Een Britsch-Amerikaansch plan voor zelfstandig West-Duitschland De veilingvêreeniging „Kennemerland" vierde haar zilveren jubileum Gepensionneerden krijgen uitkeering-in-eens Nacht-Express Vrijdag 7 Februari 1947 IJMUIDER COURANT Als de Moskou-conferentie mislukt De Berlijnsche correspondent van de Daily Express seint: De Britsche en Ame- rikaansche regeeringen zijn van plan een nieuwen Europeeschen staat te stichten, namelijk „West-Duitschland", wanneer de conferentie te Moskou n i e t tot een oplos- sin" zou kunnen komen betreffende 't Du:t- sche probleem. Britsche en Amerikaansche functionarissen te Berlijn hebben reeds ontwerpen gemaakt van dezen eventueelen nieuwen staat. Deze staat zou bestaan uit de huidige Britsche en Amerikaansche zones, thans economisch gefuseerd, waar bij dé Fransche zóne zich eventueel zou kunnen aansluiten. De hoofdstad van den staat zou Frank fort zijn- Dezen zomer zouden verkiezingen gehouden worden voor een constitueer en- de vergadering. De regeering van den nieu wen staat zou haar eigen diplomatieke vertegenwoordiging in het buitenland heb ben Voorts zouden aan dezen staat Britsch- Amérikaansche leeningen verstrekt wor den. Reeds is een bes tuur-machinerie op „an'cf gekomen, onder bizonale „uitvoeren de commissies", gevestigd te Frankrforv Stuttgart en Minden, voor financieele, handels-, verkeers-, voedsel- en landbouw- aangelegenheden en andere economische kwesties. In den nieuwen staat zouden deze commissies als ministeries worden op genomen. Het plan Is slechts provisioneel, doch tot in détails uitgewerkt, zoodat het bij talen van de conferentie te Moskou zon der tijdverlies in practijk gebracht kan worden. De voorkennis van het bestaan van dit plan zou, naar men aanneemt, maarschalk Sokolowsky, den Sovjet-Rus- sischen militairen gouverneur, onlangs op de bijeenkomst van den bestuursraad ge bracht hebben tot zijn beschuldiging, dat de Britten en Amerikanen het Tapport van den raad aan de conferentie zouden sabo- teeren. Het al dan niet overgaan tot op richting van den nieuwen staat zal er voornamelijk van afhangen, of de Sovjet- Unie bereid is een prijs ter waarde van zestig a zeventig millioen pond sterling te Doodvonnis voltrokken Het doodvonnis tegen G. Rollema wiens gratie-verzoek door H.M. de Koningin werd afgewezen, is Donderdag völtrokkan. De ten uitvoerlegging van de doodstraf ten aanzien'van P. J. Gerrits, wiens gratie verzoek eveneens werd afgewezen, is op geschort in verband met een door hem ingediend verzoekschrift om herziening van het vonnis. De Koningin heeft gratie verleend aan P. D. Daalhuizen en B. H. Trap, beiden tot de doodstraf veroordeeld door het Bij zonder Gerechtshof te Arnhem, en aan W. van Groningen, wien de doodstraf was opgelegd door het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag. Ten aanzien van al deze veroordeelden is de doodstraf vervangen door levenslange gevangenisstraf. Winkeliers vragen uitbreiding der verplichte winkelsluiting De R.-K. Middenstandsvereeniging heeft onder 2000 winkeliers te Haarlem een .en quête gehouden over uitbreiding der ver plichte winkelsluiting. Het resultaat was. dat. 95% zich hebben uitgesproken voor ijluiting om 6 uur (18 uur), ook op Zater dag. Verder vier werkdagen vóór St. Nico- laas sluiting om 8 uur (20 uur). Op Zon dag sluiting van alle winkels. Op 2en Paasch-, Pinkster- en -Kerstdag eveneens alles gesloten, met uitzondering van en kele zaken (o.a. melkwinkels). Over het aanwijzen van één algemeenen sluitingsmiddag in de week bestond veel verschil van meening. De meerderheid (55 a 60%) sprak zich uit voor den Dinsdag. De Middenstandscentrale heeft deze wenschen aan het gemeentebestuur van betalen voor de economische eenheid van Duitschland. Duitsche politieke leiders; wien van de hoofdpunten .van het plan mededeeling is gedaan, zouden volgens