IJmuider Courant De Anderen Nieuwe prinsesje heet „Marijke De Oranje-stertocht naar Baarn is een groot succes geworden Bevin legt verantwoording af over de Palestijnsche mislukking „Ik had toch liever een broertje gehad Ongewijzigde stroom van koude. Weerbericht 6le Jaargang No. 18563' Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr Houtstr 93, Telefoon 10724; Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD JtVoensHag 19 Februari 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feest dagen - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 1 4,Franco per post 4.50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem - NLANGS heb ik geschreven over O Emery Reves' boek The Anatomy of Peace Ontleding van den Vrede dat vooral in Amerika zoo grooten opgang ge maakt heeft en waarin hij Wereldregeering met een wereld-parlement als eenige uit komst bepleit. Langs den weg van vereeni- ginu van kleine groepen van volken, al ziin°het er aanvankelijk telkens maar twee die zich in federale unie aaneensluiten, wil hit dit groote doel bereiken. Hij keert zich bovenaf tegen de versplintering van de menschheid in z.g. souvereme staten, na tiestaten, die er steeds op uit zijn hun eigenbelang te dienen ten koste van de be langen van anderen. Hij bepaalt zich geens zins tot den staatsvorm, maar betoogt te recht dat de thans verouderde toe spitsing van het nationale begrip in de wereld, die nog geenszins oud is, ertoe heeft «releid dat de menschen „natie-centrisch" rijn gaan denken. Dat wil zeggen: zij zien hun eigen land en volk als het middelpunt, waarom de wereld draait. Dit is een be perkte, bekrompen zienswijze, die de ver houdingen tusschen de menschen benart en verwringt. Volgens deze opvatting bestaat er een onderscheid tusschen de politieke, maatschappelijke en economische betrek kingen onder menschen. die tot dezelfde natie behooren en dezelfde betrekkingen onder menschen, die tot verschillende na ties behooren. Dit onderscheid is eeuwen lang aanvaard. Men kon er mee werken, ofschoon het tot tal van conflicten leidde. Maar tenslotte zijn die conflicten tot een Vergelijken omvang en snelle herhaling gegroeid, dat velen, die dieper speuren dan de uiterlijke verschijnselen en niet geneigd zijn zich in den loop der gebeurtenissen te schikken in de vage hoop, dat men aUes wel weer zoowat in het gareel zal krijgen en voorloopig voor verdere oorlogen ge spaard blijven, zijn gaan beseffen dat het oude stelsel niet meer bruikbaar is. Zij zien de wereldoorlogen niet als de oorzaak van de wereld-ontwrichting dezer tijden, maar als verschijnselen die logisch voortvloeien uit verkeerd, verouderd menschelijk beleid. Reves spreekt over de revolutionaire ont wikkeling sinds de Fransche revolutie, die ongeëvenaard is in de historie der mensch heid. In een eeuw tijds is de bevolking van de Aarde meer dan verdrievoudigd. Gedu rende de Amerikaansche en Fransche om wentelingen was het vervoerwezen noj_ vrijwel even traag als het in de dagen der Pharaoh's, in den tijd van Boeddha of van de Inca's was geweest. Toen, na tienduizend jaren van onveranderlijkheid, werd het transport in den tijd van één korte eeuw plotseling van trekkracht-door-dieren om gezet in stoom- en electrische tractie, de automobiel en vliegtuigen, die tot zeshon derd mijlen per uur kunnen afleggen. Na duizenden jaren van primitief, lan delijk bestaan, waarin de menschen al hun inspanning noodig hadden om met hun han den genoeg voedsel, kleeding en onderdak te maken om te kunnen leven, werd bin nen een enkele eeuw de bevolking van de geheele Westersche wereld verbruiker van de artikelen der massa-productie. Indus trialisatie heeft een zoo diepe en ingrijpen de, zoo revolutionaire verandering teweeg gebracht, dat het zijn gelijke in de geschie denis van geen enkele beschaving kan vin den. En in dit nieuwe tijdvak staan wij vol maakt hulpeloos met onze ontoereikende, primitieve politieke en maatschappelijke