IJmuider Courant „Republiek Indonesië zal gestand moeten doen hetgeen zij is overeengekomen" Gezanten onzer Muziek Deensche toiletzeep voor de kleintjes Doop van prinses Maria Christina zal vermoedelijk in Den Haag geschieden Kans op sneeuw aanzienlijk toegenomen Vakgroep vindt geen steun in de Tweede Kamer Ontploffingsramp in Los Angeles Weerbericht 61e Jaargang No. 18365 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 21 Februari 1947, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 4,Franco per post 4,50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem alleen geweest leider ONZE Parijsche correspondent heeft ge schreven over den diepen indruk, dien het optreden van het Residentie Orkest ouder leiding van Frits Schuurman in de Fransche hoofdstad heeft gemaakt. Te voren was de dirigent er al allee en had groote geestdrift gewekt van een Parijsch orkest. Terugkeerend met zijn eigen mannen heeft hij het nog verder gebracht, of beter gezegd: het Hollandsche succes is nog grooter geworden. Want men moest erkennen dat men orkesten van dit gehalte in de Fransche hoofdstad, vermaard kunstcentrum, niet bezit. Schuurman heeft daarbij aan zichzelf en zijn musici de hoogste eischen gesteld, door het niet alleen te bestaan driemaal op één dag te concer teeren, maar bovendien meesterwerken der -1-- muzieklitteratuur zooals wonderbaarlijke compositie La Fransche Debussy Mer uit te voeren en daarnevens met scheppingen waafdste levende componisten: ÜC°. rivthol hn Hp Parrf7. van onze Hendrik Andriessen, - - introduceeren. Zoowel het een als het ander getuigt var. een durf, die volledig gerecht-, vaardigd is door het succes. Die groote i Antwoord het verwijt af, dat zij gebrek werken der Fransche litteratuur in de sfeer hunner schepping uit te voeren, temidden van het volk dat ze gelijk geen ander ver staat moest des te meer moed vergen omdat een zoo groot orkestleider als Arturo Toscanini Schuurman daarin was voor baan. Het vervoerde het Parijsche publiek dat Hollanders zoo volkomen de hoogste uitingen van Fransche kunst verstonden. Het moet hen getroffen hebben dat een Hollandsche dirigent ook hun taal zoo uit stekend beheerscht, dat hij bij zijn inlei ding en toelichtingen van twee jeugdcon- certen intense aandacht van zijn jong pu bliek en enthousiasten bijval oogstte. Onze Londensche correspondent volgt met een niet minder hooggestemd verslag over het succes van het Amsterdamsche Concertgebouw-orkest, onder Eduard van Beinum's leiding, op zijn tournée door Engeland. Ook Van Beinum en ons ver maarde Amsterdamsche orkest hebben een zware taak op zich genomen en vol voerd, die in niet geringe mate verzwaard werd door de moeilijke wintersche om standigheden van het in kolencrisis ver- keerende Engeland: reizen in ijskoude treinen, optreden in onverwarmde zalen. Ook de Amsterdammers zijn als vertolkers onzer beste componisten opgetreden. En het treft mij in een zoo toonaangevend Engelsch dagblad als de Manchester Guar dian te lezen: „Het vermaarde Concertge bouw Orkest uit Amsterdam verscheen in Covent Garden en gaf een uitvoering die heilzaam zou moeten zijn als zij niet te ontmoedigend is voor ons Londensche orkestleven. Speler voor speler zouden wij misschien zonder veel moeite zulk een or kest bijeen kunnen brengen. Maar wat wij niet zouden kunnen is, een overeenkomstig gehalte van uitvoering bereiken, want dat kan alleen bereikt worden door langdurige studie onder stabiele condities en in dit land stabiliseeren wij onze orkestrale va luta niet. Dit orkest behoefde het genade- looze licht, waarin de acoustiek van Covent Garden het plaatste, niet te vreezen, want alle draden van zijn muzikaal weefsel wa ren volkomen zuiver en precies en kon den iedere beschouwing doorstaan". Zoo ziet ge zoowel Frankrijk als Enge land getuigen van onze twee beste orkes ten: zooiets kunnen wij niet eveharen. Het is