Meet the Navy Albert Heijn TH ALIA, Kijk Slagerij Besse De Pont Sneeuw veroorzaakt verkeersstremming IJmuiden Het genezende kruid Kort en Bondig S. Filiaal IJmuiden slijpen Luidsprekers Velsen OPKOP UW SUIKERBONNEN Chocolade artikelen naar keuze Nette kantoorbediende gevraagd een gepensioneerde ambtenaar schrijfster bediende (m. of vr.) „DE BIG VAN HET REGIMENT" A. VAN DEN BERG Donderdag 6 Februari 1947 IJMUIDER COURANT Moeilijke situatie bij Santpoort De sneeuwval bezorgt den Reinigings dienst van Santpoort veel hoofdbrekens en handen vol werk. Op tal van plaatsen was in den nacht van Dinsdag*'op Woensdag de sneeuw zoo hoog opgewaaid, dat het verkeer er door gestremd was. Al heel erg moest de Rijksweg het ontgelden, waar heen de Oostenwind de sneeuw uit den polder opjoeg. Menige auto kon tenslotte voor- noch achteruit en moest uitgegraven worden en de politie moest het verkeer regelen. Naar we vernemen, heeft men een sneeuwschuiver van Schiphol te hulp ge roepen en was de situatie gisteravond zoo, dat het verkeer via een parallel aan den Rijksweg loopenden klinkerweg in één richting voort kon gaan. De terugweg moest dan via de Hoofdstraat worden af gelegd. Ook in de nabijheid van het vroegere „Huis te Velsen" had het verkeer het ge ducht met de sneeuwmassa's te kwaad. Werklieden van den Reinigingsdienst waren daar gisteravond om tien uur nog druk bezig. De weg langs Duin- en Kruidberg is niet te gebruiken. Velsenaren staan voor het Tribunaal terecht Drie verdachten in vrijheid gesteld Den vijf en dertig jarigen Chr. J. G. uit Velsen, die Woensdagmiddag voor de achtste kamer van het Haarlemsche tri bunaal terecht stond, was ten laste ge legd, dat hij waarnemend blokhoofd van de N.S.B. en lid van den N.V.D. geweest was? Hij zou met „Vova" geleurd, raam biljetten voor Winterhulp opgehangen en ook wel eens bij een voor de N.S.B. fees telijke gelegenheid de vlag uitgestoken hebben. Als lid van de motor-W.A. zou hij op 21 December 1943 deelgenomen hebben aan een door den politieken dienst van de Velser politie georganiseerde razzia op radiotoestellen van Joden. De beschuldigde was echter alleen voor de afzetting gebruikt en zeide nooit ge hoord te hebben, dat bij deze drijfjacht drie inwoners van de gemeente Velsen ge arresteerd werden. Voorts werd hem bereidverklaring ver weten, waarbij hij verklaarde, dat hij indien de „leider" hem riep aan den strijd in het Oosten zou deelnemen. De „leider" riep hem echter niet, zoodat G.'s opvatting, „dat er wel niet veel bloed zou loopen", waarheid werd. De verdediger, mr. J. O. Baron, meende, dat men in het allerongunstigste geval hier van een slappe persoonlijkheid kan spre ken. Hij bepleitte onmiddellijke invrü- heïdsstelling, die het Tribunaal toestond. De machinist-stoker W. M. van C., was voor den oorlog reeds lid van de N. S. B. geweest. Hem werd ten laste gelegd, dat hij zich in 1941 wederom aansloot. Door werkloosheid daartoe gedwongen, werkte hij bij enkele firma's, die voor de Duitschers arbeidden. Toen ook voor hem deportatie ging dreigen, meldde hij zich in de Landwacht, waar hij „in de keuken gewerkt had", naar hij zei. „Dat hebben ze allemaal gedaan", repliceerde de voor zitter, mr. L. Erades. Mr. P. J. Prinsen Geerligs meende, dat de beschuldigde een typische brood-N. S. B.-er was, die zelfs als lid van de beweging geschrapt werd, omdat hij geen W.A.- dienst wilde doen. Ook hij verkreeg on middellijke invrijheidstelling voor zijn cliënt. Het N.S.B.