begrippen, overgeërfd uit de tijden vóór de opkomst der industrie. Langzamerhand be ginnen wij te begrijpen, dat geen van onze erkende theorieën bruikbaar is ter oplos sing van de ontstellende, ingewikkelde vraagstukken van onzen tijd. Wij beseffen dat ofschoon wij alle ma chines hebben, die noodig zijn, wij het pro ductie-vraagstuk niet kunnen oplosseh. Wij weten dat ondanks de geweldige mogelijk heden van ons vervoerwezen wij niet kun nen voorkomen, dat op vele plaatsen hon gersnood heerscht terwijl .elders overvloed bestaat. Wij beseffen ook dat, ofschoon honderden millioenen behoefte aan voedsel en industrieele producten hebben, wij geen werkloosheid kunnen voorkomen en dat, ofschoon wij meer goud hebben gedolven dan ooit tevoren, wij de geldswaarde niet op een vast peil kunnen brengen. Het is ons niet gelukt een bevredigende uitwisseling van grondstoffen en producten tusschen de verschillende landen te bereiken. Dat alles constateert Reves en wie kan het weerspreken? Heeft hij dan ook geen - gelijk als hij zegt, dat de menschen de oor zaken van deze hopelooze verwarring niet bij andere naties moeten zoeken maar bij zichzelf en niet in de problemen, die zij moeten oplossen maar in de verkeerde re deneeringen, waarmee zij dat pogen te doen? Terecht, volkomen terecht, ver klaart hij: „Wij gelooven nog steeds, in elk van de zeventig of tachtig souvereine sta ten, dat onze natie de onbewegelijke kern is waarom de wereld draait." Misschien lacht ge daarom. Maar als ge erover nadenkt zult ge moeten erkennen, dat het niet denkbaar is dat een wereld bestel goed werkt dat zijn aandacht en stre-- ven op zeventig of tachtig middelpunten versnipperd heeft. Niet zonder reden ver gelijkt Reves het verouderde, overleefde maatschappelijke en politieke inzicht van onzen tijd met den tijd van Copernicus, die slechts als hypothese naar voren durfde te brengen dat de Aarde niet het middelpunt "was, waarom het heelal draaide, maar dat de planeten, waaronder de Aarde, draai den om de zon. Het is niet zoo .gemakkelijk, ons voor te stellen dat wij in een verouderde, over leefde gedachtensfeer leven. Maar wie ont kennen wil dat hij de natie, waartoe hij behoort als het middelpunt der Aarde ziet, moet maar eens gaan beproeven, zich op een anderen gedachtengang in te stellen bij de vele problemen, moeilijkheden en con flicten die zich in de wereld voordoen zoodra zijn eigen volk er op eenigerlei wijze bij betrokken is. Al falende moet hij zich trachten in te denken dat iedere Ameri kaan, of Rus, of Belg of wie dan ook, wiens volk ermee te maken heeft, op hetzelf de oogenblik even „nationaal-centrisch" denkt, met dezelfde soort overwegingen en hetzelfde soort „gelijk". En dan hoeft hij zich niet meer te verbazen over de voort durende verwarring en conflicten in een wereld, waarin de volken niet meer zoo als vroeger in hun eigen beperkte be hoeften voorzien kunnen, maar alleen door hun deelneming in de wereld-economie en de wereld-verbindingen kunnen bestaan. R. P. Een Deensche Dakota heeft Maandagnacht een noodlanding moeten maken op het ijs van de Sont buiten de Zweedsche haven Malmö. Be halve de bemanning bevond zich alleen post aan .boord. Het vliegtuig vloog ln brand, doch de be manning wist zich in veiligheid te stellen. I Prins Bernhard maakte deze foto van zijn jongste dochter weinige uren na haar geboorte ft „Wij hebben ons nieuwe dochtertje Maria Christina genoemd, alleen maar omdat wij den klank mooi vonden en de namen zinvol. Zij heeft geen enkele peet-oom of peet-tante en wij zullen haar, net zoo goed als wij Beatrix met Trix aanspreken, „Marijke" noemen," aldus Prins Bernhard, na afloop van de geboorte-aangifte, die hedenochtend plaats had. Toch hadden velen door de koude verstek laten gaan Hoewel aanvankelijk bepaald was, dat de lokalen, waar de felicitatieregisters ge- teekend kunnen worden, pas om één uur zouden worden geopend, bleek reeds voor twaalven zoowel in Soest als