IJmuider Courant Toovenaar Ook Joegoslavië teekenf het Italiaansche vredesverdrag „Leve de duce" in Napels Attlee geeft verklaring van den Britschen kolennood Extra kaas en twee eieren Interpretatie van minister is bindend Aanval van den dooi weer afgeslagen Weerbericht 6le Jaargang No. 18556 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie =«7- Haarlem: Gr. Houtstr 93. ,n„n 10724, Dire'cteur-Hoofdredacteur 15054. KuSerii Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 11 Februari 1947, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest* dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; pes kwartaal 1 4,—. Franco per post 4,50 - Adver= tentie-tarieven op aanvraag bij de AdministaëHe. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem eeuw geleden werd Thomas Alva B Edi=on te Milan in den Amerikaan- „ehen staat Ohio geboren. Hij begon zijn levenswerk als krantenjongen aan boord in een trein. Zelfs in die bescheiden taak W hij al bijzondere dingen. In een hoek on een goederenwagen richtte hij een pri- drukkerijtje in en maakte er een treinkrant mee. Toen kwam er op een *ri ten dag een booze hoofdconducteur, die heele rommel eruit gooide. Maar dat ontmoedigde hem niet, want hij liet zich4 nooit in zijn leven ontmoedigen. Dat is iets m dezen tijd aan te denken. Deze Thomas Alva Edison was een genie, die tallooze techpische uitvindingen zou doen en die juist kwam in een tijd, waarin de menschen de vorderingen der techniek als de vooruitgang" gingen beschouwen. Er werd veel uitgevonden, dus de wereld ting vooruit. Dat dacht men in het laatste deel der negentiende en het begin der twintigste eeuw, maar nu niet meer. Toch •s dat geen reden om Edison niet dankbaar te herdenken, want hij heeft de menseh- heid met ontzaglijk veel verrijkt, hetgeen ik roet zou zeggen als hij den mitrailleur, de tank den vlammenwerper en de atoom bom had uitgevonden. Want wij worden alleen verrijkt door vindingen, die ons ge lukkiger maken en dat hebben de mitrail leur de tank en de vlammenwerper zeker niet'gedaan. De atoombom moge andere dan vernietigende mogelijkheden openen, maar wij kennen dat langzamerhand. Edison heeft de electrische gloeilamp uitgevonden en daar is de menschheid mee gediend. Het is al lang geleden, langer dan u vermoedelijk denkt: op 21 December 1879 kondigde de New York Herald de uitvin- din* aan met groote koppen, die zeiden; Edison's Licht - Licht zonder Gas of Vlam! De lezers dachten dat het een grap was, maar op Nieuwjaarsdag van 1880 hield de uitvinder een bijeenkomst in zijn labora torium in Menlo Park, New Jersey. Hij had de menschen uitgenoodigd om daar zijn vlamloos licht te komen zien en zij kwamen in duizenden en aanschouwden het wonder. De gloeilamp was er en al gauw werden kleine particuliere ondernemingen ge vormd, die den Amerikanen electrisch licht leverden. Dat was een van Edison s grootste uit vindingen. Andere waren de gramofoon, de film-camera en het projectie-apparaat, de dynamo, de dicteer-machine, de accu en de electrische automobiel, maar dit korte opsomminkje vormt alleen maar een soort kern uit een reeks van meer dan twaalf honderd, waarop hij in de Vereenigde Sta ten patenten nam. Hij werkte onverpoosd en men noemde hem den Toovenaar van Menlo Park. Dat was hij: een toovenaar, of een levende hoorn des overvloeds als u wilt en zijn uit vindingen hebben het leven van honderden millioenen menschen niet alleen prettiger en gemakkelijker gemaakt, maar hun ook vreugde gebracht. Hij werkte hard, zijn heele lange leven door op 18 October 1931 stierf hij, 84 jaar oud en van hem is het vermaarde woord, dat het genie voor 95% uit transpiratie en voor 5% uit inspi ratie bestaat. Dat is ook