C Meer dan twee eeuwen is Soestdijk het lust-verblijf der Oranjes raü J Een prinsesje werd in ballingschap geboren Het paleis had aanvankelijk een Het prinsenkind ander aanzicht Rijke bron van herinneringen Hoe het geboorte-bericht werd verspreid Panda en de Meeste r-dief 19 JANUARI 1943 V erkeersmaatregelen in Baarn De radio geeft; Dinsdag 18 Februari 1947 De NAAM SOESTDIJK, die in deze da gen zoo vaak wordt gebruikt, is_ een aanknoopingspunt voor vele historische herinneringen, Want Soestdijk is al oud. Zijn naam ontleent het.inderdaad aan een dijk, ook ai is daarvan op het oogenblik in het landschap niets meer te zien. Maar ruim drie eeuwen geleden waren de dor pen Baarn en Soest verbonden door een verhoogden weg, die natuurlijk den Soest dijk werd genoemd. Het was er een mooie omgeving, juist op den overgang van pol- der- en veenlandschap naar hoogere zand gronden en er moeten verscheidene aan trekkelijke huizen en boerderijen hebben gestaan. Van eenig vorstelijk verblijf was echter nog geen sprake, dat ontstond in den tijd van Willem III, den lateren ko ning van Engeland. Toen Willem in 1672 stadhouder werd, hinderde het hem namelijk eenig'szins, dat zijn werkzaamheden in Den Haag hem ver hinderden regelmatig op jacht te gaan- Hij was een verwoed jager, maar aangezien zijn vaderlijk jachtterrein in Diemen lag kostte het hem te veel tijd om daar heen te trekken. Nu was hij zeer bevriend met de Amsterdamsche familie de Graeff, in het bijzonder met Johan de 'Graeff die van zijn vader destijds burgemeester van Am sterdam een landgoed geërfd had aan den Soest-dijk en in 1674 kocht de stad houder de „boerderij" van zijn vriend. Hij liet de bestaande woning afbreken en plaats er van een mooi landhuis bouwen, dat men nog steeds kan herkennen, want het vormt het middengedeelte van het te genwoordige paleis. De stijl was iets méér die van een zeventiende-eeuwsch landhuis, dan in het paleis is terug te vinden, maar de voornaamste lijnen van het gebouw zijn onveranderd gebleven. De voordeur boven aan het trappen-bordes was iets pompeu- ser dan nu, de rij kleine raampjes van de huidige derde verdieping ontbrak nog en in plaats daarvan waren er enkele dak^ kapelletj'es. Vier schoorsteenen sierden het fraaie huis, dat met zijn hooge ramen, die tot halver hoogte waren afgesloten met smalle luiken, een levendiger indruk moet hebben gemaakt dan het serene witte paleis van thans. Het verblijf aan den Soest-dijk bleek Willem zeer te bevallen, want de volgende jaren kocht hij telkens nieuwen grond. Hij nam de hofstede Rykendal aan de Praam gracht over van een familie Hooft en liet daar zijn jachtmeester in wonen, en ver wierf nog verschillende andere terreinen en bosschen. Rondom het landhuis werd een fraai park aangelegd in den Franschen tuinstijl van Le Nótre, dat wil zeggen tot barok-figuren gevormde perken, geschoren hagen, terrassen en watervallen. Voor het huis, aan weerszijden van de toegangspoort lagen de stallen. Om de fonteinen van het park van water té voorzien werd in het park een watermolen gebouwd. Die staat er nu nog, maar ze heeft een spits pannen- 'dak gekregen en doet sinds eeuwen geen dienst meer aangezien de omringende hoo rnen zóó hoog werden, dat de wieken geen wind meer vingen. Een sjokkend paard dreef daarom later den watermolen voor de fonteinen. Willem III heeft vaak op het palels ver toefd en veel tochten door den omtrek ge maakt. Toen hij koning van Engeland ge worden was, werden zijn bezoeken echter zeldzamer. Na Willem's dood ontstond tusschen de familie-leden oneenigheid over .het eigen domsrecht, aangezien de stadhouder geen kinderen naliet. Het duurde tot 1711 voor er een nieuwe eigenares kwam. Zij was Maria Louise, de weduwe van Jan Willem Friso, die bij Moerdijk verdronk. Maar in de rijke overleveringen van Soestdijk leeft zij voort