Tante Els Bij tien graden vorsttegen den Oostenwind Geen kampeercentrum in Bloemendaal Visscherij Snufjes Predikbeurten Nacht-Express Zaterdag 15Februari_I947_ 1JMUIDER COURANT Oorlogsherinneringen van de „Dirkje" - Moeilijk is het leven aan boord van stoomtrawlers, wanneer ze bij tien meer eraden vorst optornen tegen ê'n Oostenwind, al het buiswater aS ot> het dek komt, bevriest en alles met eendikke ijslaag bedekt. Men S, zieh een denkbeeld van de situ- .iSaan boord kunnen vormen uit de Hie wij deze week plaatsten. Het vooral de motortrawler Dirkje KO 53 die bet zwaar te verduren heeft gehad. Tot de vele trawlers, die m de oorlogs- ren bii de bescherming van de gealli- Srde koopvaardijvloot onschatbare dien- hebben bewezen, behoort ook de mo- SSrawler Dirkje en op zijn reis over den AHantischen Oceaan, een reis die 23 da tenduwde, heeft deze trawler geheel onder het ijs gezeten. Tn den eersten oorlogswinter vertrok de nirkie van Liverpool naar haar oorlogs- in Amerika en van de 23 dagen wa- vooral de laatste bar slecht. Tegen bet einde van de reis werd de trawler, die üerhouwd als mijnenveger tot taak had J„ convooi te begeleiden, door een waren hlizzard" overvallen. Het vroor dat het kraakte zoodat het dek en alles wat daar tpgen uit stak in een onherkenbare ijs massa veranderden. Ook het kanon op Zn bak en de radio waren onbruikbaar geworden, winch, brug en reddingsmatten „ten onder een dikke ijslaag, zoodat bij een eventueelen aanval der Duitschers hfet schip hulpeloos was, omdat men niets had om zich te verdedigen. Maar de Duitschers üeten ditmaal het convooi, dat echter door het slechte weer uiteen was geslagen, met rust, maar toen de Dirkje op 23 De cember 1941 in Halifax aankwam, leek het schip meer op een sterk vergroote editie van het werkstuk van een suiker bakker dan op een trawler of een mijnen veger. Op het stuurhuis zat het ijs een voet dik en voor den uitkijk moest men steeds een gat in het ijs hakken. De dunne antennedraad was een ijskabel ter dikte van 15 cm geworden. Van het convooi vond men later het commandoschip en vier koopvaarders terug. Mpar na den blizzard Een groote ijsberg bij onze kust? Trawlervissclicrs te Lowestoft aange komen, hebben medegedeeld, dat ter hoogte van de Nederlandsche kust een ijs berg van 6.4 km lengte is waargenomen, aldus de Evening Standard. raakte men ook deze schepen weer kwijt. Zoo maakte de Dirkje haar eersten tocht over den Atlantischen Oceaan. En daarna werden nog vele dappere daden door de naamlooze helden die er op voeren ver richt, waarbij zij telkens door aanvallen van U-booten en van bommenwerpers be dreigd werden. Een beeld van de ijslaagdie de „Dirkje" bedekte. Zondagsdienst artsen De dienst wordt Zondag waargenomen door de artsen J. T. Bekker en D. J. Boosman Verder hebben dienst de artsen W. van Hase- Jen, A. Oepts en p. c. de Weerdt. Apotheken. De Zondagsdienst en de nachtdienst in de ko mende week worden waargenomen door de Ken- nemer Apotheek, Kennemerlaan, Verloskundigen. Van Zaterdagavond 6 uur tot Zondagavond 11 uur heeft dienst Mej. Zwart, Meeuwenlaan 63. IJmuiden-Oost. DE VERNIELZUCHT DER JEUGD Donderdag 20 Februari vergadert de ge meenteraad van Bloemendaal. De agenda vermeldt 21 punten. Aan de orde komt het voorstel van den heer Hempenius, inzake inrichting en exploitatie van een kampeer centrum. De voorsteller verwacht nieuwe inkomstenbronnen voor de gemeente. Naar aanleiding van dit voorstel hebben B. en W. inlichtingen ingewonnen bij het hoofd der afdeeling terreinen der provin cie Noordholland, die mededeelde, dat aan een in te richten kamp hooge eischen zul len moeten worden gesteld, om wat outil lage en organisatie betreft, te kunnen con- curreeren. De provincie heeft het kamp niet als winstobject; het levert een jaar- lijksch tekort op. B. en W. merken op, dat de inrichting van een kamp op ongeveer f 