IJmuider Courant Engelsche Crisis De order „staakt het vuren" wordt heden van kracht Minister Mansholt in het wil geen arbitrage „groentenconflict" Britsche troepen in Duitschland zullen worden verminderd Palestina-kwestie gaat naar de UNO 61e Jaargang No. 18560 Bureau*: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. prukkerij Z B. Spaarne 12, TeL 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KEISNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zatertlag 15 Fefiraari 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal f 4,— Franco per post 1 4.50 Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE E Engelsche kolennood heeft het land in een "waren crisis-toestand gebracht. In ons land doet zich hetzelfde voor, maar de omstandigheden zijn anders. Wij gaan nog eebukt onder de gevolgen van een jaren- landen bezettingstijd. Onze productie is nooit te vergelijken geweest met de geweldige kolenlagen, die de Engelsche bodem bevat on die °de behoeften van het land verre overtreffen. Men heeft wel eens gezegd, dat Endeland op kolen gebouwd was, hetgeen natuurlijk overdreven is. Niettemin heeft het begrip kolennood in dat land een on- wezenlijken klank. Onze spreekwoordelijke uitdrukking „uilen naar Athene dragen' vindt haar evenknie in den Engelschen term „kolen naar Newcastle dragen". Die stedennaam duidt dan nog maar alleen de belangrijkste uitvoerhaven van het zwarte goud aan. Groot-Brittannië is rijk aan mijn- gebieden, waarvan de belangrijkste in Wales liggen. Niettemin heeft de verwerking van dezen bodem-rijkdom sinds tientallen jaren moei lijkheden ondervonden, doordat het mijn- bezit sterk versnipperd was. Tal van parti culiere ondernemingen concurreerden elkaar en vele waren op den duur niet in staat, zich voldoende te ontwikkelen, met het ge volg dat zeer slechte toestanden in som mige mijndistricten ontstonden, zoowel wat arbeidsvoorwaarden als technische voor zieningen betreft. Al in vooroorlogsche jaren kwamen groote stakingen in de 'mijn- districten voor. Vroegere Britsche regee ringen slaagden er nimmer in, het mijnen- vraagstük op te lossen, ofschoon de ge dachte aan nationalisatie der mijnen al vele jaren geleden werd geopperd. 'Tenslotte heeft de huidige Labour-regeering, steu nend op een groote meerderheid in het Lagerhuis, den knoop doorgehakt en de nationalisatie erdoor weten te krijgen. De uitvoering der genomen besluiten staat on der leiding van een van haar scherpzinnig ste leden: den minister van energie en brandstof Shinwell. Wellicht is hij te zeer vervuld geweest van de reorganisatie en heeft hij te weinig aandacht voor de prac- tijk der kolenvoorziening gehad, toen er in den herfst geen kou aan de lucht was. In 'elk geval heeft hij het bestaan, den winter in te gaan met een lage kolen-reserve, ter wijl de Britsche fabrieken tengevolge van een verhoogd productie-plan enorme hoe veelheden verslonden, ongerekend de nor male voorzieningen, die voor het vervoer, huisbrand en de fabricage van gas en elec- triciteit vereischt worden. Als men het on vriendelijk wil uitdrukken, kan men zeg gen, dat hij „gegokt" heeft op een zachten winter. Wil men het vriendelijker formu leeren, dan heeft hij niet verwacht, dat de in Engeland normale milde winters plotse ling onderbroken zouden worden door een zoo grimmige ijs- en sneeuwperiode, als zich in dat land nooit vaker dan één- of tweemaal in een eeuw heeft voorgedaan. Maar regeeren is nu eenmaal vooruitzien, en vooruitzien wil zeggen, dat men met alle mogelijkheden rekening houdt: ook met de kwade. Vandaar dat de oppositie minister. Shin well scherp aanvalt en zijn aftreden eischt. Ook uit zijn eigen partij