Velsens kerk na den oorlog grondig gerestaureerd Peter Charoff als gast-regisseur Ex-po!ifie-!uitenante voor het Tribunaal Vastenavond Nacht-Express Maandag 10 Februari 1947 IJ MUIDER COURANT Een historische pielin Kennemerland Belangrijke oudheidkundige vondrten Bii den wederopbouw van de gemeente Velsen wordt het accent sterk gelegd op Th deel dat IJmuiden heet. Wie de plan- Jfn onder het oog heeft gehad, weet, dat ppn schoon en grootsch complex in de toe komst zal verrijzen, daar, waar eens het node centrum van IJmuiden-Oost was. Een nieuw raadhuis, een schouwburg en vele andere gebouwen, die, eenmaal afgewerkt !n in gebruik genomen, aan Velsen mede V plaats zullen doen toekomen, die het «Is gemeente van beteekenis in de na-oor- loffische historie, rechtens toekomt. Historie, ja het oude Velsen is dan histo- ch terrein geworden, doch laten we ons niet vergissen, dat is het nu reeds. De nauwe straatjes, die van den Stationsweg - naar het raadhuis en het op een heuvel celegen kerkje voeren, halen beelden voor den geest uit den tijd van den Nootdorp- schen vos (E. Gerdes: Uit en in de dui nen). Stof: letterlijk en figuurlijk. Die kerk van Velsen heeft al heel wat «tof doen opwaaien; letterlijk en figuurlijk. Wat is er al in gehamerd en gebikt en welke belangrijke vondsten heeft men er bij op gravingen al gedaan. Degene, die de ge schiedenis van het oude dorp en de kerk oo zijn duimpje kent, is de heer A. Dijkstra, geen ontdekking wordt er gedaan, geen oDgraving verricht of de man, die het ge meentelijk en kerkelijk archief onder zijn beheer heeft, is er bij. Willebrord en Engelmundus- Reeds in het begin van de achtste eeuw, Vóór 726, heeft Willebrord, hierin bijge staan door zijn helper Engelmundus, de kerk van Velsen gesticht en hoewel het nog een houten gebouw moet zijn geweest, behoorde het tot de vijf moederkerken in Nederland. In een verdragsbrief van 2 Mei 1064 schenkt koning Hendrik IV het ge bouw aan de Kerk te Utrecht. Van het toenmalige gebouw zijn thans waarschijnlijk nog de Noord- en Westgevel over. Boogvensters en tufsteen, herken- niugsteekenen van Romaansohen stijl ge tuigen hiervan. De toren, die „koud" tegen den gevel aan is gebouwd,, dateert uit de 13e eeuw; omtrent de spits loopen ver schillende veronderstellingen. In den toren heeft men in de jaren omtrent 1938 een relief ontdekt, dat in den volksmond zou voorstellen de H. Engelmundus, doch waar van de kruisvormige nimbus achter het hoofd meer doet vermoeden, dat men te doen heeft met een representatie van den zegenÜiden Christus. Aan de Zuidzijde heeft de kerk een tweeden beuk gehad, in het Oosten was een fcoorgang met sacristie aangebracht. Uit welken tijd deze dateeren weet men niet precies, er zitten evenwel nog Romaansche ideeën in verwerkt. Groote veranderingen. Rond 1600 is de groote kerk tot een bouwval gemaakt, men verwijderde de ruïnes, het oude gedeelte werd gesloopt en de uit later tijd dateerende spitsbogen Gotische stijl, (nog te vinden in den Zuid gevel), werden dichtgemetseld. In 1773 heeft men het bouwwerk in (het Oosten verlengd met een stuk van ongeveer zeven meter, In 1939 ontdekte Dr. P. Glazema een steen, die bij nadere beschouwing bleek te rijn een sarcophaagdeksel, dat gebruikt was als boogvulling voor een poortje in den Zuidgevel. (Men weet dat sarcophagen gebruikt werden om priesters in te begra ven). De uiteinden zijn ingemetseld, zoodat het oorspronkelijk versieringsmotief (kruis- motief) bedekt werd. Daarna heeft men in 't midden een relief., aangebracht. Deze tympaan met relief vertoont veel overeen komst met een tympaan uit de* abdij van Egmond. De voorstelling is waarschijnlijk Christus triumphans, gezeten op een By- zantijnsehen troon, met in de linkerhand het Evangelie, in de rechter Ihet symbool der overwinning: de staf. Dit werk is van een 12e eeuwscben houwer. De figuur is gekleed in een Grieks uien kazuifel. Het geheel is van een kostbaar natuursteen. Tol betaald aan de evacuatie. In den tijd der Duitsche bezetting, tydens evacuatie en vernieling, heeft ook de kerk van Velsen tol moeten be talen. De zerken op den vloer waren