Belangrijk Bericht „Fiuks" IJmuiden Velsen I Kort en Bondigj Santpoort Beverwijk Voor glazenwasschen Luidsprekers Onderhoud en Revisie Oliestook installaties VAN OEFFEL - HAARLEM Zaterdag 8 Februari 1947 IJMUIDER COURANT De heer P. van Meurs nam afscheid Na een 33-jarigen diensttijd ter secre tarie gaat de heer P. van Meurs het leven van rustend ambtenaar beginnen. Het vol ledig personeel van het raadhuis en de wethouders Van Eijken en Kruisman heb ben den adjunct-commies „uitgeleide" ge daan. In de raadzaal van Velsen zijn vele woorden van waardeering tot den schei dende gericht. De loco-secretaris, de heer W. Chr. Su- werink zeide: „We zijn hier in deze zaal reeds verscheidene malen bijeen geweest bij belangrijke gebeurtenissen, die het per soneel van het raadhuis aangingen. Bij jubilea en vertrek, doch de heer v. Meurs is de eerste die de prestatie geleverd heeft tot zijn 65ste jaar werkzaam te zijn op de secretarie. Eenerzijds verheugen we ons, anderzijds stemt het tot leedwezen". Oor spronkelijk bestemd voor de Koninklijke Marine, moest de heer Van Meurs zijn ihartewenseh vaarwel zeggen en zich aan passen aan een geheel andere sfeer. „Uw zeemanshumor is u echter bijgebleven, en dit is u tot grooten steun geweest". Hij bood als blijk van waardeering na mens allen een stoel aan. Wethouder Th. Kruisman memoreerde de belangrijke schakel die de heer Van Meurs vormde tusschen Santpoort en het raadhuis en wenschte hem toe dat hij Jang van zijn pensioen mocht genieten. De heer W. C. van Zwieten zeide dat< de collega's van afdeeling 3 dankbaar zijn voor de houding van den heer Van Meurs en overhandigde een oorkonde met hand- teekeningen en de geschiedenis van het leven van den scheidende. De vertrekkende adjunct-commies dank te zeer humoristisch voor het gesprokene en de cadeaux en zeide dat dit alles hem een stimulans was voor zijn verder leven. „Ik heb ontzaglijk prettig gevyerkt". Er was eens een Moerberg De naam Moerberg is blijven voortleven in den naam van de Speeltuinvereeniging „De Moerberg" en van de Moerbergschool. De Moerberg is verdwenen, de speeltuin voorloopig ook en de school, die haar naam van dezen ouden duinweg heeft gekregen, de voormalige school J bestaat, althans wat het gebouw betreft, ook niet meer. Zij werd gesloopt door de Duitsehers en de leerlingen genieten thans de gastvrijheid van een der andere scholen. Zoo is de naam Moerberg een overleve ring geworden en het eigenaardige is, dat er al zoovelen in IJmuiden zijn die van den Moerberg nooit gehoord hebben. Maar de oudere plaatsgenooten zouden veel van den Moerberg kunnen vertellen, want deze Moerberg, een der hoogste dui nen van de omgeving, is vooral sedert het ontêtaan van Nieuw-IJmuiden een druk bezocht speelterrein geweest voor de jeugd van die dagen, die er naar hartelust kon klimmen en springen en ravotten. Maar ook de ouderen kwamen er veel, om te ge nieten van de rust en van het mooie uit zicht op de omgeving. Toen kwam de zandhonger van de groote stad en men begin aan den Moerberg te knagen. Vele jaren geleden al. In de eer ste oorlogsjaren vond hij zijn einde. Er kwamen groote graafmachines, zandauto's rolden af en aan. dag in dag uit- Zij brach ten het zand naar de schuiten, die aan een .speciaal hiervoor aan den Kanaaldijk ge bouwden steiger hun lading in ontvangst narreen. De Moerberg werd hoe langer hoe kleiner, de vlakte, die hij achter liet hoe langer hoe grooter. De Moerberg daar aan den Zuidkant van onze plaats aan gene zijde van de Burge meester Rambonnetlaan is weg. Maar hij leeft nog voort in de herinnering van de oudere IJmuidenaren, die er in hun kin derjaren hun vermaak vonden. Speeltuinvereeniging „De Moerberg", Moerbergschool en in het nieuwe uitbrei dingsplan natuurlijk eens een Moerberg- straat. De Moerberg is weg, rpaar de naam blijft voortleven. S. B. De wederopbouw van liet „Duitsche kamp" In ons bericht omtrent den gang van zaken bij den