La Vfe de Bohème THALIA De Pont Reis langs den winterhemel KLOKPOEDER Stoffelijk overschot van prins PhilipsWillem rust sinds 1618 in Diest W armwaf erslang De Nederlandsche Marine houdt een schip der V.S. in Cheribon vast Nette meisjes gevraagd 00K OP UW SUIKERBONEN Chocolade artikelen naar keuze Luidsprekers Donderdag 20 Februari 1947 IJMUIDER COURANT WETENS WAARDIGHEDEN Bekende sterren en wat zij te vertellen hebben Door de eeuwen heen heeft het heelal den mensch gegrepen als een oneindig en ondoorgrondelijk raadsel; of hij er nu met het bloote oog naar opzag of dat zijn blik versterkt werd door een ingenieus stelsel van optische vindingen: eiken keer dat de aardbewoner zich verliest in de mysteriën van de sterrenwereld, wordt hij zich eigen kleinheid bewust en zijn ontzag groeit naarmate hij dieper doordringt in de don kere regionen van de hemellichamen, re gionen waar de aardsche afstanden milli meters en de geniaalste gedachten onbe holpen wankelingen worden. Wij willen ditmaal niet delven in de schatkamers der wetenschap, waar de wonderen hoog opgetast liggen: reeds met het ongewapend oog is er in een helderen winternacht zooveel schoons aan den he mel te bewonderen, dat een kleine tocht langs het zwartblauwe uitspansel ons reeds een digpe vreugde kan bereiden. Uitgaande van één der bekendste ster renbeelden, vangen wij onze avondlijke reis aan bij Orion in het Zuid-Westen, die door zijn „gordel" direct opvalt. Op grooten afstand zijn vier heldere sterren er omheen gegroepeerd,.waarvan er twee, de helder ste, tot de werkelijke „reuzén" onder de hemellichamen moeten worden gerekend. Het zijn Betelgeuse (links bovenaan) en Rigel (rechts onderaan). Betel geuse, in het Arabisch ibt-al-jauza (schouder-van-den-reus) gloeit in een wonderlijk rood, waaruit de deskundige kan afleiden, dat zijn oppervlakte-tempe ratuur ongeveer 4100 gr. Celsius bedraagt. De enorme omvang van deze ster is niet beter te schetsen, dan door haar te verge lijken met de zon. De middellijn van B e- telgeuse dan, is 300 maal die van de z^n, dus als we dezen geweldenaar in de plaats van ons „zonnetje" denken, valt de baan van de aarde er royaal binnen! Ge lukkig maar, dat deze reuzenschouder 200 lichtjaren van onze aarde af staat. Rigel, de andere „groote" in Orion, is van een geheel ander karakter. De naam komt eveneens uit het Arabisch (ridjl-al- jauva) en beteekent: „been van den reus". De diamant-achtige schittering van R i- g e 1 verraadt haar relatief zeer hooge tem peratuur en zij is dan ook bijna vijf maal zoo heet als Betelgeuse. De afstand 'aarde Rigel is 500 lichtjaren en haar lichtkracht bedraagt liefst 17.000 maal die van de zon. Er is nog al wat fantasie voor noodig, om in het sterrenbeeld Orion een reus te her kennen, die met een knots zwaait; de drie sterren, in het centrum (de Drie Ko ningen of de Napoleon-sterren) verbeelden zijn gordel en het zwaard, dat de reus aan dezen gordel heeft hangen, wordt gedeeltelijk door den beroemden Orion-nevel gevormd. Voor we nu onze reis langs den hemel vervolgen, moeten we nog even, volledigheidshalve, den naam Be 11 a t r i x noemen, het sterretje, dat te- samen met Betelgeuze den schouder van den inaginairen knotszwaaier vormt. We stappen nu van den gordel van Orion in rechte lijn naar het Zuid-Oosten, waar de helderste ster van den geheelen hemel haar licht de ruimte in werpt: S i r i u s of de Hondsster, deel uitmakend van het sterrebeeld „De groote hond". Deze witte ster staat betrekkelijk „dichtbij", wanneer SCHEEPVAART K. V. S. M. Kemphaan. 