c China's Catechismus Een opzienbarend rapport over de nazi-activiteit in Duitschland Ondergrondsche activiteit Ex-Winterhulp-directeur staat terecht Twaalf jaar geëischt Uitkeering-in-eens aan gepensionneerden Panda en de Meesterdief D Wereldnieuws Woensdag 5 Februari 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: Er zullen weinig landen zijn waarvan de vooruitzichten op een liquidatie van bin- nenlandsche politieke moeilijkheden zoo weinig bemoediging bieden als China. Hoe weinig hoop er in dit geval is. wordt wel het duidelijkst gedemonstreerd door de laatste „Chineesche verklaring" van het Amerikaansche ministerie van Buitenland- sche Zaken, die niets anders dan een moe deloos gebaar beteekende: De Vereen igde Staten gaven daarmee de definitieve mis lukkingen en het einde te kennen van hun pogingen, een constructieve verzoening tot stand te brengen tusschen de twee blijk baar onverzoenlijk-vijandige partijen, de Kwomintang en de Communisten. In het rapport dat de Amerikaansche bemidde laar generaal Marshall, thans minister van Buitenlandsche Zaken, aan Washington zond het laatste rapport dus over de situatie der bemiddeling, dat Washington uit China zal bereikenconstateerde deze zeer nadrukkelijk een'gebrek aan objecti viteit aan beide zijden, een gebrek aan in zicht voor de noodzakelijkheid, „te geven en te nemen". Dit was het verrassende element in een resolutie, waarvan het ver schijnen op zichzelf niet onverwacht kwam. Het feit dat Marshall het noodig oordeelde de schuldvraag te beantwoprden met een verwijt aan beide partijen in China, be teekende een wijziging in de Amerikaan sche opvattingen, die voor hem steeds dui delijk door een zekere voorliefde van Tsang Kai Tsjek's koers werden gedragen. Toen de wijziging tengevolge van een bepaal de ontwikkeling zich voltrok, viel blijk baar meteen de grond voor optimistische verwachtingen ten aanzien van het resul taat der bemiddelingspogingen weg. De Amerikaansche troepen die nog in China verblijven, zullen naar huis gaan; China zal van nu af aan zijn eigen lot kun nen bepalen: op het slagveld zal zijn toe komst worden beslist. Een hoffelijk buigende Tsjang Kai Tsjck, dankend voor de hulp die thans is geëin digd, doet den Amerikanen uitgeleide. Achter zijn rug davert reeds het krijgsru moer van den burgeroorlog en als hij zich omkeert om zijn werk te hervatten, zal het roode schijnsel van brandende woningen en knetterende graanschuren zijn niets zeggende gelaat belichten. Wat heeft dezen leider der Kwomintang den steun van het machtige Amerika doeu verliezen? Tsang heeft in zijn reeds veeljarige loop baan als generalissimus van China steeds ihoog opgegeven van zijn democratische principes- Hij zeide steeds te bouwen aan een vrij en democratisch China, met een staatsinrichting naar Europeesch model. Zijn vrouw, „China's eerste diplomate", feisde door de wereld met de bede om hulp en steun voor het lijdende Chineesche volk en voor de jonge democratie, die be laagd werd door rooversbenden en terro risten. In Amerika kreeg zij de onverdeel de sympathie der vrouwenorganisaties, die hulpacties op touw zetten en zeker deden zooveel zij konden om China ook Amerika's politieleen steun te doen verwerven. Dat laatste behoort nu tot het verleden. Waarom? De Manchester Guardian heeft in zijn nummer van den laats ten Januari een tip opgelicht van den sluier, door en kele bladzijden open te leggen van Tsjang's politieke catechismus, zooals die op alle scholen van China en in alle jeugdvereeni- gingen wordt verspreid en als leerboek ge bruikt. Deze „Chineesche koran" schreef Tsjang Kai Tsjek in 1943, en de moeilijk heden der taal waren oorzaak dat de in houd er van langen tijd voor den Wester- ling verborgen bleef. Dadelijk na de ver schijning er van werd bekend gemaakt dat spoedig een Engelsche verteling zou 'wor den uitgegeven door het Chineesche de partement van Buitenlandsche Zaken, doch deze vertaling verscheen nooit. Inplaats daarvan