r. m er Inschakeling van de koopvaardijvloof in oorlogstijd Sport in het kort Kort en Bondig „Ramadan" kwam terug als Ramadier Met meer dan 100 K.M. snelheid over het ijs Fryske Trou Luidsprekers M. ZWANENBURG kleco nieuws Vorst verwacht Kleedingmagazijn Kleco Woensdag 5 Februari 1947 ÏJMUIDER COURANT Schepen uit Italiaanschen oorlogsbuit In de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer over de rijksbegrooting voor ma rine deelt de minister van Marine mede- Volgens de ervaringen tijdens de beide laatste wereldoorlogen moet onze maritieme visie er op gericht zijn^ om behalve den op bouw eener geschikte vloot maatregelen ten aanzien van de koopvaardij te treffen ter verkrijging van het grootst mogelijke rende ment. in oorlogstijd van het totaal beschikbare nationale maritieme potentieel. Ten einde de koopvaardij in oorlogstijd in nauw strategisch en tactisch verband met de vloot te laten opereeren, is het noodzakelijk reeds thans de noodige organisatorische maai regelen in overleg met de reeders voor te bereiden. Met het oog hierop is de marinestaf uitgebreid met een koopvaardij-deskundige. Uiteraard zullen behalve de vloot, ook land- en luchtstrijdkrachten de volle aan dacht dienen te hebben. Ingevolge een door de toenmalige regeering te Londen genomen beslissing worden alle kosten voor de Koninklijke Marine ten laste van de marinebegrooting gebracht en zal een nadere beslissing worden genoden omtrent de bijdrage in de kosten der maritieme defensie, welke de andere gebiedsdeelen in 's rijks schatkist moeten storten. In het bijzonder bestaat voor een dergelijke bijdrage onder de tegenwoordige omstandig heden, nu de geheele in Nederlandsch-Indië aanwezige zeemacht ter beschikking van de Nederlandsch-Indische regeering staat voor de uitoefening van het algemeen bestuur, naar de meening van den minister voor wat betreft dit gebiedsdeel, aanleiding. Verwacht mag worden, dat op de te houderi rijksconferentie een regeling omtrent de be strijding der kosten van de rijksdefensie na de tot standkoming van de nieuwe structuur van het koninkrijk ter sprake zal komen. Ernstig wordt gewaarschuwd tegen een strooming, als die welke vóór 1940 op den voorgrond trad en welke zich tegen alle mili- taire uitgaven verzette. Dit heeft voor het koninkrijk in den afgeloopen oorlog ramp zalige gevolgen gehad en was oorzaak dat net personeel der Koninklijke Marine onnoo- dig zware offers heeft moeten brengen. Ter gedeeltelijke vervanging van de in den oorlog verloren gegane kruisers worden thans de voordien reeds in aanbouw zijnde kruisers ..Eendracht" en „Zeven Provinciën" naar de in de afgeloopen jaren verkregen inzichten Balans van het verkeer In 1946: 1157 dooden en 6396 ernstig gewonden Volgens de voorlooplge cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek zijn ln 1946 26.516 verkeersongevallen op den openbaren weg gebeurd. Dit is aanmerkelijk minder dan in het laatste normale jaar vóór den oorlog. In 1938 bedroeg het aantal ongevallen 46.664. De gevolgen waren in 1946 echter veel ernstiger: 1157 personen werden gedood en 6396 ernstig gewond. De overeenkomstige cijfers voor 1938 waren 780 resp. 4482. Het aantal licht gewonden was in 1946 be langrijk lager, namelijk 5115 tegen 10.938 in 1938. Uitsluitend materieele schade ontstond in 1946 bij 15.971 verkeersongevallen tegen 31.992 ln 1938. afgebouwd Projecten voor nieuwe kruisers worden uitgewerkt. Begin 1948 zal Hr Ms Karei Doorman", thans in bruikleen van de Britsche marine, worden vervangen door een aan te koopen light-fleetcarrier. waarmede dit type schip, hetwelk voor Nederland als zwaar materiaal is te bestempelen, zijn intrede in de Konink- 'ijke Marine doet. Het zal wegens financleele materieele en per- soneele redenen voorshands uitgesloten zijn om zwaardere eenheden dan vliegkampschepen en kruisers te bouwen en te exploiteeren. Er wordt aandrang uitgeoefend om uit den oorlogsbuit de beschikking over eenige tech nisch minder Ingewikkelde hulpschepen te krij gen. Omtrent toewijzing van deze schepen uit den Italiaanschen oorlogsbuit kunnen nog geen definitieve mededeelingen worden gedaan. Op 1 Januari 1947 bedroeg de totale sterkte der Koninklijke Marine 28.833 man. waarvan 2225 