|n1113werdinEuropavoorhet eerst steenkool gedolven Velsen vierde geanimeerd de blijde gebeurtenis Verschillende bezwaren in de Tweede Kamer tegen uitbreiding der Commissie-Generaal Meer traditie in de namen van onze oorlogsschepen Nacht-Express Wasdag 19 Febmari 1947 IJMUIDER COURANT «II reeds weken lang Koning Winter zijn Jrter en Du Bilt d? ro1 T ,on_ i ïim-uleet vervult, is er in ons denken Sffiéta vraag: hpe houden we onze ka- i warm! Met zeldzame regelmaat komt vrïï" in ene schiel' bevroren brein ar voren, al het andere opzij dringend °f-aiinde van minder waarde. ZOTlang alles van een leien dakje gaat J™!" zonder commentaar, doch zijn we ™7nd dan gaan we peinzen: hoe hebben MSarra die Vóór ons leefden, het gered. Se warén toen de toestanden? Waar stook- 7. men vroeger mee? needs in de Oudheid kende men steen- LDe Grieksche naam lithantrax vinden «ne teru- in ons woord „anthraciet". "db Romeinen vestigden er de aandacht dat steenkool houtskool kan vervangen. ?p.vnaèland. bij Manchester en Newcastle oo vele andere plaatsen, heeft men 2™te opeenhoopingen van slakken en asch «vonden op de plaatsen, waar eens Ro- meinsche nederzettingen waren of hun gar nizoenen lagen. De Chineezen hebben reeds ZLr vroeg hun vermaard porcelein met Shulo van steenkolen gebakken. Dit wordt m verhaald door Marco Polo, die China bezocht tegen het einde der 13e eeuw. Hoe kwam het nu dat in Europa me mand zich rekenschap gaf van dezen kost baren voorraad energie. Doodeenvoudig nidat hout de warmte gaf, die noodig was. gedachte aan allen, die samenwerken om Maar aan'alles komt een eind. Hout werd ons zoo spoedig mogelijk de toegezegde et den dag schaarscher, de wetgevers eenheden te heznreen. ?rpeft nn? mnoH sn rólden de wouden beschermen en in 1113 werden bij de abdij van Roiduc, het tegen- alles wat tot het „comfort" be- begon te smeulen. Dit gebeurde zoowat 800 jaar geleden. In de eeuwen die volgden werd bruinkool gebruikt door smeden, pot tenbakkers, steenbakkers, kalkbranders en door de minder bedeelden. Bruinkool bevat veel water en eerst, na dat men briketten begon te maken, kon men aan vervoer gaan denken. De zoon van een mijnopmeter uit het Harz-gebergte be greep dat er met deze brandstof meer kon gedaan worden en 7.00 werden de kostbare stoffen: teer, minerale oliën, paraffine en gas gewonnen. Teer is thans ook een bij product der cokes-fabricatïe. Gebrek aan kolen op den duur? Daar is geen mensch bang voor, want er wordt steeds meer gedolven. Engeland is niet meer het land wat dat betreft, want in landen waar de productie op zeer beschei den wijze is begonnen, winnen de mijnen elk jaar aan beteekenis. Zoo werkten in 1937 reeds 7000 mijnwerkers in Heerlen en in Keiicrade een evengroot aantal. En thans? De oorlog 'heeft vele bedrijven een flin ken slag toegebracht, maar de onverzwak te energie van Nederland overwint rustig en zeker. Er wordt hard gewerkt in de Limburg- sche mijnen. De spoorwegen doen al wat ze kunnen, om het vervoer te maken tot „snelvèrvoer". En wij? We hebben het koud, maar de woordige Kerkrade de eerste steenkolen ontgonnen. In den omtrek van Luik nam üi 1198 een smid proeven met steenkolen en wend zoodoende de eerste kolenmijn- bezitter van Europa. In het Roergebied be- »on men eerst in de 14e eeuw en het eerste bericht hieromtrent uit het Saargebied dagteekent van 1429. In de 15e eeuw was m Saksen een geregelde delving in vollen gang In Engeland werd de „sea-coal", ter onderscheiding van de houtskool in de 13e eeuw over zee naar Londen vervoerd. De „helsche" attributen der steenkool, voornamelijk zwavel, belemmerden langen tijd de delving. In 1306 verbood Eduard I de kachels in Londen nog langer met ko len te stoken, daar er dreigende gevaren voor de gezondheid der inwoners ontston den. Daar de bosschen reeds onder staats toezicht stonden en het hout in de eerste plaats bestemd was voor den scheepsbouw, deed men alsof er nooit een verbod was uitgevaardigd. Maar toen de voornaamste verbruiker van steenkool op den voorgrond trad, nl. de ijzerindustrie, werd zij eerst recht tot de onontbeerlijke brandstof, die zij thans nog is. De andere soort- De andere soort steenkool zou men bruinkool kunnen noemen. Deze soort brandstof geeft minder warmte dan de steenkool. We zouden de verhouding steen bruinkool kunnen stellen op 2-5, want