IJmuider Courant De kleine man in Batavia Terechtstellingen Een aanföl bezettingsmaatregelen voor het Lager Onderwijs verlengd V Een eerste stap naar ontwapening Aanvoer vari zeer koude lucht houdt aan Weerbericht 61c Jaargang No. 18553 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr 93, Telefoon 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 7 Felmiari 1917 KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal f 4,— Franco per post f 4,50 - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Vl 7OENSDAG maakte het ministerie van Justitie bekend, dat door H.M. de Ko ningin gratie was verleend aan vijf ter dood veroordeelden en dat gratieverzoeken van drie anderen waren afgewon. Een van die drie was 's morgens reeds doodge schoten. Na een langdurige pauze zijn de terechtstellingen dus hervat. Vele tientallen ter dood veroordeelden wachten nog op de beslissingen op hun gratieverzoeken, die een zoo trage reis door de ambtelijke bu reaux maken, dat men langzamerhand was gaan gelooven dat de doodstraf op politieke gevangenen niet meer toegepast zou wor den. Maar dat blijkt een onjuiste veronder stelling te zijn. Plotseling wordt zij weer wel uitgevoerd. Komt er nu weer een wachttijd van een half jaar of misschien een jaar of is er een reeks executies op til? Wij begrijpen niets van dezen gang van rechtspleging. En „wij" wil hier zeggen: wij Nederlanders. De bedoeling is evenwel, dat een vrij volk onder democratisehen bewindsvorm zijn rechtspleging wel be grijpt, zelfs als die .bijzondere rechtspleging heet. Wat is het beleid van het departement van Justitie inzake de doodstraf en de be handeling van gratieverzoeken? Wij hebben er geen flauw vermoeden van. Zelfs de procureur-fiscaal bij het Bijzondere Ge rechtshof in Den Haag, mr. J. Zaayer, een der hoogste autoriteiten bij de bijzondere rechtspleging, is niet op de hoogte. Want gelijktijdig met de mededeeling van het departement van Justitie, over afgewezen gratieverzoeken en een nieuwe terechtstel ling, werd gisteren zijn requisitoir in de zaak-Piek (Dinsdag voor het Hof behan deld) gepubliceerd, waarin hij boos ver klaarde dat hij geen doodstraf meer zou eischen, omdat zij toch niet werd toegepast. Hij was niet bereid om in het ernstig na streven van een straf, die niet serieus be doeld bleek, de rol van bon Quichotte te spelen. Zoo drukte deze hooggeplaatste ambtenaar zich uit. Op hetzelfde oogen- blik wist men op het departement natuur-: lijk al, dat tot afwijzing van gratie-verzoe ken en tot een terechtstelling in den vroe gen morgen besloten was. Het contact tusschen een procureur-fiscaal, die derge lijke redevoeringen afsteekt en het depar tement van Justitie is ver te zoeken. Is dit in het belang van een goeden rechts gang in ons land? Van veel zijden is er critiek op uitge oefend, dat ter dood veroordeelden zoo lang in onzekerheid gelaten worden, nadat zij verzoeken om gratie hebben ingediend. Dit blad is tegen de doodstraf op principieele gronden, indertijd al meermalen uiteen gezet. Maar als zij toegepast wordt dienen ambtelijke bureaux de veroordeelden niet tijden lang in verschrikkelijke onzekerheid te laten verkeeren. De wachtenden moeten tenslotte zijn gaan hopen, dat er geen exe cuties meer zouden komen. Nu weten zij, dat zij toch hervat zijn en de martelende onzekerheid begint opnieuw. Dit is een zéér bijzondere vorm van strafoefening. Er is nooit toe besloten en wij zijn er vierkant tegen. Niet uit sentimentaliteit. Wij zijn er ons tenvolle van bewust, wat dit voor kerels zijn en kunnen niet zonder walging denken aan lieden, die landgenooten in handen van de Duitsche moordenaars heb ben gespeeld. Maar het geldt een zaak van Recht. En Recht moet gelden voor