IJmuider Courant Met felle vorst en harden wind startten 1700 Elfstedenrijders Dit voorjaar „tulpenfeest" Rapport over de Nazi's Bescheiden illuminatie is toegestaan V.S.-ambassadeur wordt uit Polan teruggeroepen voor rapport Groentehandelaren gaan Woensdag staken Nog geen dooi te verwachten 6le Jaargang No. 18554 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD ZaterÜag 8 Fcltruari 1947, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,— Franco per post 4,50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem T T ET is inderdaad een opzienbarend rap- II port, dat de bekende Commissie voor Europeesche Aangelegenheden heeft uit gebracht over de voortgezette werkzaam heid der Duitsche nazi's na den oorlog en speciaal over hun intriges in het buiten land. In een derde uittreksel uit dit rap port publiceerden wij gisteren bijzonder heden over hun politieke tegenwerking bij de geallieerde pogingen tot democrati seering van Duitschland, waarbij ook de kwestie van de benoeming van een Beier- schen minister-president behandeld wordt. Men kan zich moeilijk voorstellen dat de geallieerde regeeringen een dergelijk rap port, dat hun allen is toegezonden, achteloos naast zich neer zullen leggen. Door Enge land en Amerika worden enorme bedragen aan hun Duitsche zones ten koste gelegd. Dit moet ieder zich" herinneren die leest: De nazi's blijken een economisch en finan cieel potentieel in verschillende landen te hebben opgebouwd, dat grootendeels bui ten den greep der geallieerden kon wor den gehouden. Met name in Argentinië, Zwitserland, Zuid-Afrika en Zweden blij ken deze stellingen aanwezig te zijn in een omvang en beteekenis, die niet gering mo gen worden geacht". Uit deze ietwat schrille tegenstelling valt moeilijk iets an ders af te leiden, dan dat de Engelschen en Amerikanen voor den gek worden gehou den. Nog minder opwekkend klinkt de mededeeling, dat in Argentinië industrieën bestaan, die prototypes kunnen uitvoeren voor nieuwe oorlogswapens en geleid wor den door Duitschers, behoorend tot de I. G. Farben, Siemens-Bauer, Siemens- Schuckert, Rheinmetal, Borsig en vele an dere firma's. Nu staat de conferentie te Moskou voor de deur, die het Duitsche vraagstuk moet behandelen en met de overeenstemming tusschen de geallieerden is het voorshands droevig gesteld. Ook de kleine landen zijn het volstrekt niet onderling eensen van onderling overleg tusschen deze sterk- geïnteresseerden is, behalve dan in het geval Nederland-België, dat overigens niet tot groote plannen en adviezen heeft ge leid, bitter weinig gebleken. Men denkt en werkt nog steeds volgens de methode van het in staten en staatjes verdeelde Europa: ieder voor zich. Dit moet noodzakelijker wijs een verdeeldheid scheppen, die nazi intriganten in Duitschland en andere lan den in de kaart speelt. De U.N.O. heeft een schoonen naam, want wat kan men zich nu beter denken dan „Vereenigde Naties", schouder aan schouder oprukkend in dienst van den Vrede, maar de vlag dekt de lading niet. Want deze naties zijn niet waarlijk vereenigd. Er moet blijkbaar nog heel wat gebeuren eer men, door den nood ge dwongen, tot werkelijke samenwerking der volken komt en het verleden geeft wel aan leiding tot de verzuchting: Als het dan maar niet te laat zal zijn en het nationaal- sociaüsme onder een of ander nieuw etiket maar niet zoo sterk zal zijn ge worden, dat men weer in vruchteloos on derhandelen moet verzeilen met een der den wereldoorlog als resultaat! Dit zijn geen opwekkende gedachten, te minder