een Britschen functionaris over het algemeen e t enthousiast .zijn. Zij vreezen name lijk, dat de Vereenigde Staten spoedig hun belangstelling voor Europa zullen verlie zen en dat Duitschland, zoowel Oost- als West-, alsdan van de Sovjet-Unie afhan kelijk zou zijn voor verkrijging van grond stoffen, aldus de correspondent van de Daily Express. Poolsclie trawler met Neder- Iandsche bemanning maakte een recordreis Besomde in Grimsby 99000 gulden Een Poolsche trawler onder com mando van den IJmuidenschen schip per Blok heeft een reis gemaakt, met als resultaat een besomming, die ongetwij feld haar weerga in de geschiedenis van het visscherybedryf niet vindt. De trawler, die met een geheel uit Ne derlanders bestaande bemanning vaart, had een reis van ruim drie weken naar de Lofoden gemaakt. Hij kwam in Grimsby terug met 3000 kisten visch, in hoofdzaak grove kabeljauw en schelvisch. Het was een loonend reisje want de be somming bedroeg niet minder dan f 99.000! De voorzitter de heer J. P. Nijssen geridderd Paardenrennen in de sneeuw In Arosa is een tra ditie in eere her steld. Daar werden voor den oorlog ieder jaar paarden rennen in de sneeuw gehouden. Voor het eerst na de bevrij ding kwamen joc keys met hun paar den weer naar het centrum van de wintersport, om aan rennen deel te ne men. - Op de foto ziet men, dat de strijd in den eind spurt bijzonder span nend was. De num mers één en twee gaven elkaar zeer weinig toe en reden geruimen tijd* naast elkaar. „Malaga", bereden door Fehr, die eer ste werd en rechts „Weliki-Luki", i reden door Frey. TWEEDE KAMER Amendement-Fortanier-De Wit verworpen Mevrouw Fortanier—De Wit (P.v.d.V) had een amendement ingediend op het wetsont werp tot het verleenen van een uitkeering- in-eens aan gepensionneerden, hoofdzakelijk inhoudende, "het minimum over 1946 op 500 te bepalen. Zij had den minister voorgerekend, dat het meerendeel van de lage pensioenen niet voort sproot uit het gering aantal dienstjaren, doch uit den lagen pensioengrondslag: 22000 P.T.T.- bestellers hebben na 40 dienstjaren een maxi maal pensioen van 1050.— 'sjaars; volgens het ontwerp ontvangen die een uitkeering over 1946 van 250.—. Het amendement wil hun 500.— geven. „Ja", zeide de heer Van dei- Burg (Pv.d.A.), „als aanneming van het amendement het ontwerp zelf in gevaar brengt,-dan durf ik dat niet op mijn verant woording te nemen; maar ik wil toch zeggen, dat het amendement mijn volle instemming heeft". Minister Beel verzekerde, dat hij zijn ontwerp zou terugnemen, als het amendement werd aangenomen. Tegen dit zware geschut kon mevrouw For tanier niet op. Of liever zij wel, want zij per sisteerde bij haar voorstel; doch de sprekers namens K.V.P en P. v. d. A. haalden spijtig bakzeil: „Ik kan niet anders dan het amende ment aantrekkelijk noemen", aldus de heer Van Vliet; „het zou mij en mijn', politieke vrienden aangenaam zijn geweest, als de mi nister het niet onaannemelijk had verklaard. sioentrekkenden tot 2000.per jaar een uitkeering-ineens over 1945 en 1946 zal wor den gedaan van respectievelijk 25 van het jaarlijksch pensioenbedrag. Vervolgens hielden sprekers namens alle fracties theoretische en principieele beschou wingen over bedrijfsléven en regeeringsbe- moeiing naar aanleiding van het wetsontwerp tot, voorbereiding van de vaststelling van een Centraal Economisch Plan. Dit houdt in de vorming van een Centraal Planbureau dat er al is, en volgens vele leden reeds nuttig werk verricht en van een Centrale Plan- commissie, waarin het bedrijfsleven behoor lijk vertegenwoordigd zal zijn. De heer Nederhorst (P.v.d.A.) noemde het ontwerp een mijlpaal in de geschiedenis van de economische wetenschap in Nederland, waarmede minister Huysmans zich vereenig de. De bewindsman legde er den nadruk op, dat niet wordt vooruitgeloopen op het toe komstig regeeringsbeleid