in Baarn zoo'n stroom van deelnemers aan den ster- tocht te zijn aangekomen, dat aanmerke lijk vroeger met het teekenen werd begon nen. Van overal waren autobussen, auto's, vraohtwagens, motorrijders, fietsers, wan delaars en ruiters naar Baarn en Soest ge togen. Het was vinnig koud. Tegen den middag werd een temperatuur van 6 gra den onder nul geregistreerd, doch de zon scheen lekker en er was weinig wind. Deze gunstige weersomstandigheden werkten niet weinig mede tot het slagen van den tocht. Uitbundig was alom de feestvreugde en bij honderden tegelijk trokken de belang stellenden naar het witte paleis. De wacht posten waren verdubbeld, maar desondanks kostte het moeite de talrijke deputaties, die hun opwachting kwamen maken, in „veilige" banen te leiden. Naar sohatting hebben ongeveer 15.000 menschen den tocht naar Baarn ondernomen. Ongeveèr 2200 motoren, 850 auto's, waarvan 80 auto bussen, 1.000 fietsers, 100 ruiters en een duizendtal treinpassagiers, benevens groote aantallen wandelaars bevolkten de wegen naar Baarn en Soest. De drie teekenlokalen konden den stroom oranje-gangers uitstekend verwerken, het geen wel blijkt uit het feit, dat niemand langer dan een half uur heeft gewacht. Jammer was, dat de folder met de foto van het pasgeboren prinsesje in een wieg. waar om geschaard Beatrix, Irene en Margriet eerst om 5 uur voor uitreiking gereed was. Het was derhalve slechts mogelijk diege nen, die na 5 uur de inteekenlokalen pas seerden, een dergelijke foto te verschaffen- De gidsen, ordonnansen en de verple ging- en cantinedienst uit Rotterdam de den uitstekend werk. Urk vierde feest zonder Oranjebitter... Onder de schetterende tonen van het Urk- sche fanfarecorps rolden gisteren 35 vracht wagens het dorp binnen De reeds uitbundige vreugde over de geboorte van de Prinses steeg ten top toen bleek, dat een groot ge deelte der wagens brandstoffen bevatte. De bestuurders werden feestelijk onthaald en kregen ieder een bord erwtensoep, een borrel en een pakje sigaretten. In hotel „Het Wapen van Urk" hield burgemeester Kèyzer een toe spraak en in hotel ,.De Verwachting" ver tolkte wethouder Koffeman de dankgevoelens der bevolking. De vertegenwoordiger van het ministerie van Binnenlandsche Zaken, de heer Mijnlieff. dankte namens den minister. Een der hotelhouders van het eiland was met een jeep zestig liter Oranjebitter gaan halen. Op den terugweg gleed de jeep van den spiegelgladden dijk en sloeg over den kop. De inzittenden werden vrij ernstig gewond en het geestrijk vocht ging verloren Buitengewone Staatscourant Gisteren is een Buitengewone Neder- landsche Staatscourant verschenen, waar in officieel de geboorte van een prinses is bekend gemaakt. Het extra nummer bestaat uit een aan één zijde bedrukt vel papier van ongeveer 30 bij 40 cm geki'oond door het Nederlandsche wapen, dat geflankeerd wordt door de aanduidingen Ao 1947 - No 34. Binnen een kader van oranje lijnen is de volgende tekst afgedrukt: BUITENGEWONE NEDERLANDSCHE STAATSCOURANT Officieele uitgave van het Koninkrijk iler Nederlanden - Dinsdag 18 Februari 1947 SoestcLijk den 18den Februari 1947. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden is hedenmorgen door Gods goedheid bevallen van een dochter. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana schonk heden te 2,24 uur het leven aan een flinke dochter, (get.) Dr. J. de Groot, Scheveningers voerden in hun bonte dracht op het bordes van het stadhuis een rondedans uit. Hoewel het aantal deelnemers aan den toaht de verwachtingen nog eenigszins 'heeft overtroffen, hebben anderen, die reeds ingeschreven hadden, door het koude weer verstek laten gaan. Een ooievaar voor Soestdijk Een speelgoedfabriek in Bennebroek heeft een houten ooievaar vervaardigd, welke aan het Prinselijk Gezin op Soestdijk zal worden aangeboden als speelgoed voor de prinsesjes. De ooievaar is in de natio nale kleuren geschilderd en heeft een ver guld kroontje op den