Illegale zadelruiter en teleurgestelde k|pm ppj enzetter °P e!gen -houMe kJeirun_en moeten gaan zet- Inschrijving van dienstplichtigen Dienst Hoek van Holland-Harwich wordt geregeld verbeterd Oorlogservaringen der schepen Particulier detective voor het Tribunaal Jlex JAeatet The Doke of West Point Wederopbouwplan lost liet vraagstuk van industriehavens en -terreinen niet Wat te doen bij bevroren, waterleiding? De snuifdoos van den Keizer Duitsche V-plannen reeds in 1939 aan Engeland bekend op Vnife 21 Febnlari 1947 IJMUIDER COURANT no den 15en Januari jl. stonden er te- een hoop steenen op het Sluisplein te finv.iden twee fietsen. Een van deze ver- IcfrSelen reed weg, echter zolder den JhtTTiaf^en eigenaar ,.m den zadel" Het Jïde werd door den dief, een 30-jarigen hïtonarbeider uit onze gemeente, in een 5® °hie verstopt. Het was zijn bedoelmg er op een gunstiger tijdstip de banden af En?P den 8en Januari deed^je hetzelf- He'ook al" wist de president van de Haar- ïomsche rechtbank, voor wien de fietsen- Sfbebber zich moest verantwoorden, maar gelukkig is het de tweede keer uit gedachte vertelde desgevraagd, dat hij rien eersten fietsendiefstal pleegde, omdat hij VA uur naar zijn werk moest loopen; als motief voor de tweede daad (hoorde het edelachtbare college, dat de banden hadden Troelen dienen om een nog aan te schaffen frame te completeeren, maar de president vond het geheel een „raar verhaal". Toen bovendien nog bleek, dat het straf blad van den betonwerker een vonnis voor een ontvreemde fiets bevatte, wilde de Officier van Justitie hem een jaar achter slot en grendel zetten. Mr. J- G- Bettink uit Haarlem vertelde in zijn pleidooi van de ziekelijke ouders van verdachte en vroeg, omdat de man kost winner is. clementie voor zijn cliënt. Hooger beroep viel niet mee. De Beverwijksche landbouwer A. H., die hierop het beklaagdenbankje stoffeerde, hield zich verleden jaar op met het ver voer van konijnenklemmen op het land goed van de familie Boreel te Heemskerk en werd dies door den Haarlemschen kan tonrechter met drie dagen hechtenis ge straft. Verdachte voelde zich beklemd en ging in hooger beroep. Met klem vertelde hij, hoe zijn opzet op recht was geweest, de aan hem toebehoo- rende rabarberplantage op een aangren zend stuk land tegen hongerige konijnen te beveiligen, maar de vierschaar achtte dit argument weinig klemmend, aangezien de rabarber-eigenaar zich niet op eigen maar op andermans territorium bevond. „Waarom bent u« eigenlijk in hooger be roep gegaan?" informeerde de recfhter vriendelijk. „Ik heb nog nooit gezeten en in het politie-rapport staat, dat ze me „wel kennen" en dat is niet zoo, want ik ben geen „strooper" beklemtoonde verdachte. De heeren achter de groene tafel vonden net heelemaal niet vreemd, dat verdachte bij de politie bekend was, want in een be trekkelijk kleine gemeenteBovendien had verdachte volgens den president niet Het ministerie van Oorlog deelt mede, dat thans zal worden overgegaan tot de inschrijving voor den dienstplicht voor de lichtingen 1941, 1942, 1943 en 1948. Voor de eerste drie van deze lichtingen en voor de laatste zullen de te verrichten werk zaamheden niet geheel gelijk zijn. Voor de lichtingen 1941, 1942 en 1943 zal de inschrijving niet in vollen omvang behoe ven te geschieden. Het voornemen bestaat voor deze lich tingen geen algemeene keuring te houden tenzij de omstandigheden zich belangrijk mochten wijzigen. Uit deze lichtingen zullen voorloopig al leen enkele kleine categorieën van perso nen tot gewoon dienstplichtigen bestemd worden. Dit geldt voornamelijk voor hen, die studeeren voor arts, tandarts, apothe ker of ingenieur of die deze studie hebben volbracht. Het grootste deel van de voor deze lichtingen in te schrijven personen zal tot buitengewoon dienstplichtige wor den bestemd met de bedoeling om hen niet anders dan in geval van nood tot werke- lijken dienst te verplichten. De keuring van de lichting 1948 zal be ginnen nadat de thans loopende keuring voor de lichting 1944 geëindigd zal zijn. Officieel onderzoek in Berlijn De geruchten over de militaire missie Het A.N.P. verneemt van bevoegde zijde in Den Haag, dat naar aanleiding van ge ruchten over onregelmatigheden en onge- wenschte toestanden bij de Nederlandsche militaire missie te Berlijn reeds sedert ge- ruimen tijd door deskundigen een onder zoek wordt