Beijnes heeft nog voor jaren werk Het eerste vrouwelijke lid der Nederlandsche rechterlijke macht geïnstalleerd Een waardig oorlogsmonument voor de gemeente Velsen in ons land worden thans conservatoren voor //diepvries"-artikelen gemaakt Nacht-Express 12 Februari 1947 ÏJMUIDÈR COURANT Gevolgen van de staking bijna te boven aen vorig nummer publiceerden wij •J bijzonderheden over de huidje i Saüe, waarin enkele belangrijke Haar- r 35 metaalbedrijven zich bevinden. Koninklijke Fabriek van Rijtuigen I bLSrwagens J. J. Beijnes N.V. hebben Swf niet genoemd, omdat de aard i OTn deze onderneming belangrijk van de het Spaarne gevestigde industrieën "£l7»a'is men weet, verklaarde Beijnes i -t „l snoedig na het uitbreken van de ,M>pstakin° in 1944 solidair met de EÏÏSnÏÏ de directie bleelt' dal fSShers het werk dat zij normaal bij de ?™ntrale Werkplaats heten verrichten, de fabriek aan het Stationsplein op- Seem. Het gevolg was, dat Beijnes het van haar groote opdrachtgeefster deel. de' de fabriek werd volkomen leeggeplun. Tbaar groote opdrachtgeefster deel- v irnllrnmptl 1 PP c*F»pr» 11171- d6Ne de bevrijding nam de directie onmid- a mik met volle kracht den wederopbouw het bedrijf ter hand; zij heeft daarbij \Zas roedewerking van alle overheids- '^pnties ondervonden om de verloren ge- m5 mfrhtaes en onderdeden lever zeen Slechts een klein deel van de oude Zfratuur werd teruggevonden; vrijwel 11. werktuigen moesten nieuw worden ZeeSafOp het oogenblik zijn deze Zkoooen voor ongeveer twee-derde gele- j Men verwacht, dat over enkele maan- de fabriek weer volledig uitgerust zal .Kn en dit beteekent. dat dan ook met den Sëw van nieuwe spoorwegrijtuigen en Lpons begonnen kan worden. Tot nu toe heeft Beunes vooral herstel werkzaamheden voor de spoorwegen en .nkele tramwegmaatschappijen verricht, npoaraties bestaan voornamelijk uit hand werk en hebben bovendien het voordeel dat zti weinig nieuw materiaal vergen. De tewerkstelling van arbeiders hield met het weer op gang komen van het be- driif 'dijken tred. Waren kort na de be- vriidin' 260 arbeiders in dienst, thans be draagt hun aantal 390. Om de enorme orders, die de spoor wezen aan Beijnes hebben opgedragen bin nen een redelij'ken levertijd uit te voeren, zullen er zeker 550 tot 600 arbeiders moe ten komen, een getal, dat slechts in enkele topjaren werd. bereikt. Krijgt men ook de beschikking over looveel menschen? De directie ontveinst zich niet de groote moeilijkheden, die haar op dit gebied nog wachten; zij tracht echter ook in dit opzicht haar optimisme te bewaren, daarbij ge steund door het feit, dat de samenwerking met het Gewestelijk Arbeidsbureau altijd goede resultaten heeft opgeleverd. En zie hier het verlanglijstje van de spoorwegen, dat Beijnes nog voor den boeg heeft: 229 open goederenwagens; 429 gesloten goederenwagens; 107 gestroomlijnde electrische rijtuigen; 95 carrosserieën voor autobussen; Men bedenke daarbij wel, dat een be langrijk deel van deze orders al uit de periode vóór de staking dateert. Krijgt de fabriek de beschikking over voldoende ar beidskrachten, dan heeft ze voor eenige De „Karei Doorman" 18 Febr. in Amsterdam Maandag 16 Hr. Ms. eskorte-vliegdekschip „Karei Doorman" uit Casablanca vertrokken voor de laatste etappe van haar thuisvaart Het schip wordt 18 Februari in Amsterdam verwacht. Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen", die zich eveneens op de thuisvaart bevindt, ligt momenteel in Port Said. De ..Van Galen" komt eveneens naar Amsterdam, waar het schip 26 Februari verwacht wordt. K.V.P. keurt de actie der heeren Weiter en Bajetto af Het algemeen secretariaat der Katholie ke Volkspartij deelt mede: „Het partijbestuur der Katholieke Volks partij heeft in zijn laatste vergadering van 8 Februari zich nogmaals met nadruk ge steld achter de politiek der katholieke Tweede-Kamerfractie inzake Linggadjati. Het bestuur sprak zijn ernstige afkeuring uit over de wijze van actie voeren der hee ren Welter,"- Bajetto c.s. OPTIMISME TEN AANZIEN VAN PAN-EUROPA. De voorzitter van de Duitsche afdeeling van de Pan-Europa-Unie, Dahlemeier, heeft op een persconferentie te Hamburg verklaard, dat binnen twee jaar een voor- loopig Europeesch parlement gevormd zou worden, ter voorbereiding van een Unie van alle Europeesche