Feestavond V.S.V. strijkster Per week zouden 1200 vacantie-gasten ondergebracht kunnen worden ^Kort en Bondig /De „televisie voor iedereen komt in Amerika dichterbij B0UCKAERT Luidsprekers TURFmolm Gevraagd Dinsdag 4 Februari 1947 TJMUIDER COURANT De Zomerkamp-plannen in Zandvoort Zooals men weet, bestaan er plannen om bij Zandvoort een groot zomerkamp te stichten naar het Engelsche voorbeeld van de „Butlin"-kampen. Wij kunnen thans enkele bijzonderheden over den zakelijken opzet van het plan meedeelen, al zal men er rekening mee moeten houden, dat het oorspronkelijk de bedoeling was het va- cantiecentrum te Noordwijk aan te leggen, zoodat kleine wijzigingen op ondergeschikte punten mogelijk zijn. De bouwkosten worden op twee millioen gulden begroot, de aanschaffing van in stallaties en inventaris zal een bedrag van zeven ton vergen. De financiering zou op de navolgende wijze tot stand komen: de Nederlandsche middenstandsbank en de Amstelbrouwerij zouden tezamen deelnemen in een aan deelenkapitaal van 1.250.000,en de Nationale Herstelbank zou een hypothe caire leening van 1.750.000 tegen 4Vz rente verschaffen. Er blijft dan een reserve van ƒ300.000, die gedeeltelijk voor de voorbereidings- en oprichtingskosten, ge deeltelijk voor het opvangen van even- tueele tegenvallers in de bouw- en aan- schaffingskosten gebruikt zal worden. De N.V., die de naam „Nederlandsche Vacantie-centra" zal dragen, zal alleen als eigenaresse van de gebouwen, installaties en inventaris optreden; de exploitatie zal Voorgesteld werd om gedurende het sei zoen 1947 een aantal Nederlandsche vacan- tiegangers naar „Butlin's Holiday-Camps" in Engeland te zenden gesproken werd van een aantal van 4 tot 5000. De verschuldigde pensionprijs en passa ge-gelden zouden dan in Nederlandsch courant hier worden voldaan. Hierdoor zou zich geleidelijk in Nederland een kapi- taal.accumuleeren van ongeveer f 500.000. Daarvoor in de plaats wenschte Butlin's Ltd. 500 aandeelen in de Naamlooze Ven nootschap te ontvangen. De heer Bouwes achtte het echter niet gewenscht. dat deze aandeelen permanent in Engelsche handen zouden blijven en heeft daarom voorgesteld, dat in de seizoe nen 1948 tot en met 1950 4-5000 Engel sche toeristen méér naar Nederland wor den gezonden dan omgekerd. Het hierdoor Het Julianadok thans midden in den Stillen Oceaan Volgens het laatste bericht bevonden de' sleepbooten Soegio, Beatrix en Margriet met het Julianadok op sleeptouw, zich 29 Januari op 0 gr. 23 min. N.B. en 141 gr. 55 min. W.L. Dit beteekent, dat het convooi dien dag on geveer 3780 mijl van de Oceaanreis heeft afgelegd en het zich thans derhalve vermoe delijk op de heli't van den Stillen Oceaan tusschen Panama en de Oostpunt van Nieuw- Guinea bpvindt. Aanvoer van liout Met het Finsche s.s. „Bore III" kwam Maandagmorgen voor de papierfabriek weer een lading van 520 vadem hout uit Finland aan. De aankomst van dit schip trok wel eenige belangstelling, daar vooral de deklast op het voorschip geheel overdekt was door een door het buiswater ontstane ijslaag, welke als het ware schip en lading had geglazuurd. SCHEEPVAART M. Aspen, 2 Febr. te Valencia. Dundee, 2 Febr. te Valencia. GudTun. 2 Febr. van - Lissabon n. Bart. Ornen 2 Febr, te Gothenburg ontstane saldo zal, worden gemvellwrdFebr Trinidad naar ponS, Detgada. Arnhem, 2 Febr. van Paramaribo naar Fayal. Nada, 1 Febr. van Curaqao naar Parama- door teruggave van de verworven aandee len. De Nationale Herstelbank heeft zich bereid verklaard dit project te financieren. verpacht worden tegen een pachtsom van 425.000 per jaar. die den aandeelhouders een dividend van 4'/2 garandeert, het geen dus gelijk is aan de rente, die aan de Herstelbank moet worden vergoed. Bij het bepalen van de pachtsom is men er van uitgegaan, dat het kamp gedurende 16 weken (van Mei tot September) ge opend zal zijn. Men rekent op 1200 gasten per week,n.l. 1000 volwassenen en 200 kinderen. Als gemiddelde gastenbezetting heeft men een percentage van 75 aan genomen. De pensionprijs is voor volwas senen