Lou Bandy Het vliegdekschip Karei Doorman heeft de thuisreis volbracht C I Kort en Bondig i J Exporteeren of sterven'' geldt ook voor Engeland Kleurlingenprobleem drukt zijn stempel op het leven in Zuid-Afnka Pootaardappelen zijn een belangrijk deel van onzen uitvoer Luidsprekers Emmaschool" de Jhujtec? Hink Wij kunnen Woensdag 19 Februari 1947 IJMUIDER COURANT Van de tropenzon naar den barren icinter Toen het vliegdekschip Karei Door man eenisre maanden geleden uit Ba tavia vertrok en de thuisreis naar het moederland, aanvaardde, werd het be schenen door een felle tropenzon en voer het langs kusten met wuivende palmen. Heet, snikheet was het overal aan boord en zelfs de nachten brachten weinig koelte. Gisteren, op den natio- nalen feestdag, werd het einddoel be reikt en toen het groote en lompe vaar tuig langzaam voortgleed door het Noordzeekanaal, voer het langs be sneeuwde velden waar een felle Oosten wind over heen blies en moest het den steven ploegen door een vaarwater, dat geheel bedekt was met een dikke laag Usschotsen. Huiverend en ver kleumd liepen de opvarenden over de brcede dekken, diep in hun kraag ge doken. Gistermorgen ongeveer 9 uur kwam de Karei Doorman in IJmuïden binnen; een uur later lag het schip in de Middensluis. Er was veel belangstelling, maar ongetwij feld hebben velen zich door den ijskouden wind laten afschrikken. Het opvaren naar de sluis was niet ge makkelijk geweest. Het schip was door het Zuider-Buitenkanaal gekomen, vermoede lijk omdat men het NoortJzeekanaal we gens den kraohtigen Noordooster niet veilig achtte. Het was natuurlijk de bedoeling, het breede vaartuig door de Noordersluis te schutten, maar de sleepbooten slaagden er niet in, het gevaarte om te halen naar het toeleidingskanaal van de Noordersluis, zoodat men het noodgedwongen naar de Middensluis moest varen, waar het eenigs- zins dwars voor kwam te liggen. Dit kostte de Karei Doorman de buitenboord hangen de statietrap, die tussehen het sluishoofd en den scheepswand werd gekraakt. Op de sluis was overste B. C. M. Schou ten ter begroeting aanwezig- Door het ijs van het Noordzeekanaal. Met nog een aantal journalisten hebben we de interessante reis door het Noordzee kanaal meegemaakt. Toen ongeveer 11 uur de Karei Doorman en de sleepbooten hun sohroeven aanzetten, gleed het gevaarte de sluis uit en langzaart^ging het ook op het kanaal door dikke ijsschotsen en langs de witte velden, waar van vele fabrieksgebou wen en huizen de driekleur vroolijk in het winterzonnetje en de stijve bries te klap peren hing. Natuurlijk werd van de gelegenheid het sohip te bezichtigen, dankbaar gebruik ge maakt. Bijzonderheden heeft men reeds in ons blad van jl. Maandag kunnen lezen. Het schip met zijn kolossaal vliegdek en enorme hangar maakte een overweldigen den indruk. In de hangar geen vliegtuigen mf-.tr wel 400 ton teakhout, meegenomen van Java voor den bouw van marinesloe- pen. Stevig vastgesjord om wegrollen te voorkomen lag daar wat eens een heel djatibosch moet zijn geweest. Op het vliegdek stonden twee Japansche vliegtuigen, machines met bijzondere kwa liteiten, vertelde men ons. Oorlogsbuit! Tijdens den tocht door het Noordzeekanaal [heeft de commandant, kolonel A. de Booij, eenige bijzonderheden over de reis verteld. Het was een mooie reis, zeide de kolonel, niet alleen in Irfdië, maar ook in Kaapstad en Casablanca. Op Ambon, Banda en de Molukken had men veel contact met de bewoners. De Sultan van Boeton en leden van den Kolonialen Raad zijn aan bgord geweest Filmvoorstellingen aan boord en tooneelvoorstellingen aan wal hebben er veel toe bijgedragen, den band tussehen bemanning en bevolking te verstevigen. Na het vertrek van Batavia stak men den Indischen Oceaan over naar Kaapstad. Hier is de commandant in „De Groote