verheugend dat te vernemen, maar niet alleen en ook niet in hoofdzaak om dat het onze nationale ij delheid streelt. Van veel meer belang is dat wij. in deze na-oorlogsche wereld, geslagen en diep geschokt als zij is en snakkend naar hoo- gere en betere belevingen, anderen inder daad iets brengen dat tot de hoogste cultuurwaarden gerekend mag worden. Ik heb gisteren geschreven over de moeilijk heden van toenadering tot andere volken in de belemmerende, verouderde staatkun dige verhoudingen waaronder de wereld en vooral Europa gebukt gaat, maar niet nagelaten daarbij heilzame .contacten te noemen, die ondanks de politieke scheids lijnen toch kunnen worden gelegd en al- I thans van mensch tot mensch slagen. Onze" muzikale afgezanten verrichten daarin nobel werk van blijvende waarde. Ik zou willen dat het zich verder uitbreidde dan de orkesten en dat ook onze beste solisten meer kans kregen om in het buitenland op te treden. Want op dat gebied is nog maar bitter weinig bereikt. Op muziekge bied stelt ons publiek wellicht hooger eischen dan in eenïg ander land voor komen; is dat misschien de reden dat men de kansen van onze solisten in het bui tenland met overschatting van qualitei- ten van hun buitenlandsche collega's onderschat? Wij behoorden hun uitzending te bevorderén. Voor sommigen, die ten allen tijde ge neigd zijn te denken dat het buitenland het wel beter zal kunnen, zijn de groote successen van onze orkesten in Frankrijk en Engeland bizonder leerzaam. Misschien zullen zij nu eens gaan begrijpen, dat als zij naar die orkesten gaan luisteren zij het schoonste te hooren krijgen, dat Euro pa orkestraal te biecfen heeft. R. P- Waarschijnlijk zal in Maart voor kin deren tot twee jaar een bon kunnen wor den aangewezen voor een stukje toiletzeep van Deensch fabrikaat In April zal dan een bon volgen voor de kinderen van twee, drie en vier jaar. Deze toiletzeep is ken baar aan den- opdruk^,,Made in Denmark". De nadruk wordt er op gelegd, dat uit sluitend voor deze Deensche zeep een prijs van f 0.37 per stuk is toegestaan. De prijs JanNederlandsche toiletzeep blijft f 0.25 f 0.27 per stukje van 90 gram. Zestien gedetineerden ont vlucht uit den „Krententuin" te Hoorn Men heeft er slechts drie teruggevonden Zes gevangenen, gedetineerd in de als ge- !aJJ?eR:s ingerichte ..Krententuin" te Hoorn, nebben kans gezien "s nachts te ontsnappen, net was reeds eerder aan tien gedetineerden it °m breken. De bewakers zijn er ATef in geslaagd drie vluchtelingen te ach- lernalen. De anderen zijn tot dusverre nog op vrije voeten. Orthel, bij de Parijzenaars te Nederlandsche regeering verklaart schendingen van het bestand niet langer te zullen dulden In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van hel departement van Overzeesche Gebledsdeelen verklaart de regeering, dat op basis van het politieke accoord van de republiek Indonesië geëischt zal kunnen worden gestand te doen wat zij is overeengekomen. Evenwel zal van de zijde van de Nederlandsche regeering niet tot onderteekening van het basis-accoord van Linggadjati worden overgegaan alvorens door de republiek is voldaan aan die voorwaarden, welke de regeering haar thans op redelijke gronden meent te moeten stellen. De regeering streeft er naar, het politiek accoord met een flnanciëel en economise* accoord aan te vullen. De regeering wijst in de Memorie van aan deferentie voor de Eerste Kamer ge toond zou hebben bij de behandeling van de ontwerp-overeenkomst van Lingga djati. Zij verklaart dat de minister van Overzeesche Gebiedsdeelen het beleid van de Commissie-Generaal en van den luite nant-gouverneur-generaal volledig in be scherming neemt. Meeningsverschillen be- hooren intern te worden afgedaan. De regeering verwerpt de methode, om met geweld eerst de oude rechtsorde te herstellen, alvorens de nieuwe rechtorde te willen bevorderen. In hoeverre feitelijk het gezag in handen