Een 35-jarig V.S.V. viert feest De economische voorlichting is Statlon;imP°rt gereorganiseerd Haarlemsch archief organiseert tentoonstellingen Besprekingen over Joodsche immigratie in Suriname Brabants electrische centrale herrijst Nacht-Express Vmfa H Februari 1947 IJMUIDER COURANT Het Patronaatsgebouw herbergde een blij-gestemde l'.S. V.-familie ,v heeft getoond dat 2e naast voei- teflen ook feest kan vieren en dejyele leden «irferavond het Patronaatsgebouw vul- hbbben als een hechte V.S.V.-familie SSif programma naar waarde ge- C°ne''voorotter van de jarige vereeniging ij J van Leusen, opende den avond een'geestige en geestdriftige speech. Set d êd hem plfaier in deze feestelijke 22- te zijn Hij zag dezen avond niet al- f n als de viering van het 35-jarig jubi- Sm, maar ook als een samenzijn van de Sv VS V-familie voor het eerst na den „IV',Het gaat goed, V.S.V.", heeft hij afgezegd op het K.F.C.-terrem, toen V. BV een wedstrijd, die slecht was begon- 'tol een goed einde bracht. Ook nu zegt Tj&Tjlet gaat goed, V.S.V.". Niet zoo- ir omdat we verwachten, binnenkort de Sipioensvlag te kunnen hijschen, maar idat VS.V. een goede plaats inneemt; fS alleen op het veld, maar ook bij de Sre verenigingen staat V.S.V. goed aangeschreven. Maar we moeten ons niet f-prheelden, dat we er zijn. Wat enthou- jacme en geestdrift betreft, mankeert- er ïoè wel wat aan. Dat blijkt uit de slechte opkomst bij de training. Vilf en dertig jaar is een heele tijd. Spe ws die thans onze club groot maken, had- V,'toen het levenslicht nog niet gezien en Ah de Vries en Gerrit van der Lugt lagen in de wieg, zonder te weten dat ze «wden uitgroeien tot bekende figuren op het voetbalveld. „Het gaat goed, V.S.V.", ook wat betreft de belofte voor de toe komst En al is er niet altijd een goede -toon we nieenen het goed met elkaar. De bezoekers werden daarna onthaald een mooi programma. Frans Vilé trad als zanger en conférencier voor het voet licht en vertelde daarbij natuurlijk de nieuwste grappen. Heel goed was het Mar- ioco Trio, dat. Spaansche en Argentijnsche 'liederen zong, de Bario's, „phenomenale clowns" waren inderdaad grappig om te zien en om te hooren en ten slotte kwam op een oude bekende, Albert de Booy, die een veelzijdig repertoire bracht. Na afloop van het feest in het Patro naatsgebouw werd er nog gedanst in Flora. Een feestnummer van het clubblad De jnbileerende vereeniging gaf een zeer verzorgd feestnummer van het cluborgaan uit, dat geheel in het teeken van haar feest staat. Voorzitter A. J. van Leusen verzorg de het hoofdartikel, waarin hij spreekt, van „de gelegenheid, die wordt aangegrepen om te getuigen van onze liefde voor onze «feestvierende vereeniging". De schrijver noemt een voetbalvereeni- ging een wonderlijke gemeenschap, omdat menschen met groote verschillen in levens opvatting bijeen komen. Hij wijst op het [ezamenlijk overwinnen van diverse moei lijkheden en spreekt dan van een sterke gemeenschap. De heer Van Leusen eindigt zijn artikel als volgt: „Menschen, die samen kunnen verliezen en die samen kunnen winnen vormen een gemeenschap, die niet meer verbroken kan worden. Als alle menschen leeren om samen te verliezen en samen te overwinnen, als alle menschen leeren om samen vol te houden, als zij zich daarbij bewust worden van den hechten band, die hen onderling bindt, dan zal de kille wereld er wat behagelijkev gaan uitzien. Zooals thans reeds in de verwarde en ontredderde wereld de gedachte aan ons sterke en gezonde V.S.V. een zonnestraal door de wolleen beteekent, of, als ge een vergelijking wilt, die beter past bij de ver kleumde vingers, waarmee ik deze regels tik, de gedachte aan V.S.V., de gezonde ge meenschap in een zieke wereld, is als eei kacheltje met kolen in den barren winter". per schaats Stavoren- Enkhuizen Donderdagmorgen hebben de eerste schaat senrijders (zes bewoners van Laaxum) den locht Stavoren—Enkhuizen over het IJssel- meer volbracht. De tocht werd in minder dan twee uur volbracht. De rijders vertelden, dat het ijs door de vele wakken zeer gevaarlijk is, zoo dat hun tocht geen navolging verdient. Van huurder en verhuurder Naar aanleiding van een bericht in ons blad van 5 dezer verzoekt de Ned- Bond van Huis- en Grondeigenaren nog te ver nielden, dat bij beschikking van den mi nister van Openbare Werken en Weder opbouw