IJmuider Courant Toenadering De Republikeinsche regeering was wèl op de hoogte Engeland stond voor heeter vuren dan den kolennood Groote ijsvelden in de Noordzee Front tegen Franco wordt gesloten Interpellatie over de „groentestajdng" in de Tweede Kamer Veranderingen in de luchtdrukverdeeling j Weerbericht 6le Jaargang No. 18564 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, t lefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Donderdag 20 Februari 1947, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,—. Franco per post f 4,50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem O visa tusschen Engeland en Frankrijk „.„ren afgeschaft. Daarop is gemeld dat S! Engeland en België en eveneens Enge- ?nnd en Luxemburg besloten hebben tot «Pderzijdsche opheffing van die hinder lijke voorschriften. De Engelschen blijken wel van goeden wille te zijn en wij moeten maar hopen, dat ook met ons land Sk dergelijke overeenkomst gesloten zal worden °Het wekt verwondering dat dit ncr niet geschied is: hebben wij grootere Sofwaren dan onze Zuidelijke buren? Men „.Da*! zich af welke dat dan wel zouden kfmnen zijn. Sinds 1914 is het reizigers verkeer tusschen Engeland en Nederland gehinderd door visa; het is waarlijk tijd, jat er eens een eind aan komt. Als dat gebeuren mocht zal een kleine hindernis voor toenadering tusschen de heide volken worden opgeheven. Meer niet Er resten grootere, veel grooter zelfs dan door het „tekort aan deviezen" (dat voorloopig blijft bestaan) worden opgele verd. Goedwillende instellingen zullen zich bliiven uitsloven om ze weg te nemen en meer wederzijdsch begrip te bereiken. Er wordt sinds de bevrijding al hard aan ge werkt. De uitwisseling van groepen kinde ren dóór de World Friendship Association is een mooi voorbeeld; de sportieve en in enkele gevallen ook cultureele contacten tusschen Engelsche en Nederlandsche ste den geven een ander. En er zijn nog zoo veel meer middelen. Alle zijn nuttig. Het hoogste ressort op dit gebied is het nieuwe wereld-lichaam, door de U.N.O. geschapen en aangeduid met de letters U.N.E.S.C.O., die beteekenen: United Nations Educatio nal Scientific and Cultural Organisation. In Vertaling: Organisatie der Vereenigde Volken voor Opvoeding, Wetenschap en Cultuur. Er is al meermalen in dit blad over geschreven. Die groote instelling stelt zich de intellectueele en zedelijke' een dracht der volken ten doel, omdat zij inziet dat men alleen door politiek en economisch overleg nooit tot den vrede zal komen. Dit wordt door velen begrepen. Maar evenmin als de U.N.O., zich baseerend op de souve- reiniteït van tientallen afzonderlijke sta ten, op dezen grondslag ooit den wereld vrede zal bereiken, zal U.N.E.S.C.O. daarin slagen. Want volken worden het niet eens. zoolang zij ieder voor zich de eigen natie als het wereldcentrum beschouwen en alles dientengevolge afmeten naar hun eigenbe lang. Pas als een werkelijke unie (met be houd van zelfbestuur) tusschen twee vol ken tot stand is gekomen en zij in aan vaard gemeenschappelijk beleid, door een federale regeering en parlement, gemeen schappelijke levensbelangen behartigen, zullen zij elkaar waarlijk leeren verstaan. Het zou overigens verkeerd zijn het werk van de U.N.E.S.C.O. óf dat van kleinere instellingen, die toenadering tusschen de volken nastreven, te onderschatten. Nutti gen arbeid doen zij zeker. Maar de kern der bestaande tegenstellingen en misver standen raken zij niet. Dat blijft buiten hun schuld, want zij zijn er niet toe bij machte. Zij worden geremd door de omstandigheid, dat men tot dusver bij £lle