als „Marijke Meu". Ze vertoefde graag in het lusthuis, zooals alle vorstelijke bewoners na haar hebben gedaan en ze kwam vaak uit Friesland er heen. Die reizen bracht haar dan meteen in de nabijheid van haar zoon, Willem IV, die in Utrecht studeerde. Door haar zor gen werden huis en park aanzienlijk ver fraaid, zoodat toen Willem stadhouder werd, hij een kostelijk bezit erfde. Na zijn dood bestuurde Anna van Hannover, zijn weduwe het landgoed en zij was het, die het Baarnsche bosch, dat aan de overzijde van den tegenwoordigen verkeersweg ligt, zijn gedaante liet geven. De Lindekom, de Groote Kom, de Troon, de Berceaux en de afwisselende beplanting zijn onder haar bestier gemaakt. Onrustige tijden TV/f" AAR „Soestdyck" bleef niet altijd een oord van rust en vrede. Wel was er in Baarn en Soestdijk groot feest toen Willem V meerderjarig werd en zijn gemalin, Wil- helmina van Pruisen binnenhaalde, maar de patriottische troebelen, verstoorde^ ook hier den vrede. Daaraan herinnert een klein gedenkteeken op den hoek van den weg naar Utrecht, vlak bij Hotel Trier. Het gebeurde namelijk in 1787, dat een kleine patriottische bende van Utrecht naar het paleis oprukte. Wat ze van plantas -is nog heden ten dage niet duidelijk, maar veel goeds kan het niet geweest zijn. Er was echter iets van de onderneming uitgelekt en de commandant van de paleiswacht had drie schildwachten uitgezet aan den ooste lijken kant van het park. De eerste daar van werd bang en kroop weg De tweede liet zich overrompelen, 'maar de derde maakte alarm. Hij moest dit met zijn leven bekoopen, maar de plannen der patriotten waren verijdeld. Zijn naam was Christof- fel Pullmann, Op de plaats, waar hij be graven werd heeft langen tijd een mon strueus gedenkteeken gestaan, dat kort voor 1940 door een waardiger standbeeldje vervangen is. Deze verijdelde aanslag was pas het be gin van den donkeren tijd waarin ons land bezet was door de Franschen. Het fraaie landhuis werd tot. staatseigendom verklaard en volkomen verwaarloosd. Op 12 April 1799 bood in de Utrechtsche Courant een zekere Marten Halewijn, die zich logement houder noemde, apartementen van het pa leis te huur aan. Nog later stalden de Franschen er hun paarden. Gelukkig voor het huis kreeg Lodewijlt Napoleon het idee «r zich te vestigen en dat voorkwam ten minste een volkomen verval. Na zijn ver dwijnen bleef het buitengoed échter weer leeg en werd' er in de bosschen lukraak gekapt om hout voor oorlogsdoeleinden te krijgen. Het huidige paleis apoleon's nederlaag bij Waterloo is van direeten invloed geweest op de histo rie van Soestdijk. Het dappere gedrag van Kroonprins Willem II bij Quatre Bras gaf een beslissende wending aan het beloop der krijgsgebeurtenissen en te zijner eere lieten de Staten Generaal recht tegenover het landgoed een gedenknaald oprichten; bovendien schonken zij Willem het huis met alles wat er bij hoorde. Drie jaar werd er gerestaureerd en ver bouwd. De twee zijvleugels werden aan het huis toegevoegd en het geheel werd ge trokken In den strakken stijl van die da gen. De speelsche elegante zeventiende- eeuwsch-dakvorm verdween en als eenige vergoeding verscheen het witte bouwsel boven op het middengedeelte, dat door de oude inwoners van Soest en Baarn wel eens oneerbiediglijk de „vischmarkt" wordt genoemd. Ook het park.werd geheel en al vernieuwd en wel door de bekende tuin architecten Zocher, vader en zoon. Het paleis was nu een waar lustoord en Willem, met zijn gemalin Anna Paulowna, een dochter van den keizer van'Rusland woonden er gaarne. Het prinselijk gezin bracht er jaarlijks alle zomermaanden door gedurende meer dan twintig jaar. Tot vier maal toe trok een blijde gebeurtenis de aandacht van het volk naar Soestdijk en vele zijn de herinneringen uit dien tijd, die nog in de omgeving bewaard bleven. Het is merkwaardig, dat