16 Febr. van Bor deaux naar La PalHee. Vulcanus, 18 Febr. te Barrv Dog. Stureborg, 18 Febr. Ouessant gepass. Ariadne, 18 Febr. van Izmir naar Candia. Vinke en Co. Hilversum, 18 Febr. van Rio Grande fDo Sul) naar Santos. Winsum, 18 Febr. Van Dakar naar Amsterdam. West-Afrlka L()n. Congostroom, 19 Febr. te Amsterdam. Amstelkerk, 19 Febr. te Antwerpen verwacht. MIJ. Nederland. Roepad. 15 Febr. van Ade laide naar Amsterdam. Oldentoameveldt, 17 Febr. van Suez naar Batavia. Singkep, 16 Febr. te Ant werpen. K. P. M. Bolssevain, 15 Febr. te Batavia. GROOTE VAART. Alcinous, Amsterdam- Makassar, 15 Febr. te Port Swettenham. Aldabi, Buenos Aires—Rotterdam, wordt 21 Febr. om 6 uur aan den Hoek van Holland verwacht. Algo- rab 14 Febr. van Rotterdam te Buenos Aires. Bantam, 15 Febr. van Bombay te Singapore. Ceronia, 12 Febr. van Miri naar Balikpapan. Colytto, AmsterdamWest Afrika, 15 Febr. van Bordeaux. Gaasterkerk, Rotterdam—Bombay, 17 Febr. te Aden. Gouwe, 18 Febr. van Huelva te Rotterdam. Hedel, Rotterdam—Barcelona, pass. 18 Febr. Gibraltar. Iris. 15 Febr. van Lissabon n. Amsterdam. Kerkplein, RotterdamPerzische Golf, 17 Febr. te Genua. Maaskerk. 16 Febr. van Amsterdam te Lagos. Macuba, 16 Febr. van Cu rasao te Antwerpen. Mod.iokerto, Rotterdam— Batavia, 16 Febr. van Singapore. Philae (charter), Shanghai—Rotterdam, 15 Febr. van Colombo. Rondo, 14 Febr. van Penang naar Ned. Indië. Saidja, 10 Febr. van Miri naar Hongkong. Straat Soenda, 15 Febr. van Singapore te Port Eliza beth. Stuyvesant. West-Indië naar Amsterdam, passeerde 17 Febr. Dover. TJibesar, 15 Febr. van Sydney naar Brisbane. Tjlsadane. Batavia naar Amoy, 15 Febr. van Hongkong. Tricape (charter). 14 Febr. van Beira naar Durban. Triton, New York naar Maracaibo, 14 Febr. te Curagao. Van Heutsz, 15 Febr. van Hongkong naar Singapore. Vulcanus, Amsterdam naar Middell. Zee. pass. 17 Febr. Prawlepoint. Noordwijk, Saffi—Sas van Gent, passeerde 18 Febr. Kaap St. Vincent. Averdijk. 15 Febr. van Portland (Or.) n. Frisco. Bacchus. CuragaoAntwerpen en Amsterdam, 15 Febr. van La Guaira. Berkel, thuisr. passeerde 19 Febr. Ouessant naar Holland, Dido, 14 Febr. te Havana. Du-i vend ijk, 12 Febr. van Los Angeles naar Rotterdam. Fort Orange, 15 Febr. van Bue nos Aires te Rosario. Gaasterkerk, Rotterdam- Bombay, 18 Febr. van Aden Gerassimos Vergot- tis (charter), 15 Febr. van Tocopilla naar Val paraiso. Pericles, 15 Febr. van Callao naar Val paraiso. Plato, 14 Febr. van Vera Cruz naar Cristobal. Radja, 15 Febr. van Seattle te San Francisco. KLEINE VAART. Albatros, vertrekt 21 Febr. van Rochester naar Rotterdam Alcyone. 14 Febr. van Kilkeel te Plymouth. Aldebaran, 15 Febr. v. Boston (L.) te Londen. Antilope, 18 Febr. van Aberdeen te Londen. Arak. 18 Febr, van Oporto naar Lissabon. Arbo, 14 Febr. van Londen te Middlesbro. Bernina, 19 'Febr. van Antwerpen n. Rotterdam, Breehelle, 18 Febr. van Dublin naar Galway. Capella, 15 Febr. van Antwerpen te Maryport. Confld. 14 Febr. van Blyth naar Par. Democraat, 17 Febr. van Londen te Boston (L.). Deneb, 14 Febr. van Kingslynn te Boston (L-). De Ruyter. 18 Febr. van Goole naar Penrhyn. Eban. 14 Febr. van Par naar Grangemouth. Fen- na, 15 Febr. van Middlesbro naar Ipswich. Glas haven, 19 Febr. van Esbjerg te Antwerpen. Hada. 18 Febr. van Esbjerg te Antwerpen. Hast 3, 15 Febr. v. Poole te Penzance. Heemskerk, 18 Febr. van Fosdyke naar Londen. Helena. Antwerpen Newport (Mon.). passeerde 15 Febr. Dungeness. June, 18 Febr. van Goole naar Southampton. Kijkduin, 15 Febr. van Newlyn naar Shoreham. Leuvehaven, 19 Febr. van Antwerpen te Londen. Ltbelle. Rotterdam—Lissabon, passeerde 15 Febr. Beachy Head. Maartje, 14 Febr. van Londen te Lowestoft, Margeca, 16 Febr. van Oporto te Lis sabon. Milan. 