IJmuider Courant lersch schip bij Terschelling op mijn geloopen en gezonken Banklooper van f25000.- beroofd President Truman waarschuwt voor fverraad van het vertrouwen in de UNO' Officieel onderzoek naar de ramp op Kastrup begonnen Bierut president van Polen Honderden bewezen G. J. Ceysendorffer de laatste eer op Westerveld Sjahrir waarschuwt voor „chaos tengevolge van bestandsschendingen" Weerbericht 61e Jaargang No. 18552 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Donderdag 6 FeHruarï 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 1 4,— Franco per post f 4,50 - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie- Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Opvarenden door Zweedsch schip gered en naar IJmuiden gebracht Gisteravond tegen elf uur is het Zweed se s.s. „Wandia" onder kapitein K. gristiansen de sluizen van IJmuiden bin nengekomen met aan boord 17 opvarenden van het Iersche s.s. „Ossian", dat op 4 Fe bruari bij Terschelling: op 53 graden 14 minuten Noorderbreedte en drie graden 52 minuten Oosterlengte op een mijn liep en Woensdagochtend half elf is gezonken. De „Ossian" was op weg van Embden naar Plymouth met een lading van 1280 ton timmerhout. Het schip meet 1514 br.t. en behoort toe aan de Noord-Iersche reederij Shamrock Shippmg Company Ltd. in Larne. Naar de kapitein van de „Ossian", Ed ward Torrens, uit Cardiff, vertelde, was de reis door de stormen en sneeuwbuien al bijzonder zwaar geweest- Dinsdagoch tend had zich onverwacht een hevige ont ploffing voorgedaan, die een enorm gat midscheeps had geslagen en de ketels had doen springen. Het schip had zich op zijn lading drijvende kunnen houden. Ten ge volge van den ontsnappenden stoom na de ontploffing was de eerste machinist, D. Murrey, ernstig gewond geraakt. Bij aan komst in IJmuiden is Murrey direct van de „Wandia" naar het ziekenhuis overge bracht. Na de mijnon-tploffing maalvte de „Os sian" snel water, maar men was niet in staat geweest radiografisch hulp te vra gen, daar alle leidingen verbroken waren en geen stroom kon worden opgewekt» Na eindeloos wachten kwam Woensdag ochtend het 1390 ton metende Zweedsche Te Amsterdam is gistermiddag de 60- Jariee A. P. Moerman, banklooper van de N-V. Kasvereeniging in het kantoorgebouw Keizersgracht 181 door twee personen neergeslagen en van zijn tasch met onge veer f 25.000 en eenige cheques beroofd. De daders zün ontkomen. De heer Moermain ging om kwart over elf zijn dagelijksohe ronde maken, die be staat uit het wegbrengen van effecten .naar verschillende kantoren, waarna hij deze ronde nog eens maakt om gelden te innen. Toen hij zich naar de firma Hobijn en Scheffer, die op de eerste étage van het gebouw Keizersgracht 181 gevestigd is, begaf, ontmoette hij op de trap een man, die hem een slag op het hoofd gaf waar door hij naar beneden viel. Daar stond een medeplichtige van den dader, die hem nog een slag op het hoofd gaf, waarop Moer man het bewustzijn verloor. Toen hij weer bijkwam, bleek, dat zijn tasch met inhoud verdwenen was. Onmiddellijk heeft hij zich in verbinding gesteld met de politie, die dadelijk een onderzoek instelde. Elfstedentocht thans op Zaterdag vastgesteld t Aangezien de rapporten over den toestand van het ijs gunstig waren en de weerberichten vorst voorspelden, heeft het bestuur van de Elfsteden - vereeniging besloten, den Elfsteden tocht op Zaterdag a.s. te houden. Volgens de weerberichten van het K. N. M. I. zal de vorst nog minsten eenige da gen aanhouden. De wind, die in Friesland tot dusverre stormachtig blies is Woens dag veel minder krachtig geworden. Het stuiven van de sneeuw is daardoor opge houden en de banen zullen worden ge veegd. Op vele deelen van de 