heeft hij niet malsche critiek moeten slikken, maar die steunt hem toch nog voldoende om hem op zijn zetel te doen blijven. Hem wordt ver weten, dat hij in October kolen-distributie had kunnen invoeren en het heeft nagela ten. Natuurlijk zou het toen een impopu laire maatregel zijn geweest en zou vrijwel niemand er de noodzaak van hebben erkend want niemand rekende op zoo'n winter maar ja, hij is de minister en hij had er het inzicht en den moed voor dienen te hebben. Gebrek aan inzicht en moed heeft zelfs de aartsbisschop van York, van nature en beroepshalve geen venijnig bestrijder, hem in het House of Lords verweten, nadat hij in het Lagerhuis al de'volle laag had gehad. Zijn partijgenoot Lord Shepherd heeft het wel voor hem opgenomen en ge zegd, dat de oppositie zich zeker zou heb ben verzet als hij in October distributie had willen invoeren, maar dit soort argu ment is een tweesnijdend zwaard, want het geeft ook te kennen dat de minister het niet aangedurfd heeft. Intusschen zijn de Britten er in zooverre erger aan toe dan wij, dat er zulke enorme hoeveelheden sneeuw in hun land zijn ge vallen, waardoor zelfs treinen ingesneeuwd zijn. Andere vriezen aan de rails vast, zooals al is bericht. Kolentransporten over zee, uit Schotland, worden op hun weg naar Londen belemmerd door zwaren storm. Bij ons zijn geïsoleerde dorpen, zooals het „semi-eiland" Urk, hooge uit zondering. In Engeland tobt men met ge- heele districten, die door den zwaren sneeuwval onbereikbaar zijn geworden voor het normale vervoer en niet alleen in kolen-, maar ook in voedselnood zijn komen te verkeeren. Vliegtuigen worden gebruikt om voedsel uit te werpen, zooals ze in April 1945 boven Nederland deden en heb ben een zware taak door de slechte weers omstandigheden. Tot overmaat van ramp is er al een verongelukt, hetgeen ^es doo- den heeft gekost. Intusschen is de industrie door kolennood grootendéels tot stilstand gekomen en het groote Britsche productie plan volkomen in de war gestuurd; men zal geruimen tijd noodig hebben om den ach terstand in te halen. Dit alles zal er wel toe leiden dat voor den eerstvolgenden winter de grootst mo gelijke reserves zullen worden gevormd en een zachtaardig kwakkel-wintert je daarop zal volgen. Zoo wil het veelal de ironie van h,et lot en van de Natuur. R. P. Voor ruim f V/ millioen aan vee verdween naar België Bij het onderzoek naar sluikhandel in koffie werd bij A. van P. te Hilvarenbeek door opsporingsambtenaren der Prijs- beheersching een huiszoeking gedaan. Hoe wel geen koffie in de woning werd aan getroffen vond men er een kasboekje, waarin de vrijwel geheel complete boek houding van een veesmokkelaffaire was bijgehouden. Als gevolg hiervan werden in samenwerking met de rijkspolitie te Hil varenbeek 13 personen in arrest gesteld. Vier hunner kochten regelmatig vee voor den smokkel naar België. De overige per sonen zorgden voor het transport. Sinds eind 1945 verdwenen in totaal 1000 stuks vee over de Belgische grens. De gemiddelde inkoopsom per stuk bedraagt ƒ800, waarbij een gemiddelde winst van 45 pet. werd gemaakt, zoodat met dezen veesmokkel een brutobedrag van 1.360.000 gemoeid was. De personen belast met het overbrengen van het vee ontvingen 100 per stuk. Tot dusverre werden acht personen uit Hil varenbeek en één uit Tilburg, die met deze veetransporten belast waren, aangehouden en in het Huis van Bewaring opgesloten. Daadwerkelijke uitvoering sal de sfeer ten goede komen Naar officieel uit Batavia wordt ge meld, is van Indonesische zjjde aan den voorzitter van de Nederlandsche delegatie der Bestandscommissie officieel medege deeld, dat door de republikeinsche leger leiding de order „staakt het vuren" is ge geven, welke order op 15 Februari 1947 te 24.00 uur van kracht wordt. In het desbetreffende schrijven worden de navolgende vijf punten medegedeeld: 1. Door de legerleiding van de republiek Indonesië is de order tot het staken van het vuren uitgegeven aan leger, vloot en luchtmacht op den 12den Februari 1947. 