is bepaald, dat voortaan voor re kening van huurder zijn de volgende on derhoudswerken, omvattende: het witten, sausen, behangen, binnen- iverfwerk, gebroken ruiten, defecte sloten en scharnieren, waterleidingen en kranen (van de stopkraan af), verstopte putten, gootsteenen en W.C.'s, kapotte schakelaars en schellen, het aanbrengen en onderhou den van raamhorren, tochtbanden, zonne schermen e.d., aanleg en onderhoud van tuinen, het vegen der schoorsteenen, ge broken sanitair, benevens die herstellingen, welke veroorzaakt zijn door nalatigheid ivan huurder. Voor rekening van verhuurder komt dus niet het schoonhouden van putten, regen bakken en toiletten, zooals in het bericht was vermeld. CHARLOTTE KöHLER KOMT. De Vereeniging van Hoogoven-ambtenaren „De Gieteling" heeft voor haar leden weer een bijzonderen avond kunnen vaststellen. Vrijdag 28 Februari zal onze groote voor drachtkunstenares Charlotte Kohier in het Kennemer Theater te Beverwijk haar voor dracht „Oompjes Droom" houden. Reeds eerder trad de kunstenares voor „De Gieteling" op en ze mocht toen een buiten gewoon succes oogsten. De uitgestelde voordrachtavond van dr. H- M. Merkelbach over „De melodie van Mont- martre" is thans vastgesteld op Donderdag 20 Februari in de zaal van het Veilinggebouw ,.'t Centrum" te Beverwijk. FEESTAVOND VOOR DE VSV- AD SPIRANTEN. Was er deze week een feestavond voor de leden der Velseroorder Sportvereeniging ter gelegenheid van haar zevende lustrum, de adspiranten worden niet vergeten. Voor hen zal Zaterdag 22 Februari in het ge bouw „Flora" het Cabaretgezelschap van Van Meurs uit Haarlem optreden. Er ge beurt natuurlijk nog veel meer, het geheel is aangekondigd als een „knal-middag'" die duurt van 3 tot 7 uur. VERANDERDE AANVANGSUREN IN THALIA. Inplaats van de twee voorstellingen, die in Thalia eiken avond worden gegeven, heeft de directie besloten des Maandags, Dinsdags en Woensdags slechts één voor stelling te doen plaats hebben, althans voorloopig. Het begin op deze dagen is be paald op 8 uur. Vrijdags, Zaterdags en Zondags blijven de tij dep ongewijzigd. Zondag 16 Febru'ari is er te 2.30 een jeugd- matinée. Zilveren jubileum bij de Hoogovens De werkplaats van de Centrael der Ko ninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. de IJmuiden was om- getooverd in een intiem feestlokaal, ter eere van de huldiging van den heer H. W. Otte, eerste gasstoker aan de Centrale, die vijf en twintig jaren geleden zijn eerste schreden op het hoogoventerrein zette als employé der onderneming. Ir. F. W. E. Spies, de bedrijfsdirecteur, hield namens de directie de jubileumrede. Aan het slot van zijn toespraak overhan digde ir. Spies de gebruikelijke enveloppe. De heer J. H. Kruyer, chef van de Cen trale, schetste uitvoerig de loopbaan van den heer Otte en roemde zijn ijver en werkzaamheid. Hij bood den jubilaris het Gedenkbord en het Getuigschrift der Maatschappij aan. De heer J. van Opzeeland vereerde me vrouw Otte, na een hartelijke toespraak, een bouquet bloemen, waarna de heer A. Kroeze, collega van den jubilaris het po dium betrad en als tolk van de collegas him aller gelukwenschen overbracht, wel ke woorden van een fraaie smeedijzeren lamp en een teekening in lijst werden ver gezeld. De heer Joh. de Rooy droeg een door hem vervaardigd vers voor. De heer A. Roggeveen, eerste machinist, was de volgende spreker. Zijn woorden wei-den gestaafd door een prachtïgen rook- stoel, de daarbij behoorende sigaren en het album met de namen van 'hen, die aan de geschenken hadden bijgedragen. De chef-machinist van de Mekog, de heer A. Hensen die vroeger aan de Cen trale is werkzaam geweest bood in een kort, krachtig speechje zijn gelukwenschen aan, waarna de heer P. Barg kwam feliei- teere'n namens de naaste bedrijfsburen: de mannen van de Constructie Werkplaats. Na de dankwoorden van den heer Otte bleef men nog geruimen tijd bijeen. w? De hooge huif van het schemert De taak van het Centraal Instituut voor Handelsbelangen. Het .Gemeente-archief van Haarlem (archivaresse mej. Dr. G. H. Kurtz) zal ook dit jaar eenige tentoonstellingen orga- niseeren. Aanvankelijk is gedacht over een ten toonstelling van het verzet. Er is evenwel gebleken dat het moeilijk is daarover vol doende materiaal te verzamelen dat inte ressant genoeg is om een afzonderlijke, expositie