danig beschadigd, doch toen Ds. Brons geest en de heer Dijkstra weergekeerd waren, hebben zij het restauratiewerk weer ter hand genomen. De grond werd in orde gemaakt en hier- .bij kwam men tot de ontdekking dat ei' zich onder de kisten, die bedekt waren door zerken nog e'en laag kisten bevond, met eveneens gave geraamten. Gecamoufleerde ingang. Toen de muren schoon waren gemaakt, «tuitte men aan de Noordzijde op een in gang, netjes gecamoufleerd tusschen kalle en spouwmuur in. De deur was verrot en Gravure van de Ned, Herv. Kerk té Velsen, zooals ze er omstreeks 200 jaar geleden uitzag. De lieer J. Ouwehand gerehabiliteerd De procureur-fiscaal bij het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam heeft, onlangs den heer J. Ouwehand te Bloemendaal onvoor waardelijk buiten vervolging gesteld, daar de tegen hem gerezen verdenking ongegrond is gebleken. De Commissaris der Koningin in de provin cie Noordholland heeft verklaard, dat hier mede de eenige reden waarom de heer J- Ouwehand van het college van burgemeester en wethouders van Bloemendaal werd uitge sloten. vervallen is, zoodat uit dien hoofde geen blaam meer op den heer Ouwehand rust. „Tooneel is het leven zooals de men sell er van droomt" in elkaar gezakt, doch het spijkermotief als versiering der planken was duidelijk zichtbaar. Boven de deur bevindt zich een wonder lijke „strek" met aan den buitenkant een zwarte, ronde steen, met in *'t midden een gat. Het lijkt eenigszins op een molensteen. Terzijde van den ingang der kerk zijn twee bogen vrijgekomen, waarin een wij water bakje gemetseld scheen, doch dit laatste dateert uit later tijd dan de bogen zelf. Onder den grond vond men enkele trap treden van steen met er naast een vloer van heel kleine tegeltjes. Omtrent de be-r dóeling hiervan tast men nog in het duister. Ds. Bronsgeest doet al het mogelijke het interieur in overeenstemming te brengen met wat men ontdekt. Zoo zijn de banken in hun oorspronkelijken staat terugge bracht: afgekrabd en opnieuw gewast zijn zij een waar sieraad geworden. De stoelen in het middenschip zijn vervangen door nieuwe, in ouden trant. In het begin van de volgende maand zal de tnoneelgroep Comcdia een stuk van den Rus- sischen schrijver TurgenjeL „Een maand op het land" (ook wei naar de hoofdpersoon „Natalja" genoemd) vertoonen. Het bijzondere van deze voorstelling zal zijn, dat de regie zal worden gevoerd door den beroemden Rus- sischen regisseur prof. Peter Charoff. Charoff is voor de ouderen onder onze too- neelllefhebbers geen onbekende. Twintig jaar geleden. in Februari 1927, heeft hij met het toen onder zijn leiding staande Moskousehe Kunsttheater een tournée door ons land ge maakt, en de vertooningen van Ostrowski's „Armoede is geen schande". Tsjechow's „De Kersentuin", Gorki's „Nachtasyl", Tolstoj's „Het levende lijk" en Dostojewski's „De ge- broeders Karamazow" zijn voor de toenmalige toeschouwers onvergetelijk gebleven. Charoff is vijf jaar later nogmaals naar Holland gekomen en heeft toen innig contact met sommigen van onze beste acteurs gehad, met Louis de Vries. Rika Hopper en Cruvs Voorbergh; laatstgenoemde kan als een recht- streeksche leerling van hem beschouwd wor den. De oude liefde tot ons land heeft Charoff er thans toe gebracht, zijn maand vacantie hier door te brengen. Sinds zijn vertrek uit Rusland heeft hij te Rome een tooneelschool gesticht met momenteel ongeveer tweehon derd leerlingen. In een persgesprek heeft hij ons een uiteenzetting van zijn opvattingen gegeven omtrent de functie van het tooneel en het aandeel, dat den regisseur hierin toe komt. Van experimenteeren wil hij niet weten en het woord „modern" staat hem tegen. Shakespeare en Rembrandt zijn ook nog mo dern en waarom? Omdat zij kunst hebben geschapen. Daarop komt alles aan. Techniek is nog geen kunst. De Italianen kunnen prach tig weenen en lachen en scènes maken. Maar dit is nog geen tooneel! Tooneel wordt het eerst, zoodra de acteur weet. waarom hij weent en waarom hii lacht. Hij moet den schrijver begrijpen, zich persoonlijk verplaat sen in de innerlijke motieven. Dit persoon- Een blik in de oude