18 Febr. van Rotterdam te Sas van Gent. Nettie, 18 Febr. van Barrydock naar Swan sea. Njord, 13 Febr. van Maryport naar Par. Oise, 18 Febr. van Rouen naar Parijs, Olwe, 16 Febr. van Chatham te Londen. Oostzee, 14 Febr. san Dover te Par. Pakma, 16 Febr. van Rotter- we tenminste 8.6 lichtjaren tot de geringe hemel-afstanden rekenen. (Tusschen haakjes, een lichtjaar is de afstand, die het licht, dat 300.000 kilometer per secon de verslindt, in een jaar aflegt!) Van de Groote Hond gaan we in een flauwe boog naar de Kleine Hond, een groepje, dat; 's winters Noord-Oostelijk van zijn grooten naamgenoot te vinden ïs. „Procyo n" is de Zondagsche naam van den kleinen hond, een ster ongeveer even groot als de zon en nog een paar duizend graden heeter. Van „Procyo n" gaat de toeht langs de trouwe Castor en Pollux, twee gemakkelijk te herkennen sterren, die hun bijnaam Tweelingen bijzonderen eer aandoen. De rondreis heeft ons inmiddels bij het Zenith doen belanden waar we (dus recht boven ons hoofd) in het beeld ;,D e Voerman" de dubbelster Capella ontwaren. Voor degenen, die over een paar uitstekende oogen beschikken, is de duali teit van Capella onder gunstige omstan digheden op te merken, normaal ziet het tweetal er echter als één lichtbron uit. Deze tocht, die een ieder op een helderen winteravond met eigen oogen kan maken is kort geweest. Maar ze is boeiend. Zoo is de sterrenwereld: alleen al een kleine ken nismaking kan de stoot geven tot een levenslange vriendschap met het wondere beeld van iederen onbewolkten nacht. J. F. Beverwijksche ontploffing niet opgehelderd Lid van de B.S., dat licht kogels afschoot, door den Krijgsraad vrijgesproken Beverwijk werd op 12 Juli 1945 geteis terd door een zware munitie-ontploffing. Als gevolg hiervan verloren twee personen het leven en werd een boerderij vernietigd. Andere perceelen kregen veel schade. Voor den krijgsraad te Den Haag stond gisteren de 28-jarige A. P. de R. uit Heems kerk terecht, beschuldigd van het afschie ten van lichtkogels. Een der kogels zou in een kist lichtkogels of munitie terecht zijn gekomen, waardoor brand en ontploffingen zouden zijn ontstaan. Beklaagde gaf toe, dat hij en anderen, leden van de Binnen- landsche Strijdkrachten, met de bewaking van de op een weiland bij Beverwijk op geslagen munitie belast waren. Beklaagde had zelf met een gebrekkig apparaat licht kogels afgeschoten en wilde de mogelijk heid, dat een der afgeschoten kogels in uit- gebranden toestand in een kist projectie len was£ neergekomen, niet ontkennen. Zeker was hij daarvan ook niet. Hij schoot de lichtkogels niet in de richting van de munitie-opslagplaats af, doch vijf minuten na het afschieten van den laatsten kogel waarschuwde de wacht dat er brand was. Beklaagde en enkele andere B.S.'ers had den toen nog getracht het vuur te keeren, doch dit was bij gebrek aan bluschmidde- len mislukt. De geheele munitie-opslag plaats, die ongeveer een bunder in de open lucht besloeg, brandde uit en ontplofte. Twee personen verloren het leven door rondvliegende granaatscherven. De audi teur-militair eischte tegen De R. negen maanden gevangenisstraf. Mr. R. Oosterhof voerde in zijn pleidooi aan, dat de getuigenverklaringen zeer ver ward waren. Een wettig en overtuigend bewijs, dat zijn cliënt werkelijk schuldig is aan de catastrofe, kan door deze verkla ringen niet geleverd worden. Beklaagde schoot niet in de richting van de munitie en uit de