C Nazi-activiteit buiten Duitschland De nieuwe bonnen Haarlemsche aannemer voerde weermachts-orders uit Zaterdag aanval op de „dlve stedden In Hongarije nieuw geld en nieuwe democratie Panda en de Meesterdief D Donderdag 6 Februari 1947 SI Een opzienbarend rapport: lil Argentinië duplicaat van de Duitsche economische oorlogsmachine In aansluiting op onze publicatie van gisteren volgt hier het tweede deel van het rapport der Commissie voor Europeesehe aangelegenheden, waarin de resultaten zijn neergelegd van een onderzoek naar de activiteit der Duitsche nazi's en naar hun middelen in het buitenland. Dit tweede deel houdt zich voornamelijk met die middelen bezig: De nazi's blijken een economisch en financieel potentieel in verschillende landen te hebben opgebouwd, dat grootendeels buiten den greep der geallieerden kon worden gehouden. Met name in Argentinië, Zwitserland, Zuid-Afrika en Zweden blükcn deze nazi-stellingen aanwezig te zijn in een omvang en beteckenis, die niet gering mogen worden geacht. Gestolen goud naar Zwitserland Hierover zegt het rapport: De bezittingen, die Duitschers en natio- naal-socialistische organisaties hebben kunnen verbergen en behouden in het bui tenland zouden voldoende zijn, om den aankoop van voedsel in het bijzonder uit Argentinië dat de bezettingszones in West-Duitschland gedurende de komende drie jaar noodig hebben, te financieren. Dit is de situatie en geen enkele offi- cieele verklaring zal dit kunnen ontkennen waarvoor de overwinnaars zich gesteld zien. Inlichtingen uit semi-officieele bron duidden aan dat het Duitsche kapitaal in het buitenland ongeveer 170 millioen dol lar bedraagt, maar in werkelijkheid bena dert dit getal dat alleen het officieel-aan- geven kapitaal omvat nog niet eens het werkelijke cijfer. Dit is minstens tien maal zooveel. Ter informatie moge dienen, dat Enge land en de Vereenigde Staten besloten hebben, tezamen 1000 millioen dollar te 6pendeeren, gedurende de komende drie bezettingsjaren en men zal beseffen, dat dit vooral voor Engeland een zware last beteekent, in dier voege, dat het een be langrijk deel van zijn dollarkapitaal, dus van zijn voedsel en zijn levensstandaard zal moeten opofferen. Geheime conferenties. Op 10 Augustus 1944-,werd een geheime conferentie in Straatsburg gehouden, waar vertegenwoordigers van Krupp, Roechling, Messerschmidt en Rheinmetal aanwezig waren. Daar werd medegedeeld, dat de Duitsche regeering groote sommen aan Duitsche industrieelen zou overmaken, zoo dat deze in het geheim na-oorlogsche re laties in het buitenland zouden kunnen aanknoopen. Een tweede geheime conferentie werd in April 1945 in Bazel belegd, waar beslo ten werd 652 economische leiders en tech nici te bevelen, werk te zoeken in neu trale landen en zich voor te bereiden op het herstel van het „Reich". Vele van deze menschen gingen naar Zwitserland en Zweden, maar de meesten vertrokken naar Zuid-Amerika. Gedurende de laatste maanden hebben vooral de nazi-groepen in Argentinië, onder leiding van „Ricardo" Staudt een bijzondere activiteit aan den dag gelegd. Argentinië. Volgens het officieelc „blauwboek" van de Amerlkaansche regeering (Februari 1945) hebben de Duilschers in Argentinië een volledig duplicaat" bpgebouwd van de economische oorlogsmachine, zooals zij die In Duitschland hadden. Zij hebben daar een industrieele, commercicele en agrari sche basis voor den herbouw van de Duit sche agressieve macht, voor den tijd dat de „Heimat" bezet is. De industrieën, waar experimenten uitgevoerd kunnen worden voor het ontwikkelen van prototypes van nieuwe oorlogswapens, bestaan in Argen tinië en zij worden geleld door Duitschers. (I. G. Farben, Siemens-Bauer, Sicmens- Schuckert, Rheinmetal Borsig en vele an deren). Tevens hebben zij firma's in han den, die voor deviezen kunnen zorgen, voor het financieren van geheime agenten, propaganda en zoogenaamde cultureele activiteit. Eind 1945 werkten in Argentinië zeven en-vijftig nazi-scholen en meer dan vijf honderd Nazi-organisaties, weliswaar ge