De trawler- en loggervloot op 71 pCt. van haar sterkte Overzicht over 1946 Nacht-Express Woensdag 5 Februari 1947 IJMUIDER COURANT door Arie v. d. Veer) Toen in Mei 1945 een begin werd ge maakt met het in de vaart brengen van' visscherijvaartuigen, hadden wij do be schikking over 3 trawlers en 61 loggers of 1(5% van het aantal, dat op 9 Mei 1940 ganwezig was. Op dien datum bestond de Nederlandsche trawler- en loggervloot uit 396 trawlers en loggers, verdeeld over de volgende havenplaatsen: 6 te Rotterdam, 56 te Vlaardingen, 2 te Maassluis, 129 (met inbegrip van de Gdynia-loggers) te Sche veningen, 116 te Katwijk, 87 in IJmuiden. On het moment, van de Duitsche capitulatie waren er dus 332 schepen niet beschikbaar als gevolg van de oorlogsjaren. Van dit aantal was 10% uitgeweken naar Engeland, 7<y verongelukte tijdens de beoefening van de° visscherij uit een Nederlandsche haven n 0g% viel in handen van de Duitschers. Op 31 December 1946, dus ruim ander half jaar na de bevrijding, is, Hank zij de repatrieering uit Engeland en Duitschland, de vloot weer zoodanig toegenomen, dat het aantal van 284 kon worden bereikt of 71% van het aantal, dat op 9 Mei 1940 beschik baar was. De stand is thans als volgt: Beschikbaar op 9 Mei 5 Mei 31 Dec In de 1940 1945 1946 vaart Botterdam 6 Vlaardingen 56 Maassluis2 5 71% 6 41 73% 30 1 50% Maassluis.- - Scheveningen 129 22 103 71% 1 1 fi 31 SO fiR<7„ ocucv"Q1 Katwijk 3J IJmuiden.... 87^ 5 67 54 62% 36 Totaal396 64 284 71% 226 De schepen, die zich nog in Engeland be vonden, keerden in den loop van 1946 te rug De stoomtrawlers Erin IJM.12 en Ca roline IJM.26, beide van de N.V. Visscherij - onderneming De Vem, zijn gedurende den oorlog verloren gegaan, de Bergen IJM.16 van de N.V. Visscherij Mij. Petten, liggende in een Engelsche haven, werd afgekeurd, de Eveline IJM.115 van de N.V. Nationale Stoomvisscherij vaart thans voor een Engelsche reederij. J Het aantal schepen, dat gedurende Mei 1945-December 1946 uit Duitschland terug is gekeerd, bedraagt 218, namelijk 18 stoomtrawlers, 4 motortrawlers, 32 stoom- loggers, 136 motorloggers en 28 motorkot- ters: dit is bijna 70 van het aantal dat de Duitschers aan trawlers, loggers en kotters hebben weggesleept. Konden in 1945 nog enkele schepen op eigen kracht van Delfzijl naar IJmuiden worden overgebracht, in 1946 is dat niet meer mogelijk geweest. Alle schepen zijn rechtstreeks door de sleepers Tonijn, I. S. Groen, Ingrid en Helga uit de Duitsche havens naar IJmuiden overgebracht. De sleepers Tonijn, Ingrid en I. S. Groen wer den in den loop van 1946 uit den dienst genomen. Alleen de Helga is nog in de vaart en zal de laatste schepen nog terug brengen. 218 schepen uit Duitschland terpg. De stand van de uit Duitschland gerepa trieerde trawlers, loggers en kotters luidt als volgt (de in het begin van den oorlog in aanbouw gevorderde schepen zijn hier bij inbegrepen en de Gdynia-loggers-zijn bij Scheveningen opgenomen): Aantal Aantal gevor Aantal Terug nog derd terug in vermist Rotterdam 5 3 60% 2 Vlaardingen 48 37 85% 11 Maassluis 2 1 50% I Scheveningen 112 83 81% 29 Katwijk 85 54 63% 31 IJmuiden 43 24 55% 19 Den Helder 3 3 100% Texel 13 10 77% 3 Urk 4 3 75% 1 Totaal 315 218 69% 97 Een groot gedeelte van de gerepatrieerde schepen kon dit jaar nog aan de visscherij deelnemen, voornamelijk de loggers. En kele van deze schepen hebben een ver bouwing en tegelijkertijd een belangrijke verbetering ondergaan. Sommige van de „korte loggers" werden verlengd en in den loop van 1947 zullen er nog meer ver lengd worden en tevens nieuwe motoren krijgen. Andere havens. De vloot van Rotterdam bestaat thans uit negen schepen, welke alle aan de vis scherij hebben kunnen deelnemen. Van de Visscherij Mij. Piscator N.V. is de motor- trawler Betje RO. 16 nog niet terugge vonden en van de N.V. Reederij Gebr. J. J. Roelofs wordt de motorkotter Dolfijn RO 2 nog vermist. Van de yiaardittgsdhe vloot kwamen verschillende schepen, doe uit Duitschland repatrieerden voor het bedrijf gereed. Van de N.V. De Doggermaatschappij zijn thans 10 schepen beschikbaar, tegen 14 vóór den oorlog. De Visscherij Mij. Vlaardingen be staat thans uit acht stoomloggers, drie zijn er nog niet teruggevonden. De in het begin van den oorlog opge richte