Opnieuw weermachts-aannemers voor het Bijzonder Hof Naklank der Poolsche verkiezingen in het Lagerhuis Nacht-Express Donderdag 6 Febniari 1947 ÏJMUIDER COURANT „Haarlem"-tribunes sneuvelden onder den sloopers-hamer Woensdag vermeldde de rol van het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam vier na- men van bekende weermachtsaannemers uit Noordholland en Utrecht. De eersten, die zich moesten verantwoorden, de gebrs. W. en B. J. H. uit Amsterdam, hebben volgens de tenlastelegging tusschen Ja nuari 1942 en September 1944 in Den Haag verscheidene huizenblokken gesloopt om voor de Duitschers schootsveld vrij te ma ken; verder maakten zij op Texel camou flage voor Duitsche militaire opstellingen en van 1942 tot vlak voor de bevrijding werd door M. W.'s toedoen een deel van Den Helder met den grond gelijk gemaakt. Dit laatste werd B. J. niet verweten; in plaats daarvan vermeldde de tenlasteleg ging over hem dat hij in Amsterdam tot vlak voor de bevrijding huizen en fa brieksgebouwen. bootenhuizen en opstan den heeft laten sloopen. Ook in Haarlem zou hij het een en ander omver hebben laten halen, onder meer de tribunes op het „Haarlems- terrein. Te Overveen en Zandvoort tenslotte zijn bunkers verrezen, waarvoor ver dachte B. J. H. zoowel den eersten als den laatsten steen heeft laten leggen. De beide zaken werden voor een overvolle gerechtszaal samen behandeld; door het groote aantal getuigen zes a charge en twaalf a décharge vorderde de behande ling slechts langzaam. De eerste getuige, een accountant, ver telde hoe hij met veel moeite uit een on volledige boekhouding heeft kunnen bere kenen, dat er in 1943 door M. W. f 30.000 winst werd gemaakt. De omzet bedroeg alleen al van dezen verdachte over het zelfde jaar f 2.140.000, voor het volgende boekjaar werd de omzet nog eens met on geveer f 500.000 verhoogd. Dg privé-uit- gaven van de twee broers waren navenant. Van het vermogen is thans zoo goed als niets meer over, zooals tijdens de zitting weid geconstateerd. Als reden van de onvolledigheid der boekhouding gaven de verdachten het te kort aan brandstof in den hongerwinter op, waardoor zij de bescheiden opstookten. Pas na veel over- en weer-praten in een uit voerige uiteenzetting van. een der broers, waarin hij zei nooit in de residentie voor de Duitschers te hebben gewerkt, kon het getuigenverhoor worden voortgezet. Een inspecteur van den Raad van Ar beid te Amsterdam, die reeds eerder in collaboratie-zaken als getuige voor het Bij zondere Hof verscheen, daar hij in den oorlog de verrichtingen van vele weer- machtsaannemers nauwkeurig volgde, be treed de opvatting van den verdediger daarin gesteund door den president als zou het project in 's-Gravenhage geen weermachtswerk geweest zijn. Daaren tegen prees hij de levensopvattingen van de beide beschuldigden en hij verklaarde tevens, dat de gebroeders H. als sloopers Broodprijs te Haarlem verhoogd De Haarlemsche bakkerij-commissie heeft besloten, in verband met de enorme kosten van de bezorging téngevolge van de weersomstandigheden, den broodprijs te verhoogen met 2 cent per 8 ons. Morgen gaat die verhooging in. De commissie merkt in haar aankondi ging op, dat de nieuwe broodprijs binnen de wettelijk toegestane grenzen blijft. Alle bakkerijen te Haarlem hebben zich hierbij aangesloten. De verhooging geldt ook voor brood dat in den winkel wordt afgehaald. Von Papen gearresteerd Volgens mededeeling van dr. C. Sachs, president van de zuiveringsrechtbank in Frankfort, die thans Von Papen berecht, heeft het gerechtshof besloten de arrestatie van Franz von Papen te gelasten op grond van het feit, dat Von Papen misleidende verklaringen heeft afgelegd met betrekking tot het ontwerp van Hindenburg's politieke testament. Volgens dr. Sachs is uit de ge tuigenis van Oskar von Hindenburg, zoon van wijlen den president en van Von der Schulenborg, voormalig adjudant van Von Hindenburg, gebleken, dat Von Papen er voor verantwoordelijk is, dat in 1934 in het ontwerptestament