camoufleerd, maar met volledig medewe ten van de Argentijnsche regeering. Voor den oorlog bedroeg het Duitsche kapitaal in Argentinië ongeveer 365 mil lioen dollar, maar dit werd gedurende den oorlog verhoogd tot 500 millioen dollar. Het totale Duitsche kapitaal in geheel Zuid-Amerika wordt geschat op 1000 mil lioen dollar. Zuid-Afrika. Van 1933 af hebben de Nazi's sterken invloed uitgeoefend in Zuid-Afrika en de Nationalistische partij 'onder Dr. Malan heeft zich openlijk voor het nationaal- socialisme uitgesproken. De voornaamste fascistische organisaties zijn: de Grijshem den (leider L. T. Weichardt), de Zwart- hemden, de Ossewabranwag onder Dr. van Rensburg (ongeveer 120 000 leden) en de Broederbond, die over een geheim leger beschikt. Deze Nazi's beschikken over een aanzienlijk kapitaal en bezetten sleutel posities in de regeeringsdepartementen. De groote invloed, dien Zuid-Afrika op de economische wereld-situatie kan uitoefe nen door haar agrarischen en delfstoffen- rijkdom, hoeft niet te worden onderstreept. Zweden. Het nationaal-socialistisóhe boek „Euro pa will Leben" toonde aan, dat er in Zwe den twee nazi-partijen bestonden, de „Svenska Nationalsocialistika Partiet" en de „National-soclalistika Arbetare Partiet". De meerderheid van de leden der partijen, waaronder, vele Duitschers, loopt op het oogenblik vrij rond. De groote Diïitsche ondernemingen heb ben nog steeds gecamoufleerde dochter maatschappijen in Zweden (de Vereinigte Stahlwérke heeft er bijvoorbeeld zes). Er zijn in Zweden, maar nog steeds in Duitsch bezit, belangrijke hoeveelheden edelstee- nen, edele metalen en kunstvoorwerpen, die tijdens den oorlog ui£ de bezette ge- De radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00, lfl.00, 20.00, 22.00 uur Nieuws. 18.30 Voor de Strijdkrachten. 19.15 The symphony of strings. 19.25 De vaart der volken. 19.45 RVD antwoordt. 20.05 Weerpraatje. 20.08 Ontspanning na in spanning. 21.30 Met band en plaat. 22.15 Actueel geluld. 22.30 Don kozakkenkoor. 22.45 Avondover- denking. 23.00 Avondconcert. HTLVERSUM II, 415.5 M. en 218 M. 18.00, 20.00 23.00 uur Nieuws. 18.15 Les Gars de Paris. 18.45 Sportpraatje. 19.00 En nu naar bed. 19.05 Harry Leader. 19.45 Harmonicaspelers ver tellen van hun ernstige bedoelingen. 19.30 Radio Volksmuziekschool. 20.05 Echo van den dag. 20.15 Omroeporkest. 21.15 Anna Kerenina. 21.45 Con fetti. 22.45 Lezing. -23.15 Marck Weber. 23.30 De hoogste tijd, heeren. 33.45 Frank Sinatra, 1 bieden zijn geplunderd en naar Zweden zijn gesmokkeld. Bovendien bezit Duitsch land in Z toeden 3377 patenten, die een aanzienlijke waarde vertegenwoordigen. Het Duitsche kapitaal in Zweden be draagt naar schatting ongeveer 360.000 millioen dollar (de patenten niet meege rekend). De moeilijkheid is echter dat het allergrootste deel van dit kapitaal op Zweedschen naam staat en dus bijna niet te achterhalen is. Zwitserland. Volgens „Europa will Leben" bestaan er in Zwitserland zeven nazi-organisaties, die bovendien over twee nieuwsbladen be schikken. Op de conferentie van Potsdam werd be sloten, dat de commissie van de Groote Vier het recht van onderzoek zou hebben naar de buitenlandsche bezittingen van Duitsche staatsburgers. In tegenstelling hiermee, voorzag de overeenkomst tus schen' Zwitserland, de U.S.A., Engeland en Frankrijk alleen in het onderzoek naar de bezittingen in Zwitserland van Duitschers of Duitsche firma's, die in Duitschland ge vestigd waren, waarvan bovendien slechts vijftig procent als herstelbetalingen ter beschikking van de Controle-Commissie zou worden gesteld. Hieruit vloeit dus voort, dat het heele kapitaal van Duitschers en Duitsche fir ma's, die in Zwitserland of in het buiten land gevestigd zijn aan de controle is ont snapt. Bovendien werd besloten, dat het onderzoek gedaan zou worden door het Zwitsersche Compensatie Bureau en dat de contróle-commïssie geen recht van on derzoek zou hebben. Na eindelooze calculaties bleek, dat on der dit verdrag ongeveer 65 millioen dol lar aan de Geallieerden zou worden uitge keerd. De