iets om in dezen t.ijd aan te denken. Deze man hield van werken en raakte dan ook niet overwerkt. En vaak werkte hij op Zondagen (ioor, zon der dat men hem daarvoor cadeautjes stuurde, ofschoon de heele wereld belang had bij zijn arbeid. Maar het' was een an dere tijd. In mijn jongenstijd gold Edison als een der grootste en meest romantische figuren der wereld. Wij vereerden hem. Wij kon den ons, geloof ik, geen grooter geluk voor stellen dan een man te worden zooals hij, hetgeen ons geen van allen ten deel is ge vallen. En de goede oude J. Stamperius had een boekje, in rooden band met gouden letters, over hem geschreven onder den titel „Wilskracht en Genie". Dat kregen wij op onze verjaardagen cadeau en onze va ders en moeders hoopten, dat het ons goed zou doen. Denkelijk heeft het velen van ons goed gedaan, al vonden wij het genie veel interessanter dan die vooropgestelde wils kracht bekende uitdrukking uit ouder lijke vermaningen en al beseften wij nog niet dat Edison gelijk had met die ver houding van 95 tegen 5%. Het bleef ons toch bij en later merkten wij, dat het niet alleen voor het genie geldt maar voor ieder-, een, die slagen wil in de wereld. Stamperius' boekje was geïllustreerd niet mooi, want de eerste jaren der eeuw kenden nog geen Jo Spier en geen Doeve en ergens stond er een plaatje in van een heel goedige, ouderwetsche locomotief aan den oever van een meer, met roman tische ijsschotsen overdekt Op die locomo tief stond de jonge, misschien 25-jarige Edison, met een hooge boord en een mal klein rond hoedje en trok aan een ketting, die de stoomfluit deed werken. Het verhaal ibij dat plaatje hield in, dat op een winter dag de verbinding over het meer door ijs gang verbroken en daardoor het stadje Samia geïsoleerd was. Men moest er be richt naar zenden en wist geen raad. Toen kwam Edison en vond natuurlijk de oplos sing. Hij ging met de stoomfluit seinen vol gens de Morse-teekens: in korte en lange stooten. Eerst kwam er geen antwoord. Hij begon opnieuw en seinde nogmaals; Samia, hoort gij mij? En toen gilde plotseling een stoomfluit van de overzijde terug: kort, kort, lang Sarnia had het begrepen. Dit vond ik, als schooljongen, het mooiste uit het heele boek, mooier zelfs dan de groote uitvindingen en het bleef mij on wrikbaar bij, zoodat ik het genie Edison ook poog te eeren met deze herinnering. Waarom maakte die zoo'n indruk? Was het Riet omdat het groote genie, het vereerde Wonder, de Toovenaar, ermee verstaanbaar werd voor iedereen en begrepen door ieder een. omdat hij ons allen, gewone jongens en menschen, toefloot „Sarnia, hoort gij mij?" en wij hen konden verstaan en op der zelfde manier antwoorden? Dat lijkt mij zoo. Hij was een groot man, Thomas Alva Edison, een wonderbaarlijk groot man. Grooter dan Alexander, Dzjengis Chan, Napoleon en andere menschenvernielers bij elkaar, ofschoon hij geen oorlog voerde. Hij brak niet af. Hij maakte veel. Dat is nog iets om in dezen tijd aan te denken. R. P. Nederlandsch schip aan den grond geloopen Het Nederlandsche motorschip „Vrede" Is in de Bridlington-Bay in Yorkshire aan den grond geloopen. Het schip was op weg naar Grimsby. Bij laag water kon de be manning. te voet aan land komen. Het schip ligt aan den voet van de rotsen. Vol gens de kustwacht bestaat er kans, dat 'het bij rustiger weer vlot komt, Een golf van protesten in Italië Gisteren zijn In Parijs, zooals gemeld, de vijf vredesverdragen met de as-satellieten geteekend door vertegenwoordigers der ge allieerde landen en afgevaardigden uit de voormalig vii'andelijke landen. Een verras sing was, dat Joegoslavië ook het Italiaan sche verdrag onderteekende, ofschoon nog enkele dagen geleden een pertinente wei