IJmuider Courant Veilig Vervoer De interpretatie van Linggadjati De Koningin schenkt gratie aan vijf tot de doodstraf veroordeelden Nederlandsch goud in Zwitserland Regeering wil de Commissie-Generaal tot vijf leden uitbreiden Beëediging door den luitenant G.G. Haagsche procurèur-fiscaal critiseert de bijzondere rechtspleging Weerbericht 61e Jaargang No. 18551 Bureaux: Kenncmerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. L^likkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 5 FeEruari 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent: per kwartaal 4,Franco per post 4,50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET nieuws omtrent de luchtramp in Portugal, waar een Dakota van de Air France tegen een heuveltop vloog in de nabijheid van het vliegveld Portela, waar op het landen moest, heeft door zijn bijzen- derheden de aandacht getrokken. Even te voren had dit toestel nog radio-contact met het vliegveld gehad, maar het personeel van Portela kreeg den indruk, dat de radio installatie van het vliegtuig niet in orde was. Verondersteld wordt, dat het dienten gevolge een verkeerden koers heeft geno men: Er is, zonderling genoeg nadat een vliegtuig tegen een heuvel is gevlogen en daarna in brand is geraakt, één overleven de van de vijftien inzittenden, die niet levensgevaarlijk gewond is. Maar deze man, de Franschman Léonard, die uit het toestel zou zijn geslingerd door den schok van de botsing een wonderlijk geval bij een gesloten passagiers-cabine was éen pas sagier en zal dus niet in staat zijn techni sche verklaringen van eenig belang te geven. Met dat al vraagt de leek zich af: hoe kwam het dat die radio-installatie niet goed werkte? Was zij gecontroleerd voor het vertrek van het vliegtuig? En dergelijke vragen zullen in Engeland gerezen zijn na bet° openbare onderzoek, het „inquest"' voor den coroner te Croydon naar de ramp, die op 25 Januari op dat vliegveld plaats greep met een Dakota van de Spencer Air Lines. Dit toestel raakte, evenals het Ne derlandsche vliegtuig dat den volgenden dag op Kastrup te Kopenhagen viel, in moeilijkheden vlak na den start. Het had pas den grond losgelaten toen het 'naar bak boord overhelde. De piloot Captain Spencer fcelf, hoofd van de luchtvaart onderneming, trachtte het recht te trekken, maar slaagde daarin niet. Het eind van den bakboord-vleugel raakte den grond, de Dakota ging uit den koers, botste tegen een muur en vloog in brand, waarbij een tiental inzittenden er nog in slaagde, zich te red den. Twaalf menschen, waaronder de pi loot, kwamen in de vlammen om. Bij het onderzoek, dat na den eersten dag tot een naderen datum werd geschorst, werden wel merkwaardige verklaringen afgelegd. Het toestel was zeer zwaar gela den. De vele bagage was onvoldoende ge stouwd, ook in de passagiers-cabine, zoo dat de menschen, die zich uit het branden de toestel bevrijdden, zich door de losge raakte koffers moesten wringen. Een der geredden, de boord-werktuigkundige, ver klaarde dat het toe'stel twee dagen tevoren uit Amerika was gekomen en dat Captain Spencer het den vorigen dag in zijn gezel schap naar Croydon had gevlogen. Toen bleek dat de automatische piloot niet goed werkte en" onbruikbaar was. Een ander kwam weer vertellen, dat het toestel uren lang buiten in de kou had gestaan eer het zijn noodlottige vlucht begon en dat z.i. de motoren niet voldoende warm waren ge ldopen. Wel was een andere getuige opti mistischer op dit punt, maar de lezing van dit eerste deel van het onderzoek maakt over het geheel geen gunstigen indruk om trent de voorbereiding van de vlucht. Er schijnt een tekort aan zorg en nauwkeurig heid uit te spreken. Deze gevallen betreffen twee buiten- landsche maatschappijen en niet de K.L.M. Evenmin geldt het de K.L.M. als men ver meldt, dat in den laatsten tijd in de Ver- eenigde Staten zooveel luchtrampen zijn voorgekomen, dat volgens verklaringen van een landgenoot, die pas uit Amerika is te ruggekeerd het daar nu op verschillende luchtlijnen voorkomt, dat