op ƒ70, voor kinderen op ƒ35 per week berekend. Voorts heeft men aangenomen, dat de gasten een extra-vertering van 20% van den pensionprijs zullen maken. Hierop zal een bruto-winst van 75% gemaakt worden. Voor de winkelgalerij, de jachthaven, de manége en den kanovijver zal een „zet bazen-systeem gevolgd worden. Over de thgaterexploitatie zijn nog geen definitieve plannen bekend. De personeelsbezetting in het seizoen zal 200 man sterk zijn; een vaste staf van 9 personen wordt aangehouden. De initiatiefnemer de heer N. W. Bouwes te Amsterdam, waar ook het hoofdkantoor van de N-V. gevestigd zal zijn, zal als pach ter-exploitant optreden. Er is echter be paald, dat hy ten allen tijde het rec.ht zal kobben het aandeelenkapitaal geheel of gedeeltelik over te nemen tegen een vast- gestelden koers van 120%. De voornaamste aandeelhoudersgenie ten twee voordeélen. Zij hebben den voor rang bij de leveranties en zij krijgen priori teitsrechten op een 4 a 5000 plaatsen in het kamp. Bovendien zullen zij dan 10% re ductie op den pensionprijs genieten. Deze regeling komt hierop neer, dat voor elk aandeel van f 1000.dat deze onderne mingen in de N.V. Vacantiecentra bezitten, acht tot tien leden van hun personeel een week in het kamp kunnen doorbrengen. IJmuiden Stagnatie in den uitvoer van bokking Er is plotseling stagnatie gekomen in de levering van „spekbokking" naar Italië. Voor deze bokking wordt steurharing ge bruikt, waarvan bokking wordt gerookt, die langen tijd houdbaar is. De laatste maanden hebben de Nederlandsche rooke- rijen veel voor Duitschland en Italië ge rookt. Er schijnen thans, wat Italië betreft, be talingsmoeilijkheden te zijn ontstaan, waarover besprekingen worden gevoerd. Naar wij vernemen, exporteert België thans bokking naar Italië tegen lagere prijzen dan door de Nederlandsche rooke- rijen konden worden bedongen. Ir. G. A. Lienesch Engelsche belangstelling. Bij verschillende besprekingen met de Butlinmaatschappij te Londen bleek, dat de belangstelling daar voor de Nederlandsche plannen zoo groot was, dat men den heer Bouwes in overweging gaf het geheele kamp voor Engelsche toeristen in te rich- richten. Aangezien hierdoor het Nederland sche karakter geheel verloren zou gaan en bet geprojecteerde vacantieverblijf op deze Wijze niets anders zou worden dan een bui- tenlandsch „filiaal" van de „Holiday- Camps", werd deze suggestie onmiddellijk van de hand gewezen. In principe heeft men nu een ander plan goedgekeurd, wagrvan de détails nog moe ten worden geregeld. Uitvoer van enkele goederen naar Engeland verhoogd Voorloopig resultaat der handelsbesprekingen De Nederlandsch-Engelsche financieeie en handelsbesprekingen zijn Zaterdag voor enkele weken opgeschort. De leider der Engelsche delegatie, ntr. H. Ellis Rees verklaarde, dat men van En gelsche zijde voornamelijk heeft willen vaststellen, wat Nederland speciaal op agrarisch- en zuivelgebied kan aanbieden, welke goederen dus eventueel als uitvoer- surplus beschikbaar gesteld kunnen wor den. Thans zal onderzocht worden of het mogelijk is, dat de Britsche markt deze artikelen opneemt. Dvs. A. B. Speekenbrink, directeur-gene raal van de buitenlandsche economische betrekkingen, was zeer voldaan over de wijze waarop de onderhandelingen zijn gevoerd. De Engelsehen toonden volledig -begrip voor de Nederlandsche moeilijkhe den ten aanzien van den duren invoer van kunstmest en veevoeder, hoogere verwer kingskosten en hoogere loonen. Zoowel de Nederlandsche als de Engelsche autoritei ten zullen deze draagstukken nader be- sfcudeeren. Ook de Nederlandsch-Indische produc ten zijn ter sprake gekomen. De Engelschen verklaarden nadrukke lijk. dat zij in geenerlei opzicht aanspraak maken op een bevoorrechte positie in Ne- derlandsch-Indië, doch slechts naast de Nederlanders eventueel de economische mogelijkheden van Indië zullen exploree- ren. Voorts is de kwestie der valuta en van de handels-, en betalingsbalans besproken. Drs. Speekenbrink verklaarde: „Wij zullen lang niet alles importeeren, wat wij gaarne zou