-lid S. O. had zich in 1943 bij den „Landstorm Nederland" gemeld, om van uitzending naar Duitschland gevrij waard te blijven. Toen hij inzag, dat dit niet lukte, stal hij wapens met munitie en werd den Landstorm uitgestooten. Zoo kwam hij in Dachau terecht, waar hij, zooals hij zeide, het nationaal-socialisme eerst recht had leer en kennen. Tijdens zijn detentie was hij bij de mijnen te werk gesteld. De beschuldigde wilde mijnwerker blijven om aan het land nog eenigszins goed te maken, wat hij misdreven had. Ook hij werd nog denzelfden middag vrij gelaten. Dukel speelt simultaan in Maastricht Vrijdag 4 April zal de heer B. Dukel op uitnoodiging van de damclub „De Schui vers" in Maastricht aldaar een simultaan- séance geven. Tevens zal hij een causerie houden over het damspel. Op 5, 6 en 7 April speelt Dukel in Luik als deelnemer aan het internationaal dam- tournooi, dat in deze Belgische stad wordt georganiseerd. Zilveren arbeirisjubileum Zaterdag 8 Febr. a.s. herdenkt de heer C. M. Zwaan, wonende Roemerstr. 2 alhier den dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N. V. Brandstoffenhandel W. A. Verwoerd en Zn. Gedurende dien tijd heeft hij zich als een ijverig en plichtsgetrouw wer ker doen kennen. Een jubileum bij een dergelijk bedrijf komt zeer zelden voor en dit is een reden te meer om te verwach ten, dat de aanstaande jubilaris zijn jubi leum onder groote belangstelling, ook van de zijde der cliëntèle, waar hij vooral thans een „aangename verschijning" is, zal mogen vieren. Velser inbraken berecht De Officier van Justitie bij de Haarlem sche rechtbank eischte vanochtend tegen een 20-jarigen Amsterdammer J. H. B„ die eind Augustus medeplichtig is geweest aan diefstallen in het gebouw van het ge westelijk arbeidsbureau, waarbij de buit f 9000 bedroeg, en in het gebouw van den distributiedienst te Velsen, waar vele dui zenden rantsoenbonnen gestolen zijn, een straf van twee jaar, door te brengen in de bijzondere strafgevangenis voor jonge lieden te Zutfen. Zijn mededaders zijn reeds veroordeeld. Uitspraak over 14 dagen. C. M. Zwaan A. Krijger overleden Alhier is op 59-jarigen leeftijd over leden de heer A. Krijger, die reeds meer dan 25 jaar bestuurslid was van den Ne derlandschen Bond van Christelijke Fa- brieks- en Transportarbeiders. De heer Krijger, die gedurende de laat ste jaren niet meer actief in functie was, heeft in de jaren toen de Christelijke Bond een groot aantal leden in IJmuiden telde, herhaaldelijk op de bres gestaan, als het gold de belangen van de leden te beharti gen. Hij was een vraagbaak voor velen en altijd bereid, de arbeiders met raad en daad bij te staan. De heer Krijger was ge durende één zittingsperiode lid van den gemeenteraad voor de Anti-Revolution- naire Partij. Hedenmiddag werd zijn stoffelijk over schot op de Westerbegraafplaats ter aarde besteld. TUINDERS- EN CYPRESSENSTRAAT OP DE PLANKEN. De Buurtvereeniging Tuinders- en Cy- pressenstraat organiseert as. Zaterdag een feestavond in het Patronaatsgebouw, waar het tooneelspel „Onder één dak" van Jan Fabricius door leden der vereeniging zal worden opgevoerd. De regie is in handen van den heer J. van Baar. Na afloop is er bal in Flora met dans muziek van de Vibrohego's onder leiding van Dolf Brouwer. NOORSCH STOOMSCHIP GESTRAND. Het Noorsche s.s. Kim, komende van New York en bestemd voor Antwerpen is bij Bath gestrand. Sleepbooten zijn van Antwerpen ter assistentie vertrokken en hebben de Kim losgetrokken. SCHEEPVAART K. N. S. M, Amsterdam. 4 Febr. te Oran. Iris, van Antwerpen naar Leixoes. Rossum, 4 Febr. te New Port op weg naar West Indië. Or pheus. 