500.000 wordt geschat. Zij adviseeren daarom niet op het voorstel in te gaan, hoewel zij waardeering hebben voor het streven van den heer Hempenius. In verband met de stijging der prijzen stel len B. en W. voor het crediet voor de aan schaffing van een motorspuit met'f 7.000 te verhoogen. B. en W. stellen voor een crediet van f 75 beschikbaar te stellen voor kosten van een controleerend geneesheer in huisves- tings-aangelegenheden. Dr. De Graaf zal zich voorloopig drie maanden met de con trole belasten. Mevrouw C. C. M. WolterbeekDe Stoppelaar wordt opnieuw voorgedragen als lid vpn de commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs; nummer twee op de voordracht staat de heer S. B. Drijber. B. en W. stellen voor te benoemen tot leden van de adviescommissie voor monu mentenzorg de heeren A. P. Smits, J. Drij ver en H. Heerkens Thijssen en tot plaats vervangende leden G. H. Holt, C. W. D. Vrijland en H. W. van Kempen. Het college geeft in overweging geen wijziging te brengen in'de verordening der hondenbelasting, zooals de leden van den raad mevrouw FahrenfortMeuffels en de heer Hempenius hebben vgorgesteld. Wel stemmen zij in met den wensch tot het verleenen van vrijstelling van belas ting voor blinden-geleidehonden. In de ge meente is een dergelijk geval nog niet ge registreerd. De Regeeringsvoorlichtingsdient heeft in de laatste maanden een onderzoek in gesteld naar den omvang en den aard van de beschadigingen', die door de baldadig heid van de jeugd aan openbare eigendom men jaarlijks wordt toegebracht. Deze enquête, die in alle gemeenten 6oven de 20.000 inwoners gehouden is, bracht aan het licht, dat de baldadigheid der jeugd zich meestal richt tegen plant soenen, straatverlichting, leegstaande per- ceelen, bestrating, ruiten, geparkeerde mo torrijtuigen, hekken, sluitingen en' sloten. Ook vee, melkbussen en wegwijzers zijn niet veilig voor den vernielingsdrang van de jeugd. De meer „normale" kwajon gensstreken als vuurtjestoken, belletje trekken en voetballen op den openbaren weg worden ook genoemd. In het tweede kwartaal van -1946 ont stond in 465 gevallen brand als gevolg van I baldadigheid en spelen met vuur. Tenslotte is het spel met den dood: het spelen met gevonden munitie en dergelijke, een euvel, dat reeds veel slachtoffers heeft gekost. Deze was als volgt verdeeld: bestrating f 20.000; scholen en openbare gebouwen f 5.000; straatverlichting f 2.500. Jammer genoeg ontbreekt behoorlijk vergelijkingsmateriaal, daar de grootste steden geen opgave hebben ingezonden. Leiden gaf een bedrag van f 14 a f 15.000 op en Delft f 10.000. Breda was aan den lagen kant met f 1.500 per jaar. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de sohade aan particuliere eigendommen veelal hooger wordt geschat. In het al gemeen bedraagt deze een veelvoud van de schade aan openbare eigendommen. Velsen diende wel een opgave in van de beschadigde objecten, die niet afweek van Meer dan een halve eeuw lief en leed gedeeld Een zeldzaam jubileum viert Vrijdag 28 Februari a.s. het echtpaar C. Blankendaal- B. Blank endaal- van der Gragt, wonende in de Willebrordstraat; dien dag zal het 55 jaar geleden zijn dat zij in het huwelijk traden. Beiden zijn nu 78 jaar en nog goed gezond. De heer Blankendaal heeft het in zijn leven niet gemakkelijk gehad. Hij was eerst landarbeider en later werkzaam op een melkfabriek in Alkmaar. In 1937 ves tigde het echtpaar zich in IJmuiden. De evacuatietijd was ook voor hen onrustig; zij woonden eerst een half jaar in de Bilt, daarna elf weken in Alkmaar en tot slot twee jaar in Hensbroek. In October 1945 kwamen ze1 weer naar IJmuiden terug, hetgeen was toegestaan omdat ze bij een schoonzoon in kwamen wonen, die weduw naar is. Er waren acfl.it kinderen, waarvan reeds vijf zijn overleden. het normale beeld, maar kon geen schade bedrag vaststellen. Als middel tot