5* Albert Heun BISCHOFF net meisje Zuid-Afrikaeen jong gebied met tal van aspecten Kort en Bondig pr. Banketbakker S3. BORST Luidsprekers Weggeloopen Trawll ler Diepvriesgroenten en Fruit H. BORST „NAT GONELLA" MOEDERCURSUS L. Verhoef een woon-winkelhuis en een woonhuis Uw overhemd, HetSchoenenpaleis heeft: Biedt aan H. BORST, Kennemerlaan 32 Veel geld betaalt i DE RUYTER1 Vrijdag 14 Februari 1947 TJMUIDER COURANT Aan de andere zijde van den evenaar, tus- schen Koop de Goede Hoop en Beetsjoea- naland, ligt een land, dat zich meer dan ooit in de belangstelling van ons volk verheugt. Kenden wij Zuid-Afrika vroeger hoofdzakelijk door „Sarie Marais" en de „Ossewê". thans zien duizenden jonge Nederlanders reikhal zend uit naar een kans, om daar een'nieuw bestaan te bouwen en zij zullen meermalen de kaart van de Unie grondig bestudeerd hebben. Maar niet alleen de banden, die er op dit terrein werden gespannen, ook de cultureeje bruggen, welke reeds lang tusschen de Unie en ons land bestaan, zijn het bewandelen meer dan waard. Acht jaai lang heeft de lite rator Jan Greshoff, wel eens als „de ambas sadeur onzer letteren" aangeduid, in Zuid- Afrika gezworven en als we hem hooren ver tellen over het land, dat zoozeer zijn liefde won, worden er vele gezichtspunten naar veren gebracht. Duiken we eerst even in de geschiedenis, die den naam van ..Oom Paul" als een ster van de eerste grootte oplevert Hij was het. die de eenheid van Zuid-Afrika wist te be werkstelligen, en één zijner opvolgers. Gene raal J B. M Hertzog bracht de Zuid-Afri- kaansche republieken na den vrede van 1902 tot nieuwe feitelijke zelfstandigheid. Was tot 1902 een Nederlandsche tendens in Zuid-Afrika sterk geweest, na dat jaar distan- cieerden wij ons om onverklaarbare redenen van het stamverwante volk. De Engelschen zagen de kans schoon en trachtten hun stem pel op het overwonnen maar verre van onder- wornen volk te drukken. „Jammer" zegt de heer Greshoff, „dat Ne derland toen niet een „tegenoffensief" heeft gelanceerd, wij haden toen een belangenge meenschap kunnen grondvesten." Er ontstond echter een kloof tusschen Ne derland en de Unie, niet in de laatste plaats door de omstandigheid, dat Nederland zich in het begin van deze eeuw bitter weinig aan de Afrikaansche familie gelegen liet liggen. Fransche. Engelsche en Duitsche invloeden trachtten de oorspronkelijke taal te verdrin gen: de universiteits-bibliotheék van Kaap stad ontving volledige literatuur-verzamelin gen uit deze landen en Nederland zag dit alles passief gebeuren. „Is het een wonder, dat de „Suidafrikaan- ders" niet zoo heel veel met Nederland op hadden in die jaren?" Toch kroop ook hier het bloed, waar het niet kon gaan en na den eersten oorlog „ontdekte" Zuid-Afrika ons land opnieuw Dagbladartikelen en boeken, lezingen en redevoeringen getuigden van be langstelling voor het land, waarin vele Afri- kaanders hun moederland bleven zien. „Het is geen kindertaaltjc" Sindsdien is het weer bergop gegaan met het contact tusschen Noord en Zuid, en slechts zelden krijgen de Nederlanders te hooren: „Wij hoef jou nie". Toch blijven er van die kleine geschillen over, welke zoo gemakkelijk uit den weg geruimd konden worden en die toch blijven bestaan, misschien door wanbegrip, misschien door onkunde. Zoo is daar de Zuidafrikaansche taal. Wij Nederlanders staan ietwat sceptisch tegen- eens onafhankelijk van Van Wijk-Louw. die nen zich eenige jeugdige dichters aan, die reeds een paar voortreffelijke novellisten in hun rangen tellen. i Crltiek: een jjl gebaar. Niet in de laatste plaats wegens de, voor onze begrippen, overmatig strenge laster- wetten, is een gezonde crltiek op deze litte ratuur nog niet tot de hoogte gestegen, waar op ze als richtinggevend aangeduid mag wor den en aan den anderen kant is de enorme leeshonger in de Unie een stimulans doch niet altijd