officieren en 26.608 schepelingen. Hiervan behoo- ren 313 officieren en 8798 schepelingen tot het korps mariniers. Door gedeeltelijke demobilisa tie wordt verwacht dat de sterkte reeds tn 1947 aanzienlijk zal terugloopen. Ten tijde van de indiening van de eerste nota van wijziging van de marinebegrooting 1946 be stond het vooruitzicht uit de surplusvoorzaden van de Amerikaansche marine op de Philippij- nen werkplaats-inrichtingen en een drijvend dok over te nemen. Na deskundig onderzoek werd echter van overneming van het dok afgezien. Ook voor wat betreft de overige aanschaffin gen kon niet het verwachte resultaat worden be reikt. Noorgedwongen moesten deze aanschaf fingen dus worden uitgesteld. Stappen naar een „Vereenigd Europa" De politieke correspondent van de News Chronicle meldt, dat drie afgevaardigden van de „Europeesche Federalistische Unie" naar Londen zijn gekomen om een onder zoek in te stellen naar de krachten, die daar voor een Europeesche federatie wer ken. De „Europeesche Federalistische Unie" is een organisatie van vijftien federalisti sche bewegingen in verschillende Europee sche landen. De delegatie bestaat uit een Franschman en twee Nederlanders: dr. H. R. Nord en dr. H. Brugmans. Zij zullen in contact tre den met het comité voor een Vereenigd Europa, waarvan Churchill voorzitter is, en met de „parlementaire groep voor een wereldfaderatie", welke onlangs in het La gerhuis den steun der Britsche regeering heeft gevraagd. In het bijzonder wil men weten, hoe de houding van de Britsche La- bourpartij tegenover de plannen voor een Vereenigd Europa is. i Bridge Parencompetitie Kennemerland De laatste van de zes vóór wedstrijden ln speel- district Haarlem der jaarïijksche parencompe titie om het kampioenschap van Nederland van den Nederlandschen Bridge Bond is dezer dagen gespeeld In totaal hebben 84 paren van 14 clubs uit Kennemerland deelgenomen, waarvan e in de hoofdklasse. 36 in de le klasse en 32 in de 2e klasse waren geplaatst. Uit de hoofdklasse kunnen drie en uit de le en 2e klasse ieder zes paren aan de interdistrictswedstrijden voor het kampioenschap deelnemen. De resultaten van de voor de interdistrictswed- strijden geplaatste paren zijr.. Hoofdklasse: l. Mevrouw Handgraaf en v. Hooff „Sans Atout", Beverwijk 342.44; 2. Klein en v. Eerden „Ons Genoegen". Haarlem 329.07; 3. Fabel en Zijlstra „1940", Haarlem 324.10. le klasse: 1, Zwager en Driessen, Beverwijk 340.95; 2. Ramakers en Bergisch „Spel en Vriend schap" 331,03; 3. Philippo en v. d. Laan „1940", Haarlem 326.47; 4. heer en mevrouw Patist, Bloe- mendaal 326.24 5. Tesselaar en Mens, Haarlem- West 325-20; 6. Boutellier en Donders, R.K. Bridge Club „Haarlem" 321.17. 2e klasse: 1. heer en mevrouw Berkhout, Politie Sport Ver IJmuiden 359.23 2. heer en mevrouw Wittebrood. Politie Sport Ver. IJmuiden 348.81; 3. Gosewehr en v. d. Laan „1940", Haarlem 342.12; Kabel en. Steenwinkel, „Haarlem-Noord" 334.97; 5. IJigge en Klerx. „H'lenj-Noord" 331.54; ïevr. Zwager en De Haan, Beverwijk 326.20. A. P. WASSENAAR KAMPIOEN 1STE KLASSE 1946. Na herkamp met H. Willemse (St. Bavo) en H. J. Berk (DOS) legde A. P. Wassenaar (Het Noorden) beslag op het persoonlijk kampioen schap 1ste klasse, district Kennemerland. Door deze prestatie is A. P. Wassenaar gerechtigd nog dit jaar deel te nemen aan de persoonlijke kam pioenschappen hoofdklasse, district Kennemer land, van welk recht hij gebruik zal maken. HULDIGING HDC II. Maandagavond is op bescheiden wijze hulde gebracht aan het 2de tiental van de HDC. dat er in geslaagd was on geslagen het clubkampioenschap 1ste klasse, district Kennemerland, te veroveren. Afgevaar digden van verschillende vereenlgingen voerden het woord. Namens de Haarlemsche damvereeni- gingen is een damwerk aangeboden. Tenslotte dankte de voorzitter van de HDC voor de hulde en merkte op. dat op deze sportieve wijze voort gaande de damsport in het algemeen en het district in liet bijzonder een goeden tijd tege moet zal gaan. WATER POLO-COMPETITIE. Het program ma van de wedstrijden op Maandag 10 Februari, in het Velserbad. luidt: Dames: HVGB 1—HPC 1. Hceren. Afd. I: VZV 1—DWT 1. Afd. II: HPC 3 —HVGB 3; VZV 2—Haarlem 2. Afd. IH: Haar lem 3—HZV I; PSVH 1—DWT 2. 