pogingen tot internationale toenadering de hoofdoorzaak der geschillen ongemoeid laat. Ondanks alle fraai-geformuleerde statuten en handves ten, préambules en consideransen, ondanks de mooiste redevoeringen, is die onvermin derd blijven bestaan. Het oude bezwaar tegen den Volkenbond, dat hij geen Bond van Volken maar slechts van regeeringen was en daardoor geen werkelijke eenheid kon scheppen, geldt evenzeer voor de Or ganisatie van Vereenigde volken de U.N.O. Instellingen, die bij dit onzekere streven naar wereldbeleid de toenadering der vol ken willen bewerken, kunnen natuurlijk wel bereiken, dat een aantal personen sym pathie, soms zelfs vriendschap voor elkaar opvatten. Ook kunnen zij bevorderen, dat men elkaar over en weer met kennis en inzicht in een aantal zaken verrijkt. Er zullen hief en daar goede blijvende con tacten ontstaan en men kan zijn voordeel doen met wederzijdsche denkbeelden. Dat is vroeger ook vaak gebeurd. Maar de vol ken als zoodanig komen er niet nader mee tot elkaar, omdat zij elk uit een verschil lende wereldbeschouwing redeneeren en handelen: elk uit hun eigen nationaal voor oordeel. En binnen die omheining, onge hinderd door ruimer opvattingen, kunnen zij bewijzen dat zij gelijk hebben. Gegeven het feit, dat hun eigenbelang voorop moet staan, hebben in een conflict tusschen b.v. de Russen, de Engelsehen, de Franschen en de Amerikanen al die groote volken ieder voor zich gelijk. Maar de beperking overheerscht- En daar zal zelfs een U.N.E.S.C.O., die trouwens in haar statuut de bepaling heeft staan, dat zij zich niet mag mengen in het beleid der souvereine staten, op vastloopen. Ook zal zij daarbij ondervinden hetgeen de socioloog dr. Den Hollander in een studie onder den titel „■Het Andere Volle" bijwijze van waar schuwende slotsom heeft verklaard, dat hoe dieper men in de vraagstukken door dringt, hoe meer studie men in internatio naal contact maakt, hoe meer tegenstellin gen men schept. Daaruit blijkt dat het in zekeren zin moeilijker is gedeeltelijk sa mengaan te bereiken, zooals bijvoorbeeld bij de pogingen tot het scheppen van een tolunie tusschen Nederland en België blijkt, dan de groote samenwerking eener Fede rale Unie te verwezenlijken. Bij de laatste zit de moeilijkheid in het aandurven van de groote verandering, maar als men een maal zulk een stap volbracht zou hebben, zou een geheel nieuwe sfeer van weder- zijdsch vertrouwen en wil tot samengaan groeien. Door deze dingen te overdenken komen wat dichter tot begrip van den wer- kelijken toestand, die in de wereld heerscht. Een beweging als die voor het scheppen van Federale Unies, met wereld- regeering en wereldparlement als einddoel, beantwoordt daarbij aan het sinds den oorlog bij zoo velen heerschende verlangen naar de mogelijkheid van een groot ge neesmiddel voor de groote kwaal, waaraan de wereld lijdt en waartegen oude vertoo- gen en middelen niet blijken te baten. R. P. Zuurstofcylinder ontploft een doode, twee gewonden In een smederij aan den Daalschenweg te Nijmegen is een zuurstofcylinder van een laschapparaat ontploft. De 17-jarige knecht H. werd op slag gedood, twee andere knechts kregen zeer ernstig letsel. De sme- oerlj en een belendende winkel werden, zwaar Geen misverstand over de interpretatie van Linggadjati Batavia, Februari 1947. Van onzen specialen verslaggever) Het republikeinsche standpunt inzake „Linggadjati" is door Sjahrir uiteengezet in een to Batavia gehouden persconfe rentie. „Een van tweeën: öf Linggadjati is niet goed en dan kunnen- we weer heelemaal opnieuw beginnen, öf het is wèl goed, en waar moeten