ck-Bar fK de SINAASAPPELS MOEDERCURSUS WETENS WAARDIGHEDEN: Holland en zijn vijand: het water Velser» Beverwijk ort en Bondig H. BORST Luidsprekers Voor Bowl naar Borst H. BORST Een succes Appelmoes H. BORST Schaatsen slijpen H. BORST V.V.fJ. TOONEEL „Leverosschaduwen" Restaurantbedrijf JJmuiden" GERARD VAN PRAAG Hstadresvoor FruitBorst M. BORST Vrijdag 7 Februari 1947 IJMUIDER COURANT Reimersicaal, Elisabethsvloed en de andere rampen van ons laag gewest. Vijf November' 1530. Over Zeeland raast de Noord-Wester storm en de dijken trillen onder het geweld der zee. In de lage be- huizingen flakkeren verspreid de lichtjes en menig oog dwaalt angstig over de aan- stormende branding, die hier en daar de lage zeeweringen overspoelt, bij haar te ruggang brokken aarde meenemend: steeds meer en zonder erbarmen. Zuid Beveland, onvoldoende omdijkt, houdt den adem in, want het kan niet lang meer duren of dc woedende elementen werpen zich op het lage land. En het Oos ten van het eiland tegenover Tholen werd overstroomd; bij Lodyke bezweek de dijk en de golven besprongen het burgerlijk en kerkelijk centrum Reimerswaal, dat met nog een twintigtal dorpen roemloos ten on der ging. Het fiere wapen van de stad, een omhoogstaand zilveren zwaard met gouden gevest, werd mee verzwolgen in het water, nadat het reeds in 1520 een eerste beproe ving doorstaan had in den vorm van een giooten brand, die meer dan 300 huizen in de asch had gelegd. Het verhaal wil, dat het zwaard met de punt omlaag in de aan stormende golven tuimelde. Deze ondergang van een bloeiende stad heeft door de eeuwen heen een bijna ma- gischen klank gekregen: rond „het ver dronken land van Reimerswaal" weefden Het „Luctor et Emcrgo" in het Zeeuw- sche wapen, het „Hier werd de dijk ge sloten" op den uitkijktoren van den Afsluitdijk zijn beide symptomen van den strijd, dien Nederland door de eeuwen heen leverde tegen zijn erf vijand, het water, een strijd die in deze beide gevallen ten gunste van het land werd beslecht. Toch we weten het uit de historie van onze lage landen zoo goed werd het water niet altijd be dwongen: de namen van Reimerswaal, van Jacobswoude, de Elizabethsvloed en vele andere herinneren er aan. In nevenstaand artikel wordt iets ver teld over de keeren, dat de wateren on- toombaar bleken, menschen, vee, have en goed met zich sleurend in hun brui sende woede. SCHEEPVAART 'kon. HoII. Lloyd. Waterland, thuisreis 5 Febr. te Santos. Java-China-Japan Lijn. Ms. Tjisadane 8 Febr uit Hongkong naar Amoy en Shanghai.- Ss. Tjibartak, 7 Febr. uit Kobe naar Hongkong (12—13 Febr.), Tarakan (13—19 Febr.). Makassar (2224 Febr.), Batavia. Ss. Tjibesar nog steeds bi Sydney. Ss. Tjipondok vertrok 5 Febr. uit Amsterdam naar Genua (12—13 Febr.), Port Said (18 Febr.), Suez (19 Febr.), Penang (begin Maart). Singapore. Javaansehe havens en Makassar. Ss. Tjikampek arriveert 7 Febr. in Rotterdam. K. N. s. M. Rita. 5 Febr. van Volos naar Thessaloniki. Helder. 5 Febr. van Oran naar Gi braltar. Juno. 5 Febr. te Candia. Orestes. 6 Febr. van Amsterdam naar Esbjerg. Atair, 6 Febr. van Amsterdam naar Rotterdam op weg naar Tan-ger. Sirius. 5 Febr. van Rotterdam naar Bari. Holl. Afrika Lijn. Colytto, 6 Febr. van Ant werpen naar Bordeaux. Ml). Nederland. Tarakan. 2 Febr. te Bata via. Tabian. 2 Febr te Batavia. Tjipondok. 8 Febr. van T.Tmuiden naar Batavia. Johan van Ol- denharneveldt. 6 Febr. van IJmulden n. Batavia. GROOTE VAART. Antonia. 2 Febr. van Shanghai naar Singapore. Bacchus, 3 Febr. van Curacao te Maracaibo. Clio, 3 Febr. van Port au Prince naar Jamaica. Congostroom. BomaAm sterdam. 2 Febr. van Freetown. Dundee, 2 Febr. van Harllngen te Valencia. Govert Flinck, van Port Said naar Genua, passeerde 5 Febr. 13 uur Kaap del Armi. «Keilehaven, 3 Febr. van Cardiff te St. Vincent K.V. Kertosono, Rotter dam—Java, 5 Febr. om 8 uur van Suez. Kota Gede. Batavia—Rotterdam, passeerde 5 Febr. 19 uur Gibraltar en woidt 11 Febr. v.m. te Rotter dam verwacht. Lekhaven, 30 Jan. van Santa Fé te Buenos Aires. Neleus, Eng., 2 Febr. van Ba tavia naar Balik Papan. Pygmalion, 1 Febr. van Curacao naar Puerto Cabello. Rondo, 4 Febr. van Singapore te Port Swettenham. Rosa Smith (charter). Aalborg—Jaffa. 