'v Een moeilijke post op een moeilijk tijdstip (Van onzen Panjschen correspondent). Waaneer men goed twee jaar geleden, toen Von Rundstedt zijn wanhopig Arflcn- nen-offensief lanceerde, generaal De Gaulle het bewind voerde in Frankrijk en Paul Ramadier minister voor Voedselvoorzie ning was, een Fransch gezin aan den kari- gen disch overvallen zou hebben om het te voorspellen, dat in naaste toekomst ge noemde heer Ramadier het algeheele lands bestuur in handen zou nemen als premier, zou men voor gek verklaard zijn. Want monsieur Ramadier, die in den volksmond Ramadan een Arabische uitdrukking voor „niets op tafel" werd genoemd, was bepaald niet populair in het Frank rijk dier dagen. Populariteit is natuurlijk niet de eenige maatstaf voor persoonlijke kwaliteiten en zelfs het feit, dat Ramadier, zoomin als zijn menigvuldige opvolgers op dezen gost, er niet in slaagde de Fransche tafel met wijn, Blokkeering van gezouten karing opgeheven g Met ingang van heden is de blokkeering van alle voorraden gezouten haring opge heven. Voor zoover reeders en handelaren nog niet. voldaan hebben aan de lastgeving tot levering van een aantal opgepakte kantjes ten behoeve van het zoogenaamde kalicontract met de Russische zóne van Duitschland, blijft deze 'lastgeving voors hands van kracht. Door de blokkeering komt gezouten haring, die na 9 December 1946 is aangevoerd, vrij voor den handel- De voorraad zal door plaatselijke verdeel- commissies in de aanvoerhavens worden herverdeeld. De haring, die op deze wijze alsnog in den handel komt, zal voor een groot deel in het binnenland worden af gezet. Opslagplaats van reederij te Scheveningen uitgebrand Gisteravond omstreeks half elf ontdekte een der leden van het personeel der reederij S. Taal brand op de eerste etage van de drie verdiepingen hooge opslagplaats .van deze firma, gelegen aan den Zeesluisweg te Sche veningen. De brandweer werd gealarmeerd en was spoedig met twee motorspuiten en de ladderauto ter plaatse. Even later volgde een materiaalwagen. Met water uit de brandput en de Scheveningsche visschershaven werd de strijd tegen het snel om zich heen grijpende vuur aangebonden. De inventaris van de op slagplaats, bestaande uit kurkdroge netten, zeilen, valwerk en andere uitrustingsstukken voor twee loggers van de reederij gingen in vlammen op. De spuitgasten hadden een las tige taak. De koude vrieswind, de hitte van het vuur met een uitgebreide rookontwikke ling en de duisternis vormden bij het blus- 6chingswerk ernstig tegenwerkende factoren Diep in den nacht werd een derde motorspuit ingeschakeld, waardoor duizenden liters wa ter in het vuur werden gestort De brand ontstond vermoedelijk door een kachel op de eerste etage en is toen overge slagen naar de tweede en de derde, waar wel de meeste schade is aangericht. De „Van Spevck" Vrijdag naar West-Indië Het vertrek van Hr. Ms. kanonneerboot „Van Speyck" is thans definitief vast gesteld op Vrijdag 7 Februari om 14.30 uur van den steiger van Van Es en Van Omme ren te Amsterdam. Het schip is bestemd om in West-Indië gestationneerd te worden, waar het Hr. Ms. „Johan Maurits", die daar sinds het begin van het vorig jaar vertoeft, zal aflossen. De „Van Speyck" staat onder commando van luitenant ter zee der eerste klasse B. J. Velderman. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 5 FEBRUARI Stadsschouwburg: Oompjes Droom, 29 uur. Heerenweg 141: Het grootste wereldwonder (Jan Romo). 20 uur. Concertzaal: Generale repetitie „Die Sehöpfung". 19.30 uur. Gebr. Vr(jz. Her vormden. Bezet Gebied (19 en 21 uur). Rem brandt: Mrs. Miniver (14 J.) 14.30. 18 30 en 21.15 uur. Palace: Het teeken van Zorro (14 j.). Luxor: Russische rhapsodie (14 j Deze twee 14 00. 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: De nacht heeft oogen (18 j.) 14.00. 16.30, 19.00 en 21.15 uur, City: Rainbow on the river (a, 1.) 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Geheim van de onderwereld (a. 1.) 14.30, 19 00 en 21.15 uur. DONDERDAG 6 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Maria Stuart en Chaste- lard" (Comedia), 20 uur. Concertzaal: Die Sehöpfung. 20 uur. Tuinzaal: Zuid-Afrika (Jan Greshoff). 