bestrijding van de balda digheid bevalen verschillende burgemees ters aan: het uitbreiden van sport- en speelterreinen, het uitbreiden en stimulee- ren van jeugdorganisaties, versteviging van het contact tusschen ouders, leer krachten, jeugdleiders en politie-organen en het geven van voorlichting aan de ouders door middel van pers, films, affi ches, radio-causerieën, paedagogische cur sussen en in het algemeen bevordering, van het gezinsleven. Door enkelen werd ver sterking van het politietoezicht mede aan gevoerd. Heemsteedsche garagehouder bij aanrijding gedood Donderdagmiddag omstreeks kwart over vijf is er op den Heerenweg, ter hoogte van de Adriaan Pauwlaan te Heemstede, een noodlottig ongeluk gebeurd, dat den heer J. Tromp het leven heeft gekost. Als bestuurder van een zijner taxis kwam de heer Tromp met matige snelheid uit de Adriaan Pauwlaan, met de bedoeling om den Heerenweg over te steken. Uit de richting Benneb roek kwam, eveneens vrij langzaam rijdend, een zware truck met op legger. De chauffeur van den vrachtwagen verkeerde in de veronderstelling, dat de taxi hem voorrang wilde verleenen, het geen vermoedelijk ook het plan van het slachtoffer is geweest. Plotseling schoot de luxe auto echter den grooten weg op met 't gevolg, dat een hevige botsing ont stond. De politie neemt aan, dat de voet van den heer Tromp van de koppeling is gegleden, zoodat hij zijn wagen niet langer onder controle had. De taxi werd aan het linker achterportier geraakt en draaide een halven slag om, zoodat het voertuig tegen het trottoir aan den overkant tot stilstand kwam. Door den schok werd de heer Tromp uit zijn wagen geslingerd en kwam, hevig bloedend, op het wegdek terecht. Eenige oogenblikken later overleed hij, zonder bij kennis te zijn gekomen. De. substituut-officier van Justitie uit Haarlem mr. G. W. F.*v. d. Valk Bouman arriveerde eenigen tijd na het ongeluk en nam het onderzoek in handen. Wintermantel bleef uit Iemand, die zich uitgaf voor ambtenaar van Sociale Zaken, vervoegde zitdi bij een Haar- lemsche huisvrouw, met de mededeellng, dat zij in aanmerking kwam voor een winter mantel. Hij vroeg 25 textielpunten en zeide over een uur met de mante! te zullen terug- keeren. De vrouw haalde haar textielkaart, waarvan de man de punten knipte en ver dween. Eerst later begreep de vrouw, dat er iets niet in orde was en heeft zich tot de politie gewend. Uit een onderzoek is gebleken, dat er geen ambtenaar in dienst bij Sociale Zaken is, die opdracht heeft textielpunten in ontvangst te nemen voor mantels Men zij gewaarschuwd. JEUGDIGE COLPORTEUR KAAPTE WAAR HIJ KON. De Heemsteedsche recherche heeft een 15-jarigen jongen aangehouden, die met modebladen colporteerde. Hij maakte zich tusschen de bedrijven door schuldig aan een aantal insluipingen, die hem geld, por tefeuilles, textielkaarten en huissleutels opbrachten. De politie verzoekt thans de genen, die de sleutels missen, zich aan het bureau in de Raadhuisstraat te Heemstede te vervoegen, waar 8 huissleutels op hun eigenaar liggen te waditen. DXII. Visscherijdagen op de Volkshoogeschool ..De Oude Hof" in Bergen (N.H.). Dit is een novum, waarmede men in kringen van visscherij en vischhandel eenige weken ge leden gedurende een weekeinde kennis heeft kunnen mgken. Ik moet tot mijn spijt bekennen, dat ik er niet geweest ben; het viel in een van die vele lange koude tijdperken van den winter 1946- 1947 en een Pieterman houdt meer van een beetje warmte. Maar drs. A. G. U. Hildebrandt, chef van de Afdeeling Visscherij van het Land bouw Economisch Instituut heeft er in zijn j.l. Maandag gehouden radiorede eenige woorden aan gewijd „Een volkshoogeschool die personen van allerlei rang en stand en beroep samenbrengt en zóó onze volks gemeenschap bevordert, wordt geken merkt door de sfeer, waarin menschen met dikwijls tegengestelde belangen van ge dachten kunnen