IJmuider Courant Straatincident o „Geallieerd Duitsch bestuur heeft gefaald" Merkwaardige uitingen van Britsch parlementslid over Grieksche situatie Het Indische nieuws samengevat Achtste leerjaar facultatief? Op 1 Januari 1948 wil de minister de bijzondere rechtspleging sluiten Overal sneeuw 61e Jaargang No. 18566 „„„„me: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en *c- 5437, - Haarlem: Gr. Houtstr. 93. Administratie ^kriZ.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132, 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 22 Februari 1947, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent; per kwartaal 14,Franco per post 4,50. - Adver tentie-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem p 22 October 1946, meer dan een jaar na bet einde van den Tweeden Wereld- i_jj voer een Engelsch eskader door de straat van Korfoe, vlak bij de Albaneesche vist Plotseling klonken zware ontplof fingen Twee torpedojagers waren op ruinen geloopen. Vierenveertig man waren «sneuveld Men loopt niet op mijnen en sneuvelt niet in vredestijd. Dat is althans bedoeling. En dat kanaal was al in 1944 van mijnen gezuiverd. De Royal Navy ging het nu opnieuw vegen en vischte er tweeën twintig op: zware zeemijnen van Duitsch Se elk geladen met 270 k.g. ontplofbare «toffen Ze waren hoogstens zes maanden tevoren gelegd. Daarop eischte Groot- Brittannië genoegdoening van Albanië, ureeg een onbevredigend antwoord en diende een klacht tegen dit land bij den Veiligheidsraad van de U.N.O. in. Die zit nu mee: de eerste dagen der discussies hebben geen bevredigend resultaat ge bracht Vanmiddag om vijf uur wordt het debat 'voortgezet. Groot-Brittannië, zich uitend bij monde van Sir Alexander Cadogan, heeft vier resoluties voorgesteld. Volgens de eerste zou de Raad moeten heslissen, dat het mijnenveld door de Alba neesche regeering of met haar medeweten is gelegd, volgens de tweede dat Groot- Brittannië en Albanië het geschil samen moeten regelen (met beroep op den Raad), volgens de derde dat het geschil op de agenda van den Veiligheidsraad blijft, tot het is geregeld en volgens de vierde, dat alle staten eraan herinnerd worden dat zij mijnen in hun wateren moeten laten vegen, zoodra zij vermoeden dat die er wel eens konden zijn. Deze laatst-voorgestelde resolutie treft niet zoozeer door haar optimisme over de bestaande verhoudingen in deze wereld als wel door haar sociaal gevoel. Groot-Brit tannië, kennelijk vreezend dat de memories van meer staten wat kort zijn en zij het intreden van den vrede wel eens konden zijn vergeten, wil hun herinnering officieel laten opfrisschen om te voorkomen dat hier en daar meer plotselinge explosies plaats grijpen. Zij zouden ook wel eens andere dan Britsche schepen kunnen doen zinken. Maar de voorgestelde eerste resolutie wordt alvast niet door Albanië aanvaard. Zich uitend door middel van een diplo maat, die Kapo heet, heeft het verklaard dat het „doordringen" van een Engelsch eskader-in-slagformatie in de Straat van Korfoe een provocatie jegens Albanië be- teekende. Een'uittarting dus. En wie dit onbevangen leest moet zich verlicht voelen bij de gedachte, dat de Albaneesche regee ring zooveel zelfbeheersching heeft gehad, dat zij haar vloot niet heeft laten uitvaren om slag te leveren. Tot hij bedenkt, dat de Albaneesche vloot niet bestaat. Bestaan of liever gezegd: bestonden er dan wel Albaneesche mijnen? Neen, zegt de diplo maat Kapo, en wij hebben ze niet gelegd ook. Mijn regeering weet niet wie het ge daan heeft. Maar wij waren vólkomen gerechtigd tot het