we dan nog over praten al vorens te onderteekenen? De eenzijdige Nederlandsche toevoeging aan het basis- accoord in den vorm van de toelichting van de Commissie-Generaal en de verkla ringen van minister Jonkman brengen maar onnoodig nieuwe moeilijkheden. Wij kun nen net zoo goed met een interpretatie ko men, doch dat zou de onderteekening «naar ophouden. Aldus ongeveer het betoog va/n den In- donesischen minister-president tot de groo te schare van Nederlandsche, Indonesische, Ghineesdhe, Britsche, Amerikaansche en Fransche journalisten in de „Istana Pe- gangsaan", zooals men Sjahrir's woning op Pegangsaan-Oost in tegenstelling tot het Paleis Rijswijk wel eens noemen hoort. De vraag van uw correspondent, of de republikeinsche regeering voornemens was duidelijk te maken wat nu precies haar feitelijke bezwaren waren tegen den in houd van Jonkman's verklaringen, werd ontkennend beantwoord. Sjahrir legde uit, dat de Commissie-Generaal de republi keinsche .delegatie had uitgenoodigd Ling gadjati te teekenen overeenkomstig de motie Romme-Van der Goes van Naters. Deze uitnoodiging is afgeslagen. De repu bliek wil eerst teekenen en dan verder praten, zoodat het van haar zijde inconse quent zou zijn nu ook met een interpretatie aan te komen. Inmiddels wordt in Nederlandsche krin gen met stelligheid verklaard, dat de re publikeinsche delegatie bij de parafeering van Linggadjati wel degelijk op de hoogte was van de strekking van het accoord, welke strekking volkomen wordt gedekt door Jonkman's verklaringen. De republi keinen willen kennelijk terug krabbelen. Prof. Romme zeide op een bijeenkomst in Medan, dat het interessant zou zijn te weten, hoe men (de Republiek) na zeven weken tot de conclusie is geraakt, dat het door de Kamer aanvaarde ontwerp anders zou zijn dan het oorspronkelijke. Theore tisch zijn er volgens prof. Romme twee mogelijkheden: 1. Bepaalde ontwikkelingen in de repu bliek hebben er toe geleid, dat hetgeen men op 15 November 1946 aanvaardde, op 11 Februari 1947 niet laöger wordt geaccep teerd. 2. De Indonesische delegatie en de repu blikeinsche regeering hebben bij de para feering een of ander gewichtig punt anders begrepen dan de Commissie-Generaal, zoo dat de toen bereikte overeenkomst geen „werkelijkheid des levens" is en feitelijk een „afgrijselijk misverstand". In verband hiermede werd mij uit goede bron verzekerd, dat er van een „afgrijse lijk misverstand" geen sprake kan zijn, daar Sjalhrir c.s. zeer goed wisten wat zij parafeerden, en dit pas na lang aarzelen hebben gedaan. Blijft over de eerste door Romme genoemde mogelijkheid, waarbij als „bepaalde ontwikkeling" moet worden gezien de omstandigheid, dat het Sjahrir tenslotte onmogelijk bleek Linggadjati te „verkoopen" aan de republiek. Zoodat nu de eerster de beste gelegenheid wordt aan gegrepen om zich er van af te maken. Met dat al is de situatie thans zoodanig, dat niemand er hier veel „gat" in ziet. Uit de hier ontvangen Nederlandsche persstem men blijkt duidelijk, dat het geduld ten einde raakt. Ook prof. Romme was zeer duidelijk op dit punt, toen hij in Medan zeide, dat Nederland zoo ver is gegaan, als maar mogelijk is. Tien jaar geëischt tegen Von Papen Voor de elfde kamer van het zuiverings gerecht van Neurenberg heeft de openbare aanklager de hoogst mogelijke straf ge- eischt tegen Von Papen, oud-vice-kanse- lier in Hitiers kabinet: te weten' tien jaar werkkamp, algeheele confiscatie van goe deren en verbod om een openbare betrek king te bekleeden of een vrij beroep uit te oefenen. Von Papen's verdediger, dr. Kuboschok. hield een pleidooi