200 km lange route is daarmede reeds een aanvang gemaakt. Het ijs is op veel plaatsen slecht, berijdbhar is het echter volgens het be stuur van de Elfstedenvereeniging over al. Een nieuwe storm, hevige sneeuwval of een plotseling invallende dooi kunnen thans nog dezep Frieschen marathonloop tegenhouden. De'route is nog niet in haar geheel vastgesteld. Daarover zullen op zijn vroegst Vrijdag a.s. nadere gegevens volgeD. Gelegenheid tot inschrijving bestaat van Vrijdagochtend af, gedurende den gehee- len dag en dan daarop volgenden nacht tot half vijf. Voor de tourrijders is de inschrij- vind geopend tot Zaterdagmorgen 5 uur. De deelnemers moeten zich voor deze in schrijving niet, zooals bij vorige tochten, melden in het Beursgebouw, dat deze keer niet beschikbaar is, maar in café „De Groene Weide" te Leeuwarden. Delftsche studenten kunnen in de mijnen werken Daar de Technische Hoogeschool te Delft tijdelijk haar werkzaamheden moet staken wegens gebrek aan kolen, heeft de beheer der der Nederiandsche steenkolenmijnen de gelegenheid geopend voor studenten der hoogeschool om, zoolang de Technische Hoogeschool gesloten ls, ondergronds in de mijnen te gaan werken. Er bestaat de mo gelijkheid voor 250 studenten zich op te geven. Voor huisvesting wordt desge- wenscht gezorgd. Delftsche studenten, die hieraan willen deelnemen, kunnen zich melden bij de afdeeling personeel der staatsmijnen, tel. 4541 te Heerlen. Nieuw gebouw voor de Koninklijke Bibliotheek Naar de Nieuwe Courant meldt, maken de rijksbouwmeester ir. G. Friedhoff en dr. A. Brummer, directeur van de Koninklijke Bi bliotheek te 's Gravenhage een reis door het buitenland om de inrichting van enkele groote moderne bibliotheekgebouwen te be- studeeren. Er beslaan namelijk plannen om een tweede gebouw voor de Koninklijke Bi bliotheek te stichten op den hoek van de Kazernestraat en de Bibliotheekstraat in Den Haag. schip „Wandia", dat met hout op weg was van Skutskar (Zweden) naar Antwerpen in zicht. Om half tien begaf de bemanning van de „Ossian" zich in de booten naar het reddende schip. Zij waren nog niet goed en wel aan boord of de „Ossian" ver dween in de golven. De gewonde machinist is door de trans portcolonne van het Roode Kruis te IJmui den onder leiding van den heer Bakker van boord gehaald en naar het Antonius- ziekenhuis in IJmuiden overgebracht. Het zinken geld zal verdwijnen Naar aanleiding van berichten over de plannen tot het in omloop brengen van nieuwe munten van nikkel, deelt het mini sterie van Financiën mede, dat het ont- werp-muntwet, waarin de voornemens der regeering dienaangaande zijn vervat, in een vergevorderd stadium verkeert. Omtrent het metaal, waaruit de nieuwe munten zullen bestaan, en'de coupures, die in omloop zullen worden gebracht, is ech ter nog geen definitieve beslissing geno men. De berichten, als zouden de zilveren munten uit de circulatie verdwijnen, moe ten op zijn minst genomen als uiterst voor barig worden beschouwd. Wanneer de plannen der regeering door de Staten-Generaal worden goedgekeurd, zal zoo spoedig mogelijk tot intrekking van het impopulaire zinken geld uit de bezet tingsjaren worden overgegaan. Nadruk op het atoom probleem President Truman heeft gisteren aan het Congres een overzicht gegeven van liet werk der UNO in 1946, waarin hij de waar schuwing liet hooren, dat de gerechtvaar digde hoop en het vertrouwen in de UNO „verraden kunnen worden en verloren kun nen .gaan". De president legde er den nadruk op dat het groote probleem der atoom-energie en •controle nog altijd niet is opgelost. Hij wees met trots op de Amerikaansche lei ding in alle afdeelingen en waarschuwde dat er nog internationale valstrikken in het verschiet