Schuur" ontvangen door veldmaarschalk Smuts, die zeide, dat hij het bezoek der Nederlanders op hoogen prijs stelde. In Casablanca was de ontvangst door de Fran- schen zeer hartelijk. Het was daar nog fraai zomerweer. Op de reede van Spithead werden de laatste gegevens aangaande de mijnenvel den ontvangen. Reeds vroeg in den morgen ontving men de tijding van de geboorte van de nieuwe Oranjetelg. De commandant gaf het bevel „alle hens aan dek" en hield vervolgens een korte toespraak. Toen het dag werd ging de vlag van top. Van een der officieren vernamen wij, da* de tocht in den archipel van Oost- Indonesië een ware zegetocht is geweest. Op Ambon telde men 2000 bezoekers, waaronder vele oud-strijders, die trotsch hun onderscheidingen op de borst droegen. Overal werd men bejubeld. Het was meer dan men onder de huidige omstandigheden had durven verwachten. Vijftien vliegtuigen stegen op van het vliegdek. Zooals men weet, bevonden zich 15 vliegtuigen aan boord, die in Indië zouden achterblijven. Deze vliegtuigen, die een actieradius hebben van ongeveer 250 mijl zijn, toen men o,p dezen afstand Batavia was genaderd (reeds voorbij de Cocos- Eilanden) opgestegen-en met door het vele metaal aan boord van het schip ontredder de kompassen, weggevlogen, op koersaan- wijzingen van de Karei Doorman. Zij land den veilig op het vliegveld Kemajoran na bij Batavia. De Karei Doorman voer gestadig-aan door de ijsschotsen van het Noordzeekanaal en om half twee kwam het groote „strijk ijzer" bij zijn ligplaats, de steiger van de Holland-Amerikalijn. Maar „bij" den stei ger was nog niet „aan" den steiger, want een groote massa ijs bevond zich tussehen schip en steiger, een massa, die tenslotte samengedrukt door den stuurboordswand een muur werd, die zich niet liet verdrin gen, Twee sleepbooten plantten haar neus in de flanken van den kolos. Maar er was geen beweging in te krijgen. Dan maar Vreedzame beschieting De belangstelling aan de kade /in IJmuiden was zeer groot en de jeugd onthaalde de bemanning nog op iets anders dan luidkeels boven den wind geschreeuwde groeten. Zij onthaalden de matrozen namelijk op een bekoge ling met sneeuwballen. Maar de be manning liet zich niet onbetuigd en gooide terug. Niet met sneeuwballen, maar met sinaasappels. weer achteruit. Eindelijk- kreeg men het schip zoo dicht aan den wal, dat een loop plank uitgelegd kon worden. De Karei Doorman was terug. Zoodra de eerste tros met een vanglijn overboord was, speelde de Marinierskapel, die zich door een stapel hout tegen den feilen wind had beschut, het Wilhelmus. Officieren en manschappen, in een lange rij op het vliegdek opgesteld, brachten den militairen groet. Het spreekt vanzelf, dat er bij aankomst veel belangstelling was. Een aantal hooge officieren, waaronder schout-bij-nacht Gouw, commandant der Zeemacht, waren ter begroeting aanwezig. De laatste loodjes hebben wel het zwaarst gewogen. De tien meter van schip tot steiger vorderden bijna evenveel tijd als de heele kanaalreis. In het Tusehinsky-theater te Amsterdam Is een nachtvoorstelling gegeven ten bate der nage- laten betrekkingen van de bij een vliegtuig ongeluk in Indië omgekomen artisten van het gezelschap Hans Snel, De recette bedroeg 12,500. De secretaris van de cultureele commissie voor wederopbouw-arbeiders op Walcheren gearresteerd, verdacht van verduistering van 12.000. De luchtverbindlng met Ameland is hersteld. Het ls thans ook mogelijk te voet van en naar het eiland te gaan een wandeling van 15 km, welke velen reeds hebben volbracht. Het vermogen van den regionalen zender te Beek (L.) zal van 2 op 10 kw. worden gebracht. In de Peel zal een hulpzender worden opgericht In Utrecht is opgericht de Nederlandsche Vereeniging voor brandweerpersoneel. Welke zich zal belasten met