THALIA. BISCHOFF De Jong's Punfensfelsel in IJmuiden's groothandel aanvechtbaar? Luidsprekers nette meisjes PTT- Centrale Verwarming VAN OEFFEL - HAARLEM LOU BAMDY Wij kunnen Maandag 17 Februari 1947 IJMUIDER COURANT De meening van een ingewijde Voor de verdeeling: over den groot handel van de in LJmuiden aangevoerde visch werd een puntenstelsel in toepas sing gebracht. Dit puntenstelsel werd opgebouwd op een basis van inkoop in de jaren 1937. 1938 en 1939 in den Rijks- vischafslag. Deze verdeeling was niet lastig, omdat men in IJmuiden alleen te doen heeft met groothandelaren. Iedere handelaar kreeg dus een bepaald aantal punten. Gedurende bovengenoemde jaren had IJmuiden ongeveer 80 procent van den aanvoer in Nederland. De overige havens als den Helder, Scheveningen, den Oever enz. hadden met elkaar 20 procent. De groothandelaren waren elders dus dun ge zaaid. Bij een verschuiving van den aan voer zouden dus wel eens moeilijkheden kunnen ontstaan. Deze verschuiving heeft inderdaad plaats gehad en wel zoo sterk, dat in 1946 slechts 50 procent van den totalen aanvoer der Nederlandsche havens in IJmuiden wérd aangevoerd, de overige 50 procent kwam in den Helder, Texel, den Oever, Scheve ningen, Vlaardingen, Rotterdam, Amster dam enz. Dit heeft feitelijk het heele IJmuiden- sche puntenstelsel in de war gebracht. We hebben deze aangelegenheid bespro ken met een ingewijde. Ziehier vat deze ons vertelde: t „Dé verschuiving heeft zeer ge -ke situa ties geschapen en dit is reeds begrijpelijk wanneer U de namen nog eens herleest van de aanvoerhavens. Twee voorbeelden wil ik evenwel speciaal noemen. In Vlaar dingen was voor 1940 geen groothandel in versche zeevisch omdat Vlaardingen geen aanvoerhaven van dit product was. Daar men evenwel in bepaalde tijden overal den maximumprijs voor z'n visch krijgt, leek het den een of anderen reeder goed, om eens in Vlaardingen te markten en dus moest men eensklaps rond gaan zien naar een groothandelaar in versche zeevisch. Hoe nu een en ander gegaan is doet minder ter zake, doch de Vlaardingsche groothan delaren in zeevisch zijn er gekomen. Scheveningen profiteerde ook van de verschuiving, mede door de maximumprij zen, en daar werd een primaire en een 'secondaire markt uitgevonden en werd het aantal groothandelaren uitgebreid met menschen, die voorheen kleinhandelaar ge noemd werden. Primair mochten nu de groothandelaren aankoopen doen en secun dair (dus op het moment dat de groothan del geen zin meer heeft) de klemhande laren. In Scheveningen werkt men ook met een puntenstelsel op basis van 1937/38/39, doch dit klopt niet geheel meer omdat men klein handelaren tot groothandelaren bombar deerde en men heeft onderling de zaken nog al eens verwisseld en het is thans een heele toer, zelfs voor een insider, een dui delijk beeld te krijgen. Te Vlaardingen bestond in het geheel geen puntenstelsel en ook geen basis en dan zullen wij over andere havens verder maar stil zijn, omdat we dan tot de con clusie komen, dat men garnalenopkoopers en venters eensklaps tot zeevischgroothan- delaren maakt met toewijzingen van hon derden en duizenden kisten haring of visch. Wanneer ik in dit verband den naam Breskens noem, dan weet iedereen wat ik bedoel. Het is allerminst mijn bedoeling wie dan ook te blameeren, want we staan hier voor een zeer moeilijk probleem en ik weet uit ervaring dat ook de autoriteiten over deze kwestie meermalen met de handen in het haar zitten en zeer veel doen om een uitweg te vinden- Oorspronkelijk dacht men, de aanvoeren zullen straks de vraag verre overtreffen laren zoo, de reeders zus en de lossers weer iets anders niet juist hebben gedaan. Naar ik meen is in alle de hiermede verband houdende moeilijkheden een goede en zui vere oplossing gevonden en zijn er dus geen belemmeringen meer. Zonder twijfel zullen de autoriteiten willen medewerken om te bewerkstelligen, dat IJmuiden als de grootste visschersha- ven van het vasteland van Europa weer aan zijn rechten komt en zeer zeker omdat IJmuiden de haven is die op de vlugste en voordeeiigste wijze de visch kan brengen in binnen- en buitenland. Van onzen kant is slechts noodig. om een en ander