liggen, doch verder gaf hij uit drukking aan de goede hoop die hij voor de toekomst van de wereld vredes-organisatie koestert. f Ondanks zijn boventoon van optimisme, waarschuwde Truman het Congres dat rea listisch bezien de arbeid der Veveenigde Volken nog „in de kinderschoenen" staat. Telkens weer komt het rapport van den president terug op de allerbelangrijkste kwestie der atoom-energie, waarvan de controle door hem „een van de voornaam ste taken" genoemd werd. „Vele maanden van hard werken en moeilijke onderhan delingen in den Veiligheidsraad en de com missie der atoom-energie liggen voor ons. Het probleem van de uitvoering moet nog altijd worden opgelost. In conventies, waarover men het eenstemmig eens is ge worden, moet de practische toepassing van alle principes worden neergelegd. Dit is een Het woord is aan. van de voornaamste taken voor welke de UNO zich het komende jaar gesteld ziet. Truman beweerde dat de voortgezette politiek der Vereenigde Staten zal zijn „de Vereenigde Volken te steunen met alle hulpbronnen die wij bezitten en niet als een tijdelijk hulpmiddel doch als een per manente samenwerking. Deze politiek heeft zoowel in het aangezicht van tijdelijke mis lukking als bij oogenblikken van succes den steun van de overweldigende meerder heid van het Amerikaansche volk", zoo constateerde de president. In een begeleidend schrijven verzocht de president het door de republikeinen beheerschte Congres om de zelfde twee partijen steun te geven aan de buitenland- sche politiek der natie als gegeven is aan het internationale vredesprogram. Prof. mr. J. H. W. Verzijl naar Indië Prof mr. J. H. W. Verzijl zal een be noeming tot lid der Commissie-Generaal aanvaarden. Hij zal binnenkort naar Indië vertrekken als adviseur der commissie'. Wanneer het wetsontwerp tot uitbreiding van de Commissie-Generaal tot wet zal zijn verheven, zal zijn benoeming tot Com missaris-Generaal volgen. In tien Oranje-Vrijstaat is op 14Ü5 meter onder den grond een goudader ontdekt, die op een na de rijkste in de geschiedenis is en naar schatting 2700 gram goud per ton zal opleveren. De effectenbeurs fe Johannesburg reageerde fel op het bericht van de ontdekking. Voltaire: Velen zijn voorbestemd om verkeerd te redenceren, ande ren om in 't geheel niet te redeneeren en weer anderen om hen, die redeneeren, te ver volgen Bevin zet zijn handteekening onder de vre desverdragen met de vijf satellietstaten. De documenten hebben reeds een wèreldreis achter den rug: van Washington gingen zij per vliegtuig naar Moskou en vandaar naar Londen. Thans gaan zij naar Parijs, waar Bidault en de gemachtigden der overwonnenen zullen teekenen. Volgens Deensch hoofdinspecteur der luchtvaart lag de fout bij de bemannitig In het gebouw van het gerechtshof te Kopenhagen is Woensdagmorgen een aan vang gemaakt met het officieele onderzoek naar de ramp mét de KLM-Dakota op het vliegveld Kastrup. De zitting werd bijgewoond door ver tegenwoordigers van de Nederiandsche re geering, de KLM, de Amerikaansche lega tie, de Deensche luchtlijnen en de buiten- landsche pers. De rechter opende de zit ting met een sympathiebetuiging van Denemarken jegens de nabestaanden van de slachtoffers. De KLM was vertegenwoordigd door haar vertegenwoordiger te Kopenhagen, J. P. van Oldenborgh haar juridischen ad viseur, den Deen Sally, de Nederiandsche regeering door den secretaris van de lega tie, Insinger, eri den Deenschen advocaat Teist. De rechter zeide, dat het vliegtuig be hoorde tot een maatschappij, wier hoog peil overal wordt erkend én de piloot een man was, wiens groote bekwaamheid en ervaring algemeen bekend was. De Deensche luchtvaartinspecteur Dal- bro zette uiteen, hoe de buitenlandsche