Soestdijk, tel kens weer door de zorgen van een vorste lijke vrouwe in luister en welverzorgdheid is toegenomen. Marijke Meu was de eerste. Na haar besteedde Anna van Hannover er haar krachten aan; nu was het Anna Paulowna die als koningin-weduwe in 1847 naar Soestdijk kwam en er tot aan haar dood toe woonde. Haar aandacht gold vooral het inwendige van het paleis. Vele meubels en kunstwerken bracht ze er sa men en talrijk zijn de verhalen, die over haar verteld werden: de in zichzelf ge keerde vorstin, die verscheidene Russische gewoonten in eere hield, maakte veel in druk op de. bevolking van den omtrek. De volgende Oranje, Prins Hendrik, woonde ook veel op Soestdijk, maar Ko ning Willem III gaf de voorkeur aan het Loo. Doch in 1890 was er opnieuw een vorstin, die Soestdijk haar volle genegen heid schonk: Koningin-Regentes Emma. Lange jaren vertoefde zij er met haar klei ne hofhouding en velen, die over den toen tot een drukken verkeersader geworden straatweg passeerden, zagen de grijze vorstin in haar rijtuig en met haar parasol het hek uitrijden. Na haar dood was Soestdijk enkele ja ren verlaten. Toen kwam er weer nieuw leven. De rechtervleugel werd verbouwd en gemoderniseerd om een nieuwe opdracht te vervullen in dienst van het huis van Oranje. De hekken stonden weer open en een standaard die van het Prinselijk paar wapperde van het dak. Geen gemoedelijk rijtuig meer, maar glanzende auto's; geen paleiswacht meer ip de jagersuniform. Soestdijk ging met zijn tijd mee maar ster kei- dan ooit was telkens de aandacht van het land gericht op het paleis. De oorlog is daarin niet meer dan een intermezzo ge weest. Voor het muziekconcours van de Christ. Harmonievereeiügiivg „Sursum" te Bioemendaal bestaat veel belangstelling. Het concours duurt twee dagen, bovendien worden er 4 avondcon certen gegeven door verschillende vereenigingen. De vlaggen op den hoogen toren staan blij in Hollands zuivere wind, de klokken doen hun stemmen hooren in voller klank dan ooit tevoren ter eere van het Prinsenkind! O hartslag van de lage landen, één met het heldere klokkenlied, met oogen die van vreugde branden, met in geluk vereende handen, uw vreugd kent haars gelijke niet- Wat in de stormen van 't verleden ons hoedde, trouw en onvervaard, Oranje, zon van onze vrede en licht in onze tegenheden, bleef sterker weer,in heil bewaard. De vlaggen op den hoogen toren, het lied der klokken op den wind, ons aller hart, tot vreugd verkoren, één in geluk, 't laat èi zich hooren ter eere van het Prinsenkind! GABRIëL SMIT. De publicatie der geheime notulen Justitie stelt een onder zoek in Op vragen van het Tweede Kamerlid den heer Goedhart over de publicatie van de geheime notulen der besprekingen tus schen de Commissie-Generaal en de ver tegenwoordigers van de Republiek Indo nesië, hebben de ministers van Overzee- sche Gebiedsdeelen en van Justitie geant woord, dat de Justitie een onderzoek in stelt naar de omstandigheden, welke het publiceeren van een gedeelte van de notu len der besprekingen tusschen de Commis sie-Generaal en de vertegenwoordigers van de Republiek Indonesië mogelijk heb ben gemaakt. Dit onderzoek is nog niet ge ëindigd Intusschen is op vordering van den of ficier van justitie bij de Arrondisseipents- Rechtbank te Amsterdam de rechter-com- missaris bij die rechtbank overgegaan tot het instellen van een gerechtelijk voor onderzoek tegen een onbekenden dader. De rechter-commissaris heeft dengene, die voor het publiceeren van een gedeelte der no tulen verantwoordelijk moet worden ge acht, als getuige gedagvaard. Annie Woud helpt het Roode Kruis De Nederlandsche zangeres Annie Woud, die thans in Zuid-Afrika optreedt, heeft ge heel belangeloos twee concerten gegeven een te Johannesburg en een ten huize van den Nederlandschen gezant te Kaapstad waarvan de opbrengst van 2000.aan het Nederlandsche Roode Kruis zal worden af gedragen. 