ingesteld, dat tot dusverre echter niet tot bepaalde resultaten heeft geleid. Er is thans besloten, een commissie in te stellen, welke zoo noodig den arbeid der deskundigen zal coördineeren en den betrokken ministers van advies zal dienen. De heeren mr. J. A. de Visser, procureur- generaal bij het gerechtshof te Arnhem, B. J. de Leeuw, oud-thesaurier-generaal en A. Th. Lamping, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister zijn aangezocht in deze commissie zitting te nemen. ten, de familie Boreel had er in gekend moeten worden. De openbare aanklager vond de Straf van den kantonrechter te laag en de door verdachte gevolgde methode om konijnen uit te roeien te wreed. Hij wilde de straf dan ook bepaald zien op twee volle weken opsluiting, waarop verdachte zijn beklemd gemoed uitstortte en om een voorwaarde lijke straf vroeg. Op 6 Maart zal hij (hooren, wat de uitspraak is, tegelijk met den lang- vingerigen betonarbeider. Eerste babypakket in Den Haag uitgereikt Mevrouw F. R. Rijken—Lijnkamp ln de Van Speykstraat 88 te 's Gravenhage is de eerste moeder, die een pakket met baby kleertjes heeft ontvangen, afkomstig van de door Prinses Juliana geleide actie Mevrouw Rijken schonk in den nacht van Maandag op Dinsdag om half een het leven aan een doch tertje, dat de namen Margaretha Franclna Maria Juliana heeft gekregen Het babypakket is haar overhandigd door de vice-presidente van de Unie van Vrouwe lijke Vrijwilligers ln Den Haag. Een geluk- wensch van Prinses Juliana was bij het pak ket ingesloten. De Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" zal in Mei, wanneer de zomerdienstregeling be gint, haar sas. „Mecklenburg" weer in de vaart brengen voor het openen van een dagdienst van Hoek van Hoek van Holland naar Har wich. De „Mecklenburg" wordt, bij Wilton-Fijen- oord te Schiedam geheel gemoderniseerd. Tij dens den oorlog deed dit schip dienst als depót-schip voor de Britsche admiraliteit. Het werd later in gereedheid gebraoht voor de invasie en was het grootste Nederlandsche koopvaardijschip, dat met eigen bemanning aan deze succesrijke operatie bij Normandië deelnam en heeft daarna onder de moeilijkste omstandigheden duizenden troepen naar Fransche en later naar Belgische en Neder landsche havens vervoerd onder gezagvoer der L. Meyer. Toen in April 1946 de „Zeeland" weer de beschikking kreeg over de Mecklenburg" was zij ten eenenmale ongeschikt om als pas sagiersschip dienst te doen. Structureel had het schip te lijden gehad, zoowel door de groote landing-barges, welke in volle zee langszij gelegen hadden om troepen over te nemen als door het schieten met de zware bewapening, die aan dek was opgesteld. Een grondig herstel bleek dan ook noodzakelijk. De herstelperiode werd tevens gebruikt om de passagiersaccomodatie geheel te moderni- seeren. Zoo is op het promenadedek een nieu we zitsalqn gebouwd en werd de lounge ge restaureerd. De le klasse rookkamer kon hier door vervallen om plaats te maken voor een ruim autodek. Alle binnenhutten werden uit gebroken en in plaats daarvan zijn ruime een- en tweepersoons buitenhutten gebouwd, alle voorzien van stroomend warm en koud water. In de 2e klasse werd de eetsalon aan zienlijk vergroot en een nieuwe dames- en rooksalon aan dek gebouwd, het afgesloten promenadedek werd geheel vernieuwd en van vaste zitplaatsen voorzien. Voorts werd de „Mecklenburg" verbouwd tot oliestoker en werden geheele nieuwe elecrtische leidingen door het geheele schip gelegd onder Lloyd's nieuwste veiligheidsvoorschriften. De „Oranje Nassau" komt hoogstwaarschijn lijk in Juli in den dagdienst. Zij vaaTt thans in den nachtdienst van Hoek van Holland op Harwich, welke dienst door de Mij. „Zeeland" tezamen, met de L.N.E.R. wordt verzorgd. Ze zal in Mei voor haar periodieke survey uit de vaart worden genomen. Het jSchip deed gedurende den oorlog in Engeland dienst als depót-schip voor de Koninklijke Marine, om na de bevrijding van ons land als troepen- transportschip te worden gebruikt tot Juni 1946, toen het aan de Mij. „Zeeland" werd teruggeleverd. De motorschepen „Koningin Emma" „Prinses Béatrix" werden in 1940 overgeno men door de Britsche admiraliteit en ver bouwd tot assault landing ship. Als zoodanig namen zij aan bijna alle belangrijke com mando-operaties in de voorste linies deel, niet Ex-belastinginspecteur uit Haarlem voor het