3 Febr. van Gibraltar. Saroena, 2 Febr, van Singapore te Shanghai. Thames (slbt), 4 Febr. te Falmouth, alwaar ge stationeerd. .Tiberius, 2 Febr. van La Guaira te Trinidad. Titus, 1 Febr. van Houston naar Mo bile? Aalsdijk, 4 Febr. van New York te Phila delphia. Amsteldijk, 3 Febr. van New York te New Orleans. Ary Scheffer, 4 Febr. van Lissa bon naar Oporto. Atlantic Wind (charter), Rot terdam—Australië, 3 Febr. te Bombay. Boisse- vain, AmsterdamJava. passeerde 3 Febr. Aden, Ceronia, 4 Febr. van Hongkong naar Mlri. Cas tor, 3 Febr. van Port au Prince naar New York. Duivendijk, Vancouver—Rotterdam, 4 Febr. van New-Westmlnster. Larenberg, 3 Febr. van Rot terdam te Brisbane. Maaskerk, 4 Febr. van Am sterdam te Dakar. Manoeran, 3 Febr. van San Francisco te Portland (Or.). Ovula, 2 Febr. van Mombassa te Abadan. Rosa Smith (charter), Aalborg—Jaffa. 2 Febr. te Gibraltar. Saidja, 3 Febr. van Tarakan te Poeloè Samboe. Segre (charter), Valencia—Holland, passeerde 3 Febr. Gibraltar. Stad Arnhem, 5 Febr. van Roft'erdam naar Savona. Straat Soenda, 3 Febr. van Durban naar Rio de Janeiro. Svolder (chapter), Jacmel —Antwerpen, was 3 Febr. Cp 450 mijl N.W. van Finisterre. Van Ostade, Trinidad—Amsterdam, (via Plymouth). 3 Febr op 660 mijl van Land's End. Van Ruysdael, 2 Febr. van New York naar Hampton Roads. Aldebaran, 1 Febr. van New York te Hampton Roads. Eemdiik. Singapore New York. 5 Febr. van Port Said. Euterpe, 6 Febr. van IJmuiden naar Rotterdam. Noordam, New YorkRotterdam, passeerde 6 Febr, 1 uur v.m. Scilly. Ragneborg (charter), 4 Febr. van Jaffa naar Engeland. Rembrandt, Australië— Rotterdam, passeerde 6 Febr. Gibraltar. Stad Haarlem, 5 Febr. van Huelva naar Pernis. Stad Vlaardingen, 5 Febr. van New Orleans naar Rot terdam/Amsterdam. Streefkerk. Rotterdam- Calcutta. 5 Febr. van Madras naar Rangoon. Su matra, 25 Jan. van New Orleans naar Batavia. KLEINE VAART. Democraat, 5 Febr. van "West Hartlepool te Middlesbro. Depa. 6 Febr. v. Middlesbro naar West Hartlepool. Doorman, 31 Jan. van Oran te Cette. Gaasterland, 6 Febr. van ■Delfzijl naar Goole. Hast 3, 5 Febr. van Grave- cend naar Antwerpen na volbrachte reparatie. Ida, 5 Febr. van Rotterdam te Middlesbro. Kaap Falga, 6 Febr. van H-irts Hals naar Gothenburg. Leuvehaven, 6 Febr. van Hirts Hals naar Ant werpen. Nottingham, 6 Febr. van de Tyne te Blyih. Sambre, 5 Febr. van Antwerpen naar Rot terdam. Albatros, 1 Febr. van Huil te Grimsby. Bernard V, 2 Febr. van Lowestoft te Goole. Capella, 3 Febr. van Hayle en Fowey te Charle- stown. Coeta. passeerde 3 Febr. Splthead, inko mend. De Ruyfer, 5 Febr. van Grangemouth n. Blyth. Despatch, 31 Jan. van Middlesbro te Ipswich. Elisabeth (Vermaas), 1 Febr. van Wey mouth n. Rotterdam doch keerde terug wegens slecht weer. Frederik, poole—Rochester, pass. 4 Febr. Splthead. Frisla, 1 Febr. van Le Havre naar Bervllle. Import. 5 Febr. van Rotterdam te Bordeaux. Orde. 2 Febr. van Goole te Grims by Jo, 4 Febr, van Goole te Dartsmouth, June, 5 Febr van Grangemouth naar Blyth. Jura, 2 Febr. te Grimsby teruggekeerd. Keizersgracht. 3 Febr. van Leixoes naar Amsterdam. Kijkduin. 4 Febr, van Partington. (Eastham—Cherbourg). Lena. 29 Jan. van Messina te Genua. Libelle. van Charlestown passeerde 4 Febr. Wight naar het Oosten. Liberty. 3 Febr, van Par te Leith. Mado, 1 Febr. van Boston L. naar Londen. Mar- geca, 5 Febr. van Antwerpen naar Oporto. Mizar, 3 Febr. van Goole te Rochester. Muron, 2 Febr van Rouen te Shoreham. Narwal, Marypórt Penzance, 4 Febr. van Fishguard, Njord, Par- Preston. passeerde 5 Febr. Lizard. Oleum, 2 Febr. van Falmouth te Nantes. Olwe, 4 Febr. van Rot terdam te Hull. Oostzee, GoolePar, 3 Febr. te Dover. Patria. 2 Febr. van Hull te Grimsby. Rapid. 5 Febr. van Londen naar Parijs. Regeja. van Southampton, passeerde 3 Febr. Spithead. uitgaande. Romeja, 2 Febr. van Ipswich te Portsmouth. Teuna, 2 Febr. van Londen te Midd lesbro. San Antonio. 3 Febr. van Leixoes naar Rotterdam. Theodora, 5 Febr. van Rouen te Londen, Twin, 2 Febr van Ipswich naar Midd lesbro. Veenenburgh, passeerde 3 Febr. Spurn Head. Verba, 4 Febr. van Goole te Dartmouth. Virgo, FoweyRouen, 4 Febr. van Par. Wea, 1 Febr. van Grimsby te Sheerness. Weltevreden 7, 1 Febr. van Middlesbro te Ipswich. Westlaan, 3 Febr. van Queensboro te Londen. Zeeland (Meul- man). 