vliegtuigen op het vliegveld worden be handeld. De Deensohe maatschappij neemt het toezicht o- het vliegtuig, wanneer het geland is, over. In het algemeen wordt het richtingroer geblokkeerd, het hoogteroer alleen in geval van een f linken wind. Een andere getuige verklaarde, dat hij kort na de aankomst van het toestel be merkte, dat het richtingroer niet geblok keerd was, en het scheen, dat het hoogteroer een beetje hing. Een getuige, marconist Jasper Andersen, verklaarde, dat hij uit het raam van het administratiegebouw, vijf tot acht minu ten voordat het vliegtuig vertrok, een man Bierut, ex-voorzitter van de Poolsche Nationale Vergadering, is Woensdagmor gen in de wetgevende vergadering met 408 stemmen tot president van de Poolsche republiek gekozen. Van de 433 stemge rechtigden stemde alleen de Boerenpartij van Mikolaczjyk blanco. De bekendmaking van het resultaat der stemming werd .mei algemeen applaus begroet. Alleen de le den van de Boerenpartij onthielden zich van bijvalsbetuigingen. De 55-jarige president is in de omgeving van Lublin (Oost-Polen) geboren. Na als leerling-drukker werkzaam te zijn geweest heeft hij zich gewijd aan de. belangen van de coöperatieve beweging in Polen. In 1933 werd hij tot 7 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens communistische pro paganda. Daarna begaf hij zich naar de Sovjet-Unie- In 1943 wist hij met valsche papieren Polen weer binnen te komen. De voorloopige Poolsche regeering van Edward Osobka-Morwaski heeft Woens dagavond haar ontslag bij den president der Poolsche republiek, Bierut, ingediend. Deze heeft Cyrankiewicz. secretaris-gene raal van de socialistische partij, belast met de samenstelling van een nieuwe regee ring. Het nieuwe kabinet zal waarschijn lijk Zaterdag tijdens de volgende zitting van het parlement beëedigd worden. in een blauwe regenjas een klamp voor het hoogteroer had zien dragen. De man ging toen naar het stuurboord-hoogteroer en getuige zag hem het hoogteroer bewegen. Andersen vond dit vreemd, daar het vlieg-, tuig op het punt stond te vertrekken. On- middelijlc na het ongeluk en voordat de roerklamp was gevonden zeide getuige .tot een naast hem staanden functionaris: „Het hoogteroer moet het ongeluk hebben veroorzaakt".. Een andere" getuige bevestigde, dat An dersen deze opmerking onmiddellijk na de ramp had gemaakt. Tijdens het officieele onderzoek ver klaarde de hoofdinspecteur van de lucht vaart, dat de ramp het gevolg-is van het niet wegnemen van den roerklamp en dat het Deensche grondpei-soneel geen schuld treft aan het niet verwijderen van den klamp. De fout lag in het onderhavige ge val geheel bij de bemanning van het vlieg tuig. Het officieel onderzoek werd voltooid, zonder dat officieele conclusies gerappor teerd werden. Marshall doet 27 voorstellen Generaal Marshall, de nieuwe Ameri kaansche minister va# Buitenlandsche Za ken, zal 27 wetsvoorstellen betrekking hebbend op buitenlandsche zaken aan het Congres voorleggen. Het eerste voorstel betreft de internationale hulpverieenhig, het tweede de ratifioatie van de vredesver dragen met Italië, Hongarije, Bulgarije, en Roemenië. De republikeinsche senator Vandenberg, voorzitter van de commissie voor buitenlandsche betrekkingen heeft verklaard, „dat het Congres het voorstel voor hulpverleening aan Europa, waarmede een bedrag van 250 millioen dollar is ge moeid, zal steunen, mits deze door onszelf wordt uitgevoerd, teneinde ons voor uit buiting te behoeden.i' Vandenberg was van meening, dat de .uiteindelijke beslissing hieromtrent pas zou worden genomen, na dat Herbert Hoover verslag zou hebben uitgebracht van zijn bevindingen in Europa. „De laatste vlucht werd op wreede wijze onderbroken. Ik