1 Een historische foto: De prinselijke familie arriveert op 't. vliegveld Teuge en zet voor het eerst na de bezetting voet op Nederlandschen bodem. ((((o fes telex. In de telexkamer van het A.N.P. in het Astoriachalet te Baarn rinkelde vannacht om half drie de telefoon en de A.N.P.- redacteur, die de hoorn van den haak nam, hoorde de stem van baron Baud, den secre taris van H.K.H. Prinses Juliana: „Hier komt dan het officieele bericht. Er is een prinses geboren. Moeder en baby maken het uitstekend". Onmiddellijk kwam de telexkamer in het hotel in vol bedryf. Vijf seconden na de heugelijke tijding was het bericht reeds doorgezonden naar het A.N.P. in Den Haag en enkele oogenblikken daarna ratelden de telexapparaten op de redactiebureaux der kranten" Een motor-ordonnans had inmid dels reeds den commandant van de saluut- batterij te Baarn gewaarschuwd. Prins Bernhard had persoonlijk aan ba- mm If iVfc. ron Baud de geboorte van zijn dochter medegedeeld. Baron Baud stelde terstond door middel van een directe telefoonlijn den minister-president op de hoogte. Tot de allereersten, die Prinses Juliana en Prins Bernhard hun gelukwenschen aanboden, behoorden de persvertegen woordigers in het Astoriachalet te Baarn, die onmiddellijk na het bekend worden van de heugelijke tijding hun schriftelijke felicitaties naar het paleis zonden. De bliksemsnelle verspreiding van het verheugende nieuws der prinselijke ge boorte heeft voorbereidingen vereischt, waarvan de niet-ingewijde wellicht een te simpel denkbeeld heeft. Voorop stond, dat het groote nieuws ge lijktijdig in alle hoeken van Nederland moest kunnen worden verkondigd, waartoe het telexsysteem van het Algemeen Ne- derlandsch Persbureau moest worden in geschakeld voor de berichtgeving aan de kranten, aan de kazernes, waaronder de batterijen voor de vreugde-schoten ressor teerden, aan de radio, en aan de Overzee- sche Gebiedsdeelen en het buitenland. Het brandpunt van de nieuwsmelding werd zooals bekend, gevormd door het telexapparaat in Astoria-chalet te Baarn, waar het bericht van de geboorte telefo nisch van Soestdijk uit ontvangen werd. De A.N.P.-telex zond de mededeeling naar het A.N.P.-hoofdkantoor in Den Haag, dat onmiddellijk op het groote net van telex toestellen het bericht naar alle plaatsen waar deze toestellen zijn geplaatst (ook vooi de dagelijltsche berichtgeving) door seinde. Tevoren hadden de aangeslotenen op het telexnet een telefonische en daar na een nadere telegrafische waarschuwing gehad „Let op de telex", zoodat zij voor bereid waren op de komst van het defini tieve nieuws der geboorte. Alle Nederlandsche dagbladen, de radio, de kazernes, de buitenlandsche A-N.P.- kantoren en die in de Overzeesche Ge biedsdeelen kregen dus gelijktijdig de mel ding door. Het kaartje geeft een spectaculair sche ma van de nieuwsverspreiding en van den Oranjetocht naar Baarn, alsmede van de plaatsen waar de saluutbatterijen stonden opgesteld. Radio Oranje verkondigde het blijde nieuwsdat de sombere sfeer van den bezettingstijd even verdreef 47. De auto, waarin Joris en Panda zaten kwam een heuvel afgereden en Joris remde piepend. „Ziet ge gindse herberg"!" vroeg hij. „Ontwaart ge daar die automobiel? Dat het voertuig van markies d'lsengrim! Komaan mijn vriendjewe stijgen uit en gaan een klein, oppervlakkig gesprek met hen voeren! Volgt me!" Panda liep achter hem aan de stoep op en stapte de herberg binnen. Er zat maar één gasteen deftige gast zo te zien met een zwart pak aan en een glasin z?n oog. „Ha, die Isengrim!" riep Joris. „Oude makker! Hoe maakt ge hetWat heb ik U in lang niet gezien! Kom aan mijn hart! Laat ik U begroeten! Ach, ach, wat ben ik blij U hier te treffen!" „Bah!" zei de deftige gast. „Huh! Bah! Slempemper! Uitvaegsel! Nietsnut! Laet