op rustigen toon onder de aan dacht te brengen van degenen, die in deze materie een beslissing kunnen nemen - zoo besloot onze zegsman. „Het ambt der Geloovigen en het sociale vraagstuk" Over „Het ambt der geloovigen en het sociale vraagstuk" sprak Zaterdagavond prof. dr. K. Schilder van Kampen in de zaal van het Leger des Heils. Noch de on gewone avond, noch het weer bleken be zwaren te zijn, die konden beletten, dat de zaal geheel gevuld was met een publiek, dat met aandacht luisterde naar de nleï bepaald eenvoudige lezing. De bijeenkomst werd geleid door den heer J. Zwaan, die 2 Thimotheus 3 voorlas. Professor Schilder begon met te herin neren aan een woord van Nietsche, die het leven vergeleek met een touw tusschen dier en „Uebermensch". De spreker stelde daar tegenover, dat het leven van den mensch een verbinding moet brengen tus schen den mensch Adam als schepsel Gods aan het begin, en aan het einde de beide mogelijkheden om te leven: uit den Anti christ of uit de Genade Gods in Jezus Christus. Eens had de nog niet gevallen mensch zijn levensboot slechts te leiden langs een vaste lijn om haar te brengen naar laatstgenoemd eindpunt, doch in den val is die lijn ais het ware doorgeknipt en nu moet de mensch op zijn doel aansturen, waarbij hij ondanks zijn strijden steeds weer uit den koers raakt en slechts op den Antichrist aanstuurt. Maar ook van het be gin af werkt de genade en wordt het ambt voor alle geloovigen in dien zin gesteld, dat zij koers moeten houden naar het an dere uiterste. In dat ambt zijn zij geroepen om te getuigen. Spreker lichtte zijn woorden toe met verklaringen van bijbelgedeelten en belij- denisschiften en met de stelling, dat vele* moderne maatschappij-beschouwingen, dik wijls zonder dat de aanhangers zich daar van bewust zijn, in principe gebouwd zijn op wijsgeerige stellingen van denkers, die liever eigen weg dan den weg Gods aan de menschheid prediken. In het bijzonder wees hij op Hegel en Nietsche. Na een korte pauze was er gelegenheid, Motorsportliefhebbers - vierden feest De leden van de motorgroep „Kenne- merland" waren Zaterdagavond in groo- ten getale naar Santpoort getrokken, om daar in „Zomerlust" een feestavond bij te wonen. Na een openingswoord van voorzitter Giesberts was het „woord" aan het Haar- lemsche amusementsgezelschap „De Lach- sprinters", dat er weldra de stemming in had. Ook de muziek droeg het hare bij tot de gezellige stemming. Voorzitter Gies berts gaf ook nog enkele nummertjes weg en had daarmee al evenzeer succes. Dat tusschen de bedrijven door in dit milieu de Oranjesterrit een onderwerp van bespreking Uitmaakte, behoeft zeker wel geen nader betoog. Een gezellig bal besloot den avond. Vreemde gevolgen van lek in de waterleiding Op den Wij kerstraat weg in IJmuiden ontstond een lek in de waterleiding. Het uitstroomende water maakte contact met .een grondkabel van het electrische net, zoodat paarden, die ter plaatse kwamen, wild omhoog sprongen en weigerden yr- der te gaan. Nadat het P.E.N. de kabel buiten stroom had gesteld, was net euvel tijdelijk verholpen. IIET GEVAAR VAN GLADDE SNEEUW. Op den Rijksweg te Santpoort wilde een personen-auto een handwagen met cokes passeer en. Op dit oogenblik naderde echter een tegenligger, zoodat geremd moest wor den. Op sneeuw is het doorglij gevaar groot en zoo gebeurde het, dat de wagen om ver werd gereden en de cokes gedeeltelijk verloren ging. De geringe schade werd on derling geregeld. AAN WIE BEHOORT In de week van 714 Februari werden in de gemeente Velsen gevonden: eenige'wanten, eenige honden, 1 kinderbadschoentje, 1 stuk deken (defect), 2 portemonnaies. 1 rubber overschoen, eervige sleutels, 1 zadeldek. 1 phmjezak met inhoud, 1 muts, 1 melkemmer. 1 actetasch. 1 kinderlaars. 1 verfspuit, 1 scho teltje, 1 sleutel (penning 858). 1 vulpotlood. 