lijntoestellen zonder passagiers vertrekken. De commercieele luchtvaart is een inter- nationale aangelegenheid. Het vliegtuig is trouwens bij uitstek het vervoermiddel, dat niet door landsgrenzen geremd wordt. Wie er zich voor interesseert en dat floet met sympathie, in het bewustzijn dat dit snelste aller moderne vervoermiddelen zich verder ontwikkelen moet en van groote beteekenis voor de toekomst is, dient zijn aandacht dus op d« luchtvaart als internationaal ver voer te richten. Uit de twee rampen die de K.L.M. getroffen hebben, waarbij een resultaat van het onderzoek van de eerste nog steeds niet bekend is en de gevolg trekking omtrent de tweede zich beperkt tot de veronderstelling van een mogelijke nalatigheid (die blijkbaar alweer in twijfel getrokken wordt) zijn geen conclusies te trekken. Maar buitenlandsche berichten geven wel aanleiding om de meening uit te spreken, dat de luchtvaartmaatschappijen in het algemeen er goed aan zullen doen om de controle op de toestellen zeer te ver scherpen. zeer ruime veiligheids-marges te laten bij de lading en bij twijfelachtige weersomstandigheden liever niet te vliegen. Zij zullen, na den terugslag dien zij in dezen tijd ondervinden, het algemeen ver trouwen alleen kunnen heroveren door de beste waarborgen te geven voor veilig ver voer. Evenals iedere andere vervoer maatschappij, hetzij te land of ter zee, daarop haar welslagen moet bouwen. Na de ontwrichting van een wereldoorlog is het wellicht moeilijk om deze voorwaarde door al het personeel, ook het onder geschikte, te doen naleven op dezelfde preciese wijze als voor den oorlog gold. Zulke rampen als die in Portugal en op Croydon bewijzen wel, dat het noodzakelijk is dat te bewerken. R. *P. Groeiende tegenwerking van Duitsche bevolkingsgroepen Generaal Clay waarschuwt De militaire gouverneur van de Ameri- kaansche bezettingszone in Duitschland, generaal Lucius Clay, heeft op de maande- lijksche bijeenkomst van de „Landerrat" een waarschuwing laten hoor en in verband met groeiende tegenwerking van bepaalde Duitsche groepeeringen. Er was dan ook geen aanleiding, aldus Clay, voor beperking' van den geheimen diénst. Clay had reeds zijn bezorgdheid uitge sproken over de vijandige houding der Duitsche bevolking ten aanzien van de uit Hongarije en Sudetenland terugkeerende Duitschers. Clay deed een beroep op de Duitschers in de Amerikaansche zóne om nog 55.000 mijnwerkers voor het Ruhrgebied te leve ren, waarbij hij er op wees, dat mijnwer kers aldaar 4.000 calorieën per dag, ver hoogd loon, koffie, sterke drank, tabak en kleeding krijgen. Volgens Clay zal dwang eerst in laatste instantie worden aange wend, omdat de Amerikanen daar tegen zijn. Hij verklaarde, dat de steenkolenpro- ductie aanzienlijk was opgevoerd en de aanmelding van mijnwerkers toegenomen, dank zij het voortreffelijke werk onder lei ding van het Britsche militaire bestuur in bet Ruhrgebied. Indonesische delegatie vertrok naar Djogja zonder onderteekening Aneta meldde gisteren uit Batavia, dat de Indonesische delegatie naar Djogja is vertrokken zonder dat de verwachte onder teekening van het accoord van Linggadjati tot stand kwam. De reden hiervan lag in een gebrek aan overeenstemming tusschen de Indonesiërs en de Commissie-Generaal ten aanzien van de interpretatie der over eenkomst. Een woordvoerder van den Regeerings- voorlichtingsdienst te Batavia heeft in een radiorede o.m. het volgende verklaard: „De Indonesische delegatie is heden naar Djogja vertrokken, zonder dai de onder teekening van Linggadjati tot stand is ge komen. Uit het feit, dat de delegaties thans aan de besprekingen over de procedure van de onderteekening toe zijn, mag afge leid worden, dat het stadium van uitslui tend militaire besprekingen voorbij is. Het is tevens begrijpelijk, dat thans de inter pretatie van de overeenkomst ter sprake is gekomen. De verklaringen van Sjarifoed- din en Natsir wijzen erop, dat de Indonesi sche delegatie gaarne de overeenkomst zou geteekend hebben, in de meening