me met rust!" P EN baby van slechts enkele uren oud heeft datgene weten te bereiken, waar voor Hitier gaarne een millioen van zijn mannen had willen opofferen, namelijk een vreemde vlag over een vreemd land te laten wapperen Deze woorden schreef een Canadeesche journalist op 20 Januari 1943 in zijn blad toen op vele gebouwen en woningen in Ottawa, de Canadeesche hoofdstad het rood-wit-blauw wapperde ter eere van het Nederlandsche prinsesje, dat den vorigen avond om zeven uur in het ziekenhuis geboren was. Heel Ottawa leef de mee met deze voor de Canadeezen zoo bijzondere gebeurtenis, want het was de eerste mdal dat op Canadeeschen bodem een baby van koninklijken bloede geboren was. En de daar woonachtige Nederlanders zorgden er voor, dat de inwoners van Ot tawa kennis konden maken met een tradi- tioneele Nederlandsche tractatie: beschuit met muisjes! Reeds weken tevoren hadden de Cana deesche couranten zeer veel aandacht be steed aan de komende blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin, dat in het gastvrije Canada in ballingschap was gegaan. Prin ses Juliana en haar dochtertjes Beatrix en Irene waren er reeds lang populair gewor den en iedereen was verheugd, wanneer Prins Bernhard, die in Engeland een actief aandeel had in den strijd tegen den vijand, af entoe gelegenheid vond, den Oceaan over te steken, om zijn gemalin en zijn kinderen te bezoeken. De komst van de Oranjetelg schiep ook eigenaardige problemen. Want volgens de wettelijke bepalingen werd ieder, die op Canadeesch grondgebied geboren werd, on geacht de nationaliteit der ouders, Engelsch onderdaan. Men vond evenwel eën oplos sing: een gedeelte van het ziekenhuis in Ottawa werd tijdelijk tot niet-Canadeesch gebied verklaard. De kleine Margriet werd dus feitelijk in niemandsland geboren en kreeg daardoor automatisch de nationali teit van haar ouders, hetgeen ook juist de bedoeling van dezen ongewonen maatregel geweest was. AR GRIET FRANCISCA waren de na- LV1 men van het prinsesje, ver van het vaderland in ballingschap geboren. Maar dat vaderland leefde mee, het trotseerde de maatregelen van den bezetter en luister de bij listig verborgen radiotoestellen naar Radio-Oranje, naar de stem van de Ko ninklijke Grootmoeder, die een verklaring gaf van deze namen: Margriet, de bloem, welke ieder jaar weer de velden siert en het nieuwe leven en een betere toekomst symboliseert, Francisca, de naam der vrijheid. Op den verjaardag van Prins Bernhard, op 29 Juni geschiedde de doopplechtigheid van het prinsesje in de kerk van St. Andrew te Ottawa. Reverend Winfield Burggraaf, voorganger van de Nederlandsch Hervorm de Kerk en vloptpredikant in New York leidde den eenvoudigen, maar daarom niet minder indrukwekkenden dienst, die door Koningin Wilhelmina, de graaf van Athlone, gouverneur van Canada, de Cana deesche minister-president Mackenzie King, de Nederlandsche minister van Bui tenlandsche Zaken, mr. E. N. van Kle|fens en de leden van het Corps Diplomatique in de Canadeesche hoofdstad werd bijge woond. De Nederlandsche koopvaardij, vertegenwoordigd door zeven harer leden uit verschillende rangen, was peet, evenals Koningin Mary van Engeland, de graal" van Athlone en de weduwe van een Neder lander, die het hoogste offer had gebrachi voor de vrijheid van zijn vaderland. In September 1944, na een bezoek aan West-Indië, vloog Prinses Juliana naai Londen. De bevrijding van Nederland scheen nabij, maar de ongunstige wending van den strijd bij Arnhem moet ook een bittere teleurstelling geweest zijn voor haar, die gemeend had, weldra naar het vaderland te kunnen terugkeeren. Het zou echter nog tot Juni 1945 duren, voor Prin ses Juliana voor het eerst na vijf jaren weer voet op Nederlandschen bodem zette In diezelfde maand keerde zij echter weer naar Canada terug waar Beatrix, Irene en Margriet onder