verklaringen is niet komen vast te staan, dat een projectiel in de kist mei munitie terecht is gekomen. De krijgsraad bleek bij uitspraak even eens van meening, dat tegen beklaagde De R. geen wettig en overtuigend bewijs te leveren was. Hij werd van het ten laste gelegde vrijgesproken. Wilhelmus Jonkman werd kort na het prinsesje geboren Wilhelmus Bernardus Jan Jonkman werd op 18 Februari om 2.30 uur geboren op het schip Excelsior, liggende bij de Hoogovens. Dit is tot nu toe de eenige baby in Velsen waarvan officieel bekend is, dat de geboorte ongeveer gelijktijdig met die van prinses Marijke geschiedde. Het is echter geen Velsensche baby, daar de ouders in het bevolkingsregister van een andere ge meente staan ingeschreven. dam te Londen. Ransdorp, 15 Febr. van Rouen te Middlesbro. Phoenix. 14 Febr. van Runcom te Liverpool. Pinguïn. 14 Febr. van Chatham te Montrose. Rika, 17 Febr. van Littlehampton naar Londen. Taurus, 18 Febr. van Rochester naar Rotterdam. Teuna. 16 Febr. van de Tyne te Lon den. Trompenburgh, 18 Febr. van Rotterdam te Londen. Tuko, 15 Febr. van Londen te Middles bro. Twenthe, Grimsby—Plymouth, passeerde 15 Febr. Dover. Vecht. 14 Febr. van Kingslynn te Boston (L.). Vlrgo, 17 Febr. van Londen naar Goole. Weltevreden 7, 14 Febr. van Grimsby te Poole. Westzaan, LondenLiverpool, 13 Febr, ter hoogte van Wight. Westland. SwanseaLon den, passeerde 16 Febr. Beaehy Head. Wolanda, 14 Febr. van Middlesbro naar Kingslynn. Zuid- land, PooleAntwerpen passeerde 15 Febr. Wight. Zwerver. 14 Febr. van Rotterdam te Har wich. Amstelstroom, 16 Febr. van Amsterdam te Londen. Bomrlf, 15 Febr. van Sfax te Valen cia. Brandaris, 16 Febr. van Amsterdam te Lon den, De Ruyter. 16 Febr. van Londen te Goole. Despatch, 15 Febr. van Londen te Middlesbro. Doorman, 10 Febr. van Oran te Cette. Fiducia, 18 Febr. van Goole te Falmouth. Gaasterland. 16 Febr. vn Rotterdam te Kingslynn. Haskerland, 17 Febr. van Blyth naar Londen. Keizersgracht. 17 Febr. van Amsterdam te èreat Yarmouth. Margeca, Londen—Casablanc. 16 Febr. te Lissa bon. Narwal, 16 Febr. van Par te Preston. Nec- ton, 15 Febr. vn Goole te Southampton. Notting ham, 18 Febr. van Queensboro naar Blyth. Oleum. 17 Febr. van Rouen te Londen. Oud- Beyerland. 17 Febr. van Grangemouth te Londen. Ponto, 16 Febr. v. Antwerpen te Londen. Ponza. 16 Febr. van Melhil te Londen. Rijnstroom. Am sterdam—Reykjavik, 17 Febr. op de Tyne. Speed well. CasablancaDuinkerken en Antwerpen, 15 Febr. van Lissabon. Starkenborgh, 17 Febr. van Amstredam te Manchester. Westland, Swansea— Londen, 16 Febr. van de Downs. De Vikingbank naar de Lofoden. A.s. Vrijdag zal de Vikingbank, een der grootste trawlers van de IJmuider vloot, zee kiezen voor een reis naar de Lofoden. waar in dezen tijd vele Engelsche trawlers visschen en daar over het algemeen groote vangsten maken Het is de bedoeling, dat de vangst in IJmuiden wordt verkocht Voo» deze reis, die ongeveer drie weken zal duren, wordt het schip afgeladen met steen kool en ijs. De Flamingo vertrokken. Voor zijn eerste reis na de bevrijding is naar zee vertrokken de stoétaitrawler Fla mingo, Uitspraken van de rechtbank De Haarlemsche rechtbank heeft den twintig-jarigen J. H. B. uit Amsterdam, die in September j.l. medeplichtig was ge weest aan inbraken in het Distributiekan toor en het Gewestelijk Arbeidsbureau te Velsen, waarbij een groot aantal distribu tiebonnen en een bedrag van f 9000 zijn gestolen, overeenkomstig den eisch ver oordeeld tot een straf van twee jaar, door te brengen in de bijzondere strafgevange nis voor jongelieden te Zutfen. Een