IJmuider Courant Onze Cultuur Sjahrir beschuldigt Nederlanders van onderdrukking en geweld leder mag nu in groenten handelen Hef geheim van Shinkolobwe De vorst zal weer langzaam toenemen 61e Jaargang No. 18559 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 14 Februari 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent: per kwartaal f 4,—. Franco per post 4,50 - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem tK een belangwekkend artikel in het I maandschrift Volksontwikkeling, dat •_h wijdt aan actieve cultuur-politiek, ïeeft prof. dr. P. J- Bouman een niet zeer blijmoedige beschouwing ten beste over de rrisis waarin onze cultuur verkeert. Hij riet de cultuur als den levensstijl van een Lmenlev'ng; als het ondoorgrondelijk ver band dat wij bijvoorbeeld waarnemen tus schen geloof en kunstuiting, tusschen ver- X„d en techniek of tusschen de bestaande behoefte en de economische organisatie. En hjj noemt het een veeg teeken als er veel aandacht aan wordt geschonken: zulke levensprocessen behooren eigenlijk stil en onopgemerkt te werken, in de sfeer van het onbewuste. Eerst de storingen dringen ons vragen op. De ontreddering van twee wereldoorlogen heeft het aantal boeken over crisis der cultuur doen stijgen, waar bij wij moeten beseffen dat die oorlogen niet alleen oorzaak, maar zelf ook grooten- deels gevolg zijn van een cultureele ont wrichting. De oorsprong ligt dieper in het verleden, dan men gewoonlijk vermoedt. En bij de cultuurcrisis treedt ontbinding op- het evenwicht tusschen 'geest en materie gaat verloren, het gemeenschapsbesef wordt ondermijnd, van traditie en gemeen-' schappelijke idealen is geen sprake meer en wanhoop en verwarring krijgen de over- Zoo somber drukt deze schaver het uit en hij haalt prof. Huizinga's bekenden aan hef van zijn boek „In de Schaduwen van Morgen" aan. Dat verscheen eenige jaren voor den tweederi wereldoorlog en sprak: Wij leven in een bezeten wereld. En wij weten het.»Het zou voor niemand onver wacht komen, als de waanzin eensklaps uitbrak'in een razernij, waaruit deze arme Europeesche menschheid achterbleef in verstomping en verdwazing, de motoren nog draaiende en de vlaggen nog wappe rende, maar de geest geweken". Dit huiveringwekkende beeld oproepend, voegt prof. Bouman eraan toe: „Thans is het zoover. De uitbarsting van razernij is over ons heengegaan. De motoren draaien nog we! en aan wapperende vlaggen geen gebrek. Doch hoe staat het met den geest?" Het wil mij voorkomen dat de door prof. Huizinga opgeroepen nachtmerrie een beeld overigens, waarbij geestdrift voor litteraire schoonheid de koele bezinning van den geleerde verdrongen moet hebben, niet toepasselijk is op den toestand, waar in wij menschên thans verkeeren. Wij moe ten niet te somber worden. Is het misschien de nog jonge wetenschap der psychologie, die gewoon is in het verleden van den jnensch te delven en naar jeugd-oorzaken van zijn moeilijkheden te speuren, die de wijsgeerige beschouwers der cultuur ertoe brengt, de oorzaken van ontwrichting van den levensstijl der samenleving eveneens uit een ver verleden te gaan opdiepen? Omdat thans zooveel ontwricht, schijnt, komen zij op dezen weg tot sombere ge volgtrekkingen en stellen een noodlottigen gang naar de diepte vast. Prof. Bouman haalt dan ook den „Ondergang van het Avondland", Spengler's sombere profetie uit den tijd voor den eexsten wereldoorlog, erbij. Hij zegt dat men de werkelijkheid moet zien als men dien ondergang wil voor komen en zich niet overgeven aan „het gangbare optimisme, dat liefst de oogen sluit vopr het om zich heen grijpend so ciaal en cultureel verval". Ik geloof niet dat optimisme in dezen tijd zoo gangbaar is en Web anderzijds de over tuiging, dat men het versterken moet om den menschen de kans te geven, de ont wrichting van den tijd te overwinnen. Huizinga, in zijn huiveringwekkend beeld, sprak van een arme Europeesche mensch- lièid, die „in verstomping en verdwazing" aphter zou blijven. Hij