Een marinekamp op het droge Deskundig onderzoek naar schilderijen van Van Meegeren ten einde Amerikaansch „Holland" herdenkt zijn honderdjarig bestaan Tourisme op „compensatie-basis" Nacht-Express Dinsdag 4 Februari 1947 IJMUIDER COURANT 3 Bij de Hollandsche Rading worden ongeveer 500 man marine-personeel per jaar opgeleid Midden tusschen de dennebosschen ligt het marinekamp bij de Hollandsche Ra ding, waar een keine 2000 man van de zeemacht verblijft. Aangezien ongeveer 5000 man per jaar voor de marine moet worden opgeleid, waren de oude etablis sementen niet meer toereikend. In dit kamp worden de jonge burgers in matro zen-uniformen opgeleid tot militairen. De matrozen verblijven er langer dan spe cialisten als stokers, seiners en koks, die na de eerste opleiding elders in het land hun marine-opvoeding voltooien. Het 28 hectare groote kamp maakt een vrij verlaten indruk. In de over het terrein ver spreide met riet gedekte gebouwen is het echter een drukte van belang en over het algemeen lekker warm. De tenten, die nor maliter voor onderwijs worden gebruikt," staan thans leeg. Gehuld in capuchons loopen de schüdwacn- ten heen en weer. De sportterreinen en ten nisbanen, gedeeltelijk nog in aanleg zijn niet te onderscheiden van de rest van de omge ving, ah®5 *s mct Ieen Puur wit kleed bedekt. Hoewel in de lesgebouwen hard wordt ge werkt, Liggen de nieuw in aanbouw zijnde exercitiehall en het nieuwe groote school gebouw verlaten. De felle vorst heeft alles lamgelegd. Het nijpend ruimtegebrek zal eerst tegen de helft van dit jaar «enigszins verlicht kunnen worden. Dan is de groote achool waarschijnlijk klaar, zoodat dan de tegenwoordige schoollokalen al6 manschap penverblijven zullen kunnen worden inge- ^Etèze verblijven liggen in het bosch ver spreid. Ertusschen ziet men de „ziekenboeg", de medische afdeeling, waarin twee tand artsen den „Jannen" van pijn of kiezen ver lossen, het postkantoor met de bibliotheek, de keuken-eetzalen en de longroom voor de officieren Temidden van dit dorp met zijn atraten en namen, alle genoemd naar onder- deelen of diensten van de marine, ligt een eenvoudig kerkje, de eenlge Nederlandsche marinekerk. Hier worden de diensten voor alle confessies gehouden. Aalmoezenier en predikant werken eendrachtig samen. Een geweldige gymnastiekzaal is tijdelijk ingericht als cantine, theater en bioscoop. Voor de cantine zoowel als voor de voorstel lingen bestaat veel belangstelling. Het pas sagieren blijkt een lastig karwei, aangezien het kamp op ongeveer vijf km van Hilversum ligt. De cantine zet per maand dertigduizend gulden om. wel een bewijs, „dat men er iets aan heeft." Eerst tegen etenstijd begint men van de groote bevolking van dit marinekamp op het droge iets te merken. Van alle kanten komen groepen nieuwbakken „Jantjes" aangemar- cheerd. Dan blijkt de enorme -inhoud der kookketels amper opgewassen tegen den trek van zooveel gezonde jonge magen. Na den middagmaaltijd is het „baksgewijs" appèl en inspectie. Dit geschiedt in twee gedeelten, telkens met ongeveer 800 man. De ruin^e appèlplaats, die wordt bestreken door eenige Duitsche kanonnen, dienende voor versiering «n instructie, is te kleine om alle vrijwilli gers en dienstplichtigen in ruime opstelling te omvatten. Een schip van beton. „Ik heb nog nooit zooveel masten op een fcchip gehad" zegt een stoere schipper, doe lend op de vele dennen van het kamp. „Zou een eerste opleiding aan en op zee beter zijn?" Het antwoord luidt ontkennend. De opleiding in het kamp is voor het grootste deel theoretisch. Voor exercities is alle plaats en dan komt er een betonnen schip, dat wil zeggen, een betonnen model van den boven bouw van een kanonneerboot als de „Gruno", „Brinio" of „Friso" met volledige inrichting en bewapening. Even verder staat reeds een toren waar men het „looden" kan beoefenen. Roeien en zeilen wordt op de Loosdrechtsche plassen onderwezen. Voor schieten wordt een schietbaan van de landmacht op 14 km af stand van het kamp gebruikt In de