerechtigden behoorden, duidelijk kon zien. De opzet van de op dit stuk in 1922 aan gebrachte wijzigingen was zooveel mo gelijk te waken voor behoud van een slechts nationale opvolgingsregeling. Uit gangspunt werd nu Koningin Wilhelmina als stammoeder. En in de lijn der afstam ming van de Koningin kan alleen nog op dien man of die vrouw de Kroon over gaan, die den laatstoverleden Koning het naast, doch in elk geval niet verder dan in den derden graad van bloedverwantschap bestaat. Zoodoende haalde men een streep door de opvolgingsrechten van een breede schare van buitenlandsche gerechtigden. Meteen zij echter aangestipt, dat ook op die manier een werkelijk nationaal Koning schap bij erfopvolging verworven, niet vol komen is gewaarborgd. Ook op deze wijze immers de bepaling inzake rechten van nakomelingen in den derden graad kan zich op een gegeven oogenblik een vreem deling tot den Troon geroepen zien, Intus- schen is meteen door deze regeling, op. papier, de kans op een spoediger ontbreken van een gerechtigden opvolger toegenomen en dus de kans op de noodzaak dan tot Koningskeuze over te gaan. Maar gelukkig, voorshands is dat nog allerminst in zicht. Op dit moment is Prin ses Beatrix, na haar Moeder, de eerst- gerechtigde troonopvolgster, waarop dan achtereenvolgens Prinses Irene, Prinses Margriet aan £od zouden komen. Ter ver mijding van misverstand nog even dit: in dien ooit Prinses Beatrix op den Troon komt en er uit een door haar, met toestem ming van het Parlement gesloten, huwelijk kinderen zijn, dan komen die vóór de zus ters van haar, die in dat geval Koningin Beatrix zou wezen, in aanmerking. En als er thans een Prinsje geboren wordt? Wel dan is deze na Prinses Juliana in eens de eerstgerechtigde, want volgens de Gi-ondwetsbepaling gaan bij gelijken graad, zooals dat heet, mannen boven vrou wen. Dus ook al zijn ze jonger. Sinds 1747 heeft zich dit twee keer voorgedaan. (Ook toen gold deze opvolging reeds). Na Prinses Caroline werd, gelijk al vermeld, de latere Willem V geboren. Ofschoon jonger 'dan zijn zuster, ging hij, de man, voor. Willem V kreeg in 1770 een doch tertje, Louise, maar twee jaar later zag een prinsje het levenslicht en nu was dit de erf-gerechtigde. Hij, de erfprins van Oranje, werd in 1813 onze Souvereine Vorst, die in 1815 den Koningstitel aan nam, en bekend staat als Koning Willem I. Croote belangstelling voor den Oranjetochf Niet minder dan 2000 motorrijders heb- ben reeds ingeschreven voor den Oranje- tocht Baarn-Soest, welke is georganiseerd ten einde de felicitatieregisters in Baarn en Soest te teekenen. Onder de inschrijvers bevinden zich 100 ruiters uit Alblasserdam, die echter niet den gebeelen tocht te paard maken en dan een groep van twaalf wandelaars uit Nij megen, die den tocht geheel te voet zullen afleggen. Ook Limburg zal geducht verte genwoordigd zijn en wel door de beroemde Limburgsche schutters, waarbij ook de schutterkoning aanwezig zal zijn. De verst verwijderde stad, welke afgezanten zendt, is Vlissingen. Twaalf wielrijders zullen de verre reis maken. Het comité, dat dezen tocht organiseert, heeft besloten de inschrijving niet te slui ten. Deelnemers, die tevoren, niet ingeschre ven zijn, kunnen ter plaatse nog op den dag zelve een deelnemerskaart krijgen. BOTSING MET 500 KM PER UUR. Twee Spitfires zijn met een snelheid van 500 km per uur boven Celle, ten noorden van Hannover, tegen elkaar gevlogen. De beide piloten werden gedood. 