slechts voor het „beste van het beste" Al is de heer Greshoff dan letterkundige, graag vertelt hij een en ander over het mu ziekleven en de beeldende kunst in Zuid- Afrika. Zijn omzwervingen hebben hem niet vee! goede uitvoerende muziek doen ontmoe ten. hoewel onder buitenlandschen invloed en door het „krimpen van de afstanden" nieuw bloed meer en meer wordt toegevoerd aan de toonkunst. Arnold van Wijk is tot nu toe eenig als belovend componist; de nog piep jonge filmkunst en architectuur komen ech ter meermalen met verrassende uitingen voor den dag De zeer groote vraag naar alles wat met doeken, lijsten en olieverf te maken heeft, deed de Zuid-Afrikaansche schilderkunst wel eens uitglijden ln de „kitsch-fabricage". maar naarmate het publiek ook hier opgevoed wordt, wordt djt euvel kleiner. Het tooneel- leven speelt zich met groote kleurigheid voor namelijk af in de liefhebberij-vereenigingen en de groote, dus kostbaar-makende, afstan den zijn op het gebied van den zoo noodigen „tooneel-import" een bijna onoverwinnelijk obstakel. Nu er een hernieuwde belangstelling voor Zuid-Afrika gegroeid is. kan een uitspraak van den heer Greshoff voor een ieder, die dit land als tijdelijke of definitieve woonplaats hoopt te kiezen, het overdenken waard zijn: „Ga naar het schoone Zuid-Afrika, maar ga zonder vooroordeel, met open hart en open oogen!" Honderd twintig gulden onder een matras „Twaalf briefjes van tien" waren aan leiding tot een rechtszaak met veel tranen en een halsstarrige ontkenning. B. B-, een werkstertje uit Velsen zou eenigen tijd ge leden haar Santpoortsche mevrouw f 120 afhandig hebben gemaakt. Het gewraakte dozijn briefjes was tezamen met een aan tal biljetten van honderd opgeborgen on der de tradiJioneele matras, maar toen me vrouw, wier echtgenoot bij zijn vertrek naar warmer streken een portefeuille met geld had achter gelaten, op zekeren och tend aan de deur moest gaan betalen, ont braken er f 120 aan den geldvoorraad en „niemand anders dan de werkster kan het gedaan hebben", vertelde mevrouw Don derdag aan de Haarlemsche edelacht- baren, die even te voren een met tranen over dat „gebrabbel", maar dan hebben wij besprenkelde ontkenning van de beschul- ons nog nooit opgesloten in de schatkamers van de Zuidafrikaansche letterkunde, waarin de schoonste effecten kunnen schitteren, ook al door de groote vocabulaire, waarover het Afr:kaansch beschikt. Er leeft onder het verre volk een merkwaardig taalvormend vermo gen' wanneer een Engelsch woord niet in den smaak valt. wordt er prompt een in- heemsche vervanger voor gezocht en geen Afrikaander zal u verwonderd aankijken, wanneer ge het woord „tunnel" vervangt door ..duikwee" of het Anglicisme „lift" door „hijscher" Wanneer over dit soepele aan passingstalent kleineerend geglimlacht wordt, dan geeft de lacher bitter weinig blijk van taalgevoel en hij schaadt er bovendien de verstandhouding tusschen Nederland en Zuid- Afrika mee. Wanneer we met Greshoff wat dieper op de letterkunde van „die ou-Transvaal" in gaan. valt de duidelijke overeenkomst met de onze op. alleen, alles is later gekomen dan hier en misschien wat minder bewogen, Toen na 1902 de rust in de jonge Unie te rugkeerde. vond de literatuur een vrucht baren voedingsbodem en namen als Totius, de nog levende vader der Zuidafrikaansche let'eren. Louis Leipoldt. de hevige dichter met zijn directe zeggingskracht, en later na een inzinking mannen van de „Afrikaansche beweging van '80", die zich om dè figuur van N. P. van Wijk-Louw groepeerden, bewijzen, dat er stijl gemaakt is door die weinigen, dat er tevens groote behoefte was in Zuid-Afr:ka aan proza en poëzie. We kunnen de parallel met Nederland verder doortrekken: d^ar is het orgaan .Standpunten", verwant aan onze Febr. te Mobile. Aster., 13 Febr. te Rotterdam. „Nieuwe Gids", daar is de dichteres Eliza- He^e] J3 