gering werd bekend gemaakt. Door het teekenen van de vredesverdra gen is het herstel van den officieelen status van vrede in geheel Europa behalve in Duitschland en Oostenrijk in het laatste stadium getreden. Dit stadium zal negentig dagen, nadat de laatste der vier groote mo gendheden de onderteekening van elk der vijf verdragen zal ratificeeren en het do cument van ratificatie bij het secretariaat van den raad der ministers van Builen- iandsche Zaken zal deponeeren, eindigen. De vredesverdragen zullen aan de volks vertegenwoordiging van de vier groote mo gendheden moeten worden voorgelegd voor de ratificatie een feit wordt. Simitsj, de Joegoslavische minister van Buiten!andsche Zakep, verklaarde, dat zijn land het Italiaansche verdrag had doen teekenen omdat het volk de verantwoorde lijkheid van niet het zijne bij te dragen tot de verwezenlijking van den vrede niet wil de aanvaarden. Hij voegde er aan toe, dat zijn regeering betreurde, dat haar eischen en voorstellen niet op bevredigende wijze waren bestudeerd. Simitsj zeide nog, dat de onderteekening van het. vredesverdrag met Italië niet in hield, dat Joegoslavië zij'n aanspraken op gebied, dat ethnologisch Joegoslavisch is, opgeeft. De Grieksche bezwaren tegen de teeke- ning zijn in een nota vervat aan het Fran- sche ministerie gezonden. Bijzonderheden hieromtrent zijn nog niet bekend. Markies Lupe di Saragna, die namens Italië heeft geteekend, verklaarde later aan een correspondent van Reuter, dat Italië op de vredesconferentie niet het minste ge wicht in de schaal heeft kunnen leggen en dat het land nu gedwongen wordt een ver drag te teekenen, waaraan het eigenlijk geen deel heeft. Het is een rouwdag voor Italië, aldus de markies. De Britsche minister van Buitenland- sche Zaken Ernest Bevin, heeft telegram men gezonden aan de volken van de voor malige satelliet-staten, waarin hij uiting geeft aan zijn hoop op een betere toekomst voor deze volken, welker vertegenwoordi gers Maandag de vredesverdragen te Pa rijs hebben onderteekend, en hun zijn wel willendheid betuigd. Betooging in Napels Duizenden betoogers, voor het grootste deel studenten, hebben onder geroep van ..Leve de Duce" en „Leve het fascisme" te Napels voor de consulaten van Engeland, Frankrijk, Joego-Slavië en de V.S. en het Amerikaansche en Engelsche militaire hoofdkwartier gedefileerd als protest tegen het teekenen van hét vredesverdrag. Tal rijke personen onder de menigte droegen het insigne der fascistische partij. Er deden zich geen incidenten -voor. Ongeveer 500 Italiaansche studenten hebben de Joegoslavische legatie te Rome met steenen bekogeld uit protest tegen de onderteekening van het Italiaansche vre desverdrag te Parijs. Door de gebroken ruiten werd allerlei afval naar binnen ge worpen, terwijl de studenten luide „Triëst" en „Pola" riepen. Na de komst van politie ontstond een gevecht. Enkele studenten zijn gearres teerd. De aanvallers hadden tevoren deel uit gemaakt van een groote betooging tegen het vredesverdrag. Zij hadden aaama eerst een bezoek gebracht aan de ambassades van Frankrijk, Engeland en Amerika, die even wel zorgvuldig bewaakt bleken. Verschillende organisaties hebben bij het graf van den onbekenden soldaat kransen neergelegd met opschriften als „aan de martelaren van Italië". Aan de meeste ge bouwen hingen de vlaggen met zwart om floerst halfstok. Door middel van sirenes werd een proteststaking van 10 minuten aangekondigd. Volgens den correspondent te Gorizia van het Italiaansche nieuwsbureau ANSA is op het hoofdkwartier van het geallieerd militair bestuur in het stadje Comeno bij Gorizia met een klein machinegeweer en een handgranaat een aanval gedaan. Een korporaal van de