tribunaal Voor de zesde kamer van het Haagsche Tri bunaal heeft terecht gestaan de gewezen wet houder van Delft, H J. L. thans geïnterneerd in Naarden. Beschuldigde, die aanvankelijk inspecteur der rijksbelastingen te Haarlem ls geweest, was blijkens de dagvaarding lid van de N.S.B., abonné van Volk en Vaderland en medewer ker aan den Ned. Volksdienst. Hij had een brief gericht aan den secretaris-generaal van het departement van financiën, waarin hij ambte naren van de belastingen te Haarlem had aan gewezen als antl-natlonaal-socialistiscli. Ach ter den naam van een hunner had hfj de aan- teekening „moest gegijzeld worden" geplaatst. In Juli 1944 is beschuldigde wethouder van financiën, sociale zaken en volksgezondheid te Delft geworden, welke functie hij heeft be kleed tot zijn arrestatie ln Mei 1945. Voorts fungeerde hij als secretaris van den N.S. burgemeester van Delft Hij heeft verder deel genomen aan de opleiding van N S.B.-burge- Bij zijn verhoor gaf beschuldigde te kennen, dat het niet zijn bedoeling was geweest, dat den ambtenaren Iets zou geschieden Over zijn benoeming tot wethouder te Delft verklaarde hij. dat hij vond. dat dergelijke functies moes ten worden waargenomen door Nederlandsche ambtenaren. Daarom had hij gevolg gegeven aan den aandrang van de N.S.B. In schriftelijke getuigenverklaringen werd L. een zeer anti-vaderlandsche figuur genoemd Daarentegen kenschetsen ter zitting twee ge- tulgen a décharge hem als zeer gematigd ln zijn optreden. De verdediger betoogde, dat beschuldigde nimmer onolrbare dingen had gedaan. Hij vroeg aan L een straf op te leggen gelijk aan den tijd in detentie doorgebracht. Het tribu naal zal 5 Maart uitspraak doen. alleen in Europa, doch ook bij Afrika, Siam en Java. De „Koningin Emma" werd in April 1946 aan de Mij. „Zeeland" teruggeleverd en wordt thans bij „de Schelde" te Vlissingen weer in den voor-oorlogschen staat teruggebracht. Zij zal vermoedelijk in den loop van het seizoen in den dagdienst komen. Nadat de „Prinses Beatrix" door de Brit sche admiraliteit in April 1946 was terugge leverd, voer het schip nog enkele maanden voor het ministerie van Scheepvaart met mi litairen en kindertransporten Thans wordt het weer tot passagiersschip ingericht en krijgt het hutaccomodatie voor 300 passagiers; zij kan derhalve als nachtboot en als dagboot dienst doen. Medio October komt zij waar schijnlijk in den nachtdienst ter tijdelijke ver- vanging van een der L.N.E.R.-schepen. Van de „Zeeland"-vloot ging het- s.s. „Prin ts Juliana" in Mei 1940 verloren als gevolg van vijandelijke actie, toen het met Neder landsche soldaten onderweg was van Vlissin gen naar IJmuiden; hierbij gingen geen men- schenlevens verloren. Aangezien het internationale reizigersver- voer tusschen Engeland en Nederland zich, zoowel ten gevolge van de oorlogsvernieling van de haven- en stationsemplacementen te Vlissingen als om spoorweg-technische rede nen, geheel op Hoek van Holland heeft moe ten concentreeren. werd de Mij. „Zeeland" genoodzaakt haar passagiersdienst, de eenige Nederlandsche Kanaaldienst, thans uit Hoek van Holland te varen. Teneinde echter aan den Zeeuwschen ex port van uien tegemoet te komen, wordt tij delijk een geregelde vrachtdienst met drie afvaarten per veertien dagen van Vlissingen uit naar Harwich geëxploiteerd. „Mijn geheugen heeft in het kamp erg aangeklaagd, doch dit heeft geen gevol- geleden en ik herinner mij niet veel meer' merkte de 68-jarige H. D. Donderdagmor gen voor de derde kamer van het Haar- lemsche Tribunaal op. „Dan is het maar gelukkig, dat wij de noodige papieren bij de hand hebben om het bij te vijlen", ant woordde de president mr. C. E. Muller Aan D„ die in betere tijden een particu lier detectivebureau had gedreven, was het lidmaatschap van de N. S. B., het collecteeren voor Winterhulp, en abon nement op het Nationale Dagblad ten laste gelegd. De ten laste legging werd aanmerkelijk verzwaard door het feit. dat D. correspondent was van den „Inlichtin gendienst" der N.S.B., later „Algemeen Toezicht Leden" genaamd. Verder werd hij beschuldigd van hulp- en steunverlee- ning aan den vijand door het verstrekken van inlichtingen over de anti-Duitsche firmanten van een onderneming in Am sterdam aan een te Santpoort woonach tigen Rijksduitscher. Voorts zou hij in 1942 in opdracht van het N.S.B.