Scheepvaart en Visscherij Mij. „Irene" kon dit jaar haar nieuwe motor- logger Janny VL. 30 in de vaart brengen. Het zusterschip, dat onder den naam „In grid" in den sleepdienst is geweest kon eveneens voor de visscherij worden klaar gemaakt. Scheveningen heeft thans 103 schepen beschikbaar. De Poolsche loggers, welke onder den naam Mewa voor den oorlog aan de haringvisscherij deelnamen en be- hooren aan de N.V. Reederij A. van der Toorn Jz. kregen wederom Scheveningsche letterteekens. Tien van de 15 zijn er ge repatrieerd, t.w. de GDY 8, thans Clara Jacoba SCH 8, GDY 32 Jupiter SCH 32, GDY 48 Jac. den Duik Gz. SCH 48, GDY 49 J. Hoogenraad Sr. SCH. 42, GDY 51 Mentor SCH 51, GDY 99 Mercurius SCH 99, GDY 132 Saturnus SCH 132, GDY 189 Jacob SCH 189, GDY 233 Dirk SCH 233 en GDY 262 Jo SCH 262. De reederij A. van der Toorn bestaat nu uit 14 loggers. De Reederij J. J. van der Toom Azn. heeft 15 loggers beschikbaar tegen 20 vóór den oorlog. De N.V. Reede rij v/h Frank Vrolijk werd uitgebreid met de ex-VL 194, die onder den naam On derneming 1 SCH 140 als motorlogger in de vaart kwam. De naam van de Mr. Joh. Last SCH 180 werd veranderd in Onder neming 4. Deze reederij heeft thans 18 schepen beschikbaar. De firma A. van der Zwan Zonen heeft thans 13 schepen beschikbaar. De in het begin van den oorlog in aan bouw gevorderde logger Oceaan 8 keerde uit Duitschland terug en kon dit jaar nog aan de visscherij deelnemen. De naam werd evenwel gewijzigd in Alida SCH 6. De oude SCH 6 is in Engeland verloren gegaan. De Onderneming 1 SCH 325 kreeg den naam Oceaan 8. Van de Fa. Jac. den Duik en Zonen is 1 logger in Duitschen dienst verloren ge gaan. Deze reederij bestaat thans uit 7 loggers. Twee van de vijf loggers van de Firma A. de Jong ondergingen een belangrijke verbouwing, de Johanna Catharina SCH 23 en de Adrians SCH 104, welke geheel werden gemoderniseerd. De N.V. Reederij v/h J. J. Tuit, bracht in 1946 een nieuwen logger Deli SCH 225 in de vaart. Dit schip werd tijdens den oor log in aanbouw gevorderd en keerde in het afgeloopen jaar uit Duitschland terug. De vroegere Deli SCH 225 is in Duitschen dienst verloren gegaan. Vergeleken met Scheveningen zijn van Katwijk minder schepen gerepatrieerd. Van de Firma C. den Duik en Gebr. den Duik zijn 4 schepen nog niet teruggeko men, deze beide reederij en hebben thans 6 loggers. De Reederij A. den Duik heeft thans de beschikking over 5 loggers, terwijl er 1 in Duitschen dienst verloren is gegaan. De N.V. Visscherij Mij. Kennemerland bestaat uit 5 loggers tegen 9 voor het uitbreken van den oorlog- Van de C. V. Meerburg's Noordzeevisscherij zijn 3 loggers nog niet terug gevonden. Deze reederij heeft 6 schepen beschikbaar. Van de Firma N. Haasnoot wordt nog 1 logger vermist, deze reederij heeft thans 3 loggers. De Katwijksche vloot werd met één log ger uitgebreid, de Karei Doorman KW 227. De motorloggers Huberta Gerarda KW 9, Rijnmond 4 KW 15, Noordster KW 67 en Zeezwaluw KW 83 kregen een nieuwen motor en ondergingen een verbouwing. De stoomlogger Bali KW 129 werd van een motor voorzien, evenals de Nico Hoos. Deze laatste zal-in 1947 in de vaart komen on der den naam De Vrouw Jacoba KW 122. De motorloggers Java KW 159 en Jan KW 84 werden van een bak voorzien. De vroegere stoomtrawler Amstels-troom IJM 91 kreeg een Katwijksch nummer, de KW 157 en den naam Dirk. Tijdens de eerste reis onder dit letterteeken strandde het vaartuig en wordt als verloren be schouwd. Voor den oorlog bestond de visscherij- vloot van Maassluis nog uit 2 motorlog gers, welke beide door de „Kriegsmarine" werden gevorderd. De Theodora Adriana MA 5 keerde in 1946 uit Duitschland terug. De vloot van IJmuiden. Van IJmuiden worden nog verschillende door de Duitschers gevorderde trawlers vermist. De N.V. Visscherij-onderneming De Vem had vóór den oorlog 21 stoom trawlers en nu 12. De vier trawlers, die in Engeland werden aangekocht zijn hierbij niet inbegrepen. Van deze 12 schepen re patrieerden er 7 uit Engeland, welke zich alle nog bij een werf bevinden voor ver bouwing. De Ma-ry IJM 182 en de Derika 7 IJM 417 werden verkocht aan de Reederij W. Kramer en J. P. Booy. Hiervan is de Mary bijna bedrijfsklaar, de naam is ver anderd in Vios 4 IJM 96. De N.V. Scheepsexploitatie