de hoede van jonkvrouwe Feith waren achtergebleven. In een har telijke toespraak dankte de Prinses het Canadeesche volk voor de gastvrijheid, die het haar en haar dochtertjes zoo gul had verleend en voor het zoo belangrijke aan deel der Canadeezen in de bevrijding van ons land. Op 16 Juli verliet Prinses Juliana met haar kinderen de Ganadeesche hoofdstad. Via Montreal en Londen reisde zij naar Nederland. En op 3 Augustus 1946 aan schouwde de toen driejarige Margriet voor het eerst haar vaderland, toen zij met haar moeder en zusjes op het vliegveld Teuge bij Apeldoorn arriveerde. De „Kleine Drie" zijn thans de „Kleine Vier" geworden en Margriet is niet langer de Benjómin. Koningin dankt de spoormannen De Koningin heeft de volgende bood schap gezonden aan het personeel der Nederlandsche Spoorwegen: „Voor de groo te inspanning, die gij u door veelvuldig overwerk en nachtarbeid onder zeer on gunstige weersomstandigheden getroost hebt om het kolenvervoer van de mijnen naar alle deelen van het land mogelijk te maken, betuig ik u allen mijn bijzonderen waardeering". PRIJZEN VOOR BIOSCOOP VOORSTELLINGEN VASTGESTELD. In een dezer dagen verschenen prijzenbe- schikking bioscoopvoorstellingen zijn de ex ploitanten van bioscooptheaters bij de bere kening van hun prijzen aan regels gebonden. Voor het publiek is in deze regeling vooral van belang, dat de duur van een bioscoop voorstelling ten minste 1 uur en 50 minuten moet bedragen, ongeacht de pauze. Verder is de prijs voor het aanvullende programma vastgesteld; wanneer in een filmvoorstelling een cabaretprogramma wordt geboden, mag hiervoor ten hoogste 0.25 extra per plaats worden berekend. Dit geldt evenwel alleen in de beste theaters en voor cabaretnummers van eerste kwaliteit. In vele gevallen zal slechts minder berekend mogen worden. Ook het bespreekgeld is geregeld Hiervoor mag ten hoogste 0.10 worden berekend en slechts tot een half uur voor het begin van de voorstelling, waaróp de plaatsbespreking betrekking heeft. i rv P dezen dag, nu opnieuw een teh I aan den alouden Oranjestam ont. sproten is, zullen ongetwijfeld veler gc.{ dachten teruggaannaar den 20sref* Januari 1943, toen 's morgens om fctoarj over acht de omroeper van Radio. Oranje het blijde nieuws mededeelde, i I dat den vorigen avond in Ottawa eei j i Nederlandsch prinsesje was geboren. Eu alle maatregelen van den bezetter Icon- den niet verhinderen, dac deze verheu-1 gende tijding weldra tot in alle uithoekeii des lands was doorgedrongen en 6,at in de beslotenheid der huiskamers df zorgen van den bezettingstijd een oogen. blik op zij gezet werden om feest (p i vieren ter eere van Margriet Francisco De Baarrjsche politie is gereed voor dj invasie van tienduizenden, die de telid- i tatieregisters komen teekenen. Hoofdin. specteur C. Dragt heeft in samenwerking met zijn collega in Soest, hoofdinspecteur W. Bakker maatregelen getroffen. Op ten I groote kaart met oranje cirkels en gele en j blauwe pijlen wijst de heer Dragt alles aan: de plaatsen, waar de felicitatleregis. ters liggen, de parkeerterreinen en de aan- en afvoerwegen. In het centrum van het dorp zal zoo min mogelijk rij verkeer zijn, Voor auto's uit de richting Amsterdam I is er parkeergelegenheid in het villapark langs den' Rijksstraatweg, een kilometer ten Noorden van den zijweg naar Baarn; voor verkeer uit Utrecht komt er parkeer* I ruimte in de omgeving van het Astoria ChSlet. Motoren kunnen neergezet .worden bij de Groote Kom in het Baarnsche Bosch, waar ook voor fietsers ruimte is. De autos vinden een plaats iets dichter bij de kom van de gerrfeente. Er is ruimte voor ongeveer 2000 wagenj en voor een onbegrensd aantal fietsen. Voor I autos zijn er nog een paar reserve-par- keerplaatsen gemaakt. Ieder parkeerterrein r is verdeeld in vakken en op het parkeer- briefje staat behalve