ten aanzien van de overheidsbemoeiing met het bedrijfsleven. De bedoeling is slechts, aan de regeering een zuiver adviseerend, technisch-wetenschappe- lijk apparaat ter beschikkingte stellen tot hulp bij haar sociaal, economisch en finan cieel beleid. Een amendemeht-Kortenhorst tot invoeging van de zinsnede: „in afwachting van een nadere regeling na de toestandko- ming van de Publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie" werd door den minister overgenomen Het ontwerp ging er toen zonder hoofdelijke stemming door. De buitengewoon drukke receptie ter ;elegenheid van het veertigjarig bestaan der Coöperatieve Tuindersvereeniging „Kennemerland", welke Donderdagmiddag in het Kennemer Theater werd gehouden, heeft overduidelijk bewezen, welke be langrijke plaats deze veilingorganisatie in den wijden omtrek inneemt. Het Kennemer Theater was gevuld met een schat van ongeveer vijftig groote bloemstukken, welke met meesterhand wa ren samengesteld uit tulpen, seringen, an jers en tientallen andere bloemsoorten. Van alle zijden, van heinde en ver, wa ren de bloemstukken gezonden o.a. van de bedrijfsschappen, van de veilingen te Hilversum, Den Helder, Walcheren, om maar enkele te noemen. Verder bestond ook groote belangstelling uit de omgeving: uit Velsen burgemeester mr. M. M. Kwint, vergezeld van diens echtgenoote en den heer W. Chr. Suwerink, loco-secretaris; burgemeester mr. H. J. J. Scholtens en de heer A. A. Post, gemeentesecretaris van Beverwijk; burgemeester H. Nielen en de heer H. van Benthem, gemeentesecretaris van Heemskerk. Het voltallige bestuur en de raad van commissarissen van de jubileerende ver- eenïging, in wier midden de heer Nijssen, die tevens zijn zilveren jubileum als voor zitter herdacht, vergezeld van zijn echt genoote, werd allereerst toegesproken door den heer ir. Van der Plassche, inspec teur van den Tuinbouw, die namens den minister de Vereeniging hartelijke geluk- wenschen overbracht en daarin speciaal den jubileerenden voorzitter betrok. Spr. 'herinnerde aan de schier onoverkomelij ke moeilijkheden en de ontwikkeling van het land- en tuinbouwbedrijf en noemde den heer Nijssen den motor van de ju bileerende organisatie, die zich buitenge woon verdienstelijk heeft gemaakt. De heer Van der Plassche beschouwde het als een zeer groote eer door den mi nister van Landbouw, Visscherij en Voed selvoorziening te zijn gemachtigd mede deeling te doen van het Koninklijk Besluit d.d. 1 Februari, waarbij H.M. de Koningin den heer Nijssen heeft willen benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Een luid applaus volgde op deze onver wachte mededeeling. Burgemeester Kwint zeïde, dat de ge meente Velsen door wateronttrekking en dergelijke geen al te besten klank bij den tuinbouwers genoot, doch desniettemin trotsch was aan „Kennemerland" voorzit ter Nijssen te hebben geleverd. De heer Kwint herinnerde vervolgens aan de langdurige relaties der gemeente met den heer Nijssen, die meer dan 25 jaren de belangen der gemeente, waarvan 20 jaren als trouwe hoeder der financiën, op openhartige, eerlijke en trouwe wijze heeft gediend. Het was mr. Kwint dan ook een hoog voorrecht „vriend Nijssen" de ridder-versierselen op de borst te mo-' gen spelden, hetgeen onder luide instem ming geschiedde. Namens het Centraal Bureau van den Tuinbouw schetste de heer J. Barendse, voorzitter, hoe „Kennemerland" na een lange reeks van worstelingen dit jubileum feest kon vieren, hij zwaaide mede de oude oprichters P. Klaassen en H. Tesselaar, beiden aanwezig, naast den heer Nijssen hartelijke woorden van lof toe. De heer W. M. Driessen, voorzitter van het Be- drijfsschap Groente en Fruit noemde den heer" Nijssen den man op de ware plaats. Een geweldige tegenstroom was te overwinnen en dat deze overwonnen is, J. P. Nijssen. steunen en moet tegen men." In gelijken