straf van één jaar met aftrek van voorarrest werd opgelegd aan H. d. L M., die er van verdacht werd in Heemstede een bontjas, een regenjas en een winter jas te hebben gestolen bij een kleermaker. Zijn vriend G. B. werd wegens heling ver- oordeeld^ tot een straf van zes maanden met aftrek van voorarrest. Ir. G. J. Lienesch Ir. G. J. Lienesch rijkslandbouw- consulent werd, zooals wij reeds mededeelden, be noemd tot direc teur der Vissche- rijen. VTSSCHERIJBERICHT SCHEVENINGEN Besomming haringtrawler SCH 23 met f 16.300. Aan de markt kwamen de haringtrawlers SCH 118 met 600 kisten versche haring, SCH 53 met 560 kisten versche haring, KW 94 met 200 kisten versche haring. Noteermg versche haring f 12.80 tot fl4,7o'per kist. Voorts kwamen aan de markt de trawllog- gers SCH 77 met 300 kg. tong en tarbot, 15 kisten kabeljauw en 100 kisten schol en wijting, SCH 210 met 250 kg. tong en tarbot, 20 kisten kabeljauw, 90 kisten schol en wijting, SCH 246 met 300 kg. tong en tarbot, 15 kisten kabeljauw en 80 kisten schol en wijting, SCH 120 met 400 kg. tong en tarbot. 30 kisten kabeljauw en 400 kisten schol en wijting, SCH 333 met 600 kg. tong en tarbot, 20 kisten kabeljauw en 300 kisten schol en wijting. Noteering bot f 33 tot f 35 per kist van 40 kg. Zijn nagedachtenis,wordt in het Belgische stadje nog steeds in eere gehouden Spreek me niet meer van de kuude m den kolennood zelfs niet van rle Bijt,. Er zijn van die onderwerper? die men na Graaf Dumonceau, grootmeester hono rair van H.M. de Koningin en haar parti culier secretaris, drs. Kohnstam hebben deze week een bezoek gebracht aan de Belgische gemeente Diest, waar in een grafkelder in het hoogkoor der St. Sul- pitiuskerk het stoffelijk overschot rust van Philips Willem, Prins van Oranje, heer van Diest, zoon van Willem den Zwijger en Anna van Egmont-Buren. De particulier secretaris van H.M. de Koningin deelde mede, dat reeds tijdens den oorlog, toen H.M. nog in Londen ver toefde er hare aandacht op was gevestigd, dat de grafkelder en de kist in vrij slech ten toestand verkeerden. De heeren Du monceau en Kohnstam hebben zich daar van thans overtuigd. In overleg met het kerkbestuur van de St. Sulpitius zullen maatregelen beraamd moeten worden. Daaromtrent staat uiteraard nog niets vast, verklaarde de heer Kohnstam. Het verslag der bevindingen is nog niet aan H.M. uitgebracht. Hij zeide het overigens niet zeer waarschijnlijk te achten, dat tot overbrenging van het stoffelijk overschot naar Nederland besloten zou worden, al is aan de mogelijkheid daarvan gedacht. In 's Prinsen testament is evenwel vastgelegd dat hij te Diest moest be graven worden. Prins Philips Willem had namelijk bepaald, dat hij wilde begraven worden te Lions le Sau- veur of te Breda, waar hij op 19 Dec. 1554 was geboren of te Orange of te Diest en wel in die stad, welke het dichtst gelegen was bij de plaats waar hij zou sterven. Daar hij te Brussel overleed, kwam Diest de eer toe zijn lichaam te mogen bewaren. Men blijkt er in Diest zeer op gesteld te zijn de nagedachtenis van den prins te blijven eeren, omdat hij heer van Diest was. Als zoodanig is hij plechtig ingehul digd in het jaar 1602. Hij is steeds een Naar United Press mededeelt, heeft het Amerikaansche liberty-schip „Martin Behrmann" zijn pogingen opgegeven om de haven van Cheribon te verlaten, waar het door verschillende Nederlandsche oor logsschepen wordt vastgehouden. Deze be waking geschiedt om het feit, dat dit Ame rikaansche schip in de door de republikei nen beheerschte haven goederen heeft ge laden, die afkomstig zijn