geallieerde burgerpolitie werd gedood, een andere politie-agent ernstig gewond. Naar verluidt zijn ver schillende arrestaties verricht. Britsch bri gade-commandant in Pola vermoord Op hetzelfde oogenblik dat te Parijs de handteekeningen onder het Italiaan sche vredesverdrag werden geplaatst, is te Pola, op de Zuidelijkste punt van het schiereiland Istrië de brigade-generaal van een Britsche infanteriebrigade, Winton, door een vrouw van Italiaan sche nationaliteit vermoord. De vrouw schoot op den generaal op het moment dat hij een inspectie hield. Zij is on middellijk ontwapend en in hechtenis genomen, doch haar slachtoffer overleed na enkefè oogenblikken aan zijn ver wondingen. Pola is de aan Joego-Slavië toege wezen stad, die door de Italianen ont ruimd wordt. Duitsche verdedigers draaien de rollen om De Duitsche verdediging bij het proces te Neurenberg tegen de nazi-artsen heeft Ameri kaansche artsen er van beschuldigd evenals de Duitschers proeven op menschelijke we zens te hebben genomen, ook tegen den wil van de slachtoffers. Dr. Servatius, de advo caat van dr. Karl Brandt, verzocht het hof als bewijsstuk voor deze verklaring te willen aannemen een uittreksel uit een Ameri- kaansch blad, waarin een gedetailleerde be schrijving wordt gegeven van bepaalde me dische proeven in de gevangenis te Atlanta. MacNarney, de Amerikaansche openbare aan klager, verklaarde dat, indien bedoelde proe ven werkelijk in de V. S. zijn genomen, er geen twijfel bestaat aan het misdadig karak ter daarvan en dat een vervolging tegen de daders za! worden ingesteld. Zulks zal echter niets afdoen aan de schuld der Duitsche artsen. ROMEINSCH ALPHABET OP JAPANSCHE SCHOLEN. Bij den aanvang van het nieuwe school jaar in Japan op 1 April zullen twee be langrijke hervormingen in het Japansche schoolsysteem worden ingevoerd, n.l. ver plicht aanvullend onderwijs gedurende drie jaar voor elk Japansch kind en het lezen en schrijven van de Japansche taal in het Romeinsche alphabet. Het slechte weer voornaamste oorzaak De Britsche minister-president Attlee heeft voor de radio tot het Britsche volk gesproken over den ernstigen kolennood, die thans in Engeland heersoht. Attlee zeide, dat Engeland dezen winter was ingegaan met 11.000.000ton steen kool, wat 3.000.000 ton minder was dan het vorige jaar, ofschoon de mijnwerkers met minder menschen meer geproduceerd hadden. De huidige toestand is veroorzaakt door de snelle toeneming van de vraag naar steenkool als gevolg van het op gang brengen der vredes-productie, en doordat ook het electriciteitsverbruik sneller ge stegen is dan de autoriteiten hebben voor zien. Toch zouden we dezen winter doorge komen zijn, aldus Attlee, indien het weer niet zoo uitzonderlijk slecht geweest was. Attlee deed een beroep op de wegens kolengebrek ontslagen arbeidskrachten om zich op de arbeidsbureaux te melden voor het schoonmaken, van de voornaamste ver bindingswegen. Naar de Daily Express mededeelt, zal de stroombeperking in Engeland gelden voor de districten Londen, het Zuid-Oosten, de Midlands en het Noord-Westen, dat zijn dus de gedeelten van Engeland waarin de groote industriesteden Londen, Birming ham, Liverpool, Manchester, Carlisle, Not tingham en andere gelegen zijn. De in dustrieën in deze plaatsen zijn verdeeld in klassen. Alleen die bedrijven, welke zijn geklasseerd als „essentieels bedrijven" krijgen electrisch en stroom, de andere wor den volledig afgesneden. Kantoren, win kels en andere commereieele instellingen zullen vijf uur per dag zonder licht en kracht zitten. De woningen zullen van negen uur 's morgens tot twee uur 's mid dags stroomloos zijn. De theaters zullen na vier uur 's middags stroom krijgen, wat beteekent