er is 21/2 maal zooveel bruinkool noodig om dezelfde warmte te krijgen die men met steenkool heeft. Bruinkool ligt hooger aan het aardopper vlak en is dus gemakkelijker te verkrijgen. Het verhaal wil, dat herders in Zwickau (Saksen) de bruinkool ontdekten, toen zij op den grond een vuurtje stookten en be merkten dat de grond, waarop zij zaten Romme over de actie-Wel ter Onze speciale verslaggever seint ons uit Batavia In een toespraak Cot leden van de Indo nesische Katholieke Volkspartij te Batavia noemde prof. Romme de actie-Weiter ern stig en betreurenswaardig, maar niet tra gisch. De actie is gericht tegen de Kamer fractie der K.V.P. wegens haar samen werking met de Partij van den Arbeid. Prof. Romme zeide, dat de initiatief nemers van deze actie geen grooter be wijs van onkunde hadden kunnen geven omdat er geen voozer onderwerp is dan dit. Prof. Romme verwachtte geen split sing in de K.V.P., ten hoogste een afsplin- tering, welke echter zonder beteekenis is voor het Indische probleem. eenheden te bezorgen, geeft ons moed en verwarmt ons gemoed. H. K. C. Piek tot acht jaar veroordeeld Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage iheeft gistèren C. Piek, ex-directeur-generaal van Winterhulp Nederland, veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. Hem werd het recht van cassatie verleend. De procureur-fiscaal mr. J Zaayer had. na zijn bekende verklaring, waarom hij niet de doodstraf vroeg, twaalf jaar tegen Piek ge- eischt. Nieuwe deken van Beverwijk In de plaats van wijlen deken P. J. Simons van Beverwijk, pastoor der St. Agatha-paro- chie, welke de vorige week plotseling is over leden, heeft de Bisschop van Haarlem be noemd den hoogeerw. heer B. G. Hosman, sedert Juli 1945 deken van Wervershoof. VAN IJMUIDEN VERBINDING MET DE GEÏSOLEERDE WADDENEILANDEN. Dinsdagmorgen te 9 uur heeft de postboot voor Terschelling en Vlieland de haven van IJmuiden verlaten om de geïsoleerde Wadden eilanden van het noodige te voorzien. Naar alle waarschijnlijkheid zal, ijs en weder die nende, de boot Woensdag te IJmuiden terug- keeren, om Donderdag nogmaals de reis naar de eilanden te aanvaarden en zoo een vasten dienst te onderhouden. Radiochaos geprolongeerd Zondag onderging het Nederlandsche radio- besiel zijn vijfde gedaanteverwisseling sedert 1924 Voor den luisteraar, die de laatste jaren aan deze periodieke metamorphosen wel ge wend is seraakt. heef» dit feit alleen betee kenis in zooverre het programma, dat nog steeds het wezenlijke bestanddeel van den omroep vormt althans behoort te vormen er door beïnvloed wordt. Welnu, wij hebben onze afstemknoppen den geheelen dae den afstand tusschen Hilversum t en Hilversum 11 vice-versa laten afleggen, om te hooren of de federatie van. naar men ons wil doen gelooven. zeer nauw samenwer kende omroepen erin geslaagd :s de orogram- ma-doublures sedert 193(1 een traditie van onze omroep-organisatie te vermijden. Ziehier het resultaat: om elf uur was er op Hilversum I een dominee en op Hilversum II ook een dominéé. Om half drie gaf de K.R.O kamermuziek, maar de A.V.RO gaf op dat tijdstip natuurlijk ook kamermuziek. Drie uur later was op beide stations een vrijzinnige dominee aan het woord Kwart over acht werd op beide golflengten gezongen Tot nut en vermaak van alle luistervinken kon men om kwart voor tien tusschen twee luisterspe len kiezen In den loop ven de komende week wordt het al niet beter. Dinsdagavond wedijveren K.R O. en A.V.R O. wie hêt beste carnavals- programma biedt. Woensdagavond gaat het een half uur lang om de Engelsche les voor beginnelingen of de ongetwijfeld interessante, maar toch niet alle smaken bevredigende 'ezing ,,De kerk in de stad" De avondover- denking van de N C.R.V. wordt meer dan eens loor een lezins gecontrasteerd Vrijdagavond, al sinds het zendtijdbesTuit het uur, waarop de meeste luisteraars hun heul bij een buiten- (andsch station zochten, biedt een keuze tus schen een opera van Debussy en een piano kwartet van Schumann Deze kleine samenvatting, die gemakkelijk met nog meer voorbeelden uit de ochtend- én middaguren aangevuld ban worden, geeft duidelijk weer. dat de belangen van den luis teraar in dezen strijd om radio-macht radio-winst nog steeds niet geteld worden. Merkwaardig zijn in dit verband ook de programma's van de Nederlandsche Radio- Unie. een