den willen, Wij moeten voorzichtig zijn met het aangaan van nieuwe schulden in Sterling". De leider der Engelsche delegatie was het met- den heer Speekenbrink eens, dat de groote onevenwichtigheid in de han delsbalans beter kan worden weggewerkt door de Nederlandsche exporten te ver- hoogen dan door verlaging van den im port. Reeds thans is op een beperkt terrein een voorloopige overeenstemming bereikt ten aanzien van een verhoogden Neder- landschen uitvoer van enkele goederen, waarbij de Engelschen bereid waren ook bloembollen, kweekerij producten, am bachtsproducten, spiritualiën en oesters op te nemen. In Maart zullen de besprekingen worden Jiervat. „De Visscherijwereld" vertelt eenige bij zonderheden over Ir. G.A. Lienesch, den nieu wen directeur der Vi&scherij aan 't departe ment van Landbouw, Vïsscherij en Voedsel voorziening, welke functie hij 1 Juni as. zal aanvaarden. Deze functie wordt thans nog waargenomen door den directeur van het Be drijfschap 'voor Visscherijproducten. Op 1 Juni zullen deze functies dus gescheiden wor den. De heer Lienesch werd in Maart 1905 in Alkmaar geboren. Hij bezocht daar de Rijks H.B.S. en ging in 1923 naar de Landbouw Hoogeschool in Wageningen. In Mei ging de heer Lienesch naar .Groningen, als .adjunct- rijkslandbouwconisulent, in November 1932 naar Schagen, waar hij werd belast met de waarneming van het rijkslandbouwconsulent- schap en de directie van de Rijks!apdbouw- winferschool. In 1933 werd de nieuwe direc teur rijkslandbouwconsulent voor het ambts gebied Noordholland, in 1939 werd hij tevens .aangewezen tot Provinciaal Pi'oductiecom- missaris voor den Akker- en Weidebouw in de provincie Noordholland. Voor zijn huidige functie werd de heer Lienesch reeds in 1942 aangezocht: om principieele redenen bedankte hij toen echter. In 1945 werd hij belast met de directie van de Rijks-Landbouwwinter- schoo! in Alkmaar. Hij verzorgde verschillen de publicaties in de landbouwpers Hij is lid van het bestuur van het 5e internationaal Grasland Congres. „Deze benoeming van een niet-vakman heeft waarom het te verbloemen in de kringen van het bedrijf wrevel verwekt", aldus besluit „De Visscherijwereld". Oud-Katholieke besturenbond vergaderde De Oud-Katholieke Besturenbond kwam Maandagavond in het Oud-Kath. Vereeni gingsgebouw met de besturen van de aange sloten vereenigingen bijeen. De heer W. D. Wiljouw, voorzitter, verwelkomde de aan wezigen, waarna de secretaris herinnerde aan de cultureele avonden, welke zijn gehouden- De bespreking over de exploitatie van het Vereenigingsgebouw had, naar pastoor. Th. Moleman namens het betreffende comité kon mededeelen. vruchtbare resultaten. Er zal een verloting worden georganiseerd om de exploi tatie niet alleen sluitend te maken, maar ook om eventueele verbeteringen aan te brengen. Voorts werd in principe besloten om ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het kerkgebouw een klokkenfonds te vormen. Met betrekikng tot een eventueele statuten herziening werd het. bestuur met eenige com missieleden aangevuld. De wenschelijkheid werd geuit om te komen tot oprichting van een mannenvereeniging; middelen worden beraamd om de jongere jeugd te binden. Namens den Besturenbond feliciteerde de \'oorzit£er de Oud-Kath. Begrafenisvereeni- fïng met haar jubileum. Pastoor Moleman dankte den Bond voor de genomen initiatie ven. Sleewedstrijden in de Van Wassenaerstraat Dat de buurtvereeniging van de Van Was senaerstraat niet alleen bij feestelijke# gele genheden actief is, werd Zaterdag bewezen. Er waren wedstrijden voor de jeugd georga niseerd. De jongens beproefden hun krachten op de prikslee, de meisjes trokken een mande" slee en liepen ermee om 't hardst. Op de eindstreep werd dan door loopster en bit ster gewisseld, waarna zij op de startplaats eindigden. Bij de groote jonggns behaalden E. Vunde- rink. Herman Heemstra en Adri Lenting prijzen. Paa'rwinnaars bij de meisjes werden Ali en Adri Vermaat, Agatha Hartman en Truus Koelemeyer. Lyda Binkhorst en Annie Raams. Van de kleine kinderen van 610 iaar kre gen Hannie Broek en Nel Jansen, Edy Len ting en Hennie Kuit, Marie Koelemeyer en Elly Wijker prijzen. Alle deelnemers, die geen prijs hadden ge wonnen, kresen als troostprijs een boterkoek. Ook de traditioneele „heete chocolademelk met koek" ontbrak niet. Ondanks de felle kdu heeft de jeugd van dit alles volop geno ten. Eindstand eerste klas dam- competitie Kenneinerland Hoewel nog eenige afgebroken partijen ar bitrair beslist moeten worden, zal er geen groote wijziging in onderstaande ramglijst voorkomen. De eindstand luidt. esp gew. gel verl. pnt. v. t. Haarl. Damcl. 