allen, wie het ook zijn. Het is dringend noodïg dat deze kwestie en andere zaken betref fende de bijzondere rechtspraak en de rechtspleging in de eerste plaats de zui vering in het algemeen in de volksver tegenwoordiging aan de orde worden ge steld en dat eindelijk een duidelijke koers wordt ingeslagen om tot beter verhou dingen te komen. Met groote verbazing heb ik voorts een passage gelezen in het bovenbedoelde re quisitoir van den Haagschen procureur fiscaal tegen den ex-directeur van Winter hulp, C. Piek, tegen wien hij twaalf jaar gevangenisstraf heeft geëischt. Niet omdat het juist dezen gevangene gold. Als het een ander was geweest, iemand die zwaardere misdrijven op zijn gewe.ten had en een ster ker persoonlijkheid was, zou ik mij even zeer verbaasd hebben. Mr. Zaayer hee|t gezegd: „Indien Piek de straf had gekregen, die hij verdiende, zou hij op den dag na de bevrijding ergens in Nederland aan een boom hebben gehangen. Maar dat is niet gebeurd en in de afgeloopen anderhalf jaar hebben wij nu wel de zekerheid gekregen, dat over hen die dit verdienen in Neder land ik zeg niet: geen recht wordt gespro ken, maar geen recht wordt gedaan". Een lid van de rechterlijke macht, ook een procureur-fiscaal, is iemand die het Recht, met name het geschreven recht dat door de wettige overheid in den lande is vastgesteld, moet dienen en toepassen. Hij is dus zeer zeker geen propagandist voor Bijltjesdag. Het Nederlandsche volk heeft in ongetwijfeld groote meerderheid geen bijltjesdag gewild. De regeering, die na de bevrijding optrad, aanvankelijk zonder par lement, heeft dat begrepen. Zij was er zelf trouwens ook tegen. Wij hebben orde en recht gewenscht en geen wilde persoonlijke wraaknemingen. Nederland bleef daarin zichzelf en zijn traditie getrouw. Nu komt, éénentwintig maanden na de bevrijding, een hooge functionaris bij onze rechtspraak verklaren dat het wel had moeten gebeu ren. Wat moeten de menschen hiervan den ken? Welken invloed zou het kunnen heb ben op lieden die van deze dingen weinig begrijpen en die toch al tekortschieten in zelfbeheersching.zooals er ten allen tijde zijn? Moeten wij dit beschouwen als een uiting van het Recht in Nederland? Dan ziet het er droevig uit. Gaarne zou men de meening van de re geering over deze verklaring van den_ Haagschen procureur-fiscaal, eveneens af-' gelegd in het openbaar, vernemen. Ik her haal dat het dringend noodig is, dat de ge- heele zaak van de zuivering en van de heerschende rechtsopvattingen in het al gemeen in de Tweede Kamer ingrijpend behandeld wordt. R. P. Koninklijke belangstelling voor ijsbrekers op de Waal Vijf ijsbrekers, die bezig zijn met het openbreken van de Waal passeerden gis termiddag de twee bruggen te Zaltbom- mel. Velen stonden op de voetbrug en ge noten van het niet alledaagsche schouw spel. Om even na drie uur kwam een auto aangereden en stopte voor de brug- Twee dames en een heer stapten uit en wandel den de brug op om eveneens van het schouwspel te genieten. Een der dames bleek de Koningin te zijn. Nadat H.M. het werk van de ijsbrekers in oogenschouw genomen had, begaf zij zich weer met haar klein gevolg naar de auto en vertrok in de richting Utrecht. TWEEDE KAMER Stukje schoolstrijd herleefde (Van onzen parlementairen redacteur) Nadat de Kamer zonder debat of stemming Nederlands toetreding tot het nieuwe, in 1944 te Chicago tot stand gekomen verdrag be treffende de internationale burgerlijke lucht vaart had goedgekeurd, kwam het wetsont werp ter tafel, dat een aantal bezettingsmaat regelen op het gebied van het Lager Onder wijs beoogt te verlengen. Mevrouw Van den Muyzenberg (Commmevrouw Fortanier —De Wit (P.v.d.V.) en de heer Van Sleen (P. v.d.A.) trokken vooral