nemen van veiligheids maatregelen, want vóór dien 22en October had er al een aantal provocaties plaats gehad. Dit laatste argument zou u en mij, als wij in den Veiligheidsraad zaten, doen twijfelen aan Albanië's blanke onschuld. Nu wij er niet in zitten lezen wij het met verwondering en vragen ons bovendien af, of een Veiligheidsraad het leggen van mijnen in vredestijd als een veiligheids maatregel zou erkennen. Gewone men- schen en geen diplomaten zijnde, lijkt ons dit niet aannemelijk. Maar het hooge college in New-York is bij uitstek bevoegd om hierover te beslissen. Het heet zelf naar de Veiligheid, streeft haar beroepshalve na en zal inderdaad in deze zaak zelf veilig heidsmaatregelen moeten nemen. Dat Albanië verklaart „niet te weten wie het gedaan heeft" is interessant. Zou de vloot van een of anderen onbekenden staat, zich boosaardiglijk voornemend om Albanië erin te laten loopen, stiekum mijnen bij zijn kust hebben gelegd? Het is moeilijk aan te nemen, want Albanië heeft veel belangstelling voor de Straat van Korfoe en zou het hebben gemerkt. Het zegt trouwens niet dat het eenigen anderen staat van zooiets ergs verdenkt. Wie zou het dan gedaan hebben? De een of andere particuliere bende of privé persoon? Dat is een romantische gedachte: iets voor een „thriller". Al Capone, de opperboef van Chicago, moet zich in zijn graf omdraaien, want op zulk een privé schurkenstreek is zelfs hij nooit gekomen. Stel u voor dat iemand een partijtje oude Duitsche zee- mijnen opkoopt en ze voor de Albaneesche kust gaat leggen om dat. arme kleine Albanië in ongelegenheid te brengen en terloops een groep Britsche zeelieden te vermoorden! Als Kapo dit volhoudt mag de Veiligheidsraad, die nog niet toe is aan de internationale politiemacht, zich wel eerst eens wat gewone politie bijwijze van verlengstuk aanschaffen. Ja, het is een erg vreemde zaak. Onrust wekkend, ofschoon ik durf te verzekeren dat zich niet de minste kans voordoet, dat hieruit een Derde Wereldoorlog ontstaat. Maar dat komt doordat de Tweede nog maar zoo kort achter ons ligt en de wereld oorlogsmoede is. In andere omstandigheden zou een „incident" als dit heel gevaarlijk kunnen zijn. Nu kan ons alleen maar interesseeren, hoe de Veiligheidsraad het Britsch-Alba- neesche geschil tot een oplossing zal brengen, procedeerend tegen „onbekenden dader" tot hij hem gevonden heeft. Wan neer was het ook- weer, dat in de Middel- landsche Zee telkens schepen getorpedeerd werden en niemand wist, wie het deed? Ah, dat moet voor den Tweeden Wereld oorlog gebeurd zijn, in de dagen van non-interventie, conferentie van Nyon en Spaanschen burgeroorlog. Weet u het nog? Wij leven snel. De dader ligt op het kerk hof; volgens sommigen heette hij Mussolini: zoo'n korte, dikke man met booze oogen, die altijd redevoeringen hield van een balcon en dien de Engelsche kolonie in Rome daarom Julia noemde. Die man kan het ditmaal niet gedaan hebben, want hij is zelf vermoord. Maar wie dan? Als ze nu maar beter zoeken! De ironie in dit stuk zij mij vergeven. Ik houd meestal niet van ironie. Maar soms wordt het iemand te machtig. Gromyko heeft gezegd dat alles berust op een „excentrieke truc" van Sir Alexander Cadogan. Een aardige uitdrukking. Maar wat zeggen de nabestaanden van die 44 zeelieden? R. P. Tot secretaris by het staatstoezicht op de zie kenfondsen is benoemd mr, L. V. Ledeboer te Arfgrdeahout. Mac Hartley's afscheid „Weinig verandering" in Amerikaansch-Russische betrekkingen De Amerikaansche militaire gouverneur in Duitschland, generaal Mac Narney, heeft gisteren