van Nederland sche ondernemingen, waarvan de eigenaars door de Indonesiche maatregelen niet naar hun bedrijven kunnen terugkeeren. Het schip werd bij aankomst op contrabande onderzocht, doch er was geen oorlogstuig aan boord. Het mag echter geen goederen uitvoeren zonder vergunning van Neder landsche zijde. De kapitein zeide slechts de orders van zijn reederij te zullen opvol gen. doch de Amerikaansche consul te Ba tavia heeft de Nederlandsche maatregelen gerechtvaardigd genoemd, daar de Ameri kaansche regeering alleen het gezag van de Nederlandsch-Indisehe regeering erkent Thans heeft het Amerikaansche departe ment van Buitenlandsche Zaken eveneens rechtstreeks ontkend, dat het schip de sanctie der Amerikaansche regeering heeft en de reederij van het schip, de Un. States Shipping Association, is gewaarschuwd dat zij geheel op eigen risico handelt. Nationale Kaag-veldloop De R.-K. Sportvereeniging „D.E.M." heeft het voornemen jaarlijks een natio- nalen veldloop te houden, waarvan de eer ste Zondag 16 Maart onder auspiciën van de K.N.A.U. en onder den naam „Kaag"- veldloop te JVijk aan Zee zal plaats vinden. Het parcours gaat door de duinen in Wijk aan Zee en bestaat uit een breed pad met heuvels en dalen. Het traject werd door den Finschen coach Valsté bij zijn bezoek aan Beverwijk als ideaal geken merkt. De afstajid bedraagt 4 K.M. voor A- en B-klasse; 2VZ km. voor C-, D- en militaire klasse en 1 y2 km. voor junioren. Voor de ploeg met het beste resultaat van de eerste vijf loopers in de C- en D- klasse is een wisselbeker uitgeloofd. groot weldoener van het plaatsje geweest. In 1593 heeft hij een groot gebrandschil derd raam doen plaatsen in de kerk der Minnebroeders, met zijn beeltenis en die van zijn vrouw, Eleonora de Bourbon. De prins werd plechtig in Diest ter aarde be steld op 1 April 1618. Dé grafzerk, welke de opening van den grafkelder dekt, draagt de beeltenis van het Gulden Vlies, waarvan de prins ridder was. Blijkens publicaties van den stadsarchi varis van Diest is de prinselijke grafkelder cenige malen geopend, op 6 September 1740 en op 29 Juni 1829 bij een bezoek van Koning Willem I, in 1850 en op 13 Decem ber 1944 is de kelder andermaal openge legd. De grafkelder is gebouwd in rooden bak steen, met zorg bepleisterd en wit gekalkt. De groote looden lijkkist rust in het midden op twee staven. Op het deksel der lijkkist, bij het voet einde, zijn twee koperen platen gesoldeerd; de eerste werd waarschijnlijk aangebracht bij de kisting van het lijk in 1618. Het wa pen van Oranje-Nassau staat erop gegra veerd onder een tekst, die al de titels van den prins vermeldt. De tweede plaat is aangebracht in 1829 door de zorgen van het gemeentebestuur, ter gelegenheid van het bezoek van koning Willem I. Bij den ingang van den kelder staat een looden cylinder gemerkt met een looden kruisje. Deze bevat het hart en de inge wanden van den prins, die bij de balse ming uit het lijk werden verwijderd; bij nader onderzoek bleek, dat in den bodem van de lijkkist, terzijde van het hoofdeinde, in het lood een opening ont staan was van enkele vierkante centime ters. Een stuk hout was door die opening duidelijk merkbaar en laat dus onder het looden omhulsel nog een houten kist vermoeden. Ook de bodem van den looden cylinder was zóó vergaan, dat een opening was te constateeren. Tuinder stal sportfiets Eenige weken geleden werd de zaak te gen den 27-jarigen tuinder C. P. uit Sant poort door de Haarlemsche arrondïsse- ments-rechtbank geschorst voor het inwin nen van een psychiatrisch rapport. Ver dachte zou