staten. Verder deelde hij mede, dat graaf Richard Coudenhove- Kalergi, die in 1922 het initiatief nam tot een beweging voor „Federale Staten van Europa", en die thans te New York ver toeft, over een maand of twee naar Europa jaren werk, waarbij het waarschijnlijk is, dat tijdens de uitvoering de spoorwegen weer een nieuw verlanglijstje indienen. Naar Beverwijk. Over de verplaatsing van het bedrijf naar Beverwijk, waartoe reeds in 1939 be sloten werd, deelde men ons mede, dat aan een architect reeds opdracht voor het ont werpen van een kantoor- en fabrieks gebouwencomplex gegeven werd. In hoe verre in de naaste toekomst materialen be schikbaar zullen zijn, is nog moeilijk te overzien. Een tijdstip voor de verplaatsing kan dientengevolge ook bij benadering nog niet genoemd worden. Burgerlijke Stand van Velsen GEBOREN: M. E, M. BartBoerlage, z.. Beek- vlielslraat 4, Santpoort; M. H. Wassenaar—Veld man. z„ de Ruijterstraal 97. IJmuiden-Oost; c. A. BroekStrengere, d.. Trompstraat 33. IJmui- den-Oost; a. G. TerpstraGjaltema, d„ Rertj- brandtlaan 33, IJmuiden-Oost; F. M. A, Hooger- beets—Mac Lean, d., Kortenaerstraat 7, IJmulden-Oost; M. E, de VroomeDarse, d.. de Lumeijstraat 38. IJmuiden-Oost; w. Borgerding Bellaart. z„ P. C. Hooftlaan 85. Driehuis; L. Sparius—Keur d.; IJmulderstraatwe^ 18. IJmui den-Oost; R. M. Brachter—Folkei, z„ Acaciastr. 1, IJmuiden-Oost; M. A. TwiskWagemans, z.. Zeeweg 322. Driehuis; M. Nijssenvan Geldorp. z., Hyacinthenstraat 50. Santpoort; M. G. Kra mer—Swart. z.. Huijgensstraat 41, IJmuiden. G. W. Blom—Vriend, z.. Kennemeriaan 136, IJmui- denu; M. J. van LamoenHenkers, z., de Sav. Lohmanlaan 3, Velsen; J. C. ViskilSchadé. d., Zeeweg 16 rd., IJmuiden-Oost; G. BroekZwart. z„ Sirenestraat 5, IJmuiden; C. C. Haver—Ro- wond, z.. Westerstraat 9, Velsen-Noord. OVERLEDEN: H. J. Broek, 1 dag, dochter van K. L, Broek, Trompstraat 33, IJmuiden-Oost. De Baarnsche en de Soester politie hebben van den Technischen ver bindingsdienst van de Rijkspolitie te Utrecht de be schikking gekre gen over radio- zend- en ontvang toestellen, om bij de komende groote drukte contact te kunnen houden met omliggende plaatsen. Alle gevallen ingezetenen herdacht Reeds spoedig na de bevrijding rijpten in de kringen der illegale beweging plannen om te komen tot de oprichting van een monument, waarmede men de nagedachtenis wilde eeren van de in den hevrijdingsstrijd gevallen illegalen uit de gemeente Velsen. Uit deze spontane actie werd een rijper plan geboren, namelijk het stichten van een monument, waarmede niet alleen de gevallen illegale strijders, maar ook de slacht offers ter zee, zoowel van marine en koopvaardij en van de militairen, natuurlijk mei inbegrip van hen, die vielen in de Meidagen van 1940 geëerd werden. Men hoopt het monument, dat zeer fraai belooft te worden, in Juli te kunnen onthullen. Het zal verrijzen op het Tiberiusplein, niet op de plaats waar men het oorspronkelijk gedacht had: in het gazon vóór den westelijken ingang van de tunnel van het station Velsen- IJmuiden-Oost, maar op een plaats. Zuidelijker daarvan, ongeveer vóór de Lorentz- straat, nabij U.L.Ö.-school en Velserbad. In een openbare zitting van de Haar- lemsche rechtbank is Dinsdag tot substituut-griffier geïnstalleerd mejuf frouw mr. M. de Keyzer, die daardoor als eerste vrouw haar intrede doet bij de Nederlandsche rechterlijke macht. Nadat de officier van justitie, mr. W. M, Paardekooper Overman, onder aanbieding van gelukwenschen, namens het parket de beëediging en de installatie gere- quireerd had, las de griffier, mr. C. van Leeuwen van Duivenbode, het Koninklijk Besluit van de benoeming voor. De vice-president, mr. E. J. W. T o p, be- eedigde vervolgens mejuffrouw mr. De Keyzer, waarna hij tot de installatie over ging. Mr. Top zeide zich te verheugen over de installatie van het eerste vrouwelijk lid bij de rechterlijke macht en bood zijn.op rechte gelukwenschen aan. Spr. hoopte niet, dat er verwacht wordt, dat zijn woor den zouden overvloeien van feministische tendenzen, omdat hij de benoeming ziet als een gevolg van de ontwikkeling in de rech terlijke macht. Mr. Top bracht in herinne ring, dat op 21 Februari 1922 in de Tweede Kamer" een motie van den heer Kleereko- per is aangenomen waarin op benoeming van vrouwelijke leden bij de rechterlijke macht werd aangedrongen. 