J Over belooningen Zesfig jaar geleden stierf Multatuli Kleurensymphonie in een koud Lisse Jhr. Beelaeits van Blokland dringt aan op begrip tusschen de Lage Landen. Panda en de Meestér-dief Wereldnieuws Woensdag 19 Februari 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: Er is een merkwaardig licht geworpen op de mentaliteit, waarop men in Londen van bepaalde zijde bezig is, de wereld te her ordenen. Het klinkt ongeloofelijk. maar de notulen van de Londensohe conferentie der plaatsvervangers bevat den letterlijken tekst van 9e Russische verklaring, die in allen ernst Zaterdag werd uitgesproken, waarin de Russische gedelegeerde Goesev een deel Oostenrijksch gebied voor Joego-Slavië op- eischte, „als belooning voor de bijdrage van dit land töt de overwinning." Wanneer men in de archieven uit den tijd van Bismarck's ijzeren regeering een stuk zou aantreffen, dat weergaf hoe deze gewel denaar na een van Pruisen's roemruchte over winningen een stuk land opeischte van den* verslagene als belooning voor de oorlogs talenten der Pruisen, zou men medelijdend kunnen glimlachen over zoo een verouderde van alle verantwoordelijkheid gespeende ver overingsmanie uit een barbaarsch tijdperk, toen men de waarde van een stuk gewonnen land stelde boven het heil van de volken en de menschen en toen men in de gedachten der heerschers geen spoor aantrof van eenig begrip voor hun wezenlijke taak in het we reldbestel. Een medelijdende glimlach om zooveel onverstand, een medelijdende glim lach ook voor de kleinheid van geest, die „den grooten vechtershaas" kenmerkte. Maar als men dezelfde primitieve manier van den ken aantreft in de notulen van een vredes conferentie anno 1947, het jaar waarin de rechten van den mensch heeten te zijn door gedrongen tot de politieke hersenen der re geerders. dan kan men niet volstaan met te glimlachen dan moet men stijf staan van verbazing. Maarschalk Tito de man die totnutoe niets anders heêft bewezen dan dat hij een goed soldaat en een goed dienaar van het Sovjetsysteem is rrtoet als bclooning voor zijn goede diensten gedurende den oorlog ge lukkig gemaakt worden met een stuk land Het is alsof de vergeelde documenten van den tijd der Karolingers aan het woord zijn! Het verslag van de vergadering, waarin deze enormiteit werd gedebiteerd, vermeldde ten overvloede nog dat de Sovjet-afgevaardigde geen rekening bleek te willen houden met de ethnische omstandigheden van het omstreden gebied Karinthië, dat hij aan Tito wilde aan bieden met andere woorden, dat het hem niet bleek te interesseeren, wat de menschen die op dat stuk land wonen en leven, ervan denken en welke problemen er voor deze menschen door zouden worden geschapen. Het is voor de Russische leiders gemakke lijk, op ieder moment dat hun daartoe ge schikt lijkt, uiting te geven aan hun meenin gen en overtuigingen, omdat zij niet het ge vaar loopen dat zij er nationale tegenstellin gen in den boezem van het Russische volk door scheppen. Daarom kan men ook nooit vaststellen, of de opinie die door Russische delegat-es ten beste wordt gegeven, de opinie van het Russische volk Is. Dat volk spreekt niet mee het kent geen oppositie en geen persvrijheid, zoodat zijn mogelijke afkeuring nooit aan de oppervlakte komt. De enormiteit, die Goesev Zaterdag ten beste gaf, kan een volkomen op zich zelf geval in het nationaal onderbewustzijn een element van waarschuwing vormt. Of dit verantwoordelijkheidsbesef in het verborgene in Rusland leeft cn slechts door de structuur van het autoritaire regiem ver hinderd wordt tot uiting te komen, weel nie mand. Dat het in ieder geval niet leeft in de gedachten der Russische afgevaardigden, is thans wel duidelijk. In zooverre is het Westen dus een stap verder, wat zonder twijfel aan den democra- tïschen bestuursvorm te danken is. die evolutie der denkbeelden van de massa des volks kan laten kristalüseeren in de telkens wisselende regeeringsfiguren, Maar noch Oost, noch West hebben het punt bereikt, waarop het zonder meer mogelijk moet zijn, vruchtbaar en heilzaam samen te werken De betreurenswaardige beschuldiging die over en weer