van vier uur, waarin hij betoogde, dat Von Papen een der eersten was geweest, die stelling nam tegen de leer van het nationaal-socialisme. De geboorte-aangifte van prinses Marijke Fransch-Poolsch verdrag in voorbereiding Naar Woensdag te Parijs werd bekend gemaakt, zal Frankrijk onderhandelingen beginnen inzake een soortgelijk verbond met Polen, als Engeland met de Sovjet- Unie heeft. Er worden reeds onderhande lingen gevoerd inzake een dergelijk ver bond met Tsjecho-Slowakije. Tevens werd Woensdag een Fransch-Poolsche cultureele overeenkomst gesloten. Het doel van het Fransche departement van Buitenlandsche Zaken is het sluiten van anti-Duitsche verdragen van bondge nootschap met alle nabuurlanden van Duitschland. Ook worden verdragen met Nederland en. België overwogen, doch het is niet waarschijnlijk, dat deze plannen vasten vorm zullen krijgen, alvorens het Engelsch-Fransche verbond is ondertee kend. Het woord is aan. Goethe Wat de merisch niet begrijpt bezit hij tiiet. MOUNTBATTEN ONDERKONING VAN VO OR-Dïpië? Volgens gewoonlijk goed ingelichte krin gen te Londen zal de vroegere opperbe velhebber van het Zuidoost-Aziatische commando, admiraal Lord Louis Mount- batten, lord Wavell als onderkoning van Voor-Indië opvolgen. In November was door de Britsche ad miraliteit aangekondigd, dat Mountbatten benoemd was tot Schout-bij-nacht met het bevel over het eerste^eskader kruisers- in de Middellandsche Zee. Deze benoeming zou in April a.s. ingaan. (Van onzen Londenschen correspondent) Dat er in een modernen oorlog niet veel onderscheid valt te maken tusschen over winnaars en overwonnenen, wordt op het oogenblik wederom pijnlijk gedemon streerd door den desolaten toestand, waar in Engeland in dezen barren winter is ko men te verkeeren. Het is radicaal spaak geloopen met de kolenvoorziening en het gevolg is, dat het land genoodzaakt is te rug te keeren tot een toestand van volko men primitiviteit, al is het naar men hoopt voor korten tijd. Het vertrouwen van Emanuel Shinwell, den minister van Brandstof en Energie, dat men er dezen winter zonder kleer scheuren wel zou doorheen komen, is ech- Prins Bernhard heeft gisteren zijn jongste dochter laten inschrijven in het geboorte register der gemeente Baarn. Getuigen waren de minister-president, dr. L. J. M. Beel en de vice-president, van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land. De burgemeester van Baarn, jhr. mr. F. J. van Beek Calckoen, maakte als amb tenaar van den Burgerlijken Stand de geboorte-acte op. Zij vormen een gevaar voor de visscherij Te Antwerpen zijn Noorsche schepen binnengeloopent waarvan de kapiteins ver klaarden, dat zij 100 km uit de Nederland sche kust moesten blijven, teneinde de ijs- schotsen te ontwijken. Reuter meldt dat een groot ijsveld, dat met een snelheid van acht kilometer per dag in Westelijke richting drijft, zich op 64 kilometer af stand van de haven Great Yarmouth be vindt. Volgens Engelsche schippers be vindt het ijsveld zich thans ongeveer 50 kilometer van de visschende schepen. De ijsvelden in de Noordzee vormen een gevaar voor dé visscherij en de overige scheepvaart. Zij rukken de boeien, die wrakken en de vaargeul dn de mijnenvel den aangeven, los. De aankomst van de Britsche koninklijke familie in Kaapstad is door de bevolking met enthousiasme begroet. Tijdens den eersten dag van het bezoeï reikte de Engelsche koning de Orde van Verdienste uit aan veldmaarschalk Smuts. - Deze foto werd radiografisch overgebracht. Samenwerking tusschen republikeinen en monarchisten In een interview meKden Parijschen correspondent van Reuter