de clausule werd opgenomen, waarin Hitier als opvolger wordt aanbevolen. De arrestatie zal geen invloed hebben op den voortgang van het zuiveringsproces tegen Von Papen. Aflossing oorlogsvrijwilligers Onze Haagsche correspondent meldt: Oorlogsvrijwilligers in Indië, die sinds 19411942 in dienst zijn, zullen (tenzij zij opnieuw een vrijwillig dienstverband aangaan), naar alle waarschijnlijkheid in het najaar van 1947 naar Nederland terug- keeren, wanneer in Indië de aflossing ge schiedt. zijn begonnen voor de Duitschers te wer ken, maar dat later transportdiensten de hoofdzaak werden. Hierbij aansluitend vertelde een der verdachten nog, dat er zich onder zijn werknemers regelmatig verscheidene onderduikers bevonden. Verdachte M. W. H. verklaarde zelf dat connecties met de gemeente Amsterdam hem in den loop der bezetting geleidelijk in „weermachts-handen" zouden hebben doen vallen. Daaruit sproot dan tenslotte de slooperij van de Haagsche huizen voort. Hij vertelde deze te hebben aangenomen, omdat men hem van Nederlandsche zijde had voorgespiegeld, dat dit werk beter in „goede handen!' kon zijn. De Duitschers zouden de af te breken huizenblokken willen opblazen als zich geen Nederlandsche aannemer voor den sloop spande. „Ik heb nooit geweten, dat het weermachtswerk was, anders was ik er beslist niet mee begonnen", riep de beklaagde uit. Een P.T.T.-ingenieur legde een verkla ring af ten aanzien van het werk, dat de firma H. in October 1944 op het vliegveld Schiphol verrichtte: er moesten op last van den bezetter kabels worden uitgegra ven, die elders „noodig" waren. Hoewel de beide verdachten wisten, waar de gezoch te en voor Schiphol zeer belangrijke ka bels lagen, groeven zij er, volgens den ge tuige, stelselmatig „naast", zoodat slechts een kleine hoeveelheid zoogenaamd „se cundair-kabel" naar boven kwam. Een en ander had tot gevolg, dat Schip- hol bij de voedsel-„droppings" vlak voor de bevrijding over een telefoon-verbinding met de hoofdstad kon beschikken en dat ook later de lijnen naar Amsterdam nor maal functionneerden. Een tweede getuigenis ten gunste van de beschuldigden werd afgelegd door den directeur van het Kinderhuis „Wees een Zegen" in de Jordaan. Deze vertelde iets over de spontane hulp van de twee aan nemers, toen zijn instelling tijdens den hongerwinter voor groote voedselproble men kwam te staan. Tenslotte nam de procureur-fiscaal mr. Bakhoven het woord. Zijn requisitoir om schreef de slooppartijen van de beide be klaagden in de Residentie als een ernstig vergrijp tegen het Nederlandsche belang- Hij achtte het ten laste gelegde, op de afbraak van den Helder en de camoufla ge-werkzaamheden op Texel na, bewezen maar ging geenszins stilzwijgend voorbij aan de goede zijden der broers, zooals de Schiphol-sabotage en de hulp aan de hon gerende Amsterdammertjes. Mr. Bakhoven achtte een straf van één jaar R.W.I. voor beide beklaagden op haar plaats en vroeg hen tevens tien jaar lang het recht te ontzeggen, een leidende func tie in het bouw- en grondbedrijf te be kleed en. De verdediger merkte op, dat het Haar lemsche détail van deze zaak, namelijk de afbraak van de sportveld-tribunes, weid uitgevoerd op order van het toenmalige gemeentebestuur en dat de brandbare overblijfsels onder de „Haarlem"-leden werden verdeeld. Voor* B. J. H. vroeg de advocaat onmiddellijke invrijheidsstelling, hetgeen niet werd toegestaan, voor diens broer pleitte -hij clementie. Op 19 Februari zal het Hof vonnis wijzen. DE NEPTUNUS HAD EEN DEFECTE WINCH. De Nept un us IJM 87 moest'de reis na drie dagen afbreken omdat de winch de fect raakte. De trawler had een goede vis- scherij; in twee trekken werden 80 man den visch gevangen. Onvruchtbaar debat in den Veiligheidsraad Warren Austin, de Amerikaansche af gevaardigde, heeft tijdens de vergadering van gisteren van den Veiligheidsraad een voorstel gedaan, dat ten doel heeft het Amerikaansche en Russische standpunt inzake de ontwapening te vereenigen. Het compromis-voorstel