6 Maart van hetzelfde jaar stelde mr. Marchant wijzi gingen voor, om dit te voorkomen. De te genwoordige minister van justitie heeft een andere opvatting en hij heeft de benoeming van mejuffrouw De Keyzer' voorgedragen. Het verheugde spr., dat de benoeming ge vallen is op haar, waardoor zij voor Haar lem behouden blijft. Reeds heeft zij gedu rende acht jaar haar krachten aan de rechtbank gegeven. Met ijver, doorzettings vermogen en organisatievermogen werkte zij en daarbij had zij een helderen kijk op menschen en toestanden. Dat haar werk gewaardeerd wordt, is haar gebleken uit de vele sympathiebetuigingen in de laatste dagen. Thans betreedt mejuffrouw De Key zer een bescheiden trap op de ladder, Om als eerste vrouw bij de rechterlijke macht op te treden, schept verplichtingen. Zij gaf de verzekering haar best te zullen doen en hoopte op de medewerking van allen te kunnen rekenen. Tenslotte bracht zij dank aan mr. Top voor den steun, wel ken hij haar in den loop der jaren heeft verleend. De leden van het „Comité Monument Vel sen", de heeren C. Spoor, voorzitter en P. v. d. Berg, secretaris, hebben ons eenige bijzonderheden verteld over wat we zou den kunnen noemen het wordingsproces van het monument. Ongeveer tien dagen na de bevrijding hebben eenige oud-illegale werkers tijdens een bescheiden feestje in de tot hospitaal ingerichte Christelijke school aan de Beu kenstraat het initiatief genomen tot de op richting van een monument. Eenige maan den later werd een comité van vijf leden gevormd, waarvan zich later wegens druk ke werkzaamheden twee terugtrokken. Het comité bestaat thans uit bovengenoemde heeren en mevr. R. Kamminga-Bos, lid van den gemeenteraad, die penningmeesteres is. Het was aanvankelijk de bedoeling, een sober monument op te richten, verzinne beeldend den strijd der illegale werkers. In overleg met den beeldhouwer, dien men als maker van het monument had gekozen, den heer N. R. v. d. Kreek te Bussum, heeft de heer Spoor het denkbeeld ontwikkeld, om niet alleen de gevallen verzetsmannen maar ook de andere'groepen in de symbo lische voorstelling van het monument op te nemen. De heer van der Kreek ging vol enthousiasme het nieuwe ontwerp schetsen. Het zou een monument worden met drie figuren. Het gewijzigde ontwerp werd ter goedkeuring voorgelegd aan de Provinciale Keuringscommissie voor Oorlogs- en Vrê- desgedenkteekens, die er haar goedkeuring aan hechtte, behoudens een onderdeel van ondergeschikt belang. Drie bronzen figuren. Het monument zal bestaan uit drie fi guren, staande op een voetstuk: de figuren, die van brons worden, stellen voor een zee- In Voorschoten is een nieuw bedrijf ont staan, dat zich bezig houdt met het ver vaardigen van conservatoren voor zooge naamde diepvries-artikelen. De montage van deze inrichtingen geschiedt aan den loopenden band. Deze diepvries-conservatoren zijn be stemd voor het in de winkels bewaren van snelbevroren levensmiddelen, zooals groen ten, fruit en visch. In den tijd» dat versche producten in zoo groote hoeveelheden voor handen zijn,-dat onmiddellijke totale con sumptie niet mogelijk is, wordt een gedeel te daarvan volgens speciale methoden in gevroren en wel op een zoodanige wijze, dat de eigenschappen van het versche pro duct, vitaminegehalte, geur en smaak, prac- tisch behouden blijven, mits althans het product op een constante, lage temperatuur bewaard wordt, tot kort voor de con sumptie. Wij waren in de gelegenheid, het pro ductie-proces der conservatoren in de ver schillende stadia gade te slaan. In de ach terste der beide ruime fabriekshallen zijn de framebouwerij en de isolatie-afdeeling ondergebracht. Hier worden zware houten frames in elkaar gezet, waarna de eigen lijke vriestank in het frame wordt ge plaatst. Daarna wordt deze vriestank om geven met een dikke laag speciaal bewerk te kurk, >vélke dient om de in de vriestank ___r verkregen lage temperatuur te behouden. doch spr. hoopte, dat zij verder "zal kïirn- l Teneinde het indringen van vocht in deze men. Mr. Top heette de nieuwe substituut griffier in het college welkom en sprak de beste weiischen uit voor de toekomst. Mejuffrouw mr. De Keyzer dankte H.M. de Koningin voor deze benoeming. Visch voor