4 Febr. te Taragona naar Valencia. Ocksywie, 5 Febr. te Amsterdam. Theseus, 6 Febr. te Amsterdam. Aardenburg, 5 Febr. te Rotterdam. Constancia, 6 Febr te Cristobal naar Jacmel. Gordias, 4 Febr. van Paramaribo naar Georgetown. Bloemfontein, 4 Febr. van Amster dam naar Madeira. Stad Maassluis te A'dam, West Afrika Lijn. Congostroom, 13 Febr. te Antwerpen verwacht. Kon. Holt. Lloyd. Salland, 5 Febr. te Am sterdam. Mil. Nederland. Roepat. 31 Jan. van Sydney naar Holland. Singkep, 31 Jan. te Marseille. Ta- wali. 23 Jan. te Bombay. Vinke. Farmsum, 5 Febr. Ouessant gepass. op weg van Melilla naar IJmuiden. Oceaan. Euryades, 31 Jan. van Batavia naar Amsterdam. K. P. M. Tegelberg, 3 Febr. te Batavia. GROOTE VAART. Adinda. 31 Jan. van Singapore naar Batavia. Alcinous, Amsterdam -Makassar, 3 Febr. van Aden. Ary Scheffer 31 Jan van Amsterdam te Lissabon. Bacchus, 31 Jan. van Curagao naar Aruba. Baralt, 3 Febr. van Vera Cruz naar Progreso. Castor, 1 Febr. van Maracaibo te Porte au Prince. Cernonia, 31 Jan. van Singapore te Hongkong. Congostroom. Boma naar A'dam, 2 Febr. te Freetown. Doros, 1 Febr. van La Guaira naar Curacao. Eemland, Baires—A'dam. 2 Febr. te Rio de Janeiro. Esso- denhaag, RotterdamAruba, passeerde 1 Febr. Dungeness. Kerkplein, 4 Febr. van Rotterdam n. Calcutta via Genua. Manoeran, 1 Febr. van San Francisco naar Portland (Or.). Myrtó. New York Java, passeerde 2 Febr. Gibraltar. Notos. 1 Febr. v. Curasao te Laguaira. Orpheus, 2 Febr. van Barcelona naar Amsterdam. Prima (Noor), van A'dam via Immingham naar Sfax, 1 Febr. van de Downs. Radja, Seattle naar Durban, 2 Febr. te Portland (Or.). Rossum, A'dam—West- Indië. 4 Febr, te Newport (Mon.). Saidja, 27 Jan, van Hongkong te Tarakan. Sloterdijk, 4 Febr. van Batavia naar R'dam. - Som mei sd ijk, 3 Febr, van Semarang te Batavia. Tabin, 3^Febr. van Amsterdam te Batavia. Tarakan, 2 Febr. v. New York te Batavia. Taria, 31 Jan. van Bahrein n. Singapore. Tegelberg, 3 Febr. van A'dam te Ba tavia. Tïba, Antwerpen—Montevideo, passeerde 4 Febr. Kaap Finisterre. Titus, 30 Jan. van Para maribo te Houston. Tjisadane, l Febr. van Ba tavia naar Shanghai. Van der Helst, 4 Febr. v. Shanghai te Rotterdam. Volendam, Bremerha ven—Baires, passeerde 3 Febr. Beachy-Head. Zaan, 4 Febr. van Rotterdam naar Huelva. Al- dabi, Buenos Aires—Rotterdam, 4 Febr. van Rio de Janeiro. Algenib, RotterdamBuenos Aires, passeerde 3 Febr. St. Vincent (K.V.). Algerab, Rotterdam—Santos, passeerde 3 Febr. Fernando Noronha. Blommersdijk, 3 Febr. van Galveston te New Orleans. Delfshaven, 10 Jan. van Antwer pen te New York verwacht. Edam, Tampa—Rot terdam, 4 Febr. n.m. te Antwerpen. Eemdijk. SingaporeNew York, 3 Febr. te Suez. Hilver sum. 4 Febr. van Rio Grande de Sul te Porto Alegre. Kertosono, RotterdamJava, 4 Febr. van Port Said. Lely. Rotterdam—Buenos Aires, 4 Febr. van Lissabon. Streefkerk, RotterdamCal cutta, 4 Febr. te Madras. Westplein, 3 Febr. v. Basra naar Khoramshar. Bernina, 4 Febr. van Antwerpen te Esbjerg. Evertsen, 4 Febr. van Dieppe naar Par. Hada, 5 Febr. van Antwerpen naar Rotterdam. Haskerland, 4 Febr. van Londen naar Blyth. Maartje, 4 Febr. van Dundee te Grimsby. Mulan, 4 Febr. van Delfzijl te Goole, Oise. 4 Febr. van Rotterdam te Parijs. Sambre. Rouen—Rotterdam, 4 Febr. te Antwerpen. Vrede. 