wisselen en daardoor eens rustig kennis nemen van andermans stand punt, hetgeen niet anders dan verhelde rend kan werken. Zoo ook op de visscherijdagen. Daar waren reeders, kustvisschers, zoetwater- visschers, matrozen, handelaren en enkele ambtenaren samen gekomen om eens ge zamenlijk aan de hand van eenige inlich tingen te praten over de economie, de sociale en de cultureele plaats van de visscherij in ons volk. De gemeenschappelijke conclusie was, dat onze visschers niet alleen visschen om te leven, maar ook leven om te visschen en zich daardoor te veel afzonderen, te individualistisch zijn, te veel op eigen kring teruggetrokken en aangewezen zijn, zonder nochtans een hechte samengebon den groep te vormen, die weet wat zij wil en die naar buiten kan optreden. De visscherij, vóór den oorlog in nood en in organisatie, voorlichting en onder zoek ver ten achter bij den Landbouw blijkt ook thans nog in moeilijke omstan digheden te verkeeren en een moeilijke toekomst tegemoet te gaan". Ook ik ben van meening, dat er iets goeds besloten ligt in dit soort bijeenkom sten, waar allerlei menschen uit de vis- scherijwereld en uit den aard der zaak de prominenten en de goedwillenden bijelkaar komen om te praten over eikaars belangen, die ook de belangen van allen zijn. Gelooft u ook niet, dat er in de hooge politiek meer bereikt wordt in een ge zellig onderonsje dan achter de conferen tietafel? Ik weet van andere zijde, dat verschillende vraagstukken bekeken zijn en daar elk vraagstuk noodwendig op een dispuut uitloopt, bieden dergelijke bijeen komsten een goede gelegenheid om infor meel elkanders standpunt te leeren ken nen. Ik vraag uw bijzondere aandacht voor de laatste alinea van den tekst van de rede van drs. Hildebrandt. Inderdaad, de vis scherij is ook nu nog, vooral in organisatie, ver ten achter bij den landbouw. En ook in het wezen der visscherij-organisatie zit een groot verschil met dat van den land bouw, speciaal wat betreft de richtlijnen voor de toekomst. 'En dan héb ik speciaal de eigen bedrijfsorganisaties op het oog, waar in de dingen van vandaag zooveel strubbelingen en moeilijkheden overwon nen moeten worden, dat er geen tijd over blijft om aan de toekömst te denken.. Dit geldt vooral voor den vischhandel, die'van den dag af, waarop, de IJmuider Vischhan del Vereeniging plaats moest maken voor de moderne visie op de bedrijfsorganisatie, overgeorganiseerd is, waardoor het klinkt vreemd, maar het is zoo een min of meer chaotische toestand is ontstaan. En nemen we daarnaast dan nog de Reeders- vereeniging, die de visch weggeorganiseerd heeft, plus het Bedrijfschap, dat daaraan een handje meegeholpen heeft, dam weten we zoo'n beetje, wat er hapert in IJmuiden. Waarbij dient te worden opgemerkt, dat het onder de huidige omstandigheden vol komen logisch is, dat een reeder liever 2000 pond in Engeland besomt dan 10.000 gulden in IJmuiden. Het was deze week stilletjes in de markt. Maandag was er aardig wat visch, aange bracht door eenige met een ijslaag van be vroren buiswater overdekte schepen. Na- 'dien kwam er haast niets meer, maar nu gaan de trawlers en de lopers weer naar zee en zal er over een dag of tien wel weer wat meer komen. PIETERMAN Gestrand schip weer vlot De vrachtboot, die naar wij gisteren meldden bij Texel was gestrand, is in den loop van den dag op eigen kracht vlot ge komen. Het bleek een Zweedsch vaartuig te zijn, waarvan de naam niet bekend is geworden. Nadat het schip vlot was, zette het zijn reis in Noordelijke richting voort. Groote liaringaanvoer in Breskens en Vlissingen Ondanks de koude blijven de visschers- schepen in Breskens en Vlissingen nog steeds groote hoeveelheden haring aanvoe ren. Het zijn wel niet de enorme vrachten van drie weken geleden, maar dagcijfers van vijftig tot tachtig ton worden nog steeds bereikt. De laatste dagen was door de gladheid