2. Deze order wordt van kracht op 15 Februari te 24.00 uur. 3. Tot gemeld tijdstip blijft' de vorige order tot het vermijden van vijandelijk heden van kracht. 4. De Indonesische strijdkrachten blij ven op him plaats op het tijdstip, dat de order „Staakt het vuren" van kracht wordt. Zij zuilen ten spoedigste worden terug getrokken tot 2 km achter de demarcatie lijn. 5. De plaatselijke commandanten zullen zich in verbinding stellen met de Neder landsche commandanten ten einde onder werpen, die verband houden met de de marcatielijn, te bespreken. De Nederlandsch-Indische Regeenings- voorliohtingsdienst teekent hierbij aan, dat de afkondiging van dezen order uiteraard tot voldoening stemt. Door het uitblijven van dit algemeen bevel zijn de laatste maanden herhaaldelijk moeilijkheden ont staan, die vermeden hadden kunnen wor den, indien het bestand werkelijk gehand- hoofd was. Indien dit bevel „staakt het vuren" daadwerkelijk wordt uitgevoerd, zal dit de algemeene sfeer hier te lande ongetwijfeld ten goede komen. Militair dagrapport Gisterochtend heeft de Nederlandsche militaire woordvoreder^ in zijn overzicht van den militairen toestand o.a. het vol gende gezegd: De Koningin dankt de mijnwerkers De minister van Economische Zaken heeft bij een bezoek aan Heerlen een persoonlijk door de Koningin getee- kende boodschap meegebracht, waarin Hare Majesteit haar dank betuigt aan de mijnwerkers voor den Zondagarbeid, dien zij in het landsbelang hebben ver richt. De secretaris van de Mijnwerkers-Unie deelt mede, dat bij de vakorganisatie van mijnwerkers, het beheer der Ne derlandsche Staatsmijnen en verschil lende andere instanties van het mijn bedrijf een groot aantal brieven en telegrammen is binnen gekomen uit alle kringen der bevolking van ons land, getuigende van de groote waar deering van de extra prestaties, door de mijnwerkers verricht op Zondag 2 Februari. „De mijnwerkers, aldus de mededee- ling van den secretaris der Unie, stel len deze blijken van waardeering op zeer hoogen prijs, in de overtuiging dat deze bestemd zijn voor allen, die mede werkten, met name ook voor het spoorwegpersoneel. Met volledig be grip voor de goede bedoeling verzoeken alle mijnwerkersbonden echter na te laten deze gevoeligheid tot uitdrukking te brengen door het zenden of verzame len van stoffelijke bewijzen van waar deering. Als de mijnwerkers hebben kunnen medewerken den nood te leni gen is dit de beste belooning. Nogmaals dus onzen dank voor uwe waardeerïng, zoo is het goed geweest." In den sector van Medan hebben de re publikeinen met artillerie het vuur ge opend, waardoor twee Indonesische bur gers werden gewond. De Nederlandsche artillerie bracht het vuur tot zwijgen. Bij doorzoekingsacties in den Oostelijken sec tor van Nederlandsch gebied uit werd een extremist gedood en één gewond. In den sector van Soerabaja werd de be volking van een kampong door de TRI ont voerd. In een andere kampong stak een republikeinsche bende een aantal huizen in brand. Het waterniveau te Soerabaja is plotse ling aanmerkelijk gedaald, zoodat thans de rivier op een aantal plaatsen doorwaad baar is. In den Noordelijken sector stijgt echter het inundatiewater. Bij alle boven genoemde gevechtshandelingen werd een Nederlandsche militair zwaar gewond. Belangwekkende enquete in Frankrijk