kerk van Velsen, met op den achtergrond de pas ontdekte deur. De oude gebouwen in Kennemerland vertellen meer geschiedenis dan véle leerboeken. De oude kerk van Velsen is een ware historische roman, zij is een onuitputtelijke bron, want alge meen is men van meening dat er „nog wel meer zal worden gevonden". Tel kens wanneer de financiën het toelaten gaat men weer ijverig graven en bik ken. Binnenkort worden de lambrizee- ringen in orde gemaakt. Het ligt in de bedoeling om de kapel aan den Noord muur te sloopen en men overweegt de Romaansche boogvensters weer te her stellen aan den Noordkant, de Zuid zijde heeft Gotische. Zoo zijn in dit eene gebouw drie bouwtranten: Romaansche, Gotische en na 1773 een stjjllooze bouw. Het is een interessant mengelmoes dat zich openbaart onder de bekwame leiding van den restaurateur Arch- A. A, Kok, een mengelmoes dat boekdee- len historie spreekt. H. K. Bewogen loopbaan van Zandvoortsche studente In een langdurige zitting behandelde de zevende kamér van het Haarlemsche tri bunaal dezer dagen de zaak van de 30-jarige mej. B. J. N. ter W. uit Zand- voort. Zij werd er onder meer van ver dacht als lid van de N.S.B. te Amsterdam in het laatst van den oorlog den rang van opperluitenante bij de politie te hebben vervuld. Met zachte stem vertelde de beschuldigde de gecompliceerde geschiedenis van haar leven: Voortkomend uit den kleinen midden stand werd zij door een dreigende invalidi teit van haar vader attent gemaakt op de wenschelijkheid van een staatspension voor niet-ambtenaren, een denkbeeld, waarvoor de N.S.B. zich in het begin van de bezetting nog al warm maakte. Hoewel het „Houzee-gebrul'" verdachte, volgens haar verklaringen van Donderdagmiddag nie& aanstond, meende zij ook al omdat vrienden en kennissen haar één voor één in den steek lieten dat zij de door haar gewenschte sociale hervormingen niet beter zou kunnen nastreven dan door zich als lid van de N.S.B. op te geven. Daar mej. Ter W. rechten studeerde, kwam zij als N.S.B.'ster niet alleen met Mussert's bewe ging, maar ook met het „Studentenfront" iv aanraking, welk contact tot gevolg had, dat zij een Drentsch kamp ging organiseeren, dat echter door onvoldoende deelneemsters een fiasco werd. Bovendien gaf verdachte zich op voor de N.S.V.O. Uit het dossier werd verder correspondentie met andere N.S.B.'ers ge haald, waaruit bleek, dat zij Jan de Vries, den pro-Duïtschen hoogleeraar uit Leiden, een voordracht wilde laten houden over „het type van den Groninger". Verdachte merkte op, dat de N.S.B.-sympa- thieën bij haar niet diep zaten, want folders over dit onderwerp verdwenen thuis zonder meer in de kachel. Over haar interessen bij de Germaansche S.S. gaf zij als verklaring, dat het „godsdienstige element" in deze be weging haar aantrok: zij wilde er wel eens meer van weten. Na afloop van den Leïdschen studietijd kwam de Zandvoortsche op de gemeente secretarie te Haarlem terecht, waar zij door burgemeester S. L. A. Plekker als adjunct commies werd aangesteld. Van daar werd zij overgeplaatst naar de afdeeling „strafbe- schikkingen" Tenslotte belandde zij als typiste bij den Inlichtingendienst, waar het de oud- studente, blijkens haar uitlatingen, niet bijs ter beviel. Na herhaalde pogingen om in een meer verantwoordelijke functie geplaatst te worden, verzeilde zij tenslotte op het bu reau van den Gewestelijken Politie-Pre- sident te Amsterdam, waar zij gedurende eenige maanden voor de bevrijding als „opperluitenant van de politie" werk zaam was.. Hier speelde zich een historie rond de zoo genaamde „Joden premies" belooningen voor het aanbrengen van Joden af. Ver dachte was ten laste gelegd, dat zij twee maal dit geld aannam, maar uit haar ver- klaringèn ter zitting moest de voorzitter, mr' C. W Dubbink opmaken, dat zij dit nimmer deed en er zelfs een hevige ruzie met den chef van den Inlichtingendienst over kreeg. „Ontzettende dingen" Als opperluitenant zou verdachte, zoo ver telde zij „ontzettende dingen" hebben ge daan: niet alieen, dat ze geen gebruik maakte van het aanbod, om in een kazerne, waar een recreatieoord voor N.S.B.'ers im den