Tante Els Minister van Justitie keurt verklaring van Mr. J. Zaayer af Oud-lid van den „bestuursraad' voor het Bijzonder Hof Visscherij Snufjes Nacht-Express Zaterdag 8 Februari 1947 IJMU1DER COURANT De minister van Justitie heeft aan mr. J feiten. Juist het Openbaar Ministerie moet j Zaaijer, procureur-fiscaal bij het Bij zónder Gerechtshof te 's-Gravenhagc, medegedeeld, dat verschillende uitlatingen hem ter gelegenheid van een door hem op 4 Februari 1947 uitgesproken re quisitoir onjuist en schadelijk voor het algemeen belang zijn. Od dit bericht wordt van de zijde van het ministerie van Justitie de volgende toelichting verstrekt: De verklaring van mr. J. Zaaijer, dat w' openbaar gezag ter uitvoering van een Wettelijk gevolgd plan de doodstraf met Uitvoert, is onwaar. De genoemde procu- «ur-fiscaal heeft het verleenen van gra- ff. een affront genoemd voor 's rechters onafhankelijkheid en een ondermijning het gezag van ziJn uitspraken. Hij hpeft daardoor niet alleen den aard van Ept recht van gratie, maar ook de bedoe- uns die de regeering bij de uitoefening ^arvan heeft, miskend. Deze uitoefening houdt geen critiek in op het rechterlijk vonnis tast de onafhankelijkheid van den richter niet aan en heeft volstrekt met de strekking den rechter te affronteeren. Rechterlijke vonnissen behouden hun ge- 7ag en hun zedelijke waarde ook dan, wan neer de regeering om reden van staatsbe- i»Da meent, dat slechts een deel der uit gesproken doodstraffen moet geëxecuteerd worden. De procureur-fiscaal heeft, als on gevraagde uitlegger van de daden der re geering tegen hare bedoeling in aan deze daden een voor de rechterlijke macht be- lëedigend karakter toegekend, hoewel hij moest weten, dat de regeering op het aan zien van de rechterlijke macht den hoog- sten prijs stelt. geer ernstig is de verklaring van den genoemden procureur-fiscaal, dat in de af- ^eloopen anderhalf jaar de zekerheid is gekregen, dat aan hen, die dat verdienen, üi Nederland geen recht wordt gedaan. Blijkens den samenhang, waarin deze ver klaring werd uitgesproken, vindt zij haar oorzaak in het feit, dat naar de meening van den procureur-fiscaal te weinig dood vonnissen worden geëxecuteerd. Hoe dit zij, de minister van Justitie is deswege ver antwoordelijk jegens de Staten-Generaal, doch niet jegens het Openbaar Ministerie. Het Openbaar Ministerie heeft in de uit oefening van zijn functie te bedenken, dat een aantijging aan het adres der regeering, als zoude in Nederland geen recht worden gedaan, gezagsondermijnend werkt en vooral in het licht van bepaalde betreu renswaardige gebeurtenissen van den laat- sten tijd, waarbij men het recht in eigen handen heeft genomen, een aanmoediging kan inhouden tot het plegen van strafbare zich daarom, meer dan welk ander staats orgaan ook, van dusdanige gezagsonder mijnende uitlatingen onthouden en een voorbeeld geven in eerbied voor de wet en de gestelde autoriteiten, zonder welken de handhaving der rechtsorde eerste en voornaamste doelwit van het Openbaar Ministerie onmogelijk wordt. In verband met het bovenstaande stelt de minister van Justitie zich voor nood zakelijk geworden verdere stappen te on dernemen" (In zijn requisitoir tegen C. Piek, den ex-directeur van „Winterhulp", had mr. Zaayer onder andere verklaard, „dat hij als vertegenwoordiger van het openbaar gezag, niet de doodstraf wilde requireeren, wetende dat datzelfde openbaar gezag die straf toch niet zou uitvoeren".) Afbraak „Haarlern"-Ierrein In het verslag in ons blad over de behandeling van de zaak tegen de ge'or. H. voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam is vermeld, dat de verdedtgér heeft opgemerkt, dat na afbraak van de tri bunes op 't terrein van „Haarlem" de brand bare overblijfselen onder de leden van deze voetbalclub werden verdeeld Het bestuur der H.F.C. Haarlem wendt zich thans tot ons met de opmerking, dat deze uitlating van den verdediger zijns inziens niet strookt met de waarheid. Het bestuur schrijft: „Alle pogingen, om het bij de afbraak af komende materiaal te redden hebben gefaald, waarbij de