Twee en vijftig procent der bevolking verwacht een prijsdaling Het Fransche instituut voor onderzoek naar de publieke opinie heeft de resultaten gepu bliceerd van een enquête onder het Fransche publiek, betreffende de prijzen Op de vraag of men geloofde, dat de prijzen zouden dalen antwoordde twee en vijftig procent bevesti gend. vijftien procent dacht, dat de prijzen zouden stijgen, twee en twintig procent was van oordeel, dat zij op hetzelfde peil zouden biyven en elf procent had er geen meening over Toen dezelfde vraag in September 1946 werd gesteld, waren de Franschen aanzienlijk pessimistischer gestemd. Zes en zestig procent meende toen, dat de prijzen zouden stijgen, twintig procent dacht, dat ze gelijk zouden blijven, elf procent wist er niets van en slechts vijf procent (waarschijnlijk doorgewinterde optimisten) gaf te kennen, dat een prijsda ling te verwachten was. Op de vraag of men dacht, dat de order van Léon Blum, wat betreft de gedwongen vijf pro cent prijsdaling, gedisciplineerd zou worden opgevolgd, antwoordde twee en vijftig procent „Ja", drie en dertig procent „Nee" en vijftien procent had er geen nieening over. Schaatstochten voor Zondag De sneeuw ligt ten noorden van het Y in Noordholland te hoog, om in dat gedeelte der provincie schaatstochten te maken. Voor liefhebbers is er wel gelegenheid in hqt Amsteldistrict waar, zooals gemeld is, de Ijsbond Hollandsch Noorderkwartier voor vanmiddag en 'Zondagmiddag een dorpentocht heeft uitgeschreven. Er kan om half twee gestart worden in Uithoorn, Oudendam en Wilnis. De Zuidhollandsche Ijsbond organiseert' Zondag wederom merentochten 'over af standen van 20. 40 en 60 km. De route gaat over de Kagerplassen, Braassemermeer en Langeraarsche plassen. Van lien uur af kan men zich melden in tafé Zomerzorg te Leiden. Paviljoen „De Brasem", Oude Wetering en café Hoogendi.jk te Langeraar. Op de Langeraarsche plassen hebben Vrij dag 118 rijders(sters) deelgenomen aan een wedstrijdover 25 km. Winnaar werd W. A. Vermeulen uit Ter Aar. J. J. Bosman uit Breukelen eindigde op de vierde plaats. Wereldkampioenschappen met twee Nederlanders Pogingen, om Jan Bree en Frans Verbiezen alsnog te laten deelnemen aan de wereld kampioenschappen in Hamar, in plaats van Kees Broekman, hebben geen resultaat opge leverd. Vandaag starten Langedijk en Buven. Op de 500 meter rijdt de Nederlandsche kam pioen tegen den Tsiech Molar en op ce 5000 meter tegen den Noor Hebbe Buyen heeft eerst den Tsjech Hala als tegenstander en op de 5000 meter moet hij alleen over de baan. Kees Broekman zal Maandag per vliegtuig naar Nederland komen. Het woord is aan. Hebbel: Niemand die schrijft of hij schrijft zijn eigen leven en dat wel dan het best, wanneer hij er zich het minst vaii bewust ts. Actie 0111 sleesport in goede hanen te leiden In ons blad van Vrijdag opperden wij het denkbeeld een wintersportvereeniging in Bloemendaal op te richten, welke tot doel had de sleesport in de omgeving van het Kopje te regelen. Van den heer J. W. M. Goes, Litsiaan 29 te Santpoort ontvingen wij een briefje, waarin hij schrijft, dat de tak van wintersport, waarvan slechts op enkele plaat sen in ons land kan worden geprofiteerd, door gemis aait organisatie verloren dreigt te gaan. De heer Goes verzoekt aan hen. die voor een gezamenlijke actie voelen om de sleesport in overleg met de gemeente Bloemendaal in de toekomst mogelijk te maken, aan hem hun adhaesie te betuigen. POLITIE VRAAGT INLICHTINGEN. De Haarlemsche politie maakt bekend, dat de directeur en de bedrijfsleider van de N.V. Handelmaatschappij ..De Ster" te Baarle- Nassau .terzake verduistering door de Breda- pche recherche