honger winter was gevestigd, „er eens goed van te eten en te drinken", ook zou zij honderden politie- en brandweerambtenaren voor uit zending naar Duitschland hebben behoed. Zoo nu en dan brokstukken van gesprekken met Duitschers weergevend, betoogde verdachte, hoe zij het „collecte-monopolie" van Winter hulp brak, door op eigen verantwoording een inzameling voor Noodlijdend Amsterdam goed te keuren. Ook de Stille Omgang zou van haar het noodige fiat gekregen hebben, hoewel er toen niet meer dan drie personen op den openbaren weg bijeen mochten zijn. Tenslotte werd door den voorzitter geïn formeerd. hoe ze thans over de N.S.B. dacht Met een „Ik heb er zóó genoeg van" werd deze vraag beantwoord. De getuigenverkla ringen, als zou verdachte sterk antisemi tisch zijn geweest, bestreed zij heftig, zeg gende, dat haar handteekening meermalen gestaan heeft onder 'huwelijkstoestemmingen van Joden. Mr. S. v. d. Wall hield een lange pleitrede, wijzend op het isolement waarin verdachte in 1941, bij haar toetreding tot de N.S.B. ver keerde en hij meende, dat de kloof tusschen zijn cliënte en het Neaerlandsche volk lang niet zoo diep was als bij andere N.S.B.'ers. „Het Studentenfront" vervolgde de advocaat, „was maar vier meisjes breed" en hij kon zich wel voorstellen, dat een intellectueel in bezettingstijd wel eens wat meer wilde weten van de hooggeroemde religieuze doelstellin gen van de Germaansche S.S. De positieve feiten wierpen, volgens mr. v. d. Wall, de vage getuigenverklaringen volkomen tegen den grond en ook het gewraakte aannemen van de „Jodenpremies" achtte de verdediger geenszins bewezen. Het vele „goede" werk in verdachte's Amsterdamsche functie werd door pleiter nogmaals uitdrukkelijk naar voren gebracht en verder meende hij met het oog op de lengte en zware detentie van zijn cliënte er op te mogen aandringen, dat zij niet weer zal worden opgesloten. Mr. v. d. Wall besloot zijn pleidooi met het uitspreken van de hoop, dat het Tribunaal mej. Ter W. de bevoegd heden om als advocate op te treden, niet zou ontnemen, mede, omdat haar meesterstitel ten koste van groote offers werd behaald. Over veertien dagen zal het Tribunaal uitspraak doen. Geen plan voor een zelfstandig W est-DuitscliIand Volgens United Press heeft een woord voerder van het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken ontkend dat Enge land en de Ver. Staten van plan zouden zijn een West-Du.ïtschen staat in te stellen, in dien de groote vier er niet in mochten sla gen overeenstemming te'bereiken ten aan zien van Duitschlailid's toekomst. „Er bestaat geen Britsch plan voor Duitschland voor het geval de conferentie van Moskou mocht mislukken", zoo ver klaarde hij. De Berlijnsche berichten over zulk een staat werden door dezen woordvoerder als „volkomen fantasie" bestempeld- „De Brit sche autoriteiten hebben met geen enkele regeering onderhandeld over de instelling van een aparten West-Duitschen staat' Eva Braun's ouders worden gezuiverd Naar de Beiersche minister voor de zui- Charoff i?i gesprek met Cor Uermus en Jan Spierdijk. lijke verschaft de charme aan een acteur. De taak van den regisseur is dit persoonlijk be grip te wekken. Regie is geen dressuur; vaak opponeeren zijn leerlingen en geven ze daar bij hun eigen visie; dan heeft de regisseur succes bereikt. In een tooneelstuk moet een thema, een kern zitten en als bron hiervan is het hart belangrijker dan het hoofd. Gemoedsproble men moeten het zijn en geen hersenbedenk- sels. Tooneelvernieuwing? Nieuwe tijden brengen nieuwe onderwerpen mee. maar het menschelijk gemoed en ook het menschelijk organisme met zijn stem en plastiek blijven dezelfde. En bij alles is het „hoe" secundair; op het „wat" komt het aan. En Charoff her haalde zijn vroegere belijdenis, dat tooneel niet is als het leven (geen portret), ook niet zooals het leven zou moeten zijn (strekking, propaganda), maar zooals de mensch ervan droomt (kunst). H. G. CANNEGIETER. Duitsche artsen handelden als soldaten Karl Brandt, I-Iitler's persoonlijke ge neesheer, vertelde aan het hof voor oor logsmisdaden, dat Hitler's dokters bevelen opvolgden precies