Febr. van Rotterdam naar Barcelona, beth Evbers. wier werken zoo vlak bij die van Henriëtte Roland Holst staan. Als één der beeldrijkste ioneeren komt D J. Opperman den laat-sten tiid naar voren en ziin oeuvre wordt wel eens vergeleken met dat van den Nederlandschen dichter Achterberg Geheel afzonderlijk is de figuur van Nils Kriege, de poëet-bohémïen als een nog wei felende maar veelbelovende schrijver. Even- digde werkster hadden aangehoord. Daar alle omstandigheden wel heel erg tegen de verdachte waren, achtte de Offi cier van Justitie het bewijs geleverd en wilde hij de werkster honderdtwintig da gen oftewel 4 maanden laten opsluiten. Op den 27en Februari om half tien zal vonnis worden gewezen. MAANDAG BEGINT DE MOEDER CURSUS VAN HET WITTE KRUIS. Wij brengen nog even in herinnering dat a.s- Maandag in het Witte Kruisgebouw aan de Kennemerlaan een moedercursus zal worden gehouden voor meisjes en vrou wen boven 18 jaar. De lessen worden ge geven op Maandag- en Woensdagavond gedurende zes weken door zuster N. Nieuwpoort, docente van de Provinciale Commissie voor Kinderhygiëne. De kosten zijn zoo laag mogelijk ge steld. SCHEEPVAART K. N. S. M. Socrates, 12 Febr. te Buenos/ Aires. Bacchus, 11 Febr. te La Guaira. Bessa, 12 Febr. te Curacao. Cottica. 11 Febr. van Trinidad naar La Guaira. Dundee, 11 Febr. van Valencia naar Gibraltar. Orpheus, 12 Febr te Cadiz. Gu- drun. 12 Febr. van Bari naar Dubrovnik. Fana. 12 Febr. van Alexandrië naar Jaffa. Baralt, 10 Zand op de slee-baan van het „Kopje" Betere regeling mogelijk? Evenals andere jaren, wanneer er sneeuw ligt, wordt er ook nu in Bloemendaal genoten van de wintersport. Het is vooral de rijpere jeugd, die mei sleeën van hel Kopje geniet en al gauw was er dan ook een mooie baan. Uit den aard der zaak trekt dit winterver maak ook veel belangstelling van toeschou wers en het is een aardig gezicht de sleeën in groote vaart naar beneden te zien komen. Er gebeuren echter ongelukken, omdat wel eens een slede omslaat, of omdat een toe schouwer wordt aangereden, als een slede uit de baan geraakt. Zoo zijn er al twee dames naar een ziekenhuis in Haarlem gebracht met een gebroken enkel en een gebroken pols, en Zondag werd een der toeschouwers zoodanig aangereden, dat deze met een schedelbasis- fractuur naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. Woensdag echter werd de pret van de jon gelui wreed verstoord, doordat een auto van Publieke Werken verscheen die op den weg zand ging strooien. De slederijders waren daardoor ten zeerste vertooryd en zij lieten dit ook blijken Hevig hebben zij tegen de zandstrooiers geprotesteerd, die er vermoe delijk niets aan konden doen. daar zij wel opdracht zullen hebben gekregen. De pro- tèsteerende jongelieden hebben het er trou wens niet bij laten zitten maar zijn zelf 't werk gegaan om het zand weer te ver wijderen Het is wel wonderlijk, dat men van ge meentewege een eind aar het'sleeën wilde maken, daar het een attractie voor velen is en ongerepte sneeuw niet vaak in ons land voorkomt. Er zouden trouwens weinig onge lukken gebeuren wanneer m- standig was. De kijkers toch drin"cn elkaar en dan zoo ver naar voren, dat er voor de sleeën niet voldoende ruimte meer blijft. Een goede oplossing zou zijn dat de jonge lui een wïntersportvereeniging oprichten en dat deze medewerking verkrijgt van het ge meentebestuur. opdaf er toezicht bij het sleeën wordt verkregen Het zou niet meer dan billijk zijn, dat de vereeniging in de even- tueele kosten van dit toezicht bijdToeg. MET AVERIJ EN WEINIG VISCH BINNEN. Nadat Dinsdag en Woensdag geen visch was aangevoerd, was er Donderdag één logger binnen Tengevolge van averij aan de winch was de vangst zeer gering, namelijk slechts 20 manden. ENGELSCHE DRIFTER BINNEN. Donderdagmorgen kwam hier als bijlegger binnen de drifter LT 43 uit Lowestoft Het schip kwam alleen