beeldde in feite iets nog veel ergers uit dan ons overkomen is. Want veel moge ontbreken aan deze na- oorlogsche, zich moeizaam herstellende sa menleving, toch verkeert zij geenszins in een toestand van verstomping en verdwa zing. Daar zijn veel frissche, moedige krachten aan het werk getogen. Daar is een jeugd, die geleden moge hebben maar ook, in de personen van talrijke veelbelo vende jonge menschen, ernstiger en meer bezonnen, veel minder oppervlakkig is dan de jeugd van voorgaande generaties. En wij dienen te begrijpen dat wij niet de eerste crisis der cultuur beleven, die de wereld teistert. Ook is de historie rijk :j_ noeg aan voorbeelden van inzinkingen, die op oorlogsperioden volgden en die ontmoe diging en somberheid met zich meebrach ten, maar toch door herleving en overwin ning werden gevolgd. Nederlands erva ringen na de Napoleontische oorlogen geven in menig opzicht reden tot vergelijking met hetgeen wij thans beleven. Prof. Bouman is zelf niet ontmoedigd, want hij ijvert voor sociaal-opvoedend werk, waaraan hij door de overheid tien tallen millioenen ten koste wil laten leg gen. Ongetwijfeld zou veel meer op dat terrein gedaan kunnen worden, dan thans het geval is. En evenals op deze plaats meermalen is geschied pleit hij voor een militante de mocratie, ma^r wil daaraan een mate van „planning" verbinden, die zelfs pers, film en radio onder toezicht van een centralen cultureelen raad zou stellen, waar in de kerken en andere cultureele leiding gevende groepen en instellingen vertegen- woordigd zouden zijn. Hij waarschuwt te gen het misverstand, dat zulk „planning" tot geestelijke staatsdictatuur zou leiden- Dat lijkt mij geen misverstand. Ik waar schuw tegen alle aanslagen op de vrijheid van meeningsuiting en dus ook' tegen eèn toezicht door menschen, die de beste be doelingen kunnen hebben maar zich op een terrein begeven, dat het hunne niet is. Zij hebben er geen verstand van. Op al lerlei gebied hebben .wij, sinds de bevrij ding, de mislukking van overeenkomstige bemoeienissen gezien. Zij grijpen er naast. De man van de practijk is geneigd tot den man van de studeerkamer te zeggen: Zie den toestand niet zoo somber en heb meer vertrouwen in de natuurlijke genezende krachten, die uit het menschdom zelf voortkomen en schier onbegrensde moge lijkheden hebben. En meen niet dat met nuchter-verstandelijk planning problemen op te lossen zijn, die volgens uw eigen defi nitie een ondoorgrondelijk verband en „de sfeer van het onbewuste" raken. Wij moeten veel beproeven en ondernemen. Maar niet teveel. R. P. in de Sagamo gevangenis te -Tokio is in de cellen van ex-premier Toio en andere Japansche oorlogsmisdadigers een heele verzameling zelf moord-wapenen gevonden zooals cyaan-kali, koorden gemaakt van lakens en toilet-papier, 8tukjes glas, scharen, spijkers en schrijfpennen. Stemming der Indonesiërs tegenover Nederland slechter dan ooit tevoren De correspondent van United Press heeft gisteren Sjalhrir's meening gevraagd over het vroeger gedane voorstel, volgens het welk de Nederlanders en Indonesiërs zou den samenwerken bij de bestrijding van de ongeregelde benden, die in de binnenlan den opereer en. Sjahrir antwoordde: „Wij trachten op het oogenblik de on wettige elementen onder volledige con trole te krijgen. Ik zie geen reden om de Nederlanders om medewerking te verzoe ken, daar wij volkomen in staat zijn zelf schoon schip met de onwettigheid te ma ken". Sjahrir vervolgt: „Van Maart af hebben wij begrepen, dat de Nederlanders zelf in moeilijkheden zaten. Zij moesten hun eigen constitutie in gedachte houden. Maar bij zulke groote historische gebeurtenissen is het toch vrij dwaas om te trachten theore tische bepalingen te baseeren op een con stitutie, die honderd jaar geleden tot stand gekomen is. (Ter verduidelijking moet worden opge merkt, dat onze Grondwet in den loop der jaren naar gelang de ontwikkeling, telkens is herzien, waardoor zij, ondanks haar eer- biedwaardigen leeftijd, toch