IJmuider Courant De Maatstaf Rusland voelt plotseling meer voor „breeder overleg" inzake Duitschland Speciale UNO-zitting voor Palestina? Koning Winter heerscht thans over een uitgestrekt wereldrijk Bommen op den Rijn Aflossing van Nederlandsche troepen in Indië Minister Gielen wil de nieuwe spelling op 1 Mei invoeren eer bericht 61e Jaargang No. 18557 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr 93. Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KEiMNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woenstfa" Ï2 EeGruarl 1947, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal f 4,Franco per post 4,50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ff ET gebeurde twee jaar geleden, midden I in 'den hongerwinter die ons toen in het nog steeds bezette Westen teisterde, dat de minister van Binnenlandsehe Zaken Mr. t a W. Burger, in het bevrijde Zuiden vertoevend, voor „Herrijzend Nederland" een radio-rede hield over de komende zui vering. Die radio-rede was de aanleiding tot zijn ontslag, waarbij de minister-presi dent zoo autoritair optrad en de traditie zoozeer veronachtzaamde, dat het nog lang daarna veel' stof zou doen opwaaien. Maar dat is historie geworden. Van grooter be- lana is, te herinneren aan de passages uit minister Burger's rede, die hem zijn ontslag bezorgden. Want het verloop der zuivering heeft bewezen, dat hij het bij het rechte eind had, zooals trouwens in dien tijd al velen van ons inzagen. Minister Burger, wiens redë volgens prof. Gerbrandy „rechtdraads" inging tegen de politiek, door den laatste gedurende vier bezettingsjaren gevoerd, betoogde dat het zuiveringsprobleem in Nederland in be ginsel een uitermate eenvoudig vraagstuk was. Hij zei: „Het is een vraagstuk van recht, het vinden namelijk van de juiste maatregelen tegenover hen, die in tijden, van nood het Nederlandsche volk in den steek gelaten hebben, ja: zich zelfs tegen dat volk hebben gekeerd. De vraag, of iemand in zijn houding tegenover den vijand van meer of minder moed blijk heeft gegeven, is voor het vraagstuk van de zuivering van geen enkele beteekenis. Want het gaat niet om het vinden van be gane fouten, maar om het vinden van hen, die fout zijn geweest. Wanneer voor hen, die fout geweest zijn, het recht zijn loop heeft gehad, is het zuiveringsvraagstuk ten einde". Later in zijn betoog zeide spreker nog, blijkbaar doelend op verschijnselen, die zich reeds in het bevrijde Zuiden voorde den: „Wanneer dan ook sommigen het zui veringsvraagstuk tot stokpaardje nemen en daarbij die Nederlanders willen krenken en verwijderen, die niet de meest volmaak te houding van moed en' beleid hebben tentoongespreid, acht ik dit uitgangspunt volkomen onjuist". Dezen zin citeerend voegt oud-minister v. d. Tempel er in zijn pas-verschenen boek „Nederland in Lon'den" aan toe: „Er was, zooals de toekomst zou leeren, reden voor deze waarschuwing". Wat was de kern van minister Burger's betoog? Natuurlijk deze zin: het gaat. niet om het vinden van begane fouten maar om het vinden van hen, die fout zijn geweest". Sinds de bevrijding is wel heel duidelijk gebleken, dat dit standpunt de openbare meening weergeeft. Ofschoon zij later meer vergevensgezind geworden is jegens de „lichte gevallen" onder hen, die lout waren geweest, heeft zij toch steeds de bestraffing van die categorie gewild. N.S.B.'ers en alle vrijwillige collaborateurs behooren ert.oe. Maar nimmer heeft zij zich gekeerd tegen hen, die goede Nederlanders waren gebleven en tegen wie de tallooze zuiveringscommissies en eereraden alleen beleidsfouten, onder den "dwang der om standigheden begaan, konden