maar drinkwater halen en vertrok daarna spoedig weer naar zee. V1SSCHERIJBERICHT SCHEVENINGEN Te Scheveningen kwamen aan de markt de kotter SCH 12 met 250 kisten versche haring en de trawllogger SCH 339 (onderbroken reis, kop peling defect) met 15 kisten schol. Hoeveel gelukkige ouders in Haarlem? Het is bekend, dat Prinses Juliana het initiatief genomen heeft om kleertjes en luiergoed in te zamelen voor de kinde ren die op denzelfden dag geboren wor den als het Prinsenkind. Reeds is be kend gemaakt dat zeer veel is ingeko men. Aangenomen wordt dat het aantal in ons heele land ongeveer 800 a 900 zal bedragen. Het aantal dat in Haarlem per dag geboren wordt, varieert den laatsten tiid van 12 tot 15. De bureaux van den Burgerlijken Stand hebben opdracht ontvangen lijsten in te zenden niet alleen van de kinderen die op denzelfden dag het levenslicht aanschouwen, maar ook op enkele aan sluitende dagen, daarvoor of daarna. Het is namelijk de bedoeling om aller eerst de geschenken te geven aan de kinderen die op denzclfden dag komen, maar zoo mogelijk wordt ook nog iets aan de anderen gegeven. De uitdeeling der pakketten gaat via de U.V.V.'s. Omdat geboorte van kinderen volgens de wet binnen 3 dagen moet worden aangegeven is pas na het verstrijken van dien termijn op te geven hoeveel geluk kige ouders er in Haarlem en omstre ken zijn die voor een geschenk der Prin ses in aanmerking kunnen komen. T eraarrlebestelling J. G. de Vlieger Op de algemeene begraafplaats te Bloemen daal is gistermiddag onder veel belangstel ling teraardebesteld het stoffelijk overschot van den heer J. G. de Vlieger, accountant bij de directe „belastingen te Haarlem. Van het bureau van den Rijksaccountants dienst te Haarlem was het grootste deel van het personeel aanwezig; voorts waren er majoor P. J. v. d. Maat. de heer J.-F M. Pinkster, lid van den gemeenteraad van Bloe mendaal. e a. In de aula sprak de heer A. W Verdenius, als vriend en als hoofd van den accountants dienst te Haarlem en herdacht den overledene als een trouw vriend en een harde werker, die zich met den inzet van zijn geheele per soon aan zijn werk heeft gegeven. De heer A. G. C Engelgeer, hoofd van het bureau Haarlem, sprak een woord van af scheid. mede namens den hoofdinspecteur, den heer Hellema. die verhinderd was aanwezig te zijn. De heer Zaalberg, die in de aula een kort woord namens de familie gesproken had, dankte bij de groeve voor de belangstelling. GEMEENTEBEGROOTING VAN ZANDVOORT De gemeenteraad van Zandvoort zal Maan dagavond beginnen met de behandeling van de geraeentebegrooting voor 1947. De verga dering zal zoo noodig Dinsdag worden voort gezet. Henry Wallace bespreekt het atoomgeheim In een hoofdartikel in het magazine „New Republic" schrijft Henry Wallace dat Frankrijk bezig is een atoom-fabriek te bouwen, terwijl in de Scandinavische landen voor het einde van dit jaar ten minste een fabriek in werking zal zijn. Ook Engeland is bezig een fabriek in te richten, die atoombommen zal kunnen vervaardigen. Canada is voorts, aldus Wallace, voor tachtig procent gevorderd met zijn atomi- sche productie. De Vereenigde Staten zijn dus niet lan ger in staat te zeggen, zooals zij totdusver gedaan hebben, dat zij de atoomgeheimen slechts zullen prijsgeven aan die landen, die kunnen bewijzen dat zij vertrouwd kunnen worden. „Wij alleen zijn er in geslaagd onszelf te misleiden en te gelooven dat wij het geheim alleen bezaten", zoo vervolgt de ex-minister. „Wij kunnen niet meer een geheim aanbieden, dat wij niet bezitten. Maar wij kunnen nog wel beloven samen te werken op gelijken voet met andere landen in een oprecht streven naar een uitvoerbare ontwapening". Poolsche amnestie voor 40.000 gevallen De Poolsche president Bierut heeft be kend gemaakt, dat een wetsontwerp zal worden behandeld, dat algemeene amnes tie verleent aan veertigduizend