hongerend Europa De te Fleetwood thuis behoorende stoom trawler Tehana is onlangs van Fleetwood vertrokken om te gaan visschen voor hon gerend Europa, lezen we in „The Fishing News". De trawler werd eenige maanden geleden door de U.N.R.R.A. gekocht en heeft in Liverpool een groote verbouwing ondergaan, die zes maanden duurde. De bemanning bestaat uit 17 Nederlandsche zou terugkeeren om de leiding van alle visschers, die waren aangenomen door de Europeesche afdeelingen van de Unie op zich te nemen. Komenden zomer zou in Zwitserland een congres van de Pan-Europa-Unie gehou den worden, onder vertegenwoordiging van alle Europeesche staten, aldus zeide Dahlemeier. U.N.R.R.A. Zij hebben den trawler voor Fleetwood overgenomen. Het is de bedoe ling, de visch in een Poolsche 'haven aan te voeren. (Dit laatste zal wegens den ijsgang op de Oostzee voorloopig wel niet mogelijk zijn. Red. IJm. Crt isoleerende laag te verhinderen, wordt zij rondom hermetisch gesloten met een snel verhardende soort mastiek, dat in geïso leerde wagentjes wordt aangevoerd uit een brandvrij opgestelde smelterij. De frames met de inmiddels geïsoleerde vriestanks worden nu door middel van hef- wagens naar de voorste hal getranspor teerd. In deze hal bezichtigden wij eerst de afdeeling metaalbewerking. Hier worden de uit vertind roodkoper samengestelde vriestanks vervaardigd. Om deze tanks worden op vernuftige wijze koelspiralen gelegd, welke er toe dienen de lage tempe ratuur in de tank tot stand te brengen. De uit de isolatie-afdeeling komende conservatoren worden nu voorzien van electrisch aangedreven koelcompressoren; daarna worden de metalen platen voor de buitenbekleeding gemonteerd. In weer een volgende afdeeling worden de conservato- rei stuk voor stuk gedurende 24 uur be proefd, opdat men er zeker van is, dat het afgeleverde product zal voldoen. Na de beproeving gaan de conservatoren naar de electrische lakspuiterij, om daar voorzien te worden van een witte laag spe ciaal harde lak. Uit de lakspuiterij geko men, wordt op elke conservator een roest vrije stalen bovenplaat gemonteerd en wor den vernikkelde messinghoeklijsten aange bracht. Ten slotte wordt in de dekselope ning een rubber afsluitrand bevestigd, waarna de inmiddels uit een andere afdee ling aangevoerde opklapbare deksels wor den gemonteerd. Deze deksels zijn even eens van een inwendige isolatielaag voor zien en rondom met rubber omgeven. Zoo staat dan een in den loop van den dag steeds stijgend aantal diepvriesconservato ren ter verzending gereed. In de conservatoren kunnen temperatu ren tot -35 graden Celsius worden verkre gen, terwijl de eenmaal ingestelde tempe ratuur automatisch constant gehouden kan worden. De thans loopende productie is bestemd voor gebruik in eigen land. Engelsche en Noorsche walvisch- vangst beneden verwachting Er zijn thans eenige cijfers bekend om trent de resultaten der Engelsche en Noor sche walvischvaart. De resultaten zijn be vredigend, doch voldoen over het algemeen niet aan de gestelde verwachtingen. Het 15.000 tons Engelsche fabriekschip Balaena, dat is uitgerust met Walrus am- phibie-vliegtuigen voor het opsporen der walvisschen, rapporteerde op 26 Januari een vangst van 73050 vaten of ongeveer 12500 ton traan en sperm-olie. De totale vangst van de zeven Noorsche expedities in de Zuidpoolzee bedroeg op 12 Januari 247360 vaten of ruim 40.000 ton. De gemiddelde vangst der Noren is hoo- ger dan in het vorig seizoen. Men schrijft dit toe aan het gebruik van radar, radio en radiotelefonie, eerder dan aan een groo teren voorraad walvisschen in de Zuidr poolzee. Het Britsche ministerie van Voedsel voorziening heeft medegedeeld, dat de vangst van de Balaena geheel noodig zal zijn om het tegenwoordige vetrantsoen te handhaven en dat er aan een verhooging niet gedacht kan worden. Wanneer de walvischvaarders in Mei terugkeeren zal in sommige deelen van En geland walvischvleesch in den handel wor den gebi-acht. ,,'N HUIS VOL HERRIE" IN THALIA. De Buurtvereeniging ..Onderlinge Vriend schap" geeft hedenavond een tooneeluitvoe- ring in Thalia, die verzt. -gd zal worden door de tooneelvereeniging D.B.O. Opgevoerd zal worden ,.'n Huis vol herrie". Er is bal na. man met Zuidwester, een soldaat en een verzetsman. De ruim 2 m hooge beelden