als men overdenkt, dat de nazi-geest niet al leen in Duitschland aanhang vindt. Daar van geeft het rapport der Commissie voor Europeesche Aangelegenheden voorbeel den. Het gevaar ligt in een breeder kring van menschen dan die der Duitsche nazi's en wie zich Ortega y Gasset's boek „De Opstand der Horden", dat hier meermalen geciteerd is, herinnert, is geneigd tot ge bruik van het woord nihilisten. Hij denkt aan lieden die in geen God en in geen hoo- ger strevingen meer gelooven, die geen eer bied voor de overtuiging en het leven van den medemensch koesteren, wier bewustzijn verengd is tot een dom massaal streven naar eigenbelang en macht, waarbij zij alles voor zich opeischen en zonder de min ste gewetenswroeging over lijken gaan. En Duitschland is, nog steeds, de kern van het gevaar. Wie dit begrijpt zal ook kunnen inzien, wat de steevers naar Ver eenigde Staten in Europa, maar met het voornemen ze uit te breiden tot veel gr^o- ter geheel bedoelen. Zij betoogen dat een verdeeld, versnipperd, eindeloos-disputee- rend en concurreerend Europa machteloos is en geen toekomst heeft. Zij constateeren, dat het nu reeds in een bedreigde positie tegenover Duitsche kansen op herleving gaat verkeeren. Zij zouden Duitschland mede willen opnemen in een federale Unie, waarin het slechts een minderheids-positie in het federale parlement en de federale regeering zou kunnen innemen en over geen eigen strijdmacht zou beschikken, om dat men het dan in een grooter geheel zou inkapselen en daarmee machteloos maken. Het is waar dat men het daarmee naar zich toe zou halen inplaats van het af te stooten. Wie een groot gevaar wil bedwingen moet het naar zich toe halen om het onder den knie te krijgen. Wie het afstoot kan er zich op voorbereiden, dat het in kracht en in wrok zal toenemen en machtiger worden. De democratiseering van Duitschland door geallieerde bezetters is een bij voor baat tot mislukking gedoemde onderneming. Geen enkel volk zal zich ooit door zijn be zetters tot een nieuwe levenshouding laten bewegen. Wij behoeven maar aan onze eigen houding in bezettingstijd te denken om te weten, dat zooiets uitgesloten is. Bo vendien verkeeren de Duitschers in mise rabele levensomstandigheden, waarvan zij de schuld aan de bezetters geven. Gij zegt verontwaardigd: het is hun eigen schuld en ik geef u gelijk. Maar wat baat ons dat, als hun houding anders is? Er is maar één kans om de Duitschers ongevaarlijk te maken en op den duur tot andere gedachten te brengen. Neem hen op in een grooter geheel. R. P. In verband met de vele tot het Rijks- kolenbureau te 's-Gravenhage gerichte verzoeken kan thans worden gemeld, dat besloten is, ter opluistering van den a.s. nationalen feestdag 's avonds een beschei den illuminatie te veroorloven, uit reve rentie tegenover het Koninklijk Huis. Deze verlichting moet op bescheiden schaal ge schieden en mag, voor zoover gas of elec- triciteit wordt gebruikt, uitsluitend bui tenshuis worden aangebracht. Etalage- of reclameverlichting mag dan ook niet wor den ontstoken. J. J. Bosman uit Breukelen in aan den kop 9moordend tempo'' Stampvoetend en handenwrijvend stondeh vanmorgen 300 mata- dorcn-op-de-schaats in een Leeuwardensche kolenloods aan de Schenkenschans en rond hen waarde de met sprongen toenemende spanning. Een laatste vermanend en opwekkend woord van den heer J. M. Kingina, penningmeester van de Friesche Elfstedenvereeniging, schalde door de luidsprekers en om even over half zes schoot het touw, dat de bonte verzameling mannen in