4 Febr. van Oslo naar Esbjerg. Wim, 4 Febr. v.f Birkenhead naar Dieppe. Zeehond, 4 Febr. van Amsterdam naar Goole. Vreemde schepen onderweg naar Nederland. Louis D Brandelr (Amerik.), 29 Jan. van Toco- pilla naar Rotterdam. Olga, 27 Jan. van Balti more naar Nederland. The Countess, 2 Febr. v. Ldverpool naar Rotterdam. KLEINE VAART. Abro, 31 Jan. v. Boston L. te Plymouth. Angeja, 1 Febr. van Par te Leith. Arbo, 31 Jan. van Southampton te Grangemouth. Atlantic, 31 Jan. van Middlesbro naar Plymouth. Berkelstroom, 3 Febr. van Amsterdam te Huil. Bernard V, van Lowestoft naar 7, passeerde 1 Febr. Great Yarmouth. Biervliet, Plymouth Littlehampton, passeerde 2 Febr. Needies. Ca- pella, HayleCharlestown, 2 Febr. van St. Ives Bay. Corsica, 1 Febr. van Rotterdam te Londen. Deneb, 31 Jan van Strood te Middlesbro. Ében- Haezer, LondenMiddlesbro. .1 Febr. te Great Yarmouth. Eemshorn, 1 Febr van Goole naar Exmouth. Fenna, 1 Febr. te Middlesbro. Fivel, 1 Febr. van Rotterdam op de Tyne. Frederik, PooleRochester, passeerde 1 Febr. Needles. Gruno, 1 Febr. van Ostende te Londen Hase- wint, RuncornMaryport. 4 Febr. van Holyhead. In Orde, 2 Febr. bij Spurn Head schuil gegaan Jo, 1 Febr. van Goole naar Kingswear. Jura. 31 Jan. van Grimsby naar Sheeiness. Kijkduin, 1 Febr. van Whitehaven te Partington. Mizar, 1 Febr. van Goole naar Rochester. Mudo, 1 Febr. van Boston L. naar Plymouth Muron, 1 Febr. van Rouen naar Shbreham. Narwal, Maryport Penzance, 1 Febr. te Fishguard voor 'beschutting. Njord, 31 Jan. van Panzanee te Par. Oleum, Falmouth—Nantes, 31 Jan. van Plymouth. Oost zee, 1 Febr. van Goole naar Par. Pinguin, 31 Jan. van Blyth te Chatham. Ransdorp, l Febr. van Middlesbro naar Calais. Rapid, 1 Febr. van Bos ton L. te Londen. Regeja, 1 Febr. v. Southamp ton naar 7. Sparta, 30 Jan. van Rotterdam te Hull. Starkenborgh, EasthamAmsterdam, 1 Febr. te Liverpool. Teun, 31 Jan. van Londen n. de Tees. Theodora, l Febr, van Londen te Rouen. Ton S, 27 Jan. te Kiel teruggekeerd. Trompen- burgh, 4 Febr. van Rotterdam te Londen. Vecht, 31 Jan. van Shoreham naar Middlesbro. Verba, 1 Febr. van Goole naar Kingswear. Wea, 31 Jan. van Grimsby n. Sheerness. Wilhelmina, 2 Febr. van Rotterdam te Londen. Wilja, 31 Jan. van Goole te Par. Willem Barendsz. 28 Jan. van Ge nua naar Porto Vesma. Wolanda, 1 Febr. van Goole naar Londen. Zeester, 31 Jan. van Midd lesbro naar Kln-gslynn. Iets over tabak Tabak Een tooverwoord, symbool van een moeilijk te stillen verlangen van de "mees te mannen en van vele vrouwen; onder werp van lange gesprekken, waarin het woordje „als" vaak voorkomt: onderwerp ook van veel zorg voor zelfs de hoogste regeeringsinstanties. Tabak. De een vindt er vertroosting bij, de ander put er moed uit; sommigen kal meert hef rooken, anderen stimuleert het al narar hun gezindheid, velen rooken alleen maar uit gewoonte, maar er zijn ook rookers voor wie elke sigaar, elke wolk rook een uitgezocht genot is. Tabak is trouwens als genezend kruid zijn loopbaan begonnen, toen ze in 1559, door een zekeren Boncalo Hernandez 'de Toledo uit de Nieuwe Wereld meegebracht, haar intrede in Europa deed. Voor de plant echter in dit Werelddeel verscheen, ging er reeds een roep uit over haar genezende werking. De Spanjaarden roemden .haar weldadige uitwerking op het „mal de las buvas", in goed Nederlandsch bekend als ,een kater". Jean Nicot de ViUemain, FranSch gezant te Lissabon, begon zich uit Land- en tuinbouwbijeenkomst De afdeeling Velsen van de Kon. Nederl. Maatschappij voor Landbouw- en Plant kunde hield een vergadering in de koffie kamer van „Westerveld". Eerst werden enkele zaken van huishou- delijken aard behandeld. Tot afgevaar digden naar de algemeene vergadering werd aangewezen de heer A. Tabernal. Het bestuur zelf zal uit zijn midden nog een tweeden vertegenwoordiger aanwijzen. In principe werd besloten een excursie te houden naar de voorjaarstentoonstelling „De Hofstadbloem", welke gehouden wordt van 27 Maart tot 7 April. Op de agenda stond voorts nog een causerie van den heer W. F. Pieffers over zijn bevindingen