verkee- rend, dat dit de weg zou banen naar oplossing van de militaire problemen. Van Nederlandsche zijde werd hiertegenover gesteld, dat eerst de richting, waarin de interpretatie van Linggadjati zich zal be wegen, moet worden vastgesteld. De Indo nesische delegatie had volmacht tot het teekenen van de overeenkomst met de daarbij behoorende notulen. De Commissie- Generaal staat echter op het standpunt van de motie Romme-Van der Goes van Naters als basis voor de onderteekening, aange zien in den tekst van deze motie, alsmede in de regeeringsverklaring over de 17 pun ten de richting, waarin de uitwerking zich zal bewegen, ligt opgesloten. Dit was niet temin meer dan waartoe de Indonesische delegatie gemachtigd was. De republikein- sche pers is fel gekant tegen de verklaring van minister Jonkman en heeft aan het volk een eigen uitleg opgedrongen, zonder zich echter af te vragen of de Nederland sche minister misschien niet geheel in den geest van de ontwerpovereenkomst heeft gehandeld." De militaire toestand Aan een overzicht van den Nederland1 schen militairen woordvoerder ontleenen wij: In den Noordelijken sector van Medan zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag Nederlandsche posten op eigen gebied met geweren en automatische wapens bescho ten. In den Oostelijken sector had beschie ting met Indonesische mortieren plaats. Padang: In verband met het communiqué van den commandant van de U-brigade aan den plaatselijken republikeinschen commandant, waarin de eerstgenoemde mededeelde, dat hij zich niet kon houden aan de gedane toezeggingen (in het bij zonder de plaatsing van Indonesische poli tie wachtposten langs de demarcatielijn), indien het bevel „staakt het vuren" niet voor een Februari om 24 uur gegeven zou zijn, heeft de republikeinsche resident van Sumatra's westkust met medeweten van den plaatselijken commandant geantwoord, dat hij eerst de vaststelling van de plaatsen van de wachtposten eischte. In den sector van Bandoeng raakte een Nederlandsche patrouille op eigen gebied slaags met een bende, die met achterlaten van 4 dooden werd verdreven. Meer dan 100 Indonésische vluchtelingen, waarvan een gedeelte door TRI-troepen onder vuur werd genomen, meldden zich bij een Nederlandschen wachtpost. Bij al de in dit communiqué gemelde gevechtshandelingen zijn geen Nederland sche verliezen te betreuren. President Truman aanvaardt Poolschen ambassadeur Gisteren heeft president Truman de ge loofsbrieven van den nieuwen Poolschen ambassadeur, Winiewicz, in ontvangst ge nomen, waarbij hij de voorloopige Poolsche regeering er van beschuldigde, dat zij haar belofte om vrije verkiezingen te houden niet is nagekomen. De nieuwe ambassadeur sprak niet over de Poolsche verkiezingen, doch gaf uiting aaii den wensch van zijn regeering om met de Vereenigde Staten de beste betrekkin gen te onderhouden. Hij duidde vervolgens op de Poolsche Westelijke grenzen en het overbrengen van enkele millioenen men schen om de nieuwe Poolsche gebieden te bevolken- Het feit, dat Truman de benoe ming van den Poolschen ambassadeur heeft aanvaard, wordt door waarnemers be schouwd als het einde van alle gissingen, of de Vereenigde Staten de diplomatieke betrekkingen met Polen zullen afbreken. Op instructie van Bevin, den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, heeft de Britsche ambassade te Warschau be kend gemaakt, dat de Britsche regeering in het.geheel geen bescherming of steun aan ondergrondsche bewegingen, vijandig aan de Poolsche régeering, verleent. De onderminister van Buitenlandsche Zaken verklaarde bij het verstrekken van deze mededeeling: „Ik ben er zeker van, dat noch de ambassadeur, noch zijn staf met zijn medeweten iets in strijd met deze instructies hebben gedaan". Elfstedentocht weer uitgesteld Door het sneeuwstuiven als gevolg van den harden wind kunnen de banen van den elf stedentocht niet sneeuwvrij worden gehouden. De elfstedentocht kan daardoor a.s. Donder dag niet doorgaan. De mogelijkheid, dat de tocht Zaterdag a.s. zal worden