35. „Ik wacht nog steeds op mijn geld!" zei de chauffeur. „Je lijkt me een kale méneer en aan al je mooie praatjes heb ik niets! Kom op met de centen!" „Ei, ei" zei Joris, „Uw uitlatingen duiden op een grof besnaard gemoed! Daar is de brandkast! Wanneer ge op deze knop drukt zal de deur zich openen. Ge kunt er uit nemen wat U goed dunktGeld speelt geen rol!" Dat liet de chauffeur zich geen twee maal zeggen. Hij liep naar het kastje, dat de vos hem wees en drukte op de knop die er onder zat. Het slot sprong open en uit het kastje schoot een grote leren bal, die aan een lange stalen stang vast zat. „Boem!" Met een doffe slag kwam de bal tegen het hoofd van den chauffeur terecht en de ongelukkige man l sloeg achterover tegen de grond,,.* wekt had. Zij moesten trachten uit te vin den, waar zich de opstandelingen schuil hielden. Ook deze opdracht werd in burger- kleeren, dus in strijd met alle krijgswetten, uitgevoerd. Het viertal arriveerde op het eiland, waar M. „een kennis wist te wo nen". De mannen deden zich als goede Nederlanders voor en twee Texelsche boe ren lieten dan ook vol vertrouwen een en ander over den opstand los. Eén van hen, een 'zekere J. Witte, die er drie dagen reizens voor over had, om voor het Hof zijn getuigen-plicht te vervullen, verstrekte voedsel aan de opstandelingen; zijn buur man onderhield minder nauwe betrek kingen met hen, maar in beide boerderijen werd door de Feldgendarmerie op aanwij zingen van de vier spionnen een val op gezet, waar de hongerige Russen grif in liepen. De schietpartij, die hierop volgde, kostte één Rus het leven en de twee door de Duitschers verdachte gezinnen werden in hechtenis genomen. „Gelukkig kwam de capitulatie net op tijd" zoo merkte de procureur-generaal op, „anders zou dit verraad zeker meer levens gekost hebben". Hij schetste verdachte M. als 'n doodgewonen, gemeenen spion, achtte de beide tenlasteleggingen bewezen en eischte de doodstraf voor de twee feiten. Op 17 Februari volgt in deze zaak de uit spraak, „Het vrooiijke Weeuwtje" De „Hoofdstad-Operette", versterkt met leden van de voormalige ..Fritz Hlrsch Operette" komt van 7 tot en met 10 Februari ln den Haarlem- schen Stadsschouwburg met Franz Léhar's zangspel „Het vrooiijke Weeuwtje", in de Ne derlandsche bewerking van Meyer Hamel, De regie berust bij Otto Aurlch en koor en orkest worden geleld door P. de la Fuertte. Verder ver leen en bekende artisten hun medewerking. Boksen in het openhaar wordt besproken Van departementale zijde zijn voorstellen aanhangig gemaakt welke tot strekking heb ben, om onder bepaalde voorwaarden en mits de betrokken gemeentebesturen hierin toe stemmen het mogelijk te maken dat voortaan alom in den lande openbare bokswedstrijden worden gehouden onder auspiciën van den Nederlandschen Boksbond. De voorwaarden hebben o.m. betrekking op de opleiding van instructeurs, die voortaan een examen onder overheidstoezicht zouden moeten afleggen en op het jeugdboksen. In een binnenkort te houden vergadering van vertegenwoordigers van alle districten van den Ned. Boksbond zal het standpunt van den bond worden bepaald. Schaatsen rijden Wedstrijden van „De Volharding' Woensdagmiddag organiseert de IJsclub „De Volharding" te Heemstede hardrijwedstrijden over een afstand van 160 meter en wedstrij' den in echoonrijdep voor dames, heeren en paren. Tennis Loting om de Davis-Ctïp Maandag heeft in het Witte Huis te Washing ton de loting plaats gehad voor de Davis Cup wedstrijden 1947. President Truman, omringd