de vaktechnische voorlich ting. Reeds traden 1100 leden toe. HAARLEM EN OMGEVING De Algcmeene Nederlandsche Vrcdesactle richtte een afdeeling Haarlem en omstreken 'op. Tot bestuursleden werden gekozen ds. A. R. de Jong. ds. C. P. Hoekema, mevr. J. van Huysteë— Pelgrim, J. Hoogeveen en W. Visser. Het secre tariaat is gevestigd: Paulus Potterlaan 5, Heem stede. De Haarlemsche Rechtbank heeft de vol gende faillissementen uitgesproken: C. van 't Hoff, slager. Bagijnestraat 13, Beverwijk; cura- Mr. J. C. Baron; G. de Graaf, koopman, Adrlaan de Jongestraat 19, Haarlem, curator Mr. Silvain Groen. Rechter-Commissaris in bei de faillissementen is mr, J. H. P. E. Mijnssen te Haarlem. De „Karei Doorman" in het Noordzee- Kanaal op weg van IJmuiden naar Amsterdam. Een vicieuse cirkel moet worden verbroken In een rijdenden trein gesprongen Maandagavond is op het station Velsen- IJmuiden-Oost een ongeluk geschied, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Een meis je, H. H. geheeten, wonende in de Pres. Krugerstraat te IJmuiden, was zoo onvoor zichtig in een rijdenden trein te springen. Zij raakte bekneld tussehen den trein en het perron, maar was vrij spoedig bevrijd. Nadat de heer Bakker van E.H.B.O. de eerste hulp had verleend, kon zij naar haar woning worden vervoerd. Vermoedelijk heeft zij een lichte hersenschudding opge- loopen. VISSCHERIJBERICHT SCHEVENINGEN Te Scheveningen kwam hedenmorgen aan de markt de haringtrawler SCH 23 met 1000 kisten versche haring. Noteerlng f 14.50f 16,20 per kist. Besomming trawilogger SCH 200 1 2000. Tenzij de productie en de export on danks alles worden opgevoerd, zal Enge- land zich gesteld zien voor een der ergste economische crises uit zijn bestaan, zoo meldt Un. Press uit Londen. Ernstige voed seltekorten, inflatie en verlaging van het reeds niet zeer hooge levenspeil staan voor de deur. Het witboek.dat de Britsche re geering onlangs over de economische situatie heeft uitgegeven, is dan ook on getwijfeld een der ernstigste documenten, ooit door een Engeisch kabinet verstrekt. De strekking ervan kan in drie woorden worden samengevat: exporteeren of ster ven. Sir Stafford Cripps, minister van Han del, die belast is met de pogingen om den export te vergrooten en die ook moet be slissen welke goederen voor binnenlandsch gebruik kunnen worden vrijgegeven, heeft onlangs drie manieren aangegeven, waarop het land den economischen tegenspoed kan overwinnen. Zij waren: 1. wederinvoering van gedeeltelijke dagtaken, in het bijzon der voor vrouwen; 2. Nieuwe versnellingen van productie-methodes en 3. Werkgevers en werknemers moeten alle ideeën ter zijde stellen die zulk een versnelling in den weg kunnen staan. „Als wij denken dat wij minder kun nen werken en meer kunnen verdienen, als er geen voldoende productie is om ons een hoogeren levensstandaard te geven, dan gaan wij regelrecht op de catastrophe af", zoo zeide minister Cripps. Men kan dus zeggen dat de economische stabiliteit van het land afhangt van de mate waarin de Labour regeering de arbeiders ervan kan overtuigen harder te werken en langer ar beidsuren te maken. En juist op dit punt zal zij in conflict komen met een funda- menteele factor van de menschelijke na tuur. Iedere arbeider, waar ook ter wereld, zal op de vraag of hij bereid is harder en langer te werken, antwoorden met de we dervraag „Wat krijg ik daarvoor?" De Britsche arbeider vormt op dien regel geen uitzondering. Op het oogenblik heeft hij weinig baat van zijn arbeid. Engeland is een der zwaarst belaste landen en een groot percentage van het weekloon gaat naar den fiscus, zoowel in den vorm van directe als indirecte belastingen. De loon trekker kan betrekkelijk weinig met zijn geld doen. Kleeren en levensmiddelen zijn streng gerantsoeneerd en er is weinig