zooals soldaten dat de den, meldt Un. Press. „Onder ons autoritair staatssysteem werd alles gedaan in het belang dei- menschheïd. De indlvidueele persoon beteekende niets en hoe verder de oorlog ging,.des te ster ker werd dit principe toegepast. Indien Hitier een bevel aan een dokter gaf,was deze verplicht het uit te voeren op dezelf de wijze als officier van het leger dat deed, ongeacht of dat den dood van iemand be teekende". Brandt vertelde het hof dat het geen zin zou hebben gehad aan Hitier te vertellen wat met de menschelijke proefkonijnen geschiedde. Indien mij de onmensohelijke wijze bekend was geweest waarop medi sche experimenten werden ondernomen op slaohtoffers der concentratie-kampen en. ik zou het den Führer hebben verteld, dan zou hij hebben geantwoord: „Het kan me niet schelen hoe ik den oorlog win het is alleen van belang dat ik hem win". „Indien ik bijvoorbeeld naar den Führer zou gaan, .zoo vervolgde Brandt, en hem zou vertellen dat er typhus-experimenten werden ondernomen op de kampbewoners tegen hun wil, dan zou hij cijfers van troe- penverliezen hebben genoemd en mij foto's hebben laten zien van slachtoffers van typhus na een geallieerden luchtaanval op een van de Duitsche steden". Brandt zeide te meenen dat de SS-chef Heinrich Himmler het meest verantwoor delijk voor den dood van de kampbewo ners was omdat hij ze voor de experimen ten had geleverd!' Dief vertelde voor de klas over voetbal Een 27-Jarig trelntroetser trok op een goeden dag op zijn best uitgedost naar de lagere school van miss Thompson in Woolwich, waar hij zich bekend maakte als de voetbalprof Alec Wright van Charlton Athletic. Het schoolhoofd liet den pseudo-voetibalprof voor de klasse over zijn voetballoopbaan vertellen, terwijl deze tevens een(>verzonnen verhaal opdischte over diens oor logservaringen bij de koopvaardij. Een paar weken later kwam de bezoeker terug, maar maakte van deze gelegenheid gebruik om de handtasch van het schoolhoofd mee te nemen, voor welk feit hij tot 21 dagen gevangenisstraf veroordeeld werd. Miss Thompson had zich ook in ander opzicht vergist, want de. werkelijke Alec Wright van Charlton was reeds twaalf jaar geleden overleden. Vietnameesche regeering stelt beëindiging der vijandelijkheden voor De president van' de_ permanente Viet nameesche delegatie te Parijs heel't een communiqué gepubliceerd, waarin de Viet- vering heden heeft medegedeeld, zullen de I nameesche republikeinsche regeering de ouders van Eva Braun binnen vier weken onmiddellijke stopzetting der vijandelijk- voor een zuiveringshof worden gedaagd, onder beschuldiging rijkelijk te hebben ge profiteerd van de relaties, die hun dochter met Hitier onderhield. Hitier zou zijn a.s. schoonouders herhaalde malen met kost bare juweelen en kunstvoorwerpen begif tigd hebben. (Reuter). heden in Indo-China voorstelt. De Fransche regeering wordt verzocht met de Vietnameesche regeering in on derhandeling te treden om tot een rege ling van het geschil te komen, op grond van de Fransch-Vietnameesche overeen komst van 6 Maart 1946. Weet ge dat het in Brabant èn Limburg nu tegen Vastenavond loopt? Bij uliê, Noorde lijker, is Carnaval op komst', al merkt ge bet niet in het Zuiden ziet men den Vasten avond komen en dat zijn twee verschillende dingen. Er zal groot feest zijn in het Zuiden, men zal er de bloemekes weer eens gaan bui ten zetten na al den trubbel van den oorlog: Dat moet n'n mensch eens hebben om op de been te blijven. Zoo zegt men dat in het Zuiden: Dat moet n'n mensch eens hebben. Dat zegt men in het Zuiden dikwijls: Met de kermis in den zomer, met Vastenavond in den winter en met alle gelegenheden waarbij het maar eenigszins kan: Dat moet n'n mensch eens hebben. In Brabant en Limburg leeft nog de jool van het winterfeest voor de groote vasten in onverminderde hevigheid, aileen, het gaat ieder jaar wat moderner gevierd worden. De dorpen liggen tegenwoordig aan den „makka- dam" en dal heeft heel wat verandering ge bracht. tegelijk met de stijging van het aan tal doodgereden kippen. De Vastenavond brengt tegenwoordig de moderne revues en. de costumes kunnen