geest sprak nogmaals de heer Van der Burg Het voorstel van me vrouw Fortanier werd toen verworpen met 15 tegen 45 stemmen en het regeeringsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Zoodat derhalve, buiten de toezeggingen over nader beraad in enkele gevallen en over een gunstiger regeling voor 1947. aan pen- Haarlem meegedeeld. In een conferentie i kad 'k 'e bleek, dat de gemeente zelfstandig geen stcunen en moet tegen het beslissingen kan nemen, omdat het wach ten is op een nieuwe landelijke regeling die in voorbereiding is. Het gemeentebe stuur heeft toegezegd, dat Ijet zijn invloed zal aanwenden in Den Haag, om een be slissing te bevorderen in den geest van de wenschen der Haarlemsche winkeliers. OPROEP VAN DE P.R.A. TE HAARLEM. Kort na de bevrijding kwam bij de P-RA. te Amsterdam een anonieme brief binnen over Hendrik Klijn, destijds wo nende te Amsterdam, Rivierenlaan 260. Deze brief was onderteekend met „R. G, (of K. G.) een buur". Het hoofd van de P.R.A. te Haarlem verzoekt bedoelden briefschrijver zijn naam en adres bekend te maken aan zijn bureau, Fonteinlaan 3 te Haarlem, (tel. K 2500/21481-21992) voor het verstrekken van nadere inlich tingen. MISS WILKINSON OVERLEDEN. Miss Ellen Wilkinson, de Britsche mi nister van Onderwijs en het eenige vrou- welke lid van het Britsche kabinet, is he den aan een hartaanval in een ziekenhuis te Londen overleden. N Kantongerecht Haarlem Mr. R. W. H. Pitlo ambtenaar van het O.M. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Haarlem mr. R. W. H. Pitlo, oud-ambte naar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Breda, wonende te 's-Gravenhage. Tot rechter in de arrondissements-recht- bank te Arnhem is benoemd mr. C. W. Dubbink, substituut-griffier bij de afdee- ling rechtspraak van den Raad voor het Rechtsherstel te Amsterdam en voorzittei van de zevende kamer van het tribunaal voor het arrondissement Haarlem, wonen de te Zaandam. TM EATER Vainaf 7 t/m Woensdag 12 Februari STAN LAUREL OLIVER HARDY DOOR EN DUN Dit is de beste film ooit van dit tweetal vervaardigd. Toegang alle leeftijden. Trust Film v* (Adv.) Poolsche schepen monsteren weer visschers aan Nadat reeds twee Poolsche „trawlkop- pels", de Dal I en Dal II alhier binnen lig gen, is nog een derde Poolsch visschers- vaartuig van dit type in de Visschersha- ven aangekomen. De schepen, komen hier voor het aan monsteren van een Nederlandsche beman ning. De Polesië in het Kielerkanaal vastgevroren De vorige week vertrok van hier met 1200 kisten versche haring de Poolsche stoomtrawler Polesië mét bestemming Gdynia. Toen de Polesië zich in het Kielerka naal bevond geraakte de trawler in het ijs vast en kon vóór- noch achteruit. Een groote tegenvaller, zoowel voor reederij als bemanning, daar de kwaliteit der la ding natuurlijk hard achteruitgaat. Wan neer de trawler niet spoedig bevrijd wordt zal de haring wel ter platase verkocht moeten worden. Er was weer wat visch De gevolgen van het slechte weer zijn in den vischaanvoer nog steeds merkbaar. Wel waren er gisteren twee trawlers, vier loggers en een kotter binnen, maar over het algemeen waren de vangsten schraal. Niet alleen de Neptunus. ook de Reiger moest de reis wegens een defecte winch afbreken. De vier loggers waren door den storm letterlijk van de Noordzee gewaaid. De IJM 204 was een heele week op zee ge weest en kwam met slechts 20 manden visch binnen. Niemand verlangt meer naar het einde van den barren winter dan de visscher- man, niet alleen wegens het zware werk aan boord, maar ook wegens zijn vermin derde verdiensten. was te daAken aan den voorzitter, die zijn ridderorde loffelijk heeft verdiend. De heer Driessen hoopte, dat „Kenne merland" ook haar gouden jubileum met .den „gerïdderden ploeger' mocht beleven. In een historisch overzicht gaf de heer W. de Grpot, oud-directeur van „Kenne merland", weer, wat door deze Vereeni ging in den loop der jaren werd bereikt onder voortreffelijke leiding van haar voorzitter. Ook hij bracht huJde aan de pioniers, die zorgden, dat „Kennemerland" een vaste plaats heeft ingenomen in de harten van de tuinders. Vervolgens spraken nog de heeren C. P. J. Maas namens de R.K. raadsfractie Velsen, die zijn kameraad „ridder Jaap" noemde; J. Poncin, voorzitter afd. Velsen van de KVP; G. J. v. d. Mey namens de Tuinbouw Studieclub en G. v. d. Winden namens ,,'t Pleintje" aohter de veiling bij de haven. Het viel den heer Nijssen uiteraard moeilijk de vele loftuitingen te beant- woor. Hij richtte specialen dank tot H.M. de Koningin voor de hooge onderschei ding en tot allen, wien op eenigerlei wijze dank toekwam. De heer Nijssen memoreerde de stuw kracht, welke hij, ondanks zijn groot ge zin vond om toch het algemeen belang te dienen. Hij eindigde met den wensch dat Beverwijk spoedig zal bezitten één veiling, één leiding en één organisatie. Des avonds werd in de veilingzaal van „Kennemerland" een diner gehouden als slot van de feestelijkheden bij dit dub bele jubileum. De tafels waren, door een keurige versiering, een lust voor het oog. Menige toast werd op „Kennemerland" en haar voorzitter uitgebracht, waarbij o.m. burgemeester Scholtens nog geluk- wenschte namens de gemeente Beverwijk. Opvarende van de Eu Avanl op zee overleden Tijdens de visscherij is aan boord van den stoomtrawler En Avant een der op varenden E. Gravenmaker geheeten, wo nende te Egmond aan Zee, na een korte ziekte overleden. Toen zich bij Gravenmaker ernstige ziek teverschijnsel voordeden, rapporteerde de schipper dit via Scheveningen-Radio. Op medisch advies zou de trawler de dichtst bijzijnde haven binnenloopen omdat spoe dige geneeskundige hulp dringend ge- wenscht was. Dit was Grimsby, maar reeds voor dat de En Ayant in deze haven aan kwam was Gravenmaker overleden, ver moedelijk aan buikvliesontSteking. Het stoffelijk overschot wordt door de En Avant naar IJmuiden overgebracht- In verband met dit sterfgeval is hier binnengekomen de Poolsche trawler Sa- turn aan boord waarvan een familielid van den overleden opvarende van de En Avant vaart. De Saturn had 350 manden visch aan boord, die heden hier verkocht worden. Teraardebestelling A. Krijger Toen gistermiddag op de Westerbegraaf plaats de kist met het stoffelijk overschot van den heer A. Krijger in het graf werd neergelaten stonden daaromheen naast de familieleden vele belangstellenden ge schaard om den overledene de laatste eer te bewijzen. Onder deze velen bevonden zich afgevaardigden van het bestuur der Chr. Gereformeerde Gemeente, van de A.-R. Kiesvereeniging, bestuurders van den Christelijken Bond, den Céntralen Bond, de Reedersvereeniging, het Zieken fonds „IJmuiden", verder o.m. de raads leden A. ten Broeke en C- P. J. Maas. de heeren F. C. Vermeulen, oud-wethouder, P. Verwayen, directeur der Visscherijschool enz. A. Zwiep, Chr. Gereformeerd pre dikant zeide, dat er een groote schok door IJmuiden ging, toen men vernam van zijn overlijden. Want wie kende Janus Krijger niet? Toen spreker hem het laatst bezocht, sprak Krijger over zijn pensionneering, maar hij was nog vol plannen voor de toe komst. Ds. Zwiep roemde zijn werk onder de visschers, waaraan hij steeds zijn beste krachten heeft gegeven. Hij is gestorven in de hope des eeuwigen levens. Hierna sprak de heer C. v. d- Wal, twee de voorzitter van defi Nederlandsehen Bond van Christelijke Fabrieks-en Transport arbeiders. Krijger heeft veel geleden on der de bezetting, want hij was een man met een hoog gestemd rechtsgevoel. Zijn door den oorlog afgebroken arbeid had hij weer aangepakt. Hij deed een beroep op zijn medestrijders waarmee hij tot 1941 voor den bond had gewerkt. Hij was diep bedroefd, omdat zijn werk door hen niet werd begrepen, dat heeft zijn laatste krach ten gesloopt. De heer H. Homburg voerde het woord namens de A.