kop. Een soortgelijke ooievaar van kleiner formaat zal beschikbaar worden gesteld voor de eerste twaalf baby's, die direct na het prinsesje het levenslicht hebben aan schouwd. De directie van een kinderwagenfabriek té Nunspeet stelt een kinderwagen beschik baar voor kinderen, die in den nacht van Maandag op Dinsdag tusschen 2.09 uur en 2.39 uur geboren zijn. Rijnbrug door ijs bedreigd 24 Nederlandsche ijsbrekers hebben thans den strijd aangebonden tegen ijsmassa's in den Rijn bij Wezel, waar een van de twee resteerende Rijnbruggen bij intredende dooi ernstig gevaar loopt. De ijsbrekers hebben totnogtoe geen groote successen kunnen be halen en de brug is thans ingesloten in een punt van het ijsdek op den Rijn dat zich over honderdtwintig km uitstrekt. Zoolang de vorst aanhoudt loopt de brug geen gevaar en zal het verkeer doorgang kiinnen vinden. Verwacht wordt evenwel dat bij intredende dooi geweldige ijsmassa's zich zullen vastzet ten voor de Wezelbrug, die met explosieven zullen moeten worden verwijderd. Het is zeer waarschijnlijk dat de brug daar om bij den inval van de dooi gesloten zal moeten worden voor het verkeer. Daarna zal. daar de Dusseldorpbrug reeds in de vorige vorstperiode bezweken is, nog slechts de Rijn- overgang in Keulen in gebruik kunnen blij ven. Voor de Keulsche brug bestaan naar het zich iaat aanzien geen gevaren De Wezelbrug verzet slechts het achtste deel van het ver keer dat bij Keulen den Rijn passeert, doch zij is van groot belang voor het verkeer van Zuid-Nederland. „Suriname tegen Duitsch gebied" Verbluffend voorstel uit Portorico Volgens de „Washington Star" van Maan dag j.l. heeft het voormalig lid van de volks vertegenwoordiging van Portorico, Antonio Pacheco Padro, aan den Amerikaanschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, generaal Marshall, voorgesteld „Suriname in te lijven in het politieke organisme van Portorico", ten einde de overbevolking van Portorico te ver lichten en de voorziening van Amerika van Surinaamsehe bauxiet te verzekeren. Hij ver klaarde: „Portorico is bereid onder garantie van de Vereenigde Staten de financieele ver antwoordelijkheid voor het geheele plan om Suriname van Nederland te koopen te aan vaarden". Hij verklaarde verder, dat door bemiddeling van het Amerikaansche ministe rie van Buitenlandsche Zaken de hulp van de Amerikaansche regeering is gevraagd, om de meening van de Nederlandsche regeering om trent dit voorstel te peilen. Amerika zou, aldus Pacheco Padro. Suriname kunnen krij gen als tegenprestatie voor „de hulp aan Nederland bij het verkrijgen van Duitsch grondgebied", Grieksche doodvonnissen uitgesteld De Grieksche regeering heeft de execu tie van de vijf Ier dood veroordeelde man nen uitgesteld, zoodat zij ondervraagd kunnen worden door de Balkancommissie der UNO, die thans in Griekenland ver toeft. De commissie heeft in een geheime zit ting besloten zich naar Saloniki te bege ven. Zjj heeft tevens besloten gebieden in de omgeving van Athene te bezoeken, waar zich volgens Slavische beweringen, Alba- neesche en Joegoslavische vluchtelingen bevinden. De commissie zal zich waar schijnlijk ook naar Sparta begeven. Het Grieksche ministerie van Oorlog be schuldigt den directeur van de gevangenis van Sparta er van, dat hij vrijwillig de ge vangenispoorten heeft open gezet voor een bandietenbende, die de stad Donderdag on veilig heeft gemaakt. De vrijgelatenen bevrijdden 236 medegevangenen en ver nielden een electrische centrale. De gevan genisdirecteur, Zacharias Vassiliades ge naamd, is met de bende vertrokken, toen deze zich terugtrok, zoo wordt in het of ficieele regeeringscommuniqué gezegd. Uit telegrammen uit Sparta blijkt, dat de bandieten zich bedienden van machine geweren, tommyguns, mortieren en grana ten. Bij de gevechten werden een Griek sche legerkapitein, een gendarme, twee gevangenen en een bewaker gedood. Het optreden van het kleine contingent gevangenispersoneel werd