Mij. De Ma- rezaten heeft thans 7 trawlers beschikbaar tegen 14 vóór den oorlog. In het begin van 1946 is de stoomtrawler Bruinvisch IJM 97 gestrand bij Texel. Hoewel het schip nog niet als verloren wordt beschouwd is het nog niet vlot gekomen. Van de 3 groote trawlers repatrieerde in 1946 alleen de Flamingo IJM 25; de Marie van Hattem IJM 1 en de Walrus IJM 24 zijn nog niet teruggevonden- De vloot van de Firma Wed. S. I. Groen bestaat thans uit 7 stoom trawlers tegen 8 in Mei 1940. Momenteel zijn er echter maar 3 voor het bedrijf ge reed. De N.V. Visscherij Mij. De Daad heeft 4 stoomtrawlers beschikbaar. De Avant IJM 8 repatrieerde uit Engeland en kon in Weinig visch verwacht Door de aanhoudende vorst en het stormachtige weer ligt nagenoeg de ge- heele kustvisscherij stil. Bovendien varen ook de trawlers niet uit, daar alles aan boord bevriest. Er liggen thans ongeveer -20 trawlers in de IJmuidensche Visschers- haven beter weer af te wachten. Dinsdag was slechts één logger met een vangst van 60 kisten aan den afslag. Aan gezien er bovendien nog eenige trawlers in Engeland markten wordt de komende da gen weinig visch verwacht. Volgens berichten is het ook op de Noordzee slecht weer. Jubileum A. den Heijer Eenige dagen geleden meldden wij, dat 11 Februari a.s. de heer A. den Heijer zijn zilveren dienstjubileum hoopt te vieren bij de A. H. C. Dit is niet juist; de heer den Heijer zal dien dag 25 jaar in dienst zijn bij de Agentuur en Handelmaatschappij „IJmuiden". Ons werd nog medegedeeld, dat de heer den Heijer reeds jaren geleden werd be vorderd tot magazijn-chef. Hij is hierdoor een goede bekende in visscherijkringen, zoodat vooral van die zijde veel belang- A1 het m0j,emke v stelling voor dit jubileum verwacht mag I peft te verbeteren worden. De Japansche walvischvaart in vollen gang De Amerikaansche autoriteiten maken er melding van dat de Japansche walvischvaar- ders reeds veertig walvissclien hebben ge vangen, waarvan de eerste op 16 December door de flottille van Yokosuka. Op den eer sten dag van de vaart heeft de flottille van Nagasaki zes walvisschen gevangen. BLADEN VAN DE SCHROEF VERLOREN. De logger KW70 is terug-gekeerd wegens verlies van twee bladen van de schroef. V.S.V. is tevreden over den gang van zaken Het 35-jarig bestaan Omtrent de viering van het 35-jarig jubi leum van V.S.V. vernemen wij dat op 13 Februari in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg een feestavond gegeven zal worden met optreden van het gezelschap Albert de Booij Na afloop is er bal in Flora. Den avond tevoren zal er een speciale voor stelling voor de adspiranten plaats hebben, welke verzorgd wordt door "net gezelschap Van Meurs. Wij hadden nog een gesprek met den secre taris van V.S.V., den heer J. Scheeres, die meende, dat er ondanks de tegenslagen, waar mee V.S.V, te kampen heeft, gehad, alleszins reden is tot tevredenheid. De prestaties van cle spelers zijn er, vergeleken bij het vorig seizoen zeer op vooruitgegaan, hetgeen voorn] te danken is aan den trainer Poulus, die se dert Juni van het vorig jaar in vasten dienst, bij V.S.V. is. Vooral met de jeugdafdeelingen gaat het bijzonder goed. V.S.V. beschikt thans oveT t.ien adspiranten-afdeelingen. zoodat de toekomst verzekerd is, want er is veel animo onder de jeugd. De jeugdelftallen oefenen op het oude terrein en op het sportterrein der Rijks H.B.S. Het is vooral op de toekomst, waar het besfuur het oog op gericht heeft. Al het mogelijke wordt gedaan om het spel- De heer Scheeres vond het verheugend, dat V.S.V. thans internationaal contact heeft. Hoewel men hunkert naar een eigen terrein, is het bestuur over den gang van zaken zeer tevreden. Men gen-iet van alle zijden de groot ste medewerking en de wedstrijden in het Beverwijksehe Sportpark worden druk be zocht. Zoo gaat men met vertrouwen de toekomst tegemoet en durft men van de komende jaren het beste te verwachten. VERGADERING GAAT NIET DOOR. De openbare propaganda-vergadering van de afdeeling Velsen-IJmuiden van „Volks onderwijs", die hedenavond in de Nijverheids school gehouden zou worden, gaat niet door wegens kolengebrek. In het Noordzeekanaal is voortdurend een ijsbreker in actie om dezen belangrijken scheepvaartweg open te houden. Het ijs wordt door de sluizen