THALIA De Jong's flink meisje ,De Font Een dreigend tekort aan aardappelen in Haarlem en omgeving Haarlemmer schiep vervoersorganisatie over de heele wereld Thans gelden in heel Engeland stroomlooze uren Vele treinen ingesneeuwd Parlementair slot van den spellingstrijd Palesticia-conferentie definitief mislukt Luidsprekers Oakiiikaas zijn wij de baas! Albert Heijn n***- VLAGGENSTOKKEN 1922*1947 Donderdag 13 Februari 1947 IJ MUIDER COURANT Moeilijkheden door de vorst veroorzaakt Het ziet er met de aardappelen voor de komende dagen niet best uit. Iemand, die door zijn positie met den stand van zaken goed op de hoogte is, verzekerde ons, dat er op dit oogenblik voor hoogstens een a twee weken aardappelen in Haarlem en omgeving voorradig zijn. Dit tijdsbestek- is wat vaag aangegeven, omdat men wel weet wat er bij de grossiers aanwezig is, maar niet kan nagaan hoeveel er nog bij den detailhandel-is. De oorzaak van dit tekox*t zit in de vorst. In den Haarlemmermeerpolder en ook elders zijn nog veel aardappelen in kuilen, maar die kunnen in deze vorst periode moeilijk geopend worden. Zelfs als de dooi eenmaal ingevallen is, duurt het vermoedelijk nog wel meer dan een week voor er aardappelen komen. Openen van aardappelenkuilen onder moeilijke omstandigheden eischt extra arbeidskrachten. Wie moet die betalen? De regeering heeft voor de grossiers en de kleinhandelaren maximum-prijzen vast gesteld, maar de boer is vrijgelaten. Dit is gedaan omdat men hoopte, dat op die ma nier in de hand gewerkt zou worden, dat de prijs der aardappelen naar beneden zou gaan, zoodat het publiek op den duur aard appelen zou kunnen koopen beneden de maximum-prijzen. Deze zijn voor klei- aardappelen 12 cent per kg en voor som mige zandaardappelen 11 cent. Bij het vaststellen van deze maximum prijzen is natuurlijk geen rekening'gehou den met extra kosten die een boer moet maken voor het open hakken van bevroren kuilen. De grossier kan die niet voor zijn rekening nemen, omdat ze niet te ver halen zijn op den consument. De boer zal daartoe ook niet genegen zijn, hij zal het liefst wachten tot hij op normale wijze zijn kuilen kan openen. Êr komt zoo werd ons van den kant van den aardappelhandel gezegd nog een gevaar. Als er in den kleinhandel een tekort aan aardappelen komt, zal er onder het publiek neiging bestaan om (ais in de oorlogsjaren) zelf naar de boeren te jgaan om het begeerde rechtstreeks te koopen. Dan kan de boer natuurlijk meer krijgen dan van den grossier. Maar dan ontstaat weer een ongeregelde toestand die niet gewenscht is. De boeren kunnen evenwel door den Voedselcommissaris in Alkmaar gedwon gen worden om aardappelen te leveren aan de grossiers. Tot heden is die maatregel evenwel niet genomen. Komt die dan het waarschijnlijk, dat ook een regeling gemaakt wordt voor de finanoieeïe moei lijkheden die zou kunnen bestaan in een tijdelijke verhooging van de maximum prijzen. Zooals het in Haarlem gesteld is, zoo is het ook in verschillende andere steden. In Den Helder waren alle aardappelen al op, hoewel in de omliggende polders nog veel aardappelen zijn. Maandag waren in Haarlem nog onge veer 300 ton aardappelen. Daarbij komt nog wat bij den kleinhandel aanwezig is. Ook liggen er nog twee schuiten met aard appelen, die evenwel zoo lang het vriest niet gelost kunnen worden. Dit wat de aardappelzorgen voor de komende weken aangaat. Bovenbedoelde zegsman uit de kringen van den aardappelhandel vreesde, dat er voor den nieuwen oogst een landelijk te kort aan aardappelen zal komen. In Mei zal het, zoo zei hij, al moeilijk worden en het zal eind Juni worden voor de nieuwe aardappelen komen. In October heeft de aardappelhandel den -minister al voor dit dreigend tekort - gewaarschuwd, maar de boeren verzekerden, dat er aardappelen voldoende waren. De minister heeft naar de laatsten geluisterd, waarop de distribu