gebouwen worden tal van vaikken onderwezen. Splitsen en knoopen, touwsoor- ten, rangen, seinen en alle mogelijke andere typische wetenswaardigheden voor den ma troos. Hoewel de miliciens en vrijwilligers na opkomst eerst te Voorschoten worden geselec teerd voor verschillende onderdeel en, krijgen zij te Loosdrecht alleen een basis-opleiding. Deze duurt voor dienstplichtigen, die voor 21 maanden zijn opgeroepen, acht weken, voor de vrijwilligers, die op de beroepslijst van de marine teekenden twaalf weken. Daarna gaan de specialisten naar andere opleidingscentra. De matrozen ontvangen hun verdere opleiding Snel handelen voorkwam groQten brand Maandag omstreeks 8 uur ontstond brand in de drukkerij van de Gebroeders Koning te Hoofddorp. Door het koene optreden van een overbuurman, den heer Van Vliet, die onmiddel lijk met een snelbluschapparaat ter plaatse ver scheen, werd het vuur dat reeds tot aan het plafond oplaaide, bedwongen. De brand was door oververhitting van een petroleumkachel ontstaan. De schade is gering. Besprekingen in Batavia Maandagmorgen om 10 uur plaatselijken tijd zijn de besprekingen tusschen de Com missie-Generaal en de Indonesische dele gatie hervat. O.a. werd behandeld de pro cedure, die* zal moeten leiden tot de on- derteekening van Linggadjati. De ver gadering is verdaagd tot hedenavond. Op de zitting waren ook aanwezig de republikeinsche gedelegeerden dr. Gani en Sjarifoeddin. De republikeinsche chef-staf Oerip zal heden met dr. van Mook vergaderen ten einde de situatie bij Soerabaja te bespre ken. van zes weken ln het kamp Loosdrecht en worden daarna op marinebases in het Ko ninkrijk gestationeerd. Behalve de beproefde instructiemethoden van de marine worden ook moderne leermid delen als films gebruikt. De „Jantjes" krijgen 26 uur per week les, waarbij inbegrepen In dische vorming met Maleisch, morcele vor ming, gymnastiek, infanterie en zelfs wat lessen in het verkeer, omdat ze tenslotte op het land ook den weg moeten weten. Het kamp telt een vaste kern van ongeveer 400 man, onder wie 35 instructeurs en leera ren. Deze leeraren geven ook onderwijs op kaderschool, die in het kamp is onderge bracht. Het is hard werken, want buiten de les uren is er natuurlijk ook nog exercitie en bovendien zijn er nog allerlei baantjes op te knappen. Er moeten natuurlijk zeuntjes zijn om bij het eten de börden vol te 'scheppen, af te ruimen en de vaat te doen. Er moet wacht geloopen worden en zoo zijn er meer „klusjes", die de jonge zeelieden moeten op knappen. „Voel je je als toekomstige zeeman thuis onder de Gooische dennen" vroegen wij een jong matroos. „Nou, dat gaat wel" zei hij. „Zout water zal ik nog genoeg snuiven". De heer C. Tenhaeff overleden In den ouderdom van 62 jaren ia Zater dag te Aerdenhout overleden de heer C Tenhaeff, Inspecteur der Volksgezondheid® en van den Veeartsenijkundigen dienst. Met den heer Tenhaeff is een bijzonder geziene persoonlijkheid heengegaan, die vooral op het gebied der volksgezondheid veel baanbrekend werk verricht heeft. Na dat hij in 1917 benoemd werd als inspec teur van het district Friesland, volgde hij in 1914 den heer H. J- Odé op als inspec teur van het district Noordholland. Groote bekendheid verwierf de heer Tenhaeff ook in het buitenland door zijn onderzoekingen o.a. in samenwerking met prof. Snapper destijds te Amsterdam op het gebied der Echinococcosis. Door zijn doorzettingsvermogen werd in Friesland het eerste destructorbedrijf in Nederland opgericht. Aan dit bedrijf en zeker aan zijn bemoeiingen is het te dan ken dat het voorkomen van Echinococcosis bij de bevolking van Friesland sterk ver minderd is. Een proefschrift over dit onderwerp, dat reeds bijna voltooid was, heeft hij'niet kunnen voltooien. Zijn verdiensten zijn er kend door de benoeming tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling is bepaald op Woensdag 5 Februari op de begraafplaats Oud-Eik en Duinen te 's-Gravenhage. Proces in Mei In Spaarndamzijn Zondag schaatswedstrijden voor