censuur in Duitschland echter kwam tot de ontdekking, dat er zeer vaak in brieven melding werd gemaakt van groote bedragen in Duitsch bezit in Zwitserland. Uit de inventaris van het Zwitsersche Compensatie Bureau bleek van deze be dragen niets. Aan door de nazi's gestolen goud alleen al is er een. bedrag van 250 millioen dollar in Zwitserland, waarbij van 130 millioen dollar bewezen kan worden, dat het aan Bel gië toebehoort. (Gisteren meldde een in ons blad opge nomen bericht uit Amerikaansche bron, dat zich ook Nederlandsch goud tot een bedrag van 70 millioen dollar in Zwitser land zou bevinden. Red.) Men kan zeggen, dat het Duitsche kapi taal in Zwitserland nog steeds bijna ge heel in Duitsche handen is en dat het hier om zeer belangrijke bedragen gaat. Mr. Randolph Paul, hoofd van de U. S.- delegatïe bij de Zwitsersche onderhande lingen, heeft zonder voorbehoud verklaard, dat bovenstaande situatie-overzicht juiist is. Hij zeide tevens, dat een betere oplossing in dit geval alleen bereikt zou Van 9 tot en met 22 Februari zijn geldig: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 701 (strook no. 4): 59—6 Algemeen750 gr. suiker, boterham strooisel of 1500 gr. jam, stroop, enz. of 750 gr. chocol. of suikerw. 597 Algemeen.. 1 ei 593 Algemeen.. 500 gr. sinaasappelen Bonkaarten Kd, Ke 701 (strook no. 4): 60—3 604 Alg... 250 gr. suiker, boterham strooisel of 500 gr. jam. stroop, enz. of 250 gr. chocol. of suikerw. 60—5 Algemeen.. 1 ei 606 Algemeen.1000 gr. sinaasappelen Bonkaarten Ma, Md 701 (strook no. 4): 591 Suiker 250 gr. suiker, boterham strooisel, enz, of 500 gr. stroop, jam, enz. of 250 gr. chocol. of suikerw. Tabakskaarten enz.: T 69, T 70 2 rantsoenen tabaksartikelen V 70 200 gr. chocol. en/of suikerw. of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop, enz, 'X 69 2 rantsoenen tabaksartikelen X 70 100 gr. chocol. en/of .suikerw. of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop, enz. Op de suikerbonnen is voortaan naar keuze ook chocolade of suikerwerk verkrijgbaar. Op de bonnen voor versnaperingen kan men desgewenscht ook suiker of jam koopen. De volgende bonaanwijzing voor suiker en versnaperingen zal op Donderdag 20 Februari plaats vinden. De bonnen voor sinaasappelen moeten uiter- Vier jaar geëischf voor het Bijzonder Hof Drie ton winst in twee jaar tijds, een omzet van 2 3/4 millioen over dezelfde periode, clandestiene auto's, groote sigaren cn dure bontjassen: dit waren de resul taten van weermachtsorders die ver weten werden aan den 50-jarigen Haar- Icmschen aannemer A. F. L. R., die van Juli 1942 tot in het laatst van 1944 dit be drijf uitgeoefend zou hebben. Woensdagmiddag moest hij zich voor het Amsterdamsche Bijzonder Gerechtshof te dier zake verantwoorden. Bovendien kwam nog aan het licht, dat verdachte lid was van het „Arbeidsfront" en het „Eco nomisch Front", dat hij Winterhulp Frontzorg met flinke sommen spekte de laatste instelling zelfs met 2.000. en dat de P.O.D. na de bevrijding een auto-lading bezwarende papieren uit zijn bureau in Noordwijk heeft moeten halen. De aannemer gaf toe, dat hij, zooals de aanklacht vermeldde, voor de Duitschers Flakstellingen, loopgraven, zoek Lichts tel lingen, bunkers, ringstanden, artillerie stellingen en andere ontsierenede bouwsels in Noord- en Zuidholland neerzette. De opbrengst werd, zooals ook de vroegere L»e U-Jimeu »wi siuaosauycicn niucian unoi- - -ia, lijk op Woensdag 12 Februari ingeleverd wor- boekhouder van verdachte wist te beves- den bij een handelaar in groenten en/of fruit, tigen, meermalen aan rookwaar, huizen Elfstedentocht! Wanneer „Hear Jü- kelburd", zooals de winter in 't Friesch wel wordt aange duid, eenmaal de ontelbare wateren van onze Noorde lijke provincie een donk er-glanzende en sterke vloer heeft bezorgd.wordt het den schaatsers warm om het hart. want zij kunnen weer hopen op dat évenement, waaruit slechts de volhouder als overwinnaar te voorschijn treedt: de tocht langs de elf steden en stad jes van het Frie- sche land, waar het s winters