is van de republiek en aan haar kan blijven toevertrouwd, is vol gens de regeering niet van beslissende be- teekenis. De politieke waarde van het basis-ac coord van Linggadjati is vooral, dat door de de facto-erkenning van 't gezag van de republiek het noodzakelijk bewijs is ge leverd van onze vreedzame bedoelingen en van ons streven naar een werkelijke sa menwerking op basis van politieke gelijk waardigheid met alle Indonesische volken van Nederlandsch-Indië. Gedurende den overgangstijd zoolang dus de nieuwe rechtsorde niet verwezen lijkt is en in het bijzonder, wanneer het in de republiek gestelde vertrouwen be schaamd mocht worden, blijft de verant woordelijkheid van de Nederlandsche re geering onverkort bestaan. Het is met het oog op deze verantwoordelijkheid, dat de noodige machtsmiddelen in Indo nesië blijven gereserveerd. Drievoudige crisis Behalve voor een economische crisis ziet de republiek zich als gevolg van de krach ten, welke in haar werkzaam zijn, gesteld voor de oplossing van moeilijkheden van binnenlandschen politieken aard. Door de partijen in de republiek wordt een tweevoudige strijd gestreden, ééD om nationale vrijheid en één om de binnen- landsche macht. Het kan niet worden ontkend dat deze strijd op den duur het gezag, dat de cen trale regeering der republiek moet uit oefenen, meer of minder ernstig aantast, mede doordat de bestaande tegenstellingen als gevolg van diepgaande verschillen van méening terzake van het Linggadjati-be- leid der republikeinsche regeering, zeer blijken te zijn toegespitst. Al deze facto ren, gepaard aan de onvolkomen, stroef- werkende overheids-organisaties, die zij heeft opgebouwd en den vaak ongebrei- delden onafhankelijkheidszin harer amb tenaren, stellen de regeering van de repu- blik ten slotte vooreen derde crisis, de moeilijkheid namelijk zich door haar or ganen te doen gehoorzamen. Dat hieraan nog zeer veel ontbreekt wordt door de stelselmatige schendingen van het met de republiek gesloten bestand door de TRI en de overige republikeinsche strijdorganisaties in het volle licht ge steld. De relaties, die de heeren Soekarno, Hatta en Sjahrir onderhouden met voor aanstaande communisten, kunnen mede worden verklaard door den steun, dien zij gedurende ruim een kwart eeuw van com munistische zijde hebben genoten in hun streven naar nationale vrijheid. De sym pathie, die zij uit dien hoofde voor het communisme voelen en waarvan zij meer malen in woord en geschrift uitdrukking geven, stempelt hen daarom echter nog niet tot communisten. Commissie-generaal is zelfstandig De regeering verklaart, dat zij krachtens de wet op de Commissie-Generaal aan dit nieuwe staatsorgaan goeddeels de vervul ling van zijn opdracht heeft over te laten en binnen de grenzen der ministerieele verantwoordelijkheid de zelfstandigheid der Commissie-Generaal even goed heeft te eerbiedigen als die van den landvoogd. Zij is voor hun beleid over het geheel aan sprakelijk doch heeft zich evenwel niet te bemoeien met elke bijzonderheid. Sommige leden der Eerste Kamer had den het als een onoverkomelijk bezwaar gevoeld dat de regeering er niet in ge slaagd is duidelijk te maken, welke de positie van de Kroon zal zijn. De regee ring acht het begrijpelijk, dat men de voorkeur geeft aan een scherper omschrij ving. Zij is evenwel met de Commissie- Generaal van oordeel, dat het niet juist zou zijn de positie van de Kroon thans nader uit te werken, voornamelijk omdat de verhoudingen na het accoord daarvoor beter geschikt zullen zijn. De meening, dat de basis-overeenkomst een wijziging inhoudt van de structuur van het koninkrijk, waarvoor Grondwets herziening noodig zou zijn en dat derhalve de regeering er geen genoegen mee had mogen nemen dat slechts een deel der Sta- ten-Generaal, met gewone meerderheid, zich met de grondgedachten dier struc tuur-wijziging accoord verklaarde, heeft de regeering