omvat het in stellen van een permanente ontwapenings commissie, en het bespreken van het rap port van de commissie voor de atoomener gie op de eerstvolgende vergadering. A-ustin zeide, dat zijn regeering in in ternationale controle van de atoomenergie gelooft. Amerika heeft na den eersten we reldoorlog bittere ervaringen met unilate rale ontwapening opgedaan, aldus Austin, en het wil die vergissing niet opnieuw maken. Op het Amerikaansche voorstel werd geantwoord door Andrei Gromyko, die zeide, dat het eerste punt van het voorstel geen nieuws bood, daar de Sovjet-Unie reeds in December jl. heeft voorgesteld een ontwapeningscommissie in het leven te roepen. De bespreking van het rapport der atoom-comnjissïe vond Gromyko eveneens overbodig, aangezien de bespreking van het betrokken rapport op de agenda van den Veiligheidsraad staat en derhalve automatisch aan de beurt komt. Dat Ame rika geen ontwapening wil zoolang er geen doeltreffend systeem van garanties tegen overtredingen bestaat, is volgens Gromyko niet logisch. Als de UNO eenmaal is over eengekomen naar ontwapening te streven, aldus Gromyko, is het niet logisch te ver onderstellen, dat de leden zich onmiddel lijk gaan bezinnen op een manier om zich te isoleeren. De bijeenkomst werd vervolgens tot later op den dag verdaagd. Op 6 Februari wordt de Zwolsche vierling vier jaar. Elly en Rini kijken belangstel lend toe hoe Han en Dicky probeeren het speelgoedbeest, dat Asta in een speelsche bui van hen heeft afgepakt, terug te krijgen. V.V.IJ. VOERT „LEVENS- SCHADUWEN" OP. Woensdag 12 en Donderdag 13 Februari a.s. zal V.V.IJ. in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg twee tooneelavonden ge ven. Opgevoerd zal worden het toorieel- spel „Levensschaduwen"- Mayhcw, de Britsche onder-minister van Buitenlandsche Zaken, heeft op een desbe treffende vraag in het parlement geantwoord, dat blijkens het ontvangen rapport het resul taat der Poolsche verkiezingen niet kan wor den beschouwd als een getrouwe afspiegeling van den volkswil. Hjj zeide voorts, dat de Britsche ambassadeur te Moskou aan Molotof had medegedeeld, dat de Britsche regeering met bezorgdheid heeft kennisgenomen van het antwoord, dat op de nota aan de Sovjet- regecring is binnengekomen. De Sovjet-Unie heeft n.l. op de nota's van Engeland en Ame rika geantwoord, dat de in Polen verrichte arrestaties noodzakelijk waren voor het hand haven van de orde en ter bestrijding van het Ook Bevin teekende de verdragen Bevin, de Engelsche minister van Buiten landsche Zaken, heeft Dinsdag op het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken te Lon den de vijf vredesverdragen onderteekend. In de documenten, die een blauwboek vor men van bijna 2 y2 centimeter dik, is een geheele bladzijde gereserveerd voor hand- teekeningen. Het boek heeft onder de hoe de van diplomatieke koeriers een luchtreis van duizenden kilometers afgelegd, van Washington via Moskou naar Londen, en zal voor de officieele plechtigheid van Maandag 10 Februari naar Parijs worden gebracht, waar de overwonnenen zullen teekenen. Byrnes, de voormalige Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft vier van de vijf verdragen onderteekend (met Finland zijn de V.S. niet in oorlog geweest). Zijn Sovjet-Russische ambtsge noot Molotof heeft Woensdag de vijl ver dragen onderteekend en Ridault zal, naar men verwacht, voor Frankrijk in den loop van deze week zijn voorbeeld volgen. Tot verrassing en verbazing van alle Noren en Zweden bezette de 19-jarige Kees Broekman op den tweeden dag van de internationale schaatswedstrijden te Oslo de eerste plaats op de 10.000 m. met een tijd van 17 min. 43 8/10 seconde. Op de 5000 m. nam hij de tweede plaats in. Kees vertelt aan zijn beide landgenooten, Jan Langen- dij-k (links) en Buy en (rechts) van zijn rit. terrorisme, en dat er geen aanleiding voor interventie bestond. Uit de door Engeland ontvangen rapporten blijkt echter, aldus Mayhew, dat verschillende onregelmatigheden hebben plaatsgevonden. De