C Dagboek van eenParijzenaar Duitsche politieke partijen voeren een nationalistisch programma Twijfelachtige democratie Consumentencrediet in werking Première van „Chastelard" bij Comedia Panda en de Meesterdief J Wereldnieuws Vrijdag 7 Februari 1947 Een opzienbarend rapport Amerikanen lieten een S.D.-agent minister president van Beieren worden Het derde en laatste hoofdstuk van het door ons in drie achtereenvolgende gedeelten gepubliceerd rapport van de Internationale Commissie voor bestudcering vari Europce- sche aangelegenheden over den stand van zaken in Duitschland behandelt de demo cratisering der Duitsche bevolking en de activiteit der politieke partijen. De nadruk wordt hierbij gelegd op den slerk-nationalistischen inslag der programma's dezer partijen en op de symptomen die den geringen voortgang van het innerlijke demo crat iseeriiigsproces bjj de Duitschers verraden. Het Beiersche incident spreekt in dit opzicht boekdeelen. Democratiseering. Wij laten hier het rapport weer aan het «roord: De geallieerden hebben zich de grootste moeite getroost om een politieke her-op voeding van de Duitschers tot stand te brengen, voorloopig op een regionale basis, om haar den weg der democratie te wijzen. Tot dit doel hebben de bezettende mach ten Duitsche staten (Lander) geschapen in hun respectievelijke zönes eji onlangs von den daar verkiezingen plaats die de Duit schers in staat stelden zelf vrij hun ver tegenwoordigers te kiezen voor de volks vertegenwoordiging van deze staten, hun staatsregeeringen en gemeenteraden. Deze verkiezingen eindigden met een meerderheid voor de sociaal-democraten in de Britsehe zone, voor de Ch riste lij k- democraten in de Fransche en Amerikaan- j sche zóne en voor de Socialistische Duit sche eenheidspartij (samengesmolten uit communisten en socialisten) in de Russi sche zóne. Dus. als de Duitschers de politiek van hun eigen land weer in handen wilden krijgen, moesten zij stemmen op een dei- geautoriseerde partijen. Vijf en twintig a dertig procent der bevolking onthield zich van stemming. De verkiezingspropaganda van deze partijen was welhaast van allen gelijk en kan het beste bekeken worden aan do hand van de volgende verklaringen van dr. Schuhmacher's sociaal-democrati sche partij. Nationalisme. „De politieke leiding van Duitschland moet geheel in handen worden gegeven van de Duitschers en een sterke centrale regeering moet zoo spoedig mogelijk wor den gevormd. Duitschland moet een sterke industrie hebben, zooals het in vredestijd had. Alle territoriale eischen van Weste lijke mogendheden moeten worden ver worpen. De territoriale wijzigingen in Oost-Duitschland moeten niet als defini tief worden beschouwd. Duitschland kan op het oogenblik geen hoewel het er in principe toe bereid is herstelbetalin gen doen aan de landen die het slacht offer werden van de fascistische agressie. De Oostenrijksche kwestie is op het oogenblik voor het Duitsche volk van geen belang".., De verkiezingscampagne, die in alle Wij hadden ons ai- zónes op dezelfde manier werd gevoerd, was dus -in feite gebaseerd op een zeer nationalistisch programma. Het is logisch, dat als gevolg van de huidige omstandig heden van het Duitsche volk en van de natuurlijke reactie van een bezet volk tegen de bezetters, de Duitsche politieke partijen geen kans op succes zouden heb ben gehad, als zij een zoodanig programma niet gepropageerd hadden. Het is echter niet minder waar, dat juist door deze feiten zelfs al wil men niet van te voren oordeelen over de han-* delingen van de politieke leiders in Duitschland, waarvan er zeker eenigen op recht en van goeden wil schijnen te zijn er ernstige twijfel moet bestaan over de werkelijke waarde van de democratische gevoelens, die door him volgelingen wor den geuit. Incident in Beieren. „algemeene vijandelijke gevoelens", die erdoor waren opgewekt. Een en twin tig December werd dr. Müller weer, na