-R. raadsfractie en de A.-R. Kiesvereeniging. Tenslotte sprak dokter R. Rutten na mens het Ziekenfonds „IJmuiden". waar van de overledene meer dan 20 jaar be stuurslid was geweest. De verzekerden stelden steeds hun vertrouwen in h"m; daardoor werd hij steeds herkozen- Hij heeft zich doen kennen als een man van principes, maar die oog had voor het ge heel. Het was een genoegen naar zijn hel dere uiteenzettingen te luisteren. Een zoon Van den ovërledene richtte een woord van dank tot de sprekers en de an dere belangstellenden. Kleinindustrie breidt zich steeds uit Burgemeester en Wethouders der- gemeente Velsen hebben bij besluit van 4 Februari 1947 ingevolge de Hinderwet vergunning verleend Mevr. M. B. van Essen, Stationsweg no. '68 te Velsen tot het uitbreiden van de Ijzer- en me taalgieterij ln het perceel Haringkade no. 32 te IJmuiden. de N.V. Machinefabriek „IJmuiden", le In- dustrledwarsstraat no. 4 te IJmuiden, tot het uitbreiden van de machinefabriek in het perceel le Industriedwarsstraat no. 4 te IJmuiden. vergunning onder voorwaarden is verleend aan: K. Metzelaar, Julianakade no. 19 te IJmuiden, tot het oprichten van een koperslagerij in het perceel Mlddenhavenstraat no. 52 te IJmuiden. de N.V. Nederlandsche Lak-, Verf- en Vernis- fabrlek v.h. H. F. Korthals en Co., Tuinders- straat nos. 40—42 te IJmuiden-Oost, tot het uit breiden en wijzigen van de lak- en verffabriek in de perceelen Tuindersstraat nos. 40—42 te TJmutden-Oost. de Firma de Groot en Rulghaver, Konings plein no. 10 te IJmuiden, tot het oprichten van een inrichting voor het reinigen van kleeding in het perceel Koningsplein no. 10 te IJmuiden. P. Kramer, Industriestraat nos. 10—12 te IJmui den. tot het uitbreiden van de vischconserven fabrlek in de perceelen Industriestraat nos. 10r-12 te IJmuiden. de N.V. Vischconservenfabrlek „Neco" te IJmuiden, tot het uitbreiden en wijzigen van de vischconservenfabrlek in de perceelen Midden havenstraat nos. 31—33 en Trawlerkade nos. 27—23 te IJmuiden. de N.V. Centrale Bakkerij „IJmuiden", Visch- straat no. 6 te IJmuiden, tot het uitbreiden en wijzigen van de bakkerij in het perceel Viseh- straat no. 6 te IJmuiden. VERGADERING OUD-KATH. ONDERSTEUNINGSFONDS. De afdéeling IJmuiden van de Vereeni ging Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds houdt Maandagavond haar jaarvergadering in het Oud-Kath. Vereenigingsgebouw- De agenda vermeldt jaarverslagen van secretaresse en penningmeester; candida- turen voor het hoofdbestuur en verkiezing wegens aftreden van den voorzitter den heer W. D. Wiljouw. die zich herkiesbaar stelt., RADIOCAUSERIE OVER DE VISSCIIERIJ. In een radio-uitzending, voorbereid in samenwerking met de afdeellng Voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, spreekt Maandag 10 Februari te 19.45 uur over den zender Hil versum I, de heer drs. A. G. U. Hildebrandt, chef van de a fdeeling visscherij van het Land- ken. veel dingen gebeuren, die zeer na- bouw-economisch Instituut, over „De Neder- deelig zijn voor de jonge moeder en de zuigeling. Daarom is het van groot belang dezen cursus te volgen, omdat iedere moe der voldoende met de verzorging van haar baby op de hoogte behoort te zijn. De kos ten zijn zoo laag mogelijk gesteld. MARKTBERICHT VAN DONDERDAG De aanvoer bedroeg 450 kisten versche visch. Besommingen. Stoomtrawlers: Neptunus IJM 87 f1871; Reiger IJM 106 f 3330. Loggers: IJM 204 f 1070, KW 9 f 2387, KW 169 f 1923, KW 24 f 3556, IJM 276 f823. Moedercursus van „Het Witte Kruis" Te beginnen Maandag 17 Februari zal in het Witte Kruisgebouw, Kennemerlaan een moedercursus worden gehouden, voor meis jes en VTouwen boven achttien jaar. De lessen zullen tweemaal per week (op Maandag en Woensdagavond) gedurende zes weken