voetballers gehóuden, waarvoor van de zijde van het publiek groote belangstelling bestond. Veel voetballers toaren er niet opgekomen. Ripperda, Terrasvogels, Onze Gezellen en „Spaarndam" hadden ploe gen van vier afgevaardigd. Het resultaat was, dat Spaarndam den eersten prijs won; 2. Onze Gezellen; 3. Ripperda. Na afloop reikte de voorzitter van Spaarndam, de heer G. van Meesche de prijzen uit. Op 9 Februari zal het honderd jaar geleden zijn, dat in Michigan op de plaats waar de stad Holland zou verrijzen, de eerste boom geveld werd door ds. A. C. van Raalte, die met een klein gezelschap Nederlandsche Christenen de voorhoede vormde van de twee duizend zielen, die zich in het- vroege voor jaar van 1847 onder leiding van ds H. Scholte te Utrecht en ds. C. van der Meulen te Goes inscheepten naar de nieuwe wereld. Als voornaamste oorzaken van deze land- vérhuizing en kolonisatie kunnen worden ge noemd de zware economische depressie, waar in ons land na 1813 verkeerde, de mislukte aardappeloogsten, en de godsdienstige onver draagzaamheid jegens hen die zich van de Nederlandsch Hervormde Kerk hadden afge scheiden. Voor de emigranten beteekende de reis naar Amerika een afscheid voor het leven. Na een vaak moeitevolle overtocht op on comfortabele zeilschepen, wachtte hun nog de wekenlange reis over land in tjokvolle ka naalbooten, waarin geen slaapplaatsen aan wezig waren. Van Raalte koos voor zijn menschen de wil dernissen van Michigan, waar de dichte wou den werk aan ieder verschaften. Scholte daarentegen koos de prairie van Iowa, waar hij met gegoede boeren het dorp Pella Sjtichtte, uit welke nederzetting later de dochterkolonie Orange City zou ontstaan. In Michigan ontstond de kolonie Holland met de omliggende plaatsen Zeeland, Fries land, Drente, Overijssel, Graafschap, etc. en vele nakomers vestigden zich te Grand Ra pids. Den eersten zomer stierven vele honder den kolonisten door moeraskoortsen. De voormalige, jong gestorven Amerikaan- sche gezant G. J Diekema. zelf nakomeling dezer landverhuizers van 1847, wees in een tafelrede voor het Alg. „Nederl. Verbond in 1933 op de karaktervastheid dezer Calvinisten, wier geloofskracht hen voor ondergang in den strijd tegen de woudreuzen, heeft behoed. Hun verlangen naar hooger onderwijs open baarde zich door de stichting van Van Raalte's Hope College, dat. reeds vele honderden Ame rikanen van Nederlandsche afkomst aan Amerika leverde voor allerlei openbare amb ten. Het was dit Hope College in de stad Hol land, dat aan Prinses Juliana in 1941 het doctoraat in de rechten aanbood. Ook de be kende senator Arthur Vandenberg studeerde aan dit college. Ongeveer twee honderd duizend nakomelin gen van de emigranten der 19e eeuw maken zich thans in Michigan, Wisconsin en Iowa op om op grootsche wijze het eeuwfeest van hun nederzetting te vieren. De meesten hun ner zijn lid van de Reformed Church en Christian Reformed Church, hier te lande te vergelijken met de Nederlandsch Hervormde Kerk en Gereformeerde Kerken. Het hooger onderwijs is er in groote eere, getuige het Calvin College te Grand Rapids. Hun tijdschriften „The Intelligence Leader", „The Banner", „The Young Calvinist" en „De Wachter", welk laatste blad geheel in de Ne derlandsche taal wordt uitgegeven, mogen zich in groote oplagen verheugen. Blijkens een recent bericht hebben de plan nen voor een grootsch opgezet herdenkings feest der Nederlandsche nederzettingen in Michigan vasten vrom aangenomen, getuige het bezoek van mr. Williard Wichers, direc teur van het Nederlandsch persbureau te Mi chigan, ten einde hier besprekingen te voeren over mogelijke deelnemers uit ons land. Zondag 9 Februari a.s. zal in alle protes- tantsche kerken te Michigan in den avond dienst het feit der nederzetting worden her dacht. In Mei volgt een groot tulpenfeest en tij dens de officieele feesten in Augustus wor den een miliioen menschen in Michigan ver wacht. Prins Bernhard naar Stockholm Prins Bernhard is Maandag met een spe ciaal KLM Dakota-vliegtuig