gehouden, is niet uitgesloten, maar dit hangt af van de weersomstandigheden, vooral wat betreft sneeuw en wind. Detachement „West-lndië" met de „Bloemfontein" vertrokken De „Bloemfontein" is gistermiddag om half zes uit Amsterdam naar West-lndië vertrok ken met 600 man van het detachement West- lndië uit Alkmaar aan boord, onder leiding van kapitein J. van der Leest. Aan boord bevonden zich ook gedemobiliseerden, die naar de West terugkeeren. Het woord is aan. Dr. A. C. J. de Vrankrijker: De cultuurdragers, de boven laag in ons volk, moeten een nationaal bewustzijn voelen, dat in staat is actief te zijn en invloed uit te oefenen. Zij moeten dè weerstanden, voort vloeiend uit be-perkt klein- Nederlandsch denken, over winnen; zij moeten de massa boven de kruidenierspolitiek verheffen. (Uit: De grenzen van Nederland). Melk bezorgen is geen sinecure op het oogenblik. Veel bezorgers hébben hun kar of bakfiets aan den kant gezet en zijn er met' een geïmproviseerde slee op uit getrokken. Versterking met het oog op financieel- economische en juridische kwesties Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp betreffende uitbreiding van het aantal commissarissen-generaal voor Nederlandsch-Indië. Het wetsontwerp stelt voor het aantal leden van de Commissie- Generaal te brengen op ten hoogste vijf. Voorts wordt de mogelijkheid geopend leden van de Commissie-Generaal, in Ne derlandsch-Indië verblijvende of daarheen reeds voor hen benoeming vertrokken, daar door den luitenant-gouvemeur-generaal als vertegenwoordiger der Kroon te doen heëedigen. Aan de memorie van toelichting van de regeering is het volgende ontleend: Bij de bepaling van het aantal commis sarissen-generaal in de wet van 2 Sept. 1946 is uitgegaan van het standpunt, dat er een nauw verband diende te bestaan tusschen de samenstelling van de Commis sie-Generaal en de taak, welke, voor zoo ver zulks viel te voorzien, door haar in de naaste toekomst zou moeten worden ver richt. Zoo heeft de noodzaak om onder gespannen verhoudingen zoo spoedig mo gelijk tot een politiek accoord te komen er aanvankelijk toe geleid dit aantal op drie te bepalen, ten einde eenerzijds een zijdigheid te voorkomen en evenwichtige oordeelvorming te bevorderen, anderzijds besluitvaardigheid te verzekeren. Ook het politiek karakter der te verwachten werk zaamheden werd bij de samenstelling van Zwitsersche bladen publiceeren een be richt uit Amerikaansche bron, als zou uit in de Russische zone gevonden documenten zijn gebleken, dat de Duitschers een hoe veelheid goud ter waarde van 70 millioen dollar uit, Nederland naar Zwitserland heb ben doen overbrengen. Volgens het Ame rikaansche bericht zou men te Washington overwegen, in samenwerking met de andere eallieerden stappen bij de Zwitsersche regeering te doen. In Zwitsersche regeeringskringen ver klaart men, dat te dezer zake nog door geen enkel land stappen zijn gedaan. Van andere zijde heeft men daar niets over de nieuwe documenten vernomen. Het A.NT. voegt hieraan toe, dat de Ne derlandsche Bank heeft verklaard, dat zij van de kwestie volledig op de hoogte is, doch dat zij geen nadere mededeélrngen kan doen. Mais in het brood De minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mans- h-olt heeft medegedeeld, dat over enkele weken maïs in het broodmeel zal worden verwerkt wegens de groote schaarschte aan granen. Dit beteekent echter niet. zoo zeide de minister, dat de voedingswaarde van het brood vermindert. Wel zal het formaat van het brood kleiner worden. Pslest'na.conferent'e verdaagd De Arabische delegaties op de Palestijn- sche conferentie te Londen hebben zich de- finitief tegen elke verdeeling van Palestina verklaard. De conferentie is hierop voor onbepaalden tijd verdaagd. Hoover in Duitschland De voormalige president van de V. S.. Herbert Hoover is in Duitschland aangekomen, waar hij de voedselpositie in de economisch samenge voegde Britsche en Amerikaansche zönes op ver zoek van president Truman zal bestudeeren. Prinses Juliana maakt een