verklaarde j Martinez Barrio, de president van de Spaansehe republikeinsche regeerïng in ballingschap, dat hij ervan overtuigd is dat er geen kans is het bewind van Franco te doen vallen zonder „actieve samen werking van het leger of een aanzienlijk deel van zijn leiders en zonder samen werking van de nog invloedrijke monar chisten in-Spanje". De Spaansehe leiders in ballingschap, aldus Barrio, zijn tevens van meening dat de anti-Franco-beweging zeer sterk op Engeland en de Vereenigde Staten moet steunen om ooit effectief te worden. „Al deze motieven hebben hen ertoe gebracht het herstel van de constitutioneele monar chie onder het oog te zien. Sommige lei ders zijn van meening dat de eerste anti- Franco-beweging een aanzienlijk aantal monarchisten moet opnemen, gesteund door linksche leiders met een democrati sche overtuiging". Barrio verklaarde, dat' de Spaansehe republikeinen alle niet be langrijke overwegingen ter zijde stelden om een eenheid te vormen met iederen Spanjaard. „Zij vreezen slechts dat Franco hun voor zal zijn door een plebisciet te houden en zich tot keizer van Spanje uit te doen roepen, om op die 'manier de macht, die hij tien jaar geleden veroverde, een wettelijke basis te geven". Het was de weigering van Giral een overeenkomst met de monarchisten in overweging te nemen, die leidde tot de vorming van een nieuwe Spaansehe regeering in balling schap. Millioenen-moord voor het gerecht Op 11 Maart begint te Warschau het proces tegen Rudolf Höss. commandant van het con centratiekamp Auschwitz Zooals men wèet, werden in dat kamp enkele millioenen men- schen om het leven gebracht. Het Poolsche hooggerechtshof noodigt bui tenlandsche waarnemers en eventueele getui gen uit dit proces, dat in het Poolsch en in het Duitsch gevoerd zal worden, bij te wonen, Organisaties van voormalige politieke ge vangenen en gerechtelijke instellingen, die getuigen wenschen te zenden, worden ver zocht naam en adres van die getuigen als mede de feiten, die zij wenschen te vermel den. aan het Poolsche hooggerechtshof mede te deelen. Indien de getuigen voor het proces opgeroepen worden, zullen hun reiskosten in Polen alsmede verblijfkosten vergoéd worden. Uitbreiding van het handels verkeer met Joegoslavië Er zijn besprekingen gevoerd tusschen een Joegoslavische en een Nederlandsche delegatie inzake een uitbreiding van het handelsverkeer tusschen beide landen. Over en weer werden nieuwe in- en uitvoercon- tingenten vastgesteld. Voorts werden en kele punten betreffende financieele kwes ties besproken, die samenhangen met de uitvoering van het handelsverdrag. Het resultaat der besprekingen is vastgelegd in een protocol, dat ter bekrachtiging aan de regeeringen van beide landen zal wor den voorgelegd. Urkers eten weer vleesch De vieeschvoorziening van Urk is "ge waarborgd. Twee groote vrachtwagens, elk met zes levende koeien en een reserve wa gen met hulpmateriaal zijn er in geslaagd na een tocht van negen uur over den Kam- perdijk Urk te bereiken. De koeien moesten onderweg 'driemaal worden uitgeladen, daar de wagens dreigden te kantelen. Van daag zou nog een auto met geslachte "var kens den tocht ondernemen. Men durfde het niet aan om de krulstaarten levend te vervoeren. De Urkers krijgen nu voor het eerst sedert veertien dagen weer vlêesch. (Van onzen parlementairen redacteur) Zoowel in de Eerste als in de Tweede Ka mer lieten de voorzitters niet na in een fees telijk toespraakje stil te staan bij de blijde gebeurtenis op Soestdijk. In beide Kamers van het parlement klonken teekenen van op rechte instemming met het gesprokene. In