1 wit metalen kruis, 1 biljet van 1. Inlichtingen omtrent deze Voorwerpen zijn te bekomen eiken werkdag van 1112 en van 1617 uur, met uitzondering van Zaterdag middag. in kamer 4 in het Hoofdbureau van Politie Tiberiusplein. VISSCHERIJBERICHT SCHEVENINGEN. Te Scheveningen kwamen hedenmorgen aan de markt de haringtrawlers SCH 104 met 600 kisten versche haring. SCH 5 met 600 kisten. SCH 402 met 500 kisten en SCH 325 met 500 kisten versehe haring. Noteering versche haring f 12,80 tot f 15 p. kist. Voorts kwamen aan de markt de trawlloggers SCH 6 met 500 kg, tong en 130 kisten schol en wilting, SCH 250 met 400 kg. tong en 100 kisten sohol en wijting. SCH 78 met 400 kg. tong en 130 kisten schol en wijting, SCH 186 met 400 kg. tong en 150 kist.en sohol en wijting, SCH 275 met 400 De nationale feestdag in Santpoort Omtrent de wijze waarop de Nationale Feestdag;hier ter plaatse gevierd zal wor den, kunnen we nog mededeelen, dat dank zij "een sympathieke geste van de Alge- meene Winkeliersvereeniging „Santpoort" alle kinderen der verschillende scholen ook die der kleuterscholen zullen ge- t-racteerd kunnen worden op de traditio- neele „beschuit met muisjes". Omtrent de filmvoorstellingen kunnen we nog het volgende mededeelen: Die voor de jeugd worden gehouden in het Jeugd huis en in het Badhuis. In elk dezer gebou wen zullen twee voorstellingen van an derhalf uur gegeven worden. De filmvoorstellingen voor de rijpere jeugd en volwassenen worden alleen in het Jeugdhuis gegeven. De Oranjevereeniging verzoekt den inge zetenen de vlaggen uit te steken. Velsen „Tot wederdienst bereid" van Concordia - - kg. tong en 120 kisten schol en wijting, SCH 200 met den spreker van gedachten te wisselen,„„„V tong en 130 kisten schol en wijting, waarvan een vijftal der aanwezigen ge- bruik maakte. dan is IJmuiden bij vrije prijsvorming R°epat. 15 Febr. toch weer de meest aantrekkelijke haven ™fs,pltün' Febr- A Hon TTrtrt Ornndö en dus komen wij langs den natuurlijken •weg weer tot het normale. De feiten zijn evenwel anders. Er is een tekort en bij uitvoering der exportorders, die nu blijven liggen, een zeer schreeu wend tekort en dus houden wij maximum prijzen, uitgezonderd op bepaalde momen ten en dan nog voor bepaalde soorten. Hoe dan ook. het probleem is er dat men ■een puntenstelsel opbouwt op een aanvoer 1937/1938/1939 met IJmuiden 80% van den landelijken aanvoer en dat in den loop van 1946 30% van de IJmuider 80% verhuist naar andere havens. Het gevolg is dat de IJmuider handel z'n relaties her en der ziet gaan en dat deze menschen met hun wagens de geheele kust tot in Zeeland afgrazen om beetje bij beetje wat visch bij elkaar te schrapen. Erg zuinig, erg verantwoord in dezen tijd lijkt mij dat niet, doch ook dit doet hier niets ter zake. IJmuiden de punten, andere havens "de visch. De hoofdzaak waar het hier om gaat is dit, dat men oorspronkelijk uitgaat van basisjaren en uitgaat van een bepaalde hoeveelheid visch, in die jaren te IJmui den aangevoerd en nu tot de conclusie komt, dat het geheele puntenstelsel op deze basis opgebouwd, hiertoe kan leiden, dat IJmuiden met de punten zit en andere ha vens de visch hebben. Naar mijn meening zou het veel gezonder zijn, wanneer IJmui den nu z'n 80% van den landelijken aan voer kreeg en de andere havens zooals in 1937/1939 de 20%. Er is een verdeeling in >punten uitge drukt. Er zijn maximumprijzen, dus de vrijheid is er niet. Hoe komt het dan dat aanvoerders van visch (reeders) wel vrij heden hebben om te doen en te laten wat zij wenschen. Ik meen toch dat in deze gehandeld moet worden „gelijke monni ken, gelijke kappen". De handel is gebonden aan punten, op gebouwd op een bepaalde basis doch de aanvoerders doen wat zij willen, dus heeft de handel geen grond meer onder de voe ten. Een en ander kan onmogelijk de be doeling geweest zijn van de autoriteiten en nog minder kan het de bedoeling geweest zijn, om in havens waar geen groothandel is een deel van IJmuidens 80% te brengen. Ik meen dan ook dat in het algemeen belang hier een correctie moet worden aangebracht. Dat zulks al niet eerder is ge schied. moet liggen in het feit, dat men meende dat de zaak wel los zou loopen zoo dra de aanvoeren de vraag zouden over treffen. Gezien echter de vraag in Europa en den daarmede te verwachten export, zal dit voorloopig nog wel tot de fabeltjes behoo- ren en moeten wij dus een open oog heb ben voor de werkelijkheid. Men heeft wel eens gezegd, de IJmui der aanvoer loopt terug, doordat de hande- SCHEEPVAART N. S. M. Juno. 13 -Febr. van Algiers naar Antwerpen. Lista, 12 Febr. van Lissabon naar La Guaira. Hercules. 