van leer omdat minis ter Gielen in dit ontwerp alsnog een bepaling heeft opgenomen om nu meteen het uit 1940 dateerende „Stopbesluit" op te heffen. Dat besluit, destijds nog onder het Secretariaat- Generaal van mr. Reinink tot stand gekomen, vond zijn oorsprong in materiaalnood en zette den bouw v.an nieuwe bijzondere en openbare scholen stop. De zooeven genoemde afgevaardigden achtten, juist omdat er nu zulk een groote materiaal-schaarsehte is en tevens vanwege den financieelen toestand, voortzetting van het Stopbesluit geboden. Van herleving der vroegere situatie, zoo betoog den zij. welke het bovenal gemakkelijk maakte, bijzondere scholen uit den grond te stampen, zou dan op het oogeniblik tenminste geen sprake zijn Aldus herleefde er plots een stukje schoolstrijd. De heeren Tilanus (C.H.) en mr. Teulings (K.V.P.) gingen hiertegen in. Laatstgenoemde afgevaardigde klaagde er 'zelfs over, dat de beide dames zonder nood zaak „klanken uit een ver verleden" hadden aangeheven. Minister Gielen. die het door mr. Terpstra (A.R.) aanbevolen denkbeeld om het aanhangige wetje slechts tot 1 November te laten werken, opdat inmiddels de L O.-wet met de bepalingen van dit wetje worde bij gewerkt, niet absoluut afwees, maar wel be twijfelde of er dan niet weer een verlengings wetje noodig zou zijn, nam het voor de door hem gewenschte opheffing van het Stopbe sluit op. In feite zou er niets veranderen en zou, wanneer het materiaal ontbreekt, geen toestemming voor nieuwen schoolbouw wor den verleend. Principieel achtte hij echter wederom de erkenning van het grondwettelijk recht van vrijheid van onderwijs geboden en daarom wilde hij "bet zijns inziens daarmee strijdige Stopbesluit thans meteen opheffen. Het einde van dezen kleinen schoolstrijd was, dat de Kamer met 3922 een amendement- Van Sleen om het Stopbesluit toch te conti- nueeren, verwierp. Mr. Joekes (P.v.d.A.) die verklaard had, dat hij met het/oog op zekere gevoeligheden, welke aanneming van het amendement noodeloos bij een deel der Ka mer zou opwekken de noodeloosheid de monstreerde minister Gielen door te vermel den dat zijn collega voor den Wederopbouw hem had meegedeeld, dat er slechts voor den bouw van 35 scholen materiaal beschikbaar is, en alleen reeds in het Zuiden 75 scholen geheel en 350 ten deele verwoest zijn het „tegen" zou doen hooren. had in dit opzicht zijn fractiegenooten Willems, Van den Burg en Schilthuis aan zijn kant. Van „links" Elf dooden bij vliegramp in Spanje Cubaansche Skymaster neergestort Acht leden der bemanning en drie passa giers vonden Donderdagavond den dood, toen het Cubaansche passagiersvliegtuig Ruta de Colon neerstortte en in vlammen opging nabij het Spaansche dorp Risco in het Gredogebergte, aldus meldt Un. Press. De reddingsploegen vonden het toestel pas 5 uur nadat het ongeluk was geschied. De lichamen der slachtoffers waren door het vuur ernstig verminkt. Het toestel was een viermotorige Sky master van de Compania Aerovias Inter nationales Cubanes en werd bestuurd door den Amerikaanschen piloot Hyges. De Skymaster was om 2 uur van het vliegveld bij Lissabon opgestegen met bestemming Madrid. Het ongeluk had omstreeks vijf uur plaats. Onder de leden van de beman ning van het toestel dat uit Havanna af komstig was bevonden zich vijf Amerika nen. De passagiers bestonden uit twee Cu banen en een Spanjaard. Twaalfduizend rantsoenbonnen voor versnaperingen verduisterd Ambtenaren van den C.C.D. te 's-Herto- genbosch zijn op het spoor gekomen van een uitgebreiden bonnenzwendel. Een be diende van een groot bedrijf heeft kans gezien in één jaar 12000 rantsoenbonnen voor versnaperingen te verduisteren, die weer werden verkocht aan den kleinhan del en aan