altijd een tikkeltje kouder is dan elders Zaterdag zullen dan weer, in de koude vroegte, de honderden uit. de Leeuwarder Har monie naar het ijs komen, ploeterend door de sneeuw dit maal, stampvoetend en sterke verhalen vertellend over vo rige tochten: „je weet wel, toen m'n teen-leer nét voor de controle bij Workum brak..,." Daar is de historie van W. J. H. Muiier, die in den Elfste dentocht op zijn eentje in 12 uur en 55 minu ten reed en daarmee eigenlijk Neerlands eerste elfstedendwinger werd. Precies, dat was op 21 December. En aan de barre tocht in den strengen winter van '28—'29, waaruit K. Leembrug den zegepalm wegdroeg, een prestatie, in 11 uur en 9 minuten volbracht. Het had dien nacht maar eventjes 26 graden gevroren en toen de 103 wedstrijdrijders bij kunnen Beurs het startschot hoorden, stond het wordenf door „maatregelen toe te passen, kwik nog op —18 graden Celcius. die onze maatschappij niet voorstaat". Vele malen zijn reeds die bijna 200 kilo- Istvan Kosza: „Hongaren gaan zelden bankroet" Een van de Hongaarsche afgevaardigden op het E.V.C.-congres in Amsterdam hield dezer dagen een persconferentie, waarin hij het een en ander vertelde over zijn land. De heer Kosza is tevens vice-voorzitter van het Hon gaarsche parlement en Md van de communis tische partij. Over de geldsaneering sprekende, zeide hij dat de pengö op 1 Augustus van het vorig jaar werd gedevalueerd en dat toen de nieu we Hongaarsche munteenheid, de florin, werd ingevoerd. (Wisselkoers: 1 florin voor vier quadrillioen pengö.) Van te voren moes ten alle buitenlandsche valuta worden inge leverd en men kreeg er pengö voor terug. De regeering kocht op groote schaal goederen. Men kreeg er pengö voor terug. In het bui tenland kocht men Amerikaansche dollars en Zwitsersche francs. Tegen pengö. Toen ver klaarde men de pengö waardeloos ert de Hon garen moesten hem inruilen voor florins te gen de bovengenoemde aslronomisch-aan- doende koers. Een vraag of deze manipulaties voot de ondernemers niet -doodelijk waren, ontweek de heer Kosza lachend met de opmerking „Hongaren gaan zelden bankroet". Vervolgens besprak Kosza de politieke si tuatie In Hongarije. De verdeeling van de parlementszetels ls als volgt:. Communisten achttien procent, 6ociaal-democraten zeven tien procent, partij der „Kleine Eigenaars" twee en vijftig procent. De rest van de zetels is verdeeld over de kleine partijen. Volgens deze verdeeling heeft de partij der'kleine eigenaars dus een absolute meerderheid, maar deze partij heeft een bijzonder eigenaardige structuur. Vóór den oorlog werd ze geleid door de aristocratie en ook nu nog bezit zij een zeer sterken rechtervleugel (dertig van de twee en vijftig procent). De linksche partijen in Hon garije en de linker vleugel van de „kleine eigenaars" redeneerden nu aldus: „De partij van de kleine eigenaars heeft weliswaar een meerderheid, maar geen meerderheid van de „democratisch^" stemmen, want de „reactie" heeft in groote mate op deze partij gestemd en dat telt dus eigenlijk niet mee." Dies vormden de communisten, de socialisten, de vakvereenigingen en de linksche kleine eige naars een coalitie, het „Nationale bevrijdings front" genoemd en de rechtervleugel van de kleine eigenaars werd eenvoudig uit de partij gezet. Deze vleugel vormt op het oogenblik onder den naam „Partij van de Vrijheid" de oppositie-partij in het parlement. Öp een vraag, waarom er in Oost-Europa alleen in Hongarije vrije verkiezingen waren gehouden en of dat inhield, dat Rusland Hon garije als een soort proefkonijn beschouwde, zeide Kosza: „Niet alleen in Hongarije waren de verkiezingen volkomen vrij Ook in Roe menië was dat het geval!" Valsche suikertoewijzingen Twee Amsterdammers en een Haarlemmer gearresteerd Twee broers hadden in een woning aan de Kanaalstraat te Amsterdam 45 valsche suikercoupures gedrukt, elk ter waarde' van 1000 rantsoenen en recht gevende op den aankoop bij een grossier. Via een gros sier kwamen de toewijzingen bij den distri- butiedienst, waar een ambtenaar de valsch- heid