nog steeds up to date mag heeten. - Red.) Ik ben er nog steeds van overtuigd, dat de Nederlanders, wanneer zij onderling meer vereenigd waren geweest, deze kwes tie als een werkelijk nationaal vraagstuk hadden kunnen-beschouwen en niet als een partijvraagstuk. Door hun handelingen offeren de Neder landers de goede gezindheid van de Indo nesische volken op", zoo vervolgde Sjahrir. „Voor den oorlog bestond er geen rassen haat tegen de Nederlanders en er was zelfs nog geen haat tegen hen te bespeuren toen de Japanners capituleerden. Maar door al deze gevechten, die sindsdien hebben plaats gehad, zijn de gevoelens verbitterd gewor den"- Sjahrir zeide van meen mg te zijn, dat de stemming tegenover de Nederlanders slech ter is dan ooit te, voren. Krasse beschuldiging. „De Indonesische gevoelens varieeren thans van teleurstelling tot afkeer en soms haat. in het bijzonder in die gebieden, die op het oogenblik nog steeds door de Ne derlanders bezet zijn. Op het oogenblik trachten de Nederlanders een onderdruk kingspolitiek te voeren met geweld en schieten. Op een plek schoten de Neder landers tweehonderd menschen neer. Dit is geen gerucht, het is een feit, dat gebaseerd is op officieele bronnen", aldus Sjahrir, die besloot met te zeggen: „In alle oorlogen zijn de volken geweld dadig en redeloos. Zelfs de Nederlanders moeten beseffen, dat de zaak niet gefor ceerd kan worden. Daarom gebruik ik nooit de termen oorlog of geweld". Het republikeinsche persbureau „Anta- ra" verneemt van officieele republikein- sche zijde, dat met de evacuatie van 80.000 Indonesiërs uit de gebieden in de nabij heid van de gevechtszone rondom Sema- rang naar het binnenland zal begonnen worden. De evacuatie zal door de TRI be geleid worden en het ministerie van So ciale Zaken heeft een bedrag van 1.300.000 roepiah (republikeinsche guldens) ter be schikking gesteld. De evacués zullen in groepen van 2000 personen worden af gevoerd en in republikeinsche gouverne- mentsbedrijven tewerk worden gesteld. Ceen huisvesting meer voor tijdelijke mijnwerkers Jaarproductie der mijnen moet tot 12 millioen ton verhoogd worden De beheerder van de Nederlandsche steenkolenmijnen deelt ons mede, dat. hij zeer getroffen is door de vele aanbiedingen van groepen uit alle deelen van ons land ora tijdelijk in de mijnen te kernen werken. Tot zijn spijt Is het echter niet meer mo gelijk op deze aanbiedingen in te gaan ge zien de moeilijkheden van huisvesting. In een brief aan den mijnindustrieraad heeft de beheerder medegedeeld, van de regeering opdracht te hebben ontvangen, de jaarproductie der mijnen tot 12 millioen ton te verhoogen. Hiertoe, zoo schrijft de beheerder, zal de prestatie per man ver hoogd moeten worden en het aantal on- dergrondsche arbeiders moeten worden uitgebreid. De mate van deze uitbreiding is uit den aard der zaak afhankelijk van het prestatiepeil ondergronds. Voor zoover de noodige nieuwe arbeidskj-achten niet in Nederland zullen kunnen worden verkre gen, zal de beheerder genoodzaakt zijn buitenlanders in dienst te nemen. Britsch kolenschip vergaan Zestien man vermist, een overlevende Zestien zeelieden, opvarenden van het Engelsohe kolenschip „Ary", dat eenige dagen geleden ter hoogte van Waterford in Ierland is vergaan, worden vermist en men vermoedt, dat zij allen, nadat zij vier dagen in de bittere koude in twee red dingsbooten hadden rondgezworven, van uitputting omgekomen zijn. De eenige overlevende van de kolenboot, de 19- jarige Pool Jan Bouski, spoelde gisteren met zijn reddingboot bij de kust van Wa terford aan. Hij slaagde er in een boerderij te bereiken, vanwaar hij verder naar een ziekenhuis vervoerd werd. In de redding boot van Bouski hadden acht andere op varenden van het schip plaats genomen, maar zij stierven allen op zee. In een an dere reddingboot, waarvan niets meer ver nomen is, bevonden zich ook acht man. Bouski was volkomen uitgeput en het was aanvankelijk niet mogelijk iets samen- hangends uit zijn