aantrekkelijk te maken. Daarom zal nu een tentoonstelling gehouden wor den die slaat op de oorlogsjaren in Haar lem. Deze zal gehouden worden in de tweede helft van April, in de tentoonstel lingszaal van het Frans Halsmuseum. Mej. Kurtz deelde ons mede dat zij al veel belangwekkend materiaal daarvoor heeft, foto's, teekeningen, documenten, alsook voorwerpen. Maar aanvulling is nog wel gewenscht. Haarlem moet namelijk op eigen beenen staan, want van het vele ma teriaal dat het Rijksbureau voor Oorlogs documentatie te Amsterdam gekregen heeft, is hetgeen speciaal op Haarlem be trekking heeft, nog niet uitgezocht. Wie nog bijzondere dingen voor de Haarlem- sche tentoonstelling bezit, wordt verzocht die tijdelijk af te staan. Vooral voorwer pen zullen welkom zijn. Het beleg van Haarlem. Dit jaar (in December) zal het 375 jaar geleden zijn dat het beleg van Haarlem begon (het duurde van December 1-572 tot Juli 1573). Mej. Kurtz overweegt ook daaraan een tentoonstelling te wijden. Die zou dan het liefst bij den aanvang van den winter gehouden moeten worden, want de historische beteekenis van het beleg zit in het feit dat de Haarlemmers het sein ge geven hebben voor het verzet tegen de Spanjaarden. Ook over dit beleg zijn vele interessante dingen in het bezit van het Archief. Dit is indertijd wel gebleken, toen zij uitslui tend voor de leden van de vereeniging „Haerlem" reeds een tentoonstelling orga niseerde over dit onderwerp. De collectie teekeningen, die het archief uit dien tijd Hooit, is vooral zeer belangwekkend. INog geen openluchttheater in Groenendaal Verschillende omstandigheden hebben de plannen, om in het wandelbosch „Groenen daal" te Heemstede een openluchttheater te stichten, getorpedeerd. Het Heemsteedsche gemeentebestuur maakte bezwaar tegen dé voorgestelde samenstelling van de Stichting, die het openluchttheater zou moeten exploi- teeren: namelijk een groep van neutrale en een groep van Katholieke tooneelvereenigin- gen. B. en W. meenen, dat door deze groe peering de kans op het welslagen van een openluchttheater waaraan hooge finan- cieele en andere offers verbonden zijn zeer gering wordt en dat bovendien het prijsgeven van het mooiste gedeelte van „Groenendaal" een bijna onoverkomelijk bezwaar zal blij ken te zijn. Ter verduidelijking diene. dat het Gemeente bestuur van de veronderstelling uitging als zou de Stichting zich beperken tot eenige opvoeringen; het heeft echter in de bedoeling gelegen in het zomerseizoen een heele reeks voorstellingen te geven. De plannen zijn echter nog niet definitief van de baan: er wordt thans onderzocht, of een andere opzet zou kunnen slagen. De Zweed Aake Seyffarth, die vorige week in Stockholm 't Europeesch kampioenschap op de schaats won, is thans serieus in trai ning in Oslo, om daar te trachten het wereldkampioenschap op zijn naam te krijgen. De Economische Voorlichtingsdienst, die aanvankelijk is ontstaan uit de afdeeling Handel van het ministerie van Economische Zaken, is op 1 November 1946 gereorganiseerd door de oprichting van het Centraal Instituut voor Handel6voorlichting. „Commentaar", het orgaan van den Regeeringsvoorlichtingsdienst vertelt over deze organisatie het volgende: De behoefte van het bedrijfsleven aan voor lichting omtrent de buitenlandsche afzet markten is thans grooter dan vóór den oor log. De inlichtingen zijn bovendien minder gemakkelijk te krijgen en aan grootere ver anderingen onderhevig. Ondanks de beperkte leveringsmogelijkheden is de behoefte aan oriëntatie bij het bedrijfsleven met het oog op de toekomst niet gering. Weliswaar zijn na de bevrijding de posten van den Buiten- landschen Dienst met economisch en com mercieel geschoolde krachten uitgebreid, en hervatten de E.V.D. en diverse van overheids wege gesubsidieerde instellingen hun taak op het gebied van de voorlichting van het be drijfsleven, maar de overtuiging bleef bestaan, -dat verdere maatregelen noodig waren. In zonderheid werd uitgegaan van de gedachte, dat een intensiveering van de handelsvoor- lichting minder goed binnen de ambtelijke organisatie tot haar recht zou kunnen komen. Dit sloot aan bij een wensch, die het bedrijfs leven reeds eerder geuit had. Het groote be lang van de toekomstige ontwikkeling van den export voor de welvaart van ons land was oorzaak, dat de reorganisatie van de