combinatie tusschen de vier om- roepvereenigingen en de stichting „Radio Nederland". Deze zevende omroepvereenlgin; Jhr. Moderns sprak voor <le Winkeliersvereeniging Op verzoek van het bestuur der Alge- meene Winkeliersvereeniging „Santpoort" hield jhr. Mollerus uit Haarlem een cau serie over een reis, welke hij maakte naai de Vereenigde Staten. Op de vlotte wjjze, welke altijd een kenmerk is van de le zingen van jhr. Mollerus, vertelde 'hij van „het land der onbegrensde mogelijkheden". Na dit leerzame gedeelte volgde nog een gezellig samenzijn van eenige uren. Dank zij de medewerking der banketbakkers kon koffie met gebak gepresenteerd worden. Een nummer, hetwelk zoozeer in den smaak viel, dat na den wedstrijd Sant poort-dorpSantpoort-station en de ont moeting DamesHeeren nog om een der de ronde gevraagd werd, was de heasen- gymnastiek, verzorgd door de heeren Meyer en Tabemal. Eerstgenoemde ontmoeting werd gewonnen door de „dorpers", de tweede door „het sterke geslacht", mede als gevolg van het feit, dat zich onder de dames nog al „geïmporteerde" Santpoort- schen bevonden, wat een handicap was, omdat de vragen meest alle betrekking hadden op de plaats onzer inwoning. Tenslotte zij nog vermeld, dat een geani meerde verloting werd gehouden, waarvoor fraaie prijzen beschikbaar waren gesteld. zal 3000 zenduren per jaar te verzorgen krij gen. Dit lijkt veel, maar in werkelijkheid gaan er al direct een slordige 1000 uur voor den nieuwsdienst af. De overblijvende tijd is dan bestemd voor de verschillende departemen tale uitzendingen en voor muziek. Wie nu zou verwachten, dat dit restant voor programma's van hooge cultureele waarde gebruikt zou worden, komt bedrogen uit: in de radio-gid sen troffen wij kwartiertjes bioscooporgel- muziek en salonmuziek aan. Daarvoor is dan een speciale programma-raad'ingesteld De radio-belasting is blijkbaar ook bij de Nederlandsche Radio Unie de eenige samen bindende factor. Feestelijke stemming, ondanks de kou Naar aanleiding van de heugelijke ge beurtenis heeft overste B. C. M. Schouten, marine-commandant te IJmuiden, voor de gezamenlijke manschappen van den Mij- nenveegdienst, de opvarenden van alle bïnnenliggende schepen, de mariniers-be waking van het Duitsche kamp en den mu- nitiestortingsdienst een rede gehouden, waarin hij zeide, dat de menschen, die ge durende den oorlog in het buitenland ver toefden eerst recht beseffen wat het Vor stenhuis voor Nederland beteekent. Weinig vorstenhuizen zijn zoo zeer met hun volk vergroeid als het Huis van Oranje. We kunnen ons niet indenken hoe we anders geregeerd zouden worden. Niemand die het volk zoo lief .heeft als onze Koningin. Eeuwenlang is het lot van Oranje verbon den geweest met ons lot, met nobel vuur hebben Oranjes zich geweerd als wij be dreigd werden. Het leven van Oranje is ons leven. Na de toespraak, die in de snerpende koude van den Oostenwind eerbiedig werd aan gehoord, sprak Vlootpredikant L. A. Bo- daan het gebed uit, dat opgesteld was door vlootpredikant en -aalmoezenier. Een gezamenlijk zingen van een couplet van het Wilhelmus en een driewerf „hoe zee" besloot dezé plechtigheid, die geopend was met het voorlezen van de dagorder van den minister van Marine J. J. A. Schagen van Leeuwen, waarin hij officiëel bekend maakte, dat te 2.24 uur een prinses was geboren. Te 9 uur was er een vlaggenparade, waar bij alle schepen „vlagden van top"; op het zelfde oogenblik voer de Karei Doorman de haven van IJmuiden binnen. Blijkens het voorloopig verslag nopens het wetsontwerp „uitbreiding van het aantal commissarissen-generaal voor Nederlandsch- Indië" achtten sommige leden d-er Tweede Kamer de toelichting bij dit voorstel weinig klemmend en niet verhelderend genoeg. Het was hun dientengevolge niet duidelijk, waar om de regeëring vroeger meende, dat de com missie-generaal uit slechts drie leden behoor de te bestaan en thans van oordeel is, dat dit aantal vijf dient te zijn. Verscheidene leden herinnerden er aan, dat zij bij de behande ling van het wetsontwerp tot Instelling van een commissie-generaal tegen dat ontwerp bezwaar hadden gemaakt. Ook tegen de thans voorgestelde uitbreiding stonden zij voorals nog afwijzend op overeenkomstige gronden, als destijds door hen waren aangevoerd. Deze leden vroegen zich af, of ook van Een fabriek in Krommenie