de Tweede Kamer gaf ook de premier nog eenige feestklanken ten beste. Staande hoorden ook de communisten de toespraken aan, doch zij onthielden zich van deelneming aan het daar op gevolgde applaus. De Landbouwbegrooting nam onze Senaat zonder hoofdelijke stemming aan, nadat mi nister Mansholt op allerlei opmerkingen had geantwoord. Over de „groentestaking" kon hij echter in dit stadium alleen zeggen, dat hij hoopte, dat zij spoedig voorbij zou zijn, aan gezien hij heel goed begreep, hoezeer hier door de telers en de afnemers in het gedrang komen. Vandaag beslist men aan de overzijde op het verzoek van den heer Van den Heuvel (AR.) om over deze aangelegenheid te mogen interpelleeren. Minister Vos kreeg eenige standjes over het getalm met het ontwerp tot wederinvoe ring van de wet inzake regelingen van het vervoer, dateerend van 1939. Dit ontwerp had hij in den zomer van 1946 ingediend, doch pas onlangs deed hij zijn memorie van antwoord in zee gaan. Als verontschuldiging voerde h:j aan. dat hij het zoo druk heeft nu hij al sinds maanden ook Wederopbouw moet beheeren, doordat er nog steeds niet in de vacature- Ringers voorzien is. De minister-president moge het zich voor gezegd houden! Het ontwerp beoogt weer de machtigings- Studentenveete beslecht Het. meeningsverschil tusschen de Nij- meegsche studenten en de Utrechtsche Katholieke studentenvereniging „Veri tas", dat na den Utrechtschen overval op de Nijmeegsche studentensociëteit geheel vastgeloopen was in zwaarwichtige be sprekingen, is op den nationalen feestdag uit den weg geruimd. Ongeveer tachtig led envan de Nijmeeg sche studen ten vereen iging „Carolus" over vielen onverhoeds de Veritijnen in hun soos te Utrecht, waarna een feilen strijd om de herovering van de aldaar hangende Nijmeegsche vaandels ontbrandde. Eén van de drie vaandels wisten de met storm rammen uitgeruste Nijmegenaren inder daad te bemachtigen. De andere twee werden teruggegeven bij de algemeene verbroedering na het einde van den strijd. De „Veritas"-.-;oos werd nogal toegetakeld. Begrafenis van den vermoorden Joegoslavischen consul In het Joegoslavische dorp Dola bij Dubrovnik heeft de begrafenis plaats ge had van den bij Napels vermoorden Joego- slavischen consul Gluncic. Een vierduizend- tal menschen was aanwezig, onder wie een vertegenwoordiger van het Joegoslavische ministerie van Buitenlandsche Zaken en de Joegoslavische ambassadeur in Frank rijk Ristic. DezeUaatste zeide in zijn graf rede, dat de fascistische moordenaars de bescherming van de Anglo-Amerikaansche autoriteiten genoten. „Doch geen macht zou-de verraders hun verdiende loon kun nen doen ontgaan. Het uur der vergelding 'is nabij". regeling in te voeren, waardoor er op ver voersgebied allerlei kan worden bepaald bij Koninklijk Besluit, om daarna dan telkens zulke algemeene maatregelen van bestuur achteraf door den wetgever te doen bekrach tigen. Zoowel de heer Algera (A.R.) als de beide andere sprekers, drs. Korthals (P vd.V.) en mr. Kortenhorst (K.V.P.) drongen er op aan, dat er weldra een wettelijke regeling van het vervoer van goederen zal komen. Daar om wenschten zij ook de machtigingswet geen langeren levensduur dan tot Augustus van dit jaar toe. Nadat de minister verklaard had, dat er hard aan zulk een wet wordt gewerkt, maar dat het ondoenlijk zal zijn alles reeds voor den komenden zomer in kannen en krui. ken te'hebben, nam hij tenslotte een bemid- delings-amendement-Kortenhorst over, waar door de nu door hem voorgestelde wet slechts tot het eind van dit jaar rechtskracht zal bezitten. Zonder hoofdelijke stemming