naar Kopen hagen vertrokken om de teraardebestelling van Prins Gustaaf Adolf bij te wonen. Het toestel vloog eerst van Schiphol naar Soesterberg. Daar .stapten Prins Bernhard, vergezeld van zijn adjudant, rit meester Geertsema en jhr. mr. C. Bedel in. Heden zal de prins in hetzelfde toestel terug vliegen. SCHEEPVAARTBEWEGING OP DEN NIEUWEN WATERWEG Gedurende de maand Januari 1947 zijn op den Nieuwen Waterweg binnengekomen 400 stoom- en motorschepen, metende 685.836 bruto R. T. tegen 297 schepen, metende 429.231 bruto R. T. in Januari 1046. Van deze sohepen waren bestemd: voor Rotter dam 340 (v. J. 266), voor Schiedam 7 (5), Vlaardin- gen 8 (3), Maassluis I (1), Hoek van Holland 27 (16), Dordrecht 6 (3), Zwijndrecht 1 (1). overige havens 10 (2). Dr. P. Coremans, de directeur van het cen traal laboratorium der Belgische musea, die deel heeft uitgemaakt van de commissie van deskundigen, welke kortgeleden in Nederland een onderzoek heeft ingesteld naar het werk van den kunstschilder Han van Meegeren, heeft enkele verklaringen afgelegd over zijn arbeid. Tijdens het onderzoek in het laboratorium van dr. Froentjes in Huize Katwijk te Den Haag zijn de volgende schilderijen onder zocht: de Emmaüsgangers, de Christuskop, het Laatste Auondmaal, de Overspelige Vrouw, de Zegening van Isaac en de Voet- wassching, alle toegeschreven aan Vermeer, alsmede twee gemonogrammeerde werken van Pieter de Hoogh: Groep met kaartspelend gezelschap en groep met rechtstaande vrouw. „Onze taak", aldus dr. Coremans, „was het uit te maken of deze schilderijen inderdaad uit de 17e eeuw stamden en, indien niet, vast te stellen of de vervalsching door Han van Meegeren is gepleegd. Hoewel het preama- tuur zou zijn op de bereikte resultaten voor uit te loopen deze zullen pas bekend wor den gemaakt tijdens het proces-Van Meegeren dat naar alle waarschijnlijkheid in Mei zal plaats hebben geloof ik wel te mogen ver klappen, dat zich in den loop van dit onder zoek geen verrassingen hebben voorgedaan. Wat den uitslag van het onderzoek betreft waren, wij het dan ook volkomen met ellcaar eens. Grondig onderzoek. Bij het geheele onderzoek, zoo vertelde dr. Coremans verder, is er naar gestreefd een resultaat te bereiken, dat onaanvechtbaar is, zoodat het bij voorbaat uitgesloten zou zijn, dat zich verwikkelingen zouden voordoen als waartoe indertijd de onderzoekingen inzake de schilderijen van Van Gogh aanleiding heb ben gegeven. „Hoewel het voldoende geweest zou zijn tezamen met den terzake zeer des kundigen dr, Froentjes het onderzoek te ver richten, hebben wij het daarom nochtans beter geoordeeld den bekenden Nederland- schen restaurateur dr. Wilde eveneens in dit zoo belangrijke onderzoek te betrekken. Met ons drieën hebben wij genoemde schil derijen daarop aan een onderzoek onder worpen. De resultaten van dit onderzoek zijn tenslotte onderworpen aan de critiek van den chef van het laboratorium van de National Gallery en aan dien van het British Museum. Verder zijn dr. G. L Stout en dr. Gottens van de Amerikaansche Harvard Uni versity voortdurend schriftelijk van de vorde ringen uit het onderzoek op de hoogte ge houden. Naar dr. Coremans in dit verband mededeelde, zal hij na het gu-oces naar de Vereenigde Staten vertrekken teneinde daar aan de Harvard University een uiteenzetting te geven over het verloop van het onderzoek. Voor dit doel zal hij microscopische door sneden meenemen. Het eindrapport van de onderzoekingen ln Den Haag is ter hand ge steld aan den Nederlamdschen rechter-com- missaris Wiarda. „Prachtig schilderij". „En wat denkt u zelf van de Emmaüsgan gers?" „Zelfs wanneer men van het standpunt uit gaat hier met een vervalsching te doen te hebben, dan vind ik het niettemin nog een prachtig schilderij", aldus dr. Coremans. „Het bevredigt hart en zinnen volkomen en dat is het per slot van rekening wat de waarde van een kunstwerk bepaalt. Een museumdirecteur, die zijn aankoopen moet registreeren en moet uitmaken of een schilderij uit de zeventiende