kwam een herziene uitgave in 1944 in de Chineesche taal, herzien in dien geest zooals later bleek dat vei-schil- lende passages waarin critiek werd uitge oefend op het Westersche imperialisme, minder scherp waren geformuleerd. Een Engelschman, Philip Jaffe, heeft thans den bijbel van Tsjang vertaald en uit hetgeen men thans onder het oog krijgt blijkt dui delijk, waarom dit document in 1943 onge schikt weid geacht voor Amerikaansche lezers. „China's bestemming" zoo luidt de titel van het boek bevat uitspraken die de Amerikanen versteld doen staan, uit spraken die aantoonen (aldus de Manches ter Guardian) dat Tsjang Kai Tsjek's op vatting der vrije democratie ver verwijderd is van hetgeen wij in het Westen daaronder verstaan. Hij spreekt van een „Chineesche philosophic, superieur aan welke philoso phic ter wereld ook". Hij laakt die Chinee- zen, welke „slaven zijn geworden van vreemde theorieën door hun bestudeering van de Westersche beschaving, en hun zelfrespect en zelfvertrouwen verloren ■door het liberalisme en communisme". Hij predikt een'autoritair, conservatief bewind, zooals hij dat tot nu toe in praktijk bracht en waaraan vele Methodistische en natio- naal-socialisfcische elementen zijn toege voegd. Zijn hoofdstuk „China's revolution- naire reconstructie" bevat een beschrijving van een één-partij-staat, die\ totalitair is en nauwelijks te onderscheiden van Hitler's nazi-Duitschland, zoo vervolgt de Man chester Guardian, die tenslotte een pro clamatie van Tsjang aan de Chineesche jeugd weergeeft welke linea-recta uit Göbbels' radio had kunnen komen! Ziehier opnieuw het mysterie van de botsing tusschen Oost en West. Het Azia tisch reveil, kruipend waar het niet gaan kan, opdirkend uit de uïterlijk-democrati- sche, uiterlijk-verwesterdeChineesche leerstellingen van den hyper-democraat Tsjang Kai Tsjek. Is het een wonder dat Amerika verwon derd en teleurgesteld zijn hand uit China terug trekt? De Chineesche bodem wordt te warm- Daar vecht het Oosten opnieuw een innerlijken tweestrijd uit, om zijn krachten straks met temeer zekerheid te kunnen richten op een doel, dat niemand kent. Een doel waarvan we echter wel we ten, dat het geen Westersche belangen meer dienen zal. J. L. Het is op het oogenblik mogelijk per auto over de Gouwzee naar Marken te gaan en het is ook mogelijk dat zich onderweg „lifters" aanmelden. Denazificatie mislukt door tegenwerking van het grootste deel der Duitsche bevolking Wij zijn er in geslaagd een afschrift ter inzage te krijgen van het opzienbarende rap port der Internationale Commissie voor bestudeering van Eurooeesche aangelegen heden over de activiteit der nazibeweging in' Duitschland en de middelen in het buitenland, die deze crypto-nazi's ten dienste staan. Dit rapport werd in zeer sum- mieren vorm in de pers gepubliceerd, doch het belang van het onderwerp eischt een vollediger kennisgeving, die wij dan hierbij in drie achtereenvolgende deelen onze lezers aanbieden. Inmiddels zfjn verschillende uitspraken, die in dit rapport waren opgenomen, door militaire instanties in Duitschland tegengesproken, doch genoemde commissie heeft daarna hare verklaringen bekrachtigd door een categorische bevestiging, zoodat dit rapport in zijn geheel als nog geldend mag worden beschouwd. In het eerste hoofdstuk, dat vandaag wordt weergegeven, is hel onderwerp „Denazificatie" behandeld. Herstelbetalingen, aflevering 1946 De inter-geallieerde herstelbetalings commissie heeft een communiqué ver strekt, waarin toewijzingen uit Duitsche herstelleveranties aan achttien landen worden bekend gemaakt. Volgens deze op gave ontvangt Nederland over 1946: 18 schepen met een gezamenlijke tonnage van 45.181 ton, 585 verschillende machines, 26 andere onderdeelen van industrie-uitrus ting, 24.211 kleinere gereedschappen. De commissie vestigt er de aandacht op dat de eischen niet volledig konden wor den vervuld. De herstelleveranties gedu rende dit eerste jaar verstrekt wijken soms aanzienlijk af van de toegestane quota. Het verschil zal bij volgende toe wijzingen worden goedgemaakt. De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 13.00. 