particulieren. Tegen zeven per sonen werd proces-verbaal opgemaakt. Twee personen zijn na verhoor in het Huis van Bewaring in Den Bosch opgesloten. stemde ook mr. Vonk (P.v.d.V.) tegen, terwijl mr. Van der Goes van Naters (P.vd.A.) zich van stemming onthield. Nadat men het er over eens was geworden de ontworpen rege ling tot 1 Februari 1918 te laten voortduren, ging het ontwerp er zonder hoofdelijke stem ming door. Tot besluit van den middag kregen we de interpellatie-Haken (Comm.) over de brand stoffen voorziening. Uit de door minister Huysmans gegeven antwoorden viel op te maken, dat er ten aanzien van de brand- stoffenvoorziening en ook met het oog op de verhooging van de productie gebeurt wat noo dig is. Zoowel de mijnwerkers die de vorige week zelfs hun Zondag er voor gaven (de toen gedolven huisbrandkolen zijn louter voor verwarmingsdoeleinden aangewend) en zeer zeker de hun gebrachte hulde verdienden, als de regeering en de leiding van onze mijnen doen wat zij kunnen Voor dit jaar hoopt men op een productie van de Limburgsche mijnen van 10.5 millioen ton, waarvan, evenals in 1946 aan uitvoer 0.5 millioen zal weggaan, terwijl er 3 mil lioen van elders voor ons gebruik zal worden ingevoerd. In 1946 kregen de mijnbedrijven (voor eigen gebruik), de electrische centrales en de spoorwegen elk 1 millioen ton. voor de cokes- en gasfabricage werd 2.7, voor de in dustrie 3.1 en voor huisbrand 3.2 millioen ton gebruikt. Deze maand is uit het buitenland alleen voor de industrie 291.000 ton kolen te verwachten. Er is practisch geen bruikbare turf in voorraad. Ziekenhuizen genieten bij de verkrijging van brandstoffen voorrang Berlijnsche nazi's gaan naar concentratiekampen Als de geallieerden er niets op tegen hebben De machtigste partij in Berlijn, de onaf hankelijk socialistische partij (S.P.D.), heeft aan het stadsbestuur voorgesteld om 'alle nazis boven een bepaalde rang uit hun huis te zetten en in barakken onder te brengen. Deze oplossing van liet moeilijke Berlijn- sche huisvestingprobleem welke thans door een commissie van het stadsbestuur bestu deerd wordt, wil alle partij-leden boven de rang van blokleider uit hun huis zetten. erder zouden onder deze maatregel vallen SS-leden officieren van de S A en Hitler- -jugend, leder, van de Gestapo en veilig- neïdsdiensten en autoriteiten van aan de N.S.D.A.P. onderhoorige organisaties. Politieke waarnemers voorspellen, vo'- gens Un. Press, dat het stadsbestuur het ontwerp zal aannemen dat ook door de socialistische eenheidspartij, (S.E.D.) ge steund wordt. De uiteindelijke goedkeuving van het plan ligt echter bij de plaatselijke geallieerde autoriteiten. De „Kola Baroe" op 11 Eebr. naar Indië Op 14 Februari zal het motorschip „Kota Baroe" van Rotterdam naar Indonesië vertrekken met aan boord IV-V R.I., IV- VII R.I., alsmede wederom eenige leden van de Indische vorming. De inscheping van het personeel zal plaats hebben aan de Merwedehaven te Rotterdam. FRANSCH MARINE-VLIEGTUIG NEERGESTORT. Nabij het dorp Locmaria-Plouzane in Bretagne is een Fieseler-Storch van de Fransche marine neergestort. Twee Fran- sche marine-piloten vonden den dood. Naar men zegt verloor het toestel tijdens acro batische toeren in de lucht een vleugel. Het woord is aan Vauvenargues: Er is meer strengheid dan rechtvaardigheid. In Enkhuizen bereikte de sneeuwtengevolge van den sterken wind op sommige plaatsen een hoogte van enkele meters. Overeenstemming in de subcommissie van den Veiligheidsraad De uit zes leden bestaande subcommis sie van den Veiligheidsraad heeft zich Donderdag bij voorloopige overeenstem ming uitgesproken over de wenschelijk- heid. dat de raad met een onmiddellijke en gelijktijdige studie zal beginnen van de