worden gegeven door Zuster N. Nieuwpoort, docente van de Provinciale Commissie voor' Kinderhygiëne. Er zal voor de dames, die aan dezen cur sus wenschen deel te nemen, heel veel te leeren zijn. Voortdurend blijkt weer, dat door onvoldoende kennis van za- landsche Visscherij sinds de bevrijding". Agenda voor Velsen en IJlmulden VRIJDAG 7 FEBRUARI Thalia: 7.00 en 9.15 uur, De regiment. Rex: 8 uur, Door dik en dun. De Pont: 8 uur, Meet the Navy. Big van het FEUILLETON Roman door Winston Graham Vertaaid door Allee van Iterson ,45) Voordat u weggaathieïd ik hem nog staande, ik heb een idee, hoe wij met juffrouw Volkmann kunnen afrekenen. Ik weet niet, of het met uw plannen overeen komt, maar Wat heb je voor te stellen? Wij hielden met knarsende remmen stil voor een klein bergstationnetje. Er stap ten een paar menschen in. Toen reden wij weer verder. Ik deelde hun mijn plan mee. De sigaar van Andrews bewoog weer heen en weer. Je begint het al aardig te leeren, Mencken. Ditmaal sprak hij niet ironisch. Dit plan is even goed als ieder ander. Wat was dat voor een sta tion, Dwight? Airoio. Dat beteekent dus, dat wij over een paar minuten in den St. Gotthardt-tunnel zitten. Nu is het er óp of er onder.... Wacht hier op mij. Hij verdween, als een dikke, groteske geestverschijning, door het donker en het gedreun van den trein. Zwijgend bleven wij in de duisternis staan staren. Dwight deed geen mond open. Sinds wij uit Milaan vertrokken waren, had ik mij steeds moeite gegeven om. vooral niet te ver vooruit te zien. De middelen, die wij te baat zouden nemen, waren het eenige, waarop ik mij moest concentreeren; wat het doel betreft, daar viel niet over te discussieeren en wij wis ten allemaal, wat ons te doen stond. Maar hu de gebeurtenissen haar hoogtepunt zouden gaan bereiken, moest ik ook eens nadenken over het eind en over het doel van de zaak. Het ging nu niet meer om het principe van de kwestie. Daar had ik me al ge noeg zorg over gemaakt. Maar nu kwam de practijk. Te weten, dat het om een moord gaat, waarbij men alleen een bij rol speelt en mede-weter is, is geen punt om over te gaanpiekeren. Daar wen je gauw genoeg aan. Maar het is heel wat anders om je vertrouwd te maken met de gedachte, dat je een werkzaam aandeel in den moord zult hebben. En hier hielp het niet of je allerhande overwegingen en handigheden inschakelde. Het kwam er nu alleen maar op aan, of mijn hart sterk genoeg en mijn bloed koel genoeg was, of mijn maag normaal fimctionneerde. Waarom nü eigenlijk zooveel gewe tensbezwaren? Wat was er dan tenslotte met Dollfuss, Colinescu, Röhm en. honderd duizenden onschuldigen, zooals mijn eigen vader, gebeurd? Dit was een totale oorlog, zooals Andrews had gezegd. Dat was al duizend maal beweerd en duidelijk gede monstreerd met den moord op vrouwen en kinderen. Deze man was zoowel voor de Duiische als voor de Italiaansche oorlogs productie van enorm veel belang. Zijn uit vindingen hadden reeds het hunne bijge dragen tot de bombardementen van Lon den. N» was hij in het bezit van een ge heim, dat niet te doorgronden leek en el lende over de menschen zou brengen. Ik schold mij zelf voor een sentimenteelen idioot, ik met mijn malle gewetensbezwa ren. Maar al legde ik mijn geweten het zwijgen op, dan bleven de bezwaren het zelfde Ik merkte, dat Dwight iets zeggen wil de. Ik heb me in lang niet zoo lekker gevoeld, kerel. Echt een beetje opgewon den, weet je. Het is of het lichter wordt, midden in een donkeren nacht, net licht genoeg om de wijzers van een oud hor loge te kunnen zien. Een minuut, een halve minuut en danvooruit! Het deed mij goed, zijn stem weer te hooren. Zoo gaat het mij ook, zei ik. Wij zwegen weer, maar met ons gevoel waren wij elkaar toch nader gekomen. Het was nu niet meer zoo erg om in het donker te wachten, nu ik wist een werke- lijken kameraad naast