19.00 20.00, 22.00 uur Nieuws. 19.15 NCRV- leesJamp. 19.40 Engelsche les. 20.05 Weerpraatje. 20.08 Marinierskapel. 21.00 Christendom en Cul tuur in Nederland in de eerste helft der 19e eeuw. 21.20 Kerkkoor. 22.15 Actueel geluid. 22.30 Clavecimbel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Ber- lijnsch orkest. 23.10 Mandollnata, 23.40 Vienna, city of my dreams. HILVERSUM U, 415.5 M. en 218 M. 18.00, 20.00. 23.00 uur Nieuws. 19.00 Pianoduo. 19.15 „De kerk in het dorp" (VPRO). 20.05 Dingen van den dag. 20.15 Hedenavond, kwart na acht. 21.15 Oostenwind—Westenwind, hoorspel- 22.00 „De verwoesting van Jeruzalem (deel I). 23.15 Op Vleugelen van muziek. 23.25 Filmmuziek, Het rapport zegt: „Aan den vooravond van de onderhan delingen betreffende het vredesverdrag met Duitschland is het noodzakelijk, met het oog op de tegenstrijdige informaties, die de laatste achttien maanden gegeven zijn, om de geheele politieke situatie, zooals die in Duitschland op het oogenblik is, In oogenschouw te nemen. Het onderstaande rapport werd samen gesteld uit documenten, die in de verschil lende bezettingszones gevonden werden, sinds de Duitsche nederlaag en uit de nauwkeurig gecontroleerde inlichtingen, uit officieele bekendmakingen of van zeer bevoegde waarnemers uit de verschillende zones van Duitschland". De denazificatie van Duitschland leverde groote moeilijkheden op omdat de meeste burgers van het Derde Rijk Hitler's régime hadden gesteund, maar daarentegen na de bevrijding beweerden, dat zij zulks nooit ge daan hadden, of onder pressie gehandeld hadden. Aangezien het beschikbare legerpersoneel, dat capabel kon worden geacht, om de dena zificatie uit te voeren, beperkt was, moest de hulp van Duitsehers worden ingeroepen, waaronder zelfs nog nazi's waren. Bovendien moest men nog rekening houden met het feit, dat als men alle medewerkers van het nazi régime verwijderd zou hebben er niet genoeg- technici over zouden blijven om alle sleutel posities te bezetten. Daarom moest een com promis gevonden worden en bleven Lieden, die vaak op. groote schaal met het nazi régime hadden gecollaboreerd, op hun post. De zuivering in de verschillende zones werd voornamelijk toevertrouwd aan de „Spruch- kammern" een soort tribunalen, gevormd door Duitsehers. Generaal Lucius Clay, de Amerikaansche plaatsvervangend militair gouverneur, zeide hierover: „liet schünt wel, alsof het de be doeling van de tribunalen is, om zoo veel mogelijk verdachten op hun vroegere posten terug te brengen, inplaats van de schuldigen op te zoeken en te bestraffen Het was echter dezelfde generaal Clay, die ..i Juli 1946 een algemeene amnestie afkon digde voor meer dan een millioen nazi's van onder de zeven en twintig jaar, waarbij als reden werd opgegeven, dat zij pas vijftien jaar waren, toen zij in de Hitlerjeugd wei-den opgeroepen en dus nog geen politiek onder scheidingsvermogen konden bezitten. Niettemin is het waar, dat juist deze men- schen volkomen bedorven zijn door tien jaar nazi-opleiding en dat de gevolgen van hun onbeperkte invrijheidsstelling zich ernstig beginnen te doen gevoelen. De nazi-ondergrondsche. De nazi-partij is de eerste schok van Duitschland's nederlaag te boven en is bezig rustig een terugkeer tot de macht te organi- seeren, door het verkrijgen van de controle over de democratische instellingen, die door de geallieerden zijn opgezet. De verschillende bezettingszones zijn bezaaid met leden van ondergrondsche organisaties. Het grootste deel van de Duitsche scholen en de Duitsche universiteiten onderwijst nog steeds de natio- naal-socialistische ras- en erfelijkheidstheo- irieën. Er bestaat in feite een net van nazi-organi saties, waarvan de macht nog' steeds toeneemt. Deze organisaties worden geleid door vroe gere 'nooge partij-functionarissen, door