tie is afgeschaft. Schaatsenrijden Dorpentocht Noordholland In het „Amsteldlstrict" van den Ijsbond Hol land's Noorderkwartier zal Zaterdag en Zondag a.s. weer een dorpentocht worden gehouden over een sneeuwvrij gemaakt traject van 30 k.m Des Zaterdags zal er een wedstrijd aan verbon den zijn. De start Is bepaald op 13.00 uur te Uit hoorn, hotel Verhoek. De tourtochten beginnen op aZterdag en Zondag om 13.30 uur bij dezelfde startplaats. Ook kan gestart worden te Ouden- dam en te Wilnls. De coutröleposten" zijn! te Uithoorn, VVilnis en Mijdrecht en sluiten om 17.00 uur. De Amerlkaanscbe senaatscommissie voor de betrekkingen met het buitenland heeft de be noeming van Herman Baruch als Amerikaansch ambassadeur in Nederland goedgekeurd. Kopenhaagsche katten en Hollandsche inboedels verhuizen naar andere windstreken Er dreigt hongersnood op het semi-eiland Urk Men heeft alleen nog meel voor twee weken Het semi-eiland Urk, dat door een ove rigens onbegaanbaren dijk met 't vaste land is verbonden, maar toch reeds geruïmen tijd volkomen geïsoleerd is, moet van le vensmiddelen worden voorzien, wil de uit 4500 zielen bestaande bevolking niet aan hongersnood worden prijsgegeven. In een telefonisch onderhoud met den burge meester van Urk, vertelde deze hoe hij zich tot den minister van Oorlog had ge wend met het verzoek het eiland van de zoo hoog noodige levensmiddelen te voor zien door middel van een aantal amphibie- tanks, welke in den oorlog hebben bewezen dat zij voor geen enkel obstakel uit den weg gaan. Helaas zal aan dit plan geen gevolg kunnen worden gegeven, omdat zooals de minister mededeelde ons leger hier te lande niet meer over deze zwem mende en rijdende tanks beschikt. „Wij hebben gebrek" aan alles", aldus de burgemeester. „Niet alleen zijn alle be schikbare brandstoffen verstookt, maar er is geen aardappel meer op het eiland. De winkels van de kruideniers zijn practisch leeg. Alle noodvoorraden havermout, erw ten en boonen zijn thans gebruikt. De be volking kan slechts nog leven van een hoe veelheid meel, die hopenlijk voldoende zal Zijn voor twee weken. „Ik heb mij telefonisch tot het ministe rie van Binnenlandsehe Zaken gewend om te verzoeken ons eiland door de luoht van de zoo noodige proviand te voorzien. Vlieg tuigen", aldus de burgemmeester, „kunnen achting had voor deze instelling, vond hij veel te veel ambtenarij. Bij een overzicht van hier niet landen, maar tenslotte heeft men afgei0open jaren constateerde hij. dat er „Meneer, nou heb ik uil Kopenhagen een poesje gekregen en het had een kater moeten zijn „Prachtig mevrouw, dan zorgen wij ervoor, dat de poes retour gaat en dat haar mannelijke soortgenoot voor haar in de plaats komt." Deze wonderlijke dialoog is niet aangehaald uil een blijspel van Shaw, maar uit een ge sprek op een nuchter en zakelijk kantoor, ergens in de goede Spaarnestad. Wilt ge den achtergrond van dit kattendrama weten? Welnu, er was eens een dame uit Haarlem en zij raakte tijdens een bezoek aan Deensche kennissen gecharmeerd van een poezebeest, met het onvermijdelijke gevolg, dat haar een Kopenhaagsch katje beloofd werd. Maar het moest een kater zijn, weet u Laat er tóch een poes gekomen zijn! En nu mag een vervoersorganisatie, die van onze stad uit de geheele wereld door de lucht, over de zee en te land bestrijkt, de zaak weer in het reine brengen. Wat zij trouwens graag doet, want de ondernemer is een oude rot op vervoersgebied, die zulke karweitjes met het noodige élan aanvat. Even kijken, wanneer het volgende K.L M.