korten autotocht Prinses Juliana heert gistermiddag een korte autotocht gemaakt door de be sneeuwde omgeving van Soestdjjk. Prins Bernhard is gistermiddag om streeks half vijf met het KLM-toestel PH- TBG, bestuurd door den kapitein F. Over- ijnder, op het vliegveld Soesterberg terug gekeerd. Op advies van dr. De Groot, de behan delende geneesheer van Prinses Juliana, was afgesproken, dat Prins Bernhard niet langer dan 24 uur weg zou blijven. Aan gezien hét weerbericht geen zekerheid gaf, dat een veilige terugkeer in den nacht, na afloop van de begrafenis van Prins Gustaaf Adolf te Stockholm gewaarborgd zou zijn, moest Prins Bernhard zeer tot zijn leedwezen besluiten nog vóór de be grafenisplechtigheid te vertrekken. De Koningin is bij de begrafenisplech tigheid vertegenwoordigd geweest door den Nederlandschen gezant in Stockholm. Prinses Juliana was vertegenwoordigd door jhr. mr. C. Dedel en Prins Bernhard door zijn adjudant, ritmeester C. C. Geertsema. de eerste Commissie-Generaal in het bij zonder in het oog gehouden. Zooals echter tijdens de behandeling van de ontwerp-overeertkomst van Lingga djati in de Tweede Kamer der Staten- Generaal van 19 December 1946 kon wor den verklaard, was toen een wijziging van de samenstelling van de Commissie-Gene raal, ten behoeve van de verdere uitwer king van het politiek accoord, door deze commissie zelf reeds naar vorgen gebracht en door de regeering in overweging geno men. In het bijzonder komt nu versterking met het oog op vraagstukken van finan- cieel-econorruschen en rechtskundigen aard wenschelijk voor. Het ontwerp beoogt derhalve de moge lijkheid tot uitbreiding van de Commissie- Generaal te openen. Slechts een enkele andere voorziening wordt hierdoor noodig, ten einde perso nen, die in Nederlandsch-Indië mochten verblijven of daarheen reeds voor hun be noeming mochten zijn vertrokken, daar te kunnen beëedigen. Dit ware dan op te dragen aan den luitenant-gouverneur- generaal als vertegenwoordiger van de Kroon. Drie gratieverzoeken afgewezen De minister van Justitie maakt bekend, dat de Koningin afwijzend heeft beschikt op het gratieverzoek van G. J. H. Ganze- vles, tot de doodstraf veroordeeld bij sen tentie van liet Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. Het vonnis is hedenochtend voltrokken. De Koningin heeft gratie verleend aan G. C. van Wessum. D. van der Kraan, L. de Bruin en L. C. Klootwijk, allen tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. Ten aanzien van deze vier veroordeelden is de doodstraf veranderd in een tijdelijke gevangenisstraf met aftrek van den tijd in verzekerde bewaring doorgebracht, te ondergaan in een rijkswerkinrichting en wel ten aanzien van Van Wessum voor den 'tijd van 10 jaren, ten aanzien van Van der Kraan voor den tijd van 12 jaren, ten aanzien van De Bruin voor den tijd van 20 jaren en ten aanzien van Klootwijk voor den tijd van 12 jaren. G. J. H. Ganzevles uit Hilversum was tot de doodstraf veroordeeld wegens het verraden van Joden. De vier anderen had den terechtgestaan omdat zij in Duitschen krijgsdienst waren getreden. Verder heeft H.M. de Koningin afwij zend beschikt op de gratieverzoeken vah Kwajongensstreek of sabotage? Vanmorgen is bij controle geconstateerd, dat in één van de kabels van de telefoonver binding tusschen de. te'.exkamer van het A.N P. en de saluutbatterij te Baarn een diepe messnede is aangebracht. De verbinding is echter niet verbroken geweest. Het betreft hier een bovengrondsche militaire lijn Men vermoedt, dat het kwajongenswerk is geweest, hoewel de mogelijkheid, dat het een geval van sabotage is, niet uitgesloten mag worden geacht. In zijn requisitoir tegen C. Piek, den ex- zelf juist acht, doch daarbij zou het directeur van „Winterhulp Nederland' heeft de procureur-fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof te 's-Gravenhage mr. J. Zaayer een verklaring afgelegd, waarom hij tegen Piek niet de doodstraf, doch twaalf jaar gevangenisstraf heeft geëischt. „Indien Piek de straf had gekregen, die