11 7 6 1 0 13 93-37 Damel. Haarlem 7 5 2 0 12 79-50 H. R. K. D 7 4 2 1 10 83-59 Beverwijk 7 3 1- 3 7 64-64 Stabiel 7 3 0 4 6 61-73 D. C. IJ. II 7 1 2 4 4 47-69 St. Bavo II 7 1 0 6 2 51-73 T. E P 7 1 0 6 2 47-91 VISSCHERIJBERICHT SCHEVENINGEN Te Scheveningen kwam hedenmorgen aan de markt de trawllogger SCH 333 (onderbroken reis, motordefect) met 300 kg. tong en 50 kisten schol. ribo. Delft, 1 Febr. van Cristobal naar Baran- quilla. Theseus, 2 Febr. te Antwerpen. Oksywie, l Febr. te Antwerpen. Iris. 2 Febr. te Antwerpen. Fana. 2 Febr. te Tunis. Dundee, 31 Jan. Gibral tar gepasseerd. Ariadne, l Febr. van Alexandrië naar Jaffa. Helder, 2 Febr. van Algiers 0 ran. Aruba, l Febr. te Amsterdam. Orestes 2 Febr. te Amsterdam. Luna, 30 Jan. te New York. Holl. Afrika Lün. Govert Flinck. 1 Febr. v. Port Said naar Genua. Tricape, 1 Febr. te Beira. Vïnke en Co. Farmsum, 3 Febr. Kaap Fi- nisterre gepasseerd. Mü. Nederland. Johan de Witt. 1 Febr. van Amsterdam naar Batavia. Talisse, 1 Fel>r. van Amsterdam naar Batavia. Tablnta, 1 Febr. van Port Said naar Amsterdam. Kon. Holl. Lloyd. Eemland, 1 Febr. van San tos naar Rio de Janeiro. Waterland, thuisreis 1 Febr. van Montevideo naar Amsterdam. Ooster beek wordt hedenavond te IJmuiden verwacht. Sal land, 5 Febr. 's morgens te IJmuiden verw. Nicolaas Witsen, 2 Febr.. (uitreis) Fernando Noronha gepasseerd. GROOTE VAART. Aalsum. RotterdamCal cutta, 1 Febr. van Safaga. Alphard, 2 Febr. van Antwerpen naar Zuid Amerika. Bittang. 28 Jan. van Genua te Colombo. Brastagi, Batavia— Pacifickust, passeerde 2 Febr. Yapeiland. Castor, Jan. van Maracaibo naar New York. Colytto, 1 Febr. van Rotterdam te Antwerpen. Flevo, pas seerde 23 Jan. Cristobal. Hedel, 1 Febr. van Swansea naar Antwerpen. Hellenic. Rotterdam- Shanghai, 30 Jan. van Singapore. Java, 30 Jan. v. Batavia naar Makassar. Keilehaven, 1 Febr. Las Palmas gepass^rd. Modjokerto. Rotterdam Java, passeerde 2 Febr. om 2 uur Point de Galle. Neleus. 30 Jan. van Singapore te Batavia. Nieuwaal. 1 Febr. van Bergen naar Hamburg. Oksywie, Genua—Amsterdam, 2 Febr. te Ant werpen. Oosterbeek, wordt 3 Febr. des avonds van Buenos Aires te IJmuiden verwacht. Plato, 28 Jan. van Cristobal naar Tampico. Prins Wil lem v. Oranje, JaffaDublin, passeerde 1 Febr, Malta. Samaria, Le HavreMartinique, passeerde 2 Febr. St. Michael. Titus. 29 Jan. van New Orleans naar Houston. Aldabi, Buenos Aires- Rotterdam, 31 Jan. van Montevideo. Algen,lb, Rotterdam—Buenos Aires, passeerde 31 Jan, Madeira. Alphard, 2 Jan. van Antwerpen naar Zuid-Amerika. Backhuyzen, 31 Jan, van Abadan te Sydney. Duivendijk, Vancouver—Rotterdam. 31 Jan. te Nevf Westminster. Eemdijk, Singapore —New York, 31 Jan. van Aden. Hilversum, 2 Jan. van San Francisco do Sul te Rio Grande. Itter- sum, Buenos Aires^-Rotterdam, 2 Febr. te Mon tevideo. Jobshaven, 31 Jan. van Rotterdam te Cardiff. Klipfontein, AmsterdamTafelbaai, 30 Jan. te Genua. Limburg, Beira—Batavia, 31 Jan. van Mombassa. Medon (charter), 30 Jan. van ■Amsterdam te Glasgow. Mirza, 31 Jan. van Syd ney" te Fremantle. Prins Willem 4, 2 Febr. van' Amsterdam te Rotterdam. Roepat, 31 Jan. van Sydney naar Rotterdam. Stad Arnhem, 1 Febr. van IJmuiden te Rotterdam, stad Maassluis, 1 Febr. van de Zuid Pacific te Antwerpen. Straat Soenda, SingaporeRio de Janeiro, 31 Jan, Durban. Zeeman. 1 Febr. van Rotterdam naar New Orleans. Govert Flinck, MombassaAmster-: darn, 1 Febr. van Port Said. Kedoe, Genua—Rot terdam, 1 Febr. passeerde 19.30 Gibraltar, wordt 2 Febr. te Huelva verwacht. Kota Gede, Batavia —Rotterdam. 