delinquen ten in en buiten Polen. Op een persconferentie zeide Bierut, dat het hier een wetsontwerp op breede basis betreft en dat het op vrijwel ieder een betrekking heeft, uitgezonderd die- genèn, die het Poolsche staatsburgerschap verloren hebben op grond van hun activi teit in het buitenland. Bierut hoopte, dat deze amnestie zal bijdragen tot het herstel van het land en tot den versnelden terug keer van Polen uit Engeland „waar zij door vijandelijke propaganda misleid zijn". In antwoord op de opmerkingen van Truman, tegen den Poolschen ambassa deur Winiewics, zeide Bierut: „Ik denk, dat de president verkeerde inlichtingen over de situatie in Polen heeft ontvan gen". Betreffende de betrekkingen tusschen kerk en staat verklaarde Bierut: „De eenige hindernis, die volledige goede" be trekkingen in den weg staat, is het ont breken van een concordaat en mijn regee ring bemoeilijkt het sluiten van een con cordaat niet". (Un. Press) Dinsdagavond is brand uitgebroken ln v administratie- en afmijnlokaal van de groent en fruitveiling der Coöperatieve Veiling®1" I eenig-ng Bunde bij Maastricht. Het gebouw rT. de kostbare afmi.intoestellen werd een prooi d I vlammen. De uitgestrekte opslagloodsen tu\ enorme hoeveelheden kisten en verpakkin materiaal konden behouden blijven. Ingesteld Is de „Indische Commissie n logsongevallenregeling", welke kantoor zal ho' den in de Van Speykstraat 2,0 te 's Gravenha1 Aan deze commissie is de uitvoering van Indische algemeene oorlogsongevallenregeii binnen het rilk ln Europa opgedragen. Op Schipnol zün uit Indië teruggekeerd zangeres Atle Brederode. de pianist George v Renesse en de cellist Samuel Brill, die 15 r^ cember naar Indië waren vertrokken. Zij heb!» geconcerteerd in Batavia, Soerabaja, Setttaran Makassar en op Balt. De heer Van Renesse v i klaarde dat er in Indië momenteel meer behoe' ls aan lichte muziek en cabaret-program^ daar de menschen over het algemeen onder te zware geestelijke spanning ieven om klassUw muziek te kunnen verwerken. De nationale Bond van Handels- en g,. toorbedienden „Mercurius", welke door mar regelen der bezetters werd opgeheven, hw-i zijn werkzaamheden hervat. OFFICIEELE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST VELSlv AANVRAGEN VOOR RIJWIELBANDEN. Ten behoeve van de in het algemeen 'pemh, richt van het Centraal Distributiekantoor noemde personen kunnen rijwielbanden word» aangevraagd. A, Collectieve aanvragen (door werkgevers met tien of meer arbeiders). Aanvraagformulieren te halen in dé week van 17 t.m. 22 Febr. a.s IJmuiden-Oost, kantoor P. J. Troelstra weg, gelijks van 9—12 uur; te Velsen-Noord, gebouw „Concordia", dag van 9—12 uur; te Santpoort, badhuis Wüstelaan, Donderde van 912 uur. Ingevulde formulieren in te leveren ulterliiv Zaterdag 22 Februari. NB. Naamlijsten of T.D.'s behoeven hltftit niet te worden overgelegd. B. Persoonlijke aanvragen (door personeel vu bedrijven met minder dan tien arbeiders). Aanvraagformulieren af te halen in dé week van 17 t.m. 22 Februari; te IJmuiden-Oost, Maandag. Dinsdag en Woerj. dag van 912 uur in bovengenoemde lokaler, te Velsen-Noord. Dinsdag van 9—12 uur in t», vengenoemde lokalen; te Santpoort, Donderdag van 9—12 uur ln bo. vengenoemde lokalen. Ingevulde formulieren in te leveren In de w van 24 Febr. t.m. 1 Maart op dezelfde dagen ta plaatsen. N.B. Zoowel bij het afhalen als bij hel fe. leveren van de formulieren dient de stamkai (zonder inlegvel) te worden overgelegd. Aanvjagen damesry wielen, Voor de bekendj voorrangsgroepen ls nog een beperkt aantal bonnen voor damesrijwielen beschikbaar Hier. voor kunnen in de week van 17 t.m. 22 Februart a.s. eveneens aanvragen worden Ingediend. Spoorbrug als voetbrug Overzetveren door ijs uitgeschakeld De zeer zware ijsgang in het Noordzee kanaal is niet alleen een obstakel voor het pontveer, zooals wij deze