relaas op te maken. Het kolenschip, dat afkomstig was van Port Talbot in Glamorgan, was het eigendom van het Britsche Ministerie van Trans port. (Un. Press). Het raadsel in Dinteloord is opgelost Het raadsel van de vele brandjes, welke telkens uitbraken in een boerderij te Din teloord, is thans opgehelderd. Gebleken is namelijk, dat een dochtertje van den boer deze brandjes heeft Veroorzaakt. Het meis je heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het woord is aan. Léonard Om rijkdom te verwerven geven de menschen zich veel meer moeite, dan zij zouden behoeven om het er buiten te stellen. Republikeinsche aanwinsten Volgens het te Djocja verschijnende re publikeinsche blad „Kedaulatan Ra'jat" hebben twee Duitschers, Johann Jordaim en W. K. G. Mowes naturalisatie aange vraagd als republikeinsch burger. De na turalisatie van Jordann is reeds toegestaan. Hij is thans leeraar aan de republikeinsche politieschool te Magelang en heeft een In- donesischen naam aangenomen. De natu ralisatie van Mowes is nog in behandeling. Deze is werkzaam als administrateur op een koffie-onderneming. Shinwell heeft het hard te verduren In het Engelsche Hoogerhuis hebben eenige tot de oppositie behoorende leden verzocht om aftreden van Shinwell als minister van energie- en brandstofvoor ziening.. Ook de aartsbisschop van York verweet Shinwell gebrek aan inzicht en moed. Lord Shepherd (Labour) nam het voor Shinwell op en zei dat geen lid van de regeering een scherper geest heeft dan Shinwell en dat de oppositie zich zou heb ben verzet, indien men in October 1946 kolendistributie had willen invoerën. Twee Duitsche krijgsgevangenen in Engeland zijn dezer dagen onderscheiden met een zilveren medaille voor hulpvaardigheid en moed. Zij mogen als belooning naar huis gaan. De twee mannen, die verbleven in een kamp in Enfield, hebben met ge vaar voor hun leven een paard gered, dat in de modder van een meertje was wegge zonken. Meer dan een uur verbleven zij in het ijskoude water bij hun met succes bekroonde pogingen om het dier op het droge te brengen. De Britsche kampcomman dant heeft de twee Duitschers voor het front der gevangenen de medailles uitgereikt, als bewijs voor het feit dat de Engelschen persoonlijke moed en opofferingen ook bij hunne voormalige vijanden waardeeren. Mits hij zich houdt aan de maximum-prijzen Nu minister Mansholt tijdelijk de juridi sche en - administratieve belemmeringen voor een vrij beoefenen van den groenten- handel heeft opgeheven, is de vraag ge rezen of voor het beoefenen van clezen han del thans toch nog formaliteiten moeten worden vervuld. Bij informatie blijkt ons, dat dit niet het geval is. Ieder, die dat wil, mag op het oogenblik handel drijven in groenten, mits hij zich natuurlijk houdt aan de gestelde maximumprijzen. De heer J. D. Mol, voorzitter van den Nederlandschen Bond van Kleinhandela ren in Aardappelen, Groenten en Fruit, en voorzitter van „Algemeen Belang", de over koepeling van de drie landelijke bonden, heeft verklaard, dat een algeheele sluiting van de groentezaken, ondanks den uit den handel daartoe geoefenden aandrang, door de besturen op het oogenblik niet in over weging wordt genomen. Hij zeide, dat hij het zou betreuren wanneer tengevolge van het conflict groenten zouden moeten wor den vernietigd. Het is zeker niet de be doeling van den groentenhandel, het pu bliek de dupe te doen worden van het con flict. Men wil slechts stelling nemen tegen een overheidsmaatregel, die door de be trokkenen als onrechtvaardig en onredelijk wordt beschouwd. Het Bedrijfschap Groenten en Fruit heeft aan de veilingen het volgende voorschrift verstrekt betreffende den afzet van tuin bouwproducten: Aangezien bepaalde, bij de veiling aange boden producten, niet door den handel worden gekocht, heeft de voorzitter van het Bedrijfschap Groenten en Fruit, ten einde deze producten voor bederf te vrij waren en onder het bereik der bevolking te brengen, het volgende besluit genomen: Alle