aanvoeren. Zij die zoo voor korter of langer tijd uit hun ambt of beroep werden ontzet, kwamen dan ook daardoor niet in discrediet, maar alleen in zorgen. Hun vrienden en kennis sen keken er hen niet minder om aan. Integendeel: velen sympathiseerden met hun moeilijkheden. Clubs en sociëteiten stootten hen niet uit, maar behielden hen gaarne. In het algemeen bleek men te be grijpen, dat deze menschen voor marte lende problemen waren geplaatst, voor ware dilemma's vaak, waarin de groote meerderheid van ons volk niet verkeerd had. Ook zag men heel goed in, dat de menschen nu eenmaal verschillend van aard zijn en dat het dus geen zin heeft te eischen, dat zij allen volgens een bepaalden beleids-norm en zooals in een aantal gevallen gold volgens een bepaald re cept van moed of ondernemingsgeest zou- ren hebben gehandeld. In menig geval billijkte de openbare meening het gevoerde, door zuiveringscommissies op grond van haar Voorschriften gewraakte beleid, om dat men daarover inderdaad van meening verschillen kon. Het nieuwe strafbare feit „onjuist beleid door goede Nederlanders" werd door de openbare meening niet als strafbaar aanvaard. Zoo was het en zoo is het nog. Meer dan ooit. Intusschen zijn tienduizenden lieden, die wèl fout geweest zijn, uit de kampen ontslagen omdat zij tot de lichte gevallen onder „de fouten" worden gerekend. Maar allerlei zuiveringscommissies gaan nog maar voort met menschen, die nooit fout zijn geweest en wier goed Nederlanderschap door de commissies zelf erkend wordt, voor jaren uit hun beroep te stooten. Spanning, onzekerheid en zorg vergallen daarbij het leven van zeer velen. Er zijn tal van be kwame menschen bij, wier uitschakeling het moeizame herstel van Nederland be nadeelt en in hun beroeps- of bedrijfskring betreurd wordt. Wij hebben de goede krachten hard noodig. Dat deze toestand voortduurt is verkeerd. Zoo langzamerhand is Nederland toch wel voldoende tot be zinning gekomen, om er een eind aan te maken en de zuivering tot redelijke ver houdingen terug te brengen. Waarom neemt de regeering daar niet het initiatief toe? En als zij dit nalaat, wanneer komt dan een initiatief uit de volksvertegenwoordi ging? Ik kan mij niet voorstellen dat regee ring en volksvertegenwoordiging thans niet in groote meerderheid het standpunt, door minister Burger op 15 Januari 1945 inge nomen, zouden deelen. Hij werd ontslagen. Maar hij had het bij het rechte eind. R. P. Mary Churchill in het huwelijk getreden Mary Churchill de jongste dodhter van den vroegeren Britschen premier, is giste ren in het huwelijk getreden met captain Christopher Soames van de Coldstream Guards. Duizenden Londenaars hadden de bittere koude getrotseerd om buiten de kerk een glimp van de bruid en haar beroemden va der op te vangen. Winston Churchill had bij zijn aankomst luide bijvalsbetuigingen in ontvangst te nemen. De plechtigheid werd bijgewoond door den minister-presi dent en mevrouw Attlee. De bruidegom, captain Soames, is assis tent-militair-attaché bij de Britsche am bassade in Parijs. Hij nam deel aan den slag van El Alamein in Noord-Afrika. Captain Soames en zijn bruid zullen de wittebroodsweken in Zwitserland door- De Sovjet-delegatie in Londen zal aanvullend voorstel indienen Bij de Londensche besprekingen over de vredesverdragen met Duitschland en Oosten rijk ls gisteren verrassing gewekt door een verklaring van Goesef, den leider der Russische delegatie, welke inhield, dat de Russische voorstellen over de procedure moeten worden verbreed en dat er vooral een wijder standpunt moet worden inge nomen ten aanzien van het raadplegen en op de