vervaardigt thans op groote schaal aluminium pannenEen kijkje in het magazijn waar reeds 60.000 pannen gereed staan voor aflevering. De bevelhebber der zeestrijdkrachten heeft een permanente commissie ingesteld, welke advies zal uitbrengen omtrent de naamgeving van oorlogsschepen en die vaartuigen, welke bij mobilisatie zullen worden gemilitariseerd. De commissie bestaat uit: vice-admiraal G, W. Stoeve, hoofd der hsitorische sectie van den Marine Staf, voorzitter; luitenant ter zee der eerste klasse S. A. d'Honoré Naber, lid; luitenant ter zee der eerste klasse M. J. Vos, lid en den heer B. F. ten Geuzendam, refe rendaris 'bij het ministerie van Marine, secre taris. Aan de instelling van deze advies-commis sie ligt de bedoeling ten grondslag, te komen tot een bepaalde richtlijn, die in de naam geving van onze oorlogsschepen een bepaald ssyteem zal brengen en zoo mogelijk de grond slag kan vormen voor een bepaalde traditie. Daarvan is namelijk tot op heden nauwelijks sprake geweest. Wel zijn van tijd tot tijd in- cidenteele pogingen gedaan een gaver geheel te krijgen op het terrein der naamgeving en als resultaten daarvan kan men bijvoorbeeld den Mijnenveegdienst noemen, waar tamelijk consequent eilanden-namen aan de mijnen vegers zijn gegeven. Zoo kennen we Hr. Ms. „Ameland", I-Ir. Ms „Ter-schelling" enz. Wa-TV- neer men een dergelijke lijn consequent wil voortzetten komt meri echter gemakkelijk in moeilijkheden, doordat bepaalde namen dik wijls reeds door andere schepen, buiten de Marine worden gevoerd, hetgeen, vooral in oorlogstijd, oorzaak kan worden van onge- wenschte verwarring. In deze richting heeft de commissie dus tot taak contact op te ne men met andere scheepvaartinstanties, om &t een overleg te komen. Zooals men weet bestaat er op één punt een officieele traditie in de naamgeving. Inder tijd is namelijk door Koning Willem T vast gesteld dat altijd een schip der Koninklijke Marine den naam „Van Speyck" zal moeten dragen ter gedachtenis van den jeugdigen marine-officier, die tijdens den Belgischen Opstand in de haven van Antwerpen de lont in het kruit stak en zich met zijn bemanning en schip in de lucht liet vliegen, liever dan zich aan de opstandelingen over te geven. Het is eigenlijk vreemd dat. tradities van dezen aard zich slechts tot het geval van Van Speyck bepalen. Omtrent de namen van onze groote zeehelden De Ruyter en Tromp bij voorbeeld bestaan dergelijke bindende, voor schriften in het geheel niet. Een categorie marine-schepen die momen teel een geheel vormen wat de naamgeving betreft, zijn de torpedobootjagers. die alle namen van zeehelden uit onze krijgsgeschie denis dragen: Van Galen, Evertsen, Banckert Tjerk Hiddes, Kprtenaer en Piet Hein. Het ligt in de bedoeling van de commissie om dergelijke „gave", categorieën ook voor de andere typen schepen te verkrijgen. In dit opzicht is Amerika een voorbeeld. De Ameri- kaansche marine noemde tijdens den oorlog al haar slagschepen naar een van de Ameri- kaansche staten. De kruisers kregen namen van steden. Dit systeem bezat bovendien het voordeel dat het de populariteit van de des betreffende schepen in de staten en steden verhoogde en daardoor de banc, -usc-her. de- marine en het volk verstevigde. De nieuw benoemde commissie is voorts van plan om in de geschiedenis vermaarde namen van oude vlaggeschepen te doen her leven. Als zoodanig kennen we bijvoorbeeld: „De Gouden Leeuw" „De Zeven Provinciën". De taak van de commissie zal zich tevens uitstrekken op het terrein van schepen, die bij mobilisatie zullen worden gemobiliseerd. Dat zijn dus bijvoorbeeld de loodsvaartuigen. De wenschelijkheid om dergelijke vaartuigen te betrekken in een streven naar eenvormig heid bij de naamgeving spreekt voor zich zelf. Dit zal uiteraard dienen te geschieden in nauw overleg met de betreffende burger lijke autoriteiten. SCHEEPVAART K. N. S. M. Ardennes, 17 Febr. Gibraltar ge passeerd. Vulcanus, 18 Febr. te Newport. Euter pe, 17 Febr. te Oporto. Boskoop. 17 Febr. te Ant werpen. Helder, 17 Febr. te Antwerpen. Atair, 17 Febr. van Oran naar Algiers. Rita, 17 Febr. van Mudanya naar Algiers. Kemphaan, 16 Febr. te Bordeaux. Phaeax 2, 17 Febr. te Curagao. Bassa, 15 Febr. van Aruba naar Cartagena. Nada, 16 Febr. van Paramaribo naar Trinidad, Yrsa, 17 Febr. te Paramaribo, Delft, 17 Febr. te en van Madeira naar Antwerpen. Kon. Holl. Lloyd. Merwede, 17 Febr. van Amsterdam naar Santos. Westlond, thuisreis, 15 Febr. van Buenos Aires. Nicolaas Witsen, uitreis. 