door de diplomatieke vertegenwoordigers der be trokken landen, onder wie zich ook de Neder landsche ambassadeur jhr. Loudon bevond, nam de loten uit den beker. Het resultaat van de eerste ronde Europeesche zöne was: België—Luxemburg: Zweden—Tsjecho Slowakije: Griekenland—Zwitserland. Dertien landen, waaronder Nederland hebben voor de eerste ronde vrijgeloot. Voor de tweede ronde.zijn de wedstrijden als volgt ingedeeld: bovenste helft: Polen—Engeland: Zuid Afrika—Nederland; Joegoslavië—Ierland. Onderste hélft: Nieuw Zeeland—Noorwegen; Frankrijk—Indië; Monaco—Denemarken, Zuid Afrika en Nederland, die elkaar in de tweede ronde ontmoeten, kwamen in 1936 te Amsterdam tegen elkaar uit, waarbij Zuid Afrika met 5—0 won. Voetbal Leicester in de vijfde ronde Maandag is voor de derde maal de wedstrijd van de vierde cupronde tusschen Leicester City en Brentford gespeeld op het terrein van de Villa te Birmingham. Het resultaat was, dat Leieester met 41 won. Het weer was zoo slecht, dat slechts 2500 toeschouwers aanwezig waren. Werklieden moesten gedurende den wedstrijd de vallende sneeuw met bezems van grens- en doel lijnen blijven vegen. Het programma voor de vijfde ronde op Zater dag a.s. luidt: Birmingham CityManchester City; Stoke City—Sheffield United; Charlton Athletic—Blackburn Rovers; Newcastle United- Leicester City; Luton TownBurnley; Liver pool—Derby County; Nottingham Forest—Midd lesbrough; Sheffield WednesdayPreston North End. Maandag won Bolton Wanderers met 20 van Leeds United in de eerste divisie. „Eendracht Houdt Stand" bestaat 30 jaar Woensdag 5 Februari is het dertig jaar ge leden, dat de Haarlemsche voetbalvereeniging E.H.S. (Eendracht Houdt Stand) werd opge richt. Na een fusie met D.E.C. nam. het aan tal leden toe en de successen in den "Haarlem- schen Voetbalbond werden beter, In 1923 be haalden het eerste- en het derde elftal hét kampioenschap zonder verliespunten en het tweede met twee verliespunten. Na het sei zoen 3924'25 werd het kampioenschap van de eerste klas behaald, waarna promotie naar de vierde klas van den K.N V.B. volgde. Later werd zelfs de derde klas bereikt. In 1930 ging het met de club minder goed en er waren zelfs plannen, om tot ontbinding der club over te gaan. Zoover kwam het niet. Integen deel, een nieuw bestuur werkte met grooten ijver en twee jaar later telde E.H.S. meer dan honderd leden. Na het betalen van het kampioenschap van den H.V.B. ging het eer ste elftal opnieuw naar den K.N.V.B. Bijna was in 1942 de derde klas bereikt, maar de promotie-wedstrijden leverden geen voldoend 6ucces op. Thans heeft E.H.S. weer een goede kans. Het elftal heeft de leiding met één punt voorsprong op V.V.E. Zaterdag a.s, zullen leden, die 25, 20 en 15 jaar lid zijn op een feestavond in het gebouw der Jongelingsvereeniging aan de Lange Mar- garethastraat gehuldigd worden. Zaterdag 17 Mei wordt het jubileum met een receptie en een feestavond gevierd Schaken Haarlemsche Schaakkring Op de Jaarvergadering van den Haarlem- schen Schaakkring heeft de voorzitter, de heer J. Lankamp den kampioen van Haarlem, H. Bouwmeester gehuldigd en hem een beker overhandigde Uitgebracht werden de jaarver slagen. De bestuursleden werden herkozen. De vergadering besloot bij voldoende deel name in April te beginnen met de wedstrij den om de persoonlijke kampioenschappen voor de hoofd-, eerste, tweede en derde klas. In Mei worden clubkampioenschappen gehou den, waaraan groepen van dertig of even tueel minder kunnen deelnemen. I In de groote zaal van Bellevue te Amstejv dam is gisteravond het eerste landelijk con. gres van de Eenheids Vakcentrale (E.V.C.) geopend. Ter inleiding van deze vljfdaagsohe bijeenkomst hield de voorzitter, de heer B Blokzijl, een rede, waarin hij in hoofdzaak zeven principes vastlegde: le. Onvoorwaardelijke verhooging van qC arbeidsproductiviteit teneinde naast leniging van de nooden van de Nederlandsche arbei dersklasse, te ontkomen aan macht en Invloed van Wallstreet. 