goeds te koop buiten de gedistribueerde artikelen. Geen wonder dat de meesten de voorkeur geven aan extra vrije tijd boven extra verdiensten. Arbeider is moe van den oorlog. De Britsche arbeider heeft in den oorlog enorm veel gepresteerd. En, in reactie daar op, verlangt hij nu het wat kalmer aan te doen. Als iedere Engelschman is hij oor logsmoe en gelooft dat hij betere omstan digheden en kortere werkuren heeft ver diend. Bovendien is hij nogal cynisch. Hij her innert zich maar al te goed de periode tussehen de beide wereldoorlogen: de jaren van werkloosheid en van uitbuiting door zijn werkgevers met de voortdurende dreiging van het stempellokaal op den achtergrond. Velen gelooven dat het juist nu, nu ieder arbeider broodnoodig is, de tijd is om een algemeene verbetering van de arbeidstoestanden te verkrijgen. Deze overweging zit achter de meeste stakin gen van den laatsten tijd, en daarom heeft ,het .vakverbond, ondanks den tegenzin van de regeering, dezen herfst besloten de in voering van de 40-urige werkweek te eischen. Veel arbeiders beseffen overigens den ernst van den toestand. Zij weten wat een economische crisis zou beteekenen. Zij willen ook de Labour-regeering steunen, haar aan het bewind houden en haar in staat stellen de sociale wetgeving te in- troduceeren. Maar ook deze politiek en economisch bewuste arbeiders ontkomen niet aan het algemeen-menschelijke ge voel van oorlogsmoeheid. De regeering op haar beurt ziet in dat de eenige manier om de arbeiders met harder werk en langere arbeidsuren' te verzoeken, gelegen is in het aanbieden van vergoedingen op ander gebied, vergoedin gen die grijpbaarder zijn dan economische terminologie en een beroep op politieke loyaliteit. Het is te verwachten dat zulke vergoedingen binnenkort zullen worden aangeboden. Hugh Dalton, minister van Financiën, zou volgens goed ingelichte po litieke kringen, overwegen in de begroo ting van April een belastingverlaging op te nemen, met inbegrip vermoedelijk van be lastingvrijdom voor overwerk-betaling. Sir Stafford Cripps zou misschien meer goe deren vrijgeven voor de binnenlandsche markt om de arbeiders meer lust te geven in het produceeren van export-artikelen, doch zijn moeilijkheid is dat die goederen voor binnenlandsch gebruik eerst gepro duceerd moeten worden. Het is een vicieuze cirkel, maar Engelands nationale bestaan is afhankelijk van de oplossing van het probleem. In een te Rotterdam gehouden rede heeft mr. P. J. Idenburg verteld van de problemen van Zuid-Afrika. De eerste kwestie die het land bezig houdt is die der kleurlingen, een gevolg van het feit dat de inheemsche bevolking ongeveer viermaal zooveel zielen telt als de -blanke en in verhouding sneller aan wast, ondanks de verhoogde emigratie der blanken. Dit probleem neemt steeds drei gender vormen aan, nu er bewegingen on der de negers over de geheele wereld op den voorgrond treden, die het zwarte ras willen verheffen tot het niveau van de blanken. Dit wordt sterk beïnvloed dooi de.'omstandigheid, dat vele negers in alle rangen van het leger de gelegenheid heb ben gehad betere inzichten te krijgen in de -verhoudingen tussehen blank en bruin en daardoor andere wenschen en behoeften hebben gekregen. Het arbeidersvraagstuk is zeer acuut, nu de mijnen en de groeiende industrieën steeds meer werkkrachten vragen. Daarbij komt nog, dat gedurende de laatste tien tallen jaren, en speciaal tijdens den oorlog, Zuid-Afrika bezig is zich te ontwikkelen van landbouwstaat tot industriestaat. Daar bij doen zich de volgende remmende facto ren voor: de „colour-bar" (kleurslagboom), die verbiedt, dat inheemschen leidende functies vervullen, of „skilled labour" ver richten, en verder de afhankelijkheid, die Zuid-Afrika op économisch gebied ten op zichte van haar