wederopbouw van de wonin gen. waarin het „Duitsche kamp" was ge vestigd hebben wij gemeld, dat de opdracht tot het herstellen der woningen door „We deropbouw" werd gegeven, (zulks op grond van mededeelingen in de laatste raadsver gadering). Dit is, naar ons -is gebleken, niet juist. De opdracht wordt gegeven door de eige naars, zoodat Wederopbouw met het beta len der kosten niets te maken heeft. We deropbouw controleert alleen het uitvoe ren der herstel-werkzaamheden. Ds. J. H. Koers overleden Het bericht van het overlijden op 75- jarigetf leeftijd van ds. J. H. Koers zal me nig inwoner onzer plaats in gedachten te ruggevoerd hebben naar den tijd, nu al bijna een halve eeuw geleden, toen de ont slapen predikant zijn eerste preek hield in de eerste Gereformeerde Kerk van IJmui den-West op de Wilhelminakade, die in de oorlogsjaren ten onder ging. Dit ge schiedde 1 Juli 1903, nadat ds. Koers van 31 Augustus 1901 af voorganger was ge weest in het kerkje aan den IJmuider- Straatweg, het latere Tivoli. Ds. Koers aanvaardde in 1910 een beroep naar Oosterbeek. In 1936 werd hij emeritus, zoodat hij 41 iaar lang (hij kreeg zijn eerste beroep 4n !895 naar Koekengen) de Gereformeer de kerk heeft gediend. Laatste competitie-wedstrijd van D.C.IJ. D.C.IJ. speelt Zondag haar laatsten wed strijd voor de hoofdklasse damcompetitie Neordholland en wel tegen D.D.D. I uit Alkmaar. De wedstrijd wordt gespeeld in café Royal aan den Wijk aan Zeeërweg en begint om 12 uur. Zondagsdienst artsen De dienst wofdt Zondag waargenomen door de artsen A. A. Oosterwijk en R. Rut ten. Verder hebben dienst de artsen W. van Haselen, W. A. Oepts en P. C. de Weerdt. Apotheken. Zondag en de volgende week des nachts is geopend de IJmuider Apotheek, Kenne- merlaan. Verloskundigen. Van Zaterdagavond 6 uur tot Zondag avond 11 uur heeft dienst mej. de Winter, Evertsenstraat 3, IJmuiden» Tonnen ijs stroomen door IJmuider sluizen „Paardenwerk" voor twee ijsbrekers in het kanaal In een onderhoud met den directeur van de „Vereeniging voor de Algemeene Scheepvaartbelangen", den heer T. F. Bastet, vertelde deze iets over de omvang rijke taak van het ijsvrij houden van het Noordzeekanaal. Sinds het nieuwe Merwedekanaal, dat om de stad Utrecht heenloopt, in gebruik is, zijn er geen sluizen meer in het water oppervlak tusschen de Noordzeesluizen en Vreeswijk. Om de mogelijkheid van effec tief spuien te bevorderen, wordt er door de Oranjesluizen en de sluizen bij Vrees wijk zooveel mogelijk water doorgelaten. Dag en nacht zijn er twee groote ijsbre kers, de ^IJsbreker 2" en de „Ijsbeer" in de weer om het ijs los te maken, zoodat het naar de Noordzee „weggespuid" kan worden- Eenmaal in de 24 uur worden de groote spuisluizen bij IJmuiden opengezet en groote massa's ijs verdwijnen met don derend geraas in de Noordzee. In den nacht van 6 op 7 Februari is er in den vaargeul Tooneelavond „Da Costa" De Buurtvereeniging „Da Costa" gaf voor een eivolle zaal voor de leden een tooneel avond in bioscoop „De Pont". De heer D, J Slotboom, voorzitter, schetste in zijn openingswoord den goeden geest, welke bij „Da Costa" heerscht, ook op sociaal ter rein en wékte op deze prettige sfeer te hand haven. In verband met het voorgenomen speeltuinwerk door de vereeniging was ter propageerinj; een hoofdbestuurder van 'de Landelijke Federatie van Speeltuin ver eeni- gingen uitgenoodigd. die tijdens den avond met enkele woorden hierover sprak. De heer Dubois te Amsterdam, voorzitter van de Fe deratie zeide. dat het speeltuinwerk moet worden gezien ook in het belang van de gees telijke opvoeding van de jeugd. De taak hier toe moet niet alleen worden uitgevoerd door een bestuur, maar ook door de ouders zelf in goede samenwerking. De directie van de Hoogovens, welke het materiaal voor den speeltuin in de Da Costa-buurt zal leveren, heeft verdere medewerking toegezegd. Onder regie van den heer H. Tiemeyer werd opgevoerd het