een derde stemming, tot Candida at verkozen met 48 tegen 36 stemmen. Liberale ele menten van de partij kwamen toen tus- schenbeide en verklaarden, dat hoewel zij er van doordrongen waren, dat de Duit schers graag hun zin zouderf krijgen, het gewenscht was eenige voorzichtigheid te betrachten in verband met de reactie, die een benoeming van Müller bij de gealli eerde controle-commissie teweeg zou bren gen. Eindelijk werd een compromis gevonden en Hans Ehard werd candidaat gesteld voor den minister-presidentszetel. Als men in aanmerking neemt, dat een Duitsche centrale regeering door de re geeringen van de „Lander" zou moeten worden gekozen, dan is het duidelijk* dat onder omstandigheden als bovengenoemd, de resultaten van de recente Duitsche ver kiezingen geen garantie geven voor de toe komstige democratiseering van Duitsch land. Toen de Weimar-republiek werd gesticht behaalden de sociaal-democraten eén overtuigende meerderheid met 163 zetels, gevolgd, evenals nu', door de Christelijk- democraten met 88 zetels en de Duitsche democratische partij met 75 zetels. In min der dan twee jaar werden de leiders van de Weimar-republiek vermoord en de repu bliek omvergeworpen. Met het oog op den nog steeds heer- schenden, grootendeels nationaal-socialis- tischen geest in Duitschland, kan men zeg gen, dat er niet de minste garantie be staat, dat dit morgen-aan-den-dag niet wederom zal gebeuren", aldus eindigt het rapport. Kesselring zal in Venetië terecht staan Het proces tegen veldmaarschalk Albert von Kesselring, voormalig opperbevelheb ber der Duitsche strijdkrachten in Italic, zal op 10 Februari te Venetië beginnen. Kesselring zal worden verdedigd door dr. Hans Laternser, die te Neurenberg als ver dediger optrad voor den Duitschen gene- ralen staf, en twee assistent-advocaten. Hij wordt er van beschuldigd, dat hij be trokken was bij het. dooden van Itaiiaan- sche ^onderdanen in de Ardeatine-grotten te Rome en dat hij bevel gaf tot het doo den van Italiaansche burgers tusschen Juni en Augustus 1944. Beide gevallen waren als represaille bedoeld. Nederland op de Zuidzee, conferentie Evenals Australië, Nieuw-Zeeland, Enge land, Frankrijk en de V.S. heeft ook Neder land, door tusschenkomst van den regee- ringsafgevaardigde Baron F. C. van Aers- sen Beyeren van Voshol, de op de Zuidzee conferentie te Canberra gesloten overeen komst geteekend, waarin wordt bepaald, dat een Stïlle-Zuidzeecommissie zal worden ingesteld om het welzijn van afhankelijke volleen te bevorderen. Australië zal 30 pCt„ Nederland, het Vereenigd Koninkrijk en Nieuw-Zeeland ieder 15 pCt. en Frankrijk en de V. S. ieder 121/2 pCt. van de onkosten dragen. (Van onzen correspondent) Het was een zeldzaam goed concert, dat Frits Schuurman hier dezer dagen 'met het Orchestre Symphonique van den Franschen omroep heeft gegeven. In de afgedankte school, waar de Fransche radio een harer studio's heeft ingericht in Parijs reali seert men zich eerst hoe bevoorrecht Hil versum op het punt van technische outilla ge is heb ik de uitvoering met enkele Fransche collega's bijgewoond. En na af loop kloste ik door de sneeuw aan den arm vein den bijna blinden criticus Serge Mo- reux in de richting van de metro om, vol gens gewoonte,samen in een bistro nog een warme groc te drinken- We hebben toen nog wat nagekaart over het program ma Diepenbrock, Van Otterloo, Orthel, Roussel en Florent Schmidt dat Schuur man op had gesteld en dat met name heel wat belangwekkender was dan dat, waar mee enkele maanden tevoren het Concert gebouw in het kader van de UNESCO- maand, Nederland officieel heeft vertegen woordigd. Bij het afscheid vroeg Moreux me hoe 't kwam dat Schuurman op het in- -ternationale podium nog niet de reputatie genoot, welke hij verdient. Wat kon ik ant woorden? 