ver eenigde de Kamer zich hierna met dit voor stel, hetgeen zij eerst a! had gedaan met het ontwerp tot goedkeuring van het statuut der Wereldgezondheidsorganisatie. Gezuiverde zuiveraar zuivert weer De minister-president van Beieren, dr. Rein- hold Maier, en zijn minister van opvoeding, Wilhelm Simpfendörfer, zullen binnenkort voor een zuiveringstribunaal terechtstaan. Beide ministers werden kort geleden in staat van beschuldiging gesteld door den openbaren aanklager, Franz Karl Maier. op grond van het feit dat zij in 1933 in den Rijksdag ge stemd hadden vóór de wet., die Hitier vol machten verschafte. Zooals men zich zal herinneren, werd deze openbare aanklager door de Beiersche regee ring ontslagen, nadat hij zijn aanklacht had ingediend, doch klaarblijkelijk oefent hij zijn ambt nu weer uit. Maier zal vodr het tribunaal te Stuttgart verschijnen en Simpfendörfer te Loenberg. De beslissing om de beide ministers in staat van beschuldiging te stellen zal waarschijn lijk gevolgd worden door processen tegen tal rijke Duitsche openbare persoonlijkheden, door wier stemmen Hitier aan de macht is gekomen. ter beschaamd. En hoe! Men staat voor een volledige catastrofe. Misschien zal men het nog op het kantje kunnen redden, indien deze week de weggeslonken voorraden van de electrische centrales met kunst- en vliegwerk kunnen worden aangevuld. Maar de reeds ondervonden schade is in vele op zichter. onherstelbaar. Door de meeste mooie plannen is nu een streep gehaald. De export-industrie heeft een knauw gekregen. Dat beteekent tevens voor Engeland zelf minder voedsel, dat immers met den export wordt betaald. De wederopbouw, welke toch al in uiterst langzaam tempo in zijn werk ging, onder vindt thans nog meer stagnatie. Men vreest bovendien, dat de inflatie nog zal toene men. Immers de productie zal sneller dalen dan de inkqmens, die. in de nog werkende industrieën op peil blijven. Bovendien zul len vele dingen nog duurder worden we gens de extra-kosten, die het gevolg zijn van de algemeene ontwrichting. Het is voor Engeland, dat alle zeilen bij zet om er weer bovenop te komen, uiterst tragisch, dat deze ramp niet kon worden afgewend. Over de directe en indirecte oor zaken er van kan men lang nakaarten. En dat gebeurt ook in de organen, waarin de publieke opinie gereflecteerd wordt: par lement en pers. Harde dingen worden over en weer gezegd. Shinwell, die een zeer energiek en slag vaardig man is, een vechter op politiek ter rein was hij het niet, die destijds met succes Ramsay MacDnnald wegwerkte? moet zich thans aan alle kanten verweren. Men verwijt hem, dat hij de dingen mooier heeft voorgesteld dan zij zijn. Met zijn in hooge maft; rhetorisch talent als hij spreekt is hij een levend stuk vuurwerk heeft hij maar al te vaak zijn toehoor ders gesuggereerd, dat het zoo'n vaart niet zou loopen, dat er van een crisis geen spra ke zou zijn. Hij sprak veel. te veel en daar door sprak hij zich in het vuur van zijn betoog te veel tegen. Hij was te veel agitator, die zijn enthou siasme op anderen wist over te brengen, doch hij was te weinig verantwoordelijk leider. Zijn waarschuwingen maalcte hij meestal weer ongedaan door zi.in optimis tische zelfverzekerdheid. Ook jn eigen kring wordt hij nu gekapitteld. De „Daily Herald",'het orgaan van de Arbeiderspar tij, verweet de regeering een tekort aan openhartige voorlichting. En een Labour parlementslid sprak van bureaucratie, doodelijk voor het socialisme De oppositie laat zich de kans niet voor bijgaan de regeering te overladen met het steeds weer gehoorde verwijt, dat zij zich meer bekommert om theoretische plannen dan om de naakte feiten. Shinwell zegt, dat hij* het niet helpen kan, Hij zat met de erfenis: een geheel achterop geraakte industrie, die in den oorlog nog verzwakt werd, doordat zij menschen afstond aan de strijdkrachten en andere industrieën. Wat in honderd en meer jaren was verwaarloosd kon niet in een luttel aantal maanden worden goed ge maakt. 