dat zij practisch ongehinderd kunnen voortgaan met hunne program ma's. Ook de couranten zullen in staat zijn, normaal uit te komen daar hun druk kerijen voldoenden stroom krijgen. Of schoon de minister voor Brandstof en Energie, Shinwell, zeide te hopen dat deze bezuiniging slechts een paar dagen zou be hoeven te duren, veronderstelden deskun digen dat de stroombeperking de geheele week zou aanhouden. In het Lagerhuis heeft Churchill ver- In de periode van 16 Februari tot en met 1 Maart zal aan diegenen die een A-, B- of C-kaart hebben, 50 gram kaas boven het ge bruikelijke rantsoen van 200 gram worden verstrekt. In de bonnenlijst, welke Donderdag bekend gemaakt wordt, is voor alle leeftijdsgroepen een bon opgenomen voor twee eieren. VICE-CONSUL VAN NOORWEGEN. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer C. Weenink erkend en toegelaten, op den voet van Nederlander, als honorair vice-consul van Noorwegen voor IJmuiden en omstreken, met- inbegrip van de kust van Noordwijk aan Zee tot en met Egmond aan Zee, met standplaats te IJmuiden. Een pas gebouwde dubbele woning in de Belgische Borinage, verwoest duor een aard' verschuivingdie onlangs plaats had en veel schade aanrichtte in verschillende plaatsen van dit district. klaard, dat. indien de woede, waarin het Britsche volk door den nijpenden kolen- nood is geraakt, tot resultaat zou hebben, dat de huidige Engelsche regeerimg uit 'hun ambt zouden worden verdreven, het een gezegende verlossing zou beteekenen. „Ik voor mij twijfel er niet aan, dat de toestand nog slechter zal worden en wij hopen en bidden, dat deze beproeving zoo veel mogelijk bekort en gematigd zal wor den", aldus Churchill. Drie Palestijnsche Joden ter dood veroordeeld Drie van de vier jonge Joden, die Maandag voor een militair gerechtshof te Jeruzalem terecht stonden, wegens in bezit hebben van vuurwapenen en „instrumenten, die gebruikt kunnen worden voor het veroorzaken var. letsel", zijn tot de strop veroordeeld De vierde kreeg levenslange gevangenisstraf. Het woord is aan. George Sand: Het leven gelijkt vaker op een roman dan onze romans op het leven gelijken. De Commissie-Generaal verklaart: De Commissie-Generaal heeft Maandag avond te Batavia een verklaring uitgege ven, waarin om. het volgende gezegd wordt: De Commissie-Generaal heeft nog geen officieel bericht ontvangen van het besluit van het republikeinsche kabinet van acht dezer, waarbij de door minister Jonkman afgelegde regeeringsverklaringen als deel van de overeenkomst worden afgewezen. Er is daarom geen aanleiding nu reeds in te gaan op de mogelijke gevolgen, die dit besluit kan hebben. Het is echter waar schijnlijk, dat dé onderteekening van de ontwerp-overeenkomst vertraging zal on dervinden. De overeenkomst van Lingga- djati geeft de principieele lijnen van de toekomstige politieke structuur van Indo nesië en den vorm van de samenwerking tusschen Nederland en Indonesië aan. De verklaringen van minister Jonkman zijn bindend voor de Commissie-Generaal tengevolge van de aanneming door de Tweede Kamer van de motie-Romme-Van der Goes van Naters. De verklaringen van 1 den minister laten daarom duidelijk zien, in hoeverre Nederland zich door de aan vaarding gebonden acht. De essentieele in houd van de documenten, welke vermeld zijn in de motie-Romme-van der Goës van Naters, komt op alle essentieele punten overeen met hetgeen in Linggadjati is overeengekomen. De documenten houden een verduidelijking in, welke essentieel is voor de uiteenzetting van de bovengenoem de tusschen beide partijen gesloten over eenkomst". De militaire toestand De Nederlandsche militaire woordvoer der te Batavia heeft gisteren over den mi litairen toestand het volgende