't Lag zeker niet aan hem. Maar Waardebonnen 02 tot en met 06 van 17 Februari af eldig Met ingang van 17 Februari a.s. zijn de eer ste waardebonnen van het voorschotboekje voor het consumentencrediet, n.l. de num mers 02, 03, 04, 05 en 06 geldig verklaard. Zooals bekend, beginnen de inhoudingen op het loon van de credietnemers over de week, eindigende op 8 Februari. De hoeveelheid goederen van goede kwali teit, welke tegen redelijken prijs is te krijgen, is bij vele artikelen uiteraard nog niet groot Zoo mogelijk wachte men met het besteden van zijn waardebonnen tot men degelijke goederen tegen redelijken prijs kan bemach tigen. Men kan dit veilig doen, daar de waardebonnen in elk geval tot 1 Januari 1949 hun geldigheid behouden. Indien men werke. lijk niet langer kan wachten, sehaffe men zich uitsluitend de meest dringende goederen aan Ln zoo klein mogelijke hoeveelheden. Hier volgen nog eenige nieuwe bepalingen en aanwijzingen. Vorstvcrletregeling. Indien door vorst of overeenkomstige weers TOONEEL De vertooning van Swinburne's dich terlijke tragedie, gisteravond in den Haarlemschen schouwburg heeft nogmaals de voor treffelijke hoeda nigheden vande tooneelgroep „Co- media" bewezen. Het volgende feit mag dienen om te be wijzen hoe voorzichtig wij moeten zijn met onze appreciatie van de Duitsche ver kiezingen. Als gevolg van de overwinning bij de verkiezingen in Beieren, van de Christe- lijk-democratische partij, verwachtte men de benoeming van haar leider dr. Joseph Müller tot minister-president van Beieren. Op zeven December riep de commandant van de Amerikaansche zóne de leiders van de Christelök-dcmocratische partij bij zich en verklaarde, dat de benoeming van dr. Müller tot president nog even zou moeten wachten, omdat er nog eenige twijfel bestond over zijn „zuiverheid". Rapporten hadden er namelijk op gezin speeld, dat hij van 1939 af „den nationaal- socialistischen Führer van Groot-Duitsch land" zijn volledigen steun had toegezegd. In werkelijkheid behoorde dr. Müller tot den geheimen inlichtingendienst der nazi-partij. Ondanks "'deze feiten, kondigde het Ame rikaansche militaire bestuur op 15 Decem ber aan, dat als dr. Müller tot minister president van Beieren zou worden ge kozen, het hem toegestaan zou worden zijn plichten als zoodanig te vervullen, om dat het geallieerde militaire bestuur boven alles trouw wenschte te blijven aan zijn' 'belofte, den vrijen wil van het Duitsche volk' te respecteeren. Den achttienden December vond de Christelijk-democratische partij het-, ge zien het voorafgaande onverkwikkelijke incident, beter, de candidatuur van dr. Müller in te trekken en stelde dr. Anton Meyer, minister van denazificatie voor. Den twintigsten December was dr. Meijer verplicht zijn candidatuur in te trekken, daartoe gedwongen door de De radio geefi vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00, 19.00, 20.00, 22.00 uur Nieuws. 18.15 Drie eeuwen-Fransche balletmuizek. 18.30 Strijdkr. programma. 19.15 Voor Nederlands Katholieke Jeugd. 19.30 Ensemble Kees Hue'.ing. 20.05 Weer- praatje. 20.08 De gewone man20,10 Philhar- monïsch orkest. 21.00 „Maria van ReJgersbergh". (deel II), 22.15 Kath. nieuws. 22.20 Gebed en Liturgie. 22.35 Haydn en Beethoven. 23.05 Klaas van Bedek. 23.30 „Soir de Musette", HILVERSUM II, 415.5 M. en 218 M. 18.00. 20.00 23.00 uur Nieuws. 18.15 De VARA feliciteert. 13.20 Jan Corduwener. 18.40 Dubbe! mannenkwart. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Re portage 19.30 Ons Vrijz. Piot. Geloof. 20.05 Nieu we Fransche liederen. 20.30 Protestantsch Ker kelijk werk. 21.00 Men vraagten wij draaien. 21.30 Buitenlandsch weekoverzicht. 21.45 Stradiva sextet. 