in IJmuiden naar zee gespuid. FEUILLETON Roman door Winston Graham Vertaald door Alice van Iterson 43) Zij zullen op een bepaald station in den trein komen en er een paar stop plaatsen verder weer uitgaan. Niemand zal er iets van bemerken. De lachte verstolen, terwijl ik na-ar het donker wordende landschap keek. Het was een stomme groet aan Andrews. Wat gebeurt er in den trein? Dat weet ik niet. Maar wij moeten voor Fraulein Volkmann zorgen. Een heelen tijd spraken wij niet meer, Ja, dit was de plicht, dien wij onszelf hadden opgelegd. Nu hoorde ik haar zeggen: Dr. Van Riehl zou je kunnen herkennen. Ik ga nog eens kijken of ik kan uitvinden, waar ze zitten. Toen de duisternis inviel, kwamen wij in Como aan. Het nachtelijk landschap Was in een diep, zwaarbewolkt donker gehuld, waarin maar een klein maantje scheen. Daar in het voorbijglijdende land schap geen lichten brandden, ging er iets drukkends van uit. Deze treinvertraging de laatste week van 1946 nog in de vaart gebracht worden. De stoomtrawler Amstelstroom IJM 91 werd in 1946 van de IJmuidervloot afge voerd en ingeschreven te Katwijk. Onder den naam Dirk en de merken KW 157 liep het schip tijdens de eerste reis op het strand ter hoogte van Petten! Door aankoop uit het buitenland werd de IJmu-ider tra-wlervloot uitgebreid met 4 stoomtrawlers uit Engeland en 2 motor- trawlers uit Amerika, terwijl de sleeper Tonijn werd toegewezen aan de N.V. Zee- visscherij Mij. Limburgia, welke voor de visscherij wordt ingericht .en den naam Limburgia IÏM 54 zal krijgen. In 1946 werd nog een 7 tal nieuwe mo- torkotters aan de IJmuder vloot toege voegd. Ook voor andere havenplaatsen werden eenige nieuwgebouwde kotters afgeleverd, o.a. door de Scheepswerf C. Amels te Mak- kum de Haarlem 1 IJM 276 en Karei Door man TX 24; door de Firma Jac. Bodewes te Hoogeza-nd de Matheus UK 202, Neeltje UK 60, De Vriendschap UK 35 en de Ver trouwen UK 242; door de Firma Seymons- bergeïi te Amsterdam de Pieter UK 244 en de Hermina 1 UK 300. De laatste kotter voert thans het merk WR 61. Bij de Zaan- landsche Scheepsbouw Mij. kwamen ge reed de Friesland HA 25 en de Dr. Btichli Fest HD 12; bij de N.V. Scheepsbouwweri De Hoop te Hardinxveld de De Jonge Jo hannes UK 68 en de Hermina 4 KW 53 en bij de Nederlandsche Dok en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam de Nevima 1 IJM 79, Nevima 2 IJM 80, Nevima 3 IJM 81, Alice IJM 270 en Huiiberdina IJM 271, benevens door de Firma De Joh. Boot N-V. te Alphen aan den Rijn de motorkotter Prinses Mar griet KW 51; door Timmer's Scheeps- en Jachtbouw N.V. te Delft werd een vroegere voorpostenboot, de Vios IJM 52, voor de visscherij ingericht. Bij enkele wei-ven zün nog kotters in aanbouw. Voor het eerst na vele jaren heeft Amsterdam weer visschersvaartui- gen, namelijk de walvisch jagers van de Nederlandsche Mij. voor de Walvischvaart N.V. had niet alleen een streep door onze reke ning gehaald, maar zij kon ook fataal zijn voor de plannen van Andrews. Wij had den eigenlijk op dezen tijd al aan den voet van de Alpen moeten zijn, waar we nu waarschijnlijk pas tegen acht uur zou den aankomen. De meeste menschen, die een uitstapje gingen maken, zouden in dit geval wel een vroegeren trein hebben genomen. Voordat we Chiasso bereikten, \\as Jane teruggekeerd In den coupé. Zij knikte om te beduiden, „dat zij iets ontdekt had, en voorloopig moest ik mij tevreden stel len met deze korte mededeeling. Het donkere grensstation was koud en ongezellig. Wij waren sinds de vlakte van Lombardije al een weinig gestegen en dit plaatsje bracht ons om zoo te zeg gen den eersten sneeuwigen ademtocht van Zwitserland. De controle duurde zeer lang. Kort" tevoren waren de bepalingen verscherpt en de douane-formaliteiten brachten een aanzienlijke stagnatie mee. Wij moesten allemaal uit den trein en bij iet licht van een verduisterde lamp in de rij staan, om ons geld en onze passen te laten controleeren en te laten afstempe len. Ik zag niets van dr. Von Riehl of zijn roodharige vriendin. Misschien behoefden zij de vermoeiende controle niet te on dergaan. Eindelijk was het zoo ver. Op goed geluk declareerde ik minder geld dan ik 1 by mij had, want het was geen klein be drag, en ik zou het zonde hebben gevon den om het achter te