al- gemeene ontwapening en de controle op de atoomenergie. De gedelegeerden, be staande uit afgevaardigden van Rusland, de Vereenigde Staten, Frankrijk, Austra lië, Columbia en België, namen de eerste twee punten van de Fransche resolutie aan. Geen enkele gedelegeerde opperde be zwaar tegen het eerste deel van het Fran sche plan, dat den Veiligheidsraad verzoekt „practische maatregelen" te formuleeren teneinde te kunnen overgaan tot het in practijk brengen van het program der As- semblée tot vermindering en regeling der bewapeningen en gewapende strijdkrach ten met internationale controle. Dit deel voorziet tevens in de wenschelijkheid, dat de Veiligheidsraad „zoo spoedig mogelijk" het Amerika ansche program voor interna tionale controle op de atoomenergie in overweging neemt. De Russische gedelegeerde Andrei Gro- myko zette uiteen, dat de Veiligheidsraad, wanneer overeenstemming is bereikt over een algemeene ontwapeningsprocedure, onmiddellijk kan beginnen met het werk, dat met het program van de atoomenergie verband houdt. De Vereenigde Staten en Rusland zijn reeds sinds verscheidene weken op de ont wapeningsprocedure vastgeloopen. Rus land streeft een algemeene ontwapening na, de Vereenigde Staten wenschen in de eerste plaats controle op de atoomwapens. Het Iersche stoomschip de „Ossian" dat op weg was van Embden naar Plymouth, is 35 mijl ten Westen van Den Helder vergaan,-vermoedelijk doordat het op een mijn geloopen is. Het Zweedsche stoomschip „Wandia" dat assistentie verleende, slaagde er in de 17 leden van de bemanning te redden en mee te nemen naar Amsterdam'. - De geredde bemanning van het Iersche schip de „Ossian", Na een beraadslaging, die meer dan zes uur duurde, werd de conferentie tot des middags vier uur uitgesteld met nog een belangrijk technisch punt voor den boeg: er is nog steeds verdeeldheid over het Amerikaansche voorstel, dat nadrukkelijk verklaart, dat de leden van den Veilig heidsraad bij het opstellen van een alge meen ontwapeningsplan, niet het terrein van de atoomenergie-commissie zullen bin nendringen. Ten aanzien hiervan werd een Belgisch compromis-voorstel in overweging geno men, zonder dat het tot een beslissing kwam. Kolen tijdelijk duurder Het Directoraat-Generaal van de Prij zen deelt mede, dat met ingang van I Februari de detailprijzen van vaste brand stoffen wegens de verkeersmoeilijkheden tijdelijk mogen worden verhoogd met tien cent per hectoliter, respectievelijk f 1.30 per ton. Verdere verhoogingen zijn niet toegestaan. Het vervoer van industrie-kolen met vrachtauto's begint langzaam op gang te komen. Ter besparing van transportkosten worden thans eerst door vrachtauto's de kolen vervoerd uit de schepen, die onder weg in het ijs zijn vastgeraakt, alsmede uit de lichters met Amerikaansche kolen in Amsterdam en Rotterdam. De gasfabrieken in Den Haag, Zwolle en Steenwijk worden thans per vracht auto voorzien tfan gaskolen. De kolen voor de gasfabrieken in Zwolle en Steenwijk worden in de Amsterdamsche haven op vrachtauto's geladen en in convooi naar Zwolle en Steenwijk vervoerd. Het is de eerste dagen voorgekomen dat vracht auto's op eigen gelegenheid trachtten in dustriekolen aan de mijnen te gaan halen. Het spreekt evenwel van zelf, dat de staatsmijnen geen vrachtauto's laden, die niet voorzien zijn van papieren van het Rijkskolenbureau en de Vervoerscoöpe- ratie. De Commissaris der Koningin m de pro vincie Limburg heeft aan den beheerder der steenkolenmijnen in Limburg het vol gende telegram gericht: „Langs dezen weg moge ik getuigenis afleggen van groote bewondering, maar meer nog van dank baarheid voor de daa^l van solidariteit of) Zondag j.l. in uitersten steenkolen nood van Nederlanders door alle