leden van buitenlandsche collaboratie-organisaties en door officieren en onder-officieren van de We-hrmachthun leden bestaan voor een aan zienlijk deel uit de „mannen van onder de zeven-en-twintig", die bij de amnestie vrij kwamen. Op het oogenblik plegen zij alleen passief verzet en pogen om de denazificatie in de war te sturen, teneinde hun menschen in de sleu telposities te houden, zij bedrijven spionnage en intimidatie om den nationalistischen geest wakker te houden en veroorzaken wanorde in de industrieele en agrarische organisaties, die onder controle van de bezettingsautori teiten staan, teneinde de schuld op de geal lieerden te werpen of ze te bewegen den Duit sehers zelf meer leiding te geven. Om deze doelen te bereiken zijn overal in de bezettingszones „blokwachten" opgericht, wier ledental nog steeds toeneemt. Deze ver zetsgroepen hebben uitdrukkelijke instructies om zich te onthouden van sabotage, dit om niet de aandacht te trekken. Resultaten. In de Britsche zóne voert de nazi-onder grondsche drieërlei acties. Ten eerste tracht zij het wer-k in de mijnen te hinderen door het aanmoedigen van werkverzuim en lijde lijk verzet in de mijnen, of door de nieuw- gerecruteerde mijnwerkers aan te sporen het werk te verlaten nadat zij hun loon. extra kleeren en extra voeding hebben ontvangen Tevens organiseert zij op groote schaal het verdwijnen van steenkool naar de zwarte markt. In October en November van het vorig jaar verdween 300.000 ton steenkool. Ten tweede tracht zij de boeren over te balen bun producten vast te hofcden en ze niet naar de steden te zenden. Van de laatste graanoogst leverden de boeren slechts vijftig procent af. Ten derde bezoeken leden van de organisaties de steden en gebieden waar voedselschaarsch- te is en vertellen daar aan de bevolking, dat haar ondervoeding te wijten is aan het feit, dat de Engelschen het voedsel naar Engeland hebben gezonden. In de Fransche zóne slaagden leden van de organisatie erin den beruchten Hauptmann Tillesen, den moordenaar van den stichter der Weimar-republiek Erzberger, voor een denazificatie-hof vrij te laten spreken. In de Amerikaansche zóne. in Heilbronn, werden zestienhonderd ex-krijgsgevangenen, die door de Engelschen waren losgelaten, om dat. zij bekend stonden als anti-nazi, aange vallen in de beste „Grime Folizei"-stijl door de Duitsche politie. Hun bézittingen werden hun ontnomen en velen van hen naar arbeid® kampen gezonden. In Berlijn herkende een vroegere gevangene van het kamp Ravensbrück in den Berlijn- schen ondergrondschen spoorweg een vroe gere S.S.-bewaakster van dat. kamp, die haar gemarteld had. Stomverbaasd vertelde zij de andere passagiers hiervan. De passagiers kozen de zijde van de bewaakster en toen deze uitstapte, vormden -zij een eerewacht voor haar. In Saksen en Beieren hebben leden van de nazi-partij en van de S.S. zich reeds in uni form in het publiek vertoond, waarbij ze openlijk betuigingen van ingenomenheid van de zijde van het publiek in ontvangst hadden te nemen Het valt inderdaad te betreuren, dat de Duitsehers, die gedurende de twaalf jaar nazi-régime er nooit in geslaagd zjjn een ef fectieve verzets-organisatie tegen de nazi's op te bouwen, op het oogenblik er maar al te goed in slagen een ondergrondsche te orga- niseeren, dievde dcnazificatie-pogingen van de geallieerden in de war brengt, en de in- dustrieele reorganisatie verhindert, om de daaropvolgende wanorde te gebruiken tegen de bezettende macht. Ontvluchte S.D.