bedwang had gehouden, weg, waarmee de negende officieele Elfstedentocht over een afstand gelijk aan Amsterdam-Brussel was begonnen. Elf graden onder nul wees de thermometer aan, toen de wedstrijd rijders vijf minuten later in allerijl op het ijs van de Schenken schans de smalle ijzers onder bonden cn na een laatste: „Goeie reis!" verdwenen ze raet feilen zijwind in de schemering, richting Sncek, waar om 19 minuten over zes de eeste mannen zich bij de controlepost meldden. Dezelfde kopgroep, be staande uil den geheel in het wit gekleeden Leffertsma, den bekenden „elfsteden- crack", Lou Geveke. Mulders, Winia en A. de Vries bereikte eeu klein kwartier daarna het stille IJIst. Inmiddels waren om zes uur precies de 1400 toerrijders uit de cafétjes aan de Leeuwarder veemarkt „losgelaten". De eersten van deze deelnemers, die het ken nelijk kalmer aan deden, passeerden om 7.10 uur de Sneeker controle. Leeuwarden-Sneek werd, met den wind haast in den rug, door de wedstrijdrijders bijzonder snel gereden, maar op het Slo- termeer, dat dit jaar een weinig fraaien ijs vloer bezit, zakte het tempo aanmerkelijk. Het moest dan ook kwart over zeven wor den, voordat de eersten het stadje Sloten binnenstoven. Verschuivingen in de kopgroep Met gezwinden slag werd aan de 25 kilo meter tusschen Sloten en Staveren begon nen, waar de controle om kwart "over acht de eerste twee rijders afstempelde. Het waren J. J. Bosman uit Breukelen en Klaas Schipper uit Steenwijkerwold, zoodat de kopgroep opmerkelijke verschuivingen had ondergaan tengevolge van den feilen strijd, die zich op het Heegermeer en de Fluessen ontwikkelde. Geveke, de Vries en Mulders waren niet langer onder de eerste tien. Achter de leiders nestelde zich D. v.. d. Duim uit Oldeboorn, de man, die in 1940 bij de vijf winnaars van den wedstrijd was. Het Uselmeer op! Bosman behield ook de leiding tot Hin- deloopen, waar deze verbeten rijder om precies 9 uur arriveerde, op den „voet," gevolgd door Winia, Schippers, van der Duim en de outsider Schueler. De tocht over het ijs van de voormalige Zuiderzee naar Workum duurde voor deze kopgroep 25 minuten, een tijd die door de spiegelgladde baan gunstig werd beïnvloed- Dezelfde vijf rijders die in nauwe verbon denheid uit het pittoresque en met sneeuw bedekte „Hynlippen" startten, kwamen in Workum aan. De eerste ernstige valpartijen dwongen bij Staveren v. d. Bij uit Anna Paulowna en Charisius uit Leeuwarden tot opgeven. Er werd over de eerste 85 kilometer van de route zeer snel gereden: Leffertsma, die aanvankelijk deel van de kopgroep uit maakte kon het tempo niet bijhouden en viel bij Staveren iets terug. Bij Warga moest een eind geloopen worden en de zware 13 kilometer (niet ontoepasselijk als het „ongeluksstuk" aangeduid) tusschen Workum en Bolsward bracht een kleine verandering in de kopgroep teweeg, zon der de snelheid noemenswaard te beïn vloeden: hoewel Bosman nog steeds leidde, werd zijn rivaal Winia verdrongen door Schipper, en het duo Schueler en Vermeu len (de lbatste liep op dit traject 2 minu ten op de leiders in) zat hen vlak op de hielen. Tegelijk met Winia raakte Geveke in de volggroep, die op dat moment ook v. d- Duim en Leffertsma in haar gelede ren telde. „Moordend tempo" De geroutineerde elfstedenrijders Geveke. v. d. Duim, Adema en de Vries konden het „moordende tempo", dat Bosman vooral gedurende de eerste helft van den wed strijd er in hield, ternauwernood volgen en •het was dan ook geen wonder, dat de kop groep der wedstrijdrijders zich