4 Febr. van Nlel te Milfordhaven. Zee ster. 2 Febr. van Middlesbro te Kingslynn. Zuid- land. 4 Febr. van Niel te Milfordhaven. Zwaluw, Kingslynn—Hull, passeerde 2 Febr. Spurn Head. SLEEPBEDRIJF. Slbt. Blankenburg met twee bakken, arriveerde 5 Febr. van Rotterdam te Dieppe. zich de verhalen en legenden en nóg kijkt menige treinreiziger naar de wijde water vlakte, die zich ter zijde van den spoordijk Bergen op Zoom-Middelburg uitstrekt. Niet alleen onze eilandenprovincie werd meermalen zwaar getroffen door het water, ook in Rijnland kwamen overstroomingen voor, die persoonlijke en materieele ram pen mei zich droegen. Daar gingen de dor pen Kudelstaart en Kalslagen in de West- einderplas ten onder, iets Oostelijker ver dween Jacobswoude onder het wateropper vlak en in de geschiedenis van de Haar lemmermeer hebben de namen Nieuwer- kerk en Rietwijk een beruchten klank ge kregen. Verder van huis komen we op Texel, waar „het Wambuijs" door de zee werd verzwolgen; onder Dordrecht verdronken Aertswaard, Almsvoet, Ammekerk, Tol- leusen, Leerambacht en nog verscheidene dorpen in het onheil van den Elisabeths vloed van 1421. Het is opmerkelijk, dat vele oude archie ven van stichtingen, die aan het water lig gen, melding maken van het slinken der inkomsten, daarbij als reden opgevend, dat het water vruchtbare landerijen over stroomde. Dus moeten in vele gevallen de groote watervloeden reeds voorvoeld zijn: vaak waren oneenigheid en twist over het ingrijpen op bedreigde punten eenerzijds en financieele moeilijkheden anderzijds de oorzaken van soms noodlottige vertragingen in het herstel der waterkeeringen. Onwillekeurig glijden onze gedachtes van het grijze verleden terug naar dézen tijd, waarin de opstanding van Walcheren geteekend staat als een monument van wilskracht en energie. Het kan vreugdevol stemmen, te bedenken dat Walcheren her rezen is, nadat Reimerswaal het geweld van de Zeeuwsche wateren niet kon weer staan, al gebeurde deze ramp dan ook in een tijd zonder bulldozers en zendspui- ters. Men heeft een vrij nauwkeurig beeld van Reimerswaal ook wel „Romerswaele" genoemd weten te reconstrueeren. Als bloeiend stadje, omgeven door uitgestrekte boomgaarden en landerijen, vormde het één der centra van Zuid-Beveland. De rijkdom uit Vlaanderen strooide in de vroege middeleeuwen reeds welvaart oyer het Zeeuwsche plaatsje en de vele ambach ten getuigden van een nijvere en ontwik kelde bevolking. Er was het gilde der zout- zieders, die op de gorzen rond het eiland hun eenvoudig werk deden, de drapeniers weefden hun kostelijke stoffen en het gilde der „lediggangers" omvatte lieden van allerlei bekwaamheden, die in de andere gilden geen plaats konden vinden. Zoo leefde deze gezonde gemeenschap haar leven van allen dag, tot de vlöed van 5 November 1530 met één slag alle welvaart verwoestte. LEZING OVER CORSICA. Dr. D. J. Broekens houdt a.s. Dinsdag avond in de gymnastiekzaal der R.H.B.S. voor de Velser H.B.S.-vereeniging een le zing over Corsica, waarbij lichtbeelden vertoond zullen worden, VISSCHERIJBERICHT SCHEVENINGEN Te Scheveningen kwamen aan de markt de haringtrawler SCH 30 met 135 kisten versche haring, besomming f 2360, de trawllogger SCH 402 met 900 kg. tong, 100 kisten schol en wijting en 10 kisten kabeljauw, besomming 14100. Geslaagde lustrumviering van Suomi De herdenking van het eerste lustrum van de Hoogoven-AthletiekvereenLging „Suomi", Woensdagavond in het Kenne- mer Theater te Beverwijk, is een buiten gewoon succes geworden. Wegens afwezigheid van den heer P. C. Bais opende de vice-voorzitter, de heer H. J. Klaver, die zich verheugde over de stampvolle zaal met bezoekers, waaruit de flinke aanhang in Velsen en Beverwijk voor Suomi bleek. De vice-voorzitter schetste in korte trekken de oprichting vijf jaar geleden, de moeilijkheden daarna en herinnerde op geestige wijze aan de verdere ontwikkeling en het ontstaan van de sintelbaan. Het uitgebreide programma van dezen avond, dat geheel door eigen krachten werd verzorgd, viel buitenge woon in den smaak. Hierbij kon worden geconstateerd dat er krachten