hoop echter, dat je met de één en twintig metgezellen veilig geland zult zijn", aldus besloot dr. A. Plesman, directeur van de KLM zijn toespraak in de aula van het Crematorium te Westerveld, waar het stoffelijk overschot van G. J. Geijsen- dorffer v.erascht werd. Velen waren bij de plechtigheid tegen woordig. Een lange stoet volgde de baar langs de met sneeuw bedekte wegen. De zwaar getroffen weduwe met haar doch ters liepen voorop. Daarna de directeur van de KLM met zijn echtgenoote, ver scheidene piloten, die dezen dag geen dienst hadden en dus in de gelegenheid waren hun stoeren collega de laatste eer te bewijzen, onder wie Steinbeck, Van Veenendaal, Smirnoff, Schotmeyer en Han .Koper, de oud-piloot Jan Hongdong, die thans inspecteur bij de KLM is, ir. Wey- doogen, secretaris van den technischen dienst op Schiphol, verder dr. ir. M. H. Damme, oud-directeur van PTT, mevrouw Martin (de heer Hans Martin vertoeft thans in Indië) en leden van de Militaire Luchtvaart. Terwijl de heer George Robert op het orgel het Largo van Handel speelde, werd de kist in de aula gedragen Op de verhooging stonden bloemstukken in allerlei kleur en met linten uit binnen- en buitenland, welke een laatsten groet bet.eekenden van vrienden en relaties. Het eerst schetste dr. A. Plesman de loopbaan van Geijsendorffer, die reeds in de eerste kwart eeuw van de burger lucht vaart in ons lang vloog. Hij was de ver persoonlijking van betrouwbaarheid. Elke passagier, die achter Geijsendorffer had plaats genomen, had een gevoel van zeker heid. Ook de KLM was volkomen gerust, als zy wist, dat hij met een vliegtuig onder weg was». Op onopvallende*wijze ging de piloot zijn weg. Dr. Plesman noemde eenige staaltjes van koelbloedig optreden en ver volgde met een herinnering aan de vele vluchten naar In waarvan de eerste in 1927 ondernomen .s, naar Johannesburg en Tokio. Meer dan 25.000 vlieguren heeft Geijsendorffer gemaakt. Dan was de piloot een brave zoon van zijn ouders, een goed echtgenoot en vader en een gezonde stoere Hollander. Als één van zijn oudste vrienden sprak de heer C. Timmer een afscheidswoord. Op Geijsendorffer was de spreuk „eenvoud is het kenmerk van het ware" van toepas sing. Onder alle omstandigheden is hij zichzelf gebleven en dat hebben zijn vrien den altijd gewaardeerd. "Hij was er trots op, dat zijn laatste keuringsrapport beter was dan het vorige. Daaruit bleek zijn groote vitaliteit. Een laatste groet namens de collega's, aangesloten bij de Vereeniging van KLM- vliegers bracht de heer Steinbeck. Geijsen dorffer was, waar men in de wereld ook kwam, zeer populair. Hij was verder een goed kameraad, die met allen prettig sa menwerkte. De heer Van der Drift, een oud-vlieger, die dertig jaar geleden gelijk met Geijsen dorffer op het militaire vliegveld zijn op- Achter de baar volgde een lange stoet. leiding genoot, bracht de vriendschap in herinnering en sprak namens hen, die ach terblijven. „Nooit.zag ik je trotsch, als je een bijzondere prestatie in de lucht had verricht, maar betrof het je kinderen, die goede vorderingen maakten, dan was het wat anders". Zij zullen een zorgzamen vader missen, zooals de luchtvaart een groot piloot en de vrienden een trouw kameraad. Het orgel zette het „Ave Maria" van Gounod in; de kist daalde langzaam. Nadat de heer Van der Drift woorden van dank voor de blijken van deelneming had ge sproken, besloot de heer Robert de plech tigheid met het spelen van het Wilhelmus. (Voor een verslag van de teraardebestel ling van andere slachtoffers zie men elders in dit blad). Amerikaansche Douglas vermist Een transport-vliegtuig van de Ameri kaansche marine, een DC-3, waarmede de vliegvelden sedert Dinsdagavond j.l. geen