toenmalige directeur van het Ge meentelijk Bouw- en Woningtoezicht, de N. S. B.'er W. zich zelfs niet heeft ontzien, om den voorzitter van „Haarlem" te dreigen met Vught en Amersfoort, wanneer de vereeniging zou trachten wat vanhaar eigen bezit in veiligheid te brengen voor lateren herbouw." DE VOLKSHERSTEL-SIGARETTEN ZIJN ER. De verkoop der import-sigaretten is begon-, nen Aan het begin der volgende week zullen de sigaretten bij alle daarvoor aangewezen sigarenwinkeliers te koop zijn. Het hoekje van Haarlem, 7 Febr. 1947. Firma in Ede hield groofe partij textiel verborgen De politie te Ede heeft een onderzoek in gesteld in de manufacturen- en meubel magazijnen der firma J. P. te Ede. Het re sultaat was verrassend. Tusschen de pla fonds en onder de vloeren, alsmede in an dere geheime bergplaatsen werden groote partijen vooroorlogsche textielgoederen, vloerkleeden en wol ontdekt. Tot de buit behoorden damasten tafella kens, geprijsd voor f 3.95, 1500 knotten wol met de prijskaartjes, f 0.55 per knot, er tnog'Op, vloerkleeden, badpakken, een keur van wollen ondergoederen, ontbijtlakens, ïmishoudschorten, pyjama's en een partij van 60 wollen dekens. Ergerlijk was het, dat sommige pakken baby wol aangevreten waren door de mui zen en zelfs complete muizennesten bevat ten. De béide firmanten P. bevinden zich op het oogenblik in arrest. Een der hee- ren is voorzitter van de onlangs ingestelde gemeentelijke prijzencommissie. Kleercnakers-misdrijf met haken en oogen In December van het vorig jaar begaven twee kleermakers H. d. 1. M. en G. B. zich naar Heem stede. waar d. 1. M. bij een aldaar gevestigden kleermakerspatroon geld wilde leenen en werk wilde zoeken. Na afloop keerden zij terug naar hun vriendin de 26-jarige M. v. d. N. met wie zijn een feestavond in Haarlem zouden bezoe ken. Zij waren toen echter gehuld in een vreemdsoortig costuum. G. B. had een winterjas over zijn regenjas en d. 1. M. bleek, toen hij zich uit zijn winterjas pelde, gekleed te zijn in een driekwart bontjasje. Bovendien had hij nog een dames-regenjas bij zich. Een shawltje, dat uit de zak van den regenjas kwam en dat de be wondering van juffrouw v. d. N. opwekte, werd met een grootsch gebaar aan haar geschonken. Donderdagochtend verklaarde d. 1. M„ voor de Haarlemsche arrondissementsrechtbank dat B. den diefstal bij den kleermaker had gepleegd. B. daarentegen zei, dat d. 1. M. het misdrijf op zijn geweten had en bevestigde dit later onder eede, toen hij als getuige in de zaak van d. 1. M. werd gehoord. Er was dit edele tweetal (beide zijn recidivist) diefstal, subsidiair heling tenlaste gelegd, maar zooals de Officier Mr. v. d. Valk Bonman zeide, was de moeilijkheid, dat de diefstal door één van de twee niet zonder meer te bewijzen was en dat wanneer de verdachten van diefstal zouden worden vrijgesproken, men hen niet wegens he ling kon verooröeelen, daar aan heling een dieiS. «tal vooraf moet gaan. Hij vond het in ieder geval een-zeer ernstig feit en requireerde tegen B. acht maanden en tegen d. 1. M. een jaar. Vrijdag moest zich voor het Bijzon der Gerechtshof in Amsterdam, dat gepresi deerd werd door prof. mr. Van Hamel, een oud-lid van den bestuursraad voor Noord holland, die tijdens de bezetting het College van Gedeputeerde Staten verving, verant woorden. Het was de 50-jarige Wormerveer- sche advocaat W. N. F.K. vHem was ten laste gelegd, dat hij van Augustus 1941 tot aan de bevrijding als aanhanger van de ge dachte der groot-Europeesche gemeenschap een benoeming tot bestuursraad aanvaardde onder supervisie van den pro-Duitschen com missaris, mi-. A. J. Backer en dat hij op die manier er toe heeft bijgedragen om het be stuur in ons land te nazificeeren. Veel getuigen a charge, waaronder eenige hooge ambtenaren der Noordhollandsche grif fie, de vroegere commissaris Backer, en vier getuigen a décharge lichtten de zaak nader toe. Verdachte, die kennelijk zeer onder den indruk was, werd een langdurig en diepgaand verhoor afgenomen, waaruit bleek, dat hem bij zijn benoeming de aard zijner werkzaam heden bekend was, en