2 Febr. passeerde Kaap Bonn. Lo- rentz, 31 Jan. om 17 uur van Halifax naar Ne derland. Streefkerk, RotterdamCalcutta, Febr. van Colombo naar Madras. KLEINE VAART. Adm. de Ruyter, 25 Jan. van Mai-seille naar Follonica. Algarve, 1 Febr. van Le Havre te Lissabon. Arak. 1 Febi'. van Oslo naar Antwerpen. Bemina, 31 Jan. van Ant werpen naar Esbjerg. Biervliet, 1 Febr. van Ply mouth naar Littlehampton. Breehelle. 1 Febr. van Genua naar Valencia. Doorman, 23 Jan. van Cette naar Oran. Evertsen. 1 Febr. van Boston L. te Dieppe. Expres, 2 Jan. van Rotterdam te Boston L. Hada, 3 Febr. van Le Havre te Ant werpen. Hast 4, 30 Jan. van Rouen naar Hirts- hals. Hast 5, 31 Jan. van Rouen naar Esbjerg. June, l Febr. van Grangemouth naar Blyth. Kaap Falga, 31 Jan. van Antwerpen naar Hirts- hals. Koningshaven, 2 Febr. van Newport Mon te Antwerpen. Leuvehaven, I Febr. van Antwer pen te HIrtshals. Nassauhaven, 2 Febr, van Casa blanca te Rouen. Nijenburg ingevroren bij Else- neur op weg van Kopenhagen naar Rotterdam. Oise, 2 Jan. van Rouen naar Parijs.' Rika, l Febr. van Antwerpen te Huil. Sambre, 2 Febr. van Rouen naar Antwerpen op weg naar Rotterdarh. Aktjo, 1 Febr. van Cowes te Vlissingen. Alcyone, 30 Jan. van Guernsey te Waterford. Atlantic, 30 Jan. van Shoreham te Middlesbro. Capella. 29 Jan. van Garston naar Hayle. Despatch, 29 Jan. van Middlesbro naar Ipswich. Diana V. 29 Jan. yan Amsterdam te Londen. Eban, 30 Jan. v. Kingslynn te Boston (L.). Frisia, 30 Jan. van Rouen naar Le Havre. Glory, 30 Jan. van Middelharnis te Boston L. Hasewint, 31 Jan. van Eastham naar Maryport. Hondsrug, 30 Jan. van Middelharnis te Boston L. In Orde, 30 Jan. van Kingslynn te Goole. Kijkduin. White haven—Partington, 1 Febr. te Liverpool. Libelle, 28 Jan. van Penzance te Charlestown. Mizar, 30 Jan. van Middlesbro te Kingslynn. Oleum, 30 Jan. van Paimboeuf te Plymouth. Phoenix. 29 Jan. van Portsmouth naar Brixham. Pinguin, 29 Jan. van Blytih naar Gillingham. Ponza, 28 Jan. van Plymouth te Fowey Regeja, Goole— Southampton, passeerde 30 Jan. Great Yarmouth. Teuna, 1 Febr. van Louden naar de Tees. Tubo, 2 Febr. van Hull te Antwerpen. Union, 29 Jan. avn IJmuiden te Grangemouth. Wea, 29'Jan, v. Goole te Grimsby Wolanda, 30 Jan. van Par te Hull. Zeester. 29 Jan van Emden te Middlesbro. Zwaluw, 30 Jan. van Kingslynn naar Hull. Santpoort Handboogsport Zondag zijn op de banen van het Stations koffiehuis te Santpoort-station de onderlinge wedstrijden van „Vooruitgang Zij Ons Stre ven" om den Noord-Zuid-Hollander-wissel- beker gehouden. Na de eerste heul kon de voormalige koning der vereeniging. A. Voogt. zich reeds vrijwel uitgeschakeld rekenen, daar hij slechts 45 punten had geschoten. De beste kansen had den toen H. Jansen met 63, J. v. d. Berg met 61, en J. Jansen met 59 punten, terwij! M. v. d. Berg met 55 punten nog niet geheel kans loos was. In de tweede heul waren de prestaties over het algemeen heel wat minder. Alleen A. Voogt herstelde zich eenigszins door thans vijf punten meer te schieten, maar nóg beter deed J v. d. Berg het door zijn toch reeds behoorlijk aantal punten van de eerste heul met drie te vermeerderen. Dit, gevoegd bij het feit. dat H. Jansen thans 13 punten min der schoot dan in de eerste heul. had tot resultaat, dat Van den Berg met ruimen voor sprong beslag op den wisselbeker legde. De volledige uitslag was: 1. J. v. d. Berg 61 en 64 is 125 p.: 2. H. Jansen 63 en 50 is 113 p. 3. J. Jansen 59 en 52 is 111 p. 4. M. v d. Berg 55 en 53 is 108 p. 5. A. Voogt 45 en 50 is 95 p. 6. H. v. Droffelaar 50 en 43 is 93 p. 7. F. Ver happen 51 en 37 is 88 p. 8. N. Handgvaaf 45 én 38 is 83 p. 9. Joh. v. Eeken 46 en 30 is 76 p. Na afloop reikte de voorzitter den beker aan den winnaar uit en wekte alle schutters op om zich te gaan voorbereiden voor de komende competitie en het „keizer"-schieten. een plaats, welke door het overlijden van den ouden „keizer", den heer Chr. Smit, voor alle schutters is vrij