-spion gearresteerd De PRA te Amsterdam beeft den ont vluchten Bredaschen groentehandelaar C. v. d. G, die in December 1946 door het Bij zonder Gerechtshof te Den Bosch bij ver stek tot 18 jaar gevangenisstraf was ver oordeeld, gearresteerd. Hij speelde den S.D. verschillende menschen in handen. Kort voor zijn berechting te Den Bosch slaagde hij er in uit het interneeringskamp te Wo'ensdrecht te ontvluchten. Geruimen tijd is hij voortvluchtig geweest. Men ver moedde dat hij naar België was uitgewe ken. Tenslotte ontdekte men, dat hij zich bij familie te Amsterdam bevond. Twee rechercheurs van de P.R.A. te Amsterdam deden een inval. Van d. G. verzocht zich eerst even te mogen verkleeden. Dit werd toegestaan en Van der G. maakte van de gelegenheid gebruik om over het dak te ontvluchten. De rechercheurs zagen hem echter twee dagen later op den Amstelveen- schen weg loopen. Hij werd gearresteerd en zit thans weer in het kamp te Hooger- heide. Voor het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag stond terecht de 43-jarige Carel Piek, eens directeur van de Winterhulp, thans gedetineerd in de cellenbarakken te Scheveningen. Hem was ten laste gelegd, dat hij zich in October 1940 dóór Seyss Inquart heeft laten benoemen tot direc teur-generaal van de „Winterhulp Neder land", welke functie hij inderdaad aan vaard heeft. Voorts vermeldde de ten lastelegging, dat Piek in 1943 is toegetre den tot de „Germaansche SS", voor welke organisatie hij in verschillende redevoe ringen propaganda heeft gemaakt. Ten slotte werd hem ten laste gelegd, dat hij in November 1944 uit handen van den be zetter zijn benoeming heeft aangenomen tot waarnemend secretaris-generaal van het Nederlandsche Roode Kruis, waardoor het werk van het Roode Kruis werd lam gelegd. Als verdediger van den beklaagde trad op mr. C. H. Telders. De procureur-fiscaal had drie getuigen a charge gedagvaard: mr. dr. K. J. Frede- riks, oud-seeretaris-generaal van het de partement van Binnenlandsche Zaken, mr. H. Sark, oud-secretaris van den Armen raad en jhr. mr. G- M. Verspyck van het Nederlandsche Roode Kruis. De verdediging had éen getuige a dé charge opgeroepen, jhr. mr. Snouck Hur- gronje, secretaris-generaal van Buitenland sche Zaken. Uitvoerig zette mr. Sark. die tevens als getuige-deskundige gehoord werd, de ver houding uiteen tusschen „Winterhilfe" en „National Sozialistische Vollcswohlfahrt (N.S.V.)" in Duitschland, die beide in „Winterhulp Nederland" en „Nederland - schen Volksdienst" copdeerd waren. „Win terhulp" was de instantie, die inzamelde en de N.V.D. de instantie, welke de bin nengekomen gelden besteedde. Getuige zei de, dat verdachte het altijd trachtte voor te stellen, alsof het sociale werk in Neder land „een bende" was, terwijl in Duitsch land alles tot in de perfectie geregeld was- Mr. dr. K. J. Frederiks, als getuige ge hoord, verklaarde, dat hij in September 1940 bii „General-Kommissar" Schmidt geroepen was. die hem mededeelde, dat in den komenden winter een dergelijke or- TWEEDE KAMER Deanna Durbin en haar echtgenoot, de producer Jackson, gekiekt bij een diner dat in Hollywood gegeven werd ter gelegenheid van het bezoek van een aantal redacteuren aan de studios. Interpellatie over de kolenvoorziening (Van onzen parlementairen redacteur) De heer Haken (Comm.) wil den minister van Economische Zaken interpelleeren over de brandstoffenvoorziening. Vandaag zal de Kamer over dit verzoek beslissen. Dan zal zij tevens het regeeringsvoorstel verder afhan delen. een uitkeering-in-eens aan gepension neerden als extra-bedrag boven hun normaal pensioen, over 1946 te verstrekken, gelijk dit al over 1945 gebeurd is. Overbodig valt die maatregel geenszins te noemen, want het leven is heel wat duurder geworden, zoodat de ambtenaren-salarissen, evenals de loonen in het particuliere bedrijf na de bevrijding verhoogd zijn. Het ontwerp komt hierop neer, dat de uitkeering gelijk zal zijn aan een vier de deel van het jaariijksche pensioen, maar niet hooger dan 500.