eeuw afkomstig is of niet, mag echter niet op zijn gevoelens afgaan en zal andere maat staven moeten aanleggen. Kon men in de 18de eeuw een schilderij met hot oog op zijn echtheid waardeeren. in de 20ste eeuw waarin den kunstzinnigen vèr- valscher zoovele technische hulpmiddelen ter beschikking staan, is dit niet langer mogelijk. Geen enkele kunstkenner kan in onze dagen de authenticiteit van een kunstwerk op het gevoel vast stellen. Zekerheid is slechts te krijgen door het nuchtere laboratoriumonder zoek en dit is het eenige wapen dat bestaat in den strijd tegen den genlalen vervalscher. Deze kan met vele factoren rekening houden, doch er zijn bepaalde natuurwetten, die hij niet kan opheffen en die bij het laboratorium onderzoek juist den doorslag geven." Dr. Coremans wees er op hoe belangrijk het voor een land is een centraal laborato rium te bezitten dat zich speciaal bezig houdt met het onderzoek van kunstwerken. Ver gissingen zooals bij de Emmaüsgangers zijn voorgekomen, zouden dan uitgesloten zijn. In België bestaat een dergelijk laboratorium reeds jaren. Geen enkele museumdirecteur in België is verplicht zijn aankoopen in dit labo ratorium op echtheid te laten onderzoeken, doch als hij het niet doet, geschiedt de aan koop op eigen verantwoording. Tenslotte zelde dr. Coremans dat hij tijdens zijn verblijf in Nederland ook de Nachtwacht van Rembrandt had bezichtigd. Hij verklaar de dat het „schoonmaken" van dit kunst werk met voorbeeldige deskundigheid is ge schied en dat het door deze bewerking zeker aan schoonheid heeft gewonnen. Hij achtte het gewenscht, dat, indien hiertoe de nood zaak bestaat, eenzelfd-e bewerking ook op andere oude meesters wordt toegepast. De V.V.IJ. protesteert tegen vordering van visch De V.V.IJ. heeft bij het Bedrijfschap voor Visscherijproducten en het Ministe rie van Landbouw, Visscherij en Voedsel voorziening telegrafisch geprotesteerd tegen het vorderen van visch. Door de vordering van honderd of bijna honderd procent voor export en voorrangorders van de meest gevraagde vischsoorten loopt de vischvoorziening in ons land ern stig spaak en dreigen duizenden werkers broodeloos te worden, aldus het telegram. (Voorrangorders worden onder meer verleend aan mailbooten, troepenschepen, ziekenhuizen en'gestichten). DE „JOHN MURRAY FORBES" VLOT. Het van Philadelphia komende Amerikaan sche SjS. „John Murray Forbes" dat op de Hinderribbe aan de1 kust ten Westen van Rockanje gestrand was, is na dagenlange po gingen eindelijk door de sleepbooten „Schel de", „Ebro" cn „Maas" van L Smit en Co'fl Internationale Sleepdienst in samenwerking met Van der Taks Bergingsbedrijf, vlot ge sleept, en daarna behouden den Nieuwen Wa terweg binnengebracht. Het schip dat met stukgoed geladen is, heeft ligplaats genomen in de Lekhaven te Rotterdam. Vele plannen voor het komende seizoen Op Belgisch grondgebied zullen voort- aan reizigers naar en uit België door de Belgische douane bij Esschen uitsluitend in de treinen worden gecontroleerd. Men hoopt, dat zulks binnenkort ook in Roo- zendaal het geval zal zijn. Doch zekerheid hieromtrent bestaat nog niet. Een tweede belangrijk punt is het feit, dat de Nederlandsche regeering medewer king verleent tot het uitwisselen van tou- risten op compensatie-basis. Dit beteekent, dat reizigers, leden van de Nederlandsche reisvereenjging hun touristisch hart kunnen ophalen tot dezelfde hoogte, waarop deze vereeniging buitenlandsche touristen „im porteert". Er bestaan plannen tot uitwis seling van touristen met Engeland, Dene marken, Zweden, België, Luxemburg, Zwitserland en Frankrijk. De Nederlandsche Re is vereeniging heeft zich in verbmding gesteld met de groote organisaties voor volkstourisme in deze landen. Ten behoeve van deze buitenland- sche touristen heeft de N. R. V. een hotel aan de kust en een op de Veluwe „geblok keerd". Voor het uitwisselen van touristen geeft de regeering de grootst mogelijke medewerking. Voorts bestaan van regee- rïngszijde plannen, aldus