gekomen. C~ HAARLEM EN OMGEVING De heer M. Roose uit Haarlem is aan de gemeente-universiteit te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen Ned. taal en letter kunde. Bij het sleeën op den Hooge Duin en Daal- scheweg te Bloemendaal kwam mevr. Th. M.F. te vallen; zij brak een pols. Nadat de E.H.B.O. de eerste hulp had verleend, werd zij per taxi naar een ziekenhuis in Haarlem vervoerd. De leden van den Haarlemschen weer- en ster renkundigen kring z.ullen a.s. Zaterdagmiddag 'n bezoek brengen aan het Triniteitslyceum aan den Zijlweg. waar ir. G. W. Pieteree het door hem gebouwde planetarium zal demonstreeren. De Nederlandsche Bond van Arbeiders in het Landbouw- Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, af- deeling Haarlem organiseert op 4 Februari een filmavond in den H. K. B. Pointl's kleurenfilm „Perpetuum Mobile" zal gedraald worden. De aanvang is op 20 uur bepaald. De Liedertafel „Haarlem's Zangenot" be noemde met algemeene stemmen tot dirigent den heer Tom de Vries, toonkunstenaar te Haar lem. De repetities zullen worden hervat in ge bouw „Cultura", Jansstraat. „Eereschuld en Dankbaarheid" organiseerde Maandagavond in het R.K. Vereenigingsgebouw te Heemstede een filmavond, waar een documen taire' over den oorlog en den vrede weid ge draaid. In de pauze hield de heer M. Kroes een gloedvolle enlucratieve rede, die voor de bijzondere nooden der oorlogsslachtoffers f78 opbracht. Tenslotte werd een film vertoond over de bevrijding van ons land. tf Nog geen twee maanden geleden, heeft het eerste, aan den loopenden band ver vaardigde, televisie-o/ntvangtoestel zijn in trede in Amerika gedaan. Hoewel het beeldscherm maar klein is en televisie programma's slechts gedurende twee of drie uur per avond worden uitgezonden, bracht de eerste dag, dat het ontvang-ap- pargat verkrijgbaar werd gesteld reeds rneer dan 3.000 orders. Niet voor niets zeg gen de televisie-enthousiasten dat ër 350.(dat is de prijs van het toestel) noodig is, plus de welwillendheid van een radio-winkelier, en dan nog de goedkeu ring van twee vice-presidenten van de firma die de apparaten maakt, om ten slotte in het bezit van een televisie-ont vangapparaat te komen De technische kwaliteit van het zwart- wit-beeld wordt als uitstekend be schouwd, vooral bij beeld-uitzendingen van sportgebeurtenissen. Voor het succes dat de televisie op den drempel van de populariteit bracht, zijn twee onbeduidend uitziende radiolampjes of buizen aanspra kelijk. De hyper-gevoelige beeld-orthïcon, die door een F 3.5 lens electrische stroom pjes opwekt in de zend-camera op licht- impulsen zoo zwak als een kaars. Daardoor worden openlucht-gebeurtenissen bij dag en bij nacht, en slecht verlichte scènes binnenshuis ideale onderwerpen voor beeld-uitzending. Aan het ontvangsteinde is de Kinescope- buis die door middel van een aluminium laagje op den wand, practisch al het uit gezonden licht gebruikt, terwijl vroegere buizen belangrijke hoeveelheden daarvan verloren lieten gaan. Zoowel de nieuwe ontvanger als de nieuwe camera worden thans in groote hoeveelheden geproduceerd door de Radio Corporation of America. Binhen afzienbaren tijd 70 zenders. Met de perfectionneering van ontvang toestel en zend-camera en de neiging tot grootere beeldschermen bij de ontvangst, zelfs tot de grootte van het. witte doek in een bioscoop, worden kostbare televisie zenders economisch verantwoord. De bouw van een televisiezender ver- eischt de investeering van een kapitaal van omstreeks 200.000.Niettemin sta pelen de aanmeldingen voor den bouw van televisie-zenders zich bij de Federal Communications Commission (F.C.C.) op. De F-C.C. regelt het technische gedeelte van het verkeer in den aether. In Decem ber 1946 waren er 10 televisie-stations in Amerika in bedrijf: 3 in New York, 2 in Chicago, 2 in Los Angeles, 1 in Philadel phia, Washington D.C. en Schenectady, New York. Aangezien televisiegolven, net als het licht, zich in een rechte lijn bewe gen heeft elke zender een bereik van een cirkel met een straal van 64 K.M. Er