ontdekte. De twee broers zijn gear resteerd, evenals een drukker uit Haarlem, die ook reeds in November 1946 valsche coupures had gedrukt. Dit kaartje geeft een indruk van het traject van den Elfstedentochtde route is echter nog niet definitief. meters verreden: de sneeuwjacht van 1940, waar 3000 deelnemers izich doorheen hebben moeten worstelen, zal velen hunner zijn bij gebleven als een détail van een der zwaarste elfstedentochten uit de lange rij; nee dan dat mooie weer van drie-en-dertig! Zoo wordt het morgen dan de tiende tocht en de tiende wedstrijd, als we tenminste de individue.ele krachtproef van den heer Muiier meerekenen en het belooft een zware te wor den: er zal „gekliuwd" (gekrabbeld) worden op de ondergesneeuwde einden en Workum Bolsward belooft een taai stukje te worden. Toch zal de aanval op de ..alve stêdden" weer menig rijder het zoo felbegeerde elfsteden- kruisje verschaffen. Een goede slag en be houden aankomst! Italiaansche regeering gevormd Het Fransche persbureau A.F.P. meldt uit Rome, dat het nieuwe Italiaansche ka binet gevormd is. De kabinetsformateur de Gasperi heeft zich naar de Nicola, den pre sident van de Italiaansche republiek, be geven om de lijst van ministers te over handigen. In het nieuwe kabinet hebben zeven christen-democraten zitting, drie commu nisten, drie socialisten en een onafhanke lijke. Alle nieuwe ministers, met uitzondering van den minister van Nationale Verdedi ging, hebben in handen van president de Nicola den eed afgelegd. De communisten beheeren Justitie, Openbare Werken en Vervoer, de socialis ten Industrie en Handel, Arbeid en PTT. Vier nieuwe ministers maken van dit ka binet deel uit. Stalin weigert Fransche militaire medaille Naar het Fransche ministerie van bui tenlandsche zaken meedeelt, heeft Stalin de hoogste Fransche onderscheiding, de Mi litaire Medaille, geweigerd. In een nota aan de Fransche regeering zegt Stalin, na voor de goede bedoeling te hebben bedankt: „Sedert Lenin is het tegen de traditie, dat de leider van de Sovjet- regeering of een minister een buitenland sche onderscheiding aanvaardt". Zooals bekend, heeft generaal De Gaulle eenigen tijd geleden dezelfde onderschei ding geweigerd te aanvaarden. 37. De vos trok Panda in de auto, gaf gas en reed weg. Het was donker en koud, de weg was eenzaam en verlaten en de grote deftige wagen suisde brommend tn de rich ting van de residentie. Maar je moet niet denken, dat Panda maar rustig achterin zat af te wachten wat er ging gebeuren. Hij schold aan één stuk door tegen de rug van Joris Goedbloed: „Ik wil er uit!" riep hij. „Ik wil niet met je mee! Je bent een leugenaar! Je hebt dien armen chauffeur bedrogen! Je bent een autodief! Je „Kalmer aardig ventje!" zei Joris sussend. „Helaas moest ik den wagenvoerder plaat selijk verdovenmaar zoals ik reeds op merkte, ik zal den armen man schadeloos stellen! Gun mij een weinig tijd om even Emmerik's schat te vinden! En zwijg nu, hier is de poort van 's Koningsveste! Wij. moeten een waardige indruk maken!" In derdaad reed de auto op dat ogenblik de binnenplaats van een groot kasteel op.... en auto's gespendeerd en verdaehte's echt- genoote stak zich in het bont. Ook steek penningen voor de Duitschers, om toch maar opdrachten te krijgen, wei-den door den president, mr. Ruys ter sprake ge bracht, maar verdachte wist zich alleen eenige rookbare gaven voor dit doel te herinneren. De president noemde den aannemer iemand, die met alle winden meedraaide en zich tegenover de illegaliteit als een opperbeste Nederlander voordeed. Dit laatste zou dan gestaafd worden door het feit, dat hij verscheidene onderduikers in dienst had. Eenige vroegere werknemers bevestigen dat en zeiden, dat hun „baas" altijd goed voor zijn menschen was. Uit het lijvige dossier werden ter zitting documenten ten bewijze van verdaehte's lidmaatschap der N.S.B. opgegraven, maaf de aannemer hield vol, dat hij daar niets van wist. De connecties met de „ondergrondsche" kwamen nogmaals ter sprake, toen bleek, dat verdachte eenmaal