zijn gearresteerd Zij verzoekt al degenen, die bij deze maatschappij „spaar den"' voor eenigerlei gebruiksartikel, zich met de Haarlemsche recherche In verbinding te willen stellen. Urk is niet de eenige plaats ter wereld, die vanwege haar isolatie, voedselgebrek heeft In Engeland verkeeren elf dorpen in denzelfden toestand. Wanneer de wêersgesteld- heid het toelaat, stijgen vliegtuigen op en laten boven de dorpjes bommen neer. In tegenstelling met den oorlog zijn dit echter vreedzame bommen, want zij zijn gevuld met een lading brood. Groenten- en fruithandel voor iedereen open De detailhandel in groenten heeft aan minister Mansholt aangeboden het huidige conflict aan arbitrage te onderwerpen. De minister heeft hierop telegrafisch geant woord, dat hij zulk een arbitrage niet mo gelijk acht daar het hier een kwestie van regeeringsbeleid betreft. Wel verklaarde hij zich bereid tot overleg met de vak groepen, zoodra deze hun advies tot stop zetting van den in- en verkoop van de groenten, onderworpen aan de maximum prijsregeling, zouden hebben ingetrokken. Maandagmorgen zal het dagelij'ksche bestuur van het Centraal Bureau van Vei lingen zich beraden over de situatie en Maandagmiddag zal het een bespreking hebben met de vertegenwoordigers der veilingen. Geruchten, dat de minister Maandag een bespreking zou hebben met alle partijen, zijn, naar ons van bevoegde zijde verzekerd wordt, uit de lucht ge grepen. Waarschijnlijk danken zij hun oor sprong aan het feit dat de minister wél Een Zwitsersch tafereel bij Zunderdorp De tramverbinding Amsterdam-Monni kendam is door sneeuwverstuivingen van Maandag af gestagneerd geweest. Het vrij maken van de spoorbaan was geen. eenvoudig werk. Donderdagmorgen vertrokken uit de remise aan den Valleen- weg te Amsterdam-Noord drie motor tramwagens van de NZH, waarvan de voor ste was uitgerust met een enormen uit stalen platen vervaardigden sneeuwschui ver, zooals ook in Zwitserland wordt ge bruikt. In den wagen had technisch per soneel en een tiental conducteurs van de tramwegmaatschappij, voorzien van al lerhande materiaal, plaatsgenomen. Tot de halte Zunderdorp ging alles let terlijk op wieltjes. Op dit punt echter had den draaiwinden achter een, langs de lijn staande boerderij, enorme sneeuwhoopen over de lijn gejaagd, zoodat die over een afstand van bijna 100 meter onzichtbaar was geworden door de op sommige plaat sen bijna twee meter hoog liggende sneeuw De sneeuwschuiver deed zijn werk goed. Weliswaar moest de motorwagen tiental len keeren aanloopjes nemen om met een Een motorwagen met sneeuwploeg baant zich een weg door een der vele sneeuw- b anken bij Zunderdorp. vaartje van ongeveer 20 km op de be vroren sneeuw in te rammen. Maar lang zaam doch zeker won de techniek het van de natuur. De krachtsinspanningen gingen echter de gezondheid van den ouden mo torwagen te boven. Omstreeks twaalf uur schoot plotseling een groote steekvlam onder de achterste bank te voorschijn. Het bleek, dat een electrische kabel rood gloeiend was komen te staan en dat de beschermende rubberlaag vlam had gevat. Het brandje werd snel in de kiem ge smoord en de achterste volgwagen haalde materiaal uit Amsterdam om de kabel te soldeeren. Een uur later werden de po gingen voortgezet. De tocht naar Monnikendam duurde van tien uur 's ochtends tot vijf uur 's avonds. Toen waren echter alle sneeuwmassas verwijderd, zoodat een enkel spoor naar Monnikendam weer beschikbaar was. overleg pleegt met het bedrijfschap voor groenten en fruit. Dit Bedrijfschap, waarin alle orga nisaties, zoowel van telers, veilingen, groot- en kleinhandel als arbeiders organisaties, vertegenwoordigd zijn, heeft een voorstel aan minister Mans holt gedaan, dat naar het meent, de mogelijkheid van een voor alle betrok ken groepen bevredigende oplossing inhoudt. Dit voorstel behelst het vast stellen van maximum-verkoop- en -inkoopprijzen. Intusschen is in het Voedselvoorzie ningsblad no. 11 van 14 Februari 1947, een ministerieele beschikking afgoifn-pMi*.