leider der Polsche boerenpartij. Mikolajc- zyk, is voornemens bij het hooger gerechtshof in beroep te gaan tegen den uitslag der ver kiezingen. Hij zal blijven aandringen op het houden van nieuwe verkiezingen, ofschoon de 28 gekozen afgevaardigden van zijn partij in het parlement zitting zullen nemen. De toekomstig^ Poolsche premier. Naar verluidt verwacht men, dat na beëin diging van de besprekingen over de vorming van een nieuwe Poolsche regeering, welke thans aan den gang zijn, de functie van eerste minister zal worden opgedragen aan Josef Cyrankiewicz, een advocaat van 35 jaar, die vier jaar lang heeft doorgebracht in het be ruchte concentratiekamp Auschwitz. Cyran kiewicz is afkomstig uit Krakau. Hij word- algemeen beschouwd als de „sterke man" van de Poolsche socialistische partij, waarvan hij secretaris-generaal is. Hij is minister zonder portefeuille in de aftredende regeering. Naar verluidt zou de huidige minister-president. Osoebka Morawski, in de nieuwe regeering de functie van minister van Binnenlandsche Zaken op zich nemen, onder welks contróle de geheele politiemacht en de gendarmerie zal komen te staan, met uitzondering van de veiligheidspolitie. De veiligheidspolitie zal onder den minister van Veiligheid blijven, een communist Ook professor Lange, de lea der van de delegatie ter U.N.O., zou in de nieuwe regeering een functie krijgen. Naar de f 100.000.000.- Prof. dr. E »an Slogteren over den bloembollen,export Prof. dr. E. van Slogteren uit Heemstede, heeft Woensdag de tentoonstelling geopend die de afd. Westland van Bloembollencultuur georganiseerd heeft. Hij zei, dat zijn optimis me verder gaat dan een bloembollenexport van 50.000.000. De leuze zal moeten zijn: „zoo spoedig mogelijk naar de 100,000.000!" Daarom is noodig een product af te leveren dat gezond en goed is en dat aan de afnemers geeft wat zij verlangen, namelijk goede bloe men op het tijdstip dat zij deze noodig hebben. Dat we een gezond en goed product kunnen leveren, zien we op de vaktentoonstellingen als deze zonneklaar. Als we deze kleuren pracht aanschouwen, dan vragen iwe ons af, hoe komt het, dat we niet twee maal. maar zelfs vijf tien maal zooveel bloembollen kunnen verkoopen? Dat komt alleen hierdoor, omdat onze bloembollen vaak gedurende de lange rezien aan zoo ongunstige toestanden worden bloot gesteld. Het groote voordeel van onze bloem bollen is, dat we hebben geleerd, hoe we ze kunnen doen bloeien op praktisch elk tijdstip van het jaar en ze overal op de wereldmark ten kunnen brengen op een tijdstip, dat ze het meest gewenscht zijn. Behalve met het eigen klimaat, zal ook met het klimaat bij den verbruiker en met dat gedurende de reis rekening moeten worden gehouden. Waar de eindresultaten niet kun nen worden verbeterd, door het tijdstip van verzending te verschuiven, zal de verscheping in koelruim. treinen met koelwagens, of wel licht peT vliegtuig in hoogere luchtlagen, moeten plaats hebben. Hoe eerder dit ge schiedt, des te gauwer hebben we onze eerst volgende limiet: de 100.000 000 bereikt en kunnen we deze verder verhoogen. De moge lijkheden, welke ons mooie product geeft, zijn zoo groot, dat we ons later verbaasd zullen afvragen: waarom hebben we niet eerder dezen weg gevolgd. De Haagsche Tram wegmaatschappij zal op den geboortedag van de Oranjetelg speciale oranjekleurige vijfrittenkaarten verkoopen. die. cent duurder zullen zijn dan de gewone kaarten. Deze 20 cent, die door het publiek meer betaald worden, zullen ten goede komen aan de 's Gravenhaagsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Slachtoffers van vliegramp ten grave gedragen Op het kerkhof van zijn geboorteplaats Lemmer zijn Woensdag de stoffelijke resten van den bij de ramp op het vlieg veld Kastrup om het leven gekomen radio telegrafist W. Brandenburg ter ruste ge legd. Zeer velen uit het plaatsje waren uit- geloopen om Brandenburg de laatste eer te bewijzen. De burgemeester van Lemster- land, mr. M. Krijger, sprak namens het ge