belemmer door de inwoners van Sparta, die in grooten getale de straat op gingen, toen de cen trale vernield en de stad in duisternis ge huld was, meldt United Press. Het woord is aan. M i 1 a r e s p a Alles-is üdel behalve goedheid. De Roode Haan kraaide in de hoofdstad Bluschwater maakte de straat tot een ijsbaan De ariist Sylvain Poons. die op de Nieuwe Prinsengracht te Amsterdam woont, ontdekte gisteravond, dat er vlammen uit h^t dak van een pakhuis aan de overzijde van de gracht sloegen. ?Iij snelde naar een brandmelder en maakte alarm, zoodat binnen enkele oogen- blikken de brandweer met veel materiaal ter plaatse was. De zolderverdieping van het pak huis. waarin een meubelfabriek gevestigd was. stond toen in lichterlaaie. De brandweer mannen hadden geen gemakkelijke taak. want het bluschwater maakte weldra van de straat een ijsbaan en al glibberende en glijdende moesten de brandweerlieden de slangen uit leggen. Enorme hoeveelheden water werden in den vuurhaard gespoten. De brandweer streed ongeveer een uur tegen het steeds weer vlamvattende houten dak. Om half elf was men echter den brand zoovef meester, dat er geen gevaar meer bestond voor uitbreiding. Onder de zolderverdieping ligt een opslag plaats voor meubelen en reeds begon het wa ter door het plafond te druppelen. In allerijl sleepten de brandweerlieden, wier handen bijna bevroren van de kou, groote dekzeilen aan om de meubels af te dekken. Aan den buitenkant, gudste het bluschwater in groote stralen naar beneden, waarbij bet tot glinste rende ijspegels werd omgetooverd. Honderden sloegen van de overzijde van de gracht het fantastische schouwspel gade. Britsche regeering acht zich niet tot een beslissing gerechtigd BEATRIX ZEGT: Maar het is een zusje met donkerblond haar en blauwe oogen In een kinaerstoeitje in de kinderkamer van paleis Soestdijk zit Prins Bernhard. Zijn beenén bijna opgevouwen, omdat hij niet in het stoeltje past. Beter zijn deze fauteuil tjes geschikt voor de meisjes voor wie ze gemaakt zijn: Trix, Ireen en Margriet. En die zitten dan ook naast den Prins heel wat makkelijker. Trix en Ireen in blauwe jurkjes, Margriet of beter „Pietie" in een rose. De Prins met zijn onafscheidelijken anjer. En in het vijfde stoeltje uw verslaggever, met even lange beenen als de Prins, dus ook bijna opgevouwen. Mej. Gillis, de secretaresse van Prins Bernhard heeft zoo juist een groote schaal binnen gebracht, een schaal met beschui ten waarop oranje muisjes. Pietie pakt meteen een beschuit en begint de muisjes er af te likken. De Prins lacht maar, als hij naar zijn op één na jongste telg kijkt. „Trix is nu al negen, haar hoef je niet meer te leeren hoe je een beschuit moet eten en evenmin Ireen". En dan neemt de Prins er ook maar eentje. „Eén maar", zegt hij, „want de muisjes zijn me een beetje erg zoet". Dan vraagt de persman aan Trix hoe ze haar zusje vindt. En Trix komt los. „Oh, mooi",, zegt ze, „en het mooist van alles zijn wel de nageltjes, die lijken wel gelakt. En dan heeft ze donkerblauwe oogen en een klein kuifje". „Wat voor kleur, Trix?" „Net zooals Pietie, wat donkerder dan ik. En schreeuwen doet het ook al. Pietie vroeg haar wat en meteen zei ze „bèèè". „Wat zei je dan, Pietie?" Pietie geeft geen rechtstreeksch antwoord. „Het kwam 's nachts", zegt Pietie, „toen ik sliep". Maar Trix, de spraakzaamste van de drie, geeft antwoord voor haar zusje: „Ze vroeg of ze het dekëntje zou optillen. Nou, toen schreeuwde het": Gistermorgen om half zeven zijn de meis jes 'opgestaan. Samen met „pappie" zijn ze toen naar de kamer gegaan, waar de kleine in haar wiegje lag. De Prins heeft Pietie opgetild. „Mij niet" zegt Trix, „ik kon haar zoo wel zien. Ik ben groot genoeg. En Ireen ook". „Ireen praat niet veel", zegt de Prins en dat is zoo. want ze laat haar zusjes pra ten. maar kijkt geïnteresseerd toe. Trix praat des te meer. Ze schatert en lacht dien meneer uit, die vraagt of het zusje al evenveel haar heeft