-! waarbij drie verordeningen en twee uit hoofde daarvan gegeven uitvoermgsv... schriften van het bedrijfschap voor groen ten en fruit voor den tijd van zes maanden worden geschorst. Dit beteekent, dat thans, op wel zeer korten termijn, een juridische basis is verleend aan het feit, dat de veilplicht voor telers en de ver plichting van den handel om op een vei ling te koopen zijn vervallen. Bovendien is voor de uitoefening van den gropnten- en fruithandel geen erkenning meer noo dig. Daar de schorsing van deze voorschrif ten met zich meebrengt, dat alle vervoer van groenten en fruit, hetzij door teler, hetzij door handelaar, hetzij door parti culier, wordt vrijgegeven, moesten ook de beide tuinbouwvervoersverordeningen worden geschorst. Een ieder is thans dus in de gelegenheid rechtstreeks bij den tuinder of op de veilingen groenten te koopen hetzij voor eigen gebruik, hetzij voor handelsdoeleinden en deze te ver voeren. De voor bepaalde groenten gel dende maximumprijzen zullen daarbij echter niet mogen worden overschreden. De bij de Langendijker groente centrale aangesloten tuindersvereenigingen beslo ten de bevolking van wintergroenten te blijven voorzien. Verder werd beslo ten dat inkoopers van groote steden bij de centrale groenten zullen kunnen in- koopen. Zij moeten zich dan in verbin ding stellen met het bestuur van de Lan gendijker groente centrale. Maximumprijzen. De minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening heeft nieuwe maxi mumprijzen voor groenten,vastgesteld, die op 18 Februari 1947 ingaan. De prijs van de roode kool, die een eenigszins belang rijke stijging vertoont, is thans in een juistere verhouding gebracht t«t die der andere koolsoorten en bedraagt thans f 0.25 per kg, niet schoongemaakt en f 0.35 schoongemaakt. Synthetisch goud in de atoomfabrieken In de atoomfabrieken is goud gemaakt, doch het element dat in het proces ge bruikt werd was platina, een metaal kost baarder dan het goud zelf, zoo vertelde een woordvoerder van de Amerikaansche com missie voor de atoomenergie aan Un. Press - De geleerden hebben ontdekt dat hel voordeeliger is om goud om te zetten in eën der soorten van het element: kwik, zèide de woordvoerder. Een speciale soort kwik gemaakt uit goud, zal de wereld mis schien een nieuwe maatstandaard geven welke niet aan temperatuurverschillen of atmosferische omstandigheden onderhevig is" zóoals platina, dat bij temperatuursver andering krimpt of uitzet Witboek over Engelsche defensie verschenen In een Vrijdag door de Britsche regee ring gepubliceerd witboek over de natio nale defensie wordt bekend gemaakt, dat het thans mogelijk is de Britsche bezet tingstroepen in Duitschland eenigermate te beperken. Het witboek acht het echter even noodzakelijk als voorheen, dat een voldoende militaire macht gehandhaafd blijft ten bate van de internationale vei ligheid en om de politiek van den be stuursraad te Berlijn te steunen. Ten aanzien van Oostenrijk wordt in het document verklaard, dat het noodzakelijk is aldaar troepen te handhaven tot dat het vredesverdrag is geratificeerd en er overeenstemming bereikt is over het te rugtrekken der bezettingstroepen. „Wanneer het vredesverdrag met Italië door alle betrokken mogendheden is ge ratificeerd", aldus gaat het witboek ver der, „zal het mogelijk zijn de