groot-industrie heeft. Als gevolg van deze structuurwijziging ziet men, dat de bevolking zich meer en meer in de steden en industriecentra con centreert en het platteland ontvolkt wordt. Zoo woonde in 1904 43% van de blanke bevolking op het platteland, in 1936 33%, en in 1946 kwam dit percentage beneden de 30% te liggen. De ontvolking van het platteland wordt verder nog bevorderd door de gedurende de laatste jaren steeds toenemende droogte en de steeds meer om zich heen grijpende erosie als gevolg van ontbossching en on oordeelkundige behandeling van den grond, zoowel door blanken als door Inheemschen. De overheid tracht deze erosie met alle middelen te bestrijden. Ondanks een zeer goede voorlichting op landbouwgebied zijn de methodes dikwijls nog zeer ouderwetsch, Voegt men daarbij nog, dat de jongste ge neratie weinig lust toont, het landbouw bedrijf voort te zetten, dan begrijpt men hoe al deze factoren een economische structuurwijziging in de hand werken. Voorts werkt het feit, dat men uit an dere gebieden de arbeidskrachten voor mijnen en industrieën moet requireeren, remmend. Deze arbeiders worden dan in concentraties of compounds ondergebracht, waar de toestanden hoogst primitief zijn en waar de arbeiders maandenlang zonder vrouw en kinderen moeten verblijven. Dientengevolge zijn arbeidsprestatie en waardeproductie per hoofd veel lager dan in andere industrielanden. De loonen der inheemschen zijn daarbij heel laag en meestal nauwelijks voldoende om in de minimum behoeften te voorzien. Het arbeidersvraagstuk zou gedeeltelijk op te lossen zijn, als men de „colour-bar" ophief. Hierbij echter speelt het probleem van de arme blanken ook een rol, doordat deze in sommige gevallen dan hetzelfde werk als de „naturellen" zouden verrich ten. Vele politieke stroomingen houden zich met dit probleem bezig. Het eene deel der bevolking wenscht de traditioneele scheidingslijn te handhaven, het andere staat de segregatie voor. Bij het loslaten van deze „colour-bar" zal het volgens velen met de heerschappij van het blanke ras gedaan zijn. Meer verblijdende aspecten zijn dat de welvaart ontzaglijk is toegenomen. De rijkdom aan mineralen bleek veel grooter te zijn dan men ooit had vermoed. In dustrieën op allerlei gebied bloeien. Voornamelijk door het feit, dat Zuid- Afrika ver afligt van eventueele afzetge bieden, kan het niet met de rest van de wereld concurreeren. Men streeft er nu naar, geheel Afrika bezuiden de Sahara van goederen te voorzien, waarvoor men de kustvaart zooveel mogelijk wil bevor deren. Als gevolg hiervan verweten vele leden van de vereenigde naties Zuid- Afrika imperialistische neigingen te heb ben. Gedurende den oorlog heeft Zuid-Afrika zich op financieel gebied losgemaakt van Engeland, door alle aandeelen van de in het land gevestigde industrieën tot zich te trekken. Ook richt men zich, inplaats van op Engeland, in economisch opzicht steeds meer naar de Vereenigde Staten. Wat betreft de positie der Nederlanders: vele Zuld-Afrikaansch sprekende kringen wendden zich in den oorlog van de Neder landers af als gevolg van de Duitsche pro paganda. Als gevolg daarvan openden zich andere kringen voor de Nederlanders. De tegenstelling tussehen de Nederlanders en de Zuid-Afrikaansche kringen, hoewel ver minderend, bestaat nog. Wat betreft de emigratie mogelijkheden, merkte mr. Idenburg tenslotte op, dat de Zuid-Afrikaansche regeering het liefst Nederlanders en Scandinaviërs zou zien immigreeren. In een groote immigratie wordt ook een belangrijk tegenwicht ge zien voor het overwegend kleurlingen element. Op de vraag, of er voor de Neder landers ook mogelijkheden zouden zijn in de Zuid-Afrikaansche kustvaart, ant woordde hij, dat Zuid-Afrika deze geheel in eigen hand wil houden. Wel zou men menschen voor de