het vervoer per auto naar het Westen niet mogelijk: de spoorwegen heb ben het toen overgenomen. Trawlers gaan weer naar zee Nadat jl. Donderdag de Condor en twee Kaiwijker loggers naar zee waren vertrok ken en er Vrijdag een vergadering was gehouden met de opvarenden vertrokken dien dag de Ewald, Gloria, Zwarte Zee, Irene, Vios 5, Johanna en Neptunus. Heden en Maandag zal de rest wel weer uitvaren, zoodat spoedig de heele vloot weer in bedrijf is. Verder mag worden verwacht, dat de Flamingo en de Amsterdam, wanneer ze gedemagnetiseerd zijn, weer spoedig aan hun eerste reis na de bevrijding zullen be ginnen. De Motorgroep Kennemerland naar Soestdijk Zooals men weet, zal ook de Motorgroep Kennemerland met een flink aantal motor rijders aan den sterrit naar Soestdijk deel nemen. Op den daarvoor bestemden dag vertrek ken de motorrijders des morgens half ne gen van het clubgebouw naar Santpoort, waar de Santpoortsche leden zich bij de IJmuider knalpotten zullen aansluiten. Hier zal het gezelschap vermoedelijk ge- film worden. Men rijdt dan naar Haar lem om de Haarlemsche deelnemers op te halen. Te 9.30 uur vertrek de groep naar Amsterdam om dan met de Amsterdam mers den tocht gezamenlijk voort te zetten. f IJMUIDEN. Nieuwe Kerk, Kanaalstraat Ned. Heiw. Gemeente 10.30, uur: ds. J. v. d. Berg; 5.30 uur ds. Koch van Haarlem. Nieu we Kerk, Kanaalstraat Geref. Gemeente, 9 uur: ds. S. E. Wesbonk; 3.30 uur: ds. J. van Buuren. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 10.30 en 5.15 uur: ds. B. A. Bos van Voor burg. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4 uur: ds. A. Zwiep. O.K. Kerk: 10 uur: H. Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst; 7.30 uur: Verlossings-samenkomst. IJMUIDEN-OOST: Goede Herderkerk, Ned. Herv. Gemeente, 10.30 uur: ds. G. F. Callenbach van Oegstgeest; 7 uur: Jeugd dienst ds. L. A. Bodaan. Goede Herderkerk. Geréf. Gemeente, 9 uur: ds. J. van Buuren, 3 uur: ds. S. E. Wesbonk. Evangelisatie Willemsbcckweg, 5 uur de heer Ed. W. Pera van 's-Hage. VELSEN. Ned. IIerv. Kerk, 10 uur: ds. Joh. Bronsgeest. School Langeveldstraat, 7 uur: de heer K. Zwitser. Geref. Kerk, Ko ningsweg, 10 en 4.30 uur: ds. A. C. van Nood. SANTPOORT. Ned. Herv. Gemeente. 10 uur: ds. B. van Ginkel van Amsterdam. 5.30 uur: ds. C. de Ru van Zandvoort. Ger. Gemeente: 9.45 en 5 uur. ds. A. Verschoor. BEVERWIJK: Evang. Luth. Gemeente: Geen dienst. „Maranatha" 10 uur: de heer Ed. W. Pera van 's Hage (met zangkoor). In den Amerikaanschen staat Georgia is een legervliegtuig neergestort, tengevol ge waarvan zeven personen om het leven kwamen. Het hoekje van Haarlem, 14 Febr. 1947 Beste kinderen! Er zijn deze week weer zoveel vriendjes en vriendinnetjes bijgekomen, dat ik met een maar met de beantwoording van de brieven zal beginnen. Allereerst hebben we een moeilijkheidje: twee kleine schrijfsters hebben namelijk dezelfde schuilnaam ge kozen! Ze vonden zeker allebei een MADELIEFJE erg mooi. Het eerste bloem pje van die naam was NELLIE v. R. uit IJ muiden-Oost die, omdat ze de eerste was, haar schuilnaam mag houden. Je schrijf papier vind ik heel mooi Madeliefje; ik hoop dat ik daarop nog veel briefjes van je zal ontvangen! Het tweede meisje met de hierboven genoemde bloemennaam heeft me echter ook haar eigen naam en adres niet geschreven. Doe dat nog even en ver zin dan meteen een andere schuilnaam, dan krijgen we geen verwarring meer. Je verhaaltje vond ik leuk. De vuurrode schoentjes kreeg Anneke van den hout hakker zeker voor haar verjaardag, want van die schoentjes las ik verder niets. Van alle kanten kwamen ditmaal de goede oplossingen van het raadsel van verleden week binnen; het was dan ook niet zo moeilijk. TINI G. uit IJmuiden- Oost stuurde ze mij en vertelde meteen dat ze de laatste tijd zoveel meeuwen zag. Ja, Tini, die vogels leven gewoonlijk dicht bij de zee, maar met