handelsvoorlichting vorig jaar. met kracht aan de orde werd gesteld. Op initiatief van de heeren A. D. Bestebreurtje (Ned. Kamer van Koophandel te New York), mr. D A. Delprat (idem te Amsterdam), mr. K. P. van der Mandele (idem te Rotterdam) en dr. T. P. van der Kooy werd de stichting Centraal Instituut voor de Handelsvoorlichting opge richt. Zij kreeg een kantoor te Den Haag, Bezuidenhoutscheweg 64. Tot directeur werd de heer H. Wallach benoemd, Behalve de initiatiefnemers traden tot het algemeen be stuur toe de heeren prof. Boekrhan (Neder land-Overzee instituut), mr. dr. L. N. Deckers (A.N.V.V.), prof. dr. H. J Gelissen (Ned. K. v. K. voor Duitschland). mr Jongejans, mr. J. Milius (Kon Ned. Jaarbeurs), mr. Van Spaendonck (K. v. K. voor Noord-Brabant), Vente, ir. Visscher (Directoraat-generaal voor buitenlandsche agrarische betrekkingen). Weiter, drs. Wanslnk en prof. Wisseling. Be halve de heeren Van der Kooy en Visscher, die men als vertegenwoordigers van de over. heid in het bestuur kan beschouwen, zijn al deze bestuurders vooraanstaande figuren uit het bedrijfsleven- Taak van hét instituut. Het Centraal Instituut stelt zich allereerst voor, van den E.V.D. de werkzaamheden over te nemen op het gebied der handelsbemidde ling, dus het in verbinding brengen van Nederlandsche en buitenlandsche firma'i Voorts zal het/inlichtingen verstrekken over afzetmogelijkheden van Nederlandsche pro ducten in het buitenland, voorzoover Neder-' landsche exporteurs daaraan behoefte heb ben. Men gaat er van uit. dat. thans het ont sluiten en behouden van buitenlandsche af zetgebieden zonder gefundeerde kennis van de buitenlandsche markt niet mogelijk is. Wel hebben vele bedrijven de beschikking over eigen medewerkers en relaties voor dit werk, maar zeer vele bedrijven, wier mede werking aan den export niet kan worden ge mist, kunnen zich niet of onvoldoende met eigen krachten helpen. Deze bedrijven wil het instituut desgewenscht behulpzaam zijn. Het instituut stelt zich voor, in daarvoor in aanmerking komende landen ten behoeVe van geïnteresseerde Nederlandsche bedrijven explorateurs uit te zenden, die daar onder zoekingen instellen naar de afzetmogelijk heden van Nederlandsche producten. Op den duur wil men komen tot een net van corres pondenten over alle voor den Nederlandschen handel belangrijke landen. Voorts wil het instituut aandacht besteden aan de mogelijkheden tot bevordering van de propaganda voor Nederlandsche producten in het buitenland. Tenslotte wil het instituut bepaalde Neder landsche bedrijven, die bij de doorvoering van hun exportplannen op moeilijkheden stuiten, met raad en daad terzijde staan. Vier afdeelingen. Om zijn doel te bereiken, is het instituut in vier afdeelingen gesplitst, nl.: a. markt onderzoek; b. handelsvoorlichting en infor maties; c. jaarbeurswezen en propaganda; d. publiciteit. Het zwaartepunt der werkzaam heden zal uiteraard bij de eerste twee afdee lingen liggen. Bij afdeeling a wordt het markt onderzoek niet gesplitst naar de diverse lan den. doch naar artikelen. Een aantal artikel- specialisten is aangesteld, die met de bedrij ven contact zullen houden. Ook de reecis genoemde explorateurs, die een soort „vlie gende colonne" vormen, vallen onder deze afdeeling. Wat afdeeling b. betreft, men neemt van den E.V.D, al het documentatiemateriaal over, dus een schat van gegevens. Maar het insti tuut wil over de aanwezige adressen meer gegevens verzamelen. Hoewel onze uitvoer zich in stijgende lijn beweegt, is verdere stimuleering ervan drin gend noodzakelijk. De E.V.D. werkte vooral reactief, dat wil zeggen verstrekt de gegevens op verzoek. Het instituut wil ook actief wer ken door het bedrijfsleven nieuwe wegen te wijzen. Zoo gaat een belangrijk deel van de econo mische voorlichting uit ambtelijke in particu liere handen over. Hel doel van het instituut is, de belangen van het bedrijfsleven bij de Overheid te behartigen en niet omtfekeerd Financieel wordt deze particuliere stichting door de Overheid te paard geholpen. Maar het is de bedoeling, dat het instituut voor het bedrijfsleven zoo belangrijk wordt, dat het daardoor over voldoende inkomsten gaat be schikken. Bijzondere kosten, welke het in stituut ten behoeve van zijn cliënten maakt, zullen aan die cliënten in ï-ekening worden gebracht. Deze reorganisatie heeft niet