werkers in de Limburgsche mijnindustrie afgelegd. Dit voorbeeld van dienstbaarheid aan het al gemeen welzijn strekke tot navolging". De Vereeniging van Haringhandelaren en de Bond van Vischrookers in Katwijk en Noord wyk hebben besloten als dank betuiging voor den „kolenslag", dien de mijnwerkers Zondag hebben geleverd, een partij van ruim 30.000 bokkingen te stu ren. HANS FALLADA OVERLEDEN. De bekende Duitsche schrijver van het boek „Kleiner Mann was nun?", Hans Fal- lada, wiens werkelijke naam Rudolf Ditzen was, is Donderdag op 45-jarigen leeftijd te Berlfjn overleden. Perikelen die zelfs optimisten ontmoedigen Batavia, 29 Januari 1947. (Van onzen specialen verslaggever) Het schijnt, dat in Nederland de ani'iio om naar Indjë te gaan er niet grooter op wordt. Te verwonderen valt dat niet. Langzamerhand begint het tot Holland door te dringen hoe de toestanden hier zijn. En het leven is alles behalve een pretje voor den gemiddelden Europeaan. Als Jan Pieterse uit Amsterdam op Schiphol in de Skymaster stapt, is hem van alles beloofd. Hij zal op het Batavia- sche vliegveld worden afgehaald, voor zijn huisvesting is gezorgd: hij hoeft zich ner gens ongerust over te maken. Als dan Jan Pieterse vier dagen later op Kemajoran Tandt, staat er vaak iemand, maar dikwijls ook niet. In het laatste geval moet Pieterse, na het gebruikelijke uur door de pas-, de viezen- en douane controle te zijn gekweld, maar zelf zien dat hij op de een of andere manier de stad bereikt en een bed te 'be machtigen weet. Maar hoe dan ook: Jan Pieterse krijgt wel ergens onderdak. En Batavia bevalt hem best, de eerste maand. Alles is nieuw en zoo interessant. Een beetje ongerief neemt hij graag op den koop toe. We zit ten immers midden in den „opbouw", en je moet je wat kunnen ontzeggen in zoo'n raren tijd. Onze Jan werkt hard op zijn kantoor, waar veel te weinig menschen zijn. Hij neemt genoegen met de kampeergelegen heid, die hem tot'woning dient. Hij leeft in de ijdele hoop, dat zijn vrouw over niet te langen tijd ook komen kan, en koestert de al even ongefundeerde verwachting, dat hij dan een wat ruimere behuizing op dén kop tikken kan. Jan is een verwoed opti mist Maar dat optimisme duurt gemeenlijk niet zoo lang. Na een maand is de nieuwig heid er af, en veel vooruitgang bij den op bouw ziet Jan Pieterse niet. Hij krijgt ge noeg te eten, maar dat is ook alle luxe die hij zich permitteeren kan. Aan een bio- scoopje-met-een-biertje-na denkt Pieterse maar liever niet. Hij zou er een week voor moeten vasten. Bovendien heeft hij geen vervoer (behalve de truck, die hem eiken ochtend vroeg komt halen en hem laat in den middag weer naar huis toe brengt) Van kennissen opzoeken komt dus ook niet veel. Als je een heelen dag hebt gewerkt, is zooiets gauw te warm en te ver Als Jan Pieterse niet geweldig boft met zijn werk of zijn tehuis, begint hij na twee rrjaanden den moed op te geven, en heeft hij na drie maanden genoeg van het heele geval. Somber perspectief. Generaliseeren is altijd fout, en mis schien bieden Jan's ervaringen een al te somber beeld. Maar dat het velen zoo gaat als dezen Pieterse, kan moeilijk worden ontkend. Hier de aandacht op te vestigen en de oorzaken van na te gaan, lijkt mij een nationaal belang. Elke gezonde Hollander zou dit alles graag voor het goede doel over hebben, als er maar eenig uitzicht was. Maar niemand weet, wat de toekomst brengen zal. Men werkt zich hier kapot, maar ziet er geen resultaten van. Het woningprobleem is ernstiger dan^iet zes maanden geleden was. De distributie wordt gestadig minder. De corruptie neemt toe. We hebben hier nu 10 maanden zitten sukkelen met de krapgeld-politïek. Die moest de inflatie tegen gaan, maar kon dat