voort in Amsterdam worden gehuurd Er wordt ook bijkans nie mand meer doodgestoken bij dat gefeest. Maar in de gedachten van de ouwe mannekes leeft toch nog het Vastenavondgedoe zooals dat vroeger zijn kon en in de gedachten der ouwe vrouwkes, nou. ze worden nog i gloeiend kwaad als ze denken aan die schan- I dalige streken van de mannekes van toen. Het was geen manier van doen, zooals ze den beest konden rijen in die vroegere jaren, toen er nog geen revues en geen Amsterdam sche „carnavalskostuums" maar zooveel te meer bier en klare waven. Het is maar goed, dat dót is afgeloopen. Zoo denken de vrouw kes. maar er glimpt toch een vlammetje van heimelijk plezier tusschendoor als ze aan d'r eigen jongen tijd denken, die in de herinne ring voor een groot deel alleen maar uit Vastenavond en kermis bestaat Het was geen manier van doen. De cafeetjes waren er het beste mee en er wier heel wat geld weggesmeten, dat zoo zuur verdiend was op den akker of op de sigarenfabriek. Niet. dat de grootheid ér vies van was om den dweil uil te "hangen met die dagen. De notaris en de klerken van de fabriek konde soms niet kennen van de gewone daglooners ge wist niet wie het zatste was en ze deden erom wie de meeste beestcrij kon uithalen. - Zoo kon het gebeuren dat de kerkmeester een stelletje van de fabrieksjongéns mee nam naar zijn huis en ze op een rijtje zette voor den gevel, ieder met n'n kei in zijn hand: N'n borrel voor wie de meeste ruiten kon in gooien. Als de scherven' rinkelden kwam de vrouw van den kerkmeester naar buiten ge schreeuwd dat het een schandaal was en dat ze d'r man zou waarschouwenMaar d'r man stond op zijn beenen te zwaaien van den lach en riep maar dat hij allang gewaar- schouwd was en dat ze n'n kei kon krijgen om ook n'n borrel te verdienen, En toen er geen ruit meer heel .was blaasde de kerk meester op zijnen toeter en hij riep dat de muren van Jericho nou zouden vallen. Maar wat er viel was de kerkmeester zelf die veel te veel op had en naar bed gedragen moest worden. Toen stak hij zijn hoofd door een [ebroken ruit en riep naar de fabrieksjon- gens, dat ze n'n kei in zijn bed hadden ge gooid en dat dat niet afgesproken was ge worden, en dat ze lamzakken waren om keien in de bedden van kerkmeesters te gooien De lamzakken liepen gearmd en zingend den weg af naar nieuwe avonturen, naar de meidekens en naar de danszalen. Daar draal de het orkestje alsmaar walsen en marschen achter elkaar af en daar wier gedrongen en gekronkeld tot ge geen groen en geel meer kond zien. Soms stokte de mu2iek voor een heibeltje. Er werd n'n stoel gevat en ei- op geslagen, dat het kraakte. Dan kon het zijn dat de herrie in het donker werd uitgevoch ten en dat de politie ergens een figuur vond in de goot en in zijn bloed. Over dooden gesproken: Dat was een drama, die geschiedenis van den onderbaas van de sigarenfabriek, die met de Vastenavond in zijn vrijgezellenbed lag te klappertanden van de koortsen en van de spijt dat hij niet mee kon met de vrienden var- de bittertafel: die gingen niet de sjees naar de stad volgens af spraak om daar waar niemand het zou na vertellen, ,,'ns effetjes in den toren te klim men". Maar de vrienden kwamen aan zijn bed zaniken en kom 1't toch uit. ge mankeert niets dan wat griep, dat gaat er het best uit met .n'n borrelHij kon niet op zijn beenen staan van de ziekerigheid maar zc slijpten hem uit zijn bed en draaiden hem in een deken of twee. en toen ging het in de sjees door den vriesavond" naar de stad. En er werd in den toren geklommen, zoodat de eenige die nuchter naar huis ging. het. paard was. dat op eigen gelegenheid zijn weg zocht en vond. Den onderbaas konden ze op Aschwoensdag begraven. „Hij was toch doodgegaan, en nou heeft hij dat toch nog meegemaakt", zoo zei den de vrienden, toen ze naar huis wandel den van den kerkhof. En misschien dachten ze er wel bij. dat het leven op Aschwoensdag toch eigenlijk niet zoo heel veel van den dood verschilde Het is maar goed dat dat allemaal afge loopen is. Hef, was geen manier .van doen voor ordentelijke menschen en dan nog wel zoo vlak voor de vasten Dan is n'n revue heel wat onschuldiger. Daar vallen geen dooien bij. De ouwe mannekes gaan niet naar die re vues Ze vervelen zich toch maar. ik kan dat allemaal niet begrijpen wat er verteld wordt, zeggen ze. En ze denken erbij, dat ze zoo heel veel niet meer begrijpen. Waren we maar met den onderbaas doodgegaan, zoo denken ze ook nog. Dat is ook wat. van die ouwe mannekes. Het is geen manier van doen BRABANTER. Bewakers van Buchenwald staan terecht Twintig a dertig voormalige S.S.