ook, dat verscheidene goede ambtenaren van het provinciaal bestuur bij het vervangen van Gedeputeerde Staten door den Bestuursraad hun functie neerleg den. De installatierede van mr. Backer, in het begin van 1941 kon op vele punten de instem ming van verdachte wegdragen, zóó zelfs dat er een bezoek van F.K. aan den commissa ris op volgde. Eenige maanden later werd hem de functie van „Bestuursraad" aange boden. Gevraagd naar het motief van zijn op treden zei verdachte, dat hij het als in tellectueel zijn plicht achtte het leed van de bevolking in bezettingstijd zoo veel mogelijk te verzachten en dat oriëntatie op de groot-Europeesche gedachte de eenige uitweg uit den oorlogsnood zou zijn. Hoewel hij zijn afschuw van alle „groot- germaansche" theorieën ter zitting uitdruk kelijk naar voren bracht, las de president een brief voor, die andere opvattingen aan het licht bracht. Fel wees de president daarop den verdachte terecht, toen deze een lofrede op Nederland meende te moeten houden. De verzachtende omstandigheden, voort spruitend uit zekere goede daden van ver dachte als bestuursraad, zouden volgens den president het principieele vergrijp in geenen deele verminderen.- Voorts kwam ter sprake een rede, die ver dachte hield ter gelegenheid van Mussert's bezoek aan Haarlem. Beklaagde herdacht hierin zoowel de met de Militaire Willemsorde gedecoreerden als de lieden, die het „IJzeren Kruis" hadden gekregen, een samenvoeging, die den presi dent prof. mr. v. Hamel, den uitroep ont lokte: „De tranen van weerzin zouden een mensch in de oogen schieten". De griffier van het Provinciaal Bestuur in Noordholland verklaarde dat het streven van den beschuldigde om een ver gaande nazi- ficatie door te voeren zonneklaar bleek, hoe wel deze opzet zich nergens duidelijk mani festeerde. Tegen het eind van de getuigenverhooren werd de droeve historie, welke zich in de Zaanstreek na den aanslag op den politie man Bouwens afspeelde, in de herinnering teruggeroepen. Als represaille werden door de Duitschers vijf Nederlanders zonder vorm van proces neergeschoten, nadat eerst van „hoogerhand" gedreigd was met de executie van 20 onschuldigen. Verdachte, die na de gruwelijke ge beurtenis op het terrein van den moord verscheen, zou zijn meening daarover als volgt hebben weergegeven: „Nu is er ten minste gerechtigheid geschied", een uit lating die volgens den beklaagde moest uitdrukken dat hij tot zekere hoogte „blij" was, dat niet 20 onschuldigen, maar 5 „medeplichtigen" ter dood gebracht werden. De omstanders, waar-van er Vrijdag eenïgen als getuige waren gedagvaard, kregen al thans sterk den indruk, dat F.K. de execu tie verdedigde. Hiertegenover stond, dat an deren konden verklaren, hoe verdachte al het mogelijke heeft gedaan, om de vijf slacht offers alsnog te redden. Buiten dit alles om kwam ter zitting vast te staan, dat de Wormerveersche advocaat behalve zijn lidmaatschap van den „Bestuurs raad" onder de bezetting als advocaat voor Duitsche gerechtshoven pleitte. Eenige getuigen a décharge, waaronder mr. K. W. de Visser, plaatsvervangend rechter te Haarlem, belichtten voor de middagpauze de goede hoedanigheden van verdachte; daarna verklaarde de vroegere commissaris in Noord holland, mr. A. J. Backer, dat zijn onderge schikte de meening yras toegedaan, dat er gered moest worden. Vat er te redden was." Tenslotte nam mr. Sikkel, de pi-oeureur- fiscaal, het woord. Zijn requisitoir bewoog zich eenerzijds om de opvatting, dat verdachte geen verraad of onfatsoenlijk gedrag in con- c'reto verweten kan worden, anderzijds om het „principieele verraad'-, dat deze zaak, volgens mr. Sikkel, tot een belangrijke ver heft; temeer omdat hij ons volk in het keurs lijf van een andere maatschappelijke orde wilde persen. Verdachte zou, volgens den procureur-fiscaal, met 5 jaar gevangenisstraf voor zijn uitzonderlijke vergrijpen moeten boeten. De verdediger, mr. Kymell meende, dat landsverraderlijke opzet ontbrak en conclu deerde tot .vrijspraak van het tenlastegelegde, en deed tevens een verzoek tot onmiddellijke invrij.heidsstelling. Na