komen te staan op een cylindervormig voetstuk van natuursteen. De figuren staan in een driehoek ruggelings naast elkaar. Vóór elke figuur is in het voetstuk een trap aangebracht, waardoor het mo gelijk is, voor de beelden een huldeblijk te plaatsen. Het voetstuk wordt 1.80 m hoog met een doorsnede van ongeveer drie m. Met het talud meegerekend wordt het monument bijna vijf m hoog. De plaats, die voor het monument is ge kozen moet als een tijdelijke beschouwd worden. Het is de bedoeling, het in de toe komst, wanneer de gemeente haar nieuw raadhuis op den lioek van den Stationsweg en. de Kalvcrstraat heeft, het een plaats nabij den zetel van gemeentebestuur en gemeente-administratie te geven. Namen der gevallenen zullen niet wor den aangebracht. Wel krijgt het als op schrift een spreuk: „Eén koers, één strijd: de Vrijheid!" Ook komen in het voetstuk nog eenige symbolen, die in steen gebeiteld zullen worden. Het gemeentebestuur heeft toegezegd, te zullen zorgen voor een beplanting rond het monument. De financiën. De voor de uitvoering van het eerste plan benoodigde gelden verkreeg men uit eenige collecten. Toen het grootere plan was geboren, ging de commissie met in- teekenlijsten werken en hierop werd royaal geteekend, vooral door de groote bedrijven en den visehhandel. Het noodige geld is nog niet ten volle aanwezig; er is nog ongeveer 20 procent der totale kosten noodig. Wil men helpen, dit ontbrekende aan te vullen, dan kan men dit doen door storting of overschrijving op de giroreke ning van den heer C. Spoor no. 130036, met vermelding „Monument Velsen". Uit deze mededeelingen blijkt, dat het comité deze piëteitsvolle taak met ernst heeft aangepakt. Het ziet als doel van zijn werk de oprichting van een monument, dat een blijvende herinnering zal vormen aan de beste burgers van Velsen, die, op welke manier en waar ook, hun leven gavpn voor hun vaderland, Ruim 25 millioen k.g. haring aangevoerd in November In November van het vorige jaar werd, volgens het C.B S., ruim 25 millioen kg ha- SCHEEPVAART S. M. Vlnga, 8 Febr. van Gibraltar n. Malta, oksywie, 11 Febr. van Amsterdam naar Genua. Ornen. 10 Febr. te Amsterdam. Gudrun. 10 Febr. te Bari. Orpheus. 10 Febr. te Malaga. Ariadnus, 10 Febr. van Famagusta naar Izmir. Iris, 10 Febr. te Leixoes. Castor, 8 Febr. te New York. TiUis. 8 Febr. van New Orleans naar West Indlë. Svoldar, 11 Febr. van Antwerpen naar Amsterdam. Holl. Afrika LUn. Congostroom. 7 Febr. van Las Palmas naar Antwerpen. Colltto, 9 Febr. te Bordeaux. MU- Nederland. Joh. de Witt. 9 Febr. van Marseille naar Batavia. Joh. v. Oldenbamevelt, 10, Febr. Gibraltar gepasseerd. Myrlho. 10 Febr. van Suez naar Batavia. Singkep, 10 Febr. van Gibraltar naar Rotterdam. GROOTE VAART. Amstelstad, Amsterdam- Perzische Golf, 8 Febr. van Koweit. Blommers- dljk, 3 Febr. van Now Orleans naar Rotterdam. Boskoop. Corral— Rotterdam. 8 Febr. v. Madeira. Gerard Dou. Rotterdam—Java. 10 Febr. 18 uur te Antwerpen. Jobshaven, 8 Febr. van Cardiff naar St. Vincent (K.V.). Johan de Witt, Amsterdam —Batavia. 9 Febr. van Marseille. Kllpfontein, Amsterdam—Kaapstad. 9 Febr. van Marseille. Kota Gede. 10 Febr. om 45.30'van Batavia te Rot terdam Lely. Rotterdam—Rlo de Janeiro, pass. 10 Febr. St. Vincent (K.V.). Linste, Tunis—Am sterdam, passeerde 8 Febr. Gibraltar. Melampua. s Febr. van Liverpool te New York. Modjokerto, Rotterdam—Java. 9 Febr. te Singapore. Philae (charter). Shanghai—Rotterdam. 7 Febr. van Singapore. Sibajak, thuisreis, passeerde 10 Febr. om a uur Kaap Roca en wordt 13 Febr. om 12 u. te Rotterdam verwacht. Singkep, Basrah—Rot terdam. 10 Febr. van Gibraltar. Stad Schiedam. 10 Febr, van Portland (Or.) naar Hollar.d. Volen- öam. Bremerhaven—Buenos Aires, 9 Febr. van Las Palmas. Adinda, 3 Febr. van Singapore te Batavia. Corilla, 3 Febr. van Poeloesamboe tc Balik Papan, Hercules, 11 Febr. van Rotterdam naar Amsterdam. Katwijk. 10 Fr-br. van Lissabon, naar Tunis. Mijdrecht, vermoedelijk 12 Febr. v. Buenos Aires naar R'dam. Noordwijk, Lissabon Saffi. passeerde 10 Febr. v.m. Kaap St. Vin cent (Spanje). Prinses Juliana, 5 Febr. van Demerara naar Nickerie. Prins Willem van Oranje, passeerde 10 Febr. Ouessant (Jaffa—Lon den). Saidja, 6 Febr. van Pocloe Samboe naar Miri. Samaria, 10 Febr, van Le Havre te St. Tho mas. stad Arnhem. Rotterdam—Savona. pass. 6 Febr. Dungeness, Stagen, 5 Febr. van Rangoon te Singapore. Straat Soenda, 5 Febr. van Singa pore via Durban te Bei-ra. Tiva, Antwerpen— Montevideo, pass. 10 Febr. SI, vincent (K.V.). Tjipondok, Amsterdam—Java, passeerde 0 Febr, Dover. Tjlsadane. 