zijn 40 televisie stations in Ame rika in aanbouw, voor het grootste gedeelte in de gebieden van de grpote steden. Men verwacht dat tegen het vroege voorjaar wanneer de trans continentale televisie-keten voltooid zal-zijn er nog eens 30nieuwe stations in aanbouw zullèn zijn. Behalve de zwart- en wit-beeld uitzending is er nog dé kleuren-televisie die nog maa? enkele schreden achter is. De Colum bia Broadcasting System gaat voort met haar experimenten op dit gebied. Thans 5 jaar geëischf voor poging tot doodslag In den ochtend van den 25en Mei 1946 werd H. A. H. in zijn woning le Haarlem neerge slagen met een zwaar voorwerp, dat later een baksteen bleek te zijn en door een „men. schelijk wezen" dat later door .de politie als zekere A. de G omschreven werd Verdachte werd eenigen tijd geleden door de Haarlem- sche rechtbank tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar hij beweerde, dat niet hij den aanslag gepleegd had, maar een myste- rieuse derde, die naar den naam „Johnny" luisterde. Toen De G. Maandag m hooger beroep voor het Amsterdamsche Gerechtshof verscheen, hield hij zijn ontkenning vol; het slachtoffer vertelde echter de toedracht van de zaak zoo, precies na. dat er voor den pro cureur-generaal geen twijfel bestond, of De G. was de dader. Hij hekelde in felle bewoor. dingen deze misdaad en stond verbaasd over het gebrek aan berouw, dat verdachte ook nu weer toonde. De procureur-generaal achtte de straf, door de Haarlemsche Rechtbank op. gelegd, te licht en eischte 5 jaar met aftrek tegen verdachte. Jaarboek Triniteits Lyceum Het eerste jaarboek van het Triniteits Ly ceum te Haarlem is verschenen. Interessant van imhoud en uitstekend verzorgd. Wij be grijpen dat met deze verschijning een lang gekoesterde wensch in vervulling is gegaan, want door zoo'n uitgave wordt de belangstel ling in deze onderwijs-inrichting natuurlijk vergroot. Volgens de aankondiging zijn alle wetenswaardige en niet-wetenswaardige ge beurtenissen, die op het Lyceum zijn voor gevallen tijdens den cursus 1945-1946 daarin Opgenomen, vele artikelen met foto's en por tretten verlucht, en van den afgetreden rec tor pater N. Th. Vlaar en van de paters Tere. Brouwer en Prefect, die hun zilveren priester feest vierden. Breedvoerig is de schoolactie Venray—Nij megen beschreven, waarin het R.K. Lyceum een belangrijk aandeel had. Geconstateerd wordt, dat alle scholieren te Haarlem, zonder onderscheid van geloofs- of maatschappelijke overtuiging, eendrachtig samenwerkten Het was een voorbeeld van wat naastenliefde ver mag en wat begrip en waardeering voor el kaar tot stand weten te brengen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 3 Februari 1947. BEVALLEN van een zoon: 31 Jan., Jonkvr, W. Vogelaar—v. Winning; 1 Febr., J. G. Bakker-1 Wijnhoff; M. T. v. d. Gaag—Steinhoff; C. M. v. d. Voornv. Leeuwen; 2 Febr., H. v. d. Vossen v. d. Eisen; C. M. Twisk—Groenendaal: 3 Febr., M. Wijbrandiv. Kleef; G. J. Ferguson—Huis- BEVALLEN van een dochter: 1 Fetor.r L. M. Verveer—Derks; E. H. T. KoemanRoest; G. C. Peekv. d. Heuvel; L. v. Duijnd. Waard; H. v. Golen—Ruiter; E. A. H. Mittelhauser—Maters; A. C. J. W. Hoomans—v. d. Miesen; M. G robben Gosman; 2 Febr., A. Beukers—v. d. Weijden; M. G. v. SabbenHolst; M. C. v. d. Westen—v. d. Voorn; A. P. Ritskes—v. Graas; J. M. C. Rosier Emmen; C. W. v. Toor—v. Kolk; S. F. A. v. Dammed. Koning, 2 d.; 3 Febr., J. E. F. Brunt v.' Wijngaarden. OVERLEDEN: 30 Jan., W. Akersloot, 41 j„ K. B©gijnes.traat;'31 Jan., W. G. v. Donselaal-, 81 j„ Krelagestraat; A. d. Nijs, 47 jN. Kerksplein; G. v. Leeuwen, 81 j., Scshotersingel; 1 Febr., E, T. 'J. Luijte, 47 j„ W. Heerenstraat; J. F. T, Snoek Pollé, 71 j., Bankastraat; 2 Febr., N. D. Gokke, 55 j„ Preangerstraat; T. Troost—Biesheu vel. 65 Hazepaterslaan, J. G. Toonder: „Het puin aan de Rotte' (A. J G. Streng- holt, Amsterdam). In een soms lyrische omlijsting van den jongen schrijver J. Gerhai^l Toonder, heeft de fotograaf J. Haitsma zijn foto's van het geschonden Rotterdam geplaatst zoodat dit, in drie „episoden" uiteenvallende werkje een marknnt herinneringsbeeld, van het leed, den heroieken strijd en de wederopstanding van Neerlands eerste havenstad geeft. 