hoe langer hoe verder van de kern verwijderde. Merentochten in Zuidholland De gelegenheid om in Noordholland toch ten te maken is door den hevigen sneeuw val van enkele dagen geleden uitgesloten. In verscheidene deelen van deze provin cie is meer sneeuw gevallen dan in Haar lem en in de provincie Zuidholland. Lief hebbers van de scliaalsspori zullen daar om in zuidelijke richting moeten trekken. Vandaag en Zondag worden één-, twee- en drie merentochten gehouden in Zuid holland over afstanden van 20, 45 en 60 K.M. De startplaatsen zijn café Zomer- zorg, Leiden, Paviljoen „De Brasem" te Oude Wetering en café Hoogendijk te Lan- geraar. De ronde van het Brasemenneer wordt Maandagmiddag gehouden. Sevffarth Europeesch kamp pioen Na een spannenden strtfd tusschen de Zweden Seyffarth en Hetlund en den Noor Farstad, ls Aake Seyffarth er in geslaagd het Europeesch kampioenschap schaatsen rijden te behalen. In de Vrijdag gehouden wedstrijden ovei 1500 en 5000 meter werd Sej'ffarth tweede. Winnaar van eerstgenoemd nummer was Farstad 5n 2 min. 19.5 sec. en van het andere nummer Hetlund. Broekman heeft zich op den tweeden dag prachtig hersteld. Op de 1500 meter noteerde hij 2 min. 29.5 en eindigde als 15e. Langendijk kwam iets boven tie 2Ij minuut. Op de 5000 meter was voor Broekman een tijdschema opgemaakt van 8 min. 50 seconde en hij heeft, reeds zooveel ervaring opgedaan, dat hij er in slaagde precies op dit schema te rijden. Hij bezette de achtste plaats. Doordat de tegenstander van Langendijk een Emgelschman in het begin een verkeerde baan nam, ontstond een incident, waardoor de vechtlust bij den Nederlander ontbrak. Hij legde den afstand af in 9 min. 7.1 seconde. Het algemeen klassement luidt: 1. Europeesch kampioen Aake Seyffarth (Zweden) 193,186 p.; 2. Hetlund (Zweden) 181.897 p.; 3. Farstad (Noor wegen) 195.444 p.: 4. Karlsson (Noorwegen) 196.847 p.; 5. Jannemar (Noorwegen) 197,983 p.; 6. Johansson (Noorwegen) 197.377 p.; 14. Broek man (Nederland) 204,526 p.; 18. Langendijk (Ne derland 206,143 p. In den loop van Vrijdag was het druk in café „De Groene Weide" in Leeuwarden, waar de deelnemers zich meldden. Voor de mijnwerkers Het blijkt dat er vele landgenooten zijn, die gaarne iets willen doen voor de mijn werkers, die hun vrijen Zondag ter be schikking stelden om extra kolen voor Ne derland te delven. Teneinde tot een meer centrale regeling te komen, geeft het initiatief-comité „Op voering Arbeidsproductiviteit'' de gelegen heid, dat een ieder, die dit wenscht, per soonlijk aan een mijnwerker een blijk van waardeering kan sturen. Zij kunnen daar toe hun adres opgeven aan het secretariaat van de I.C.O.A., Wassenaarscheweg 40, te 's-Gravenhage. In overleg met de directie der mijnen wordt in volgorde van de binnenkomende adressen door loting bepaald, met welken mijnwerktr men in verbinding kan treden, opdat hem een blijk van waardeering onder het motto „voor den rookenden schoorsteen" kan worden gezonden. Men krijgt na opgave van zijn adres, naam en adres van den mijnwerker toe gestuurd aan wien men eventueel een roo- kersbon of een andere verrassing kan stu ren. Men gelieve in geen geval iets anders dan naam en adres aan de I.C.O.A. te stu ren. De directie van de mijnen heeft reeds binnenkomende bonnen en geschenken aan zieke mijnwerkers, die niet aan het werk op Zondag konden deelnemen, uitgereikt. Bevin richt zich tot Stalin De Britsche minister van Buitenlandsehc Zaken, Bevin, heeft zich opnieuw tnet Stalin in verbinding gesteld. Men ver-, wacht, dat