20 uur. Zutderkapel: Ds. I. Vasseur, 20 uur. Jeugdhuis Bl'daal: Nel Ooslhout, 14.30 u. De „Poolster" is in de vorige winter-periode de sensatie ge weest van al wat om en op het Braassemermeer aan de zeil- sport doet! De „Poolster" is een dood gewone ijszeilschuit, zooals ge er zoo vele over het ijs ziet suizen in de laatste winters, zij het dan ook heel wat moder ner dan enkele jaren geleden, toen een ijszeilschuit we.nig meer was dan een driehoek van houten balken (waaron der een paar schaatsen) met een mastje en een zeil.... De heer J. H. Boot, van de scheepswerf „De Dageraad", Wou- brugge, bouwde haar, nu een tien tal jaren geleden, voor eigen ge bruik, maar ver trok plotseling naar Indië en kreeg pas eind '46 gelegenheid haar kwaliteiten op de proef te stellen. Dat wil zeggen: er was een schuit en er was een mast, maar helaas ont brak het zeil om het geheel te vol tooien. Triplex in- plaats van zeildoek. Soms dwingen bijzondere om standigheden tot bijzondere voor- ÏC& De „zeilende vleugeV Speciale reportage) v De „Poolster" klaar voor een oefentocht zieningen. En zóó kwam de heer Boot er toe naar een andere oplossing te zoeken. Zeildoek is sóhaarsch, maar er was triplex, en heeft men al niet vroeger in Duitsch land, zoowel trouwens als een enkele maal in ons land op de Loosdrechtsche Plassen, geëxperimenteerd met een triplexzeil van een speciale constructie op een zeilboot? „Speciale constructie?" Ook dat is maar betrekkelijk, want de heer Boot nam een instructieboekje van de Royal Air Force en wat hij deed was feitelijk niets anders dan het vervaardigen van een vliegtuigvleugel, die verticaal op de schuit werd geplant, door middel van ringen draaiend om den vierkanten, hollen mast (vier plankjes te gen elkaar), die in het breedste gedeelte van den vleugel is geplaatst. Bijna drie maanden heeft de construc teur, daartoe mede in staat gesteld door den heer G. van Wijk van de Woubrugsche Jachtwerf, avond aan avond geploeterd om het zeil in elkaar te zetten: een ge raamte van latjes met daarover heen een bedekking van heel dun triplex van slechts 0.8 millimeter. Alles gelijmd! Omstreeks half December, toen heel de Braassemer en de Wijde Aa reeds waren dichtgevroren, was de heer Boot met zijn arbeid gereed. Het was een wonderlijk, hoewel weinig elegant schouwspel, toen het gevaarte op het ijs verscheen, en met open mond heb ben de „Veners" er naar staan kijken. Het zijn zeil-deskundigen bij uitnemendheid, de menschen uit deze buurt, die alles over hebben voor hun geliefde sport, maar stuk voor stuk in koor hebben zij hun wijze hoofden geschud! 't Was inderdaad ook wel vreemd: een drie-deelige opbouw, zonder stagen, van niet minder dan zes meter hoogte, de on derste 3 M., de tweede 1,80 M. en de bo venste (bedoeld als reefzeil, dat dus kan worden uitgeschakeld) 1,20 M. Onherroepelijk zou die stellage bij har den wind omver gaan, voorspelden zij, en eerlijk gezegd begon zelfs de con structeur in eigen persoon er een zwaar hoofd in te krijgen! Zoodat tenslotte niet hijzelf, maarrle heer Van Wijk in de cock pit achter het stutir ging zitten om de eer ste proefvaart te leiden! Dfe heer Van Wijk. zeiler in hart en nie ren, kampioen bovendien van het Braasse mermeer, waar voor zijn „Ijsbeer" een snelheid van niet minder dan 116 K.M. op den chronometer werd afgelezen, is een man, die voor geen geruchtje vervaard is. „Maar toen ik er in de „Poolster" vandoor ging", zoo vertelde hij ons, „waarachtig toen schrok ik toch even, zóó verbijsterend hard ging het!" het tempo vast te leggen, maar sneller dan 100 K.M. ging het ongetwijfeld. Helaas duurde dat maar kort en vandaar dat men de resultaten van het triplex-profielzeil nog niet tot in finesses heeft kunnen vast leggen. Immers de schaatsen van de „Pool ster" zijn van onvoldoende kwaliteit. Heel even vlotte het, maar dra kwamen .er moeilijkheden, en er is geen staal voor een paar nieuwe! Juist die schaatsen zijn zoo belangrijk. En het is daarom, dat b.v. in Duitschland vele ijszèilers over 4 a 5 paar verschillende schaatsen beschikken, welke zij verwisse len naar mate de gesteldheid van het ijs zich wijzigt. Precies zooals de skilooper doet met de ski-was! Bevredigende proeven. Intusschen zijn de heeren Boot en Van Wijk, ondanks de handicap, over de