tooneelstuk „Harten op Hol" van Piet Mossinkoff. De regisseur heeft voor deze opvoering beschikt over goede krachten, die dit stuk van vergissingen en geestige verwikkelingen door vlot spel en vaste rolkennis in alle drie bedrijven tot een aaneenschakeling van dol komische scènes maakten. Er is om de dwaze open water geweest van het steenen hoofd ™»rife<dhdid da" aan den Westerdokdijk te Amsterdam af tot de Hembrug. Van de Hembrug tot 1 K.M. voorbij post Buitenhuizen dreef er los ijs op het water. De scheepvaart had er geen hinder van. Van Buitenhuizen tot het toeleidingskanaal naar de suizen was er weer open water. Het ligt in de bedoe ling dezen toestand bestendig te houden zoodat de scheepvaart geen hinder heef- van den ijsgang. De moeilijkheid hierbij is, dat er bij Amsterdam een groote bocht is in het vaarwater. Hier hoopt zich door den Oostenwind het drijvend ijs op en gaat door de zware vorst vastzitten. Het is nu zaak dit ijs „los" te houden en oj>k hier mede zijn de twee ijsbrekers dag en nacht bezig. „Slechts weinigen", zoo besloot de heer"1 Bastet het onderhoud, „vermoe den hoe hard er gewerkt moet worden om den toegang tot de stad vrij té hou den zoodat de scheepvaart voortgang kan vinden. Naar schatting hebben de twee ijsbrekers, met gezamenlijke energie van veertien „mannenkracht" en 900 „paardenkracht", kans gezien, gedurende de vorstperiode de Amster- damsche haven en het Noordzeekanaal te bevrijden van ruim 10.000 ton ijs. SCHEEPVAART I ook onbedaarlijk gelachen. Het orkest „De Velno's" onder leiding van den héér B. Kuhfus, heeft er eveneens veel toe bijgedragen om den avond te doen slagen Burgerlijke Stand van Velsen GEBOREN: W. H. MenzelKort. z.. van Wasse naarstraat 7. IJmuiden-Oost; T. H. Bruisschaart —van der Pol. d„ Trompstraat 79. IJmuiden-O.; A. Treffers—Roest, z,. Kanaalstraat 1, IJmuiden; A, M. van KaanBruinenberg. z„ Groeneweg 7. IJmuiden-Oost; C. RitskesVooijs, z.. Casem- brootstraat 60 rd„ IJmuiden-Oost; A. G. van SchooienAardenburg. d., Dwarsweg 3. Velsen; J. M. KiewietKlein, z.. Zandersstraat 11. IJmuiden-Oost. C. HaverKalkman, z.. Eiken straat 40. TJmuiden-Oost. T. van Dijk—Dijkstra, z.. Dutnvli etst raat 74. Velsen-Noord. J. Gorter— Rijkeboer. d.. Kanaalstraat 216. IJmuiden J. H. Haan—Faber. z., v. d. Vondellaan 59. Driehuls; J. M. BoelRector, z„ van Dalenlaan 33, Sant poort; J. J. Koomen—Bouwens, z„ Tusschen- beelosweg 61. IJmuiden-Oost. OVERLEDEN: A. Krijger, 59 j., eehtg. v. J. V. Zanten, Kompasstraat 70, IJmuiden; M. C. Toon, 1 dag., d. v. D. Toon, de Ruijterstraat 121, ÏJmul- den-Oost. ONDERTROUWD: L. van Duijn, de Lumeijstr. 33, IJmuiden-Oost en C. rtgmans, de Lumeilstr. 35, IJmuiden-Oost. Toek. adres: de Lumeijstraat IJmuiden-Oost; P. P. Wentink, van Dalen laan 7, Santpoort en G. F. de Boer. van Dalen laan 7, Santpoort. Toek. adres: Stationsweg 95. Velsen. T. Tol, Jac. van Heemskerkstraat 30, IJmuiden en E. de Jong. Jac. van Heemskerkstr. IJmuiden; Jan van Dommelen voerde „Tropenadel" op Van de koude luchtstreek (buiten) kwamen wé eerst in de gematigde luchtstreek (de zaai van „De Weyman"), om van daaruit het ge bied van de heete luchtstreek te aanschouwen (het tooneel), Minder toon eel liefhebbers dan wij in den regel gewend zijn. hadden deze klimaatveranderingen aangedurfd. zoocj,at de zaal ditmaal niet geheel gevuld was. In verband met dit laatste durven wij voor spellen, dat het bij de drie nog komende voor stellingen een gedrang zal worden, omdat de honderden „Van Dommelen"-aanhangers ten slótte „Tropenadel" tóch zullen willen zien, omdat bij eerste opvoering gebleken is, dat het blijspel uit het Indische leven van Henri van Wermeskerken nog altijd een lachsucces is". Blijspel uit het Indische leven. Daaraan met den klemtoon op Indische dachten we tijdens de opvoering herhaaldelijk In de eer ste plaats, omdat op het heetst van den dag gedurende soms geruimen tijd niemand las! van de warmte scheen te