het de eerste stap is naar een gedachtenwisseling over het „voorbehoud", waarnaar Stalin verwees in zijn brieven aan Bevin, inzake het Britsch-Russische verdrag. Het woord is aan. Lubbock: Het is moeilijk rusiej^ als men niets te doen heeft. Minister Marshall acht Amerikaansche militafre taak in China beëindigd Generaal Marshall heeft gisteren te Washington zijn eerste persconferentie als minister van Buitenlandsche Zaken gehou den, waarbij hij verklaarde, dat het sluiten van een internationale overeenkomst be treffende de ontwapening zal moeten wachten op de voltooiing van vredesver dragen in Europa en het Verre Oosten. De minister legde er tevens den nadruk op. dat een overeenkomst over de internatio nale controle van de atoomenergie „van primair belang is". Wat de kwestie der Poolsche verkie zingen betreft, zeide Marshall, dat de Ame rikaansche ambassadeur te Warschau, Ar thur Bliss Lane, binnenkort zal worden teruggeroepen om verslag uit te brengen Bloembollen moeten de vreemdelingen aantrekken „Er moeten meer vreemdelingen naar ons landje gelokt worden". Deze uit spraak van den voorzitter der Alge- meene Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer, de heer Boreel, zal een ieder, die weet hoeveel geld en dus deviezen - een bloeiende „touristen- industrie" in het Nederlandsche laatje kan brpngen, onderschrijven. Daarom is het plan opgevat, oorspron kelijk door de KLM, om in samenwerking met de reisbureaux, de provinciale- en plaatselijke V.V.V.'s, de diverse vervoers ondernemingen en alle andere betrokken bedrijven, over twee maanden een kleurige en fleurige „vreemdelingentrekpleister" voornamelijk over West Nederland te plak ken. Over twee maanden dat is dus, als de zon hopelijk weer de jaarlijksche bloe menweelde achter Hollands duinen heeft getooverd kan ons landje toonen, dat het aantrekkingskracht bezit voor den Ame rikaan, den Engelschman, den Zweed, kortom voor iederen vreemdeling, die zijn geld in Nederland wil uitgeven. De bloemisten konden hoe graag zij ook wilden niet voldoende kinderen van Flora leveren op korten termijn, om dit feest zoo grootsch op te zetten, als oor spronkelijk het plan was: het - tijdelijke „stadje", dat ergens op een mooi plekje had moeten verrijzen, toegerust met diverse aantrekkelijkheden, naar het voorbeeld van de jaarlijksche „Tulipfestivals" in Holland (Michigan, V.S.) moet tot het volgend jaar bewaard blijven. Toch zal de bollenstreek met tentoonstellingen en een smakelijke „aankleeding" tot een touristische beziens waardigheid gemaakt kunnen worden. Tochten van 4, 5 en 7 dagen zullen door de gezamenlijke reisbureaux worden uit geschreven, van Amsterdam en den Haag uit kunnen de bezoekers uit het buitenland onze bollen en desgewenscht' de andere tra- ditioneele Hollandsche bezienswaardig heden bekijken en er zijn plannen om de 7-daagsche reis ook tot Arnhem uit te strekken. Maar Haarlem, de bloemenstad bij uit nemendheid dan, zal menigeen zich aanvragen? Al zijn de mededeelingen over de Spaamestad in dit verband niet al te optimistisch wij hebben volgens de organisatoren niet voldoen de ontspanning om den bezoekers aan te bieden, in tegenstelling tot dex resi dentie en de hoofdstad toch wordt de mogelijkheid overwogen, om ook onze stad daadwerkelijk in te scha kelen. Het „huisvestingsprobleem" van de te verwachten touristen baart uiteraard zorgen: Amsterdam kan maar 1500 bedden aanbieden en den Haag nog minder. Ook daarom is de coördinatie van reisbureaux en andere betrokken ondernemingen