hoogte houden der kleinere geallieerde mogendheden. Tot nu toe had de Sovjet-Unie zich verzet tegen een intensieve deel neming der kleine landen aan de besprekingen. Goesef zeide verder dat een aanvullend voorstel binnen enkele dagen kan worden tegemoet gezien. Deze Russische koerswijziging heeft in Londen groote voldoening gewekt, al ont houdt men zich van commentaar tot het definitieve Russische voorstel, waarin het „breedere overleg" zal zijn verwerkt, is aangeboden. Men verwacht dat er thans een goede kans op overeenstemming be staat ten aanzien van de te volgen pro cedure. Intusschen heeft de Amerikaan- sche vertegenwoordiger eveneens voorge steld, Duitsche vertegenwoordigers te hooren en hun gezichtspunten te over wegen. Dit voorstel was een onderdeel van het Amerikaansche memorandum over de procedure, dat door Robert Murphy werd ingediend. De V.S. stellen voor, dat de plaatsvervangers voor Duitschland vier weken na de bijeenkomst der ministers van Buitenlandsche Zaken bijeen zullen komen om het eerste ontwerp van het vredesverdrag op te stellen en dat de 18 geallieerde landen zullen worden uitge- noodigd vertegenwoordigers te sturen om aan het werk der plaatsvervangers deel te nemen. De plaatsvervangers zouden vier vaste commissies vormen om de problemen van de politieke en constitutioneele structuur van Duitschland, territoriale wijzingen, de economische organisatie van Duitschland, herstelbetalingen en ontwapening te be- studeeren. Wanneer er een bepaald pro bleem werd bestudeerd zouden door de plaatsvervangers ongeveer twaalf sub commissies, bestaande uit deskundigen van onderzoek naar bepaalde gebieden ge zonden kunnen worden. De Duitsche vertegenwoordiging zou moeten bestaan uit leiders van goedge keurde democratische partijen en functio narissen van vakvereenigingen en regee- rin'gen van staten of voorloopige regeerin gen. Dit laatste voorstel ontlokte een levendige discussie. De Fransche vertegen woordiger vond het vroegtijdig. Goesef vroeg in welke hoedanigheid de Duitsche vertegenwoordigers zouden verschijnen en of zij namens het Duitsche volk zouden spreken. Murphy antwoordde, dat er in de Amerikaansche- en Sovjet-zones be hoorlijk gekozen functionarissen zijn, van wie men kan zeggen, dat zij een goed deel van de Duitsche bevolking vertegenwoor digen. Pan-Gennania wekt woordenwisseling. Tijdens de bijeenkomst van de plaats vervangers, speciaal belast met het op stellen van het onafhankelijkheidsverdrag Generaal Mark Clark (V.S.) verklaarde dat een dergelijk verbod in strijd was met de vrijheid van meeningsuiting. Een ver keerd begrip van de gebruikte woorden zou kunnen leiden tot inmenging in de bin nenlandsehe aangelegenheden van Oosten rijk door de Sovjet-Unie of eenig ander land. Goesef protesteerde tegen een dergelij- ken uitleg en zeide, dat vrijheid van spre ken niets met het onderwerp te maken had. De bijeenkomst werd daarop op voorstel van den Engelschen vertegenwoordiger verdaagd. Zoowel de Joodsche als de Arabische gedelegeerden hebben zich thans uitge sproken tegen het Britsche plan inzake Palestina, zoodat de Engelsehe regeering haar hoop op een compromis, waarnaar zij een week" lang gestreefd heeft, in rook ziet vervliegen. De Britten staan nu voor de keuze hun plan aan beide partijen met ge weld op te leggen of een nieuwe oplossing te zoeken. Bronnen uit de omgeving van het Foreign Office lieten uitkomen, dat Bevin misschien nog één poging zal doen om tot een compromis te komen, teneinde de Londensche besprekingen voor een com pleet échèc te redden. Kringen van het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken gaven te kennen dat de Britsche regeering misschien een speci ale zitting van de UNO zal aanvragen om zich voor het geval dat de besprekingen met de Arabische en Joodsche leiders in Londen mislukken, met de Palestijnsche kwestie bezig te houden. Het kabinet heeft echter nog geen definitieve beslissing ge nomen. Men zeide dat het misschien noo dig zal zijn om een speciale zitting van de UNO bijeen te roepen omdat de immigra tie voornamelijk in de zomermaanden ge schieden moet, waardoor de September- zitting der UNO misschien te laat zou zijn. Kinderen in Florida zien voor het eerst sneeuw Het ijs in den Rijn zal bij Bingen over een afstand van ongeveer 5 km. door middel van bommen worden openge maakt. In de nabijheid van de Lorelei, waar het i|s 20 meter hoog ligt, zal van springstoffen worden gebruik ge maakt. In de Fransche zone rijden de auto's over de rivier. Ook de Vereenigde Staten hebben him brandstof- en weermoeilijkheden. De laat ste berichten die Un. Press uit New-York bereiken, zeggen dat in sommige gevallen de omstandigheden het slechtst sedert vele jaren zijn.. Meer dan 300.000 arbeiders hebben het werk door brandstof gebrek neer moeten leggen. Het sneeuwt in Noord-Florida voor het eerst sedert dertig jaar, terwijl in het Midden-Westen de ergste storm, dien men daar dezen winter heeft meegemaakt, de sneeuw in Noord-Oost Ohio tot banken van drie meter hoog heeft opgetast, waardoor de wegen geblokkeerd werden en de scho len gesloten moesten worden. Het gebrek aan natuurlijk gas heeft in het Noorden tal van fabrieken stilgelegd. voor Oostenrijk, is het tot een scherpe j Verleden week moesten hier weer 15.000 woordenwisseling tusschen den Amerikaan- schen en Sovjet-vertegenwoordiger geko men. Deze woordenwisseling ontstond ten gevolge van een Sovjet-voorstel, dat aan de clausule met betrekking tot het ver bieden van een toekomstigen Anschluss met Duitschland een zin zou worden toe gevoegd, waarbij Pan-Germaansche pro paganda in eenigen vorm wordt verboden. Santpoortsch meisje wegens verraad veroordeeld De achtste kamer van het Haarlemsche tri bunaal heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen mejuffrouw T. A. V. uit Santpoort, die in de bezettingsjaren eerst koerierster was in de illegaliteit, doch zich later aansloot bij de N.S.B. en verpleegster werd van het Roode Kruis in Duitschland. Ook was haar ten lastë gelegd, dat zij contact had gezocht met een politie-man uit Haarlem, hetgeen tot gevolg had, dat enkele illegale werkers in arrest zijn gesteld. De uitspraak luidde drie jaar in- terneering, welke op 7 September 1948 eindigt. „Vrijheid van nieuwsuitwisseling" Het Amerikaansche departement van Bui tenlandsche Zaken koestert thans plannen voor het voeren van bilaterale onderhandelin gen met andere landen over „vrijheid van nieuwsuitwisseling". aldus werd door William Benton, Amerikaansch onder-minister van Buitenlandsche Zaken, bekendgemaakt. Het doel van deze onderhandelingen is te komen tot opheffing van enkele der politieke en economische barrières, die de nieuwsuit wisseling tusschen de V. S. en andere landen belemmeren. Het plan voorziet o.m. in verlaging van porto voor kranten, tijdschriften en boeken en bronaanduiding van publicaties en radio berichten. mannen het werk neerleggen. De auto- fabrieken in Detroit stuurden wegens brandstofgebrek 80.000 man naar huis. De United States Steel Company te Pittsburgh geeft de stad 10.000.000 kubieke voet gas der fabriek om het gasgebrek in de stad op te heffen. Het weer heeft in Pittsburgh 45.000 man zonder werk gebracht, in Cle veland 20.000, in Toledo 10.000 en