deze vorst is het daar zó koud en is er zó weinig voed sel te vinden, dat ze de vlucht nemen en het land intrekken op zoek naar warmte en eten. Daarom zien we ze hier zoveel, snap je? Nu komt de beurt aan de kleine ROOSJE wit Driehuis, die zomaar een brief zonder postzegel in de bus had ge daan! Nee Roosje, zulke brieven ontvang ik niet, maar ik vind het heel verstandig van je, een nieuwe te schrijven, want die heb ik wèl gekregen. Ik vind het niets erg hoor als je geen verhaaltje weet, vertel me maar wat je zo overdag doet als je niet naar school hoeft, dat vind ik net zo prettig. KLAPROOSJÈ schrijft me dit maal een lange brief over haar evacuatie in Friesland. Dat viel niet mee en het erg ste voor jullie was wel dat je niet met vader en m.oeder samen was. Maar nu is alles gelukkig weer in orde, hè? Je had het raadsel góed opgelost en zoals je ziet is het jouwe deze keer geplaatst! Eveneens een goede oplossing kreeg ik van COWBOY uit Driehuis. Nee kerel, de schuilnaam die jij gekozen hebt, komt nog niet in ons hoekje voor. Schrijf me eens welke Indianenboeken je gelezen hebt, misschien ken ik ze ook, want vroeger las ik de avonturen van Winnetou en zijn vrienden ook graag. Dan krijgen we onze kleine MEREL uit IJmuiden-Oost, die een mooie slee mét prikkers kon kopen van het geld uit zijn eigen spaarpot! Dan ben je erg zuinig geweest hoor Merel, want een slee is duur. Vertel je me eens in een brief of je veel pleizier hebt van je koop? VERGEET-MIJ-NIET uit IJmuiden Stuurt mij de goede oplossing van het raadsel en daarbij een grappig verhaal van de bruiloft van een broodzaag en een aardappelmesje. Dat heb je leuJc bedacht Vergeet-mij-niet, ik had het spektakel ook wel eens willen zien! Ook van CLIVIA kreeg ik het goede antwoord op het raad sel. Dat verhaaltje, dat je erbij stuurt, had ik ook al eens gelezen. Het is heel aardig, ik denk dat het de een of andere keer wel in ons hoekje zal komen ie staan, dan kunnen de andere kinderen ook eens lachen. DUINROOSJE uit Oud- IJmuiden zendt mij wat raadsels en grap pen. Ik zal ze goed bewaren, als er plaats is wordt er vast één van opgenomen. Ver tel je me eens hoe je heet en hoe oud je bent? Tot besluit krijgen we dan nog VIOOL TJE uit Driehuis, die mij een erg gezellige brief schreef. Wat een leuke vakken krij gen jullie op school; je houd zeker veel van handwerken? Prettig dat je vader je pianoles kan geven. Hij speelt heel goed denk ik. Ja, het is Met leuk dat je geen zusje hebt, maar een grote broer is ook fijn, want die kan je lielpen by je huis werk en je fietsbanden oppompen en nog zoveel andere icerkjes voor je opknappen, of is hij zo hulpvaardig niet? Van B. VALKS kreeg ik nog een goede oplossing. Nu kinderen, er was veel werk aan de winkel deze keer, zodat er geen ruimte overbleef voor een verhaaltje, maar er komen nog meer kinderhoekjes. Tot vol gende keer maar weer! TANTE ELS. Jan Steenstraat 60, Haarlem of Kennemerlaan 154, IJmuiden. Voor jonge hersens De oplossing van het raadsel van veertien dagen geleden is: 1. IS het weer mIS, sISte Jan kwaad. 2. KLAM van zweet KLAMpte hij zich aan de roeibank vast. 3. Ik WAARschuw je, als je niet WAAR- heid zegt over de plaats WAAR je het gestopt hebt! 4. Een bEER is een gevaarlijk dier, 1EER dat van my, menEER. 5. AAS jij weer op de kAAS poes? 6. GeNIET van de jeugd, als je dat NIET doet, ben je gauw oud. 7. Het is ge WOON een schande, zooals jij WOONt! 8. Nu is mijn goed beDORven en bo\ en- dien wordt de plant DOR van dat goedje. 9. Niet sLAAN, Piet, anders ga je de LAAN Uit! 10. IETS zegt mij, dat het nIETS wordt. 11. De 1ES was niet moeilijk, alleen maar de tafel van zES. 12. De WEES is hier niet geWEESt, WEES maar stil. Het nieuwe raadsel is deze keer: Het geheel bestaat uit veertien letters. 14, 6, 8, 3 een kleine vogel 9. 