aan het werk waren, die zich op elk: terrein met amateurs best kunnen meten. Uiteraard vormde de muziek, in verschillenden vorm gebracht, den hoofdschotel. Het amuse mentsorkest „The Velno's" stond onder leiding van den heer B. Kuhfus. Een zeer groot succes oogstten „The three Sun- fields" (vader en twee zoons), die op de mondharmonica hun virtuositeit den vrijen loop lieten. De Hilo Hawaiians deden met hun fraaie voordracht en goeden zang voor hen niet onder en „The Stringing Foot- warmers" deden niet minder hun best om de voeten te verwarmen. De schetsen, die een prettige afwisseling vormden, kwamen door vlot spel zeer tot hun recht. Al met al een demonstratie van wat met enkele goed bespeelde instrumenten kon worden bereikt. Het programma werd door den conférencier Gerrits aan elkander „ge lijmd". Een intelligentie-test onder lei ding van den heer Klaver verwekte groote hilariteit. Een zeer geanimeerd bal besloot dezen bjj uitstek geslaagden lustrum-avond. Nieuw hoofd der Fröbelschool In de vacature van hoofd der Maria Cornelia Fröbelschool aan de Eendracht- straat, heeft net schoolbestuur voorzien door de beseeming van mej. H. Ph. de Graaff. Zij was tot haar benoeming werk zaam te Tilburg als hoofd van de Her vormde Kleuterschool. Het „Hoogeland" vertoonde films De Vereeniging tot Stichting en instand houding van arbeidskolonies op Christe- lijken grondslag „Het Hoogeland", waar van H.M. de Koningin beschermvrouwe is, gaf Woensdagavond, door de afdeeling Velsen daartoe in staat gesteld, in de Chr. school aan de Van Langeveldstraat een vertooning van de geluidsfilm „Redding". Voor een slechts matige belangstelling hield de propagandist der vereeniging, de heer Langemaat een korte uiteenzetting van het doel en streven, daarbij speciaal op den steeds toenemenden vloed van maatschappelijk verongelukten, die toch weer hun plaats in de gemeenschap dienen te krijgen, wijzend. Deze omstandigheid stelt zware en hooge eischen aan de Ver eeniging, waarom spreker opwekte tot steun teneinde dit noodzakelijk werk zoo breed mogelijk te kunnen uitvoeren. „Redding" bracht vervolgens in beeld, welk werk in de door „Het Hoogeland" beheerde kolonies wordt verricht; hoe ge detineerden worden opgeleid tot volwaar dige vaklieden om vervolgens onder- toe zicht hun terugkeer in de maatschappij mogelijk te maken. Een groot aantal kinderen woonde des middags in dezelfde zaal de vertooning van enkele aardige kinderfilms bij. TOONEEL EN KOFFIE MET FRIESCHE KOEK. De Friesche vereeniging „Us Memme- tael" alhier zal op Woensdag 12 Februari a.s. een tooneelavond houden in de boven zaal van de bloemenveiling „Het Centrum". Opgevoerd worden de één-acters „Ingelske thé" en „Ropping" aangevuld met schet sen en voordrachten. Het programma wordt verzorgd door eigen krachten onder leiding van den heer Sj. Tuinstra. Traditie getrouw zal aan alle aanwezigen een trac- tatie worden aangeboden, in den vorm van koffie met Friesche koek. Waterpolo Belgische internationals in het Sportfonclsenbad De Haarlemsche Zwem- en Poloclub HVGB organiseert Zondag 9 Februari in het Sportfond- senbad een internationaal waterpolotournooi. De buitenlandsche gasten, twee Belgische zeven tallen, uit Verviers en Brussel, komen Zaterdag middag in Haarlem aan. Verder zijn drie van de beste Nederlandsche poloploegen tuitgenoodigd, n.l. AZ '70 uit Amsterdam, HPC, Heemstede en ZIAN, Den Haag. Als zesde ploeg neemt HVGB deel. De Belgische clubs, Royal Verviers Natation en Royal Brussels Swimming Club komen in de eerste divisie, de hoogste klasse uit. In eerst genoemde poloploeg speelt de international Gé- rard Blitz, en in BSC komen o.a. Leenheer en Raoul Lékime uit. Van de Nederlandsche zeven tallen is ZIAN. landskampioen de favoriet met de internationals Smol en Braasem en den uit stekenden doelman v. Woerkom. AZ '70. de oud ste vereeniging van Nederland, verschijnt met den tweevoudfgen kampioen v. Daatselaar en Smitshuyzen. HPC is door het vertrek van De Geest en Kloots eenigszinsverzwakt, maar met Maurïts en doelman Vrugt behoort deze ploeg nog steeds tot de beste van ons land. Elfstedentocht is niet voor mooi-weer-rijders Leeuwarden is begonnen zich gereed te maken