zijn afscheidsconferentie ge houden na 15 maanden in functie te zijn geweest. Mac Narney toonde zich niet bijs ter tevreden over hetgeen de geallieerde contróleraad bereikt heeft. Hij sprak de meening uit dat de raad niet geslaagd is in zijn taak tot verwezenlijking van de over eenkomst van Potsdam. Eén van de voor naamste eischen daarvan was de stichting van een centrale Duitsche regeering. Of schoon Amerika en Engeland het hierover in principe eens waren, werden de po gingen tot vorming van zulk een regeering door Rusland (soms gesteund door Frank rijk) verhinderd. Mae Narney verklaarde voorts dat zijn werk als militair gouverneur hem nog meer heeft overtuigd van de noodzaak eener langdurige bezetting. Bij zijn aankomst in Duitschland had hU gedacht aan een be zetting van tien jaar, doch thans was hij van oordeel dat de troepen zeker 10 a 15 jaar zullen moeten blijven. In voor een eventueele oorlogsvoorbereiding belangrij ke .gebieden zooals het Ruhrgebied zou zelfs een nog langere bezetting nóodig kunnen zijn. Op een vraag of de betrekkingen tus- schen de Amerikanen en de Russen in Duitschland verbeterd zün, antwoordde Mac Narney: „Over het geheel genomen: wat de practische resultaten betreft, zie ik zeer weinig verandering". De regeering door vier mogendheden heeft, zei de generaal, de economische her leving vertraagd en heeft ook de verbrei ding der democratische gedachten belem merd. Terwijl in de Amerikaansche zóne de grondwetten den Amerikaanschen geest ademen, volgen zij in de Sovjet-zóne de po litieke gedachten der Sovjet-Unie. Op de vraag, of in de vijftien maanden bezetting de verhouding tusschen Ameri kanen en Russen slechter was geworden, antwoordde Mac Narney, -dat hij dat niet kon bevestigen. Er was slechts weinig mee- ningsverschil merkbaar geweest. Het was moeilijk om het eens te worden over grond beginselen. Het beste zou zijn, dat alle ge allieerde vertegenwoordigers in den be stuursraad de opdracht zouden krijgen de overeenkomst van Berlijn uit te voeren. Zooals reeds gemeld meent generaal Mac Narney, dat een bezettingsleger minder geschikt is om het bewind uit te oefenen. Hij geeft de voorkeur aan een hoogen commissaris, die onmiddellijk verantwoor delijk is aan de regeering. Met Byrnes kon hij het daarover echter niet eens worden, met Marshall heeft hij nog niet van ge dachten gewisseld. Mac Narney wordt opgevolgd door zijn plaatsvervanger luitenant-generaal Lucius Clay. Deze zal op 15 Maart het bewind overnemen. Reeds nu kondigde Clay een vergaande reorganisatie aan van de Ame rikaansche troepen, waarbij het centrum in groote mate naar Berlijn verlegd zal wor den. Het tegenwoordige hoofdkwartier in Frankfurt zal dan geheel ondergeschikt worden aan den staf in Berlijn. Vier jaar rijkswerkinrichting voor ex-„bestnursraatl" Mr. W. N. F. K. uit Wormerveer, die ge durende de bezetting als „bestuursraad" van de provincie Noordholland de Duitschers had geholpen bij de nazificeering van het Neder- landsche bestuursapparaat, is door het Bij zonder Gerechtshof in Amsterdam veroor deeld tot vier jaar rijkswerkinrichting onder aftrek van den tijd, doorgebracht in voor arrest en met ontzetting uit alle openbare rechten voor het leven. Drie „Lotharingers" werden Uit hun ko nijnenhok op een Heemsteedsche buitenplaats gestolen. Het woord is aan. Hendrik Andriessen: Het besef, dat de muziek tot den natuurlijken rijkdom van het leven behoort, past niet in de nuttigheids-opvattingen van den Hollander, die voor alles zorg heeft behalve voor de zorgeloosheid. (Uit zijn artikel in dit