door de telers ter veiling aangebo den producten moeten door de veiling wor den aangenomen en op nol-male wijze ten verkoop aan den handel worden aangebo den. Worden deze producten door den handel niet afgenomen, dan moet de veiling deze producten verkoopen aan iederen gegadig de, ook al is deze niet in het bezit van 'een handelserkenning, b.v. aan ziekenhuizen, inrichtingen, consumenten en personen, die als handelaar wenschen op te treden. Deze verkoop dient te geschieden tegen den gemiddelden prijs, zooals voor goed gekeurde, respectievelijk afwijkende pro ducten op de laatste twee veilingdagen, voordat de handel den aankoop stopzette, heeft gegolden, welke evenwel nooit hoo- MOORD OP GENERAAL WINTON UIT WRAAK VOOR VREDESVERDRAG. De geallieerde autoriteiten waren op de hoogte van het feit, dat Maria Pasquinelli. de Italïaansche vrouw, die den Britschen Brigadegeneraal Winton te Pola heeft ver moord, het plan had een hoogen Britschen officier te dooden, aldus de Italiaansche premier de Gasperi in de constitueerende vergadering. De moord is gepleegd uit wraak wegens het vredesverdrag. De Italiaansche regee ring heeft haar leedwezen betuigd, doch moet vaststellen, dat de verantwoordelijk heid voor hét gebeurde bij de geallieerde autoriteiten -ligt, daar deze gewaarschuwd waren. ger mag zijn dan de vastgestelde consu mentenprijs. Mochten de veilingen met het verkoopen dezer producten op deze wijze niet slagen, dan wordt aan de telers ontheffing ver leend van hun verplichten afzet via de vei ling en mogen de telers deze producten rechtstreeks aan-consumenten afzetten, die de producten mogen koopen tegen een prijs zooals deze voor de veilingen is bepaald. Zoodra de handel deze producten weer op normale wijze op de betreffende veiling opneemt, komen de thans toegestane ont heffingen te vervallen. Voedseibommenwerper in Engeland neergestort Bij hulpverleening aan geïsoleerde dorpen Een Halifax-toestel van de Royal Air Force is bij het afwerpen van levensmiddelen boven een dorp ïn Staffordshire, dat door den hevigen sneeuwval geïsoleerd is, neer gestort. Zes personen werden gedood en een gewond. Het vliegtuig liad gistermorgen vroeg het vliegveld Fairford verlaten met een hoeveelheid brood, meel, vleesch, boter, vet en kaas voor het totaal ingesneeuwde dorp Butterton. De bewoners hadden met roet kruisen in de sneeuw geteekend om de plaats aan' te duiden, waar het voedsel moest! worden uitgeworpen. Toen het toe stel reeds boven Butterton was aangeko men, meldde het aan het vliegveld, dat de weersomstandigheden zeer slecht waren. Men had zich echter voorgenomen, in ieder geval het voedsel neer te laten. Er heeft zich toen in de machine een ontplof fing voorgedaan, waarna het vliegtuig neerstortte. Duizenden Britsche soldaten hebben met vliegtuigen, sneeuwploegen, mijn-detec tors en andere oorlogsuitrusting, gepoogd de door de sneeuw ingesloten dorpelingen van het graafschap Yorkshire hulp te bie den. Na dringende verzoeken van verschei dene dorpen waar voedsel, brandstof en water bijna zijn opgeteerd, werden alle hulpbronnen van de Royal Engineers- school te Ripon „in den strijd geworpen". Ook in Norfolk, Derbyshire en andere graafschappen Werd door reddingsploegen strijd geleverd tegen de sneeuwmassas welke de wegen en spoorlijnen blokkee- ren. Op het ministerie van oorlog in Londen werd iedere veldslag op een' wandkaart genoteerd en met spelden werden de ver overingen op den witten vijand in kaart gebracht. De RAF die aan. de gecombineerde ope ratie deelnam, liet voorraden vallen voor de dorpen, die van den grond niet be reikt konden worden. Het slechte vlieg weer bemoeilijkte dit werk echter ten zeerste. Slechts een Halifax slaagde er in voedsel uit te werpen voor elf dorpen in Staffordshire die reeds tien dagen van de buitenwereld waren afgesneden. De dorpelingen te Bransdale ih de heide velden van Noord-Yorkshire zonden het S.O.S. „zitten geheel zonder voedsel'"-! Ontwapeningsresolutie inden Veiligheidsraad aangenomen De Veiligheidsraad heeft gisteren met tien stemmen, bij een onthouding (de Sovjet-Unie) de geheele resolutie, waarbij de ontwapeningscommissie wordt ingesteld, aangenomen. In de aangenomen resolutie verklaart de Veiligheidsraad de practisehe maatregeen te zullen ui?