voor de ontvangst der duizenden deel nemers aan den Elfstedentocht Iedere trein bracht Donderdag en vanmorgen deelnemers. Honderden baanvegers zijn aan het werk ge gaan en wakken worden afgezet. Toerrijders kunnen in een der elf steden den tocht be ginnen. In Leeuwarden wordt op de Schen kenschans gestart. Het zal geen tocht worden voor mooi-weer- rijders, zelfs niet als het Zaterdag goed weer is. Een waarschuwing voor „zwakke broe ders" is zeker op zijn plaats. De Friezen zelf hebben bijna geen pleziertochten ondernomen wegens den slechten toestand van het ijs Het is weliswaar betrouwbaar, maarer heeft zich tijdens den dooi van eenige weken ge leden een laagje water op gevormd, dat on der een snerpenden Oostenwind tot een hob belig ijsvlak is bevroren. Een groot deel van de route zullen de rijdeTS over dit weinig egale ijs moeten afleggen. Bovendien zijn sommige vaarten tijdens den dooi opengebro ken. waardoor op deze plaatsen de schotsen zijn vastgevroren en van een baan nauwelijks sprake is. Jail Jongert was sneller dan Kees van Eykeren Toen de duisternis reeds ingevallen was. moest de beslissende rit van de nationale hardrijderij op de schaats te Halfweg, over een afstand van 160 meter, nog verreden worden. Van de 35 deel nemers waren er twee, die zonder noemenswaar dige Inspanning den eindstrijd hadden bereikt, namelijk Jongert uil Amsterdam en de kampioen op de korte baan Kees van Eykeren uit Bad hoevedorp. De wedstrijdcommissie en deze rij ders waren overeengekomen, dat, wegens de duisternis, één rit de beslissing moest brengen. Jongert had een schitterende start, doch werd op de helft van de baan door Van Eykeren inge haald. Een vinnige eindspurt deed Jongert ech ter met een halve meter voorsprong zegevieren in den tijd van 15.3 sec. De Amsterdammer ont ving voor deze prestatie een geldprijs van f 100 en een premie van f 200. welke inwoners van Halfweg en Zwanenburg beschikbaar hadden gesteld. Kees van Eykeren, de tweede prijswin naar, ontving f 100 en bovendien een extra geldpremie voor de snelste rit (15.1 sec.). Derde werd H. B. van Gellekom uit Badhoevedorp (f 50) en vierde de 17-jarige A. v. d. Nagel uit Zwammerdam. Voetbal en wederopbouw Het lid der Tweede Kamer de heer Peters heeft de volgende vragen gericht aan den minister van Openbare Werken en Wederop bouw: Is het waar, dat er door ambtenaren der verschillende streekbureaux voor den wederopbouw een voetbal-competitie wordt gespeeld? Zoo ja, is deze competitie dan ge organiseerd door het departement van Open bare Werken en Wederopbouw? Is het waar, dat deze wedstrijden worden gespeeld in den werktijd der hierbij betrokken ambtenaren en dat door deze ambtenaren ten behoeve van deze wedstrijden van dienstauto's wordt gebruik gemaakt? Is het waar dat er wedstrij den zijn gespeeld tusschen Zeeuwsche en Lirn- burgsche streekbureaux, die een afwezigheid der medespelende ambtenaren van meer dan een dag hebben veroorzaakt? Is het den mi nister bekend dat deze wedstrijden groote er gernis verwekken onder de bevolking der getroffen gebieden? Sportwedstrijden afgelast De voor Zaterdag en Zondag vastgestelde wedstrijden van den Kon. Ned. Voetbalbond de afdeeling Haarlem van dezen bond. de Kon. Ned. Hockey- en Kon. Ned Korfbal- bond, zijn afgelast. Het voetbalprogramma van den K.N.V.B. is een week verschoven. Verklaring der E.V.C. Naar aanleiding van de recente geschillen tusschen N.V.V en E.V.C. heeft het hoofd bestuur van de laatste vakvereeniging een verklaring afgelegd, waarin onder meer ge zegd wordt, dat het N.V.V, steeds het recht van de E.V.C op de formuleering -van zelf standige eischen erkend heeft. Daaruit vloeit, volgens de verklaring voort, dat de E.V.C tevens een daaraan verbonden actie mag gaan voeren Het hoofdbestuur van de Een heidsvakcentrale meent verder, dat in October 1946 reeds van deze zijde een voorstel tot gemeenschappelijke actie om te komen tot een strijd tegen buitensporige winsten en tevens om de loonen met 10 .te verhoogen werd gedaan. Over de 9 Februari-betooging wordt door de E.V.C. verklaard, dat de oproep zich richt te tot alle werkers, en dat het nooit in de bedoeling heeft gelegen, alleen N V V.