nummer). De QueenMary", zusterschip van de „Queen Elizabeth", het grootste passagiers schip ter wereld, is in een droogdok in Southampton opgenomen om te worden hersteld van de schade gedurende den oorlog opgeloopen. UiSO-com missie kreeg uitnoodiging van de opstandelingen„Kom naar de bergen!" De grootste saffier ter wereld, de „Ster van Indië, is gedurende den oorlog tezamen met een groote verzameling kostbare curiosa uit het Amerikaansche Natuur historisch Museum in New-York opgebor gen geweest in de ondergrondsche safe van een New-Yorksche bank. Thans is de collectie weer geëxposeerd in het museum. De „Ster van Indië" is een prachtige steen van 563.35 karaat. Het Engelsche Labour-parlementslid George Thomas, die deze week na een be zoek van vier weken aan Griekenland in Engeland is teruggekeerd, vertelde op een persconferentie, dat de Grieksche guerilla- troepen meer dan de helft van het land en o.a. het geheele berggebied in handen hebben. Thomas bracht verscheidene da gen door bij de „Andartes", en generaal Markos, de 42-jarige opperbevelhébber van het guerillaleger, had hem een boodschap overhandigd voor de enquêtecommissie van de UNO, die daarin werd uitgenoodigd naar de bergen te komen. Generaal Markos, zoo zeide Thomas, heeft de commissieleden beloofd dat zij zich vrij in zijn gebied mogen bewegen en dat zij alle faciliteiten welke zij wenschen zullen genieten. Thomas had den indruk dat de UNO-commissie deze uitnoodiging zou aanvaarden. Generaal Markos, met wien Thomas een langdurig onderhoud had, lachte om de •veronderstelling, dat de „Andartes" steun uit het buitenland zouden ontvangen. „Wij wenschen noch .Russische, noch Joegosla vische, Bulgaarsche of Engelsche inmen ging en buitenlandschen steun hebben wij niet noodig", zeide de generaal, die hieraan toevöegde, dat de Grieksche regeering alle nieuwsberichten over guerillagevechten, die niet bij de grens plaats hebben, aan de publicatie onttrekt, aldus Un. Press. De Andartes" bestaan niet uitsluitend uit communisten, ofschoon de communis ten de beweging wel steunen, aldus merkte Thomas op. Dokters, advocaten en gees telijken zijn tot de „Andartes" toegetreden maar het meerendeel der guerilla's bestaat toch uit schaapherders. De beweging ziet zich nietals de „alternatieve regeering" van Griekenland, maar wenscht slechts elementaire vrijheid en eerlijke amnestie. Thomas teekende een scherp beeld van Week-overzicht ufyBaiavia Onze speciale verslaggever seint ons: Terwijl de geheele Nederlandsche ge meenschap Dinsdag alle zorgen op zij zette om in uitgelaten stemming de ge boorte van Prinses Marijke te vieren, kwam de Commissie-Generaal des mid dags nog twee uur in vergadering bijeen. Dat dit op dezen feestdag noodig was, il lustreert wel duidelijk hoe ernstig de po litieke situatie is. Soekarno's bevel „Staakt het vuren" vermocht weinig verbetering in de atmosfeer te brengen en politieke overeenstemming lijkt weer verder dan ooit van ons af te liggen. Wat de onder- teekening van de overeenkomst van Ling- gadjati thans in den weg staat is noch formeele bedenking tegen „eenzijdige in terpreet tie", noch materieel bezwaar, maar groeiend wantrouwen aan républikeinschen kant. Volgens de republikeinen maakt de Ne derlandsche politiek duidelijk een zwen king naar rechts, wat tot uiting komt in de uitbreiding van de C.