5 Febr. te Poeloe Samboe. KLEINE VAART. Abro. 5 Febr. van Nevv- lynn naar de Thames. Antilope. 6 Febr. van Pe terhead te Aberdeen. Angeja, 6 Febr. van Gran gemouth naar Londen. Bree Helle. Valencia- Dublin, passeerde 8 Febr. Gibraltar. Confld, 8 Febr. van IJmuiden te Grangemouth. Despatch, 6 Febr. van Ipswich te Londen. Aban, Ipswich —7, passeerde 7 Febr, Dover, Eemstroom, 8 Febr, van Amsterdam te Plymouth. Flvel, 6 Fobr. van de Tyne naar Ipswich. Franka, 9 Febr. van Nykjobing (Falster) te Huil. Glashaven. 8 Febr. van Hirtshals naar Esbjerg. Gruno, 6 Febr. van Londen te Rochester. Helena, 6 Febr. van Southampton naar Duinkerken. Jo, Newlyn—de Thames, passeerde 7 Febr. Prawlepolnt. Liberty, Lelth—Kingslynn, passeerde 8 Febr. St. Abb'# Head. Nassauhaven, 9 Febr. van Rouen te Casa blanca. Njord. 6 Febr. van Par te Preston. Ma- Grietha. 6 Febr. v. Kirksaldy te Dundee. Oleum, 8 Febr. van Nantes te Manchester. Ponza, 8 Febr. van Fowey te Lelth. Rans dorp, 8 Febr. van Middlesbro naar Rouen. Romeja, 6 Febr. van Portsmouth n. St. Helen's (Wight), Rijnstroom, Reykjavik—7. passeerde 6 Febr. Dunnet Head. Wea, 6 Febr. van Sheerness te Rochester. Admi raal de Ruyter. MarseilleAntwerpen. 3 Febr. van Lissabon. Aldeharan. 6 Febr. van Mjddlesbro naar Kingslynn. All, 6 Febr, van MiddeUbro n. Ipswich. Att S. 4 Febr. van Duinkerken naar Ko penhagen. Bornrif, 5 Febr. van Sfax naar Cette. Croneruburgh. 10 Febr, van Rotterdam te Ant werpen. Frlsla, 7 Febr. van Dieppe te Havre. Glashaven, 10 Febr. van Hirtshals te Esbjerg. Haskerland. 9 Febr. van Londen naar Blyih. Hondsrug, Grimsby—Sheerness, passeerde 7 Febr. Greatinouth. In Orde, 7 Febr. ter hoogte van Spithead geankerd. L^na. 1 Febr. van Genua n. Ajaccio. Leuvehaven. 11 Febr. van Hirtshals te Antwerpen. Mies, 10 Febr. van Rotterdam te Oslo. Monica. 5 Febr. van Norrköplng te Lissa bon. Nettie, 10 Febr. van Dieppe te Antwerpen. Van ring aangevoerd. De grootste aanvoer had t,,.. 6 Feb'r. va„ M'lddle,bro „aar Jpswlch. plaats in IJmuiden met iets meer dan 10 mi-llioen kg. daarop volgde SchevenLngen met bijna 10 millioen kg. en tenslotte Vlaardingen met 5 millioen leg. De aanvoer bestond overwegend uit versche (9.9 mill. k.g.) en steurharing (14.6 mill, kg.) De waarde van de aangevoerde haring be droeg f 2.3 millioen voor de versche ha ring en f 4.5 millioen voor de gezouten haring. Wanneer men tegenover bovengenoem de cijfers de aanvoercijfers over de over eenkomstige maand in 1939 stelt, dan kan gerust gesproken worden van een opmer kelijke prestatie van de haringvisschers. In November 1939 werd 13-4 millioen kg. haring aangevoerd, waarvan 2.1 millioen kg. versche en 10.9 millioen kg. steurha ring. De waarde was toen f 0.3 millioen, resp. f 2.4 millioen voor de versche resp. gezouten haring. Weliswaar was in 1939 de teelt beperkt en voeren de haringschepen onder voort durende oorlogsdreiging, doch daar staat tegenover, dat in 1946 slechts met een ge deelte van de vloot van 1939 werd ge- vischt. Aanrijding op den Wijkerstraatweg Een vrachtauto van de firma Van Gelder en Zonen reed op den Wijkerstraatweg in de richting Beverwijk. Bij de bocht van de Duinvlietstraat passeerde de bestuurder een rechts van den weg staande bakkers kar. Toen de vrachtauto zich nog met het achterste gedeelte midden op den weg be vond, naderde van tegenovergestelde zijde een personenauto. Een botsing was onver mijdelijk. Het linkerachterspatbord van de per sonenauto werd ingedeukt, de auto kwam er nog tamelijk behoorlijk af dus- De vrachtauto betaalde grooter tol: de linker- voorkant werd totaal vernield. Er kwamen geen persoonlijke ongeluk ken voor. Gelder, 10 Febr, van Rotterdam te Antwerpen, Wim, 8 Febr. van Birkenhead te Dieppe. Zeester, 7 Febr. van Kingslynn naar Middlesbro. Ton 3, 7 Febr. te Kopenhagen. SLEEPBEDRIJF. De slbtn Witte Zee en Schelde, sleepende het s.s. „Albert le Borgne" op 10 Febr. de reis van Cowes naar Antwerpen voortgezet. De slbt Tyne met ss.. „Derlndje", zette op 10 Febr. de