14 Febr. van Amsterdam naar New Port. Aerdenburg, 14 Febr. te Amsterdam. Gudrun, 14 Febr. van Dubrovnik naar Fiume. Sirius, 14 Febr. Bona gepasseerd. Helder. 14 Febr! Ouessant gepasseerd. MU Nederland. Talisse, 13 Febr. van Suez n. Batavia. Sumatra. 14 Febr. te Port. Said. Sala- wati, 13 Febr. te Honolulu. Rondo. 12 Febr. van Port Swettenham. Joh. de Witt, 14 Febr. te Port Said. Oranje, 15 Febr. te IJmuiden. Oceaan. Melampus, 8 Febr. te New York. E-urayades, 10 Febr. van Batavia n. Amsterdam. on. Holl. Lloyd. Nic. Witsen, 14 Febr. te Montevideo (uitreis). GROOTE VAART. Agio! Victores, Calcutta- Rotterdam, 14 Febr. te Suez. Gouwe', passeerde 14 Febr. Finlsterre op weg naar Vlarfrdingen. Leeghwater, 15 Febr. van Aden naar de Perzi sche Golf. Llnge, passeerde 14 Febr. Ouessant. wordt 16 Febr. te Amsterdam verwacht. Noor- dam, 15 Febr. van Rotterdam naar New York. Adelaide naar Fi emantie. an Khorram Shar naar Aden. Fort Orange. 14 Febr. van Buenos Aires naar Rosario. Hedel. RotterdamBarcelona, pass. 15 Febr. Ouessant. Algorab, Rotterdam—Buenos Aires. 13 Febr. te Montevideo. Amsteldijk, New Orleans—Batavia, 13 Febr. te New York. Amstel- kerk. Duala—Amsterdam. 13 Febr. van Las Pal- mas. Boissevain, Rotterdam—Batavia. 13 Febr. te Singapore. Delfsbaven. 13 Febr. van Rotterdam te New York. Gerard Dou, 15 Febr. van Antwer pen te Rotterdam. Hermes (Tanker), 10 Febr. van Hongkong naar Balikpapan. Juno. Bourgas —Amsterdam. 13 Febr. van Algiers. Kola Baroe, 15 Febr. van Rotterdam naar Batavia. Maaskerk, Amsterdam—Duala, 13 Febr. te Accra. Macuba, wordt 17 Febr. te Antwerpen verwacht, gaat daarna naar Amsterdam om te dokken. Manoe- ran. 12 Febr. van Seattle naar Calcutta. Mirza. 20 Febr. te Batavia verwacht, daarna naar Suez. Moealang. Liverpool—Batavia, 14 Febr. van Mul- lion. Nero. 12 Febr. van Barranquilla n. Curaqao. Oranje, 15 Febr. van Batavia te Amsterdam. Pygmalion. New York—Paramaribo. 12 Febr. v. Demarara. Salawati, 12 Febr. van Londen te Honoloeloe. Sloterdijk, Batavia—Rotterdam, pass. 14 Febr. Perim. Talisse, Londen—'Tarakan, 13 Febr. van Suez. Tasman, 14 Febr. van Sydney te Batavia. Tabia, wordt 22 Febr. te Honolulu ver wacht, gaar daarna naar San Pedro. Utrecht. 14 Febr. van New York vla Port Said naar Indië. Van Outshoorn, 13 Febr. van Penang naar Be- lawan. Weltevreden, thuisreis, wordt 25 Febr. te Port Said verwacht. Agatha, 11 Febr. van Shanghai te Poeloe Samboe. Bengkalis, 10 Febr. Los Angeles te Portland. Clio, 11 Febr. van Jamaica te Cristobal. Gad'ila, 11 Febr. van Poeloe Samtooe naar Bahrein. Nero. 11 Feb;-, van Cris tobal te Barranquilla. Ragneborg (charter), Jaffa—Londen, 12 Febr te Gibraitai Tuoadak. 13 Febr. van Hongkong naar Tarakan, KLEINE VAART. Larix, Casablanca—Mar seille, passeerde 13 Febr. Gibraltar. Margea, Londen—Casablanca, 12 Febr. te Oporto. Muron. 13 Febr. van St. Biieux te Rochester. Oud Beyer- land, 13 Febr. van Dundee te Grangemouth. Aldebaran, 11 Febr. van Kingslynn te Boston. Ali, 11 Febr. van Ipswich naar Huil. Coeta, uit- gaanw. passeerde 11 Febr. Spithead. Corsica. 12 Febr. van IJmuiden te Londen. Delfzijl, 11 Febr. van Par te Rochester. Deni, Basüa—Amsterdam. 11 Febr. te Lissabon. Diana V, 11 Febr. van Goole Huil. Eemshoorn, 10 Febr. van Newlyn n. dé Theems. Hast 3. 11 Febr. van Antwerpen te Goole Narwal, 12 Febr. van Penzance naar Par. Natoi 6 Febr. van Leixoes te Oporto. Njord. 11 Febr. van Preston naar Maryport. Oleum, 11 Febr. v. Eastham naar Rouen. Olwe. 11 Febr. v. Grimsby naar Chatham. Quo Vadis, 11 Febr. v. Vlisslngen te Shoreham. Ransdorp, 11 Febr. van Middlesbro te Rouen. Regeja, 10 Febr. van Caen te Harwich. Rohreja, Wight— 12 Febr. bij Great Yarmouth geankerd. Tuko, 12 Febr. van Ipswich te Londen. Twin, 12 Febr. van Middlesbro naar Kingslynn. Vecht, 12 Febr. van Middlesbro n. Kingslynn. Verba. 12 Febr. te Newlyn. Zeeland, 12 Febr. van Milfordhaven te Swansea. Bernina, 15 Febr. te Antwerpen van Esbjerg. Heemskerk. 