-toestel naar het hooge Noorden vertrekt/dan de gedupeerde poezen- mevrouw opbellen en de zaak is gezond: over drie dagen gaat het miauwende gedierte in een bestelauto naar de luchthaven om luttele uren later haar vaderland te bereiken. De man, die in één jaar een wereldomvat- teride vervoersorganisatie opbouwde en in een kleine werkkamer op de derde verdieping aan de touwtjes trekt, bij den Burgerlijken Stand bekend onder den naam M. Spaar garen, vertelt een en ander over het ontstaan ervan. „Ik zag niet veel meer in het wegvervoer, vooral niet, omdat er in die branché den laatsten tijd een enorme versnippering is opgetreden, die hier en daar tot ongewenschte toestanden aanleiding geeft." Bovendien achtte hij de service, die den klanten door het beroepsvervoer geboden wordt, te gering en hij wilde het Amerikaan- scher aanpakken: „de klant geeft een seintje en wij doen de rest," ook al moet er een slaapkamer-ameublement naar Kaapstad. Wat geen bluf is, want er werden inderdaad heele inboedels naar een ander werelddeel ge bracht: de emigrant of de „uitgestuurde" maakte zijn wenschen kenbaar en de vervoer der z<vgde voor één of meer metalen pak kisten; de verhuizing werd gepakt, de admi nistratieve rompslomp kwam voor rekening van het vervoersbedrijf en voor 100.per kubieken meter kwam de opdrachtgever met zijn hebben en houden in Oost-Indië aan. Bovendien bleven de kisten zijn eigendom, zoodat hij zijn bezit zag uitgebreid met een doelmatigeautogarage. De service, het magische begrip, dat handel en industrie steeds meer leeren hanteeren, was volkomen, maar de middelen bleven be perkt. Daarom werd van Haarlem uit contact gezocht met de K.L.M., met de Maatschappij „Nederland", kortom met al deze vervoerders „engros", die contracten afsloten met de Haarlcmsche firma en thans regelmatig het vervoeren van goederen voor haar verzorgen. Het afgeloopen jaar nam de K.L.M. op die manier zoo'n 50 a 60 ton voor haar rekening en het vaste contract met de „Nederland" gaat over nog grooter hoeveelheden. Al gauw werd de behoefte aan een eigen dagelijkschen dienst op Schiphol gevoeld en hij kwam er, materiaalschaarschte ten spijt. En het net over de wereld breidde zich steeds verder uit. Met een juist oog voor de moge lijkheden op dit gebied knoopte de directeur van de jonge onderneming connecties met. het. buitenland en het marcheerde boren verwachting. Niet alleen particuliere pak ketten voor Duitschland of dure bloemen van een soldaat aan een Engelsch meisje, niet slechts twee schichtige postduiven voor San Francisco, maar ook handelsvervoer. inge wikkelde retourvrachten en verzamelpakket- ten yoor Nederlanders in Indonesië werden aangenomen. „Zit u met dit heele geval de reisbureaux soms niet dwars?" dachten wij spitsvondig te zijn. „Integendeel", merkte onze zegsman op, „alles, wat de reisbureaux aan goederenver voer binnen krijgen, wordt aan ons overge dragen en omgekeerd verwijzen wij de pas sage-aanvragen naar de reisbureaux Natuurlijk komt een gesprek met een man van het „groote" vervoer ook even op de toekomst van dit vak, dat zich na den oorlog, verkeerde elementen daargelaten, weer tot een factor van internationale beteekenis heeft weten op te werken. En dan komt het eerste pessimisme in dit overigens blijmoedige re laas: de bijkans onoverwinnelijke moeilijk heden om het internationale contact te her stellen en „vast te houden" worden ons voór- geschilderd. „Oogenblikje, even dien meneer helpen" De meneer wil naar Zuïd-Afrika emigreeren en hem wordt toegezegd, dat alle administra tieve plichten hem uit handen zullen worden genomen: een bewijs, dat aan zijn belasting plicht is voldaan en de inklaringsformulieren. de douaneformaliteiten over en weer en de rest. Dat kan. dank zij menschen. die durf heb ben, durf om iets aan te pakken en moed om het door te zetten. Ook als er dames komen met Kopenhaagsche poezen. In Engeland begint de toestand door de nog steeds heerschende koude en sneeuwstormen chaotisch te worden. Treinen zijn ingesneeuwd en het kolenvervoer over zee gaat met de grootste moeilijkheden gepaard. De hoeveel heid steenkool, die naar Londen en Zuidoost- Engeland, de meest behoeftige gebieden, wordt verzonden, beteekent