in De troit in totaal 100.000. Sneeuwstormen hebben in het Westelijk deel van den staat New York de wegen ge sloten, telefoon- en telegraafleidingen ver nield en het bus- en luchtverkeer belem merd. De treinen hebben gemiddeld twee uur vertraging. Aan de andere zijde van het Amerikaan sche continent wordt in Oregon en West- Colorado regen en sneeuw gemeld, in Cali- fornië heeft het juist opgehouden te rege nen. Geweldige sneeuwploegen banen zich een weg naar 52 padvinders, die een week end kamp betrokken in een oud legerkamp op dertig mijl van Cleveland en daar door den hevigen sneeuwval ingesloten zitten. In Noord-Florida zien de kinderen voor het eerst van hun leven sneeuw. Tem^raturen beneden het vriespunt, vergezeld van natte sneeuw en ijskoude winden, houden zwaar huis onder de te velde staande groenten van Florida en vor men een groote bedreiging voor de tourist- en landbouw-industrie van dezen staat, waarin vele millioenen dollars geïnvesteerd zijn. Winter ivil niet wijken De veranderingen, die in de afgeloopen 24 uur in de luchtdrukverdeeling voorkwamen, zijn onbeteekenend en oefenen geen invloed uit op het weer in ons land. De rug van hoogen luchtdruk die zich uitstrekt van Mid den-Rusland over Zuid-Scandinavië, de Faroer-eilanden en IJsland naar Groenland, VI ammen werpers moeten helpen Volgens Un. Press heeft de Britsch' regeering gisteren laten weten, dat het zeer wel mogelijk is dat de thans in een deel van het land ingevoerde stroom- beperkirtg in de komende drie dagen tot de rest van Engeland zal worden uit gebreid. Tegelijkertijd wordt vernomen, dat de regeering overweegt de hulp van léger en vloot in te roepen om de transportcrisis te overwinnen. Zelfs zou men van vlammenwerpers gebruik willen maken om de kolentransporten door de geblokkeerde spoorlijnen en wegen, waar de sneeuw soms vijftien voet hoog ligt, te kunnen leiden. Fraude veroorzaakte brand In een perceel aan de Oosterparkstraat te Zandvoort ontstond begin van brand in een hangkast, waar om. de electricïteitsme'.er was aangebracht. De brand werd door de bewoners gebluscht. De politie die een onderzoek instelde, con stateerde dat een clandestiene aansluiting met ondeugdelijk materiaal in de kast was aangebracht. Proces-verbaal volgde. Het woord is aan. Maurice Chevalier: De talenten verwarmen het hart niet, maar wel het hart de talenten. Een woordvoerder van den staf van ge neraal .Spoor heeft verklaard, dat tusschen den minister van Oorlog en den chef van den generalen staf overeenstemming is be reikt over het schema van aflossing van de op het oogenblik in Nedcrlandsch-Indië aanwezige Nederlandsche troepenmacht. Dit schema van aflossing houdt zoowel rekening met den duur van den diensttijd in het algemeen als met den diensttijd in de tropen in het bijzonder. Het plan voor ziet in de aflossing van de oorlogsvrijwilli gers en mariniers na een diensttijd van ongeveer twee jaar in de tropen, in een verlofregeling voor de beroepsmilitairen van het K.N.I.L. en in de demobilisatie van dienst- en reserveplichtigen van het K. N. I. L. Meer in het bijzonder met betrek king tot het K. N. I. L. kan worden mede gedeeld, dat dit personeel op grond van langdurig verblijf in de tropen, vaak zon der in de gelegenheid te zijn geweest her stel van krachten te vinden na een geeste lijk en lichamelijk zwaar te dragen Japan- sche krijgsgevangenschap, bij de aflossing voorrang zal hebben. Met deze aflossing van het K. N. I. L.