22.15 Jazz-uitzending, 22.40 VPRO-avond- w ij ding. 23.15 Symphonlsch Vrijdagavondconcert, gevraagd, hoe men dit hoofdzakelijk lyrische werk vol doende dramatisch tot leven zou kun nen brengen. Wel nu: de kundige re gie en het door wrochte spel heb ben er zooveel han deling in gebracht, dat het spande en boeide van het be gin tot het einde. En er was in deze actie niets gefor ceerds; zij sloot, zich harmonisch aan bij den tekst, waarvan de lange monologen decla matorisch zoowel als plastisch prach tig tot uitdrukking kwamen. Rie Gilhuys toonde zich in de rol van de door tegenstrij dige gevoelens tot radeloosheid gekwelde koningin een tra gédienne van grootsche allure; de vrouw en de vorstin belichaamden zich in haar expressieve spel volkomen zooals zij ons in het gedicht voor oogen waren komen te staan. Er was een voortdurende fonkeling als van telkens wisselende facetten in dit rijk gevarieerde en geschakeerde thema van hartstochtelijke emotie. Strak in haar beheerschtheid, waarin een simpel oogen- spel en een nauw merkbare gelaatsmimiek echter het ingetoomde gevoel welsprekend vertolkten, was Ellen de Thouars als Mary Beaton. Gijsbert Tersteeg leende zich, hoe wel zijn physiek aanvankelijk de illusie van de prille jeugd ietwat in den weg stond, door zijn weeke stem en zijn lyri sch ert toonaard uitmuntend voor de rol van den troubadour, wiens erotisch heroïsme hij met. fijne nuances gestalte gaf. Cor Hermus, aan wiens regie wij de Slachtoffers van vliegramp ten grave gedragen In Boxtel is ter aarde besteld het stof felijk overschot van den bij de vliegramp te kopenhagen omgekomen telegrafist der K.L.M., den heer S. M. A. Pijnenburg, die te Haarlem woonde. De begrafenis geschiedde nadat in de St. Petruskerk een plechtige uitvaart dienst was gehouden. Aan de groeve sprak namens de K.L.M. de heer A. O. L. Strij kers, die met den heer Pijnenburg eenige jaren in Duitsche-gevangenissen had door gebracht. Een broer van den overledene sprak een dankwoord. Het stoffelijk overschot van den twee den piloot, den heer G. J. Rietman is op de Oosterbegraafplaats to Enschedé ten grave gedragen. Onder de vele belangstellenden bevon den zich talrijke Twentsche sportvliegers en een deputatie van de K.L.M. met aan het hoofd gezagvoerder K. D. Parmentier, die er aan herinnerde, dat piloot Rietman over groote gaven beschikte en stellig een der beste verkeersvliegers der K.L.M. zou zijn geworden. Ds. D. Oosten sprak een afscheidswoord, waarna de kist naar de groeve werd ge dragen. Een beeld uit Chastelard aesthetïsch ook zoo goed verantwoorde compositie en het vlotte verloop van deze langdurige voorstelling dankten, was een statigè Murray en Bob de Lange deed als Darnley denken aan zijn creatie uit Pas op voor stille waters. De schittering van costumes, de door Lu cas Wensing even vindingrijk als suggestief ingerichte décors en de onder leiding van Nol Frager ten gehoore gebrachte strijk- muziek verschaften het milieu, dat óns in de sfeer van de renaissance verplaatste. H. G. CANNEGIETER Zevende Volksconcert der H.O.V. Op het Volksconcert van Dinsdag II Februari is Jan Hësmerg, 2e concertmeester der H. O. V., solist. Met begeleiding van de Haarlemsche Orkest Vereeniging zal hij het vioolconcert in D gr. terts K. V. 218 van Mozart ten gehoore brengen. Het orkest, dat wederom onder leiding staat van Kees Hartvelt, opent het concert met de Ouverture ,,L' Epreuve villageoise" van Grétry. Na de pauze zal tenslotte de Vierde symphonle van Brahms worden uitgevoerd. omstandigheden de arbeid langeren tijd wordt onderbroken, behoeft het consumentencre diet niet te worden afgelost. De werknemer dient zich. indien dit verlet een week ten minste 4 dagen heeft geduurd, met een „vorst- verletbewijs" te wenden tot den districtsraad voor het consumentencrediet. Daar ontvangt de belanghebbende een „uitstelzegel", dat hij aan zijn werkgever ter hand stelt, zoodra de arbeid wordt hervat. Het „vorstverletbewijs" wordt uitgereikt door de instantie, die de overbruggingsuitkeering uitbetaalt. De werk gever plakt dus over de desbetreffende week geen spaarzegel. doch een „uitstelzegel" en hij hoeft dan ook van het eventueele loon over die periode niets in te houden. Uitbreiding goederenlijst. De lijst van