tot gevolg, dat de E.V.D. verdwijnt. De E.V.D. zal in de gelegenheid worden gesteld, zich In het bij zonder te wijden aan de voorlichting van overheidsinstellingen en van het bedrijfs leven nopens de economische ontwikkeling in het buitenland. Ook de voorlichting van het buitenland over de economische situatie hier te lande zal, in samenwerking met het. mini sterie van Buitenlandsche Zaken, de bijzon dere aandacht van den E.V.D. hebben. hooge huif van het schemerige sta tion loopt vol met geluiden, als ineens drie treinen tegelijk aankomen. Twee diesels, die hun menschenlast haastig spuien en dan al weer aanzoemen voor de rit-terug en een Jumbo-bespannen wagenstoet, aan alle kanten vreemde woorden dragend als „Wagons-Lits" en „Non-FumeUrs". Vreemd-majesteitelijk staat de lange slang van wagens in de bescherming van de kap geschoven en de waterpomp van de Jumbo zwoegt versche vloeistof in den groenen ketel, terwijl huiverende menschen deuren openzwaaien en met een buiten- landsch-blasé gezicht de Hollandsche kou intreden. Zoo gaat dat dan; een kruier met een tik aan de pet en een dame in bontjas die hooghartig kijkt, een kind op va ders arm en een bijna leege wagon met romantisch-roode lampekapjes voor de ramen. Tenslotte niets meer dan een aantal zich vergapende „overstappers", kijkend naar het vreemde gevaarte, dat zoojuist uit het verre buitenland onder de kap van hun station is geschoven, fantaseerend over de ijsbloemen op de ramen, die er misschien al van Bazel af op zijn gevroren. Voelend ook naar het retourtje, veilig in een vest zakje: Derde klas Uitgeest. Die heerlijk-aantrekkelijke sfeer van watten stoomwolken, stijgend tegen het dak van het groote station en druk-doende menschen, zoo uit den vreemde geïmpor teerd: gelukkig kunnen we er weer meer malen per dag onze bekomst aan zien. Maar een klein moment wordt zij bedor ven door een simpel pakje sigaretten in de hand van den laatsten reiziger, die het per ron betreedt: een duur buitenlandsch merk met een aureool van verdachtheid om het cellofaan. De kijkende gemeente ziet het pakje en zij denkt aan deviezen en der- zelver verleidingen. Dan steunt de bas van een vertrekkende electrische door de ruimte. O, ja, overstappen voor Uitgeest. Het pakje sigaretten groeit vanavond aan tafel uit tot een completen deviezenzwen- del. Het vestzakje zou ook zoo graag eens een retour naar Mühlhausen omsluiten. J. F. Arbeider deed een ernstigen val Het weer was oorzaak, dat A. Peterse, arbeider van de firma „Bouw en Montage" te Rotterdam bij het transporteeren van een hijsch uitgleed en van een hoogte van ongeveer drie m. viel. Het ongeval ge schiedde aan de Industriehaven bij de hijschportaalkraan van Walserij-Oost. Met schaafwonden en een pijnlijken ,rug werd Pelerse opgenomen in het Roode Kruis- Ziekenhuis te Beverwijk. In New York zetelt de „Freeland League for Jewish Territorial Colonization". Bij deze „Freeland League" heeft een groep vooraanstaande Nederlanders vorig jaar een voorstel ingediend over immigratie van Joden in Suriname. De „Freeland League" heeft een memo randum naar de Nederlandsche regeering gezonden, waarin dr plannen in hoofdlij nen zijn uitgewerkt. Met enkele wijzigin gen is, thans dit plan naar de Stapten van Suriname doorgezonden en als deze hun goedkeuring er aan hechten, zal er een overeenkomst worden gemaakt, waarna de immigratie kan beginnen. Het plan behelst het volgende: er wordt een aantal Joden (hoeveel zal afhangen van de economische mogelijkheden) in Suriname gebracht. De immigranten zullen als burgers van Suriname in aparte ne derzettingen worden ondergebracht en eigen, in Suriname nog niet bestaande in dustrieën beginnen. Het streven zal zijn elke concurrentie met de reeds bestaande industrieën te vermijden en het daarheen te leiden, dat er een nieuwe economische werkzaamheid ontstaat, die de internatio nale positie van het land zal verbeteren. De kolonisatie zal een georganiseerd en geleid karakter dragen. De adspirant-im- migranten zullen onderworpen worden aan een strenge selectie, waarbij niet alleen met het physieke weerstandsvermogen re kening zal worden gehouden, maar ook met vakbekwaamheid en het moreele peil. De Duitschers richtten in 1944 bij Geertruidenberg een geweldige vernieling aan. De nieuwe Joodsche burgers van Suriname zullen dezelfde