niet doen, zoolang zij niet gepaard ging of met den aanvoer van meer consumptie goederen, öf met prijsbeheersching. Deze beide tegenhangers bleken een onmogelijk heid. De krapgeldpolitiek bleef op zich- zelve staan, de distributie verminderde, en Jan de Hollander zat elke maand met een grooter probleem. Als men weet, dat thans in Batavia 3 kg rijst per persoon per maand wordt gedistribueerd en dat men geen baboe kan krijgen zonder haar ook te eten te geven, en wel 6 kg per maand, dat er in geen tijden boter of margarine, koffie of thee is gedistribueerd dan begint u eenig idee te krijgen van wat er allemaal met het krappe geld „zwart" moet worden bij gekocht om althans het leven te houden, zoo lang dat nog de bedoeling is. Die krapgeldpolitiek wordt nu opgehe ven, want we moeten naar „normale" toe standen terug. D.w.z.: er moet weer huis huur worden betaald, en water en licht (de luxe van gas is een legende geworden, en zal dat voorloopig wel blijven ook). Over water- en lichtrekeningen behoeven we ons intusschen nog geen zorgen te maken, om de eenvoudige reden dat de meters overal verdwenen zijn. Maar aan de huur zitten we vast. Prijzen vliegen omhoog. Nu is dat op zichzelf geen onoverko melijk ramp. Zoo lang we op elkaar gepropt zitten, kan de huur per hoofd zoo verschrikkelijk veel niet zijn. Er zal dus meer geldruimfce komen, nu de salarissen vol worden uitbetaald. Maar of men er mee geholpen zal zijn. is een andere vraag. De prijzen op de vrije markt hebben tot dusver steeds gelijken tred gehouden met de hoeveelheid geld in omloop. Reeds nu, terwijl de meeste salarissen nog moeten worden uitbetaald, vliegen de prijzen op de passars al omhoog. Er zijn ook lieden, die geen last hebben van de problemen, waarvoor de gewone man zich ziet geplaatst. Dat zijn de „upper ten", de „upper hundred" als. men wil. Dc heeren in de top-posities met de top-sala- rissen (plus representatie-toelage), met een héél huis op den Oranje Boulevard of en suite in Des Indes. Hun deert het niet of de distributie minder wordt; voor goed geld is hier alles te koop. Zij zijn niet aan gewezen op de 100 slechte sigaretten m noodverpakking, die per maand worden uitgedeeld. Op Glodok in de benedenstad staan de beste Engelsehe en Amerikaan sche merken uitgestald in schier onbe perkte hoeveelheden, voor f 20 tot f 40 per „slof". Zij zijn altijd het eerst aan bod als de distributie eens wat extra's, zonals jenever, whisky of horloges, in beperkte hoeveelheden aan te bieden heeft. Zij komen niets te kort. Het zijn de „big men", die de rapporten zenden naar Den Haag cn Amsterdam. Zoo noodig komen zij per Skymaster de zaak mondeling toelichten (waarvoor speciaal tegen oudjaar opvallend veel belangstel ling was). Dit is allemaal aardig voor de hooge politiek, maar het gevaar bestaat dat zoodoende nauwelijks aandacht wordt besteed aan het probleem van den „kleinen man", den gewonen employé, zonder wien hier ook niets kan worden opgebouwd. Dat de perspectieven voor de toekomst zoo onzeker zijn, is een onvermijdelijk gevolg van wat hier in de laatste vijf jaren gebeurd is. Maar dan moet Indië op een andere manier aantrekkelijk worden gemaakt, anders blijven de Hollanders liever thuis. Hoogere salarissen in Nica- guldens uitbetalen heeft weinig zin, zoo lang de prijzen oploopen naar gelang er meer geld in circulatie komt. Maar als men er b.v. zeker van was in Holland een flinke spaarpot te vormen terwijl men in Indië zit, dan zou er weer animo zijn. Hoe dan ook: het is een dwingend na tionaal belang, dat het werk in Indië at tractief wordt gemaakt. Zelfs van de schoonste idealen kan men moeilijk leven op den duur, wanneer er absoluut niets concreets tegenover staat. De toekom