goederen, welke met behulp van het consumentencrediet mogen worden gekocht (afgedrukt op den omslag van het waardebonnenboekje) is nog uitgebreid met de volgende artikelen: Onbedrukte katoenen en flanellen stoffen aan het stuk: potkachels en kolenfornuizen; eenvoudige ledikanten (ook opklapbedden). De aandacht wordt er op gevestigd, dat het niet geoorloofd is andere dan de op deze lijst genoemde goederen via het consumentencre diet te koopen Radiotoestellen, stofzuigers, waschmachines en andere huishoudelijke ap paraten, doch ook kinderwagens, ameuble menten vallen niet onder het consumenten crëdiet Voor het aanschaffen van distributiegoede ren heeft men, behalve de waardebonnen, ook de desbetreffende distributiebonnen, -punten of -toewijzingen noodig. Voorts dient men bij den aankoop steeds zijn distributiestamkaart aan den leverancier te toonen. Losse waarde bonnen zijn ongeldig. Men knippe dus niet zelf deze bonnen van het vel af, doch late dit den winkelier doen. Men controleere direct of de juiste bonnen werden ingenomen. Elke waardebon verte genwoordigt een bedrag van 5.De win kelier mag hierop geen wisselgeld terug geven. Gaat het bedrag van den aankoop 5 of een veelvoud daarvan te boven, dan be- tale men het verschil in contanten bij. Bij moeilijkheden of voor inlichtingen wen de men zich steeds tot den plaatselijken districtsraad voor het consumentencrediet. Uw pijnen verdwijnen met de schadelijke zuren, als ge met de beroemde dagelijksche (kleine) dosis Kru- schen de zuren verwijdert, die de pijnen verwekken. Dan smoort ge Uw rheumatiek als het ware in de kiem. Niet zonder reden zweren tienduizenden oud-rheumatieklijders over de geheele wereld bij Kruschen Salts. Zij weten bij ondervinding wat Kruschen voor hen deed. Volg" hun goede voorbeeld, begin ook een bloedzuiverende kuur met Kruschen. Verkrijgbaar bij alle Apoth. en Drog. TTabr. Griffith Hughes Ltd., Manches ter (Engeland). (Adv.) Weverij stilgelegd door stakende meisjes Zij vinden de bedrijfsschorten niet goed genoeg De meisjes, die werkzaam zijn in de spinnerij van een weverij te Nij verdal zijn in staking gegaan, omdat de directie schorten had verstrekt, welke naar haar meening van mindere kwaliteit waren. De directie ontkende dit, doch zegde toe, dat de schorten welke eerder versleten zouden zijn dan andere, ook eerder door nieuwe vervangen zouden worden. De meisjes na men hiermee echter geen genoegen en legden het werk neer. Daar het geheele bedrijf afhankelijk is van de productie van deze afdeeling, was de directie genoodzaakt de spinnerij stil te leggen en de ruim 600 arbeiders naar huis te zenden. Alleen de spoelerij kon nog blijven doorwerken, daar deze nog eenigen voorraad had. Mocht echter de staking en kele dagen duren, dan zullen ook de spoe lerij en de weverij gesloten moeten' wor den. De staking gaat buiten de vakorganisa ties om. Schuurman komt spoedig terug met zijn eigen orkest en Parijs zal gelegenheid te over hebben hem dan de plaats toe te ken nen welke hem krachtens zijn groote ca paciteiten toekomt. In de allereerste rijen! Schuurman bezit een groote toekomst in Parijs. Ik veroorloof me de heeren be stuurders van het Residentie-orkest er nu reeds op te \\;ijzen. Frankrijks eischen aan Duitschland. Heeft Léon Blum, toen hij tegen het einde van zijn jongste kortstondige doch vruchtbaar bewind naar Londen toog. Mariannes diplomatieke eerstegeboorte- recht verkwanseld tegen een schotel lin zensoep - i.e. een bete broods en enkele tonnen Duitsche kolen? Of, iets minder zwaarwichtig uitgedrukt; heeft de grijze ex-Premier zijn Engelsche geestverwan ten uit de Downïng-street te kennen ge geven dat Frankrijk eventueel wel geneigd is zijn buitenlandsche politiek tegenover Duitschland in Anglo-Amerikaanschen geest te herzien en in het bijzonder haar traditioneele eischen ten aanzien van een totale afscheiding van het Rijn- en Roer gebied op te geven, wanneer