-personeel kan midden 1947 een begin worden gemaakt. Met de aflossing van de daarvoor in aanmerking komende oorlogsvrijwilligers van de Ko ninklijke Landmacht «ilsmede van de mari niers kan ongeveer tegen het einde van dit jaar worden begonnen. Uiteraard zal de uitvoering van dit af lossingsschema nog veel moeilijkheden op leveren. Generaal Spoor is er echter van overtuigd dat deze moeilijkheden, althans voor zoover zij zich bevinden op militair- technisch gebied, dank zij de goede samen werking met militaire deskundigen in Ne- derland, tot een bevredigende oplossing zullen worden gebracht. Er is bij de opstelling van het aflossings- onderging eenige verzwakking. Hierdoor nam de wind in ons land iets af, doch bleef langs de Wadden-eilanden nog krachtig. De oude depressie over Frankrijk nam iets verder in diepte af, maar dit opvullingsproces is nu vrijwel geëindigd. Ook de pooldepressie, die het Scandinavisch-Russische hoogedrukgebied aan de Noordzijde aantastte, heeft belangrijk aan activiteit ingeboet. In Noord-Noorwegen en Zweden stegen de barometers reeds weer iets en daalde de temperatuur slerk na een tijdelijke afneming van de vorst. Eij een der- gelijken. vrijwel stationnairen toestand vloeit de koude lucht-over het algemeen langzaam verder uit. Hedenmorgen was het vorstgebied doorgedrongen tot bij Parijs. In Engeland daalde de temperatuur ook weer enkele gra den. De koude luchtlaag gaat momenteel ver gezeld van veel bewolking. Dit heeft tot ge volg, dat de nachtelijke uitstraling ontbreekt. Aan den anderen kant blijven de maximum temperaturen overdag ook laag, omdat de zonnestraling bijna geen invloed kan doen gelden De temperatuurverschillen tusschen de stations in ons land zijn gering Heden morgen om 9 uur meldde Vlissingen met 7 de hoogste temperatuur. Twente, Leeuwarden en Eelde met 9 de laagste. De overige stations meldden 8. De depressie-activiteit op den Oceaan voltrekt zich nog op te groo- ten afstand van het vaste land van Europa om het weer op korten termijn te kunnen be- invloeden. Er moet op aanhouden van de vorst gerekend worden. schema naar gestreefd, dat de militaire waarde van het gezags-apparaat in Neder- landsch-Indië zoo weinig mogelijk zal wor den aangetast. Vervanging van troepen met krijgservaring in de tropen, die deze erva ring nog niet bezitten, kan slechts zeer ge leidelijk geschieden en zal voortdurend een punt van nauwgezette overweging uitma ken. Wellicht ten overvloede zij opgemerkt dat er zich omstandigheden kunnen voor doen, waarin tijdelijk van het ontwerp- aflossingsplan moet worden afgeweken. Hierbij zal echter steeds voor oogep gehou den worden, d»t zoo spoedig mogelijk op het aflossingsschema zal worden terugge komen. Ciano's bezit geconfiskeerd De tiende kamer van het Italiaansche staatstribunaal gelastte vandaag de alge- heele inbeslagneming van de bezittingen, van graal Galeazzo Ciano, Mussolini's schoonzoon en gedurende verscheidene ja ren Italiaansch minister van buitenland sche zaken. Door dit besluit komt een einde aan den labgdurigen strijd, dien Ciano's erfgenamen gevoerd hebben voor de opheffing van het confiscatiedecreet. Deze hielden namelijk vol, dat Ciano's pogingen om Italië te doen breken met Duitschland en diens latere te rechtstelling op bevel van Mussolini „be langrijke bijdragen hadden verleend In den strijd tegen Duitschland". Insluiper gevat De laatste weken opereerde In Zandvoort een insluiper die zich met een valschen sleu tel toegang tot de huizen verschafte Hij nam dan hoofdzakelijk geld, distributiebe scheiden en rookwaren mee. De politie heeft in verband hiermede aan gehouden en in arrest gesteld een 26-jarlgen Haarlemschen schilder. De bewoners van de Italiaansche stad Pola op de uiterste punt van het schiereiland Istrië, aan'de