niet meer dan een drup pel op een gloeiende plaat. In geheel Enge land zijn heden stroomlooze uren ingevoerd. Acht en dertig kolenschepen, tezamen zeventigduizend ton kolen bevattend, ver trokken gisteren bij ruwe zee en zware sneeuwstormen uit de Noordoostelijke havens om hun kostbare last naar Londen en Zuid- oost-Engeland te vervoeren, waar het kolen- gebrek langzamerhand een noodtoestand heeft geschapen. Deze schepen kozen zonder vlootéscorte zee. Indien zij hulp van de vloot wenschen. kunnen zij deze krijgen. Volgens de admirali teit is hierom tot nu toe niet verzocht. Voorts zijn zeventien kolentrein. met om streeks 6500 ton kolen, uit het Noorden op weg naar Londen, maar zelfs deze 76.000 ton kolen, die nu op weg zijn naar Londen en Zuidoost-Engeland, beteekenen niet veel meer dan een korte gloed voor de ovens in het in dustriegebied. Men schat dat deze hoeveelheid de Londensche generatoren slechts twee en :n hal ven dag in bedrijf kan houden. In geheel Engeland waren gisteren duizen den Britsche en Poolsche soldaten en Duit- sche krijgsgevangenen bezig om de verkeers wegen sneeuwvrij te maken. In het plaatsje Holkham in Norfolk moest de hulp van sneeuwploegen worden ingeroepen om vijftig vrouwelijke leden van het leger te bereiken, r hotel was ingesneeuwd De meisjes hadden de beschikking over voedsel, dat slechts voor een halven dag voldoende was Het ministerie voor brandstoffen en energie heeft thans officieel bekend ge maakt, dat de reeds in een deel van bet land ingevoerde stroombeperkingen van Donderdag af voor geheel Engeland zul len gelden. Schotland en Wales vallen thans ook onder de restrictie-order In de gebieden, die met ingang van Donderdag onder de beperkende maatregelen vallen, wordt de stroom voor particuliere ge- De kolensituatie wordt wanhopig bruikers afgesloten van 8.30 uur tot 11.30 uur 's ochtends en van 1.30 tot 3.30 uur 's middags. In de gebieden, die reeds eer der door deze bepaling getroffen werden, blijven de stroomlooze uren gehandhaafd op 9 tot 12 uur 's ochtends en 2 tot 4 uur 's middags. Tien bommenwerpers van de R.A.F, zullen vandaag de reddingsploegen helpen, om voed sel te brengen naar de dozijnen geïsoleerde dorpen in Midden- en Noord-Engeland, waar de jachtsneeuw de daken der boerderijen be dekt en het spoorwegverkeer en overige ver keer gestremd heeft. EERSTE KAMER Vakgroep groothandel in visch vergaderde Woensdagmiddag is de vakgroep groothan del in visch te Utrecht in jaarlijksche ver gadering bijeen geweest. De heer D F. E. Meerburg sprak een openingswoord en be treurde het. dat er feitelijk nog geen behoor lijk ledenregister van deze vakgroep bestaat, daar nog altijd wordt onderhandeld over de erkenningen. De vakgroep is bovendien niet erg populair, daar deze is opgericht onder dwang van den bezetter. Toch achtte spreker het niet juist, deze organisatie te verwerpen, gezien de goede uitkomsten tot nu toe be reikt. Voorts drong spreker aan op betere in schakeling van vakmenschen bij het bedrijf schap voor visscher-producten. *-•= Thans Sociale Zaken aan de orde Van onzen parlementairen redacteur) Minister Gielen mocht het genoegen sma ken het parlementaire slot van den spelling strijd op heel vreedzame wijze te zien ver- loopen. Het door hem verdedigde voorstel, dat de gewijzigde spellingbepalingen alom in den lande verplicht stelt eindelijk ook voor de regeering en verdere ambtelijke instanties leidde niet eens tot een hoofdelijke stem ming. Men volstond met aanteekening van het „tegen" van prof. Woltjer (A R en eeni- gen zijner fractiegenooten. Voordien had de Eerste Kamer zich zonder hoofdelijke stem ming vereenigd met een door prof. Woltjer gesteunde en door den minister volkomen aanvaarde motie-Donker. Daarin drong onze Senaat nog eens op spoed aan wat betreft het samenstellen der woordenlijsten van de vrouwelijke en mannelijke