week schreven, maar ook voor de overzetveren van de papierfabriek en van den heer P. Donker sloot. Eerstgenoemd veer kon reeds geruimen tijd niet worden gebruikt, doch het an dere heeft het dank zij het gebruik van een ij'sbreker nog lang kunnen volhouden. Tot dat door het ijs de schroef van de motor boot het begaf en ook deze dezer dagen moest worden stil gelegd. De overtocht met het pontveer vergt veel kostbaren tijd en nu is door de N.S. toestemming verleend aan de arbeiders van papierfabriek en Hoogovens om voorloopig van de spoorbrug gebruik te mogen ma ken. Voor vele honderden arbeiders is dit on getwijfeld een uitkomsj. Jubileum aan de papierfabriek Gisteren herdacht de heer K. Nederlof. wonende te Santpoort, den dag, waarop hij vijf-en-twintig jaar geleden in dienst kwam bij Van Gelder Zonen N.V. Kon. Pa pierfabrieken. De jubilaris, die werkzaam is in de pa pierfabricage werd op het dïrectiekantoor toegesproken door den heer ir. T. P. Hu- brecht, bed rijf sir. gen ieur der papierfabriek Deze overhandigde na een hartelijke toe spraak de gebruikelijke enveloppe en een schrifteliiken gelukwensch van de hoofd directie. Op het bedrijfskantoor der Dapierfabriek sprak namens de bedrijfsleiding de heer P. N. Höweler hartelijke woorden, die ver gezeld gingen van een bloemstuk. Gestrand en weer vlot gekomen Het Amerikaansche stoomschip ,Ca- pawda Victory" groot 7000 brt. is gister avond op de Spijkerplaat in de Schelde gestrand. Met behulp van tien sleepbooten uit Vlissingen. Temeuzen en Antwerpen is het schip hedenmorgen vlot gekomen en Baar Antwerpen opgestoomd. Mij. Nederland. Tabinta. 12 Febr. te Amster dam. Taltsse, 12 Febr. te Port Said. Oceaan. Polidorus. 8 Febr. te Batavia. Kon. Holl. Lloyd. Van der Capelle. thuis reis 11 Febr. van Rosario naar Montevideo. Van der Velden, 11 Febr. te Calabayong, GROOTE VAART. Ergmond, 12 Febr. van Rotterdam te Antwerpen. Hellenic, Rotterdam Shanghai, 11 Febr. van Manilla te Hongkong. Katwijk. Lissabon—Tunis, passeerde 11 Febr. Gibraltar. Kedoe. thuisreis, passeerde 12 Febr. om 9 uur Beachy Head, wordt 13 Febr. om 14 u. aan den Hoek van Holland verwacht. Oranje, Batavia—Amsterdam, passeerde 12 Febr. Gibral tar. Rosa Smith, 12 Febr. van Aalborg te Jaffa. Samaria, (Muller), 12 Febr. van Martinique te Fort de France. Stad Maastricht. 12 Febr. van Port Said te Massawa. Tawali, Bombay—Van couver, 10 Febr. te Tuticorin. Telamon. 11 Febr. van Curagao te Maracaibo. Zaan, 12 Febr. van Huelva naar Sas van Gent. Aldabi. 21 Febr. van Bahia te Rotterdam verwacht. Bacchus. 9 Febr. van Maracaibo te La Guaira. Bantam, 8 Febr. v. Bombay naar Batavia. Congostroom. West-Afrika naar Amsterdam, 13 Febr. n.m. te Antwerpen verwacht. Coryda. 8 Febr van Curagao naar Gi braltar. Doros. 11 Febr. van Curagao te Port au Prince. Euryades (Eng 10 Febr. van Batavia naar Amsterdam. Polydorus. 8 Febr. van New York te Batavia. Stad Maassluis, 13 Febr. van Amsterdam te Rotterdam. Sumatra. New Orleans —Singapore, 12 Febr te Port Said. Edam, (ver beterd bericht), wordt 13 Febr. van Antwerpen te Rotterdam verwacht. Eemdijk, Singapore- New York. passeerde 11 Febr Gibraltar. Amstel veen, Rotterdam—New York, 12 Febr. van Ant werpen. Edam, 13 Febr. van New York via Ant werpen te Rotterdam. Papendrecht, Abadan— Melbourne, passeerde 7 Febr. Kaap Comorin, KLEINE VAART. Democraat, 12 Febr. van Ipswich naar Londen. Algarve, 11 Febr. van Leixoes n. Rotterdam. Arbo, 8 Febr. v, Grange mouth te Londen. Brandaris, 9 Febr. van Am sterdam te Londen. Diana V, 9 Febr. van Ant werpen te Goole. Frisia. 10 Febr. van Rouen te Cherbourg. Hasewint, 11 Febr. van Penzance te Newlyn. Kijkduin, 8 Febr. van Cherbourg naar Berry Head. Lanx. 11 Febr. van Konakri te Casablanca. Maartje, 10 Febr van Grimsby te Rochester. Olwe. 8 Febr. van Huil te Grimsby. Pinguïn, 8 Febr. van Rochester te Dundee. Regeja, Caen—Globe. pass. 9 Febr. Beachy Head. Twenthe. 