pleegt te vliegen, dat men ..op zettelijk recalcitrant" en „principieel onwil lig" is bij de besprekingen over bepaalde problemen, zou in vele gevallen kunnen ver vallen en moeten worden vervangen door deze eenvoudige verklaring. Dat zou de oplosbaar heid van vele vraagstukken misschien nog hopeloozer doen lijken dan zij nu al vaak is, doch men zou dan tenminste de achterdocht en de veronderstelling van boosaardige plan nen kunnen laten varen. Men zou dan meer aandacht kunnen besteden aan het streven, door onderling contact wijzer te worden en wijzer te handelen, leder op zijn manier. J. L. Honderd militaire vrachtauto's voor het kolenvervoer De commandant van den Mijn- en muni tieopruimingsdienst te Leiden, heeft hon derd zestons militaire vrachtauto's ter be schikking gesteld van het rijkskolenbureau voor het vervoer van brandstoffen voor de industrie. De commandant kon dit doen, aangezien de werkzaamheden van zijn dienst door vorst en sneeuw stagneeren. Het aanbod is door het rijkskolenbureau dankbaar aanvaard. Bovendien hebben 63 man, onder wie twee officieren, van het bataljon Techni sche Bewakingstroepen, een onderdeel van den Mijn- en Munitie-opruimingsdienst zich vrijwillig beschikbaar gesteld voor werkzaamheden in de mijnen. Zij zijn reeds naar Sittard vertrokken. Stereoscopische films in Moskou Een dezer dagen wordt in het centrum van Moskou een bioscoop geopend, voor het vertoonen van stereoscopische films, ge produceerd in de eerste studio voor ste reoscopische films ter wereld. De stoelen in het theater zijn in een halven cirkel ge plaatst en toeschouwers hebben bij de ver tooningen geen speciale bril noodig. De Sovjetgeleerde Semen Ivanof construeer de voor de projectie een „glazen doek" op welks oppervlakte zich 200 microscopische regelvormige lensjes bevinden. Waterpolo Helft der kringencompetitie achter den rug Het programma voor de waterpolo-wedstrijden op Zondag 23 Februari in het Sportfondsenbad luidt: competitie Kring Haarlem K. N, Z, Heeren; afd. I: IïVGB 2—DWT; Haarlem- HPC 2. Afd. Iï: DWR 3—VZV 2; Haarlem 2- HPC 3. Roeocentbeker-competitle K. N. Z. B. afd. E: Haarlem—AZPC: DWT—Nereus. De helft van de competitie is achter den rug. De standen zijn: Dames. gesp. gew. gel. verl. v.-t. pt. H. V. G. B. 3 2 0 1 8— 2 4 H. P. C. 3 2 0 1 7—7 4 D. W. R. 2 3 111 66 Zijlicht op een romantische figuu. De vierde en grootste bloemententoonstelling geopend Op het sneeuwbedekte ijs van het haventje een eenzame silhouet, worstelend met den kouden wind; verder een felle vlek rood-wit- en blauw tegen de strakke lucht en een enorme houten loods, beschilderd met het Iccljjkste groen, dat er te vinden was. Eenmaal binnen vergeet de mopperende be zoeker van het wintersche Lisse zijn bezwa ren tegen dit weinig aanlokkelijke uiterlijk, want voor zijn oogen heeft een wondertuin in alle kleurennuances. dip een bloemenkweeker scheppen kan, zich ontvouwen. De loods behoort aan het Hollandsch Bloem bollengenootschap in de wereld van tulp en hyacint beter bekend als „de Hagebé" - en de Lisser vereeniging „Bloemlust" organ:- seerde er van Dinsdag af de vierde en groot ste harer bloemensihows. ondanks de enorme moeilijkheden, wélke overwonnen moesten worden, tevens de schoonste expositie, ooit op dit gebied gehouden. Ir. A. F. v. d Plasse, inspecteur van den Tuinbouw die op het laatste nippertje zijn verhinderden directeur-generaal ir. C. Stag verving, zeide dan ook in zijn oneningswoord, urate ueiiKd-ii treil wiuvuiiicu v/ij ten gebaar der Sovjet-regeer,ng ïïMl zijn, dat in het geheel niet beantwoordt aan de gevoelens der volksmeerderheid. Doch dat is voor de Russische politiek van geen enkel belang. Het is niet een volk, dat In Londen door de Russische delegatie het woord voert, doch een staat vadertje staat, die zijn kinderen graag alle goeds gunt. maar niet bereid is zijn doen en laten naar hun inzichten te regelen. Oppervlakkig bezien, disqualificeert dit de Sovjet-vertegenwoordiging op de internatio nale conferenties in niet geringe mate. Westersche mogendheden met hun onvolpre zen democratie voelen zich daarbij misschien