zij in ruil, ter leniging van den directen nood, wat ruimer gebruik zou mogen maken van Amerikaansche credieten en vooral van de onder Engelsch beheer verkeerende Duit sche steenkool? Dit is een kwestie, die hier thans de publieke opinie zachtkens beroert ik zou inderdaad overdrijven met te zeggen dat er vandaag geen proble men waren die den gemiddelden Fransch- man niet dicht aan het hart zijn gelegen en vele journalistieke pennen in bewe ging brengt. Nadat Combat een der weinige onaf hankelijke bladen in Frankrijk dit met zooveel woorden te kennen had gegeven en er de practische noodzaak ook van on derschreven had, heeft Bidault, die thans opnieuw zetelt aan de Quai d'Orsay, een communiqué opgesteld en uitgegeven dat als een schoolvoorbeeld mag gelden van diplomatiek vernuft en politiek raffine ment: al protesteerend tegen journalistieke indiscreties en gemis aan verantwoordelijk heidsbesef, tracht in dat stuk deze sub tiele bewindsman de Gaullistische princi pes niettemin overeind te houden Maar er is weinig profetische intuïtie voor noodig hoogstens wat ervaring in het lezen van officieele staatsstukken om te kunnen vaststellen uit welken hoek de wind thans waait eri in welk accoord de hélle klaroen- stooten der oorspronkelijke Fransphe eischen zich uiteindelijk op zullen lossen. Men begint altijd nog weinig in het inter nationale toumooi, wanneer men niet over een minimum aan machtsmiddelen be schikt. Dat is een heel zure les voor Frankrijk, dat zich nog steeds een der grootste mogendheden gevoelt en dat zon der den minsten twijfel ook is wanneer men tenminste de grootheid van een-land niet uitsluitend in het bezit aan slagsche pen, regimenten en atomische geheimen uit wil drukken doch ook haar verleden, haar kunstenaars en haar cultureele re putatie in de wereld in de berekening be trekt. Maar groot of niet groot, Frankrijks eischen ten aanzien van het nabuurland, dat zij nog steeds moeilijk anders dan als een potentieelen „Erbfeind" beschouwen kan, hebben van den aanvang af weinig kans gehad door de militaire groote mo gendheden te worden ingewilligd. Men kan en men moet dat zeer oprecht betreuren, want Frankrijk heeft deze laatste eeuw zijn inzichten in het Duitsche gevaar met bloed en tranen betaald. Met méér bloed en tranen dan eenig ander land van ons oud continent. De onsterfelijke advocaat. We hebben hier een pittoresk incident gemist. Parijs' meest vermaarde advocaat ror. Maurice Garcon lid van de Acadé- mie-Frangaise en, per definitie dus on sterfelijk had in het vuur van een zij ner laatste verdedigingsredevoeringen iets onvriendelijks gezegd aan het adres van een kolonel, die wat te maken had mét zijn cliënt een held uit het onder- grondsch verzet die, na de Fransche spoorwegstaking georganiseerd te hebben, beschuldigd werd een groep zijner kame raden aan de Gestapo te hebben verraden. Deze officier, die zijn militaire eer aange tast achtte, heeft toen staande de zitting als 'k dat zoo zeggen kan den jurist geïnviteerd tot een duel. Maar in zijn heet gebakerde verontwaardiging had de'im pulsieve militair een enkel détail over het hoofd gezien: namelijk dat een advocaat, ex cathedra, door zijn toga wettelijk wordt beschermd tegen elke reactie, die zijn woorden bij anderen op zouden kunnen roepen. Mr. Gargon zei nog, dat hij per soonlijk zélfs voor een bataillon kolonellen niet uit den weg zou gaan. Hij had in 'zijn lange carrière voor heeter vuren gestaan. En bovendien was hij zich klaarblijkelijk bewust dat hij in een gewapend conflict met een beroepsstrijder nog' geen zorgen over den uitslag behoefde te maken, aan gezien hij immers toch onsterfelijk was verklaard. Maar voor de Fransche kran tenredacties was 't jammer. Ze zagen zich een sensationeele reportage van zeer Pa- rijsche tint door de gnuivende neuzen ge boord De nieuwe Amerikaansche ambas sadeur voor Engeland overleden De. nieuw benoemde Amerikaansche am bassadeur in Engeland, Max Gardner, die in een New Yorksch hotel wachtte op pas sage naar Londen, is tengevolge van trom bose overleden, meldt Un. Press. 