als zij zelf. „Hoe kan dat nou", zegt Trix. Pietie likt nog steeds aan de muisjes. Als deze alle maal zijn opgelikt, begint ze ook eens aan de beschuit. Dan zegt plotseling Trix, net alsof ze lang gewacht heeft het te zeggen: „Ik had tóch liever een broertje gehad". De Prins schatert van het lachen. Dan ne men we afscheid van het gelukkige prin selijke viertal. We laten de prinsesjes bij haar poppen en speelgoederen. Voor we. het paleis verlaten, spreken we nog met iemand die nauwkeurig kan zeg gen hoe ons jongste prinsesje er uit ziet. Het heeft donkerblond haar en donker blauwe oogen. Toen onze zegsman de baby zag in het met kant bekleede wiegje, waar in reeds andere Oranje-telgen haar eerste dagen doorbrachten, sliep het kleine meisje vast. „Het is een echt lief kindje, heel fijntjes gebouwd, met. een mooi mondje en een mooi kinnetje en heel kleine vingertjes met prachtige nageltjes- Dit was hetgeen mij het meest opviel". „En de Prinses?" vroegen wij. „De Prin ses is stralend gelukkig". Aan het ontbijt moest Prins Bernhard vertellen over het nieuwe prinsesje. Ondertusschen knabbelden de prinsesjes aan een beschuit met muisjes. Nadat de Britsche regeering door de mislukking van de Londensche besprekin gen over Palestina tot de conclusie was gekomen, dat de kwestie niet kon worden opgelost op de basis van Engelsche voor stellen, heeft zij het besluit genomen de Palestijnsche zaak voor te leggen aan de UNO. De minister van Buitenlandsche Zaken Bevin heeft gisteren dit besluit in het parlement toegelicht en gemotiveerd, waarbij hij een gedetailleerd overzicht van de ontwikkeling der onderhandelingen gaf. Bevin heeft niet gerept over het artikel van het Handvest, waaronder de zaak aan de UNO zal worden voorgelegd, noch over het al dan niet handhaven van troepen in Palestina gedurende den overgangstijd. Bevin schreef het mislukken van de Palestijnsche conferentie toe aan de on verzoenlijke houding van Joden en Ara bieren en verklaarde, dat er momenteel geen oplossing mogelijk is. Bevin deelde mede, dat de regeering er reeds van over tuigd was geen oplossing van het probleem l^e zullen bereiken langs de lijnen van het witboek van 1939, waarbij de Joodsche immigratie beperkt werd en zij is zoo doende onmiddellijk begonnen met het zoeken naar een nieuwe wijze, waarop het probleem zou kunnen worden aangevat. Zoo werd in 1945 een Engelsch-Ameri kaansche commissie van onderzoek be noemd en terzelfder tijd werd besloten de immigratie-quota voor Joden in Palestina op 1500 per maand te stellen. Toen het rapport van de commissie van onderzoek was ingediend zijn de Engelsche en de Amerikaansche regeering overeengekomen, dat het rapport door Engelsche en Ame rikaansche functionarissen zou worden onderzocht. Deze bevalen gezamenlijk het plan voor provinciale autonomie aan, dat in het Lagerhuis door Herbert Morrison werd beschreven. Hierop werden Joden en Arabieren uitgenoodigd voor een confe rentie-basis van dit plan. Beide partijen in Palestina weigerden, doch in September 1946 kon de conferentie met de vertegen woordigers van de Arabische staten be ginnen. Nadat de conferentie tijdens de zitting van de algemeene vergadering der UNO verdaagd was geweest, werd zij in Januari hervat en ditmaal namen ook de Palestijn sche Arabieren aan de discussie deel. Het Joodsche bureau bleef echter weigeren en slechts in de laatste phase is het mogelijk geweest op informeele basis besprekingen te voeren met vertegenwoordigers ervan. Reeds van het begin af weigerden Joden en Arabieren het plan voor provinciale autonomie als basis voor de besprekingen te aanvaarden en ook na Arabische en Britsche tegenvoorstellen bleek het niet mogelijk een basis te, vinden. Nu er geen andere mogelijkheid open is dan een arbitraire oplossing van het conflict tusschen de Joodsche en Arabische bevolking in Palestina, die respectievelijk 600.000 en 1.200.000 zielen tellen, is de Britsche regeering als mandataris