in Duitschland, waar hij als „Gartenmeister" was werkzaam ge weest aan een Gartenbauschule. Hij had daar kassen gezien met bromelia's, chry santen, orchideeën, anjers, cyclamen en begonia's, van welke laatste planten de stekken alle afkomstig waren uit Aals meer. In deze kassen was voor de Hol landers niet veel te leeren, spr. zou haast zeggen integendeel, doch de afdeeling „warme kasplanten" had zijp groote be langstelling gehad. Zij toonde een groote verscheidenheid van de meept uïteenloo- HAARLEM EN OMGEVING Toeslagkaarten voor zwaren arbeid zullen over de derde en vierde periode 1947 (IS Februari —12 April) aan arbeiders in de Bloembollembe- drijven worden uitgereikt. Men stelt pogingen in het werk, om deze extra-verstrekking voor het geheele jaar te waarborgen. Tot evangelisatiepredikant bij de Geref. Kerk te Groningen is beroepen ds. H. Holtrop te Scheveningen, daarvoor te Beverwijk en iJmuiden-Oost Tot predikant-directeur der Ned. Herv. Dia- conesseninrlchting te Amsterdam is benoemd de oud-IJmuidenaar ds R. v. d. Mast be Blaricum. De tentoonstelling „Boeken uit zeven eeuwen", gehouden vanwege de Stads-Biblio- theek en Leeszaal werd bezocht door 2557 per sonen, waaronder vele leerlingen der middelbare en m.u.l.o, scholen. medisch oogpunt eveneens met de nieuwe pende soorten. Een opvallende fout van de import bezig te houden en zond zaad ervan naar het Fransche hof, waar men het zelfs den naam herba sancta toekende. De Franschman Delachamp gaf het in een botanische verhandeling echter den naam herba nicotiana, waarmee hij Jean Nicot onsterfelijk maakte (nicotine). Genoemde Nicot rookte echter niet, en of het gewas voor iets anders dan medicijn werd ge bruikt is de vraag. Tot in 1584 dê Engel- sche admiraal Sir Walter Raleigh een ex peditie naar Noord-Amerika zond, die na twee jaar in Plymouth terugkeerde,, waar de mannen de eerzame burgers verbluften door de eigenaardige voorwerpen, die zij tusschen de tanden klemden en waaruit rook opsteeg. Het waren tabakspijpen. Sir Walter kreeg er een van, dié hem trouw gediend heeft tot zijn dood, want toen hij, jaren later in ongenade gevallen, het schavot besteeg, deed hij dit met de pijp in de hand. De pijp reisde van Engeland uit al spoe dig naar Nederland, de snuifdoos veroverde via Spanje en Frankrijk op ongelooflijk snelle wijze ons werelddeel. In den tijd van Lodewijk XIV, de „Zonnekoning" kwam dit snuiven in zwang. Dat het schoone geslacht er niet afkeerig van was blijkt uit een oude madrigaal, dat bezingt hoe een maagdelijn een zekere schoone tabak snoof en dat het poeder daarbij in haar keurslijfje stoof. In Italië werd zoo hevig gesnoven dat paus Urbanus VIII door een bul den ban uitsprak over hen, die in de kerk tabak snoven. Paus Benedictus XIII, zelf een hartstochtelijk liefhebber van snuiven, hief honderd jaar later dit verbod op. De sigarenindustrie begon in 1788 in Duitschland, in Engeland eerst in 1840. De eerste sigarettenfabriek werd in 1862 in Dresden geopend door Laferme, een Rus- sischen Griek, die reeds een groote fa briek in Rusland bezat. Na den oorlog '14- '18 heeft de sigaret de sigaar sterke con currentie aangedaan. Duitschers vond spr. het, dat ze vaak te vroeg begonnen met 't snijden der bloe- BRANDSTOFFENTOEWIJZING VOOR DEN TUINBOUW GEHALVEERD. De brandstoffenpositie heeft de regeering genoodzaakt te bepalen, dat in afwijking van vroeger getroffen regelingen aan de tuinbouwbedrijven in totaal ten hooeste 50 pCt van de oorspronkelijk door den rijks- tuinbouwconsulent vastgestelde hoeveelheden brandstoffen, zal worden uitgereikt De hoe veelheden, welke de