'In sobere, soms aangrijpende bewoordingen. Waar Toonder klaagt, doet hij het zonder pathos, waar hij verwacht, doet hij het met een innige liefde voor de stad aan de Rotte. Zoo is dit boekje een waardevolle bijdrage geworden in de reeds lange rij der geschrif ten over Rotterdam' het is niet slechts een kroniek der afbraak maar vooral een simpel evangelie van den opbouw. Agenda vooi* Haarlem DINSDAG 4 FEBRUARI Concertzaal: Ledenconcert H. O. V., 20 uur. Geref. Gemeente: Ds. P. Honkoop, 19 uur. Rem brandt: Mrs. Miniver (14 j.) 14.30. 18.30 en 21.15 uur. Palace: Het teeken van Zorro (14 j.). Luxor: Russische rhapsodie (14 j.). Deze twee: 14.00. 16.15, 19.00 en 21,15 uur. Frans Hals: De naoht heeft oogen (18 .1.) 14.00, 16.30, 19.00 en 21,15 uur. City: Rainbow on the river (a. 1.) 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Geheim van de onderwereld (a, 1.) 14.30. 19.00 en 21.15 uur. WOENSDAG 5 FEBRUARI Stadsschouwburg: Oompjes Droom1, 20 uur. Heerenweg 141: Het grootste wereldwonder (Jan Romo) 20 uur. Concertzaal: Generale repetitie „Die Schöpfung", 19.30 uur. Bioscopen: als Dinsdag. Nette Jongen leeftijd 1625 jaar. Hofer's Le- vensmiddelenbedrijf. De Lu- meystraat 14-16, IJm.-Oost. ROZENSTRAAT 7—9 Tel. 1 999 Z Gevraagd: NET MEISJE. Sla gerij C. J. Eggeraat. Kenne- merlaan 50, IJmuiden B. z. a NETTE WERKSTER of zoekt goede betrekking v. heele dagen. Mej. E. J. Schram de Wetstraat 24, IJm. NETTE WERKSTER b. z. a. 5 dagen per week. Acaclastr. 20, IJmuiden-O. WONINGRLTL. Wie ruilt wo ning In IJmuiden voor woning in IJm.-West of Oost. Brieven L 1144 bur. van dit blad. WOMNGRUIL. Gevr. huis in IJm. of omstr. voor ruim huis Den Helder (in de stad) huur f 30 p. m Brieven L 1143 bin-, van dit blad. WONINGRUIL SPOED! Mooi Benedenhuis m. grooten tuin te Driehuis rullen voor huis te Beverwijk, Velsen of noodwo ning Hoogovens. Br. L 1145 bur. van dit blad. VERLOREN: Zaterdag m. por- temonnaie Inh. pl.m. f 10 g. Cederstr., Velserduinweg. Ter. te bez. Zeeweg 184. Te koop aangeb. zwarte VOS- HANDMOF. Duinlustparkweg 70, Santpoort St B. H. Smeenk PRAKTIJK HERVAT voor de kattenbak. BRUGGENKAMP Velserduinweg 197, IJmuiden. Telefoon 4497 AANGEBODEN GROOTE MODERNE WONING in Driehuis, I-Iuurprye f 40p. m. GEVRAAGD: KLEINERE WONING in IJmulden-Oost of West. Inl.: Driohuizerkerkweg 55, Driehuls. event. 3 DTiin'lustpaarkweE 4 dagen per week. 56 rd. Santpoort, Toegangskaarten voor den feestavond op 13 Febr. kunnen worden afgehaald op 5 en 6 Febr. van 912 uur bij den heer H. TER VOORT, Trompstraat 6, van 25 uur bij den heer G. VAN DER LUGT, Elzenstraat 2S, van 79 uur bij den heer C. VAN DER ZEE, Trompstraat 99. Lidmaatschaps kaart meebrengen. De KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE HOOGOVENS EN STAALFABRIEKEN N.V. te IJMUIDEN vraagt voor spoedige indiensttreding eenige ervaren secretaresses en steno-typistes Brieven met beschrijving,leveneloop en opleiding worden, vergezeld van een recente pasfoto, uiterlijk 8 dagen na plaatsing dezer advertentie ingewacht bij de Sociale Af- i deeding Blijenhoeve. Het voorrecht gezond te zijn I Ontzaglijk veel ls de moderne menscb aan de medische wetenschap verschuldigd. Aan de groote onderzoekers, aan de specialisten en artsen, die dag en nacht klaar ataan in het belang van onze gezondheid. Hun taak kun nen wij vergemakkelijken fen onze gezondheid bevorde ren) door ons minstens eenmaal per jaar aan een medi sche contróle te onderwerpen. Zoo dient U het beste Uzelf ènverlicht U den taak der medische wetenschap. Zooals wij de medische wetenschap het beste trachten te dienen, door slechts d<Ln' den naam Brocades aan een geneesmiddel te verbinden, indien samenstelling en fabricage medisch ten voile zijn verantwoord. Vandaar de roep van volkomen N.V. KONINKLIJKE PHARMACEUTISCHE FABRIEKEN vlh BROCADES-STHEEMAN PHARMACIA

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4