Britsche troepen uit Venezia Giulia terug te trek ken met uitzondering van het kleine con tingent, dat deel zal uitmaken van de in ternationale strijdkrachten ter beschik king van den gouverneur van den vrijen staat Triëst. Engeland heeft een deel van zijn troepen uit Griekenland kunnen te rugtrekken en het resteerende deel zal hopelijk nog slechts een beperkten tijd moeten blijven". Ten aanzien van het Nabije Oosten wordt in het witboek verklaard dat „handhaving van wet en orde in Palestina en de con trole op de illegale immigratie de aan wezigheid van een aanzienlijke troepen macht daar noodzakelijk maken. Ook zul len troepen, vloot en luchtstrijdkrachten in het Middellandsche Zeegebied en het Midden-Oosten noodig zijn voor het be veiligen van de verbindingswegen". Verder wordt m het witboek er op ge wezen, dat ook in den Indischen Oceaan en de Perzische Golf Britsche strijdkrach ten noodzakelijk zijn en dat momenteel eveneens troepen worden gehandhaafd in Voor-Indië en Birma. De bezettingstroe pen in Japan worden thans eenigszins ver- Is de S.E.D. uit de gratie? In welingelichte kringen te Berlijn neemt men aan, dal de ..Socialistische Partij Duitschland" (S.P.D.) in de naaste toe komst weer in de Russische zóne zal op duiken. Zij verdween daar een jaar gele den. na de vorming van de Socialistische Eenheidspartij Duitschland (S.E.D.)een fusie van den linkervleugel van de S.P.D, met de communisten. Leiders van de S P.D, zijn geneigd aan te nemen, dat de S.E.D. bij de Russische bezettingsautoriteiten uit de gratie is geraakt, na de teleurstelling bij de verkiezingen te Berlijn in October en dat deze autoriteiten gaarne een her oprichting van de S.P.D. in hun zóne zou den zien, onder leiding van hen, die zich afzijdig van de S.E.D. hebben gehouden. minderd, aldus de verklaring. „De Brit sche taak in Nederlandsch Oost-Indïë is voltooid en alle Engelsche troepen zijn daar teruggetrokken". Het aantal mannen en vrouwen, dat op 31 Maart 1948 nog in de Britsche strijd krachten zal dienen, wordt op 1.087.000 geschat. Dit aantal bedroeg 31 December 1946 1.427.000. Poolsch ambassadeur met „enkele reis" naar Washington? Naar uit gezaghebbende bron te War schau wordt vernomen zal Arthur .Bliss Lane, de Amerikaansche ambassadeur in Polen, die 24 Februari naar Washington vertrekt om te beraadslagen over de toe komstige Amerikaansche politiek ten aan zien van Polen, niet naar Polen terugkee- ren. Marshall, de Amerikaansohe minister van Buitenlandsche Zaken, had verleden week Vrijdag meegedeeld, dat Lane naar Washington zou komen, opdat het mi nisterie van Buitenlandsche Zaken de ge gevens over de jongste ontwikkelingen uit de eerste hand zou krijgen. Uitbreiding Bloemendaalsche Begraafplaats In verband met de uitbreiding van de Alge meene begraafplaats te Bloemendaal is een. partieel uitbreidingsplan ontworpen voor deze omgeving. De oppervlakte bedraagt 55 ha. Het duingebied vormt de begrenzing der begraaf plaats. De gronden bestemd tot duinpark met paden en zandspeelplaats sluiten in hoogte en formatie geheel aan bij die van de ontworpen uitbreiding van de begraafplaats. Dit park met wandelplaatsen blijft openbaar. De uit breiding der begraafplaats omvat een opper vlakte van 9 ha. Het bestaande gedeelte heeft een oppervlakte van 2.70.60 ha. De uitbreiding biedt plaats aan 2500 a 3000 graven. Op het Zuidelijke terrasvormige duingebied, dat de omgeving beheerscht. is een tweede aula ge projecteerd. De Bergweg, Zomerzorgerlaan, Midden en Hooge Duin en Daalscheweg on derpaan geen wijziging. De voetpaden en rij wegen in het duingebied worden niet open baar verklaard Het terrein tusschen Midden- en Hooge