/arken om de resoluties van de algemeene vergadering betreffende de regeling en beperking der bewapening en inlichtingen over de strijdkrachten der Vereenigde Volken in practijk te brengen; zoo spoedig mogelijk het rapport van de commissie betreffende de atoomenergie in behandeling te nemen en de noodige maat regelen te treffen om het werk van deze commissie te vergemakkelijken; uit leden van den raad een commissie samen te stel len, die binnen drie maanden voorstellen moet indienen voor de algemeene regeling en beperking der bewapening en strijd krachten, welke commissie echter geen ju risdictie zal hebben in zaken, die tot de competentie van de commissie voor de atoomenergie behooren (dit doel van de re solutie achtte de Sovjet-Unie onaanvaard baar); de militaire stafcommissie te ver zoeken zoo spoedig mogelijk haar aanbeve lingen inzake de gewapende strijdkrachten, die de Vereenigde Volken ter beschikking van den Veiligheidsraad zullen stellen, aan den raad voor te leggen. De Sovjet-afgevaardigde, Gromyko, ver klaarde, dat hij voornemens was Vrijdag een verklaring af te leggen. De vergade ring werd hierop verdaagd. Rusland wil eertijds bezette landen laten meespreken Het Russisch gebaar in zake uitgebrei der deelneming van de kleine mogendhe den aan de Duitsche vredesschikking. wordt door Amerikaansche kringen als een „belangrijke concessie" beschouwd. Het blijkt evenwel dat dit Russische voorstel niet ver tegemoet zal komen aan de te genwerpingen van Canada en Australië. Volgens het Russische plan zou een spe ciale categorie van „direct geïnteresseer de" landen worden ingesteld, welke volle dig zou deelnemen aan de bespreking en studie van de aspecten van de vredes-rege- lfrig in den raad der ministers van Buiten- landsohe Zaken. Deze categorie zou worden opgebouwd uit de naties die gedurende den oorlog door Duitschland bezet waren, met inbegrip van Albanië. De andere ge allieerde mogendheden zouden geconsul teerd en op de hoogte gehouden worden door een commissie van afgevaardigden der groote vier. Amerikaansche kringen zeiden dat het nog niet duidelijk was of de „direct ge- interesseerde" mogendheden op grond van het Russische plan een grootere stem in de verdragsvoorstellen zouden hebben. Direct geïnteresseerde naties zijn: Albanië, Bel gië, Denemarken, Tsjeehoslowakije, Grie kenland, Luxemburg, Nederland, Noorwe gen, Polen. Oekraïne en Joegoslavië. De Belgische Kamer heeft gistermiddag met algemeene stemmen een motie aan genomen waarin zij protesteert tegen het uitsluiten van België van de conferentie van Moskou en waarin de regeering wordt verzocht de motie ter kennis te brengen van de vier groote mogendheden. De Belgische uraniumrijkdom gaal naar Amerika (Van onzen Brusselschen correspondent) Men weet dat Belgisch-Congo pas bij den dood van Leopold II aan het Moederland werd overgedragen, toen de groote Vorst allen weerstand bij de Belgen had wegge ruimd en zijn ministers er van had overtuigd dat daór in het hart van Afrika, een nieuw vaderland lag vol ongekenden rijkdom. Intusschen is er heel wat water gevloeid van Leopaldstad naar Boma en Mata-di en zijn de Belgische industrie en handel zich voor het zwarte Rijk gaan interesseeren, Is de koloniale geest onder de gemiddelde Bel gen ook heden ten dage nog maar zeer poover ontwikkeld in vergelijking met Nederland, toch kunnen wij er op wijzen dat 90 pet. van de in Congo geïnvesteerde kapitaien uit Bel gische vermogens voortkomen. Toen men Congo ging ontdekken was de verrassing groot. Koper, tin, steenkool, goud, diamant, cobalt, ivoor, rubber enradium werden met koortsachtigen ijver in talrijke opgerichte fabrieken verwerkt of nhar Bel gië vervoerd. Mei 