-bestuur van de stichting „Meer en Bosch" te Heemstede nasporingen verricht hebben naar uit die stichting verdwenen goederen, die door het oude bestuur in veiligheid gesteld waren Tenslotte had hij een brief naar Seyss Inquart geschreven, waarin hij om eer herstel vroeg, waarbij hij den naam van een Amsterdamsch advocaat noemde, die hierdoor aan maatregelen van de Duit- schers werd bloot gesteld. Uitvoerig werd ingegaan op de inlichtin gen, die D. aan den Rijksduitscher M. te Santpoort had verstrekt en waarin ook een als anti-Duitsch bekende dominee te Am stelveen betrokken werd. D. gebruikte deze gelegenheid om heftig te fulmineeren te gen anti-Duitsche Nederlanders, die wel aan Duitschland wilden verdienen. Zijn ijver om de uit „Meer en Bosch" verdwenen goederen terug te brengen, bleek zoo ver te gaan, dat hij diegenen, waarvan hij vermoedde dat zij er meer van wisten, met Duitsche strafmaatregelen dreigde. Voor zijn bemoeiingen kreeg hij, behalve een vast honorarium, 2% van de waarde der teruggebrachte goederen. De kwestie van het request aan den rijkscommissaris zou zich volgens de stuk ken als volgt toegedragen hebben. D. had eens een apothekers-assistente, die van diefstal verdacht werd „verhoord" en zich daarbij voor politieman uitgegeven. De advocaat van deze juffrouw, mr. F. D. P. uit Amsterdam, had daarop den detective gen gehad. D. hield, zooals hij 'net uitdruk te, uit dit geval, hoewel zijn schuld ook niet kwam vast te staan, „een gevoel van minderwaardigheid" over. Daarom wendde hij zich tot Seyss Inquart om „eerherstel" te verkrijgen. In een bijlage wees hij ter loops op he't Joodsche huwelijk van mr. F. D. P., op diens anti-Duitsche gezindheid en voerde hij als bewijs van zijn eigen na- tionaal-socialistlsche gezindheid aan, dat zijn naam op de zwarte lijst der „anti's" voorkwam. Zijn pro-Duitsche houding bleek ook uit een brief uit Juli 1943 aan een „kameraad" in Duitschland, waarin de verdachte schreef, dat de dag, waarop Duitschland de overwinning zou behalen, de gelukkigste van zijn leven zou zijn. D. was, volgens zijn zeggen, door de voorlogsche politieke, toestanden tot de N S. B. gekomen. Toen de Koningin voor Radio-Oranje verklaard had „dat er voor N.S.B.-ers in ons land geen plaats meer zou zijn", was hij maar bij de beweging geble ven. Bovendien had hij om een Duitsche huishoudster te behouden, de portretten van Hitler en Mussolini opgehangen. Op 16 Sept. Ï944 had hij voor de beweging be dankt, „want het had geen zin meer". Op een vraag van mr. Muller merkte D. op, dat hem de toestand thans totaal on verschillig liet. Mr. Viskil trad als verdediger op van den man, waarvan de president verklaard had, dat hij één van de zwaarste gevallen was, die voor deze Kamer terecht stonden. Uitspraak op 6 Maart. Vanaf heden een Fiimilicproaranima (De hertog van West Point) Ken film van sport, muziek en ro mantiek, gespeeld In Amerika's groot ste Militaire School. L.C.B. Examens stenografie en machineschrijven De uitslag van het examen stenografie en machineschrijven. gehouden te Beverwijk in het voormalig Kenncmerhótel, ondèr auspiciën van de C. B. L. (Centrale Bond van Leeraren), is als volgt: Aantal candldaten machineschrijven 49, ge slaagd 44; afgewezen 5. Stenografie Nederlandsen 11; geslaagd 10; af gewezen 1. Stenografie Dultsch 1; geslaagd 1. Namen van geslaagden uit Velsen en omge ving; machineschrijven: de heeren W. Cruson, H. Verholt, J. Smit en de dames mevr. Eikelhof, mej, A. v. Wolferen, C. Groen, G. Hofman, J. Gravemaker, c. v. d. Linden, E. v. d. Linden, J. Huybers en F. Mossel. Stenografie Nederlandsch: de heeren H. Bos, A. Dekker en de dames C. v. d. Vlies, N. Com mandeur. A. Dulneveld Voor stenografie Duitsch slaagde mej. A. Schaap uit Beverwijk. Als de dooi eindelijk komt.. Door de strenge vorst is in vele huizen de waterleiding bevroren, waardoor op verscheidene plaatsen een scheur in de lei ding kan zijn ontstaan. Zoolang het water in de leiding nog be vroren is, heeft men geen gevaar te duch ten, doch bij invallenden dooi zal het ijs smelten en het water als de leiding niet afgesloten is met groote kracht uit de scheuren stroomen, hetgeen waterschade aan meubilair en huis zal veroorzaken. Om deze schade te voorkomen, of althans zoo gering mogelijk te doen zijn, dient men thans reeds te overwegen welke maat regelen genomen moeten worden. De be woners van