-leden uit te noodigen. Concludeerend merkt de E V C. op, dat haar daden niet in strijd zijn met de ..loyaliteitsverklaring" en zij verklaart zich bereid, eenige consignes uit te geven, om 'el- ken grond voor wantrouwen weg te nemen en alsnog den weg tot een fusie tc banen: le aan alle-desbetreffende N V V.-leden te verzoeken af te zien van hun voornemen de 9 Februari-demonstratie te bezoeken; 2e. aan de E.V.C -afdeelingen te vragen, de propaganda slechts uit te strekken tot niet- N.V.V.-leden. Paimekoeken met arsenicum Acht jaar geëischt tegen Rotterdammer die zijn vrouw wilde vergiftigen De 50-jarige Rotterdammer G. J, H. had zich gisteren voor de Rotterdamsche recht bank te verantwoorden o-mdat hij getracht had' zijn vrouw van het leven te berooven H had relaties aangeknoopt met zijn 40-jarige overbuurvrouw. A M D en wilde met haar trouwen. Daartoe had hij regelmatig in pan nekoeken, welke hij voor zijn vrouw bakte, arsenicum verwerkt. De vrouw was hierdoor blind geworden en gedeeltelijk verlamd De officier van justitie eischte acht jaar gevan genisstraf en daarna ter beschikkingstelling van de regeering Voorts stonden de 40-jarige vrouw D. haar 43-jarige zuster terecht, verdacht van medeplichtigheid. Tegen beiden werd een jaar gevangenisstraf geëischt. Pionier thans passagier Gisteren is de heer A. N. J. Thomassen Thuessink van der Hoop. die in October 1924 als luitenant-vlieger met de Fokker F 7 HN ACC de eerste vlucht van Amsterdam naar Batavia maakte, per Skymaster naar Batavia vertrokken De heer Van der Hoop is conser vator van het museum van het Koninklijk Batavia'sch Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen en bracht den bezettingstijd door in verschillende Japansche kampen op Java Na de bevrijding kwam hij met verlof naar Nederland. Thans is hij door het depar tement van Onderwijs naar de Oost uitgezon den om zijn vroegere functie weer te gaan vervullen. Nederlanders in Duitschland komen hier feestvieren In overleg met de Britsche bezettingsauto riteiten in Duitschland is een regeling ge troffen. waardoor een aanzienlijk aantal in Duitschland woonachtige Nederlanders in de gelegenheid gesteld zal worden gedurende 48 uur in Nederland te vertoeven, teneinde deel te kunnen nemen aan de feestelijkheden naar aanleiding van de geboorte van een Oranje telg. BINNENLAXD -Een bond van Schoonheidsspecialisten opgericht onder den naam de „Alnebos". uji doel Is saneering van dit beroep. Er zal naar g=^ streefd worden om de examens onder rijkstoè. zicht te doen plaats vinden, Het secretariaat j, gevestigd.' Haarlemmerstraat 5 te Zan-dvoort, HAARLEM EN OMGEVlNr, De wethouder van Onderwijs, de heer D j A. Geluk, zal In plaats van op Maandag ie'0j Woensdag 12 Februari van II13 uur spreekuur houden. De Youth for Christ-bijeenkomst, die Zate-. dag in de Bakenesserkerk gehouden zou worde-) gaat mede tengevolge van de huidige vors-, periode niet door. De eerstvolgende jeugdmèe. ting zal Zaterdag 1 Maart In de Kloppersingc:. kerk worden gehouden, waar ds. G. A. Barbey Wolff, Geref. predikant te 's Gravenhage spreken. Wegens de ongunstige weersomstandigheden zal het viool-recital van Mevr. Lida Langerveij hetwelk op Zaterdag 8 Februari zou plaats vi-! den in de Begijnhof Kapel te Haarlem, tot der aankondiging worden uitgesteld. Ds. J. H. Kroes is te Zeist op 75-jarige; leeftijd overleden. Hij was em. predikant <jr Geref. Kerk van Oosterbeek en is de eerste prp dikaxit van de Geref. Kerk te IJmuiden ge weest in de jaren 1901—1910. Door de R.K. Amusementsvereenlging Ham zal op Zondag 16 Februari ln Hótel Vreeburg (j Bloemendaaal worden opgevoerd het tooneelsp=; „Als de poorten open gaan" van Jos. Smits e- Jac. Braun. Op 11, 12 en 13 Februari zal de Katholle^ Arbeidersbeweging te Hillegom haar jaarfefc; vieren. De Tooneelvereeniging „Kunst na Ar- beid", zal „Wilde Rozen", een drama in drie be. drijven van Joh. v. Eekelen, opvoeren. Dinsdag 11 Februari geeft de Haarlemsche Technische School een feestavond in het gebou» van den Hadrlemschen Kegelbond. De leerlin. gen zullen het programma verzorgen onder lei, ding van den heer Willy Lemson. Dinsdag 11 Februari is het 25 jaar geleden, dat de bedrijfsleider van de Coöperatieve Brooc. bakkerij en Verbruiksvereeniging „Vooruitgang de heer G. A. Groenewoud, in dienst trad fcj deze coöperatie. Woensdag 12 Februari zal j3 hótel Lion d' Or een receptie worden gehouden Het Haarlemsche Operette-Ensemble zal oj Dinsdag 11 en Woensdag 12 Febr. des avonds ;,j| uur in den Stadsschouwburg opvoeren „Surcou( de Kaper". Komische operette ln vier bedrijven van Robert Planquette, Muzikale leiding h, Steenkist; regie K. Baars. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 7 FEBRUARI Stadsschouwburg: Het vroolijke Weeuwiji (Hoofdstad-operette), 20 uur. Concertzaal: Or. chestre Colonne, 20 uur. Bioscopen, nieuw pi gramma: Rembrandt: Mrs. Miniver (14 j.) 14. 1-8.30 en 21.15 uur. Palace: Haal Paul Temple er bij (18 j.). Luxor: Gaslight (18 j.). Deze twee: 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Het eiland der liefde (18 3.) 14.00. 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Spaarne Theater: Het geheim van de or. derwereld, deel II, 19.00 en 21.15 uur (a. 1.). atv: Vlucht in het verleden (14 j.) 14.15, 16.30, 19.» en 21.15 uur. ZATERDAG 8 FEBRUARI Stadsschouwburg: Het vroolijke Weeuwjte a uur. Bioscopen: als Vrijdag. Spaarne: tevens ma- tinée om 14.30 uur. Aan allen die ons behulp zaam zijn geweest na den brand in de Leeuweriklaan 8 betuigen wij langs dezen weg onzen hartelijken dank. Fam. LEEUW. Heden nam de Heere van ons weg na een ged-uldig smartelijk lijden, onze innig geliefde zorgzame Vrouw en Moeder MATTJE VERDUYN, Echtg. van Willem Visser, in den ouderdom van 53 jaar. W. Visser. Matthijs. IJmuiden, 6 Febr. 1947. Rambonnetlaan 8. De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag 10 Febr. a.s. op de Wester begraafplaats te IJmuiden n.m. 2.30 uur. Vertrek sterfhuis 2.15 uur. Geen bloemen Voor de vele blijken van medeleven, ondervonden tij dens het overlijden van mijn dierbaren Man, betuig ik, mede namens de kinderen, mijn oprechten dank. A. Na-bben—v. Vuuren. Velserduinweg 176. IJmuiden-Oost. Vanaf heden op alle ingeleverde bonnen. KENNEMERLAAN 32 IJMUIDEN. Woningrull Gevraagd Woonhuis Kenne- merlaan of omg. te ruilen v. mooi woonhuis te Haarlem-N. Jan Haringstraat, b.u. suite met keuken, tuin m. schuur: le verd. 3 kamers m. badk en zolder Huur 42 50. Aan biedingen P. J. Bakker v.h. B. D. en Co, Van Tuyllweg 15, Velsen. NETTE WERKSTER gevr. v. een heele of twee halve da gen p w. Mevr A. v. Rooyen Romijn, v. d. Vondellaan 45, Driehuis. Tegen 1 Maart-gevr. flinke HULP IN DE HUISH., klein gezin, v. halve dagen, 't Sport huis, Kennemerlaan 137. NET PERSOON zoekt betrek king als chauff. met 10 jaar erv. Br. L1154 bur, v d. blad. ZIT-SLAAPK. te huur gevr. door gezin zonder kinderen, m. gebr. v. keuken. Br. LI 153 bur. v. d blad. ZILVERVOS te koop. (2 x ge dragen) Mevr. Den Hartog, Kluyskenslaan 23boven, Sant poort. TE KOOP: eenige konijnen, 6 mnd. oud en jonge hond. Ruilen: gasfornuis voor wit geëm. kolen fornuis. Marnix- laan 10. Driehuis. TE KOOP: in g. st. z Stof zuiger op slee met rubber sl. en alle hulpst. Rijksweg 324, Santpoort. TE KOOP: 2 gitaars, 1 j.-jas z.g.a.n. 14-15 j.; 2 nw H.- broeken. 1 nw. H.winterjas. Meeuwenlaan 20. BONTJASJE te koop, leeft. 7-9 j Te bevr. J. P. Coen- straat 105. IJmuiden. TE KOOP: haardkachel 50 en l pr. Noorsche schaatsen, gr. m. J. P. Coenstr. 135, IJm. HANDWAGEN te koop aan geboden. Van Galenstraat 13, IJmuid en-Oost. TE KOOP: d. mantelpakje, d br. m. 38-40. o. kw„ als nieuw, 50. Eschdoornstr. 19 IJmuiden-Oost TE KOOP: zw. damesmantel (swagger) m. 40, prijs 25, z.g.a.n. Zinneveldlaan 35 te Santpoort-Station TE KOOP: 1-p. wit Eng. led met sp. en kapok matr.. kook kacheltje, nw. blauw, fluw. meisjesbaret, marmerplaat, 1 m. lang, 30 cm br. Cr em er- laan 20, Santpoort-dorp. Wegens overcom-pl. te koop: pracht WESTMINSTERKLOK m lew. slag 125. Eventueel te ruilen v. vloerkl. of mat ting. Burg. Rambonnetlaan 3. TE KOOP aangeb. zwart Seal bontjas en 2 groote kachels. 'Kennemerlaan 92. TE KOOP' 2 p. z.g.a.n. schaat sen m. „Nooitgedagt". 1 p. h. D.rijgsch m. 40, 1 p. zw en bl. pumps m. 40, 1 p. fietstas- schen, 1 strandtent en 1 p. h. en 1. k.sch. m. 20, 1 lange D - broek w, stof. Ahornstraat 9. Jong echtp z. kinderen zoekt GED. VAN WONING of bo- venw omg. IJm IJm.