woorden. De minister van Onderwijs deelde mede. dat hij de commissie voor de woordenlijsten reeds heeft samengesteld en voorts, dat hij er zal streven op H.B.S.'en, Gymnasia en Lycea Treinen vriezen aan de rails vast. Zes treinen bleven gisteren in Noordoost- Engeland in den sneeuwstorm steken en de passagiers moesten den nacht in de coupé's doorbrengen. De sneeuw lag ter hoogte van de coupé-ramen De uitgezonden reddings- treinen bleven eveneens steken. In Yorkshire vroren verscheidene andere treinen aan de rails vast en een groep Duitsche krijgsgevan genen, die te Biggie aan het sneeuwruimen was. moest ten gevolge van de hevige koude haar arbeid staken. Intusschen wordt voor vandaag opnieuw zware sneeuwval verwacht. In de meeste gevallen wist men de inge sneeuwde treinen zoo ver vrij te maken, dat zij naar kleine stations konden rijden, waar voor de passagiers noodslaapplaatsen werden ingericht. De R.A.F.-Halifax-bornmenwerpers zullen vandaag 20 000 pond voedsél afwerpen bij dor pen in Staffordshire, die door zeven meter hooge sneeuwban.ken van de buitenwereld zijn afgesloten. Ook Schotland heeft onder sneeuwstormen te lijden. Bijna alle wegen die van Edinburgh naar het Zuiden leiden zijn geblokkeerd. binnenland De bakkerspatroonsvereenigingen uit Oost Overijssel hebben zich tot den minister v- Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening oe wend met het verzoek niet over te gaan tot h doen verwerken van mais in het brood. De mal; aldus de vereenigingen. kan beter bij de boeren geruild worden voor tarwe of rogge, welke beter geschikt is voor het bakken van brood, de boe. ren zullen over het algemeen liever mals aan he4 vee voeren. Voor het Zeeuwsche tribunaal stond t. Goes terecht de 64-jarige oud-zendeling y T die als NSB-er burgemeester van West-Kapel]# en later van Kloetinge was. De advocaat van verdachte kwam eeniige malen in conflict met den president, toen hij betoogde, dat ten aanzien l NSB-burgemeesters met twee maten wordt gemeten. De advocaat liep tenslotte de recht, zaal uit. Uitspraak 20 Februari. omgeving HAARLEM EN Dr. H. Jansen, voorheen predikant te Ba. tavia. is bij de afdeeiing Heemstede—Bennebroek van den Nederlandschen Protestantenbond al( voorganger beroepen Dr. Jansen heeft dit be roep aangenomen. Dezer dagen organiseerde de schoolvereeni. ging van Haarlem's Technische School een feest, avond in den H.K.B. Schetsjes, zang en declama. tie. hoofdzakelijk verzorgd door de leerlingen die nu en dan terzijde werden gestaan door een gezelschap o.l.v. den heer W. Lemson, vulden den avond en de lof, die directeur Ing. j. w. v Maanen het vereenigingsleven op zijn schoei toezwaaide, was ongetwijfeld verdiend. Een bal besloot het feest. Het kiescollege der Ned. Hervormde Ge» pieente te Haarlem heeft voorgedragen te beroe. pen tot predikant," ontstaan door het verleenen van emeritaat aan ds. H. E. Beker, ds. E. Pot t« Oldenzaal. In de Vrijdag te houden vergadenng van den kerkeraad zal het beroep worden u gebracht. Arabieren wenschen terugtrekking der Britsche troepen De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Ernest Bevin, heeft gisteren toege geven, dat men er bij de Londensche be sprekingen niet in geslaagd is een oplos sing van het Palestijnsche vraagstuk te be reiken. Bevin zeide tijdens een bijeenkomst van de Arabische gedelegeerden, dat men verder dan ooit verwijderd scheen van de oplossing van het Palestijnsche probleem. Hij meende, dat de Engelsche regeering thans wellicht de geheele zaak aan de or ganisatie der Vereenigde Volken zal voor leggen. Een laatste en zuiver formeele bijeen- - komst van de Palestijnsche conferentie zal daartoe gekomen is. Onder hen bevinden over te nemen, indien de Bfitsche regee. ring dit wenschte. Palestijnsche regeering in ballingschap? Een speciale afgezant van het Joodsche comité van nationale bevrijding, die