rechten en plichten genie- - - ten als de inheemsehe bevolking. Zij zullen vergen, zich blijvend in het land vestigen en niet, zooals kolonisatoren dat plegen te doen, de gemaakte winsten in het buitenland ver bruiken. Voor de op te richten industrieën zullen verschillende Joodsche instellingen de noo- dige gelden beschikbaar stellen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de UNO bij het uitvoeren van de plannen een actieve rol zal spelen. In aanmerking voor de immigratie ko men in hoofdzaak Oost-Europeesche Jo den. Er vertoeven nog een paar honderd duizend in de vroegere concentratiekam pen. 90% van de candidaat-immigranten zijn ambachtslieden. Het spreekt vanzelf, dat er bij de Joden, die zich in Suriname zullen nederzetten, een groot aantal intellectueelen (dokters, leeraren e.d) zal zijn. Er zullen ambachts scholen worden gesticht, ziekenhuizen, kortom, het land zal pr in alle opzichten wel bij varen. Het ligt in de bedoeling wanneer de plannen worden aangenomen, vooraf een aantal pioniers naar Suriname te zenden, die daar dan het voorbereidende werk zul len verrichten. Uit de puinhoopen, die de Duitschers op 30 October 1944 bij Geertruidenberg ach terlieten, is thans de groote electrische centrale van de PN.E.M., de Provinciale Noord-Brabantsche Electriciteits Maat schappij N.V. herrezen. De modernste ma chines wekken thans stroom voor huishou delijk en industrieel gebruik. Bovendien bestaan plannen tot het bouwen van een nieuwe centrale, op twee kilometer afstand van de oude, die aan de Amer een eigen haven krijgt en in het begin een vermo gen van 100.000 tot 150.000 kw zal hebben. Dit bedrijf, dat als grondlastcentrale wordt ingericht, zal mettertijd eert vermogen van 300.000 kw kunnen krijgen. Deze nieuwe centrale wordt, met behoud van de thans herstelde noodig om aan de in de toe komst verwachte stijgende vraag naar- energie voor industrieën en de electrifica- tieplannen der spoorwegen het hoofd te kunnen bieden. Wanneer dit bedrijf gereed zal zijn kan nog niet met zekerheid wor den gezegd. Het zal ook den bouw van eenige nieuwe transformatorenstations en een belangrijke versterking van het distri- DE KNIKKER IJM 4 WAS IN ENGELAND. Van een reis naaT Grimsby is hier aange komen de stoomtrawler Knikker IJM 4. De trawler had slechts 300 manden visch in de Engelsche haven gelost, maar toch werd nog bijna 10.000 besomd De tegenwoordige 50.000 volt-lijn naar Breda en Roosendaal zal worden vervan gen door een 150.000 volt-verbinding en de door den vijand opgeblazen 50.000-volt transformatorstations te Breda en Roosen daal zullen als 150 000 volt stations weer worden opgebouwd. Van Roosendaal zal een 50.00 volts-lijn naar Goes worden ge legd, met een transformatorstation te Woensdrecht. om zoodoende de koppeling tusschen het Brabantsche en het Zeeuwsclhe net tot stand te brengen. De thans over belaste lijn met 's-Hertogenbosch van 50.000 volt zal worden vervangen door een 150.000 volts lijn, die naar Oss zal worden doorgetrokken. De 50.000-volt-lijn Hel mond-Eindhoven zal nog dit jaar door een ondergrondsche leiding worden vervangen. De directie van de P N.E.M. schat het tot standkomen van (fit moderne stroompro- ductie en -distributieapparaat op „eenige jaren". De ravage van 1944 is in tusschen vrijwel verdwenen. Nieuwe turbo-generatoren uit Zwitserland gonzen thans in de reusachtige hallen aan de Donge. Groote medewerking van de Zwitsersche regeering maakte het mogelijk twee 40 000 kw turbogeneratoren op te stellen ter vervanging van de twee verwoeste 36.000 kw machines. Thans wor den twee 15.000 en twee 20.000 kw turbo generatoren opgesteld, waarvan reeds één in werking is. De moderne machines, die in Mei of Juni van dit jaar in bedrijf ge steld zullen kunnen worden, zijn aanzien lijk economischer dan de oude. Op het oogenblik wekken centrale één en twee samen per werkdag ongeveer een miHioen kilowattuur. Hiervan krijgt Bra bant zijn deel en ook een gedeelte van het Zeeuwsche gebied wordt er mee voorzien. Door koppeling met het Limburgsche net wordt stroom naar Rotterdam en 's-Gva- venhage „vervoerd" doch indien Limburg te kort schiet, kan Brabant bijspringen. Soms krijgen omgekeerd de Limburgsche mijnen wel eens energie uit Geertruiden berg. De yernielde gebouwen van de centrale vergden een uitvoerig herstel. Muren en