meegedeeld: In den sector Bandoeng werd een Ne derlandsche patrouille bij Tjiandjoer op eigen gebied beschoten: de aanvallers wer den door de Nederlanders op de vlucht ge- jaad. In den sector Semarang hadden verschil- Tweehonderd schoolkinderen uit Engeland zullen onder auspiciën van het Zwitsersche Roode Kruis van een vacantie in Zwitser land kunnen genieten. Gisteren vertrok de eerste groep vani het Londensche Victoria- station. Indo-Europeanen zullen niet als vreemdelingen worden beschouwd Aangaande de ie Djogja gehouden verga dering van de republikeinsche autoriteiten mei vertegenwoordigers van de Indo-Euro peanen deelt het republikeinsche persbureau „Antara" volgens Aneta mede dat besloien werd een commissie te vormen voor onder zoek naar de bezittingen van de Indo-Euro peanen, welke thans nog in onbevoegde han den zijn. Men is tot de conclusie gekomen, dat er in beginsel geen verschil bestaat tus schen de autochthone bevolking en de ïndo- Europeesche staatsburgers. De republikein sche regeering zal verder alle voorstellen be treffende de veiligheid en bewegingsvrijheid van de Indo-Europeanen bestudeeren en in dien mogelijk de voorstellen verwezenlijken. Verder werd besloten voorlichting op groote schaal te geven om te bereiken, dat Indo- Europeanen niet langer meer als vreemdelin gen in de republiek worden beschouwd. lende schendingen van Nederlandsch ge bied door de Indonesiërs plaats. De aan vallers werden echter telkens met verliezen verdreven. In den sector Soerabaja werden Neder landsche stellingen met mortier- en artil lerievuur beschoten. Bij de in dit communiqué genoemde ge vechtshandelingen zijn aan Nederlandsche zijde drie dooden te betreuren; drie mili tairen werden gewond. Minister acht gratie beleid redelijk Doodstraf alleen voor de zwaarste gevallen Op vragen van het Eerste-Kamerlid Bran denburg (Comm.) over het niet ten uitvoer leggen van vonnissen, waarbij de doodstraf ia opgelegd heeft de minister van Justitie ge-, antwoord, dat naar zijn meening het tot dus ver gevoerde gratiebeleid verantwoord en redelijk is en bovendien de instemming heeft van het overgroote deel van het Nederland sche volk. Ook was de Tweede Kamer over het algemeen van oordeel, dat slechts in een zeer beperkt aantal gevallen de doodstraf ten uitvoer gelegd behoort te worden. Dat de minister van plan zou zijn alle ge vallen, ook de ergste, ter gratieverleening voor te dragen, is onjuist. Bij de beslissingen inzake gratie van opgelegde doodstraffen wordt er naar gestreefd binnen het geheel van de gevallen, waarin de doodstraf werd opgelegd, in de zwaarste gevallen tot tenuit voerlegging over te gaan. In alle gevallen waarin een gratieverzoek wordt afgewezen, volgt tenuitvoerlegging van het doodvonnis binnen den kortst mogelijken termijn. Na afwijzing van een gratieverzoek wordt hiervan zoo spoedig mogelijk mede- deeling gedaan aan den veroordeelde. De executie volgt ingevolge de bestaande voor schriften niet eerder dan 24 uur, doch niet later dan 48 uur na de aanzegging aan den veroordeelde. Oorzaak der vliegramp op Nieuw-Guinea De Legervoorlichtingsdienst tc Batavia maakt bekend, dat de commissie, belast met het onderzoek naar de oorzaak van de vlieg ramp bij Biak (Nieuw-Guinea). waardoor het cabaretgezelschap Hans Snel werd getroffen, rapport heeft uitgebracht. Uit het onderzoek is gebleken, dat toen het vliegtuig op een der drie vliegvelden van Biak wilde landen, er aan den kant van de landingsplaats een jeep reed. De bestuurder van de jeep stopte, zoo dra hij de landingspoging van het vliegtuig bemerkte. Dit kon echter blijkbaar door den piloot niet worden waargenomen. Deze meende terecht, dat hij niet kon landen en. liet zijn