re- en dupliek en' een korte raadkamer werd om 5 uur in den mid dag hierop afwijzend beschikt en de uit spraak op 21 Februari bepaald. Gestolen trailer keerde weer maar de banden bleven zoek In den nacht van 1 op 2 Februari ver dween een aan een Haariemschen expedi teur toebehoorende truck met tien tons aanhangwagen, die aan het Spaarne ge parkeerd stond. Vier dagen later, Woens dagavond j.l., fietsten kennissen van den eigenaar op den Rijksweg te Zoetermeer langs een trailer, dien zij als dien van den Haariemschen expediteur herkenden. Zij bemerkten al spoedig, dat hun aanvanke lijke veronderstelling, dat deze in de buurt van Zoetermeer moest zijn, niet juist was. De vrachtwagen was n.l. van zijn acht banden ontdaan. Tot nu toe ontbreekt van de ontvoerders ieder spoor. De vracht rijder heeft in ieder geval een deel van zijn wagen terug. ZANGCONCOURS IN HET BURGEMEESTER RIJKENSPARK. Op den tweeden Pinksterdag zal in het Burgemeester Rijkenspark een concours worden gehouden door den Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumvereeni- gingen. Aan dit concours zal ook worden deelgenomen door het Ned. Hervormd Ka pelkoor alhier. Beste kinderen! Deze maal heb ik jullie een heleboel te vertellen. Allereerst kreeg ik van verschei den kanten het verzoek de raadseltjes wat makkelijker te maken. Nu. ik kan me voor stellen, dat, wanneer je zo de hele dag je hersens op school hebt moeten gebruiken, je niet veel zin hebt dat thuis óók nog eens te doen. Daarom heb ik voor deze keer maar eens het meest eenvoudige raadsel boek te voorschijn gehaald, wat ik heb en ben eens duchtig gaan snuffelen naar een klein, fijn raadseltje voor onze IJmuidense kindertjes. Ik geloof dat ik nu wel een boel oplossingen zal krijgen! Dan heb ik van een vriendinnetje, dat zich KLAPROOSJE noemt, een verhaaltje toegestuurd gekregen. Een erg mooi ver haaltje zelfs! Het is het beroemde vertelsel „De Japanse (of ontevreden) steenhouwer", van één van onze grootste Nederlandse schrijvers: MULTATULl. Nu vind ik het natuurlijk erg lief van Klaproosje, dat zt zoveel moeite heeft gedaan om dat wonder mooie sprookje voor mij over te schrijven, maar helemaal de bedoeling is dat toch niet. Ik krijg wel meer zulke verhaaltjes en daarom zal ik tegelijk met ons kleine rode bloempje alle andere kinderen uit IJmui den, Velsen en Driehuis, nog eens waar schuwen: ik had zo graag van jullie eigen verzonnen verhaaltjes, öf gebeurtenis sen uit jullie leven met je eigen woor den verteld. Ik begrijp natuurlijk best dat jullie in IJmuiden of waar je woont geen bijzondere, eigenaardige dingen beleven, maar allicht heeft een meisje eens een dag de huishouding moeten doen, omdat Moe der ziek lag of een jongen heeft Vader mogen helpen bij het timmeren van een nieuw konijnenhok bijvoorbeeld. Met een klein beetje fantasie kunnen jullie van een. dergelijke gebeurtenis in je eigen leven een eenvoudig, aardig verhaaltje maken. Begrepen? Dan vlechten we weer 'n nieuw bloempje- in onze krans, en dat is de kleine EDEL- i WEISZ xiit IJmuiden. Zij vraagt of ik haar postpapier mooi vind. Nou en of! Alleen moet je voortaan met inkt schrijven, dan maakt het een nog veel mooiere indruk. Je zult wel nooit om een speelkameraadje ver legen zijn met zoveel broertjes en zusjes, hèBinnenkort komt er zeker een kruis- woord-puzzle in de krant hoorLet maar goed op. Mijn trouwe vriendin CLIVIA vertelt me gezellig hoe haar schoolfeestje verlopen is. Ik heb gelachen Clivia om de spelletjes die jullie gedaan hebt. Jullie hebt heel wat pleizier gehad en je wilde zeker wel dat er elke week zo'n feestavond was. Moch ten je moeder en vader ook mee, of was het alleen voor de schoolkinderen? Nu beste meisjes en jongens mijn plaatsje •is al weer vol en een paar briefjes moeten nog tot volgende keer wachten. Maar daar is niets aan te doen. Tot' volgende week! Tante ELS. 