15 Febr. te Buenos Aires. GROOTE VAART. Hilversum, 16 Febr. van Porto Alegre naar Santos. Prins Willem van Oranje. 17 Febr. van Immingham naar Antwer pen. Odysseus, 17 Febr. van Livorno naar Genua. Pygmalion, 15 Febr. van Schmalkalden naar New Orleans. Agenda voor Velsen en IJmuiden WOENSDAG 19 FEBRUARI Bioscoopvoorstellingen als Dinsdag. het standpunt der regeering beschouwd uitbreiding van de commissie-generaal met twee leden wel noodzakelijk is. Men zou toch ook een aantal deskundige adviseurs aan de Commissie-Generaal kunnen toevoegen en zou men ook niet huidige leden van de com missie-generaal kunnen vervangen door an deren, die de gewenschte deskundigheid op financieel-economisch en rechtskundig gebied wel bezitten of althans in ruimere mate dan de tegenwoordige leden? Sommige leden, die eveneens tegen het wets ontwerp tot- instelling van de commissie- generaal bezwaar hadden gemaakt, zagen in het thans ingediende voorstel, een bevestiging van hun meening, dat de Commissies-Generaal in haar aanvankelijke samenstelling onvol doende capabel is voor de haar toevertrouwde taak. Speciaal het ontbreken van het juri disch element heeft huns inziens tot zeer be denkelijke gevolgen geleid. Sommige leden, die vooral deze laatste opmerking onder schreven, merkten verder op dat zij niet kon den inzien dat de voorgestelde uitbreiding van de Commissie-Generaal bijzonder spoed- eischend zou zijn. Wat de huidige samenstel ling der commissie-generaal betreft, stelden zij de vraag, of de regeering meent, dat na uitbreiding met twee leden een evenwichtige oordeelvorming ook op financieel-economisch en juridisch gebied verzekerd zal zijn. Welke financieel-economische en juridische vraag stukken stelt de regeering zich voor aan de nieuw te benoemen leden in het bijzonder voor te leggen? Acht zij ook den luïtenant- gouverneur-generaal, die toch in de Commis sie-Generaal zitting heeft, op deze gebieden niet voldoende deskundig? Zeer vele leden verklaarden met de voor gestelde uitbreiding van het aantal commis sarissen-generaal in het algemeen in te stem men. Sommige leden, die zich met het tot dusverre gevolgde beleid van de commissie- generaal konden vereenigen en zich tegen de voorgestelde uitbreiding niet wilden verzet ten, stelden toch de vraag, of daaraan met het oog op de vereischte besluitvaardigheid ge.en schaduwzijde verbonden is. Zou het niet mo gelijk en voldoende zijn, zoo vroegen ook deze leden, aan de Commissie-Generaal deskundige adviseurs toe te voegen? Overigens waren zoowel deze als de in de vorige alinea be doelde leden van oordeel, dat het van het grootste belang is er voor te zorgen, dat de nieuw te benoemen commissarissen-generaal en dat geldt ook voor eventueele aan de commissie toe te voegen adviseurs bereid zijn hun taak van ganscher harte in den geest van de overeenkomst van Linggadjatl te ver vullen. Sommige leden, die de noodzakelijkheid van uitbreiding der commissie-generaal met des kundigen op financieel-economisch en juri disch gebied erkenden, meenden, dat het groote belang van de cultureele vraagstukken evenmin uit het oog mag worden verloren Van verschillende zijden werd de vraag ge steld. of de regeering de Kamer op de hoogte wil brengen van de nieuwe directieven, welke naar men aannam, bij of na het bezoek van de Commissie-Generaal aan ons land aan haar zijn verstrekt. Gaarne zou men vernemen, of in de bij Koninklijk Besluit vastgestelde in structie sedertdien veranderingen zijn ge bracht dan wel of alleen minder formeel richtlijnen voor haar optreden aan de com missie zijn meegegeven. Vescheidene van de leden, die tegen het wetsontwerp bezwaren hadden, verwonderden zich er over. dat de regeering bij deze ge legenheid geen verdere wijziging in de wet tot instelling van de Commissie-Geneaal heeft voorgesteld. Het had sommige leden verwonderd, dat wordt voorgesteld de gelegenheid te openen om de nieuw te benoemen Commissarissen- Generaal door den luitenant-gouverneur- generaal te doen beëindigen. Reeds nu. zoo meenden zij, bestaat in Indië bij velen de onjuiste meening. dat de leden der Commis sie-Generaal ondergeschikt zijn aan den