mij te hebben. Op dit oogemblik begrepen wij elkaar beter dan ooit tevoren. Nu begon Dwight weer te praten: Dat is toch gek, hè? Altijd als ik een of an dere crisis héb moeten overwinnen, denk ik aan paarden Dat kalmeert mij. Weet je, zoo op een kastanjebruine merrie door de heuvels van Sussex te rijden en haar spie ren te voelen bewegen tegen je boenen. Of aan het ontbijt te komen nadat je al een ochtendrit gemaakt hebt, een beetje transpireerend en met gloeiende wangen van de inspanning.dan heb je een hon ger, dat je wel een heele zij spek zou kun nen verslinden. We reden een tunnel in. Is dit de St. Gothard? Best mogelijkOf je merrie te roskammen, nadat ze van vreugde heeft gehinnikt, omdat ze iemand heeft hooren aankomende geur van den stal, het knisteren van het tuig. Of door een woest landschap te rijden, dan de teugels te vieren en je paard zoo luchtig en ele gant mogelijk een gemeene hindernis te laten nemenAan zulke gebeurtenissen heb ik altijd gedacht, als het beslissende uur nadert. Ik snap niet, waarom. Een manier om achteruit te krabbelen, denk ik. Er kwam een treinbeambte langs. Dwight zuchtte. Het is toch wel eigenaardig, als je bedenkt, dat een vent zooals ik wel dra een zeldzaamheid zal zijn. De eerste en laatste stellingoorlog. Er is er maar één geweest en er zal er nooit meer een zijn. Dan weereen bewegingsoorlog. Nou, ja de tijd verandert nou eenmaal snel- Het is een schandaal, dat ze de cavalerie hebben gemechaniseerd Andrews kwam terug, groot, indrukwek kend, als een teeken van naderend ge vaar. Ik begreep oogenblikkelijk, dat het beslissende uur geslagen had. Ik heb Jane gesproken. Je had je idee niet aan haar verteld? Daar heb ik nog geen gelegenheid voor gehad. Nu, zij kunnen ieder oogenblik naar buiten komen. Wij hebben geen oogenblik te verliezen. Smeer 'm en zoek verbinding met haar, Mencken. Ze is in de wagon tus- schien die van Von Riehl en het restaura tierijtuig in. Als zij aankomen, zet je je plan, als het maar eenigszins mogelijk is, in daden om. Het zou geen kwade gelegen heid zijn. Zoodra je de kans weer krijgt, kom je naar ons toe, in de wagon van Von» Riehl. Wij wachten af, of je succes, hebt gehad, vóór dat wij handelend op treden. Uitstekend, antwoordde ik, terwijl ik het-sidderen van mijn stem onderdrukte. Als het voorbij is, moet je er reke ning mee houden, dat je den trein bij het volgende station kunt verlaten. Dat is voor het oogenblik alles. Veel succes! Tk gaf den mannen in de duisternis een hand. Ik voelde Andrews weeke. groote hand in de mijne. Die van Dwight was mager en dun en heetDaarna liep ik naar voren om Jane op te zoeken. Die gang door de vijf wagons was een nachtmerrie. In mijn maagkuiltje had ik een misselijk makend gevoel en mijn ledematen schenen los aan mijn romp te hangen. In de eerste klasse stond de vermomde SS-man nog altijd in den corridor. De deur van den coupé stond op een kier, waardoor ik den kleinen secretaris kon zien met een schrijfmachine op zijn knieën. De volgende coupé was eveneens open en leeg. Het licht scheen naar bui ten. Daar wij ons nu op neutraal gebied bevonden, nam men het niet meer zoo nauw met de verduisteringsvoorschriften. Terwijl ik voorbij ging, sloot ik de deur van den coupé en kon mij precies voor stellen, hoe argwanend de SS-er mij na keek. Toen ik den volgenden wagen betrad, stond ik van aangezicht tot aangezicht met dr. Von Riehl. Het was een geluk, dat hij den eenigen keer, dat wij eikaar ontmoet hadden namelijk in de slaap kamer van professor Brayda al zijn aandacht had gewijd aan den man, die daar in het bed lag. Naderhand in de vestibule was het licht al net zoo slecht geweest als hier. Hij staarde-mij een oogenblik aan, alsof hij er zich van bewust werd, mij wel eens gezien te hebben. Maar hy ging verder. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3