hebben, althans het uiterlijk niet toonde en voorts, omdat ondanks de groote hitte vele gesprekken zonder dat zij daar aanleiding toe gaven, op zoo'n luid- ruchtigen toon om geen sterker woord te gebruiken gevoerd werden. Het komt ons voor, dat Hollanders im Indië op het heetst van den dag wel wat rustiger willen zijn, als het tegendeel niet beslist noodig is. Naar Joodsche verzetsgroep vraagt -hulp In verschillende talen heeft het radio station van de Palestijnsohe verzetsgroep Irgoen Zwai Leoemi Woensdagavond een beroep gedaan op de wereld. „Engeland heeft het masker laten vallen", aldus werd verklaard, „en is thans bezettende mo gendheid geworden. Het heeft ons voor de keuze gesteld: overgave of oorlog. Over geven zullen wij ons echter niet en wij zijn er zeker van, dat onder het overgroote deel van het Joodsche volk geen verraders zul len worden gevonden". De radio legde er den nadruk op, dat de Irgoen tot den laat sten man zal .strijden en vroeg de hulp van de andere volken. Over de zaak Gruner zeide de radio, dat deze het slachtoffer van een list is gewor den. Iemand, die zich als vertegenwoordi ger van de Irgoen heeft voorgedaan heeft hem er toe gebracht bij den „Privy Coun cil" -in beroep te gaan. Maar zoodra Gru ner het bedrog had doorzien heeft hij zijn beroep ingetrokken- De radio wees er nogmaals op, dat de Irgoen nooit een Brit- sche instelling zal erkennen. K. N. S. M. Fana, 5 Febr. van Tunis naar Malta. Orpheus. 6 Febr: van Valencia naar Ali cante. Rossum, 5 Febr. van New Port naar St. Thomas. Rembrandt, 31 Jan. van Haifa naar Rot terdam. Jupiter, 3 Febr. te New York. Dalwer- nfk, 3 Febr. te New York, Aspen, 5 Febr. van Valencia naar Hoek van Holland. Ary Scheffer, 6 Febr. te Oporto. Lotos, 6. Febr. van Amsterdam naar Antwerpen. Euterpe, 6 Febr. te.Rotterdam. Marita, 6 Febr. van Trinidad naar Amsterdam, Van Ostade, 6 Febr. van Plymouth n. A'dam. H. A, L. Kllpfonteln, 6 Febr, te Marseille. W. A. L. Maaskerk, 5 Febr. van Dakar naar Freetown.' Mij Nederland. Ph. Wouwerman, 4 Febr. v. San Francisco naar Lorenzo Marques. Beng- kalis, 5 Febr. te Los Angeles. Rondo. 4 Febr. te Port Swettenham. Talisse, 6 Febr. Gibraltar ge passeerd. Hugo de Groot 6 Febr. te Amsterdam. Roepad 2 Febr. te Melbourne. GROOTE VAART. Aldabi, 6 Febr. van Rio de Janeiro te Bahla. Backhuysen, 6 Febr. van Sydney naar Bahrein V.O. Bantam. 2 Febr. te Bedi-Bunder en wordt 6 Febr. te Bombay verw. Ittersum, 6 Febr. van Montevideo naar Rotter dam. Johan de Witt, Amsterdam—Batavia, pass. 6 Febr. Gibraltar. Kedoe. vermoedelijk 6 Febr. middernacht van Huelva naar Rotterdam. Lely, Rotterdam—Buenos Aires, passeerde 6 Febr. Ma deira. Loppersum, 2 Febr. van Rotterdam .te Savona. Mod.iokerto, RotterdamJava, 6 Febr. te Penang. Poelau Lout, VancouverCalcutta, 5 Febr. van Batavia. Prins Wiillem van Oranje. Jaffa-Dublin, 6 Febr. van Gibraltar. Roepat, 5 Febr. van Melbourne naar Adelaide. Slbajak, JavaRotterdam, 7 Febr. om 4 uur Kaap Bon gepasseerd. Singkep, BasrahRotterdam, 6 Febr. van Marseille. Utrecht, 4 Febr. van New Orleans, te New York. Zaan, RotterdamHuelva, pass. 6 Febr. Ouessant. Barendrecht, 6 Febr. van Aruba naar Rotterdam. Bloemfontein. Amsterdam— West-Indië. passeerde 5 Febr. Dover Noordam, 7 Febr._v.rn.. van New York te Rotterdam. Stad Schiedam, 5. Febr. van Coosbay n. PortlandOr. Themisto, 6 Febr. van Rotterdam naar New Orleans. Van der Velde, 4 Febr. van Cebu. KLEINE VAART. Tune, 6 Febr. van Grange mouth te Blyth. Libelle. 6 Febr. v. Charlestown te Antwerpen. Biervliet, 6 Febr. van Wight te Littlehampton. Brem, 6 Febr. van Bilbao te Leixoes. Democraat. 6 Febr. van Middlesbro n. Tpswich. Depa, 6 Febr. van Middlesbro te West- hartlepool. De Ruyt'er, 6 Febr. van Grangemouth te Blyth. Hast 3, 6 Febr. van Gravesend te Ant werpen. Haskerland, 5 Febr. van Londen te Blyth. Houtman, 6 Febr. v. Rotterdam te Goole. Nottingham. 