proef neming lang niet ontevreden. Mast en zeil, slechts naar twee zijden door een ijzeren pijp aan het onderstel bevestigd, kunnen den zwaarsten wind zonder bezwaar ver dragen en de tot dusver bereikte snelheid is van dien aard, dat beiden het voorne men hebben in den zomer ook op gewone zeilbooten met een dergelijk „zeil" te expe rimenteeren. De oppervlakte bedraagt 10 ning van den verhuurder komen. vleesch en aardappelen te garneeren, be hoeft nog geen onomstootelijk bewijs te zijn van zijn staatkundig of organisatorisch onvermogen. Hij werd echter uitgezochte zondebok van De Gaulles eerste kabinet. En zoo richtte tijdens een kabinetszitting de wat hautaine generaal zich tot Ramadier met de woorden: 't Is beter, meneer de minister, dat u nu maar gaat. Ik heb persoonlijk u wel niets te verwijten, maar van tijd tot. tijd behooren we van schietschijf te verwis selen. Paul Ramadier vertrok. Zwijgend. En voor het Fransche volk was zijn onvermo gen aldus op ondubbelzinnige wijze door de hoogste macht des lands bekrachtigd. Thans is hij teruggekomen. Wanneer men hem moeilijk als een bril- lante figuur, of een heel krachtige persoon lijkheid kan waardeeren, dient men eerlijk heidshalve wèl te erkennen, dat zijn eerste proeve van Staatsmanswijsheid iets over tuigends heeft gehad: bij de formatie van zijn kabinet heeft hij namelijk den com munisten het door hen zoo zeer begeerde sleutelministerie van Nationale Verdedi ging toegekend, doch met zóóveel condi tiën, dat het oppercommando van leger, marine en luchtvaart in feite buiten de in vloedsfeer van de communistische excel lentie is gebleven. De taak van het nieuwe kabinet Rama dier is enorm- Frankrijk vocht een strijd op vele fronten: binnenslands woedt de slag om het behoud van de koopkracht- van: den franc; in Indo-China biedt een expe- ditieleger het hoofd aan Vietnameesche strijdkrachten en met Engeland moet er een diplomatiek spiegelgevecht om Duitsch land worden beslist, waarbij de inzet een nieuw Entente Cordiale is. De lijn van Blum. In principe zal Ramadier de politieke lijn volgen, welke Blum met zooveel over tuiging en zelfbewustheid heeft getrokken en die vooral door economische realiteiten wordt geïnspireerd. Van De Gaulle's be faamde „Prestige politiek" is met name nauwelijks meer een spoor te onderken nen: het heeft er zelfs alle schijn van, dat de Fransche minimum-eischen ten aanzien van de Duitsche eenheid, de internationa lisatie van den Roer en de afscheiding van het Rijngebied op den diplomatieken rom melzolder zijn bijgezet. Blum stond aan het hoofd van een ho mogeen kabinet, dat uitsluitend uit par- tijgenooten samen was gesteld. Ramadier heeft naast de veelvuldige zorgen over Frankrijlcs binnen- en buitenlandsche po sitie óók nog de zware taak den lieven vrede in het eigen kabinet te bewaren een kabinet, dat gevormd wordt door le den van vier concurreerende partijen en enkele onafhankelijken. En juist déze taak is het struikelblok gebleken van alle regeeringen, die sedert de Bevrijding Frankrijk in naam hebben bestuurd. Zal Paul Ramadier. die zich een onfortuinlijk minister van Voedselvoorzie ning heeft getoond, een succesvol minister president blijken? De eerstvolgende weken zullen 't leeren. Verplichtingen van huurder en verhuurder Het directoraat-generaal van de prijzen vestigt de aandacht op het volgende: Volgens de wettelijke voorschriften komen voor rekening van den huurder de reparatie aan winkelkasten, de sluiting aan luiken en blinden, de binnensloten, alle ruiten en het schoonhouden van schoor- steenen. Voor rekening van den verhuur der komen het schoonhouden van putten, regenbakken en toiletten. Wanneer in het huurcontract echter anders is bedongen, gelden deze verplichtingen overeenkomstig het bepaalde in het huurcontract. De huur der is evenwel steeds aansprakelijk voor kleine en dagelijksche reparaties, welke volgens plaatselijk gebruik niet voor reke- HAARLEM EN OMGEVING Het zangkoor van de afd. Haarlem van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen zal op 7 Februari 20 jaar bestaan. Er zijn plannen dit feest te vieren. Eerste dirigente was mevrouw Sybrandi. die opgevolgd is door mej. Cor Igesz. Een Haarlcmsch ingezetene heeft zich met een