op den 27en September van het vorige jaar een sportfiets in zijn woon plaats hebben weggenomen en reeds bij de eerste behandeling wettigde zijn optreden de verwachting, dat er sprake was van een min of meer psychopathische daad. Het rapport kwam tot de conclusie, dat ter be schikkingstelling van de regeering de beste methode zou zijn, om den jongen tuinder weer in het gareel te krijgen; een opvat ting die de Officier van Justitie thans kon deelen, hoewel hij in eerste instantie ge vangenisstraf tegen verdachte vroeg. Mr- Hellema, de verdediger, maakte bezwaar tegen het hieruit voor zijn cliënt voort vloeiende verblijf in een asyl voor psycho- pathen en achtte een voorwaardelijke straf met reclasseeringsmogelijkheden in de nor male maatschappij meer gewenscht. Het O.M. repliceerde, dat de na-oorlog- sche toestanden het voorstel van den ad vocaat geen levensvatbaarheid kunnen ge ven. De uitspraak in deze kwestie volgt op 6 Maart. een bepaalden tijd moeten laten rusten omdat zij anders dezelfde gevolgen hebben als het te veel eten van pannekoeken en erwtensoep aan boord van een mijnen, veger in den storm. Dat is misschien ieL wat omzichtig uitgedrukt, doch het is jij ieder geval een omschrijving die men niet als direct-onsmakelijk kan kenmerken. Laten we het over iets anders hebben dan over het weer en al zijn bijkomstig, heden. Er zijn toch onderwerpen genoeg» Bijvoorbeeld: Is het niet interessante weten dat Dublin ook een dierentuin heen evenals Amsterdam, Londen, Berlijn en Spandau? Ik word op den schouder getikt- In Spandau zou géén dierentuin zijn... Het is mogelijk dat ik me vergis. Spandau' is namelijk wel een nazi-gevan. genis en men haalt de dingen wel eens door elkaar. Maar in Dublin is er zeker een. Want ik lees hier een bericht, dat de directie van den Dublïnaatschen ,£00" met de handen in het haar zat. Dat doe» directies dikwijls het schijnt een d:rec- torale gewoonte te zijn. om het haar voor grijs-worden te behoeden. Waarom zat do Dublin-directie met de handen in het haar? Het ging om een slang, de lieveling der Dublineesche dierentuinbezoekers. Zil had zoodanig van de kou te lijden, dat het beest op een kwaden morgen als een wan. delstok wakker werd. De bewaker, die het euvel niet aade. lijk in de gaten had, brak haar bijna ia tweeënDe slang kon haar leven op het laatste moment redden door waar. schuwend te kraken. Maar het was geep gezicht, die stijve slang, en bovendien kon ze niet eten, aangezien zij daarbij ouder gewoonte pleegt uit te zetten. En macca- roni lusten slangen niet. Geen wonder dat de directie de handen in het haar station- neerde. Maar de slang was daarmee niet geholpen. Zij kon het gebaar natuurlijk niet nadoen, want slangen plegen noch haar, noch handen te hebben. De bewaker durfde het dier niet au-bain-marie te ontdooien, want hij had afgrij- selijke herinneringen aan zijn water- leiding thuis, en een gebarsten slan? heeft voor een dierentuin belangrijk mm- der waarde. Tenslotte heeft men het met wijven geprobeerd. De directie, die weer de vrije beschikking over haar handen had ge- kregen, wreef zeer autoritair mee, met talkpoeder voor het schuiven, net als bij den rekstok. En zie: de slang kreeg haar buigzaamheid van leden langzamerhand weer terug. De directie zei later tegen den bewaker, dat het een geluk was geweest, dat de slang niet in opgerolden toestand was bevroren. Vanwege het wrijven, be- doelde zij. En de bewaker vroeg de para- pluie-hoes van de directie te leen, om her- halingen te voorkomen. Hij kreeg dit voor werp en prees zich gelukkig, niet de be