móeten laten. De douanen wilde weten, wat ik in Zwitser land ging doen en hoe lang ik er dacht te blijven. Toen zij hoorden, dat ik er mijn dochter zou gaan bezoeken, die in een sanatorium verbleef, en dat ik niet van plan was langer dan twee of drie dagen te blijven, bleken zij tevreden te zijn. Wij stapten weer in, blij, dat het in den trein tenminste warm was. Jane had haar lichte zomer japon aan, waarover zij alleen een tamelijk dunnen herfstmantel droeg. Wij waren het eerst in den coupé en Jane deelde mij mee: Zij zullen straks allemaal naar het restauratie-rijtuig gaan. Ik vraag me al leen af, of Andrews aan deze mogelijk heid heeft gedacht. Ze moeten klaar zijn met het diner. Daar ben ik niet zoo zeker van. Het hangt er heelemaal van af, of zij er dade lijk mee beginnen en hoeveel tijd zij er voor nemen. Dr. Von Riehl draagt toch een bril met halve glazen, nietwaar? I Ja. Ik keek veelbeteekenend naar de leege plaatsen tegenover ons. Jane, geloof je, dat hun diner ook een kans voor óns beteekent? Om ons met hen bezig te houden? Ja. Het was eigenaardig, hoe wij altijd als een kat om de heete brei sloo- pen. Het hangt er van af. Heb je een voorstel?. „Inter Nos" jubileert Dezer dagen was het tien jaar geleden, dat de R.K. Gemengde Zangvereeniging „Inter Nos" werd opgericht. Onder de uit stekende leiding van haar dirigent Lou Tervoort boekte zij in de afgeloopen jaren reeds menig succes. Maar zooals bij elke vereeniging bracht de bezettingstijd ook hier vele moeilijkheden. Vooral de evacua tie was oorzaak, dat „Inter Nos" ternau- wernood in leven kon blijven. Na de bevrijding werd echter met ver nieuwde energie aangepakt en al is het aantal tenoren en bassen nog niet vol doende, toch werd op het vorig jaar te Krommenie gehouden concours in de eerste afdeeling reeds weer een eerste prijs en een extra prijs behaald. Het jubileum zal gevierd worden op Zon dag 9 Februari a.s. met een concert in het Patronaatsgebouw, waaraan behalve de jubileerende vereeniging medewerken het R.K. Knapenkoor IJmuiden-Oost onder leiding van Adr. Blüm en Peter Maas met aan de piano Dick Smit. Na de pauze zal een non-stop revue ten tooneele worden gebracht, samengesteld en uitgevoerd door de leden. De Helga in Cuxhaven ingevroren De sleeper Helga van het Bureau Terug gave Vlsschersvaartuigen was twee weken geleden, met een Deenschen kotter op sleep touw, van hier vertrokken om dezen kotter naar Brunsbuttel te sleepen. De schepen kwamen echter niet verder dan tot Cuxhaven, waar ze invroren. Na den kotter naar Brunsbuttel te hebben gebracht, zou de Helga naar Bremerhaven gaan om daar een Katwijker logger op te halen en dien naar IJmuiden brengen. Voor loopig zal hiervan wel niets komen. VISCHAANVOER IN OSTENDE. Van 2430 Januari bedroeg de aanvoer van versche visch te Ostende 57*3.382 kg met een totaal opbrengst van 5.577.760 frs. Aanvoer ijle haring. Van 2028 Januari werden aangevoerd 3.168.535 kg. die opbrachten 5-068.675.50 frs. Engi'lsclie haringindustrie heeft gebrek aan vaten Wanneer de Britsche regeering niet di rect te hulp komt met een extra toewijzing voor hout voor vaten, wordt de haring industrie dit jaar door een catastrophe be dreigd, schrijft The Fishing News. Slechts tien procent van de benoodigde hoeveelheid hout is door den Board of Trade toege wezen. De Schotsche parlementsleden van de Trade Union hebben op hun onlangs ge houden vergadering verklaard, dat de toe stand ernstig is. Sir Basil Nevén-Spence, de voorzitter, zeide, dat de industrie het grootste deel van haar overzeesche mark ten zou verliezen. Het door het ministerie voor Voedselvoorziening benoodigde kwan tum vaten wordt geschat op 750.000. De kuiperijen zijn in vol bedrijf voor het ko mende seizoen, maar het beschikbare hout is totaal onvoldoende. Men was het er over eens, dat Sir Basil door moet gaan, Sir Stafford Cripps, president van den Board of Trade te overtuigen van de urgentie van de houtvoorziening. Hull en Grimsby Er wordt sedert jaren tusschen de vis- schershavens Hull en Grimsby een stille strijd gevoerd om de supprematie. Tot dus ver was de verhouding zóó, dat Huil dc grootste aanvoeren en Grimsby den groot sten omzet had, maar Hull is thans bezig den strijd te winnen, hetgeen duidelijk blijkt uit de