bovenhuizen dienen te beden ken, dat him benedenburen in vele geval len de dupe worden van lekkage van het bovenhuis, omdat het water door de pla fonds in de benedenwoning terecht zal komen. Zoolang de leiding niet ontdooid is, moet men 's nachts de hoofdkraan in den meter- put of de stopkraan van het betreffende leidinggedeelte, gesloten houden. Bij het verlaten van de woning, van hoe korten duur ook, moet dit eveneens gedaan worden, opdat, indien tijdens deze afwezig heid een lekkage ontstaat, het water niet vrij kan wegloopen. Het is mogelijk dat de kraan bevroren is, waardoor het op- en neerdraaien van de klep wordt belet. In dit geval kan men probeeren de hoofdkraan te ontdooien door deze aan de onderzijde te verwarmen, bijvoorbeeld met een thee licht of klein petroleumstel. Men moet nooit de kruk met geweld willen om draaien, omdat deze dan kan afbreken en waardoor de hoofdkraan geheel onbruik baar wordt. Indien blijkt, dat met de hoofdkraan de leiding niet afgesloten kan worden, geve men hiervan dadelijk kennis aan het waterleidingbedrijf; maar het is goed er rekening mee te houden, dat men niet on middellijk aan alle verzoeken kan voldoen en dat het in dringende gevallen noodig zal zijn zelf in te grijpen. De beste manier een plotselinge lekkage te stoppen, indien de hoofdkraan niet afge- FEUILLETON door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson i> HOOFDSTUK I. Toen Eve Neill een eisch tot echtschei ding indiende tegen Ned Atwood, werd zij in dien eisch ontvankelijk verklaard. En ofschoon de aanklacht sprak van ontrouw, veroorzaakte het proces minder opzien en schandaal dan Eve had durven verwachten. Ten eerste waren zij in Parijs getrouwd, in de Amerikaansche Kerk in de Avenue George Fifth. Dus was een echtscheiding, in Parijs uitgesproken, ook geldig voor de Engelsche wet. Er kwamen maar een paar regeltjes van in de Engelsche kranten. Eve en Ned hadden zich indertijd gevestigd in La Bandelette een prachtig strookje zil verachtig strand, dat in die vreedzame da gen waarschijnlijk de chicste badplaats van Frankrijk was en zoo hadden ze weinig contact met Londen meer gehad. Er werd hier een beetje geroddeld, daar Tvat schamper gelachen, en daarmeè scheen ee zaak afgeloopen. Maar Eve vond, dat het nog vernederen der was om als vrouiV van je man te schei den dan omgekeerd. Ieder verstandig mensch zal dat een ziekelijk idee vinden. Maar men moet niet vergeten, dat het de nawerking was van een hevige zenuw spanning, die deze vrouw met haar gemoe delijk, opgewekt temperament, op den rand van een zenuwinstorting had gebracht. Daar kwam bij, dat zij altijd te kampen had tegen het vooroordeel, dat „men" nu eenmaal had tegen haar uiterlijk. „Hoor eens", zei de eene vrouw, „als je met iemand als Ned Atwood trouwt, dan wéét je wat je te wachten staat". „Maar ben jij er zeker van", zei een an der, „dat de schuld heelemaal bij hem ligt? Kijk eens naar die foto van haar. Neen, kijk er nu eens goed naar!" Op dat tijdstip was Eve acht en twintig jaar. Op haar negentiende had zij het for tuin geërfd van haar vader, die in Lan cashire woonde, een stuk of wat katoen- fabrieken bezat en buitengewoon trotsch was op zijn eenige dochter. Op haar vijf en twintigste trouwde zij met Atwood omdat (a) hij zoo knap was, (b) zij eenzaam was, en (c) hij in ernst dreigde een eind aan zijn leven te maken, als zij hem weigerde. Ondanks het feit, dat Eve goedaardig van karakter was en niet wantrouwig van aard, had zij het uiterlijk van een gerou tineerd hartenbreekster. Zij was slank; ze was tamelijk groot; zij had een figuur enfin, Lebec van de Place Vendóme zag kans er de gestalte van een Circe van te Woensdag debat over Indië in de Eerste Kamer Het ligt in de bedoeling, dat de Eerste Kamer Woensdag 26 Februari een begin zal maken met de behandeling der begroo ting van het departement van Overzeesche Gebiedsdeelen, waarbij het Indische vraag stuk in vollen omvang zal worden bespro ken. sloten kan worden, is de leiding als deze zichtbaar is op ongeveer 20 cm vóór het lek, voorzichtig dicht te slaan door zachte slagen met een hamer. Om bij een hard spuitend lek dit dichtslaan te vergemak kelijken, kan men tijdelijk eenige tapkra nen openen, (indien tenminste de afvoer- leidingen daarvan niet bevroren zijn) waardoor drukverlaging in de leiding ont staat en de uitstrooming vermindert. Is