bedrijven reeds hebben ontvangen, zullen worden afgetrokken. Var- deze 50 pCt zal in FeVruari, Maart en April telkens ongeveer een derde deel worden af geleverd. tenzij onvoorziene omstandigheden de uitvoering van deze regeling niet mogelijk maken., FAILLISSEMENTEN De Haarlemsche Rechtbank heeft de navolgen de faillissementen uitgesproken: H, F. Smit. teohnïker, wonende te Heemstede, Koediefslaan 31, curator Mr. O. H. van Wijk te Heemstede. Wander de Goede, markt-koopman, wonende te Haarlem, van Marumstraat 24. curator Mr. J. Verlooy te Haarlem. Cornells van den Berg. handelende onder den naam Coranco. fabrieksarbeider, wonende te Wormer, Dorpsstraat 286, curator Mr. H. M. C. Dekihuyzen, te Zaandam. Reohter-Commissaris in al deze faillissementen Mr. J. H. P. E. Mijnssen te Haarlem' Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: Adrianus Leemhuis, bouw kundige, wonende te Bloemendeal. Kinheimweg no. 4, curator Mr. A. G. H. H. Roeffen te Aals meer. Hinderwet Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen hebben de beslissing op de verzoeken om vergunning van: l het Aannemersbedrijf Riezenkamp, Wij- kerstraatweg 2 te Velsen-Noord, tot het oprichten van een inrichting voor machi nale houtbewerking in het perceel Wijker- straatweg no. 2 te Velsen-Noord; de Slagers Patroons Vereeniging, Ca- sembrootstraat 41 te IJmuiden-Oost, tot het oprichten van een slachtplaats in het perceel Casembrootstraat no. 41 te IJmui- den-Oost; de Standard Amerikaansche Petroleum Compagnie N-V., Benoordenhoutscheweg 7 te 's-Gravenhage, tot het oprichten van een bezinepompinstallatie vóór het perceel Frans Naereboutstraat no. 4 te IJmuiden- Oost: j verdaagd, op grond dat het onderzoek nog niet zoover is gevorderd, dat daarom trent thans reeds een beslissing kan wor den genomen. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 6 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Maria Stuart en Chaste- lard" (Comedia), 20 uur. Concertzaal: Die Sohöpfung, 20 Uur. Tuinzaal: Zuid-Afrika (Jan Greshoff). 20 uur Zuiderkapel: Ds. I. Vasseur, 20 uur. Jeugdhuis Bl'daal: Nel Oosthout, 14.30 u. Rembrandt: Mrs. Miniver (14 J.) 14.30, 18.30 en 21.15 uur. Palace: Het teeken van Zorro (14 j.). Luxor: Russische rhapsodie (14 j.). Deze twee 14.00, 16.15. 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: De nacht heeft oogen (18 j.) 14.00, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. City: Rainbow on the river (a. 1.) 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne: Geheim van de on derwereld (a. 1.) 14.30, 19.00 en 21.15 uur. VRIJDAG 7 FEBRUARI Stadsschouwburg: Het vroolijke Weeuwtje (Hoofdstad-operette), 20 uur. Concertzaal: Or- ehestre Colonne, 20 uur. Bioscopen, nieuw programma: Rembrandt: Mrs. Miniver (14 j.) 14.30, 18.30 en 21.15 u. Palace: „Indigest' Het is inderdaad heel aangenaam zich in geurige wolken van sigaretten te hullen, doch er is nog niets gezegd over pruim tabak. Weet u, dat bij de bereiding hier van kostelijke ingrediënten worden ge bruikt? De saus, waarin deze tabak wordt Haal Paul Temple er bij (is j.). Luxor: Gaslight 1 /10 -ï Dava lurca' 1A flfl lRtiR 1 a An öfl 21.15 UUT (18 j.) 14.00, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne Theater: Het geheim van de onderwereld, deel II, 19.00 en 21.15 uur (a. J.). City: Vlucht in »het verleden. (14 J.), 14.15. 