6 Febr. van Blyth naar Londen, Servus, 6 Febr. van Preston te Duinkerken. Trompenburgh, 6 Febr. van Londen naar Rotter dam. Vaderland, 6 Febr. van Kingslynn naar Goole. Veenenburgh, 6 Febr. van Rotterdam te Middlesbro. SLEEPBEDRIJF. Slbt. Witte Zee arriveerde 4 Febr. van Port de Bouc te Plymouth. Slbt. Zwarte Zee mt dok. van Bermuda naar Monte video, bevond zoch 6 Febr. 9' 03" Z. en 29' 18" W. Gelukwenschen voor liet Prinselijk echtpaar De Stichting 1940-1945 is voornemens, ter gelegenheid van de te venvachten blij de gebeurtenis in het Prinselijk gezin fe- licitatieregisters ter teekening te leggen, die twee dagen na de geboorte op het Paleis te Soestdijk zullen worden aange boden. Bij de registers worden bussen ge plaatst, waarin men een bijdrage voor de Stichting kan offeren. De registers zullen ter teekening worden gelegd op het raadhuis en in de consisto ries van de Gereformeerde Kerk, Velsen- Noord en van de Ned. Hervormde Kerken te IJmuiden (Kanaalstraat) en Santpoort. FILMAVOND VOOR VELSER OUDJES. Vele ouden van dagen uit onze gemeente, die in de oorlogsjaren moesten evacueeren, hebben thans een onderdak gevonden in het Badhotel te Wijk aan Zee De heer Th. Kruis man, wethouder voor Sociale Zaken, heeft een beroep gedaan op verschillende vereeni gingen om onze oude verjaagde plaatsgenoo ten eenige afleiding te bezorgen en reeds eenige vereenigingen hebben aan dezen op roep gehoor gegeven. Een aardige verrassing wacht hun op Don derdag 13 Februari. Dan zal de heer Schutte, fotograaf te Santpoort, een filmavond geven. Dat wordt ongetwijfeld weer een zeer ge waardeerde verstrooiing. DERDE H.O.V.-CONCERT. Door de Vereenigingen „Hoogoven Staten" r „De Gïeteling" is voor liefhebbers een derde concert van de Haarlemsche Orkest- vereeniging voorbereid, dat onder leiding van Kees Hartvelt Woensdag 19 Februari in het Kennemer Theater te Beverwijk zal worden gehouden. Het progTamma vermeldt de Suite no. 2 in b kl. terts voor strijkorkest en fluit van J. S. Bach; de Symphonie no. 8, f gr. terts opus 93 van L. v. Beethoven; Ouverture Cyrano de Bergerac van Joh. Wagenaar en de Piet Hein- Rhapsodie van dx. Peter van Anrooy, er wel eens te dik op. De ernstige gesprek ken tusschen Rudolf Verkerk (A. Voogt) en Emmy (mevr. Dortmundt) en George van Vliet (B. v. Gelder) en Emmy waren ons dan ook wel eens een verademing. Niettemin, er is gelachen en smakelijk ook! Wel in de eerste plaats om mevr. Kruisman, die als „Juffrouw v d. Kooy" onverbeterlijk was. maar ook om Van Vliet (J Heeres). Be- oaald knap spel leverde de heer Voogt. Woorden van li>f ook voor de heeren Van Gelder en Dortmundt Laatstgenoemde was een oosenblib de kluts kwijt, maar maakte alles goed door de wijze, waarop hij zijn ge broken Engelsch sprak Mevr. Dortmundt maakt steeds vorderingen. Mevr. Stutvoet voldeed ons beter, wanneer zij zelf aan het woord was. dan wanneer zij als toehoorster moest, fungeeren. Mevr. Nol en de heer J. de Jonge maakten van hun kleine rollen ..een nieuwsgierige buurvrouw" en „een ïnland- sche jongen" inderdaad iets aardigs, laatst genoemde vooral in zijn gesprek met Juffr. v. d Kooy. De heer J. v. d. Sijden had van de tooneel- aankleeding werkelijk iets moois gemaakt. Als de Oran jetelg geboren is Wanneer de geboorte van de Oranjetelg een feit is. zal Santpoort-station onder auspi ciën van de Vereeniging tot het houden van Nationale Dagen feestvieren. Op den Nationa- len Feestdag zal in „De Toorts" voor de jeugd De Koningin lieeft den intendant der ninklijko Palelzen te Amsterdam en Den Haai? jhr, ir. P. F. O R. Sickin.ghe, benoemd tot directeur van het Koninklijk Hulsarchief, wege heeft jhr, Siökinghe met ingang van j Maart ontslag gevraagd als hofmaarschalk n» Koningin heeft hem dit verleend en haar adju. dant In tijdelijken dienst, den kapitein-vlieger' R. van Zinnicq Bergmann, met de vvaarnemine van dit ambt belast Huishrandturf komt op 1 April vrij van distributie. Luitenant-generaal S. H. Spoor zal Woens. dag