visscherijvloot kunnen gebruiken, daar deze tak van bedrijf aan hen, die leiding kunnen geven, groot ge brek heeft. Kesselring wordt beschuldigd van talrijke moorden In het te Venetië aan den gang zijnde pro ces tegen Kesselring. ex-rijksveldmaarschalk, voormalig opperbevelhebber van de Duitsche troepen in Italië en Hitler's commandant van de luchtvloot in den strijd tegen Engeland, heeft de aanklager kolonel Halse, die ook het proces tegen generaal von Mackensen en lui tenant-generaal Maeltzer heeft geleid, ver klaard. dat de prosecutie geen klacht had in te brengen tegen Kesselring's gedrag tegen over de fronttroepen, die zijn leger bestre den. maar tegen de behandeling van Italiaan- sche burgers. Nadat in een straat te Rome 32 Duitsche politie-agenten door een bomont ploffing waren gedood, liet Kesselring bij wijze van represaille 335 Italianen doodschie ten, onder wie minstens 50 Joden. Toen er ?en bevel van het hoofdkwartier van den Führer kwam om voor iederen Duitscher. die gedood werd. 10 Italiasnsche krijgsgevange nen dood te schieten, maakte Kesselring hier van ,,10 Italianen", zoodat arrestaties moes ten worden verricht om over voldoende slacht offers te kunnen beschikken. De ten doode opgeschreven burgers, wier leeftijd varieerde van 14 tot 70 jaar. werden zonder vorm van proces en zonder tijd te krijsen tot bidden in groepen van vijf in den nek dood gescho ten. Bij een andere gelegenheid werd de dood van 30 Duitschers met het vermoorden van 1078 Italianen beantwoord. In de Vereenigde Staten is de expresstrein ..Red Arrow", die verbindingen onderhoudt in .Pennsylvanië. van een helling gestort, waarbij" 25 dooden vielen en 124 personen gewond werden. Marika p.ökk, de bekende operette- en film,.ster", is door de eere-jury van Oostenrijk- sche auteurs onschuldig verklaard aan de aan tijging, dat zij spioTimagediensten voor de Duit schers zou hebben verricht. Britten zullen Griekenland eind Mei hebben verlaten De Engelsche minister van Buitenlanj. sche Zaken Bevin heeft in een vergadering zan vijfhonderd leden der Labourpan, medegedeeld, dat het in de bedoeling |L alle Britsche troepen binnen 90 dagen ni den eersten Maart, den datum waarop do helft der troepen zou worden teruggetrofc, ken, uit Griekenland te verwijderen. Ten aanzien van Duitschland zeide Bevin dat Engeland een federaal Duitschland v,,' waarin de verschillende staten een gr0(lli macht bezitten, en met een niet te ste»w centrum. Voor zoover hij wist waren rij Russen geporteerd voor een sterk gecen. traliseerd Duitschland „ik weet niet nni welke reden, maar ik hoop dat te ontdek, ken in Moskou". Naar de meening van Bevin is ontwj. pening slechts mogelijk wanneer de collec tieve veiligheid in het kader van de Uïj() zou worden georganiseerd. Het zal een van zijn doelstellingen te Moskou zijn het vet. trouwen te bevorderen. In dit verband ver. wierp hij den term „ijzeren scherm", d» Oost en West verdeelt. „Het is een ong.-! lukkige uitdrukking. Ik heb het woord ztj nooit gebruikt; het leidt tot wantrouwen" Bevin legde er den nadruk op dat Enge.! land zijn vitale verbindingswegen door°do Middelïandsche Zee en langs de Westb.t| van Afrika moet beveiligen omdat de k, vensstandaard van het Britsche volk ervaa afhangt. Sport in het kort JAN KLEIN K. O. IN DE EERSTE RONDE, Na een gevecht van 2 minuten en 32 secoondei werd de Nederlandsche kampioen Jan Klein Londen knock out geslagen door Jack Londfn ROODE DUIVELSLONDEN. In Luik speel de de a-ploeg van de Roode Duivels een voetbi;. wedstrijd tegen een Londensche combinatie ej won met 5—2. Agenda voor Haarlem WOENSDAG 19 FEBRUARI Gebouw Jacobstraat. gebouw v. Vrijz. Her. vormden: Nel Oosthout in ..De Krljtkring" (jj. K. C.). Bioscopen. Rembrandt: Lenteparade j I.). Palace: Terug naar 'Ba taan (14 j.) Luxor: Ga<! light (18 j.). Deze drie 14.00, 16.00, 19.00 en 2l.il uur. Frans Hals: Swing it (alle leeft.) 