—. Tegen dit voorstel voerden zoowel mr. Beemink (C.I-I.) als me vrouw Fortanier—De Wit (P.v.d.V.) en de heeren Van den Burg (P.v.d.A.) en Hoogcar- spel (Comm.) als bezwaar aan, dat het, ten aanzien van de laagst gepensionneerden on billijk is. Voordien had mr. Roosjen (A.R.) terecht geklaagd over den tragen gang van zaken in dezen, want het wetsontwerp was op 23 September ingediend en op 4 Februari kwarffchet eindelijk in openbare behandeling Minister Beel voerde bij wijze van veront schuldiging aan, dat men inmiddels allerlei berekeningen had moeten laten verrichten naar aanleiding van reeds bij het afdeelings- onderzoék naar voren gebrachte denkbeelden om een voor de laagst gepensionneerden gun stiger regeling te scheppen, In de vrij vroeg af geloop en vergadering van Dinsdag er viel daarna nog heel wat afdeelingswerk te verrichten had mevrouw Fortanier er op Urk, hoewel geen eiland meer, toch geïsoleerd Slechts met de grootste moeite is de laatste dagen de verbinding tusschen Urk en het overige gedeelte van Nederland in stand ge houden, Een dei' boote.n van de Urker Stoom vaart-Maatschappij vaart onophoudelijk heep en weer tusschen Urk en Emmeleroord. De tocht door het kanaal, .welke onder normale omstandigheden ongeveer 40 minuten in be slag neemt, vordert thans 8 tot 10 uur inge spannen werken. Dat de booten hiervan zwaar te lijden hebben, bleek, toen de „Insu la" plotseling begon te zinken. Het water stroomde de machinekamer binnen, waardoor de vuren worden gedoofd. Direct gevaar le verde dit niet op, daar het kanaal slechts 3 m. diep is en de bemanning de boot over het ijs kon verlaten. De stemming op Urk is zeer gedTukt. Er heerscht brandstoffennood en in vele gezinnen traoht men met een petroleum- toestel de koude te verdrijven. Aardappelen zijn slechts in geringe hoeveelheden te ver krijgen en kunnen ook niet worden aange voerd. Het wekenlang durende isolement wordt thans dubbel gevoeld, daar Urk offi cieel geen eiland meer is. maar in werkelijk heid nog meer van de buitenwereld is afge sloten dan ooit te voren. gewezen, dat uit een oogpunt van sociale rechtvaardigheid de menschen met de zeer kleine pensioenen wat meer dienden te krij gen; daarom bepleitte zij een minimum vast te stellen. Mr. Beernink bleek aanhanger van een ietwat-ander systeem te zijn. Minister Beel kon zich hiermee echter niet vereénigen, evenmin met het denkbeeld-Fortanier om het maximum over 1946 tot 750 te verhoogen. Hij had hiertegen bezwaren wegens de finan cieel© gevolgen, maar ook omdat er zich dan moeilijkheden zouden voordoen wegens de op stapel staande regeling tot herziening van de Pensioenwet. Overigens betoogde hij, dat de laagst gepensionneerden in het algemeen geen ouden van dagen, doch nog vrij jonge krachten zijn. die reeds vroeg den Rijks dienst verlaten hebben en nu op andere ma nier aan den kost komen. Intusschen streek hij zijn hand over het hart voor bepaalde categorieën, voor wie hij wat meer dan het extra-tje van een kwart wilde overwegen. Met het oog op de toekomst was hij ook een beetje gul. Over 1947 schijnt het in het alge meen wat meer te kunnen worden. Tenslotte zij uit het Dinsdag gehouden débat alleen nog aangestipt, dat de minister beloofde onmid dellijk nadat het ontwerp wet zal zijn gewor den (begin Maart) de extra-uitkeering in han den van de gerechtigden te doen komen. Van daag zal de Kamer wellicht nog trachten het voorstel in een royalere richting geamendeerd te krijgen. Tot de doodstraf veroordeeld Het Bijzonder Gerechtshof te Maastricht heeft den 25-jarigen H. W. V. uit Den Haag conform den eisch veroordeeld tot de doodstraf. V. had 'de S-D. op verschillende plaatsen in Limburg geassisteerd bij het opsporen van illegale personen en gealli eerde piloten. Hij was betrokken'geweest bij een reeks arrestaties welke het gevolg waren van zijn onderzoek. Vast staat, dat in een aan tal gevallen de gearresteerden en naar Duitschland overgebrachte personen niet zijn teruggekeerdDeze V. was ook de man, die een rol speelde in het zg. „Engeland- spiel", waarbij de o.D. gebruik maakte van in beslaggenomen radiocodes zoodat men Londen onjuiste mededeeling'en bestemd voor de Nederlandsche illegaliteit kon laten doorgeven. LEIDSTER VAN „FRONTZORG" VEROORDEELD. Mevrouw E. K. S., die in 1941 de actie „frontzorg" in het leven riep, welke ten doel stelde aan het Oostfront strijdende „Nederlanders" met correspondentie „Liebesgaben" het leven te veraangenamen, is door de Rotterdamsche kamer van het Haagsch Bijzonder Gerechtshof veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, met aftrek van preventief en met ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. POSTZEGELVEREENIGING „SANTPOORT" De Postzegelvereniging „Santpoort" houdt deze maand twee ledenvergaderingen en wel op 14 en 28 Februari, telkenmale in het Jeugd huis der Ned. Herv. Kerk. In de vergadering van 14 Februari zal de heer Enschedé een causerie houden over „Fis caalzegels". „Daar heb je het al!" riep Panda. „Ik loist, dat er iets achter zat! Je doet alleen maar alsof je eerlijk geworden bent! Je bent nog steeds een schurk! Je hebt geen geld om den chauffeur te betalen en daar om heb je hem hier heen gebracht! Je wilde hem onschadelijk maken! Je bent. „Tut, tut!" zei de vos. Het is immers beter, dat deze eenvoudige man niet merkt, dat we verder gaan in zijn fraaie wagen? Hij zou maar zorgen hebben over zijn grove centen. Bedenk, dat wij de schat van koning Emerik gaan vinden! Na afloop kunnen we hem immers rijkelijk beloonen? Kom meemanneke en laat dezen sukke laar aan zijn eenzame bepeinzing over!" Joris Goedbloed plantte zijn hoed op het hoofd en trok Panda mee de deur uit. Stribbel niet tegen en mopper niet. ventje!" mompelde hij. ,J5edenk dat ik Uw leermeester en werkgever ben! „Quod licet jovi, non licet bovi" zoals wij latinisten zeggen!" ganisatie als de Duitsche „Winterhilfe" j& Nederland in het leven zou worden geroS, pen. Getuige had Schmidt andere wegert gewezen om hetzelfde doel te bereiken, doch Schmidt was niet te overtuigen ge. weest. Toen getuige hoorde, dat Piek de hoogste functie bij Winterhulp Nederland zou gaan vervullen, had hij hiertegen be. zwaren gemaakt. Toen hij Piek later ont moet had, had deze hem verklaard, dat hij overtuigd pro-Duitseh was en niet aan een Duitsche overwinning twijfelde. Verdachte had tevens gezegd een persoonlijke vijand van Mussert te zijn. Vijand van Mussert, Ook Pieks aftreden bij Winterhulp I kwam ter sprake. Mussert en Piek stonden vijandig tegenover elkaar, daar laatstge noemde de SS-richting was toegedaan en vijandig tegenover de N.S.B. stond. Mus sert had bij den rijkscommissaris op het ontslag van Piek aangedrongen. Piek was echter uit eigen beweging afgetreden op grond van oneenigheid die hij met ver- seheidene N.S.B.-functionarissen kreeg. Jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje legde verklaringen af, die in groote lijnen met die van mr. Frederiks overeenstemden. Ge tuige zeide, dat Piek welgezind stond te genover de particuliere vereenigingen. Naar hij zeide was Piek afgetreden, toen hij van het voornemen hoorde om 50 pet, van het kapitaal der te liquideeren niet- commercieele vereenigingen ter beschik king van de N.S.V. te stellen. Jhr. G.'M. Verspyck, directeur-generaal van het Nederlandsche Roode Kruis achtte de benoeming van Piek tot waarnemend secretaris-generaal onwettig. Deze dient op voordracht van het dagelij ksch bestuur benoemd te worden door de Kroon. Het dagelijksch bestuur had Piek nimmer als zoodanig voorgedragen. Met de benoeminig van Piek was het geheele dagelijksch be stuur afgetreden, omdat men niet met hem wenschte samen te werken. „Nederlandsche onkunde", Piek, die hierop zelf gehoord werd, ver klaarde, dat „Winterhulp Nederland" be doeld was als een demonstratie van Ne derlandsche onkunde, waarna de Duit sehers zouden kunnen optreden. Aanvankelijk had het in de bedoeling gelegen, Rost van Toraningen tot directeur- generaal te benoemen. Hij had, zoo lang hij directeur-generaal was, gestreden te- gen een toenemenden Duitschen invloed in den gang van zaken bij Winterhulp. Piek zeide, dat hij nationaal-socialist geweest is. Piek'ontkende ten stelligste, dat hij zich voor de functie van directeur-generaal had aangeboden. Zijn benoeming was voor hem geheel onverwacht gekomen. Naar zijn oordeel konden de bestaande organi saties