gelukkig, „niet te zijn als deze". Doch, al is het waar dat de regeeringen in het Westen geremd worden en aangemoedigd door de vrijelijk tot uiting komende meeningen van hun volken bij het nemen van bepaalde in grijpende besluiten, toch valt het feit niet weg te redeneeren, dat er ook in het Westen re geeringen zijn geweest, die tegen alle evolu'' van de politieke idee ia annexatie van Duitsch gebied hebben geëischt als herstel betaling voor hun ongetwijfeld belangrijke schade. De Nederlandsche eischen waren evenmin vrij van een symptoom der Middel- eeuwsche opvatting, die zich zoo sterk en nadrukkelijk demonstreerde in de Russische voorstellen betreffende Karinthië Wanneer er dus verwijten worden gemaakt, is een „mea culpa" van het Westen noodig om de objectiviteit te betrachten. Er zijn in het Nederlandsche volk talrijke tegenstanders van annexatie, in welken vorm ook, doch dit heeft de regeering niet verhinderd haar inzichten voorrang te geven en als de Nederlandsche delegatie zeer democratisch te Londen namens het Nederlandsche volk spreekt, ij er aan die vertegenwoordiging en dat man daat en die democratie een steekje los. Dat zulks hier in alle oprechtheid en overtuiging frank en vrij kan worden geconstateerd, is weer een straf punt voor het Oosten, doch het principe verandert daardoor niet. Het feit, dat men in het Westen niet dan na een zekere huivering overgaat tot het eischen van grond en dat men dat niet doet zonder vantevoren te hebben overwogen, welke con sequenties er voor de betrokken bevolking en voor het nageslacht aan vast zitten, duidt echter op een zeker verantwoordelijkheidsbe sef. dat weliswaar in de praktijk wordt ver schoven naar den achtergrond, doch in ieder Bevroren aardappelen zijn nog wel te eten In menig gezin komt men tot de onplezierige ontdekking, dat de wintervoorraad aardappe len bevroren is Jammer, maar er is nog wel iets aan te doen. Zijn de aardappelen heel erg bevroren, als ijsklompjes, dan worden ze bij het ontdooien slap als een spons en rotten zeer snel. Laat ze dus op hun koude plaats liggen, tot ze worden opgebruikt. (Het ©preekt vanzelf, dat dit zoo vlug mogelijk gebeuren moet, om er bij het invallen van den dooi niet mee te blijven zit ten.) Schillen kan men zulke keiharde aardappe len niet; het beste is om ze met een borstel flink schoon te boenen. Wanneer men ze dan met een bodempje water opzet, snel aan de kook brengt en gaar kookt en de schil er af pelt, zijn ze goed te gebruiken en smaken in het geheel niet zoet. Aardappelen behoeven niet bepaald bevro ren te zijn: ook bij een temperatuur, lager dan 3 gr. C. krijgen ze al een zoeten smaak. Ze verliezen dien echter, wanneer zij een tijdlang in een verwarmd vertrek bewaard worden. Hoe lang, dat weet men alleen, door ze af en toe te probeeren Soms duurt het we! twee tot vier weken. Moet men er in middels toch van eten, dan kan men ze het best in zoetsmakende stamppotten verwerken: in hutspot, stamppot met uien. bieten of roode kool. of heete bliksem (zoete appelen) Een kelder blijft de beste bewaarplaats;' overigens kan men veel narigheid voorkomen door den wintervoorraad niet tegen een bui tenmuur te leggen en af le dekken met stroo, een oud vloerkleed of een dikke laag kranten. De radio geeft vanavond: HJI.VERSUM I, 301.5 M. 19.00 Nieuws. 19.15 Land- en tuinbouwkwartier. 19.30 Engelsche les. 20.00 Nieuws. 20 08 Mariniers kapel. 21.05 Causerie „Een schuld der kerk". 21.25 Kerkorgel. 22.00 Nieuws en Actualiteiten. 22.30 Bach. 22,45 Avondoverdenking. 23.00 Ka mermuziek van Haydn en Van Beethoven. HJI.VERSUM II. 414.5 M.. 218 M en 1875 M. 19.00 Platen. 19.15 Nieuws uit Indië. 19.30 Lezing „De kerk in de stad". 20.00 Nieuws en Actuali teiten. 20.15 Verzoekprogramma. 21.15 „Multa- tuli". luisterspel. 22.25 Metropole-orkest, 23.00 Nieuws. 