Adriatische Zee, nemen in allerijl de wijk naar elders gelegen Italiaansch gebied, nu door de onderteekening van het vredesverdrag de stad onder Joegoslavisch beheer komt. Een Italiaansche familie trekt met haar schamele bezittingen naar een ongewisse toekomst, weg uit de stad waar zij altijd geleefd heeft. - Pola is de plaats waar een dezer dagen de Britsche brigade-generaal Winton werd vermoord door een vertwijfelde Italiaansche vrouw. EERSTE KAMER Een zeer geslaagde foto van het sprookjesachtige landschap in Engelsch-Indië, waar inboorlingen aan het werk zijn op de rijstvelden. - Dit vredige beeld is wel zeer in tegenstelling met de gecompliceerde politieke beroeringen, die het land in een per manenten staat van onrust hebben gebracht. Woordenlijst zal spoedig verschijnen (Van onzen parlementairen redacteur) Het wetsontwerp houdende voorschriften met betrekking tot de schrijfwijze van de Nederlandsche taal maakte verschillende senatoriale tongen los. In her debat kwam natuurlijk ook weer het twistpunt op de prop- pen inzake het nog facultatief laten van het gebruik van de z.g. naamvals-n. Tot hen, die met minister Gielen deze n, die men dus in alle gevallen nog mag gebruiken het stelsel-Terpstra kende alleen de verplichte n voor woorden die naar hun wezen man nelijk waren liefst zoo spoedig mogelijk den das omgedaan wilden zien, behoorde dr Van Velthoven (KV.P.), die verklaarde met zijn geheele fractie vóór het ontwerp- Gielen te zullen stemmen. Dit facultatief latief laten in Nederland hangt samen met het nagestreefde doel. overeenstemming met België te bereiken, waar men. veel meer dan hier, zijn hart aan handhaving van het bezi gen van de n verpand heeft. De heer Zege- ring Hadders (P.vdV.). insgelijks voor- stander van het wetsontwerp, vroeg overi gens of België (waar men de nieuwe regels reeds heeft ingevoerd) ons niet min of meer voor een voldongen feit had geplaatst. Deze spreker beriep zich op zijn ervaring als wet houder van Onderwijs in een gemèente met 40 scholen, welke hem geleerd had, dat het geen nu wordt voorgeschreven inderdaad een vereenvoudiging van waarde beteekent. Ver meld zij nog, dat hij op spoedige publicatie van de woordenlijst aandrong, die de z.g „hij"- en „zij"-woorden zal moeten bevatten. Prof. Donker (P.v.d.A.) wees er op. dat bovenal het belang van het aanhangige ont werp Is, dat het een einde maakt aan den spelling-chaos, hierin bestaande, dat in de ambtelijke wereld een andere schrijfwijze gebezigd worden dan op school. Nu krijgen we tenminste een officieele. ook voor regeerings- stukken verplichte spelling. Toch viel het spreker moeilijk zich voor het ontwerp te laten winnen, aangezien hij de afschaffing van de verplichte buigings-n een betreurenswaar dige verarming achtte: In de levende schrijf taal leeft die naamvals-o nu eenmaal wel. Hij zou het wetsontwerp echter aanvaarden, doch met klem drong hij op zeeT spoedige vaststelling van de woordenlijst aan. Dit achtte hij vooral ook noodig, aangezien de praktijk duidelijk toont, dat men niet kan afgaan op de spreektaal, welke allengs „een heel carnaval" laat zien van mannelijk ge maakte vrouwelijke woorden en omgekeerd. Een soortgelijk geluid liet de heer Koeje- m a n s (Comm.), althans ten aanzien van dit punt hooren. De vurige anti-nieuwe-spellingskampioen prof. Woltjer (A.R.) begon zijn philippica tegen het ontwerp met te verwijzen naar een spellingstrijd uit de vijfde eeuw vóór Chris tus, welke zich toen in Athene had afgespeeld In hoofdzaak kwam zijn bezwaar hierop neer. dat na de aanneming door de Tweede Kamer van het amendement-Lucas de regels zelf waarvoor