niet ge rechtigd hierin te beslissen. De Britsche regeering heeft geen bevoegdheid het land aan Joden of Arabieren toe te wijzen, of het te verdeelen. „Wij zijn daarom tot de slotsom gekomen het probleem aan d« UNO voor te leggen", aldus Bevin. Wij vertrouwen er echter op, dat nu de kwestie aan, de UNO is voorgelegd, alle betrokkenen zelfbeheersclvng zullen oefe nen tot het oordeel van de UNO is uit gesproken", aldus verklaarde Bevin onder toejuichingen van het Huis. Doodvonnissen uitgesteld. De voltrekking van de doodvonnissen, die door het militair tribunaal te Jeruza lem op 10 Februari werden uitgesproken over drie Joodsche terroristen en later door generaal Sir Evelyn Barker werden bekrachtigd, is hangende de beslissing van den Privy Council in de zaak Dov Gruner, officieel opgeschort. Enqelsche wanens aan Neder landsche troepen in !nd?ë Op een vraag van het Britsche Labour-!id Longden, of de minister van Oorlog hoeveel heid en soort van wapens kon noemen, die door de Britten voor de Nederlanders in In donesië werden achtergelaten en welke wa pens momenteel door Groot-Brlltannië ver schaft werden, heeft de Britsche minister van Oorlog. Bellenger, geantwoord, dat „geschik te" Britsche wapens op norma'e basis ver strekt werden aan ongeveer 62 noo man Ne derlandsche troepen in Indonesië 19.000 man Nederlandsche strijdkrachten werden voorts nog door Groot-Brittannië van dergelijke wapens voorzien, zoo voegde hij eraan toe. Bellenger achtte het ondoenlijk om precies te zeggen hoeveel wapens uit voorraden in het Verre Oosten en hoeveel uit voorraden in Engeland zelf werden afgestaan, Drie eieren voor groot en klein In de bonnenlijst, die morgen gepubli ceerd zal worden, is een bon opgenomen voor drie eieren per persoqn, voor alle leeftijden en groepep. Twee Dultsche fümartistcn Viktor de Kowa en Winnie Markus hebben in de Brit sche bezettingszone een onafhankelijke film maatschappij gesticht, die „Filmstudio 1945" heet. De algemeene luchtdrukverdeeling onder gaat nog steeds weinig verandering Een lang gerekte gordel van hoo?en druk strekt zich uit van Rusland via IJsland en Groenland naar Canada Bij Groenland bevindt zich in dezen gordel een kern met barometerstanden boven 1040 milibaar. Ten Zuiden van het lang gerekte maximum bewegen zich storingen naar hgt Oosten. De belangrijkste ligt op het oogenblik in de omgeving van Sardinië. Aan de voorzijde van deze storing wordt warme Saharalucht aangezogen, die over de betrek kelijk koude lucht in den Balkan stroomt, en aanleiding geeft tot uitgebreiden sneeuwval in Joego-Slavië en Hongarije. Deze sneeuw- zóne beweegt zich langzaam in Noordelijke en Noordoostelijke richting onder invloed van den warmen luchtstroom, afkomstig uit de Sahara. De temperaturen stegen aan de kust van Libië tot 30 graden Celsius. Ook in Zuid- Italië steeg de temperatuur belangrijk. In onze omgeving kwamen geen temperatuur- wijzigingen van beteekenis voor Onder in vloed van de hier en daar optredende nach telijke bewolkine daalde de temoeratuur van nacht op sommige plaatsen wat minder laag dan gisternacht Het algemeene karakter van den stroom van koude Russische lucht blijft ongewijzigd. Temperaturen die hedenmorgen om 10 uur werden gemeten ziin de volgende- vliegveld Twenthe —6, Den Helder —5. Vüssingen —6. De Bilt —5, vliegveld Schiphol —6. vliegveld Eindhoven —7. vliegveld Leeuwarden —6, vliegveld Groningen (F.elde) —6 vliegveld •Maastricht (Beek) —11. vliegveld Ypenburg —6. vliegveld Gilze-Rijen —5, lichtschip Goe- ree 4. MXHOÜDEVDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Don derdagavond: Meest matige vorst, hier en daar perloden met weinig wolken. Plaatselijk eenige sneeuw. Tijdelijk afnemende wind tusschen Noordoost en Oost. j 20 Pebmarl* i Zon op: 7.47 uur. onder IS.02 uiur Maan op: 8.10 uur. onder 17.09 uur j 21 Februari: Nieuwe maan. •g»aoow»gcooQQcoooi«TO«xoowicwxxawioOTwoo

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1