16.30, 19.81 en 21.15 uur. anijs en koriander, en na deze bewerking wordt de tabak dan nog geweekt in een mengsel van wijn en suikerstroop. H. K. Wij leven in een drukken tijd. Vroeger zei. 1 den de menschen dat weliswaar ook, maai i toen wisten ze nog niet beter. Ten eerste hoefden zij Nederland toen niet op te bou. wen en ten tweede waren er toen ni^t zoo veel cultureele evenementen, die je niet kan missen, als daar zijn. de Bonte trein, de Oké- avond, de Jitterbug en Tommy Dorsey met ..Eager Beaver" (voor niet-ingewijden, is dit een fraai stuk muziek, dat het intieme ziele- leven van een zenuwaohtigen bever behan- 1 delt). Het spreekt dus vanzelf, dat er geen tijd meer is om frivolité-werkjes te vervaardigen, niks te doen of te lezen. Dit laatste, hoe on belangrijk het ook moge schijnen, heeft in. dertijd eenige Amerikaansche uitgevers be- zorgd gemaakt voor het geestelijk voortbs. staan van het menschdom, omdat zijzelven daardoor in hun geliefkoosde bezigheid het verdienen van dollartjes bedreigd zouden kunnen worden. Zoo werd de „Digest" geboren De „Digest" (correcte uitspraak: daidzjest) is een boekje, dat met regelmatige tusschen- poozen verschijnt en waarin artikeltjes van verschillende bladen zijn overgenomen (mèt bronvermelding, dat is goedkoop). Overgeno- men in sterk-verkorten vorm dan wei te ver staan Want dat is het geheim van den smid, - Tevens de verklaring van den naam. De re- 1 dactie van zoo'n blad „verteert" het artikel namelijk voor u. Zij haalt er alle belangWek- kende passages uit. plaatst die ónder elkaar en in de Digest. Op deze wijze kunt u ia luttele minuten kennis nemen, bijvoorbeeld I i van een boek van prof. Huizinga, dat u an-1 ders drie maanden ingespannen lezen en chro. nische hoofdpijn zou bezorgen. Gezien het 1 beknopte formaat is het tevens mogelijk zoo'n pennevrucht onder het tandenpoetsen of het vangen van duinkonijnen te bestudeeren. Ook worden heele romans in „gecondenseerden" vorm weergegeven Een pagina of zeventien en-een-half. Dit is vooral ook reuze prettig voor den auteur. Net zoo prettig, als wan neer hij toe moet zien hoe armen en beenen van zijn jongstgeborene worden afgehakt, om. dat zij wat forsch is gebouwd Dat er in dit systeem ongekende mogelijk, hederi schuilen, zal niemand kunnen ontken nen, vooral als de „voorkauwers" hun pro- duet aan een bepaalde richting dienstbaar maken. Op deze wijze staan alle groote gees ten der litteraire wereld tot hun beschikking, Wij zijn bijvoorbeeld bereid om u per keeren- de post Vondel in een gecondenseerd artikel toe te zenden, waaruit overduidelijk blijkt, dat de goede Joost het opvoeren van de „Gijs. brecht" door een gezelschap blauw-gekleuróe angora-muizen beoogde Het zal na het voorgaande geen verwonde ring baren, als wij zeggen geen voorstander van den „Digest" te zijn Wij prefereeren ge bakken aardappels-met-biëfstuk en komkom mersla boven „poi". (Wij willen niet den be- reisden Roel uithangen, maar „poi" is Ha- waiaansch eten, dat door tandelooze vrouwen wordt voorgekauwd, alvorens door de man nen te worden genuttigd.) Wij zijn bang. dat we van deze slappe nari2- heid onze tanden zouden verliezen en eerlijk gezegd, zouden wij niet graag met zoo n bre vet van geestelijk onvermogen gezien worden. W. L. B. Thans 10 iaar geëischt tegen Willy v. d. M. Willy van der M. uit Velsen was door het Bijz. Gerectitshof te Amsterdam wegens verraad van Nederlanders en hulpverlee ning aan den vijand tot 20 jaar gevange nisstraf veroordeeld. De Bijz. Raad van Cassatie achtte een nieuw onderzoek ge- wenscht en verwees deze zaak naar het Bijzonder Gerechtshof te Den Bosch. De procureur-fiscaal eischte thans 10 jaar gevangenisstraf. Mevr. Möckel, Jac. Catslaan 3, Driehuis vraagt flinke HULP IN DE HUISHOUDING voor halve of heele dagen. S.v.p. melden na 3 uur. HOFLEVERANCIER Chemische Wasscherij en Ververij AlkmaarTel. 