-bewakers en stafleden van het concentratiekamp Bu chenwald zullen op April a.s. te Dachau voor een Amerikaansóh militair hooggerechts hof moeten verschijnen, aldus meldt Dena. Zij zullen beschuldigd worden van moord, mishandeling en uithongering van duizenden kamp-bewoners. Ofschoon Buchenwald in de Sovjet-Russische zóne is gelegen, zal dit pro ces voor een Amerikaansch hof gevoerd wor den. daar Buchenwald in April 1945 door het Amerlkaansche leger werd ingenomen. Bij die gelegenheid werd een partij van drie ton documenten, op het kamp betrekking heb bende. buit gemaakt. FEUILLETON Roman door Winston Graham Vertaald door Alice van Iterson 47) Doe de deur achter je dicht, beval Andrews, en help me eens dien rommel af te doen. Toen voegde hij er in het Duitsch aan toe: Den eersten, die een kik geeft of zich verroert, schiet ik neer.. Nadat ik de deur had gesloten, hielp ilc hem den rugzak af te doen. Daar zaten stevige touwen in, proppen die klaar voor het gebruik waren en een paar kleine Wiggen. Die stootte hij dadelijk onder de deuren, zoodat ze niet open konden glijden. Toen haalde hij de touwen te voorschijn en begon de drie gevangenen te binden. Het leek alsof hij bij den kleinen secre taris bijzonder zijn best deed; de man steunde en wrong zich. Toen de twee man nen er als een stuk bagage bij lagen, scho-vf Dwight hem de actentasch van Von Riehl over de bank toe. Hij begon den inhoud te doorzoeken en verscheurde papieren in kleiné stukjes, die hij uit het raam liet fladderen. De revolver, lag naast hem op de bank. Toen het tweetal behoorlijk gebonden en van proppen voorzien was, en alleen de bewustelooze SS-er nog overbleef, wendde Andrews zich tot mij: Nou, jjj kunt Jane op de hoogte gaan stellen en breng dan die vrouw hier heen. Daar hebben wij uw of Dwight's hulp bij noodig, ze.i ik. We moeten wacht posten hebben. Andrews keek op van de actentasch en staarde mij aan. Je hebt gelijk. Ik kom. Iets gevonden, Dwight? Ja, antwoordde deze. Ik merkte, dat hij een hoestaanval onderdrukte. Samen knevelden wij den SS-man nog. Deze bloedde nog altijd uit clen mond. Ik zocht naar de oorzaak en ontdekte, dat hij zich op zijn tong gebeten had. Dat had de plotselinge geweldige slag van An drews bewerkt. Andrews, met zijn zachte handen Hij keek op zijn horloge. Over vier minuten komen wij uit den tunnel. Voor uit nu! Wij verlieten den coupé, liepen de gang door, drukten ons tegen den wand om ruimte te maken voor een paar elegante dames en sloegen onze oogen neer. Ik ging als eerste verder en kwam in den volgenden wagen bij de deur, waarachter Jane en juffrouw VoTkmann waren ver borgen. Vóór het toilet stond een heer te wachten. Versteld bleef ik stilstaan. Ik moest mijn best doen om mijn gelaat in bedwang te houden. De man keek mij een oogen- blik verbaasd aan en rookte toen zwij gend verder. Andrews hield zich op den achtergrond. Toen ik halverwege de vol gende gang stond, keek ik om. Neemt u mij niet kwalijk, dat ilc mij er mee bemoei, zei ik in het Italaaansch, maar ik geloof, dat er in den volgenden wagon een toilet vrij is. Hij nam zijn sigaret uit den mond en keek mij weer aan. Hij was keurig ge kleed; een opgewonden mannetje met een zelfgenoegzaam gezicht. O ja? Maar ik wacht hier al een paar minuten. Blijkbaar verdacht hij er mij van, dat ik vóór hem naar binnen wilde gaan en hem weer een tijdlang zou laten wachten. Het spijt mij werkelijk vreeselijk voor u, zei ik en poogde een vriendelijk lachje op mijn gezicht te krijgen, wat mij jam merlijk mislukte. Ook mijn stem had ik niet heelemaal in bedwang. Ziet u mijn. vrouw is daarbinnen. Zij kan heele maal niet tegen reizen en