onder den schuilnaam Tabor optreedt, heeft na een bezoek aan Palestina, waar hij met de leiders van de Irgoen Zwai Leoemi heeft gesproken, te Parijs verklaard, dat deze leiders bereid zijn een Joodsche regeering in ballingschap te vormen, wanneer de tijd Vrijdag worden gehouden, wanneer Bevin bij het taalonderwijs zooveel mogelijk reke- 1 en de Britsche minister van Koloniën, ning te doen houden met het in acht nemen van het onderscheid tusschen mannelijke en vrouwelijke woorden. De rest van den dag was aan de begrooting van Sociale Zaken gewijd. Het daarover ge houden debat leverde niets bijzonders noch nieuws op Derhalve kan ik volstaan met aan te stippen, dat minister Drees, die ook uit het kamp zijner politieke tegenstanders hulde voor zijn prestaties in ontvangst had te ne men. zich voorstander van unificatie onzer sociale verzekeringen noemde, dat hij ver klaarde den kleinen zelfstandigen in geval van ziekte en ongevallen zekerheid te willen bezorgen en dat hij de invoering van een achturigen werkdag voor verpleegsters meent te moeten laten wachten, tot er geen tekort meer zal zijn aan verpleegsters. NOG EEN ELFSTEDEN-RIJDER. Het blijkt ons, dat behalve de twee politie agenten nog een derde plaatsgenoot den Frie- schen, elfstedentocht heeft uitgereden, name lijk de heer R. Bosma, IJmuiden-Oost. Hij nam deel aan den tocht en volbracht dien in ongeveer 16 uur. Creech Jones, voor de Arabische gedele geerden een uiteenzetting zullen geven van de zienswijze der Britsche regeering ten aanzien van de toekomstige gedragslijn van Engeland. Volgens een officieelen Bntschen woordvoerder worden geen nieuwe Engel sche voorstellen verwacht. Bevin stelde voor, dat Arabieren en Jo den op een conferentie tezamen zouden ko men om een oplossing te zoeken, doch tij dens de discussie, die op de verklaring van Bevin volgde, verwierpen de Arabieren met verontwaardiging het beroep van Be vin om met de Joden in onderhandeling te treden, daar zij dit tevoren zonder succes hadden gepoogd. Op een vraag van den Britschen minister van koloniën of zij wenschten, dat Engeland zich direct geheel uit Palestina zou terugtrekken, en of zij meenden zelf de orde in het land te kunnen handhaven, antwoordden zij, dat zij bereid waren onmiddellijk alle regeeringsfuncties zich mannen met klinkende namen, aldus „Tabor", die thans niet kunnen worden be kend gemaakt, daar betrokkenen dan ge vaar loopen door de Engelschen te worden geïnterneerd of naar Eritrea te worden verbannen. Spreker wasvan meening, dat de tijd spoedig rijp zou zijn voor een re- geering in ballingschap. Het Joodsche comité van nationale be vrijding vertegenwoordigt de extremisti sche groepen van het Palestijnsche Joden dom. HET WITTE KRUIS TE BENNEBROEK. In de jaarvergadering van de afdéeling van „Het Witte Kruis" deelde de secretaris, de heer Y Schotanus, mede, dat dr kinderarts te Haarlem, benoemd is tot me disch leider van het Consultatiebureau. Op 1 Maart zal de afdeeiing Zuigelingenzorg beginnen Het ledental is thans 821 Als bestuursleden werden herkozen de heeren dr. P. van Aalst en E. Schroér. Verloofd: HANSJE CARS JENS en JAN V. d. HEIDE Haarlem. Raadhuisplein 16 IJmuiden-O Elzenstraat .18 16 Febr i947. Receptie 35 uur. Raadhuis plein 16, Haarlem. Zoo de Heere wil en zij leven hopen wij D.V Zaterdag 15 Febr. met onze geliefde Ouders en Grootouders JAC. DE BOER N. DE BOER-KRAMER den dag te herdenken dat zij voor 35 Jaar in deecht zijn verbonden. Dat zij nog lang gespaard mogen biijven Is de wensch van hun dankbare kinderen en kleinkinderen: R. Bos J. Bos-de Boer Corrie, Naalke, All Receptie 15 Febr nam. Snel- liusstraat 19, IJmuiden. ditzelfde probleem in Engeland weten op te lossen door voor geïsoleerde plaatsen voedselpakketten aan parachutes uit vliegtuigen neer te laten. Wij hebben hier uitgestrekte weilanden, waarop hetzelfde zou kunnen