niet alleen een voordeel, maar ook een nood zaak. De bollenstreek zal met het komende „tulpenfeest" haar beste beentje moeten /oorzetten: het particulier initiatief kan wellicht hier en daar voor een extra-aan trekkelijkheid zorgen; gedacht wordt aan versieringen en exposities, aan etalages en dergelijke. Daarnaast, en dit zeker niet in de laatste plaats, komt de kwestie van het gedrag tegenover den vreemden tourist een woordje meespreken: wil Nederland „tou- rist-minded" worden, dan dient het hier en daar gevolgde gebruik om buitenlanders als curiosa te beschouwen, uit de wereld te worden geholpen. Eerste Kamer De kwestie-prof. De Quay Enkele begrootingen goedgekeurd (Vun onzen parlementairen redacteur) De Eerste Kamer kwam Vrijdag gereed met de begrootingen van Binnenlandsche Zaken, de P.T.T. en van het Scheepvaartfonds Mi nister Beel, blijkbaar als reactie op het hem de vorige maand gedane verwijt, dat hij zich i toen te gemakkelijk van de beantwoording had afgemaakt, besteedde thans ruim ander half uur aan de verdediging van zijn beleid. Omtrent de benoeming van prof. De Quay tot Commissaris der Koningin in Noord-Brabant vernamen wij nogmaals, dat de minister alle waarde toekende aan de voor het drieman schap der Nederlandsche Unie gunstige con clusie van de commissie-Fockema Andreae, in het door haar over Unie en trio uitge brachte rapport. Ten aanzien van benoemin gen kon minister Beel met cijfers de onjuist, heid aantoonen van de critiek op een te veel talmen van het departement van Binnenland- sche Zaken met burgemeestersbenoemingen Ook kreeg de gemeentelijke autonomie weer haar beurt en het z.g. zelfbestuur (medewer king van de gemeenten, aan uitvoering van door hoogere organen gestelde regels), die de minister vooral niet in het gedrang wilde laten komen. Hij erkende overigens, dat fi- nancieele zelfstandigheid een eerste ver- eischte voor de automonie is. Aangezien de gemeenten veelal, buiten hun schuld, in fi- nancieelen nood verkeeren, is het streven e; op gericht te dien opzichte een oplossing te zoeken. Hieraan wijdt zich de commissie-Oud. De minister verklaarde, dat wettelijke maatregelen worden overwogen om de ver wildering der jeugd tegen te gaan. Bovenal achtte hij van belang de opvoeding en leiding in de goede richting door kerken, onderwijs- instellingeri en jeugdorganisaties. Een wetsontwerp waardoor Drente zes ge deputeerden zal krijgen, ls den ministerraad gepasseerd. Eerstdaags komt er een staats commissie ter voorbereiding van de herzie ning der Armenwet. Protest tegen het systeem der maximum-prijzen Met ingang van Woensdag 12 Februari zal'de in- en verkoop van versche groen ten, vallende onder de huidige maximum prijsregeling worden stopgezet. Dit is door de besturen van de ondervakgroep Binnen- landschen Groothandel, de ondervakgroep Commissionairs en de vakgroep Detail handel besloten. De besturen hebben gis teren in Den Haag besprekingen gevoerd met minister Mansholt en het Directoraat voor de Prijzen, echter zonder tot overeen stemming te kunnen komen, 't Gevolg hier van is, dat de besturen der drie bonden met algemeene stemmen hebben besloten tot stopzetting van den handel in groenten, vallende onder de maximumprijzen. De besturen verklaren hiertoe te zijn gedwongen door de handhaving van het huidige systeem en laten de verantwoor delijkheid geheel voor rekening van de regeering. Zij verklaren, herhaaldelijk bij het ministerie te hebben aangedrongen op opheffing van het huidige maximum prijzensysteem, dat