per vliegtuig naar Batavia terugkeeren. Er wordt nogmaals gewaarschuwd tegenhe« gebruik van vloeibare paraffine voor het bakken en braden van gerechten, omdat bij verhittin» stoffen ontstaan die schadelijk zijn voor de zondheid. Bovendien belemmert paraffine °de opneming van bepaalde vitaminen in w lichaam. Doordat een petroleumvergasscr ontploft» ■brak in een woning aan den Beukenweg te Ani! sterdam een uitslaande brand uit. De boven! verdiepingen van het huis brandden uit. cj politie ontdekte, dat de vergasser gebruikt werd voor een clandestiene distilleerderij. Uit Washington wordt gemald, dat alle HtSS innist.isehp leider* irt Amerika imni- ppv, - gelden ten nadeele onze smaak legde men op deze wijze de humor Zionistische leiders ii) Amerika voor een Van verduistering Gelderblom. Grondheerendijk tot 16 jaar filmvoorstelling gegeven wor- 43c, Rotterdam en C. A. Kunst, Fazantenlaan 1 (jen 11, IJmuiden-Oost. Toek. adres: Rambonnetlaan 4, IJmuiden. GEHUWD: P. G. de Ruijter en M. D. Fiege, Noord 81, Schagen; H. G. H. van Beek en M. Visman, Ridderweg 10. Heerlen; C. Kolle en R. Koot. C. Meerhof en P. F. M. Raap. Plan- ciusstraat 8. IJmuiden-Oost; H. Rothe en P. van Duijvenbode, Str. v. Linschotenstraat 54, Bever wijk; j. Rengers en A. Bos, Meidoornstraat IS, IJmuiden-Oost; E. Bos en E. de Vries, Meidoom- straat 15, IJmuiden-Oost JHR. MOLLERUS KOMT. Op Maandag 17 Februari a.s. komt de secre taris van de Haarlemsche Kamer van Koop handel een lezing houden zulks op uit- noodiging van de plaatselijke Winkeliersver- eeniging over een reis door de Vereenigde Staten. 's Avonds 'wordt onder de muzikale tonen van het fanfare-korps „Wilhelmina" door de plaats een fakkeloptocht gehouden De stoet wordt opgesteld in de Wynoidy Daniëislaan en na een grooten ..ommeganck" ontbonden bij het Stations koffiehuis. Het Roode Kruis „op bres" De afdeeling Beverwijk van het Ned. Roode Kruis organiseerde ten bate van het ziekenhuis dezer instelling Donderdag avond een tweetal voorstellingen van de film „Op de Bres", waarvoor de heer Ch. Hart het Kennemer Theater welwillend had afgestaan. Ongetwijfeld was het jam mer voor het goede doel, dat er op dezen avond ook andere belangrijke bijeenkom- builengewone vergadering te Washington, die op 17 Februari zal worden gehouden, bijeen zijn geroepen in verband met den toestand in Palestina. In een brief aan een vriend heeft prof. Albert Einstein, de wereldberoemde ge leerde, o.m. geschreven: „Ik geloof, dat een verdeeling van Palestina geen stabiele toestanden zal scheppen. Ik weet geen an dere oplossing dan die van een binationaal staatsbestuur voor Palestina, onder de hoede van de organisatie der UNO". Ongeveer 1.500 Joden te Jeruzalem heb ben aanzegging gekregen binnen 48 uur hun woningen, die in de afgebakende Brit- sche veiligheidszones liggen, te verlaten, aldus werd te Jeruzalem uit Joodsche bron vernomen. De Joden, die plaats moeten maken voor politi'e, troepen en Britsche ambtenaren, I hebben klaarblijkelijk geen ander onder dak toegewezen gekregen, aldus genoemde bron. Tijdelijke verzorgster der prinsesjes Naar wij vernemen zal mevrouw M. A PenninkNitschmann uit Nijmegen geduren de twee maanden de drie prinsesjes verzor gen. daar zuster Huidekooper zich. na de geboorte van het prinsje of prinsesje, geheel aan de kraamverpleging op Soestdijk zal wijden Mevrouw Pennink heeft^ haar functie op 1 Februari aanvaard. fonds, dat bij de gemeente in beheer is. Het Regenboogcabaret is per vliegtuig Èaar Indië vertrokken om voor de militairen op t» treden. De meisjes van de weverü te NUverdal. dj9 niet tevreden waren over de kwaliteit der door de directie verstrekte schorten en daarom jn staking waren gegaan, hebben het werk hervat In Maart zal de N.V. Philips in Zwolle eea fabriek openen. De drie hoofdprijzen (fietsen) van de radio, prijsvraag, „welken tak van sport zag het Kerst- mannetje' zijn respectievelijk gewonnen door