't Is waar gebeurd Lodewijk XI, die van 1461 tot 1483 over Frankrijk regeerde, was een wreed despoot, die al talrijke wandaden op zijn geweten had. Tegen het einde van zijn leven leed hij aan een ziekelijke angst voor de dood en werd erg bijgelovig. Op zekere dag hoorde hij dat een sterrenwichelaar voorspeld had. dat de koning spoedig zou sterven. Lode wijk XI werd dodelijk bang en tegelijker tijd ontstak hij in hevige woede. Hij ont bood den astroloog aanhet hof om, als hij toch sterven moest, bloedige wraak op den armen man te nemen. De sluwe sterren wichelaar begreep echter wat hem boven het hoofd hing en toen de koning hem op barse toon vroeg: „Hoe weet ge dat ik spoe dig zal sterven?", antwoordde hij onver schrokken: „Sire het staat in de sterren te lezen!" „Weet ge dan ook wanneer ge zelf zult sterven?" vroeg daarop Lodewijk met een gemeen lachje. „Jawel Sire, drie dagen eerder dan Uwe Majesteit.' Daarop gaf de angstige koning bevel den astroloog aan het hof te houden, liet hem uitstekend verzorgen en ging elke morgen persoonlijk naar de gezondheid van den waarzegger informeren. Voor jonge hersens De oplossing van het moeilijke raad van 14 dagen geleden luidt: plat lade ader terp Nu volgt er een gemakkelijker. Probeer jullie deze eens: Mijn geheel bestaat uit vier letters, Eerst ben ik een gehate hertog uit de Spaanse tijd in onze Vaderlandse geschie denis. Als je de letters verzet, ben ik een vloeibare, gloeiende massa, die uit vuur spuwende bergen komt en als je de letters nog eens verzet ben ik een verschoten kleur. Welke drie woorden kun je van mij maken? Ik verwacht een stróóm antwoorden. Doen jullie je best? T. E. DXXI. Meeuwen scheren krijschend met breede wiekslagen over de besneeuwde stralen. Met hun scherpe oogen speuren ze naar voedsel. Het hoeft niet eens meer een vischje te zijn; met een korstje brood zijn ze ook al tevreden, want de wateren zijn toegevroren en dan hebben ze honger Er is een nauw verband tusschen deze hongerende meeuwen en de visscherij. spe ciaal met de visschers. Want als de meeu wen zich in de straten vertoonen inplaats van aan den waterkant, beteekent dit dat het buiten guur en koud is. dat het buis water, dat over het schip stuift, bevriest en dat het leven aan boord zwaar wordt. De laatste dagen was het slecht daarbui ten. Men moet maar eens de trawlergolf opzoeken en luisteren naar de gesprekken tusschen de schippers van de op zee ver toevende trawlers en loggers. In alle vis- schersdialecten, Egmondsch. Katwi.iksch, Vlaardingsch klagen deze. schippers hun nood over het slechte weer en in menig huisgezin, waar men bij den warmen haard luistert naar de berichten van man of va der, die daar op die ruwe zee ergens ligt te „steken", omdat het weer te slecht is om te vissehen, zullen vele angstige ge dachten gaan naar dat kleine scheepje op dat groote, donkere, onstuimige water. Neen, hét heeft weinig aantrekkelijks, het varen op een trawler, een logger of een kotter in dit barre winterweer, waarbij nog komt, dat door de slechte vangsten ook de verdiensten minder worden. Inmiddels verhuizen onze visschers naar de groote en moderne Poolsche trawlers en doen daar goede zaken. Zooals blijkt uit een berichtje, dat gisteren in de IJmuider Courant stond. Ik bedoel dat van dien Poolschen trawler, die een besomming maakte van bijna een ton na een reis van drie weken. Dat lijkt wel eenigszins in te genstelling met wat ik schreef over dat slechte weer en die schrale reizen, maar schipper Blok had met zijn jongens bij de Lofoden gevischt en misschien was het weer daar gunstiger dan op de Noordzee. Het is wel een bewijs dat onze Nederland- sche visschers de heele bemanning be stond uit jongens van IJmuiden, Katwijk, Egmond enz. tot buitengewone dingen in staat zijn en het is dan ook geen won der, dat de Poolsche reederijen zoo gaarne een Nederlandsche bemanning op hun schepen hebben. Jan Steenstraat 60, Haarlem, of Kennemerlaan 154, IJmuiden). Een V2 op reis Een Duitsche V 2, die voor het eerst op een tentoonstel ling in Australië te bezichtigen zal zijn, werd aan boord van het s.s. „Karamea" Rex brengt een reeks nieuwe avonturen van Stan Laurel en Oliver Hardy in de film „The flying deuces", vertaald als: Door dik en dun. Ze begint als het vroolijke stel in