reis van Cowes naar Rot terdam voort. CUR RUYS KOMT. Het actieve bestuur van de cultureele ver-' eeniging „Velsen", welke vereeniging in den korten tijd dien zij werkt haar bestaansrecht zeker afdoende heeft bewezen, is er in ge slaagd „Het Vrije Tooneel" onder leiding van Cor en Anton Ruys te bewegen naar IJmuiden te komen en wel op 20 Februari a.s. Dan zal het in het Patronaatsgebouw een voorstel ling geven van „Per Luchtpost". Ameri- kaansch blijspel in zes tafereelen door Nor man Krasna in de vertaling van Jan Teulings en pnder regie van Louis de Bree. Medespe lenden zijn: Cor Ruys, Myra Ward, Sara Hey- blom, Jan Teulings, Leo de Hartogh, Jantien van Eek, Wim v. d, Brink, Asta Lee, Elly Bakker en Herbert Ridderhof. D. C. IJ. IN KWARTETWEDSTRIJD. De bekende Amsterdamsche damclub Ge zellig Samenzijn zal dit jaar haar 40-jarig bestaan vieren. Een feestcommissie onder voorzitterschap van den oud-plaatsgenoot den heer K. de Jong, eere-voorzitter van D.C IJ. heeft als onderdeel der te houden feestelijk heden eenige damwedstrijden op haar pro gramma, waaronder een kwartetwedstrijd tus- schen de vier sterkste kwartetten van Neder land. namelijk van Gezellig Samenzijn. Jozef Blankenaar, Amsterdam: Constant, Rotter dam; en D-C.IJ.. IJmuiden met het kwartet B. Dukel, A. Ligthart. H. Laros en C. Suijk. Agenda voor Velsen en IJmuiden Thalia: Tooneelvoorstelling, 8 'uur. Rex Theater: 8 uur: „Door dik en dun". De Pont: 8 uur: „Meet the Navy". Patronaat: 8 uur: V.V.IJ. „Levensschadu- wen". FEUILLETON Roman door Winston Graham Vertaald door Alice van Iterson 49) Ik gaf hem een slok brandewijn en stond op. Hoe lang heeft hij nog te leven?, Vroeg Andrews mij met gedempte stem. Ik maakte een vaag gebaar. Kan ik niet zeggen, voordat ik hem behoorlijk onderzocht heb. In het gunstigste geval nog een paar uur. Mijn rugzak, zei Dwight. Nemen jul lie dien mee, of vernietig het ding. Er mag hier niets blijven, dat belangrijk kan zijn. Nu, in ieder geval, de zaak is goed afge- loopen. Hoe staat het met de papiéren van Von Riehl? vroeg Andrews. Dwight ging wat gemakkelijker zitten. Ik heb de heele zaak vernietigd. Ik dacht misschien hebben wij geen kans om ze kwjjt te worden. Het was beter. om zeker te weten, dat ze vernietigd Waren. Andrews keek mij aan. Uw werk is hiermede afgeloopen, dr. Mencken, Ik keek rond in den coupé, naar de vier gevangen gedaanten, naar de leege acten- tasch van den man, die niet meer aan- wqjig' was. Steeds weer schenen mij de beschuldigende oogen van juffrouw Volk- mann aan te staren. Uw werk blijkbaar ook. Mijn werk is nooit afgeloopen. Welke pas hebt u bij zich? Allebei. Ik was van plan nog meer te zeggen, maar hij keek waarschuwend naar de Duitschers, de getuigen van onze daden Die drie mannen en de vrouw zouden ons signalement doorgeven en door geheel Europa bekend maken, wat wij hadden ge daan. Als wij minder gewetensbezwaren hadden gehad en allen gedood hadden, zouden onze kansen om er heelhuids af te komen, oneindig veel grooter zijn ge weest. Ik overlegde, dat Andrews misschien al lang op die gedachte gekomen was en ik bemerkte opeens, hoe hij mij met een cynischen blik stond aan te kijken. Dit is werk, dat hard maakt. Jij zou een goede kracht voor den Intelligence Service zijn, Mencken. Je hebt fantasie. Jammer genoeg teveel, antwoordde ik. Ik had het onaangename gevoel, dat hij in gedachten al een opvolger voor Dwight zocht. Maar zijn volgende woor den bewezen, dat ik hem daarmede on recht had gedaan. Luister eens, zei hij, bij het volgende station zal ik alles doen wat in mijn macht is om Dwight uit den trein te krijgen. Hij heeft nog kracht genoeg om te kunnen loopen, en er is altijd nog hoop voor hem, als hij een dokter kan vinden. Jij èn Jane houden je nu verder op een afstand, je bemoeit je er niet mee. Dat zaakje kan ilc zelf wel in orde brengen. Neen, sprak tegen, we blijven al lemaal bij elkaar, of heelemaal niet. Ik zal Jane op de hoogte brengen. Dwight grijnsde spottend. Nu zie je wat er gebeurt, als de chef ridderlijk begint te worden. Andrews. Jullie zijn alle twee gek. Red je eigen huid! Ik ontmoette zijn blik en ditmaal kon ik zonder moeite begrijpen, wat die won derlijke, vaalblauwe oogen mij te zeggen hadden. Hij voelde" niets voor quasi-heldhaftig- heid