23,15 Choptn, 23.25 Lichte muziek. tenteelt zeer ten goede komt en een bouw steen kan vormen voor de „Goodwill", die de Nederlandsche bloembol in het buitenland reeds bezit, De inspecteur zegde allen moge lijken steun van regeeringswege toe bij het streven om het bollenvak verder omhoog te werken. Ook de heer C. J. Segers prees als voorzit ter van „Bloemlust" de kwaliteit der ruim 25 inzendingen, daarbij de prestatie in herin nering brengend, om in een week tijds onder de huidige omstandigheden een zoo groote bloemenshow voor te bereiden. Als nieuwigheid vertelde de heer Segers dat op deze ..Bloemlust"-tentoonstelïmg huisbroei-inzendingen van samenwerken de arbeiders-organisaties te bewonderen zijn. Hierover voerde ook de heer C. v. d Ploeg namens de Unie van Landarbeiders in het Bioembollenbedrijf het woord en hij sprak zijn vreugde uit over het feit, dat met dezen nieuwen geest in het bloemen-tentoonstellingswezen de ar beider als volwaardig medewerker wordt erkend.' Mr. W. Lambooy, de nieuwe burgemeester van Lisse, die reeds meermalen blijk gaf groote belangstelling voor „het vak" te koes teren, sloot zich bij de woorden van den heer v.d. Ploeg aan en deelde mede, dat er door zijn gemeente een wisselbeker voor de beste „huisbroei "-inzending beschikbaar was ge steld, welke toegekend was aan H. Ippel uit Lisse. De andere hoofdprijzen werden als volgt verdeeld: De Fa. Warnaar uit Sassenheim ontving den wisselbeker voor de beste inzending en kreeg dit kleinood thans tevens in bezit. De fa. G. Zandbergen, eveneens uit Sassenheim, werd de beker voor de grootste inzending toege kend, Aan het eind van de expositie, dus Zaterdag, zal nog de wisselbeker, beschikbaar gesteld door een Hillegomsch expeditiebe drijf. door publieke stemming aan den ver meenden besten inzender worden toegewezen. Alsof het geen winter Is. Smaakvol gegroepeerd rond een schilder achtige waterpartij door de firma Koper te Bennébroek vragen zoowel de kleine als de 'grootere inzendingen de volle aandacht, zoo wel door hun soms excentrieke kleur als door hun nieuwe kruisingsproducten. Een derde van de groote hall wordt ingenomen door een magnifieke collectie van de Lissensche firma Grullemans, die haar traditie van pastel tinten voortzet, daarmee een buitengewone verzameling laat-bloeiende zoogenaamde „Amerikaansche tulpen" presenteerend. Ook de mooie tulpen-variëteiten van den Sant- poortschen kweeker G. Nijssen trokken, mede door hun smaakvolle opstelling, de aandacht van de vakmenschen en de narcissen van de firma Warnaar uit Sassenheim vormden met. de tulpen van D. W. Lefeber evenzoovele hoogtepunten op deze omvangrijke expositie, met welke voorbeelden wij het hooge peil, waarop zoo goed als alle inzenders hun bloe- menschat wisten ie brengen, geenszins willen kleineeren. H. V. G. B. 2 D. W. R. 2 D. W. T. Afd. n. D. W. R. 3 Haarlem 2 C. 3 V. 2 V. 2 26—13 12— 7 8—13 9—19 6—24 10— 4 9— 6 16—12 9—14 1018 Afd. in. Haarlem 3 4 3 0 1 15— 6 6 D. W. T. 2 4 2 1 1 7— 5 5 P. S. V. H. 4 2 - 2 10— 9 4 H. Z. V. 4-13 3—15 1 H. Z. V. 2 wedstrijden verloren w. n. o. Korfbal Twee wedstrijden tegen België Het bestuur van den Nederlandschen Korfbal- bond heeft in overleg met de voorzitters der er kende bonden besloten, dat voortaan in een periode van stilstand der competitie een opschui ving der ^programma's zal plaats hebben, hetgeen beteekent dat de eenmaal vastgestelde volgorde in de te spelen wedstrijden gehandhaafd zal blijven. De wedstrijd België—Nederland zal op 1 Juni te Antwerpen worden gespeeld en de wedstrijd NederlandBelgië op 22 Juni, in een nader aan te wijzen plaats. De jaarlijkscbe Noord—Zuid wedstrijd zal op 15 Mei, waarschijnlijk in het Oosten van het land worden gehouden. Van het plan, om dit jaar de wedstrijden om den zilveren korf weer te doen plaats hebben, is afgezien. Daarentegen zullen de wedstrijden om den zilveren Nieuws van den Dag bal, indien mogelijk, wel doorgaan. Voorts werd een kam- peercommissie Ingesteld die een centrum zal zoeken, waar de vereenigingen kunnen kam peeren, Wielrennen Zesdaagsche in Antwerpen De strijd van den Zesdaagschen wielerwed strijd in Antwerpen brengt veel afwisseling. De Nederlandsche koppels zijn goed op dreef. Uit stekende prestaties leverden Schulte-Boeyen, die gisteravond en vannacht een groot aantal ronden hebben ing-eloopen en thans nog een ronde ach terstand hebben. Er 'zijn thans vier koppels aan den kop