10, 4 eetfcdun stuk hout 7, 6, 13, 3 een naam bekend uit de 80- jarige oorlog 3, 4, 6, 8, 7 een nauw straatje 12, 11, 6, 3 een soort paard 1, 6, 4 een hoofddeksel, dat door jongens wordt gedragen 12, 10, 11 r= een stuk speelgoed 5, 2. 6, 4 niet zout v Wat is het? Ingezonden door: KLAPROOSJÈ. Agenda voor Velsera en Ï.J mindert ZATERDAG 15 FEBRUARI Thalia: 7.00 en 9.15 uur. Het mysterie van Priory Castle. Rex: 7.00 en 9.00 uur. Tamara. De Pont: 8.00 uur, De moordenaar kreeg 's avonds angst, ZONDAG 16 FEBRUARI Thalia: 2.30 uur, Jeugdmatlnée, 4.30, 7.00, en 9.15 uur, Het mysterie van Priory Castle. Rex: 3,00, 7.00 en 9.00 uur, Tamara. De Pont: 2.30, 5.00 en 8.00 uur, De moordenaar kreeg -s avonds angst. FEUILLETON Roman door Winston Graham Verlasid door Alice van Iterson 52) Jane zei: In Luzern wordt alles mis schien ontdekt. Weet ik, hoogstwaarschijnlijk zelfs. De trein stopte hier zeer lang, alsof hij ons in verleiding wilde brengen om uit te stappen. Een plaatsje zooals dit, zei Andrews, is niet meer dan een knooppunt met een paar dozijn huizen. Hier kunnen wij ons niet verbergen. 'Wij zouden het stadje moeten verlaten. Of we nu een auto huren of er met den trein vandoor gaan, in ieder geval zouden we ontdekt worden en ach tervolgd. Als we in Luzern uitstappen, worden we mogelijk al bij den uitgang gezien, maar we hebben een redelijke kans, dat wij in de menigte door niemand herkend worden. Jane zat in een hoek van den coupé en poogde er niet terneergeslagen uit te zien. Nu de lichten helderder brandden, was het ons allen heel goed aan te zien, welk een last er gedurende de laatste uren op ons had gerust. Ik blijf bij mijn conclusie, zei An drews zacht. Hij nam zijn pet af en be keek zichzelf nauwkeurig in den spiegel tegenover de bank, waarop hij zat. Het is onwaarschijnlijk, dat er nog vóór Luzern een of andere conducteur of wie ook in dien coupé zal komen. En als ik niet gedwongen word, zal niemand er mij ook weer in krijgen. U zult het toch Bekijk de kwestie eens van dien kant. Hy begon heele plukken uit zijn baard te trekken. De trein heeft in Luzern een kwartier oponthoud. Gedurende dien tijd zullen ze waarschijnlijk ontdekt worden, maar het is ook mogelijk, dat het pas ge beurt, nadat de tren weer vertrokken is. In ieder geval komt dan eerst de vraag naar de vermoedelijke daders aan de orde. En de tweede vraag is: Waar hebben de daders den trein verlaten? Als alle gevan genen hetzelfde antwoord geven: bij het laatste station vóór Luzern, zal dat onze vervolging moeilijker maken en wij heb ben een kans méér. Begrepen? Het was duidelijk. Het was de hooge inzet van een vertwijfeld speler. Nadat Andrews bij het laatste station snel den rugzak van Dwight gehaald had en nog voor het laatst rondgekeken had, zou den zij natuurlijk moeten aannemen, dat wij in Arth-Goldau uitgestapt waren. Maar Dat beteekent ook, dat de gevange nen nu twintig minuten aan zichzelf over gelaten zijn en een poging kunnen doen om zich te bevrijden. Dat moeten we dan maar op den koop toe nemen. Ik durf er trouwens haast om te wedden, dat zij zich niet be vrijden kunnen, zei hij. Hij had nu bijna zijn heelen baard weggeplukt. Doe alsjeblieft even het raam naar beneden. Ik schoof later het raam weer dicht en trok het gordijn naar beneden, zoodat het licht niet meer naar buitey scheen. Ik ging naast Jane zitten en greep haai- hand. Zij huiverde. Neem mijn jas. Neen, neen, ik ben niet koud. Het zijn alleen maar zenuwen. Andrews smeerde zijn gezicht in. Als het ons gelukt, dezen trein te verlaten, moeten we ons tot het uiterste haasten. Den tijd, die ons nu nog rest, zullen wij gebruiken om de laatste voorbereidingen te treffen. Eerst jij, Jane. Je reist.met een valschen pas? Hilda Fentburgh. Zijn er in Venetië maatregelen ge troffen voor een alibi? Ja, alleen zal ik langer weg zijn dan voorzien was. Dat kan in orde gebracht worden. De vraag is alleen. U kunt haar nu niet zonder