in ons land den heerschenden nood niet aan. Na een groot aantal bescheiden en brie ven te hebben hooren voorlezen, gaf Piek toe, dat hij zich als SS-man gedragen heeft. Desondanks was hij formeel geen lid. Wat zijn benoeming bij het Roode Kruis betreft, zeide Piek, dat de onwettigheid hiervan hem bekend was. Naar zijn zeg gen heeft hij zich verzet tegen de Duitsche pogingen, om de werkzaamheden van het Roode Kruis dat door de Duitsehers van medewerking aan de illegaliteit werd verdacht te verbieden. Met het aan vaarden van zijn benoeming beoogde hij slechts te redden wat er te redden vieL Requisitoir. De procureur-fiscaal mr. J. Zaayer, noemde Winterhulp in zijn requisitoir een reclamestuk en een der eerste middelen om ons volk te nazificeeren. Als hoofd hadden de Duitsehers iemand noodig, die hen slaafs volgde. In den hongerwinter was het Roode Kruis de eenige organisatie, welke nóg eenigszins kon wei-ken, doch de Duitsehers hebben door de benoeming van Piek ook dit werk lamgelegd. Mr. Zaayer achtte Piek op zijn gebied even schuldig als Max Blokzijl op het gebied der propa ganda eischfe, na een verklaring waar om hij naet de doodstraf vroeg, twaalf jaar gevangenisstraf, levenslange ontzetting uit beide kiesrechten en uit het recht ambten te bekleeden. Pleidooi. De verdediger, mr, C. H. Telders betoog de in zijn pleidooi, dat Piek het slachtof fer is geworden van kwade geruchten. In geen zijner functies heeft hij zich infaam gedragen. Hij is in 1933 lid der N.S.B. ge worden, maar heeft reeds in 1939 bedankt. Door de burgemeesters bij „Winterhulp" in te schakelen heeft hij er voor gezorgd, dat het aanvankelijk een Nederlandsche instelling was. Vele vooraanstaande Ne derlanders hebben in het begin dan oolc niet geschroomd, „Winterhulp" warm aan te bevelen bij het publiek. Door Pieks op treden bij het Roode Kruis heeft hij ver scheidene fondsen uit de handen der Duit sehers weten te houden. Mr. Telders was van oordeel, dat van hulpverleening aan den vijand niet gespro ken kan worden en concludeerde tot ont slag van rechtsvervolging. Het Hof zal 18 Februari uitspraak doen. Nadat zijn verzoek om gratie was afgewe zen, is Siegfried Seid'l, voormalig commandant v»n het concentratiekamp Theresienstadt, te Weenen opgehangen. Naar Generaal Smuts heeft medegedeeld, bedraagt de waarde van de diamanten, die ter gelegenheid van haar 21sten verjaardag aan Prinses Elisabeth van Engeland zullen worden aangeboden, ongeveer 16.000 pond sterling. Dit is de waarde van de steenen in ongekloofden staat. De Bulgaarsche eerste minister, Georgi Dïmi- trof. heeft tijdens een vergadering van het hoofdbestuur eener vakvereeniging. een natio nalisatie op groote schaal voorspeld. Die zotf n-Jet alleen handel en industrie betreffen, doch o.m. ook het hötelbedrijf. den gezondheidsdienst en andere takken van bedrijf, die rechtstreeks van nationaal belang zijn. Een deel van den handel met het buitenland, aldus de minister, zal een staatsmonopolie wor den, doch kundige zakenlieden met relaties in het buitenland zullen hiervan geen hinder on dervinden. Senator Arthur Vandenberg, de leidende figuur der republikeinen ten aanzien van de Amerikaansche buitenlandsche politiek, ver klaarde heden. dat hij generaal George Marshall, den Amerikaanschen minister van bui tenlandsche zaken, niet naar Moskou zal bege leiden. Als reden gaf hij op een „onvermijdelijk conflict van verplichtingen te Washington". Hij legde er den nadruk op. daf deze beslissing geen breuk beteekende van de twee-partijen politiek der Vereenigde Staten, en dat zoowel Truman als Marshall het met deze beslissing eens zijn. Naar het Fransche persbureau AFP meldt, hebben de Vietameesche nationalisten na over leg met het internationale Roode Kruis en de consuls van Amerika, Engeland en China, 20 bui tenlandsche gijzelaars vrijgelaten. Onder de on derhandelaars bevond zich de Nederl-andsche pater J. Willigers,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2