daken waren door de explosies der spring ladingen vernield of ontzet. In den nacht van 29 op 30 October 1944 werden niet slechts de turbo-generatoren, doch werd ook een groot gedeelte van den schakelnan- leg en van het openluchtstation opgebla zen. Instortende muren vernielden veel van een schakelpodium en oliebranders en zetten het verwoestende werk voort. De Duitschers staken magazijn en garage :n brand en vernielden met hamers meetin strumenten, aanv/ijsapparaten, schakelaars en zelfs het aanwezige sanitair. De schade in het groote ketelhuis bleek herstelbaar te zijn, doch in vele opzichten moest men van den grond af aan opnieuw beginnen- Eind Augustus 1946 kon voor het eerst weer stroom geleverd worden, mede dank zij de snelle levering der Z"'it- sersche turbines en het harde werk van het personeel. Verder kwamen in slechts 28 van de 108 gemeenten, waarin de P.N.E.M. stroom nan kleinverbruikers levert, de netten onge deerd uit den strijd. Veel hiervan is reeds hersteld en veel zal tegelijkertijd verbe terd en gemoderniseerd worden. Nog steeds geen veldsport Eensgezind maken de voetbalbond korfbal- bond en hockeybond bekend dat voor het a.s. week-end alle wedstrijden zijn afgelast. Het voetbalprogramma wordt weer een week verschoven. Agenda voor Velsen en IJmuiden VRIJDAG 14 FEBRUARI. Thalia, 7 en 9.15 uur: Het mysterie van Priory Castle. Rex, 8 uur: Tamara. De Pont, 8 uur: De moordenaar kreeg 's avonds angst. FEUILLETON Roman door Winston Graham Vertaaid door Alice van Iterson 51) Dwight.neem nou bijvoorbeeld Dwight. Hij was een rasechte Engelsch- man en kolonist, maar vanwege een of andere duistere kwestie moest hij weg uit Sandhurst en kwam toen vanzelf in den vorigen oorlog terecht. Hij bracht het, in tegenstellingen met anderen, die sneller carrière maakten, maar tot majoor. Maar wat komt dat er op aan? Hij was een voor treffelijk agent van den Intelligence Ser vice en een kameraad, waarop men zich altijd verlaten kon. Hij ging naar Italië om zijn longen wat te ontzien. Voordat hij bij den Service kwam, deed hij allerhande armoedige karweitjes. De regen kletterde tegen de ruiten. Andrews nam een slok brandewijn en reikte mij toen de flesch. Op dat oogen blik was hij tot mijn schrik heelemaal buiten zichzelf, niet meer zeker van zich zelf en wist blijkbaar ook niet, wat er verder moest gebeuren. De brandewijn- flesch vvas maar licht. Na eenig aarzelen besloot ik er niet uit te drinken, maar het weinigje, dat er nog in was, te sparen voor Jane. Er waren menschen, die hem niet mochten, ging Andrews verder. In het begin ging het mij net zoo. Ik dacht, dat hij een snob was. Maar naderhand heb ik hem leeren waardeeren. Hij was totaal anders dan ik. Hij had er een hekel aan, zijn handen vuil te maken. Bespottelijk gek op paarden, ofschoon hij er sinds zijn tijd in Sandhurst nooit meer een bezeten had. Ik geloof niet, dat hij dit werk op zich nam, omdat het hem zoo buitenge woon beviel, maar meer omdat hij daar door in staat was bijna zoo te leven, als hij het graag wilde. Zoo'n beetje als een Hongaar met wat geld om handen. Een huis in Rome. Behoorlijk te eten, te drin ken en te rooken. Het heeft geen zin, hem te verdenken van vuil werk. Hij was een geboren gentleman. Het ging best. O, nu Er heerschte weer zwijgen. We zitten leelijk in de klem, begon Andrews. Ik kom er wel tusschenuit. Maar over jullie twee heb ik zorg. Dat Duitsche mormel daar zal zich iedere klei nigheid van jullie herinneren Eindelijk was het Jane gelukt, den praatzieken kerel kwijt te raken. Blijkbaar was zijn voorraad raadgevingen nooit uit geput. Ik liep haai' door de gang tege moet. Drink eens wat, zei ik. Zij gehoorzaamde. Wat is er aan de hand? Waarom zijn zij niet...,. Dwight is gestorven. Oh. Drink alles uit, zei ik, het is toch maar weinig. Zij trok een leelijk gezicht en rilde toen zij het sterke goed naar binnen goot. Och, Robert, wat een tragische toe stand. Ja, het is vreeselijk. De dame, die ik reeds eerder had ge zien, kwam weer uit haar coupé en keek ons in het voorbijgaan misprijzend aan. Waarschijnlijk was zij van oordeel, dat wij niet het recht hadden, in den corridor van een eerste klas wagon rond te han gen, waar zij inderdaad gelijk in had. Jane gaf mij de flesch terug. Ik kan er geen slok meer van naar binnen krij gen, Robert. Wat nu? Ik dronk