en meende werkelijk, wat hij zei. Achter zijn bittere woorden stond zijn heldere, klare geest; helderder dan de on ze en niet in het minst beïnvloed door den ellendigen toestand, waarin hij zich bevond. Hier heb ik te bevelen, zei Andrews. Hoe het met mijzelf staat, gaat je niet aan. Datzelfde geldt voor jou, Mencken. Jij gaat nu naar Jane en je komt niet meer met haar terug. Dat is mijn bevel. Wy vinden elkaar op het perron, als de trein weggereden is. Ik aarzelde. Nu goed zei ik eindelijk en verliet den coupé. We zaten alweer in een tunnel. De trein ratelde en denderde en zwaaide heen en weer. Jane stond tegen de deur van den volgenden coupé geleund. Tusschen haar vingers hield zij een Sigaret, die echter niet brandde. We moeten ons geluk op het vol gende station beproeven, lichtte ik haar in. Houd je nog even flink, lieveling. Ik voel mij heel goed, zei ze. Hoe is het met Dwight? Ik schudde het hoofd. Och. Zwijgen Schot door de longen, mompelde ik. Andrews wil probeeren hem bij het vol gende station uit den trein te krijgen. Het was niet noodig er nog aan toe te voegen, wat ik verwachtte. Het was nog vroeg genoeg, wanneer het gebeurde: Dwight zou waarschijnlijk in elkaar zak ken, vóórdat men hem van het station weg had kunnen brengen. Dan zou er per soneel komen, er zou gevraagd worden, wat er gebeurd was, de politie zou er zich mee bemoeien Kunnen wij niet helpen? Wij hebben opdracht ons er niet mee te bemoeien en op een afstand te blijven, tot de trein weg is. Jane werd doodsbleek. Ik had de bran dewijn in den coupé laten staan. Houd het nog even vol, het duurt nu niet lang meer, poogde ik haar op. te mon teren. Ik nam haar arm. Het is alweer over. Och, bent u daar? klonk er een stem achter mij. Ik keerde my snel om. Hefc was de spraakzame, gewichtigdoende kleine mijn heer, die het mij tevoren bij het toilet al zoo lastig had gemaakt. Ik keek hem wanhopig aan. Dit is dus uw vrouw. Hij boog voor Jane, terwijl hij zich aan den wand vast hield. Het is mij zeer aangenaam. Zéér aangenaam. Ja ik moet toegeven, zij ziet er heelemaal niet goed uit. Bent u een beetje frissche lucht aan het happen, sig- nora? Ja, antwoordde Jane op goed geluk. Dat is verstandig van u, heel ver standig. Bedompte treinen en coupé's zijn de onaangenaamste plekken voor iemand, die niet tegen reizen kan. Dat bent u toch wel met mij eens, mynheer? Ik beaamde dit, zoo stijf mogelijk en volkomen afwezig. Geef mij alsjeblieft wat vuur, Robert, fluisterde Jane. De mijnheer liet zich echter door onze houding niet ontmoedigen. Zooeven, signora, sprak ik met uw echtgenoot over het vraagstuk van de wagenziekte. Waarschijnlijk heeft hij u van ons gesprek verfceld? Neen, antwoordde Jane. O, neen? Nu ja, danIk vertelde over de moeder van mijn vrouw, die door een specialist een kuur voorgeschreven kreeg tegen wagenziekte De man sprak zonder onderbreking door. Hij wist niet van ophouden. Ik stond woe dend en zenuwachtig in de duisternis te staren. De maan was nog niet opge- komen. Het liefste was ik teruggegaan om Andrews te waarschuwen, maar ik wist, dat het geen zin zou hebben. Hij wist welk risico hij op zich nam, daar was geen twijfel aan. En hij wist ook, hoe hij de zaak moest aanpakken. Als wij Dwight maar in een of ander hotel konden bren gen. Zoodra hy zich intusschen bewoog. en dat allemaal ten nauwste verbonden en in de meest minutieuzen samenhang met het probleem van het evenwicht. Ja, zei Jane,,ja. Eigenlijk geloof ik niet, als ik u dat mag opmerken, dat rooken. Hoorde ik daar de remmen al? Groote hemel, ja! Nu kwam het er op aan! Ik had den vervelenden kletskous het liefst een slag óp zijn hoofd gegeven en hem by de anderen in den coupé gesmeten. Neemt u mij niet kwalijk, zei ik, wij moeten er hier uit. Myn vrouw en ik zul len uw goeden raad zeer stellig ter harte nemen Het zou mij werkelijk vleien als ik die zekerheid mocht hebben. Ja, dat zou mij groot genoegen doen. De man beeldde zich blijkbaar in, dat hij een verovering had gemaakt. Ik ga nog verder, sig nora, tot Luzern. Vindt u ook niet, dat het tegenwoordig een ontspanning is als men in een neutraal land komt? Is uw man Italiaan? Ja. Maar ik neem aan, dat uzelf uit dit land afkomstig bent, nietwaar? .(Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3