lui- tenant-gouverneur-generaal. Deze bepaling zou die meening nog kunnen versterken. Gemeentebestuur onthaalt de schooljeugd. „Er is een vorstenkind geboren". Dat houdt in, dat geen kind vergeten wordt. Voor alle kinderen in Velsen is er beschik baar gesteld door den distributiedienst, ge financierd door de gemeente, per hoofd: een kwart liter melk, cacao, suiker en ver snaperingen. De plaatselijke melkinrichtingen zorgen er voor, dat de chocolademelk voor gebruik gereed aan de diverse scholen wordt afge leverd. Op sommige scholen wordt zelfs als versnapering de echt-Hollandsche be schuit-met-muisjes uitgedeeld. Velen on zer herinneren zich nog den dag van Prin ses Juliaria's geboorte, toen ook de school jeugd werd verrast met de traditioneele tractatie: een feit dat men nooit vergeet. Mogelijk reageert onze na-oorlogsche jeugd op dezelfde wijze. Beschuit met muisjes in Oud-IJmuiden De buurtvereeniging „Onderlinge Vriend schap" heeft in de vroege morgenuren op ori'gineele, spontane wijze de feestelijkhe den-ingeluid. De dames Van der Kolk, Van Rijn, Plokker, Snijder, Rie v. d. Kolk en de heer Hans Grevenstuk hebben gisteroch tend om 8 uur in de Pres. Krugerstraat, Bloemstraat en ingesloten kleinere straten zevenhonderd beschuiten met Oranje muisjes uitgedeeld aan de bewoners van deze wijk. Dat dit door de betrokkenen in vreugde werd ontvangen behoeft geen be toog. Het eerste klokgelui In onze deerlijk gehavende gemeente zijn klokken een zeldzaamheid. Toch zijn er nog enkele kerkgebouwen ih het bezit van „bronzen monden". Op een dag als de zen 18en Februari wilde ieder graag de eerste zijn om het groote nieuws in te lui den. De primeur had de heer H. J. Porck, koster van de Goede Herderkerk, die in de vroege morgenuren er was nog nauwe lijks een schijnsel van den komenden dag te bespeuren het- klokketouw in den to ren van genoemde kerk in zijn handen nam. „Driehuis" wacht op beter weer De koude bracht in vele gevallen een kink in de kabel. Het is nu niet aanlokke lijk bij een dergelijke temperatuur zelfs maar te denken over optochten en spelen. Alle goede voornemens ten spijt, heeft het bestuur van de Oranjevereeniging „Drie huis" dan ook besloten eerst in vergade ring-Woensdagavond bijeen te komen, om verder „krijgsraad" te houden. In de Alex. Bellstraat- Het bestuur der buurtvereeniging „Alexander Bell" slaagde erin nog tijdig een programma samen te stellen, dat in deze omstandigheden uitgevoerd kon wor den. Een heraut te paard trok 'door de buurt om onder klaroengeschal het heu gelijk nieuws bekend te maken. Intusschen was een damescomité in actie gekomen, dat, alle rantsoeneering ten spijt, wist te zorgen voor chocolademelk en verdere tractaties. In den middag verzamelden zich de kinderen in de zaal van het Leger des Heils, waar de voorzitter het feest in leidde en de jeugd aan het zingen zette. De heer D. Bergsma, adjudant van het Leger des Heils, vertoonde een aantal kor te films, afwisselend leerzaam en humo ristisch. In de tusschenpoozen zorgden de dames steeds voor versnaperingen. Er heerschte natuurlijk een opgewekte stem ming. Het ligt, in de bedoeling van het bestuur, een feestavond voor de leden te beleggen. De voorloopige datum hiervan is bepaald op 28 Maart. Bioscopen. In het Thalia Theater had een ge animeerd Oranjebal plaats, georganiseerd door de voetbalvereeniging Stormvogels en de Velzer Zwem Vereeniging. De directie van het Rex Theater had een bescheiden, innemende verlichting aangebracht aan het gebouw. Zoo vierde elkeen feest naar eigen ge aardheid, doch het was één vreugde die allen bond: het nieuwe koningskind in het vrije Nederland geboren. Dankdiensten. Des avonds sprak in de, op eenvoudige, maar niettemin smaakvol met witte serin gen en oranjelinten versierde, Goede Her derkerk ds. J. v. d. Wiel naar aanleiding van de woorden: „en Jezus een kind tot zich roepende, stelde dat in hun midden. De spreker memoreerde de beteekenis van het Oranjehuis en de geboorte van de Oranjetelg en zeide dat een geboorte al tijd een nieuw begin inluidt. Er is een nieuw begin noodig in het persoonlijk, huiselijk en staatkundig leven. De avond werd verder gevuld met het zingen van vaderlandsche liederen door de aanwezigen. De organist Joop Huizinga speelde onder andere het Hallelujah van Handel. In de Nieuwe Kerk aan de Kanaalstraat werd het