waker van den olifant te zijn. Vanwege het wrijven, bedoelde hij. W eermacli tsaannemers gevonnist De gebroeders M. W. H en B J H. uit Am sterdam, die gedurende de bezetting als aan nemers werkzaamheden hebben doen verrich ten voor de Duitschers, die onder meer c> Haarlem"-tribunes lieten sloopen, zijn doo- het Bijzonder Hof te Amsterdam veroördee tot een jaar gevangenisstraf met aftrek va den tijd doorgebracht in voorarrest. Tegf- een anderen aannemer. A. F. L. R uit Haai lem, luidde het vonnis: vier jaar R.W.I. met aftrek van den tijd doorgebracht in voor arrest Deze straffen zijn overeenkomstig den eisch. Flink MEISJE gevraagd voor de huishouding. Zich aan te melden na 6 u L J. Goede Kompasstraat 38. IJmuiden. Aan Instituut „Erasmus" wordt gevraagd: Leeraar(es) Duitsch M.O. voor de avonduren. Florastraat 13 (bij Florapark) boven de, 14 jaar. IJMUIDER WASSCHERIJ, Snelliusstraat 39 IJmuiden of SUIKERWERK WILT U RIJBEWIJS A HALEN? i kunt U zich liicr opgeven bij C. DE LOOF, Trompstraat 91 alwaar de lesauto komt voorrijden. Geen tijdverlies meer. Doe 't spoedig, 't- examen wordt zwaarder. Autorijden is fijn Daarvoor moet je bij NOLTEX zijn. Tel. 3803 (K 2510) - Romerkerkweg 26, Beverwijk H. M. KOOIJMAN P. O. HOOFTLAAN 1 - DRIEHUIS - TED, 4468 ELECTRISCH WATERLEIDING ONTDOOIEN Reparaties aan waterleidingen en geysers Mevr. Wijnschenk, Vinken- baan 13, Santpoort, vraagt een DAGMEISJE of een jonge werkster voor 4 dagen in de week. (Dins-, Woens-, Donder en Vr(jdag). Gevraagd: NET MEISJE voor halve dagen. v. Tuyllweg 33, Velserbeek. KRAAMVERZORGSTER b. z. voor heele dagen of 2 x p. d. Neeskens, Elzenstr. 12. WIE IIEEFT ER BREIWERK? Voor ondergoed en kousen. Br. L 1174 bur. van dit blad. Rullen: WONING v. Alkmaar naar IJmuiden Brieven K. v. Eeltenweg 12, Alkmaar. Wie wil z. g. a. n. grijs wollen HEERENCOSTUM lullen v. d. bl. of br m. 52. Na 6 uur. Spilbergenstraat 2, IJm. Echtpaar midd. leeft, (zee man) z k vraagt 2 ON'GEM. KAMERS met keuken of gebr. v. keuken In de gem. Velsen. Brieven L 1171 bur. van dit blad TE KOOP: een pracht kwal. bankstel met tafel z. g. a. n. of te rullen voor 4 clubs met tafel, ook z, g. a n. B. ï?am- bonnetlaan 26, IJm. Te koop: in g st zijnde BOK MET WRINGÉR. Burg. Ram- bonnetl. 36, 2 x bellen. Te koop aangeb. 3/4 tons 2 wiellge AANHANGWAGEN m. oltedrukremmen. Cvpressen- straat 17, IJm.-Ó, n m -uyt V de schippersvrouw KLOKPOEDER is alfydThof. 'k "Reinigde twefi heel mijn ïoe£. Na die taak teti'kkeuSch wét moe, Maati mytt houtu}&ik glimt li toe. h'et geheim is doodgewoon ■maakt MliêS Sthüvy/ BIOSCOOP GROOTE BUS 32 ct. SPAART ZEEP EN HULP Te koop: z. g. a. n. bl. DA-I Te koop: H. en D. FIETS z. MESSCHOENEN, Swift, m. 38. banden ln zeer g. st. Esch- Zeeweg 2454 [doornstraat 19, IJm.-O, Van "Vrijdag 21 t/m Woensdag 26 Febr. Ben meesterwerk der Fnansche film industrie. Aanvang der voorstellingen 8 uur. Zondags 2.30 unr, 5 uur en 8 unr. Rijwielstalling aanwezig. (HET THEATER MET DE BESTE FILMS) Vertoont van Vrijdag 21 t/m Woensdag 26 Febr. Première van het spannende filmwerk ON THE GREAT WHITE TRAIL (Ontmaskerd door de Politie) met JAMES NEWILL en RICHARD TUCKER Een sensationeel gegeven, zich afspelend bij de pelsjagers in het Hooge Noorden. (Toegang 18 jaar). Voorstellingen Vrijdag. Zaterdag en Zondag 7 en 9.15 uur. Maandag. Dinsdag. Woensdag 8 uur. Zondag 23 Febr. aanvang 2.30 en 4.30 uur speciale jeugdvoorstellingen met „DE KINDEREN VAN KAPITEIN GRANT" v (Toegang eiken leeftijd) VAN NELLE KOFFIE ROODMERK U PROEFT... EN ZEGT:

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4