verrast door haar onconstitu- tioneelen gedachtengang. Het ware toch wel zeer vrijmoedig, indien de regeering zich zou veroorlooven een uitspraak der Tweede Kamer over haar politiek beleid te beschouwen als een beslissing in tweede lezing over een voorstel tot verandering van de Grondwet. Interventie De tot dusverre door Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten ten opzichte van Nederland aangenomen houding, ook al zou de Nederlandsche regeering deze wel eens anders hebben gewenscht, wettigt geens zins de voorstelling, alsof de groote mo gendheden, gebruik makende van hun groote macht, door dreigementen Neder land tot meegaandheid trachten te dwingen. Ten aanzien van de z.g. bindende notu len verklaart de regeering dat deze niet voor publicatie bestemd zijn. De minister acht zich niet gerechtigd daarover "te be schikken zonder instemming der weder party. Het bestand De regeering is van oordeel, dat de uit vaardiging van het bevel, het vuren te staken, aan republikeinsche zijde wel zeer lang is uitgebleven en dat de militaire po sities, zooals die eind November 1946 van het Britsche opperbevel werden overgeno men. wel zeer ongunstig waren. Ander zijds geeft de regeering zich er rekenschap van. dat deze lankmoedigheid moest, d'c^en om de sfeer voor politieke onderhandelin gen gunstig te beïnvloeden en dat het be stand ook de ongestoorde vervanging van Britsche door Nederlandsche troepen heeft bevorderd. Ten onrechte hebben verscheidene leden der Eerste Kamer gemeend, dat de regee ring z hebben verzekerd tot geenerlei prijs geweld te willen gebruiken. Zij is er mede van overtuigd, dat voor herstel en handhaving van orde en rust gebruik van geweld noodig kan zijn- De regeering heeft de Commissie-Gene raal opgedragen niet tot onderteekening van de ontwerp-overeenkomst over te gaan, zonder dat de order tot het staken van het vuren is gegeven. Zij is niet voornemens langer schendingen van het bestand te dul den ten koste van haar troepen, van de be volking en van het welzijn van Indonesië en Nederland. Wanneer dit standpunt on verhoopt tot militair optreden mocht no pen, zal dat uiteraard in haar politieke doelstellingen geen wijziging brengen. De regeering verklaart, dat zij de Com missie-generaal heeft verzocht volle aan dacht te besteden aan de bevrijding der geïnterneerden. Het woord is aan. Anonymus: Sommige bakvisschen en jongens zijn als horloges, die opgewonden zijn en vol kracht, maar die even geschud moeten worden voor zij gaan werken. Een radiografisch overgebrachte foto van de Engelsche prinsessen Elizabeth en Margaret Rose, die tijdens het bezoek van de Britsche koninklijke familie aan Zuid- Af rika de derby in Kaapstad bijwoonden. Verschroeide aarde rond Pola Het Italiaansche liberale blad „Risorgi- mento Liberale" berichtte, dat de Italianen, die de Adriatische haven Pola. onder het vredesverdrag afgestaan aan Joego-Slavië, verlaten, een „verschroeide aarde tactiek" volgen. Zij hakken alle fruitboomen in boomgaarden en tuinen om. Op de venster ruiten krassen zij met diamanten „Leve Italië". Economisch contact tusschen Amerika en de Sovjet-Unie? Volgens den Wash ingtonschen corres pondent van de „Financial Times" bestaat er een mogelijkheid, dat de volgende maand te Washington tusschen de V. S. en de Sovjet-Unie handelsbesprekingen zullen worden gehouden. Verder gelooft men vol gens den correspondent te Washington al gemeen, dat de Sovjet-Unie ook deel zal nemen aan de komende handelsconferentie te Genève. Naar van doorgaans welingelichte zijde wordt vernomen bestaat de mogelijkheid, dat prinses Maria Christina in Den Haag en wel in de Groote Kerk zal worden ge doopt. Een definitieve beslissing hierover is door het Prinselijk Paar nog niet geno men- Verwacht kan worden dat de doop plechtigheid door vertegenwoordigers van buitenlandsche hoofden zal worden bijge woond. Gezien zyn hoogen