machine wederom optrekken. Het toestel had echter te weinig snelheid en gleed daarom af. De aanval van den dooi op het vorstgebied In onze omgeving is ten tweeden male mis lukt. Evenals een week geleden begon de de pressie over de Golf van Biscaye op te vul len, terwijl tegelijkertijd onder invloed van randstoringen de luchtdruk in het Middel- landsche Zeegebied daalde. Hierdoor nam de intensiteit van de warmere naar het Noorden gerichte luchtstrooming zoo snel af, dat de koude lucht hedennacht het Zuiden van ons land binnenstroomde en reeds weer doordrong tot in Noord-Frankrijk. De vorstperiode wordt dan ook in ieder geval weer met enkele dagen verlengd, want de volgende mogelijke aanval op het zich thans weer uitbreidende vorstgebied bevindt zich nog midden op den Oceaan in den vorm van een nog weinig actieve depressie. Hedenmorgen om 9 uur werden de volgen de temperaturen gemeten: Vliegveld Twente 11, Den Helder 8, Vlissingen 6, De Bilt 8, Schiphol 9, vlieg veld Eindhoven 7, vliegveld Leeuwarden 10, vliegveld Groningen (Eelde) —11, vlieg veld Zuid-Limburg (Beek) —6, Ypenburg bij Den Haag9, Gilze Rijen 7. De oorzaak van de hardnekkigheid van de vorst moet gezocht worden in de groote sta biliteit van de luchtdrukverdeeling over Scan dinavië en Rusland, waardoor in deze gebie den met slechts korte onderbrekingen gebie den van hoogen luchtdruk voorkomen. De meteorologie is als wetenschap nog niet zoo ver gevorderd, dat men weet waarom de luchtdrukverdeeling in sommige winters een dergelijke stabiliteit vertoont. Evenmin is het den meteorologen bekend, waarom op een be paald moment aan een dergelijken siabielen toestand plotseling, soms in minder dan 48 uur. een einde komt Wanneer echter een dergelijke stabiele toe stand isingetreden met een maximum over Zuid-Scandinavlë, dat zich uitstrekt ver over Rusland, is echter wel een verklaring te ge ven voor het feit, dat de dooi vaak net tot over het Zuiden van ons land kan doordrin gen ongeveer tot aan het gebied van de groote rivieren en in het Noorden van het land de strenge vorst blijft. Wanneer bij een derge lijke luchtdrukverdeeling een depressie over de Golf van Biscaye en Zuid-Frankrijk door dringt, nemen de luchtdrukverschillen over onze omgeving en Duitschland toe, waardoor de wind uit Oostelijke richting aanwakkert. Dé lucht, die over het Noorden van ons land stroomt, wordt aangevoerd over de Noord- Düitsche laagvlakte en is direct afkomstig uit het koude Russische brongebied. Deze koude luchtstrooming heeft een natuurlijke Zuidelijke begrenzing, die loopt van den Kaukasus naar de Karpathen en verder langs het Reuzengebergte naar de midden-Duitsche gebergten, die zich in hoogte afnemir.:? tot in de buurt van Nijmegen uitstrekken Wan neer nu de warme lucht uit het Zuiden aan gevoerd wordt, moet deze de verschillende gebergten passeeren en wordt gedwongen op te stijgen tengevolge waarvan de warme lucht boven de koude grondlaag terecht komt en deze bijna niet kan aantasten. De lucht, die dus over het Noorden van ons land naar het Westen stroomt behoudt zijn koude eigen schappen. Wel kan er reeen doorheen vallen Bij het doordringen van de warme lucht naar Limburg. Brabant en Zeeland is de toestand echter anders. De koude luchtlaag, die daar bij dergelijke luchtdxukverdeelingen uit het Oosten wordt aangevoerd, is minder dik, om dat de koude lucht zelf eerst de genoemde gebergten heeft moeten passeeren. Het over deze dunne koude grondlaag heenstroomen der warme lucht heeft dan direct veel meer invloed en kan de temperatuur soms tot boven het vriespunt brengen, ook al blijft de wind Oost. Het is dus heel verklaarbaar, dat een aanval van den dooi op het vorstgebied in Europa juist