Parijs is, waar Ollie van puur liefdesverdriet het besluit neemt in de Seine te springen. Stan wil uit louter vriendschap zijn lot deelen, maar een Fransch officier adviseert hen dienst te nemen bij het Vreemdelingen legioen, om zoodoende te „vergeten". Ze gaan naar Marokko en als, na de noodige wederwaardigheden, Ollie beseft dat hij „vergeten" heeft, pakken ze hun bullen bij elkaar om, te verdwijnen. Ze worden echter als deserteurs achter slot en grendel gezet en vernemen dat ze zullen worden gefusilleerd. Hoe dit angstig avon tuur eindigt en op welke wijze ze elkan der tenslotte in Amerika terug vinden, is de verrassing van deze klucht. Er komt nu wel wat meer vlsqh, maar over het algemeen is de aanvoer nog erg aan den lagen kant, ook al door het slechte weer. Er komen wat loggers naar de trawl- visscherij terug, een enkele trawler komt er van de werf terug om weer te gaan vis sehen, maar de Catharina Duijvis, die al lang klaar is, ligt nog steeds aan den kant. Het vlot niet erg met het .in de vaart brengen van de vier Engelsche trawlers, die nu al ik weet niet hoe lang geleden hier binnen kwamen. Ik heb gehoord dat een 40-tal Scheveninger loggers ter trawlvis- scherij zullen gaan. Het zal mij benieuwen of we die in IJmuiden aan de markt krij gen of dat ze hun visch in Scheveningen verkoopen. PIETERMAN In Thalia draait deze week de van ouds bekende film: De big van het regiment. Wat zullen we er van zeggen? De meesten zullen zich dit gegeven uit de mobilisatie jaren '14'18 zeker herinneren. Figuren als Silvain Poons, Fientje de la Mar, Hen- r riëtte Davids, Joh an Kaart zijn overbe-1 Pri 4 geladen in- de Lon- ]cen<j scenario is gemaakt naar het densche haven. Dit monster-projec tiel, dat de Austra liërs alleen bij naam kennen, zal vele kij kers trekken. De Australische bevol king is immers slechts ter nauwer- nood ontsnapt aan het gevaar, derge lijke projectielen van Japansche zijde „toegezonden" te krijgen. Wanneer 't opdringen der Ja panners niet tijdig was gestuit, zou het Japansche plan om vliegende bommen te lanceeren van speciale lanceer- schepen en daar mede de Australi sche havensteden en bases te treffen, toe uitvoering zijn ge komen. boek „Spiormage in het veldleger". Hét kan dan ook niet anders of velen zullen deze komische Hollandsche film nog eens willen zien. Drie scholen in één gebouw Naar wij vernemen zullen de leerlingen van de Moerbergschool en de F. L. Ossen- dorpschool a.s. Maandag 10 Februari weer onderwijs kunnen ontvangen en wel in de Theo Thijssenschool aan de Heidestraat, IJmuiden-Oost. De Moerbergschool-kin- deren hebben onderwijs van 9 tot 12.30 uur, die van de Ossendorpschool van 1.30 tot 5 uur. GEVONDEN VOORWERPEN Op het hoofdbureau van Politie te Velsen zijn in kamer 4 inlichtingen te verkrijgen omtrent de volgende voorwerpen, die ln de afgeloopen week in de gemeente werden gevonden: 1 vul pen, eenige sleutels, 1 regenjas, 1 wollen das, eenige wanten, enkele honden, eenige hand schoenen. 1 passerdoos. 1 overschoen, 1 vulpen- dop. 1 foto-étui. 1 paar kinderhancschoenen. 1 handschoen, 1 portemonnaie. 1 horloge. Inlichtingen worden verstrekt eiken werkdag van II32 en van 16—17 uur, behalve 's Zater dagsmiddags. Predliklbeiuritera IJMUIDEN. Nieuwe kerlc, Kanaalstraat, Ned. Herv. Gemeente: 10.30 uur ds.J. v. d. Berg (Bediening H. Doop); 5 30 uur ds. J. Ouwehand van Wijk aan Zee, Nieuwe Kerk, Kanaalstraat, Geref. Gemeente: 8 45 en 3.30 uur: ds. S. E. Wesbonk, Geref. Kerk (aut. 31 ICO.): 10.30 en 5,15 uur: ds. J, Goossens van Amersfoort. Chr, Geref, Kerk: 10 en 4 uur: ds. A. Zwiep. O.K. Kerk: 10 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils: 10 uur: Helligings- samenkomst. 7.30 uur: Verlossings-samen- komst Leider adj. Bergsma. IJMUIDEN-OOST. Goede Herderkerk, Ned. Herv. Gemeente: 10.30 uur ds. J. v. d. Wiel (H. Avondmaal); 7 uur: dezelfde (H. Avondmaal en Dankzegging). Goede Herder kerk, "Geref Gemeente: 8.45 en 3 uur: ds. J. van Buuren. Evangelisatie Willemsbeekweg: 5 uur de heer F. Niemeyer, Alphen aan end Rijn. VELSEN. Ned. Herv. Kork: 10 uur ds. Joh. Bronsgeest: 7 uur: School Langeveld- straat dezelfde, Geref. Kerk. Koningsweg: 10 uur: ds A. C. van Nood. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk: 10 uur: ds. P. A. Tichelaar; 5.30 uur ds G. Grootjan» van Amsterdam (beide diensten in de Kapel). BEVERWIJK. Evang Luth. Gemeente: 7 uur: ds. J. Pb. Haumersen; „Maranatha": 10 uur: de heer F. Niemeijer. Alphen aan den Rijn. HAARLEM. Oud-Kath. Kerk. Kinder huissingel: 3 p. m. Evensong. Rev. W. Pop ham, Hosford. a voor Velseira meiden en ZATERDAG 8 FEBRUARI Thalia: 7.00 en 9.15 uur, De big van het regi ment. Rex: 7.00 en 9.00 uur, Door dik en dun. De Pont: 8.00 uur, Meet the Navy. ZONDAG 9 FEBRUARI Thalia: 2.30. 4.30, 7.00 en 9.15 uur, De big van het regiment. Rex: 3.00, 7.00 en 9,00 uur, Door dik en dun. De Pont: 2.30, 5.00 en 8.00 uur, Meet the Navy. FEESTAVOND KENNEMER MOTORGROEP Het ligt in de bedoeling van het bestuur der Kennemermotorgroep Zaterdag 15 Februari een feestavond te organiseeren in Zomerlusi te Santpoort. Op dezen avond zullen de prijzen worden uitgereikt voor de onlangs gehouden be- trouwbaarheidsrit. FEUILLETON Roman door Winston Graham Vertaald door Alice van Iterson 46) Het roodaahtige gezicht met de halve brilleglazen, de wat gebogen, breede schouders, het kwam mij allemaal erg ver trouwd voor. Ik werd mij nu opeens vol komen bewust van de noodzakelijkheid van hetgeen wij op ons genomen hadden. Ik voelde een brok in mijn keel. Midden in den volgenden wagon stond Jane te wachten. Zij speelde zenuwachtig met haar handschoenen. Gelukkig, dat je er eindelijk bent, Robert. Ik vreesde al, dat we te laat wa ren. Het begint nu moeilijk te worden. Er zijn al een massa menschen terug uit het restauratierijtuig. Denk er aan: tweemaal kloppen, bracht ik er uit, drukte haar even de hand, liep terug, ging aan het einde van den wagon het toilet binnen en grendelde de deur. Zij had de waarheid gesproken. Wij hadden geen tijd te verliezen. Gelukkig, dat het wachten nu. een einde zou nemen. Daar hoorde ik de twee soherpp tikken op de deur al. Ik stak mijn hoofd naar buiten. Jane trad binnen, zette de deur half open en liet een van de beide kranen loopen. Toen glipte zij weer naar buiten. Neemt u mij niet kwalijk, hoorde ik in gebrekkig Duitsch zeggen, maar die warmwaterkraan is niet meer dicht te krijgen. Wat kan daaraan mankeeren? Kunt u mij misschien even helpen? Wat wilt u? vroeg een vreemde vrouwenstem. De warmwaterkraan. Kijkt li maar, hij loopt steeds door Nu stond de groote gestalte van juf frouw Volkmann in het toilethokje. Ik kon zelfs niet begrijpen, hoe het mogelijk was, dat ik met één hand haar mond dicht hield, mijn knie ïn haar rag stootte en haar lichaam tegen den muur drukte Zij was sterk en, zooals m»n haar wel kon aanzien, zeer krachtig gebouwd. Zij vocht als een wilde kat, beet mij in mijn hand en sloeg met haar haleken achteruit. Jane drong zoo ver mogelijk naar binr nen en grendelde de deur aan den bin nenkant. Rechterzak, hijgde ik. De Duitsche zag kans een oogenblik haar mond vrij te krijgen en gaf een schreeuw, die echter dadelijk onderdrukt werd, toen Jane haar handschoen in haar mond stopte. Er was ternauwernood plaats voor ons drieën in 't hokje. Juffrouw Volk mann draaide zich om, trok Jane mee, drukte haai- knieën tegen den muur en stompte waar zij kon. Daar was maar één middel op: ik wierp mij met mijn volle gewicht op haar en dwong haar op de knieën, zoodat zij niet meer zoo'n pijnlijk gebruik kon maken van haar hooge hak ken. Jane haalde de verbandzwachtels uit mijn zak en begon de enkels van de over weldigde vrouw vast te binden. Toen draaide zij haar handschoenen, die zij haar èerst in den mand had gestopt, tot een stevigen prop. Tenslotte bond zij het meis je nog de handen en de ellebogen, zoodat ik onze gevangene tot mijn verlichting los kon laten, hoewel zij zich nog steeds ver weerde. Ga nu, zei Jane ademloos, de rest kan ik wel af. Ja, maar ze kan zich losrukken. Zij is zoo sterk. Het kan nu geen kwaad.. Haast je! Iedere minuut is kostbaar. Ik ging in de nauwe ruimte overeind staan. Al mijn ledematen deden pijn. Ik veegde haastig het bloéd van mijn vingers, waar juffrouw Volkmann in gebeten had. Nu moest Jane al dien tijd hier blijven. Dat was de eenige oplossing, want de deur van het toilet kon immers niet van bui ten af gesloten worden. Maar toch was ik blij, dat Jane met de rest van de zaak niets meer te maliën had. Ik luisterde voorzichtig, opende toen de deur en sloop naar buiten. Achter mij hoorde ik het slot met een knal naar be neden gaan. Er was niemand in de nabij heid. Ik zag alleen een man de andere gang ingaan. De trein floot schel, terwijl hij door den St.