aanvoeren in December 1946: Huil 384070 cwts, met een opbrengst van 906773 p. sterling, Grimsby 273551 cwts. met een opbrengst van 734559 p. sterling. Door buitenlandsche schepen werd aan gevoerd in Huil 12604 cwts. ter waarde van 35328 p. st. Voor Grimsby waren deze cij fers resp. 26742 cwts. en 70195 p. st. Hoewel de aanvoer in Huil nog minder is dan voor den oorlog, heeft de vloot van Huil gedurende 1946 een veel grootere uit breiding ondergaan dan die van Grimsby. De aanvoer in Hull was in December 1946 driemaal zoo groot als in 1945, dié van Grimsby haalde nog niet het dubbele. Licht van Kijkduin gewijzigd Het groepschitterlicht van Kijkduin, bij het Zeegat van Texel, is gewijzigd en brengt thans elke 20 seconden een groep van 4 schitteringen: schittering 0.2 secon den, duister 3.1 seconden, dit driemaal, de vierde maal: schittering 0.2 seconden, duis ter 9.9 seconden. Overigens onveranderd (G.S. 20 seconden, 4 sch.) 20 M 57 m. SCHEEPVAART Oceaan. Alcinous 29 Jan. van Suez naar Singapore. Euryades 25 Jan. van Soerabaia vla Batavia naar Amsterdam. Groote vaart. Adinda. 30 Jan. van Bata via te Singapore. Cocil'la, 29 Jan. van Poeloe Samboe naar Balik Papan. Delftdïjk, Van couver—Rotterdam. 2 Febr. te Avonmouth. Ino, 30 Jan. van Maracaibo te Curagao. Kat wijk, 31 Jan. van Gent te Lissabon. Larenberg 3 Febr. van Rotterdam te Brisbane. Leerdam TampicoLonden, pass. 3 Febr. Dover. Milo, Rotterdam—Lissabon, 2 Febr. te Gibraltar. Mirza, 1 Febr. van Fremantle naar Bahrein. Moealang, 1 Febr. van Liverpool naar Balik Papan en 2 Febr. teruggekeerd. Pema. 2 Febr. van Sydney naar Luzon. Straat Malakka, 1 Febr. van Fremantle naar Singapore. Tiberius 29 Jan. van La Guaira naar Quanta. Van de Capelle, 31 Jan. van Buenos Aires te Rosarlo. Zeeman. Rotterdam—New Orleans, pass. 2 Febr. Prawlepoint. Aldebaran, 28 Jan. van Rotterdam te New York. A-ndijk, 1 Febr. van Rotterdam te Philadelphia. Arkeldijk, Ant werpen—Golf van Mexico, pass. 2 Febr. nam. Dungeness. Bredero, 3 Febr. van New York te Rotterdam. Berkel, 31 Jan. Monrovia gepass. op weg naar Holland fkomt van Libreville). Édam, 3 Febr. van Tampa te Antwerpen ver wacht. Leerdam wordt 4 Febr vjtl van New Orleans te Londen verwacht. Papendrecht, 2 Februari van Abadan naar Melbourne en Port Kembla. Westerdam, RotterdamNew York, pass. 1 Febr. nam. Bishop Rock. Aald- dijk, 2 Febr. van Rotterdam te New York. Aardenburg, ValenciaRotterdam, pass. 4 Febr. Dungeness. Leerdam, 3 Febr. van New Orleans te Londen. Sibajak, 3 Febr. om 23.50 uur van Port Said (Batavia-R'dam). Kleine vaart. Atts, 2 Febr. van' Antwer pen naar Oslo. Birmingham. 1 Febr. van de -Tyne te Londen. Borneo, 4 Febr. te Delfzijl opgehouden wegens ijsgang. Democraat. 2 Febr. van Rotterdam te West Hartlepool. Depa, Rotterdam—West Hartlepool, 3 Febr. te Middlesbro wegens slecht weer. De Ruyter, 3 Febr. van Rotterdam te Grangemouth. Heemskerk, 3 Febr. van Fosdijke naar Lon den. Lahti, 1 Febr. van A-boe naar Halmstad. Sarnbre, ParijsRotterdam, 4 Febr. te Ant werpen. Sandenburgh, 2 Febr. van Helsinki naar Amsterdam. Seaham, 3 Febr. van Rot terdam te Kingslynn Vaderland, 2 Febr. van Rotterdam te Kingslynn. Vliestroom, 1 Febr. van Letih te Grangemouth. Ali. 30 Jan. van Londen te Middlesbro. Angeja. ParLeith, pa. 30 Jan. Great Varmouth. Antilope. Jan. van Geertruidenberg te Peterhead. Ber nard V, 30 Jan. van Londen te Lowestoft. De- neb. van Strood naar de Tees, pass. 31 Jan. Flamboro Head. Duiveland, 2 Febr. yan Lon den te Leith. Eben-Haezer. 31 Jan. van Lon den naar de Tees. Eemshoorn, 31 Jan, van Great Yarmouth te Goole. Fiducia, 29 Jan, van Middelharnis te Ipswich. Frisia, 31 Jan. van Rouen te Havre. Haskerl-and, 1 Febr. van Blyth te Londen. Marietje Böhmer, 2 Febr. van Delfzijl te Londen. Regeja, 31 Jan. van Goole te Southampton. Servus, 29 Jan. van Preston naar Duinkerken. Tuko, 30 Jan. van Londen te Middlesbro Weltevreden 7, 30 Jan. van Middlesbro naar Ipswich. Westlaan. Jan. van Blyth te Queensboro. Wilja. 29 Jan. van Great Yarmouth naar Par. Willem Ba rendsz, 27 Jan. van Savonnt te Genua. Zaan. stroom. AntwerpenReykjavik. 