gebeuren. Indien om welke reden dan ook de aan voer door de lucht niet zal kunnen worden uitgevoerd, dan blijft geen andere moge lijkheid over dan te trachten den met puin bedekten dijk van Urk naar Kampen vrij te maken, zoodat levensmiddelen toch nog per auto kunnen worden aangevoerd. Maar zelfs indien men er in zou slagen bij deze weersomstandigheden een berijdbaar pad over den dijk te leggen, dan nog blijft het een waagstuk er met vrachtwagens over te rijden. Agenda voor Haarlem Gem. Concertzaal: Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst: Viool-recital Ginette Neveu, 20 uur. O. R. G.-centrum, Westerhoutpark 1 A, Cursus van ds. A. R. de Jong. „Rusland onder weg". 20 uur. Zuiderkapel: ds. B. E. J. Bik. 20 uur. Rembrandt: Mrs. Miniver (14 j.) 14.30, 18.30 en 21.15 uur. Palace: Haal Paul Temple er bij (18 j.). Luxor: Gaslight (18 .1.). Deze twee: 14.00, 16.15, 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Eiland der liefde (18 J.) 14.00. 16.30, 19.00 en 21.15 u Spaarne Theater: Het geheim van de onderwereld (deel II) 14.30. 19 00 en 21.15 uur (a. I.). City: Vlucht in hel verleden (14 j14.15. 16 30. 19.00 en 21.15 uur. VRIJDAG 14 FEBRUARI Gebouw „Het Nut", Lange Veerstraat 16. Geestelijke Volksgezondheid. Samenspreklngen over voorkomen en genezen, 20 uur. Bioscopen: Slieuw programma. in 1946 in Nederland per hoofd 13 kg visch is geconsumeerd, tegen 8 kg vóór den oorlog. Uitbreiding van de vloot is dringend nood zakelijk. Terwijl momenteel in het buitenland hard geweckt wordt aan nieuwe schepen voor de visscherij, moeten wij ons tevreden stel len met het oplappen van oude wrakken, die ons door den bezetter zijn nagelaten, aldus de heer Meerburg. Na bespreking van het jaarverslag en het aanvaarden van een voorstel tot uitstel van de bestuursverkiezingen, hield mr. C. H Meyer een inleiding over de te voeren acties in 1947. Dit programma omvat: streven naar vrije prijsvorming van versche haring; spoe dige uitreiking der erkenningen. (De bespe- kingen hierover zijn reeds in Juni 1942 be gonnen en men is nog steeds bezig over het principe.); stimuleering van den export, welke echteT nooit ten koste mag gaan van den bin- nenlandschen afzet. Spreker behandelde het Russische en het z.g. kalicontract en betreur de het, dat in de handelsovereenkomst met. Frankrijk gezouten haring geheel wordt ver geten. Men wil voorts actie voeren tegen het afroomen van overwinst bij den export. Spre ker verzette zich tegen exportheffingen en het niet beschikbaar stellen van deviezen aan exporteurs. Voorts droug hij aan op be schikbaarstelling van emballage, daar voor het verzenden van versche visch kisten noch manden en zelfs geen matten te krijgen zijn Tenslotte bepleitte hij meer onderlinge samen werking van het productie-apparaat in den detailhandel. Het BUzonder gerechtshof te 's Hertogen bosch heeft den voormaligen commissaris van politie te Tilburg H. B. die in dienst was getre den bij de Waffen SS en die 11 Joden had doen arresteeren conform den eiseh. veroordeeld tot de doodstraf, Onze geliefde Ouders W. KRAMER Sr. en J. KRAMER-V. LEEUWEN hopen D.V. 22 Febr. 1947 hun 30-jarige echtvereenlging te Hoewel hij j herdenken Wij hopen dat God j t-a geeft dat zij nog lang voor el kaar en voor ons gespaard mogen biyven Hun dankbare kinderen en kleinkind Klaas, Tiny, Adrl, Truus, Jo, SJoerd, Albert IJmuiden, 13 Febr. 1947. Kennemerlaan 83. Zoo de Heere wil hopen onze geliefde Ouders JOHANNES VAN EIJK MARGARETHA ROCOURT den 23sten Februari den dag te herdenken dat zij 25 jaar in den echt verbonden zijn. Dat zij nog lang gespaard mo gen blijven ls de wensch van hun liefhebbende kinderen Joh, Miep, Guurt, Greetje Eikenstraat 21, IJmuiden-O. voor de huish. voor d, en n. Werkster fanw Zwanenburg, Zeestraat 40, Beverwyk. DANKBETUIGING Ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hun hartelij- ken