14 Febr. van Londen te Boston (L). Hellevoet- sluis, 13 Febr. te Antwerpen van Sas van Gent. Houtman, 14 Febr. van Goole te Dartmouth; Mu- lan, 14 Febr. te Rotterdam van Immingham. Oise. 14 Febr. van Antwerpen te Rotterdam. Rika, 14 Febr. van Goole naar St. Germaine. De Ruyter, 14 Febr. van Blyth te Londen. Viking. 14 Febr. van Ostende naar Grangemouth. Wim, 15 Febr van Antwerpen naar Barrydock, SLEEPBEDRIJF, Schelde, Poolzee en Blan kenburg arriveerden 14 Febr. te Antwerpen met het s.s, Albert Le Borgne van Glasgow. SCH 103 met 500 kg. tong en 340 kisten schol en wijting, SCH 264 met 500 kg. tong en 130 kisten schol en wijting, SCH 365 met 400 kg. tong en 120 kisten schol en wijting. De trawlloggers hadden 20 tot 50 kisten kabel jauw. Santpoort Voor de laatste maal „Tropen-adel" „De Weyman" was Zaterdagavond tot de laatste plaats gevuld, toen de tooneelver- eeniging „Jan van Dommelen" daar voor de vierde en laatste maal Henri van Wer- meskerken's blijspel „Tropenadel" in een verre van tropische temperatuur voor het voetlicht bracht. Evenals op de drie daar aan voorafgaande uitvoeringen „deed" het oude blijspel het ook nu weer uitstekend, zoodat niemand zich zijn gang naar „Zo merlust" beklaagd zal hebben en ook de laatste uitvoering voor de dames en heeren van „Jan van Dommelen" wederom een da verend succes werd. We zijn er van overtuigd, dat „Jan van Dommelen" van het van stal halen van dit oude Indische paardje geen spijt zal heb ben, immers ondanks het weer was bij alle opvoeringen de zaal vrijwel geheel bezet, zoodat veilig kan worden aangenomen, dat een 900-tal plaatsgenooten door „Tropen- adel" een prettigen avond hebben gehad. „Oome Kees" hartelijk gehuldigd De Tooneelvereeniging „Concordia" heeft Zaterdagavond in gebouw „Concordia' voor een geheel uitverkocht huis P. Mos- sinkhoff's nieuwe blijspel „Tot wederdienst bereid" opgevoerd. Een stuk dat door regisseur L. W, Boe ree op kostelijke wijze is uitgebuit. Tony Hamilton (A. Wegman), die volko men onder de bedilzucht van zijn tante mevr. Siandisch (C. Bakker-Jongejans) staat, heeft zich haar toorn op den hals ge haald door toe te staan, dat Charley Green (E. Visser-Bakker) en Oily Smith (F. Maenhout) bij wijze van wederdienst in zijn huis komen. Ze blijken als echte, open en ronde buitenmenschen, niet in de def tigheid thuis te behooren, welke deftig heid nog wordt verhoogd door de familie Prestley, welker dochter de verloofde is van Hamilton. Zijn vriend Telford (J. Wormsbecher) heeft de moeilijke, maar goed gespeelde rol hem van zijn dwalingen te genezen, hetgeen wonderwel gelukt en waardoor het tot een goed einde en een onverwachte verloving komt tusschen Ha milton en' Charley, welke als filmster groote successen oogst. Er is echt „Concor- diaansch" gespeeld en de uiterst moeilijke rol van de tante werd door mevr, Bakker- Jongejans impulsief weergegeven. Mevr. Prestley (A. v. d. Pieterman- Wormsbecher) kweet zich als de hautaine mama goed van haar taak, evenals haar dochter Virginia (A. Rob-Wegman). Het décor paste keurig bij het vertoonde; ook waren kapwerk en grime goed ver zorgd. De aanwezigen hebben dan ook vol op genoten en het was natuurlijk, dat dc gebrachte ovaties ook den heer Boeree, die als regisseur zulk verdienstelijk werk deed. golden. Dictie, houding, gebaar en rolken- nis deden den naam Concordia opnieuw alle eer aan. Voorzitter C. C. J. Bakker, die in zijn kort openingswoord onder meer den be schermheer der vereeniging, den heer H. Smidt van Gelder en de heeren J. Smit en ir. A. J. Allan van de plaatselijke fabrieks- directie verwelkomde, moest aan het einde van de uitvoering ter gelegenheid van zijn gouden jubileum als tooneel-amateur een hartelijke huldiging ondergaan. De heer F. Brakenhoff complimenteerde voorzitter Bakker namens „Concordia" op hartelijke wijze en schetste diens groote liefde voor het tooneel, waarvoor veel op geofferd is, ook door mevr. Bakker. Met de woorden ,,'t had goud moeten zijn" over handigde spr. een zilveren vulpotlood; mevr. Bakker kreeg een fraaie plaat. „We zijn gewend aan jubilea", aldus de heer J. Smit, fabrieksdirecteur van Velsen's papierfabriek, toch is er onderscheid tus schen het jubileum van iemand, die zoo lang trouw is geweest aan de fabriek en iemand, die 50 jaar zijn