verklaarde de heer A. C. Dijkman, algemeen penning meester van de N. R. V. en secretaris van de sectie tourisme van het comité voor Nederlandsch-Belgisch-Luxemburgsche sa menwerking, om buitenlandsche gasten in Nederlandsche hotels met Nederlandsch geld te laten logeeren. Zij zullen, dan waarschijnlijk geen Ne derlandsche guldens mogen importeeren, zoodat het dan voor een buitenlander niet mogelijk zal zijn goedkoope guldens bij voorbeeld in Zwitserland te koopen, om ze daarna voor de volle waarde in Neder land uit te geven. De „zwarte" guldenkoers in Zwitserland is den laatsten tijd trou wens aanzienlijk gestegen. De officieele koers voor honderd gulden is 162 Zwitser- sche francs. De „zwarte" koers is thans ongeveer 68 Zwitsersche francs. In België zou men van plan zijn aan iederen inreizende tóe te staan' een bedrag van tienduizend francs binnen te brengen. De datum van afkondiging van deze nieu we bepaling is nog niet vastgesteld. De heer Dijkman vertelde, dat de sectie tou risme van het comité van samenwexking pogingen in het werk stelt om voor tou risten uit Engeland, de V. S. en Canada een visum voor Nederland, België en Luxemburg in te stellen. Touristen zouden In Engeland wordt er ondanks de sneeuw rustig gevoetbald. Arsenal speelde Zaterdag op Highbury tegen Manchester United en won met 62. Swindin, de doelverdcdiger van Arsenal, Barnes, Compton en Male hadden weinig succes bij hun poging, om Chilton, den spil van Manchester het maken van een doelpunt te beletten. dan natuurlijk verder vrijgelaten worden welke der drie landen zij willen bezoeken- Waarschijnlijk zal de reis van Amster dam naar Brussel met Ingang van 4 Mei ten zeerste bespoedigd worden. Gestreefd wordt naar ,snel treinverbindingen Am sterdam-Den Haag-Rotterdam-Dordrecht- Antwerpen-Brussel. Het touristen verkeer naar Nederland zal ongeveer met de tulpentreinen beginnen. Men hoopt in het komende seizoen met Engeland goede „ruilzaken" te doen. Voor Engeland werkt men in, hoofdzaak samen met de „Workers Travel Association". Met d)e Paaschdagen zullen waarschijnlijk reeds treinen met leden van de Fransche „Tou risme et Travail" naar ons land komen. In ruil daarvoor organiseerde de N.R.V. reeds reizen naar Chamonix en de Rivièra. Sprekende over de Nederlandsche hotels zeide de heer Dijkman, dat de hotelruimte door den oorlog met 25 procent verm'n- derd is. De textielvoorziening voor hotels zal niet vóór 1 Mei van dit jaar kunnen beginnen, waarbij de textielpositie dan nog niet veel verbeterd zal zijn. Men heeft eerst gezorgd voor de 30.000 bedden in sa natoria en ziekenhuizen en thans wordt gewelkt aan de textielvoorziening in do noodgebieden. In touristische kringen is men van oordeel, dat de regeering eigen lijk wat deviezen zou moeten verstrekken, voor aankoop van de allernoodzakelijkste liotelbenoodigdheden in het buitenland. In dien onze hotels in orde zijn, kunnen zij ook deviezen opbrengen- Indien de acco modate niet in orde is, worden buitenlan ders al gauw voor een volgend seizoen af geschrikt. H. Balm een kwart eeuw bij de Hoogovens De heer H. Balm, die zijn zilveren ju bileum vierde, is als jongen bij de Hoog ovens gekomen; hij heeft niet stilgezeten in die jaren en het zal voor hem en zijn vrouw een groote voldoening zijn, dat hij een belangrijke plaats in de werkgemeen schap van Hoogovens en Nevenbedrijvcn heeft bereikt. ,,En gij hebt het ten volle verdiend", zeide de bedrijfsdirecteur Ir. F. W. E. Spies, die de jubileumrede hield en de gebruikelijke envelop aan bood. De heer Wiersma, chef van de afdee ling Transportwezen, was de volgende spreker. Aan het einde van zijn rede ver eerde hij den jubilaris het gedenkbord en het getuigschrift der Maatschappij, De heer J. Helemigh, storings-bank- werker van den technischen dienst, trad op als tolk van hen, die aan het geschenk hadden bijgedragen. In een hartelijke toe spraak roemde hy de eigenschappen van den heer Balm en bood hem een prach tige kleur-ets en een schemerlamp aan. De chef van den