-G. met „reaction- nairen"! Tegelijkertijd zien de republikei nen steeds meer Nederlandsche troepen aankomen en zij vragen zich af wat die komen doen. Amir Sjarifoeddin liet de be kendmaking „Staakt het vuren" gepaard gaan met een opwekking om de eenheid te versterken „omdat de andere partij nu waarschijnlijk een provocatie van binnen uit op touw zal zetten"! Aan dit „eenheids front", uitsluitend gebaseerd op het ge meenschappelijk wantrouwen in de Neder landers, wordt reeds gewerkt. Zoo kwamen Dinsdag vertegenwoordigers van den lin kervleugel en de „Benteng-Republiek" met Soekarno, Hatta en Soedirman voor de eerste maal te Djocja bijeen! Dat men ook aan Neder landschen kant wantrouwend is, is begrijpelijk, gezien de republikeinsche perscampagne tegen Oost- Indonesië, alsmede de aan duidelijkheid niets te wenschen over latende betoogen dat „Linggadjati" niet meer is dan „een fase in den strijd". Hoe breed de kloof is, blijkt maar al te goed als men Romme's denkbeelden met de republikeinsche ideeën vergelijkt. Werkelijk rijst dan de vraag of de anderhalf jaar van onderhandelen geen verknoeide tijd is geweest. Intusschen is thans aller belangstelling gericht op Ma- lang, waar het republikeinsche parlement in de komende week de regeeringspolitiek bespreken zal. Soekarno, Hatta en het volledige kabinet gaan naar Malang, even als een tiental Nederlandsche journalisten, onder wie ook onze verslaggever. den algemeenen toestand in Griekenland, waarvan hij zeide dat deze alle kenmerken van den fascistischen staat in zich draagt. Er is practisch geen économisch herstel in Griekenland aan den gang. Geen enkel in den oorlog vernield huis wordt herbouwd, de velden liggen verlaten omdat de boe ren en herders zich bij de „Andartes" ge voegd hebben. Thomas achtte het drin gend noodig dat een einde komt aan „den eindeloozen keten van moord en contra- moord", want deze zal tot een ware ramp leiden. De oplossing ligt in de vorming van een voorloopige regeering onder den libe ralen leider Themistocles Sophoulïs met deelneming van de Earn, in het organisee- ren van nieuwe algemeene verkiezingen en in het uitvaardigen van amnestie met ga rantie van de UNO. De Velser ponten ondervinden moeilijkheden van het ijs De aanhoudende strenge vorst heeft gisteren weer. roet in het eten gedaan bij de uitvoering van de veerpontdiensten bij Velsen. Opnieuw werd ontzaglijk veel last ondervonden van den zwaren ijsgang in het Noordzeekanaal, waarbij de ijsschot- sen met zelfs een dikte van ongeveer 30 cm. het aankomen zeer bemoeilijkten. Des ondanks heeft het pontpersoneel, dat onder hoogen druk werkte, getracht om het ver keer zooveel mogelijk ter wille te zijn. Dit kon echter niet verhinderen, dat bijna voortdurend lange files auto's en andere vervoermiddelen werden gevormd en men in vele gevallen langer dan een uur moest wachten alvorens men met de pont den overtocht kon maken. Aan den Wijker- straatweg stonden de auto's meer dan eens ver voorbij de Corverslaan en het groote verkeersplein aan de Zuidzijde van het kanaal stond eveneens door driedubbele rijen auto's steeds „vol". Voor voetgangers en fietsers was deze misère al heel erg bedroevend door den feilen Oostenwind, ook de dienstdoende politie-beambten, die het verkeer regelden kregen hun deel. De Naco-autobussen hebben vrijwel nor maal hun diensten kunnen onderhouden, daar de bussen van Alkmaar af hun rit bij de ponten beëindigden en passagiers gelegenheid gaven via het pontveer over te stappen in autobussen, welke aan de overzijde wachtten. De gemeenteraad van Heemstede komt Don derdagmorgen om half elf bijeen, ter behandeling van de gemeentebegrooting. Sneeuwstorm verhindert Veiligheidsraad De bijeenkomst van den Veiligheidsraad die gisteravond zou worden gehouden, is uitgesteld tot