1 De „Manchester Guardian" merkt in dit verband nog op dat den conservatieven, die in 1942 het rantsoeneeringsplan van Beveridge afwezen, evenzeer blaam treft. In elk geval kan Shinwell aanvoeren, dat in de eerste drie weken van de natio nalisatie een kwart miïlioen ton meer werd geproduceerd dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Het eleetriciteitsverbruik nam echter evenzeer toe door het in wer king stellen van een groot aantal fabrieken (zegt Shinwell) en door het gebrek aan vasle brandstof (zegt zijn tegenstander en voorganger Majoor Lloyd George). Nu het kalf dan eindelijk verdronken is, heeft de gedachtenwisseling weinig verheffends. Maar dat neemt- niet weg, dat de groote karaktereigenschap van het Engelsche volk: nuchter de feiten onder oogen zien en te doen. wat vereischt wordt zon der veel morren, voor de zooveelste maal zichtbaar wordt. Onverstoorbaar doet iedereen zijn plicht en werkt vrij willig mee door zuinig met electriciteit om te springen. Ook voor dit Duinkerken gaat men niet uit den weg. Men heeft voor heeter vuren gestaan al gaat deze beeldspraak dit keer wel heel slecht op. In de algemeene luchtdrukverdeeling komen nu zich langzaam voltrekkende veranderin gen voor, die net stabiele karakter van het weer van de afgeloopen dagen eenigszins aantasten. Over Scandinavië is nog wel een gebied van hoogen luchtdruk aanwezig, doch dit maximum neemt geleidelijk af onder in vloed van een langgerekt lager drukgebied over Noord-Noorwegen. dat langzaam naar het Zuiden afzakt. Het belangrijkste hoo-ge- drukgebied ligt nu over Groenland Onder invloed daarvan heeft zich over de Noorde lijke IJszee een krachtige Noord-Oostelijke luchtstroom ontwikkeld, die de koude pool- lucht direct naar Zuidelijke breedte afvoert. Het waarnemingsstation op het Berenei'and tusschen Spitsbergen en Noorwegen meldde vanmorgen Noord-Ooster storm met een tem peratuur van 23 graden onder nul. De depres sie-activiteit over de Middellandsche Zee neemt nu af. doch over de Golf van Biskaye ligt thans een storing, die nog vrij actief is en de barometers in Frankrijk vrij aanzienlijk doet dalen. Welke uitwerking deze veranderingen ln de luchtdrukverdeeling uiteindelijk op het weer in ons land zullen hebbën, is op het oogenblik nog moeilijk te overzien, doch een flinke temperatuursstijging lijkt vrij onwaarschijn lijk. De volgende temperaturen werden heden- morsen om tien uur gemeten: Vliegveld Twente 6. Den Helder 5, Vlissingen 6. De Bilt 6. vliegveld Schiphol 6. vliegveld Eindhoven —6, vliegveld Leeuwarden —5. Groningen (Eelde) 6, vlieg veld Maastricht (Beek) 7, vliegveld Ypen- burg —6. vliegveld Valkenburg —6, vliegveld Gilze-Rijen —7, lichtschip Goeree —5. I PL.AATSKTJ.rK SNEEUW Verwachting, medegedeeld door het J K.N.M.I. te De Bilt. geldig tot Vrij- 3 dagavond: Tijdelijk weer wat toe- ij nemende wind. overwegend uit Oos- telljke richting. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk sneeuwval; In het Zui- den van het land eenige stijging van temperatuur, overigens meest matige vorst. 21 Februari: Zon op: 7.45 uur, onder 18.03 uur 3 Maan op: S.30 uur, onder 18.24 uur 4 (nieuwe maan).

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1