n.l. Bruneel—Debruycker 163 p.; Naeye —Van Slmaeys 114 p.; Lapébie—Sérès 49 p.; Pel- ienaers—Middelkamp 48 p. Een ronde achter stand hebben SchutteBoeyen 41 p. en Savel- bergvan den Broeck 27 punten. Er zijn nog zestien koppels in de baan. De Backer rijdt alleen. vy EINIG figuren uit ons letterkundig leven hebben zoo vele pennen gedu rende zoo langen tijd in beweging gebracht en gehouden als de man, waarvan de Ne derlandsche litteraire wereld heden de zes tigste verjaring van zijn sterfdag herdenkt: Eduard Douwes Dekker, „Multatuli". Het merkwaardige daarbij is vooral, dat de heftigheid, die Multatuli eigen was, zich ook aan zijn voor- en tegenstanders heeft meegedeeld. Hun conversatie en him cor respondentie wordt door ironie, sarcasme of spot, maar vaak ook door bruutheid en grofheid gekenmerkt. Van 1860 af, toen „Max Havelaar" verscheen en volgens een afgevaardigde van de Tweede Kamer „een rilling door het land deed gaan" tot 1940 toe, toen zijn beide groote voorvechters dr. Menno ter Braak en E. du Perron den luidruchtigen pennestrijd met enkele fa milieleden van „den man van Lebak", die den mensch niet van den kunstenaar ver mochten te scheiden, moesten staken. Des te opvallender is het, dat in den huidigen strijd om de juridisch en econo misch rechtvaardige verhouding tusschen Nederland en Indonesië de gedachten- wereld van Multatuli ter nauwernood een rol speelt. Het klinkt wellicht paradoxaal, maar het is er niet minder waar om: de tegenstanders van Douwes Dekker hebben hem op de meest doeltreffende wijze tot zwijgen gebracht, door de „Max Havelaar" tot „officiëele litteratuur" te verklaren. Grijze gijzelaars kwamen terug uit Indone sische gevangenschap: De heeren Blom en Kroon, resp. 72 en 76 jaar oud, werden eenige maanden geleden te Meclan door Indonesische soldaten aangehouden en in de gevangenis te Siantar gebracht, om als gijzelaars te ivorden vastgehouden. Thans zijn zij als eerste vrijgelatenen weer op Nederlandsch gebied aangekomen. Onder auspiciën van de „Grandes Con férences Catholiques", heeft jhr. F. Bee- laerts van Blokland, minister van Staat, vice-voorzitter van den Raad van State en voorzitter van het Nederlandsch bureau van het comité voor Nederlandsch-Bel- gisch-Luxemburgsche samenwerking, Dins dagavond in het Palais des Beaux Arts te Brussel in de Fransche taal een lezing ge houden over het onderwerp: „l'amitié Hol- lande-Belge", in tegenwoordigheid van talrijke Belgische, Nederlandsche en Luxemburgsche autoriteiten. De Nederlandsch-Belgische samenwer king vergeleek spreker met een huwelijk. Hoewel België en Nederland verscheidene punten gemeen hebben, zooals democrati sche idealen, afschuw van imperialistische neigingen en voor een gedeelte van het zelfde ras zijn, gelijken zij toch niet veel op elkaar. De Belg is meer sentimenteel, hij is spontaan goedlachsch en heeft veel verbeeldingskracht. De Nederlander daar entegen heeft' het voordeel meer volgens methode tewerk te gaan. Hij bezit accu ratesse en uithoudingsvermogen. Voor den oorlog van 1914 kenden de beide volkeren elkander niet voldoende en er was maar al te dikwijls wrijving. Er bestaan thans nog steeds moeilijkheden, voortkomend uit het verschil van mentaliteit. Beide partijen moeten thans openhartig een oplossing zoeken langs den weg van het compromis, waarbij het gezond ver stand de leiding moet geven. Indien Ne derland, België en Luxemburg elkander niet begrijpen, hoe zal het dan ooit moge lijk zijn dat landen met nog veel meer uit- eenloopende belahgen dit doen? Na de wordingsgeschiedenis van het Ne- derlandsch-Belgisch-Luxemburgsch comité voor samenwerking gememoreerd te heb ben, sprak jhr. Beelaerts van Blokland nog over het ontstaan van den oorlog. Waar Film EX-GEVANGENE FILMT ZIJN EIGEN LEVENSGESCHIEDENIS. Een 36-jarige Engelschman, Stanley Thur ston, die bekend werd door vijf keer uit de gevangenis te ontsnappen zal een hoofdrol vervullen in een film, die zijn eigen levens geschiedenis weergeeft. De man leeft, naar er nadrukkelijk bij wordt verteld, nu als een eerzaam burger. vroeger de steden elkander bestreden, is dit thans