alleen voor den han del geldt. De minister deelde gisteren mede, den huidigen toestand te continu- eeren.. Daar niemand van den handel zal kun nen verlangen, aldus de besturen, met ver lies te werken, of te handelen in strijd met - de voorschriften van het wettig gezag, j het levenslic! over de Poolsche verkiezingen en de ge beurtenissen, die er op volgden. Half Februari zullen de Vereenigde Sta ten hun plan voor het beheer van de vroegere Japansche mandaateilanden in de Stille Zuidzee aan den Veiligheidsraad voorleggen. De minister deelde voorts mede, dat de Amerikaansche regeering ten volle en nauwgezet op de hoogte wordt gehouden van de zeer critieke en delicate bespre kingen over het Palestijnsche vraagstuk, die thans te Londen worden gehouden. ,De Sovjet-regeering heeft ons doen weten", zoo zeide Marshall,- „dat er niet meer dan 15 h 20 Amerikaansche corres pondenten te Moskou verblijf zullen kun nen houden om volgende maand de bij eenkomsten van den raad der ministers van Buitenlandsche Zaken te verslaan. Wij hebben echter alsnog "de Sovjet-regeering verzocht dit cijfer te verhoogen. Marshall bevestigde, dat de Amerikaan sche marinier." uit China zullen worden teruggetrokken, omdat hun taak evacu atie der Japanners en bescherming der ver bindingswegen geëindigd is. Een klein detachement mariniers zal echter te Tsing- tao (in het noorden van China) blijven. Deze stad is de basis van de Amerikaan sche zevende vloot, die in de Chineesche wateren opereert. Nader ingaande op de Palestijnsche kwestie i,e:ae Marshall: „Wij kunnen slechts hopen, dat de betrokken partijen uitein delijk tot ten vreedzame oplossing van het probleem znhen komen" en hij legde er den nadruk op, dat misleidende persberich ten den indruk gegeven hebben, dat de onlangs !n Palestina genomen Britsche maatregelen mede een straf militair karak ter droegen, hetgeen Marshall tegensprak. Hij voegde er aan toe, dat de Vereenigde Staten zeer bezorgd zijn over den toestand in Palestina. Naam van prinselijke baby daags na geboorte bekend Naar wij vernemen zal de prinselijke baby zijn of haar naam daags na de ge boorte ontvangen. Prins Bomhard zal den naam ten palcize aan den ambtenaar van den Burgerlijken Stand medcdeelen. Wanneer de geboorte van een Oranjetelg officieel bekend wordt, zullen indien de geboorte op een werkdag valt de ge zamenlijke omroeporganisaties over beide zenders een nationaal programma verzor gen. Er zijn maatregelen genomen om de schoten van de saluutbatterij te Baarn als mede het klokgelui uit verschillende ste den uit te zenden, waarna actueele repor tages zullen volgen. Indien de geboorte geschiedt in den nacht van Zaterdag op Zondag, begint het radioprogramma niefc om 3 uur, maar om 7 uur- In het program ma voor den nationalen feestdag zijn op genomen dankdiensten, feestelijke concer ten en een „radio-feestkrant", waarvan in den loop van den dag eenige edities voor de microfoon verschijnen. Daarin zullen ook worden ingenomen geboorte-aankon digingen van nderen, die in Nederland on geveer gelijk ig met de prinselijke telg aanschouwden. Officieele zijn de besturen van de organisaties ge noodzaakt den leden te adviseeren hun in koop stop te zetten. Dat de leden hieraan gevolg zullen geven staat vast. Verwacht wordt, dat velen uit den detailhandel zelfs hun geheele bedrijf zullen stopzetten. De handel verlangde dat ook voor de telers een maximumprijs zou worden vastgesteld, waardoor het voor de detaillisten mogelijk zou zijn winst te maken, doch de minister