14.00,16,j), 19.00 en 21.15 uur City: Geniet van je leven (a' I.) 14.15, 16.30, 19.00 en 21 15 uur. Spaarne Theater: Het geheim van de onderwereld (deel Hl) i4jjt 19.00 en 21.15 uur. DONDERDAG 20 FEBRUARI Zuiderkapel: Ds. C. J. Hoekendijk, 20 uw, Bioscopen: als Woensdag. „Bintjes"zijn in trek De export van pootaardappelenj welke van 1930 tot 1940 een groote vlucht heeft genomen, overtreft op het oogenblik in ge wicht en waarde reeds, verre de topjaren van vóór den oorlog. Degemiddelde uit voer van 1937 tot en met 1939 bedroeg on geveer 150 millioen kg- Uit den oogst 1946 was reeds voor 1 Januari 1947 ruim 200 millioen kg. uitgevoerd, de totaal gepro jecteerde export van dezen oogst bedraagt ongeveer 400 mill, kg., waarmede zelfs nog niet geheel aan de vraag kan worden vol daan. Met een deviezenopbrengst van ruim f 50 millioen over 1946 staan de pootaard appelen met de bloembollen (f 56 millioen), boven aan in de rij vèn geëxporteerde Ne derlandsche producten. Realisatie van den geprojecteerden export uit den oogst 1946 (tijdvak September 1946April 1947) zal bijna f 100 millioen aan buitenlandsche valuta opleveren. Ter vergelijking diene. dat in 1929 de vooroorlogsche export on geveer 45 millioen kg. bedroeg met een waarde van circa f 2.6 millioen en in 1939 120 millioen kg. met een waarde van f 6.4 millioen. In 1937 werd een record geves tigd met 153 millioen kg. en een opbrengst van bijna f 9 millioen. De grootste afnemers zijn Frankrijk, België en de Britsche bezettingszone in Duitschland; in zeer vele andere Europee- sche landen en in vele landen overzee be staat eveneens groote vraag naar Neder landsche pootaardappelen.' De huidige ontwikkeling is mogelijk ge weest door het hooge peil, hetwelk de teelt van pootaardappelen hier te lande na in tensief wetenschappelijk onderzoek en uit gebreide proefnemingen, heeft bereikt. Daardoor kan een product worden ge leverd, dat in kwaliteit uitsteekt boven hetgeen elders wordt geleverd. Het poot- goedareaal werd geleidelijk aanzienlijk uitgebreid en bedroeg in 1946 bijna 33.000 hectaren. Binnen enkele maanden na de bevrijding konden de Nederlandsche pootaardappelen als een der eerste producten op de buiten landsche markten worden aangeboden en ze vormden een welkome versterking van onze buitenlandsche valuta-positie- Uit den oogst 1945 werd ruim 133 millioen kg. geëxporteerd met een waaixle van bijna f 30 millioen. De uitvoer van pootaardappelen is voor een groot deel gebaseerd op het oude ex port-ras „bintje" en geschiedt gedeeltelijk in centraal verband en gedeeltelijk door de exporteurs individueel. Individueele export is mogelijk naar alle overzeesche landen en een aantal Europeesche landen, voornamelijk in den Balkan. Vele exporteurs, die op dit terrein baan brekend werk verrichten, hebben proef zendingen naar hun buitenlandsche rela ties gestuurd. Ook de commissie voor poot- aardappel-propaganda in het buitenland heeft vele zendingen voor officieele proef nemingen in andere landen verzorgd. Door nauwe samenwerking tussehen de regeering en het bedrijfsleven, alsmede door studiereizen, wetenschappelijke voor lichting en films, wordt bovendien in bin nen- en buitenland belangstelling voor dit Nederlandsche product gewekt. De uitvoering van de overeengekomen transacties stuitte vooral in het begin op groote moeilijkheden, wegens ernstig te kort aan verpakkingsmateriaal (jute zak ken en krattenhout). Mede door de beperk te transportmogelijkheden kon het export programma niet volgens den aanvahkelii- ken opzet worden afgewerkt. Als gevolg hiervan moest nog verladen worden een tijd, nl. December, waarin gewoonlijk geen pootaardappelentransport plaats