krachten aan het tooneel geeft." Spreker was getroffen door Bakker'^; groote liefde voor het tooneel, waarmede hij in dit cultureele werk voor de bevolking van Wijkeroog een „dienende" is geweest. Een voorbeeld aan anderen om de ge meenschap te dienen. De wensch dat Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: M. F. M. Bart—Boerlage, z., Beek- vlletstraat 4. Santpoort; M. H. Wassenaar—Veld man, z.. de Ruijterstraat 97 IJnvuidsn-O.; C. A. Broek—Strengers. d.. Trompstraat 35. IJmuiden- Oost; A. G. Terpstra—Gjaltema. d., Rembrandt- laan 35, IJmuiden-O.; F. M. A. Hoogerbeets— Mac Leen, d.. Kortenaerstraat 7, IJmuiden-O.; M. E. de VroomeDarse, d., de Lumeljstraa IJmuiden-O.; M. BorgerdingBellaart, z., F Hooftlaan 85, Driehuis; L. Sparrius—Keur, IJmuiderstraatweg 18, IJmulden-O.; R. Brachter— Folker. z„ Acaciastraat 1, IJmuiden- O.; M. A TwiskWagemans, z„ Zeeweg 322, Driehuis; M. Nijssen—van Geldorp, z., Hyacin- thenstraat 50, Santpoort; M. C. Kremer— Swart, z„ Huijgenstraat 41. IJmuiden; C. W. Blom- Vriend, z„ Kennemerlaan 136. IJmuiden; M. J. van Lamoen—Henkers, z., de Sav. Lohmanlaan 3. Velsen; J. C. Viskll—Schadé. d.. Zeeweg 16 rd.. IJmuiden-O.; G. Broek—Zwart. z„ Sirenestraa 5, IJmuiden; G. C. Haver—Howoud, z.. V/ester straat 9, Velsen—N.; M. J. ZoetSchipper, z. Corverslaan 105, Velsen-N.; J. M. van der Wiel —van Muilekom, d., Sehipbroekenweg 2, Sant poort; A. Rietveld—v. d. Velden, d., de Leth- straat 2, Velsen-N.; K Mooij—Tieleman. Velserduinweg 217, IJmulden-Oost; S. C. Haring Leunk, d., le Alex. Belldwarsstraat 8. IJmui den; C. Schuurmanvan Aalst, z., Schulpweg 155, Velsen-N.; W. C. DuljvermanAndré, z.. Kruidbergerweg 65, Santpoort; J. van der Aar- Stam, z., Gr. Hout- of Koningsweg 211, Velsen- Noord; J. M. Kattestaart—Kluft, d., Wester Parallelstraat l, Velsen-N.; A. Bakker—Vermaat. d., Dulnvlïetstraat 119, Velsen-Noord. OVERLEDEN: H. J. Broek; 1 d„ d. van E- L. Broek, Trompstraat 33, IJmuiden-Oost; H. Schleke, 1 mnd, z. van J. F. Schieke, Linden- straat 19, IJmuiden-Oost; M. Verduim, 53 j., echtg. van W. Visser, Burg. Rambonnetlaan 3. IJmuiden; E. Koene, 65 j., echtg. van H. van Rossen, Vareniusstraat 17 IJmuiden. GEHUWD: W. P. Kuiper en E. J. A. M. Snij ders, Egelantiersgracht 106, Amsterdam; G. Janus en P. Siebels. Brederooöscheweg 88. Sant poort; Ph. Prins en I. K. Maagdelijn, Bik en Ar- noldkade 39, IJmuiden; J. Smit en J. C. Gaart- huis, Laan van Kanaan 3. Beverwijk; H. A. van Beek en M. Engel, Amstel 206 II. Amsterdam; Broekhuizen en A. C. Beve. Velserduinweg 204, IJmuiden-Oost; C. Demmers en C. M. Ven del, Tusschenbeeksweg 71, IJmuiden-Oost; L. C. Snijders en M. Smit, Gr.. Hout of Koningsweg 54, Velsen-Noord; M. Roemer en W. van Ginne- ken, Tuindersstraat 44, IJmuiden-Oost. F. van Doorn en E. C. van Ginneken, Heidestraat 36, IJmuiden-Oost; W. van der Vlis en K. Broek, Pr. Kruijgerstraat 11. IJmuiden. ONDERTROUWD: J. T. C. de Boer, Politieba- Afslüitdijk, Wonseradeel en G. Dekker, Meervlietstraat 6, Velsen; F. C. Sweeris, Ladder- beekstraat 28, Velsen-Noord en A. Pollerin, Hulsmanstraat 8, Zandvoort, t. a. Spoorbuurt- straat 6, Zandvoort; F. I. Starreveid, Duin en Kruidbergerweg 16, Driehuis en T. Oppersma. Spaarnoogstraat 22. Haarlem; C. Boezaard, Acaciastraat 20, IJmuiden-Oost en W. van Leeu wen, Acaciastraat 20. IJmuiden-Oost; C. Bos, Benedenweg 35, St. Pancras en A. van Dam, Cremerlaan 59, Santpoort; G. Borst, Viunch 53, Krommenie en E. J van den Berg. Driehuizer- I kerkweg 110, Driehuis; J. van der Plas, Anna- 'straat 33, IJmuiden en E. Kalff, J. van Heems kerkstraat 17, IJmuiden; Cj J. Heeremans, Hof- geest 5, Velsen en C. Th. Lemmers, Hofgeester- weg 5, Velsen, t, a. Pr, Steijnstraat 48, IJmuiden; C. C. van Kaas, Tuindersstraat 95, IJmuiden-O.; en A. A. Kruin, Kanaalstraat 32 rd, IJmuiden, t. a. Tuindersstraat 95, IJmuiden-Oost. CONCERT IN DE NIEUWE KERK. De zangvereeniging „Driehuis", directeur de heer Piet Halsema, geeft Vrijdag 28 Februari ,een concert in de Nieuwe Kerk, Kanaalstraat alhier. Walserij-West krijgt 340 electromoloren Ter gemeente-secretarie (IVe afdeelin°) ij gen ter inzage verzoeken met bijlagen" vatv 1. de N.V. Koninklijke Nederlandsche Hoo^ ovens en Staalfabrieken te IJmuiden, om Ve:' gunning tot het uitbreiden van het hoogov^" bedrijf door het'opstellen van een plaat-wal serij, waarin geplaatst zullen wcfrden dive>v machinerieën en 340 eleetro-motoren Hoogovenbedrijf op hei WalseTij. abrieksterrein West; 2. om vergunning tot het oprichten van een vischrookerij. waarin geplaatst zullen w0, den 9 rookhokken, op/in de perceelen Lo°2t>!