contact meer hebben kunnen krijgen, wordt als vermist opgegeven. Toen het contact met de machine, welke op weg was van Baltimore naar Norfolk (Virgi nia), verbroken werd, had het vliegtuig nog maar voor een uur vliegens benzine. De bemanning bestaat uit vier "personen. Er waren geen passagiers aan boord. Men veronderstelt, dat het toestel tusschen Washington en Norfolk verongelukt is. Onderzoek naar arrestaties van Joden te Amsterdam Opschudding in het politiecorps In den bezettingstijd zijn in Amsterdam tallooze Joden gearresteerd, waarbij ook leden van het Amsterdamsche politiecorps geassisteerd hebben. De P.R A. ft, naar „Trouw" meldt, begonnen met een nauw keurig onderzoek van de op deze arresta ties betrekking hebbende documenten en processen-verbaal, waarbij men de namen van tal van inspecteurs, rechercheurs en agenten heeft aangetroffen, ongeveer hon derdtachtig in totaal. Twee rechercheurs zijn op grond hiervan reeds gearresteerd. Thans wordt nagegaan, of de betrokke nen onder dwang of vrijwillig medewer king hebben verleend bij de arrestaties van Joden. In het Amsterdamsche politiecorps heeft het onderzoek opschudding gewekt, daar de meeste der bij deze zaak betrokkenen reeds waren gezuiverd. 275.000 moorden brachten do kosten van een slagschip op Karl Brandt, Hitler's persoonlijk ge neesheer, vertelde gisteren aan het hof voor oorlogsmisdaden te Neurenbérg dat hij geen schuld gevoelde voor zijn leiding van het moordprogramma der nazi's, dat aan 275.000 krankzinnige personen en mis vormde kinderen het leven kostte, meldt Un. Press. Brandt die met 22 andere doktoren te recht staat, zeide „het leven van een krank zinnig persoon is niet in overeenstemming met de menschelijke waardigheid, en hij voegde hieraan toe te meenen dat het leven van deze „armzalige schepsels" ver kort moest worden. Hij vertelde aan het hof dat de personen die „vernietigd" moes ten worden, werden uitgezocht naar aan leiding van vragenlijsten die werden inge vuld door de verpleegden die langer dan vijf jaar in een krankzinnigeninrichting vertoefden. De kosten van deze inrich tingen waren 350 millioen mark per jaar en een groote prijs voor een staat om op te brengen. „Ongeveer de prijs van een slag schip", rperkte Brandt nadenkend op. Hij zeide dat de keuze voor „den dood uit mededoogen" gebaseerd was op den gees testoestand van de betrokkenen en dat het niet in de bedoeling lag het systeem op niet-Duitschers toe te passen. Wereldorganisatie voor Joodsche emigratie Tijdens een conferentie te Parijs van be stuurders van de Joint Distribution Com mittee, een Amerikaansche organisatie voor hulp aan Joden, zijn plannen goed gekeurd voor een grootere wereldorganisa tie voor Joodsche emigratie in 1947, waar voor een bedrag van 122 millioen dollar beschikbaar zal worden gesteld. Indonesië's welvaart eischt samenwerking Aan den vooravond van de besprekingen in liet Indonesische kabinet over de on- derteekening van Linggadjati verklaarde premier Soetan Sjalirir tegen een corres pondent van United Press, dat de Neder landers en Indonesiërs het eens moeten worden, anders staat als gevolg van de militaire handelingen en de daarop vol gende reactie der verschroeide aarde de chaos voor de deur. Sjahrir zeide, dat de overeenkomst van Linggadjati van 12 October 1946 zeer vaag was en in feite slechts.een overeenkomst om elkaar te kunnen vinden. De kwestie van de souvereiniteit der Nederiandsche kroon behoeft, naar Sjahrir verklaarde, aanvulling, Wat „Merdeka" beteekent. De definitie van den Indonesischen slag zin „Merdeka" is zeer eenvoudig, verklaar de Sjahrir. Voor den oorlog waren de Ne derlanders zeer bedreven in het scheppen van een minderwaardigheidscomplex on