31 Jan. van Huil. Zeeland (Hartigh), 31 Jan. van Middles bro te Londen. Zeeland (Meulman) NïelMil- fordhaven, pass. 2 Febr. Prawlepoint. Reeders confereeren in Londen Voor de eerste maal sinds vele jaren zullen reeders uit de voornaamste zeeva rende landen ter wereld weer een confe rentie beleggen. Deze zal op II Februari te Londen worden gehouden en drie dagen duren ter bespreking van kwesties als veiligheid ter zee, draadlooze telegrafie en internationale samenwerking. De vereeni- gingen van reeders, die aanwezig zulien zullen zijn, komen uit België, Denemarken, Engeland, Finland, Frankrijk. Griekenland, Nederland, Noorwegen, Amerika en Zwe den. MARKTBERICHT VAN DINSDAG. De aanvoer bedroeg 60 kisten versche wsch. Besommingen: KW70 f230, KW50 f2387. FILMVOORSTELLING VOLKSONDERWIJS TE SANTPOORT. De afdeeling Santpoort vai. „Volksonder wijs" vertoont a.s, Zaterdag 8 Februari in het Jeugdhuis de bekende kleurenfilm van de Stoomvaart Mij. „Nederland" „Kleur en Glo rie onzer Tropen", welke film een beschrij ving geeft van een reis per Johan van Olden- barnevelt en de prachtige natuur van Java, Sumatra en Bali vertoont. Velse/t Burgerlijke Stand van Velsen Geboren: C. M DemmersVan Zon. z., Rooswijk 15, Velsen-N. A. C. MaasVan Hey teren, d., Hagelingerweg 20, Santpoort. H. Al van WinkoopDe Waal, z., Snelliusstraa» 18, IJmuiden. J. M. CoeselBlankenvoort, z., Rijksweg 426, Santpoort. H. van Melle.Tan- zen. d.. Kostelijklaan 16. Velsen A Rebersen —Dijkstra, dSchuitstraat 2. Santpoort L. SierinkDe Veen. d.. Pastoorsstraat 1. Sant poort. G. Z. v. Willigen—Brondijk. z„ Schulp weg 139. Velsen-N. E. Quax—Van 't Hoff, d., Van Dalenlaan 21. Santpoort. M. Welp—Bou- chier, z-, Gr. Hout- of Koningsweg 29. Vel sen-N. M. C. ToonJasperse. d.. De Ruyter- straat 121. IJmuiden-O. A. J VeenisHalff, z. en d.. Hoofdstraat 161, Santpoort. A. M. Fatels—Schoen, z., Wijkemtraatweg 279rd,, Velsen-N. D. StratingVan Schoor, z, Lin- denstraat 8, I.Tmuiden-O. C-h. E, Schram a Kulk, d., Hagelingerweg 198, Santpport, Overleden: H, Verduin. 83 j., wedn. van M. Tiebie, Casembrootst-raat 57, I.Tmuiden-0 A. Krijger, 59 j., echtg. van J. van Zanten, Kom passtraat 70, IJmuiden. Onverwachte hervatting der besprekingen in Batavia Republikeinsche lezing over Krian Onverwachts zijn Dinsdagochtend de besprekingen tusschen de Indonesische delegatie en de Commissie-Generaal Her vat. Om 11 uur pi. tijd had de bijeenkomst plaats ten huize van Sjahrir. Deze bijeen komst duurde tot 13,15 uur. De Indonesi sche delegatie is te 15,30 uur naar Djogja vérirokken. Nader wordt gemeld dat de toestand in Soerabaja besproken is. Er is een accoord bereikt, dat nog nader moet worden uit gewerkt. De vijandelijkheden in dit ge bied zijn opgehouden. Hedenmorgen heeft het republikeinsche ministerie van voorlichting een communi qué uitgegeven over de gebeurtenissen te Krian. In dit communiqué wordt o.a. ver klaard: een Nederlandsche troepenmacht ter sterkte van tenminste 2500 man heeft op 24 Januari gesteund door vliegtuigen, artillerie en pantsereenheden een aanval ingezet, welke vergeleken met de vorige incidenten een aanval op groote schaal ge noemd kan worden. De besprekingen tus-' schen de Nederlandsche en Indonesische autoriteiten leidden er toe, dat de Indone sische opperbevelhebber op 24 Januari het bevel uitgaf tot staking van de activiteit der Indonesische artillerie om uiterlijk 24 uur van denzelfden dag. De Indonesiërs hebben zich loyaal gehouden aan de voor waarden der overeenkomst. Desondanks hebben de Nederlandsche militairen de demarcatielijn meer dan 10 km overschre den. Eenige maanden eerder, zoo deelt bet communiqué voorts mede, zijn bjj een overval van Nederlandsche troepen onge veer 150 personen uit Krian als gijzelaars weggevoerd. Het hoofddistrict Pandakan rapporteerde 120.000 evacués. De waar nemende resident van Malang schat het aantal evacués uit Sidoardjoe op 350.009. Tot dusver zijn geen juiste cijfers ver krijgbaar over het aantal dooden en ge wonden. De Nederlandsche militaire woordvoer- dei te Batavia heeft heden o.m. medege deeld, dat te Semarang Indonesische bur gers op Nederlandsch gebied door gewa pende republikeinen zijn overvallen. De aanvallers stichtten verschillende branden en doodden één burger, een andere burger werd meegevoerd. Naar wij vernemen, is luit gen. S. H. Spoor voornemens in het begin van de vol gende week met zijn gezelschap naar Batavia terug