wordt altijd wagenziek. En dan vooral dit traject met al die spiralen. Ze kan nog wel een uur op het toilet blijven. Och. Hij was nog altijd niet heele maal overtuigd. Maar nadat hij mij nog eens van top tot teen bekeken had, scheen hij tot de slotsom te komen, dat ik er niet de man naar was om voor zoo'n klei nigheid een kinderachtig trucje te gebrui ken. Zoo, dank u wel, dan zal ik uw raad maar opvolgen. Ik was ongeloofelijk dankbaar, dat hij mijn verhaal had geloofd. Wij hebben al van alles geprobeerd. Allerlei speciale middelen.... Glucose en al dien rommel meer. Maar het helpt .allemaal niets. De man stond weer stil en trok aan zijn sigaret. Ik merkte, dat hij van nature een vriendelijk mensch was en schold mijzelf' voor een dwaas. Mijn schoonmoeder, vertelde hij, werd vroeger iêderen keer ziek, als zij van Pesaro naar Triëst ging. En die reis moest zij ongeveer twee- of driemaal per jaar maken, aangezien mijn schoonvader toen tertijd directeur van een stoomvaart maatschappij was, die een dienst onder hield tusschen Venetië en Triëst. Onge twijfeld was het comfort, dat de passa giers op zijn lijn genoten, de voornaamste reden voor de populariteit van Pesaro en Natuurlijk, zei ik. Vooral in den zomer was het veel prettiger, dat kunt u van mij aannemen, en veel korter en goedkooper, om van Triëst en de omgeving daarvan de reis per boot te maken, dan het heele stuk over land te gaan. Maar dat moet je natuurlijk op de kaart nakijken, anders is het moeilijk aan te nemen. Nu, zooals ik u al zei, mijn schoonmoeder had een paar maal per jaar gelegenheid dien tocht te maken. Maar ik kan u verzekeren, dat zij geen reclame was voor de maatschappij. In ieder;-geval had zij part noch deel aan de factoren waardoor de lijn zoo popu lair was! De heele reis moest zij in haar hut blijven, zelfs bij het kalmste weer, als er geen zuchtje wind was. Ja, dat zijn ellendige dingen, zei ik, terwijl ik mijn hand op de deurklink wilde leggen. Mijn vrouw vertelt mij altijd, dat mijn schoonvader dat begrijpt u wel dit als een nadeel voelde voor het succes van zijn bootdienst en op den duur stond hij ter op, dat zijn vrouw een of anderen specialist zou raadplegen. Nu, deze spe cialist, een dokter in Milaan, die werke lijk beroemd was geworden en zich met terwoon ergens aan de kust had geves tigd, onderzocht mijn schoonmoeder en raadde haar aan een gordel tp dragen De trein had den tunnel verlaten. Hij zei en ik geef u den raad graag, door, want het is best vmogelijk, dat mevrouw uw echtgenooteer profijt van kan hebben dat negentig procent van alle zee- en wagenziekte alleen ver oorzaakt wordt doordat de maag en het middenrif te weinig steun hebben. Hij zei, dat iedere verstoring van het evenwicht, al is die ook nog zoo gering, zooals dat gebeuren kan door het hobbelen van een trein of een auto of door het deinen van de zee, bij bepaalde gevoelige menschen de maag van streek kan brengen, zoodat die plotseling zijn inhoud kwijt moet. Ik zal zeker uw ï'aad opvolgen, zei ik. Nu Als de gordel gebruikt wordt, de man maakte een duidelijk gebaar met zijn sigaret krijgt men den gewenschten .steun voor de maag. Nu, in ieder geval, ^1 moet ik toegeven, dat geen enkel geval gelijk is aan het andere, ik moet zeggen, dat die maatregel mijn schoonmoeder bij zonder heeft geholpen, want naderhand heeft zij nooit meer Ik vrees, begon ik ongeduldig, dat ik nu Hij ging een stap achteruit. Toen kwam hij weer terug. Ik kan wel zeggen, dat mijn schoonmoeder deze behandeling m minstens vijf verschillende gevallen heeft aangeraden en maar van één weet ik zeker, dat de gordel niet heeft geholpen. Maar dat bewijst nog heelemaal niets tegen het middel, want naderhand bleek, dat de dame, aan wie mijn schoonmoeder den goeden raad had gegeven, aan een maagzweer leed Maar nu moet ik werkelijk naar mijn vrouw gaan kijken, onderbrak ik zijn woordenvloed. U zult mij wel veront schuldigen Dat spreekt vanzelf, natuurlijk. Ik zie, dat u bezorgd over haar is. Vergeet u niet, haar dien gordel aan te bevelen. Staat u er op, dat zij het probeert (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3