door de binnenlandsche juris- dictie onmogelijk geworden. Zoodra echter de binnenlandsche jurisdictie een interna tionale juridictie geworden is, is het ge vaar voor oorlog voorgoed uitgesloten. België, Nederland en Luxemburg ziin gelukkig kleine landen en het is duidelijk, dat hun samenwerking tegen niemand ge richt is. Deze kan dus in geen geval ach terdocht wekken. Na afloop werd de spreker hartelijk toe gejuicht. ZweJens rol in den oorlog Dezer dagen zijn twee Zweedsche witboe ken gepubliceerd, waarin Zwedens rol m den oorlog wordt uiteengezet. In deze wit boeken wordt verklaard, dat Zweden den Duïtschers had toegestaan Duitsche zee lieden en gewonden uit Noorwegen en ma teriaal en personeel van het Roode Kruis naar Noorwegen door Zweden te vervoe ren. Echter eischte Göring reeds op 6 Mei 1940, toen de Britten en Noren'nog tegen stand boden op Noorschen grond, dat in Roode Kruispakketten munitie zou wor den vervoerd, welke pakketten een speci aal teeken zouden dragen, opdat ze niet, zooals de gewone Roode Kruispakketten, door de Zweedsche douane zouden worden geopend. Zweden weigerde, ofschoon Hit- Ier den Zweedschen vertegenwoordiger te Berlijn toevoegde: „Ik vermorzel alles wat mij in den weg treedt en ik zal voor Zwe den geen uitzondering maken". Toen het toch voorkwam, dat de door Zweden vervoerde Roode Kruispakketten munitie bevatten, heeft Zweden gepro testeerd. Zweden heeft een tegenvoorstel gedaan om Noord-Noorwegen met Zweed sche troepen te bezetten en zoo de neutra liteit van dat gebied te handhaven. De En- gelsche en de Noorsche regeering waren het met dit plan eens, aldus de witboeken, doch Duitschland sloeg het af. Nadat Noorwagen geheel bezet was, oefende Duitschland pressie op Zweden uit om het transport van soldaten „met verlof" en van motorbooten en autos toe te staan. Eind 1940 had Zweden 129.105 man op weg naar Noorwegen en 133.135 man van Noorwegen uit over zijn grondgebied laten vervoeren. De man van Lebak. (Naar een lithografie van A. Allebé). Dat wil zeggen, dat dit boek op het ver plichte litteratuurlijstje van iedere eind- examinandus van de middelbare school be hoort voor te komen. En de werken die op dat lijstje plegen te staan,, zijn nu een keer voor altoos gedoemd om „school boeken" te blijven. Na het examen ver dwijnen ze in de kast en worden daar niet meer uitgenomen. Zoo heeft de „Max Havelaar" op de Nederlandsche houding tegenover de kolo niën slechts beperkten invloed gehad. Bus ken Huet geeft in een gedegen arti kel in het jaar 1885 de volgende nog steeds niet verouderde visie op de uitwerking die het zooveel opzien wekkende boek op het koloniale vraagstuk had: „Max Havelaar heeft geen groote her vormingen in het leven geroepen, omdat, bij het besturen van een koloniaal win gewest, het invoeren van groote hervor mingen slechts een andere naam is voor het stellen van nieuwerwetsche misbrui ken in de plaats van ouderwetsche. Het verste punt waartoe gij in die scheeve verhouding het brengen kimt is, het onrecht niet te vergvooten, geen noo- delooze wreedheden te plegen, door wijze algemeene maatregelen den overwonne- ling het juk te verzachten, den zwakke ren onderdaan tegen de knevelarij van den sterkeren in bescherming te nemen, Eduard Douives Dekker werd 2 Maan 1820 te Amsterdam geboren. Op jg. jarigen leeftijd vertrok hij naar Jam waar hij tot 1856 in verschillende landi. betrekkingen werjkzaam was. Zijn verontwaardiging over de vele be- stuur smisbruiken deed hem de regelt der ambtelijke hiërarchie uit het oog verliezen, hetgeen hem zijn functie ah assistent-resident te Lebak kostte. Douwes Dekker, die van oordeel dat hem onrecht geschiedde, vroeg zijn ontslag, dat hem onmiddellijk verleend werd. Vier jaar later publiceerde hi: zijn verweerschrift „Max Havelaar of i. Koffieveilingen der Nederlandsche Han. delmaatschappij" onder den schuilnaam Multatuli (Hij, die veel geleden heeft) dat hem wel litteraire erkenning bracht maar geen rechtvaardiging van zijn In. disch beleid. Douwes Dekker, die tot aan zijn dood van zijn pen zou moeten leven, heeft volgens velen de „Max Havelaar" ouef. troffen