der mijn volk. Zij behandelden mijn volk wreed, niet in physiek opzicht, maar op andere wijze. De Nederlanders, die welge steld waren, gebruikten hun rijkdom om de politieke macht uit te oefenen en on derdrukten mijn volk. Nu wenschen wij een bestaan, waarin wij ons aan niemand inférieur voelen". Sjahrir verklaarde dat de Indonesiërs de Nederlanders noodig hebben om den levensstandaard zelfs op het huidige lage peil te kunnen handhaven. „Dit voelen wij, omdat wij in eeri jaar bezig zijn zelf de zaken te behartigen en onze productie 10 tot 20% bedraagt van die der Nederlan ders voor den oorlog". Ofschoon de toe stand in Indonesië gedurende de laatste weken als gevolg van de militaire wrij vingen aanzienlijk is achteruitgegaan, was Sjahrir er van overtuigd, dat hij gezag kon uitoefenen over zijn militaire leiders doch slechts alleen wanneer de Neder landers in staat zijn een basis van ver trouwen te scheppen. Op dit oogenblik, aldus Sjahrir, doen de Nederlanders alles wat in hun vermogen ligt om elk glimpje van vertrouwen te ver nietigen, zooals op 24 Januari te Soerabaja De beweerde schendingen van het wapen stilstandsverdrag komen, volgens Sjahrir voort uit het feit, dat de wapenstilstand op politieke basis tot stand gekomen is en de Nederlanders willekeurig hun eigen demarcatielijn hebben opgesteld. Wanheei de Nederlanders een werkelijken oorloi tegen de Indonesiërs zouden beginnen, zouden deze laatsten, naar Sjahrir zeide, het geheele land platbranden. De U. •P.-correspondent vroeg vervolgens of de Indonesische regeering de Neder iandsche politiek zou volgen of het land volgens socialistische richtlijnen zal natio- naliseeren. Sjahrir antwoordde dat de re geering op gebieden als de belastingen, scholen en sociale zaken in groote trekken de Nederiandsche voetstappen zal volgen. De nationalisatie, zoo zeide Sjahrir, is slechts van belang voor openbare bedrijven. Daarom zal het pachtsysteem op langen termijn ten opzichte van de plantages, ge lijk dit onder Nederlandsch bestuur be stond, worden voortgezet. Sjahrir verklaarde verder, dat de Neder landers er in de toekomst aan moeten wen nen orders in ontvangst te nemen van In donesiërs in officieele functies. Anderzijds zullen de Indonesiërs evenzeer de bevelen van Nederlanders moeten opvolgen in of ficieele posten. Sjahrir had er vertrouwen in, dat het land zijn gezonde economische basis zou terugkrijgen, wanneer een politieke en militaire overeenkomst bereikt is. Drieledig doel van dr. H. van Mook. Dr. van Mook heeft op zijn beurt ver klaard, eveneens in een onderhoud met United Press, dat hij zich ten aanzien van de toekomst een drieledig doel heeft ge steld, n.l.' ten eerste de vorming van een regeering, waarin de hoogste verantwoor delijkheid verlegd wordt naar de Indone siërs, zoodat bijvoorbeeld in geval van hongersnood, waarvoor tot nu toe de Ne derlanders aansprakelijk werden gesteld, de Indonesiërs de volledige verantwoorde lijkheid zullen dragen. Ten tweede een hoogere levensstandaard voor Indonesië, hetgeen hij onder een stabiele regeering mogelijk achtt^ Ten derde het terugwin nen door de Nederlanders van tenminste een deel van de vroegere Nederiandsche welvaart in Indonesië. JI.DI!lllilll!!l|ll!l!!li;illllll!|l||!ll!ll!lli!imn A\NHOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het s K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Vrij- j dagavond: Matige, tijdelijk krachtige g wind tusschen Noordoost en Oost. Meest zwaar bewolkt met hier en g daar een opklaring. Plaatselijk eeni^ g meeuw, Matige tot stremde vorst. 7 Februari: Kon' op: 5.12 uur, onder 17.37 uur g Maan op: 20.03 uur. onder 9.34 uur S

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1