Maandagavond a.s. Dit uitstel is te wijten aan een sneeuwstorm, waardoor het den afgevaardigden niet mogelijk was te verschijnen. Bij het ministerie van onderwijs zijn in voorbereiding maatregelen, om te komen tot betere naleving van de leerverplichting. Het schoolverzuim heeft hier en daar ver ontrustende vormen aangenomen en het is de bedoeling daaraan door strengere straf bepalingen een einde te maken. Tevens ligt het in het voornemen te bevorderen, dat het achtste leerjaar, dat thans slecht geoutilleerd is, ook al gezien het tekort aan onderwijzers, voor eenige jaren -facultatief te stellen. Het motorschip Prins Willem IV van de Oranjelijn, dat na de bevrijding in desolaten toestand te Hamburg werd teruggevonden, is na een grondig herstel weer in de vaart gebracht en vaart nu in den geregelden dienst op Canada. Voor 1 Juli 1947 alle jeugdige delinquenten berecht of buiten vervolging? In de zoo juist verschenen memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van het departement van Justitie voor 1947 deelt de minister mede, dat het in zijn voornemen ligt de werkzaamheden der bijzondere gerechtshoven, tribunalen en der politieke recherche met ingang van 1 Januari 1948 te doen eindigen. Hij treft voorbereidende maatregelen om de op dien datum eventueel nog te behan delen gevallen door de organen der commune justitie te doen overnemen. Verder erkent de minister in de me morie, dat hoewel in de bewarings- kampen loffelijke pogingen tot her opvoeding zijn ondernomen, behoudens uitzonderingen in het algemeen de kampen als instituut van her-opvoe ding zijn mislukt. Zulks kon volgens den minister niet anders worden ver wacht Het aantal bij de politieke recherche aanwezige dossiers is niet gelijk aan het aantal nog te berechten gevallen. Talrijke dossiers bevatten immers niet anders dan klachten over feiten of gedragingen, die niet alleen geen aanleiding tot vervolging of buitengerechtelijke afdoening zullen zijn, maar zelfs niet het instellen van een politie-onderzoek rechtvaardigen. Daar het aantal gedetineerden, die de grootste cate gorie van te berechten gevallen vormen, op 1 Januari 1947 nog 28355 bedroeg, schijnt de schatting van 45000 te berech ten zaken eerder aan den hoogen dan aan den lagen kant. De minister streeft er naar, dat vóór 1 Juli 1947 alle jeugdige delinquenten zullen zijn berecht of voorwaardelijk dan wel on voorwaardelijk buiten vervolging zullen zün gesteld. Als jeugdigen worden beschouwd zij, die op of na 1 Januari 1925 geboren zijn en' naar gelang van hun geestelijke ont wikkeling ter beoordeeling van den jeugd- officier-fiscaal, zij die tusschen 21 De cember 1922 en 1 Januari 1925 zijn gebo ren. Bij de beoordeeling hunner zaken zal er van worden uitgegaan, dat in het alge meen niet alleen de mate hunner schuld, doch vooral ook opvoeding en milieu mede zullen bepalen, op welke wijze hun zaak zal worden afgedaan. Bij deze afdoening zal behalve het straf-element vooral het te verwachten paedagogische gevolg van de op te leggen maatregelen op den voor grond staan. Op 1 October 1946 bevonden zidh in be- waringskampen 1550 mannen onder 21 en 4245 mannen van 21 tot 23 jaar; in de kam pen voor vrouwen waren deze cijfers resp. 40 en 252, in totaal dus 5795 mannen en 292 vrouwen. Het is den minister bekend, dat zijn op vattingen over de politieke berechting niet door iedereen worden gedeeld. Hij is ech ter niet in staat, noch ook zou hij daartoe bereid zijn, de onafhankelijke rechterlijke macht te verbieden van haar persoonlijke gevoelens, ook al 'zijn die afwijkend van die