de leiding onzichtbaar, b.v. wegge werkt in den muur, dan zal men nood gedwongen de leiding op een andere plaats, waar deze wel zichtbaar is, moeten dicht slaan eventueel na eerst op de boven omschreven wijze den druk verlaagd te hebben. Bij lekkage van een binnenleiding, ol' voor het ontdooien daarvan, dient men de hulp in te roepen van een particulieren waterfitter (loodgieter). UITVOERING „VARIA". De tooneelvereeniging „Varia" laat weder om in dit seizoen van zich hooren. Donderdag 27 Februari wordt in Thalia opgevoerd het tooneelspel in vier bedrijven van Miohel Duran: „Voorloopige invrijheidstelling". MARKTBERICHT VAN DONDERDAG De aanvoer bedroeg 200 kisten. Besomming: KW 91 f3353. Het plan voor den wederopbouw in onze gemeente is reeds eenige malen in ons blad besproken. Ook aan het in dustrieterrein hebben wij de noodige aandacht geschonken. Allerlei gezichtspunten doen zich hierbij voor en aangezien het hier min of meer gaat om een levenskwestie voor de gemeente Velsen willen we deze zaak nog eens van den breeden kant bekijken. In alle vorige plannen is de noodzakelijk heid dat onze gemeente met haar gunstige ligging industrieterreinen met los- en laadplaatsen noodig heeft, tot uiting geko men. De Rijkswaterstaat dacht er natuurlijk niet aan. aan de boorden van het Noordzee kanaal meer loshavens en industrie toe te laten; daarom werd naar een andere oplos sing gezocht. In het vorig uitbreidingsplan was een industrieterrein ontworpen op de gronden, gelegen aan Zij kanaal B. Voor de spoorverbinding hiermede was een con- vooi-sp.oorlijn in het uitbreidingsplan op genomen. Bij de halte Driehuis was een aftrakking gedacht van het bestaande spoorwegtraject af, over de gronden van Beeckensteijn en van den polder Velser- broek naar bovengenoemd kanaal. Dit plan is later teruggenomen, vermoedelijk in verband met den bodemgesteldheid van de terreinen, welke zich slecht voor bebou wing leenden. De groote behoefte aan in dustrieterrein bleef bestaan. In een later plan werden gronden, ge legen ten Noorden van het Noordzeekanaal bij het pontveer voor industrie bestemd, maar hiervan kwam niet veel, doordat de zelfde bezwaren van den Rijkswaterstaat de uitvoering hiervan in den weg stonden. Bovendien zou dit 'ook geen oplossing geven voor het deel der gemeente, gelegen ten Zuiden van het Kanaal. Nu er nieuwe plannen zijn gemaakt; waarin aan het deel der gemeente, gelegen ten Zuiden van het Kanaal weer weinig aandacht wordt geschonken, rijst bij ons de vraag, waarom ook in dit deel der ge meente geen behoorlijke- los- en laadhaven in het plan is opgenomen. Het kleine in dustrieterrein in het Westelijk deel van Oud-IJmuiden is van weinig beteekenis Prof. Jones, voormalig directeur van den inlichtingendienst der research-afdeeling van het Britsche ministerie van Lucht vaart, heeft in een lezing medegedeeld, dat de Duitsche plannen voor de vliegende bommen reeds in de tweede maand van den oorlog in Groot-Brittannië bekend waren. „De Britsche marine-attaché te Oslo", aldus prof- Jones, „ontving in October 1939 een anoniem schrijven, waarin stond, dat, indien Groot-Brittannië er prijs op stelde op de hoogte te worden gesteld van ver schillende Duitsche technische ontwikke lingen, wij slechts de redactie van de in leiding tot ons Duitsche nieuwsbulletin op een zekeren avond moesten veranderen. Dit werd gedaan en wij kregen de ge- wenschte inlichtingen onder meer over twee soorten van radar, waarvan er een reeds werd toegepast. Tevens werden wij ingelicht fever bélangrijke proefstations, de ontwikkeling van raket-bommen en bom men voor zweefvliegtuigen. De gegevens waren zoo uitvoerig, dat velen de betrouw baarheid er van betwijfelden. Naarmate de tijd verstreek en het rapport van Oslo in alle bijzonderheden juist bleek te zijn, moest men er wel geloof aan hechten". Prof. Jones vertelde hoe men in Enge land te weten kwam, dat te Peenemümde belangrijke experimenten verricht werden. Een kantoorbediende te Berlijn, zoo ver telde hij, die instructies moest opstellen voor het aanvragen van benzinetoewijzin gen, hechtte aan het document een lijst met namen van plaatsen waarheen dé in structies moesten worden gezonden. Een copie van deze lijst, waarop de plaatsen Ln volgorde van belangrijkheid waren ver meld, kreeg men ook in Engeland in han den. De tweede plaats op de lijst was