hij verdiende, dan zou hij op den dag na de bevrijding ergens in Nederland aan een boom hebben gehangen", aldus mr Zaayer. „Maar dat is niet gebeurd en in de afge- loopen anderhalf jaar hebben wij nu wel de zekerheid gekregen, dat over hen die dit verdienen in Nederland-, ik zeg niet: geen recht wordt gesproken, maar: geen reoht wordt gedaan. Ik sta voor de moeilijke vraag, welke straf ik in het licht van deze situatie dan wel moet eischen. Dit is iets anders dan de gewone kwestie, in hoe verre de justitie, behalve met eigen oordeel, ook met de al- gemeene maatschappelijke waardeering van een feit heeft rekening te houden. Er is hier geen algemeene waardeering, maar er zijn twee scherp tegenover elkander staande groepen, tot de eene waarvan ik behoor, hoewel de werkelijke gang van za ken beheerscht wordt door de andere groep en naar ik moet aannemen wel definitief beheerscht wordt. In zulk een situatie kan het O.M. zich eenvoudig op het standpunt stellen, dat het zonder meer de straf requireert die het Het 20.000 ton metende dok „No. 5" van W ilton Feyenoord te Schiedam, dat tijdens den oorlog meermalen door bommen werd getroffen, is weer in dienst gesteld. Het is meteen voorzien van een nieuwe methode van merendie eenig is in Europa. geen rekening mede houden, dat het op treedt' tegenover den rechter en in het publiek. Tegenover rechter en publiek geldt, dat indien het O.M. iets requireert, waarvan een ieder in redelijkheid begrijpt dat het toch niet gebeuren zal, het O.M. niet au sérieux genomen wordt. Men heeft in Nederland de doodstraf uitdrukkelijk opnieuw ingevoerd en een bijzondere rechtspleging in het leven ge roepen met de uitgesproken bedoeling, dat streng recht zou worden gedaan. Als dit nu niet serieus bedoeld blijkt, meen ik werkelijk toch niet, in een serieuze na streving ervan de rol van Don Quichotte te moeten spelen. Bepaaldelijk tegenover den rechter kan de vertegenwoordiger van het openbaar gezag niet de doodstraf requireeren, we tende dat datzelfde openbaar gezag, ter uitvoering van een opzettelijk gevoLgd plan, die straf toch niet zal uitvoeren. Of de rechter dit affront voor zijn onafhan kelijkheid en deze ondermijning van het gezag van zijn uitspraken wil riskeeren, moet geheel ter beoordeeling aan hem zelf worden overgelaten. Bepaaldelijk tegenover het publiek dient het O.M. zich te onthouden van misleiding. Ik mag niet daar de illusie wekken van een gestrengheid, waarvan ik weet dat zij niet bestaat. Het moet uit zijn met de vette kopjes in de couranten „Tegen verrader doodstraf geëischt" in een land waar wij weten, dat daar toch niets van terecht komt. Naar ik meen zal het dus noodig zijn, de requisitoiren aan te passen aan de heer- schende opvatting. Of ik dit inderdaad kan doen wordt beheerscht door een nog die per liggende vraag: Kan iemand die zich slechts beschikbaar stelde om mede te werken aan wat in dit tijdsgewricht onze historische taak was: een nationaal straf gericht over de landverraders, in functie blijven wanneer hij ziet. dat Nederland de kracht daartoe niet kan ontwikkelen? ■Er is veel voor te zeggen, dan heen te gaan, maar ook veel, om een werk af te maken, dat in het nationaal belang toch geëindigd moet worden, hoe dan ook. Maar dit laatste is alleen toelaatbaar in dien Iedere mogelijkheid wordt uitgeslo ten, dat in het conflict der beide stroo mingen deze medewerking als een blijk van instemming zou worden opgevat. Daar om is het noodig, althans éénmaal dit in het openbaar uit te spreken". G. Rollema en P. J. Gerrits, beiden tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch. Tevens wordt bekend gemaakt, dat H.M. de Koningin gratie heeft verleend aan G. S. van der Ploeg, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzon der Gerechtshof te 's-Hertogenbosch. Ten aanzien van Van der Ploeg is de doodstraf vervangen door een levenslange gevange nisstraf. De laatste eer aan Prins Custaaf Adolf Droeve plechtigheid te Stockholm Dinsdag heeft in het besneeuwde Stock holm de begrafenis