heeft, daar de weersomstandigheden gedurende de wintermaanden hiervoor doorgaans niet geschikt zijn. Half December moest de ex port dan ook door de vorst worden stop gezet, waardoor een achterstand in de ver lading is ontstaan. Als gevolg van den oorlog zijn de be hoeften in de meeste landen thans grooter dan voor 1940. In de komende jaren zal echter rekening moeten worden gehouden met concurrentie van andere landen, waar men zich reeds intensief toelegt op de teelt van pootaardappelen, geschikt voor exjbort. Bovendien trachten verschillende importeerende landen zich afhankelijk te maken van den invoer van pootaardappe len. Daarom zullen, indien Nederland zijn plaats wil behouden, rassen moeten wor den gekweekt, welke zooveel mogelijk on- vatbaar zijn voor wratziekte en phytoph- thora (ziekte in loof en knol), en dient blijvend aandacht te worden besteed aan de bestandheid tegen virus en andere ziek ten, alsmede tegen de droogte. Heden ontsliep ln den ouderdom van 83 jaar onze Tante, Behuwd- en Oud- Tante Mejuffrouw ELISABETH STRATING Uit aller naam: J. Stratlng. IJmuiden-O.. 18 Febr. 1947 Leeuweriklaan 45. Liever geen bezoek, Geen bloemen De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 21 Febr. a.s. te 3 uur op de begraafplaats Duinrust te Beverwijk (Wijk aan Duin) Nette Werkster gevraagd 2 dagen p. w. Dienstbode aan wezig. Mevr. Obermann, Bors- kllaan 18, Bloemendaal, 1 min. v. h. station. Jongelui die wenschen te huwen zoeken GED. VAN WONING, Br. L 1172 bur. V d. blad. Net pers. zoekt KOSTHUIS z. bed. omg. IJm. of IJm.-O. Wassenaerstraat 50. Jongelui die wenschen te trou wen zoeken tegen Mei GED. VAN WONING of 2 kamers m. gebr, v keuken. Br. 1173 bur. van dit blad. Wie kan echtpaar z. kinderen helpen aan 2 KAMERS en kookgelegenh. ln omg. IJm. Driehuls of Santpoort? Br aan Hadleydwarsstr. 6, IJmuiden. TE KOOP: H. winterjas m. 54. 1 grijze d. sportm. m 42-44, 1 k. br. leeren jasje 42-44 en zw. w. swagger 42-44. Ahorn straat 9. Te koop: een grijs MANTEL PAKJE m. 40. Alex. Bellstr. 23, IJmuiden. TE KOOP: 1 p. n, 1. laarzen, m. 43, 1 p fletswarmers. Ju- lianakade C 12. Te koop: 14 W. L. KIPPEN a. d. leg. J. Vosse, Acaclastr 19. Te koop: ruwh. FOX TERRIER oud 8 maanden. Rijksweg 338, Santpoort. Te koop: WINTERMANTEL 1. g. st. lft. .16-17 J.. Meeuwen laan 8, ÏJmulden-O. CULTUREELE VEREENIGING Donderdagavond 8 nnr COR RUYS met „PER LUCHTPOST VELSEN" Patronaategebouw y.A AT, VERWARMD IJmuiden-Oost ALLE LEERLINGEN worden voor TRACTATIE DON DERDAGMIDDAG 20 Febr. óm 2 uur in de „Jnliana school" verwacht. Het Hoofd der School K. J. NOIJ STROOMBESPARING Dit kunt U bereiken door al uw OVERHEMDEN, BOORDEN en WITTE JASSEN te zenden naar de IJMUIDER WASSCHERIJ SNELLJUSSTRAAT 39 TELEFOON 4371 Voor KOPER, LOOD en ZINK Trompstraat 55 IJmüiden-Oost Tel. 42/5 Betaalt N.V. 's-Gravenhaugschc Begrafenis onderneming „Simpllcltas" W. J. INNEMEE ZONEN Fil. HAARLEM KJnderhntevest 29-33 (v.h. R. Smlnk) Telefoon 1.0.4.4.1 BEGRAFENIS CREMATIE Inschrijving ln hel „ARCHIEF" waarborgt regeling volgens beschreven wenschen DONDERDAG 20 FEBRUARI, 8 UUR met geheel nieuw Variété-programma. Entrée 2.50. Kaarten aan de zaal verkrijgbaar. STRIK) TEGEN DE DUURTE Openbare Vergadering op Donderdag 20 Febr. in „Flora", Zeeweg. Spreekster: 31EJ. BOUDEWIJN, Amsterdam. DECLAMATIE Aanvang 8 uur. Eiilrée 25 cent. Zaal is verwarmd. NED. VROUWENBEWEGING Afd. IJmuiden. door uitbreiding weer NIEUWE Cliënten aannemen. IJMUIDER WASSCHERIJ SNELLIUSSTRAAT 39 TELEFOON 4371 Weet U dat wij nog steeds goede prijzen betalen voor U« OUDE HUISHOUD- of IN DUSTRIEN A AIMACHIN?? Merk of defect geen bezwaar. Firma M. C. Hoole RIJKSSTRAATWEG 250, HAARLEM-N., TELEF. 22787 Telefoon of briefkaart en..,, wij komen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4