gedwongen werd een som van f 10.000 voor het illegale werk te geven, een anderen keer zoudéh hem teekeningen van te vervaardigen Duitsche stellingen ontstolen zijn. „Er bleef in Noordwijk wel eens. wat hangen". Tijdens den hongerwinter liet R. auto's naar de Noordelijke provincies rijden, om voedsel voor eigen gebruik en voor ken nissen te halen en „toen bleef er ook wel eens wat in Noordwijk hangen"' volgens de getuigenverklaringen. Er ontwikkelde zich een levendig dis puut over en weer, toen verdachte zijn weermachtsarbeid verdedigde, door te vertellen, dat hij hoofdzakelijk zoogenaam de „woonbunkers" had gebouwd. De pre sident las echter een lange reeks van pro jecten voor, waarin de woorden „Ge- sohütz" en „Artillerie" telkens terug kwa men- Bovendien, zoo vertelde hij, trok verdachte tijdens zijn goede dagen in een huis, dat aan Joden had toebehoord, en toen de aannemer éich verweerde met „ik meen, dat ik daar geen kwaad mee deed" repliceerde mr. Ruys: „Dan bent u wel een heel gemeene kerel, als uw hart toen niet geklopt heeft". De procureur-fiscaal begon zijn requisi toir met er op te wijzen, dat verdachte reeds vóór zijn weermachtsbemoeiïngen in Duitschland werkte, daarna kocht hij, vol gens den aanklager, een aannemersbedrijf met geen ander doel, dan voor de Duitsche legerleiding te werken en er dik aan te verdienen. Ook het N.S.B.-lidmaatschap van verdachte achtte mr. Bakhoven bewe zen, hij haalde de gift aan Frontzorg aan en hij vond, dat de aannemer vier jaar opsluiting in een Rijkswerkinrichting moest ondergaan met 15-jarige ontzetting uit het recht om in het bouw- en grond bedrijf een leidende plaats in te nemen. De verdediger vroeg om clementie, daar hij onder meer meende, dat zijn cliënt in andere dan de besproken gévallen wèl vrijwillig steun verleende aan de illega liteit. Uitspraak op 19 Februari. Ir. Tenhaeff in Den Haag ten grave gedragen Onder buitengewoon groote belangstel ling werd Woensdagmiddag op de Be graafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Gra- venhage, het stoffelijk overschot van den heer ir. Carl Tenhaeff, inspecteur der Volksgezondheid en Veeartsenijkundigen dienst in de provincie Noordholland, aan de aarde toevertrouwd. Aanwezig waren de heeren dr. C. v. d. Berg, directeur-generaal van de Volksgezond heid. alsmede namens den minister van So ciale Zaken, B. J. 't Hooft, Den Haag. oud adjunct-directeur Veeartsenijkundigen Dienst, dr. W. A. de Haan namens de Mij. van Dier geneeskunde, A. J. v. Amerongen, inspecteur Volksgezondheid in de provincie Gelderland: Louring te Zeist; J. .T. Feddema, J. Abels, ambtenaar Veeartsenijkundigen- Dienst te Amsterdam; H. J. Langelaar. D. Fokker en K v. d. Molen, ambtenaren Veeartsenijkundigen Dienst te Haarlem en vele andere prominente figuren op het terrein der Volksgezondheid. In de rouwkapel bracht de organist muziek van Bach ten gehoore, waarna eerst door een familielid een woord van afscheid werd ge sproken. Dr. C. v. d. Berg, directeur-generaal van de Volksgezondheid, getuigde van het groote verlies dat deze instelling lijdt door het heengaan van den heer Tenhaeff 22 jaren heeft de thans ontslapene zijn taak bij de Volksgezondheid uitgevoerd, na voordien een achttal jaren den Veeartsenijkundigen dienst met zijn beste kunnen gediend te hebben. Hij ontplooide een geweldige activiteit en heeft bovenal in de provincie Friesland pioniers werk verricht. Hierna werd door ir. Staf namens den mi nister van Landbouw het werk belicht, dat door den thans overledene in het belang van den Veeartsenijkundigen dienst was verricht. Vervolgens nam de heer Quaedvlieg. hoofd inspecteur van de Volksgezondheid namens de interne inspectie van den Veterinairen dienst het woord. Hij schetste de verdiensten van den ontslapene, die door zijn doorzettings vermogen en eerlijkheidsgevoel aller respect afdwong. Vervolgens voerden nog het woord de heeren W. A. de Haan, dr. E. Rutgers, de heer J J Feddema en ten slotte de heer A. v. Keulen-- te Purmerend, die namens de af- deeling Noordholland der