te keeren. Toewijzingen voor Iractatic van de schooljeugd Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de toewijzingen voor cacao, melk. suiker en versnaperingen welke naar aanleiding van de komende blijde gebeur tenis in het Prinselijk gezin uitsluitend voor scholen voor gewoon lager en voor bereidend onderwijs zullen worden ver strekt, thans bij de plaatselijke distributie diensten kunnen worden afgehaald. Doordat er een andere reiziger binnen trad, was het mij niet mogelijk antwoord te geven. Eigenlijk was ik daar heel blij om, want mijn idee was mijzelf nog niet duidelijk genoeg om het onder woorden te kunnen brengen. Misschien zou het voorbeeld van Andrews nog vruchten dragen. Het scheen, dat de trein het niet noodig vond het tijdverlies in te halen. Tamelijk traag kroop hij verder. Ik vond het wenschelijk eens zelf pools hoogte te gaan nemen. De trein was im mers niet zoo heel lang en het kon geen kwaad hem eens van het begin tot het eind door te loopen. De gangen waren halfdonker; alleen aan het begin en het eind brandde een afgeschermd blauw lampje. Er stonden ook maar weinig menschen, behalve in den derde klas-wagon. Een, twee, drie wagons; daarna kwam het restauratierijtuig. Hier brandden de lichten natuurlijk hooger, daar men tus schen de tafeltjes door moest. Ik kwam een kellner tegen, die mij een plaats wilde aanwijzen, en een ander, die me met een dampenden schotel voorbij ba lanceerde. Er waren al een aantal men schen aain het eten, doch niet Fraulein Volkmann en dr. Von Riehl. Ik ging verder door een andere wagon. Toen kwam de eerste klak Hier waren de gordijntjes neer voor alle raampjes. Voor een coupé, waarop een biljet met „Gere serveerd" was geplakt, stonden twee hee- ren. De een was een zwak uitziend, klein mannetje met een bril en een grijzen -snor. De ander was zeer zelfbewust en zwaar gebouwd. Ofschoon hij natuurlijk niet in uniform door Zwitserland kon reizen en dus in burger was. herkende ik in hem dadelijk een lid van de gevreesde garde. Hier stond een SS'er, dat was boven allen twijfel verheven. In het voorbijgaan legde ik een moment mijn hand op de knop van den gereser- veerden coupé en aarzelde. Oogenblikkelijk kwam de verkapte SS-man tusschenbeide en kon het niet laten zijn hakken tegen ekaar te slaan. Met een metaalhard geluid zei hij: Deze coupé is gereserveerd. Kan ik u ergens mee helpen? Als ik mijn hand niet teruggetrokken had, zou hij ze waarschijnlijk weggeslagen hebben! Nee. dank u, zei ik en ging verder. Het was niet gemakkelijk; wat Andrews en Dwight van plan waren! Om geen argwaan te verwekken, bleef ik een tijdje aan het eind van den trein, voordat ik weer naar voren liep. De situa tie was, nog onveranderd. Toen ik voorbij den coupé met den SS-man kwam, kon ik niet ander dan vermoeden, dat Von Riehl en zijn juffertje van een idyllisch uurtje genoten of zaten uit te knobbelen, waar heen 't eerstvolgende uitstapje van „Kraft durch Freude" zou zijn. Wat zij ook uit voerden, zij zouden het met doodelijken ernst doen. zooals nu eenmaal hun heele uiterlijk uitdrukte. Eindelijk arriveerden wij in Lugano- Als men gedwongen is zoo kalm in den trein te zitten, is het dikwijls moeilijk niet te vervallen in een soort onverschilligheid, zooals men dat vaak op een lange reis krijgt. Slechts af en toe dacht ik aan dc ontzaglijke taak, die vóór ons lag, voor namelijk als Jane door haar onrustig heen en weer draaien verraadde, dat zij zich niet op haar gemak voelde. Zij rookte zonder ophouden en ik kon maar met moeite de behoefte onderdrukken om haar voorbeeld te volgen. Eindelijk stond zij weer op en verdween voor een paar minuten; de menschen in den coupé moesten wel van oordeel zijn, dat wy een zeer rusteloos paar waren. Toen zij terug kwam. gaf zij mij geen tee- ken maar op de marge van het tijdschrift, waarin zij verdiept was, schreef zij haastig, dat het tweetal nu zat te dineeren. Zij waren echter nog pas aan de stoep. Na een eeuwigheid bereikten wij Bel- linzona, waar de stijging pas goed begon. Nu konden de beide mannen bij iedere stopplaats instappen. Jammer genoeg was het bij deze duisternis, die nog verergerd werd door de verduistering, bijna onmo gelijk om iets te zien. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3