meentebestuur en de velen uit Lemmer, die den overledene gekend hebben, een kort woord. Nadat de heer S. Baak te Badhoe vedorp, bij wien de overledene heeft inge woond. zijn gevoelens had vertolkt, dankte burgemeester Krijger namens de familie voor de bewezen laatste eer. Het graf werd gedekt door bloemstukken van de K. L. M., de Deensche luchtvaartmaatschappij, de radiotelegrafisten, het corps vliegers van de K.L.M. en van de buurtbewoners. Het stoffelijk overschot van den steward den heer H. Hoek, werd ter aarde besteld op de algemeene begraafplaats te Noord- wijk aan Zee. De baar werd gedragen door collega's. Onder de aanwezigen bevonden zich het hoofd van den civielen dienst van de K.L.M.de heer S. van den Bent, vele collega's en vertegenwoordigers van het vliegend personeel. De heer Van den Bent memoreerde den symp?thieken indruk dien Hugo Hoek reeds dadelijk bij zijn eerste contact met de K.L.M. had gemaakt. On danks zijn korten diensttijd (de noodlottige vlucht was zijn derde als K-L.M.-steward) was hij bij zijn collega's zeer gezien. Ds. Cupedo gewaagde van de groote genegen heid, die Hoek alom onder zijn kennissen kring had verworven. De vader van den overledene dankte voor de tallooze bewij zen van deelneming. Op de begraafplaats Nieuw Eik en Dui nen in Den Haag is het stoffelijk overschot ten gr aye gedragen van den heer W. van Bommel, boordwerktuigkundige van het te Kastrup neergestorte vliegtuig. De KLM-directie was vertegenwoordigd door het hoofd der afdeeling personeele zaken den heer M. Koster. Verder waren aanwezig de heer W. Akkerman als hoofd eener delegatie van collega's van den overledene, voorts de heer R. Krabbendam namens de vereeniging van boordwerktuigkundigen, de heer L. C. Dek namens de radiotelegra fisten der maatschappij, de heer De Galan, chef personeele zaken Schiphol en ir. Driesen van de wetenschappelijke afdee ling. In de aula voerden twee familieleden en de heer Koster het woord. Het geheele kantoor- en werfpersoneel en tal van vrienden en relaties uit den houthandel, directie, commissarissen en personeel van de Nutsspaarbank en par ticulieren, hebben de laatste eer bewezen aan den heer P. Engel, directeur der N.V. Dekker's Houthandel te Zaandam. Bloe men en kransen, o.a. van de KLM, de Deen sche luchtvaartmaatschappij, de Nuts spaarbank, Dekkers Houthandel en den Centralen Bond van Transportarbeiders dekten de baar. De heer J. D. de Vries Lentsch, die gedurende 26 jaar met den heer Engel in de directie heeft samenge werkt, de heer P. Havik, procuratiehou der, de heer Tanger namens het kantoor personeel. de heer Van Dokkum namens het fabrieks- en werfpersoneel en de heer J. H. van de Stadt namens de Nutsspaar bank spraken in de aula. Namens de di rectie van de KLM sprak de heer P. M. Schrier. Aan de groeve voerde ds. Eikeipa het woord. AQUARIUM- EN TERRARRTM- HOUDERS VERGADEREN. De Aquarium vereeniging „Kennemer- land" belegt hedenavond een leden verga ring in Hotel ter Burg te Beverwijk. In deze vergadering zal een verslag worden uitgebracht van de gehouden tentoonstel ling en zullen mededeelingen worden ge daan over de kweekplannen. Mr. H. B. Wildt Meyboom geïnstalleerd In een buitengewone vergadering van den Raad van Arbeid te Haarlem had de instal latie plaats van zijn nieuw benoemden voor zitter mr. H. B. Wildt Meyboom. Het voltallig Raadscollege vereenigde zich met de genoodigden (onder wie de heer mr. G. Jansen, lid van het bestuur der Rijksver zekeringsbank; M. A Reinalda. burgemeester van Haarlem;kde heer M. J. Harts, voorzitter van de Vereeniging van Raden van Arbeid; de hoofdinspecteur van den Arbeid, alsmede voorzitters van de naburige Raden van Ar beid) zich In het Raadsgebouw, dat versierd was. De heer mr. G. Snoeck Henkemans, die sedert September 1944 als waarnemend voor zitter was opgetreden, Was wegens ziekte verhinderd. De neer P. J. Kapteyn opende als oudste aanwezig raadslid de functie waarnemend van voorzitter, de vergadering cn liet door den secretaris