van den ondergeteékende, blijk te ge> ven. Met betrekking tot het openbdar mi nisterie wil de ondergeteekende den ouden regel, die ook bij de commune justitie in acht genomen wordt, handhaven, dat hij als hoofd van het parket wel opdracht tot al of niet vervolging kan geven, doch op het requisitoir geen invloed mag uitoefe nen. De vertegenwoordiger van het open baar ministerie, die in opdracht een zaak vervolgt, moet vrij blijven naar zijn ge weten te requireeren. De ervaring tijdens de bezetting heeft geleerd, dat afwijking van dezen regel tot een ernstige aantasting van de persoonlijke vrijheid leidt. Het was, naar de meening van den on dergeteekende, reeds op moreele gronden niet mogelijk de detentie van meer dan zeventig duizend politieke delinquenten te continueeren in afwachting van een be rechting die zich, naar zich liet aanzien, nog over een tijdsverloop van vele jaren zou uitstrekken. Het algemeen belang eischte, dat hier krachtig ingegrepen werd. Daarom heeft hij het vraagstuk van twee zijden aangevat: eenerzijds door met ge bruikmaking van de voorwaardelijke bui- tenvervolgingstelling het aantal gedeti neerden te verminderen, anderzijds door de wettelijke basis voor te bereiden om de berechting snéller te doen verloopen. Dat de invrijheidstelling van de lichte gevallen onder de politieke delinquenten een latent fascistisch gevaar zou aanwak keren, vermag de minister niet in te zien. Juist het feit, dat de buitenvervolgingstel- ling als regel voorwaardelijk gesohiedde, heeft te dezen naar de overtuiging van den minister zeer gunstig gewerkt. Wanneer thans nog uitsluitend op last van den procureur-fiscaal arrestaties worden verricht, behoort zulks personen te betreffen, wier zaken niet tot de lichte moeten worden gerekend en waarin jietzij door de ingewikkeldheid der feiten of om andere redenen het opsporingsonderzoek eerst thans aanwijzingen heeft opgeleverd, welke tot aanhouding van den betrokkene hebben doen besluiten. Lichtvaardige ar restaties, uitsluitend op verklaringen van gedetineerden, waarop bovendien in maan den geen onderzoek volgt, behooren vol gens de door den minister te dien aanzien gegeven richtlijnen niet meer voor te ko men. Gedetineerden, die onvoorwaarde lijk buiten vervolging worden gesteld, ontvangen een desbetreffende beschik king, die op een daartoe bestemd for mulier is ingevuld. De minister ziet geen mogelijkheid een andere wijze van rehabilitatie in te voeren. Wel ligt het in zijn voornemen een regeling voor te bereiden die het mogelijk maakt een tegemoetkoming te verlee- nen aan hen, die ten onrechte gedeti neerd blijken te zijn geweest. Het doen eindigen van het work der zui veringsraden voor het bedrijfsleven ligt niet in de hand van den minister van Justitie. De P. R. A. De politieke recherche werkt eerder met een tekort dan met een teveel aan perso neel, dat voor een groot gedeelte uit de voormalige illegaliteit afkomstig is. Hoe wel de werkwijze van vele afdeelingen be vredigend is. kan niet worden ontkend, dat gebrek aan deskundig gevormd personeel een gevoeligen terugslag op de resultaten van het opsporingsonderzoek heeft gege ven - Waar zulks noodig was heeft de mi nister bevorderd, dat de reeds bestaande samenwerking tusschen politieke recherche en rijkspolitie werd verstevigd en uitge breid. Er wordt naar gestreefd den arbeid van het beheersinstituut in te krimpen, spe ciaal wat betreft het vermogen van poli tieke delinquenten. Hoe lang het zal duren, alvorens de werkzaamheden van het be heersinstituut geheel zijn voltooid, is thans nog niet