Duin en Daalscheweg. waar deze wegen uitmonden op de Zomerzorgerlaan, is bestemd voor den bouw van een villa. Kinderzorgwerk ïn Noordholland De yereeniging Kinderzorg in de classis Haar lem der Ned. Elervormde Kerk en de Stichting Hervormde Kinderbescherming te Haarlem heb ben onlangs besloten tot fusie over te gaan en wel in dier voege, dat de stichting ais zoodanig wordt opgeheven en dat „Kinderzorg" dusda nig wordt gereorganiseerd, dat zij de taak van de stichUng mede aanvaardt. De nieuwe véree'ni- ging zal haar werk ook uitstrekken over de clas ses in Noordhoiland benoorden het IJ. Directeur der vereeniging is ds. G. W. van Deth, die spe ciaal voor dezen arbeid werd aangesteld op een buitengewone predikantsplaats. De jaarvergadering van „Kinderzorg" Haarlem zal op Donderdag 13 Maart in restaurant Brink- mann gehouden worden. Een bespreking zal worden gevoerd over de reoganlsatie. Na afloop spreekt de heer J. de Nie, directeur van het Weeshuis te Haarlem over „Waarom kinderen in het gezin en waarom in tehuizen". Des avonds leidt ds. P. J. Mackaay in de Begijnhofkapel een wljdingsdienst. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Ernest Bevin, heeft den Arabischen delegaties meegedeeld, dat de Britsche re geering voornemens is de Palestijnsche kwestie voor de UNO te brengen. Volgens een hoogen functionaris van de organisatie der UNO is het mogelijk, dat Engeland de Palestijnsche kwestie volgens de bepalingen van het Handvest een „toe stand" zal noemen, die den vrede in gevaar kan brengen. Hij verwachtte, dat Engeland in dat geval zich op artikel 106 zou beroe pen, met als gevolg dat andere groote mo gendheden verplicht zouden zijn Engeland te helpen bij het handhaven van vrede en veiligheid in dit gebied. De V.S. zouden dan ook moeten beslissen, of zij troepen' naar Palestina willen sturen. De andere mogelijkheid, aldus deze woordvoerder, is, dat Engeland de gcheele kwestie zonder meer in den herfst aan de Algemeene Vergadering voorlegt en om steun vraagt. In gezaghebbende kringen te Lake Suc cess neemt men aan dat, indien Engeland deze kwestie voor den Veiligheidsraad brengt, de Syrische afgevaardigde zal pro- beeren, elke poging om Zionisten bij de be sprekingen toe te laten, te verijdelen op grond van het feit, dat zjj geen vertegen woordigers van een onafhankelijken staat zjjn. Nog niets bekend over de procedure De Britsche pers acht de verwijzing van de Palestijnsche kwestie naar de UNO on vermijdelijk. De „Times" stelt voor, dat de UNO een plan ftpstelt om Palestina in te schakelen in een Arabische federatie en, door de Arabieren zoo tegen een overheer- sching van de Joden te vrijwaren, hun in stemming te verkrijgen met verdeeling van Palestina, terwijl de grenzen interna tionaal gegarandeerd zouden worden. Deze laatste clausule zou de toekomst van een nationaal tehuis verzekeren. De „Yorkshire Post" stelt als oplossing voor: internationaal beheer met een inter nationale politiemacht met bijzondere in achtneming van de specifiek Britsche be langen. DIRECTEUREN VAN „DE STER" EN ..CONCORDIA" GEARRESTEERD. De politie heeft herhaaldelijk gewaar schuwd tegen de handelspractijken van „De Ster" en „Concordia", welke onderne mingen fietsen, radiotoestellen en stofzui gers op afbetaling te koop aanboden. Het onderzoek van de politie was voor de direc teuren aanleiding, om de ondernemingen naar Baarle Hertog op Belgisch grond gebied over te brengen. Op last van de jus titie zijn thans gearresteerd de organisato ren A. J. J. te Baarle Hertog en P. M. en A. B. A. te Breda. De administratie der ondernemingen is in beslag genomen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1