Mij. van Dierge neeskunde een afscheidswoord sprak. Onder het spelen van een Koraal van Bach werd de kist. die met een schat van bloem stukken gedekt was, grafwaarts gedragen. Aan de groeve werd namens de nabestaan den een woord van dank voor de bewijzen van medeleven gespreken. Finsch-Russisch accoord geteekend Het Finsche ministerie van Buitenland sche Zaken heeft medegedeeld, dat Fin land en de Sovjet-Unie een overeenkomst betreffende door de Sovjet-Unie overgeno men Duitsche activa in Finland, hebben onderteekend. Bijzonderheden over dit ac coord zullen gelijktijdig te Helsinki en Mos kou bekend worden gemaakt. Volgens een woordvoerder der Finsche regeeringsdele- gatie is de overeenkomst voor Finland niet ongunstig. In Helsinki is men van meening, dat hieripede bedoeld wordt, dat de Russen hun oorspronkelijk voorstel tot het beste den van de activa voor aankoop van aan- dëelen in Finsche staatsbedrijven hebben prijsgegeven. DE TINBAGGERMOLEN „KALMOA" NAAR BILLITON. Onvoorziene weersomstandigheden voorbe houden zullen de zeesleepbooten „Ganges" en- „Schelde" van L. Smit en Co's Interna tionalen Sleepdienst Donderdag 27 Februari in opdracht van de N.V. Gemeenschappelijke Mijnbouwmaatschappij Billiton den bij J. en K. Smit's Scheepswerven N.V. te Kinderdijk gebouwden tinbaggermolen „Kalmoa" op sleeptouw nemen en de reis aanvaarden naar Manggar op Billiton. Europeesehe Federatieve Beweging Brief aan de Tweede Kamer Het bestuur en de raad van beheer van de op 12 Juni 1946 te 's Gravenhage opgerichte Europeesehe Federatieve Beweging heeft aaa de Tweede Kamer een brief gezonden, met de bedoeling het denkbeeld van Europeesehe federatie verdere bekendheid te geven. Zi] vragen de aandacht' voor de- wederkeerige economische en sociale afhankelijkheid der Europeesehe volken, het probleem Duitsch- f land en de versterking van de organisatie der Vereenigde Naties. Heden ten dage is de wederkeerige afhan kelijkheid der Europeesehe volken op econo- I misch en sociaal gebied zoo groot geworden in elk land, dat de nationale vraagstukken slechts in Europeesch verband definitief op. losbaar zijn, aldus wordt in den brief ver- klaard. De Europeesehe Federatieve Beweging be- pleit daarom, terwille van een volledige en duurzame bevrediging van de sociale en eco- 1 nomische hervormingswenschen van het Ne. derlandsche volk en ter wille van het wel. slagen van de nationale inspanningen, de vor, mlng van een Europeesehe federatie, welke de onontbeerlijke centrale leiding kan geven aan hetgeen thans in alle landen zonder onder lingen samenhang woj-dt nagestreefd. Als eer. st? stap daartoe acht zij het gewenscht dat door onze regeering alle denkbare steun wordt verleend aan de bij den Economischen en socialen Raad van de Vereenigde Volken reeds aanhangig gemaakte voorstellen tot op. richting van een „Economischen Raad voor Europa" en tot coördinatie van de ontwikke. lingsplannen der Europeesehe staten door middel van een permanent bureau. Zij voorts van meening, dat door onze regee- ring zoo noodig verdere initiatieven in deze richting dienen te worden ondernomen. Het zal na de periode der bezetting vol. doende zijn, zoo schrijft de Europeesehe Fe- deratieve Beweging, het centrale Europee- sche gezag met zoodanige macht te bekleedeni, dat niet binnen Duitschland eenig deel de andere gebieden kan overheerschen en niet Duitschland als geheel een nieuwe poging to» overheersching van andere volken kan onder, nemen. De Europeesehe Federatieve Beweging meent de tot. standkoming eener Europee- sche federatie te mogen beschouwen als een essentieel bestanddeel van de Vereenigde Volken, hetwelk tot haar versterking wezen, lijk kan bijdragen. De spoorwegen op den nationalen feestdag Öp den nationalen feestdag ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin zullen de Nederlandsche Spoorwegen hun diensten uitvoeren als op- werkdagen. INZENDING POSTSPAARBANKBOEKJES. Het van het A. N. P. ontvangen bericht omtrent de inzending van rijkspostspaarbank, boekjes voor rentebijschrijving