liturgisch gedeelte verzorgd door ds. J. v. d. Berg de predicatie door S. E. Wesbonk. De organist de heer J. Falck bracht een fantasie over volks liederen ten gehoore. „Oud-Velsen". In de Oranjerie van Velserbeek komen Woensdagmiddag half drie de kinderen der leden van „Oud Velsen" bijeen, teneinde de geboorte van het prinsesje te vieren. Des avonds te acht uur heeft er een gezellige bijeenkomst plaats voor de leden, waar ds. Bronsgeest voorgaat en de saam- hoorigheid wordt aangekweekt door zang. Een goochelaar brengt er de geheimzinnige sfeer. Velsen-Noord. Talrijke vlaggen verschenen na het be kend worden, de een na de ander, aan gevels, in tuinen en op gebouwen en gaven boven de wit besneeuwde aarde een vroo- lijk en vreugd ig aanzien. Velen waren reeds om vijf uur van de blijde gebeurte nis op de hoogte. Zoo kon het gebeuren, dat vér voor zeven uur al enkele vlaggen de geboorte-tijding in den feilen Oosten wind verkondigden. De schoolkinderen, die toch hun normale morgenwandeling naar het schoolgebouw deden, werden daar op gevangen en konden met een heelen vrijen dag weer naar huis gaan. Aan de papier fabriek werd de arbeid des middags ge staakt en werd 24 uur Oran je-ver lof ge geven. De Oranjevereeniging „Velsen" die haar plannen voorde nationale feestviering reeds gereed had, kon deze nu in allerijl afwerken, zoodat den schoolkinderen van daag een feest wordt bereid. Bonte avonden. Het bestuur der Oranjevereeniging „Velsen" te Velsen-Noord deelt mede, dat het om uiting te geven aan de blijdschap over de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin te Soestdijk een serie bonte avonden belegt onder den titel „De Oranjeboom bloeit". Medewerking verleenen alle plaatselijke vereenigingen met muziek, zang, tooneel en volksdans, waarbij gevoegd een demi-finale en een finale door verschillende sport- vereenigingen uitgevoerd. De eerste avond zal gegeven worden Donderdag a.s., de tweede Zaterdag 22 Februari beide des avonds te half acht precies ih gebouw „Concordia". Beze avonden worden door de Oranje vereeniging gratis aangeboden aan alle inwoners van Velsen-Noord. Wegens te verwachten grooten toeloop wordt men verzocht zich tijdig van toegangskaarten te voorzien, welke te krijgen zijn bij den heer P. W. van Amersfoort Afoo)Wij ker- straatweg 232, Velsen-Noord. Santpoort Het heugelijke nieuws was in Santpoort ook al vroeg bekend en weldra wapperde de vaderlandsche driekleur van tal van huizen. Natuurlijk dacht de schooljeugd er niet aan naar school te gaan om daar hgar kennis te verrijken, doch 's middags was zij in grooten getale present in het Jeugdhuis, het Badhuis en in „De Toorts", waar, dank zij de Oran je-vereeniging en de Vereeni ging tot het houden van Nationale Dagen, filmvoorstellingen werden gegeven, welke zeer in den smaak vielen. In het Jeugdhuis werden des avonds ook nog voorstellingen voor de ouderen gege ven. Behalve een paar teekenfilms en een prachtige natuuropname van Hawaii', werd als hoofdnummer gegeven een grappige rolprent, waarin de bekende komieken Laurel en Hardy voor het lacheffect zorg den. V Te Santpoort-station zou met medewer king van het muziekkorps „Wilhclitiina" des avonds een fakkeloptocht gehouden worden, doch wegens de strenge koude kon aan dit voornemen helaas geen gevolg worden gegeven. Zij nog vermeld, dat de Santpoorts.che Radio-Centrale door het aanbrengen van luidsprekers, hen, die thuis geen toestel of „draadje" hadden, in staat stelde te luis teren. Driehuis. Aan de schooljeugd was bekend gemaakt dat op den Nationalen Feestdag des mid dags om 3 uur een feestelijke optocht zou worden gehouden. Tot groote teleurstelling van de meisjes en jongens ging hij echter niet door. FEUILLETON Rowan door Winston Graham Vertaaid door Alice van Iterson 55) Ik had er meer effect van verwacht. Ter wijl ik aan het vertellen was, werd het me al duidelijk, dat hij mijn verhaal niet slikken zou. Toen ik klaar was, bleef er een zwijgen heerschen. De magere, lange man staarde weer op mijn papieren en snoof hoorbaar. U hebt een wonderlijk accent voor een Franschman, meneer Favre, Ik ben ik Saigon geboren. O ja? Waren- uw beide ouders van Fransche afkomst? Dat wel, maar mijn moeder. Nu? Mijn moeder was een halve inland- sche. De commissaris keek mij doordringend aan. Toen begon hij een sigaret te