voorlezing doen van het be noemingsbesluit. alsmede van de mededeeling dat de heer Wildt Meyboom zijn ambtsbelofte had afgelegd. Hierop overhandigde de heer Kapteyn de voorzittershamer als teelcen der ambtsover name aan den nieuwbenoemde. Hij hield hier bij een geestige rede, waarin hij o a. een ver gelijking trok tusschen het potkacheltje dat men nu wel gebruiken moet en dc centrale verwarming. Zoo is het ook met de Sociale Verzekering. Inplaats van een cen trale verwarming die minister Talma zich destijds had gedacht, is het geworden een pot kacheltje, maarhet geeft warmte. Er ligt, nog een mooie groote taak voor de Raden van Arbeid bij den uitbouw der sociale ver zekering en spreker wenschte den voorzitter daarbij veel succes en beloofde daarbij alle medewerking van den Raad. De heer Wildt Meyboom sprak over de taak der Raden van Arbeid zooals Talma die ge zien heeft en zooals deze zich heeft ontwik keld. Voorts memoreerde spr. het wetsont werp ..Noodvoorziening Ouden van Dagen", aan de uitvoering waarvan de Raden, zal dit ontwerp wet geworden zijn, een groot aan deel in de werkzaamheden zullen krijgen. Spr. uitte zijn vertrouwen op samenwerking met den Raad wiens goede naam hem reeds lang bekend is, Ook riep hij de medewerking in van het geheele ambtenarencorps. Verder werd het woord gevoerd door het lid van het bestuur van de Rijksverzekerings bank. mr. G Jansen, den heer M. J. Hart. als voorzitter van de Vereeniging van Raden van Arbeid, door den burgemeester van Haarlem, de heer M. A Reina'.da, die er op we^. dat den Armenwet verouderd ie maar dat een wetsontwerp Noodvoorziening Ouden van Dagen, uiting van een verder ontwikkeld sociaal gevoel, is ingediend. Namens het personeel 6praken de chef de bureau, de heer V. de Kruyff. en de heer A. v. d. Aart. voorzitter der personeelsvereenl- ging een woord van welkom. Onderlinge damcompefitie van D.C.IJ. Door het overladen wedstrijdprogramma der spelers ls de onderlinge dnmeompetilie wat op den achtergrond geraakt Thans zijn deze wedstrijden voorbij, en de spelers kun nen wat meer voor hun onderlinge competitie spelen. De uitslagen der Dinsdag gespeelde wed strijden luiden als volgt: Hoofdklasse: B. Dukel—A Lïgthart 20; F. DukelSchot 20; Kr ikkeJ. van Straten 02; G. Postma Dixhoorn 02. In de hoofdklasse ontmoeten de spelers elkaar één keer. Daarna gaan de bovenste zes met behoud van de behaalde pun ten spelen om den kampioenstitel van D. C. IJ. Bij deze zes zijn reeds definitief ge plaatst: C. Suyk. B Dukel. A. Lïgthart en vermoedelijk T. Postma en G. Postma, ter wijl voor de zesde plaats nog Krikke, Buys, Dixhoorn, F. Dukel en J. v. Straten in aan merking komen. Doordat Dukel van Ligthart won. gaat do strijd om den kampioenstitel practisch alleen nog tusschen Suyk en Dukel. De voorsprong, die Suyk heeft behaald, is wel zóé groot, dat deze van beslissende beteekenis zal blijken to zijn. De stand luidt: C. Suyk 8 gesp., 15 p. B. Dukel 10 gesp.. 16 p. Ligthart 10 gesp., 13 p. T. Postma 7 gesp., 8 p H. Buys 8 gesp., 7 p. Krikke en Dixhoorn 7 gesp., 5 p, G. Postma 4 gesp., 4 p. F. Dukel en J. v. Straten 6 gesp., 3 p. Schol 7 gesp., 1 p. In de eerste klasse werd slechts één partij gespeeld, n.m. Vooys—Jonker 0—2. De stand luidt hier: Jonker 10 gesp.. 14 p. J. Smit 7 gesp.. 11 o. Voovs 10 gesp.. 10 p. Haver 7 gesp.. 8 p D Ott 9 gesp., 8 p. P. v. d. Velde 7 gesp.. 7 p. Nteu- wenhuïzen 8 gesp,, 7 p. J Waal 8 gesp., fi p. J. Nanne 6 gesp.. 5 p. L. Koetsier 8 gesp 4 p. In de tweede klasse werden drie partijen gespeeld Daarvan zijn de uitslagen; Prins v. d. Bos 02, v. BeeienJ Broek 02, Leeuwv. Beelen 02. De Stand dezer afdee ling luidt: J. Broek 18 gesp., 36 p. Ewier 12 gesp., 22 p. C. Kaan 14 gesp., 19 p Prins 19 gesp., 17 p. Liehtendahl 19 gesp.. 16 p. De Leeuw 17 gesp., 13 p. v. Beelen 13 gesp., 6 p Ras 12 gesp10 p. Dubbeld 8 gesp., 4 p Rademakers 12 gesp., 2 p. Krab 11 gesp.. 0 p. A.s. Dinsdag speelt het derde tiental tegen de sterkste tien spelers van de pas opgerichte