mej. L. Bakker te Wassenaar, mei. D. van Wame. len te Schiedam en den heer M, Remery te Sas van Gent. De overige prijzen worden aan d# andere winnaars toegezonden. sten waren als gevolg waarvan het bezoek wel zeer matig was. De film, die met mede werking van het hoofdbestuur der instel ling te Den Haag is vervaardigd, gaf een levendig beeld van het omvangrijke en belangrijke werk door deze internationale organisatie verricht. De voorzitter van de afdeeling Bever wijk ds. J. A. Peters sprak een kort pro- pagandawoord vooraf, waarin hij het be langrijke Roode Kruis-werk naar voren bracht. HAARLEM EN OMGEVDïQ De heer L. v. d. Zweep, onze oud-stadgenoot, thans Rijksinspecteur van het onderwijs te Am! sterdam, zal Donderdagavond 13 Februari in ds Gereformeerde Kerk te Bloemendaal spreken over het onderwerp „Contact en conflict in de opvoeding". Vanwege het comité Eereschuld en Dank. baarheid, wordt Maandag 10 Februari in de wil. helminakerk voor de leden der Gereformeerde Kerk vertoond een documentaire geluidsfilm met beelden uit den wereldoorlog en de be vrijding van Nederland. De leiding berust bij majoor Ch. L. de Vries uit Haarlem. De heer P. C. van Westerling, die zeer ernstig ziek is geweest heeft bedankt voor de benoeming tot cantor-organist van de Noor- derkerk. Ds. J. Kroon tsan Koudekerke is beroepen als predikant bij de Ned. Ned. Herv. Gemeente te Spaarndam door de kerkeraden van Spaam- woude en Spaarndam. Mej. W. Busschers de centrale jeugdleidster vanwege de Ned. Herv. Gemeente te Heemstede zal haar werk neerleggen, daar zij de gemeente gaat verlaten wegens haar aanstaand huwelijk. Het 4e Volksconcert wordt op Woensdag w Februari in de Gem, Concertzaal te Haarlem gegeven. Hieraan zullen medewerken: Rosa Spier, harp. Hendrik Lasschuit, orgel en het Haar.1. Chr. Mannenkoor o.l.v. Jac. Zwaan. Het programma bevat werken van: Handel, Saint- Saens. Bonnet, Smetana, Heintze e. a. De Maatschappij tot bevordering der Toon kunst organiseert op Donderdag 13 Februari in de Gem. Concertzaal te Haarlem haar 5en Kamer muziekavond. Ginetle Nevue zal een viool recital geven, aan den vleugel begeleid door Jean Nevue. Het programma vermeldt werken van: Bach, Corellï, Debussy en Ravel, 15 Februari 1947 hopen onze geliefde Ouders en Groot ouders LEEXDERT PAAP den dag te herdenken dat zij voor 30 jaar in den echt wer den verbonden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun liefheb bende kinderen en kleinkin deren. IJmuiden De Roemerstraat 12. Zoogde Heere het wil hopen onze geliefde Ouders en Groot ouders XTCOLAAS AKKERMAN' NELJE HIXBERIKA POSSEL den 22sten Februari den dag te herdenken dat zij 30 jaar ln den echt zijn verbonden. Dat zij nog lang gespaard mo gen blijven is de wensch van hun liefhebbende kinderen en kleinkinderen A. G. Akkerman W. Akkerman van Leeuwen Nicolaas Akkerman Kleinkinderen: Nico en Hennl IJmuiden, Stephensonstr. 66 Na vele jaren van trouwen dienst heeft de Heere tot Zich genomen onzen voor zitter, den Heer A. KRIJGER, in den leeftijd van 59 Jaren Namens het Bestuur van de Chr Bond van Transport- en Havenarbeiders, af deeling IJmuiden. en Puihetvassching Glazen- wasscherU „NIEUW LEVEN", Platanenstraat 17. De Ruyterstraat 93. Telefoon 5319 Erkend adres voor Schoor steenvegen. MEISJE GEVRAAGD. 3 och tenden per week. Driehuizer- kerkweg 28, Driehuis. "TER GELE.6ELNHEID VAM OE BL'JDEL, GE- B EU RTELNI I C, KUNT U G E.LU KTELE GRAM MEN ZENDEN AAM DE LEDEN VAM MET PRlN^ELMK GEZl M OR nieuw luxe Telegramformulier ExTrA RECHT -f O, 4-0 - BATiG 'sjALDO VOORNA" OERaan tè. wijzen urgent chariTaTi ef Doeg TEM BEMOE^E VAM HET KIND AE^CHRi PT~OP ZELPOE. EUXE-FoRMULULf^ f0"20 5"° WOORDEN IV- WONINGRUIL. Aangeb. r dern huls, huur f 6.25 p. te Noordwijk a Zee voor huis te IJmuiden. Br. J Pauwels p/a. W. Blok Tuindersstr 82 IJmuiden-O. Te koop: een bruine WINTER JAS (nieuw) schouder 44-45 cm. Wijk a. Zeeërweg 188. Na 2 uur nam, TE KOOP: 2 pers. eikenhouten ledikant met spiraal en 3 dig. matrassen. Brederoodscheweg no. 73. Te koop: LUIDSPREKER, per manent magn. f 30. Zeeweg no. 147. TE KOOP: z.g.a n. zw. D - hoeden 8, 1 bi. H.hoed m. 54 10 en 1 p beste zw H sch. m. 42 8 50 Zeeweg 223. Net meisje vraagt WERKHUI ZEN v. Di en Do. en Zaterd.