2e. Loonsverhooging en strijd tegen de duurte. 3e. Democratiseering van het bedrijfsleven, mede ter versteviging van de politieke demo. cratie. 4e Nationalisatie van sleutelindustrieën. 5e. Op grondslag van het onderhavige fu«ie. rapport een zoo spoedig mogelijke eenheid met het N. V. V. 6e. Strijd voor de vrijheid der door fascism» i geknechte volken in het kader van het wereld 1 vakverbond. 7e. In samenwerking met alle vrljheidslie. vende Nederlanders het geven van een zoo groot mogelijke bijdrage tot de vrijheid van Indonesië en strijd te'gen degenen, die alj reactionairen de koloniale verhoudingen wil- len handhaven. Op het congres waren aanwezig een ver. tegenwoordiger van het ministerie van Sociale Zaken, de burgemeester van Amsterdam, mr, A. J. d'Ailly en verder vertegenwoordigen van vakbewegingen uit België, Frankrijk. En, geland, Tsjecho-Slowakije, Hongarije en van de vrije Spaansche vakbeweging. Een dele. gatie uit Sovjet-Rusland is onderweg. Een Poolsche delegatie zond bericht vae verhindering wegens den na de verkiezingen i ontstanen toestand. Uit Joegoslavische vak. bondsk'ringen werd gemeld, dat, hoewel het Nederlandsche ministerie van Buitenlandsche I Zaken alle medewerking heeft gegeven, de Nederlandsche legatie te Belgrado uitreis, visum geweigerd heeft. Tenslotte werden afgevaardigden van den Alg. Bond van Werkers in het Mijnbedrijf en I de Kamerfractie van de communistische par. tij begroet. Het Utrecht Stedelijk orkest gaf onder lei. ding van Hugo de Groot een kort concert. De heer Blokzijl zeide het te betreuren, dal het N.V.V. gemeend heeft geen afvaardigio; te moeten zenden. De E.V.C. ontving over den komenden demonstratiedag inzake»de loon-en j prijsactie op 9 Februari te Utrecht een brief i van het N.V.V., waarin geprotesteerd werd tegen het animeeren van N.V.V.-leden om deze demonstratie bij te wonen. De he« Blokzijl verklaarde, dat de oproep tot h« bijwonen van de demonstratie gericht wai aan alle werkers van Nederland en niet in het bijzonder tot de leden van het N.V.V. I Ten aanzien van een fusie'met het N.V.V. zei de spreker nog, dat niet alleen bij hé N.V.V. aarzeling te merken is. „Het spook van het anti-communisme waart rond in hé, N.V V. De fusie met het N.V.V. mag geen huwelijk uit berekening zijn cn ook geen huwelijk op huwelijksche voorwaarden, doch moet het smeden van een eenheid zijn uit I liefde voor het proletariaat," De oppositie in de E.V.C. zelf tegen de fusie achtte de spreker afkomstig van anarchisme, De heer Blokzijl vermeldde, dat de Amerl. I kaansche vakbond A.F.L. (American Federa. tioir of Labour), dat naar hij zeide, bevriend is met. de Amerikaansche reactionairen, ook naar Nederland afgevaardigden zond om bui. t ten het wereldvakverbond opt een nieuw in-1 ternationaal verbond, gericht tegen Rusland, op te richten. De A.F.L zal bij de E.V.C. een gesloten deur vinden, aldus de spreker. Ver der kondigde hij aan, dat de E.V.C. er bij het wereld vak verbond op aan zal dringen de thans reeds drie millioen leden tellende In donesische vakbeweging in international! 