rollen. Woont u al lang in Frankrijk? Ik ken het land alleen maar doordat ik er af en toe een bezoek heb gebracht. In Tanger worden allerlei talen gespro ken. Hij blies een paar kruimeltjes tabak van zijn bureau. Toen snoof en snuffelde hij een beetje alsof hij het boutje al rook, dat ik hem zoo smakelijk wilde serveeren. Hij begon mij een kruisverhoor af te nemen over mijn werk vóór den oorlog in Tanger; hij wilde weten, wat ik ge durende de laatste weken hier had uit gevoerd en wat dat voor een oom was, die mij een betrekking had aangeboden. Geen enkele vraag liet hij onuitgesproken. Voor verscheidene antwoorden moest ik mijn fantasie te hulp roepen en ik hoopte maar, dat de op die manier in elkaar ge flanste mededeelingen den commissaris aannemelijker in de ooren zouden klin ken dan mij. Nu goed. De commissaris geeuwde en streek met een kregel gebaar over zijn stoppelbaard. Het zal wel zoo zijn. In ons land staat op het oogenblik alles op zijn kop. Hij vouwde mijn papieren bij el kaar en overhandigde ze mij weer. Ik geloof niet, dat er eenïg bezwaar tegen is, dat u die boot neemt. Zijn onpleizierig uiterlijk was niet in overeenstemming met zijn ware natuur. Ik had wel in de lucht willen springen van vreugde. Ik ben u zeer, zéér dankbaar, stot terde ik. Zeer verplicht De politie in Marseille is werkelijk overbelast, deelde hij mede. Het werk is eenvoudig niet meer te overzien. En dan al die extra opdrachten. Het bewaken van de dokken en de bureaux van de scheepvaartmaatschappijen. Het uitkam men van de pensions en logementen. Op het oogenblik loeren we op een misdadi ger, die nog versche litteekens van won den aan zijn handen moet hebben. Hij wordt gezocht wegens moord op een Duit- schen ambtenaar. Vandaar al die ver scherpte maatregelen. Het was alsof mijn hart ophield te klop pen en er op de plaats, waar het thuis hoorde, een koude steen lag. Voordat u ons verlaat, M'sieur, moet ik toch eerst even uw handen zien. Nu wist ik, dat mijn spel verloren was! Met stijve knieën deed ik een stap naar voren en strekte mijn handen uit. Dan was de jacht tenminste teneinde. Dank u, M'sieur. Nu, dan is ook dit punt afgehandeld, Maurice zal u uitge leide doen. Toen hij zijn naam hoorde noemen, stond de agent aan den lessenaar op en rekte zich met een verstolen gebaar uit. Ik staarde den commissaris recht in het gezicht. Hij had mijn handen toch nauw keurig bekeken! Nu blies hij wat siga- retten-aseh van zijn bureau en ordende zijn papieren. De uitdrukking van zijn gezicht was niet veranderd. Ik keek op mijn han den. Bij het electrisch licht waren de lit teekens duidelijk te zien. Wilt u, begon ik, ik Ja, ik ben ook begraven onder het werk. Voorschriften en voorzorgsmaat regelen. Nieuwe instructies, die je van alle kanten krijgt toegestuurd. Hij haalde zijn schouders op en keek mij aan. Maar je doet wat je kan. Je probeert je aan de instructies te houden. En daarbij vergeet je je plicht als Franschman niet. Ik wilde iets antwoorden. Misschien zoudt u Hij stond op. Maurice, laat dezen mijnheer eens uit. Goeden dag, Monsieur Favre. Ik ging naar buiten. Mijn tong kleefde aan mijn gehemelte. Ik had zelfs moeite om gewoon te loopen. In ihet begin van December kwam ik in 1 Engeland aan. We kwamen op een avond om ongeveer zes uur in Liverpool. Of schoon er een lichte mist boven zee hing, had ik het laatste half uur van de reis op dek doorgebracht, om uit te kijken naar het land, dat vaag aan den horizon zicht baar was geworden, maar dat nu in de avondschemering weer scheen te ver- vagen. Ik liet de koude, zilte lucht in mijn longen stroomen. Mijn aankomst thuis was niet zoo onop vallend als indertijd mijn vertrek. Op de kade werd ik opgewacht door den manken kapitein Brown met zijn grijze oogen. Hij had twee mededeelingen gekregen, zoodat de gebeurtenissen hem in groote lijnen bekend waren. Natuurlijk was hij benieuwd naar de détails, die ik vertel len zou, maar hij was tactvol genoeg met zijn wensoh te wachten tot na het eten. Toen vertelde ik hem, hoe ons eerste plan in duigen was gevallen, hoe het tweede succes had gehad, hoe we nu eens geluk hadden en dan weer door pech achter volgd werden, hoe al onze inspanning te niet was gedaan en hoe de vijand ten slotte toch het loodje had gelegd. (Slot volgt)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3