verzoekschrift tot het college van B. en W gericht, waarin hij het plan oppert, om van ge meentewege. gedeelten van de Haarlemsche grachten schoon te laten vegen, teneinde het schaatsenrijden te bevorderen. Op de Ijsbaan van „De Volharding" heeft het P.T.T,-personeel wedstrijden georganiseerd De prijswinnaars waren: l. D Kieen; 2, A. de Gier; 3. G. A. Santen; 4. H. v. Rooden, 5. B. Bos. Na ^floop dankte de heer C. Floris het be stuur van de Personeelvereeniging en dat van de IJsclub. Het Haarlemsche Instituut voor Arbeiders ontwikkeling organiseert Zondag 9 Februari om 10 30 uur in het Frans Halstheater een filmvoor stelling onder den verzameltitel „Engeland in oorlogstijd". Eenige documentairen. o.a. het drukken van „The Times" tijdens hevige bom bardementen. en een tweetal kleurenfilms over natuurschoon en de keramische industrie zul len vertoond worden. Voor leden van de Heemsteedsche voetbal club HBC wordt op Zondag 9 Februari in het R.K. Vereen.iglngsgebouw een vastenavondfeest gegeven. Medewerking verleenen de „Yo Yo's" en het dansorkest „Elck wat Wils". Het bestuur van de afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding in Nederland is als volgt samengesteld: D. Beets, voorzifter; p. Rol, Terheidestraat 23. secretaris; N. den Hartogh. penningmeester; Mej. G. W. Selle, commissaris; J. Hut, Boksen Boksclub „Be Ring" De bekende bokser Ko Hessels trad van morgen op het. stadhuis in het huwelijk met mejuffrouw H. Hogendoorn. Vele boksers toonden hun belangstelling voor het jonge paar. Donderdag om elf uur stapt Jo Brouwer in het huwelijksbootje. Aan het einde van de maand worden in Amsterdam de kampioenschappen van Noord holland, k'asse A gehouden. Haarlem zal ver tegenwoordigd zijn door Ko Hessels, Terstal en Roelofs. Binnenkort zal J Brouwer weer in training gaan en daarom neemt hij niet aan de kampioenschappen deel. De tweede serie wedstrijden voor amateurs in dit seizoen zal op Maandag 10 Maart in het Concertgebouw gehouden worden. Het pro gramma is nog niet vastgesteld. „De Ring" is weer voornemens deel te ne men aan de sportuitwisseling met Derby. In de Sportweek komen de tegenstanders in Haarlem en in Augustus wordt de reis naar Engeland gemaakt Teraardebestelling W. Akersloot Dinsdagmiddag waren de bestuursleden en de boksers van de. Haarlemsche vereeniging ,,De Ring" op de Noorderbegraafplaats aan den Vergierdeweg bijeengekomen, om de laat ste eer te bewijzen aan het stoffelijk overschot van hun instructeur, den heer W. Akersloot Ongeveer een maand verleende hij in die functie zijn medewerking. Verleden week struikelde hij tijdens een oefening van de vereeniging over een mat en viel zoodanig, dat hij een scherlelbas;sfractuur opliep, waar aan hij is overleden Bij de plechtigheid op de begraafplaats sprak een broer van den over ledene een afscheidswoord De gebroeders Scheffer, bekende figuren in worstelkringen. waren ook aanwezig. District Kennemerland De uitslagen van de in de week van 27 Januari tot 3 Februari gespeelde competitie-wedstrijden luiden als volgt: Tweede klasse: Het NoordenHillegom 614: BDC II—Halfweg 5—15; Kijk Uit—DOS voor- loopig 12—6; CruquiusOosterkwartier. II 614; DVS—EMS 8—12, Derde klasse: HDC IVHillegom n voorloopig 124; HDC V—DOS II 11—9. Het valt niet mee, als marktkoopman hot dagelijksch brood te moeten verdienen. En het valt nog minder mee, wanneer dit geschieden moet :n een ijzigen wind met een twee-bij-twee tentzeiltje als eenige hoop en troost. Het wordt echter schie: onmogelijk, wanneer Thialf zijn witte af.! gezanten naar beneê stuurt en het tentje met een sneeuwdeken toedekt. En toch staat de kleine man op het Wa- terlooplein en houdt zich onledig met het aan de vrouw brengen van plastic-regen- kapjes, terwijl hij zijn voorvaderen kern-1 aebtige vervloekingen naar het kille ge. beente slingert, omdat hij nu op het Wa. terloopleinEnfin, het zaakje loopt niet. De schaarsche dames, die langs het tentje baggeren hebben meer oog voor dreigende sneeuwballen danvoor plastic. regenhoeden en zij zien bovendien het nut daarvan thans in geenen deele in. Dj kleine man put zich uit in lyrische om! schrijvingen van zijn koopwaar en loert met een half oog naar het grijze zwerfc boven het witte