8 Febr. v. Rotterdam te Boston (L.). Weltevreden 7, 8 Febr. van Ipswich te Boston (L.). Wilpo. tl Febr. van Huil naar Ply mouth Zuidland. 11 Febr. van Port Talbot naar Goole De Ruyter, 12 Febr. van Blyth naai Lon den. Express. 12 Febr. van Klngslynn naar Rot terdam. Heemskerk. 12 Febr. van Londen naar Boston (L.) Hellevoetsluis. 13 Febr van Sas van Gent naar Antwerpen. Cronenburgh, 12 Febr. v Antwerpen naar Rotterdam. Margeca. 12 Febr. Antwerpen te Oporto. Mies, 13 Febr. van Oslo naar Bergen. Mulan, 12 Febr. van Tmmingham n. Rotterdam. Van Gelder, 13 Feb»*, van Antwer pen naar Aberdeen. Veenenburgh, 12 Febr. van Rotterdam te Middlesbro. Viking, 12 Febr. van Rotterdam te Ostende. Virgo, 11 Febr. van Rouen naar Londen. Wim, 12 Febr. van Dieppe te Ant werpen. SLEEPBEDRIJF Slbt. Zwarte Zee met dok, van Bermuda naar Montevideo, arriveerde 12 Febr, te Bahia om te bunkeren. Heden overleed, na een kortstondige ongesteldheid ln het Antorüus Ziekenhuis te IJmuiden-Oost, onze ge liefde Man. Vader, Be huwd- en Grootvader ENGEL KOENE ln den leeftijd van 65 jaar IJmuiden; Wed. H. Koene- Van Rossen IJmulden-O.; R. A Kras-Koene N. F Kras Den Helder; D, Koene A' Koene-Koster Harderwijk: H. de Boer-Koene J. de Boer IJmuiden: J L Huijer-Koene P. Huijer Driehuis; T. H' De Beurs-Koene J. P. de Beurs IJmuiden-O.: J. M Koene en Verloofde Driehuls: C. Koene en Kleinkinderen IJmuiden-O., 13 Febr. 1947 Varenlusstraat 17. De teraardebestelling zal plaats vinden op Maandag 17 Februari a.s, des na middags 3 uur, op de Wes- terbegraafplaatö te IJmui den. Vertrek huis 2.45 uur. Terstond gevT. een zelfst. HULP IN DE HUISH. voor d. of d. en n. by N C Mentink Driehuizerkerkw 103 Driehuls 2 NETTE MEISJES b. z. a. 's morgens v. schoonh. v. kan toren of andere werkz.h omq IJm. of IJm.-O Br, L 1162 bur. van dit blad. RUILEN: 1 pr. br. h. ryglaar-^ zen m. 42 voor 1 pr voetbal-* sell. m. 37. Zeeweg 273. IJm.-O. Heden overleed plotseling ohze lieve, zorgzame Moe der. Zuster, Behuwdzuster en Tante ANNA MARIA SCIIOO Weduwe van Joh. Schipper ln den leeftijd van 48 jaar. Namens de familie: Mevr. S Schoo-Hofman Santpoort, 12 Febr. 1947. Hoofdstraat 226. De teraardebestelling zal plaats vinden Maandag 17 Februari a.s des namid dags om 2 uur op de be graafplaats „c Vertrek huis 1.30 uur. Gevraagd: vooi direct een voor dag en nacht, zelfstandig kunnende werken, niet bene den 19 Jaar. Meerdere hulp aanwezig. Mevr Arends, Von dellaan 28, Beverwyk. Gevraagd; zelfstandig kunnende werken. Prettige werkkring. Brieven met uitvoerige Inlichtingen en verlangd salaris IJ 311 bur. v. d blad. Voor FRUIT naar BORST HANDAPPELS v.af 49 c. p. bg. MOESAPPELS 59 C. p. kg. KENNEMERLAAN 32, Tel. 4331 Gevraagd omstreeks eerste helft van Aug. in klein amb tenaarsgezin flinke KRAAM VERZORGSTER. Br. L 1160 bur# y. d. blad. Jongelui, die gaan trouwen, zoeken gemeub. KAMERS m. of zonder pension, event, m. kookgel. Br. L 1161 bur. van dit blad. Verloren: MANTELCEINTUUR rood-bruin. S v p. terug te be zorgen Willemsbeekweg 58, IJmuiden-Oost Te koop: nieuw dik wollen VLOERKLEED 2 x 3 M z mooi patr Pynboomstr, 6, H.-N. tel. 24402. Te koop: prima RADIO. 1/2 jaar garantie. J Cornellsse. Hoogstraat 5 Velsen-N (nood woning). TE KOOP AGB.: splln-tern. kindercommode m. uitschuif- blad, 2 laden. 2 deurtjes, tri- plex-uitvoering. ongeschilderd f 75. P. C. Hooftlaan 9, Drie huls Te koop: 1 pr. zwaar verchr. KUNSTSCHAATSEN. Snellius- straat 2. IJmuiden. Te koop: d. bl. MANTELPAK oude kw kamg. met st. m. 42- 44 prys f 60. Te bevr. Pres. Krugerstr. 24, 2 KEES HONDJES te koop, 7 weken. Lindenstr. 