damclub der Vischafslagers. Stabiel wint weer van T.E.P. Nadat de R.K. Damclub T.E.P. in het clublokaal te Haarlem op Maandag 27 Ja nuari met 7-13 van Stabiel verloor, werd deze week de returnwedstrijd gespeeld. Ook deze werd door Stabiel gewonnen en wel met 11-9. Hierdoor kwam Stabiel in het bezit van de uitgeloofde zilveren hang- medaille. „TROPENADEL". Hedenavond geeft de tooneelvereeniging „Jan v. Dommelen" haar eerste opvoering van „Tropenadel", het bekende blijspel in drie bedrijven van Herm. v. Wermesker- ken, in „De Weyman". De vereeniging denkt dit eerste optreden nog door drie andere opvoeringen te laten volgen. FEUILLETON Roman door Winston Graham Vertaald door Alice van Iterson 44) Nu trokken wij ons niet veel meer aan van goede manieren en begaven ons naar den corridor, waar wij van»dat oogenblik af voortdurend bleven. Daar wij tamelijk ver naar voren in den trein waren, moest het van hieruit mogelijk zijn, elk perron goed te overzien, zoodra de trein stopte. Er kwamen nog twee stations, waarvan ik de namen in het donker niet kon ont cijferen en ik had er geen idee meer van, waar wij ons bevonden. De trein moest steeds steiler omhoog. En er kwamen meer tunnels. In groote curven reden wij over Spoorwegdammen. De wagens helden opzij, terwij de trein in spiralen tegen den berg opkroop. Een derde halte. Jane greep mij bij den arm. Twee mannen, in sportkleediaig, met ski's en stokken. Daarna nog drie toeris ten en toen nog eens vijf. Voorzichtig, waarschuwde ik, wees niet zoo voorbarig. Het waren de eerste twee, zei ze be ilist» Je kon toch direct dien dikken rug herkennen. Ze zullen wel in het achterge deelte van den trein instappen. We hebben nog tijd genoeg. Ze kun nen toch ook niet direct beginnen Maar als we naar hen toe willen, moeten we door het restauratierijtuig, zei Jane. En iederen keer, dat we daar komen, trekken wij de aandacht. Dat was een nadeel, waaraan ik nog niet had gedacht. Wacht hier, zei ik. Als ik over een kwartier nog niet terug ben, kom dan door den trein heen om te kijken waar ik blijf. Ik opende het dichtstbijzijnde portier en ging de drie treden af tot ik op het perron stond. Robert, je kunt den trein immers niet meer halen, fluisterde Jane. Haar woorden bleven mij in de ooren klinken. Buiten den trein was het kouder dan tevoren. Uit het Noorden kwam een ijzige wind. Ik holde zoo hard ik kon het heele perron af. Het teeken voor vertrek werd al gegeven. Ik rekende uit, dat ik den eetwagen al achter mij had, toen de trein zich in beweging zette. Ik vloog naai den volgenden wagon en wilde den knop omdraaien. Maar het portier was af gesloten. Ik draaide mij om en rende den nu tamelijk snel rijdenden trein na. Een spoorbeambte schreeuwde een- waarschu wing. Ik bereikte de volgende deur en opende die. De botsing met den onver wacht snel rijdenden trein rukte de zwachtels van myn handen, Ik sprong op de treeplank. Door een vriendelijke hand werd ik in den wagon geholpen. Dat is gevaarlijk werk, Monsieur.' Ik keek den spreker aan; het was een van de toeristen, die zooeven was inge stapt. Merkwaardigerwijze was ik dolblij, dat het Andrews niet was. Ik bedankte den man voor zijn hulp en bracht het verband om mijn handen in ord. In de duisternis van de volgende gang verwijderde ik de beide zwachtels echter en stak ze in mijn zak. Bij het avontuur, dat mij te wachten stond, kon mijn leven er van afhangen, dat ik door niets werd gehinderd. Maar wat nu? Ik kon toch niet den heelen trein afloopen en in iederen coupé gaan kijken! Maar misschien zag ik van de gang uit wel een of ander, dat op de aanwezigheid van de beide verwachten duidde. Ik doorkruiste twee derdeklas wagons. Voor een coupé zag ik ski's staan. Ik deed de deur open en keek naar binnen. Drie vreemde toeristen temidden van een stelletje mij volkomen onbe kende personen. Ik maakte mijn veront schuldiging en sloot de deur weer. Ver der. In de volgende gang stonden twee mannen, die met zachte stem spraken. Jane had gelijk