1940 De metropool wordt van het Moe derland afgesneden. Belgische koloniale troe pen vechten tegen de regimenten van den Hertog van Aoste in Abessinië. Als de Ame rikanen ingevolge de Pearl Harbour gebeur tenissen van de grondstofmarkten van het Verre Oosten verdreven worden, zenden zij technici naar Belgisch-Congo, Gouverneur- Generaal Pieter Rijckmans roept Belgen en inlanders op tot den groeten productieslag. Cacao- en bananenplantages worden ver waarloosd om de koperproductie van c.a 100.000 ton op 160.000 ton per jaar op te voe ren. Groote vliegvelden worden door Belgen en zwarten aangelegd en daar landen nu dag en nacht de zware bommenwerpers op weg naar het Noord-Afrikafront. Onopgelost blijft echter, na al die jaren van bovenmenschelijke inspanning, het raad sel van Shinkolobwe. Laat ons zakelijk, de voornaamste gegevens van dit probleem sa menvatten om daarna, den grooten Focti na pratend, de vraag te stellen: „Waar gaat het om?" Eigenaardig genoeg was het een communis tisch senator professor Libois van de Brus- selsche Universiteit, die het eerst het stil zwijgen verbrak. En met datgene wat intus schen aan buitenlandsche berichten nog door sijpelde kan men het Congoleesch uranium- probleem in de volgende punten samenvatten: 1. De grootste Belgische mijnvennootschap, de Union Minière du Haut-Katanga, ontgint in de provincie Elisabethstad. te Shinkolobwe een radiummijn Tot het uitbreken van den oorlog werden de radiumertsen naar de ra- diumfabriek te Oolèn in de provincie Ant werpen verscheept. Te Ooien werd het voor de hospitalen van de geheele wereld zoo be langrijke heelmiddel gefabriceerd. De radiumafval hoopte zich op in de stapel plaatsen en trok dadelijk bij de bezetting de aandacht van de Duitsche technici, die er uranium in ontdekten. 2. Alhoewel de geleerden in de geheele we reld het uraniumerts kenden, werd slecht® door de oorlogsonderzoekingen vastgesteld dat dit de basis-grondstof was voor de atomische proefnemingen, die In de artoomcities van de U.S.A., o.m. te Hanford, geleid hebben tot de fabricage van de atoombom. Alles naar Amerika. 3. Belgisch-Congo bezit in bovengenoemde mijn meer dan 70 pet van de wereldvoorra den in uraniumertsen. Zooals tijdens den oor log wordt echter van deze ertsen geen gram aan België geleverd. Alles verhuist naar de atoomcities van de Vereenigde Staten. Onze wetenschappelijke instituten konden na lang aandringen 15 kilo van dit erts voor hun on derzoekingen bemachtigen. 4. Méér, België is niet eens lid van de com missie voor contróle op de atoomenergie, ter wijl het aan één enkelen Staat de ertsen levert, die daardoor het monopolie van deze nieuwe energie verkreeg en behoudt. In Bel gië werden totnogtoe geen credieten toege staan voor atoomonderzoekingen hoewel'dit wel gebeurde in Nederland, Frankrijk en Zwitserland. Dit zijn. kort samengevat de verschillende aspecten van het uranlum-probleem. Men kan misschien terecht de vraag stellen: waar om deze kwestie oprakelen? Is het niet van het allergrootste belang dat de groote en kleine partners van wat men is gaan noemen: „de Atlantische Unie" zoo nauw mogelijk blijven samenwerken9 Dat deze Naties tegen over het onzekere Oostelijk blok want dit blok is in tegenstelling met het Westersche een feit sterk aaneengesloten blijven, en zulks met alle midde'en fwaaronder het be zit van het atoomgeheim wel het voornaam ste verdedigingswapen is of ten minste nog voor geruimen tijd kan zijn)? Maar de kwestie heeft ook nog een ander, even belangrijk aspect. De atoomenergie ia geroepen om het gebied der hydro-electrlsche industrie, het vervoer en de radio-electriscbe techniek diepgaand te revolutionneeren De oorlog is ten einde en alle naties hernemen hun economische vrijheid. Daarom, hoe ge wichtig het uranium in de huidige politieke en diplomatieke constellaties moge zijn. dringt zich toch voor vele Belgen de vraag op: in dien de Congoleesche uraniumertsen uitslui tend aan de U S.A worden geleverd, welke is dan de economisch-technische compensatie die ons land daarvoor ontvangt? In wat be staat de U.S.A.