leeftijd moet het twijfelachtig worden geacht, dat het sacrament van den Heiligen Doop door den hofprediker prof. Obbink zal worden toe gediend. Wij herinneren er aan dat ook prinses Beatrix in Den Haag in de Groote Kerk werd gedoopt en wel door den hoogbejaar den predikant ds. Weiter. De doop van prinses Irene geschiedde indertijd in Lon den door den Nederlandsch Hervormden predikant aldaar, ds. van Dorp. Met de eventueele doopplechtigheid in de Residentie wordt een traditie in het Huis van Oranje gehandhaafd. Duitsche „ministers" willen niet naar Moskou De minister-presidenten van de acht Duitsche staten in de Britsche en Ameri- kaansche zónes namen in een informeele zitting het besluit geen uitnoodiging voor de conferentie van Moskou te aanvaarden om het vredesverdrag te onderteekenen, indien zij een dergelijke invitatie zouden krijgen. De twee Westelijke zónes zijn indertijd economisch doch niet politiek samenge smolten. „Wie van ons de conferentie van Moskou zou bijwonen, zal niet kunnen te- rugkeeren", verklaarde een hooge Duit sche ambtenaar na afloop van de bijeen komst, waarmede hij wilde zeggen, dat een dergelijke leidende persoonlijkheid op het politieke tooneel geen rol meer zal spelen. (United Press). In Berlijn sterven acht menschen per dag Te Gloucestershire in Engeland botsten in alle vroegte twee goederentreinen tegen elkaar; de eene trein vervoerde levensmiddelen, de andere bestond uit tankwagens, gevuld met petroleum. De materieele schade was zeer aanzienlijk en vijf personen werden ernstig gewond. De bevroren wegen maakten het reddingswerk zeer moeilijk. Het groente-conflict Minister Mansholt bereid tot overleg als advies der Vakgroep wordt ingetrokken Ondanks alle moeilijke omstandigheden werd ook in Indië de geboorte van onze vierde Prinses feestelijk gevierd. In ve\ schillende ateliers werd. druk gewerkt om de versieringen gereed te krijgen. Een schilder bezig met het copieeren van het portret van HM. de Koningin. De Eerste Kamer kwam Donderdag bij een ter behandeling van de begrooting van oorlog onder presidium van den tweeden waarnemend voorzitter prof. Woltjer. Als nieuwe snufjes deden in het debat hun intrede de atoombom en de moeras-sol daat; deze laatste als specialist bij de eventueele verdediging van de Holland sche waterlinie. De verhouding land- en zeestrijdkrachten stond in het middelpunt der belangstelling. Aan den overkant van het Binnenhof 'werd de interpellatie van den heer Van den Heuvel (A.R.) over het groente-conflict behandeld. Binnen een uur waren de vragen ge steld en had minister Mansholt zijn ant woord gegeven. Daarna bleef de Tweede Kamer nog eenige uren met het onder werp bezig, maar tot een motie of eeniger- lei conclusie kwam het niet. Feitelijk was dus slechts den bewindsman de gelegen heid geboden, zijn optreden te motiveeren. Leden van diverse fracties gaven eveneens him meening en bespraken daarbij princi- pieele kwesties als ondernemingsvrijheid, overheidsbemoeiing, regelende bevoegd heid van -bedrijfs- en vakgroepen; sommi gen haalden er de loonen- en prijzenpoli tiek, de moderne voedingsleer en zelfs de arbeidsprestaties der mijnwerkers bij. Doch geen enkele spreker keurde de hou ding van de vakgroep goed. Men verschilde alleen in waardeering voor de maatregelen van den minister, hoewel geen nieuwe ge zichtspunten werden geopend. De minister legde uit, dat er een vol doende en vaak een zeer royale winst marge was voor telers zoowel als voor den handel. Het algemeen advies van de -vak groep om geen groenten te verhandelen, welke onder een prijsregeling valt dus ook geen groente, die daarbij toch met behoorlijke winst zou kunnen worden omgezet was fout en ging rechtstreeks in tegen het overheidsbeleid. De minister meende deze kwestie principieel te moeten stellen, ook wegens de komende bedrijfs organisatie, om te laten zien, wat en hoe de taak der overheid