gehad! De grootste en zwaarste stond met zijn dikken, ronden rug naar mij toe. Ik tikte hem op dén schouder. Pardon, ik geloof, dat er midden in den trein nog een paar plaatsen vrij zijn. Andrews draaide zich om. Ik meende al bijna, dat ik mij had vergist. Zij droe gen alle twee een baard. Hoe echt deze aanhangsels bij daglicht hadden geleken, kon ik natuurlijk niet constateeren. Ik wist alleen, dat zij in dit halve duister een afdoende vermomming waren. Het is mogelyk, dat Andrews een wei nig "verbaasd was, toen hij mij daar zoo plotseling voor zich zag staan, maar in ieder geval liet hij daar niets van blijken. Niet te gelooven, hijgde Dwight. Kan ik hier praten? vroeg ik. Vooruit maar, zei Andrews. Onze plannen liepen mis, vertelde ik, omdat deze trein veel te laat uit Milaan vertrokken is. De dame in kwestie is ook in den trein, evenals miss Howard. Ik kon de gezichtsuitdrukking van An drews niet goed onderscheiden. Nu had ik het gevoel alsof ik een soldaat was, die een hoogen officier een mislukking komt melden. Maar wat hadden jullie dan noodig in dien anderen trein?, wilde hij weten, ik zei toch, dat je in Garda moest blijven. Ik verklaarde hem den loop van zaken. Op die manier volg je dus mijn be velen op. Zoo kort mogelijk maakte ik melding van de bijkomstigheden. En waarom zitten jullie nu eigenlijk in dezen trein? Om, als het maar eenigszins moge lijk is, nog wat te helpen. Hoe wil je dan i)u nog helpen? Dat weet ik zelf ook niet precies. Maar het leek me, dat in dit geval vier toch altijd meer weten dan twee. Andrews knorde. Niet verkleed, Zelfs geen poging/gedaan om je gezicht te ver anderen. Waar heb je je bril? Ik verklaarde hem waarom het noodig was geweest terug te keeren tot de identi teit van Edmondo Bottari. En wat dan nog, als ze je gevolgd hebben, als de agenten uit Milaan je tot hier in de gaten hebben gehouden? Je was Niemand heeft mij gevolgd, sprak ik/ tegen. Ik heb ze wel gezien, maar ze zijn niet in den trein gekomen. Je had Jane niet moeten toestaan om mee tegaan, viel Dwight in, dit is geen werk voor een vrouw. Dat weet ik, zei ik, maar zij stond er op om mee te gaan. Ik heb geen enkele competentie om haar ergens van af te houden. Ik maakte mij boos over die vraag van Andrews, juist omdat ik wist, dat ik in het ongelijk was. Er kwamen twee menschen voorbij en Andrews begon dadelijk in vloeiend Tessino-dialect over het betrekkelijk na deel van korte ski's te praten. Nu reden we een tunnel binnen. De trein steeg voortdurend. Weet je precies, waar ze zitten?, vroeg Andrews kregelig, dat zou ons een hoop tijd sparen. Hij stak een lucifer aan en zoo had ik gelegenheid in een flits zijn profiel te herkennen: den korten, vleezi- gen neus en het gewelfde voorhoofd onder een marineblauwe baret. Het pro fiel was het opvallendste aan zijn per soonlijkheid, iets waarin men zich nooit zou kunnen vergissen, ofschoon de korte, stompe kin met het kuiltje nu onder den baard verborgen was. Do lucifer doofde uit en ik zag het einde van een sigaar vurig aangloeien. Jane zit in een wagon vooraan, bij den locomotief. Von Riehl en het meisje, zitten ongeveer in het midden van den trein, in een gereserveerde coupé. Zijn secretaris en de verkapte SS-man staan er vóór op waohtf in den corridor. Op het oogenblik zijn Von Riehl en Frëuiein Volkmann aan het dineeren in den tweeden wagon, van uw coupé af gere kend. Ik verstond niet wat Dwight zei An drews sigaar ging veelbeteekenend heen en weer. Dat is natuurlijk een gevolg van de vertraging. Het hoeft nog niet direct een nadeel te zijn, als ze daar maar niet te lang blijven. Hoe lang zijn zij al aan het eten? Jane kan hier ieder oogenblik opdui ken. Zij zal kunnen zeggen, hoe lang zij waarschijnlijk nog bezig zullen zijn. Blijven jullie hier, zei Andrews, ik zal zelf eens precies nagaan hoe de toe stand is in dien eersteklas-wagon. Ik begreep wel, dat het geen enkel nut zou hebben hem daarvan tegen te houden. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3