10. Te koop: een HAARDKACHEL Hoflaan 41, Velsen-N. KENNEMERLAAN 127 RECLAMEWEEK Scheerkwasten van 2.50 voor 0.50 Doozen Brons van 0.75 voor 0.60 Scheerapparaten van 1.80 voor 0.35 Kollen met serpentine van 0.75 woor 0.35 Kaarten met 12 schuif speldjes van 0.35 voor 0.10 IVaschknijpers met veer van 0 04l/2 voor 0.031^ Pakken Waschmlddel, goed voor de wasch, schuimt goed 0.39 Groote Kladhlocs van 0 50 voor 0.23 Boodschappen! asschen van 1.75 voor 0.49 Wonderpannen van 4.50 voor 3.34 ('acaoboterstiften van 0.85 voor 0.25 Groote Purtemonnaies met ritssluiting v. 3.85 v. 2.50 Vergassers 9.75 Kleerenhangers m broek- lat groot van 0.55 voor 0.41 Pakjes Closetpapier van 0 121/2 voor 2 v 0.15 Veiligheidsspelden van 0 50 de 12 voor 0.35 Doozen gekleurde leg- puzzles van 0.60 voor 0.25 Doozen schoolkleurkryt van 0.30 voor 0.10 Klnderrateis van 0.70 voor 0.25 Koopt heden voor den a.s. feestdag: Feestmutsen, Mirletons, Slin gers, Serpentines. Maskers, Enz. Enz. Telefoon 5162 klein wit Keeshondje, Trixie. Terug te bezorgen tegen bel. Fazantenlaan 31, IJmuiden-O een voor 100 P K. motor Brieven IJ 310 bur. van dit blad. HET HUWELIJK -«« f. leven rijker en gelukkiger. BUREAU „DISCRE- TIA" helpt ook IJ Nic. Witsenkade 31, A'dam-C. Spreekuur9.30-12 o. v.m. en Maand., Woensd., Vrjjdag- av. 7-9 uur. Vraagt direct kosteloos Inlichtingen In blanco enveloppe- Voor KENNEMERLAAN 32 Tel. 4331. Een blijde gebeurtenis is ook egn sneeuwvrije VELSERPONT IJSBAAN Dus de schaatsen ondergebon den en nog een laatste kans gewaagd Zaterdag 15 Febr. des avonds 8 uur zail D.V. Prof. Dr. K. SCHILDER komen spreken over: Het Ambt der Geloovlgen en het Sociale Vraagstuk Vergaderplaats thans: Gebouw van het Leger des Heils, Edisonstraat, IJmuiden. Alle belangstellenden hartelijk welkom. DRAAIER BANKWERKER gevraagd. Ook die welke over enkele of ged. van dagen of andere vrije tijd beschikken en thuiswerkers kunnen 4n aanmerking komen. Br. IJ 312 Bureau van dit blad. MEDEDEELING Vanaf heden zijn wij aangesteld als officieel Dealer der Decca Gramofoonplaten Dus voor Caféhouders enz. is het aangewezen adreg MUZIEKHANDEL TROMPSTRAAT 121 - IJMUIDEN-OOST Heeft V stof? Elzer's Heerenmodehuis Kennemerlaan 121 MAAKT UW OVERHEMD „Het Witte Kruis", Afdeeling Velsen Te beginnen Maandag 17 Februari a.s. 's avonds 7 uur zal in het Witte Kruisgebouw Kennemerlaan 125 te IJmuiden een MOEDERCURSUS worden gegeven. Vrouwen en meisjes boven de achttien jaar kunnen zloh voor dezen cursus aanmelden iederen werkdag tusschen 3 en 5 uur bij den Administrateur der vereeniging Kenne merlaan 125 Witte Kruisgebouw IJmuiden. Vooral voor a.s Moeders is deze cursus zeer belangrijk. Kosten voor den geheelen cursus bedragen 1.50. AL HET KEER. EN REPARATiEWERK BINNEN 14, DAGEN KLAAR Zendt ons een briefkaart en Uw cosituum, jas of mantel wordt gehaald!!! BREDEROODSCHT7WEG 82 - SANTPOORT (STATION) TE KOOP: staande en gelegen te IJmuiden-Oost, koopsom 7.500.huuropbrengst 572 per Jaar. Te bevragen bij de Fa. CORN. JANUS EN ZN., Stations weg 81 te Velsen. BOORDEN EN WITTE JASSEN keurig gesteven en ge streken door de IJMUIDER WASSCHERIJ SNELLIÜSSTRAAT 39 - TEL. 4371 - IJMUIDEN OP DEX BOX de XIETJWSTE MODEIdjEN van prima kwaliteit. Ook hl BOXVRI.TB artikelen GBOOTE KEPZB GROENEWEG 80 TEL. 4822 Tegenover Rex SPLITERWTEHp. 500 gr. 24 cl GROENE ERWTEN.p.500gr. 19 cl CHOCOLAOEHAGEL p. 100 gr. 20 cl BRUINE SUIKERp. 500 gr. 28 cl TOMATENPUREE. ,p. blikje 47Vsct Wordt vaste klant bij VOOR KWALITEIT OOSTER DUIN'WEG 21 Prachtige Damesfauteuils Rooksloelen Haardstoelen NEEMT EENS PROEF met onze prima RABARBERMOES met suiker 1.42 per 8 onl ZOEKT U EEN BETREKKING? Abonneert U op „VACATURE EN AANBOD", het bevat ln Ned. voork. betrekkingen bij Rijk, Gem. en Part. Elk be roep. Verschijnt 2 x p. week. f 10 p. 3 mnd. f 4 p. mnd- Zendt postwissel „Vacature en Aanbod", Postbus 65. Delft Voor alle soorten: Meubilair, Bedden, ledikanten. Naai- machines, Stofzuigers, Tafel, en Vloer- Kieeden, Muziekinstrumenten, Antiek enx, TROMPSTRAAT 55 s TELEFOON 4275

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4