-O. of Drieh. Br. LI 155 bur. v.d. bl. VERLOREN: doublé gouden lorgnet met étui. Wijk aan Zeeërweg ot v. Speykstraat. Verliezer zeer gedup. Tegen bel. terug te. bez Alex. Bell- straat 54, IJmuiden, WONINGRUIL: Mooi huis, kamer-suite. 3 sl.k., keuken; bij-keuken, v en a. tuin f 5.75 p.womtr Watertoren, IJm., v. woning te Haarlem. Br. LI 152 bur. v. d. blad. WIE RUILT 2 fl nw. pannen v ganglooper en deurmat? Wijk a. Zeeërweg 14, IJm.O. Keuze uit 12 soorten vruchten Telefoon 4331. KENNEMERLAAN 32. met suiker, 1 23 per 8 ons. ZONDER BON Kenuemerlaan 32. Alle soorten, ook holslijpen. Vakkundig en op speciale machines. Slijpmachinefabr. IJMUIDEN Bik en,ArnoI(lkade 32. Telefoon 4329. Ook af te geven bij Zwager, Kennemerolein. De N.V. SCHEEPSHERSTEL- INRICHTING BOOY Co. Oproeping voor de buiten gewone vergadering van aan deelhouders op Maandag 24 Februari a.s. te 10 uur v.m. aan de Dr. Kuyperlaan 6. te Velsen. Op vertoon van hun aandeelen hebben houders recht van toegang tot de ver gadering. Te behandelen on derwerpen liggen vanaf he den voor aandeelhouders ten kantore der Vennootschap te IJmuiden ter inzage. DE COMMISSARISSEN Voor VITA's diep gevroren GROENTEN Vernazaak. KENNEMERLAAN 32 Telefoon 4331 Burgemeester en Wethouders vag Velsen deeJ-en mede dat de lessen aan de leerlingen der Moerbergscho-ol en der F. L. Ossendorpschool m.i.v. Maandag 10 Febr. 1947, zullen worden hervat in de Tlico Thijssenschool gelegen aan de Heidestraat te IJuiuiden-O. en wel op de navolgende lesuren: Moerbergschool van 912.30 1 F. L. Ossendorpschool van 1.30 tot 5 uur. Speeltuinvereniging „JONG SANTPOORT" Secretariaat: Lazarus Mullerlaan 9 OPROEP tot buitengewone ledenvergadering te houden op Dinsdag 11 Maart a.s. des avonds om 2 0 uur in de bovenzaal van het Jeugdhuis, Burg. Enschedélaan te Santpoort. Ingevolge art. 13 Huish, Regl, hebben de leden tot en met 22 Feb-ruari a.s. de gelegenheid voorstellen te doen of can- didaten te stel-l-en bij het bestuur, met dien verstande dat deze voorstellen of candidaatstelling door minstens 10 i leden onderteekend moeten zijn, willen zij op de agenda \geplaatst worden. „Het Witte Kruis", Afdeeling Velsen Te beginnen Maandag 17 Februari a.s. 's avonds 7 uur zal in bet Witte Kruisgebouw Kennemerlaan 125 te IJmuiden een MOEDERCURSUS worden gegeven. Vrouwen en meisjes boven de achttien jaar kunnen zich voor dezen cursus aanmelden lederen werkdag tusschen 3 en 5 uur bij den Administrateur der vereeniging Kenne merlaan 125 Witte Kruisgebouw IJmuiden. Vooral voor a.s. Moeders is deze cursus zeer belangTij-k. Kosten voor d-en geheelen ou-rsus bedragen 1.50. Heeft V stof? Elzer's Heerenmodehuis Kennemerlaan 121 MAAKT UW OVERHEMD Bij de N.V. RADIO HOLLAND. Havenkade 7 c IJmuiden kan geplaatst worden een ervaren Radiotechniker Grondig bekend met Service-merk en eenige kennis van zendertechniek. Sollicitaties mon-de-lung ot schriftelijk. HAAST U! HAAST U! De Tooneelclub der Voel bal vereeniging IJMl'lDEN" brengt U het TOONEELSPEL in 3 bedrijven door JOH. v. EEKELEN onder regie van F. HUNSCHE ep WOENSDAG 12 FEBR. en VRIIDAG 14 FEBE. in het PATRONAATSGEBOUW, Zeeweg, IJmuiden-Oost Aanvang 8 uur. Zaal open 7.30 uur. Nog enkele kaarten verkrijgbaar bij de op de raambiljet- ten vermelde adressen. Haas-t om teleurstelling te voo-rkomen. HAAST U! HAAST U! presenteert U wederom vanaf Zaterdagmiddag 2 uur haar excl usieve gel egenihêid Brengt een bezoek, en U zult zeggen: werkelijk een UNICUM in onze gemeente. Wij verstaan den GEEST van dezen TIJD beter dan wie ook. Waarom? Zin EN BEPROEFT ONZE KWALITEIT Goudgele Palat Frites, warme worst, croquetten enz. enz. Ome specialiteitZalmslaatjes Geopend to-t 12 uur 's nachts. Donderdags gesloten. Aanbevelend DE DIRECTIfl Nog enkele HEEREN. en JONGENSWINTERJASSEN VOORRADIG Wij ontvingen een partij WOLLEX JONGJENSTRUIE* vo-or leeftijd 5 to-t 12 jaar, WINKELGALERIJ OGSTEItDUINWEG - TEL. 5501 Handappels 4 soorten vanaf 49 ct. p. kilo Handperen 97 ct. p. kilo Moesappels 59 ct. p. kilo En zoolang de voorraad strekt: Stoofperen37 ct. p. kilo ALLES ZONDER BON KEN NEMER LAAN 32 - TELEFOON 4331

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4