- morgen. Beukenstraat 28. VERLOREN: hooge br. leeren d. laarzen m. treksl, in fiets- tasch Gaande v. Hofdijk] n. Hoogovens Verz. bel terug- bez. Wed Hillecamp. Hofdjjk- laan 53, Driehuls. Vooröorlogsche SLEE te koop. Kennemerlaan 154. IJmuiden. TE KOOP AGB.: o. kw. meis jes wintermantel en zomer mantel. lft. öngev 13 j. Wijk aan Zeeërweg 1, IJm.-O. Te koop:, een IÏEEREN WIN TERJAS. Na 5 üur IJmulder- straatweg L70 - Te koopBL. COLBERTPAK en c. jas m. 48. ruilen w. Jurk terra voor bloem taf el Ahorn- straat 29 IJm -O. TE KOOP: H. fiets m. b f 75. Haardkachel f 25, luidspreker met versterker f 30. heeren polshorloge f 20. Noorderdorp straat 14. Santpoort-D. Wij ontvingen eenige SALAMANDER en LUXE KOOKKACHELS PRIMA ST.RDEX 7.50 LOENDERSLOOT'S WARENHUIS M!;i:i \VIM.\\.\ 2 - IJMUIDEN'-OOST UW NIEUWE HOED KOOPT U in ELZEK'S Heren Modelhuis KENNEMERLAAN 12J H. M. KOOIJMAN P. C. ll'Mir n, DRIEHUIS - TEL. 440S ELECTRISCH WATERLEIDING ONTDOOIEN Reparaties aan waterleidingen en geysers VOOR FEESTARTIKELEN Natuurlijk bij HENK BROEKHUIZEN DE RIJPSTRAAT 5 Tevens BaJmasquépakje te koop gevraagd. AUTOMATIEK Voor de beste consumpties tegen de matigste prtjzen is nog altijd het aange wezen adres- AUTOMATIEK „FLUKS" Gr. Houtstr. 21.23. Haarlem Bergens beier, nergens goetlknnper Gonnetitraa! 10. Tel. 134S8; b.g.g. Tel, 17338 Algemeen Ziekenfonds „Velsen en Omstreken" te 13muiden-O. Algemeen Ziekenfonds tll3m<uiden en Omstreken" te l3muiden-0. Aan de Vrijivillig-verzekerden Aan de Vrijwillig-verzekerd en, lid van een van de bovengenoemde Algemeene Ziekenfondsen, wordt namens de besturen het volgende medegedeeld: Ten einde gelijke behandeling aan a-lle verzeker den zooveel mogelijk te kunnen waarborgen, zal de Onverplichte Ziekenfondsverzekering gelijke rechtén geven als de Verplichte Ziekenfondsver zekering, met uitzondering van de uitkeering bij overlijden en onder handhaving van wachttijden. Dientengevolge zullen de verstrekkingen tandheel kundige hulp, verloskundige hulp, ziekenvervoer en de tegemoetkoming in de kosten van verple ging in een Sanatorium voor tuberculoselijders, be langrijk uitgebreid worden en wel met ingang van 9 Februari 1947. In verband met bovengenoemde uitbreiding der verstrekkingen en ten gevolge'van de zeer sterk gestegen la.rten van de Algemeene Ziekenfondsen (b.v. kosten van Ziekenhuisverpleging, genees middelen. honoraria etc.) moest de premie herzien wordén. De premie zal, eveneens met ingang van 9 Februari 1947, vastgesteld worden als volgt: 0.50 per week per verzekerde van 10 iAai en ouder. 0.7 5 per week voor de z.g. onvo: llge gezinnen (man of vrouw met kind (eren) beneden 16 jaar). Geen premie is verschuldigd voor alle kin deren beneden 16 jaar. De weistandsgrens wordt eveneens gelijkgesteld aan die der Verplichte Verzekering dus f 3750 voor het gezinshoofd of voor personen van 16 jaar en ouder. Bovenstaande regeling is aangepast aan het hui dige loon- en prijspeil en heeft de goedkeuring van den Directeur-Generaal voor de Prijzen er van den Commissaris, belast met het Toezicht op de Ziekenfondsen. De bestaande aanvullende verzekering bij de Aan- vuil'lingsfondsen wordt gehandhaafd, terwijl d- premie hiervoor voorloopig nog ongewijzigd blijf' De Besturen van Alg. Ziekenf „VELSEN" en „IJMUIDEN". DE VERKOOP DER LOTEN VANGT AAN OP 17 FEBR. terwijl de TREKKINGEN OP 24 MAART zullen aanvangen: ln de tusschenklassen op Maandag en Woensdag en in de vijfde klasse on Maandag, Dinsdag. Woensdag en Donderdag. De trckkingslijsten zullen wederom In de dagbladen worden gepubliceerd. De Dlreoteur®

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4