stige verhouding tusschen Nederland en Indonesië wordt in de laatste instaie niet bepaald door de hooge politiek, maar door de geestdrift van onze jeugd om naar de tropen te gaan. En als die ontbreekt, treft niet den Hollandschen jongen de schuld. Felicitatierejjisters bij de blijde gebeurtenis De Stichting 19401945 heeft het initia tief genomen om op den a.s. nationalén feestdag alom in den lande op de gemeen tehuizen felicitatieregisters neer te leggen, waarin ieder, die de behoefte gevoelt het prinselijk paar zijn gelukwenschen te doen toekomen, zijn handteekening kan plaat sen. Deze registers zullen samengebracht en gebonden worden om dan als nationaal document aan het prinselijk paar te worden aangeboden. Bij het teekenen van deze registers wordt tevens de gelegenheid geboden om een bij drage voor het werk van de Stichting 1940 1945 te schenken. De veranderingen in de algemeene lucht- drukverdeeling voltrekken zich nog steeds betrekkelijk langzaam. De depressie, die aan het begin van deze week de vorst in ons land tijdelijk deed afnemen, is langzaam over den Balkan naar Zuid-Rusland getrokken. Aan de voorzijde van dit minimum deden Zuidelijke winden in de Balkanlanden en zelfs in Zuid- Rusland de temperatuur gedurende korten tijd tot boven het VFiespunt stijgen Aan de achterzijde der depressie stroomde de in Scandinavië en West-Rusland aanwezige zeer koude lucht echter wederom naar het Zuiden, waardoor de vorst in al deze gebieden in versterkte mate terugkeert, In het bron'gebied der koude lucht over Scandinavië en Finland komen uiterst lage temperaturen voor, zoowel in de hoogere lucht lagen als aan den grond In Midden-Zweden vroor het hedennacht 35 graden, in Finland bijna 30 graden, ook in Zuid-Zweden kwam op vele plaatsen meer dan 20 graden vorst voor. Na het weer toenemen van de vorst daalde de temperatuur in Polen tot meer dan 25 graden onder nul. Ons land bevond zich tijdelijk nog onder een luchtmassa die over het nog openliggende deel der Oostzee was gestroomd, hetgeen de vorst nog wat tem perde. Hedennacht draaide de wind iets meer naar het Oosten en klaarde de lucht bijna overal geheel op, waardoor de temperaturen sterk daalden. Hedenmorgen om negen uur werden de volgende temperaturen gemeten- vliegveld Twente 12: Den Helder —9: Vlis- singen 8; De Bilt —12; Schiphol 12; vlieg veld Eindhoven —10; vliegveld Leeuwarden —9; vliegveld Groningen (Eelde) —9; vlieg veld Zuid-Limburg (Beek) —10; vliegveld Gilze-Rijen 11 Inmiddels komt op den Atlantischen Oceaan een oude vrij diepe depressie naderbij. Deze beweegt zich echter op dit oogenblik wederom in.een geheel verkeerde richting, hetgeen ver oorzaakt wordt door een buitengewoon krach tig hoosedrukgebied in de Poolstreken Op Groenland steeg de luchtdruk tot bijna 1050 millibaar (787 mm). Tengevolge hiervan moe- teq alle Oceaandepressies een zeer duidelijk gelegen baan volgen. De Oceaandepressie, die thans naderbij komt. veroorzaakt dan ook momenteel zware iuchtdrukdalingen in Spanje Portugal en de Golf van Biscaye. Dit zal tot gevolg hebben, dat de Oostelijke wind in ons land weer gaat toenemen en de aanvoer van de zeer koude lucht onverminderd zal aan houden. Er is dan ook op dl* moment nog geen enkele aanwijzing voor. dat de vorst periode een einde zal nemen JlifllllllllllllllllllillllllllllllllllllllN^ TOENEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Zater dagavond: Matige tot krachtige, later tijdelijk stormachtige Oostelijke wind. Langzaam toenemende bewolking, doch nog geen sneeuw van beteeko- nis. Meest strenge vorst.. 8 Februari: Zon op: $.10 uur, onder 17.33 uur g Maan op: 21.24 uur, onder 9.52 uur 3 mitsui

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1