ten deze zal dienen te zijn. De betrokken bestuurders afzet ten was niet mogelijk en de minister zag bovendien geen reden om tot zulk een vér- strekkenden maatregel over te gaan. An derzijds is de minister tegen veilingdwang. Maar de overheid is verplicht te zorgen, dat de consumenten de groenten kunnen koopén. Daarom was minister Mansholt niet van plan, den consumentenprijs los te laten. Hij is altyd bereid tot overleg in dien het advies van de vakgroep wordt in getrokken. Met wat goeden wil van telers en handel kan men komen tot gebonden veilingprijzen en tot een billijke verdee ling van de groenten over het afzetgebied. Het woord is dus aan de vakgroep. Gouverneur van Triest: De algemeene luchtdrukverdeeling ziet er over Europa en den Atlantischen Oceaan nu ongeveer als volgt uit: Over Groenland be vindt zich een enorm gebied van hoogen luchtdruk, waarin barometerstanden van meer dan 1060 millibaar (795 millimeter) werden waargenomen. Over Midden-Rusland ligt een minder omvangrijk hooge drukgebied, dat van het Groenlandsche maximum is geschei den door een wig van lagen druk voor de Noorsche kust. Van directen invloed op het weer in onze omgeving is de gordel van lagen druk. die van New-Founland via de Azoren, Frankrijk en den Balkan tot de Zwarte Zee reikt In dezen gordel bevindt zich over de Golf van Biscaye een actieve depressie die ook de barometers in ons land doet dalen. Onder invloed van deze storing zal de Oostenwind geleidelijk toenemen. Het langzaam West- Europa binnendringende frontenstelsel doet de kans op sneeuw aanzienlijk toenemen. Aan de zuidflank van' de depressie stroomt nu warme lucht Zuid-Frankrijk binnen en geeft daar aanleiding tot een aanzienlijke tempera- tuursstijging. Het ziet er echter niet naar uit dat deze de temperaturen in onze omgeving belangrijk zal kunnen beïnvloeden. De volgende temperaturen werden heden morgen om 8 uur gemeten: vliegveld Twente 8. Den Helder 7. Vlissingen 4, De Bilt —6, vliegveld Schiphol —7, vliegveld Eind hoven 4, vliegveld Leeuwarden —9, vlieg veld Groningen 9, vliegveld Maastricht 5. vliegveld Ypenburg —6, vliegveld Gilze Ryen —4. „Warmer" in Moskou. In Moskou „steeg" de temperatuur Woens dag tot 14 graden Celcius onder nul, na drie weken van temperaturen van 20 tot 35 graden onder nul, doch er wordt verwacht, dat het kwik er niet voor eind Maart boven het nul punt zal komen. De Russen, die in den afgeloopen zomer voorraden aanlegden voor den langen winter, betuigden hun leedwezen over de Britsche Zuid-Afrikaan of Nederlander? Volgens de „New York Times" is op een bijeenkomst van vertegenwoordigers der vier groote mogendheden in de UNO be sloten den belangrijken post van gouverneur van Triëst niet aan een van de eigen land- genpoten toe te vertrouwen. De namen van de personen die voor deze functie in aan merking komen, worden zorgvuldig geheim gehouden, maar naar verluidt staat meer dan een afgevaardigde de candidatuur van Leif Egeland voor, de Zuid-Afrikaan sdie diplomaat, die zich als voorzitter van de commissie voor het Italiaansche vredesverdrag de waardeering van alle delegaties ter Parijsche vredesconferentie heeft verworven. Ook wordt mr. Van Klef- fens genoemd. Zooals bekend is. zal de gou verneur van Triëst door den Veiligheids raad der UNO in overleg met Italië en Joego-Slavië voor den tijd van 5 jaar ge kozen worden. „De grootste ramp in de geschiedenis van Los Angeles", zoo noemde de politie de ontploffing, die gisteren de stad op haar grondvesten deed schudden en 30 dooden benevens honderden gewonden en een enorme materieele schade veroorzaakte. De explosie ontstond in een galvaniseerbe- drijf, een gebouw van twee verdiepingen dat met een aantal zware slagen die ver in den omtrek alle ruiten vernielden, tot op de fundamenten verwoest werd. Vele gebouwen binnen een straal van 2y2 kilometer werden beschadigd, 25 auto's die in de nabijheid geparkeerd stonden, wer den geheel vernield. Onder de drie meter hooge massa puin werden talrijke perso nen bedolven. De lichamen van dooden en gewonden werden tot op honderd meter van de fabriek terug gevonden. De politie en brandweer is vier uren lang koortsach- fig bezig geweest de bedolven personen te bevrijden Vele van hen waren reeds over leden en anderen doodelijk gewond. 