blijkt niet juist te zijn geweest. De inleggers, wier familienaam met A be. gint (en niet met AA, zooals abusievelijk werd gemeld) kunnen hun boekje in het tijd. vak van 1020 Februari inzenden. De spaar- bankboekjes moeten, evenals dat vroeger het geval was, worden gezonden aan den direc teur van de Rijkspostspaarbank te Amster dam. Film Italiaansche film met een Nederlandsche toelichting In New York wordt op het oogenblik de eerste film met Nederlandsche teksten na den oorlog gesynchroniseerd. Het is een Italiaansche geluidsfilm, „De barbier van Sevilla", welke verleden jaar in Rome werd gemaakt. Gebruik makend van een nieuwe techniek, zal Max Tak de geschie- denis in de film vertellen, zonder daarbij de muziek of de zangstemmen te storen. De leidende rollen worden vertolkt door pro-, minente figuren van de Scala te Milaan en de Opera te Rome. Binnen afzienbaren tijd zal de rolprent in Nederland vertoond, worden. Ook zijn er versies in het Spaansch en Portugeesch gemaakt. Schaatsen rijden Tocht van 25 km over de Langeraarsclie plassen Onder auspiciën van de Ter Aasche IJs club zal Zaterdagmiddag op de Langeraarsche plassen een wedstrijd over 25 km worden ge houden om den wisselbeker van den Zuidhol- landschen Ijsbond. Wedstrijden „De Volharding" De uitslagen van de Woensdagmiddag op „De Volharding" gehouden wedstrijden, lul den: 160 meter hardrijden: 1. R Schildmeijer, 2. J. de Korte. 3.. D. Kleen (buiten mededinging no. 1. G. Gerrits). Schoonryden dames: 1. mej. v. Schagen. 2. mej Klein Nagelvoort. 3. mej. Schnitzer. Schoonrijden heeren: 1. H. Dekker, 2. F. Ludwig, 3. J. Schrantz. Schoonrijden paren: DekkerKooiman, Ludwig—Schnitzer, Schrantz—Schramt^. De Jooösche nationale raad {Vaad Leoemi), die het ultimatum der Palestlirische regeering, waarbij een beroep wordt gedaan op de Joden om hun medewerking te verieenen bij de be strijding van het terrorisme, momenteel bestu deert, zal waarschijnlijk besluiten om geen sa menwerking te verieenen. Een desbetreffende resolutie 2al binnenkort worden opgesteld. De voorzitter van de Vaad Leoemi heeft verklaard, dat de Joodsche gemeenschap niet als aanbren ger wil fungeeren. Het Hongaarsche parlement heeft, nadat de vier regeeringspartijen. de kleine eigenaren, da nationale boerenpartij, de sociaal-democraten en de communisten, tot overeenstemming waren gekomen, erin toegestemd, dat het Hongaarsche vredesverdrag door den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken te Parijs zal worden geteekend. Tijdens een persconferentie op de Poolsche ambassade te Londen hebben de Poolsche afge vaardigden, die hun land bij de speciale plaats vervangers der groote vier vertegenwoordigen, verklaard, dat zij den nadruk hebben gelegd op de noodzakelijkheid van een doeltreffende con- tröle op Duitschland. Deze kan haar hun mee- nirtg slechts worden uitgevoerd. Indien het land niet in afzonderlijke staten wordt verdeeld. Ten aanzien van de toekomstige betrekkingen tusschen Polen en Duitschland werd verklaard, dat Polen niet voornemens is een „Chineeschen muur" te bouwen tusschen een democratisch Duitschland en zich zelf en dat het bereid is nor male betrekingen aan te knoopen, De commissie van onderzoek van de V. N., die zich thans te Athene bevindt om een onder zoek in te stellen naar de Grieksche klacht in zake buitenlandsche hulpverleening aan de guerllla-strljders, heeft tijdens ee.n 2ittlng beslo ten Griekenland, Bulgarije. Joego-Slavië en Al banië te verzoeken voorstellen te doen inzake te bezoeken plaatsen. De Bulgaarsche afgevaardigde 2al morgen het standpunt van zijn land in open zitting uiteen zetten. Volgens bij het Engelsehe ministerie van arbeid binnengekomen rapporten, is men sinds 1 Mei 1945, 3855 maal tot staking over gegaan, hetgeen bij benadering het verlies van 4.750.000 werkdagen beteekent. De meeste stakingen wa ren officieus, maar de beschikbare inlichtingen laten niet toe. een onderscheid te maken tus schen officieuze en officieele stakingen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2