dank aan de Mij de Daad en aan de bemanning van de En Avant voor de hulp ver leend aan mijn overleden echt genoot ENGEL GRAVENMAKER Wed. Gravenmaker- Zwart en kinderen. Egmond aan Zee. lste Oosterberg 9. EERLIJK MEISJE gevr., gene gen te wasschen Adres te vern. bur. van dit blad. HELDERE WERKSTER gevr. van 8-12 uur. Rex Theater, IJmuiden-Oost. EEN GOEDE ER VA RIN G R IJK ÉR BREI-, HAAK- en VERSTEL WERK gevraagd. IJmuider- straatweg 61, IJrnuIden-O. B. z. a NET MEISJE voor 2 dagen Dl. en Do. Adres bur. van dit blad. Onderw gezin m. verlof zoekt ln de gêm. Velsen 2 of 3 KA MERS met gebr. van keuken Br. aan G. den Duik, Fr Hen- drikplants. 104 hs. A'dam-W. VERMIST: zw. poes, w. vlek op de pootjes w befje, luistert n. den naam Poedeman. T. bel. terug bez. J. G. Bon, Velser- duinweg 294. AF TE HALEN: lief jong hondje 10 weken Tevens te koop; haardkachel en 1 pr. N. schaatsen, gr. m J. P. Coen- straat 135, IJin-O. Echtpaar z k. waarvan man bij Kon. Mar. zoekt gemeub. ZIT-SLAAPKAMER met of zonder pension, genegen in de hulsh. te helpen. IJm, of omg. Brieven L 1158 bur. v' d. blad Te koop gevr. FLINK Hl'IS m. groot erf en schuur. Brieven L 1159 bur. v. d. blad. Te koop: H, en D. FIETS z. banden in z g. staat. Esch- doornstraat 19, IJm.-O. TE KOOP: petroleumkachel, 1 pr. h. d sch. m. 37-38, Alex, Bellstraat 54,' IJm. TE KOOP: damesjurk, kl. m. f 10, blauwe meisjes vilthoed f 4.75, 1 pr. werksch. kl. m. f 5 nieuw verzoold Rembrandt- laan 7. KLUMPER'S KLEEDING. Hee ren Tweedjassen, jongensjas- Pantalons, Heerencos- tuums, ook zonder punten Rijksstraatweg 39, H.-N. Trouwens alles is bij ons van prima |P kwaliteit Dat hebben weer heel wat f|^| dames ondervonden die een maand M de proef hebben genomen. En U weet... jÉ éénmaal klant bij A.H., altijd klant bij A.H.! Bezoekt U ook eens onze winkel? (HET THEATER MET DE BESTE FILMS) Vertoont van Vrijdag 14 t/m Woensdag 19 Febr. HET MYSTERIE VAN PRIORY CASTIE naar het wereldberoemde boek van Edgar Wallace. Scotland Yard misleid door een meester- moordenaar! Een spannende én adembeklemmende film, waar van U de ontkraooping tot de laatste meters wordt onthouden. Toegang 18 jaar. ATTENTIE! Wijziging der aanvangsuren: Vrijdag, Zaterdag en Zondag aanv. 7 uur en 9.15 u. Maandag, Dinsdag en Woensdag 8 uur. Zondag matinee 4.30 uur. Zondag 16 Febr. aanvang 2.30 uur speciale jengd- niatinee met het spannende filmwerk „VERLOREN IN DE WILDERNIS" (Toegang eiken leeftijd). Donderdag 20 Febr. komt LOC BANDY met zijn gezelschap EET NU Bruine boonen 55 ct. kg. Citrocnboonen 55 ct Vï kg. ALTIJD IETS EXTRA'S Levensmiddelen - Chocolaterie A. VAN DEN BERG WIJK AAN ZEE ëR WEG 51 TOCH VOO It DEELIGER SPECIAAL OPTIEK ELEGANT VAKWERK EN.SNEL! lederen Dinsdag 105 uur KENNEMERLAAN 42 Uit voorraad leverbaar ZAANLANDSCHE HOUTHANDEL KENNEMERLAAN 174-176, IJMUIDEN TEL. 4921 Te koop gevr.: TRAP- of HANDNA AI.MACHINE, Burg graaf. Hoofdstraat 222, Sant poort. RADIOLAMP 2 H.M.D., merk Loewe te koop gevr. Ra- telstr. 2, IJm. Oost. Te koop: KIN DE RLE DIK ANT met bed en dekentjes De Groot, Litslaan 22, Santpoort Station. TE KOOP: bi. m pakje m. 42 en een kl. v§st m. 12 j. Kerke- rinklaan 2, Santpoort-D. BIOSCOOP Van Vrijdag 14 t/m Woensdag 19 Febr. DE MOORDENAAR KREEG 'S AVONDS ANGST Een filmwerk dat U van de eerste tot de laatste, meters in spanning houdt. Aanvang der voorstellingen 8 uur. Zondags 2.30 t en 8 uur. in Driehuis of WONINGRUIL Gevraagd: Moderne woning met Zeeweg en omgeving. In ruil aangeboden: Woning zonder garage, huurprijs J "3 p. maand. Bad aanwezig. Te bewonen door kl."gezin zond'-r kans op inwoning! Inl.: Merellaan 4, IJm.-Oost en Kennemerlaan 152, IJm. Zaterdag 15 Februari a.s. zal KOLK'S MEUBELMAGAZIJN gesloten zijn wegens het 25-jarig be staan der zaak. Receptie Zaterdag 25 uur President Ktugerstraat é0 IJmuiden

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4