4041 (3 lijnen) OOSTERDUINWEG 33 Telef. 5454 Schaatsen vakkundig door Friesch vakman op natte steen. DRIEHUIZBKKERKWEG 67 DRIEHUIS. NET MEISJE gevraagd voor Donderdag of Vrijdag. P. C. Hooftlaan 57, Driehuls. FLINK NET MEISJE gevraagd in klein gezin. Van Dalenlaan 24, Santpoort Station. Gevraagd NETTE WERKSTER van, 8 tot 12 uur v.m. Aanm. Rex Theater. Echtp. z. k. zoekt GED. VAN WONING met keuken, omg. Santpoort, Drieh. of IJm. Br. L 1150 bur. v. d blad. Trawlerschlpper, geh. z. kin deren zoekt HUIS of GED. v. WONING gem., gestoff. of on- gem. in IJm. Event, bereid om te koopen. Brieven L 1151 bur. van dit blad. FORNUIS te koop gevr. Ruyterstraat 200, IJm.-O. Te koop gevr. WERKBROEK en VEST of overall gr. m. 6n tafelkleed. Trompstraat 182, IJmuiden-O. Te koop: HEERENRIJWIEL, merk Magneet, d. rijwiel, merk Fongers, zonder b. f 60 p. st. Eschdoornstraat 19 IJm.-O Te koon: prima DAMESFIETS merk Gazelle, achter nieuwe banden. Adres te vern. bur. v. blad. Te koop: 2 WINTERJASSEN, a n. m. 46. J. P Coen- strnat 18, IJm. Te koon: z. e a. n ELECTR. WA SC HMA CHINE. 2 fauteuils 4 stoelen Rambonnetlaan 20. IJmuiden. Te koop z. g. a. n MAR. JEK KER. laken, fl. m. 's. Avonds na 6 u. Velserduinweg 324, IJmuiden-O. Te koop: mooie COCKER SPA NIELS. zuiver ras. Edlsonstr. 22. IJmuiden Te koop: een prima KINDER SLEE. Kennemerlaan 154, IJmuiden. Te koop: HAARDKACHEL of te rullen tegen tweedjas, kl. m. DlatRnenstraat 8. De Lichthoeve vertrokken „officieel" Wegens vertrek uit deze gemeente, is de Vereeniging „De Lichthoeve" gerekend met ingang van 25 November 1946 ge schrapt van de lijst van instellingen van weldadigheid, als bedoeld in art. 3 der Armenwet. of SUIKERWERK Brieven IJ 307 Bureau van dit blad. GEVRAAGD: voor lean to o r werk zaa 1 n h eden Brieven me>t verlangd salaris IJ 308 Bur. van dit Wad. Ter Secretarie der gemeente Velsen wordt, voor spoedige indiensttreding, omgeroepen een op arbeidscontract. Salaris naar leeftijd. Sollicitaties, gericht aan Burgemeester en Wethouders. In te zenden aan den Burgemeester (afd. Personeelszaken), uiterlijk 8 Februari. Winkel-bedrijf va-aagt in hoofdraaak kantoorwerk M.U.L.O. of daarmede gelijk staand, goed kunnende typen, leefftijd 18-22 jaar. Brieven met uitvoerige omschrijving te riohten onder no. 6814 Bureau van diit blad. BIOSCOOP Van Vrijdag 7 t/m Woensdag 12 Februari Vlet, fleurig en melodieus Toegang eiken leeftijd. Aanvang der voorstellingen 8 nur. Zondag 2.30 uur, 5 nur en 8 nur. Rijwielstalling aanwezig. (HET THEATER MET DE BESTE FILMS) Vertoont van Vrijdag 7 t/m Dinsdag 11 Febr. DE KOMISCHE HOLLANDSCHE FILM met o.a. Johan Kaart - Henriette Davids - Silvain Poons - Fientje de la Mar - Jopie Koopmans - Frits van Dongen Een vroolijke soldatenschets uit dé mobilisatie jaren 1914-'18, naar het boek „Spionnage in het veldleger". (Toegang eiken leeftijd). Voorstellingen: dagelijks 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.30, 7 en 9.15 onr. Tijdens de avondvoorstellingen hebben kinderen tot en met 16 jaar alléén toegang onder ouderlijk geleide. Deze week weer DROP ZONDER BON bij aankoop van versnaperingen. Levensmiddelen en Chocolaterie WIJK AAN ZEEëRWEG 51 Altijd Iets extra's, NU VOLOP SPIRITUS. goed uit naar EERSTE kwaliteit en LAGE prijs Heeft U onze HDEERLIJKE metworst al eens geprobeerd? Leverworst zonder bon Bloedworst zonder bon Vette soepbeenen Op Uw vleeschbonnen ontvangt U vet bij uw vleesch Gerookt vleesch van eigen fabrikaat. VLOTTE BEDIENING FRANS NAEHEROFTSTRAAT 11 - TEL. 5762 Beleefd aanbevelend, TJ. DE GROOT

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4