plaats gehad van prins Gustaaf Adolf, die bij de ramp te Kastrup om het leven gekomen is. Bedekt met de Zweedsche vlag, waarop hertogskroon, officierssabel en Seraphij- nenorde geplaatst waren, stond de kist» omring door een eerewacht van officieren, temidden van een veld witte bloemen in de groote kerk bij het Koninklijk Paleis opgesteld. Nadat de Zweedsche koning, de kroon prins en andere leden van de koninklijke familie de kerk waren binnengetreden cn bij 't altaar hadden plaats genomen, begon om 14.30 uur de rouwdienst. Te midden van de koninklijke familie namenook plaats de Deensche kroonprins Fred er ik cn kroonprinses Ingrid, de zuster van den overledene', en de Noorsche kroonprins Olaf en prinses Marta. Ook het. corps di plomatique woonde den dienst bij. De droeve dienst, die door aartsbisschop Upsal, den primaat der Luthersche kerk in Zweden werd gehouden, duurde nauwe lijks een uur en na afloop werd de kist onder het spelen van ,.Ein feste Burg ïst unser Gott" door de kerk gedragen en op een catafalk opgebaard. De oude koning Gustaaf, wiens dokter hem- met het oog op zijn gezondheid verboden had den be grafenisstoet te volgen, verliet hierop de kerk. Getrokken door zes zwarte paarden ging de lijkkoets op weg naar het kasteel Naga, dat de woonplaats van prins Gustaaf Adolf was en waar zijn stoffelijk overschot zal rusten in den grafkelder van d^familie Bernadotte. Sneeuwval vertraagde het treinverkeer 10.000 ton uit Amerika veekoeken Het Amerikaansche departement v^n land bouw heeft toegestemd in den uitvoer van 10.000 ton veekoeken of meel naar Nederland en van 5000 ton naar Frankrijk Deze toe wijzing is een extra aanvulling op hetgeen voor de eerste helft van 1947 was vastgesteld. Door den sneeuwval hebben de Neder landsche Spoorwegen met groote moeilijk heden te kampen. De sneeuw zet zich na melijk vast in de wissels waardoor deze niet normaal bediend kunnen worden en soms vast komen te zitten. Reeds in den nacht van Maandag op Dinsdag werden op verscheidene stations de sneeuwploegen opgeroepen, om de wis sels sneeuwvrij te houden. De moeilijk heden werden vergroot doordat de wind de losse sneeuw dadelijk achter de ploegen weer in de wissels blies. In Leeuwarden, waar de sneeuwval zwaar was, hielpen soldaten bij het schoon maken van de wissels. Toch kon vertraging niet worden voorkomen. Zelfs moesten eenige treinen uitvallen. Ook in andere deelen van het land kwamen vertragingen voor. Intensief kolen vervoer. Op 3 Februari reden tusschen 0,00 uur en 24,00 uur 25 kolentreinen met in totaal 1071 beladen wagens uit de mijnstreek naar alle deelen van het land. Twintig treinen brachten 1065 leege wageos naar de mij nen terug. Daar normaal in een tijdvak van 24 uur 17 treinen met elk ongeveer 42 be laden wagens uit de mijnstreek en 16 trei nen met elk ongeveer 50 ledige wagens naar de mijnstreek toe, vervoerd worden, beteekent dit dus een aanzienlijke toene ming van het kolenvervoer. De Nederlandsche Spoorwegen zijn er ondanks de zeer slechte weersomstandig heden in geslaagd de moeilijkheden de baas te worden, niet in de laatste plaats dank zij de inspanning van het geheele personeel. Vliegongeluk op Tjilililan Een vliegongeval óp Tjiliiitan heeft twee Nederlandsche militairen het leven gekost. Het zijn de res. kapitein vlieger-waarne mer C. N. van der Schatte Olivier en de res. eerste luitenant B. Schulte. Het besluit van den gemeenteraad van Bloe- mendaal van 19 December 194G, tot het doen voortbestaan van de openbare lagere Graaf Flo- rissohool te Vogelenzang ls door Gedeputeerde Stater var Nonrdhnüand goedgekeurd. jjH'Ulllül 111.11^ MATIGE TOT STRENGE VORST Verwachting, medegedeeld door he» K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Don derdagavond: Zwaar bewolkt, met hier en daar opklaringen. Geen neer slag van beteekenis. Krachtige Noord oosten wind. Matige tot strenge vorst. bran rl ur, onder 17.35 uui ur, onder 9.12 uur Zon op: 3.14 i Maan op: 13,37 i

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1