5 verband op te nemen. Provinciale Staten van Noordholland G. Th. F. Hilkes te Bussum heeft bedankt als lid der Provinciale Staten van Noord- 1 holland. Opvolger is H. Bodde te Wi'eringen. nC.P.N, „De Waarheid". HERMAN KREBBERS GEREHABILITEERD. De violist Herman Krebbers is door den Centralen Eereraad voor de Muziek ge rehabiliteerd. Hij kon na de bevrijding in I Nederland nog niet optreden wegens een daartoe strekkend verbod van den Eere- raad voor de Muziek, dat tot het voorjaar J van 1947 zou gelden. De /Centrale Eere raad heeft hem nu vrijgesproken van het tenlaste gelegde. Krebbers heeft na de bevrijding tal van concerten gegeven in Zwitserland, Frank rijk en België. NIET-OFFICIEELE HERDENKINGSZEGEL. De secretaris van de ondervakgroep „Detail- handel-in postzegels" schrijft: „Door dr. A. J. de Bruyn, directeur van „Th4 flying rocket", orgaan van die Nederlandsche i Ruimtevaart Studio, Amsterdam, is een zegel vervaardigd en uitgegeven, hetwelk den indruk vestigt, dat het officieel door de P.T.T. zou zijn uitgegeven. Het betreft hier een Nederland-Franklin Roo. sevelt-herdenkingzegel, ter waarde van f 2,54 plus f 0,50 toeslag. Van bevoegde zijde vernemen we nader, dat speciaal in de Vereenigde Staten van Amerik» voor dit product veel reclame werd gemaakt en dat vele verzamelaars ten onrechte zullen ver- onderstellen, dat hier sprake is van een erkende Nederlandsche postzegel. Tijdens de heden gehouden zitting van het zuiveringshof te Neurenberg barstte verdachte von Papen in tranen uit. De president, dr. Sac'ns, verdaagde de zitting 20 minuten. Het Amerikaansche militaire tribunaal te. Dachau heeft Hermann Zisch, voormalig Duitsch onderofficier, wegens schuld aan den dood van 2300 geïnterneerden in het concentratiekamp te Kauffering (dépendance van Dachau) ter dood veroordeeld. Het is waarschijnlijk, dat de nieuwe Pool sche regeeHng, die morgen voor het eerst bijeen- komt, amnestie zal verleenen aan hen, die door ondergrondsche activiteit de regeering hebben tegengewerkt. Voor het eerst is onder Australiërs in Noord- Australië een georganiseerde staking uitgebro ken. Meer dan 100 inheemschen, werkzaam als huispersoneel en in regeeringsdienst, weigerden aan het werk te gaan, totdat zij hooger loon ontvangen. Bernard Baruch, voormalig vertegenwoor diger van de V. J3. als permanent lid van dfl commissie voor de atoom-energie bij de Vei* eenigde Naties, heeft het vermoeden uitgespro ken, dal de Sovjet-Unie zich door middel van spionnage in Canada op de hoogte zou hebben gesteld van het geheim der atoombom. Baruch wees daarbij op de recente onthullingen inzako spionnage in Canada en op een krantenbericht, volgens hetwelk de Canadeesche regeering met plutoniumwinning is begonnen. De Berlijnsche pers meldt, dat Prinses Her- mine van Pruisen, weduwe van Keizer Wilhelm, beroofd is van haar bontjas en tasch toen zij lfl Frankfort-aan-de-Oder op weg van huis naar eed theater was. De dieven ontsnapten zonder her kend te worden. Gedurende de afgeloopen week zijn te Ham burg 10 personen tengevolge van de koude ge storven. Dit brengt het totaal voor die stad op 47. Te Alexandrië is een bomaanslag gepleegd op den commandeerenden officier van de Brit- sche troepen aldaar. De bom werd van de strast af op het balcon van zijn huis geworpen, docto richtte geen 6chad© aan.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2