werktuigkundigen onderhoudsdienst van de a/deeling Trans portwezen, de heer J. J. Polman, sloot de rij van sprekers. MEISJESVEREENIGING „DORKAS". De aanhoudende vorst en de kolenschaarschte zijn er debet aan, dat vele vereenigingen haar bijeenkomsten moeten staken. De meisjesver- eeniging „Dorkas" heeft van haar feestavond, die gehouden zou worden op 4 Februari, voorloopig moeten afzien. MARKTBERICHT VAN MAANDAG De aanvoer bedroeg 1600 kisten versche visch. Besommingen. Stoomtrawlers: Irene IJM 39 f 18.620; ViOS 5 IJM 102 f9616. Motorloggers: KW 84 f4118; KW 161 12118; KW 56 f5018; KW 124 f4497. Kotter: UK 162 f2448. Agenda voor Velsen en IJ meiden DINSDAG 4 FEBRUARI Thalia: 7.00 en 9.15 uur. De dief van Bagdad. Rex: 8 uur. Het gesiaoht Roquevillani. De Pont: 8 uur. De beul van Londen. WOENSDAG 5 FEBRUARI Bioscopen: als Dinsdag. FEUILLETON Roman door Winston Graham Vertaaid door Alice van Iterson 42) Zou ik nu niet met den trein mee kun nen gaan? Er waren nog andere contróle- hekken genoeg! Zij hadden onmogelijk bij ieder er van een mannetje kunnen zetten. Het was voor hem maar een gelukkig toe val geweest, dat hij dit had gekozen. Ik moest Jane waarschuwen. Zij zou natuur lijk naar hetzelfde controle-hek gaan, daar dit het dichtst bij perron 11 was. Waar kon ik mij opstellen om haar te waarschu wen? Zij kon nu ieder oogenbllk terug zijn. Hoe lang duurt het nog, voordat de Basel-express vertrekt? vroeg ik aan een beambte, die mij voorbij kwam. Dat kan ik u niet precies zeggen, maar als u mee wilt, dan is het beter, dat u nu maar een plaatsje zoekt. Ik rende de trap af, de vestibule door en ging naar de trap voor het gebouw- Dat. was niet bepaald een gunstige plek; maar zoo goed als iedereen mij hier kon zien, kon ik ook iedereen zien, die het sta tion binnenging. Nog altijd geen Jane. Ik hoorde fluiten en het geluid van een trein, die zich in beweging zette. Ergens diep iin mij ontstond de niet heelemaal fatsoenlijke hoop, dat het de express naar Basel mocht zijn!In dat geval zou onze opdracht mislukt zijn, maar dan wa ren we ten minste eerlijk verslagen. Wat had mij bezield om dit voor te stellen? Of Andrews er iets aan gehad zou hebben, was te betwijfelen; het eenige wat ik met zekerheid wist, wat dat wij onze persoon lijke verwachtingen, onze hoop op de twee dagen in Gardazelf vernietigd hadden. Dat het plan mislukt was, lag niet aan ons, maar aan het ongelukkige, feit, dat de trein stilgestaan had en nu later uit Milaan ver trekken zou. Als alles volgens het'program ma verloopen was, hadden wij al spoedig terug kunnen gaan. GardaEen oogen- blik bleven mijn gedachten in zoete herin nering wijlen op die plek, een oase van geluk, waar het mogelijk was den oorlog te vergeten; een plekje zon en vrede, waar aan men in oogenblikken van angst gaarne zou terugdenkenEn hoeveel had Garda ons nog niet kunnen schenken Geen Jane. Het kon toch ook zijn, dat tijdens onze afwezigheid de vluchtplaats bij Lorenzo opgeheven was. Misschien was zij wel juist in een val van de politie te recht gekomen. Ik kon niets meer beden ken, waardoor deze mogelijkheid uitgeslo ten was. Een paar menschen keken mij in het voorbijgaan aan. Ik wist, dat mijn gezicht de grootste bezorgdheid moest uitdrukken en deed opnieuw mijn best om verveeld en ongeïnteresseerd te kijken. Eindelijk ontdekte ik haar, terwijl zij een chauffeur betaalde. Zij kwam de trap op rennen en baande zich een weg tus schen langzamer loopende menschen door. Ik vloog op haar toe- Zij was begrijpelij kerwijze verbaasd mij hier te ontmoeten. Is de trein al weg? Ik geloof van niet. We hebben nog een kans, hem te halen. Ik ijlde met haar door de vestibule terug en de trap op. Waarom was je daar aan den voor kant? Omdat een van die kerels, die mij gisteren den heelen dag hebben gevolgd, het contróle-hek bij perron 11 in het oog houdt. Heeft hij je gezien? Nee. Wij kunnen hem ontloopen. We veranderden van richting en kwa men zoo aan een ander contróle-hek, hee lemaal links van het station. Is