te schatten. Joodsche vermogens. Ten aanzien van Joodsche vermogens zegt de memorie van antwoord: Het verdient naar de meening van den minister geen aanbeveling om verdere voorschotten te verstrekken aan crediteu ren van Lippmann, Rosenthal en Co., dan tot nu toe is geschied, zoolang noch het passief, noch het actief dier instelling eeni- germate nauwkeurig zijn te schatten. Wat de „Schalkhaarders" betreft zegt de minister dat met hun zuivering de taak van den minister geëindigd is. Het woord is vervolgens aan de burge meesters voor wat betreft de gemeente politie, of aan den algemeen inspecteur van rijkspolitie, voor wat betreft het per soneel der rijkspolitie, om hen te ontslaan of te handhaven overeenkomstig thans ge geven richtlijnen. Criminaliteit. Ten opzichte van de criminaliteit zegt de minister, dat de zwarte handel zijn volle aandacht heeft. Meer doeltreffende bestrij ding van den zwarten straathandel, welke in hoofdzaak in cïgaretten wordt gedreven, kan worden verkregen eenerzijds door de opsporing te intensiveeren en door stren ge en snelle bestraffing, anderzijds door de tabaksrantsoenen te verhoogen en clan- destienen invoer tegen te gaan. De benoeming van een commissie, welke onder meer zal adviseeren over de wen- schelijkheid van een gesloten organisatie van journalisten, die in eigen kring tucht recht kan uitoefenen, is een dezer dagen te verwachten. Van Belgrado tot het Westen van Canada wordt melding gemaakt van zwaren sneeuw val. De Britsche eilanden werden daarbij vol gens een U. P-bericht door den hevigsten sneeuwstorm van dezen winter geteisterd. De steden, die zoo pas uit de sneeuw waren ge graven, werden opnieuw geïsoleerd. De ruwe zee dreigt de kolenaanvoer naar Londen lam te leggen, doch juist voor de storm losbrak slaagden 23 kolenschepen er in om de Theems binnen te loopen. Weer werden meer dan 3000 soldaten en meer dan 1000 voertuigen beschikbaar gesteld om de kolen van de mijnen naar de spoorweg depóts te brengen, doch de kolentreinen naar het Zuiden hadden met vertraging te kam pen en enkele sneeuwden reeds in. De wegen in Zuid-Engeland bevinden zich in slechten toestand: op sommige plaatsen ligt de sneeuw twee meter hoog opgetast. Honderden scha- nen werden onder de sneeuw begraven of kregen last van sneeuwblindheid en moesten worden afgemaakt. Toch kan dit alles den Engelschen hun fleg- matieken humor niet doen verliezen: In Bromley County vertelde de rechter do rechtbank welwillend, dat men overjassen kon dragen, omdat in dezen moeilijken, tijd formaliteiten niet te handhaven waren. De advocaat antwoordde: „Ik dank u. edelacht bare. ik heb reeds ondergrondsche voorzorgs maatregelen genomen." In- Londen was de sneeuwval vandaag nog licht, doch het weerbericht zeide: „aanhou dende sneeuw". In Oostenrijk. Ook uit Weenen meldt U P, enorme sneeuw jachten. die alle verkeerswegen versperren. Russische tanks kwamen in actie om de sneeuwbarrières te doorbreken, naar men zegt nog zonder succes. Kruiend ijs levert gevaar op voor de Donau- bruggen en de regeering heeft tonnen explo sieven gezonden om de ijsdammen op te blazen. Intusschen worden de meelvoorradeh te Weenen angstwekkend klein, daar geen aan voer kan plaats hebben. Het weerkundig in stituut voorspelt een nieuwe koudegolf voor Oostenrijk. Sneeuwstorm in de V. S. D. P. berichtte hedenmorgen, dat reeds 23 uur in dc zeven staten gelegen tusschen Washington en Boston de hevigste sneeuw stormen woeden, die de Vereenigde Staten sedert zes Jaar gekend hebben.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1