over het Zuiden van ons land wordt afgeslagen. Zoodra de intensiteit der warme luchtstrooming vermindert, zet de koude lucht zich weer opnieuw in een Zuide lijke richting in beweging tot een nieuwe krachtige aanval van den dooi de balans weer doet keeren of het Scandinavisch-Russisch hoogedrukgebied bezwijkt. Geheimzinnige brandjes in een boerderij te Dinfeloord Deskundigen staan voor een raadsel In West-Brabant, dat vorig jaar een ware ..spookgeruchten-epidemie" heeft gekend, komen thans de tongen weer los in verband met een wel zeer mysterieuze gebeurtenis op de boerderij van den landbouwer Van Slie- drecht te Dinteloord. Sinds eenige da sen worden de bewoners van de hofstede name lijk regelmatig opgeschrikt door plotse! uitbrekende binnenbrandjes, waarvan de o zaak niet lean worden vastgesteld. Zoo begon plotseling het behang van een muur in de keuken te branden. Tien minuten later zag men hoe het tafelzeil begon te smeulen. M!en kon deze brandjes gemakkelijk met een bluschapDaraat bedwingen, doch voor alle zekerheid waarschuwde men politie en brand weer Deze laatste posteerde enkele brand wachten in de verschillende kamers van de hoeve. Dit bleek geen nuttelooze voorzorgs maatregel, want niet minder dan 18 maal moesten de mannen ingrijpen. Nu eens was het een sprei van een der bedden op een bovenkamertje welke vlam vatte, dan weer was het een gordijn. Zelfs een natte vaatdoek ging in vlammen op! Men stond voor een raadsel en de spook verhalen kwamen losDeskundigen heb ben inmiddels proeven genomen met de res ten van de verbrande goederen en stelden ook een nauwkeurig onderzoek in naar de eventueele aanwezigheid van brandbare che mische stoffen in de kamers van de hoeve Tot nu toe leverde dit onderzoek echter nog geen resultaat op. Fiscus heeft een vordering van 3 millioen op Han van Meegeren In Amsterdam is een verificatievergadering gehouden in het faillissement, van den kunst schilder Han van Meegeren In het algemeen werden de vorderingen der schuldëischers er kend. De belastingen bleken een vordering van 3 millioen op Van Meegeren te hebben NIEUWE ENGELSCHE MINISTER VAN ONDERWIJS. Het Lagerhuislid George Tomlinson is In plaats van de onlangs overleden miss Ellen Wilkinson tot minister van Onderwijs in het Engelsche Labourkabinet benoemd. Op het Stationsplein in de hoofdstad zijn de taxi's op den bon. In een kastje bij den Westelijken uitgang van het station hangt een blok genummerde bonnetjesDegene die het laagste nummer heeft, kan het eerst van een taxi gebruik maken. Uitspraken Bijzonder Hof Op Dinsdag 28 Januari stond voor bet Bij zonder Gerechtshof in Amsterdam de Haar- lemsche typograaf A. E. terecht, die ervan beschuldigd werd aan den inlichtingendienst van de Haarlemsche recherche in 1943 een deviezensmokkelarij te hebben verraden. De eisch luidde toen l'/t Jaar gevangenisstraf met aftrek; hedenmorgen werd E. vrijgespro ken. Dezelfde uitspraak werd gedaan tegen de twee Hoofddorpsche meisjes J. M. H. en M. H., die ervan verdacht werden aan een Dult- schen soldaat de adressen van een aantal on derduikers te hebben opgegeven, hetwelk een razzia en diverse arrestaties tengevolge gehad zou hebben ^iiiowiniuffliiminniDiiiiiiiiuiiiiiininiinniiniiiiiiiBiiiiiiiiDiniiininHKiiiaiaiHinnnifnaui^ AANHOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig; tot Woens dagavond: Iets afnemende, doch vooral langs die Waddeneilanden tij delijk nog krachtige Oostelijke wind. Overdrijvende wolkenvelden, waar uit plaatselijik wat sneeuw valt. Matige tot strenge vorst. Zon op: Maan op: 12 Februari: S.03 uur, onder 17.47 uur 1.10 uur, onder 10.43 uur ^iimihhihuhiiiiiiiiiiiiwiii'ii1

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1