de express naar Basel al weg? Dat weet ik niet. Misschien wel. Per ron 11, aan den anderen kant. Wij renden weer verder. Het was niet aan te nemen, dat de Duit sche officier aan het andere contróle-hek ons zou zien, maar voor alle zekerheid hield ik een zakdoek voor mijn neus. Veertien, dertien, twaalf, elf Daar gaat hij! riep een kruier. Net weg. Terwijl wij het perron afvlogen, klonk er een schril gefluit. De trein begon snel ler te rijden. Hierin, zei ik. Ademloos sprongen wij op de treeplank en klauterden in den trein. Achter ons sloeg iemand het portier dicht. Het laatste deel van onze reis was be gonnen. HOOFDSTUK XIX. In het begin van den trein vonden wij eindelijk twee plaatsen in een tweede klas coupé. Wij hadden geen tijd meer gehad om te overleggen of het verstandi ger was was apart te reizen of samen; en de omstandigheden hadden nu vbor ons den knoop doorgehakt. Ik was dankbaar, dat ik mijn bril kon afzetten, want daar ik nu weer reisde onder den naam „Edmondo Bottari", had ik hem niet meer noodig. Wij hadden bijna door den geheelen trein loopen zoe ken, maar niets van Fraulein Volkmann of Dr. Von Riehl kunnen ontdekken. De eerste klasse wagon bevond zich in het midden van den trein. Op eenige coupe's was reeds een papier geplakt, dat zij be zet waren en de gordijntjes waren neer getrokken voor de raampjes aan den gang kant. In onze coupé bevonden zich nog vier andere personen. Wij hadden dus eigen lijk geen gelegenheid een vertrouwelijk gesprek te voeren. Na eenigen tijd gin gen wij naar de gang om uit het raam naar het uitzicht te kijken. Op deze wijze konden wij met gedempte stem een paar woorden wisselen. Jane overhandigde mij mijn pas, dien ik doorkeek, Geef mij den ander, zei ze, het is gevaarlijk om er twee bij je te hebben. Ik verzette mij daartegen. Nu ben jij in gevaar. Ik heb er immers ook een voor mij, zei ze. Voor jou? Ja, een die maanden geleden al voor mij klaargemaakt is. Hij staat alleen op een anderen naam, maar ik heb hem ai tweemaal gebruikt en ik heb hem voor zichtigheidshalve op deze reis meege nomen. Daar heb je in ieder geval goed aan gedaan. Ben je bij Lorenzo nog iets wijzer kunnen worden? Zij schudde het hoofd. Dwight en Andrews zijn kort na ons weggegaan. Het was een geluk, dat ik de passen nog te pakken kon krijgen. Ricci en Dorio ston den op het punt al het bezwarende en onnoodige materiaal te vernietigen en te I verbranden. Zij verwachtten een razzia. Je liet doorschemeren, dat je iets afweet van Andrews' plannen, zei ik. Waarom is hij met een vroegeren trein naar Zwitserland gegaan? Hebben ze je misschien zwijgplicht opgelegd? Geef mij eens een sigaret? Dit was een verzoek, dat Jane meestal deed, als ze niet zeker van zichzelf was. Dank je. Nee, er is geen enkele reden, waaror je het niet zou mogen weten. Het plan is heel eenvoudig. Dat zijn de plannen, die Andrews uitbroedt, meestal. Zij keek mij aan. Heb je dat ook al opgemerkt? Zy hield op met spreken, toen wij lang zaam een tunnel inreden. Hier waren een locomotief en twee wagons gedérailleerd, omdat er een lawine was geweest. Baan wachters waren bezig in het schemerig licht het puin weg te ruimen. Toen wij deze plek voorbij waren, ging Jane verder; Zie je, voorbij Bellinzona, waar de trein omhoog gaat naar den St. Gotthardt-tunnel, en aan den anderen kant spiraalsgewijze weer daalt, daar zijn een stuk of wat kleine stattonnetjes, waar ook de express-treinen stoppen. In dezen tijd van het jaar zijn er altijd skiloopers en bergbeklimmers onderweg, die willen profiteeren van de eerste sneeuw. Zij gaan met den trein tot aan een of ander hooggelegen punt, brengen den dag boven ln de Alpen door en gaan 's avonds weer terug naar het dal. Zij zweeg, toen er iemand langs ons liep. En verder?, drong ik aan. Wel, zei Jane aarzelend, vandaag zijn er twee bergbeklimmers meer dan gewoonlijk. Zoo-zoo, zei ik, terwijl ik poogde te begrijpen, wat deze opmerking nog meer inhield. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3