Pee- nemünde. Een luchtaanval op de stad volg de, waarbij de voornaamste Duitsche raket ontwerper den dood vond. De productie moest voortaan ondergronds worden voortgezet en het wapen kon pas enkele maanden later gebruikt worden. en heeft voor vele industrieën bezwaren. Er is toch wel een oplossing. We beklimmen maar weer ons oude stok paardje. Het spoorwegnet ten Noorden van Sant poort zal door den tunnelbouw, die onge twijfeld spoedig zal worden hervat, een belangrijke wijziging ondergaan. Hierdoor ontstaat een goede, gelegenheid, een con- vooi-spoor aan te leggen naar de terreinen, gelegen ten Oosten langs den Rijksweg tus schen Velsen en Santpoort, Van het Zijka naal B zou dan een kanaal naar deze ter reinen gegraven dienen te worden, eindi gende/in een las- en laadhaven nabij den weg. Langs dit kanaal is dan plaats voor industrie. Dan nog een goede verkeersweg van IJmuiden-Oost en Driehuis af over den kortst mogelijken afstand en in een lang gevoelde behoefte zou zijn voorzien en Velsen zou dan ook bezitten, wat Haar- lem en Beverwijk reeds lang hebben. Het ontbreken van een dergelijke inrichting heeft reeds tal van bedrijven weerhouden, zich hier te vestigen, en andere, die hier reeds gevestigd waren, verhuisden naar elders, zooals de R.I.DS»-fabriek en de bekende pottenbakkerij. Nu verwacht mag worden, dat er in de naaste toekomst groote behoefte zal zijn aan terreinen voor het vestigen van nieuwe industrieën, is het zeer urgent dat hierin wordt - voorzien. Ook andere gemeenten zien dat in, zooals Alkmaar, waar het ge meentebestuur zich veel moeite geeft in dustrieën te trekken en bezig is hiervoor terreinen te doen aanleggen. Wanneer Velsen aan zijn toekomst wil bouwen, moet er gelegenheid voor de 'ves tiging van industrie van allerlei aard, zoo als scheepsbouw komen. Lou Bandy trad op in Thalia Lou Bandy, pas terug uit Indonesië met een kersversch programma: te begrijpen dat het theater vol was. Er kwam een stukje zomer in het wintersche IJmuiden met Lou's ge bruinde gezicht en onafscheidelljken stroo- hoed. Verzen uit de tropen, verhalen over „onze jongens", in ademlooze stilte gehoord, we leven immers mee. dagelijks. De lach en de traan waren er ook ditmaal. Eén ding was zeker: Lou had het publiek en hij werkte prettig, want hij wist niet van ophouden, hij was wat we noemen „op dreef". Voor Lou Bandy terug gaat naar het zonnige land on der den evenaar, wil hij nog eens optreden in de plaats „waar hij zou willen sterven, maar nooit leven", ons IJmuiden. Het publiek be tuigde luide zijn instemming hiermee. Be halve de „Novelty Sisters", wier aardige songs menig applaus ontlokten en Rodi Roeters die als conférencier en goochelaar (met zijn kaar- tentrucs!) aller aandacht volkomen in beslag nam, mogen we zeker niet nalaten Fred Al- lister te noemen, die met zijn bekoorlijke assjstente ons vergastte op zijn onnavolgbare creaties. Montgomery, Attlee. Stalin wijlen burgemeester De Vlugt, Oom Paul Kruger met zyn bevend hoed-afnemen-gebaar. Ko ning Willem III, De Gaulle en vele anderen, het was of zij in levenden lijve voor ons stonden Veel studie en oefening is er noo dig geweest voor dit werk. En al deze kunstenaars traden op in de mu- zika.e omlijsting van Guus Jansen, die s'eHs den „juisten toon" wist te treffen. H K. Agenda voor Velsen en IJmuiden VRIJDAG 21 FEBRUARI ThaJia: 7.00 en 9.15 uur. Rox: fl uur, De hertog van West Point De Pont.: 8 uur. La vle de Bohème. Leger des Heils: 8 uur, Chrlstenvouwenhond. maken. Zij had licht kastanjebruin haar, dat zoo lang en zoo zwaar was als een schapenvacht, en het was gekapt op een manier, die in de dagen van Koning Edward mode was. Haar blank-en-rose teint, haar grijze oogen, en haar glimlachende mond voltooiden het verleidelijke geheel. De in vloed van haar uiterlijk op Franschen was verbijsterend. Zelfs de president van de rechtbank, die de echtscheiding uitsprak, leek eenigszins gecharmeerd. In Frankrijk schrijft de wet voor, dat al vorens een echtscheiding wordt uitge sproken, de beide partijen nog eenmaal bij elkaar moeten worden gebracht van aangezicht tot aangezicht. In een vertrou welijk gesprek voor een laatste poging om hun geschillen bij te leggen. Eve had nooit dien morgen in Versailles in de ver trekken van den rechter vergeten; het was een warme Aprilmorgen, en de lucht was vol van dat ondefinieerbare, dat