spreker de verantwoordelijkheid niet wenscht te aanvaarden in de wet zelf zijn opgenomen, regels bovenal uit gemak zucht geboren. Minister Gielen legde de belofte af, zoo spoedig mogelijk met de woordenlijst voor den.dag te komen. Intusschen wilde hij er we! óp wijzen, dat zelfs groote schrijvers on standvastigheid ten aanzien van de geslach ten laten zien Doordat België de nieuwe spelling al heeft ingevoerd zijn we niet in een dwangpositie gebracht; ook zonder de Belgische maatrege len zou dit voorstel ingediend zijn Met prof. Donkersloot verwacht de bewindsman, dat men nu straks meer gelegenheid zal krijsen, bij het onderwijs dandacht aan de eigenlijke taal te gaan wijden. Voor zoover men op de scholen begrip voor de buigings-n zal bij brengen, kan de minister daarmee accoord gaan. De commissie moet maar uitmaken, war mannelijke en wat vrouwelijke woorden zijn Minister Gielen. die o.a. oud-minister Bo1- kenstein, voorzitter van de Nederlandsch- Belgische Spellingcommissie onder zijn ge hoor had, kondigde aan, dat hij de nieuwe regels met 1 Mei zal invoeren, dus ook in de ambtelijke wereld. Prof. Woltjer's bezorgdheid voor de oudere ambtenaren, die nu moeten omschakelen, kan hij begrijpen. Daarom vond hij 1 Maart dan ook wat vroeg 1 April zou een eenigszins „gekke" datum zijn en dus wordt het 1 Mei. De bewindsman besloot zijn korte verdediging met er op te wijzen, dat Duitsch groot-industrieel beschuldigd Tegen den vooraanstaanden Duitschen industrieel Frederich Flick en vier van zijn assistenten is een actie van beschuldiging neergelegd bij het Amerikaansche militaire tribunaal. Zij worden beschuldigd van oor logsmisdaden, misdaden tegen de mensch- heid en plundering van industrieele eigen dommen in landen die door de nazis over weldigd zijn. Dit is de eerste oorlogsmis- dadigers-zaak die tegen de Duitsche in dustrieele leiders aanhangig is gemaakt. De 63-jarige Flick beheersehte de groot ste particuliere ijzer- en staalfabrieken in Duitschland. Zijn assistenten die medebe- schuldigd worden zijn Otto Steinbrinck, Konrad Kaletsch, Bernhard Wiess en Her mann Terberger. Flick genoot geen groote bekendheid bij het publiek of buiten Duitschland, voor namelijk omdat hij zich zooveel mogelijk aan publiciteit onttrok. Geen van zijn gi gantische ondernemingen droeg zijn naam. Zijn ijzer-, staal- cn kolenrijlc werd groo ter dan dat van Krupp en hij was waar schijnlijk de belangrijkste ijzer- en sta^l- magnaat in Duitschland. Gedurende den oorlog had zijn groep behalve in geheel Duitschland ook fabrieken in Frankrijk en Rusland. (United Press). In een Fransch communiqué over de ge vechten in Indo-China werd hedenmorgen bekend gemaakt, dat de Fransche troepen, nadat zij de rivier Hue waren overgestoken, Hue. de hoofdstad van Annam geheel hebben ingenomen. jiiiniinii Miiiinimi! iiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim^iiiimiiiiiiiuiiüiiitk, AANHOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door hel K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Don derdagavond: Langzaam nog iets ver der afnemende wind tusschen Oost en Noordoost. Zwaar bewolkt met enkefle verspreide opklaringen. Plaatselijk lichte sneeuw. Strenge tot matige x'orst. 13 Februari: aanvaarding van het ontwerp dat er glad door zal gaan - zoowel in het binnenland als J Zo„ g ot uvr ondor 17.48 uur ten aanzien van Belgie eindelijk eenheid opia op: ,.22 uur. onder 11.13 uur het gebied van de schrijfwijze zal opleveren. Heden, Woensdag, zal men nog repliceeren. 1 ^ll!lllll8lll||llll|lllll!ll!ll!ll!l|!l||)||||M

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1