~ straat 1618 te IJmuiden; 3. de N V. Koninklijke Nederlandsche Hoo- ovens en Staalfabrieken te IJmuiden; om ve-" gunning tot het uitbreiden van het hoogove^ bedrijf door het bijplaatsen van een strlppen oven. alsmede 4 eleetro-motoren. respeoti velijk van 10. 8, 4. 3 en 5.2 P.K. op fabriek' terrein Hoogovenbedrijf; 4. J. A. Zonneveld, Batavierenplantsoen lfi te Haarlem, om vergunning tot het oprichte! van een inrichting voor het bereiden van consumptie-ijs, waarin geplaatst zullen wor den een sihipomp, een compressor, een kook" ketel, twee roomijsvriezers, een homogenf sator en een pomp, alsmede 7 electro-moto! ren, respectievelijk van 1, 7, I, 3, 5, en i,/" P.K., in het perceel Kennemerlaan no 34 t IJmuiden. u: r Op Vrijdag 28 Februari 1947, des voormid- dags te elf uur, zal ten gemeentehuize ge! legenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze "mondeis en schriftelijk toe te lichten. Kerkdienst op den nationalen feestdag Op den nationalen feestdag zal des avonds om zeven uur in de Nieuwe Kerk in de Kanaalstraat een gecombineerde dienst worden gehouden. Hierin zu]]en voorgaan ds. J. van den Berg, Ned. Her- vormd predikant en ds. S. E. Wesbonk, Ge reformeerd predikant. Rijks H.B.S. gesloten De Rijks H.B.S. heeft haar deuren ge sloten en de lessen stopgezet van 17—21 Februari. Oorzaak hiervan is gelegen in de aanhoudende koude en het kolenge- brek. „Oome Kees" nog lange jaren deze taak met dezelfde energie mocht vervullen, ging vergezeld van een zeer mooien bloemen mand. De heer Smit was tevens de tolk van de hoofddirectie der vennootschap. Namens enkele bevriende zustervereeni- gingen, Varia, Nieuw Leven en K.D.O., bood de heer W, Davidson met enkele har telijke woorden een fraaie vulpen aan. De heer P. Kee, die de groote vriend schap van ieder jegens den heer Bakker schetste, schonk mevr. Bakker namens de Buurtvereeniging .^Schulpen" wegens haar vele opofferingen, een tuil bloemen. De heeren J. T. Groot en L. Winkel, die dona teurs en vrienden van „Concordia" ver tegenwoordigden, schonken een boekwerk, een rookertje en een taart en mevr. Bak ker kreeg een keurig bloemstuk ten ge schenke. De jubilaris, die met enkele woorden ge roerd dankte voor deze spontane huldiging, wekte de jongeren op liefde tot het tooneel te krijgen, om daarmede voor de gemeen schap op cultureel gebied een steentje bij te dragen. „Concordia" kan op een uitstekenden avond terugzien. TERSCHELLING EN VLIELAND NIET MEER VAN HARLINGEN UIT BEREIKBAAR. Terschelling en Vlieland zijn thans niet meer per boot te bereiken van Harlingen uit. Na een wekenlangen strijd tegen het ijs hebben kapitein Alta en zijn mannea moeten opgeven. De reederij Doeksen zou heden trachten met een of meer schepen IJmuiden te bereiken. Als het mogelijk is de haven van Den Helder binnen te varen, zal men dit doen. Wanneer deze tocht lukt, zal men Dinsdag trachten naar Terschelling terug te keeren. Passagiers voor Terschelling behoeven dus niet meer naar Harlingen te reizen, daar de dienst Terschelling-Harlingen is gestaakt. Omtrent vertrek uit IJmuiden of Den Helder informeere men bij reederij Doeksen, Terschelling telefoon nummer 2. BINNENLAND B(| de controle op de naleving van de nieuw* handelsmarges in den papierwarenhandel wer den in ruim 30 verschillende plaatsen 188 zaken bezocht, waarvan tegen 163 proces-verbaal moest worden opgemaakt. De 188 zaken hadden in 1946 een gezamenlijken omzet van bijna 2V. millioen gulden. De 163 bekeurde zaken hadden een over treding begaan van gezamenlijk ongeveer V, millioen gulden. De onrechtmatig genoten netto- winst beliep ruim 3 ton. By een coöperatieve zuivelfabriek te Bred* is een fraude geconstateerd. De directie is ge arresteerd. Over een tijdsduur van anderhalfjaar zou een hoeveelheid