-Gotthard-tunnel raasde. HOOFDSTUK XX. In de gang van .de eerste klasse-wagon ontdekte ik twee personen. Een er van was de SS-er, wijdbeens, de handen in de zak ken. De ander, aan het verste eind van de gang, was Andrews, met zijn baard en in zijn sportcostuum. Op zijn rug zag ik nog altijd den rugzak. De vermomde SS-er draaide zich achterdochtig om, toen hij van mijn kant eenig geluid hoorde; hij was echter te laat om te bemerken, dat ik tegen Andrews geknikt- had. Door het raam keek ik een licht na, dat in den tunnel verdween. Toen ik weer'opkeek, zag ik, dat ook Dwight er was. Zij praatten met elkaar en Andrews lachte. Nu kwamen zij den corridor in en gingen op den SS-man toe. Dwight liep achter Andrews. De gang was niet breed en toen An drews den Duitsc-her voorbijliep veront schuldigde hij zich en maakte blijkbaar een grapje over zijn eigen dikte. De Duit- scher glimlachte zelfs niet, maar trok zich terug tegen de deur van den coupé en greep naar een uitholling in zijn jaszak, waarin hij zonder twijfel een pistool droeg. Daarop diende Andrews hem een slag toe, zoo snel, dat ik de beweging niet eens had kunnen volgen. De SS-er stak een arm omhoog en zakte door zijn knieën: er drop pelde bloed van zijn kin. Andrews ving den vallenden man op. Op dat oogenblik glipte Dwight voorbij, wierp de deur van den coupé open en verdween daarin. Tofc tweemaal toe hoor de ik een dof geluid, dat bijna verstikt werd door het steeds sterker wordende geratel van den trein. Toen weerklonk zeer duidelijk de knal van een revolver schot. Andrews draaide zich haastig om en verdween in den coupé. Ik wilde hem vol gen en stapte over het lichaam van den SS-er heen, die op den grond was gerold. De deur van den coupé achter mij ging open en een Zwitser van middelbaren leeftijd met een grijzen baard stak zijn hoofd naar buiten. Is er iets gebeurd? Hij zweeg ont steld, toen hij den bewusteloozen man op den grond zag liggen. Wij staarden elkander aan. Snel trok hij zich in zijn coupé terug. Ik volgde hem en kwam juist op tijd om hem te be letten, aan den noodrem te trekken. Half waanzinnig van angst trok ik zijn boord om zijn nek. tot hij purperrood in het ge zicht werd. Toen zocht ik in mijn zak naar iets om hem te kunnen knevelen. Mijn vingers gehoorzaamden echter niet. De man schreeuwde luid en ik draaide mij I met zulk een kracht om, dat hij oogen- blikkelijk zweeg. Alleen klonk er ergen3 een knakkend geluid. Er stond iemand in het gat van de deur. Het was Andrews. In zijn hand hield hij een revolver met een geluiddemper. Wie is die man?. Hij heeft het schot gehoord. Breng hem hier binnen. Wacht even. Eerst den S.S.-er. Ik wachtte. Hij kwam oogenblikkelijk terag. Vooruit. Ik sleurde den Zwitser half overeind, zoodat hij op zijn voeten stond, cn gaf hem een duw de gang in. Bij het zien van Andrews' revolver was hij lijkbleek geworden en dreigde bewusteloos ineen te zinken. Nog een paar minuten eerder was ik bang geweest om in den volgenden coupé te kijken, maar nu kon mij dat al niets meer schelen. De SS-man lag bewusteloos op de bank. De kleine secretaris hurkte haast op zijn voeten; zijn bril stond scheef en naast zijn neus had hij een hevig bloe dende wond. Tegenover hem zat Dwight, met een revolver op hem gericht. Geen spoor van dr. Von Riehl. Toen bemerkte ik, dat het raampje open stond en de koude nachtluoht uit het donker naar binnen woei. Dwights mond trok een beetje. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3