38. „Deze gang door, makkertje!" zei Joris. „Kijk. daar, waar die soldeniers voor de deur staan, is onze ingang. Weliswaar is het lang geleden, dat ik hier vertoefde, maar ik ken de weg! Opent de poort, dap pere krijgers! Gaat heen en verwittigt zijne majesteitdat Jorisbaron Goedbloed hem wenst te spreken! Gewis zal „Vertel de rest maar binnen!" zei één van de soldaten. „Gang door, trap op, rechts af, links af, trap af, links af, rechts om. Naar Kamerheer-van-dienst vragen! Marsch! Hij opende de grote deur en wees naar binnen. „Heb dank voor Uwe hof felijke woorden!" zei Joris. „Uwe eenvou dige opmerkingen bevatten een schat van wetenswaardigheden! Kom, makkertje, volg me!" Hij nam beleefd zijn hoed af en schreed naar binnen en Panda wist niets beters ie doen dan hem te volgen Kamerlid stelt vragen over Butlin-Camp Het lid van de Tweede Kamer de heer W. Thomassen (P. v. d. A.), heeft aan de ministers van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, van Openbare Werken en Wederopbouw en van Financiën de volgen de schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat naast de Nederland- sche Middenstandsbank en de Amste} Brouwerij de Nationale Herstelbank en wel voor een bedrag van f 1.750.000,zal deelnemen in de oprichting van z.g. Butlin-camps massa-vacan tie-verblijven eener op winst gerichte vermaak-indus- trie?gj 2. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, achten de ministers het dan verantwoord, dat geldmiddelen en bouw materialen beschikbaar worden gesteld aan de in de eerste vraag bedoelde onder nemingen, terwijl de behoefte aan woon ruimte en aan ontspanningsgelegenheden en vacantieverbüjven van goede kwaliteit (jeugdherbergen, kampeercentra, jeugdte huizen, dorpshuizen, enz.) nog zeer groot is? 3. Zijn de ministers bereid, alvorens ter zake een beslissing te nemen overleg te plegen, met daarvoor in aanmerking ko- dende organisaties der vrije jeugdvorming, volksontwikkeling enz., omtrent de taak van de overheid ten aanzien van de vacan- tie-besteding? Prinselijk woord op N.I.W.I.iV.-bijeenkomst In den Utrechtschen Stadsschouwburg werd Woensdagmiddag de eerste landelijke NIWIN- contact-bijeenkomst geopend in tegenwoordig, heid van de ministers dr L. J. M. Beel, A. H. J. Fiévez en J. A. Jonkman. Als voorzitter van de NIWIN sprak Z.K.H. Prins Bërnhard de openingsrede uit, waarin hij een overzicht gaf van doel en werk der NIWIN, onder het kenbaar maken van de verwachting, dat dit comité zoo spoedig mo gelijk zal uitgroeien tot wat het wil zijn: een nationale inspanning. „Onze gemeenschappelijke zorg moet zich in gelijke mate over alle militairen en daar mee in omstandigheden gelijk gestelde bur gers in Indië uitstrekken", zoo drukte de Prins zich uit en hij noemde in dit verband de geestelijke verzorging als één der zwaarte punten. Na de toespraak van den Koninklij ken president, vertelde de directeur van het centrale NIWIN-bureau, ir F. v. Rijn, iets over het ontstaan en de geschiedenis van het instituut, gevolgd door een causerie van mevrouw G. J. H. Fokkema—Visser over de cultureele doelstellingen van de NIWIN. In de pauze onderhield Prins Bernhard zich met de pers. en het werd den velen journa listen zonneklaar. dat de Voorzitter over „zijn" NIWIN buitengewoon goed is georiën teerd. De Prins vertelde, dat 65 van de soldaten verlangt naar serieuse ontspanning, meer dan de helft houdt van goede muziek en goed tooneel. Aan 'het einde van het on gedwongen praatje vernam de pers, dat niet minder dan 150 aanbiedingen van cantine- wagens uit de diverse gemeenten zijn binnen- gekomen. Doodstraf geëischt tegen leden van executiepeloton Voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch hebben terechtgestaan de sportleider