45 van de ernstig gewonden hebben weinig kans op behoud van hun leven, zoodat het aan tal slachtoffers in de eerste dagen nog aan zienlijk- zal stijgen. De ontploffing had plaats aan een druk ken verkeersweg, waardoor vele voorbij gangers het slachtoffer werden. Het aantal beschadigde huizen loopt in de drie hon derd. De oorzaak is nog niet opgehelderd. Men vermoedt dat het ontploffende gas butaan is geweest. brandstof-crisis, doch zij kunnen niet begrij pen, hoe zulk een situatie kan ontstaan bij temperaturen die zij als mild beschouwen. Gevolgen voor den visch-stand. Vier Engelsche vliegtuigen zoeken de Noord zee af naar drijf-ijs Volgens een bericht-van het schip „Sir Lancelot" is de temperatuur van het zeewater bijna tot op den bodem twee graden onier het vriespunt. Deskundigen zijn van meening dat dientengevolge het aantal visschen drie of vier jaar lang sterk zal ver minderen. Tengevolge van ijsgang in de Fransche havens aan het Kanaal konden de visschers- booten niet uitvaren en dreigen een aantal in de havens gelegen schepen averij te krijgen. Boven Duinkerken is een ijsberg, die bijna 15 meter boven het water uitsteekt, op de kust geloopen. Duitsche slachtoffers. De Berlijnsche pers vermeldt thans dage lijks een lijst van menschen, dte door bevrie zing om het leven zijn gekomen. De laatste dagen steeg het aantal slachtoffers tot acht per dag en volgens mededeelingen van Duit sche instanties zijn in de stad thans 175 slacht offers gevallen. In Hamburg is het aantal sterfgevallen door de vorst sedert 1 Januari tot 65 gestegen. Volgens berichten uit de Oos telijke zóne treft de aanhoudende koudegolf ook daar de bevolking zeer. In steden in Thü- ringen en Saksen zijn tot op heden 127 sterf gevallen voorgekomen. De slachtoffers zijn overal bijna uitsluitend oude menschen en weinig zeer jonge kinderen Ook uit de Sovjet-zóne zijn thans berichten ontvangen over plundering van kolentreinen. In Hamburg worden dagelijks nog honderden plunderaars gearresteerd. Rijstpositie in Indonesië alarmeerend Aan het einde van de conferentie van liaison-officieren voor Zuid-Oost Azië heeft lord Killearn in het bijzonder ge waarschuwd voor de rijstpositie in Indo nesië die hij „het allergevaarlijkste punt op 't geheele rijstfront" noemde. Den toe stand van dat deel der stads-bevolking van Batavia dat geen rantsoenen ontvangt en van de landbouwgebieden rond Soera- baja noemde hij alarmeerend. Lord Killearn zeide verder, dat zijn vroegere waarschuwing, dat de betere rijsttoewijzingen aan Zuid-Oost Azië voor de eerste helft van 1947 geen verslapping van de inspanningen zouden kunnen rechtvaardigen, door de feiten was ge staafd. Sir Harold Sanderson, directeur van de afdeeling rijstverdeeling van het minis terie van voedselvoorziening, legde den nadruk op het groote gevaar te denken, dat de noodtoestand slechts van tijdelijken aard zou zijn. Hij was van meening, dat hij nog een aantal jaren zou voortduren. NU EN DAN SNEEUW Verwaohting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zater dagavond: Voor het Zuiden van het land: Matige Oostelijke wind. Zwaar bewolkt met nu en dan sneeuw later hier en daar overgaand in regen of motregen met plaatselijk nevel of mist. Tempera tuur om het vriespunt. Voor het Noorden van het land: Vrij krachtige Oostelijke wind. Zwaar be wolkt met nu en dan sneeuw. Mees' matige vorst. 22 Februari: Zon op: 7.43 uur, onder 18.05 uur Maan op: 8.46 uur, onder 19.40 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1