laat het, aldus de besturen, aan de detail listen over om de telersprijzen te drukken. Bij de huidige schaarschte aan groenten is dit echter onmogelijk. Als voorbeeld van de onaanvaardbaarheid van het huidige systeem noemde men de veilingprijzen van prei, roode kool en witlof, die respectieve lijk 42 gld., 19 tot 25 gld. en 74 gld (per ÏÖO kg) waren. De maximumprijzen aan de consumenten te berekenen zijn voor I deze groenten respectievelijk: 24 cent, 22 J cent en 60 cent per kg. Een regeling voor de aardappelen is nog in bewerking. Geen Nederlandsche ambachts lieden naar Zuid-Afrika Men hoopt begin April regelingen te kunnen treffen voor het vervoeren van 1500 immigranten per maand naar Zuid- Afrika. Hiervoor zullen, naar men ver wacht, drie Britsche schepen beschikbaar worden gesteld. Intusschen is uit Nederland het bericht ontvangen, dat de Nederlandsche regeering geen vergunningen om het land te verlaten, zal toekennen aan ambachtslieden, die noo-" dig zijn voor den wederopbouw van Ne-: derland. De begrafenis van Prins Gusiav Adoif. De achtentuchtïgjariye Koning Guslav, de weduwe Prinses Sybilla en de Prinsesjes Margaretha en Desiree bij de begrafenis van den noodlottig omgekomen Zweedschen Prins. I opgaven daarvan, afkomstig van dokter, 1 vroedvrouw of ziekenhuis, kunnen telefo nisch worden doorgegeven op de nummers 6633 en 6G79 Hilversum. In samenwerking met den wereldomroep zal worden gezorgd voor uitzending van de feestvreugde in Nederland naar de deelen van het rijk over zee en voor de ontvangst van reportages uit Oost en West hier te lande. De oceaandepressie stuwt wel een flin ke hoeveelheid warme lucht over Frank rijk naar het Noorden, maar de strijd tus schen de warme en de koude lucht wordt ditmaal uitgevochten boven Midden waar op vele plaatsen regen viel bij temperaturen onder nu. In Zuid- Frankrijk kwam gistermiddag een krach tige Föhn voor. waardoor de temperatuur nabij Biarritz tijdelijk tot 19 graden Cel sius boven nu steeg. Doch inmiddels is de wel is waar aangewarmde koude lucht daar ook weer doorgedrongen. In het vorstgebied van Scandinavië, Finland, Polen en West-Rusland vriest het nog steeds zeer hard, een vorst van -30 graden Celsius komt algemeen voor. In Midden- Duitschland daalde de temperatuur ook nog verder en vroor het hedennacht tegen de 20 graden. In Engeland houdt de vorst eveneens,aan, hoewel in mindere mate dan ni ons land, daar de koude lucht eerst nog over het betrekkelijk warme Noordzeewa ter moet stroomen. De temperatuur is er over het algemeen slechts enkele graden onder nul. Over Rusland ontstaat een nieuw machtig hoogedrukgebied, dat het relatieve hoogdrukgebied over Scandina vië versterkt. De luchtdrukverdeeling is dan ook nog steeds niet gunstig voor het doordringen van den dooi naar onze om geving. KANONNEERBOOT „VAN SPEYCK" VERTROKKEN. Gistermiddag tegen drie uur is Hr. Ms. kanonneerboot „Van Speyck" uit Amsterdam naar Curagao vertrokken. Aan boord bevin den zich 137 man. onder commando van lui tenant ter zee eerste klasse B. J. Velderman. De „Van Speyck" zal via Pernambuco en Paramaribo naar Willemstad reizen. Dit is de eerste maal, dat een Nederlandsche oor logsbodem vlagvertoon in Zuid-Amerika houdt De kanonneerboot za! het fregat „Jo- han Maurits", dat op het oogenblik in de West-Indische wateren surveilleert, aflossen. De „Johan Maurits" zal eveneens met vlag vertoon, via Rio de Janeiro, Montevideo en Buenos Aires naar Nederland terugkeeren.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1