- tegenpresattie' Maar noch de minister van Koloniën, noch de directeuren van de Union-Minière hebben totnogtoe het floers van geheimzinnigheid, dat Shinkolobwe omhult, laten vallen Tsjechische Dakota neergestort Kort na van het vliegveld Ruzyno bij Praag te zijn opgestegen, is een Dakota van de Tsjechische luchtvaartmaatschappij bij Klavno neergestort. Drie leden van de bemanning kwamen in de vlammen om. Het vliegtuig was nog niet in den ge- regelden dienst gebracht. Er zal een on derzoek naaf de oorzaak van de ramp worden ingesteld. Zeven Polen gevonnist Radio Warschau meldt, dat het militaire tri- Engelsche kolenzorgen duren voort Attlee heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de toestand op het gebied van de steen kool, ondanks de voorgeschreven bezuini ging, zeer crïtïek blijft. De Londensche energiebedrijven hebben nog voor een week voorraad. Donderdag zijn 12 schepen met tezamen 20.000 ton steenkool te Lon den binnengëloopen. Wat het vervoer per bunaal te Lublin zeven Polen, beschuldigd van rail betreft heeft men met een tekort aan het aanknoopen van relaties met „ondergrond- sche benden" en „buitenlandsche kringen", ver oordeeld heeft. Een der beschuldigden werd ter dood, vier anderen werden tot dwangarbeid van 10 tot 15 jaar en twee vrouwen werden tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De 18-Jarïge Kazmlerczak werd ..wegens relaties met den heer Selby", een Britsch Journalist, tot 3 Jaar gevan- j genisstraf veroordeeld. wagons te kampen. Het aantal werkloozen, aldus Attlee. in de gebieden waar het gebruik van eleetri- cïteit voor industrie-doeleinden is beperkt, is met ongeveer een en drie-kwart millioen vermeerderd. Een millioen van hen hebben om werkloozensteün verzocht. De luchtdrukverdeeling wijzigt zich in een ongunstige richting, waardoor het vorstge- bied zich opnieuw in alle richtingen gaat uit breiden. I-Iet hooge-drukgebied over Scandi navië neemt: namelijk weer belangrijk in in tensiteit toe. De Oceaan-depressie Is voor- loopig doodgeloopen voor de Golf van Biscaye. In het afgeloopen etmaal stroomde wat min der koude lucht over Duitschland naar onze omgeving, zoodat de temperaturen hedenmor gen hooger waren. Om 8 uur varieerden de temperaturen van 3 tot 5 graden onder nul Door de uitbreiding van het Scandinavisch maximum over het Oostzeegebied en West- Rusland zal de wind weer wal meer van het Noordoosten naar het Oosten draalen De koude luchtlaag die over Duitschland stroomt zal daardoor dikker worden, daar de ver warmende werking van de Oostzee van min der invloed is. De vorst zal dan ook in ons land niet. verder afnemen, integendeel tijde lijk nog weer langzaam in beteekenis gaan toenemen Wel kan tijdens een opklaring in den namiddag de temperatuur flink oploonen daar de zon al vrij veel kracht bezit en lan gen tijd boven den horizon staat maar in den daaropvolgenden nacht daalt de temperatuur dan weer ver onder het vriespunt. Zoo kwa men op sommige plaatsen in Midden-Duitsch- - land de temperaturen beneden —10 gfaden. In Zweden was de hemel onbewolkt en kwam bij windstilte op sommige plaatsen bijna 40 graden vorst voor. De koude lucht 9troomde opnieuw over de Karpaten In de Hongaarsche laagvlakte en bereikte Joego-Slavië. Ook in Zuid-Rusland werd het weer kouder. Er Is dan ook momenteel geen enkele aanwijzing dat de vorstperiode binnen enkele dagen zal eindigen j]il ÜRIIPIIllllllllllilllllilllillllllllPINIIilPliJlillllllll'JlllllllllliPJSIIIfrSlillIjlIflillfllllIlllillt Weerbericht WEER IETS TOENEMENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Zater dagavond: Weer Iets toenemende vorst. Zwaar bewolkt met enkele plaatselijke opklaringen. Vrijwel overal droog. Meest matige Oostelijke wind. 15 Februari: Zon op: Maan op: 7.57 uur, onder 17.52 uur 4.49 uur, onder 12.10 uur ^im» mn#

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1