plein, waar de donzig. heidjes in tergenden regelmaat worden losgelaten, als waren het om zijn standje- den das aan te doen. Rood en pastelblauw, optimistisch geel zelfs af en toe, liggen de hoofdbedekkingen! over de schamele tafel verspreid. Alles eerste kwaliteit en gegarandeerd water- dicht, zelfs onder de does, zooals de kleine telkens weer onvruchtbaar constateert. Maar het sneeuwt en de snert-met-kluif heeft de plastic permanent-beschermen' tijdelijk, maar zonder eenige mogelijkheid van beroep, verdrongen. Den gansehen middag hebben de kleurige dingsigheidjej al op dat Waterlooplein gepronkt en ze zijn nog altegader en volledig. Zoodat de man achter de schragen tenslotte zijn handen blauw en zijn fiandel „sof" ziet worden en het kleurig stilleven in een fiber koffertje propt. „Zal ik nog ooit op dat kouwe plein gaan staan", dreigt hij de gemeentelijke markt-exploitanteij zwak. Op dat moment schuifelt een cor- pulente Amsterdamsche zich ten tooneele en zij overziet de ramp met vrouwelijke intuïtie. Jlet koffertje is nog open en de kleuren springen er aan alle kanten uit, ^.Regekappies, zee-je?" Graag bijt dé kleine man toe, opdreunend weeral het. liedje over gegarandeerde waterdichtheid I en alles, wat daar mee samen hangt. „Dan hoop ik foor jou en foor mijn, dat et morge warm water regent, broer" gooit zijn cliënte-in-spee er tusschen door, daarmee haar houding tegenover het weer in het algemeen en tegenover „plestik-regekap. pies" in het bijzonder voldoende toege- licht achtend. Mistroostig valt het koffertje heelemaal - toe en de kleine schuifelt naar een ge legenheid, waar het bordje „Erwtensoep, j 25 cent" te lokken hangt. J. F. Bij den zwarten neus genomen Twee Haarlemmers N. en H. kwamen In con- (act met een Amsterdammer, S., die in het bezit was van 8400 textiel-punten. maar ze niet wist te verkoopen N. en H., die blijkbaar over betere commereieele connecties beschikten, boden aan, I de. punten voor dertig cent per stuk over té nemen. N.. die met S. was meegegaan, om de zaak even I af te handelen, bleek echter geen geld bij zich te hebben. S. hoefde zich hier echter niet on gerust over te maken, zoo zeide hij, want hij zou de punten zoolang wel even onder een matras verbergen en later met het geld terugkomen, Inderdaad lichtte hij de matras op, alleen stopte hij er de punten niet onder, doch nam ze mee, waarschijnlijk zeer verheugd over zijn eigen slimheid. Wat hij niét wist, was, dat de punten valsch f waren. Het drietal is inmiddels gearresteerd. De lezing van hedenavond ls wegens brandstoffenschaarschte tot nader order uitgesteld. HET BESTUUR. „VOLKSONDERWIJS" Afd. Velsen-IJnniideii. De openbare propaganda ver gadering op Woensdag 5 Fe bruari in de Nijverheidsschool kan wegens brandstoffen schaarschte NIET doorgaan. vierk. M. (tegen anders 16 vierk. M.) en de trekkracht is uitstekend, alle sombere voorspellingen ten spijt. Zoowel boven als onder is een uitstekende rand aangebracht om te beletten, dat de wind van den eenen kant naar den andere overloopt, en het staat vaèt zoo zei ons de heer Boot dat een schuit met een zeil-vleugel veel hooger aan den wind kan komen dan met een normaal zeil. Het optuigen gaat sneller, omdat de geheele opbouw er in één keer wordt opgezet, maar het wordt bezwaar lijker bij pech. Want een zeil kun je strij ken, maar waar men den vleugel moet la ten indien men het vaartuig eens zou moeten sleepen, is tot dusverre nog niet opgelost! Hoe dan ook: de „Vliegende Vleugel" heeft zijn bruikbaarheid bewezen. Waarom zou ook de „Zeilende Vleugel" uiteindelijk geen succes kunnen worden POST VOOR MARINIERS OP DE „JOHAN DE WIT". Correspondentie voor de mariniers aan boord van het m.s. Johan de Wit. behoort uiterlijk 10 Februari om 19 uur te Amster dam C.S. te zijn, teneinde nog gedurende de reis in een aanloophaven te kunnen worden uitgereikt- Op 25 Februari zal nog een zending post aan deze mariniers uitgereikt worden. Hiertoe moeten de stukken 24 Februari om 19 uur in Amsterdam C.S. zijn. In het alge meen behoort de correspondentie uiterlijk Er is geen chronometer bij geweest om op 8 en 22 Februari ter post te zijn bezorgd. B. z. a. jonge vrouw als WERKSTER van 9-4 uur Alle dagen vrij f 5 p. dag Voor