de naam van het terrein, ook het vak aangegeven, zoodat niemand lang behoeft te zoeken. Van den Technischen Verbindingsdienst in Utrecht heeft de politie de beschikking gekre gen over radio-Installaties, waarmee ver- bindingen met Soest, Hilversum en Amersfoort onderhouden zullen worden, Mocht de drukte op een oogenblik overstelpend zijn, dan kunnen ook in deze plaatsen maatregelen genomen worden om het verkeer op te houden. Zoodra het alarmsein doorgegeven is, wordt de Baarnsche politie bovendien versterkt met 100 man Rijkspolitie. Het verkeer langs het Palexs wordt in tegenstelling met 1938 niet omgeleid. Doorgaand verkeer kan dus den rijksweg volgen, maar het risico bestaat, dat het niet erg kan opschieten, het stopver* bod voor het Paleis zal deze dagen bijzon* der gelet worden. DE K. L. M. KOMT DE DENEN TE HULP, De Denen zijn voor aanvoer van levens middelen en geneesmiddelen in hooge mate afhankelijk van de scheepvaart, welke in 1 dezen strengen winter door ijsbarrières wordt belemmerd. Zooals meermalen vóór den oorlog is ge- beurd, heeft Denemarken thans een beroep gedaan op de Nederlandsche burgerluchtvaart, Ren K.L M.-vrachtvliegtuig is naar Kopen hagen vertrokken om gedurende de vorst periode in Denemarken transportdiensten ie verrichten. Een groote hoeveelheid valsch bankpapier alsmede zeer veel nagemaakt Amerikaansch leger-„scrip"-geld, waarvoor Amerikaansche soldaten in geheel Europa in legerwinkels terecht kunnen blijkt den laatsten tijd in Frankrijk in omloop te zijn gebracht. Het valsche bankpapier is soms pas na minutieuze onderzoekingen te onderscheiden van het echte. De Fransche politie is in samenwerking met Amerikaansche militairen een uitgebreid onderzoèk begonnen. De Fransche politie heeft bovendien gedurende de laatste dagen goud ter waarde van twee-en-een-half-mil* iioen francs op de zwarte markt ontdekt. Twee Amerikaansche militaire vuurpelO» tons hebben achter de gevangenis van Land», berg vijf „displaced perons" terechtgesteld: drie Polen en twee Grieken, die door een militair gerechtshof schuldig waren bevonden aan gewapende roofovervallen en moord. De Chase Rand Corporation maakt be kend, dat de 171 karaat wegende Chase dia mant met succes gekloofd is Het kleine deel van 59 karaat zal gesneden en gepolijst wor den tot een langwerpige diamant van tus schen de 25 en 30 karaat. De waarde daarvan zal naar schatting zestigduizend dollar zijn. Het deel van 112 karaat zal gespleten worden %n stukken van tusschen de 5 en 10 karaat, De diamant werd in Brazilië gevonden. Otto Grotewohl, voorzitter van de Duit* sche socialistische eenheidspartij, heeft tij dens een vergadering over de aanstaande con ferentie te Moskou verklaard, dat alleen een centrale regeering gevormd door de „anti fascistische democratische partijen" en de vakvereenigingen in aanmerking kan komen voor het teekenen van het vredesverdrag Zu'.k een centrale regeering. zoo voegde hij er aan toe, zou het verdrag aan een parlement ter ratificatie moeten voorleggen Een volks stemming voor de aanvaarding van het ver drag zou slechts leiden tot ..nationalistische en chauvinistische agitatie". Grotewohl ver klaarde voorts dat men om een wijder veld voor democratiseering te vinden, 'een weg moet zoeken om de kleinere nazi's in de ge legenheid te stellen aan het politieke leven deel te nemen, nadat de actievere nazi's er uit zijn verwijderd. Nationaal feestprogramma over beide zenders 17.00 Voor de kinderen. 17.30 Nederland zingt. 18.00 Nieuwsberichten. 18.10 Feest- krant III. 19,00 Strijkkwartet. 19.30 Uit Oost en West. 20.00 Nieuws. 20.05 Oranjefeest uit Rot terdam. 20.45 Welkom mijn kindje (klankbeeld), 20.55 Wiegeliedjes. 21.20 Symphonle-concert, 22.00 Platen en reportage uit Amsterdam. 23.00 Nieuws. 23.15 Feestkrant IV,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2