met zijn onvoltooid geblever, vlijmscherp beeld van de Nederlandsche samenleving Woutertje Pieterse" dat in de bijna 1300 „Ideeën" is opgenomen In deze „Ideeën", die niet altijd tion breedsprakigheid zijn vrij te pleiten heeft hij zijn lust tol polerniseeren terl volle uitgeleefd. Zijn laatste levensjaren sleet hij jn Duitschland, waar hij op 19 Februari 1887 te Niederingelheim overleed. en voor het overige zijne en uwe s lijke welvaart zooveel mogelijk te helper, bevorderen". Douwes Dekker zelf heeft dit ook aangevoeld, vandaar dat hij in het in dien tijd ontstane meeningsverschil tusschen de aanhangers van het verkeerd toi paste cultuurstelsel en de voorstanders van den vrijen arbeid op de particuliere dernemingen geen partij koos. Multatuli in Duitsehlani Het is wel interessant eens in heriiuie. ring te brengen, dat Multatuli in 11 opgetreden als „Rijnlandsch" correspon dent van de „Haarlemsche Courant" Dat was ten tijde van den Pruisisch-Oosten- rijkschen oorlog en er was uitdrukkelijk bepaald, dat hij noch partij mocht kiezen tusschen Pruisen en Oostenrijk, noch enkel persoonlijke indrukken geven, want dat paste niet in het kader van een Holland- sche krant, zooals Busken Huet schreef die destijds redacteur van de Haarlem sche Courant was. Maar zulk objectief werk was echter niets voor hem.. Het 'duurde niet lang of hij had een mogelijkheid gevonden om zijn eigen be- schouwingen wereldkundig te maken. Voortaan gaf hij niet alleen berichten en commentaren van de Kölnische, de Vos- sische of de Frankfurter Zeitung, maar ook van den Mainzer Beobachter. En daar deze naam even goed klonk als welke an dere krantennaam ook, waren er in die dagen niet weinig landgenooten, die het betreurden, dat zij nooit eei-der van een blad, dat zulke verstandige opmerkingen maakte, kennis hadden genomen Deze anecdote voert ons weer naar ons uitgangspunt. Douwes Dekker was een in hooge mate subjectieve geest, die de soe pelheid miste om zich vrienden in alle kringen van de vaderlandsche samen leving te maken. Zijn vrienden waren zijn hartstochtelijke verdedigers, zijn vijanden ontzagen zich niet om de minder fraaie plekken van zijn persoonlijk leven aan de openbaarheid prijs te geven. Voetbal 59- Roode Duivels" klopten De Zwaluwen" met 5—0 48. „Komaan!" zei Joris. „Ik meen in uw toon een lichte koelte op te merken. Sta ons toe nevens U te gaan zitten, oude vriend! Weet ge nog hoe aardig we samen speelden, toen we op school onze ontwik keling op peil brachten? Weet ge nog hoe ik Uw lesjès overschreef en U van tijd tot tijd een licht pak slaag toediende? Ach, hoe aardig zijn die jeugdherinneringen! En wat is er van ons geworden? Hier zit ge in een sober zwart kleed en hier zit ik, versierd met hoge onderscheidingen. Ach ja.... de ene faalt, de andere slaagt in het leven. Quo Vadis, zoals wij Latinisten zeggen!" Intusssen naderde een overvalwagen der politie met grote snelheid de herberg waar Joris en Panda zaten Te Gent heeft het elftal der Ned. Zwaluwen een gevoelige nederlaag (5—0) tegen de B ploeg der Roode Duivels geleden. Met rust hadden de Belgen een voorsprong van 2—0. Ceuleers, Mer- mans, (2) en Chaves (2) maakten de doelpunten. De elftallen bleken aanvankelijk ,met moeite zich aan het zware terrein te kunnen aanpassen. Bovendien ondervonden onze landgenooten na deel van hun non-activiteit sedert twee maan den. Dit laatste verklaart wel voornamelijk de groote nederlaag. Zonder ook maar iets te kort te doen aan het uitstekende spel van het Bel gische binnentrio. dient in 't btizonder linksbin nen Chaves te woiden vermeld, die, voor eigen publiek spelend, bijzonder op dreef was. De achterhoede der Zwaluwen heeft dikwijls ge tracht van de buitenspel-val gebruik te ma ken, doch bleek niet bij machte, voldoende weerstand te bieden aan het zeer gevarieerde en vooral productieve Belgische voorhoede-spel. Eerste oefening van de Nederlandseh-elftalclub Terwijl het kwik tot een graad of zeven, acht onder het nulpunt daalde, een snijden de Oostenwind tusschen de tribunes door over het V.U C,-terrein ioeg en de feestvie rende menigte in de ©tgd aan alles behalve aan voetballen dacht, heeft de Nederland-- sche elftalclub de training hervat. Vijf en twintig spelers waren present. Het waren niet slechts leden van clubs in het Westen des lands, we zagen ook Limburgers, Brabanters Gelderschen en Twentenaars. Onder leiding van Jesse Carver en Karei Kaufmann werd er gedribbeld en gecenterd, geschoten en ge kopt dat het een lust was, tot groote tevreden heid van de heeren Boeljon en Otto de Vries. Na afloop van de terreinoefeningen hebben Carver en Kaufman de spelers nog tal van nuttige aanwijzingen over techniek en tac tiek gegeven. In het vereenigingslokaal besprak de heer De Vries de noodzakelijkheid van verbetering der techniek. Men zal voortaan een ar.der systeem gaan volgen dan totdusver bij de training werd toegepast. Vroeger koos men uitblinkers uit de clubs. Deze werkwijze heeft veel overwinningen opgeleverd en slechts een enkele débacle (tegen België) was te noteeren. Na den oorlog waren de resultaten gunstig, totdat men te Huddersfield tot de ontdekking kwam van iets dat velen in hun hart al wis ten, n.l. dat we er nog lang niet zijn Wat snelheid betreft was ons elftal niet de min dere van de Engelschen. maar in techniek en balbehandeüng schoten we schromelijk te kort. Vandaar dat de keuze-commissie én de technische commissie een plan hebben ont worpen, dat in de eerste plaats gericht is op opvoering van de techniek op het veld en verbetering van de balbehandeling. Waar Multatuli als assistent-resident woonde. Maar aan iedere discussie komt een eind. Dan zijn zoo ongeveer alle dingen gezegd, die er te berde te brengen waren. Dat oogen'olik is thans ook voor Multatuli aangebroken. Ook hij is het Panthéon der Nederlandsche letteren ingegaan, waar het goed rusten is naast Vondel, Bilderdijk, Potgieter en Huet. J, H. B. Fransche gerechtelijke militaire autoriteiten hebben 12 Duitsche gevangenen een verhoor af genomen, nadat een aantal radio-zenders was ontdekt in barakken te Perigueux (ten oosten van Bordeaux), waar ongeveer 50 Duïtschers ge vangen zitten. Naar verluidt werden deze toestel len gebruikt door een uitgebreide ondergrond- sche organisatie, die uit geheel Frankrijk ge vangenen naar Spanje hielp. Er is ook een lijst van personen ontdekt, die meegeholpen hebben aan ontsnappingen naar Zwitserland. Vijf en dertig gewapende blanken hebben in de stad Pickens (U. S. A.) een gevangenis- bewaker overweldigd, een gevangen neger ge grepen en hem gelyncht door messteken en sqhoten, Het lijk van den neger werd gevonden met drie steekwonden in de borst en twee ga pende schotwonden in het hoofd. Naar het Duitsche persbureau Dena meldt, werden o.m. 3 tanks, 21 zware kanonen en een torpedo door de Duïtschers ingeleverd, geduren de een 10-daagsch bestand, door het Beiersche ministerie van buitenlandsche zaken afgekon digd. Onder de andere wapens, die tijdens 'r. bestand waarna wapenbezit met den dood kan worden gestraft werden ingeleverd waren machinegeweren, aldus werd van de zijde t politie medegedeeld. In het maandblad „Bulletin of Atomic Scien tists" verklaart de Amerikaansche atoomge leerde Teller, dat de atoombom der toekomst mogelijk 3 a 400 vierkante mijlen zou kunnen verwoesten in plaats van 3 4, zooals de huidige doet. Prins Ernst Heinrich van Saksen is bij een razzia op de zwarte markt te Siegmaringen in de Fransche bezettingszone gearresteerd, zoo meldt het onder het Russische bestuur verschij nende dagblad „Vorwaerts". De Franscben, die den prins in zijn kasteel arresteerden, zouden tevens enorme hoeveelheden sigaretetn, koffie, levensmiddelen en andere „zwarte" goederen bij hem hebben gevonden, aldus het blad. De Japansche premier. Josjida. heeft in het Hoogerhuis verklaard: „De vredesconferentie met Japan zal geen bestraffend karakter hebben, maar zich vooral bezighouden met het herstel van den handel en het voorkomen van oorlog". Hij beval het volk aan, vereenigd te blijven oo de sympathie der geallieerden niet te verliezen en verzekerde, dat het Japansche standpunt io overweging zal worden genomen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2