boter van 2000 kg. zwart verkocht zijn. Door het toevoegen van groote hoeveelheden taptemelk aan vo\le melk zou men melk voor boterfabricage vrijgemaakt hebben. Deze boter zou dan in terugontvangen 'ooten. merken verpakt en verkocht zijn. Klompenfabrikanten zijn voortaan ver plicht de prijzen met onuitwischbare verf of inkt op de klompen aan te brengen. De vertegenwoordiger van het Ned. Beheersinstituut, District Haarlem, maakt bekend, dat de diensten, zoolang de vorst duurt, ge sloten blijven voor het pu bliek uitgezonderd voor zeer dringende spoedge vallen Mevr. Wijnschenk. Vlnken- baan 13. Santp vraagt een DAGMEISJE of een Jonge werkster voor 4 dagen in de week (Dinsd.. Woensd., Don- derd. en Vrijdag). TE KOOP: Wintermantel, sp.- model, m. 42-44, z.g.a.n.; en Sportsch., br., maat 38. Kon. WiLhelminakade 72. Echtpaar z k. zoekt GED. VAN WONING. Bp, no. l1169 bur. van dit blad- TE KOOP aangeb. org. 1-p. Eng. led. met toebeh., emaille keukenwaren, bloemtafels, enz Te bevr. Eschdoornstr. 25 IJmuiden-Oost. LEEREN VEST te koop. Te bevragen: Dirk Hartoghstr. 15 IJmuiden. GROOTE KACHEL te koop, gesch. v. kantoor of zaal, enz. Zeeweg 201. RUILEN: Mod. woning aan J. T Cremerlaan te Santpoort Huur 28 p. m., v. woning omg. Watertoren of IJm.-O. Br. LI 168 bur. van dit blad. KLEIN SAL.KACHELTJE te koop, 20. Edisonstraat 14 te IJmuiden. TE KOOP: pr. br. d. sch. m. 37-38. Alex. Bellstraat 54, IJm. Chr. Gem. Koor „Looft den Heer" Aan de leden wordit bekend gemaakt dat de RE1*ETITEE op Woensdag a.s. 19 Febr. gehouden wordt In het Oud- Katholieke Ver. Gebouw. Aller opkomst ge-wenscht. HET BESTUUR voor onze indiensttreding) vragen fabrieken (voor spoedige Aanmelding kan geschieden bij de sociale afdeeling van de fabriek, dagelijks van 8.30-10 uur, met uitzondering van Donderdag. Reiskosten van buiten de stad worden vergoed. cacao- en chocolade- fabrieken N.V., Haarlem Het ROODE KRUIS SANATORIUM te Santpoort-Station, speciaal ingericht voor de behandeling vair oorlogsslacht offers (ex-politieke gevag-enen e.d.) vraagt voor spoedige indiensttreding VERPLEEGSTERS DIPL. A en/of B LEERLINGVERPLEEGSTERS Sollicitaties worden gaarne ingewacht bij de Directrice, PLAATSELIJKE TELEFOONDIENST AMSTERDAM vraagt mannel. admin. krachten Leefiijd 16 tot 21 jaar. Vereischte: Diploma MULO. Sollicitaties schriftelijk aan den Chef van de afd. Personeel, Heerengracht 295 te Amsterdam. Bij indiensttreding worden boven het sglaris eventueele reiskosten vergoed. GonnetsUaat SO. tel. 13S58; b.g.g. Tel. 17638 STROOMBESPARING Dit kunt U bereiken door al uw OVERHEMDEN, BOORDEN en WITTE JASSEN te zenden naar de Presenteert DONDERDAG 20 FEBR. a-s. 8 UUR Het eerste optreden na zijn Indischen zege tocht met een GLOEDNIEUW PROGRAMMA Verder werken aan dit programma mee een keur ran variêté-artisten o.a.: FRED ALLISTER and LADY ASSISTANT transformatie. NOVELTY SISTERS, het bekende trio van den omroep. RODI ROETERS, Manipulator en conférence. IDOR, het groote raadsel. Muzikale omlijsting GUUS JANSEN Entréeprijzen: 2.5 0 (bel. inbegrepen). Plaatsbespreking vanaf Dinsdag 18 Febr. eiken morgen van 11-1 uur, i door uitbreiding weer NIEUWE Cliënten aannemen, IJMUIDER WASSCHERIJ SNELUUSSTRAAT 39 TELEFOON 4371 IJMUIDER WASSCHERIJ SNELLIUSSTRAAT 39 TELEFOON 4371 De feiten zullen het bewijzen De Jong9s nieuwe pand zal herrijzen VOORLOOPIG DINSDAGS VAN 10-5 UUR KENNEMERLAAN 42 SPECIAAL OPTIEK AMSTERDAMIJMUIDEN Extra aanbieding Consumenten crediet Prima één. en tweepersoons MATRASSTELLEN Met Java-kapok gevulde kussens. Prijzen f 98.-, f 110.-, f 135.-; f 145.-, 184.40 Tevens trachten wij bij elk bedstel 2 DEKENS te leveren ZONDER vergunning. Consument gaat met Uw crediet naar OOSTERDLVNWEG 21 IJMUIDEN De KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE HOOGOVENS EN STAALFABRIEKEN N.V. te IJMUIDEN vraagt voor spoedige indiensttreding administratieve krachten met tenminste Mulo- of daaraan gelijk te stellen opleiding. Sollicitaties worden, liefst vergezeld van een recente pas» foto, uiterlijk 8 dagen na plaatsing dezer advertentie in« gewacht bij de Sociale Afdeeling Büjenhoeve.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4