alle voork. werkzaamh, Br L 1149 Bur van dit blad. Indien men twijfelt wie de kosten van bepaalde werkzaamheden voor zijn reke ning moet nemen, doet men er goed aan zich tot het naastbij gelegen Prijzenbureau voor Onroerende Zaken te wenden. In elke gemeente waar een kantongerecht is geves tigd, vindt men een Prijzenbureau. INLICHTINGEN VERZOCHT Inlichtingen worden verzocht omtrent de ge dragingen gedurende de bezetting van ons land van Mozes Brandon Bravo, geboren 23 Novem ber 1908. van beroep kleermaker, zich ook noe mende Marchie, Italiaan van geboorte, of Man- rico Bandagiatl, eveneens Italiaan van geboorte. Hij heeft tot medio 1942 gewoond aan de Thor- beckestraat 42 te Leiden, nadien tot begin 1944 te Haarlem, Theemsplein 50, daarna In Dalen (Drente) Noordwijk 13. Brandon Bravo heeft van April 1942 tot aan de capitulatie van Duitsch land in Mei 1945, als Jood op verschillende plaatsen in Nederland gewerkt voor de Duitsche RUuen: MANTELPAKJE m WONINGRUIL MOOI NUNSPEET. Aangeboden: woning bev. 2 kamers, keuken, kelder, 2 gr. slaapk. zoldertje, balkon, vlie ring, gr. tuin, schuur. Aan rand v. h. bosch. 7 min van station en dorp - Tegen woning in Gem. Velsen ol omg. daar van. Haanepen. Veldweg 42, Nunspeet. W oningruil Aangeboden ruime woning te Haarlem (nabij Heemstede) gevraagd: ruime woning te Beverwijk, Velsen-N. of IJmui- den-Oost. Brieven IJ 306 bur. van dit blad. NAAISTER kan weer werk aannemen, voordeelig knip pen, lappen terug Mach. knoopsgaten maken 10 a 15 p. stuk. v Ostadestr, 42 (Schil- dersbuurt) IJm.-O. 2 NETTE KOSTGANGERS vraagd. Groeneweg 35 'e- Sicherheitspolizei te Den Haag. onder nummei V 92. waardoor een aantal Nederlanders het slachtoffer werden van den S. D. Inlichtingen moeten verstrekt worden aan het bureau van de PR A, Fonteinlaan 3 te Haarlem, tel. 21481 Of 19390. GELUKSTELEGRAMMEN NAAR SOESTDIJK. Naar de P.T.T. mededeelt, zullen bij de a-s. blijde gebeurtenis gelukstelegrammen op speciaal ontworpen formulieren aan ie Koninklijke Familie kunnen worden ge zonden. Binnen enkele maanden zullen ook weer gewone gelukstelegrammen verzon den kunnen worden. •40 v. m 42 of te rullen voor vloerkleed. Eschdoornstr. 19, NETTE KOSTGANGER eevr. Brieven L 1148 bur. v d. blad. Dame op leeftijd zoekt GEI) \AN' WONING met of gebr. v keuken omtr. IJm.-O of Drieh. Br. L 1147 bur. van dit blad WONINGRUIL. Wie wil groo- ter woning ruilen v kl. wo ning, omg. IJm.-O. Berken- straat 2. TE KOOP: 3 paar h schoenen m. 39. z. g. a. n. en 1 p. w schoenen m. 40. Te bevr Ger. Doustr 52 Te koop z. g a. DAMESMANTEL Trompstraat 132 gr.pluche n. 42-44 Te koop: BONTMANTEL, kl. maat. Hoofdstr. 102, tusschen Te koop agb. beste HEEREN- FIETS op beste luchtbanden. Tegen elk aann. bod. Na 5 u j Tuindersstraat 43, IJm.-O Te koop: een kleine prima HAARDKACHEL 1 n. bank- I schroef. Cederstraat 7. TE KOOP: gehaakt baby man teltje met pellerientje f 20, wegens teleurstelling. F v. Croonenborg, Evertsenstr 23 IJmulden-Öost. TE KOOP: compl. hulsk. lamp met perkamenten kap f 10, I ruilep 1 pr. nw. gymn. sch m. I 42 voor m. 38. Goossen, Rem- brandtlaah 35. IJm -O TE KOOP: kinderbox, zonde: J vloer en hooge kinderstoel, I samen f 40. Marconistraat 44, IJmuiden N.V. 's-Gravenhaagsche lïegrafenis- ondorneminc; „SRnplieltas" W. J. INNEMEE ZONEN Fil. HAARLEM Kinderlinisvest 29-33 (v.h. R. Smink) Telefoon 1.0.4.4.1 BEGRAFENIS CREMATIE Inschrijving in het „ARCHIEF" waarborgt regeling volgens beschreven wënschen Voor BETERE VOETVERZORGING OOSTERDUINWEG *3 IJMUIDEN.O. TEL. 45?! }y,e.S}rF dat w'-' nos s,Pedï! soede prijzen betalen voor l ff GITJE HUISHOUD- of INDUSTRFEXAMMACHIN'E? I Merk ol defect geen be-zwaar. Firma M. C. Hoole RIJKSSTRAATWEG 25(1. HAARI.EM-N.. TELEF. 22<s7 I Telefoon of briefkaart en wij komen. Zie U in de kou haalt U dan even Uw eenheid brandstoffen af. daar liet' I on-s niet mogelijk te een ieder tegelijk te bezorgen. Gelieve de bonnen in te leveren (alleen vaste klanten), j Pakhuis STATIONSWEG (bij Spoorbrug) Brandstoffen handel M. ZWANENBURG EN ZONEN DL GK.NESTETLAAN' 10. DRIEHUIS. TEL. 54114 Neemt maatregelen. Koopt een HEEREN- of JONGENSWINTERJAS bij DRIEH CIZERKERKWEG 100 - DRIEHUIS

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4