de lente in Parijs onweerstaanbaar maakt. De rechter, een vriendelijke, gewichtige man met een snor, was zeer ernstig. Maar hij had een nogal theatrale manier van doen. „Madame!" zei hij. „Monsieur! Voor dat het te laat is, smeek ik u u te bedenken, u te bezinnen Wat nu Ned Atwood betreft. Hij zag er uit als een toonbeeld van deugd en beminnelijkheid. De charme, waarom hij beroemd was, scheen van hem af te stralen en ook Eve was er zich van be wust de zonnige kamer te vullen. Zelfs de ernst van de situatie kon daar niets aan veranderen. Zijn uitdrukking van ge kwetste en smeekende boetvaardigheid boezemde vertrouwen in- Hij had blond haar en blauwe oogen en hij scheen de eeuwige jeugd te bezitten, hoewel hij ver in de dertig was. Zoo stond hij dóar bij het raam, een en al gretige oplettend heid. Eve had er ondervinding van, dat hij aantrekkelijk was; verwarrend en zeer aantrekkelijk! En dat was ook de reden, waardoor hij altyd in moeilijkheden was gekomen. „Is er iets", vervolgde de rechter, „dat ik kan zeggen over het huwelijk?" „Neen", zei Eve. „Alstublieft niet". „Als ik madame en monsieur er toe kon krijgen om zich nog eens te beraden. „Ik hoef mij niet te beraden", zei Ned schor. „Ik heb die scheiding nooit gewild". De kleine rechter draaide zich snel om en scheen te groeien van verontwaardi ging. „Monsieur, zwijgt u! U bent degeen, die madame beleedigd heeft. U bent het, die madame vergiffenis behoort te vragen". „Dat zal ik doen", zei Ned haastig. „Op mijn knieën, als het moet". En hij ging naar Eve toe, terwijl de rechter over zyn snor streek en hoopvol toekeek. Ned was knap. Dat hebben we al gezegd. Hij was ook slim- Met een schok van schrik vroeg Eve zich af, of zij ooit van hem verlost zou zyn. „De mede-schuldige in deze zaak", ver volgde de rechter, terwijl hij steeds zijn papieren doorkeek",, die madamehij keek weer in zijn notities, „hoe heet zij: Buulmèr-Smieth „Eve, ik zweer je. dat ik geen steek om haar geef!" Eve sprak op vermoeiden toon: „Dat hebben we immers allemaal al zoo vaak bepraat". „Betsy Bulmer-Smith", zei Ned, „is zeer onbeduidend. Ik kan zelf niet meer begrij pen, wat me bezield heeft. Als je jaloersch op haar bent. „Ik ben heelemaal niet jaloersch op haar. Maar ik zou wel eens willen weten, hoe zij het vindt, als je een braydende sigaret tegen haar arm houdt, alleen om dat je uit je humeur bent". Er kwam een uitdrukking van hulpeloo- ze gekwetsheid op Ned's gezicht en hij zag er meer dan ooit uit als-eeri verongelijkt jongetje. „Je bedoelt toch niet, dat je me dat voor de voeten wilt gooien?" „Ik ben heelemaal niet van plan je iets voor de voeten te gooien, beste Ned. Het eenige wat ik wil, is deze zaak zoo gauw mogelijk achter den rug te hebben. Alsje blieft!" „Ik was dronken. Ik weet niet, wat ik deed". „Ned, laten we er nu over ophouden. Ik heb je al gezegd, dat het niet het minste verschil voor me maakt". Zij zat bij een groote tafel met een in drukwekkend inktstel. Ned legde zijn hand op de hare- Zij hadden Engelsch gespro ken. wat de kleine rechter niet verstond. Hij kuchte, 'draaide zich om en begon met hartstochtelijke belangstelling een schil derij te bekijken, dat boven de boeken kast hing. Eve vroeg zich opeens af. en Neds hand de 'hare stevig vasthield, of ze van plan waren haar tegen haar wil te dwingen terug te gaan naar Ned. Wat Ned zei, was in zekeren zin waar. Met al zijn charme en zijn intelligentie was hij zich zoo weinig bewust van den wree- den trek in zijn karakter als een kind. Wreedheid zelfs de tragi-kom^che „geestelijke" wreedheid, die Eve altijd had veracht als een schijnheilige halve maat regel zou op zichzelf voldoende reden tot scheiding zijn geweest. Maar de zaak was nu veel ernstiger en het moest uit zijn. „Het huwelijk", zei de réchter tegen het schilderij boven de boekenkast, „is de eenige staat van volkomen geluk, voor man en vrouw". „Eve", zei Ned, „wil je me nog één kans geven?" Een liefhebberij-psycholoog op een par tijtje had Eve eens gezegd, dat zij gevoeli ger voor suggestie was dan de meeste men- sehen. Maar toch was zij niet gevoelig ge noeg voor deze suggestie van Ned! De aanraking van zijn hand gaf haar geen enkele emotie, behalve, dat het haar min of meer irriteerde. Eén ding was waar: Ned hield van haarOp zyn manier (Wordt vervolgd)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3