meer naar Venetië terug laten gaan, mengde ik mij in het gesprek. Daar zullen ze Jane dadelijk arresteeren. Hij keek mij aan. Ik ben me precies zoo bewust van dat gevaar als jij. Het gevaarlijkste voor ons is die Volkmann. Maar als het ons lukt Jane naar Venetië te brengen, zonder dat ze herkend is, zie ik in het geheel geen reden, dat men haar daar in verband zal brengen met dit ge val. Men kan toch niet iedere buitenland- sche vrouw in Venetië arresteeren en met juffrouw Volkmann laten confronteeren. Hy keek naar haar handen. Heb je al door je handschoenen gedragen? Ja. Heel goed. Om heelemaal zeker te zyn, heb ik in den wagon nog eens ieder voorwerp afgeveegd.... Nu wij Dwight verloren hebben, is Jane's hulp meer noo- dig dan ooit, in ieder geval tot wij ons geheele net gereorganiseerd hébben. Ik antwoordde niet. Ziezoo, en nu jy. Hij gooide zijn pet in den rugzak. De trein maakte een scher pen bocht en hij moest zich vasthouden. Toen haalde hij een in elkaar gedeukten vilten hoed te voorschijn. Jouw op dracht is ten einde en hoe eerder je het land uit bent. hoe beter. Wij moeten dus spoedig uit elkaar? Zoo gauw als we het station van Luzern uit zijn, bevestigde Andrews. Hy deed nu ook den rugzak aan, plukte voor de laatste maal aan zijn gezicht om de sporen van den aangeplakten baard te verwijderen. Toen ging hij in den versten hoek zitten. Het leek, of de trein al vaart vermin derde. Ik keek weer eens onder het gor dijntje door naar buiten. In het maanlicht lag het Vierwoudstedenmeer zilverwit te glanzen, als een sprookje,... Tot ziens, Mencken, zei Andrews. Ik hoop, dat je veilig het land uitkomt. Ik voelde mijn hand in de zijne, die week was, bijna vettig. Maar we hoeven nu toch nog geen afscheid te nemen, zei ik koppig. Ik ga niet met je het station door. Jij en Jane kunnen samen gaan, als jullie dat willen. De remmen trokken langzaam aan. Het zou geen zin gehad hebben, ons te vroeg in de gang te begeven, daar wij daar dan misschien den een of ander zouden zijn opgevallen, die naderhand onder eede zou kunnen verklaren, dat wij tot Luzern in den trein waren geweest. Het was An drews voortreffelijk gelukt, zijn uiterlijk te veranderen, nu hij zijn baard en snor weer afgenomen had. De trein stond stil. Het perron was aan den kant van de gang. Jane stond op, maar Andrews hief afwerend zijn hand op. In de gang weerklonken stappen. Het was beter dat men dé andere reizi gers eerst liet passeeren en uitstappen. Op het perron hoorden wij allerlei stem men. Het was het verwarde door elkan der schreeuwen en roepen en de zoo be kende wonderlijke geluiden, die onaf scheidelijk zyn van een aankomenden trein. Andrews stond op. Op dat oogenblik weerklonk uit den coupé naast ons de gillende schreeuw van een vrouw. HOOFSTUK XXII. Fraulein Volkmann, zei Andrews doodkalm, heeft kans gezien haar prop kwijt te raken. Dat waren de laatste woorden, die ik hem hoorde zeggen, terwijl hij voor ons uit den coupé uitrende. Daar wij na het stoppen van den trein nog eenige oogenblikken gewacht hadden, was er niemand meer in de gang en het scheen, dat er niemand iets van den kreet had genooïxl. Wij liepen tot het einde van den corri dor, waar een kruier ons den weg ver sperde, die by de deur koffers uit den trein tilde. Kruier, m'sieur? Nee, dank je, antwoordde Andrews. Kruier, M'mselle? Jan schudde het hoofd. Ik vormde de achterhoede; Andrews en Jane waren al den trein uit, toen ik mij nog op de treeplank bevond! Op dat oogenblik hoorde ik, hoe iemand de gang doorholde in de richting, waaruit de kre ten kwamen. Buiten den trein was het geschreeuw echter nauwelijks hoorbaar. Maar er wa ren te weinig menschen op het perron, waartusschen wij ons konden verstoppen. En het zou nog een eeuwigheid duren, eer wij buiten zouden zijn. De lampen brandden zeer helder. (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3