de rest van de flesch leeg. Andrews heeft er nog niets over ge zegd. Ik weet alleen, dat we bij het vol gend station zullen uitstappen. Het had geen enkelen zin haar te vertellen, dat Andrews op dit oogenblik volkomen rade loos was. Zij zou het ternauwernood ge loofd hebben, want zij was er van over tuigd, dat Andrews altijd en overal raad op wist. Arme Dwight! Ik kan het haast niet begrijpen. Het is Ik had nooit moeten toestaan, dat je meeging op deze reis, Jane, zei ik. Het was ongelooflijk egoïstisch van my. Maar ik kon eenvoudig geen afstand van je doen. Je zou me toch nooit hebben kunnen tegenhouden. We zitten in hetzelfde schuitje en ik ben niet bang voor de con sequenties. Zij leunde tegen mij aan. Zonder jouw steun zou ik er niet doorheen gekomen zijn, zei ik. Het ging mij nu precies als Andrews: ik moest eenvoudig tegen iemand praten. Ik zou het niet allemaal hebben kunnen verdra gen. Dien avond, toen ik je voor de eerste maal kwam bezoeken, is het al begonnen, lederen keer, dat we elkaar sedertdien ontmoet hebben, putte ik daar nieuwen moed en kracht uit. Nu lijkt het er op, alsof onze plannen zelfs volkomen mis lukken zullen. Als dat het geval is, dan wil ik graag, dat je weet, hoeveel je voor my beteekent. Het is niet een voorbij gaande verliefdheid. Ik zou altijd bij je willen zijn. Je weet. wat mijn gevoelens voor jou zijn, zei Jane. Het werd mij duidelijk, hoe weinig reëel het eigenlijk was geweest toen ik nog niet zoo lang geleden Dwight benijd had. Iedere vezel in mij wilde leven, leven, als nooit tevoren. Voordat ik Jane ontmoet had, was myn leven maar iets halfs geweest. Zij scheen mijn gedachtengang te vol gen. Ik geloof, dat wij er nog heel huids van af komen, zei ze, daar heb ik een voorgevoel van. Spreek daar niet over, zei ik. Wij luisterden naar het geratel van den trein. Een vermoeden iets dergelijks als mij overvallen was toen wij den St.-Gott- hardtunnel waren ingereden dat het beslissende uur naderkwam, besloop my ook nu weer. Twee coupés verder leunde de zware gestalte van Andrews roerloos tegen de deur. O, dat afschuwelijke wach ten De hemel werd langzamerhand lichter; weldra zou de maan opkomen. De vrouw kwam weer te voorschijn en staarde ons door het halve duister aan. Ik vroeg my af, hoe het met de vier gevangenen zou gaan. Het zou voor hen wel geen aange name reis zijn, om zoo geboeid en gekne veld te moeten kijken naar het groteske schudden van een doodeGelukkig was er maar één, die het schot van den secretaris had gehoord. Jane bewoog zich in mijn annen. Ik wou, dat het volgende station nu maar gauw kwam. Geef me alsjeblieft een si garet. Nu niet, weerde ik af. Zoo dadelijk komt het station. Je merkt.... Ja, men kon het aantrekken van de rem men al hooren. Ook deze wachttijd was dus weer voorbij. Ik zag, hoe Andrews snel den coupé binnenging en terugkeerde met Dwight's rugzak. Hij schoof een wig onder de deur. Het station was iets grooter dan het voorgaande. In deze omgeving waren ook meer huizen. In de langzaam wegtrekken de duisternis kon ik een seinhuisje zien I en op zijsporen een aantal electrische loco-1 motieven. Nu kwamen er veel lichten. Andrews kwam naar ons toe, toen de trein stilstond. Nog niet, zei hij, kom hier binnen. Wij volgden hem in den leegen coupé, die door den Zwitser onvrijwillig was ver laten. Hij sloot de; deur. Besluiteloos ble ven wij staan. Wij wachtten. Men kon hooren, hoe er een paar menschen uitstapten en anderen Instapten. Gaat zitten, ze! Andrews. Nu begon ik te spreken. Ik geloof, dat u de zaak nu een beetje gaat over drijven, is het niet? We stappen hier nog heelemaal niet uit. Wat? Ik ben tot een andere conclusie ge komen, zei Andrews. Ik heb de situatie nog eens goed bekeken. Over twintig mi nuten zijn wij in Luzern. Jane keek mij aan. Toen staarde zij ongeloovig naar Andrews, alsof zij er zich van wilde vergewissen, dat zij goed had gehoord. Wij beiden waren toch overtuigd geweest, dat wij zoo snel mogelijk uit dezen trein moesten zien te komen. Het leek krankzinnig het risico, dat we reeds te lang hadden geloopen, nu nog te willen vergrooten. Maar iets in Andrews' toon zei me, dat hij vastbesloten was, te blij ven. Zijn zwakheid en besluiteloosheid van daareven waren als weggeblazen. Hij was weer zichzelf. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3