M. van M. en de schipper J. W. D.. die in September 1944 schoten hebben gelost op den burgemeester van Waalwijk, den heer Moorien en op de ge broeders Hóffmans aldaar, toen deze als gevolg van het door twee. vrouwen ge pleegde verraad, voor een vuurpeloton werden geleid, waarvan de verdachten deel uitmaakten. Burgemeester Moonen en J. Hóffmans werden op slag gedood. V. Hóffmans werd ernstig gewond. Men liet hem voor dood 'liggen, Door een samenloop van omstan digheden kon hij later ontvluchten. De tenlastelegging aan Van M- en D. ver meldde vrijwillige dienstneming bij de Duitsche gewapende macht én het deel uitmaken van een vuurpeloton. V. Hóffmans werd als getuige gehoord. De advocaat-fiscaal eischte tegen beide verdachten de doodstraf. Annie Woud in Zuid-Afrika Da Nederlandsche zangeres Annie Woud, die in Zuid-Afrika op tournée is, heeft overal waar zij i6 opgetreden, veel succes behaald. In Transvaal en in de Kaapprovincie, waar zij concerten heeft gegeven, is zij geroemd als een alt van wereldvermaardheid. Zoo schreef de „Cape Argus", het Engel? sÖhe middagblad in Kaapstad, van haar: „An nie Woud's vertolking is- onvergetelijk, niet alleen omdat men in haar' een zangeres van wereldvermaardheid ziet. maar ook vanwege haar persoonlijke charme, haar eenvoud en haar waardigheid van optreden". De „Cape Times", het Engelsche ochtend blad te Kaapstad, schreef: „Anmie Woud, de vermaarde Nederlandsche zangeres, die naam heeft gemaakt als een van de grootste zan geressen die ooit Zuid-Afrika bezocht, heeft weer eens uitbundige geestdrift verwekt in een volle concertzaal te Kaapstad". De Palestijnsche politie heeft opdracht ge kregen uit te zien naar Isaac Yesternitsky, den ondercommandant van de groep „Stern", die in November j.l. uit een interneeringskamp in Eritrea wist te ontsnappen en thans vermoede lijk in Palestina tracht te komen.. Hij was de munitie-deskundige van de groep.'die „verant woordelijk is voor den moord op Lord Moyne in 1944". Graaf Carton de Wiart heeft tijdens een bespreking over de herstelbetalingen geëischt, dat België wederom in het bezit zal worden ge steld van de archieven en van den schat van het „Gulden Vlies", waarop dit land meer recht zou hebben dan Oostenrijk. Deze eisch komt reeds voor in een der artikelen van het verdrag van Saint-Germain en zou slechts opnieuw ingediend behoeven te worden. Evenals een week tevoren is. tengevolge van de mist. bij Pietermaritzburg, de hoofdstad van Natal, een vliegtuig in een plantage neergestort. De drie inzittenden van het vliegtuig, dat niet voor een luchtvaartmaatschappij vloog, kwamen om het leven. Het internationale geallieerde herstelbeta lingsbureau verklaart in een communiqué, dat de behoeften der eischende landen niet in vol doende mate kunnen worden gedekt wegens de beperkte mate, zoowel wat aantal als soorten betreft, waarin de bezettende mogendheden in 1946 herstelbetalingsuitrusting ter beschikking hebben gesteld. De in werkelijkheid toegewezen herstelbetalingen verschillen dan ook van de vastgestelde aandeelen. Dit verschil zou echter worden gecorrigeerd, daar er nog aanvullende herstelbetalingen van Duitschland ter beschik king komen. De Amerikaansche Mrs. Rhoda Frances Waf- ford. die op 91-jarigen leeftijd te Lexington (Kentucky) is overleden, telde een nakomeling schap van vier dochters en vier zoons, vijftig kleinkinderen, honderdmegen achterkleinkinde ren, een-en-twintig achter-achterkleinkinderen en een achter-achter-achterkleinkind. Volgens officieele mededeeling van het alge meen hoofdkwartier in het Middeïlandsche zee gebied zullen de geallieerde strijdkrachten ln Venezia Giulia, waar Triëst toe behoort, de vol gende week na de teekening-van het vredesver- dx-ag met Italië niet worden teruggetrokken» voor het verdrag bekrachtigd én het bij dit ver drag bepaalde, ten uitvoer gebracht is.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2